ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τι γιορτάζουμε τελικά στις 25 Δεκεμβρίου;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2002, 11:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την ευκαιρία των εορτών που μόλις περάσαν και εννοώ τα Χριστούγεννα, καλό θα ήταν να γνωρίζαμε τι ακριβώς γιορτάζουμε!!!!
Φυσικά η πρώτη απάντηση που μας έρχεται στο νού μας είναι η "ανάλυση της ίδιας της λέξης" δηλαδή, την Γέννηση του Χριστού.
Σωστά, αλλά είναι μονάχα αυτό;;;
Και αν είναι μονάχα αυτό, γιατί τη γιορτάζουμε τότε;;;
Πολλά είναι αυτά που θα μπορούσαμε να πούμε! Ας δούμε μερικά...
Καταρχάς ας δεχτούμε σαν αξιώμα ότι πράγματι γεννήθηκε ο Χριστός στις 25 Δεκέμβρη.
-Αστρολογικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι την εορτάζουμε 4 ημέρες μετά απο το Χειμερινό Ηλιοστάσιο το οποίο γίνεται στις 21 Δεκεμβρίου ώς γνωστόν. Στις 21 Δεκέμβρη λοιπόν η Μέρα με τη Νύχτα διαρκούν το ίδιο και στις επόμενες μέρες και μέχρι τις 21 Ιουνίου που τότε είναι το θερινό ηλιοστάσιο, ο Ήλιος "κυριαρχεί" στο ουράνιο στέρέωμα. Μήμπως λοιπόν εδώ κρύβεται ένας Πανάρχαιος συμβολισμός που θέλει τον Ηλιακό Ήρωα (Χριστό), να γεννιέται τότε που το "Σκοτάδι" μικρένει την παραμονή του στο ουράνιο στερέωμα, λόγο της γεννήσεως του Ήρωα του Φωτός;;; Άλλωστε ο ίδιος ο Χριστός μας λέει:
"...Εγώ είμαι το Φώς του κόσμου, ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήσει εν τη σκοτία, αλ΄έξει το φώς της ζωής..." και αλλού,
"...Εγώ είμαι η ΗΛΙΟΣ της Δικαιοσύνης..."
-Κάτι ακόμα που θα μπορούσαμε να πούμε απο τα "πολλά" είναι ότι την εποχή που καθιερώθηκε η χρονολογία της γέννησης, η θρησκεία που τότε άρχησε να οργανώνεται, δεν ήταν παρά μια αίρεση, κάτι καινούργιο, κάτι νέο, που για να μη τραβήξει την προσοχή της τότε κρατούσας θρησκείας, διάλεξε σαν ημέρα εορτής των γενεθλίων του Ήρωά της (Χριστού) την ίδια ακριβώς ημέρα που εορτάζοταν απο τις άλλες κρατούσες θρησκείες η γέννηση των δικών τους Ηλιακών ηρώων όπως του Μίθρα, του Άττη κλπ.
Εδώ θα βάλω μια άνω τελεία, μιάς και δεν είναι ευκολο να αναπτύξω περισότερο το όλο θέμα
Εύχομαι η γέννηση ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΗΛΙΑΚΩΝ ΗΡΩΩΝ να μας χαρίζουν έστω και λίγο απο τη φώτηση που ήρθαν να προσφέρουν σε όλους εμάς, τους ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥΣ.

Κέλσος


thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2002, 12:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε τον "Κέλσο" για τα χρήσιμα σχόλια του πάνω στο θέμα του εορτασμού των Χριστουγέννων. Μας υπενθύμισε την "αόρατη" ενότητα σε επίπεδο συμβολισμών που υπάρχει στις διάφορες θρησκείες και οι οποίες οφείλονται στην κοινή κληρονομιά της Μυστικής Γνώσης.

Ελπίζουμε αυτό το δοκιμαστικό Φόρουμ να αναπτυχθεί μέσα από τις διάφορες κατηγορίες συζητήσεων και ανταλλαγής απόψεων και να πάρει την θέση του σε μια κανονική κατηγορία συμβολισμών των θρησκειών. Από την προθυμία, τον αλληλοσεβασμό και την συμμετοχικότητα των μελών αυτού του Φόρουμ θα εξαρτηθεί η ποιότητα και το μέγεθος του.

Τhot (Διαχειριστής του Φόρουμ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αφροδίτη
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2002, 14:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αφροδίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά γεννήθηκε ο Τζεσουά στις 25 Δεκεμβρίου ή τοποθέτησαν την γέννηση του σ' αυτή την ημερομηνία επειδή έτσι βόλευε την "επιχείρηση χριστιανισμός";
Βέβαια δεν είναι μόνο η ημερομηνία γεννήσεως που ο χριστιανισμός αντέγραψε από την ελληνική πατρώα λατρεία και τον Μιθραισμό..
Ο Τζεσουά καμιά απολύτως σχέση έχει με τους ηλιακούς θεούς!

Edited by - Αφροδίτη on 04/01/2002 14:49:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2002, 16:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφροδίτη μου, θεά του Κάλους, με την διπλή σου όψη και εννοώ την Ουρανία ή την Πάνδημη, χάρηκα με την απάντηση σου. Δε θα μπορέσω με ΠΛΗΡΗ βεβαιότητα να απαντήσω στο άν ο Τζεσουά γεννήθηκε τότε ή όχι. Αν δε γεννήθηκε τότε ή ποτέ, δε το προσεγγίζω τώρα. Μένω στο συμβολισμό που κρύβει η τοποθέτηση της γέννησής του στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, πράγμα που "επιδερμικά" έθιξα. Καί μόνο πάντως απο την επιλογή της ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ χρονικής στιγμής, κρύβει κάτι. Νομίζω ότι θα συμφωνήσεις με αυτό.
Όσο για το ότι ΔΕΝ ανήκει ο Τζεσουά στο κύκλο των Ηλιακών Ηρώων, τότε που ανήκει; Οι θρησκείες (σχεδόν όλες) είναι είτε Ηλιακές είτε Σεληνιακές. Ηλιακές είναι αυτές οι θρησκείες που ώς κεντρικό ήρωά τους έχουν έναν Άνδρα, ενώ οι Σεληνιακές ηρωίδα έχουν μια Γυναίκα.
Πάντως μέσα στην "κουτσουρεμένη" καταγραφή της ζωής του Χριστού, (συγχώρεσέ μου το ότι δε μπορώ τα Εβραικά αλλά χρησημοποιώ την γλώσσα που έγραψαν γι'Αυτόν, τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ)εννοώ τα 4 ευαγγέλια, τις πράξεις των αποστόλων και την ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ, θα βρούμε πολλά στοιχεία που ευτυχός έμειναν και δεν σβήστικαν απο τη μανία των "χριστιανών", που μας επιτρέπουν σαν αντικειμενικοί μελετητές να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι ο Χριστός ήταν ένας Ηλιακός Ήρωας.
Για την πατρώα Ελληνική θρησκεία σίγουρα δε μπορούμε να του ρίξουμε Εκείνου το φταίξιμο. Άλλωστε Εκείνος, ο Χριστός, δεν ήρθε για να φτίαξει ΚΑΜΙΑ θρησκεία, πολλώ δε να καταργήσει κάποια παλιά. Εκείνος δεν είναι που είπε: "...δεν ήρθα να καταργήσω το Νόμο αλλά να πληρώσω αυτόν..." ;;;
Κατα την ταπεινή μου άποψη η Αρχαία Ελληνική θρησκεία, απο μόνη της έσβυσε, όταν Ιεροφάντες των Αχράντων Μυστηρίων έχασαν την πίστη τους και μετέτρεψαν τους ναούς απο Μυητικά Κέντρα ΑΝΩΤΑΤΩΝ βαθμών, σε απλά τυπολατρικά ναϊδρια.
Αν μπούμε σε μια συγκριτική σκέψη θα δούμε ότι η συνέχιση των Αρχαίων Μυστηρίων πέρασε μέσα στη νέα θρησκεία, τον Χριστιανισμό. Ας μη ξεχνούμε την πράξη του Διονυσίου του Αεροπαγήτου, που μόλις άκουσε τον Παύλο να μιλά στη Πνύκα για ένα Αγνωστο Θεό, αναγνώρισε στούς λόγους του στοιχεία των Ελευσινίων Μυστηρίων των οποίων ήταν εκείνη την εποχή Ιεροφάντης, με αποτέλεσμα να καλέσει τον Παύλο στο αρχοντικό του για να του μιλήσει αναλυτικότερα γαι εκείνο που ο ίδιος δε μπορούσε τόσο ανοικτά να μιλήσει στο κόσμο.
Έχω διαπιστώσει πολλές ομοιότητες αν όχι ταυτότητες των 2 τρόπων σκέψης που ίσως τις συζητήσουμε στο μέλλον.

Με βαθειά Φιλία,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δανάη
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2002, 16:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δανάη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν ήταν ηλιακή θεότητα ή να πράγματι υπήρξε ο χριστός.... Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν είναι εχθρός μου....όπως εχθρός δεν είναι όποιος λέει σωστά πράγματα και βοηθάει να είμαστε ανθρώπινοι και να αγαπάμε....Όσον αφορά ποιόν νόμο ήρθε να πληρώσει αυτό είναι αλλου παπά ευαγγέλιο....Η παραχάραξη που έγινε στις γραφές δε νομίζω ότι μας επιτρέπει να έχουμε ξεκάθαρες απόψεις σχετικά με το θέμα...και ούτε να είμαστε σίγουροι τι είπε και τι δεν είπε ο χριστός....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2002, 17:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δανάη μου και εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου ότι όποιος διδάσκει την Αγάπη, δε μπορεί να είναι εχθρός μου και αυθέρετα ίσως να λέω ότι δε μπορεί να είναι εχθρός κανενός!!!
Ήδη είπα ότι είναι κουτσουρεμένα τα ευαγγέλια, αυτό όμως δεν είναι λόγος να μη τα μελετήσω ΟΛΑ. Και εννοώ ότι μπορεί ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ να έχουμε 4 ευαγγέλια με 4 ευαγγελιστές, αλλά δε μπορει ΚΑΝΕΝΑΣ να με πείσει ότι 12 ΦΑΝΕΡΟΙ μαθητές, 70 κρυφοί και μόνο Εκείνος ξέρει πόσοι άλλοι που έζησαν κοντά του απο λίγο έως πολύ μεγάλο διάστημα, δεν έγραψαν τίποτα γι'αυτόν!!! Οτι οι 4 ευαγγελιστές έγραψαν ΜΟΝΟ μερικές σελίδες ο καθένας τους!!!
Αυτά θέλει η κρατούσα θρησκεία να πιστεύουμε, μα εμείς (συνχωρήστε μου το πληθυντικό) δεν πιστεύουμε κατα τα το Ιερατικό "πίστευε και μη ερεύνα" αλλά "ερευνούμε τας γραφάς" και "Πιστεύουμε γιατί γνωρίζουμε"
Ευτυχός που υπήρξαν φωτεινά πνεύματα που ασχολήθηκαν με όλα αυτά όπως η Ελένη Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ και ο Ελιφάς Λεβί και που μας έδειξαν όχι τον δρόμο, αλλά τον ΤΡΟΠΟ!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αφροδίτη
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2002, 22:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αφροδίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστεύω ότι ο Τζεσουά ήταν θεός! Ένας απλός θνητός ήταν που προσπάθησε με τα λόγια του να σώσει από την διαφθορά το έθνος του!! Θυσιάστηκε (!!) για το εβραϊκό έθνος του όπως χιλιάδες Έλληνες ήρωες ανά τους αιώνες έχουν θυσιαστεί για το δικό μας ελληνικό έθνος!
Με την διαφορά ότι αυτούς τους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΡΩΕΣ δεν τους τιμούμε όσο πρέπει!

Εκείνος δεν είναι που είπε: "...δεν ήρθα να καταργήσω το Νόμο αλλά να πληρώσω αυτόν..." ;;;

Φίλε Κέλσε, ο "Νόμος" για τους Εβραίους είναι το ιερό τους βιβλίο δηλαδή η Τορά!!

Μπλαβάτσκυ και Λεβί;; Ο Λεβί είναι σατανιστής }:) και η Μπλαβάτσκυ αποτυχημένη θεοσοφίστρια :o !! Μήπως έχεις μπερδευτεί!!

(Η θεά Αφροδίτη, όπως οι περισσότεροι Έλληνες θεοί είχαν δυο αντίθετες όψεις, στην προκειμένη περίπτωση η Αφροδίτη είναι παράλληλα προστάτρια του γάμου (Ουρανία) αλλά και υποστηρίκτρια του ακατανίκητου πόθου (Πάνδημος) )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2002, 00:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα καλή μου Αφροδίτη, δεν είπα ότι ήταν θεός. Άλλωστε πιστεύω μου είναι ότι ΚΑΝΕΙΣ δε γεννιέτε, αλλά ΓΙΝΕΤΕ στη πορεία Θεός! Αυτός ήταν , είναι, και θα παραμείνει στους Αιώνες ο στόχος ΌΛΩΝ των Μυστηρίων, παλαιών, τωρινών και μελλοντικών! Σκοπός είναι ή Θέωση, η πλήρη ταύτιση του Εσωτερίκού μας (θείου)εαυτού με τον Παγκόσμιο Θείο Νου. Όλοι οι ήρωες της Αθάνατης Ελληνικής Μυθολογίας αυτό δεν είχαν στόχο;;; Ποιόν θές να πάρουμε ;;; Τον Οδυσσέα, τον Αχιλλέα, τον Ηρακλή, το Θησέα,τον Ορφέα, τον Περσέα, την Περσεφόνη;;; Ποίον να πρωτοπιάσω;;; Ολοι μα ολοι αυτο μας έδειξαν μέσα απο τις ιστορίες τους, την δίψα της ανθρώπινης ψυχής να Θεοποιηθεί.
Όπως βλέπεις τιμώ και με το παραπάνω τους Έλληνες Ήρωες, αλλά αυτό δε μπορεί να με κάνει να αρρνηθώ την προσφορά του Χριστού στο Γένος των Ανθρώπων. Βλέπεις ότι δε μιλώ για τους Εβραίους, αλλά για την Ανθρωπότητα ΟΛΟΚΛΗΡΗ, γιατι μη μου πείς ότι οι Έλληνες ήρωες ήταν μόνο για εμάς, τους Έλληνες;;; Είμαι σίγουρος πως όχι.
Όσο για τον "Νόμο"....
Θα συμφωνήσω μαζί σου ΜΟΝΟ αν είχε έρθει να μιλήσει στους Εβραίους. Όμως με όσα είπα πρίν, ήρθε και δίδαξε για ΟΛΟΥΣ! Θυσιάστηκε για ΟΛΟΥΣ! Νόμος λοιπόν δε είναι η εβραική Τορά, αλλά το κάθε ιερό κείμενο απανταχού στη Γή που πιθανά να είχε κενό. Αυτό άλλωστε είναι και το νόημα της λέξης "πληρώσω" μέσα στο βιβλικό κείμενο, να σύμ-πληρώσω ή να έκ-πληρώσω!!!

Και τώρα στα δύσκολα!!!
Επειδή καλή μου Αφροδίτη, προστάτρια του Γάμου και του ανικανοποίητου πόθου, είμαι στόν τρόπο σκέψης μου Σωκρατικός, θα επιθυμούσα να υπάρξει απο μέρους σου αιτιολόγιση στα όσα καταλογίζεις τόσο στον Ελιφάς Λεβί, πολλώ δε μάλλον στην Ελένη Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ.
Φυσικά περιμένω απο σένα να έχεις ΕΣΥ πρωσωπικά ασχοληθεί με το συγγραφικό τους έργο και αυτά που τους προσδίδεις να είναι τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ συμπεράσματα που φυσικά μπορούν να στηριχθούν με επιχειρήματα, γιατι πολύ φοβάμαι ότι αν είναι χωρίς επιχειρήματα τότε και αστήρικτα είναι και συκοφαντικά.
Όπως κατάλαβες δε θα απαντήσω τώρα στις θέσεις σου. Θα περιμένω έστω κάποια αιτιολόγηση απο τη μεριά σου και τότε να είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρη ότι θα έχεις και τη δική μου θέση.

Φιλικά
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δανάη
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2002, 02:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δανάη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Κέλσε, ο "Νόμος" για τους Εβραίους είναι το ιερό τους βιβλίο δηλαδή η Τορά!!

Μπλαβάτσκυ και Λεβί;; Ο Λεβί είναι σατανιστής }:) και η Μπλαβάτσκυ αποτυχημένη θεοσοφίστρια :o !! Μήπως έχεις μπερδευτεί!!




Συμφωνώ απολύτως!!!!!!!!!

Ώρα να αποχωρήσουμε από αυτό το φόρουμ...δε μου πάει και η τόση ευγένεια ρε παιδιά! Με Μπλαβατσκιτσες και Λεβίδες προτιμώ να μην ασχοληθώ ούτε καν να βλέπω τα ονόματά τους με τα ωραία μου πράσινα ματάκια....
Αφροδίτη εσύ φταις για όλα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2002, 13:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Δανάη, μητέρα του Περσέα!!!
Δέν είχα σκοπό να θίξω τα όμορφα πράσινα ματάκια σου, αυτό είναι το πλέον σίγουρο.
Αλλά και για σένα (όπως και για μένα και για όλους) ισχύει η τεκμυρίωση, η επιχειρηματολογία, η απόδειξη και όχι ο φανατισμός, η μισαλλοδοξία, η συκοφαντία ή το ψεύδος. Γι'αυτό το τελευταίο θα χρησημοποιήσω κάτι απο τον απαράμηλο Βίκτωρ Ουγκό και το έργο του "ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ": "...δεν υπάρχει μικρό ψέμα, όποιος ψεύδεται, ψεύδεται ολοκληρωτικά. Το ψέμα είναι όψη δαιμονική. Ο ΣΑΤΑΝΑΣ έχει 2 ονόματα, λέγεται ΣΑΤΑΝΑΣ και ΨΕΥΔΟΣ..." Μέρος 1ο,βιβλ. 7ο,2

Την θέση του Ουγκό την ασπάζομαι όσο μπορω περισότερο, σχεδόν ΑΠΟΛΥΤΑ και αυτός είναι ένας λόγος που με ενοχλούν όλα όσα λέγονται απο Ανθρώπους με Νου ( άρα σκεπτόμενους), που όμως αδυνατούν να στιρίξουν τις όποιες θέσεις τους με έστω μια σχετική επιχειρηματολογία.
Φυσικά λοιπόν καλή μου Δανάη (συνχώρεσε την ευγένειά μου, είναι έμφυτη και ειδικά με ανθρώπους τους οποίους δεν γνωρίζω, την χρησημοποιώ καθ'ολοκληρία), θα ήθελα και απο μεριά σου να μου δείξεις που κατα την γνώμη σου κάνω λάθος όσον αφορά τις θέσεις μου.

Ειληκρινά δε θα ήθελα να σε χάσω απο το φόρουμ αυτό, μιάς και πιστεύω ότι έχουμε αρκετά κοινές απόψεις.
Όσο για την Αφροδίτη, μη την κατηγορείς ΑΔΙΚΑ. Εδώ νομίζω οτι ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ μπορεί ΕΛΕΥΘΕΡΑ να εκφράσει τις απόψεις του, αρκεί φυσικά να μπορεί να τις στιρίξει με κάποια στοιχειώδη επιχειρήματα.

Και πάλι φιλικά (ποτε εχθρικά!!! χεχεχε)
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2002, 13:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πιστεύω ότι ο Τζεσουά ήταν θεός! Ένας απλός θνητός ήταν που προσπάθησε με τα λόγια του να σώσει από την διαφθορά το έθνος του!! Θυσιάστηκε (!!) για το εβραϊκό έθνος του όπως χιλιάδες Έλληνες ήρωες ανά τους αιώνες έχουν θυσιαστεί για το δικό μας ελληνικό έθνος!
Με την διαφορά ότι αυτούς τους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΡΩΕΣ δεν τους τιμούμε όσο πρέπει!

Εκείνος δεν είναι που είπε: "...δεν ήρθα να καταργήσω το Νόμο αλλά να πληρώσω αυτόν..." ;;;

Φίλε Κέλσε, ο "Νόμος" για τους Εβραίους είναι το ιερό τους βιβλίο δηλαδή η Τορά!!

Μπλαβάτσκυ και Λεβί;; Ο Λεβί είναι σατανιστής }:) και η Μπλαβάτσκυ αποτυχημένη θεοσοφίστρια :o !! Μήπως έχεις μπερδευτεί!!

(Η θεά Αφροδίτη, όπως οι περισσότεροι Έλληνες θεοί είχαν δυο αντίθετες όψεις, στην προκειμένη περίπτωση η Αφροδίτη είναι παράλληλα προστάτρια του γάμου (Ουρανία) αλλά και υποστηρίκτρια του ακατανίκητου πόθου (Πάνδημος) )



Επειδή βρίσκω λίγη άδικη τη τοποθέτησή σου σχετικά με τον Ιησού Χριστό και εμάς τους Έλληνες,σου χαρίζω κάποιους απο τους λόγους Του στο
Κατά Ιωάννην Ευαγγέλιο ιβ' 23-24

Είναι η απάντηση που έδωσε Ιησούς όταν του είπαν ότι ήρθαν να τον επισκευθούν Έλληνες.
"...Ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθεί ο υιός του Ανθρώπου. Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογεννεί, φυτόν Ουρανού και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον. Λογισμόν αποτικτούσα οικειούμενον επιστήμην ..."
Το πλήρες κομμάτι απο το απόσπασμα του Ευαγγελίου θα το βρείς στο χειρόγραφο του Ευσεβίου του Παμφίλου, Επισκόπου Καισαρείας το 265 μ.Χ

Περιμένω τις θέσεις σου. Να ξέρεις πάντως ότι την πατρογωνική μου "θρησκεία" αν μπορούμε να την ονομάσουμε έτσι (μιάς και οι Έλληνες δεν είχαν επιβεβλημένα ιερά κείμενα και Εξ Αποκαλύψεως Αλήθειες. Εμπνέονται απο τον Όμηρο, τον Ησίοδο, απο τους μύθους και τη φιλοσοφική και θεολογική ερμεινίας τους πράγμα που καταστά αρκετά εύκολο να αναγνωρίζουν τις δικές τους θεότητες στα πρώσωπα άλλων θεοτήτων με διαφορά ΜΟΝΟ το όνομα), αυτήν ακριβώς τη γραμμή τη ΚΑΘΑΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ακολουθώ ΠΙΣΤΑ και θα συνεχίσω να ακολουθώ μέχρι τέλους.

Στη διάθεσή σου με φιλία,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WhiteMagicWoman
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2002, 13:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WhiteMagicWoman  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος WhiteMagicWoman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ta xristougenna einai 1 paganistiki latreia,1 kali anigrafi paganistikwn giortwn!!
Prosopika protimw na giortazw "Dionusia" twn
Arxaiwn Ellinwn me afthono krasi!!
Psiloasxeto alla i anastasi mou kanei kati se eleusi tis persefonis(pinakia me anthi periferotan stous dromous me pompi)
Zitw to Dwdekatheo!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2002, 15:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Psiloasxeto alla i anastasi mou kanei kati se eleusi tis persefonis(pinakia me anthi periferotan stous dromous me pompi)
Zitw to Dwdekatheo!




Καθόλου άσχετο θα έλεγα εγώ και συμφωνώ μαζί σου. Φυσικά δεν είναι μόνο αυτό , αλλά απο εκεί η ιστορία της ανάστασης έχει λάβει πολλά στοιχεία
Όσο για το ζήτω.... χμμμ αναρωτιέμαι, έχει ανάγκη ο Άνθρωπος ανάγκη θρησκείας;;; Και αν ναι, ποιό είδος ανθρώπου είναι αυτού;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αφροδίτη
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2002, 20:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αφροδίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την άποψή μου η Blavatsky ήταν μια μορφωμένη γυναίκα και αριστοκράτισσα η οποία μπορούσε να πείσει παιδάκια!! Θεωρούσε ότι έχει επαφές με οντότητες αλλά ήταν μόνο στην φαντασία της.. καθώς πιστεύω πως από κάτι ανάλογες φαντασιώσεις πάσχουν και κάποιοι που ισχυρίζονται πως έχουν επαφές με Ανδρομέδιους και λοιπούς εψιλονοσκούφους!! Στη περίπτωση της Μαντάμ έχουμε την "Λευκή αδελφότητα" η οποία υπάρχει όσο υπάρχει και Αϊ Βασίλης!!
Φυσικά και δεν υπάρχουν άλλες οντότητες που να επικοινωνούν πόσο μάλλον οι μεγάλοι διδάσκαλοι του γένους που ισχυρίζονταν η μαντάμ...

Παλιά φίλε Κέλσε ίδρυαν θρησκείες.. τώρα ιδρύουν εσωτερικά κινήματα!!!

Πάντως εμένα αυτή η γυναίκα δεν θα μπορούσε να με πείσει, διότι προτιμώ να μελετώ την ελληνική γραμματεία!!

Κοίτα βλέμμα τρελλού που έχει.. (τέτοιο βλέμμα έχουν και κάποιοι σαλεμένοι γνωστοί μου εψιλονολάγνοι..)

Περί Ελλήνων στην Καινή Διαθήκη; Μάλιστα!! Ξεχνάς το εδάφιο (που βαριέμαι να ψάξω για να σου παραθέσω τώρα) στο οποίο ο Τζεσουά αποκαλεί τους Έλληνες "κυνάρια";; Δηλαδή σκυλιά!

Η πατρογονική σου θρησκεία φίλε Κέλσε ουδεμία σχέση έχει με θεοσοφίες τύπου Μπλαβάτσκυ και Λεβί. Μπορώ να ρωτήσω πως τα συνδυάζεις;

Για τον Ελιφάς Λεβί απαξιώ να απαντήσω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αφροδίτη
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2002, 21:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αφροδίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Πάσχα τοποθετήθηκε στα Αδώνια που γιορτάζονταν κάθε άνοιξη με την αναπαράσταση του θανάτου του Άδωνι.Οι γυναίκες στόλιζαν το νεκρικό κρεβάτι με λουλούδια, πρασινάδες και καρπούς και τραγουδούσαν μοιρολόγια. Ακολουθούσε επιτάφιος πομπή. Την άλλη μέρα γιόρταζαν με πανηγυρισμούς την ανάσταση του ωραίου Άδωνι.
Η γιορτή είχε σχέση με την καρποφορία της γης!


Ακόμα να αναφέρω ότι πρόσφατα η ορθόδοξη εκκλησία ένταξε στα εθιμοτυπικά της την περιφορά του επιταφίου διοτί παλαιότερα θεωρούνταν "ειδωλολατρικό" έθιμο!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΑΡΙΑ
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2002, 02:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΑΡΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

ΑΓΑΠΗ, ΣΕΒΑΣΜΟΣ, ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΓΥΡΟ ΣΟΥ . ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ!

MARIA


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2002, 07:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο περιοδικό ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ του μήνα Φεβρουαρίου (τρέχον τεύχος) υπάρχει ένα πολυ καλό και αρκετα διαφωτιστικό άρθρο για τον ΜΙΘΡΑ και για τη γέννησή του, για τον ΖΑΡΑΤΟΥΣΤΡΑ και για τον ΧΡΙΣΤΟ. Όλα αυτά, μαζί με το άρθρο του περιοδικού, καθώς και με το αρχικό άρθρο του topic, και με το άρθρο απο το topic που έχει να κάνει μα το 666, μπορεί κανείς να βγάλει κάποια επιπλέον συμπεράσματα.

Το να ερευνούμε δε θα πρέπει να ενοχλέι ΕΜΑΣ, αλλά τους ΑΛΛΟΥΣ...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 14:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμίζοντας το τροπάριο των Τριών Ιεραρχών, επαναφέρω το θέμα στην επικαιρότητα. Το τροπάριο ξεκινάει έτσι:

"Τους ΤΡΕΙΣ μεγίστους φωστήρας της ΤΡΙΣΗΛΙΟΥ θεότητος...

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 23:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τεό, παρέθεσε ολόκληρο το τροπάρι...
Εκεί να κάνουμε κουβέντα, αλλά στο ότι μιλά για τρείς Φωστήρες και την "Τρισήλιον Θεότητα", τι να πούμε;;;

Δε το ξέρω γι'αυτό στο ζητώ να το γράψεις, χεχεχεχε

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2002, 08:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστούμε τον "Κέλσο" για τα χρήσιμα σχόλια του πάνω στο θέμα του εορτασμού των Χριστουγέννων. Μας υπενθύμισε την "αόρατη" ενότητα σε επίπεδο συμβολισμών που υπάρχει στις διάφορες θρησκείες και οι οποίες οφείλονται στην κοινή κληρονομιά της Μυστικής Γνώσης.

Ελπίζουμε αυτό το δοκιμαστικό Φόρουμ να αναπτυχθεί μέσα από τις διάφορες κατηγορίες συζητήσεων και ανταλλαγής απόψεων και να πάρει την θέση του σε μια κανονική κατηγορία συμβολισμών των θρησκειών. Από την προθυμία, τον αλληλοσεβασμό και την συμμετοχικότητα των μελών αυτού του Φόρουμ θα εξαρτηθεί η ποιότητα και το μέγεθος του.

Τhot (Διαχειριστής του Φόρουμ)


Πέρασε ένας ολόκληρος χρόνος απο τότε που έκανα την πρώτη μου επίσκεψη σε αυτό το καταπληκτικό site, στο Esoterica.gr!
Μετα από 688 μυνήματα (μυνήματα που είχαν τον σκοπό να συζητήσω με άλλα "ανήσυχα πνεύματα" και άλλους "αναζητητές της Αλήθειας"), θεωρώ ότι είναι καλό να υπενθυμίσω στα παλαιότερα μέλη, αλλά και να κάνω γνωστό στα νεότερα, τον λόγο που βρεθήκαμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ εδώ, ΜΕΣΑ στο μεγαλύτερο Ελληνικό διαδυκτιακό τόπο για την Μεταφυσική αναζήτηση και τον Εσωτερισμό.

Θέλω να ευχαριστήσω απο καρδιάς και βάθους Ψυχής τους φίλους ΜΟΥ που ασχολήθηκαν μαζί μου, με τιμάει ιδιαίτερα αυτό.

Ξαναφέρνω λοιπόν στην επικαιρότητα το ΠΡΩΤΟ θέμα που άνοιξα σαν μέλος μιάς μικρής ομάδας αναζητητών ΤΟΤΕ, η οποία ομάδα μέσα σε έναν ολόκληρο χρόνο γιγαντώθηκε και έγινε (ΕΠΑΞΙΑ) η μεγαλύτερη για τα Ελληνικά δεδομένα, Πύλη για την Μεταφυσική Αναζήτηση.

Νομίζω ότι είναι ένα θέμα που θα συζητηθεί από ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ και θα απαντηθεί από ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ,

"τι τελικά γιορτάζουμε στις 25 Δεκεμβρίου;;;"

Υ.Γ Καλέ μου φίλε Ερμή Τρισμέγιστε, βλέπεις πραγματικά ότι η "δοκιμή" πέτυχε!
Καιρός να προχωρήσουμε ακόμα παρα πέρα, με την συνοχή και την αγάπη όλων των μελών μας - ΦΙΛΩΝ ΜΑΣ

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Edited by - Kelsos on 21/12/2002 08:49:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2002, 13:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά δεν γνωρίζω τι άλλο γιορτάζουμε στις 25 Δεκεμβρίου
(πέρα απ' αυτά που μου μάθανε),
θα γιορτάσω όμως την συμπλήρωση 1 μήνα συμμετοχής,
διαμόρφωσης νέων απόψεων και ολοκλήρωσης παλαιότερων,
μέσα από το esoterika...
Νά 'στε καλά να σας αγαπάμε...

Υ.Γ. Και Καλά Χριστούγεννα!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 14:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα καλοί μου φίλοι!!!
(Anana μου να τους εκατοστήσεις τους μήνες!!)
Επιτρέψτε μου να παραθέσω κάτι που είχα γράψει σε άλλο topic:

<<Αν κάτι αγγίζει τις ψυχές των ανθρώπων και χαρίζει γαλήνη και ελπίδα,λίγη σημασία έχει αν λέγεται Βούδας,Σίβα,Ρα,Δίας και ούτω καθ'εξής...>>

Χριστούγεννα τα λέμε τώρα,μπορεί κάποτε να λέγονταν αλλιώς και αύριο να τ' αποκαλέσουμε διαφορετικά....τί σημασία έχουν τα ονόματα άλλωστε?
Η ουσία είναι αυτό που μετράει.Θα ήθελα να σταθώ σε κάτι που είπε ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣ ΦΙΛΟΣ κέλσος:

quote:
χμμμ αναρωτιέμαι, έχει ανάγκη ο Άνθρωπος ανάγκη θρησκείας;;; Και αν ναι, ποιό είδος ανθρώπου είναι αυτού;;;

Είναι το είδος του ανθρώπου που δεν έχει αναγωρίσει τον εντός θεό του και τον ψάχνει εκτός του...(προσωπική άποψη)
Όσο για τη δοκιμή φίλε ΤΗΟΤΗ είναι απόλυτα πετυχημένη...
Ανεξαρτήτως ημέρας,σας εύχομαι

ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ!!!

ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 20:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η Ημερα του Ανικητου Ηλιου"

Οι ημερες των Χριστουγεννων στη Χριστιανικη Ευρωπη και κατ' επεκταση σ'ολη την Ευρωπαικη Φυλη , αποτελουν καθε χρονο ενα σημαντικο γεγονος. Τα Χριστουγεννα, η Πρωτοχρονια , τα Θεοφανεια, αποτελουν ημερες χαρας, συντροφικοτητος και οροσημο καθορισμου των νεων επιδιωξεων των Λαων και των Εθνων μας μετα απο απολογισμους των πεπραγμενων.

Στην μεταπολεμικη εποχη της υλοκρατιας που ζει σημερα η ανθρωποτητα, στη δινη της κερδοσκοπιας , του συμφεροντος και της διεθνοποιησης , οι γιορτες αυτες κρατουν ακομη μια σπιθα μαγειας, μεθεξης και εσωτερικης χαρας. Τελικα οι ψιθυροι του Αρχεγονου Παρελθοντος μενουν ασιγαστοι, ασχετα απο την εμπορευματοποιηση και τον υλιστικο τροπο ζωης...Ο Ανθρωπος νοιωθει πως αναζητει την επαφη του με το κοσμικο Ενα. Οταν αποφασιστηκε να τοποθετηθουν οι χριστιανικες αυτες γιορτες στις ιδιες περιπου ημερες με τις παναρχαιες παγανιστικες γιορτες των προγονων μας , εξυπηρετουσαν (μαλλον ακουσια) την επιβιωση της Ψυχικης ακεραιοτητος της Φυλης. Η νεα θρησκεια αφανισε πολλα στοιχεια του Ευρωπαικου Πολιτισμου. Ομως καμια απειλη, καμια σκοπιμοτητα δεν σταθηκε ικανη να ξεριζωσει το μυχιο ρευμα της Ιερης Παραδοσεως.

Ο Χριστος , σαν αλλος Απολλωνας, αναδυθηκε μεσα απο το εβραικο σκοτος, ως Νεος Ηλιος. Ο χρυσομαλλης Χριστος - Φοιβος - Μιθρας , ενσαρκωνεται στη Γη για να διωξει το σκοταδι και το κακο...Δεν ειναι καθολου τυχαια η καθιερωση των Χριστουγεννων , στις ημερες της παναρχαιης Yule ( julletinde-jullfest), που επεζησε στον Βορειοευρωπαικο χωρο τιμωντας με πολυποικιλους τροπους το Χειμερινο Ηλιοστασιο - τα Γενεθλια του Ηλιου.

Το Ελατο, θαυμαστο καταλοιπο της παναρχαιας δενδρολατρειας, στολιζεται , οντας μια εικονα της Φυσεως που πανηγυριζει τον ερχομο Εκεινου. Το Ελατο, αυρα των βουνων, εικονα της αρχεγονης πρωτοπατριδας, σαν βελος σημαινει τον δρομο προς τον Ουρανο και λαμπει ακτινοβολωντας τις Δυναμεις του Φωτος και της Ζωης - αιωνιο συμβολο της μυστικης Ygdrasil.

Ο Χριστος - SOL INVICTUS κατερχεται για να βοηθησει στον Αγωνα της Ανοδου.

Αυτη , φιλοι μου , ειναι η μυστικη, μυχια ψυχικη εμπειρια που ξυπνα στα βαθη της ψυχης μας, τις ημερες αυτες. Η αθανατη Γιορτη του Ανικητου Ηλιου.

Ειναι ενα καλεσμα της Φυλετικης μας Ψυχης !

"Η γη μας, γη των αφθαρτων
Αερικων και ειδωλων,
Πασιχαρος και υπερτατος
Θεος μας ειναι' ο Απολλων"

ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 22:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

<<Αν κάτι αγγίζει τις ψυχές των ανθρώπων και χαρίζει γαλήνη και ελπίδα,λίγη σημασία έχει αν λέγεται Βούδας,Σίβα,Ρα,Δίας και ούτω καθ'εξής...>>

Έχει μεγάλη σημασία, επειδή ο καθένας από αυτούς που ανέφερες πρεσβεύει διαφορετική κοσμοθεωρία.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2002, 09:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καί όμως τα κοινά στοιχεία είναι πολλά για να είναι τυχαία..Βέβαια οι περισσότεροι απο εμάς πιστεύουμε στον δαιχωρισμό και όχι στην σύνθεση. Αν όμως κάποιος ασχοληθεί με την παγκόσμια μυθολογία και θεολογία αναγνωρίζει αμέσως κοινά σύμβολα και στοιχεία. Ο Πυθαγόρας για παράδειγμα εισήγαγε μέρος των Αιγυπτιακών μυστηρίων στην Αθήνα. Μέρος όμως αυτών των διδασκαλιών ήταν δύσκολο να γίνουν αποδεκτά απο τον Ελληνικό τρόπο σκέψης, όπως για παράδειγμα η ιδέα ενός Θεού που πεθαίνει (Διόνυσος-του οποίου ο θάνατος και διαμελισμός εχει πάρα πολλά κοινά στοιχεία με τον μύθο του θανάτου και διαμελισμού του Όσιρι). Η εισαγωγή αυτή λοιπόν έγινε απο τους Πυθαγόριους με την μετατροπή ενός "κατώτερου" Θεού στον μέγα Διόνυσο, με τετοιον τρόπο που η αποδοχή των ξένων στοιχείων δεν θα ήταν αιρετική, μία τακτική πολύ κοινή όπως φάινεται....
Ένα πολύ καλό δώρο για τον ευτό σας ή για κάποιο φίλο είναι το βιβλίο που τωρα διαβάζω και βρίσκω υπέροχο

ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ -- TIMOTHY & PETER GANDY -- ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΕΝΑΛΙΟΣ

Καλές γιορτές σέ όλους μας..
Βασίλης

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Black Rose
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2002, 00:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Black Rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κέλσο , στις 25 Δεκέμβρη δεν συνέβει τίποτε σε σχεση με τον Ιησου που θα μπορουσαμε να γιορτάσουμε.
Ο Ιησους γεννηθηκε στις 21 Αυγούστου, το μεσημερι του έτους 7 πΧ. (αυτό ειναι το έτος της απογραφής του Ηρώδη).

Η μετακινηση ομως των ημερομηνιων για διαφορους λογους (οικονομικούς , θρησκευτικους κλπ) ειναι πολυ συνηθισμένο φαινόμενο. Και το Πασχα -μην ξεχνας- πηγαινοερχεται αναλογα το.. φεγγαρι!

Αν και πιστευω οτι το δικο σου ερώτημα αφορα κυρίως την ουσία της γιορτής και όχι την ημερομηνια .Και επι της ουσίας ο καθενας εχει τη δικη του απαντηση,την δικη του αληθεια.Και το πως γιορταζει ο καθενας μας τη δικη του αληθεια ειναι προσωπικη του υποθεση...

Εκείνος πάντως δεν ζητησε απο μας ΤΙΠΟΤΕ για αυτόν.Δεν ζητησε ουτε να τον πιστεψουμε, ουτε να τον λατρευουμε,ουτε να τον γιορταζουμε.
Απλά ζήτησε να αγαπαμε ο ενας τον αλλον οπως μας αγαπησε αυτός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ddf
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 12:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ddf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στις 25 Δεκεμβρίου γιορτάζουμε τα Χριστούγεννα, τη γέννηση του Χριστού.
Τώρα για ποιο λόγο επέλεξαν οι Χριστιανοί να γιορτάζουν τα Χριστούγεννα την ίδια ημερομηνία με την γιορτή του Μίθρα, νομίζω είναι φανερό. Στα πρώτα χρόνια που η νέα θρησκεία προσπαθεί να σταθεί στα πόδια της και να απλωθεί, είναι λογικό να επιλεγεί μια κοινή ημερομηνία με μια ήδη ευρέως διαδεδομένη θρησκεία.
Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε μια θρησκεία για τις επιλογές των ΑΝΘΡΩΠΩΝ που πιστεύουν σ' αυτήν. Και πολύ περισσότερο δεν μπορούμε να την κατηγορήσουμε για τις παραποιήσεις και για τις παρεμβάσεις των ανθρώπων σ'αυτήν, που προέρχονται από ιδιοτελή και ύποπτα κίνητρα, αλλά και από άγνοια ή ανθρώπινα λάθη. Ποιος μπορεί να βεβαιώσει ότι όσα διδάσκονται σήμερα ως διδασκαλία του Χριστού, και ιδίως όλα αυτά που ξεσηκώνουν τόσες συζητήσεις, είναι πραγματικά λόγια του Χριστού; Δεν είναι δυνατόν να έχουν παραποιηθεί ή εξ ολοκλήρου προστεθεί μετέπειτα από άλλους; Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και αμφισβητήσεις για την ιστορικότητα της ύπαρξης του Χριστού.
Από την άλλη επίσης είναι φανερά τα κοινά σημεία όταν ο Χριστός δηλώνει "Εγώ Είμαι το ΦΩΣ". Άλλωστε η έννοια του φωτός στο σύνολο των θρησκειών, αλλά και στην καθημερινή μας γλώσσα και πρακτική, ταυτίζεται με την έννοια της γνώσης. ΦΩΣ σημαίνει ΓΝΩΣΗ. Φωτισμένος είναι αυτός που έχει γνώση. Άρα η παραπάνω φράση μπορεί και να διατυπωθεί "Εγώ Είμαι η ΓΝΩΣΗ". Και είναι απόλυτα λογικό αυτός που δηλώνει Θεός, να δηλώνει και Γνώση. Ο Θεός είναι Γνώση, ξέρει τα πάντα, είναι τα πάντα. Ίσως λοιπόν η επιλογή αυτής της ημερομηνίας, και όχι κάποιας άλλης, να έχει και αυτό το νόημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 18:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ όλους...

Καλοί μου φίλοι, μην φοβάστε να προσεγγίζετε τα πράγματα με μια ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΑΤΙΑ και όχι να τα κοιτάτε ΜΟΝΟ με την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΝΔΥΜΑΣΙΑ...

Μην "φοβάστε" να σηκώσετε τον Πέπλο της 'Ισιδας...
Εκεί είναι κρυμένα όλα και μην ξεχνάτε οτι:
ΟΥΔΕΝ ΚΕΝΟΝ ΥΠΟ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ...

Ας γίνουμε όλοι ΗΛΙΟΙ λοιπόν...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2002, 03:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΛΟΥΣ"
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 31/12/2002 03:53:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2002, 05:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα
Φίλε Kelsos έγραψες:
quote:
Στις 21 Δεκέμβρη λοιπόν η Μέρα με τη Νύχτα διαρκούν το ίδιο

Νομίζω πως μπερδεύτηκες σε αυτό το σημείο.
Στις 21 Δεκεμβρίου έχουμε την μικρότερη μέρα.

quote:
Μήμπως λοιπόν εδώ κρύβεται ένας Πανάρχαιος συμβολισμός που θέλει τον Ηλιακό Ήρωα (Χριστό), να γεννιέται τότε που το "Σκοτάδι" μικρένει την παραμονή του στο ουράνιο στερέωμα, λόγο της γεννήσεως του Ήρωα του Φωτός;;; Άλλωστε ο ίδιος ο Χριστός μας λέει:
"...Εγώ είμαι το Φώς του κόσμου, ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήσει εν τη σκοτία, αλ΄έξει το φώς της ζωής..." και αλλού,


Αυτό που αναφέρεις υποστηρίζετε από το ορθόδοξο χριστιανικό δόγμα.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ddf
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 12:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ddf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στις 21 Δεκεμβρίου έχουμε την μικρότερη μέρα.


Ακριβώς και γι' αυτό το λόγο θεωρείται ημερομηνία γέννησης του ήλιου. Από κει και πέρα σιγά-σιγά το ΦΩΣ κυριαρχει του ΣΚΟΤΑΔΙΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy