ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Πεπρωμένο φυγείν αδύνατο.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ρόδο
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 15:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρόδο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πρώτη φορά που μου συμβαίνει...ρώτησα πολλούς εάν είχαν παρόμοιες εμπειρίες.. άκουσα γελοία παραδείγματα!! Κ όμως εμένα μου συμβαίνει!! Πριν ενάμιση χρόνο περίπου τελείωσε μια σχεση μου. Τώρα είμαι με κάποιον άλλο. Το παράξενο είναι οτι κάθε φορά που σκέφτομαι τον άλλο , συνειδητα ή ασυνείδητα, κάτι γίνεται και ερχόμαστε σε επαφή χωρίς να το προκαλέσω... Τη στιγμή που τον σκεφτομαι ή θα μου στείλει μήνυμα ή θα συναντηθούμε ή κατι περεμφερές...Έχω την αίσθηση οτι έχουμε αφήσει μια υπόθεση ανοιχτή και κάτι δεν μας αφήνει να προχωρήσουμε.. Σα να τέλειωσε πριν την ώρα της αυτή η ιστορία... Πιστεύεται στο πεπρωμένο; Στο γραφτό που λέγανε οι γιαγιάδες μας;

Αν είναι να 'ρθει θε να 'ρθει. . .
Αλλιώς θα προσπεράσει.

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 15:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που περιγράφεις, περισσότερο με αδερφή ψυχή μοιάζει. Και ναι, πιστεύω σε αυτή.
Δεν ξέρω αν είναι αυτός και αν είσαι τυχερή και βρήκες την αδερφή ψυχή σου, πάντως ξέρω σίγουρα πώς πρέπει να αφήσεις αυτόν που έχεις τώρα δίπλα σου. Δεν σε καλύπτει και είναι κρίμα να τον ταλαιπωρείς και αυτόν, αλλά να καταπιέζεις και τα συναισθήματά σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρόδο
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 15:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρόδο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πολλά αυτά που έχουν γίνει μέσα στο διάστημα των1 17 μηνών που είμαστε χώρια... Πραγματικά στην αρχή τα θεωρούσα συμπτώσεις... Δε μπορεί έλεγα. Αφού όταν ήμασταν ακόμη μαζί στέλναμε την ίδια στιγμή μήνυμα ο ένας στον άλλο ή καναμε αναπάντητη το ίδιο δευτερόλεπτο.. Μέχρι και μηνύμα με ακριβώς το ίδιο περιεχόμενο στέλναμε ο ένας στον άλλο μέχρι που πίστεψα πως όπως του τα στέλνω μου τα στέλνει πίσω... Αλλά αποδείχθηκε ότι γράφαμε τα ίδια μηνύματα...Κ χθες.. χωρίς να προηγηθεί τίποτα...όλα ήταν έτοιμα για να συναντηθούμε...

Αν είναι να 'ρθει θε να 'ρθει. . .
Αλλιώς θα προσπεράσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 15:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είναι να έρθει θα έρθει, όπως λες.
Ο διπλανός σου όμως, δεν χρειάζεται να περιμένει μαζί σου, ε?
Δεν ξέρουμε αν ο πρώτος είναι ο σωστός. Ξέρουμε όμως ότι ο δεύτερος είναι ο λάθος. Κινήσου προς τα εκεί αρχικά…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρόδο
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 15:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρόδο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΑΣΧΙΖΕΙ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙ ΚΟΝΤΑ ΑΥΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΜΠΟΔΙΑ...ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΥ ΑΝ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΑΦΗΣΩ ΤΨΝ ΠΑΡΟΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΦΙΛΟ ΘΑ ΠΛΗΓΩΘΕΙ ΑΝΕΠΑΝΩΡΘΩΤΑ...ΑΝ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΙΣΩ ΑΝΤΙΤΗΘΕΜΑΙ ΣΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ.. ΣΤΟ ΓΡΑΦΤΟ ΜΟΥ...

Αν είναι να 'ρθει θε να 'ρθει. . .
Αλλιώς θα προσπεράσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρόδο
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 15:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρόδο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΔΕΡΦΗ ΨΥΧΗ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΦΥΓΗΝ ΑΔΥΝΑΤΟ; Η ΜΗΠΩΣ ΔΥΟ ΑΝΤΙΠΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΔΥΝΑΣΤΕΘΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ;

Αν είναι να 'ρθει θε να 'ρθει. . .
Αλλιώς θα προσπεράσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 16:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το ‘θα πληγωθεί ανεπανόρθωτα’ πίστεψέ με, όλοι το έχουμε πει για κάποιους. Πίστεψέ με, κανένας δεν πληγώνεται ανεπανόρθωτα και ο χρόνος όλα τα γιατρεύει. Επίσης, κανένας δεν είναι αναντικατάστατος. Και τέλος, αργά ή γρήγορα είναι ολοφάνερο ότι θα τον πληγώσεις. Καλύτερα τώρα.
Καταλαβαίνουμε τι νιώθεις. Πάρα πολύ από εμάς τα έχουμε περάσει και σε μικρές ηλικίες τα περιγράφαμε με τον ίδιο τρόπο.
Αφήνοντας τα όμως πίσω, για το μόνο που μετανιώνεις είναι για τον χρόνο που άσκοπα χάλασες αναβάλλοντας το αναπόφευκτο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 23:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με το συμπάθειο βρε παιδιά αλλά πρέπει κάποτε να μάθουμε όταν γράφουμε κάτι να το γράφουμε σωστά...
ΠΕΠΡΩΜΕΝΟΥ ΦΥΓΕΙΝ ΑΔΥΝΑΤΟΝ
Όσο για αυτό που γράφεις αγαπητό ρόδο πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι τίποτε περισσότερο απο το γνωστό φαινόμενο της συγχρονικότητας, το οποίο συμβαίνει με πάρα πολλά πράγματα γενικά στην ζωή μας και το οποίο αν μάθουμε να το παρατηρούμε έχει και την πλάκα του. Δεν έχει να κάνει με πεπρωμένο αυτό. Η σκέψη μας δημιουργεί πραγματικότητα και επηρεάζει τα πράγματα γύρω μας και τα συγχρονίζει ανάλογα. Κατά την ίδια έννοια λοιπόν αν για παράδειγμα σκέφτεσαι να πας ένα ταξίδι στην Πάτρα και εκείνη την στιγμή έχεις ανοιχτό το ραδιόφωνο ή την τηλεόραση μπορεί να ακούσεις κάτι που να αφορά την Πάτρα. Αυτό το απλό έχει συμβεί και σε μένα γι αυτό και το αναφέρω...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

Edited by - Απέριττος on 12/08/2005 23:53:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 02:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες Ρόδον στο εσωτέρικα!
Μια σκέψη σχετικά με τις αδελφές ψυχές έχω να καταθέσω. Κατά τη γνωμη μου έχουμε έναν άνθρωπο με τον οποίο είμαστε τελείως συμπληρωματικοί, δηλαδή ταιριάζουμε απόλυτα. Ας τον ονομάσουμε το "πολικό μας όν". Εόμαστε τα δύο μισά ενός όλου. Αλλά εκτός από αυτόν υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι με τους οποίους ταιριάζουμε κατά ένα μέρος. Αυτοί είναι περισσότεροι από ένας και όσο λιγότερο ταιριάζουμε τόσο περισσότεροι είναι.
Οι σχέσεις μας είναι μια πορέια προς το τέλειο ταίρι μας. μαθαίνουεμ από όλες τις σχεσεις μας και πλησιάζουμε όλο και πιο πολύ στο συμπληρωματικό μας ον.
Αυτά που σου συμβαίνουν δε δείχνουν ότι αυτός είναι το πολικό σου ον αλλά ένα ον που πλησιάζει αρκετά σε αυτό που είναι το ιδανικό σου.
Μη βασίζεσαι σε αυτά τα φαινόμενα. Προσωπικά μου έχουν συμβεί με αρκετά πρόσωπα του άλλου φύλου σε διάφορους βαθμούς.
Έχετε αναπτύξει έναν ψυχικό δεσμό που τα προκαλέι αυτά.
Πρέπει να δεις το θέμα πιο αποσπασμένη και να δεις και εκείνα που δε σου αρέσουν σε αυτόν. Δες το συνολικά και μη δίνεις τόση πολλή σημασία στην όποια τηλεπαθητική επικοινωνία έχετε. Είναι φυσικό να υπάρχει αυτό. Δες τον σαν άνθρωπο όσο πιο βαθιά και πληρέστερα μπορείς για να αποφασίσεις αν ταιριάζεται τόσ ώστε να θέλεις να είστε μαζί, παρά τις όποιες δυσκολίες.


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 03:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΠΕΤΡΩΜΕΝΟΝ ΦΑΓΕΙΝ ΑΔΥΝΑΤΟΝ

ΗΔΗ ΑΝΟΙΚΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4745
(ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ???)

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5322
(Τελικά είναι η ζωή μας προκαθορισμένη;)

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2409
(Πρόνοια,Βούληση,Πεπρωμένο)

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5067
(Η ΜΟΙΡΑ)

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4976
(ΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ)

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2564
(ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ)

και άλλα πολλά...

Κρίμα που μοιράζεται ΜΙΑ καλή συζήτηση σε χιλιάδες κομματάκια
που χάνονται χωρίς μια αναζήτηση αν υπάρχει το θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

markella29
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2009, 13:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους markella29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγώ δυστυχώς δεν περίμενα οτι μπορεί να υπάρχει το πεπρωμένο.
και δεν περίμενα να νιώθεις πραγματα για τον άλλον που μπορεί να είναι μίλια μακρυά.
πριν ένα μηνα γνώρισα καποιον μεγαλύτερο μου.εγώ ειμαι 29 και εκείνος 38.το πρόβλημα το πρώτο είναι οτι είναι καναδός και εγώ ελληνίδα δηλ.εγώελλαδα εκείνος καναδα. η απόσταση μεγάλη αυτή τη στιγμή για να βρεθούμε.υπάρχει όμως κάτι που δεν μου έχει ξανασυμβεί :
το να νιώθω οτι με σκέφτεται και να χτυπάει το τηλ
το να κοιμαμαι και να πετάγομαι την ώρα που ξυπνάει εκείνος να παει στη δουλεια.και να παίρνω μνμ στο κινητο μου, μια καλημέρα απο κείνον.
καποια στιγμη εξαφανιστηκε για τρεις ημέρες,θεώρησα οτι ηταν ένα όνειρο,μετα την δεύτερη μέρα χωρίς επικοινωνία,ένιωθα ότι δεν ήταν καλά,ότι κάτι του είχε συμβεί και δεν το ήξερα-και δεν θα το μάθαινα αν δεν έκανα κάτι.πείτε με τρελή αλλά τον βρήκα την επόμενη μέρα μετά από πολλα τηλεφωνήματα. ότι είχε βγει από το νοσοκομείο και δεν μπορούσε να μου τηλεφωνήσει.
οταν μιλάμε στο τηλ και κανει μια παθση ξερω τι σκεφτεται οπωσ και εκεινος νιωθει τα ιδια με μενα.
δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να βρίσκεις κάποιον στην άλλη ακρη της γης και να ναι ιδιος με σενα,να θες να του πεις κατι και να σε προλαβαινει πρωτος. αν δεν ειναι πεπρωμενο τι μπορει να ειναι? μια απλή σύμπτωση?
μήπως υπάρχει και ένα αλλο που λένε εδω?
"κάποιος υπάρχει στην άλλη ακρη της γης που είναι το άλλο σου μισο"
οτι όνειρα και οτι θέλω απο τη ζωή μου, τα σκέφτεται και εκίνος για τη δική του.
είναι δυνατον να είμαστε τόσο ίδιοι-να είμαστε τόσο μακρυά και όμως τόσο κοντά οι ψυχές μας που να το νιώθουμε?


Edited by - markella29 on 13/07/2009 13:28:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy