ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Οι Θρησκευτικές, Θεολογικές, φιλοσοφικές πεποιθήσεις και πιστεύω των μελών του φόρουμ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 00:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το τόπικ είναι αυτό που είπα ότι θα ανοίξω για να γράψει κάθε μέλος τις Θρησκευτικές του πεποιθήσεις, αν πιστεύει, που πιστεύει, σε τι πιστεύει, ποια θρησκεία ασπάζεται, αν πιστεύει ότι υπάρχει Θεός, πως πιστεύει ότι είναι, σε ποιον Θεό πιστεύει. Γενικά να μας πει για το θρησκευτικό και Θεολογικό του φρόνημα. Θα σας παρακαλούσα σε αυτό το τόπικ να μην γίνονται σχόλια και άλλα τέτοια όπως τα άλλα τόπικ. Αλλά να αναφερόμαστε σε αυτά που προείπα και τυχόν σχόλεια και ερωτήσεις να είναι διευκρυνιστικά στις απόψεις που λέει το κάθε μέλος για να καταλαβαίνουμε καλύτερα τα πιστεύω του κάθε μέλους. Δηλαδή να είναι ερωτήσεις πάνω σε αυτά που είπε χωρίς να κάνουμε παρακαλώ ειρωνικά σχόλεια σε αυτά που πιστεύει και σε αυτό το τόπικ τουλάχιστον θα ήθελα να μιλάμε με σεβασμό στους άλλους. Θα προτιμούσα το θέμα να μην ξεφύγει και να αρχίσουμε να λέμε πάλι πράγματα που δεν πραγματεύεται το τόπικ. Σηνύθως συμβαίνει να το πηγαίνουμε στο Βυζάνιο και για το αν ήταν ελληνικό, αν επιβλήθηκε ο Χριστιανισμός με το ΄ζόρι και τέτοια. Θα σας παρακαλούσα λοιπόν όλους να μείνουμε στο θέμα. Αν κάποιος αναφέρει ότι πιστύει σε κάτι ή σε μια θρησκεια που δεν είναι γνωστήνα μας την περιγράψει παρακαλώ. Επίσης σε αυτό το τόπικ θα ήθελα πιο μετά όταν αρκετά μέλη θα έχουν πει αυτά που έχουμε πει. Να κάνουμε και ερωτήσεις για το τι πιστεύει η θρησκεία που ασπάζεται το τάδε έλος γι κάποιο θέμα. Δηλαδή κάποιος ασπάζεται την Σαϊεντολογία. Τιπιστεύει η Σαιεντολγία ότ γίνεται μετά τον Θάνατο? Θα πάρει νομίζω ροή το θέμα. Λοπόν καλή αρχή!

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 00:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας παρακαλούσα επιπλέον να μην πείτε εγώ έχω πει για τις πεποιθήσεις μου στο παρελθόν στα φόρουμ κάποτε. Διότι είναι πολύ χρονοβόρο κάποιος να κάθεται να ψ΄χνει τι είπε το κάθε μέλος κάποια στιγμή λόγω του όγκου των σελίδων του φόρουμ. Ευχαριστώ και ο Θεός μαζί σας.


Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 00:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κάνω λοιπόν την αρχή εγώ και θα σας πω. Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και ασπάζομαι πλήρως την Ορθόδοξη Χριστιανική Πίστη. Δηλαδή:


1. Πιστεύω εἰς ἕνα Θεόν, Πατέρα, Παντοκράτορα, ποιητὴν οὐρανοῦ καὶ γῆς, ὁρατῶν τε πάντων καὶ ἀοράτων.

2. Καὶ εἰς ἕνα Κύριον Ἰησοῦν Χριστόν, τὸν Υἱὸν τοῦ Θεοῦ τὸν μονογενῆ, τὸν ἐκ τοῦ Πατρὸς γεννηθέντα πρὸ πάντων τῶν αἰώνων· φῶς ἐκ φωτός, Θεὸν ἀληθινὸν ἐκ Θεοῦ ἀληθινοῦ, γεννηθέντα οὐ ποιηθέντα, ὁμοούσιον τῷ Πατρί, δι' οὗ τὰ πάντα ἐγένετο.

3. Τὸν δι' ἡμᾶς τοὺς ἀνθρώπους καὶ διὰ τὴν ἡμετέραν σωτηρίαν κατελθόντα ἐκ τῶν οὐρανῶν καὶ σαρκωθέντα ἐκ Πνεύματος Ἁγίου καὶ Μαρίας τῆς Παρθένου καὶ ἐνανθρωπήσαντα.

4. Σταυρωθέντα τε ὑπὲρ ἡμῶν ἐπὶ Ποντίου Πιλάτου, καὶ παθόντα καὶ ταφέντα.

5. Καὶ ἀναστάντα τῇ τρίτῃ ἡμέρα κατὰ τὰς Γραφάς.

6. Καὶ ἀνελθόντα εἰς τοὺς οὐρανοὺς καὶ καθεζόμενον ἐκ δεξιῶν τοῦ Πατρός.

7. Καὶ πάλιν ἐρχόμενον μετὰ δόξης κρῖναι ζῶντας καὶ νεκρούς, οὗ τῆς βασιλείας οὐκ ἔσται τέλος.

8. Καὶ εἰς τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον, τὸ κύριον, τὸ ζωοποιόν, τὸ ἐκ τοῦ Πατρὸς* ἐκπορευόμενον, τὸ σὺν Πατρὶ καὶ Υἱῷ συμπροσκυνούμενον καὶ συνδοξαζόμενον, τὸ λαλῆσαν διὰ τῶν προφητῶν.

9. Εἰς μίαν, Ἁγίαν, Καθολικὴν καὶ Ἀποστολικὴν Ἐκκλησίαν.

10. Ὁμολογῶ ἓν βάπτισμα εἰς ἄφεσιν ἁμαρτιῶν.

11. Προσδοκῶ ἀνάστασιν νεκρῶν.

12. Καὶ ζωὴν τοῦ μέλλοντος αἰῶνος.

Ἀμήν.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 00:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θαρρώ ότι όφειλες να κάνεις και μνεία σε θέματα αιρέσεων εντός του εκάστοτε δόγματος, όπως εν προκειμένου του χριστιανικού δόγματος φίλτατε.

Διότι, υπάρχουνε π.χ. οι:

ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ, ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ, ΠΡΟΤΕΣΤΑΝΤΕΣ, ΧΙΛΙΑΣΤΕΣ, ΜΟΡΜΟΝΟΙ, ΒΑΠΤΙΣΤΕΣ, ΔΙΑΜΑΡΤΙΡΟΜΕΝΟΙ, ΠΑΛΑΙΟΗΜΕΡΟΛΟΓΙΤΕΣ, ΠΕΝΤΙΚΟΣΤΙΑΝΟΙ, και πάει λέγοντας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 01:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα είπα θρησκευτικές κα Θεολογικές πεποιθήσεις. Οπότε τα περιλαμβάνει όλα.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 09:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα πάρει νομίζω ροή το θέμα. Λοπόν καλή αρχή!

Αγαπητέ Aggelos91, ή θα πάρει ροή το θέμα ή θα λειτουργήσει ως μια ευκαιρία για ταμπελοποιήσεις και συγκρούσεις...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 22:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ... εμενα μ'αρεσει το θεμα.Γιατι ολοι πανε πρωτοι στη κατακριση των πιστευω των αλλων και οι ιδιοι βρισκονται στο μεγαλο φιλοσοφικο ή και

Θα ξεκινησω λοιπον λεγοντας.Πιστευω στο θεο.Ο Θεος που με εκφραζει περισσοτερο ειναι ο Ορθοδοξος Χριστιανικος οποτε και σε αυτον πιστευω.
Ενας ακομη λογος που πιστευω σε αυτον τον θεο ειναι γιατι εχουν γινει θαυματα στο ονομα του(θαυματα που δεχονται μικρη αμφισβητηση και που δεν ηταν "μεγαλα, δημοσια και φανταχτερα")οταν ειμουν παρον, αλλα θεωρω οτι θαυματα κανει ο θεος σε πιστο-ους οποιαδηποτες θρησκειας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 22:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τώρα μια διεκρυνιστική ερώτηση. Ασπάζεσαι πλήρως δηλαδή τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό? Όλα τα δόγματά του όλους τους Ιερούς κανόνες? Την Ιερά Παράδοσή του. Την Αγία Γραφή. Τα πάντα?

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 23:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη ερωτηση.

Θα σου απαντησω λεγοντας τι ΔΕΝ πιστευω.

Δεν πιστευω οποιαδηποτε ερμηνια πανω στα υδρητικα κειμενα του χριστιανισμου(αυτα που προυπαρχουν της παραδοσης) που την θεωρω λογικα λανθασμενη.
Και πριν καποιοι υποθεσουν τιποτα λανθασμενο θα πω οτι συμφωνω με την υπαρξη εκκλησιας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2008, 01:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνω και μιαάλλη ερώτηση χωρίς βέβαια ναθέλω να σε προσβάλλω. Ξέρεις τι ειναι η Ιερά Παράδοση της εκκλησίας? Και ποια λες εσύ για ιδρυτικά κείμενα?


Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2008, 03:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω πώς πανε.Υδριτικα κειμανα θεωρω ο,τι περιεχεται στη Βιβλο.Ο,τι ειναι γραμμενο μετεπειτα δεν το αναιρω απλα δεν κραταω ο,τι απο αυτο δεν θεωρω σωστο με τη λογικη μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2008, 03:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου πω ένα παράδειγμα. Για παράδειγμα το πιστεύω δεν συγκταλέγεται στην Αγία Γραφή. Αλλά προκύπτει από αυτή. Το σύμβοο της πίστεως είναι από την παράδοση τς εκκλησίας μας. Τώρα αδελφέ μου να σου πω κάτι θα ήθελα. Λες ότι απορρίπτεις ότι δν θεωρείς σωστό με την λογική σου. Σκέψου λογικά λοιπόν. Είναι δυνατον να απορίπτεις τα λεγόμενα αγίων ανθρώπων που εμείς δεν τους φτάνουμε ούτε στο ελάχιστο ενώ αυτοί οι άνθρωποι βίωσαν την εν Χριστώ Ζωή σε τέτοιο βαθμό. Με αυτό που κάνεις είναι σαν να κρατάς αυτό που σε βολεύει και τα άλλα δεν τα κρατάς επειδή δεν σε βολεύουνε. Δηλαδή για παράδειγμα η εκκλησία μας λέει ότι είναι αμαρτία ο προγαμιαίες σχέσεις. Αλλά εσένα επεισή δεν σου φαίνεται λογικό το απορρίπτεις. Όμως κατ' ουσίαν δεν το απορρίπτεις λόγω λογικής αλλά λόω του ότι είναι δύσκολο να το κάνεις και δενσε βολεύει. Παράδειγμα έφερα μην το δέσεις σχοινί κορδόνι. Ή τη ζούμε ολοκληρωτικά την πίστη μας ή όχι και θα σου πω και σε άλλο μήνυμα κάτ για αυτό. Ή νομίζεις ότι η λογική μας μπορεί να φτάσει την σοφία του Θεού? Μην παρεξηγηθείς από αγάπη στα λεω αδελφέ. Ίσως τα επιχειρήματα μου να μην είναι και τα τελειότερα αλλά έτσι είναι τα πράγματα. Να ρωτήσω κάτι? Τα άλλα μέλη του φόρουμ γιατί δεν απαντάτε στο τόπικ? Ο Θεός μαζί σας.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2008, 03:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Αγγελος με καλυπτει απολυτα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2008, 09:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπική μου άποψη είναι ότι το τι πρεσβεύει από θρησκευτικής χροιάς, ο καθένας μας αυτό φαίνεται από τα γαφόμενά του. Όπως και το τι χαρακτήρας είναι!............. χωρίς αυτά τα δύο να συνδέονται.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2008, 10:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aggelos91:
«Είναι δυνατον να απορίπτεις τα λεγόμενα αγίων ανθρώπων που εμείς δεν τους φτάνουμε ούτε στο ελάχιστο ενώ αυτοί οι άνθρωποι βίωσαν την εν Χριστώ Ζωή σε τέτοιο βαθμό.»

«Άγιος» είναι και ο περίφημος Μέγας Κωνσταντίνος. Επίσης και η μαμάκα του.

Συνεπώς, με το να πετάμε ένα αυθαίρετο «βίωσαν την Εν Χριστώ Ζωή» ουσιαστικά πετάμε ένα πέπλο ομίχλης..

Αλήθεια, υπάρχει ο ορισμός και η ανάγκη του Αγίου στην Καινή Διαθήκη?

Aggelos91:
«Με αυτό που κάνεις είναι σαν να κρατάς αυτό που σε βολεύει και τα άλλα δεν τα κρατάς επειδή δεν σε βολεύουνε. Δηλαδή για παράδειγμα η εκκλησία μας λέει ότι είναι αμαρτία ο προγαμιαίες σχέσεις.»

Το λέει η Αγία Γραφή? Το λέει ο Ιησούς?

Η μήπως το λένε «Άγιοι» σαν και τους παραπάνω?

Aggelos91:
«Ή νομίζεις ότι η λογική μας μπορεί να φτάσει την σοφία του Θεού?»

Εάν η λογική σου δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί τι εστί σοφία θεού αλλά και πως ορίζεται ετούτη η σοφία, πως είσαι σε θέση να οριοθετείς το «αξεπέραστο» αυτής της σοφίας?

Μέσω ποιάς σου ικανότητας μπορείς και ορίζεις κάτι (σοφία θεού) το οποίο συνάμα δεν είσαι σε θέση λογικά να κρίνεις?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2008, 13:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Άγιος» είναι και ο περίφημος Μέγας Κωνσταντίνος. Επίσης και η μαμάκα του.

Συνεπώς, με το να πετάμε ένα αυθαίρετο «βίωσαν την Εν Χριστώ Ζωή» ουσιαστικά πετάμε ένα πέπλο ομίχλης..


Ο φιλος Schwabe δυστυχως εχει δικαιο.Δεν μπορει ο μυαλομενος πιστος να πιστευει ακριτα αποφασεις σαν τη παραπανω και να μην αφηνει τουλαχιστον περιθωριο αμφιβολιας.


quote:
Εάν η λογική σου δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί τι εστί σοφία θεού αλλά και πως ορίζεται ετούτη η σοφία, πως είσαι σε θέση να οριοθετείς το «αξεπέραστο» αυτής της σοφίας?

Ακριβως...


quote:
Με αυτό που κάνεις είναι σαν να κρατάς αυτό που σε βολεύει και τα άλλα δεν τα κρατάς επειδή δεν σε βολεύουνε. Δηλαδή για παράδειγμα η εκκλησία μας λέει ότι είναι αμαρτία ο προγαμιαίες σχέσεις. Αλλά εσένα επεισή δεν σου φαίνεται λογικό το απορρίπτεις. Όμως κατ' ουσίαν δεν το απορρίπτεις λόγω λογικής αλλά λόω του ότι είναι δύσκολο να το κάνεις και δενσε βολεύει. Παράδειγμα έφερα μην το δέσεις σχοινί κορδόνι. Ή τη ζούμε ολοκληρωτικά την πίστη μας ή όχι και θα σου πω και σε άλλο μήνυμα κάτ για αυτό. Ή νομίζεις ότι η λογική μας μπορεί να φτάσει την σοφία του Θεού? Μην παρεξηγηθείς από αγάπη στα λεω αδελφέ. Ίσως τα επιχειρήματα μου να μην είναι και τα τελειότερα αλλά έτσι είναι τα πράγματα.

Ναι καταλαβαινω τι θες να πεις, απλα προσωπικα πιστευω οτι εχω σε ενα μεγαλο βαθμο αντικειμενικη κριση.Δεν ειναι αλλωστε και λιγες οι φορες που εχω αμφισβητισει την αντικειμενικοτητα οπως και την λογικη καποιων αλλων Χριστιανων σε αυτα τα φορουμ.
Θεωρω οτι ο,τι μας ζηταει ο Χριστος μεσα απ το ευαγγελιο ειναι για τη δικια μας ευτυχια ΚΥΡΙΩΣ οσο αφορα τη γη.
Και για αυτο κυριως και εγω πιστευω σε αυτο.Οχι οτι δεν πιστευω και σε όλα "τα μεταθανατον" που αναφερει.

Απο εκει και περα ειναι λογικο να μου ειναι δυσκολο να πιστεψω αυτο που αναφερεις για τις προγαμιαίες σχεσεις οπως ειπες.1α απ ολα αν οι προγαμιαίες σχεσεις οντως ειναι αμαρτιες τοτε εχω ΠΟΛΛΕΣ αμαρτιες.Αλλα όχι επειδη καποιοι τυποι που πχ δεν μπορουσαν να πιασουν ενα κοριστσι ή ζηελευαν τους αλλους που ειχανε, να μου λενε οτι αυτο ειναι λαθος.Μπορω να θεωρησω οτι ειναι σωστο με την εννοια του "Θα τους το απαγορεψουμε εντελως για να το κανουνε με μετρο, γιατι αν τους αφησουμε και περιθωρια, ζητω που καηκαμε, θα γεμισουμε με παιδια με αγνωστους γονεις"
Προσωπικα δεν θα ηθελα ας πουμε να συναντισω "τον ερωτα της ζωης μου" και να μην ξερω ουτε ενα φιλι να τις δοσω σωστα.Χωρις βεβαια να θεωρω αδυνατο το να εξελισεσαι ερωτικα παραλληλα με το αλλο ατομο.Απλα ειναι λιγο... ξενερωτο.
Δεδομενου οτι αν εχεις δικαιωμα να κανεις μονο ΜΙΑ σχεση στη ζωη σου θα ζεις συνεχεια με το φοβο μη χωρισεις και μη κανεις κατι λαθος και γενικα θα βρησκεσαι σε καθεστως ανασφαλιας και ελλειψης αυτοπεποιθησεις(γιατι ενα απ τα βασικα πραγματα που χτηζουν την αυτοπεποιθηση ειναι οι επιτυχιες στο αντιθετο φύλο).
Και θα σου πω κατι εν κατακλειδη.Οι περισσοτερες γυναικες που δεν κανουν σχεσεις απο ουρανοκατεβατο "θείο ερωτα" (οι περισσοτερες αν οχι ολες δλδ)δεν νιωθουν ελξη για καποιον αντρα αναποφασιστο, ανασφαλη, χωρις αυτοπεποιθηση, χωρις καποιο εγωισμο κλπ.Γιατι δεν μπορεις να ΠΕΙΣΕΙΣ το αλλο ατομο να σε αγαπησει με τη καλη σου ανασφαλη συμπεριφορα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2008, 08:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Πεποιθήσεις των μελών του forum... περίεργο θέμα, άλλωστε φαίνονται από τα συμφραζόμενα, τέλος πάντων.
Προσωπικά πιστεύω πάρα πολύ στον ΑΝΘΡΩΠΟ, όχι στον καθημερινό άνθρωπο που βλέπουμε γύρω μας, γιατί η συγκεκριμένη οντότητα έχει σε κάθε περίπτωση πολλές δυσχέρειες στην προσπάθειά του να φιλοσοφήσει, αλλά σε εκείνον που (μη ευρισκόμενος σε κατάσταση μάχης προς επιβίωση) κατορθώνει να υπερβεί τις όποιες πλαστές "ανάγκες" του και να προβεί σε εσωτερικό στοχασμό, σε απόλυτη αρμονία με τη Φύση. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ είναι απαλλαγμένος από κάθε υλικό πρόσθετο, πέραν των απολύτως αναγκαίων, αγαπάει τη Φύση και γίνεται ένα μαζί της, δεν αποζητά μακριά από τον εαυτό του το ΟΝ, γιατί αυτό ενυπάρχει στη συνείδησή του, την οποία διατηρεί κατά το δυνατό διαφανή και αντιμετωπίζει τη συμπαντική αρμονία ως ένα σύνολο φυσικών αιτίων, όχι πάντοτε ορθολογικά τακτοποιημένων, πλην όμως αενάως εξελισσόμενων. Ο Θεός βρίσκεται μέσα στον Άνθρωπο, η αναζήτησή του πέρα και έξω από τα ανθρώπινα δεν αποτελεί μέρος της δικής μου προσέγγισης. Ο Θεός αποτελεί ένα κράμα εσωτερικών διεργασιών, αξιών, ιδεολογιών, ηθών και πράξεων, όσο πλησιέστερα στο οποίο προσεγγίζει ο κάθε άνθρωπος κατά τη διάρκεια της ζωής του, τόσο πληρέστερα εναρμονίζεται με το θεωρητικό στίγμα του μέσα στο Σύμπαν. Η αγάπη, η γαλήνη και η ισορροπία αποτελούν τις βασικές αξίες του Ανθρώπου, κατά το προσωπικό μου πιστεύω.
Φίλε dr (παντού σε συναντάω τελικά... )

quote:
Χωρις βεβαια να θεωρω αδυνατο το να εξελισεσαι ερωτικα παραλληλα με το αλλο ατομο.Απλα ειναι λιγο... ξενερωτο.

Σε αυτό (και μόνο) το σημείο θα διαφωνήσω μαζί σου. Αν είχε κάποιος την τύχη να εξελιχτεί ερωτικά παράλληλα με το σύντροφό του, μέσα στο πλαίσιο μίας σχέσης εκατέρωθεν αγαπητικής, μάλλον θα ένιωθε την απόλυτη πλήρωση, παρά το ξενέρωμα. Απλά κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά δύσκολο να προκύψει σήμερα και γι' αυτό μας φαίνεται εξωπραγματικό. Στο συγκεκριμένο θέμα σου μιλάω εκ πείρας.

quote:
Δεδομενου οτι αν εχεις δικαιωμα να κανεις μονο ΜΙΑ σχεση στη ζωη σου θα ζεις συνεχεια με το φοβο μη χωρισεις και μη κανεις κατι λαθος και γενικα θα βρησκεσαι σε καθεστως ανασφαλιας και ελλειψης αυτοπεποιθησεις(γιατι ενα απ τα βασικα πραγματα που χτηζουν την αυτοπεποιθηση ειναι οι επιτυχιες στο αντιθετο φύλο).

Το να κάνεις μόνο μία σχέση στη ζωή σου δεν άπτεται δικαιώματος, τουλάχιστον όχι στη δική μου σκέψη. Αν όμως προκύψει η ιδανική σχέση στη ζωή σου να είναι η πρώτη, πίστεψέ με ελάχιστα θα σε ενδιαφέρει η λογική της έλλειψης αυτοπεποίθησης : θα είσαι υπεράνω, έτσι απλά. Το θέμα είναι να κρατήσει μία τέτοια σχέση. Πάντως, συμφωνώ μαζί σου ότι οι ανθρώπινες σχέσεις δε δύνανται να διέπονται από "πρέπει" και "δικαιώματα".
Αυτά τα λίγα για αρχή.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOYS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 07:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΙ ΒΑΠΤΙΣΜΕΝΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΥΠΗΡΞΑ ΚΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΟΠΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΚΟΜΒΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΠΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 14:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ντε και καλά πρέπει να πιστέψεις κάπου? Γιατί δεν δοκιμάζεις να μην πιστέψεις πουθενά, αλλά αντίθετα να προσπαθείς να γνωρίζεις ή να αρχίσεις να γνωρίζεις? Να γνωρίζεις τις φυσικές αιτίες που δημιουργούν ένα φαινόμενο, τις αιτίες που οδηγούν τον άνθρωπο σε συγκεκριμένες συμπεριφορές, να διεισδύσεις στις ρίζες της θρησκευτικότητας του ανθρώπου και ποιες ανάγκες εξυπηρετεί η θρησκευτική πίστη. Ενδέχεται η οδός της γνώσης να σε καλύψει περισσότερο από την οδό της πίστης και της προσήλωσης σε υπερφυσικές οντότητες και υπερβατικά σχήματα. Μην ξεφορτώνεσαι τον έναν μεταφυσικό χαλίφη για να βάλεις πάνω απ'το κεφάλι σου έναν άλλο. Φιλική συμβουλή...


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 28/06/2008 14:08:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 14:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O κάθε αναποφάσιστος για μένα πρέπει να διαλέξει αυτό που του ταιριάζει περισσότερο και τον καλύπτει ως χαρακτήρα.............. το να βασανίζεις όμως τον εαυτό σου, δεν είναι κι ότι καλύτερο..... για αυτό δε χρειάζεται πολύ προσπάθεια διάβασε το κοράνι διάβασε τις Γραφές ακόμη και Βουδισμό (αν σου περισσεύει χρόνος με αυτή την έννοια, το "ακόμη"), και εν συνεχεία αποφάσισε δε νομίζω να είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο......... από εδώ από το forum ίσως βοηθηθείς πολύ λιγότερο σε σχέση με το προσωπικό σου διάβασμα.
Πάντως ότι και να διαλέξεις εφόσον είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου θα είσαι και με τους άλλους και ένας με ειλικρινή αισθήματα είναι πολύ κοντά στην αλήθεια από τον οποιοδήποτε πιστό ένθεο ή άθεο.
Οπότε θα είσαι έτσι ευπρόσδεκτος σε όλους τους παραδείσους ακόμη και σε αυτούς των άθεων.


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 15:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NOYS
ΕΙΜΑΙ ΒΑΠΤΙΣΜΕΝΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΥΠΗΡΞΑ ΚΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΟΠΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΚΟΜΒΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΠΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ.

Φίλε NOY , μπορείς όπως ο γράφων αλλά και αρκετοί φίλοι του Forum , να αποδέχεσαι μεν την ύπαρξη αυτής της ενέργειας την οποία συμβατικά ονομάζουμε Θεό , ο οποίος κατά τη γνώμη μου το μόνο που θα μπορούσε να τον ευχαριστήση θα ήταν ο σεβασμός της δημιουργίας του και όχι η υποταγή στα κελεύσματα των αυτοκλήτων εκπροσώπων του , αλλά παράλληλα να μην είσαι εγκλωβισμένος σε κανένα θρησκετικό Δόγμα που θα επηρρεάζη την αναζήτησή σου .

Έτσι θα μπορής ελεύθερος και ανεπηρέαστος από θρησκευτικές (αλήθειες) να ερευνάς την ιστορικότητα των γεγονότων διαχωρίζοντας τον μύθο από την πραγματικότητα , να αποδέχεσαι , να απορρίπτης , ακόμα και να αναθεωρής τις απόψεις σου .

Βέβαια χρειάζεσαι αρκετή δύναμη προκειμένου να μπορέσης να απαλλάγης από προκαταλήψεις ετών , και παράλληλα να σου αρέσουν τα βιβλία και η έρευνα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOYS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 15:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ !
ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΒΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ.
ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΕΜΙΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ. ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ, ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΥΒΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΠΟΙΟ ΑΡΙΣΤΗ ΓΝΩΣΗ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΗΣ ΦΥΣΗΣ.ΚΑΘΩΣ ΟΤΙ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 16:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΠΟΙΟ ΑΡΙΣΤΗ ΓΝΩΣΗ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΗΣ ΦΥΣΗΣ.


"Γιατί τα σπάσαμε τ'αγάλματά των, γιατί τους διώξαμεν απ' τους ναούς των, διόλου δεν πέθαναν γι' αυτό οι θεοί"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 18:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΟΥΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ !
ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΒΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ.
ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΕΜΙΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ. ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ, ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΥΒΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΠΟΙΟ ΑΡΙΣΤΗ ΓΝΩΣΗ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΗΣ ΦΥΣΗΣ.ΚΑΘΩΣ ΟΤΙ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.


Φίλε,
Αυτό που έφτασε να νοείται σήμερα ως γνώση, είναι ένα τελείως άχρηστο πράγμα και το μόνο που κάνει είναι να συμβάλλει στην εκμετάλλευση του ανθρώπου από τον ίδιο τον συνάνθρωπό του.

Πολλοί από αυτούς που σου μιλούν για γνώση εδώ μέσα, είναι οι ίδιοι οι αρνητές της γνώσης.
«Κραδαίνουν»ν αυτό το πράγμα που έχουν ονομάσει «γνώση», μόνο και μόνο γιατί πιστεύουν πως είναι το «αντίδοτο» σε αυτό που προσφέρει η Πίστη στην άνθρωπο.

Μην αφήσεις κανένα ψευτοξερόλα να σου κλέψει την Πίστη σου.

Αύριο, ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ πως θα ξυπνήσεις, όπως κάθε μέρα, και θα πας στη δουλειά σου (όποια κι αν είναι αυτή). Η πίστη σου αυτή σε κάνει να είσαι σίγουρος.
Μια καινούργια μέρα θα ξημερώσει και για σένα. Το ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ, δεν το γνωρίζεις φίλε.

Πρώτα η ελπίδα και η πίστη και ύστερα η γνώση. Γνώση ξερή, ξεκρέμαστη δεν υφίσταται.

Σου προτείνουν να διαβάσεις, να μελετήσεις για να γνωρίσεις.
Τι όμως;
Μήπως σαν και τις σαχλαμάρες που υποχρεώνουν να διαβάζουν τα παιδιά μας, οι οποίες παρουσιάζουν τη φυγή των προγόνων μας από τη φλεγόμενη Σμύρνη, ως μια κρουαζιέρα;;


Edited by - Ψηλός on 28/06/2008 18:03:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 18:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά λυπάμαι βλέποντας πως προσεγγίζεις ανθρώπους αναζητητές. Ακόμη και εάν υποθέσουμε ότι ένα παραμύθι είναι η απόλυτη αλήθεια (ούτε να το υποθέσω δεν μπορώ πια...) ο πραγματικός αναζητητής εκεί θα καταλήξει (καταλήγει ο αναζητητής?). Ας σταματήσει πια αυτός ο αγώνας για την σωτηρία των ψυχών. Δεν θέλουμε πια να σωθούμε, αρκετά!! Οι χριστιανοί ιεραπόστολοι σώσανε τόσους! Δεν φθάνουν για τον παράδεισο τους? Έλεος. Ας αφήσουν και κάποιους να ζήσουν στον υπέροχο πλανήτη μας!


"Γιατί τα σπάσαμε τ'αγάλματά των, γιατί τους διώξαμεν απ' τους ναούς των, διόλου δεν πέθαναν γι' αυτό οι θεοί"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 18:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Αύριο, ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ πως θα ξυπνήσεις, όπως κάθε μέρα, και θα πας στη δουλειά σου (όποια κι αν είναι αυτή). Η πίστη σου αυτή σε κάνει να είσαι σίγουρος.
Μια καινούργια μέρα θα ξημερώσει και για σένα. Το ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ, δεν το γνωρίζεις φίλε.


Ψηλέ, ακολουθείς την ίδια σκοταδιστική μέθοδο των των "αγίων" προγόνων σου, αλλά δυστυχώς για σένα, σε λάθος εποχή.

Η πίστη του ότι θα ξυπνήσει κάποιος αύριο και θα κάνει διάφορα, είναι αποτέλεσμα της γνώσης που έχει για το ίδιο πράγμα, απ' τις προηγούμενες ημέρες.
Έχει ξυπνήσει πολλές φορές και γι' αυτό πιστεύει ότι θα ξυπνήσει και αύριο.

Καιρός να ξυπνήσεις κι εσύ κι ας μην το πιστεύεις....

Παραδείγματα κατηχητικού για παιδάκια, δεν περνάνε πια.

quote:
Μήπως σαν και τις σαχλαμάρες που υποχρεώνουν να διαβάζουν τα παιδιά μας, οι οποίες παρουσιάζουν τη φυγή των προγόνων μας από τη φλεγόμενη Σμύρνη, ως μια κρουαζιέρα;;

Κι αυτό ατυχές και εμπαθέστατο, εκτός από αυθαίρετο συμπέρασμα από επιλογή αποσπάσματος...

Ενώ σε βολέυουν τα παραμύθια για κρυφά σχολειά και ηρωϊκούς παπάδες-μπέηδες που έσωσαν την Ελλάδα, ε;;;
Κι απ' την άλλη τα σχολεία που φτιάχνανε οι γυρολόγοι του σουλτάνου (ενώ απαγορευόταν) και πληρώνανε και τους δασκάλους.

Πού νομίζεις ότι βρίσκεσαι, ψηλέ;
Σε κατασκηνώσεις της ενορίας σου;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 22:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλω λιγο να ηρεμισουν τα πνευματα... δεν εχω και κανα καλο αστειο να σας πω να χαλαρωσετε.

Anyway, για να δουμε:

quote:
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΠΟΙΟ ΑΡΙΣΤΗ ΓΝΩΣΗ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΗΣ ΦΥΣΗΣ

Εαν μεσα στη "φυση" βαζεις και τον ανθρωπο τοτε ισως.Αν μεσα στο συνολο των ανθρωπων παρατηρεις και τον εαυτο σου, τοτε ναι αλλα δε θα πω "σιγουρα".

Οσον αφορα την πιστη...

Θα σας πω ενα επιστημονικο πειραμα που ενας φιλος μου ειπε οτι εγινε.

Αρχικα οι επιστημονες βαλανε μια ομαδα ποντικων(Α) σε μια βαθια λιμνουλα με νερο οπου οι ποντικοι δεν ειχαν πουθενα να κρατηθουν ούτε και μπορουσαν να βγουνε.Αφησανε ομως στο κεντρο της λιμνης ενα νησακι στο οποιο μπορουσαν να πατησουν με τις μυτες των ποδιων τους.
Το ιδιο πραγμα με μια ομαδα αλλων ποντικων(Β) μονο που δεν τους ειχαν νησακι και ηταν εντελως αβοηθητοι.

Μετα αφου βγαλαν σωους ολους τους ποντικους και τους δοσαν αρκετης ωρας ξεκουραση τους βαλανε ολους σε μια τριτη λιμνουλα οπου δεν υπηρχε πουθενα να πατησουν.

Τι εγινε? Οι ποντικοι της Α ομαδας κρατηθηκαν στην επιφανεια του νερου για το 2πλασιο χρονο απο ο,τι της Β και κατ ολη τη διαρκεια του αγωνα τους ψαχνανε μεθοδικα τη λιμνη για καποιο νησακι.
Οι δε αλλοι ποντικοι πηγαιναν απο εδω και απο κει ασυναρτητα.

Η πιστη λοιπον ειναι παρα πολυ πρακτικη οπως και να το δει κανεις.Ειτε εχει λογο να υπαρχει ειτε δεν εχει.
Εγω πιστευω στο Χριστο.
Αλλα δεν ξεχναω πως η αληθεια εχει πολλα προσωπα.


quote:
ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

Σωστοοοος τροπος να συμπεριφερεσαι γενικα αλλα στις γυναικες να παιρνεις 90ο στροφη.
Στο λεω φιλικα γιατι εχω πολλους φιλους... καλα παιδια... τα οποια επειδη εφαρμοζουν το παραπανω που ειπες εκει που δεν πρεπει και εχουν προβληματα με τη ζωη τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 00:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πραγματικά λυπάμαι βλέποντας πως προσεγγίζεις ανθρώπους αναζητητές. Ακόμη και εάν υποθέσουμε ότι ένα παραμύθι είναι η απόλυτη αλήθεια (ούτε να το υποθέσω δεν μπορώ πια...) ο πραγματικός αναζητητής εκεί θα καταλήξει (καταλήγει ο αναζητητής?). Ας σταματήσει πια αυτός ο αγώνας για την σωτηρία των ψυχών. Δεν θέλουμε πια να σωθούμε, αρκετά!! Οι χριστιανοί ιεραπόστολοι σώσανε τόσους! Δεν φθάνουν για τον παράδεισο τους? Έλεος. Ας αφήσουν και κάποιους να ζήσουν στον υπέροχο πλανήτη μας!


Μη λυπάσαι για μένα, ούτε για τους άλλους Marte.
Να λυπάσαι για σένα που είσαι δαγκωμένος με το Χριστιανισμό και δεν μπορείς να κάνεις ένα σχόλιο χωρίς να πεις πόσο "κακός" είναι ο Χριστιανισμός.

Εγώ μίλησα για την Πίστη.
Ο πλανήτης μας είναι υπέροχος. Η ζωή είναι υπέροχη. Δεν υπάρχει τέλος, όσο κι αν επιμένουν κάποιοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 00:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Αύριο, ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ πως θα ξυπνήσεις, όπως κάθε μέρα, και θα πας στη δουλειά σου (όποια κι αν είναι αυτή). Η πίστη σου αυτή σε κάνει να είσαι σίγουρος.
Μια καινούργια μέρα θα ξημερώσει και για σένα. Το ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ, δεν το γνωρίζεις φίλε.


Ψηλέ, ακολουθείς την ίδια σκοταδιστική μέθοδο των των "αγίων" προγόνων σου, αλλά δυστυχώς για σένα, σε λάθος εποχή.



Αχ, σε πειράζει, σε πειράζει πολύ που μιλώ για την Πίστη. Αυτό ακριβώς θέλεις ο πονηρός που τον υπηρετείς.
Αφού είσαι στείρος από πίστη, δεν θέλεις και οι άλλοι να πιστεύουν. Δηλαδή, αφού εγώ δεν έχω ή δεν μπορώ να έχω κατσίκα, να ψοφήσει και η κατσίκα του γείτονα.
Αυτό είσαι φίλε μου.

quote:

Η πίστη του ότι θα ξυπνήσει κάποιος αύριο και θα κάνει διάφορα, είναι αποτέλεσμα της γνώσης που έχει για το ίδιο πράγμα, απ' τις προηγούμενες ημέρες.
Έχει ξυπνήσει πολλές φορές και γι' αυτό πιστεύει ότι θα ξυπνήσει και αύριο.


Μωρέ τι λες;
Και όλοι όσοι κοιμήθηκαν και δεν ξύπνησαν την επομένη;
Ήταν μπουμπούνες;;

quote:

Παραδείγματα κατηχητικού για παιδάκια, δεν περνάνε πια.


Εμείς παιδάκια θέλουμε να είμαστε. Ας είστε εσείς οι μεγάλοι.

quote:

quote:
Μήπως σαν και τις σαχλαμάρες που υποχρεώνουν να διαβάζουν τα παιδιά μας, οι οποίες παρουσιάζουν τη φυγή των προγόνων μας από τη φλεγόμενη Σμύρνη, ως μια κρουαζιέρα;;

Κι αυτό ατυχές και εμπαθέστατο, εκτός από αυθαίρετο συμπέρασμα από επιλογή αποσπάσματος...



Η αλήθεια είναι, η αλήθεια. Δεν είναι εμπάθεια. Τα κόκαλα των σφαγμένων προγόνων μας, από τους φίλους σας τους τουρκαλάδες τρίζουν με τις προσβολές που αναμασάτε συνεχώς.


quote:

Ενώ σε βολέυουν τα παραμύθια για κρυφά σχολειά και ηρωϊκούς παπάδες-μπέηδες που έσωσαν την Ελλάδα, ε;;;
Κι απ' την άλλη τα σχολεία που φτιάχνανε οι γυρολόγοι του σουλτάνου (ενώ απαγορευόταν) και πληρώνανε και τους δασκάλους.

Πού νομίζεις ότι βρίσκεσαι, ψηλέ;
Σε κατασκηνώσεις της ενορίας σου;



Βλέπεις που με επιβεβαιώνεις για όσα είπα περί φαιδρών που μαθαίνουν σήμερα στα παιδιά μας;

Γεμίσαμε γενίτσαρους. Πώς να πάει μπροστά ετούτος ο τόπος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 00:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως εδώ είναι ο κατάλληλος χώρος για να κάνω μια διευκρίνηση σχετικά με τις απόψεις μου ώστε να λυθούν οι όποιες παρεξηγήσεις από άλλα θέματα.

-Δεν είμαι άθεος αλλά δεν έχω πρόβλημα αν κάποιος είναι. Είναι δικαίωμα του.

-Δεν μάχομαι τους χριστιανούς, δεν φταίνε σε τίποτα τα παιδιά, τα καταλαβαίνω καθώς πέρασα κι εγώ από την κατάσταση τους και τους εύχομαι κουράγιο, θα περάσει! Η εξέλιξη περνά μέσα από μύριες μήτρες. Το κλάμα θα ναι σύντροφος τους σε κάθε αναγέννηση όταν θα γκρεμίζονται τα πάντα μέσα τους.

-Δεν μάχομαι την πίστη. Για να μάθω άλλωστε ποδήλατο μικρός μου λέγανε ότι με κρατάνε από πίσω, μέχρι που γύρισα και είδα ότι κανείς δεν με κρατούσε! Με φαντάζεστε τώρα στα τριάντα μου να το πίστευα ακόμη???

-Δεν μάχομαι τον θεό ή τους θεούς που πιστεύει ο άλλος, τον/τους σέβομαι όταν αυτό είναι αμοιβαίο και δεν με προορίζουν για βορά υποτιθέμενων δαιμονίων της υποτιθέμενης κολάσεως.

Αυτό που πολεμώ, και δεν θα πάψω να το πολεμώ γιατί το θεωρώ καθήκον και υποχρέωση απέναντι στους προγόνους μου είναι οι εξουσιαστικές-θεοκρατικές-ρατσιστικές-απάνθρωπες αντιλήψεις κατά της ζωής που υπάρχουν μέσα στις μονοθεϊστικές φασιστικές θρησκείες και που έχουν ως αποκλειστικό σκοπό τον έλεγχο και την "ρομποτοποίηση" των κοινωνιών, την απόκρυψη της γνώσης, και την συγκέντρωση πλούτου με κάθε μέσο.


"Γιατί τα σπάσαμε τ'αγάλματά των, γιατί τους διώξαμεν απ' τους ναούς των, διόλου δεν πέθαναν γι' αυτό οι θεοί"

Edited by - Marte on 29/06/2008 00:25:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 00:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ψηλέ, όσοι διαβάζουν μπορούν να βγάλουν συμπεράσματα για τις απαντήσεις σου, τη σχετικότητα και τη σοβαρότητά τους.

Κατανοώ ότι δεν έχεις κάτι ουσιώδες να πεις και... κραυγάζεις, αλλά κάποτε ήσουν καλλίτερος, τι έπαθες;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy