ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία... 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2009, 01:51:23  Εμφάνιση Προφίλ
sarcalogos

quote:
Προσπαθείς να ερμηνεύσεις πράγματα που γράφητκαν πριν εκατοντάδες χρόνια - από ανθρώπους μιας θρησκείας που δεν μπορεί να ξέρεις σε βάθος (αφού δεν πιστεύεις σ' αυτήν). Απλά διάβασες ίσως μερικά πράγματα με σκοπό να βρεις σ' αυτά ψεγάδια. Όχι με σκοπό να τα κατανοήσεις.

Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου πρέπει να διαγράφουμε την ιστορία, από μια χρονολογία και πίσω και να ξεχνάμε ότι έγινε πριν εκατοντάδες χρόνια;
Δεν με βρίσκεις σύμφωνο σ’ αυτό, θεωρώ ότι ακριβώς το αντίθετο, είναι το σωστό.

Κατηγορείς άλλους ότι κρίνουν κάποιον που δεν γνωρίζουν (και μάλιστα χωρίς να έχει γίνει αυτό) και τώρα "αποφασίζεις" για τις δικές μου γνώσεις σχετικά με τον χριστιανισμό.
Είναι μια ικανότητα αυτή βέβαια, αλλά είσαι σίγουρος ότι την διαθέτεις;;;

Επειδή είσαι νέος στο φόρουμ, σε πληροφορώ ότι οι γνώσεις μου πάνω στη θρησκεία σου, είναι περισσότερες απ’ αυτές που το ιερατείο επιθυμεί για τους πιστούς του και γι’ αυτό δεν είμαι χριστιανός.


quote:
Σα να προσπαθεί ο Πάπας να ερμηνέψει το τι εννοούσε ο Κρίσνα στο 2ο κεφάλαιο στίχος 19 της Μπαγκαβατ Γκιτα...

Δεν βλέπω γιατί να μην μπορεί κανείς να ερμηνεύσει πράγματα που δεν πιστεύει.
Μήπως μπερδεύεις την ερμηνεία με την αποδοχή;;;


quote:
Ο χριστιανισμός που γνωρίζω δεν ερμηνεύει τις "προτροπές" στις οποίες αναφέρεσαι όπως εσύ.

Είναι αρκετά αφελές να περιμένεις να παραδεχτεί το ιερατείο και οι παρατρεχάμενοί του σήμερα, ότι καθυβρίζεται ό,τι το Ελληνικό στα «πατερικά» κείμενα. Και μάλιστα δεν βλέπω το λόγο να περιμένει κάποιος που γνωρίζει ανάγνωση, τις ερμηνείες οποιουδήποτε, σε κάτι που μπορεί να διαβάσει μόνος του.
Εκτός κι αν δεν μπορεί να αντιληφθεί αυτό που διαβάζει...

Μήπως γνωρίζεις το χριστιανισμό όσο... πρέπει;;

quote:
Από την αρχή του ο Χριστιανισμός και ο Ελληνισμός πηγαίνουν μαζί - αφού στα Ελληνικά γράφτηκε η Καινή Διαθήκη και Έλληνες ήταν οι περισσότεροι Χριστιανοί...

Αγαπητέ μου, η γλώσσα που γράφτηκε η διαθήκη δεν είναι απόδειξη σύμπνοιας Ελληνισμού και χριστιανισμού, αλλά ανάγκη διάδοσης του δεύτερου.
Βέβαια, απ’ ότι λες, δεν σ’ ενδιαφέρει τι γινόταν πριν από πολλά χρόνια και ίσως αγνοείς ότι αν την έγραφαν στα Αραμαϊκά, δεν θα την διάβαζε κανείς...

quote:
Και δεν με νοιάζει τι έγραψε ο ένας και ο άλλος κάτω από συνθήκες που δεν γνωρίζω.

Πώς μπορείς να ισχυρίζεσαι πίστη σε κάτι που δεν σ’ ενδιαφέρει πώς διαμορφώθηκε;;;

quote:
Στις προτροπές που εννοείς δεν βλέπω το νόημα που δίνεις, και με συγχωρείς αλλά είμαι πιο αρμόδιος να σχολιάσω αυτά που πιστεύω από κάποιν που δεν φαίνεται να τα γνωρίζει.

Είναι προφανές ότι δεν το βλέπεις, όπως και το γιατί.
Επίσης έχεις κάθε δικαίωμα να θεωρείς τον εαυτό σου ειδικό όπου νομίζεις.

quote:
Μα μιλάμε στο σήμερα. Για τα γεγονότα που μιλάς γνωρίζουμε ελάχιστα - και ακόμα λιγότερο κατανοούμε το κοινωνικό και ιστορικό τους πλαίσιο.

Σου επαναλαμβάνω ότι αυτά που γράφω είναι αποτέλεσμα ιστορικής ενημέρωσης, την οποία, απ’ ότι φαίνεται γνωρίζεις και θα προτιμούσες να την ξεχάσει ο κόσμος ή προσπαθείς να την εξωραΐσεις .
Δεν είναι καθόλου ελάχιστα αυτά που γνωρίζουμε και υπάρχουν άνθρωποι που κατανοούν.
Όποιος θέλει μαθαίνει και η ιστορία δεν μπορεί να αποκοπεί ή να μην λαμβάνεται υπ’ όψιν, όποτε δεν μας συμφέρει.


quote:
Για να μην τρελαθούμε. Ο Γενάδιος δεν είναι ο πρώτος πατριάρχης. Έζησε 1400 χρόνια μετά τον Χριστό και δεν με δεσμεύει τίποτα να θεωρήσω τυχών λόγια του "θεόπνευστα".

Ο Γεννάδιος Σχολάριος (Γεώργιος Σχολάριος) είναι ο πρώτος πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως, ορντινάντσα του σουλτάνου με βαθμό πασά ή κάτι τέτοιο και αυτά που έγραψα τα είπε είτε σ’ αρέσει είτε όχι.

Είναι δικαίωμά σου να τα θεωρείς θεόπνευστα... και όντως δεν σε δεσμεύει τίποτε!!!


quote:
Γι' αυτό λέω: μιλάς για πράγματα που δεν ξέρεις και δεν καταλαβαίνεις.

Ακριβώς επειδή καταλαβαίνω καταδικάζω αυτές τις θεωρίες και πρακτικές.

quote:
Πως μπορείς να λες ότι αν είμαι Χριστιανός απαξιώνω τον Ελληνισμό μου.

Δεν μπορεί κανείς να συμφωνεί με το παρελθόν του χριστιανισμού, ιδιαίτερα σε ότι έχει να κάνει με τον Ελληνισμό και την προσπάθεια αφανισμού του, να σκύβει το κεφάλι όταν ακούει τις ύβρεις καθημερινά στους ναούς του και να σταυροκοπιέται, όντας και νοιώθοντας Έλληνας.

Ή δεν καταλαβαίνει τι ακούει ή δεν τον ενδιαφέρει, για δικούς του λόγους.
Σου ξαναλέω ότι δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα και απορώ γιατί θεωρείς τον εαυτό σου αποδέκτη του σχολίου μου.


quote:
Μόνο με κάποια εντελώς διεστραμμένη λογική μπορεί να το πει αυτό άνθρωπος για κάποιον που δεν ξέρει.

Για μένα διαστροφή είναι να ακούς να σε βρίζουν και να μην αντιδράς...

quote:
Είναι σα να έρχεσαι και να μου λες: "δεν υπάρχεις". Είναι παλαβό. Αφού μιλάμε, υπάρχω.

Δεν καταλαβαίνω από πού βγάζεις αυτό το συμπέρασμα, μέσα απ’ το σχόλιό μου.

quote:
Η "αλήθεια" διαμορφώνεται από την πραγματικότητα. Σήμερα. Όχι από τα λόγια πεθαμένων.

Και η χθεσινή αλήθεια; Η προπέρσινη; Δεν υπάρχουν; Μόνο το σήμερα υπάρχει για σένα;
Αλλά ακόμη κι αν θέλεις να το βλέπεις έτσι, ΣΗΜΕΡΑ βρίζονται οι Έλληνες απ’ την εκκλησία, σήμερα τ’ ακούμε όλοι αυτά, να μην τα υπολογίζουμε επειδή τα πρωτοείπαν... πεθαμένοι;

Περίεργη η άποψή σου για την αλήθεια...

quote:
Σήμερα αφού νιώθω 100% Έλλην, και 100% Χριστιανός είναι αλήθεια, αφού είναι πραγματικότητα. Αν σε ενοχλεί μη το δέχεσαι για τον εαυτό σου. Αλλά μην κάνεις και κήρυγμα μίσους για μένα.

Δεν ξέρω τι προσπαθείς να πετύχεις μ’ αυτές τις εξάρσεις αλλά σου ξαναλέω ότι παραθέτω την άποψή μου. Έχω κάθε δικαίωμα να θεωρώ ότι δεν γίνεται να νοιώθει κανείς 100% απ’ το καθένα, διότι δεν υπάρχει 200%. Άρα νοιώθεις 50% Έλληνας και 50% χριστιανός.
Έτσι δεν είναι;;;

Όσο για κηρύγματα μίσους, δεν θα βρεις πουθενά στις Ελληνικές γραφές, αντίθετα βρίθουν από μίσος οι χριστιανικές.


quote:
Μα τι λες πάλι; Για μένα μιλάς. Μου λες ότι απαξιώνω τον Ελληνισμό μου αν είμαι Χριστιανός. Δεν μπροείς να το λες για ανθρώπους που δεν γνωρίζει.

Ούτε καν το πρώτο μήνυμά μου δεν απευθυνόταν σε σένα, επομένως δεν μίλησα για σένα, κάτι που αν το θέλεις μπορούμε να το κάνουμε απ’ εδώ και πέρα...

quote:
Αφού γενικολογείς, όλους του περιλαμβάνεις. Κανείς Χριστιανός σήμερα δεν πιστεύει όσα νομίζεις ότι πίστευαν κάποιοι που έγραψαν κάτι που θεωρείς ανθελληνικό.

Αυτή η θέση σου δείχνει ότι θεωρείς σωστό αυτό που εγώ θεωρώ ανθελληνικό, τις ύβρεις κατά των Ελλήνων, δηλαδή.
Και δεν γίνεται να νομίζει κάποιος, αυτά που διαβάζει. Είναι σίγουρος αφού τα βλέπει και τ’ ακούει...

quote:
Δεν θα σου μιλήσω για γραμμένη ιστορία και το 21, αν θα αρκούσε (εκείνοι οι Έλληνες ήταν Χριστιανοί). Τυχαίνει να προέρχομαι από τις λεγόμενες "Νέες περιοχές" - Θεσσαλονίκη. Και να θυμάμαι ανθρώπους που ως Έλληνες πάλεψαν να είναι Ελληνικός ο τόπος τους. Και ήταν Χριστιανοί. Δε θεωρούσαν ότι η εθνικότητά τους μπερδευόταν με τη θρησκεία τους. Αν σε άκουγαν σήμερα θα έλεγαν ότι ένας "ακάπνιστος" "κουραμπιές" πάει να τους δείξει ποιος είναι Έλληνας...

Θα προσπεράσω, για μια φορά, τους χαρακτηρισμούς σου, ελπίζοντας να μην το θεωρήσεις αδυναμία απάντησης στο ίδιο ύφος και θα σου πω, ότι και η δική μου ταυτότητα (όπως και πολλών άλλων) γράφει Χ.Ο.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2009, 03:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Επειδή είσαι νέος στο φόρουμ, σε πληροφορώ ότι οι γνώσεις μου πάνω στη θρησκεία σου, είναι περισσότερες απ’ αυτές που το ιερατείο επιθυμεί για τους πιστούς του και γι’ αυτό δεν είμαι χριστιανός.


Δε φαντάζεσαι αγαπητέ sarcalogos, τι γνώσεις έχει ο γιαπετ!!!
Αρκεί να σου πω! ότι είχε υποστηρίξει ότι ο Ιησούς ήταν εγκληματίας! συμμορίτης! υβριστής! και μαχαιροβγάλτης!!!! .......μάλιστα για να αποδείξει τον ισχυρισμό του, έφερε και εδάφια μέσα από τα Ευαγγέλια!!!!
πιας τ' αυγό και κούρευτω!!!!!

quote:
γιαπετ:
Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου πρέπει να διαγράφουμε την ιστορία, από μια χρονολογία και πίσω και να ξεχνάμε ότι έγινε πριν εκατοντάδες χρόνια;
Δεν με βρίσκεις σύμφωνο σ’ αυτό, θεωρώ ότι ακριβώς το αντίθετο, είναι το σωστό.

Μην απορήσεις αγαπητέ sarcalogos,......είναι γνωστή τακτική!!!
άλλα τους λες.....και άλλα "δήθεν" καταλαβαίνουν!!!

quote:
γιαπετ:
Κατηγορείς άλλους ότι κρίνουν κάποιον που δεν γνωρίζουν (και μάλιστα χωρίς να έχει γίνει αυτό) και τώρα "αποφασίζεις" για τις δικές μου γνώσεις σχετικά με τον χριστιανισμό.
Είναι μια ικανότητα αυτή βέβαια, αλλά είσαι σίγουρος ότι την διαθέτεις;;;

Ε!!!!......για κάποιον που χρησιμοποιεί εδάφια από τα Ευαγγέλια για να στηρίξει τα παραπάνω (μαχαιροβγάλτης ο Ιησούς.....συμμορίτης κ.λ.π.) θέλει και πολύ φαντασία για να καταλάβει κάποιος τις γνώσεις σου?

quote:
γιαπετ:
Δεν βλέπω γιατί να μην μπορεί κανείς να ερμηνεύσει πράγματα που δεν πιστεύει.
Μήπως μπερδεύεις την ερμηνεία με την αποδοχή;;;

Aφού δεν τα αποδέχεσαι......πως θα τα ερμηνεύσεις αν όχι όπως σε βολεύουν?

quote:
γιαπετ:
Είναι αρκετά αφελές να περιμένεις να παραδεχτεί το ιερατείο και οι παρατρεχάμενοί του σήμερα, ότι καθυβρίζεται ό,τι το Ελληνικό στα «πατερικά» κείμενα. Και μάλιστα δεν βλέπω το λόγο να περιμένει κάποιος που γνωρίζει ανάγνωση, τις ερμηνείες οποιουδήποτε, σε κάτι που μπορεί να διαβάσει μόνος του.
Εκτός κι αν δεν μπορεί να αντιληφθεί αυτό που διαβάζει...

Μήπως γνωρίζεις το χριστιανισμό όσο... πρέπει;;



Γι' αυτό υπάρχουν οι αρμόδιοι ιστορικοί για να διαλευκάνουν τα πράγματα!

quote:
γιαπετ:
Αγαπητέ μου, η γλώσσα που γράφτηκε η διαθήκη δεν είναι απόδειξη σύμπνοιας Ελληνισμού και χριστιανισμού, αλλά ανάγκη διάδοσης του δεύτερου.
Βέβαια, απ’ ότι λες, δεν σ’ ενδιαφέρει τι γινόταν πριν από πολλά χρόνια και ίσως αγνοείς ότι αν την έγραφαν στα Αραμαϊκά, δεν θα την διάβαζε κανείς...

Eπίσημη γλώσσα της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας όταν γράφτηκαν τα Ευαγγέλια, ήταν η Λατινική!....η Ελληνική έγινε επίσημη μετά από 5-6 ολόκληρους αιώνες.....αυτό δε σου λέει κάτι?
Εκτός εάν εσύ θεωρείς ότι σε μία αυτοκρατορία με επίσημη γλώσσα μια άλλη, θα διαδιδόταν «κάτι» ποιο γρήγορα γραμμένο σε μία άλλη γλώσσα.

quote:
γιαπετ:
Πώς μπορείς να ισχυρίζεσαι πίστη σε κάτι που δεν σ’ ενδιαφέρει πώς διαμορφώθηκε;;;

Άλλο σου επισημαίνει ο άνθρωπος!

quote:
γιαπετ:
Είναι προφανές ότι δεν το βλέπεις, όπως και το γιατί.
Επίσης έχεις κάθε δικαίωμα να θεωρείς τον εαυτό σου ειδικό όπου νομίζεις.

Ενώ εσύ!!!! μετρ!!! του είδους!!!!

quote:
γιαπετ:
Σου επαναλαμβάνω ότι αυτά που γράφω είναι αποτέλεσμα ιστορικής ενημέρωσης, την οποία, απ’ ότι φαίνεται γνωρίζεις και θα προτιμούσες να την ξεχάσει ο κόσμος ή προσπαθείς να την εξωραΐσεις .
Δεν είναι καθόλου ελάχιστα αυτά που γνωρίζουμε και υπάρχουν άνθρωποι που κατανοούν.
Όποιος θέλει μαθαίνει και η ιστορία δεν μπορεί να αποκοπεί ή να μην λαμβάνεται υπ’ όψιν, όποτε δεν μας συμφέρει.


Ναι!!!! και μόλις έφερα εδάφια από το 16τομο έργο της Ελληνικής ιστορίας γραμμένο από πλειάδα ιστορικών διακεκριμένων και βραβευμένων επιστημόνων σε Ελλάδα και εξωτερικό!!!......είχατε έτοιμη την απάντηση!!!! Είσαν "όλοι πληρωμένοι, σε εντεταλμένη υπηρεσία από την Εκκλησία!!!

quote:
γιαπετ:
Ο Γεννάδιος Σχολάριος (Γεώργιος Σχολάριος) είναι ο πρώτος πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως, ορντινάντσα του σουλτάνου με βαθμό πασά ή κάτι τέτοιο και αυτά που έγραψα τα είπε είτε σ’ αρέσει είτε όχι.

Είναι δικαίωμά σου να τα θεωρείς θεόπνευστα... και όντως δεν σε δεσμεύει τίποτε!!!



Mπορούσε να πάει κόντρα στον Μωάμεθ? Ποιος μπορούσε τότε να του πάει κόντρα?.....έπρεπε να κλείσουμε και την τελευταία πόρτα ελπίδας του γένους, για αντίσταση στον Εκτουρκισμό? Μήπως σου διαφεύγει ότι χάρις στον Χριστιανισμό καταφέραμε και σώσαμε ότι σώσαμε?
Φυσικά και σου διαφεύγει......θα πρέπει να διαβάσεις και λίγο ιστορία για να μη σου διαφεύγει....πέραν του Βλάση!!

quote:
γιαπετ:
Ακριβώς επειδή καταλαβαίνω καταδικάζω αυτές τις θεωρίες και πρακτικές.

Αυτό είναι αλήθεια γνωρίζει πολύ καλά τι πράττει....

quote:
γιαπετ:
Δεν μπορεί κανείς να συμφωνεί με το παρελθόν του χριστιανισμού, ιδιαίτερα σε ότι έχει να κάνει με τον Ελληνισμό και την προσπάθεια αφανισμού του, να σκύβει το κεφάλι όταν ακούει τις ύβρεις καθημερινά στους ναούς του και να σταυροκοπιέται, όντας και νοιώθοντας Έλληνας.

Ή δεν καταλαβαίνει τι ακούει ή δεν τον ενδιαφέρει, για δικούς του λόγους.
Σου ξαναλέω ότι δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα και απορώ γιατί θεωρείς .



Ποιες βρισιές γιαπετ? τις ανύπαρκτες? Μήπως γνωρίζεις σε ποια γλώσσα γίνεται η Θεία λειτουργία?......δε σου κάνει κλικ! ότι μία γλώσσα δεν μπορεί να κατηγορεί το κεφάλι της?

quote:
γιαπετ:
Για μένα διαστροφή είναι να ακούς να σε βρίζουν και να μην αντιδράς...

Δεν αντιδράς.....μόνο όταν δε σε βρίζουν! Θρησκεία ήταν!! οπαδούς ήθελε!!! πως θα έβριζε ένα ολόκληρο έθνος? Πως θα έβριζε τον βασικό κορμό μιας Χριστιανικής αυτοκρατορίας?.....λίγο κουφό δε νομίζεις?
Θεολόγοι ήσαν με τις θρησκείες ασχολιόντουσαν.

quote:
γιαπετ:
Και η χθεσινή αλήθεια; Η προπέρσινη; Δεν υπάρχουν; Μόνο το σήμερα υπάρχει για σένα;
Αλλά ακόμη κι αν θέλεις να το βλέπεις έτσι, ΣΗΜΕΡΑ βρίζονται οι Έλληνες απ’ την εκκλησία, σήμερα τ’ ακούμε όλοι αυτά, να μην τα υπολογίζουμε επειδή τα πρωτοείπαν... πεθαμένοι;

Περίεργη η άποψή σου για την αλήθεια...



Καλά εδώ μέσα έχω ακούσει τα ποιο απίθανα πράγματα!!!
quote:
γιαπετ:
Δεν μπορεί κανείς να συμφωνεί με το παρελθόν του χριστιανισμού, ιδιαίτερα σε ότι έχει να κάνει με τον Ελληνισμό και την προσπάθεια αφανισμού του, να σκύβει το κεφάλι όταν ακούει τις ύβρεις καθημερινά στους ναούς του και να σταυροκοπιέται, όντας και νοιώθοντας Έλληνας.

Ή δεν καταλαβαίνει τι ακούει ή δεν τον ενδιαφέρει, για δικούς του λόγους.
Σου ξαναλέω ότι δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα και απορώ γιατί θεωρείς τον εαυτό σου αποδέκτη του σχολίου μου



Tι πίνεις και δε μας δίνεις? που διάβασες ότι ακούς ύβρεις καθημερινές στην Εκκλησία?......για πες μου να τις μελετήσω λίγο!! πες μου για παράδειγμα σήμερα!! ποιες βρισιές ακούσαμε?

quote:
γιαπετ:
Δεν ξέρω τι προσπαθείς να πετύχεις μ’ αυτές τις εξάρσεις αλλά σου ξαναλέω ότι παραθέτω την άποψή μου. Έχω κάθε δικαίωμα να θεωρώ ότι δεν γίνεται να νοιώθει κανείς 100% απ’ το καθένα, διότι δεν υπάρχει 200%. Άρα νοιώθεις 50% Έλληνας και 50% χριστιανός.
Έτσι δεν είναι;;;

Όσο για κηρύγματα μίσους, δεν θα βρεις πουθενά στις Ελληνικές γραφές, αντίθετα βρίθουν από μίσος οι χριστιανικές



Kι εσύ που αισθάνεσαι Έλληνας!! γιατί θεωρείς ότι η Κων/λη δεν ήταν ποτέ Ελληνική? γιατί παίρνεις το μέρος των Τούρκων? Έχεις κοινά συμφέροντα? Δε λέω, ο εχθρός του εχθρού μου, φίλος μου.
Φαίνεται ότι αυτοί που μας ελευθέρωσαν το 1821.....ήταν τι? 50% Έλληνες και 50% Χριστιανοί?.....άντε γεια!!!.....

quote:
γιαπετ:
Αυτή η θέση σου δείχνει ότι θεωρείς σωστό αυτό που εγώ θεωρώ ανθελληνικό, τις ύβρεις κατά των Ελλήνων, δηλαδή.
Και δεν γίνεται να νομίζει κάποιος, αυτά που διαβάζει. Είναι σίγουρος αφού τα βλέπει και τ’ ακούει...

Δεν υπήρξε καμία απολύτως ύβρις προς τους Έλληνες ως έθνος. Τι στιγμή που ο όρος Έλλην είχε τη σημασία του ειδωλολάτρη όπως οι ιστορικοί ειδήμονες μας λένε, λογικό είναι να καταφέρονται εναντίων της ειδωλολατρίας και των ειδωλολατρών.......βέβαια δε λέω!!!! ο διακεκριμένος ιστορικός με τις πολλές περγαμηνές σε Ελλάδα και Εξωτερικό!!! Βλάσης Ρασιάς......έχει άλλη άποψη.

quote:
γιαπετ:
Θα προσπεράσω, για μια φορά, τους χαρακτηρισμούς σου, ελπίζοντας να μην το θεωρήσεις αδυναμία απάντησης στο ίδιο ύφος και θα σου πω, ότι και η δική μου ταυτότητα (όπως και πολλών άλλων) γράφει Χ.Ο.

Να πας να την αλλάξεις.....ποιος σε βαστάει? 5€ για καινούριες φωτογραφίες και καθάρισες!!! άντε και κανά τέταρτο στο αστυνομικό τμήμα.
Εγώ την έχω αλλάξει.....φαίνεται δεν είμαι Χριστιανός!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 02/03/2009 03:47:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2009, 12:29:54  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι

quote:
.......μάλιστα για να αποδείξει τον ισχυρισμό του, έφερε και εδάφια μέσα από τα Ευαγγέλια!!!!
πιας τ' αυγό και κούρευτω!!!!!

Αφού θεωρείς το ευαγγέλιο, «πιας τ' αυγό και κούρευτω!!!!!», συμφωνούμε!!!

quote:
Ε!!!!......για κάποιον που χρησιμοποιεί εδάφια από τα Ευαγγέλια για να στηρίξει τα παραπάνω (μαχαιροβγάλτης ο Ιησούς.....συμμορίτης κ.λ.π.) θέλει και πολύ φαντασία για να καταλάβει κάποιος τις γνώσεις σου?

Είπαμε, «πιας τ' αυγό και κούρευτω!!!!!»...

quote:
Aφού δεν τα αποδέχεσαι......πως θα τα ερμηνεύσεις αν όχι όπως σε βολεύουν?

Αντικειμενικά, κάτι που σας είναι άγνωστο, αφού ρουφάτε ό,τι ανοησία σας σερβίρουν, ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ...

quote:
Γι' αυτό υπάρχουν οι αρμόδιοι ιστορικοί για να διαλευκάνουν τα πράγματα!

Από τους οποίους εγκρίνετε μόνο τους πράκτορες της εκκλησίας, όπως τον Παπαρρηγόπουλο, ας πούμε...

quote:
Eπίσημη γλώσσα της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας όταν γράφτηκαν τα Ευαγγέλια, ήταν η Λατινική!....η Ελληνική έγινε επίσημη μετά από 5-6 ολόκληρους αιώνες.....αυτό δε σου λέει κάτι?
Εκτός εάν εσύ θεωρείς ότι σε μία αυτοκρατορία με επίσημη γλώσσα μια άλλη, θα διαδιδόταν «κάτι» ποιο γρήγορα γραμμένο σε μία άλλη γλώσσα.

Τα Ελληνικά ήταν η διεθνής γλώσσα, άσχετα με τις κατά τόπους γλώσσες.

quote:
Άλλο σου επισημαίνει ο άνθρωπος!

Μπα... εσύ κατάλαβες;;;!!!!

quote:
Ναι!!!! και μόλις έφερα εδάφια από το 16τομο έργο της Ελληνικής ιστορίας γραμμένο από πλειάδα ιστορικών διακεκριμένων και βραβευμένων επιστημόνων σε Ελλάδα και εξωτερικό!!!......είχατε έτοιμη την απάντηση!!!!

Είπαμε, «πιας τ' αυγό και κούρευτω!!!!!»...

quote:
Mπορούσε να πάει κόντρα στον Μωάμεθ? Ποιος μπορούσε τότε να του πάει κόντρα?.....έπρεπε να κλείσουμε και την τελευταία πόρτα ελπίδας του γένους, για αντίσταση στον Εκτουρκισμό? Μήπως σου διαφεύγει ότι χάρις στον Χριστιανισμό καταφέραμε και σώσαμε ότι σώσαμε?

Ρε τον κακομοίρη, τι τράβηξε κι αυτός....
Μάρτυρας όχι αστεία...
Ούτε τους γενίτσαρους που είχε για φρουρά δεν ήθελε...

(Πάλι μόνο σου σ’ αφήσανε; Δεν υπάρχει κάποιος απ’ τους τσοπάνηδες εκεί να μη σ’ αφήνει να γράφεις βλακείες;;)

quote:
Ποιες βρισιές γιαπετ? τις ανύπαρκτες? Μήπως γνωρίζεις σε ποια γλώσσα γίνεται η Θεία λειτουργία?......δε σου κάνει κλικ! ότι μία γλώσσα δεν μπορεί να κατηγορεί το κεφάλι της?

Αυτές που μπορεί να διαβάσει οποιοσδήποτε, αν ανοίξει τα «μηναία», τους βίους «αγίων» και το «πηδάλιο».

Εσύ για να βρίσεις κάποιον, όπως κάνεις εδώ μέσα, διαλέγεις άλλη γλώσσα;;

Τις ανοησίες και τα άχρηστα σεντόνια που αραδιάζεις, σε ποιά γλώσσα τα λες;

Όπως βλέπεις, μια χαρά μπορεί να βρίζει κανείς στη γλώσσα που μιλάει...

(βρε, φώναξε κάποιον που μπορεί να είναι λιγότερο γραφικός)

quote:
Δεν αντιδράς.....μόνο όταν δε σε βρίζουν! Θρησκεία ήταν!! οπαδούς ήθελε!!! πως θα έβριζε ένα ολόκληρο έθνος? Πως θα έβριζε τον βασικό κορμό μιας Χριστιανικής αυτοκρατορίας?.....λίγο κουφό δε νομίζεις?
Θεολόγοι ήσαν με τις θρησκείες ασχολιόντουσαν.

Εγώ δεν μιλάω υποθετικά όταν έχω μπροστά μου τα κείμενα.
Αυτά τα «δεν μπορεί», «πώς είναι δυνατόν», «άλλο έλεγαν και άλλο εννοούσαν», είναι για να τα καταναλώνετε μεταξύ σας, οι τρόφιμοι...


quote:
Καλά εδώ μέσα έχω ακούσει τα ποιο απίθανα πράγματα!!!

Για να το αποφύγεις αυτό, ένα τρόπος υπάρχει. Να μην διαβάζεις αυτά που γράφεις...

quote:
Tι πίνεις και δε μας δίνεις? που διάβασες ότι ακούς ύβρεις καθημερινές στην Εκκλησία?......για πες μου να τις μελετήσω λίγο!! πες μου για παράδειγμα σήμερα!! ποιες βρισιές ακούσαμε?

Σου είπα πιο πάνω, πού θα τα βρείς όλα γραμμένα ή στήσε αυτί εκεί που πας και κάνεις μετάνοιες...

quote:
Kι εσύ που αισθάνεσαι Έλληνας!! γιατί θεωρείς ότι η Κων/λη δεν ήταν ποτέ Ελληνική? γιατί παίρνεις το μέρος των Τούρκων? Έχεις κοινά συμφέροντα? Δε λέω, ο εχθρός του εχθρού μου, φίλος μου.

Είπα στον ομόσταυλό σου ότι η ιστορία δεν αλλάζει όταν δε μας βολεύει...

quote:
Φαίνεται ότι αυτοί που μας ελευθέρωσαν το 1821.....ήταν τι? 50% Έλληνες και 50% Χριστιανοί?.....άντε γεια!!!.....

Δεν περίμενα να το κατανοήσεις αυτό εσύ. Για σένα μπορεί να μην είναι υπερβολικό ακόμη και το 500%.

quote:
Δεν υπήρξε καμία απολύτως ύβρις προς τους Έλληνες ως έθνος. Τι στιγμή που ο όρος Έλλην είχε τη σημασία του ειδωλολάτρη όπως οι ιστορικοί ειδήμονες μας λένε, λογικό είναι να καταφέρονται εναντίων της ειδωλολατρίας και των ειδωλολατρών.......

Σου είπα πού είναι γραμμένες και το γνωρίζεις εδώ και πάρα πολύ καιρό, αλλά επειδή δεν υπάρχει δικαιολογία γι’ αυτές, έχετε διαλέξει την ηλίθια τακτική της άρνησης. Το μόνο που καταφέρνετε είναι να γελοιοποιήστε ακόμη περισσότερο.

quote:
Να πας να την αλλάξεις.....ποιος σε βαστάει? 5€ για καινούριες φωτογραφίες και καθάρισες!!! άντε και κανά τέταρτο στο αστυνομικό τμήμα.

Αν γίνει καταμέτρηση των χριστιανών σε 200 χρόνια, δεν θα σε υπολογίσουν στους χριστιανούς.

quote:
Εγώ την έχω αλλάξει.....φαίνεται δεν είμαι Χριστιανός!

Είναι άλλο θέμα τι είσαι και άλλο τι θέλεις να είσαι. Πάντως δεν φαίνεται να ζεις όπως θα ήθελε το ιερατείο σου.
Ποιός από σας είναι χριστιανός, με βάση τον χριστιανισμό που περιγράφετε εσείς οι ίδιοι;;;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2009, 19:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Για να το αποφύγεις αυτό, ένα τρόπος υπάρχει. Να μην διαβάζεις αυτά που γράφεις...

Ολα τα λεφτα ...!!! Εγραψες παλι Γιαννη ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sarcalogos
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2009, 21:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sarcalogos
quote:
...Πώς μπορείς να ισχυρίζεσαι πίστη σε κάτι που δεν σ’ ενδιαφέρει πώς διαμορφώθηκε;;;
...
Ο Γεννάδιος Σχολάριος (Γεώργιος Σχολάριος) είναι ο πρώτος πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως, ορντινάντσα του σουλτάνου με βαθμό πασά ή κάτι τέτοιο και αυτά που έγραψα τα είπε είτε σ’ αρέσει είτε όχι.

Είναι δικαίωμά σου να τα θεωρείς θεόπνευστα... και όντως δεν σε δεσμεύει τίποτε!!!
...
Δεν ξέρω τι προσπαθείς να πετύχεις μ’ αυτές τις εξάρσεις αλλά σου ξαναλέω ότι παραθέτω την άποψή μου. Έχω κάθε δικαίωμα να θεωρώ ότι δεν γίνεται να νοιώθει κανείς 100% απ’ το καθένα, διότι δεν υπάρχει 200%. Άρα νοιώθεις 50% Έλληνας και 50% χριστιανός.
Έτσι δεν είναι;;;
...
Όσο για κηρύγματα μίσους, δεν θα βρεις πουθενά στις Ελληνικές γραφές, αντίθετα βρίθουν από μίσος οι χριστιανικές.
...


Εν συντομία επί της πολυλογίας:
Κηρύγματα μίσους βλέπω στα λόγια σου. Αυτό με απασχολεί περισσότερο από τις λογιών λογιών γραφές (που αντικατοπρίζουν νοοτροπίες και εποχές που δεν κατανοούμε). Τα λόγια όμως μίσους προς το χριστιανισμό που στάζουν μηνύματα που διαβάζω εδώ, είναι άλλη υπόθεση γιατί δεν έχουν δικαιολογία.
Ο Γενάδιος ήταν 159ος πατριάρχης Κων/πόλεως (1454-1456). Από τέτοιες ιστορικές γνώσεις τι συμπεράσματα βγάζει κανείς;
Επίσης με τα μαθηματικά υπάρχει πρόβλημα και τη λογική: ο αριθμός 2 πχ είναι 100% πρώτος αριθμός, αλλά και 100% ζυγός (άρτιος). Τα δύο μαζί δεν μπορούν να προστεθούν. Μπορεί άνθρωπος να είναι 100% Έλληνας και 100% Κρητικός. Μπορεί κανείς να είναι 50% Κρητικός και 50% Έλληνας;
Άρα είναι δυνατόν κάποιος να είναι Έλληνας και Χριστιανός.
Τέλος δεν κρίνω τη διαμόρφωση μιας πίστης με κριτήριο το τι είπε κάποιος που είχε παρόμοια πίστη 300 ή 1400 ή 1600 χρόνια μετά. Κανείς δεν θεωρεί θεόπνευστα τα λόγια κάποιων ανθρώπων απλά και μόνο επειδή είχαν κάποιο αξίωμα σε μια θρησκεία. Γι' αυτό μιλάμε για Χριστιανισμό κι όχι για "Γεναδιασμό".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2009, 21:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλέ μου Γιάπετ, πάλι να ευθυμήσουμε θέλεις;
Δεν ξέρεις ότι χριστιανοί λεγόμαστε κατά τίτλο, αλλά
χριστιανός ήταν μόνο ο Χριστός και όσοι θυσιάστηκαν, ή
έπραξαν ανάλογα; Δεν είναι εύκολο να είσαι χριστιανός...
Και δεν νομίζω, ότι έχουν πολλοί τα κότσια να δηλώσουν
χριστιανοι σε μια εποχή όπου η Πετρούλα αποτελεί ζήτημα...
Έχουν αλλάξει τα σοβαρά και τα γελοία τόσο πολύ ανάμεσα τους
που κι εσύ γι αυτό λές αυτά που λές...Όλα είναι θέμα
πολυδημοκρατικής αντίληψης..Δεν υπάρχει σωστό λάθος, με
κοινά κριτήρια...Όλα γίναν σχετικά, για να καλύψουν τους
ακάλυπτους....Κάθε ανώμαλο και βιτσιόζο...
Αυτά, δεν πειράζουν...Μόνο ο χριστιανισμός που ήρθε και τα
παρέσυρε όλα, τα άλλαξε όλα, μπορεί να είναι το αντικείμενο
του μίσους απάτριδων οργίλων....Αυτό είναι επιτυχία...Όταν
ταράζεις τη λογική των άλλων και τους ξεσκεπάζεις,έχεις κάτι το
αληθινό και αιώνιο...Εμείς λοιπόν, φίλε Γιάννη, προτιμάμε την
αλήθεια, απο μύθους και θρύλους....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2009, 22:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Γιαπετ το «πιας τ' αυγό και κούρευτω!!!!!» πήγαινε στην προσπαθειά σου μέσα από τα Ευαγγέλια του Ιησού να αποδείξεις ότι αυτός ήταν δολοφόνος εκβιαστής συμμορείτης κ.ο.κ. .......από τα υπόλοιπα που έγραψες τι να σχολιάσω? ότι

οι
ΕΛΕΝΗ AHRWELER-ΓΛΥΚΑΤΖΗ Α΄ Πρύτανης Πανεπιστημίου Παρισίων,
Διευθύντρια στο Εθνικό Κέντρο Επιστημονικών
Ερευνών της Γαλλίας (CNRS Αποτέλεσε την
πρώτη γυναίκα πρόεδρο του τμήματος Ιστορίας
στο Πανεπιστήμιο της Σορβόνης το 1967 και την πρώτη γυναίκα πρύτανη του Πανεπιστημίου της Σορβόνης, στην 700 χρόνων ιστορία του το 1976, όπως και πρύτανης του Πανεπιστημίου της Ευρώπης. Διευθύντρια του Κέντρου Χριστιανικής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Paris Επίτιμη Πρόεδρος της Διεθνούς Επιτροπής Βυζαντινών Σπουδών

ΣΠΥΡΟΣ ΒΡΥΩΝΗΣ Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών και Καλιφόρνιας
(όπου και χρημάτισε διευθυντής του G.E von Grunebaum
Centre for Near Eastern Studies), συγραφεύς, Καθηγητής Ελληνικού Πολιτισμού και Διευθυντής του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών Αλέξανδρος Σ. Ωνάσης στο Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης, στο οποίο και είναι Ομότιμος Καθηγητής ελληνικού πολιτισμού.

ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ ΛΟΥΓΓΗΣ Ερευνητής Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, Διδάκτωρ,
ερευνητής του Κέντρου Βυζαντινών Σπουδών του
Dumbarton Oaks (1969-1970) Διετέλεσε αντιπρόεδρος
και μέλος της Διοικούσας Επιτροπής του Παν/μίου
Κρήτης (1974-1986) και διευθυντής του Ελληνικού
Ινστιτούτου Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Σπουδών
της Βενετίας (1989-1997). Πήρε μέρος σε πολλά διεθνή
επιστημονικά συνέδρια και έγραψε πλήθος μελετών για
το βυζαντινό και μεταβυζαντινό ελληνισμό και για τον
πολιτισμό της Κρήτης κατά την περίοδο της βενετοκρατίας
.

ΣΠΥΡΟΣ ΤΡΩΙΑΝΟΣ Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών, κοσμήτορας της
Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών
συγγραφέας 20 βιβλίων και άνω των 200 μελετών σε
ελληνική, γαλλική και γερμανική γλώσσα.

ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΧΡΙΣΤΟΦΥΛΟΠΟΥΛΟΥ Συγγραφεύς, διδάκτωρ της Φιλοσοφικής
Σχολής Αθηνών, καθηγήτρια Βυζαντινής Ιστορίας.

(Δεν έχει νόημα να συνεχίσω.....)Όλοι αυτοί (δεν ανέφερα τους περισσότερους!) είναι πράκτορες της Εκκλησίας?
-Σε τι κοινό άραγε να απευθύνεστε?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 02/03/2009 22:58:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2009, 23:29:40  Εμφάνιση Προφίλ
sarcalogos, εν συντομία, μπορείς να βλέπεις ότι θέλεις όπου θέλεις...

τρεχα...., δεν μπορείτε, εσείς που προτιμάτε την αλήθεια, να αποδείξετε ότι την κατέχετε κιόλας, ενώ το αντίθετο, είναι πανεύκολο.

ευρωπαίοι, μου επιτρέπεις να μην συμφωνώ με επιστήμονες που φέρουν στον τίτλο τους τον όρο "βυζαντινός" και "χριστιανικός", διότι για μένα δείχνει διαπλοκή και επιλογή "στρατοπέδου".

Δεν ισχυρίζομαι πως ό,τι λένε είναι μπαρούφες, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ εξ' ολοκλήρου τις απόψεις τους, άλλωστε αν ήταν τεκμηριωμένα σωστοί, δεν θα υπήρχε αντίθετη άποψη...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2009, 23:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
ευρωπαίοι, μου επιτρέπεις να μην συμφωνώ με επιστήμονες που φέρουν στον τίτλο τους τον όρο "βυζαντινός" και "χριστιανικός", διότι για μένα δείχνει διαπλοκή και επιλογή "στρατοπέδου".

Δεν ισχυρίζομαι πως ό,τι λένε είναι μπαρούφες, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ εξ' ολοκλήρου τις απόψεις τους, άλλωστε αν ήταν τεκμηριωμένα σωστοί, δεν θα υπήρχε αντίθετη άποψη...



Η αντίθετη άποψη υπάρχει όχι γιατί αυτοί οι καταξιωμένοι επιστήμονες δεν έχουν τεκμηριωμένες απόψεις, αλλά γιατί το ανεξήγητο μίσος σου προς τον Χριστιανισμό δε σε αφήνει να δεις ποιο πέρα από αυτά που γράφει ο Ρασιάς.

Εσύ δεν μπορείς να χωνέψεις εδώ και ενάμιση περίπου χρόνο που συνομιλούμε ότι είμαι ένα άτομο.....θα χωνέψεις τα άλλα?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 00:28:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
γιαπετ
Ο Γεννάδιος Σχολάριος (Γεώργιος Σχολάριος) είναι ο πρώτος πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως, ορντινάντσα του σουλτάνου με βαθμό πασά

sarcalogos
Ο Γενάδιος ήταν 159ος πατριάρχης Κων/πόλεως (1454-1456). Από τέτοιες ιστορικές γνώσεις τι συμπεράσματα βγάζει κανείς;


Καλά σου το είπε ο Γιάννης αλλά η ιστορική σου άγνοια δεν σου επιτρέπει να καταλάβεις τι διαβάζεις...

Ο Γενάδιος ήταν ο ΠΡΩΤΟΣ πατριάρχης που είχε το βαθμό του πασά τριών ιππουρίδων, βαθμό που έφερε για παράδειγμα και ο Ιμπραήμ της Αιγύπτου. Με διάταγμα του Μωάμεθ του Β΄ του 1454, όλοι οι μετέπειτα πατριάρχες, από το Γεννάδιο μέχρι και το Γρηγόριο τον Ε΄ είχαν το βαθμό του πασά τριών ιππουρίδων.

Επίσης, ο Γεννάδιος ήταν ο ΠΡΩΤΟΣ πατριάρχης που είχε ένα σώμα γενιτσάρων για προσωπική του φρουρά - ευγενής παραχώρηση του αφεντικού του Σουλτάνου, θεσμός που διατηρήθηκε μέχρι την κατάργηση του σώματος (Βακάι Χαριγιέ) από τον Μαχμούτ το Β΄ το 1826.

Πριν σχολιάσεις κάτι, φρόντισε τουλάχιστον να γνωρίζεις το θέμα. Μην γελοιοποιείσαι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 09:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Γιάπετ, ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι έχω
κεκτημένο την αλήθεια,εγώ ή άλλος άνθρωπος...Για τον
χριστιανισμό λέω ότι έχει την αλήθεια, λόγω Χριστού, πάλι..
Του μόνου ενσαρκωμένου Θεού, όχι ανωτέρου μύστη και φιλοσόφου
, χωρίς να μειώνω αυτά,αλλα ως Θεός, έχει προνόμιο την αλήθεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 10:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ
quote:
macedon
Ο Γενάδιος ήταν ο ΠΡΩΤΟΣ πατριάρχης που είχε το βαθμό του πασά τριών ιππουρίδων

Τριπλή Ίππουρις λοιπόν;

Χμ...!!

Σε καμία, μα καμία περίπτωση, Έλληνας στην ψυχή.


Με τριπλή υπογραφή του ....

ΕρίωπαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 13:14:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΕΡΙΩΠΑΣ
Σε καμία, μα καμία περίπτωση, Έλληνας στην ψυχή.

Αγαπητέ μου Λουκά, ο συγκεκριμένος πατριάρχης ίσως ήταν εκ των ελαχίστων που αποκήρυξε μετά βδελυγμίας την ονομασία του Ελληνα από πάνω του. Πιστεύω να το γνωρίζεις.

Και όταν αρνείται κανείς τόσο έντονα την ελληνικότητα στο όνομα, μάλλον θα είναι αστείο να μιλάμε για ελληνικότητα της ψυχής. Αλλωστε, οι πράξεις του μένουν αψευδείς μάρτυρες του "ποιόν" του ανθρώπου, όπως θα έλεγε και ο γνωστός χριστιανός...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 13:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εργαστήρια εξέτασης εθνοφυλετικής καθαρότητας, ο "Μακεδόν"....
Πονηρούλη...Και μας το έκρυβες τόσο καιρό....Πότε τα εγκαίνια
να στείλουμε άνθη;
Θα περιλαμβάνει και μαθήματα ειδικών ελληνικών;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 14:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon
Καλά σου το είπε ο Γιάννης αλλά η ιστορική σου άγνοια δεν σου επιτρέπει να καταλάβεις τι διαβάζεις...

Ο Γενάδιος ήταν ο ΠΡΩΤΟΣ πατριάρχης που είχε το βαθμό του πασά τριών ιππουρίδων, βαθμό που έφερε για παράδειγμα και ο Ιμπραήμ της Αιγύπτου. Με διάταγμα του Μωάμεθ του Β΄ του 1454, όλοι οι μετέπειτα πατριάρχες, από το Γεννάδιο μέχρι και το Γρηγόριο τον Ε΄ είχαν το βαθμό του πασά τριών ιππουρίδων.

Επίσης, ο Γεννάδιος ήταν ο ΠΡΩΤΟΣ πατριάρχης που είχε ένα σώμα γενιτσάρων για προσωπική του φρουρά - ευγενής παραχώρηση του αφεντικού του Σουλτάνου, θεσμός που διατηρήθηκε μέχρι την κατάργηση του σώματος (Βακάι Χαριγιέ) από τον Μαχμούτ το Β΄ το 1826.

Πριν σχολιάσεις κάτι, φρόντισε τουλάχιστον να γνωρίζεις το θέμα. Μην γελοιοποιείσαι.



Γιατί όμως δόθηκαν αυτά τα προνόμια?
Πολύ απλά γιατί μετά την άλωση ο πονηρός Μωάμεθ θέλησε να φτιάξει μια νέα αυτοκρατορία και για να συμβεί αυτό θα έπρεπε με το μέρος του να είχε τους κατακτημένους λαούς! έτσι προσεγγίζοντας τους ιεράρχες και δίνοντάς τους προνόμια θέλησε να τους δελεάσει και να τους κάνει υποχείριά του με αποτέλεσμα σιγά σιγά ο "λαός" μέσω αυτών να τον αποδεχτεί.

Και την πολιτική αυτή την άσκησε προς όλα τα ιερατεία όπως των Ιουδαίων.

Έτσι στα πλαίσια αυτής της πολιτικής του κάλεσε πίσω όσους είχαν φύγει από την Πόλη να επιστρέψουν υποσχόμενος ασφάλεια. Απελευθέρωσε αιχμαλώτους και μέχρι το Σεπτέμβριο του 1453 ξαναγύρισαν στην πόλη περίπου 5.000 οικογένειες.
Το 1461 μεταφέρθηκαν στην Κων/λη οι αρχοντικές οικογένειες της Τραπεζούντας που πήραν τη θέση των ντόπιων αρχόντων που είχαν φύγει.
Πολλά μέλη Βυζαντινών οικογενειών στράφηκαν στο εμπόριο άλλοι εγκαταστάθηκαν στη Ρωσία μετά το γάμο της Ζωής(Σοφίας) Παλαιολόγου με τον Τσάρο Ιβάν τον Γ'/ (1472)
Μολονότι οι αρχοντικές οικογένειες έμεναν στο περιθώριο της Οθωμανικής κρατικής μηχανής, δεν έπαυαν την επιρροή τους προς το Γένος και το Πατριαρχείο.
Μέσα λοιπόν στις νέες συνθήκες όλοι προσπάθησαν να προσαρμοστούν σιγά-σιγά.

Με την ίδια λοιπόν λογική θα πρέπει να καταδικαστούν ως δωσίλογοι και οι Έλληνες που επέστρεψαν!......για να επιστρέψουν? σίγουρα θα ενέδωσαν στην υποτέλεια......και θα έγιναν υποτακτικοί.....
Την ίδια λογική χρησιμοποιώ!

Το θέμα είναι τι μπορούσε ο Γεννάδιος να κάνει? να πάρει το στρατό του και να πολεμήσει τον Μωάμεθ? ή να προσπαθήσει να σώσει ότι μπορούσε κάτω από τις νέες συνθήκες?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 15:11:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
europaios2
Γιατί όμως δόθηκαν αυτά τα προνόμια?

Γιατί ο πατριάρχης σε αντάλλαγμα ανέλαβε την υποχρέωση να διατηρεί το έθνος υπόδουλο και υποταγμένο στο Σουλτάνο. Μια υποχρέωση που την έφεραν σε πέρας οι πασάδες-πατράρχες με επιτυχία για περίπου 400 χρόνια.

Το παραπάνω είναι και αδιαμφισβήτητο και ιστορικά αποδείξιμο. Το παραδέχονται ευθέως όλοι οι πατριάρχες-πασάδες μέχρι και τον τελευταίο και αποδεικνύουν ότι τα προνόμια είχαν ανταποδοτικό χαρακτήρα. Έπαιρναν υλικά αγαθά και πρόσφεραν στο αφεντικό τους, το Σουλτάνο, την υποταγή των ραγιάδων με κάθε μέσο.

quote:
europaios2
Με την ίδια λοιπόν λογική θα πρέπει να καταδικαστούν ως δωσίλογοι και οι Έλληνες που επέστρεψαν!......για να επιστρέψουν? σίγουρα θα ενέδωσαν στην υποτέλεια......και θα έγιναν υποτακτικοί.....

Σου διαφεύγει το γεγονός πως οι πατριάρχες πληρώνονταν από το Σουλτάνο για να κάνουν ακριβώς τη δουλειά που περιέγραψα παραπάνω. Με άλλα λόγια, ήταν έμμισθα όργανα των Οθωμανών, και το αντικείμενο της εργασίας τους ήταν η διατήρηση της υποταγής των Ελλήνων.

quote:
europaios2
Την ίδια λογική χρησιμοποιώ!

Δε χρησιμοποιείς καμία λογική. Οι παραλληλισμοί σου είναι παιδαριώδεις και ανόητοι, γιατί συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και προσπαθείς να βαφτίσεις την υποτέλεια και το δοσιλογισμό ως "ιστορική αναγκαιότητα".

Τελικά, δεν γνωρίζω τι είναι πιο θλιβερό: η τουρκοδουλεία των πατριαρχών-πασάδων ή η δικαιολόγηση των πράξεών τους από τους σύγχρονους χριστιανούς...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 15:16:57  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι

quote:

Γιατί όμως δόθηκαν αυτά τα προνόμια?
Πολύ απλά γιατί μετά την άλωση ο πονηρός Μωάμεθ θέλησε να φτιάξει μια νέα αυτοκρατορία και για να συμβεί αυτό θα έπρεπε με το μέρος του να είχε τους κατακτημένους λαούς! έτσι προσεγγίζοντας τους ιεράρχες και δίνοντάς τους προνόμια θέλησε να τους δελεάσει και να τους κάνει υποχείριά του με αποτέλεσμα σιγά σιγά ο "λαός" μέσω αυτών να τον αποδεχτεί.

Κανείς δεν διαφωνεί μαζί σου, σ' αυτό.
Το ότι αποδέχτηκαν αυτά τα προνόμια τα ρασοφόρα πιόνια του σουλτάνου, είναι... άλλο κεφάλαιο!!!

Να το προσέξεις αυτό, από χθες σου ξεφεύγουν αλήθειες.

quote:
Έτσι στα πλαίσια αυτής της πολιτικής του κάλεσε πίσω όσους είχαν φύγει από την Πόλη να επιστρέψουν υποσχόμενος ασφάλεια. Απελευθέρωσε αιχμαλώτους και μέχρι το Σεπτέμβριο του 1453 ξαναγύρισαν στην πόλη περίπου 5.000 οικογένειες.

Τι καλός άνθρωπος, με το δίκιο τους τον υποστήριξαν οι παπάδες...

quote:
Την ίδια λογική χρησιμοποιώ!

Χμ...

quote:
Το θέμα είναι τι μπορούσε ο Γεννάδιος να κάνει?

Η μοίρα των ταγών είναι σκληρή σε μερικές περιπτώσεις. Θα μπορούσε να φτύσει στα μούτρα το σουλτάνο και να πεθάνει υπερήφανος, θα μπορούσε να αρνηθεί τα προνόμια που δεν απολάμβανε και ο λαός, θα μπορούσε να μη γίνει γιουσουφάκι του σουλτάνου και να του εξασφαλίζει την υπακοή του μαντριού. Θα μπορούσε να γίνει αυτό που λέτε εσείς οι χριστιανοί, μάρτυρας και να υπερηφανεύεστε γι' αυτόν και όχι να προσπαθείτε να τον δικαιολογήσετε με ανοησίες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 18:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Γιατί ο πατριάρχης σε αντάλλαγμα ανέλαβε την υποχρέωση να διατηρεί το έθνος υπόδουλο και υποταγμένο στο Σουλτάνο. Μια υποχρέωση που την έφεραν σε πέρας οι πασάδες-πατράρχες με επιτυχία για περίπου 400 χρόνια.

Το παραπάνω είναι και αδιαμφισβήτητο και ιστορικά αποδείξιμο. Το παραδέχονται ευθέως όλοι οι πατριάρχες-πασάδες μέχρι και τον τελευταίο και αποδεικνύουν ότι τα προνόμια είχαν ανταποδοτικό χαρακτήρα. Έπαιρναν υλικά αγαθά και πρόσφεραν στο αφεντικό τους, το Σουλτάνο, την υποταγή των ραγιάδων με κάθε μέσο.


Συμφωνία και αντάλλαγμα? Δηλαδή έγινε τέτοια συμφωνία? και που? υπάρχει σχετικό μνημόνιο.......φαίνεται ότι ο Γρηγόριος και άλλοι ιερείς που θανατώθηκαν δεν την γνώριζαν και την παραβίασαν.

Αλήθεια γιατί δεν έγινε και καμιά συμφωνία για τον εξισλαμισμό? Αντί για 10 γρόσια θα τους έδινε 40! αντί για 3 βαθμούς δέκα! οπότε δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.....κι εμείς τώρα θα γράφαμε .......για τη μαντίλα!!

quote:
macedon:
Σου διαφεύγει το γεγονός πως οι πατριάρχες πληρώνονταν από το Σουλτάνο για να κάνουν ακριβώς τη δουλειά που περιέγραψα παραπάνω. Με άλλα λόγια, ήταν έμμισθα όργανα των Οθωμανών, και το αντικείμενο της εργασίας τους ήταν η διατήρηση της υποταγής των Ελλήνων.

Το ίδιο και ο Οδυσσέας Ανδρούτσος και οι Κολοκοτρωναίοι.....για τη διατήρηση της τάξης και της ασφάλειας.....σου διαφεύγει? ή μήπως και αυτοί ήσαν προδότες?

quote:
macedon:
Δε χρησιμοποιείς καμία λογική. Οι παραλληλισμοί σου είναι παιδαριώδεις και ανόητοι, γιατί συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και προσπαθείς να βαφτίσεις την υποτέλεια και το δοσιλογισμό ως "ιστορική αναγκαιότητα".

Τελικά, δεν γνωρίζω τι είναι πιο θλιβερό: η τουρκοδουλεία των πατριαρχών-πασάδων ή η δικαιολόγηση των πράξεών τους από τους σύγχρονους χριστιανούς...



Εμ! σε παίρνει να πεις και τίποτα άλλο?.......

quote:
γιαπετ:
Κανείς δεν διαφωνεί μαζί σου, σ' αυτό.
Το ότι αποδέχτηκαν αυτά τα προνόμια τα ρασοφόρα πιόνια του σουλτάνου, είναι... άλλο κεφάλαιο!!!

Να το προσέξεις αυτό, από χθες σου ξεφεύγουν αλήθειες.



Tι ήθελες δηλαή τον πλήρη εξισλαμισμό? την άρνηση και μετά την ποινή της αρνήσεως?......Μου φαίνεται λυπάσαι που δεν εξισλαμίσθηκαν όλοι.

quote:
γιαπετ:
Η μοίρα των ταγών είναι σκληρή σε μερικές περιπτώσεις. Θα μπορούσε να φτύσει στα μούτρα το σουλτάνο και να πεθάνει υπερήφανος, θα μπορούσε να αρνηθεί τα προνόμια που δεν απολάμβανε και ο λαός, θα μπορούσε να μη γίνει γιουσουφάκι του σουλτάνου και να του εξασφαλίζει την υπακοή του μαντριού. Θα μπορούσε να γίνει αυτό που λέτε εσείς οι χριστιανοί, μάρτυρας και να υπερηφανεύεστε γι' αυτόν και όχι να προσπαθείτε να τον δικαιολογήσετε με ανοησίες...


Πάρα πολύ ωραία......και τι θα κέρδιζε?

1)Θάνατο
2)Εξισλαμισμό και στον Έλληνα του ποιο απομακρυσμένου χωριού!

Μήπως γνωρίζεις γιατί οι Έλληνες δεν εξισλαμίστηκαν στο σύνολό τους κατά την Τουρκοκρατία?

Μήπως σου διαφεύγει ότι όσοι εξισλαμίστηκαν Τούρκευσαν....αυτό ήθελες?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 19:15:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
europaios2
Συμφωνία και αντάλλαγμα? Δηλαδή έγινε τέτοια συμφωνία? και που? υπάρχει σχετικό μνημόνιο.......φαίνεται ότι ο Γρηγόριος και άλλοι ιερείς που θανατώθηκαν δεν την γνώριζαν και την παραβίασαν.

Προφανώς και τη γνώριζαν και έκαναν τα πάντα για να την κρατήσουν. Εκτός από τις πάμπολλες αναφορές αυτής της υποχρέωσης στα οθωμανικά έγγραφα και στα πατριαρχικά έντυπα, ο ίδιος ο Γρηγόριος πασάς ο Ε΄ το παραδέχτηκε και δημόσια...

quote:
europaios2
Το ίδιο και ο Οδυσσέας Ανδρούτσος και οι Κολοκοτρωναίοι

Το να συγκρίνεις τους αγωνιστές της επανάστασης με τον τουρκοϋπάλληλο Γρηγόριο που αναθεμάτιζε επαναστάσεις και επανασταστικά έντυπα και που διακήρυττε παντού και πάντα την υποταγή στο Σουλτάνο είναι ύβρις. Βέβαια, στις ύβρεις κατά των Ελλήνων απέδειξες πως έχεις εύκαμπτη μέση, οπότε καλώς λες αυτά που λες.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 22:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ
quote:
europaios2
αντί για 3 βαθμούς δέκα!

Εάν εννοείς τις ιππουρίδες, νομίζω ότι το ανώτατο αξίωμα ήταν πάντοτε 3. Ξέρεις είναι λίγο παλιά αυτή η ιστορία, όσο και εκείνη με τους 72 "Τυφώνιους" συμβούλους του Πατριάρχη.

Τι λες, καλά τα λέω;

Άσε βρε Ευρωπαίε2, βαπτίσου Έλληνας να σώσεις την ψυχή σου.

Λουκάς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 22:57:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ
Εάν εννοείς τις ιππουρίδες, νομίζω ότι το ανώτατο αξίωμα ήταν πάντοτε 3

Με μόνη εξαίρεση το Σουλτάνο που είχε τέσσερις, σαν αρχηγός του Στρατού. Οι πασάδες είχαν μία, δύο ή τρεις ιππουρίδες, ενδεικτικό του βαθμού τους.

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ
βαπτίσου Έλληνας να σώσεις την ψυχή σου.

Υποκλίνομαι, φίλε Λουκά.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2009, 23:13:53  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι

quote:
Tι ήθελες δηλαή τον πλήρη εξισλαμισμό? την άρνηση και μετά την ποινή της αρνήσεως?......Μου φαίνεται λυπάσαι που δεν εξισλαμίσθηκαν όλοι.

Κι εμένα μου φαίνεται ότι χειροτερεύεις και δεν αντιλαμβάνεσαι ούτε τα στοιχειώδη πλέον.

Εσύ είσαι «έτοιμος» για ανάκτηση των χαμένων πατρίδων και μου λες ότι η συνεργασία με τον εχθρό, διευκολύνει την... αντίσταση;;;

Μου λες ότι καλλίτερα λειτουργεί στον λαό η οσφυοκαμψία των αρχηγών του, από την εκτέλεσή τους;

Τι «τουρκέψανε» και σαχλαμάρες αραδιάζεις ρε κακομοίρη, εσύ και οι όμοιοί σου όταν λέτε «τουρκέψανε» εννοείτε άλλαξαν την πίστη τους, χεστήκατε αν άλλαζαν φυλή (που δεν είναι δυνατόν αυτό), την πίστη θέλετε να διαφυλάξετε και όλα τ’ άλλα στο διάβολο, όπως έλεγαν πάντα οι πατέρες σας.


quote:
Πάρα πολύ ωραία......και τι θα κέρδιζε?
1)Θάνατο
2)Εξισλαμισμό και στον Έλληνα του ποιο απομακρυσμένου χωριού!

Έχεις ακούσει ποτέ για πατριωτισμό; Ακόμη και με τον θάνατο τον δείχνεις στους υπόλοιπους.

Εκεί εσύ, το φόβο απώλειας των προβάτων στο μυαλό σου, όπως οι επαγγελματίες χριστιανοί.

Ρε μπας και είσαι δεσπότης;;;

quote:
Μήπως γνωρίζεις γιατί οι Έλληνες δεν εξισλαμίστηκαν στο σύνολό τους κατά την Τουρκοκρατία?

Ναι, αυτό έγινε επειδή το ιερατείο κωλόγλυφε τον σουλτάνο και πρόδιδε τους πατριώτες...
Εσύ μήπως γνωρίζεις γιατί τα χρόνια της τουρκοκρατίας ήταν 400 και όχι 100 ή 200;;;

quote:
Μήπως σου διαφεύγει ότι όσοι εξισλαμίστηκαν Τούρκευσαν....αυτό ήθελες?

Τι λες... χάθηκαν τα πρόβατα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2009, 12:41:57  Εμφάνιση Προφίλ
Τελικά αποδεικνύονται στην πράξη αυτά που παρέθεσε κάποτε ο αδιάβαστος, περί οργανωμένων "επιθέσεων" των ΟΟΔΕϊτών στα διάφορα φορουμς.
Έτι εξηγείται και το πέρασμα μερικών "μετεωριτών" οι οποίοι "κουτσουλάνε", δίνοντας γραμμή και λαβή για "σχόλια" τους... σταθερούς σχολιαστές και εξαφανίζονται, όταν αρχίσουν τα δύσκολα.

Η απορία μου είναι, γιατί επιμένουν σ' αυτήν την τακτική, αφού βλέπουν ότι δεν προσφέρει τίποτε και επί πλέον, εκθέτει και τους δικούς τους;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2009, 21:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
γιαπετ
quote:


Η απορία μου είναι, γιατί επιμένουν σ' αυτήν την τακτική, αφού βλέπουν ότι δεν προσφέρει τίποτε και επί πλέον, εκθέτει και τους δικούς τους;;;


Mήπως πληρώνονται με το κομμάτι (μύνημα), γι' αυτό....?
Λέω τώρα εγώ.....

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2009, 23:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat
γιαπετ@
εσυ δηλαδη θεωρεις προτιμοτερο απο μια γενικευμενη και οργανωμενη αντεπιθεση μια ατακτη ; γιατι κατι καλυτερο τοτε δεν μπορουσαν να πετυχουν στην κατασταση που ηταν οι Ελληνες .
αν το σκεφτεις απο 400 χρονια σκλαβιας θεωρεις καλυτερο 400 χρονια σφαγης , γιατι εκει θα κατεληγαν ολα , και μαλιστα χωρις κανενα κερδος .
Ακομα και ετσι ζησανε ανθρωποι και αυτο ειναι το θεμα . Δεν φτανει δηλαδη που διαφυλαχθηκε , εστω και σε αυτον τον βαθμο , το ελληνικο στοιχειο που προασπιζεσαι , προτιμας να ειχε αφανιστει τελειως ;
Λες και ο πατριαρχης τα εκανε με σκοπο να παρει τους ''ελληνες'' μακρια απο την ελλαδα ... και αν ''εγλυφε'' οπως λες το εκανε για να ζεις εσυ σημερα , να μιλας και να τον κατηγορεις και να χαιρεσαι που εισαι ελληνας .
δηαλδη ελεος .
και αφου ξερεις πως το ποιμνιο , που ειναι περα απο καθε καταγωγη τους ενδιαφερει , ποιο ειναι το προβλημα ; ( εχε κιολας υπ'οψην πως ποιμνιο τοτε ησαν οι Ελληνες)
και ενα ερωτημα : θα ηθελες να εξισλαμιστουν ολοι , να χασουν την ελληνικοτητα τους ( δλδ να γινουν κανονικοι τουρκοι/ οθωμανοι ) ή να κρατησουν την ταυτοτητα τους ζωντανη και να ''ελευθερωθουν'' οπως και εγινε ;
δηλαδη δεν καταλαβαινω το προβλημα σου . Τι σου εκαναν οι χριστιανοι στους Ελληνες ; Ισα-ισα κρατησαν ζωντανο τον πολιτισμο ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2009, 23:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Σήμερα δλδ μας αναθεμάτησαν 7 φορές αυτοί οι "καλοί άνθρωποι"....?


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2009, 02:45:45  Εμφάνιση Προφίλ
azmat, γράφεις ακριβώς αυτά που γράφουν οι ευρωπαίοι, τόσο εδώ, όσο σε άλλα θέματα.

Δικαιολογείς τακτικές και υποθέτεις.
Επίσης κάνεις αυθαίρετες ερμηνείες των απόψεών μου, κάτι που θεωρώ λάθος σου.

Επειδή λοιπόν, έχω απαντήσει σ' αυτούς, οι απαντήσεις μου φορούν και σε σένα.

Φαντάζομαι τις έχεις διαβάσει.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2009, 02:50:58  Εμφάνιση Προφίλ
ar_ia, είναι τόσο κορόιδα, που μπορεί να το κάνουν και τζάμπα.

Κάθε ημέρα μας αναθεματίζουν, άλλες πολλές φορές κι άλλες πιο λίγες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2009, 03:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat
Γιαπετ@
Δεν διαβαζω τι γραφει ο ευρωπαιος (που θαυμαζω την υπομονη του ) ή οποιος αλλος , .
Αυτα που γραφω ειναι η γνωμη μου .
Λες πως υποθετω , αλλα ομως εσυ υποθετεις καθως πιστευεις πως με διαφορετικους χειρισμους τα πραγματα θα ηταν αλλιως .
Πως δηλαδη ; Πες την υποθεση σου . Επισης στην ερωτηση μου δεν απαντησες .
Γιατι ειναι πασιφανες πως εσυ υποθετεις .
''Εμεις'' ( λες και ειμαστε διαφορετικοι...) λεμε πως εγιναν τα πραγματα , πως εισαι σιγουρος πως τα πραγματα αν ηταν αλλιως θα ηταν καλυτερα ;
Το προβλημα σου ειναι οτι δεν διατηρηθηκε ο ελληνικος πολιτισμος (με το εκαστοτε θρησκευτικο περιεχομενο ) , ο οποιος ηταν ηδη χαμενος ;
Διατηρηθηκε(το πολιτισμικο στοιχειο γενικα ) ή αναδημιουργηθηκε( το θρησκευτικο/απο σημερινους ειδημονες) εν μερει . Σε νοιαζει που ο χριστιανισμος ειναι ισχυροτερος λοιπον .
Κανενας δεν αναθεματιζει κανεναν , το πασιφανες λεγεται .
Και αν γινεται να δωθει απαντηση στην ερωτηση μου ( στην πρωτη) .
Εκει θα χρειαστει αναγκαστικα να κανεις υποθεσεις , οχι γιατι η ερωτηση ειναι τετοια , αλλα γιατι για να πιστευεις αυτα που λες , παει να πει πως θα πρεπει να τα εχεις υποθεσει πρωτα .
Και στην ιστορια δεν μπορουμε να υποθετουμε , αλλα αν βαζεις εσυ πρωτα την υποθεση στο παιχνιδι , πως μπορεις και το απαγορευεις στον αλλον ;
καλως ή κακως τα πραγματα εχουν φτασει εδω που ειναι .
Εχεις ομως επιλογες , και ο χριστιανισμος δεν σε δεσμευει σε τιποτα . οποιος θελει ακολουθει . Απο κει και περα τιποτα αλλο δεν εχει σημασια παρα το παρον και το μελλον , το παρελθον μπορει να αλλαξει τα δεδομενα αυτων των δυο , αλλα οχι με υποθεσεις , υπεκφυγες , κατηγοριες που δεν ισχυουν , αποκρυψη στοιχειων , μισες αληθειες κ.ο.κ .
Την ιστορια την γραφει ο νικητης σωστα ;
Εν μερει σωστο θα ελεγα εγω , σημερα ο καθεις μπορει να ''γραφει'' ιστορια .
Και επειδη το θεμα απτεταιμονο θρησκευτικων θεματων , θεωρω αφελες να κρινεται ο χριστιανισμος μονοδιαστατα και ειδικα απο ιστορικα (αν ειναι δυνατον !) στοιχεια που ειναι ευκολα παραποιησιμα , αυτο λειτουργει και σαν αντεπιχειρημα βεβαια .
Να δοκιμαζουμε κατι πρωτα , και μετα να μιλαμε . Τι πιο απλο ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2009, 08:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μη λαμβάνεις υπόψην σου σοβαρά τις ρητορικές ερωτήσεις του γιάπετ φίλε azmat...Τακτική σύγχισης ακολουθεί, που σημαίνει ότι
απο ιδέες και ουσία τίποτε..Γιατί τόσο καιρό εδώ, τι πιστεύει
δεν τολμά να το γράψει, γιατί έχει συνηθίσει την καζούρα...
Έτσι ασχολείται με την συκοφαντία του χριστιανισμού...Αυτό
είναι το έργο του...Καθαρά ελληνική νοοτροπία..Αφού δεν έχω
εγώ κατσίκα ( κοινό και πιστούς) να ψοφήσει, με όποιον τρόπο η
κατσίκα ( πιστοί και πρόοδος) του γείτονα, του χριστιανισμού...
Με τέτοια και άλλα, πάει ο ένδοξος ελληνικός πολιτισμός...
Εβραιοποιούνται μερικοί και ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΊΡΝΟΥΝΕ ΧΑΜΠΑΡΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy