ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ - Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΗΡΩΑΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2007, 21:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα δώσω συγχαρητήρια σε όποιον μου βρει που είναι ή ήταν, τα Γάμαλα στον χάρτη

Εκεί όπου εδίδαξε ο μεγάλος "Εσσήν".


-------------------------------------------------------------------


Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2007, 23:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...που είναι ή ήταν, τα Γάμαλα στον χάρτη;

Και γιατί να ψάχνεις στους χάρτες μικρέ διάβολε; Στην εποχή του ίντερνετ ζούμε. Μήπως μπορείς να ανοίξεις λίγο τα ματάκια σου να δεις σε τι γλώσσα είναι η επιγραφή στην πύλη;

Από το Blog:
http://israblog.nana.co.il/blogread.asp?blog=1499&blogcode=3425103



Τέλος όσο αναφορά την φοβερή και τρομερή θεωρία του Pομπέρ Aμπελαίν σε πρόλαβαν άλλοι σε αυτό το φόρουμ. (Και ο Βερέττας βέβαια που ήταν ο εκδότης του βιβλίου).





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Little Devil
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 00:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Little Devil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ βλέπω ένα λόφο και μια πόρτα που δεν μου λέει να πω την αλήθεια και πολλά πολλά.
Θα ήθελα να μπορώ όμως να το βρω στο χάρτη και να μου λυθεί και η απορία γιατί δεν είναι και τόσο εύκολο να βρεθεί ένας τέτοιος χάρτης. Όσο για το τον Aμπελαίν, δυστυχώς δεν άκουσα καμιά απάντηση στα επιχειρήματα του πέρα από τον γραφικό πλέον χαρακτηρισμό «θεωρίες». Δυστυχώς για αυτούς που είναι οπαδοί των χαρακτηρισμών, υπάρχει τουλάχιστον άλλο ένα κορυφαίο όνομα που έζησε αρκετές δεκάδες δεκαετίες πριν τον Aμπελαίν και υποστηρίζει το ίδιο γεγονός. Φυσικά η πείρα μου έχει διδάξει να μην κατονομάζω πήγες γιατί εργαλείο της ημιμάθειας και της προπαγάνδας είναι η επίθεση στα πρόσωπα και όχι στα δεδομένα που παρουσιάζουν.
Εβίβες

Ξέρω, οτι δεν ξέρω, και αν νομίζω πως ξέρω είναι επειδή δεν ξέρετε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 18:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός ο λόφος Είναι τα Γάμαλα. Το λέει και το όνομα τους Gamla, γιατί ο λόφος μοιάζει με καμπούρα (Γ)καμήλας.
Ο λόγος που ο Αμπελαίν δεν μπορούσε να τα βρει την εποχή του στο χάρτη του Ισραήλ, ήταν γιατί δεν άνηκαν στο Ισραήλ!!
Ανακτήθηκαν (και έγιναν ανασκαφές) σε αυτά το 1967 που το Ισραήλ ανέκτησε τα υψώματα του Γκολάν, 1900 χρόνια μετά την καταστροφή τους το 67 μ.Χ. από τα στρατεύματα του Βεσπασιανού.
Η περιοχή ανασκάπτεται και τώρα καθώς υπάρχουν σε αυτή σημαντικά κτίσματα και νεολιθικά ντολμεν.

Αφού οι φωτο που έβαλα δεν σου φτάνουν, κοίτα εδώ για περισσότερες:

http://www.pohick.org/sts/gamla.html

http://www.jewishmag.com/40mag/gamla/gamla.htm

Τέλος ...είσαι εκτός θέματος, δεν νομίζεις;




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 20:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VELISSARIOS:
«Σαν Ρωμιος προσπαθω να τιμω ολους τους προγονους μου και προγονοι μου ειναι οι Ρωμιοι του 6 αιωνα οι Ρωμιοι του μεσσαιωνα οι Ρωμιοι του 1821 του 1940 και ελπιζω οτι επετται συνεχεια.»

Καλά κάνεις φίλτατε και θεωρείς εαυτόν Ρωμιό, εξάλλου δημοκρατία έχουμε και ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει.

Μόνο μην «χαρίζεις» σε όλους τους Έλληνες την ρετσινιά του Ρωμιού, διότι δεν αισθάνονται όλοι περήφανοι για το όνομα που απέκτησαν ένεκα μιας μακραίωνης υποδούλωσης...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 23:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]Αν οι υπόλοιπες χώρες της Βαλκανικής δεν διεκδικούν το Βυζάντιο (ενώ, σύμφωνα με ορισμένους εδώ μέσα, είχαν τόσους και τόσους Αυτοκράτορες στο πηδάλιό του), αυτό είναι επειδή το έχουν παραχωρήσει σε μας. Αυτή ήταν μάλιστα η αιτία και της ίδρυσης των εθνικών Πατριαρχείων, της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας: ο υπερβολικά ελληνικός γι’ αυτούς, χαρακτήρας του Πατριαρχείου της Κωνσταντινούπολης.
Trainman 23/02/2007[ /quote] Φίλε Trainman , αλήθεια δεν σου προξενεί εντύπωση το ότι οι γείτονές μας , ενώ κόπτονται για την Μακεδονία , δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή για το Βυζάντιο ;
Ο λόγος φίλε μου είναι απλός , το Βυζάντιο , ένα πολυεθνικό μόρφωμα , που η αποσύνθεσή του εις τα εξ’ ων συνετέθη , ξεκίνησε από την απαρχή της ιδρύσεώς του , δεν προσέφερε τίποτα νεότερο στον πολιτισμό και τις επιστήμες εκτός από την άκρατη θρησκοληψία του και τις μηχανορραφίες . Η τύχη του Ιουλιανού , και των συγγραμμάτων του Πλήθωνα Γεμιστού είναι γνωστή , γιατί λοιπόν να χρεωθούν την παρακμή ; Μας την χάρισαν .

Όσο για την καταγωγή και την ελληνικότητα των αυτοκρατόρων , σκέπτομαι , ότi κάποτε εμείς οι ορισμένοι , ίσως θα έπρεπε να αρχίσουμε να παραδίδουμε μαθήματα ιστορίας , στους υπόλοιπους φίλους του Forum , οι οποίοι εξακολουθούν να πιστεύουν ότι έμαθαν ιστορία διαβάζοντας μόνο τα σχολικά βιβλία .
Γι’ αυτό αποφάσισα να το ξενυχτήσω εχθές λιγάκι για να ψάξω και να βρω τα στοιχεία που δημοσιεύω πιο κάτω για το πόσο Έλληνες θα μπορούσαν να θεωρηθούν οι αναφερόμενοι αυτοκράτορες .

«Το 820 ο Μιχαήλ Β’ από το Αμόριο , ένας αμόρφωτος και τραυλός στρατηγός , ο οποίος συνδέεται από τους ιστορικούς της εποχής του με την αίρεση των Αθίγγανων , με την βοήθεια του Θωμά του Σλάβου δολοφονεί τον αυτοκράτορα και νονό του γιου του Θεόφιλου Λέοντα Ε’ τον Ίσαυρο και ανακηρύσσεται αυτοκράτορας .

Μετά τον θάνατο της συζύγου του , και θέλοντας να συνδέση τον θρόνο του με την Συριακή δυναστεία , παντρεύεται το 821 την Ευφροσύνη , κόρη και μοναδική επιζώσα απόγονο του Λέοντα Γ’ , δίνοντας έτσι μια αίγλη στην ταπεινή καταγωγή του , και μία θετή μητέρα στον γιο και διάδοχό του Θεόφιλο .

Ο Θεόφιλος , μετά τον θάνατο του πατέρα του στις 2 Οκτωβρίου του 829 από πάθηση των νεφρών , στέφεται αυτοκράτορας , και στις 5 Ιουνίου του 830 παντρεύεται την Θεοδώρα από την Παφλαγονία (τμήμα του Θέματος των Αρμενιακών) , και ανηψιά του στρατηγού Μανουήλ του Αρμένιου .

Από τον γάμο του με την Θεοδώρα αποκτά πολλά παιδιά από τα οποία όμως επιζούν μόνο τρεις κόρες , η Θέκλα , η Άννα , και η Αναστασία , και ένας γιος και διάδοχος ο Μιχαήλ Γ’ , ο οποίος αργότερα σαν αυτοκράτορας αποκλήθηκε μέθυσος , λόγω του έκλυτου βίου του .

Σ’ αυτό σύμφωνα με τους ιστορικούς συνέβαλλε ιδιαίτερα η στενή φιλία του (μερικοί μιλούν για ομοφυλοφιλική σχέση) , με τον Βασίλειο , τον γνωστό ως Μακεδόνα , άνθρωπο με σκοτεινό παρελθόν , του οποίου οι γονείς είχαν μετοικίσει στην Μακεδονία , από την Αρμενία .

Ο Βασίλειος πήγε στην Κωνσταντινούπολη αναζητώντας την τύχη του και επειδή ήταν ικανότατος δαμαστής αγρίων αλόγων διορίστηκε στους αυτοκρατορικούς στάβλους και εκεί γνωρίστηκε με τον Μιχαήλ .

Σε ηλικία 16 ετών ο Μιχαήλ που είναι έτοιμος να αναλάβη αυτοκρατορικές ευθύνες , έχει μία ερωμένη , την Ευδοκία Ιγγερινή , κόρη του Ίγγερος , ενός Βίκινγκ στην αυτοκρατορική υπηρεσία , την οποία δεν συμπαθούσε η Θεοδώρα .

Όταν το 855 η Θεοδώρα τον υποχρεώνει να παντρευτή με την Ευδοκία την Δεκαπολίτισσα , ο Μιχαήλ που δεν θέλει με κανένα τρόπο να διακόψη την σχέση του με την Ευδοκία Ιγγερινή , ζητάει την βοήθεια του φίλου του Βασίλειου ζητώντας του να παντρευτή αυτός την Ευδοκία Ιγγερινή , παίρνοντας διαζύγιο από την σύζυγό του Μαρία, και έτσι να δοθή στον Μιχαήλ η δυνατότητα να έχη ταυτόχρονα σύζυγο και ερωμένη , όπως και γίνεται .

Σε ανταπόδοση των (υπηρεσιών) του αυτών ο Μιχαήλ του προσφέρει για ερωμένη την μεγαλύτερη του αδελφή , την Θέκλα την πορφυρογέννητη , την οποία ο Βασίλειος εγκατέλειψε το 867 , και εκείνη βρήκε άλλον εραστή στο πρόσωπο του Ιωάννη Νητοκομήτη .

Εν τω μεταξύ ο Βασίλειος ανέρχεται στα αξιώματα και γίνεται αρχικά «Στράτορας» (βασιλικός ιπποκόμος) , και αργότερα καταλαμβάνει την θέση του «Παρακοιμόμενου» (αρχιθαλαμηπόλου) , θέση που μέχρι τότε την κατείχαν μόνο ευνούχοι .

Το 859 και το 866 , η Ευδοκία Ιγγερινή αποκτά αντίστοιχα δύο γιους το Κωνσταντίνο , και τον Λέοντα , των οποίων η πατρότητα είναι από τους ιστορικούς αμφιλεγόμενη .

Το 866 ο Μιχαήλ σε συνεννόηση με τον Βασίλειο διοργανώνει μία προσχηματική εκστρατεία , που τελικά δεν έγινε , στους Κήπους της Θράκης και εκεί δολοφονεί τον θείο του και αδελφό της μητέρας του Θεοδώρας , καίσαρα Βάρδα ο οποίος σύμφωνα με φήμες που είχε διαδώσει ο Βασίλειος , είχε αυτοκρατορικές βλέψεις . Μετά την δολοφονία του Βάρδα το εκστρατευτικό σώμα επέστρεψε αμαχητί στην Κωνσταντινούπολη .

Μετά το 866 και αφού έχει εξουδετερωθεί ο Βάρδας και ο δρόμος για την εξουσία είναι ανοιχτός , ο Βασίλειος πείθει τον Μιχαήλ Γ’ να τον χρίση συναυτοκράτορα . Έτσι το Σαββάτο της Πεντηκοστής του 866 ο Μιχαήλ τον χρίζει συναυτοκράτορα , φορώντας του το στέμμα με τις ευλογίες του πατριάρχη Φώτιου .

Στις 24 Σεπτεμβρίου του 867 ο Μιχαήλ Γ’ είχε προσκαλέσει τον συναυτοκράτορα Βασίλειο και την αυτοκρατορική ερωμένη Ευδοκία Ιγγερινή να δειπνήσουν στον άγιο Μάμα το ανάκτορο στο οποίο του άρεσε να διασκεδάζη . Εκεί σύμφωνα με τους χρονογράφους ο Βασίλειος τον πότισε με αρκετό κρασί , και όταν ζαλιστηκε , ο Βασίλειος γλυστρώντας κρυφά , τράβηξε την αμπάρα , ώστε να μην κλειδώνη η πόρτα .

Συνέχισαν την οινοποσία , η Ευδοκία Ιγγερινή τους άφησε μόνους , και όταν ο Μιχαήλ μέθυσε εντελώς , ο Βασίλειος τον παρότρυνε να πάη να κοιμηθή . ‘Ετσι έγινε και ο Μιχαήλ πιωμένος και ανύποπτος έπεσε για ύπνο .

Για τον Βασίλειο και τους συνομώτες ήταν παιχνιδάκι πια να παραβιάσουν την πόρτα του υπνοδωματίου και να εξοντώσουν τον φρουρό , ο πάνω από δέκα χρόνια (πιστός) φίλος του Βασίλειος ήταν αυτός που έδωσε την πρώτη μαχαιριά στον κοιμισμένο Μιχαήλ .
Σύμφωνα με τους ίδιους χρονογράφους ο Βασίλειος , χρησιμοποίησε τους ίδιους συνενόχους που είχε στην δολοφονία του Βάρδα , τους οποίους εξαφάνισε μετά την δολοφονία του Μιχαήλ .

Έτσι ο Βασίλειος Α’ ο (Μακεδών) , ο οποίος δεν χρειάστηκε στέψη αφού ήταν ήδη εστεμένος , και τον οποίο αργότερα διαδέχθηκε ο 2ος γιος του Λέων ΣΤ΄ ο σοφός , λόγω του ότι ο πρωτότοκος Κωνσταντίνος πέθανε σε μικρή ηλικία εγκαινίασε την Μακεδονική δυναστεία .

Αυτά είναι ελάχιστα ενδεικτικά από τα θεάρεστα που συνέβαιναν στο Βυζάντιο από τους (Ελληναράδες) αυτοκράτορες . Να τους χαίρεστε φίλοι μου»

Πηγές
Holy Women of Byzantium ( Alice-Mary Talbot )
Γυναίκες στην Πορφύρα ( Judith Herrin )
Ιστορία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας ( Γιάννης Κορδάτος )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 11:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris,
Δεν καταλαβαίνω το γιατί του παραπάνου κειμένου.
Σε μία αυτοκρατορία (πλήρως απολυταρχικό σύστημα) αυτά συμβαίνουν.
Είτε είναι ελληνική - εάν μπορείς να θεωρήσεις έτσι τα κράτη των επιγόνων - είτε είναι ξένη. Και μην μου πεις ότι παρόμοια ΔΕΝ έγιναν στα κράτη των επιγόνων...
Όπου υπάρχει ο ανθρώπινος εγωισμός όλα αυτά (και χειρότερα) θα συμβούν.
Τι γράφεις λοιπόν;
Ότι είναι παράνομο με δόλιους τρόπους να πάρεις την εξουσία από κάποιον άλλον; Το θεωρείς μεμπτό;

Θεωρείς δηλαδή ότι έχουμε δημοκρατία σήμερα και αυτά δεν συμβαίνουν στην Ελλάδα;
Να σου θυμίσω περιστατικά από την τρέχουσα ισοτρία κατά τα οποία οι αστυνομικοί έκλειναν του δρόμους για να πάει ο " αείμνηστος ηγέτης" να μα... την γκόμενα στο Λαγονήσι ενώ ήταν ακόμα παντρεμένος και οι οπαδοί του το θεωρούσαν αυτό "ως ένδειξη μεγάλου αντρός"; Άσε τον γιο του που έκανε την πάπια για να έχει αργότερα την εξουσία (και την θέση του εκείνη την στιγμή). Εσύ θα το έπραττες το δεύτερο; Γιατί εγώ έχω μιλήσει και με άλλους ανθρώπους που το θεωρούσαν τιμή τους ο πατέρας τους να έχει γκόμενες...
Λοιπόν που είναι το πρόβλημα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 17:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Φίλε Συνοδινέ, ποιούς θεωρείς Ναζωραίους; Επίσης, γνωρίζεις γιατί τους ονόμαζαν έτσι; Γνωρίζεις πως ετυμολογείται το όνομα Ναζωραίος και σε ποιά γλώσσα ανήκε αρχικά;

Η Γενησαρέτ έχει καμιά σχέση με τους Ναζωραίους και την Ναζαρέτ;

Σε ποιά εθνική ομάδα ανήκαν οι Ναζωραίοι της Γαλ(ε)ιλαίας;

Τι σημαίνει Γαλ(ε)ιλαία;

Πώς ονόμαζαν τον θεό οι Ναζωραίοι;



Φίλε Εριωπις...
Γιατί θύμωσες και μου έβαλες τόσο δύσκολες ερωτήσεις; Και σαν μην έφτανε αυτό, έχεις και το πάθος με τις παραβολές. Είναι και παραβολικές οι ερωτήσεις σου. Πόσο εύκολο νομίζεις είναι, να ξεχωρίζω εγώ, που είναι η παραβολή και που είναι η ερώτηση; Και που την πας την δουλειά σε τελική ανάλυση...
Ένας που θα ήτανε δικαιολογημένα θυμωμένος, αυτός θα ήτανε, οπωσδήποτε εγώ. Ξέρεις σε τι ψυχολογική κατάσταση βρέθηκα εγώ; Το ηθικό μου είχε γίνει κομμάτια. Ήσουν μάλιστα και τόσο απόλυτος... "εδώ παίρνεις άριστα", "τέλεια τοποθέτηση", "χόρεψες", "τους κατέβασες", "αυτό θέλει δούλεμα", "πες κι αυτό", "πες κι εκείνο", "συγχαρητήρια από δώ", "συγχαρητήρια από κεί"...να και οι παραβολές...είπε και ο Trainman κάτι για "από μηχανής Θεός"...ε, κι εγώ τό΄δεσα κόμπο. "Ο Θεός είναι", σκέφτηκα.
Αργότερα βέβαια το σκέφτηκα ποιό ψύχραιμα. Αποκλείεται, είπα μέσα μου να είναι ο Θεός, γιατί ο Θεός εμφανίζεται σπανίως και όχι δυό φορές μες τη βδομάδα. Και τότε επιτέλους κατάλαβα ότι είσαι ο μάνατζερ. Και εκεί πάνω θύμωσα πολύ. Γιατί εγώ δεν έχω μάνατζερ να μου λέει...μπράβο, τέλεια, τους χόρεψες, τους τραγούδησες, τους πήρες τα σώβρακα...για να ξέρω κι εγώ που πατάω...Κλονίστηκα ολόκληρος. Το βρήκα πολύ άδικο για μένα.
Πάντως, βρίσκω καλή ιδέα το "μάνατζερ". Εκείνο το "πνευματικός" ακουγόταν πολύ άσχημα στους μη γνωρίζοντες. "Πάω στον πνευματικό μου", έλεγε ο άλλος και σου έδινε την εντύπωση, ότι είναι άρρωστος και πάει στον γιατρό του. Ενώ το μάνατζερ δίνει άλλη αίσθηση. Που σημαίνει ότι κάποιος είναι πολυάσχολος, δεν τα προλαβαίνει όλα και μερικά ειδικά πράγματα τα έχει αναθέσει στους μάνατζερ. Έτσι και το πνεύμα του, το έχει αναθέσει, στον πνευματικό του μάνατζερ.
Έχω όμως και μια παρατήρηση να κάνω. Πολύ ρωτάς. Τον Μακεδών ρώτησες, τον Trainman άλλες τρείς φορές, εμένα ένα πακέτο εφτά ερωτήσεων, ε στάσου. Έκανες πάνω από δέκα ερωτήσεις και έδωσες μόνο μια απάντηση. Εκεί που είπες "Εσσήν".
Τώρα, όσο αφορά τις ερωτήσεις σου, προσπάθησα για το καλύτερο. Λόγο όμως της παραβολικότητάς τους, δέν είμαι σίγουρος εάν τις κατάλαβα και τις αξιολόγησα σωστά. Προσπάθησα όμως, να μπώ κι εγώ, στο παραβολικό πνεύμα συζήτησης που προτιμάς.

"ποιούς θεωρείς Ναζωραίους;"
-Τέλεια τοποθέτηση

"γνωρίζεις γιατί τους ονόμαζαν έτσι;"
-Εδώ παίρνεις άριστα

"Γνωρίζεις πως ετυμολογείται το όνομα Ναζωραίος;
και σε ποιά γλώσσα ανήκε αρχικά;"
-Αυτό θέλει δούλεμα

"Η Γενησαρέτ έχει καμιά σχέση με τους Ναζωραίους και την Ναζαρέτ;"
-Εδώ χόρεψες

"Σε ποιά εθνική ομάδα ανήκαν οι Ναζωραίοι της Γαλ(ε)ιλαίας;"
-Εδώ παίρνεις "Δέκα με τόνο"

"Τι σημαίνει Γαλ(ε)ιλαία;"
-Εδώ έπαιξες κι έχασες.

"Πώς ονόμαζαν τον θεό οι Ναζωραίοι;"
-Δεν πειράζει, ξαναπροσπάθησεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 22:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris,
Δεν καταλαβαίνω το γιατί του παραπάνου κειμένου.
Σε μία αυτοκρατορία (πλήρως απολυταρχικό σύστημα) αυτά συμβαίνουν.
OANNHSEA

Φίλε OANNHSEA, αυτό το κείμενο το έβαλα περισσότερο για το σημείο , "Αν οι υπόλοιπες χώρες της Βαλκανικής δεν διεκδικούν το Βυζάντιο ενώ, σύμφωνα με ορισμένους εδώ μέσα, είχαν τόσους και τόσους Αυτοκράτορες στο πηδάλιό του" , της απάντησης του Trainman , για να καταδείξω περισσότερο την καταγωγή των αυτοκρατόρων , και λιγότερο για τα εγκλήματα , από τα οποία τα συγκεκριμένα που περιγράφονται στο κείμενό μου είναι θα μπορούσα να ειπώ , ποιητική αδεία , οτι είναι από τα αθωότερα της Βυζαντινής ιστορίας .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 01:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνοδινός: Γιατί εγώ δεν έχω μάνατζερ να μου λέει...μπράβο, τέλεια, τους χόρεψες, τους τραγούδησες, τους πήρες τα σώβρακα...για να ξέρω κι εγώ που πατάω...Κλονίστηκα ολόκληρος. Το βρήκα πολύ άδικο για μένα.
Πάντως, βρίσκω καλή ιδέα το "μάνατζερ". Εκείνο το "πνευματικός" ακουγόταν πολύ άσχημα στους μη γνωρίζοντες. "Πάω στον πνευματικό μου", έλεγε ο άλλος και σου έδινε την εντύπωση, ότι είναι άρρωστος και πάει στον γιατρό του. Ενώ το μάνατζερ δίνει άλλη αίσθηση. Που σημαίνει ότι κάποιος είναι πολυάσχολος, δεν τα προλαβαίνει όλα και μερικά ειδικά πράγματα τα έχει αναθέσει στους μάνατζερ. Έτσι και το πνεύμα του, το έχει αναθέσει, στον πνευματικό του μάνατζερ.

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων:

Ο Trainman εργάζεται μόνον για τον Merovingian, ο οποίος ξεκίνησε ως υποψήφιος σωτήρας του κόσμου και κατέληξε Άρχων της Διαλεκτικής. Με άλλα λόγια…

… ‘’Please, ma cherie. I have told you. We are all victims of causality. I drank too much wine, I must take a piss. Cause and effect’’.


quote:
Little Devil: Φυσικά η πείρα μου έχει διδάξει να μην κατονομάζω πήγες γιατί εργαλείο της ημιμάθειας και της προπαγάνδας είναι η επίθεση στα πρόσωπα και όχι στα δεδομένα που παρουσιάζουν.
Εβίβες


Εβίβες και σε σένα διαβολάκο. Επέτρεψέ μου όμως, να σου πω κι εγώ, ότι εργαλείο της ημιμάθειας και της προπαγάνδας είναι όντως ενίοτε η επίθεση στα πρόσωπα – από την άλλη πλευρά όμως, το κάθε πρόσωπο έχει και το δικό του βαθμό αξιοπιστίας.

Ο αείμνηστος frater Robert Ambelain, κάθε άλλο παρά ένας απλός ερευνητής ιστορικός – έστω και αιρετικός – υπήρξε. Αντιθέτως, είχε τη δική του ατζέντα στο πεδίο των μεγάλων πνευματικών μαχών που ξεκίνησαν τον 19ο αιώνα και συνεχίστηκαν στον 20ο. Αν έχεις ψάξει λίγο την ιστορία του, σίγουρα με καταλαβαίνεις.

Όταν πριν μερικά χρόνια, διάβασα τα βιβλία του, είχα εντοπίσει μερικές ζαβολιές του στις παραπομπές στην Παλαιά Διαθήκη, ανεπίτρεπτες για έναν άνθρωπο που έχει τουλάχιστον ένα έγκυρο concordance στη βιβλιοθήκη του. Ανεπιβεβαίωτα κουτσομπολιά των αποκρύφων κύκλων, τον θέλουν να έχει «ανανήψει» λίγο προτού πεθάνει, αλλά δεν σπεύδω να τα υιοθετήσω. Έτσι κι αλλιώς, ήταν μάλλον πιο κοντά στην Εκκλησία απ’ τους δικούς της ηγέτες.


quote:
Trainman: Αν οι υπόλοιπες χώρες της Βαλκανικής δεν διεκδικούν το Βυζάντιο (ενώ, σύμφωνα με ορισμένους εδώ μέσα, είχαν τόσους και τόσους Αυτοκράτορες στο πηδάλιό του), αυτό είναι επειδή το έχουν παραχωρήσει σε μας. Αυτή ήταν μάλιστα η αιτία και της ίδρυσης των εθνικών Πατριαρχείων, της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας: ο υπερβολικά ελληνικός γι’ αυτούς, χαρακτήρας του Πατριαρχείου της Κωνσταντινούπολης.
[ /quote]

[quote] Sesotris: Ο λόγος φίλε μου είναι απλός , το Βυζάντιο , ένα πολυεθνικό μόρφωμα , που η αποσύνθεσή του εις τα εξ’ ων συνετέθη , ξεκίνησε από την απαρχή της ιδρύσεώς του , δεν προσέφερε τίποτα νεότερο στον πολιτισμό και τις επιστήμες εκτός από την άκρατη θρησκοληψία του και τις μηχανορραφίες . Η τύχη του Ιουλιανού , και των συγγραμμάτων του Πλήθωνα Γεμιστού είναι γνωστή , γιατί λοιπόν να χρεωθούν την παρακμή; Μας την χάρισαν



Οι Βούλγαροι, διεκδίκησαν τη Θράκη επικαλούμενοι την φυλετική τους ανάμειξη με τους απογόνους των αρχαίων Θρακών και των απογόνων του Σπάρτακου – και βεβαίως τον μαζικό εποικισμό της Ανατολικής Θράκης επί Τουρκοκρατίας.

Οι Ρουμάνοι, διεκδίκησαν τη Θεσσαλία (με μακροπρόθεσμες στοχεύσεις φυσικά, στη Μακεδονία) μόνον και μόνον επειδή στη Θεσσαλία (και στη Μακεδονία) ζούσαν επί αιώνες χιλιάδες βλαχόφωνοι.

Μόνον ένας βλάκας Βούλγαρος, ή Ρουμάνος παράγων θα χάριζε στην Ελλάδα το Βυζάντιο «γιατί δεν προσέφερε τίποτα νεότερο στον πολιτισμό και τις επιστήμες». Και από ελληνικής πλευράς, τέτοιες αιτιάσεις μόνον κάποιος σαν εσένα φίλε μου θα μπορούσε να σκεφτεί και να διατυπώσει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 04:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Schwabe: Έχεις πλήρη άγνοια των ιστορικών πεπραγμένων, όπως φυσικά και των θρησκευτικών που κατα τα άλλα κόπτεσαι ως υποστηρικτής. Δεν σου μάθανε πως η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια? Οι πρόγονοι μας φίλτατε (και μάλλον επιπόλαιοι αναγνώστες σαν και την αφεντιά σου δεν θα έπρεπε καν να καταπιάνονται μαζί τους..), δεν είχαν περιπέσει σε καμία «εξευτελιστική κατάσταση», αλλά αντιθέτως είχαν γίνει οι δάσκαλοι των Ρωμαίων κατακτητών, οι Ρωμαίοι θεωρούσαν τιμή τους να επισκέπτονται τις περίφημες φιλοσοφικές σχολές των Ελλήνων. Ως κατακτημένοι πλέον, είναι επόμενο να υφίστανται και εκπτώσεις σε εκδηλώσεις όπως και οι Ολυμπιακοί Αγώνες, καθώς ο κατακτητής είχε τον τελικό λόγο εκ του αποτελέσματος συχνά. Άλλο λοιπόν οι μεμονομένες περιστάσεις, ήσσονος σημασίας στο σύνολο των δραστηριοτήτων των Ελλήνων, και άλλο η δήθεν «εξευτελιστική κατάσταση» που η αφεντιά σου χαριεντίζεται. Προτείνω να σοβαρευτείτε όλοι εσείς οι βυζαντινόπληκτοι.

Φίλε Αναγνώστη

Παίζοντας στο Jocker, είναι πάνοτε πιθανό να κερδίσεις, ειδικά αν υπάρχει τζακ-ποτ. Για παράδειγμα είναι δυνατόν να υποστηρίζεις πως οι Έλληνες υπό τους Ρωμαίους, δεν είχαν πέσει σε καμία εξευτελιστική κατάσταση, εκτός του ότι ήταν υποχρεωμένοι να δέχονται σε μία καθαρά εθνική και θρησκευτική διοργάνωση όπως οι Ολυμπιακοί Αγώνες, τους ρωμαίους κατακτητές και μάλιστα εκ προοιμίου τροπαιοφόρους…

…αλλά πως, τουναντίον, σε εξευτελιστική κατάσταση περιέπεσαν οι Έλληνες, όταν οι Ρωμαίοι τροπαιοφόροι κατήργησαν τους Ολυμπιακούς Αγώνες, όπου «ως κατακτητές είχαν συχνά τον τελικό λόγο».

Για να σοβαρευτούμε ωστόσο, καλό θα ήταν να αναρωτηθούμε μήπως όντως «ο καλός κατακτητής, είναι ο ομόθρησκος», όπως σωστά διατυπώνει το ερώτημά του ο Macedon. Ας αφήσουμε λοιπόν τους Μακεδόνες και την Αυτοκρατορία τους και ας έρθουμε στους Ρωμαίους και το δικό τους κράτος, που κάποιοι ισχυρίζονται πως «το κληρονομήσαμε».

quote:
Schwabe: Οι Παλαιολόγοι, πλην του γεγονότος ότι δεν ήσαν Έλληνες, αποτελούν την συνέχεια του λεγόμενου βυζαντινού μορφώματος. Για τον Έλληνα, είναι κατακτητές

quote:
Macedon: Η θεωρία της ευλύγιστης μέσης ήξερα ότι ήταν χαρακτηριστικό των εκάστοτε δοσιλόγων αλλά το ότι αποτελεί επίσημη ιδεολογία των ελλαδιτών χριστιανών δεν το γνώριζα... (…) Μήπως τελικά ο "καλός κατακτητής" είναι ο ομόθρησκος;

quote:
Macedon: Γι'αυτούς που δεν μπορούν (ή δεν θέλουν) να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ του κατακτητή και του κατακτημένου, τι να πώ... "Ξου Ρωμιοσύνη ανάβαθη που ρεύεσαι σαπίλα", όπως θα έλεγε κι ο ποιητής..


Αν η θεωρία της ευλύγιστης μέσης, είναι επίσημη ιδεολογία των ελλαδιτών (sic) χριστιανών, τότε ακόμα περισσότερο, η λογική του καλού ομόθρησκου κατακτητή θα πρέπει να χρεωθεί στους έλληνες νεο-εθνικούς. Παραθέτω την παρακάτω ιστοσελίδα του Ύπατου Συμβουλίου Ελλήνων Εθνικών, με τίτλο «Οι Έλληνες ‘’κυριαρχούν’’ στη νικήτρια Ρώμη», όπου και τιμητικά παρατίθεται μια σειρά ονομάτων… «δωσίλογων»! (http://www.ysee.gr/index.php?type=article&f=rome)

Τι λείπει; Αρκετά άλλα ονόματα – μεταξύ των οποίων, το όνομα του...αρχιδωσίλογου, του πρώτου από κάθε άποψη ανάμεσα στους υπολοίπους: του Πλουτάρχου. Γιατί, αναγνώστη, ο πρωθιερέας των Δελφών, δεν υπήρξε μόνον ο συγγραφέας των «Παραλλήλων Βίων» (σ.σ. Ελλήνων και Ρωμαίων), της «Περί των Ρωμαίων Τύχης» και των «Αιτίων Ρωμαϊκών και Ελληνικών», δεν ανακηρύχθηκε μόνον (τιμής ένεκεν) ρωμαίος πολίτης, αλλά άσκησε και διοικητικά αξιώματα, όντας magistratus και αργότερα, procurator.

Υπήρξε άραγε ο Πλούταρχος ο μόνος «δωσίλογος» ανάμεσα στους έλληνες αρχιερείς; Κάθε άλλο. Αντιγράφω από την «Μεγάλη Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια» (Τόμος Στ’): «Η λατρεία ως έκφραση πολιτικής εξαρτήσεως, υπήρχε όπως είναι γνωστό, ήδη πολύ πριν από την παρουσία της Ρώμης, ως μεγάλης δύναμης στον Ελληνικό χώρο και αντικείμενό της ήταν οι ισχυροί μονάρχες των ελληνιστικών βασιλείων (με εξαίρεση τον βασιλέα των Μακεδόνων). Από την άποψή αυτή, η λατρεία της Ρώμης και Ρωμαίων στρατηγών ή αυτοκρατόρων, δεν διαφέρει ουσιαστικά από τη λατρεία των ελληνιστικών μοναρχών (…)

Η λατρεία της Ρώμης, γινόταν σε ιδιαίτερο ναό, αφιερωμένο στη «Θεά Ρώμη». Υπήρχαν επίσης ειδικοί «ιερείς» σε μεγαλύτερες πόλεις και «αρχιερείς», οι οποίοι στις περισσότερες περιπτώσεις ήταν οι ίδιοι που ασκούσαν τη λατρεία και των Ολυμπίων Θεών».

Χαρακτηριστική υπήρξε η περίπτωση των Μιλησίων, που ήσαν ευγνώμονες στους Ρωμαίους που τους απήλλαξαν από τους Επιγόνους: Πόση σημασία απέδιδαν οι Μιλήσιοι στη λατρεία της Ρώμης, φαίνεται και από τη διάταξη που ορίζει ότι ο αρμόδιος ιερεύς οφείλει να τελή θυσίες στη θεά Ρώμη κάθε μήνα. Μια φορά το χρόνο, όφειλε επίσης να θυσιάζη στη θεά Ρώμη ο ανώτατος άρχων της πόλεως και μια άλλη φορά, όλοι οι άρχοντες. Τα έξοδα καταβάλλονταν από το ταμείο της πόλεως…»

Για τη διατήρηση ή ανάκτηση της ελευθερίας τους χάρη στους Ρωμαίους, καθιέρωσαν τη λατρεία τους οι Σμυρναίοι, οι Σάρδεις, η Πέργαμος, η Πιτάνη, η Στρατονίκεια, όπου μάλιστα, «‘’Υπέρ της των κυρίων Ρωμαίων αιωνίου αρχής’’ μεριμνούν ο Ζεύς και η Εκάτη». Ακόμα όμως κι αν δεχθούμε τους ισχυρισμούς ορισμένων, ότι οι πόλεις της Μικράς Ασίας δεν ήταν και τελείως ελληνικές, αντίστοιχα φαινόμενα, έχουμε και στην κυρίως Ελλάδα:

«Η εμφανέστερη απόδειξη της ευσέβειας προς τους αυτοκράτορες, ήταν η ίδρυση ναών αφιερωμένων στους ίδιους. Η πόλη που είχε ναό του αυτοκράτορος, ονομαζόταν «νεωκόρος των Σεβαστών» και αν είχε δύο ναούς, νεωκόρος δις (…) Η Βέροια και η Θεσσαλονίκη είχαν δύο αυτοκρατορικούς ναούς, η Πέργαμος και η Σμύρνη, τρεις (…) Οι Έλληνες του κοινού της Ασίας, καθιερώνουν ως εορτή την ενηλικίωση του Καλιγούλα…»

Από την άλλη, δεν θα μπορούσαμε να αποσιωπήσουμε την ευεργετική παρουσία Ρωμαίων σε ελληνικές πόλεις, με αποτέλεσμα τα εν λόγω πρόσωπα να τιμούνται δικαίως: «Στο Γύθειο, οι – πάροικοι – αδελφοί Νεμέριος και Μάρκος Κλοάτιοι, εκτός από τα χαμηλότατα δάνεια που έδωσαν κατά καιρούς στην πόλη, προσπάθησαν και πέτυχαν να την απαλλάξουν από τις εισφορές σε σιτάρι και ρουχισμό, που επέβαλλαν Ρωμαίοι στρατηγοί. Τους ευεργέτες τους τιμούν οι Γυθεάτες με εκτενέστατο τιμητικό ψήφισμα, όπου μεταξύ άλλων, καθορίζεται ότι σε όλους τους αγώνες που γίνονταν στην πόλη, θα έπρεπε να καλούνται αυτοί, ή και οι απόγονοί τους στις πρώτες θέσεις, μαζί με τους ανώτατους άρχοντες της πόλεως»…

(…)«Τους «ευεργέτες» Ρωμαίους τιμούσαν και οι Επιδαύριοι ορίζοντας γι’ αυτούς τις πρώτες θέσεις κατά την τέλεση των διαφόρων εορτών της πόλεως» (…) "Ο Κικέρωνας αναφέρει πως πολλοί Ρωμαίοι έγιναν δικαστές ή μέλη του Αρείου Πάγου στην Αθήνα, αγνοώντας ότι η απόκτηση πολιτικών δικαιωμάτων τους στην αλλοδαπή, συνεπάγεται απώλεια των πολιτικών δικαιωμάτων τους στη Ρώμη"


Η αποδοχή της ρωμαϊκής κατάκτησης από τους Έλληνες και η πλήρης συμμόρφωση του ελληνικού ιερατείου με την κατάσταση αυτή, είναι δεδεομένα - τουλάχιστον με τα υπάρχοντα ιστορικά στοιχεία. Θα μπορούσε ίσως να γίνει διαφορετικά; Όπως έχω υποστηρίξει επανειλημμένως, κάτι τέτοιο θα ήταν εξαιρετικά δυσχερές, έως αδύνατον.

Η νέο-εθνικιστική και νέο-ειδωλολατρική ματιά, πλην της εμμονής της να στέκεται σε ορισμένα μόνον ιστορικά δεδομένα του εθνικού παρελθόντος αποσιωπώντας άλλα, επιμένει να αγνοεί στοιχειώδεις διαφορές καθαρά τεχνικής φύσεως σε σχέση με το σήμερα. Την ελληνιστική και ρωμαϊκή εποχή, δεν υπήρχε ούτε τηλέφωνο, ούτε εφημερίδες, ούτε γρήγορα πλοία, σιδηρόδρομος ή αεροπλάνα, ούτε ξένες δυνάμεις που θα μπορούσαν να στηρίξουν μια ελληνική συνωμοτική προσπάθεια. Πάνω απ’ όλα όμως, δεν υπήρχε ομοιογένεια, δεν υπήρχε κοινός τόπος.

Οι Έλληνες δεν είχαν κράτος να υπερασπιστούν, γιατί κράτος με το όνομα «Ελλάδα», ουδέποτε υπήρξε. Υπήρχαν οι αποδυναμωμένες πόλεις, οι οποίες δύο αιώνες μετά το μακεδονικό εγχείρημα και δύο αιώνες μετά τη ρωμαϊκή κατάκτηση, (κατόπιν προσκλήσεως της μιας Συμπολιτείας τους) - τουτέστιν, μετά από 400 ολόκληρα χρόνια επισκίασης και παραβίασης των δικών τους θεσμών, είναι απολύτως φυσικό να έχουν καταρρεύσει πλήρως:

«Οι επαναστάσεις και οι πόλεμοι σε όλη την οικουμένη, έπληξαν ιδιαίτερα την Ελλάδα, έτσι που ολόκληρη η χώρα, μόλις και μετά βίας θα μπορούσε να προσφέρει σήμερα τρεις χιλιάδες οπλίτες, όσους έστειλε μόνη της η πόλη των Μεγάρων στις Πλαταιές» (Πλούταρχος: Περί των εκλελοιπότων χρηστηρίων, κεφ. 8)

Ακόμα και ο πατριάρχης των ελλήνων νέο-εθνικών, Βλάσης Ρασσιάς, γράφει με το…γνωστό του στυλ: «Λεηλασία, τρομοκρατία, σφαγές, μιζέρια και εξαθλίωση, γραικυλοποίηση των ηθών και μετατροπή μεγάλων ποσοστών Ελλήνων σε εξαχρειωμένους ελληνίσκους, τιποτένιους, νωθρούς υπήκοους μιας απέραντης αυτοκρατορίας. Αυτά κόστισε στον Ελληνισμό η νέα λαίλαπα, της Ρωμαιοκρατίας μέσα στη δίνη της οποίας, αν και με άλλο θρησκευτικό πρόσωπο θα λυντσαριστεί αργότερα ο Έλλην-Άνθρωπος. Οι «οπικοί» Ρωμαίοι κατέλαβαν μια, παρά τους εμφυλίους πολέμους της, απαστράπτουσα χώρα γεμάτη μνημεία και πλούτο και, μέσα σε λιγότερο από δύο αιώνες, τη μετέτρεψαν σε ερειπωμένη επαρχία τους, σε μία χώρα όπου «οι λίθοι μόνον» θύμιζαν «τη σεμνότητα και το μέγεθος της Ελλάδος» (Δίων Χρυσόστομος) και η ολιγανθρωπία ήταν τόσο τερατώδης που κάποιος μπορούσε να διασχίζει για μέρες την ύπαιθρο χώρα δίχως να συναντήσει άνθρωπο. Στις περίφημες ανά την Ελλάδα περιηγήσεις του, ο Παυσανίας ουσιαστικά θα δει και θα περιγράψει μια χώρα ερειπωμένη κι ολιγάνθρωπη, της οποίας αρκετές πόλεις είναι ήδη έρημες, τα δε Ιερά είναι κατά πλειοψηφία χορταριασμένα και με γκρεμισμένες τις στέγες…» (Βλάσης Γ. Ρασσιάς «Υπέρ της των Ελλήνων Νόσου» Τόμος Δεύτερος, σελίδα 62-63)

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

- Αν ο Έλληνας είχε ξεριζωθεί, (οικειοθελώς ή μη) από την πόλη-κράτος του

- Αν ο Έλληνας ιερέας έκτιζε ναούς και θυσίαζε προς τιμήν της θεάς Ρώμης και του Αυτοκράτορά της

- Αν ο Έλληνας προύχοντας, τιμούσε τους Ρωμαίους και εκρωμάιζε το όνομά του, έδινε την κόρη του στο Ρωμαίο ως σύζυγο

αλλά και ταυτοχρόνως…

- Αν μια σειρά διανοουμένων της Αυτοκρατορίας εξελληνίζονταν πλήρως (βλ. Λουκιανός από τα Σαμόστατα της Συρίας, κατ' άλλους Ρωμαίος κατ' άλλους Σύρος, τα έργα του οποίου διδάσκονται σήμερα στο ελληνικό σχολείο, Κλαύδιος Αιλιανός από τη Ρώμη, ο γνωστός σε όλους μας Κέλσος, κατ' άλλους Ρωμαίος κατ' άλλους εκρωμαϊσθείς Έλληνας, ενδεχομένως και άλλοι)

- Αν οι πολιτισμικές και γενετικές επιμειξίες στην Ελλάδα και την ελληνιστική Ανατολή συνεχίζονται (χαρακτηριστική περίπτωση ο σύρος νεοπλατωνικός φιλόσοφος Ιάμβλιχος που συνέγραψε τη βιογραφία του Πυθαγόρα) – αυτή τη φορά με τη συμμετοχή και ρωμαίων εποίκων

- Αν ο θρησκευτικός συγκρητισμός προχωρά αντικαθιστώντας τις ταπεινωμένες εθνικές θρησκείες με άλλες, διεθνικές…

…τότε είναι λογικό να υποθέσει κανείς, πως…

- μία ελληνική ελίτ εκρωμαΐζεται και αναλαμβάνει το ρόλο (πολιτικό, διοικητικό, επιστημονικό, στρατιωτικό) που της αναλογεί στο πλαίσιο της εποχής

- μία ελληνική μεσαία τάξη και μια πλέμπα, εντός ή εκτός Ελλάδος, απολαμβάνει τα αγαθά της pax Romana αλλά και αγωνιά μαζί με την υπόλοιπη Αυτοκρατορία στα ζοφερά της προβλήματα

- και η συνεννόηση, ή η σύγκρουση των ελίτ με τις κατώτερες τάξεις, δεν γίνεται πλέον σε επίπεδο εθνικό, αλλά ταξικό.


quote:
Macedon: Θα βοηθούσε πολύ στη διαμόρφωση της άποψής σου αν είχες πάει στο σχολείο και αν είχες ανοίξει έστω και ένα βιβλίο ιστορίας. Ο τίτλος του Ρωμαίου πολίτη ήταν προνομιούχος για τους κατοίκους της Ρώμης και όχι βέβαια για τους υπόδουλους.

Όπως ακριβώς συνέβη λοιπόν, με την Μακεδονική Αυτοκρατορία, το άπλωμα της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας εκτός Ρώμης, στις εσχατιές του τότε γνωστού πλανήτη, δεν θα μπορούσε παρά να σημάνει την «από-ρωμαιοποίησή» της. Πολύ απλά, ειδικά μετά το διάταγμα του Καρακάλα να αποδοθεί η ιδιότητα του ρωμαίου πολίτη σε όλους τους ελεύθερους κατοίκους της Αυτοκρατορίας…

- Οι διοικητές μπορεί να ήσαν Ρωμαίοι, αλλά μπορεί να ήσαν και ντόπιοι

- Οι στρατιωτικοί διοικητές μπορεί να ήσαν Ρωμαίοι, αλλά μπορεί να ήσαν και αλλοεθνείς

- Οι λεγεωνάριοι που αναδείκνυαν τους Αυτοκράτορες μπορεί να ήσαν Ρωμαίοι, αλλά μπορεί να ήσαν και αλλοεθνείς

- Οι Αυτοκράτορες, οι οποίοι σε μεγάλο ποσοστό προέρχονταν από τις τάξεις των λεγεωνάριων, μπορεί να ήσαν Ρωμαίοι, αλλά μπορεί να ήσαν και αλλοεθνείς

- Ο λαός της Ρώμης που ενέκρινε τον νέο Αυτοκράτορα, ή τον αποδοκίμαζε (αν και η διαδικασία είχε καταντήσει τυπική στο τέλος) αποτελείτο από Ρωμαίους αλλά και από αλλοδαπούς.

Προτού αναγνώστη αναρωτηθείς εάν η Βυζαντινή Αυτοκρατορία ήταν «Ελληνική» και έχοντας ήδη αναρωτηθεί πόσο «Ελληνική» ήταν η Μακεδονική Αυτοκρατορία, αφιέρωσε λίγη ακόμα σκέψη για να αναρωτηθείς, πόσο «Ρωμαϊκή» ήταν η Ρωμαϊκή, πριν ακόμα την μεταφορά της πρωτεύουσάς της …

(Η συνέχεια επί της οθόνης…)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 21:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trainman:
«I drank too much wine, I must take a piss. Cause and effect.»

Έμπαινε, Γιούτσο... και με το πάσο σου!
quote:
Trainman:
Αν η θεωρία της ευλύγιστης μέσης, είναι επίσημη ιδεολογία των ελλαδιτών (sic) χριστιανών, τότε ακόμα περισσότερο, η λογική του καλού ομόθρησκου κατακτητή θα πρέπει να χρεωθεί στους έλληνες νεο-εθνικούς. Παραθέτω την παρακάτω ιστοσελίδα του Ύπατου Συμβουλίου Ελλήνων Εθνικών, με τίτλο «Οι Έλληνες ‘’κυριαρχούν’’ στη νικήτρια Ρώμη», όπου και τιμητικά παρατίθεται μια σειρά ονομάτων… δωσίλογων»!
(http://www.ysee.gr/index.php?type=article&f=rome)

Πάλι του φόρεσες πλερέζα...
quote:
Trainman:
Αν ο Έλληνας ιερέας έκτιζε ναούς και θυσίαζε προς τιμήν της θεάς Ρώμης και του Αυτοκράτορά της

H θεωρία της «εύκαμπης μέσης» και...
quote:
Trainman:
Αν ο Έλληνας προύχοντας, τιμούσε τους Ρωμαίους και εκρωμάιζε το όνομά του, έδινε την κόρη του στο Ρωμαίο ως σύζυγο

...η μούφα των «αγέρωχων Ελλήνων»!
Τσ,τσ,τς... Trainman, είσαι ανηλεής!
quote:
Trainman:
…τότε είναι λογικό να υποθέσει κανείς, πως…

- μία ελληνική ελίτ εκρωμαΐζεται και αναλαμβάνει το ρόλο (πολιτικό, διοικητικό, επιστημονικό, στρατιωτικό) που της αναλογεί στο πλαίσιο της εποχής



Ώστε εθνικοί οι πρώτοι Ρωμηοί, ε;
Κάτι ήξερε κι η Παπαρήγα!!!
quote:
Trainman:
- μία ελληνική μεσαία τάξη και μια πλέμπα, εντός ή εκτός Ελλάδος, απολαμβάνει τα αγαθά της pax Romana αλλά και αγωνιά μαζί με την υπόλοιπη Αυτοκρατορία στα ζοφερά της προβλήματα

- και η συνεννόηση, ή η σύγκρουση των ελίτ με τις κατώτερες τάξεις, δεν γίνεται πλέον σε επίπεδο εθνικό, αλλά ταξικό.



Εδώ, αγαπητέ Trainman, ξεπέρασες και τον Αλτουσέρ!
Έλληνες πατρίκιοι vs Ελλήνων πληβείων
Sorry, ολίγον τι βουλεβαρδιέρικο το βρίσκω...

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 05:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ, αγαπητέ Trainman, ξεπέρασες και τον Αλτουσέρ!
Έλληνες πατρίκιοι vs Ελλήνων πληβείων
Sorry, ολίγον τι βουλεβαρδιέρικο το βρίσκω... Bartimaeus Απεστάλη: 27/02/2007, 21:51:10

Αγαπητέ φίλε Bartimaeus μήπως δεν είναι έτσι τα πράγματα;

Η μεγάλη επανάσταση του Αριστόνικου ακριβώς αυτή την αντιπαράθεση δεν μας θυμίζει;

"Ήλιος της Δικαιοσύνης" ο Αριστόνικος για τους επαναστάτες.

Ήλιος της Δικαιοσύνης και ένας άλλος επαναστάτης από την Γαλ(ε)ιλαία.

Τελετουργική αναπαράσταση μιας παλιάς νίκης η "Σταύρωση" και η επιμονή στις αρχές της λαϊκής επανάστασης ή μήπως κάτι άλλο;

"Νασσάρα" οι Ναζωραίοι από τους ντόπιους αραμόφωνους που σημαίνει "Ξένοι" αλλά και "Πρίγκιπες".

Κάπου εκεί στα Γάμαλα είχαν μαζευτοί οι "Ξένοι", είχαν και μπόλικο παραδάκι μαζί τους απ' ότι λένε οι κακές οι γλώσσες.(Φίλε Trainman εδώ είχαν και τους "Χάλκινους Πίνακες" με τα ...χοντρά "ψιλά").
Μαζευόντουσαν και σ' ένα μεγάλο κήπο ή κτήμα που το έλεγαν Γενησαρέτ.
Geneh, δηλ. Γενη, Asaret, δηλ. των πριγκίπων/ξένων.

Αν τους ρώταγες τι σημαίνει Γαλ(ε)ιλαία θα σου έλεγαν η Γη του Είλου δηλ. του "Τροχού". Όχι βέβαια αυτού του Trainman αλλά του Αει-ειλλί-Ιών, άμα θέλεις πες τον και Αέλιον ή και Ήλιο.


Κοινός αντίπαλος ο Ρωμαίος Αυτοκράτορας, το "θηρίο".

Φίλε μου, αντέχεις ένα 200άρι; ...(Ηλί- Ηλί λαμά Σαβ-ακτάνει)


----------------------------------------------------------------


Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 12:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Συνοδινός, μου δίνεις την εντύπωση ότι παλεύεις να «συνθέσεις» με υλικά που όμως δεν είναι και τόσο καλά και έτσι παρ’ όλες τις φιλότιμες προσπάθειές σου το αποτέλεσμα σε αδικεί. Δεν νιώθω αηδία ούτε για τα «ιερατείο» ούτε για τον «παραβάτη». Οι άνθρωποι βρισκόμαστε να παίζουμε διάφορους ρόλους ανάλογα με τις εποχές, τις συγκυρίες και τις ιδιοσυγκρασίες μας. Δεν είναι οι «χριστιανοί» οι κακοί και οι «εθνικοί» οι καλοί, ούτε το αντίστροφο. Η μισαλλοδοξία και ο φανατισμός μπορεί να ντυθεί όποια στολή του είναι πιο πρόσφορη. Αν μείνεις σε αυτά χάνεις την ουσία, κατά τη γνώμη μου. Δεν έχω πολύ χρόνο να επεκταθώ αλλά νομίζω ότι ο φίλτατος Trainman (χωρίς να υποτιμώ τις συμμετοχές των υπολοίπων) τα αναπτύσσει ήδη πολύ καλύτερα από ό,τι θα μπορούσα και είτε διαφωνούμε είτε συμφωνούμε θεωρώ ότι αυτά που γράφει έχουν να προσφέρουν πολλά στην κατανόησή μας για το θέμα.

Με εκτίμηση


μην προσβάλλεσαι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 17:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι Βούλγαροι, διεκδίκησαν τη Θράκη επικαλούμενοι την φυλετική τους ανάμειξη με τους απογόνους των αρχαίων Θρακών και των απογόνων του Σπάρτακου – και βεβαίως τον μαζικό εποικισμό της Ανατολικής Θράκης επί Τουρκοκρατίας.

Οι Ρουμάνοι, διεκδίκησαν τη Θεσσαλία (με μακροπρόθεσμες στοχεύσεις φυσικά, στη Μακεδονία) μόνον και μόνον επειδή στη Θεσσαλία (και στη Μακεδονία) ζούσαν επί αιώνες χιλιάδες βλαχόφωνοι.

Μόνον ένας βλάκας Βούλγαρος, ή Ρουμάνος παράγων θα χάριζε στην Ελλάδα το Βυζάντιο «γιατί δεν προσέφερε τίποτα νεότερο στον πολιτισμό και τις επιστήμες». Και από ελληνικής πλευράς, τέτοιες αιτιάσεις μόνον κάποιος σαν εσένα φίλε μου θα μπορούσε να σκεφτεί και να διατυπώσει. Trainman



Φίλε Trainman , όπως είδες , στην απάντησή μου , τα στοιχεία για την καταγωγή των συγκεριμένων αυτοκρατόρων και ειδικότερα της απαρχής της (Ελληνικής) Μακεδονικής δυναστείας , τα συνόδεψα και από την κατάλληλη βιβλιογραφία από την οποία και τα άντλησα .
Θα περίμενα στην απάντησή σου , να πράξης και σύ κάτι ανάλογο και να μου απαριθμήσης με ανάλογα στοιχεία , τουλάχιστον τους τομείς όπου το Βυζάντιο συνετέλεσε και προσέφερε κάτι στην πρόοδο των γραμμάτων και των επιστημών .
Αντ' αυτού επαναλαμβάνεις τα ίδια ατεκμηρίωτα συμπεράσματά σου , αναγορεύοντάς με εμμέσως πλήν σαφώς σε "βλάκα" .
Το μόνο που ταιριάζει σε απάντησή σου ειναι το "Εκ στόματος κόρακος εξελέξατο κρα" .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 02:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ και ερίτιμε Ερίωπα,
νομίζω πως ο φίλος μας Trainman, ίσως λόγω αριστερών καταβολών, χρησιμοποίησε καταχρηστικά τις λέξεις «τάξη - τάξεις - ταξικό επίπεδο» κι όχι με το ακριβές κοινωνιολογικό τους περιεχόμενο.

Με την παρέμβασή μου ήθελα απλώς να επιστήσω την προσοχή του στον κίνδυνο να υποπέσει στο ατόπημα του ιδεολογήματος και του κοινωνιολογικού αναχρονισμού, αδικώντας έτσι το -κατά τα λοιπά- ιδιαίτερα εύστοχο κι εξαιρετικά κατασταλαγμένο σχόλιό του.

Μια οποιαδήποτε εξέγερση δούλων δεν μπορεί να λογιστεί ως ταξική πάλη, ούτε ιστορικά ούτε κοινωνιολογικά ούτε βέβαια από μαρξιστικής απόψεως. Όλες οι υπαρκτές κοινωνίες του ιστορικού παρελθόντος χαρακτηρίζονταν από ιεραρχική δομή και κοινωνική διαστρωμάτωση. Ακόμη κι η «Νέα Πολιτεία του Ήλιου» - που προσπάθησε να εγκαθιδρύσει στο Πέργαμο ο Αριστόνικος επηρεασμένος από τις εξωτικές διηγήσεις του Ιάμβουλου - μη ξεχνάς πως ξεκίνησε από το σφετερισμό του βασιλικού θρόνου του Περγάμου κι εξελίχθηκε σε κοινωνικοπολιτική εξέγερση δούλων κι απόκληρων με ανθελληνικά μάλιστα χαρακτηριστικά, για να καταλήξει με την ήττα του Αριστόνικου σε ρωμαϊκή Ασία. Η ταξική πάλη προϋποθέτει τη συγκρότηση κοινωνικών τάξεων, τουτέστι μια ανώτερη οργανωτική μορφή κοινωνικής διαστρωμάτωσης, το συνασπισμό συμφερόντων, την ταξική συνείδηση, την εκβιομηχάνιση, τα μέσα παραγωγής, την ύπαρξη κεφαλαίου και τη δραστηριοποίησή του (επενδύσεις)... Όλα αυτά επρόκειτο να εμφανιστούν 1700 χρόνια αργότερα!

Επίσης, διαφωνώ εκ προοιμίου τόσο με την άποψή σου περί της "Σταύρωσης" ως «Τελετουργική αναπαράσταση μιας παλιάς νίκης», όσο και με κείνη περί (κοινωνικού) «επαναστάτη από την Γαλ(ε)ιλαία».

Τις ετυμολογήσεις σου τις βρίσκω ενδιαφέρουσες, αν και τις θεωρώ μάλλον ιδεοληπτικές. Sorry. Δυστυχώς δεν μπορώ να τις υποβάλω σε κριτικό έλεγχο, μια και δεν είμαι γνώστης των εβραϊκών κι έχω χάσει το μοναδικό εγχειρίδιο εβραϊκής που διατηρούσα (ανέγγιχτο). Επομένως τα πνευμόνια μου δεν μου φτάνουν για το 200άρι... Ωστόσο περιμένω με ανυπομονησία την ερμηνεία σου στην «κραυγή» κι ότι δύναμαι θα συνεισφέρω. Υγίαινε.

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 18:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν οι Ελληνες δεν αλλοτριώνονται

Από τη χτεσινή Ελευθεροτυπία

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 13:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οταν οι Ελληνες δεν αλλοτριώνονται
Από τη χτεσινή Ελευθεροτυπία
macedon

Θα πρέπει να ήταν πολύ "διασκεδαστικό" να ακούς αυτό το φουκαριάρικο κορίτσι να προσπαθεί, σκούζοντας (η άπταιστη καθαρεύουσα της έλλειπε), να διαβάσει την παπαγαλία που της ετοίμασαν.

Πάντως, αυτοί που ετοίμασαν το κείμενο και της το έδωσαν, πρέπει να είναι πολύ πονηροί γιατί ξέρουν πως σε ένα μικρό κορίτσι δεν μπορείς να του καταλογίσεις εύκολα ευθύνες των ενεργειών του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 14:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ψηλέ απ’ ότι διάβασα, δεν πρέπει να το "διασκέδασαν" όλοι όπως εσύ.

Όσο για το :

quote:
να ακούς αυτό το φουκαριάρικο κορίτσι να προσπαθεί, σκούζοντας (η άπταιστη καθαρεύουσα της έλλειπε), να διαβάσει την παπαγαλία που της ετοίμασαν.

Ελπίζω να κατάλαβες ότι ήταν foul.

Και τέλος σε αυτό σου το συμπέρασμα :

quote:
Πάντως, αυτοί που ετοίμασαν το κείμενο και της το έδωσαν, πρέπει να είναι πολύ πονηροί γιατί ξέρουν πως σε ένα μικρό κορίτσι δεν μπορείς να του καταλογίσεις εύκολα ευθύνες των ενεργειών του.

Φαίνεται να προσπερνάς αυτό :

Το φετινό θέμα ήταν ο ελληνοχριστιανικός πολιτισμός και ομιλήτρια η Προμηθέα, μια 15χρονη κοπέλα με μαγικές επιδόσεις στα μαθηματικά. Σε ηλικία 6 ετών η Προμηθέα είχε τελειώσει την ύλη του δημοτικού και του γυμνασίου και σε ηλικία 14 ετών είχε πάρει πτυχία σε θετικές επιστήμες από μερικά από τα κορυφαία αμερικανικά πανεπιστήμια.

Τόσο απίθανο είναι να το έγραψε η ίδια ;

Στράτος


Παν μέτρον άριστον

Edited by - Ευστράτιος on 02/03/2007 14:49:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 14:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
...να διαβάσει την παπαγαλία που της ετοίμασαν.

Εξ ιδίων μάλλον κρίνετε τα αλλότρια.

Οντας ήδη πτυχιούχος του Πανεπιστημίου του Κοννέκτικατ δεν υπήρχε λόγος να της ετοιμάσει κανείς καμιά ομιλία και πολύ περισσότερο δεν υπήρχε λόγος να παπαγαλίσει οτιδήποτε (σε αντίθεση με πολλούς παπαγάλους που γνωρίζω εδώ μέσα...).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 16:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο άρθρο που μας υπέδειξες, αγαπητέ macedon, η κοπελίτσα αναφέρει το εξής:

«Δεν υπήρξε ποτέ ελληνικότητα του Βυζαντίου»,

..... θα ήθελα πολύ να τη ρωτήσω, λοιπόν, αν τη δική της "ελληνικότητα" την οφείλει στους "ΕΛ" ή στους "Σύριους" ή σε όποιους άλλους υποχθόνιους ή φανταχθόνιους έχει δημιουργήσει η φαντασία της;;

Θα ήθελα, επίσης, να τη ρωτήσω, και πολλά άλλα πράγματα, όπως, για το τι αισθάνεται και τι δικαιολογία βρίσκει, για τα ποτάμια "ελληνικού" αίματος που κυλούσαν κάθε τρεις και λίγο (τις θαυμαστές ισοπεδώσεις δια πυρός και σιδήρου), καθώς και για το πώς θα αισθανόταν αν η αξιοπρέπεια η δική της και της οικογένειάς της, αποτελούσε το αντικείμενο διαπραγματεύσεων, κατά την περίοδο που αυτή θεωρεί πως υπήρχε "ελληνικότητα".

Θα απέφευγα βέβαια να τη ρωτήσω πώς θα αισθανόταν αν την υποχρέωναν να εκδίδεται η ίδια και το αντάλλαγμα της εκπόρνευσής της το καρπωνόταν κάποιος ναός!!!

Γι' αυτό, λοιπόν, σου λέω, πως αυτοί που της υπαγόρευσαν τη θα αναγνώσει, φέρουν μεγάλη ευθύνη!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 18:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Θα ήθελα, επίσης, να τη ρωτήσω, και πολλά άλλα πράγματα, όπως, για το τι αισθάνεται και τι δικαιολογία βρίσκει, για τα ποτάμια "ελληνικού" αίματος που κυλούσαν κάθε τρεις και λίγο...

Περισσότερο ελληνικό αίμα από την λυσσώδη προσπάθεια επικράτησης της ασιατικής θρησκείας δεν υπήρξε στην ελληνική ιστορία. 650 χρόνια κυλούσε προς δόξα του Γιαχβέ.

quote:
Ψηλός
Θα απέφευγα βέβαια να τη ρωτήσω πώς θα αισθανόταν αν την υποχρέωναν να εκδίδεται η ίδια και το αντάλλαγμα της εκπόρνευσής της το καρπωνόταν κάποιος ναός!!!

Προφανώς και δεν ξέρεις τι λες. Συγχέεις διαφορετικά πράγματα, ως συνήθως.

quote:
Ψηλός
Γι' αυτό, λοιπόν, σου λέω, πως αυτοί που της υπαγόρευσαν τη θα αναγνώσει, φέρουν μεγάλη ευθύνη!!!

Οσο κι αν σου φαίνεται παράξενο, πολλοί άνθρωποι έχουν την ικανότητα να σκέφτονται και να κρίνουν μόνοι τους, χωρίς να χρειάζονται επαγγελματίες καθοδηγητές τύπου "απολογητή" και "οοδε". Αναγνωρίζω βέβαια πως για τους Ρωμαιοχριστιανούς είναι εξαιρετικά απίθανο φαινόμενο η σκέψη αλλά ευτυχώς υπάρχουν Ελληνες που όχι μόνο μπορούν να σκέφτονται αλλά και να διαβάζουν και να θυμούνται... Και πάνω απ'όλα να νιώθουν Ελληνες και όχι Ρωμαίοι, Ετρούσκοι ή οτιδήποτε άλλο.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 19:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα απέφευγα βέβαια να τη ρωτήσω πώς θα αισθανόταν αν την υποχρέωναν να εκδίδεται η ίδια και το αντάλλαγμα της εκπόρνευσής της το καρπωνόταν κάποιος ναός!!!

Kάτι παρόμοιες τακτικές προέρχονται απο κάποιες περιοχές περιοχή της Μέσης ανατολής στην Ασία, τα μέρη απ'όπου προήλθε και η δική σου Γιαχβεδική θρησκεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 19:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σα να φαίνεται λιγάκι 'επηρεασμένη' η μικρή από την Αρχαία Ελλάδα.. Κάτι τέτοιο θα ήταν βέβαια πολύ ενθαρρυντικό και παρήγορο αν υπήρχαν οι απαραίτητες δομές (ηθικές, ψυχικές, και βιωματικές) ώστε να μπορεί να αφομοιώσει τα όσα μελετά.

Και αναρωτιέμαι, ποιος έχων σώας τας φρένας και με στοιχειώδη αίσθηση της 'χωροχρονικής' πραγματικότητας θα άλλαζε το ονομά του σε Προμηθέα Ολυμπία Κυρήνη Πυθία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 21:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα απέφευγα βέβαια να τη ρωτήσω πώς θα αισθανόταν αν την υποχρέωναν να εκδίδεται η ίδια και το αντάλλαγμα της εκπόρνευσής της το καρπωνόταν κάποιος ναός!!!



Τα έσοδα από το πορνείο μοναστήρι κοντά στην Θήβα
ποιος τα καρπωνόταν???


quote:
Γι' αυτό, λοιπόν, σου λέω, πως αυτοί που της υπαγόρευσαν τη θα αναγνώσει, φέρουν μεγάλη ευθύνη!!!



Υψηλή λαλακια…δεν υπαγορεύεις σε ακαδημαικους,αυτοι υπαγορεύουν.


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 21:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Θα απέφευγα βέβαια να τη ρωτήσω πώς θα αισθανόταν αν την υποχρέωναν να εκδίδεται η ίδια και το αντάλλαγμα της εκπόρνευσής της το καρπωνόταν κάποιος ναός!!!

Τα έσοδα από το πορνείο μοναστήρι κοντά στην Θήβα
ποιος τα καρπωνόταν???



Οπότε, τυχερούλη, ας δώσουμε και άφεση αμαρτιών σε αυτούς που άνοιξαν το δρόμο στο εν λόγω "επάγγελμα" έτσι;

Αν και δεν γνωρίζω να έχει λειτουργήσει πορνείο σε κάποιο μοναστήρι, όπως γινόταν ΕΠΙΣΗΜΩΣ σε ναούς, κατά την αρχαιότητα, δεν νομίζω πως αυτή η δικαιολογία θα μπορούσε να λειτουργήσει ως άλλοθι για όσα συνέβαιναν τότε, πράγμα που ίσως αγνοεί ι μικρή που το χόμπι της είναι η αρχαία Ελλάδα.

quote:

quote:
Γι' αυτό, λοιπόν, σου λέω, πως αυτοί που της υπαγόρευσαν τη θα αναγνώσει, φέρουν μεγάλη ευθύνη!!!


Υψηλή λαλακια…δεν υπαγορεύεις σε ακαδημαικους,αυτοι υπαγορεύουν.



Κοίτα να δεις πόσο εύκολα, για λόγους επιχειρηματολογίας, ένα δεκαπεντάχρονο κοριτσάκι, που προφέρει με αμερικάνικη προφορά την «άπταιστη καθαρεύουσα», γίνεται και ακαδημαϊκός!

Και, κοίτα να δεις πάλι, που για τους ίδιους λόγους επιχειρηματολογίας, έμπειροι ακαδημαϊκοί με μακρόχρονη εμπειρία σε θέματα ιστορίας, χλευάζονται και υποτιμούνται από κάτι φωστήρες που σουλατσάρουν σε χώρους όπως και τούτον εδώ!!!
Τι μπορούμε να πούμε;;; Άστο καλύτερα!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 22:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Θα απέφευγα βέβαια να τη ρωτήσω πώς θα αισθανόταν αν την υποχρέωναν να εκδίδεται η ίδια και το αντάλλαγμα της εκπόρνευσής της το καρπωνόταν κάποιος ναός!!!

Kάτι παρόμοιες τακτικές προέρχονται απο κάποιες περιοχές περιοχή της Μέσης ανατολής στην Ασία, τα μέρη απ'όπου προήλθε και η δική σου Γιαχβεδική θρησκεία.



Πολύ αλάργα πας Επαίτη,
Άνοιξε την πόρτα του «σπιτιού» σου και κοίτα μέσα. Θα βρεις πολλές τέτοιες πρακτικές.
Δεν χρειάζεται, λοιπόν, να χάνεις χρόνο να ψάχνεις αλλού!
Ίσως, κάποιος πρέπει να προτείνει και της μικρής να πράξει το ίδιο!

Edited by - Ψηλός on 02/03/2007 22:06:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 23:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ...η ΠΡΟΜΗΘΕΑ...
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ...Το κάρφωσε...Το κάρφωσε...


Την ίδια ώρα που οι άλλοι φωνάζαν "έμπαινε Γιούτσο",
η ΠΡΟΜΗΘΕΑ, κεραυνοβολεί στο Σικάγο τους ρασοφόρους,
μετατρέποντάς τους σε Ρόμπες....
Την μπάλλα παίρνει τώρα ο Ψηλός, φανερά σαστισμένος όμως,
κάνει μερικές ντρίμπλες στο χώρο του κέντρου και
ψάχνει ελεύθερο συμπαίχτη να πασάρει...

Edited by - Συνοδινός on 03/03/2007 00:18:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 23:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα απέφευγα βέβαια να τη ρωτήσω πώς θα αισθανόταν αν την υποχρέωναν να εκδίδεται η ίδια και το αντάλλαγμα της εκπόρνευσής της το καρπωνόταν κάποιος ναός!!!
Ψηλός
Πόσεχε μην καταπιής κατα λάθος το σάλιο σου και πάθεις δηλητηρίαση !!!
quote:
Αν και δεν γνωρίζω να έχει λειτουργήσει πορνείο σε κάποιο μοναστήρι, όπως γινόταν ΕΠΙΣΗΜΩΣ σε ναούς, κατά την αρχαιότητα, δεν νομίζω πως αυτή η δικαιολογία θα μπορούσε να λειτουργήσει ως άλλοθι για όσα συνέβαιναν τότε, πράγμα που ίσως αγνοεί ι μικρή που το χόμπι της είναι η αρχαία Ελλάδα.
Ψηλός
Μονή Τιμίου Σταυρού , στην θέση Καναβάρι Θηβών , 4 χιλιόμετρα περίπου μετά την διασταύρωση από την παλαιά εθνική οδό Θήβας - Λειβαδιάς . Έχει Ρωσίδες και Βουλγάρες καλόγριες , και Γερμανίδα ηγουμένη .
Όλες καλονές πρώτο μπόϊ .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2007, 01:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ αλάργα πας Επαίτη,
Άνοιξε την πόρτα του «σπιτιού» σου και κοίτα μέσα. Θα βρεις πολλές τέτοιες πρακτικές.
Δεν χρειάζεται, λοιπόν, να χάνεις χρόνο να ψάχνεις αλλού!
Ίσως, κάποιος πρέπει να προτείνει και της μικρής να πράξει το ίδιο!


Eννοείς οτι η εκκλησία θα της δώσει το καλό παράδειγμα να ακολουθήσει τον σωστό δρόμο, έτσι δέν είναι;;
Φαίνεται οτι ξέχασες πολύ γρήγορα τα προπέρσυνα πολλαπλά κρούσματα ανωμαλοπαιδεραστίας που αποκαλύφθηκαν στους κόλπους του ανώτατου κλήρου. Απο την άλλη πλευρά ο λαλίστατος Παρασκευαίδης που εξαπολύει ρητορικούς μύδρους για το παραμικρό ατόπημα τους κάλυψε πλήρως κάνοντας τα στραβά μάτια.
Συνεχίστε έτσι και θα έρθει η κάθαρση της κοινωνίας απο την εκκλησία!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy