ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ... ΤΙ?????
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Nefertiri
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 03:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nefertiri
Ανοίγω ένα θέμα και δεν ξέρω αν στο παρελθόν έχετε ξανα μιλήσει για αυτο και θα θέλα πολυ να μάθω την γνώμη σας σε ένα θέμα που με αποσχολεί πολύ αυτον τον καιρο.
Ακούω συνέχεια πως περνούν τα χρόνια γρήγορα χωρίς να το καταλαβαίνουμε και τότε έρχεται μια σκέψη στο μυαλό μου: αφου υπάρχω καποια στιγμη θα πεθάνω. Μπορεί και να γελάσει καποιος σαν διαβάσει αυτά αλλά όλοι το σκεφτόμαστε. Βλέπω καμιά φορά νεκροφόρες στο δρόμο και με πιάνει ρίγος, σκέφτομαι όμως και εγώ κάποια μέρα εκεί θα μπω και λέω γιατί.. Είμαι ακόμη νέα και νομίζω πως ο θάνατος είναι κάτι για τους άλλους και όχι για μένα πως εγώ δεν θα πεθάνω αλλά δεν είναι έτσι.. Με βασανίζει η ιδέα τι υπάρχει μετα το θάνατο.
Αναρωτιέμαι υπάρχει όντως αυτο που λέμε παράδεισος και κόλαση; και αν δεν υπάρχει που παει η ψυχή;υπάρχει όντως ψυχή; και αν υπαρχει γιατι εμεις οι άνθρωποι ξεχωρίζουμε απο τα υπόλοιπα όντα γιατι να μην έχουν και αυτα ψυχή και να πηγαινουν στο παράδεισο και αυτα;και αν πεθαίνουμε και δεν υπάρχουν αυτά απλά κλείνουμε απλά τα μάτια μας και μέτα σταματά κάθε υπαρξη μας;Δεν με φοβίζει ο θάνατος αλλα το μετά. Με φοβίζει η ιδέα να χάσω τα άτομα που αγαπώ.
Αλλα πάλι καθομαι και σκέφτομαι και αυτό πως αν δεν υπήρχε η ψυχή δεν θα υπήρχαν φαντάσματα. Πείτε μου εσείς τι γνώμη εχετε..
Τώρα εδώ και 2 μήνες όλο αυτό σκέφτομαι και τα βράδια ούτε να κοιμηθώ δεν μπορώ. Το έχετε περάσει και έσεις αυτό;

Edited by - Nefertiri on 13/11/2008 03:53:51

Edited by - Nefertiri on 13/11/2008 03:54:26

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 07:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητή Nefertiri, το ζήτημα του θανάτου και του τι συμβαίνει μετά τον φυσικό μας θάνατο έχει απασχολήσει την ανθρωπότητα εδώ και χιλιάδες χρόνια.
Όπως είναι φυσικό λοιπόν, έχει απασχολήσει κι αρκετούς συνομιλητές μας στις Συζητήσεις του Esoterica. [:)[

Γενικά θα ήταν καλό να χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση (επάνω αριστερά στην οθόνη) προτού ανοίξουμε ένα νέο θέμα.
Εκεί μπορούμε να βάλουμε κάποιες λέξεις - κλειδιά για το θέμα που μας ενδιαφέρει κι αν πατήσουμε στην επιλογή Αναζήτησε!, θα βρούμε όλες τις παλιότερες σχετικές συζητήσεις.

Εάν υπάρχει μάλιστα κάποια ενεργή, μπορούμε να συνεχίσουμε σ' αυτήν ώστε να αποφύγουμε τα διπλά θέματα και να έχουμε όλες τις απόψεις συγκεντρωμένες σε ένα θέμα.

Όσον αφορά λοιπόν το ζήτημα του θανάτου και το τι συμβαίνει μετά από αυτόν, υπάρχουν ήδη αρκετά θέματα που μπορείς να βρεις εύκολα εάν χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση με τον τρόπο που σου υπέδειξα.

Ενδεικτικά σου αναφέρω μερικά (κλίκαρε στους παρακάτω τίτλους ώστε να μπεις κατευθείαν):

Μετά τον θάνατο πού??

Μετά το θάνατο τι:::::::

ΨΥΧΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ


Το θέμα αυτό λοιπόν απενεργοποιείται εφόσον η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί σε κάποιο από τα προτεινόμενα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1074219
Maintained by Digital Alchemy