ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ο άγιος που χάιδευε καλογεράκια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2009, 23:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=21&la=2&artid=959738&catID=16
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2009, 23:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε άθεε, είναι θέμα αυτό τώρα;

Αυτή είναι η καθημερινότητα της εκκλησίας...

Ποιός μπορεί να σχολιάσει ενέργειες άγιων ανθρώπων, που μοχθούν για την πίστη στην ορθοδοξία και για την διάδοση του θείου λόγου τους ανθρώπους;

Πού ξέρεις εσύ αν αυτός δεν είναι ένας τρόπος μετάδοσης των υψηλών φρονημάτων που φέρνουν τον άνθρωπο πιο κοντά στον θεό;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2009, 00:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άθεε δεν έχεις το θεό σου πιά!!!!
Μα είναι πράγματα τώρα αυτά...???
Να εκθέτεις έτσι τους εκπρoσώπους του Θεού?????
Στην κόλαση θα πας να το ξέρεις!

Α, για εισιτήρια μπορείς να απευθυνθείς στον γιαπετ

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2009, 00:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι φυσιολογικό να συμβαίνουν αυτά σε χώρους απομόνωσης από το κοινωνικό περιβάλλον και τις υλικές απολαύσεις της ζωής...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2009, 01:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ar_ia

quote:
Α, για εισιτήρια μπορείς να απευθυνθείς στον γιαπετ

Κατ' ακρίβεια, για εξιτήρια...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2009, 08:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά, ρε παιδιά ... αυτά είναι μεμονωμένα φαινόμενα. Αμάν πια! Χριστιανομάχοι ρατσίστες ... Μεμονωμένα περιστατικά είναι που δεν εκφράζουν την Εκκλησία και την θρησκεία μας. Δεν τα θέλει ο Θεός αυτά ...

Απορία > αυτοί που λένε το παραπάνω [και δεν είναι λίγοι δηλ. βλέπετε ; κανένας τους δεν μπαίνει στο θέμα ... τουμπεκί τώρα όλοι] ήθελα να 'ξερα, έχουν διαφορετικό Θεό από αυτό το κοπρόσκυλο που χαϊδευε και την έπεφτε στα καλογεράκια ; Δηλ. στον ίδιο θεό δεν πιστεύουν ;

Ρε μούφες, ξέρετε τι σημαίνει "μεμονωμένο περιστατικό" ; Όταν αυτό συμβαίνει [και βγαίνει στο φως της δημοσιότητας γιατί ποιος ξέρει τι άλλο γίνεται στα μοναστήρια και στις εκκλησίες] κάθε τρεις και λίγο,

τι σκατά μεμονωμένο περιστατικό είναι ;

trexagirevακο, που είσαι τέκνον μου ;

αφιερωμένο ...

μπορείς απόψε να μπεις / μες στο κελί της μονής

πιο κοντά, πιο κοντά / με τους ηγούμενους

να κάνεις κόλπα πολλά / για να χαρεί κι η μαμά

στην πυρά! στην πυρά! / κατηγορούμενους

Edited by - zip on 12/03/2009 08:06:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2009, 08:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι φυσιολογικό να συμβαίνουν αυτά σε χώρους απομόνωσης από το κοινωνικό περιβάλλον και τις υλικές απολαύσεις της ζωής...

ΤΙ ΛΕ' ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ, ΤΙ ΛΕ' ??? Σοβαρά ε; Κι όμως φίλτατε, δεν είναι φυσιολογικό καθόλου. Υποτίθεται πως αυτά τα κοπρόσκυλα τα έχουν απαρνηθεί αυτά χάρην του θεού. Όταν κάποιος πέρνει μια απόφαση και αφιερώνει την ζωή του σ' αυτό τέλος πάντων που την αφιερώνει, δεν υπάρχει ούτε φυσιολογικό, ούτε αφύσικο. Κάτι τέτοια λέγονται και γέμισε ο τόπος με ντιγκιντάγκες, παιδόφιλους και απατεώνες. Μα ... ποιος τους έφταιξε ; Γουστάρεις ρε άνθρωπέ μου τσιτσί ; Τι σκατά το θες το μοναστήρι ; Τους δικαιολογείς κι από πάνω δηλ. ; Στην πυρά ρε!

Edited by - zip on 12/03/2009 08:13:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2009, 12:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι νόμιμο ανήλικοι να κλείνονται σε μοναστήρια ?

Αυτό νομίζω πως αποτελεί σημείο έρευνας και κουβέντας εδώ μέσα.
Τα υπόλοιπα είναι ξεκατινιάσματα για το κομωτήριο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2009, 13:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι νόμιμο ανήλικοι να κλείνονται σε μοναστήρια ?

Αυτό νομίζω πως αποτελεί σημείο έρευνας και κουβέντας εδώ μέσα.
Τα υπόλοιπα είναι ξεκατινιάσματα για το κομωτήριο....


Ναι καλά, τώρα το πάμε αλλού το θέμα, έτσι ; Σαφώς και δεν είναι νόμιμο, θέλει και 'ρώτημα αυτό. Αλλά "ανήλικος" σύμφωνα με τους Greek νόμους ή με τους Europe νόμους ; Κατ' αρχήν, η ερώτησή σου φίλε, έχει πολιτικές προεκτάσεις και συνδέεται άμεσα με τις σχέσεις Εκκλησίας - Κράτους. Και θα σου εξηγήσω γιατί. Γιατί η έννοια του Νόμου, αφορά διαδικασίες που κατ' εξοχήν γίνονται μέσω του Κράτους. Από την άλλη ο μοναχισμός, αφορά πράξη θρησκευτικής υπόθεσης. Εάν λοιπόν λάβουμε υπ' όψην μας πως στην Europe, οι σχέσεις Κράτους - Εκκλησίας έχουν πλήρως διαχωριστεί [δεν νοείται δηλ. για τον Ευρωπαίο το Σύνταγμά του να υπάρχει εις το όνομα της Τάδε Αγίας Τριάδος, όπως το δικό μας], τότε η ερώτησή σου δεν έχει κανένα νόημα. Εκεί, στην Europe δηλ. τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Δεν αποτέλει θέμα αυτό που λες. Δεν στέκει δηλ. η ερώτησή σου. Δηλ. αν πας και πεις "είναι νόμιμο ανήλικοι να κλείνονται σε μοναστήρια ;", θα σου πουν "δεν τίθεται τέτοιο θέμα, νομιμότητος δηλ. γιατί ο Νόμος (κατά συνέπεια το Κράτος) χέστηκε τι θα κάνουν αυτά". Μια τέτοια απάντηση θα πάρεις, πάνω κάτω.

Στο Ελάντα όμως, θέτεις τώρα θέμα νομιμότητας, γιατί το Σύνταγμά σου είναι γραμμένο εις το όνομα της Αγίας και Ομοούσιου Τριάδος. Βγάλτο αυτό από το Σύνταγμα, και έλα να μου πεις αν είναι νόμιμο ή όχι. Τα μοναστήρια φίλε μου είναι νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου. Όχι ιδιωτικού δικαίου. Ανήκουν στο Κράτος και στον Ελληνικό λαό. Ποιος το ξέρει αυτό ; Πολλοί λίγοι το γνωρίζουν. Συνεπώς, ποιος νόμος του Κράτους θα μπορούσε να ελέγξει την προσφυγή των ανηλίκων σ' αυτά χωρίς να υποθάλπτει την διαιώνιση αυτών των αναχρονιστικών σχέσεων ; Αν τυχόν υπήρχε κάποιος νόμος, το παπαδαριό θα έλεγε πως το Κράτος επεμβαίνει στην Εκκλησία. Και θα έλεγε "καλά, από την μια θέλετε ξέχωρες σχέσεις Εκκλησίας - Κράτους και από την άλλη, μας απαγορεύετε να μπάζουμε ανήλικα καλογεράκια ;". Καταλαβαίνεις που πάει το θέμα ;

Για να μπορέσει να τεθεί θέμα νομιμότητος ή όχι, κατ' αρχήν πρέπει να αλλάξει ο χαρακτήρας των μοναστηριών έναντι του Νόμου και από δημοσίου δικαίου, να γίνουν ιδιωτικού δικαίου. Άλλωστε, άτυπα είναι ιδιωτικού δικαίου, αφού ο κάθε Εφραιμάκος (άγιος ανθρωπάκος) και ο κάθε Ιερόθεος, συμπεριφέρονται σαν να είναι δικές τους εταιρίες και επιχειρήσεις. Αν ρωτάς εμένα, σαν Έλληνα πολίτη, προσωπικά εγώ δεν γουστάρω να έχω παρτίδες με ένα πρόσωπο δημοσίου δικαίου, γιατί με τις ρεμούλες και τα όργια που γίνονται εκεί μέσα, εμμέσως πλην σαφώς, προσβάλλεται η δημόσια εικόνα της χώρας μου. Αν γίνει πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου και αντιμετωπίζεται όπως μια κανονική επιχείρηση (γιατί όχι ; αφού ούτως ή άλλως είναι), τότε θα μπορέσω άνετα να κάτσω στο σκαμνί κάθε παιδόφιλο και κάθε αληταρά και πούστη που βρίσκει κατάλυμα εκεί μέσα. Και τότε θα μπορέσω να φτιάξω - ως Κράτος - και νόμους για τα μοναστήρια. Τώρα όμως, με το σημερινό καθεστώς του αχταρμά, τι νόμο να φτιάξω ;

Έπειτα, εδώ υπάρχει ακόμη θέμα - δημοκρατικότητα γαρ - με τα όρια σύμφωνα με τα οποία κάποιος χαρακτηρίζεται ανήλικος ή ενήλικος. Εγώ ξέρω ενήλικους που είναι ανήλικοι. Εσύ δεν ξέρεις ; Για κάνε μια βόλτα εδώ στο φόρουμ, θα βρεις πολλούς. Αυτόν τον "ενήλικο", ποιος τον προστατεύει ; Εμένα, ποιος με προστατεύει από την Θώδη που κάνει θαύματα ; Με προστατεύει κανένας ; Με προστατεύει το Κράτος μου ; Παπάρια! Ότι να' ναι, όπου να 'ναι κι όπως να 'ναι.

Τι ψάχνεις να βρεις ρε μεγάλε στο μπουρδέλο που ζούμε ... ποια νομιμότητα ... ; Όταν το ίδιο το Σύνταγμα ενός Έθνους αναφέρει "Εις το όνομα της Αγίας και Ομοουσίου και Αδιαιρέτου Τριάδος", όταν Κράτος και Εκκλησία είναι τάτσι-μήτσι-κώτσι, δηλ. ο ένας μπλέκεται στα πόδια του άλλου, ο παπάς πολιτικολογεί και ο πολιτικός δοξολογεί, τι ψάχνεις ; Τρίχες!

Για να μπορέσουμε να κουβεντιάζουμε τέτοια θέματα φίλε μου, πρέπει να υπάρχει πεντακάθαρη εικόνα. Ο παπάς παπάς και ο ζευγάς ζευγάς. Είσαι μοναστήρι κύριε ; ΟK. Φορολογία. Κανονική όπως οι εταιρίες. Είσαι ηγούμενος ; OK. Απαγορεύεται να δέχεσαι ανήλικους χωρίς την έγκριση των κηδεμόνων τους. Είσαι καλόγερος, φτιάχνεις κομποσκοίνια και φυλαχτά ; ΟΚ. Επιτρέπεται να τα πουλάς, αλλά θα πληρώνεις εφορία. Αυτό σημαίνει Κράτος, οργανωμένο και σωστό. Αλλά αυτά τα πράγματα έχουν ΚΟΣΤΟΣ φίλε. Και ποιος θα αναλάβει ένα τέτοιο πολιτικό κόστος ; Θα ξεσηκωθούν οι παπάδες και θα λένε "μπαίνετε στα χωράφια μας!", θα ξεσηκωθεί ο κάθε ανόητος πιστός και θα λέει "τα βάζετε με τον Θεό!", και οι ψήφοι θα γίνουν άφαντοι. Συνεπώς, όλα τα αλέθει ο καλός ο μήλος, ελάτε να σας χαμουρέψουμε θεϊκά!

Για κάνε για πλάκα ένα γκάλοπ εδώ μέσα ... ρώτα τον ηγούμενο του φόρουμ εδώ, τον trexagireve, ρώτα και τον νομικό του σύμβουλο τον europaios2, πως θα τους φαινόταν να αντιμετωπιζόταν τα μοναστήρια του Αγίου Όρους [από την ελληνική νομοθεσία] ως ισότιμα με οποιαδήποτε άλλη ιδιωτική επιχείρηση (φορολογικά) ; Θα τους άρεσε ; Για ρώτα τους και να δεις τι απάντηση θα πάρεις. "Το Άγιο Όρος και τα μοναστήρια του είναι λύκνο της Ορθοδοξίας", θα σου πουν, "δεν είναι επιχειρήσεις". Πως θα τους φαινόταν να θεσπίζονταν νομοθετικές ρυθμίσεις που θα αφορούσαν την λειτουργία των μοναστηριών ; Για ρώτα να δεις τι απάντηση θα πάρεις ...

Από την άλλη, για πες μου, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί το Κράτος να έχει μοναστήρια ; Γιατί ; Γιατί ένα Κράτος χρειάζεται να έχει μοναστήρια ; Μια εκκλησία ασφαλώς και χρειάζεται. Ένα Κράτος όμως ; To Κράτος χρειάζεται να έχει νοσοκομεία, σχολεία, βιβλιοθήκες, παιδικούς σταθμούς, κοινωφελή ιδρύματα, πρόνοια, κοινωνικές υπηρεσίες. Τα μοναστήρια τι τα χρειάζεται ; Αυτό το ρωτάω σε σχέση με τον χαρακτήρα που έχουν. Δεν λέω να μην υπάρχουν, αλλά γιατί να ανήκουν στο Κράτος, αυτό ρωτάω, γιατί να είναι δημοσίου δικαίου ;

Επαναλαμβάνω, το παπαδαριό είναι τα μεγαλύτερα κοπρόσκυλα που υπάρχουν αυτοί την στιγμή στο έθνος. Είναι χειρότεροι και από τους πολιτικούς. Κι έχεις και κάποιους άλλους να λένε " Είναι φυσιολογικό να συμβαίνουν αυτά σε χώρους απομόνωσης από το κοινωνικό περιβάλλον και τις υλικές απολαύσεις της ζωής...".

Ποιοι χώροι απομόνωσης από τις υλικές απολαύσεις της ζωής ρε φιλαράκι ; Τίποτε δεν τους λείπει. "θα βγάλουμε", λέει, "Δελτίο Τύπου και θα σας ενημερώσουμε για το συμβάν". Ε, κάντε και μια πρες κόμφερανς ρε μπάρμπα στο Intercontinental, καλέστε εκεί το διεθνές jet set, και πείτε μας γιατί πουλάτε λίμνες, γιατί χαμουρεύετε ανήλικους, γιατί κάνετε αλλαξοκολιές, ενημερώστε μας ρε παιδί μου. "Χώροι απομόνωσης υλικών απολαύσεων". Τίποτε δεν τους λείπει φίλε. Τι λέμε τώρα ...

Edited by - zip on 12/03/2009 15:09:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2009, 15:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε ρε παιδιά; Ειδατε κάτι απο τα δικά σας και
αναπλήσατε, αλησμόνητες νύχτες, στο σεληνόφως, με άλλα
μέλη ..φυσιολατρικών συλλόγων;Και πώς κάνετε για κουτσομπολιό!!!
Στο στοιχείο σας...
Αλλά, πέραν της πλάκας,το σωστό σωστό και το λάθος λάθος, όλοι
όσοι παρανομούν και σοδομίζουν, πρέπει να διωχθουν και ώς
κληρικοί ή μοναχοί, ηγούμενοι, είτε ως λαικοί....Αυτά είναι
ξεκάθαρα..Να λάμψει η αλήθεια και να καθαρίσει ο κόπρος...
Αλλά σε καμία περιπτωση να επιτρέπουμε την ασυδοσία, όπως
προφανώς μερικοί θα ήθελαν...
Για ανθρώπους θα μιλάμε ή για ιδέες και αξίες; Όλο τα ΜΠΕΡΔΕΎΕΤΕ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2009, 15:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άγιε Γέροντα trexagireve, τι λες, να φορολογήσουμε την Δοχειαρίου ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2009, 15:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
quote:

Απαγορεύεται να δέχεσαι ανήλικους χωρίς την έγκριση των κηδεμόνων τους.

Αυτό δεν το ήξερα.
Εγώ νόμιζα ότι πάνε με την έγκριση του κηδεμόνα.

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2009, 16:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip τις σχέσεις Εκκλησίας και Κράτους τις διαπραγματευόμαστε σε άλλο θέμα.

Μην είσαι τόσο απόλυτος για το Europe, ψάξε λιγάκι τον ρόλο των χριστιανοδημοκρατικών κομμάτων (που ασκούνε και εξουσία βεβαίως-βεβαίως), δες ποιοί καμουφλάρουνται από πίσω και σύγκρινε με το Ελλάντα...

Για το συγκεκριμένο θέμα τώρα, δεν βρίσκω τον λόγο τι μπορούμε να συζητήσουμε πέρα από το να κάνουμε κοτσομπολιό και να ξεκατινιαστούμε. Είναι πρωτίστως ποινικό το θέμα και θα αποφανθεί η δικαιοσύνη γι'αυτό. Δηλαδή στο επόμενο σκηνικό που θα πιάσουν σάτυρο δάσκαλο θα αναλύσουμε το πουσταριό και την ανωμαλία των εκπαιδευτικών ???

Και να σου πω και κάτι τελευταίο ???

Έμαθα πλέον να μην πιστεύω τίποτα πρωτού αποδειχτεί η αλήθεια. Το ότι καταγγήλανε τον ηγούμενο (ή οτιδήποτε είναι αυτός τέλος πάντων) εμένα δεν με μου λέει τίποτα. τι πιο απλό να θέλουν να τον "εξοντώσουν" και τι πιο εύκολο να του προσάψουν κατηγορίες για σεξουαλική κακοποίηση. Με την λύσα που υπάρχει για τους ρασοφόρους, το τυράκι το τσιμπάει η κοινωνία χαλαρά και τον βγάζει ένοχο έτσι για πλάκα (με συνοπτικότατες διαδικασίες....)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2009, 23:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αθεε , το ράσο είναι φαρδύ και μακρύ για να κρύβη πολλή βρωμιά . Όλα αυτά τα αίσχη που ακούγονται τα τελευταία χρόνια , όταν μετά την αποκατάσταση της δημοκρατίας στην χώρα μας ξεδοντιάστηκε κατά ένα ποσοστό η παρεμβατική λογοκρισία της εκκλησίας που με την παντοδυναμία της κατόρθωνε να επιβάλλη στην βιβλιογραφία , τον τύπο και τα ΜΜΕ εν γένει , δεν είναι καινούργια αλλά διαχρονικά .
Πρόσφατα διάβασα ένα αυτοβιογραφικό διήγημα του αγωνιστή πεζογράφου μας Θέμου Κορνάρου με τίτλο «Οι Άγιοι δίχως μάσκα» , που έγραψε μετά το οδοιπορικό του στο «Άγιο Όρος» το 1931 , στο οποίο αντικατοπτρίζεται όλη αυτή η σαπίλα που κρύβεται στην «Σπιναλόγκα» των ψυχών όπως το ονομάζει .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2009, 04:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άφησα το θέμα να ωριμάσει και περίμενα να δω τι θα γράψουν οι χριστιανοί του φόρουμ
δυστυχώς δεν τοποθετήθηκαν καθόλου εκτός από τον τρέχα που πάλι προσπάθησε να μπλέξει στην συζήτηση τους άλλους θεούς των άλλων θρησκειών

το πρόβλημα που δημιουργείτε εδώ είναι αρκετά μεγάλο

θα παραβλέψω το θέμα της παιδεραστίας γιατί υπάρχει σοβαρότερο πρόβλημα και αυτό είναι τα εργαλεία που χειρίστηκε αυτό το τέρας για να ασελγήσει στα παιδιά
τα παιδιά αυτά παρασύρθηκαν σε αυτές τις πράξεις από κάποιον που υποτίθεται πρέσβευε το σωστό
από κάποιον που ήταν σε επαφή με τον θεό
από κάποιον που εκπροσωπεί τον θεό στην γη

αυτός ο άνθρωπος έκανε χρήση της δύναμης αυτής και έκανε αυτές τις άνομες και αναίσχυντες πράξεις

πραγματικά λυπάμαι που και αυτός θα πέσει στα μαλακά όπως και τόσοι άλλοι παπαδοπαιδεραστές και είμαι σίγουρος ότι θα έχει και διάφορα πρόβατα που θα βελάζουν υπέρ του έξω από το δικαστήριο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2009, 07:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην είσαι τόσο απόλυτος για το Europe, ψάξε λιγάκι τον ρόλο των χριστιανοδημοκρατικών κομμάτων (που ασκούνε και εξουσία βεβαίως-βεβαίως), δες ποιοί καμουφλάρουνται από πίσω και σύγκρινε με το Ελλάντα...

Δεν είμαι απόλυτος, έχω ταξιδέψει αρκετά και έχω μείνει στο εξωτερικό αρκετά γι' αυτό μιλάω κατ' αυτόν τον τρόπο. Γενικότερα τα πράγματα στο Europe είναι πολύ πιο ξεκάθαρα και αυτό αφορά και τις σχέσεις πολιτείας - εκκλησίας. Τουλάχιστον δηλ. στο θέμα των μοναστηριών.

quote:
Για το συγκεκριμένο θέμα τώρα, δεν βρίσκω τον λόγο τι μπορούμε να συζητήσουμε πέρα από το να κάνουμε κοτσομπολιό και να ξεκατινιαστούμε. Είναι πρωτίστως ποινικό το θέμα και θα αποφανθεί η δικαιοσύνη γι'αυτό. Δηλαδή στο επόμενο σκηνικό που θα πιάσουν σάτυρο δάσκαλο θα αναλύσουμε το πουσταριό και την ανωμαλία των εκπαιδευτικών ???

Δεν λέω πως έχεις άδικο σ' αυτό που λες. Αφαλώς και είναι ποινικό το θέμα και εμείς ως απλοί παρατηρητές δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα πέραν του να εκφράζουμε - εγώ τουλάχιστον προσωπικά - την αγανάκτησή μας.

quote:
Με την λύσα που υπάρχει για τους ρασοφόρους, το τυράκι το τσιμπάει η κοινωνία χαλαρά και τον βγάζει ένοχο έτσι για πλάκα (με συνοπτικότατες διαδικασίες....)

Η λύσσα που υπάρχει για τους ρασοφόρους, όπως χαρακτηριστικά λες, δεν δημιουργήθηκε από το πουθενά φίλε μου. Δεν ξύπνησε ο λαός ένα πρωϊ και είπε "α, με ποιους να τα βάλουμε σήμερα ; με τους παπάδες! ορμάτε ρε!", αυτό νομίζω το γνωρίζεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2009, 17:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
από κάποιον που ήταν σε επαφή με τον θεό
από κάποιον που εκπροσωπεί τον θεό στην γη

Βιτρίνα.
Σκέφτεσαι τίποτα καλύτερο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2009, 18:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου mimosa, έχω τοποθετηθεί πλειστάκις, ενάντια
στην μισθοδοσία και την υπαλληλική νοοτροπία στον κλήρο...
Εννοείται ότι τώρα είναι χειρότερα απο ποτέ ο κλήρος κι
η σχέση του με τον κόσμο, αλλά, δεν υπάρχει και το όργανο της
εκκλησίας που να ελέγχει αυτά τα πράγματα, περιοδικά...
Φίλε άθεε, συμφωνώ και πάλι μαζί σου, σε όλα!!!!Εκτός απο την
κατηγορία περί ανακατέματος άλλων θεών...Απάντηση ήταν, όχι
δικαιολογία για τους ανώμαλους καθε μονής και τον πλούτο που
συσωρεύουν εκεί....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2009, 19:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι θα κανει τρεχαγυρευε αυτό το όργανο;
Θα ελέγχει τα όργανα των αγίων;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2009, 20:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας πούμε καλύτερα ότι θα εξετάζει τους υποψήφιους μοναχούς,
θα ελέγχει σχολές οικοτροφία και λοιπά ευαγή ιδρύματα ,
αγαπητή mimosa...Θα είναι σίγουρη ότι το πλήρωμα των μοναχών
είνα ορθώς εκεί....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2009, 23:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Αγαπητή μου mimosa, έχω τοποθετηθεί πλειστάκις, ενάντια
στην μισθοδοσία και την υπαλληλική νοοτροπία στον κλήρο...
Εννοείται ότι τώρα είναι χειρότερα απο ποτέ ο κλήρος κι
η σχέση του με τον κόσμο,

Δεν είναι η αιτία, για την ανωμαλία του παπαδαριού η ιδιότητα του δημοσίου υπαλλήλου, αυτή είναι αιτία για άλλα κακά που εκπροσωπεί το μεγαλύτερο μέρος του κλήρου.

Μη γκρινιάζεις πάλι που οι παλαιοημερολογίτες παπάδες δεν πληρώνονται απ' το δημόσιο. Αποφεύγεις να τοποθετηθείς ευθαρσώς στο θέμα και να καταδικάσεις με θάρρος αυτές τις ενέργειες των εκπροσώπων του θεού.

quote:
αλλά, δεν υπάρχει και το όργανο της
εκκλησίας που να ελέγχει αυτά τα πράγματα, περιοδικά...

Όργανα υπάρχουν και μάλιστα πολλά, με ανώτερο την "ιερά" σύνοδο, αλλά είναι η κεφαλή της διαφθοράς, κάτι που απέδειξε για πολλοστή φορά, με την απόφαση που πήρε γι' αυτό το ρεμάλι, τον Παντελεήμονα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 00:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα είναι σίγουρη ότι το πλήρωμα των μοναχών
είνα ορθώς εκεί....

Μα το θεμα ειναι να μην ειναι ορθως..
Αλλα κι αν ορθωθει στην πορεια;
Για να αποσυρθει καποιος απο τα εγκοσμια, θα πρεπει να τα χορτασει πρωτα.
ε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 08:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή μου mimosa, έχω τοποθετηθεί πλειστάκις, ενάντια
στην μισθοδοσία και την υπαλληλική νοοτροπία στον κλήρο...

Επειδή είσαι εντελώς, μα εντελώς όμως, ΑΣΧΕΤΟΣ και επειδή συνεχίζεις να λες μπούρδες, και σχετικά με την υπαλληλική νοοτροπία που αναφέρεις, άντε βρε ... να σου δώκω μια πληροφορία (και σε σένα και στους υπόλοιπους αναγνώστες κατά τα λοιπά αγαπητούς), που λόγω της ιδιότητός μου είμαι σε θέση να γνωρίζω από πρώτο χέρι και πρώτο μάτι.

Το λοιπόν, χθες το βράδυ, στο Δ' Τελωνείο Εξαγωγής, στην Κεντρική Λαχαγορά της Σαλόνικας, κατατέθει διασάφηση οριστικής εξαγωγής με αποστολέα / εξαγωγέα - ποιον βρε ; - την ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΟΥ, ΚΑΡΥΕΣ, ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ. Δεν γνωρίζω με ποιο από τα 3 ΑΦΜ της μονής έγινε - δεν το θυμάμαι δηλ. - όμως γνωρίζω (γιατί είδα το παραστατικό με τα ίδια μου τα μάτια) τι αφορούσε. Η εξαγωγή λοιπόν αφορούσε οδική μεταφορά 1,000 kgr θυμιάματος, αξίας 25,000 euros και ο προορισμός του εμπορεύματος ήταν ένα μοναστήρι στην Ρωσία. Το τιμολόγιο εξαγωγής είχε σφραγίδα της Μονής και την υπογραφή "Εφραίμ μοναχός".

Προς τιμήν τους οι υπάλληλοι του Τελωνείου, μπλοκάρισαν την διαδικασία εκφράζοντας αμφιβολίες για την εμπορική δραστηριότητα του Βατοπαιδίου και μέχρι την ώρα που έφυγα εγώ από το Τελωνείο, η διαδικασία της εξαγωγής δεν είχε ολοκληρωθεί. Δεν ξέρω τι απέγινε αργότερα.

Προκύπτουν ορισμένα θέματα - κατ εμέ : (ασφαλώς γνωρίζω κ. Τρεχαγυρευόπουλε πως έχεις γνώμη για τα πάντα, αδιαφορώ βέβαια για την απάντηση που ίσως δώσεις γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα είναι φανατική, προβοκατόρικη αλλά και ως συνηθίζεις ... γραφικότατη)

1ον: Το παραστατικό είχε ανάλυση κινδύνου (risk analysis) με την διαβάθμιση "ΜΕΣΑΙΟ". Σημειώστε παρακαλώ αγαπητοί μου αναγνώστες, πως όταν υπάρχει η ένδειξη επικινδυνότητας "ΜΕΣΑΙΟ" για ένα εμπόρευμα, οι Τελωνειακές Αρχές (σύμφωνα πάντα με τον Εθνικό Τελωνειακό Κώδικα) δεν είναι υποχρεωμένες να διενεργήσουν φυσικό έλεγχο του εμπορεύματος. Δεν βλέπουν το εμπόρευμα δηλ. αλλά υπογράφουν μόνο τα συνημμένα έγγραφα (τιμολόγια, δελτία αποστολής, πιστοποιητικά κτλ). Σημειώστε επίσης πως ο βαθμός επικινδυνότητας ενός εμπορεύματος (το αν είναι δηλ. "ΧΑΜΗΛΟ", "ΜΕΣΑΙΟ", "ΥΨΗΛΟ" ή "ΤΥΧΑΙΟ"), προκύπτει από έναν συνδυασμό παραγόντων όπως είναι π.χ ο ίδιος ο αποστολέας, το είδος του εμπορεύματος, η χώρα αποστολής / εξαγωγής και διάφορους άλλους παράγοντες και δίνεται κατ' ευθείαν από το Υπουργείο Οικονομίας μέσω του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Τελωνείων. Το 1ο θέμα λοιπόν που προκύπτει - για μένα - είναι το εξής : πως οι κύριοι του Υπουργείου δίνουν ένδειξη "ΜΕΣΑΙΟ" σε ένα εμπόρευμα ενός αποστολέα, που έχει βουήξει η οικουμένη πως δεν είναι δα και ψιλικατζής ; Ένα είναι αυτό.

2ον: Τι σκατά λιβάνι είναι αυτό που κοστίζει 8,500,000 εκατ. δραχμές ; (πολύ σημαντικό θέμα)

3ον: Εφ' όσον υπάρχει ατιμωρησία, ο Εφραιμάκος συνεχίζει κανονικότητα τις εμπορικές του δραστηριότητες, πουλάει λιβάνια, τα κάνει εξαγωγή σε άλλα μοναστήρια, κανονικό εμπόριο δηλ. μεταξύ των μοναστηριών (δώσε - πάρε, αλισβερίσι). Στα παπάρια του! Και το μπικικίνι που πάει ; Τα 25,000 euros ;

Απ' όλη αυτήν την ιστορία, η οποία διαδραματίστηκε μπροστά στα μάτια μου και τα στοιχεία που αναφέρονται είναι αληθή και επαληθεύσιμα ανά πάσα στιγμή, αγαπητέ κ. Τρεχαγυρευόπουλε, φαίνεται αφ' ενός η εμπορική δραστηριότητα του κλήρου, αφ' ετέρου φαίνεται το ήθος των κληρικών σας. Να τους χαίρεστε!

Το αστείο της υπόθεσης ; Κάτω από την διεύθυνση της Ιεράς Μονής Βατοπαιδίου υπήρχε και η ηλεκτρονική διεύθυνση του - άκουσον, άκουσον - λογιστηρίου της ! (logistirio@vatopedi.gr) Κατά τα άλλα "χώροι απομόνωσης από το κοινωνικό περιβάλλον και τις υλικές απολαύσεις της ζωής..." κύριε Agnostic, ε ;

Και πάλι επαναλαμβάνω > προς τιμήν τους οι Τελωνειακοί υπάλληλοι, σταμάτησαν την διαδικασία. Τουλάχιστον, όταν εγώ έφυγα από την υπηρεσία (περίπου στις 9:00), δεν είχε γίνει η εξαγωγή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 08:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
E εντάξει τώρα, μπορεί να ήταν το λιβάνι των μάγων....

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 08:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γιατί δλδ σου κάνει εντύπωση όλο αυτό?
Αφού εκκλησία κράτος είναι ένα!!!!
Έχει απολαβές ο ένας από τον άλλο!
ΟΚ, βγήκαν τ' άπλυτα στην φόρα του ενός αρχιμαφιόζου, λογικό δεν είναι λοιπόν οι υπόλοιποι να προσπαθούν να τα κουκουλώσουν (βλέπε εφραιμ) για να μην κλείσει η επιχείρηση????
Εδώ είναι μπίζνες δεν είναι παίξε γέλασε.....

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 08:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και γιατί δλδ σου κάνει εντύπωση όλο αυτό?

Μου κάνει εντύπωση το θράσσος τους, όχι τίποτ' άλλο, το απίστευτο θράσσος τους ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 08:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:

Ας πούμε καλύτερα ότι θα εξετάζει τους υποψήφιους μοναχούς,



Και με ποιον τρόπο θα τους εξετάζει δλδ?
Θα κάνει μια ομάδα πχ που θα τους αρχίσει στις κωλονοσκοπήσεις? (όχι πως δεν θα τους αρέσει βέβαια....)

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 14/03/2009 08:53:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 09:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι ευθυμήσαμε πάλι....Βλέπω πως ότι και να
λέμε, περί ανθρωπίνου παράγοντα, που σκοπίμως μεταφέρετε
στην έννοια μοναχός,εσείς πάλι εκεί το γυρνάτε, γιατί
προφανώς σας αρέσει το κουτσομπολιό και δη το ροζέ...
Αγαπητέ zip δεν έχω προχειρες τις τιμές των...λιβανιών για να
σου πω αν είναι ακριβά ή εντάξει, αλλά, θέματα που επιλαμβάνεται η
δικαιοσύνη, τι σχέση έχουν με τον Θεό;
Φίλε μου, ανθρώπινο,πολύ ανθρώπινο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 10:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ zip δεν έχω προχειρες τις τιμές των...λιβανιών για να σου πω αν είναι ακριβά ή εντάξει, αλλά, θέματα που επιλαμβάνεται η δικαιοσύνη, τι σχέση έχουν με τον Θεό;

Έχουν πασά μου, γιατί εσείς θεωρείτε πως η δικαιοσύνη του θεού σας είναι ανώτερη από την δικαιοσύνη των ανθρώπων. Που φυσικά ... κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Με εννοείς ; Για τον Εφραιμάκο που είναι μοναχός είναι πολύ δίκαιο και πολύ φυσικό να νταλαβερίζεται με τους Ρώσους. Για τον άλλον τον Παπαγκάβλα που χαμούρευε τα αγοράκια, κι αυτό είναι πολύ φυσικό. Το λέει και ο Agnostic, "φυσιολογικό είναι να συμβαίνουν αυτά", λέει. Όλα αυτά, γίνονται εις το όνομα του Θεού σας γιατί και ο Εφραιμάκος αλλά και ο Παπαγκάβλας, "εις το όνομαν της Αγίας, ομοουσίου και αδιαιρέτου Τριάς" θα εξομολογήσουν κάποιον, αφού φυσικά θα έχουν πρώτα κατακλέψει τον κόσμο ο πρώτος και πηδήξει τον κόσμο ο δεύτερος. Κατάλαβες ; Δεν κατάλαβες. Κι όλα αυτά τα κοπρόσκυλα, όταν σας μιλούν, για τον Θεό σας μιλούν. Ενώ αυτοί δεν έχουν το θεό τους, σας μιλούν για τον θεό τους. Και τους πιστεύετε και τους υποστηρίζετε και τους δικαιολογείτε. Μην μιλάς λοιπόν για δικαιοσύνη γιατί ο θεός σας δεν είναι δίκαιος. Είναι άδικος, πολύ άδικος φίλε. 'Νταξ' ;

Είναι πολύ άδικος ο θεός σας όταν επιτρέπει να βασανίζονται (γιατί περί βασανισμού πρόκειτε) καλογεράκια. Είναι πολύ άδικος ο θεός σας όταν επιτρέπει να άλλαζουν δισεκατομμύρια ευρά χέρια από 'δω κι απο 'κει, να πωλούνται λίμνες, να απομακρύνονται οικογένειες από τα σπίτια τους επειδή χτίσαν' πάνω σε περιουσίες μονών ενώ από την άλλη ο κόσμος να πεινάει. Είναι πολύ άδικος. Και ποιος θεός ; Αυτός που εσείς πιστεύετε πως έριξε φωτιά και έκαψε τα Σόδομα. Αυτός ο θεός ; Και γιατί δεν ρίχνει έναν κεραυνό στον Παπαγκάβλα να του κάνει στάχτη το πουλί του ; Πολύ άδικος φίλε, πολύ ... Αλλά όταν σου λένε κάποιοι "ρε φίλε, τέτοιος θεός δεν υπάρχει, δεν υπήρξε ποτέ!", δεν το δέχεσαι αυτό, δεν μπορείς να το δεχτείς, επαναστατείς, ωρύεσαι και δοξολογείς τον θεό σου γι' αυτές τις αδικίες του. Μπράβο φίλε, μπράβο. Τότε, σε τι διαφέρεις εσύ από έναν Εφραίμ, από έναν Παπαγκάβλα ; Για πες μου ... σε τι ;

Κοίτα τι λέει ο άλλος ο μοναχός ; "Όλα είναι ψεύδη, μια τρομακτική σκευωρία που έστησαν κάποιοι εις βάρος του γέροντά μας. Εγώ ήμουν συνέχεια μαζί του και ποτέ δεν είχε κάνει όλα αυτά για τα οποία τον κατηγορούν. Με την βοήθεια του Θεού η αλήθεια θα λάμψει." Ποια βοήθεια ρε ; Ποιου θεού ; Αυτουνού που έστειλε 7 πληγές στον Φαραώ ; Πάει αυτός! Μας τελείωσε ... Τον έκανε σκόνη ο Μουμπάρακ.

Γεια σου Ιούδα Εμμανουήλ / γεια σου Ελλάδα και Ισραήλ!

Edited by - zip on 14/03/2009 10:47:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 10:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτοαναιρείσαι μέσα σε μια μία πρόταση, αγαπητέ μου zip...
Η δικαιοσύνη του Θεού,δεν είναι των ανθρώπων...Είναι αυτή που έρχεται σε πέρας χρόνου κι όχι επι γής...Αυτό το ξεχνάς, μάλλον...
Σου αρέσουν τα "πιπεράτα" βλέπω... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 12:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
welcome to Jerusalem my friend
here is the beginning and here is the end
please come in, come in
welcome to your inner being
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy