ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Πού είναι οι νεκροί;; Ζουν;;;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
axaparouda
Νέο Μέλος

Cyprus
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 01:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους axaparouda  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος axaparouda  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος axaparouda  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος axaparouda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να ρωτήσω κάτι.Ίσως να φανεί ηλίθιο σε μερικούς αλλά θα το ρωτήσω..Έτυχε σε κάποιον από εσάς κάποιο περιστατικό με ανθρώπους που είχαν πεθάνει;; Αν εποικεινωνήσατε μαζί τους ή τους είδατε ή οτιδήποτε που να έχει σχέση με κοντινούς ανθρώπους που έφυγαν από τη ζωή;.;.;.; Αν ναι σας παρακαλώ γράψετέ το εδώ με λεπτομέρεις..
Ευχαριστώ!

HoNeY

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 02:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν εποικεινωνήσατε μαζί τους ή τους είδατε ή οτιδήποτε που να έχει σχέση με κοντινούς ανθρώπους που έφυγαν από τη ζωή;.;.;.;

Εχω δει μια στο τόσο στον ύπνο μου νεκρους του συγγενικού περιβάλλοντος(ένα θείο και μια γιαγιά συγκεκριμένα). Ο αποθανώντας σκύλος μου τον οποίο είχαμε 16 χρόνια είναι ο πιο συχνός επισκέπτης των όνειρων μου παρότι πέθανε το 2004. Ομως τα όνειρα είναι όνειρα. Αλλο η πραγματικότητα. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι έχουν δει και επικοινωνήσει με νεκρούς και στον ξύπνιο τους. Φυσικά εγώ δεν τους πιστεύω.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

miltiadess
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 02:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους miltiadess  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιστατικά με επισκέψεις νεκρών συγγενών ή φίλων έχουν βιώσει όλοι όσοι έχουν χάσει δικό τους πρόσωπο. Δυστυχώς όμως μόνο στα όνειρά τους..
Και λόγικό μου ακούγεται. Άλλωστε όπως λέει και ο λαός μας..
"Κλάνει ο πεθαμένος?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ModelBoY26
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 04:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ModelBoY26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Koita kai an kapoios eixe dei kapion o opios den einai pleon stin zwi san swma,pisteyeis oti tha eitan xristianiko kai entimo (apo diki tou pleyra) na to anakoinwsei se kapion trito?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 12:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πάντως απ΄όσο γνωρίζω εγώ οι νεκροί δικοί μας άνθρωποι έρχονται στον ύπνο μας, γιατί έτσι δεν τρομάζουμε και μπορούν να μας μιλήσουν αν έχουν κάτι να μας πουν.
Για φαντάσου πάντως εκεί που περπατούσες να έβλεπες τον νεκρό από δεκαετίας παππού σου? δεν θα σου ερχόταν ο ντουβρουτζάς??



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
miltiadess
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 12:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους miltiadess  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακάρι να εμφανιζόταν οποιοσδήποτε νεκρός συγγενής.
Εφόσων έρχετε στα όνειρα μας με ένα γαλήνιο και τρυφερό τρόπο, εάν εμφανιζόταν και στο ξύπνιο μας , πάλι με τρυφερότητα θα΄ταν.
Δυστυχώς όμως το μόνο πεδίο στο οποίο κινούνται οι νεκροί, είναι αυτό της θύμισης..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 13:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
miltiadess εύχομαι ειλικρινά να μην είναι μόνο στη θύμισή μας.

Πάντως θέλω να πω κάτι.
Πρόσφατα δυστυχώς χάσαμε από ατύχημα έναν ξάδερφό μου .
Ήταν αραβωνιασμένος. Η αραβωνιαστικιά του την πρώτη μέρα έλεγε στον κόσμο που είχε μαζευτεί σπίτι, σσσσσ ησυχία, ο .... (δεν θέλω να πω το όνομά του) δεν θέλει θόρυβο, εμείς λέμε τα έπαιξε. Μας έλεγε, παιδιά ο ....είναι εδώ, σας παρακαλώ, μη κάνετε φασαρία.
Την δεύτερη μέρα πάλι τα ίδια, σας παρακαλώ παιδιά μη μιλάτε δυνατά.
Τη τρίτη μέρα είχε μια ανησυχία, παιδιά δεν είναι εδώ ο ...., και που είναι ο ......, τη μισή μέρα τριγυρνούσε πολύ ανήσυχη γιατί δεν τον ένιωθε δίπλα του.
Ε αναγκαστήκαν κάποιοι που ανησύχησαν για αυτή να την πάνε σε έναν παπά που ασχολείται με τέτοια πράγματα. Οπότε αυτό που της είπε ο παπάς ήταν το εξής: Σωστά δεν τον νιώθεις κοντά σου, δεν είναι, επειδή είναι τρίτη μέρα έπρεπε να πάει κάπου, θα έρθει όμως το βράδυ. Το βράδυ όντως η κοπέλα ήταν ήσυχη γιατί τον ένιωθε εκεί.

αυτό το περιστατικό παντως το είδα με τα μάτια μου.


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 13:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για φαντάσου πάντως εκεί που περπατούσες να έβλεπες τον νεκρό από δεκαετίας παππού σου? δεν θα σου ερχόταν ο ντουβρουτζάς??

μάλλον θα ξύπναγα από άλλο ένα τρομακτικό όνειρο

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BeTReX
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 16:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ε αναγκαστήκαν κάποιοι που ανησύχησαν για αυτή να την πάνε σε έναν παπά που ασχολείται με τέτοια πράγματα. Οπότε αυτό που της είπε ο παπάς ήταν το εξής: Σωστά δεν τον νιώθεις κοντά σου, δεν είναι, επειδή είναι τρίτη μέρα έπρεπε να πάει κάπου, θα έρθει όμως το βράδυ."


Eimai poli periergos gia tin exigisi pou edose o papas.mporeis na mou peis ti akribos tis eipe?diladi o xristianismos ipostirizei kati tetio?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 16:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eimai poli periergos gia tin exigisi pou edose o papas.mporeis na mou peis ti akribos tis eipe?diladi o xristianismos ipostirizei kati tetio?

Τι να σου πω, δεν ξέρω τι υποστηρίζουν, και δεν ήταν η σωστή στιγμή να ρωτήσουμε.
Εγώ απλά σας περιγράφω το γεγονός. Αν υπάρχουν κάποιοι άλλοι που ξέρουν θα ήθελα και γω να μάθω.


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
BeTReX
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 17:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eixe mia peripou idia empiria enas filos alla den mporo na thimitho ti akribos egine.pantos an mporeseis na matheis tha sou eimai eugnomon :P
pisteuo pos iparxei epikinonia dioti tosa xronia oi progonois mas to ipostirizoun.den pisteuo oti iparxoun adika toses teletes kai alloi tropoi gia epikinonia me pneumata adika.sosta?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 17:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
BeTReX δεν σε καλωσόρισα κιόλας ως νέο μέλος
Μόνο σε παρακαλώ, γράφε ελληνικά γιατί είναι πιο εύκολα στο διάβασμα

αν μπορέσω θα μάθω
εγώ πιστεύω, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
BeTReX
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2006, 23:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα φίλε μου another star!!Πιστεύω ότι το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον.Πριν κάτι μέρες είδα ένα έργο το λευκός θόρυβος το οποίο έχει σχέση με την επικοινωνία με τους νεκρούς μέσο της τηλεώρασης η του ραδιοφώνου και άλλα.Σου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο?Δηλαδή να δείς κάτι μέσα σε εκείνα τα άσπρα κουνούπια η όπως αλλιώς λέγονται..κατι π.χ σε σχήμα προσώπου ή σώματος το οποίο προσπαθεί να σου δείχει ότι κάτι θα γίνει ή προσπαθεί να επικοινονήσει μαζί σου διότι είναι κάποιος συγγενής σου......


Δεν συνιθίζω να γράφω ελληνικά γιατί κάνω πολά ορθογραφικά.> :P

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 18:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή axaparouda, θα μπορούσες να κοιτάξεις και το παρακάτω topic μιας κι αναφέρει πολλές ιστορίες (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να το δείς):

Παράξενες Ιστορίες...

Επίσης, αν χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση (επάνω δεξιά στην σελίδα), επιλέξεις να σου εμφανίσει μόνο αποτελέσματα βάσει τίτλου θέματος κι υποβάλλεις τις κατάλληλες λέξεις - κλειδιά θα σου εμφανίσει αρκετά παλιότερα topics ώστε να διαβάσεις κάποιες απόψεις.

Τέλος, το παρόν topic θα μεταφερθεί σύντομα στην Κατηγορία .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-. αφού ταιριάζει καλύτερα σ' αυτήν.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 00:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας σχετικα με το θεμα πιστευω πως οι νεκροι επιλεγουν τον τροπο που θα εποικηνωνησουν με καποιο εν ζωη ανθρωπο συνηθος μεσο ονειρων. Προσφατα σε μια συζητηση που ειχα με τη μητερα μου περι του θεματος (διοτι εβλεπα στον υπνο μου το σκηλο μου)μου ειπε πως πριν αρκετες δεκαετιες ειχε δει την γιαγια της στην απεναντι μερια του δρομου ! αμεσως χαρηκε και εκανε ενα βημα να περασει απεναντι το δρομο μωλης ομως ειρθε στο μυαλο της η σκεψη οτι <<ωχ δεν ειναι δυνατο>> εξαφανηστηκε ειχε περασει λιγος καιρος απο τον θανατο της .
Πως το σχολειαζετε αυτο εγω παντος το μονο που ξερω ειναι οτι η μητερα μου δεν μου λεει ψεματα και οτι δεν ηταν κατο απο επηρια φαρμακον η καποιας αλλης ουσιας . Συμφωνω επησεις με την αποψη οτι μπορουμε να αισθανθουμε την παρουσια ......αυτα σας ευχαριστω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
BeTReX
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 03:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟΣΗΡΘΕΣ ALF!!!!

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ,ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΙΝ 10 ΛΕΠΤΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΙΝ Α.Π Η ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ Η ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ Η ΕΠΙΚΟΙΝΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΣΟ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΠΤ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΟΝ ΝΕΚΡΟ ΣΥΓΓΕΝΗ ΣΟΥ ΑΚΡΙΒΟΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ Α.Π.....
ΟΜΟΣ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ:ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΑΣΗ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ?ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΑΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ?Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΟΡΑΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ Η ΨΥΧΗ,Ο ΝΟΥΣ?
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ??ΑΠΟ ΤΙ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΟΙΚΙΝΟΝΗΣΕΙ ΤΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΠΟΤΕ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ?ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΦΡΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ"ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΚΕΙ" Η "ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΑΣΠΡΟ ΤΟΥΝΕΛ"!!!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΠΤ.ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΣΩ ΟΛΑ ΑΦΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΜΑΙ ΣΕ ΟΣΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

axaparouda
Νέο Μέλος

Cyprus
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 23:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους axaparouda  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος axaparouda  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος axaparouda  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος axaparouda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα συμφωνήσω με τον φίλο BeTReX. Πώς ξέρουμε εμείς πως όλα αυτά που μας διδάσκουν εδώ και τόσα χρόνια για τον παράδεισο και την κόλαση είναι αληθινά;; Επέστρεψε ποτέ κάποιος νεκρός στη ζωή για να μας πει τι συμβαίνει μετά τον θάνατο;; Ο μοναδικός άνθρωπος που επέστρεψε από τη ζωή είναι ο Λάζαρος, ο οποίος δεν ξαναγέλασε ποτέ ξανά στη ζωή του από την στιγμή που αναστήθηκε.. Γιατί όμως;; Λογικά ένας άγιος άνθρωπος σαν τον Λάζαρο πεθαίνοντας θα πήγαινε στον παράδεισο (αν όντως υπάρχει) όπου όλα είναι ΤΕΛΕΙΑ! Τότε γιατί δεν ξαναγέλασε;;
Επίσης, μερικόι από τους νεκρούς συγγενείς και φίλους μας αγαπούσαν πάρα πολυ. Τότε γιατί δεν έρχοντε με κάποιο τρόπο σε επαφή μαζί μας;; Και μην μου πείτε πως αν εμφανίζονταν μπροστά μας θα φοβόμασταν! Γιατί θα μπορούσαν να το κάνουν με ήρεμο τρόπο και με τρόπο που δεν θα μας φόβιζε. Δεν θα μας άρεσε αν μπορούσαμε να συνομιλήσουμε με αγαπημένα πρόσωπα όπως για παράδειγμα την μητέρα μας τον πατέρα μας τα αδέρφια μας ή με την/τον καλύτερη/καλύτερο μας φίλο/φίλη;;;;;;;


HoNeYΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 10:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδατε τον David Blaine που ...ανέστησε μια μύγα? Οσο κουφό η γελοίο αν ακούγεται, έγινε κι αυτό... (Η μύγα ήταν τελείως "ξεραμένη" και ξαναζωντάνεψε στα χέρια ενός αστυνομικού...).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Burbulithra54
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 23:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Burbulithra54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα παιδια!Εχω μια προσωπικη εμπειρια καθως και μια συντομη αφηγηση της θειας μου.Θα αρχισω με τη δικη μου.Το περιστατικο εξελιχθηκε το 2002 στο χωριο του πατερα μου,στην Καστελλα Ευβοιας.Ηταν μηνας Φλεβαρης και ημερα Κυριακη.Ειχαμε παει οι γονεις μου και εγω για το μνημοσυνο της γιαγιας μου.Τα σαραντα,αν γνωριζετε.Οπως λοιπον στεκομουν στην εκκλησια,στην αριστερη πλευρα βρισκοταν ενα τραπεζι με τις φωτο και το σιταρι οσων χωριανων ειχαν πεθανειτηνπεριοδο εκεινη.Λιγο πριν τελειωσει η λειτουργια λοιπον,ειδα ολοκαθαρα μπροστα απο την φωτο της γιαγιας μου(μπροστα απο το τραπεζι),τον παππου μου να στεκεται σαν να περιμενει κατι.Καποια στιγμη με κοιταξε και ενω μου χαμογελασε,γυρισε το αριστερο του χερι και,σαν να κοιταξε την ωρα,συνεχισε να στεκεται εκει και να περιμενει κοιταζοντας με.(Ξεχασα να αναφερω πως ο παππους μου απεβιωσε οταν ημουν μολις 2 ετων περιπου.)Αυτη η "συναντηση" διηρκησε γυρω στα 10 λεπτα,οσο μπορεσα να υπολογισω.Οταν τελειωσε η μνημοσυνη δεηση μου ξαναχαμογελασε ξανα και απλα εφυγε.Το περιστατικο δεν το ανεφερα ποτε σε κανεναν,παρα μονο στον επι σειρα ετων πνευματικο μου,διοτι πολυ απλα δεν θα με πιστευανε.Ξερω οτι ακουγεται τρελο αλλα δεν εχω κανεναν απολυτως λογο να πω οτιδηποτε ψευδες και ανακριβες.Δεν κοιμομουν,ξερω τι ειδα.Ημουν στα μνημοσυνο της γιαγιας μου και ειχα την "ευκαιρια" να ζησω αυτη την εμπειρια.Τα συμπερασματα δικα σας οπως και τυχον ερωτησεις.Ευχαριστω για τον χρονο σας.Φιλικα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 10:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε burbulithra, τι έχουν δει τα μάτια σου και σένα, γιατί έχω διαβάσει και άλλες εμπειρίες που είχες

Εγώ δεν θα σταθώ τόσο στο περιστατικό, προσωπικά το πιστεύω, αν και δεν μου έχει τύχει εμένα.

quote:
Το περιστατικο δεν το ανεφερα ποτε σε κανεναν,παρα μονο στον επι σειρα ετων πνευματικο μου

Εγώ ήθελα να σε ρωτήσω τι σου είπε ο πνευματικός σου για το συγκεκριμένο? επαιζε ρόλο ότι ήταν οι σαράντα μέρες?

Εγώ να πω για το συγκεκριμένο συμβάν που είχα αναφέρει πιο πάνω για τη κοπέλα που την τρίτη μέρα δεν ένιωθε τον άνθρωπο της δίπλα της, ότι πήγα να βρω τον παπά και δεν τον βρήκα.

Ρώτησα όμως έναν πολύ δικό μου άνθρωπο, προσωπικά τον χαρακτηρίζω άγιο, γιατί κακό δεν έχει κάνει ποτέ του και ποτέ δεν έχει πει τίποτα για κανένα.

Το πρώτο που με ρώτησε νευριασμένος ήταν ποιος το είπε αυτό? Η απάντησή του ήταν ότι κανείς από τους παπάδες που συναντούμε δεν ξέρει τίποτα για αυτά. Τώρα γιατί το είπε αυτό, τι να πω, δεν ξέρω. Θα προσπαθήσω να μάθω όμως αν μπορέσω.


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 18:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
από όσα έχω ακούσει, η ψυχή περιφέρεται στα μέρη που ζούσε και γύρω από τους ανθρώπους που αγαπούσε, επί 40 ημέρες. μετά πηγαίνει εκεί που έχει να πάει.

ένα θαυμάσιο βιβλίο και μια ακόμη ωραιότερη ταινία είναι το "Θα σε βρω στον Παράδεισο" με τον Ρόμπιν Γουίλιαμς.

ο αγγλικός του τίτλος είναι what dreams may come.

το βιβλίο είναι βασισμένο σε καμιά σαρανταριά άλλα, που αναφέρονται στην μεταθάνατον ζωή.

δεν πιστεύω ότι τελειώνουμε εδώ. υπάρχουν κάποια επίπεδα που πηγαίνουμε - αν θέλετε άλλες διαστάσεις.

εξ όσων γνωρίζω, όλες οι θρησκείες μιλούν για την ζωή μετά. και βεβαίως υπάρχουν μαρτυρίες και στον περίγυρο μας, αλλά και σε ένα σωρό άλλα μέσα.

θα μου πείτε το θέμα είναι επίκαιρο από την αρχή του ανθρώπου και ότι πουλάει. ίσως.
ίσως όμως να υπάρχει και κάτι παραπάνω εκτός από αυτό που ζούμε....

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Burbulithra54
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 20:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Burbulithra54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους!Αγαπητη another star σε ευχαριστω για το χρονο σου.Πραγματικα μου εχουν τυχει διαφορα περιστατικα.Ομως ο κοσμος ειναι πολυ επιφυλακτικος πανω σε αυτα τα θεματα γι'αυτο και εγω προσπαθω οσο μπορω να μην παρεξηγηθω.Τωρα στο ερωτημα σου θα απαντησω πως ο ιερεας μου ειπε πολυ απλα οτι οταν καποιος φυγει απο αυτον το κοσμο η ψυχη του παραμενει στα εγκωσμια και περιφερεται στα μερη που ειχε ζησει.Γι'αυτο το λογο γινονται και τα σαραντα .Για να απελευθερωθει η ψυχη και να φυγει γαληνια.Ο παππους ηρθε γιατι περιμενε να παρει την γιαγια και να φυγουν μαζι.Ηρθε γι'αυτο το σκοπο.Τωρα το πως εγινε και τον ειδα δεν ξερω.Ορισμενοι ανθρωποι εχουν πολυ ανεπτυγμενη την 6η αισθηση.Μπορει να ειμαι και εγω μεσα σε αυτους.Αυτη ηταν λοιπον η απαντηση του με την οποια συμφωνω και εγω.Ειναι πολυ απλο.Ηρθε,περιμενε να τελειωσει η λειτουργια και την πηρε να φυγουν.Οποτε το σκεφτομαι κλαιω.Οταν ειδα τον παππου μου ολοφανερα μπροστα μου δεν ενιωσα ιχνος φοβου παρα μονο δεος και αγαπη ταυτοχρονα.Αλλο να το λες και αλλο να το ζεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 20:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου burbulithra,

ευχαριστώ για την απάντηση. Και για μένα έτσι είναι, αλλά ήθελα να ακούσω και τι είπε ο πνευματικός σου.
Τώρα αν είσαι προικισμένη να βλέπεις, τι να σου πω, εγώ δεν θα ήθελα καθόλου να ήμουν στη θέση σου. Γιατί εγώ νιώθω... και δεν θα ήθελα να βλέπω ειδικά κάτι που νιώθω ιδιαίτερα δυνατά.

Αυτό που είπες με τον παππού σου, σκέφτηκα τον δικό μου παππου. Το εργοστάσιο μας είναι χτισμένο σε ένα πολύ αγαπημένο μέρος του, το αμπέλι του, και πολλές φορές νιώθω ιδιαίτερα δυνατές παρουσίες ή παρουσία, και δεν θα ήθελα να τη δω. Πιστεύω πάντως ότι πρέπει να είναι ο παππούς μου, γιατι λάτρευε το αμπέλι του. Αφού κάποιες φορές όπως κάθομαι στο γραφείο, νιώθω κάτι σαν αέρα, ή κάτι να έρχεται επάνω μου. Για αυτό συνήθως αποφεύγω να είμαι μόνη μου. Τότε είναι λογικό να το νιώθω πιο έντονα.

Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
faery_of_the_moon
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 22:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους faery_of_the_moon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σε ολους σασ!
η γνωμη μου πανω στο θεμα ειναι οτι οι νεκροι ειναι γυρω μασκαθε μερα καθε ωρα καθε στιγμη (οσοι εχουν αποκληστει η δεν θελουν να φυγουν η εφυγαν αποτομα και δεν το εχουν κξαταλαβει) το θεμα ειναι οτι εμεισ οι ανθρωποι εχουμε απομαακρυνθει απο την φυση και εχουμε χασει καθε επαφη με αυτο που λεμε εκτη αισθηση.Υπαρχουν ανθρωποι που τουσ βλεπουν και τουσ νιωθουν και τουσ ακουν και πραγματικα ειναι φρικτο αυτο μερικεσ φορεσ(φανατασου να ακουσ τον πονο του καθενοσ).εμφανιζονται συνηθωσ στα ονειρα γτ ειναι ο μονοσ τροποσ να επικοινωνησουν με τον θνητο.
φιλικα,
MESTERIA

if a man could pass through Paradise in a dream and have a flwower presented to him as a pledge that his soul had really been there and if he found tha flower in his hand when he awake-Aye,and what then?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 15:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά είχα επαφές με ανθρώπους κοντινούς μου μετά τον θανατό τους, αλλά μόνο για κάποιο χρονικό μικρό διάστημα όχι για πάντα.

Δεν είναι μόνο τα όνειρα με τα οποια μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί σου, υπάρχουν πολύ τρόποι απλώς τα όνειρα είναι κάτι που αποδεχόμαστε οπότε εκεί βρίσκουν πιο εύκολο τρόπο επικοινωνίας. Δεν αρκεί μόνο να θέλει μια ψυχή την επικοινωνία με εμάς πρέπει και εμείς να μπορούμε να δούμε.

Το ότι η ψυχή βρίσκεται αναμεσά μας για κάποιες μέρες είναι κάτι που το δέχεται και η εκκλησία (νομίζω κάποιος το ρώτησε αυτό) το τρισάγιο, τα σαράντα κ.λ.π. δεν γίνονται τυχαία, γίνονται ακριβώς για την προετιμασία της ψυχής να αφήσει τον κόσμο.

Πιστεύω πως πάρα πολλοί άνθρωποι είχαν επικοινωνία μετα τον θάνατο αγαπημένων τους προσώπων απλά η δημιουργία του φόβου της κοροιδίας και της μη αποδοχής είναι κάτι που τις περισσότερες φορες κλείνει τα στόματα.

Δυστυχώς όμως δεν είναι πάντα ευκολο να καταλάβεις τι θέλουν να πουν οι ψυχές ή τι θέλουν να σου επισυμάνουν όταν αυτό πρόκειτε για όνειρο ή για μπερδεμένα μυνήματα και δυστηχώς μερικά απο αυτά που έχουν να πουν ή να δείξουν μπορεί να βαραίνουν εσένα μετά για μια ολόκληρη ζωή. Προσωπικά αν μπορούσα να επιλέξω, ορισμένα πράγματα δεν θα ήθελα να τα μάθαινα ποτέ και δεν θα τα μάθαινα αν ας πούμε η ψυχή κάποιου αγαπημένου δεν μου τα χε πει ή δείξει.

Οι περισσότερες επαφές όμως περιορίζονται στο όσο η ψυχή βρίσκεται στην γη απο την στιγμή που θα πάρει τον δρόμο της πολύ δύσκολά και σπάνια θα επικοινωνήσει ξανά και αυτή η επικοινωνία συνήθως ξανασυμβαίνει όταν κάποιο κοντίνό τους άτομο ετοιμάζεται να πεθάνει.

Όσοι είχαν κάποια επαφή και στην πορεία στεναχωρήθηκαν που την έχασαν πρέπει να γνωρίζουν πως μια ψυχή δεν χάνεται απο επιλογή της, είναι και θέμα άλλων παραγόντων που δεν επιτρέπουν πια την επαφή με τους ζωντανούς ή την επιτρέπουν κάτω απο ορισμένες συνθήκες όπως είναι ο θάνατος κάποιου άλλου προσώπου. Θα πρέπει αντίθετα να χαίρονται που χάθηκε η επαφή αυτή γιατί αν συνέχιζε θα σήμαινε πως η ψυχή κόλλησε στην γη κι αυτό είναι ένα απο τα είδη κολάσεως που μπορεί να βιώσει η ψυχή.

Τώρα σχετικά με παράδεισο-κόλαση θα μου επιτρέψετε να μην συμφωνήσω ούτε και εγώ ότι είναι δύο μόνο οι πορείες μετά τον θάνατο. Προσωπικά πιστεύω πως είναι πολλά τα επίπεδα όπως πιστεύω πως πολλές ψυχές επανέρχονται στην γη. Αλλα αυτά είναι προσωπικά πιστεύω.
Μην ξεχνάμε όμως πως σε κάθε πίστη έχει βάλει το χεράκι του κι ο άνθρωπος προκειμένου να αφαιρέσει ή να προσθέσει βάση του συμφεροντός του, αλλά αυτό είναι πάλι ένα προσωπικό πιστεύω και μπορεί να αγνοηθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy