ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η πολιτική εξουσία στην Ελλάδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 12:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

_________________________________________________________________________
ΜΗΝΥΜΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ

Στο θέμα αυτό άλλαξε ο τίτλος από:
"ΚΟΜΜΑΤΑ - ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ/ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΚΟΜΜΑΤΩΝ, ΘΕΤΙΚΑ/ΑΡΝΗΤΙΚΑ"
σε:
"Η πολιτική εξουσία στην Ελλάδα"

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ, Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΙ
ΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ
ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΙΚΗ)
ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ, ΕΦΟΣΟΝ ΕΚΤΙΜΟΥΜΕ
ΟΤΙ Η ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΚΤΡΟΠΗΣ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ
ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ
(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ,
Ή ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΤΥΠΟΥ ΟΜΑΔΩΝ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΟΠΑΔΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ)
ΑΠΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ FORUMS ΤΟΥ ESOTERICA.

19/01/2009
_________________________________________________________________________


Δεν ξέρω τι ψηφίζει ο καθένας σας και γιατι αλλα έφτιαξα αυτό το θέμα ώστε να παρουσιαστούνε τα θετικά κ αρνητικά κομμάτων είτε απο τα έργα τους είτε απο τα λόγια και υποσχέσεις τους(πχ έχω ακούσει κάποια κόμματα να κατηγορούνται για ουτοπικούς ισχυρισμούς).

Εφτιαξα αυτο το θέμα ωστε να μπορεί να γίνει μια παρουσίασει
δεδομένων και γεγονότων οσον αφορά τα κόμματα.

Ο σκοπός δεν είναι η διαφήμιση κάποιου κόμματος αλλα θεωρώ ευπρόσδεκτη όποια "διαφήμιση" γίνει μέσα απο παρουσίαση θετικών έργων.

Ο σκοπος γενικά είναι να ακούστούν διαφορετικές ή και αντιθετες απόψεις.

Επίσης να πω πως δεν θα ήθελα να καταλήξει αυτό το θέμα σε "ανταλλαγή πυρών" αλλα η οποιαδήποτε υγειής λογομαχία, τα μέλη της οποίας έχουν την διάθεση να πούν "Ναι έχεις δίκαιο" "Ναι, έκανα λάθος" ή "Καλά που μου το είπες", είναι ευπρόσδεκτη.
Γενικά εγω πολλές φορες οσον αφορά διάφορα θέματα κατέληξα να λέω "Αν το ήξερα αυτό πιο πριν.." νιώστε ελεύθεροι λοιπόν να αποδεχτείτε τυχόν λάθος αντιλήψεις σας ή αποψεις που είχατε.
Για αυτό δεν υπάρχει το διαδύκτιο άλλωστε?
Απο κει και πέρα ότι και να ισχυρίζεται ο οποιοσδήποτε, η αλήθεια στον αναγνώστη που θα διαβάζει θα είναι φανερή όπως και να χει.

Επίσης, επειδη σε ένα άλλο φόρουμ μιλούσατε για ψήφους σε κόμματα εκτός των γνωστών πέντε, νιώστε ελευθεροι να κάνετε παρουσιαση(ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ) οποιαδήποτε κόμματος που δεν έχει έδρες στη βουλή και πιστεύετε οτι αξίζει.


http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 18:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν διατυπώσω τη γνώμη μου, για να βοηθήσω τη συζήτηση να εξελιχθεί, επιτρέψτε μου να αναφέρω εδώ και όλα τα υπόλοιπα πολιτικά κόμματα της Ελλάδος που δεν έχουν αυτή τη στιμγή εκπροσώπηση στο Κοινοβούλιο.
Εκτός λοιπόν από τα κοινοβουλευτικά:
Ν.Δ., ΠΑ.ΣΟ.Κ., Κ.Κ.Ε., ΣΥ.ΡΙΖ.Α. και ΛΑ.Ο.Σ.
έχουμε τα:

Α.Σ.Π.ΙΔ.Α. - ΡΟΜ
(Ανεξάρτητη Συσπείρωση Πολιτών Ιδιαίτερου Αυτοπροσδιορισμού)
που ιδρύθηκε το 2006 και είναι το κόμμα των Ελλήνων Ρομ με πρόεδρο τον Βασίλης Δημητρίου και εκπρόσωπο Τύπου τον Χρήστο Λάμπρου.

Οικολόγοι Πράσινοι που ιδρύθηκε το 2002 και στις εθνικές εκλογές του 2007 έλαβε 75.529 ψήφους. επίσημη ιστοσελίδα

Δημοκρατική Αναγέννηση που ιδρύθηκε το 2004 και επαναλειτούργησε το 2007, με αρχηγό τον Στέλιο Παπαθεμελή, ενώ στις εθνικές εκλογές έλαβε 57.189 επίσημη ιστοσελίδα

Ένωση Κεντρώων που ιδρύθηκε το 1992 με πρόεδρο τον Βασίλη Λεβέντη. επίσημη ιστοσελίδα

Κ.Κ.Ε. Μ.-Λ δηλαδή Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (μαρξιστικό-λενινιστικό) με πρόεδρο τον Γρηγόρη Κωνσταντόπουλο. επίσημη ιστοσελίδα

ΜΕ.Ρ.Α. (Μέτωπο Ριζοσπαστικής Αριστεράς) που ιδρύθηκε το 1999. επίσημη ιστοσελίδα

EN.ANTI.A (Ενωτική Αντικαπιταλιστική Αριστερά) που ιδρύθηκε το 2007. επίσημη ιστοσελίδα

Μ-Λ Κ.Κ.Ε. (Μαρξιστικό-Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας). επίσημη ιστοσελίδα

Φιλελεύθερη Συμμαχία που ιδρύθηκε το 2007 με πρόεδρο τον Φώτη Περλικό. επίσημη ιστοσελίδα

Κόμμα Φιλελευθέρων. Αυτό είναι το γνωστό κόμμα του Ελευθερίου Βενιζέλου το οποίο επαναλειτούργησε την δεκαετεία του '80 υπό την προεδρία του Νικήτα Βενιζέλου, εγγονού του Ελευθέριου. Τώρα πρόεδρος είναι ο Μανώλης Καλλιγιάννης.
επίσημη ιστοσελίδα

Ο.Α.ΚΚΕ. (Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ). Ιδρύθηκε το 1985 και από τότε λαμβάνει μέρος σε όλες τις εκλογές. επίσημη ιστοσελίδα

Ουράνιο Τόξο. Είναι το κόμμα που ίδρυσε η δήθεν μεινονότητα των "Μακεδόνων" στην Ελλάδα. Επειδή ακριβώς κανένας Έλληνας δεν υπάρχει πιθανότητα να το ψηφίσει κατεβαίνει στις εθνικές εκλογές σε συνεργασία με άλλα κόμματα. Στις ευρωεκλογές όμως βάζει υποψηφιότητα αυτόνομο. Πρόεδρο έχει τον Παύλο Φιλίποβ Βοσκόπουλο. επίσημη ιστοσελίδα

Α.Σ.Κ.Ε. (Αγωνιστικό Σοσιαλιστικό Κόμμα Ελλάδας) ιδρύθηκε το 1984 και πρόεδρος του είναι ο Νίκος Καργόπουλος.επίσημη ιστοσελίδα

Έλληνες Οικολόγοι (πρώην Ένωση Οικολόγων) με πρόεδρο τον γνωστό (για τις απόψεις του και την συμπεριφορά του) Δημοσθένη Βεργή. Στις εκλογές του 2007 έλαβε 1.740 ψήφους, ακόμα απορώ ποίοι τον ψήφισαν. Για το όνομα του Τουτατίς θα μας έρθει ο ουρανός στο κεφάλι.επίσημη ιστοσελίδα

Χρυσή Αυγή του Νικόλαου Μιχαλολιάκου. επίσημη ιστοσελίδα

Φως – Αλήθεια – Δικαιοσύνη του Κωνσταντίνου Μελλισουργού. Κατέρχεται μόνο στην Α' και Β' Αθηνών.

Δημοκρατική Παγκόσμιος Ελλάς του Στέργιου Κρικέλη. Κατέρχεται μόνο στην Α' και Β' Αθηνών.

Π.Α.Α. (Περιφερειακή Αστική Ανάπτυξη) του Νίκου Κολίτη. Κατέρχεται μόνο στη Β' Αθηνών.

Νέο Κόμμα Σωτηρίας Χριστιανική Δημοκρατία του Αλκιβιάδη Στοϊλη. Κατέρχεται μόνο στην Α' Αθηνών και στο νομό Δράμας.

Ε.Π.ΕΝ. (Εθνική Πολιτική Ένωσις). Το πολιτικό κόμμα που ίδρυσε ο Γεώργιος Παπαδόπουλος μέσα από τις φυλακές και με πρόεδρο τον Χρύσανθο Δημητριάδη έλαβε πρώτη φορά μέρος στις εκλογές το 1984.

Νέος Φασισμός του Αθανάσιου Δασκαλόπουλου. Απορώ ακόμα εάν κατάφερε να μαζέψει ψήφους αυτό το κόμμα με τέτοιο όνομα.

Δημοκρατική Περιφερειακή Ένωση. Ιδρύθηκε το 1999 από τον πρώην βουλευτή του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Μιχάλη Χαραλαμπίδη.

Υπάρχουν ακόμα τα εξής πολιτικά κόμματα που κατέρχονται στις εκλογές όποτε θυμηθούν (μάλλον πιο σωστά όποτε βρουν ψώνια για το ψηφοδέλτιο τους):
Χριστοπιστία, Ε.Α.Μ. Β' (Εθνικό Απελευθερωτικό Μέτωπο Β'), Ευρωπαϊκό Δημοκρατικό Κόμμα, Οικολόγοι Εναλλακτικοί (Μ. Δερτούζος), Οραμα Τοπικά Κοινοβούλια και Ο.ΛΑ. (Οργή Λαού).

Να αναφέρω ότι υπάρχουν και αρκετά άλλα κόμματα που συνεργάζονται με κάποια από τα μεγάλα κόμματα για να εξασφαλίσουν εκπροσώπηση στη Βουλή. Π.χ. τα ΔΗ.Κ.ΚΙ και Α.Κ.Ο.Α αποτελούν συνιστώσες του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. και το Κόμμα Ελληνισμού αποτελεί συνεργάτη του ΛΑ.Ο.Σ.

Δεν γνωρίζω σε όλα τα κόμματα τις ιδεολογίες και τις απόψεις τους αλλά έχω να παρατηρήσω ότι υπάρχουν πολλές αριστερές παρατάξεις (left wing ή leftist όπως αποκαλείται η αριστερά στην αγγλική) διότι έχουν ορισμένες βασικές ή μικρές διαφορές στον βασικό άξονα της ιδεολογίας τους.


Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 20:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ μέχρι τα 25 (περίπου) ψήφιζα ΠΑΣΟΚ λόγω μπαμπά! Ένας λόγος που θεωρώ ότι η ψήφος θα πρέπει να επιτρέπεται στα 23 και μετά.
Μέχρι και την τελευταία τετραετία ψήφιζα Ένωση Κεντρώων. Στην τελευταία ΛΑΟΣ. Ο λόγος ότι η ψήφος θα πήγαινε χαμένη.
ΠΑΣΟΚ ψήφιζα γιατί πίστευα ότι ενδιαφερόταν για το καλό της Ελλάδας.
Ένωση Κεντρώων γιατί θεωρώ το Λεβέντη παρά τα επικοινωνιακά του προβλήματα και αδυναμίες ως πολιτικό "άντρα" με όλη τη σημασία της λέξης. Δεν είναι συμβιβασμένος με τα συμφέροντα και κάνει ότι κάνει με γνώμονα το καλό της Ελλάδας. Λόγω όμως του ότι δεν είναι συμβιβασμένος και του ότι είναι ο μοναδικός που έχει κατονομάσει τις φατρίες που λυμαίνονται τη χώρα εδώ και δεκαετίες έχει δεχτεί έναν ανηλεή πόλεμο από αυτούς του βρομιάρηδες και τα παρακλάδια τους με αποτέλεσμα να είναι στην απόξω εις αεί....
Την τελευταία τετραετία ήμουνα 50-50 ανάμεσα σε ΚΚΕ και ΛΑΟΣ. Το συναίσθημά μου ήθελε ΚΚΕ, η λογική μου ΛΑΟΣ. Επικράτησε η τελευταία.
Θεωρώ το ΚΚΕ ως κόμμα που αυτοκτονεί αφού αυτός ο στρουθοκαμηλισμός δεν το οδηγεί πουθενά.
Το ΛΑΟΣ πάλι εμφανίζεται ως ένα πατριωτικό κόμμα, όπου πάνω απ' όλα είναι το συμφέρον της Ελλάδας και αμέσως μετά του πολίτη.
Τόσο στην Ευρώπη όσο και στην Ελλάδα η στάση του είναι η ποιο σοβαρή και με διαφορά από όλα τα άλλα κόμματα.
Το μοναδικό του πρόβλημα είναι ότι έχει στις τάξεις του πολλά φασιστοειδή στοιχεία που το αμαυρώνουν.
Μπορεί λοιπόν απλά να φαίνεται ως ένα καλό και άκακο αρνί και μέσα του να κρύβει έντεχνα το λύκο..........όμως πρώτα θα δω και μετά θα κρίνω. Και μέχρι στιγμής με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ιδεολογίες. Απλά διαχείριση και τίποτα περισσότερο. Όταν λοιπόν με τον Τούρκο απέναντι να ψάχνει συνεχώς την κατάλληλη ευκαιρία για να βουτήξει και άλλα νησιά! και την Παπαρήγα από την άλλη να μιλάει για μείωση των εξοπλισμών, με συγχωρείται αλλά δε θα πάρω.........

Πιστεύω ότι τα τρία κακά της Ελλάδας είναι οι γιατροί, οι δικηγόροι και οι Πολιτικοί μηχανικοί! Μην ξεχνάμε ότι αυτοί έχουν την πλειοψηφία στη Βουλή, αυτοί θεσμοθετούν και αυτοί ασκούν την εκτελεστική εξουσία.........ως εκ τούτου και μόνο κρίνοντας εκ του αποτελέσματος θεωρώ την άποψή μου απολύτως βάσιμη.

Υ.Γ. Αγαπήτέ Dr Jekyll Mr Hyde, πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες, περιμένω και τη δική σου τοποθέτηση όπως και του gilgamesh.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 18/01/2009 20:47:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 01:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1) Αφού αναφέρθηκε από τον europaios2 η ηλικία στην οποία θα πρέπει να ψηφίζουν οι Έλληνες θα εκφράσω πρώτα εκεί τη γνώμη μου.
Εγώ πιστεύω ότι καλώς έχουν τεθεί τα 18 έτη ως έναρξη άσκησης του εκλογικού δικαιώματος των Ελλήνων.

Βέβαια ελπίζω στο μέλλον να μην το ξεφτιλίσουμε όπως στην Αυστρία που το "ρίξανε" στα 16.

2) Επειδή δεν είμαι απόλυτος, πιστεύω ότι σε κάθε πολιτική παράταξη υπάρχουν καλά και άξια στελέχη αλλά και στελέχη ανίκανα να κυβερνήσουν αλλά και άπληστα με σκοπό μόνο την προσωπική τους ανάδειξη και καλοπέραση.

Έχω να δώσω παραδείγματα τέτοιων ατόμων από κάθε παράταξη. Τουλάχιστον έτσι όπως αντιλαμβάνομαι εγώ τις λέξεις άξιος και ανάξιος. Στο κάτω κάτω οι αρχαίοι Έλληνες με την λέξη αριστοκράτης εννοούσαν τον άριστο- για το κρατέω δηλαδή το κυβερνώ. Δυστυχώς δεν είναι όλοι αριστοκράτες με την έννοια της λέξης έτσι όπως την εννοούσανε οι αρχαίοι ημών προγόνοι.

Ως συνέπεια λοιπόν αυτού, του ότι σε όλα τα κόμματα βρίσκονται άξια και ανάξια άτομα, όλα τα κόμματα έχουν αρνητικά και θετικά σημεία (για να έρθω στο θέμα του Dr Jekyll Mr Hyde)

3) Προσωπικά, όπως ο europaios2, πάντα ταλανίζομαι ανάμεσα στα κόμματα του Κ.Κ.Ε., του ΛΑ.Ο.Σ και πρόσφατα και της Δημοκρατικής Αναγέννησης.

Η στάση μάλιστα των δυο πρώτων κομμάτων, που ανέφερα, στα πρόσφατα τραγικά γεγονότα του Δεκεμβρίου δικαίωσαν την επιλογή μου να τα εμπιστεύομαι.

4) Ας μου επιτραπεί επειδή ανέφερες το παρακάτω europaios2,

quote:
Το ΛΑΟΣ πάλι εμφανίζεται ως ένα πατριωτικό κόμμα, όπου πάνω απ' όλα είναι το συμφέρον της Ελλάδας και αμέσως μετά του πολίτη.
Τόσο στην Ευρώπη όσο και στην Ελλάδα η στάση του είναι η ποιο σοβαρή και με διαφορά από όλα τα άλλα κόμματα.

Πρώτον δεν είναι απαραίτητο ο πατριωτισμός να εμφανίζεται μόνο με την μορφή που του δίνει ο ΛΑ.Ο.Σ.
Ο καθένας έχει διαφορετική άποψη σχετικά με το τι είναι πατριωτικό. Και τα συγκεκριμένα δυο κόμματα σίγουρα έχουν διαφορετική άποψη περί αυτού.

Δεύτερον, δεν θα σχολιάσω ποίο κρατά πιο σοβαρή στάση στην Ελλάδα, αλλά θα σχολιάσω την Ευρωπαϊκή στάση. Στο site του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου που έχει τις ερωτήσεις και επερωτήσεις που κάθε ευρωβουλευτής έχει καταθέσει, από κάθε κόμμα, θα δούμε ότι όλα τα κόμματα έχουν σοβαρές ερωτήσεις και ελάχιστες αποτελούν μικροκομματικές διαφορές.

Αυτό πιστεύω ότι συμβαίνει διότι το κάθε κόμμα παρουσιάζει διαφορετικό πρόσωπο στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο από ότι στο εσωτερικό της πατρίδας μας. Ύστερα οι Ευρωβουλευτές μας δεν έχουν στην Ευρώπη ΜΜΕ όπως εδώ στην Ελλάδα να τους αναδείξουν με "πυροτεχνήματα". Ούτε θα μπορέσουν στις Εύρω-εκλογές να "τάξουν" στους ψηφοφόρους τους μια θέση στο παιδί τους σε κάποιον δημόσιο οργανισμό για να κερδίσουν ένα Ευρωπαϊκό έδρανο. Τέλος όταν η Ε.Ε. είναι υπεύθυνη για να σου δώσει παχυλά πακέτα επιδοτήσεων δεν μπορείς εσύ ως Έλληνας βουλευτής να πααρουσιάσεις στην Ευρώπη ένα ανάξιο και μη σοβαρό πρόσωπο.
"Είναι πολλά τα λεφτά Άρη" για να τα χάσεις παρουσιάζοντας στην Ευρώπη το ίδιο πρόσωπο και τις ίδιες προτάσεις που παρουσιάζεις και εντός Ελλάδας.

Αρκετοί Ευρωβουλευτές μας υποστηρίζουν τις ίδιες προτάσεις τους και εντός και εκτός Ελλάδας. Και καλά κάνουν κατά την άποψη μου.

5) Για να παραμείνουμε στο θέμα του Dr Jekyll Mr Hyde.

Θα γράψω για το Κ.Κ.Ε. μερικές προσωπικές απόψεις.
Παρότι έχει ορισμένες υλοποιήσιμες προτάσεις, έχει μείνει προσκολλημένο σε απόψεις και ιδέες που δεν μπορούν να συμπλεύσουν με τα δεδομένα αυτής της εποχής. Ο Χαρίλαος Φλωράκης είχε πεί ότι:
"Ο κομμουνισμός δεν θέλει να καταστρέψει τον καπιταλισμό. Θέλει να αποδώσει τα κέρδη με ίσους όρους σε κεφάλαιο και εργάτες."
Δεν συμφωνώ με αυτήν την άποψη. Συμφωνώ να αμοίβεται καλύτερα το εργατικό δυναμικό όπως επίσης και να απολαμβάνει καλά ασφαλιστικά και συνταξιοδοτικά μέτρα.
Αρκετά μέλη του Κ.Κ.Ε. παλεύουν για αυτά τα μέτρα και καλά κάνουν.

Ακόμα ένα στοιχείο στο οποίο διαφωνώ με το Κ.Κ.Ε. και το θεωρώ βασικό για την ελληνική οικονομία, είναι η στάση του απέναντι στους ξένους επενδυτές και τις πολυεθνικές.

Όλο το σύστημα της οικονομίας βασίζεται σε επενδύσεις και από τη στιγμή που ξένοι θέλουν να επενδύσουν στην Ελλάδα, όπως οι Κινέζοι στα λιμάνια μας, πιστεύω ότι πρέπει να τους αφήσουμε να το κάνουν αλλά και να παρακινήσουμε και άλλους να κάνουν το ίδιο.
Δεν γίνεται λοιπόν να κάνει το Κ.Κ.Ε. παράπονα για τους ξένους επενδυτές από τη στιγμή που θα φέρουν χρήμα να κινηθεί στην αγορά.

Άλλο ένα θέμα το οποίο θεωρώ αρνητικό για το Κ.Κ.Ε. είναι οι απόψεις του για την εξωτερική πολιτική. Θυμάμαι ακόμα που λέγανε, όταν το Κόσοβο έγινε ανεξάρτητο, να μην εμπλακεί η Ελληνική κυβέρνηση και να μην πράξει τα ίδια που έπραξε η Τουρκία διότι το Κ.Κ.Ε. πιστεύει στην αυτοδιάθεση των λαών και καμμιά ξένη δύναμη δεν πρέπει να παρεμβαίνει στα εσωτερικά άλλων κρατών.

Εάν δεν θυμάστε τι είχε πράξει η Τουρκία να σας θυμίζω εγώ. Δανείσανε στο κράτος του Κοσόβου ανώτερους Τούρκους κρατικούς υπαλλήλους για να τους βοηθήσουν να εκπαιδεύσουν στρατό και να αποκτήσουν γνώσεις πάνω στην δημόσια διοίκηση.
Ένας από τους υφυπουργούς Εξωτερικών της Ελλάδος πρότεινε να κάνουμε το ίδιο για να μην "πάρουν κεφάλι" οι Τούρκοι. Το Κ.Κ.Ε. απάντησε με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω.

Έτσι europaios2 και εγώ συμφωνώ στο να μειωθούν οι δαπάνες στα εξοπλιστικά προγράμματα της Ελλάδος. Αλλά άμα το κάνουμε αυτό να δώσουμε βάρος στην εξωτερική μας πολιτική και με διπλωματικές και οικονομικές συμφωνίες να πάρουμε το πάνω χέρι, έναντι των γειτόνων μας.

Το Κ.Κ.Ε. βέβαια λανθασμένα θέλει και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Δεν γίνεται να μειώσει εξοπλισμούς αλλά και να μην δέχεσαι να επηρεάζεις τα γειτονικά σου κράτη διότι πιστεύεις στην αυτοδιάθεση.

Έτσι Dr Jekyll Mr Hyde για να ανακεφαλαιώσω, πιστεύω ότι τα αρνητικά του Κ.Κ.Ε. είναι:
*Λανθασμένη άποψη για την εξωτερική πολιτική
*Λανθασμένη άποψη για τους ξένους επενδυτές και τα ξένα κεφάλαια.
*Ουτοπικές απόψεις για το οικονομικό σύστημα της χώρας.

Αντίθετα πιστεύω ότι το κόμμα της κας. Παπαρήγας έχει ορθές απόψεις για τα θέματα:
*της Υγείας
*της Εκπαίδευσης
*της Εθνικής Αμύνης
*της Θρησκείας
*των Μεταφορών

Αυτά ως προσωπική άποψη, αμόλυντη από κομματικά ή άλλα οφέλη. Δεν έχω σκοπό να πλήξω το Κ.Κ.Ε. ούτε να το εκθειάσω. Γνώμη μου, απλά, είναι όλα τα παραπάνω.

Επειδή είναι περασμένη η ώρα αύριο θα ξαναγράψω για άλλο κόμματα τα αρνητικά και τα θετικά έτσι όπως τα παρατηρώ εγώ.


Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 06:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους συμμετέχοντες στη συζήτηση και τον θεματοθέτη.

Στο εισαγωγικό μήνυμα του θέματος έγινε μια επέμβαση (αλλαγή τίτλου και εισαγωγική σημείωση), την οποία και θα σχολιάσω με το παρόν μήνυμα.


_________________________________________________________________________
ΜΗΝΥΜΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ

Στο θέμα αυτό άλλαξε ο τίτλος από:
"ΚΟΜΜΑΤΑ - ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ/ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΚΟΜΜΑΤΩΝ, ΘΕΤΙΚΑ/ΑΡΝΗΤΙΚΑ"
σε:
"Η πολιτική εξουσία στην Ελλάδα"

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ, Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΙ
ΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ
ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΙΚΗ)
ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ, ΕΦΟΣΟΝ ΕΚΤΙΜΟΥΜΕ
ΟΤΙ Η ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΚΤΡΟΠΗΣ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ
ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ
(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ,
Ή ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΤΥΠΟΥ ΟΜΑΔΩΝ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΟΠΑΔΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ)
ΑΠΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ FORUMS ΤΟΥ ESOTERICA.

19/01/2009
_________________________________________________________________________

Αν και το θέμα ξεκίνησε με καλές και ειρηνικές προθέσεις και οι απόψεις των συμμετεχόντων είναι επίσης ειρηνικές χωρίς να χαρακτηρίζονται από οπαδική νοοτροπία, θα το γνωρίζετε -φαντάζομαι- πως ένα τέτοιο θέμα κρύβει την επικινδυνότητα να παρεκτραπεί σε μια κομματική αντιπαράθεση. Κάτι το οποίο είναι αρκετά μακριά από τη φιλοσοφική νοοτροπία που διέπει τη θεματολογία των συζητήσεων του esoterica. Ωστόσο, η εμβάθυνση σε μια πολιτική συζήτηση με φιλοσοφικές ερμηνείες και προεκτάσεις είναι χρήσιμη και εντός των πλαισίων της θεματολογίας μας.

Αφήσαμε λοιπόν το θέμα ενεργό και αλλάξαμε τον τίτλο του, ώστε να μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση αυτή, μακριά από κόμματα όμως. Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να ειπωθούν άλλωστε, χωρίς να εμπλέξουμε τους πράσινους, τους κόκκινους, τους μπλε και τα υπόλοιπα χρώματα του κομματικού ουράνιου τόξου που στολίζουν τον ελλαδικό ουρανό...

Για την ώρα λοιπόν το θέμα θα παραμείνει ενεργό, εφόσον γίνουν σεβαστές οι αναγκαίες αυτές συστάσεις.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 08:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ακόμα απορώ ποίοι τον ψήφισαν. Για το όνομα του Τουτατίς θα μας έρθει ο ουρανός στο κεφάλι

gilgamesh: ΕΓΩ, ΕΓΩ!!!
Από το 1994 όταν πάω να ψηφίσω βγάζω τα ψηφοδέλτια των κομμάτων στην βουλή και ύστερα ψηφίζω στην τύχη... Στις προηγούμενες έπεσε στα χέρια μου ο Βεργής.

quote:
(πχ έχω ακούσει κάποια κόμματα να κατηγορούνται για ουτοπικούς ισχυρισμούς).

Να γιατί ψηφίζω στην τύχη: δεν υπάρχει για μένα ουτοπικός ισχυρισμός - υπάρχει μόνο πιστεύω και ιδεολογία. Όταν λοιπόν μέλη του Σύριζα πάνε και διαδηλώνουν υπέρ του δικαιώματος των Σκοπίων να λέγονται Μακεδονία, όταν μέλη του Πασόκ δίνουν σε ορεινά χωριά λιμάνια (1989), όταν μέλη της ΝΔ κάνουν χοντρές μπίζνες με το Βατοπέδι ή τα μέλη του ΚΚΕ συνεχίζουν να πιστεύουν ότι εγκληματίες δικτάτορες όπως ο Μάο ή ο Στάλιν ή ο Πολ Ποτ είναι μεγάλοι άντρες και επαναστάτες, τότε για ποιά κομματική ουτοπία ή ισχυρισμούς μιλάμε;

quote:
θετικών έργων.

Αλήθεια, έχει σκεφτεί κανείς τι είναι θετικό έργο, ώστε να το παρουσιάσει έτσι; Μπορεί κανείς να δει αρκετά μακριά - και βέβαια να δει και την πολιτική μυωπία του ΤΩΡΑ των κομμάτων της εξουσίας - για να βγάλει ασφαλή συμπέρασμα;

Λυπάμαι, αλλά δεν το νομίζω...
Κάθε άνθρωπος ΕΧΕΙ στο μυαλό του κάποιο κόμμα - μέχρι και ταξιτζή έχω ακούσει ο οποίος είχε δύο ταξί και 4 σπίτια να λέει ότι ψηφίζει ΚΚΕ!!!
Εάν μάλιστα μπορώ να παρευρίσκομαι, θα μπορώ με την απλή λογική να καταστρέφω ΚΑΘΕ θετική στάση που έχετε ή θετικό έργο που έχετε δει, για το κάθε κόμμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 12:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ τα λεγόμενα σας παραπάνω και από την δική μου μερια βλέπουμε ότι λείπει το κόμμα
Που θα εμπνεύσει τον λαό και έμενα δεν με καλύπτει κάποιο πλήρως ώστε να ταυτιστώ μαζί του τουλάχιστον από αυτά που είναι στη βουλή .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 19:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φρέσκα Ψάρια - Φρέσκαααααα !!!!!

Ένα νέο κόμμα με το όνομα «Δημοκρατικοί» και με έμβλημα ένα κλαδί ελιάς εισέρχεται στην πολιτική σκηνή της χώρας. Οι θέσεις του κόμματος τοποθετούνται στο χώρο του ριζοσπαστικού κέντρου. Πρόεδρός του ο εκπαιδευτικός Μελέτης Μελετόπουλος και αναπληρωτής πρόεδρος ο επίσης εκπαιδευτικός, Γιάννης Σακιώτης.

Το μεσημέρι της Δευτέρας, κατά τη διάρκεια συνέντευξης τύπου, τα μέλη του νέου κόμματος παρουσίασαν το πρόγραμμα και το καταστατικό του, καθώς επίσης το όνομα, το έμβλημα και την αιρετή ηγεσία του.

Όπως τονίστηκε, οι θέσεις του κόμματος των «Δημοκρατικών» τοποθετούνται στο χώρο του ριζοσπαστικού κέντρου, ενώ η νέα παράταξη έχει ως στόχο «την ειρηνική και δημοκρατική ανατροπή του φαύλου κύκλου στον οποίο έχει περιέλθει το πολιτικό μας σύστημα με αποκλειστική ευθύνη των κυρίαρχων σήμερα πολιτικών δυνάμεων».

Ο κ. Μελετόπουλος τόνισε ότι οι «Δημοκρατικοί» είναι ένα κόμμα πολιτών και όχι πολιτικών, που αφορά όλους τους Έλληνες και όλες τις ηλικίες.

«Στόχος του είναι να καταρτίσει ψηφοδέλτιο και να λάβει μέρος στις προσεχείς ευρωεκλογές», ανακοίνωσε.

Newsroom ΔΟΛΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 01:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εφόσον οι διαχειριστές είπαν μακριά από κόμματα, θα το σεβαστώ και δεν θα αναφερθώ σε απόψεις κομμάτων θετικές ή αρνητικές (όπως τις θεωρώ εγώ πάντα θετικές ή αρνητικές).
Μόνο συγχωρέστε με θα αναγκαστώ να αναφέρω τις ονομασίες κάποιων κομμάτων μόνο για να δώσω παραδείγματα. Θα προσπαθήσω να περιορίσω όμως τις αναφορές μου σε αυτά όσο μπορώ.

1) Μπράβο KERRY KING,
Όντως φρέσκια είδηση. Να δούμε και αυτό το νέο κόμμα, τι θα πει και τι θα κάνει. Πόσο ριζοσπαστικό και πόσο κεντρώο είναι.

2) Ρε OANNHSEA πραγματικά, δεν κάνω πλάκα, ορκίζομαι ότι μου πέρασε για μια στιγμή η σκέψη ότι μπορεί κάποιοι να τον ψήφισαν έτσι τον Βεργή

Αφού σκέφτομαι στις επόμενες εκλογές να δοκιμάσω και εγώ το σύστημα σου, έτσι απλά από περιέργεια να δω ποίο ψηφοδέλτιο θα πέσει στα χέρια μου. Ανάλογα και τα κέφια εκείνη την ημέρα μπορεί, το ψηφοδέλτιο που θα μου τύχει, να το ρίξω και στη κάλπη. Δεν κάνω πλάκα.

quote:
όταν μέλη του Πασόκ δίνουν σε ορεινά χωριά λιμάνια (1989)

Για ποία υπόθεση μιλάς? Δεν την θυμάμε καθόλου?

Όσο για την ιδεολογία, που λες, δεν πίστευω ότι δεν ταυτίζεται με ουτοπικές ιδέες, ορισμένες φορές. Ανέφερα π.χ. το πρόβλημα με την εξωτερική πολιτική που υποστηρίζει το Κ.Κ.Ε.

Δεν θέλει αύξηση των εξοπλιστικών δαπανών αλλά ούτε και θέλει να "χώνεται" ελληνικός δάκτυλος επιρροής σε γειτονικά μας κράτη γιατί πιστεύει στην αυτοδιάθεση του κάθε λαού και στην διαχείριση των εθνικών θεμάτων τους, από τους ίδιους.

Δεν λέω...το παραδέχομαι...σωστή η απόψη για αυτοδιάθεση.
Δεν λέω...το παραδέχομαι...σωστή η άποψη κόψε από την άμυνα και δώσε στην υγεία ή στην παιδεία.
Δεν λέω...σωστή η ιδεολογία αυτή. ΑΛΛΑ...
Δεν γίνεται να θές και την πίτα ολάκερη και το σκυλί χορτάτο.
Άρα η συγκεκριμένη ιδεολογία (όπως εκφράζεται τώρα μιλάω πάντα) οδηγεί σε ουτοπικές ιδέες.

Θα συμφωνήσω μαζί ως προς την άποψη σου:

quote:
Αλήθεια, έχει σκεφτεί κανείς τι είναι θετικό έργο, ώστε να το παρουσιάσει έτσι; Μπορεί κανείς να δει αρκετά μακριά - και βέβαια να δει και την πολιτική μυωπία του ΤΩΡΑ των κομμάτων της εξουσίας - για να βγάλει ασφαλή συμπέρασμα;

Ομολογώ πως, πριν το διαβάσω έτσι συγκεκριμένα και ωραία όπως το έγραψες, δεν το είχα σκεφτεί.
Έλεγα ότι το έργο ορισμένων υπουργών, της τωρινής κυβερνήσεως, είναι αξιέπαινο, αλλά τώρα μου έβαλες μια νέα παράμετρο.
Είναι ικανό να αντέξει μακροπρόθεσμα, το έργο αυτό?

3) Όπως το έθεσε ο Open Mind,

quote:
λείπει το κόμμα Που θα εμπνεύσει τον λαό
.

Θέλω να ρωτήσω κάτι να μου πείτε την άποψη σας.
Εκτός από ένα κόμμα που θα εμπνεύσει τον λαό χρειαζόμαστε και έναν ηγέτη που θα γοητεύσει και θα κάνει τον κόσμο να πιστέψει.

Αυτόν τον ηγέτη που θα τον βρούμε?
Θέλω να πω...
όταν αναζητάς έναν ηγέτη τον αναζητάς γιατί σου λείπουν:
*φρέσκες ιδέες
*εμπιστοσύνη στους θεσμούς
*δύναμη για αλλαγή
*ιδανικά
*εκπροσώπηση της απόψεως σου στο κοινοβούλιο

Αισθάνεσαι απομονωμένος. Όταν όλες οι πολιτικές παρατάξεις έχουν πληγεί στα μάτια των πολιτών, από σκάνδαλα, κόντρες, πρόσφατα γεγονότα, προπαγάνδα και χίλια άλλα δυο.....από που περιμένουμε να ξεφυτρώσει ένα νέο φυντάνι.

Όταν με τις απόψεις, είτε που έχουμε σχηματίσει είτε που μας "έχουν σχηματίσει", έχουμε ισοπεδώσει και εξισώσει όλα τα κόμματα...από που περιμένουμε να δούμε να φανερώνεται ένα νέο πρόσωπο.

π.χ. ο Τατούλης. Ίσως όντως η κριτική που έκανε στην Ν.Δ. γινότανε γιατί δεν συμφωνούσε με την πολιτική της. Εγώ όμως δυσκολεύομαι να τον πιστέψω γιατί ήταν υφυπουργός της Ν.Δ. και αργότερα δεν έγινε και πιστεύω ότι επειδή είναι δυσαρεστημένος τα έβαλε με τον Καραμανλή.

π.χ. ο Βενιζέλος. Ίσως όντως επιθυμούσε να σώσει το ΠΑ.ΣΟ.Κ. από τον Παπανδρέου (αυτή ήταν η άποψη του όχι η δικία μου) αλλά εγώ δυσκολεύομαι να το πιστέψω αυτό.

Αυτό ισχύει για πολλούς βουλευτές μας. Μπορεί να αξίζουν, να είναι ικανοί, να έχουν γνώσεις αλλά επειδή ήταν στο τάδε κόμμα να μην τους θεωρούμε πλέον φερέγγυους. Η γνωστή παροιμία "Κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά."

Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω. Από που πιστεύετε εσείς πως μπορεί να εμφανιστεί ένας νέος ηγέτης?
*Από τα ήδη υπάρχοντα κόμματα?
*Από τον επιχειρηματικό κόσμο?
*Από τον πνευματικό κόσμο?
*Από τον Ακαδημαϊκό χώρο?
*Από την Ορθόδοξη Χριστιανική Εκκλησία?
*Άλλη ιδέα?

Έχουμε πλέον άτομα που να ενδιαφέρονται για την πολιτική σωτηρία του τόπου?

4) Ρε Dr Jekyll Mr Hyde. Καλά άνοιξες το θέμα. Την δικία σου άποψη δεν θα μας την πεις? Ανυπομονώ.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 10:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας,

Χωρίς να θέλω να προσβάλω τον θεματοθέτη, δεν καταλαβαίνω γιατί ανοίχτηκε και άλλο "πολιτικό καφενείο" και δεν συνεχίστηκε η κουβέντα στο θέμα περί "απαξίωσης της πολιτικής".

Για το νεοσύστατο κόμμα των "Δημοκρατικών" προσωπικά δεν θεωρώ πως είναι καιρός για πειραματισμούς. Δεν έχω ιδέα ποιοί είναι οι εν λόγω κύριοι και δεν πρόκειται να ασχοληθώ παραπέρα μαζί τους. Εγώ διαφωνώ κάθετα με τις πρακτικές της ψήφου διαμμαρτυρίας. Θέλω κάτι νέο στην πολιτική σκηνή μας αλλά δεν πιστεύω στους κομήτες. Το σύστημα κατ'εμέ μπορεί να καταρεύσει μόνο εκ των έσω και προσωπικά πιστεύω πως η καλύτερη αφορμή θα δωθεί μόνο μέσα από την συγκυβέρνηση των δύο κομμάτων εξουσίας. Ενδεχώμενη ταυτόχρονη φθορά των δύο αυτών κομμάτων, σε συνδοιασμό με την ανύπαρκτη ενελακτική του παρόντος πολιτικού σκηνικού, πιστεύω θα έδινε την ώθηση σε στελέχη των κομμάτων εξουσιας να τολμήσουν να απαγκιστρωθούν από τα δύο μεγάλα κόμμτα και να τραβήξουν δική τους πορεία. Η ΝΔ έχει ήδη ένα σωρό μητσοτάκηδες να περιμένουν σειρά για την αρχηγία, ενώ το ΠΑΣΟΚ έντεχνα έχει ήδη ξεκινήσει να προβάλει το προφίλ του υιού του Γιωργάκη.... Οπότε....

Δύσκολα θα βρεθεί ο σοβαρός ανθρωπος που θα εμπνευσει τους Έλληνες. Είμαστε τόσο μαλακισμένος και αστοιχείωτος λαός που μόνο φελοί Λάκηδες επιπλέουν πλέον....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 10:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για ποία υπόθεση μιλάς? Δεν την θυμάμε καθόλου?

Βόρεια Ελλάδα το 1989 - νομός Κατερίνης (εάν θυμάμαι καλά)...

quote:
Εκτός από ένα κόμμα που θα εμπνεύσει τον λαό χρειαζόμαστε και έναν ηγέτη που θα γοητεύσει και θα κάνει τον κόσμο να πιστέψει.
Αυτόν τον ηγέτη που θα τον βρούμε?

Εδώ έχουμε τα εξής προβλήματα:
Α) Θέλει ηγέτες η δημοκρατία;
Μήπως τελικά ο ηγέτης σε ένα κόμμα (και κατά προέκταση σε ένα κράτος) δεν είναι τίποτα άλλο, παρά κατάλοιπο της φεουδαρχίας;
Είναι η ίδια γελοιότητα που ακούμε κάθε φορά σε κάθε περίπτωση: που είναι ο πρωθυπουργός... Λες και αυτός είναι που μας φυλάει από τους ληστές, αυτός που μας δίνει τα επιδόματα, αυτός που μας σκουπίζει το χεσμένο κολαράκι...
Λοιπόν, πόσο άξια είναι τα στελέχη που έχει το κάθε κόμμα πίσω από την μαριονέτα που ονομάζεται πρωθυπουργός - και το κυριώτερο: ποιά είναι τα ΚΡΥΦΑ (όχι και τόσο) στελέχη που στηρίζουν αυτό το κόμμα;
Β) Μήπως τελικά τα πλήθη ψηφίζουν ένα πρόσωπο βιτρίνα και όλα από πίσω του είναι σαπισμένα;
Εάν πάρουμε έναν προς έναν τους ηγέτες των κομμάτων που προσπαθούν να αποκτήσουν την ψήφο μας τι θα δούμε; Ποιό είναι το υπόβαθρο τους και ποιές είναι οι κινήσεις τους μέχρι τώρα;
Γ) Εάν ένα κόμμα κατέβει σε εκλογές ΧΩΡΙΣ αρχηγό, αλλά με π.χ. ένα 12μελές συμβούλιο τι ακριβώς θα πετύχει από πλευράς ψήφων;
Δ) Τα προγράμματα του, πόσο απορρέουν από την ίδιο του τον αρχηγό και τις μέχρι τώρα θέσεις του και απόψεις του; π.χ. διάβασα μία συνέντευξη βουλευτή του ΚΚΕ που μιλούσε για την άμεση δημοκρατία - ΕΛΕΟΣ ΡΕ!!! Δεν έχουν αποκήρυξει τον Στάλιν και τον Μάο στο ΚΚΕ και μιλούν για άμεση δημοκρατία;;;

Μπορούμε να το κάνουμε για το κάθε κόμμα ξεχωριστά τα θέματα που έθεσα ποιό πάνω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 12:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω. Από που πιστεύετε εσείς πως μπορεί να εμφανιστεί ένας νέος ηγέτης?
*Από τα ήδη υπάρχοντα κόμματα?
*Από τον επιχειρηματικό κόσμο?
*Από τον πνευματικό κόσμο?
*Από τον Ακαδημαϊκό χώρο?
*Από την Ορθόδοξη Χριστιανική Εκκλησία?
*Άλλη ιδέα?



Καλά όπως έχουν τώρα τα πράγματα από πουθενά δεν πρόκειται να εμφανιστεί αν πάμε
Τώρα υποθετικά θα με ενέπνεε αν προέρχονταν από τις μικρές τάξεις δηλαδή όχι από εύπορη
Οικογένεια ώστε να έχει μοχθήσει να φτάσει εκει που έφτασε και συνάμα να ξέρει από πρώτο χέρι τα προβλήματα του λαού γιατι εκεί πιστεύω ότι είναι το πρόβλημα μας αν μας
Κυβερνούν άνθρωποι που τα βρίσκουν όλα ρόδινα στην πορεία τους και δεν ξέρουν
Πως είναι να τα βγάζει ο άλλος δύσκολα περά λογικό είναι να μην καταλαβαίνουν το πρόβλημα και να μην μπορούν να βοηθήσουν .
Έμενα πχ θα με ενέπνεε ένας ακαδημαϊκός ας πούμε που ξεκίνησε από το μηδέν απο
Τις μικρές τάξεις και μόχθησε να φτάσει εκεί που έφτασε σε συνδυασμό με τις ιδέες
Του που θα με ενέπνεαν .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 14:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε πιστεύω στα κομματα

Όχι θα σας τη πω την άποψη μου.

Θέλω όποιο κόμμα και να βγεί να είναι αντιαμερικάνικο.
Κατα προτίμηση να μην είναι η ΝΔ αν και τη θεωρώ καλύτερη απο πχ Πασοκ&Συνασπισμος.

Το ΚΚΕ δε θα το ψήφιζα επειδη υπόσχεται τρελά πράματα.

Το ΛΑΟΣ μπορεί να το ψήφιζα, αλλα όπως είπε κάποιος άλλος εχει κάποια φασιστικά μέλη. Εγω βέβαια είμαι λίγο φασιστής απο την άποψη οτι αν κάτι προκειτε για το κοινό καλό τότε δεν τιθεται θέμα δημοκρατίας(για μενα) επομενως και ο λαός(επειδη ο κάθε πολίτης κοιτάει το προσωπικό συμφέρον) δεν πρέπει να ανακατεύεται.
Αλλα ο φασισμός που ασκούνε τα κόμματα συνήθως αφορά το προσωπικό συμφέρον, πράμα το οποίο φυσικά καταδικάζω.
Επίσης ειναι ξεκάθαρο οτι ο πολιτικός κόσμος χρειάζεται ανοιχτα κ λογικά μυαλα και όχι μυαλα προσκολλημένα σε ιδέες και δόγματα.

Με άλλα λόγια θεωρω οτι πρεπει να ψηφίσω οποιαδήποτε κόμμα εκτός των γνωστών. Αλλα αυτο το κόμμα να μην είναι κ άσχετοι. Γιατι η "ασχετήλα" στην "γωνία" που έχει στριμωχθει η χώρα μας τώρα μπορει να απωβεί ακόμα και σε πόλεμο.

αλιλούλια, την είπα την άποψη μου λοιπόν

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 15:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde:
"Θέλω όποιο κόμμα και να βγεί να είναι αντιαμερικάνικο."

=====================================================================
Μεγάλο λάθος. Τι σε νοιάζει εσένα εάν σε κουμαντάρει ο Αμερικανός ή ο Ρώσος ή ο Κινέζος? Και εγώ είμαι κατά της Αμερικής αλλά εάν ξαφνικά αλλάξει στάση προς την Ελλάδα και αρχίσει εμπράκτως να μας στηρίζουν..............θα γίνουν οι καλύτεροι φίλοι μου.
Η όποια κυβέρνηση θα πρέπει να πράττει με γνώμονα το συμφέρον της Ελλάδας και μόνο, δεν πρέπει να μας απασχολεί το ποιός θα μας διαφεντεύει........ας είναι και ο Φούφουτος...αρκεί να κερδίσουμε από αυτόν.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 18:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον europaios2 Κανένας δεν είναι σύμφωνος με την πολιτική των ΗΠΑ αλλα δεν μπορείς και να τους
Πας εναντία θέλουμε δεν θέλουμε αυτοί κάνουν κουμάντο οποτε μας συμφέρει
Σαν χωρά να έχουμε φιλικές σχέσεις πιστεύω σε αυτόν τον τομέα τα πάμε καλά
Έχουμε μεν καλές σχέσεις αλλα δεν συμμετέχουμε ενεργά στις επιχειρήσεις τους .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 15:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θέλω να κερδίσει η ανθρωπότητα
Απο κει κ πέρα συμφωνω οτι δεν έχει σημασία ποιος είναι "ο αφέντης" αφου είναι.. αφέντης.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 22:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω, για ακόμα μια φορά, μαζί σου OANNHSEA.

Η δημοκρατία κανονικά δεν θέλει ηγέτες αλλά συμβούλια ατόμων με γνώσεις, με αυξημένο αίσθημα ευθύνης και ιδεολογία.


Όσο και να το γελάς Dr Jekyll Mr Hyde εγώ χαίρομαι που διατύπωσες την άποψη σου.

Θα σταθώ σε δυο σημεία από αυτά που είπες.
1) Σχετικά με τον αντιαμερικανισμό που πρέπει να έχει το ηγετικό κόμμα.
Θα συμφωνήσω με αυτό που είπε και ο europaios2. Ακόμα και να μην μας αρέσει η εξωτερική πολιτική μιας υπερδύναμης πρέπει να την προσεταιριζόμαστε φιλικά, δίχως να εμπλεκόμαστε στα στρατιωτικά της σχέδια, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κερδίσουμε.
(Ή τι μπορεί να χάσουμε. Αλλά στην πολιτική όπως και στην οικονομία δεν υπάρχουν ασφαλείς οδοί, μόνο ρίσκα.)

2) Αυτό σχετικά με το ότι ο λαός δεν πρέπει να ανακατεύεται και τον ιδιότυπο "φασιστικό" τρόπο που πρέπει να ασκεί το κράτος.

Εάν κατάλαβα καλά εννοείς
π.χ.Εάν είναι καλό ένα νομοσχέδιο που θέλει να περάσει η κυβέρνηση, θα πρέπει να το περάσει δίχως να ρωτήσει τα άλλα κόμματα ή το λαό. Διότι τα άλλα κόμματα ή τα Μ.Μ.Ε. μπορεί να παραπλανήσουν το λαό και να καταψηφίσει ένα καλό νομοσχέδιο.

Αυτό εννοείς? Εάν κατάλαβα λάθος, συγχώρεσε με και διόρθωσε με.

Ε λοιπόν, εάν εννοείς αυτό, εγώ φίλε μου δεν συμφωνώ.

Όχι μόνο γιατί, όπως πολύ σωστά είπες εσύ ότι:

quote:
Αλλα ο φασισμός που ασκούνε τα κόμματα συνήθως αφορά το προσωπικό συμφέρον, πράμα το οποίο φυσικά καταδικάζω.

Αλλά και γιατί δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ποία τα αποτελέσματα.
Με ποία έννοια το εννοώ αυτό...

π.χ. Υποθέτουμε ότι: Έχεις μια χαρισματική ηγετική προσωπικότητα στο τιμόνι της χώρας, όπως ο Ελ. Βενιζέλος ας πούμε. Αποφασίζει μια μέρα να ψηφίσει στη Βουλή έναν πολύ καλό νόμο, όπως ας πούμε να δώσει δυνατότητες στους μικροβιομήχανους να επεκτείνουν τις οικονομικές δραστηριότητες ή ας πούμε να κλείσει μια στρατιωτική συμμαχία με μια νέα υπερδύναμη ή μια συμφωνία με μια πολυεθνική.

Φοβάται ότι δεν θα γίνει αποδεκτό διότι θα προσκρούσει στον λαό που αρνείται είτε επειδή θα παραπλανηθεί από τα Μ.Μ.Ε. είτε από τα αντίπαλα κόμματα είτε φοβάται τους ξένους...χίλιαδυο τέλος πάντων.

Και αποφασίζει ο χαρισματικός ηγέτης, με φασιστικό τρόπο, να συγκεντρώσει τη νομοθετική εξουσία μόνο στο πρόσωπο του ώστε να περνάει όλες τις καλές αποφάσεις για την πατρίδα του.

Περνάνε τα χρόνια, η απόφαση για την πράξη του χαρισματικού ηγέτη ήταν τελικά επιτυχημένη. Ο νόμος που πέρασε με αυτόν το τρόπο είχε μεγάλη επιτυχία και πολλά καλά οφέλη.

Στην εξουσία πλέον έχουμε ένα νέο πρόσωπο. Έναν νέο ηγέτη. Δεν είναι σαν τον προηγούμενο. Είναι φιλόδοξος, χειραγωγείται από άλλα συμφέροντα, έχει άλλες απόψεις από τον προηγούμενο.

Αυτός ο νέος ηγέτης θέλει να περάσει έναν νόμο. Έναν κακόβουλο νόμο, ζημιωγόνο. Και επειδή ξέρει ότι οι υγιείς πολιτικές δυνάμεις του κόσμου θα τον αντικρούσουν κάνει ότι και ο προκάτοχος του. Φασιστικά αναλαμβάνει την νομοθετική εξουσία μόνος του και περνάει το νόμο. Ο κόσμος δεν αντιδράει. Θυμάτε τις καλές επιπτώσεις από την ίδια διαδικασία που ακολούθησε ο παλιός ηγέτης. Και τσαπ....τους την έκανε ο νέος ηγέτης ο κομπιναδόρος.

Τέλος παραδείγματος.

Δεν ήθελα να γίνω κουραστικός. Ήθελα απλά να δείξω ότι τέτοιες πολιτικές μπορεί να οδηγήσουν σε τέτοια σενάρια. Και άμα δείτε μέσα στην ιστορία έχουν συμβεί αυτά.

Πάνω από όλα πρέπει να υπάρχει εκπαίδευση του λαού. Όχι μόνο εκπαίδευση δηλαδή παροχή γνώσης αλλά και πολιτική εκπαίδευση. Για να γνωρίζει ο κόσμος τι γίνεται και τι μπορεί να γίνει.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 15:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υπερδύναμης πρέπει να την προσεταιριζόμαστε φιλικά, δίχως να εμπλεκόμαστε στα στρατιωτικά της σχέδια, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κερδίσουμε.

Χμμ.. πιστεύεις οτι το να εμπλεχτείς(άμεσα) σε ένα πόλεμο είναι η μοναδική πηγη "κακού" για μια χώρα?
Χμμ..
Να σε ρωτήσω λοιπόν.. ποια είναι η γνώμη σου για την παγκοσμιοποίηση και ποια η γνώμη σου για την.. Ε.Ε.?

quote:
Εάν κατάλαβα καλά εννοείς
π.χ.Εάν είναι καλό ένα νομοσχέδιο που θέλει να περάσει η κυβέρνηση, θα πρέπει να το περάσει δίχως να ρωτήσει τα άλλα κόμματα ή το λαό. Διότι τα άλλα κόμματα ή τα Μ.Μ.Ε. μπορεί να παραπλανήσουν το λαό και να καταψηφίσει ένα καλό νομοσχέδιο.

Αυτό εννοείς? Εάν κατάλαβα λάθος, συγχώρεσε με και διόρθωσε με.



Σωστά κατάλαβες. Μερικές φορές μάλιστα η κυβέρνηση εχει καλύτερες(ή μάλλον περισσοτερες) "πληροφορίες" απ το λαό. Ο λαός της χώρας και γενικα ο κόσμος έξω απο τον "κύκλο εμπιστοσύνης" δεν είναι πάντα σκόπιμο να τις γνωρίζει. Για ευνόητους λόγους.

Απο κει κ πέρα σωστό είναι αυτο που λες ότι

quote:
Στην εξουσία πλέον έχουμε ένα νέο πρόσωπο. Έναν νέο ηγέτη. Δεν είναι σαν τον προηγούμενο. Είναι φιλόδοξος, χειραγωγείται από άλλα συμφέροντα, έχει άλλες απόψεις από τον προηγούμενο.

Αυτός ο νέος ηγέτης θέλει να περάσει έναν νόμο. Έναν κακόβουλο νόμο, ζημιωγόνο. Και επειδή ξέρει ότι οι υγιείς πολιτικές δυνάμεις του κόσμου θα τον αντικρούσουν κάνει ότι και ο προκάτοχος του. Φασιστικά αναλαμβάνει την νομοθετική εξουσία μόνος του και περνάει το νόμο. Ο κόσμος δεν αντιδράει. Θυμάτε τις καλές επιπτώσεις από την ίδια διαδικασία που ακολούθησε ο παλιός ηγέτης. Και τσαπ....τους την έκανε ο νέος ηγέτης ο κομπιναδόρος.

Τέλος παραδείγματος.


Απλά θεωρείται δεδομένο οτι ο ίδιος καλός ηγέτης θα ξαναψηφιστει. Επιπλέον έχοντας ένα υγειές πολιτικό σώμα θα ήταν δύσκολο να μπει κάποιος διεφθερμένος στην εξουσία. Και να έμπαινε όμως το πιο πιθανό είναι να εβγαινε πολύ σύντομα.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 16:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που γράφεις ότι περισσότερες, εγώ θα τολμήσω να πω και όντως καλύτερες από τον λαό, πληροφορίες έχει η κυβέρνηση και θα έπρεπε να τις διαχειρίζετε για το καλό του κράτους και των πολιτών του.

Σωστό αυτό που λες επίσης ότι ο καλός ηγέτης θα επανεκλεγεί (βέβαια κάποια στιγμή θα αποσυρθεί και λόγο ηλικίας).

Αναφέρεις όμως ότι άμα το πολιτικό σύστημα είναι υγειές θα εκδιώξει έναν πολιτικό που θα είναι κακός.

Το πολιτικό σύστημα δεν είναι κάτι που δεν συνδέεται με την κοινωνία. Οπότε όπως είναι συνήθως η κοινωνία έτσι είναι και οι πολιτικοί που εκλέγει, το έχει ξαναγράψει αυτό και ο Kerry King σε άλλο θέμα.

Οπότε για να υπάρξει το υγειές πολιτικό σύστημα τι πρέπει να υπάρξει?
Υγειής κοινωνία. Και για να γίνει μια κοινωνία σωστή, με πολιτική και κριτική σκέψη, τι χρειάζετε?

Εκπαίδευση, μόρφωση, σωστή πληροφόρηση χρειάζετε.
Οπότε εάν τα έχει αυτά η κοινωνία τότε θα έχει και ένα άξιο πολιτικό σύστημα. Οπότε με τη σωστή μόρφωση παύει να υπάρχει ΚΑΙ η ανάγκη να λαμβάνει ο ηγέτης "φασιστικά" τις αποφάσεις.

Αυτή είναι η γνώμη μου. Πάντα ήμουν και θα είμαι υπέρμαχος της εκπαίδευσης, της μόρφωσης και της σωστής πληροφόρησης των πολιτών γιατί πιστεύω ότι επιλύει τη πλειοψηφία των προβλημάτων μιας χώρας και κατ'επέκταση του κόσμου.


Τώρα να σου απαντήσω στην ερώτηση σου, τι πιστεύω προσωπικά για τη Παγκοσμιοποίηση και την Ε.Ε.

Πρώτα πρώτα, ναι πιστεύω ότι μπορείς να κερδίσεις πολλά από μια υπερδύναμη εάν συμμαχήσεις μαζί της, ή έστω την "κρατάς κοντά σου" αλλά να μην εμπλακείς σε πόλεμο της.

Γιατί άμα εμπλακείς στο πόλεμο, δεν μπορείς να απαγκιστρωθείς ούτε με τη διπλωματία ούτε με κανέναν τρόπο αλλά ούτε να αποκαταστήσεις το προφίλ της χώρας. Αντίθετα εάν δεν εμπλακείς και απλά ακολουθείς κάποιους άξονες της πολιτικής μιας υπερδύναμης δεν γίνεσαι στόχος παρά απλά θεωρήσε ώς πολιτικός ετέρος (όχι στρατιωτικός ετέρος) της υπερδύναμης. Και εάν αρχίσει να παρακμάζει η υπερδύναμη ή ξαφνικά βρεθεί "στριμωγμένη στην γωνία" τότε μπορείς πιο εύκολα, ως χώρα, να μεταπηδήσεις στο αντίπαλο στρατόπεδο και να αποκυρήξεις την προηγούμενη πολιτική που ακολουθούσες αλλά και να πεις ότι ήσουν είτε δέσμιος αυτής της πολιτικής.

Τώρα, πρώτα για την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Προσωπικά θεωρώ αυτήν την Ένωση ως το σημαντικότερο επίτευγμα, όχι μόνο στην Ευρωπαϊκή αλλά και στην παγκόσμια ιστορία.

Θεωρώ ότι η Ε.Ε. έχει προοπτική εξέλιξης.
Πρέπει να διορθώσει κάποιους άξονες της εξωτερικής πολιτικής της κυρίως και ύστερα κάποιους άξονες στην εκπαίδευση. Πρέπει να γίνουν βήματα εμπρός αλλά πιστεύω ότι η Ε.Ε. θα τα καταφέρει. Πιστεύω ότι η αλλαγή θα έρθει από τις Σκανδιναβικές χώρες.

Όσον αφορά την Παγκοσμιοποίηση.
Εάν γινότανε με σωστό τρόπο πιστεύω θα ήταν μια ειρηνική συνένωση των πολιτισμών της Γης με πολλά οφέλη για την ανθρωπότητα.
Αλλά δυστυχώς δεν γίνεται με σωστό τρόπο.
Βλέπουμε μέσα από το Hollywood, τα Μ.Μ.Ε., το ποδόσφαιρο, τη μουσική βιομηχανία και τις πολυεθνικές που ξεκίνησαν από τις Η.Π.Α. και επεκτάθηκαν, να απλώνουν τα πλοκάμια του Αμερικάνικου τρόπου ζωής σε όλο το κόσμο.

Και όλοι διαμαρτύρονται για τη Παγκοσμιοποίηση και πάνε κόντρα σε αυτή ενώ δεν έχουν καταλάβει ότι δεν γίνεται Παγκοσμιοποίηση αλλά Αμερικανοποίηση.

Εχθρός δεν είναι η Παγκοσμιοποίηση. Εχθρός είναι η Αμερικανοποίηση.

Οπότε οι δυο όροι έχουν διαφορά στο νόημα που κρύβουν από πίσω.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 18:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά όλα αυτά που λες, αλλα περίμενα να έχεις ακουστά κάποιες πιο.. συνωμοτικές θεωρίες..
Οπότε πάμε σε μια επιπλέον ερώτηση.
Καλη η παγκοσμιοποίση.. με τον πληθυσμό το γίνεται..?

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 02:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιο συνωμοτικές θεωρίες έχω ακούσει αλλά και έχω διαβάσει. Απλά τις απορρίπτω. Δέχομαι ότι υπάρχουν γεωπολιτικά παιχνίδια και τα υποκεινούν κάποιοι που έχουν συμφέροντα και μπορεί να έχουν ιδρύσει κάποιο κύκλο εμπιστοσύνη μεταξύ τους αλλά δεν πιστεύω στις θεωρίες περί οργανώσεων συνωμοσιών.

Συγκεκριμένα να σου πω ότι έχω διαβάσει άρθρα και βιβλία των εξής συνομωσιολόγων: Ανέστη Κεραμυδά, David Icke, Des Griffin, Texe W. Marrs, David Emory και είχα διαβάσει και 2 βιβλία του Δημοσθένη Λιακόπουλου όταν αυτός πρωτοκυκλοφόρησε στο γυαλί της τηλεόρασης.
Να σου πω ότι τον απέρριψα με την πρώτη και δεν ξαναπήρα βιβλίο του. Πήρα ένα πακέτο στην αρχή να δω τι γράφει (γιατί μου αρέσει να διαβάζω κάτι και μετά να το απορρίπτω) και ύστερα δεν ξαναπήρα.

Από όλους τους παραπάνω πιστεύω ότι μόνο ο David Emory προσεγγίζει πιο ομαλά την πραγματικότητα.

Για να μην ξεφύγουμε από το θέμα, γιατί τα παραπάνω είναι άσχετα με αυτό, θα σε παρακαλούσα να ξανά διατυπώσεις την παρακάτω ερώτηση σου γιατί δεν την κατάλαβα.

quote:
Καλη η παγκοσμιοποίση.. με τον πληθυσμό τι γίνεται..?

Τι εννοείς τι γίνεται με τον πληθυσμό?
Αν πρέπει να τον παρακολουθεί η Παγκόσμια Κυβέρνηση?
Αν πρέπει να αντιδράσει ο λαός?
Ποία κουλτούρα να ακολουθήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο που θα διαθέσεις να μου την επαναδιατυπώσεις.


Εδώ θα ήθελα να θέσω ένα νέο ερώτημα στην παρέα του φόρουμ σχετικά με τη πολιτική εξουσία στην Ελλάδα.

Πιστεύεται ότι ο Καραμανλής παραδίδεται αμαχητί στη Μπακογίαννη ή σε άλλες κομματικές φατρίες της Ν.Δ.?

Γιατί όταν πρωτοεκλέχθηκε μου φάνηκε δυναμικός. Το τελευταίο καιρό, (Εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον, απλά το τελευταίο καιρό έχει παραγίνει η κατάσταση.)
Βλέπω ούτε στα Μ.Μ.Ε. βγαίνει. Ούτε στα επεισόδια μετά το φόνο του Άλεξ απάντησε δυναμικά. Ούτε στην εκλογή Ομπάμα δεν βγήκε να τη χαιρετήσει δημόσια. Ούτε τους αγρότες φαίνεται να έχει το κουράγιο να αντιμετωπίσει. Ούτε στις τουρκικές προκλήσεις μίλησε στον κουμπάρο Ερντογάν. Τίποτα.

Τι πιστεύετε? Κουράστηκε, στεναχωρήθηκε, έχασε το κουράγιο του και παραδίδε αμαχητί?

Ή απλά μας έχει γραμμένους όλους στα.....παλία του τα παπούτσια και κάθεται και βλέπει DVD?

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 09:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

Πρώτα για την παγκοσμιοποίηση.
Θα συνφωνήσω απόλυτα με τον gilgamesh ότι αυτό που βιώνιουμε και "πολεμάμε" είναι η αμερικανοποίηση. Και όταν λέμε "αμερικανοποίηση" εννοούμε μια έννοια όχι τόσο σχετική με τις ΗΠΑ, όσο με τις δυνάμεις που δρουν μέσα στις ΗΠΑ. Τι οξύμωρο, η παγκοσμιοποίηση να "πολεμάται" μέσα από παγκοσμιοποιημένες ομάδες.....

quote:
Πιστεύεται ότι ο Καραμανλής παραδίδεται αμαχητί στη Μπακογίαννη ή σε άλλες κομματικές φατρίες της Ν.Δ.?

Αν και το πολιτικοποιούμε επικύνδινα το θέμα, προσωπική μου άποψη είναι πως στην παρούσα κυβέρνση παίζουν το παιχνίδι "καλός μπάτσος - κακός μπάτσος" όσον αφορά τις ΗΠΑ. Η Ντόρα και το Μητσοτακέϊκο γενικώς έχει άριστες σχέσεις με την οικογένεια Μπους, ο Καραμανλής είναι φανερό πως αποτελεί pain in the ass για τους σερίφηδες. Προσωπικά επικροτώ την στάση του Καραμανλή , έστω και αν παίζει με την φωτία (είναι προτιμότερη από ζεμπεκιές στον τούρκο υπουργό εξωτερικών και ευχαριστίες στις ΗΠΑ....)

quote:
Βλέπω ούτε στα Μ.Μ.Ε. βγαίνει. Ούτε στα επεισόδια μετά το φόνο του Άλεξ απάντησε δυναμικά. Ούτε στην εκλογή Ομπάμα δεν βγήκε να τη χαιρετήσει δημόσια. Ούτε τους αγρότες φαίνεται να έχει το κουράγιο να αντιμετωπίσει. Ούτε στις τουρκικές προκλήσεις μίλησε στον κουμπάρο Ερντογάν. Τίποτα.

Μα γι'αυτό υπάρχουν τα κυβερνητικά στελέχη φίλε μου. Υποτίθεται ότι μας κυβερνάει ένα κόμμα, όχι ένα πρόσωπο. Να απαντήσει τι στην περίπτωση του Γρηγορόπουλου ? Σε ποιά χώρα του κόσμου έχει βγει αρχηγός κράτους να πάρει θέση σε ένα αντίστοιχο συμβάν ? Μόνο οι δικοί μας καραγκιόζηδες βγήκαν και δικάσαν τον αστυνομικό πρωτού καν υπάρξει πόρισμα. Να βγει να χαιρετήσει δημόσια την εκλογή Ομπάμα ???? Αφού έστειλε επιστολή, πρέπει να κάνει και διάγγελμα ? Να μας βγει και κανένας μαλάκας ο Ομπάμα και να το έχει και βάρος ??? Να αντιμετωπίσει τους αγρότες ???? Και τους υπουργούς γιατί τους έχει ??? Με τον κουμπάρο Ερντογάν δεν ξέρουμε τι συζητά σε ιδιωτικό επίπεδο, δεν θα περίμενα όμως μια δημόσια δήλωση του τύπου "ρε κουμπάρε σταμάτα να προκαλείς". Υποτίθεται ότι τα χειρίζεται η Ντόρα αυτά τα θέματα.

Ένας πρωθυπουργός δεν διαφέρει σε τίποτα από έναν διευθήνων σύμβουλο σε μία εταιρεία. Τα στελέχη βγαίνουν προς τα έξω και κάνουν την δουλειά.... Το οτι δεν φαίνεται προς τα έξω ο διευθήνων σύμβουλος δεβν σημαίνει πως είναι στο γραφείο του και βλέπει DVD. Αυτά είναι για τον λαουτζίκο που διασκεδάζει με λάκηδες και πολυκατοικίες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 13:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ένας πρωθυπουργός δεν διαφέρει σε τίποτα από έναν διευθήνων σύμβουλο σε μία εταιρεία. Τα στελέχη βγαίνουν προς τα έξω και κάνουν την δουλειά.... Το οτι δεν φαίνεται προς τα έξω ο διευθήνων σύμβουλος δεβν σημαίνει πως είναι στο γραφείο του και βλέπει DVD. Αυτά είναι για τον λαουτζίκο που διασκεδάζει με λάκηδες και πολυκατοικίες....


Μπορεί όμως να σερφάρει στο διαδίκτυο και να παίρνει μέρος σε forum Για τον διευθύνων σύμβουλο λέω .

Όσο αφορά την εξωτερική πολιτική δεν υπάρχει περίπτωση οποία και να ήταν η κυβέρνηση να πήγαινε εναντία στους αμερικανούς και δεν θα ήταν και σώφρων το έχουμε δει άλλωστε και στο παρελθόν .
Χρειάζεται διπλωματία σε αυτά τα θέματα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 13:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί όμως να σερφάρει στο διαδίκτυο και να παίρνει μέρος σε forum Για τον διευθύνων σύμβουλο λέω .

Για μενα χτυπάει η καμπάνα ???

Διευθηνση πωλήσεων είμαι και ας όψεται η αναδουλειά που υπάρχει χρόνος...
Και ακόμα δεν είδαμε τίποτα...

Σε πληροφορώ πως ο Boss είναι κλεισμένος στο γραφείο του από το πρωί και ασχολείται με θέματα που εγώ δεν είμαι σε θέση να βοηθήσω (καράβια κλπ). Αυτος είναι ο ρόλος του, γιατί αφενός μεν το κομμάτι των εισαγωγών θα πάθει πανωλεθρία το πρώτο 6μηνο, αυτός όμως φροντίζει να βρει λύσεις σε άλλους χώρους για να μείνει όρθια η εταιρεία. Και ας μην τον πάιρνουν χαμπάρι οι υπάλληλοι και οι πελάτες Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 13:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσε τον Big Βoss να βγάλει το φίδι απ την τρυπά και άμα έχει δουλεία θα τρέχεις εσύ και
Θα σερφάρει αυτός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 14:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κάπως έτσι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 17:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι εννοείς τι γίνεται με τον πληθυσμό?
Αν πρέπει να τον παρακολουθεί η Παγκόσμια Κυβέρνηση?
Αν πρέπει να αντιδράσει ο λαός?
Ποία κουλτούρα να ακολουθήσει?

Οχι.. τον πληθυσμο.. σαν ποσό που αυξάνεται.. ποιοι πιστεύεις οτι θα είναι αυτοί που θα επιλέξουνε να ζήσουν στο Φεγγάρι, στον Άρη κοκ..??

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 18:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H απάντηση σου με κάλυψε KERRY KING.
Απλά ο τωρινός πρωθυπουργός ακολουθεί ένα πρότυπο λίγο επίφοβο, με την έννοια ότι τα Μ.Μ.Ε. της Ελλάδος περιμένουν κάθε μέρα να δουν ποιανού πολιτικού θα "μασήσουν τις σάρκες".

Στη χώρα μας τα Μ.Μ.Ε. και ειδικά η τηλεόραση καθοδηγούν πολύ εύκολα αυτούς που τα παρακολουθούν χωρίς προσοχή. Τα Μ.Μ.Ε. δεν στέκονται στην ουσία των πολιτικών πραγμάτων της χώρας αλλά στο θεαθήναι των κινήσεων των πολιτικών.

Με αυτή την έννοια έχουμε δει πολιτικούς να μην έχουν κάτι ουσιαστικό να προτείνουν, αλλά να εξαγγέλουν ουτοπίες και να χρησιμοποιούν θεατρικές δηλώσεις για να φανούν στις ειδήσεις είτε πιο ενεργοί είτε πιο δυναμικοί, οτιδήποτε τέλος πάντων.

Από την άλλη σοβαροί πολιτικοί με έργο, δεν καταφεύγουν σε κινήσεις εντυπωσιασμού περιμένοντας ότι οι δημοσιογραφικοί όμιλοι και οι πολίτες ότι θα εκτιμήσουν το έργο τους. Αυτούς όμως τους πολιτικούς που δεν κάνουν θεατρικές κινήσεις βρίσκονται βορά στα άγρια θηρία των media.

Τώρα στην ερώτηση σου Dr Jekyll Mr Hyde.
Αν και δεν έχει σχέση με το θέμα αυτής της ενότητας θα δώσω μια απάντηση τι πιστεύω εγώ.
Τώρα εάν θέλουν και οι άλλοι συνομιλητές να ανοίξουμε ένα άλλο τόπικ για τα θέματα της Παγκοσμιοποίησης για να μην μπερδεύονται τα θέματα.

Καταρχήν πριν δώσουμε απάντηση στο ερώτημα ποίοι θα αποικίσουν στον Άρη ή στη Σελήνη ή και εγώ δεν ξέρω που (άκουσα και για κάτω από το νερό που ετοιμάζουν ήδη μια πόλη στην Αυστραλία) πρέπει να απαντήσουμε σε άλλα ερωτήματα.
Μπορούμε να αποικίσουμε τον Άρη?
Πότε θα γίνει αυτό?
Θα υπάρξει πρώτα μια δοκιμαστική αποστολή που θα τον "τεστάρει" πριν πάνε να ζήσουν οι κανονικοί άποικοι?
Νομικά τι γίνεται, σε ποίους νόμους θα υπακούν αυτοί εκεί πάνω?
Τι ποσά θα δαπανηθούν?
Τι δυνατότητες μας προσφέρει ο αποικισμός?

Αλλά όπως προείπα τα ερωτήματα αυτά είναι λίγο άκυρα σε σχέση με τη συζήτηση μας περί της πολιτικής εξουσίας στην Ελλάδα.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 18:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωτού το γυρίσετε στο Startrek, μια επισήμανση.

Λες αγαπητέ gilgamesh :

quote:
Στη χώρα μας τα Μ.Μ.Ε. και ειδικά η τηλεόραση καθοδηγούν πολύ εύκολα αυτούς που τα παρακολουθούν χωρίς προσοχή. Τα Μ.Μ.Ε. δεν στέκονται στην ουσία των πολιτικών πραγμάτων της χώρας αλλά στο θεαθήναι των κινήσεων των πολιτικών.

Στην χώρα μας Μ.Μ.Ε. σημαινει ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗΣ της αποβλάκωσης που έχει πάθει ο έλληνας. Κανένας υπεύθηνος πολίτης δεν μπορεί πλέον να εμπιστευτεί τα τηλεοπτικά (κυρίως) και ραδιοφωνικά Μ.Μ.Ε. Με τις εφημερίδες κάτι ψιλο-υποφέρεται αλλά και αυτές από την στιγμή που πρέπει να βρίσκονται στην γραμμή του νταβατζή εκδότη το πράγμα βρωμάει και εκεί. Μόνη ελπίδα στην σιχαμερή τους χειραγώγηση, η ενημέρωση από το διαδύκτιο, τα μπλογκς (ένα από τα καλά που μας ήρθαν από τις ΗΠΑ) και η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διασταύρωση των πηγών. Υπάρχουν πολλά σοβαρά μπλογκς και ο καλύτερος τρόπος για να μαθαίνεις την αλήθεια είναι να γνωρίζεις τον αντίπαλό σου. Μάταια όμως, ο έλληνας αρνείται να ψάξει την αλήθεια... Όλα σερβιρισμένα στο πιάτο τα θέλει... Άρα όπως και με τους πολιτικούς, έχουμε τα ΜΜΕ που μας αξίζουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 21:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κάποτε βγήκε να μιλήσει ένας Έλληνας πολιτικός σε ένα μπαλκόνι στο Σύνταγμα. Αν δεν κάνω λάθος ήταν λίγο μετά το Α παγκόσμιο Πόλεμο.
Την περίοδο εκείνη ο λαός ήταν μοιρασμένος μισοί με τους Αγγλους και μισοί με τους Ρώσους. Τα πράγματα ήταν πολύ φανατισμένα και συνέχεια γινόταν φασαρίες και συμπλοκές στην Αθήνα και αλλού.
Όταν βγήκε να μιλήσει ο πολιτικός ήδη κάτω είχε μαζευτεί πολύς λαός αλλά φώναζαν και μάλωναν μεταξύ τους. Άλλοι έλεγαν ότι η Ελλάδα πρέπει να πάει με τους Ρώσους και άλλοι με του Άγγλους...
Λέει λοιπόν ο τύπος από το μπαλκόνι:
"όσοι είναι με τους Αγγλους να πάνε δεξιά και όσοι είναι με τους Ρώσους να πάνε αριστερά."
έτσι ο κόσμος μοιράστηκε δεξιά και αριστερά της πλατείας Συντάγματος ενώ στην μέση της πλατείας υπήρχε ένα τεράστιο κενό.

Τότε λοιπόν αναρωτήθηκε φωναχτά ο τύπος πάνω από το μπαλκόνι:
"Με τους Έλληνες ρε παιδιά ποιος είναι; δεν είναι κανείς;"

Δυστυχώς αν αρχίσω να γράφω όπως αισθάνομαι τώρα, μετά από 4 μέρες στο μπλόκο των αγροτών δηλαδή, θα στενοχωρηθεί η amalia διότι έβαλε ,και σωστά το έκανε, κάποιους κανόνες στο topic. Οπότε μια κουβέντα θα γράψω ακόμα και σταματώ.
Εχω την πεποίθηση ότι η πολιτική είναι η πόρνη της Αποκαλύψεως του Ιωάννη...
οπότε δεν περιμένω τίποτα από κανένα κόμμα και καμιά παράταξη "μπλοιό", που λένε και στο χωριό μου!



http://oliveoil.homedns.org

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 23/01/2009 21:54:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 21:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα στην ερώτηση σου Dr Jekyll Mr Hyde.
Αν και δεν έχει σχέση με το θέμα αυτής της ενότητας θα δώσω μια απάντηση τι πιστεύω εγώ.
Τώρα εάν θέλουν και οι άλλοι συνομιλητές να ανοίξουμε ένα άλλο τόπικ για τα θέματα της Παγκοσμιοποίησης για να μην μπερδεύονται τα θέματα.

Καταρχήν πριν δώσουμε απάντηση στο ερώτημα ποίοι θα αποικίσουν στον Άρη ή στη Σελήνη ή και εγώ δεν ξέρω που (άκουσα και για κάτω από το νερό που ετοιμάζουν ήδη μια πόλη στην Αυστραλία) πρέπει να απαντήσουμε σε άλλα ερωτήματα.
Μπορούμε να αποικίσουμε τον Άρη?
Πότε θα γίνει αυτό?
Θα υπάρξει πρώτα μια δοκιμαστική αποστολή που θα τον "τεστάρει" πριν πάνε να ζήσουν οι κανονικοί άποικοι?
Νομικά τι γίνεται, σε ποίους νόμους θα υπακούν αυτοί εκεί πάνω?
Τι ποσά θα δαπανηθούν?
Τι δυνατότητες μας προσφέρει ο αποικισμός?



Ήταν "ερωτηση παγίδα" το ποιος θα πάει να αποικίσει πού. Η απάντηση είναι απλή:κανεις δεν θα θελε να μένει σε ένα μέρος σαν το φεγγάρι ή τον Άρη ακόμα και αν ήταν αποικίσιμο. Το ιδιο πιστεύω ισχύει και για τις υδρόβιες πόλεις. Αυτό λοιπόν αποδεικνύει το αυταπόδεικτο:οτι δηλαδη η ειρήνη είναι αδύνατη σε αυτό το πλανήτη εαν αυτός δεν εξελιχθεί ραγδαία(πολυυυ ραγδαία) όσον αφορά την τεχνολογία. Αλλα τεσπα αυτο ήταν μια παρένθεση.. Όντως πρεπει να ανοιχθεί άλλο θέμα για τέτοια συζήτηση..

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy