ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗ ΠΟΡΤΑ........
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 20:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φαντάζομαι πως όλοι γνωρίζουν τη ρήση

"ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗ ΠΟΡΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΟΝΤΑ"

μήπως σας θυμίζει κάτι?


Μία φίλη κάποτε μου έλεγε:

"Στου κουφού τη πόρτα, πάρε τη πόρτα και φύγε"

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 13:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κατάλαβα τον σκοπο του θέματος.
Το "παρε την πόρτα και φύγε" σημαίνει οτι απο τη στιγμή που ο άλλος δεν καταδεχεται να σε ακούσει εσύ κάνε αυτό που θεωρείς σωστό και γράψε τον κανονικά. Αλλωστε το να μην απανταει σημαίνει κατα πάσα πιθανότητα οτι δεν τον συμφέρει να δόσει κάποια απάντηση ή γενικώς οτι δεν ξέρει κάποια απάντηση.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 20:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν κατάλαβα τον σκοπο του θέματος.

Θέλει λίγο φαντασία, θα έλεγα.
Εχουμε εναν κουφό, μία πόρτα και εναν που δεν είναι κουφός και του κτυπά την πόρτα
Οπότε ο κουφός δεν ακούει και αυτός που κτυπά και δεν είναι κουφός παίρνει την πόρτα και φεύγει
Γιατί ομως να αφήσει τον κουφό χωρίς πόρτα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 17:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde, αυτή ίσως είναι η μία απάντηση..

Φίλε allzzaro, η αλήθεια είναι πως το θέμα αυτό άλλοτε παίρνει κωμική χροιά και άλλοτε τραγική.


Όμως επειδή το θέμα είναι αλληγορικό και δεν ομειλώ για τους μή ακούωντες, δηλαδή τους κωφούς,που χάριν της επιστήμης μπορεί κάποια στιγμή να ευεργετηθούν, αλλά για τους κουφούς, εκείνους ή εμάς που κατ’ επιλογή ή κατά συνείδηση ή ακόμα και ασυνείδητα τους παριστάνουμε.

Συμβαίνει συνεχώς γύρω μας... "Στου κουφού τη πόρτα"
Συζητάμε για τα ίδια και τα ίδια πράγματα, γενικεύουμε πολλές φορές ή ειδικεύουμε σε κατευθύνσεις πιο ανώδυνες..
Όμως κάθε τόσο οι συζητήσεις φουντώνουν ως προς εκείνο το σημείο που χρειάζεται για να γίνουμε υπεύθυνοι και υπόλογοι απέναντι σε αυτές ή απέναντι στον εαυτό μας, εκεί όμως ακριβώς αρχίζουμε πάλι να αλλάζουμε κατευθύνσεις ή να ελαφραίνουμε την ατμόσφαιρα ή τις αρνητικές σκέψεις που πιστεύουμε πως κάνουμε.

Τί είναι αυτό που μας πάει πίσω???
Υπάρχει κάτι που τρομάζει ή απλώς κουβέντα να γίνεται?

Εγώ τουλάχιστον το βλέπω συχνά, ακόμα και στα πιο μικρά πράγματα που απαιτούν ελάχιστες προσπάθειες από εμάς τους ίδιους ώστε να καταλήγουμε να δικαιολογούμε τους εαυτούς μας για να μας τοποθετήσουμε ξανά στις ανήμπορες θέσεις που μάλλον τελικά πιστεύουμε πως ανήκουμε..


Φιλικά....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 18:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simori
quote:
Φίλε allzzaro, η αλήθεια είναι πως το θέμα αυτό άλλοτε παίρνει κωμική χροιά και άλλοτε τραγική.

Οντως.
Για αυτό λοιπόν θα σου παραθέσω κάποιους στίχους.

'Αγγελος-εξάγγελος μας ήρθε από μακριά γερμένος πάνω σ' ένα δεκανίκι
δεν ήξερε καθόλου μα καθόλου να μιλά και είχε γλώσσα μόνο για να γλείφει.

Τα νέα που μας έφερε ήταν όλα μια ψευτιά κι ακούγονταν ευχάριστα στ' αφτί μας γιατί έμοιαζε μ' αλήθεια η κάθε του ψευτιά κι ακούγοντάς τον ησύχαζε η ψυχή μας

Έστησε το κρεβάτι του πίσω απ' την αγορά κι έλεγε καλαμπούρια στην ταβέρνα μπαινόβγαινε κεφάτος στα κουρεία και στα λουτρά
και χάζευε τα ψάρια μες στη στέρνα

Και πέρασε ο χειμώνας κι ήρθε η καλοκαιριά κι ύστερα πάλι ξανάρθανε τα κρύα ώσπου κάποιο βραδάκι βρε τι του 'ρθε ξαφνικά κι άρχισε να φωνάζει με μανία

Τα πόδια μου καήκανε σ' αυτή την ερημιά η νύχτα εναλλάσσεται με νύχτα
τα νέα που σας έφερα σας χάιδεψαν τ' αυτιά μα απέχουνε πολύ απ' την αλήθεια

Αμέσως καταλάβαμε τι πήγαινε να πει και του 'παμε να φύγει μουδιασμένα αφού δεν είχε νέα ευχάριστα να πει καλύτερα να μη μας πει κανένα...


Νομίζω οτι οι παραπάνω στίχοι εκφράζουν τον κάθε άνθρωπο που θέλει να ακούει και αυτά που ΔΕΝ ακούγονται ευχάριστα στα αυτιά του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 18:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε allzzaro, πόσο δίκιο έχουν οι στίχοι αυτοί.....αλλά

υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ... όταν όλοι γνωρίζουν μα δεν έχουνε πίστη, πίστη προς τον εαυτό και τον άνθρωπο και έπειτα μπρος σε δαιμόνια και θεότητες, πρώτα από όλα σε μένα, σε σένα, τότε αποδοκιμάζουμε ο ένας τον άλλον με τις πράξεις μας.. έλλειψη θέσης-ευθυνοφοβία...
Οι συζητήσεις και οι κουβέντες σταματάνε εκεί....

Το θυμόσαστε το ποίημα του Καβάφη?



-Τι περιμένουμε στην αγορά συναθροισμένοι;
Είναι οι βάρβαροι να φθάσουν σήμερα.

-Γιατί μέσα στην Σύγκλητο μιά τέτοια απραξία;
Τι κάθοντ' οι Συγκλητικοί και δεν νομοθετούνε;

-Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.
Τι νόμους πια θα κάμουν οι Συγκλητικοί;
Οι βάρβαροι σαν έλθουν θα νομοθετήσουν.

-Γιατί ο αυτοκράτωρ μας τόσο πρωί σηκώθη,
και κάθεται στης πόλεως την πιο μεγάλη πύλη
στον θρόνο επάνω, επίσημος, φορώντας την κορώνα;

-Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.
Κι ο αυτοκράτωρ περιμένει να δεχθεί
τον αρχηγό τους. Μάλιστα ετοίμασε
για να τον δώσει μια περγαμηνή. Εκεί
τον έγραψε τίτλους πολλούς κι ονόματα.

-Γιατί οι δυό μας ύπατοι κ' οι πραίτορες εβγήκαν
σήμερα με τες κόκκινες, τες κεντημένες τόγες·
γιατί βραχιόλια φόρεσαν με τόσους αμεθύστους,
και δαχτυλίδια με λαμπρά γυαλιστερά σμαράγδια·
γιατί να πιάσουν σήμερα πολύτιμα μπαστούνια
μ' ασήμια και μαλάματα έκτακτα σκαλισμένα;

Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα·
και τέτοια πράγματα θαμπόνουν τους βαρβάρους.

-Γιατί κ' οι άξιοι ρήτορες δεν έρχονται σαν πάντα
να βγάλουνε τους λόγους τους, να πούνε τα δικά τους;

Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα·
κι αυτοί βαριούντ' ευφράδειες και δημηγορίες.

-Γιατί ν' αρχίσει μονομιάς αυτή η ανησυχία
κ' η σύγχυσις. (Τα πρόσωπα τι σοβαρά που έγιναν).
Γιατί αδειάζουν γρήγορα οι δρόμοι κ' οι πλατέες,
κι όλοι γυρνούν στα σπίτια τους πολύ συλλογισμένοι;

Γιατί ενύχτωσε κ' οι βάρβαροι δεν ήλθαν.
Και μερικοί έφθασαν απ' τα σύνορα,
και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.

Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μιά κάποια λύσις.

Φιλικά

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2009, 22:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ... όταν όλοι γνωρίζουν μα δεν έχουνε πίστη, πίστη προς τον εαυτό και τον άνθρωπο και έπειτα μπρος σε δαιμόνια και θεότητες,

Mάλλον θα πρέπει να αναλύσεις αυτό το μεγάλο ΑΛΛΑ.
Τι είναι αυτό που ``ολοι γνωρίζουν και δεν έχουν πίστη`` και μάλιστα πίστη πρός τον εαυτό τους και μετά πίστη μπρος στα δαιμόνια και θεότητες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2009, 03:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν μιλάω για πίστη, αναφέρομαι στη πίστη απέναντι στον άνθρωπο στη δύναμη που έχει ο άνθρωπος και πίστη πως αποζητούμε παρόμοια πράγματα στην ουσία.
Αγαπητέ φίλε allzzaro , η ρήση : στου κουφού τη πόρτα, είναι αλληγορική, ίσως δεν διευκρίνησα όσο θα έπρεπε, αλλά ο σκοπός του θέματος είναι η αφύπνιση, αν το θέλεις, στα προβλήματα των καιρών.
Όταν αναφέρομαι στη λέξη πίστη, ακριβώς αυτό προσπαθώ να αποφύγω, τον παραλληλισμό της με έννοιες όπως θεός, θρησκεία/ες, δαίμονες κ.α.

Ο καθένας μπορεί να πιστεύει όπου θέλει, αλλά τα ενδογήινα προβλήματα,τα οποία έχουμε αναγάγει σε ιδεο-θρησκευτικού-πολιτικού ενδιαφέροντος ζητήματα, εδώ και αιώνες, ενώ η καθημερινότητα ήταν και είναι μία συνεχόμενη πάλη απέναντι στη παρακμή, την εκμετάλλευση από εξουσιαστικές «ομάδες», όποιες και να είναι αυτές, από τον επιχειρηματία, τον νόμο, τον «δυνατότερο» αλλά ακόμα χειρότερα απέναντι στις αντιλήψεις των ανθρώπων γύρω μας, αποδοκιμάζοντας ο ένας τον άλλον ανάλογα με τις πεποιθήσεις και τις θέσεις.

Εάν ο ανθρώπινος νους ανατρέξει σε αυτή τη καθημερινότητα μπορεί να αντιληφθεί πολλά πράγματα. Δεν χρειαζόμαστε υπουργούς, πρωθυπουργούς, ιερείς ή μεγάλους άντρες κατά άλλους, για να μας αραδιάζουν σωρούς δικαιολογιών και να καθοδηγούν τη σκέψη, ούτε χρειαζόμαστε αντιλήψεις περί συνωμοσίας για να καταφεύγουμε σε συζητήσεις για το πως θα είναι ο κόσμος, γιατί ο κόσμος είναι και είναι ήδη.
Η ιστορία μας το έχει διδάξει αυτό, όσο στραβά και να μας τα έμαθαν στα σχολεία, την εκμετάλλευση από τους λίγους και «δυνατούς» προς το λαό, η κάθε κίνηση της εκάστοτε εξουσίας μεσα στον χρόνο, γινόταν προς όφελός της και κάθε τί στόχευε στο μέγιστο κέρδος και την καλοπέραση των λίγων. Γνωστά όλα αυτά βέβαια αλλά και σήμερα γίνεται ακριβώς το ίδιο πράγμα και αυτό είναι γνωστό, επίσης, όμως αυτό που έχει αλλάξει την κατάσταση και έχει μπερδέψει τον κόσμο είναι οι διαφορετικοί χειρισμοί λόγω της τεχνολογίας. Εάν κάποιος θεωρήσει αυτό δεδομένο τότε η επόμενη σκέψη γεννά την ερώτηση, Πώς γίνεται αυτό σήμερα και Τί πρέπει να γίνει για να αλλάξει?

Για να δούμε πόσα δάση θα καούν φέτος στη χώρα μας?
Μέχρι και στοίχημα θα μπορούσαμε να βάλουμε....

Φιλικά...


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2009, 03:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2009, 20:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις simori πρίν απο πολλά χρόνια στο Λιμεναρχείο της Αλοννήσου είχαν μια επιγραφή για τους επισκέπτες του θαλάσσιου πάρκου.
``Οταν ο άνθρωπος εξαφανίσει και το τελευταίο ζώο, οταν εξαφανίσει το τελευταίο φυτό, οταν εξαφανίσει κάθε είδους μορφή ζωής στον πλανήτη , ΙΣΩΣ ... ΙΣΩΣ τότε να καταλάβει οτι είναι ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.


Ξέρεις είχα μια διαφωνία με το φίλτατο trexagireve για την φράση του
``πρώτα ο άνθρωπος και μετά η φύση``.
Εγώ τη λέξη φύση την έγραψα με κεφαλαίο Φ ενώ ο τρεχαγύρευε την ήθελε με μικρό φ.
Να μην πώ αλλα..

Οπως λέει και η ρήση ``στου κουφού την πόρτα``.
Αναυδοι μένουμε κάθε καλοκαίρι μπρός στην πύρινη λαίλαπα και μετά απο δύο μέρες.. είναι παρελθόν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2009, 21:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Βλέπεις φίλε μου allzzaro,όσο και να αγαπήσει την φύση,
με μικρό ή κεφαλαίο "φ", αν δεν μάθει και αγαπήσει τον άνθρωπο,
τον εαυτό του, δεν πρόκειται να αγαπήσει τίποτε άλλο...Πρέπει
να μάθεις πως να είσαι αυτό που είσαι, για να παίξεις τον ρόλο
που είναι να παίξεις...
Όσο για τη διαφωνία μας, αφορούσε στη θεοποίηση της φύσης, ώς σκοπο
που οι άλλοι βάζουν πάνω απ τον άνθρωπο κι έτσι υποδουλώνουν τον
άνθρωπο...Μια αφορμή, κατ εμέ, για να περάσουν την υποδούλωση του
ανθρώπου...Για μένα αυτό έχει πολύ μεγάλη σημασία: Η ελευθερία του
πνεύματος να φτάσει εκεί που μπορεί να φτάσει.Να περάσουμε στην
επόμενη φάση...Και για να γίνει αυτό θέλει επικοινωνία, όχι διαφωνία...
Βλέπεις,δεν ακούμε κι όταν είμαστε σίγουροι ότι ο άλλος λέει κάτι
που εμείς διαφωνούμε μαζί του,δυστυχώς, κάνουμε το λάθος και
τον αμφισβητούμε εν γένει...Κι αυτό δεν είναι δείγμα διαλογου...

Εκεί, συζητάμε ποιός είναι ο κουφός και ποιός ο κρούστης της θύρας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2009, 23:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε τρεχαγύρευε δεν είναι έτσι και στο έχω ξαναπεί...
Κάνεις κάποια λάθη και για αυτό κάποιοι σου προσάπτουν το παρατσούκλι ``τρέχα``.
Ολα αυτά που υποστηρίζεις καλώς τα υποστηρίζεις αλλά ξεχνάς ενα πράγμα.
Δια μέσου της φύσης γεννήθηκε κάθε μορφή ζωής στη γή.
Οποιος εχθρός του ανθρώπου είναι αναμφισβήτητα και εχθρός της φύσης.
Η βάναυση αυτή αδιαφορία του ανθρώπου σε κάτι που τον γέννησε και σε κάτι που τον κρατά στη ζωή είναι η καταστροφή του.
Η ιδέα για την ελευθερία του πνεύματος που μιλάς μέχρι στιγμής εχει αποδεκατίσει το φυσικό περιβάλλον.
Τι να ακούμε λοιπόν?
Για ποιά κοινονόηση μιλάμε?
Ποιός είναι ο κουφός και ποιός ο βροντών?
Εσύ μιλάς για κάτι το αόρατο και εγώ σου μιλώ για ορατή καταστροφή..

Δηλαδή για να στο δώσω να καταλάβεις γιατί ενοχλείσαι απο τα λεγόμενα μου το μάντρωμα του ανθρώπου το οποίο εσύ υποστηρίζεις ως υποδούλωση εγώ το βλέπω ως μια μοναδική λύση κατά της καταστροφής του.

Εγώ έτσι το βλέπω , έτσι το λέω...

Edited by - allzzaro on 11/05/2009 23:37:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 09:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω εν μέρει σε αυτό που λέει ο φίλος Τρέχαγύρευε,

quote:
όσο και να αγαπήσει την φύση,
με μικρό ή κεφαλαίο "φ", αν δεν μάθει και αγαπήσει τον άνθρωπο,
τον εαυτό του, δεν πρόκειται να αγαπήσει τίποτε άλλο

Αν πάρουμε για παράδειγμα τη πιο μικρή κοινωνία που γνωρίζουμε, την οικογένεια, τους γονείς και το παιδί, θα δούμε πως χωρίς αγάπη και προσοχή, αυτό το παιδί δεν μαθαίνει να έχει τον αυτοσεβασμό που χρειάζεται για να κερδίσει τη ζωή του, από την άλλη όμως όταν το κακομαθαίνουμε, τότε του στερούμε τη δυνατότητα να ζήσει ευτυχισμένο, γιατί στην ουσία δεν θα έχει σεβασμό για τον κόσμο και ό,τι αυτό έπεται.
Ο άνθρωπος όμως φίλε Τρέχαγύρευε δεν μπορεί να είναι μια ζωή σαν μικρό παιδί που πρέπει να το προσέχουμε για να μάθει. Κάποτε όλοι ωριμάζουν. Και τα "κατσικάκια" κάποια στιγμή μαθαίνουν πως δεν γινεται συνέχεια να έχουν τη μαμά τους από κοντά όσο σκληρό και αν είναι αυτό..
Πιστεύω πως πρέπει να πάψουμε πλέον να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα, δεν είναι καιρός να αναλάβουμε τις ευθύνες μας κάποτε?

quote:
Όσο για τη διαφωνία μας, αφορούσε στη θεοποίηση της φύσης, ώς σκοπο
που οι άλλοι βάζουν πάνω απ τον άνθρωπο κι έτσι υποδουλώνουν τον
άνθρωπο...Μια αφορμή, κατ εμέ, για να περάσουν την υποδούλωση του
ανθρώπου...

Γιατί υποδουλώνεται ο άνθρωπος εάν θεοποιεί τη φύση?

Προσωπικά πιστεύω πως οποιαδήποτε θεοποίηση έχει τους δούλους της,
αλλά εάν έχουμε τη δυνατότητα να διαλέξουμε αφέντη γιατί να μη διαλέξουμε αυτόν που μας ταιριάζει περισσότερο?
Ίσως μετά από όλα όσα συμβαίνουνε γύρω μας και όλες αυτές τις καταστροφές που έχουμε κάνει σε τόσες μορφές ζωής, στη φύση και στους εαυτούς μας, ίσως έχουμε την ανάγκη να περάσουμε μηνύματα σε όλα τα πλάτη της γής μέσα από την "θεοποίηση" αυτή, μήπως μέσα από ΑΥΤΗ, γίνουμε πιο υπεύθυνοι άνθρωποι και μάθουμε επιτέλους Τί θα πει σεβασμός...

Αυτή η στροφή σημαίνει και ένα ακόμα πράγμα που μας διαφεύγει, τη ΔΙΚΗ μας ανάγκη να νιώσουμε κοντά της, γιατί ΕΜΕΙΣ αποτραβηχτήκαμε από αυτή, ΕΜΕΙΣ την υποβιβάσαμε μέσα στη καρδιά και το νου μας και τώρα την επιζητάμε, χωρίς να μας το επιβάλλει κάποιος, αλλά είναι καθαρά θέμα συνειδητοποίησης, έχοντας επιπλέον την αντίληψη για όσα λάθη έχει κάνει ο άνθρωπος.
Αυτό όμως δεν ισχύει για όλους. Είμαστε ΠΑΡΑ πολλοί οι κουφοί, άλλοι εκ πεποιθήσεως και άλλοι λόγω συμφέροντος.


quote:
Οταν ο άνθρωπος εξαφανίσει και το τελευταίο ζώο, οταν εξαφανίσει το τελευταίο φυτό, οταν εξαφανίσει κάθε είδους μορφή ζωής στον πλανήτη , ΙΣΩΣ ... ΙΣΩΣ τότε να καταλάβει οτι είναι ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.

Χρησιμοποιώντας την φράση που είπες φίλε allzzaro, θέλω να επισημάνω ότι, σήμερα νιώθουμε περισσότερο από όσο άλλοτε αυτή τη μοναξιά και θα τη νιώθουμε συνεχώς και περισσότερο. Αλλά δυστυχώς κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

Ξέρω, όλοι τα έχουμε ξανακούσει, χιλιοειπωμένες κουβέντες που έχουμε μάθει να ΜΗΝ ακούμε οι περισσότεροι.

quote:
Αναυδοι μένουμε κάθε καλοκαίρι μπρός στην πύρινη λαίλαπα και μετά απο δύο μέρες.. είναι παρελθόν...

Αυτό είναι ΤΟ τρομακτικό, ΕΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ το σκεφτούμε καλύτερα...

Είμαστε ανεπίδεκτοι μαθήσεως...!!!

Κάτι ήξερε η φίλη μου όταν έλεγε: στου κουφού τη πόρτα πάρε τη πόρτα και φύγε... ίσως είναι πιο λειτουργικό έτσι..


Φιλικά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 12/05/2009 09:32:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 10:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου allzzaro και simori, θ ήθελα να διευκρινίσω, εξ αρχής,
ότι άλλο απλότητα λόγου κι άλλο βιασύνη....Τώρα τα περί τρέχα, που
εγώ το διάλεξα κι ο΄χι οι άλλοι, δεν το σχολιάζω...Θα ήθελα να
τονίσω μόνο αυτό που είπα πιο πάνω:"Βλέπεις,δεν ακούμε κι όταν είμαστε σίγουροι ότι ο άλλος λέει κάτι
που εμείς διαφωνούμε μαζί του,δυστυχώς, κάνουμε το λάθος και
τον αμφισβητούμε εν γένει...Κι αυτό δεν είναι δείγμα διαλογου...

Εκεί, συζητάμε ποιός είναι ο κουφός και ποιός ο κρούστης της θύρας...."
Δεν θέλω να επιβεβαιώνετε τον λόγο μου, με το να αγνοείτε τι λέει
ο άλλος και να κοιτάτε μια γνώμη που έχετε πολύ συγκεκριμένη....
Διάλογος, γίνεται όταν ακούς τον άλλο, όχι όταν τον φιμώνεις,
με όποιο τρόπο...Ακόμη κι απαξιώντας τον λόγο του...
Είμαι σίγουρος ότι δεν γίνεται εκ προθέσεως, αλλά, μην προτρεχέτω
η γλώττα τη διανοία....
Δεν μου αρέσει να κατηγορώ τον άνθρωπο, που έχει μια διαρκή εξέλιξη
κι αυτό τον κάνει να κάνει λάθη συχνά, επειδή επιβιώνουν οι πονηροί,
αλλά, το θέμα είναι, ότι κάποια στιγμή πρέπει να ασχοληθούμε με
αυτό που είμαστε δεμένοι σε αυτή τη γη: Τον εαυτό μας, που ειναι
ένα ισχυρό πνεύμα, αλλά δεν ξέρουμε να το χειριστούμε....Δεν το
καταδικάζεις, στόχος είναι να μαθαίνει αυτό και να του φέρεσαι
σαν κάποιον που αναρρώνει οπου χρειάζεται, όχι να τον κατηγορήσεις
γιατί δεν είναι καλά..Αυτή είναι η πάθηση του και θέλει γιατριά,
εμείς γι αυτό τον κατηγορούμε;
Κιαυτό με τη φύση, με μικρό ή κεφαλαίο, είναι ένα παραμύθι...Δεν
υπάρχει παρά ένα υλικό που χρησιμοποιεί το πνεύμα και πίσω του
πρέπει να βλέπουμε τον Θεό,όχι την ύλη...Να βλέπουμε αυτο που την
κινεί, όχι την κίνηση της..Κοιτάμε το φεγγάρι ή το δάχτυλο που μας
δείχνει το φεγγάρι;
Η διαφορά μας φίλε μου allzzaro,είναι ότι εσύ βλέπεις τον άνθρωπο
σαν ένα ζώο που θέλει μάντρωμα ενώ εγώ τον βλέπω σαν τον επόμενο
θεό.Και δεν νομίζω ότι η ιστορία του, μέχρι σήμερα, δικαιώνει εσένα, πέραν των κακών ιστορικών γεγονότων....Κι είναι σημαντική η διαφορά μας αυτή.... Γιατί εσύ κοιτάς τη φύση κι εγώ τον άνθρωπο...Έτσι απλά....
Φίλη simori,ο άνθρωπος θεοποιεί τη φύση, για να επιτευχθεί η
αποθεοποίηση του ανθρώπου, που ήταν μέχρι πριν τις ιδέες της Νέας Εποχής, παγια θέση της ανθρωπινης κοινωνίας....Αυτο, ας το σκεφτούμε
λίγο...Είναι όπως οι εορτές που βγαίνουν..10 Μαίου,σε πούμε,ημέρα
...δυσκοιλιότητας, και δεν κάνω πλάκα...Έχουμε γεμίσει το ημερολόγιο
με ημέρες του μπεκρή, κατά του τσιγάρου, υπέρ των καπνιστών,των
σκύλων, των γάτων, των καναρινιών κι ότι μπορείς να φανταστείς...
Έχω πάθει πλάκα, ποσο γεμίσαμε τον κοσμο μας με άχρηστα πράγματα...Για τον άνθρωπο, έχουμε τίποτε ρε παιδιά, ή αυτόν απλά τον καταδικασαμε, όλοι ;
Πρέπει να καταλάβετε, ότι εδώ ο άνθρωπος ήρθε για να μάθει,όχι για να
δικαστεί..Έχει πνεύμα που τον κάνει να είναι ξεχωριστός και να έχει
ρυθμιστικό ρόλο στην εύρυθμη λειτουργία του πλανήτη,αλλά,με αρχές
που επίτηδες έχουν χαθεί, ώστε να είναι πιο εύκολο πράγμα η
μείωση της αξιας του ανθρώπου...
Ρε παιδιά, κανένας συνήγορος; Μόνο αντιδικοι του ανθρώπου;
Θα τον κρεμάσουμε, τελικά, τι θα τον κάνουμε;
Κι εκείνα τα ..αόρατα, φίλε μου allzzaro,πολύ πετυχημένο....Εμ,βέβαια,όταν κοιτάμε κάτι συγκεκριμένο,πορωνόμαστε
με αυτο και εναντιωνόμαστε σε ότι και να μας λέει ο άλλος, γιατι απλούστατα,εμείς ακούμε τα δικά μας..Πως λέμε για τον κουφό και την πορτα, είπαμε;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 20:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η διαφορά μας φίλε μου allzzaro,είναι ότι εσύ βλέπεις τον άνθρωπο
σαν ένα ζώο που θέλει μάντρωμα ενώ εγώ τον βλέπω σαν τον επόμενο
θεό.

Θεός λοιπόν.
Και η Νέα Τάξη Πραγμάτων θέλει να υποδουλώσει τον άνθρωπο ώστε να μήν γίνει Θεός.
Και εσύ εδώ προσπαθείς να μας πείσεις οτι το ανθρώπινο γένος με τον τρόπο που οδεύει κάποια μέρα θα είναι ο επόμενος θεός.
Να μην μας ενδιαφέρει λοιπόν αν γ...με τα πάντα προκειμένου να γίνουμε θεοί.
Αυτό το βρίσκω εντελώς αλαζονικό φίλε μου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 20:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simori
quote:
Προσωπικά πιστεύω πως οποιαδήποτε θεοποίηση έχει τους δούλους της,
αλλά εάν έχουμε τη δυνατότητα να διαλέξουμε αφέντη γιατί να μη διαλέξουμε αυτόν που μας ταιριάζει περισσότερο?

Να διαλέξουμε?
Αφέντη?
Που να μας ταιριάζει?
Πώς δλδ..??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 23:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου allzzaro,δεν φτιάχνεις ομελέτα, αν δεν
σπάσεις τα αυγά...Λένε μερικοί...Εγω, λέω ότι επειδή έχουμε να κάνουμε με ένα αυτόβουλο όν, θεό γι αυτό, πρέπει να μάθει
να χειρίζεται την εξουσία που έχει...Να μάθει να ακούει, αντί
να διαφωνεί..Δεν υπάρχει πλευρά που να είναι μόνο λάθος....
Όλοι έχουμε κα δίκιο και άδικο...Αλλά, με τον διάλογο, μπορούμε
να αυξήσουμε τη γνώση μας γύρω απο το σωστό και αληθινό....
Ένα κομμάτι της αλήθειας, δεν πρέπει να μας φτάνει..Νομίζω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 23:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να μάθει να ακούει, αντί
να διαφωνεί..Δεν υπάρχει πλευρά που να είναι μόνο λάθος....
Όλοι έχουμε κα δίκιο και άδικο...

Συμφωνώ και επαυξάνω..
Πώς ομως να μάθει να υπακούει οταν κάποιοι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 00:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Τρέχαγύρευε, ως άνθρωποι μπορεί να κάνουμε λάθη, δεκτό αυτό, όμως από τη μία να λέμε πως ο άνθρωπος είναι ο επόμενος θεός και από την άλλη να παραδεχόμαστε πως πρέπει να μας συμπεριφερόμαστε σαν να είμαστε άρρωστοι, είναι αντίφαση.


quote:
Κιαυτό με τη φύση, με μικρό ή κεφαλαίο, είναι ένα παραμύθι...Δεν
υπάρχει παρά ένα υλικό που χρησιμοποιεί το πνεύμα και πίσω του
πρέπει να βλέπουμε τον Θεό,όχι την ύλη...Να βλέπουμε αυτο που την
κινεί, όχι την κίνηση της..Κοιτάμε το φεγγάρι ή το δάχτυλο που μας
δείχνει το φεγγάρι;

Αυτό το υλικό όμως υφίσταται, αναπνέει, έχει αισθήσεις, πονάει, γεννιέται και πεθαίνει. Πώς γίνεται να βλέπουμε το πνεύμα και να μην αντιλαμβανόμαστε το ολοφάνερο?
Από τη μία αποζητούμε τη θέωση και από την άλλη βλέπουμε όλη τη δημιουργία σαν ένα παιχνίδι στα χέρια του ανθρώπου? Αντιφατικό, εγωϊστικό και εντελώς παράλογο μου ακούγεται. Δεν βρίσκω τίποτα το αγαθό ούτε και ίχνος συμπόνιας σε αυτή τη "θέωση".


quote:
Φίλη simori,ο άνθρωπος θεοποιεί τη φύση, για να επιτευχθεί η
αποθεοποίηση του ανθρώπου, που ήταν μέχρι πριν τις ιδέες της Νέας Εποχής, παγια θέση της ανθρωπινης κοινωνίας....Αυτο, ας το σκεφτούμε
λίγο...

Καταρχάς, μέσα στη φύση υπάρχει ΚΑΙ ο άνθρωπος, δεύτερον, ο άνθρωπος μέχρι σήμερα έχει αποδείξει πως ό,τι καταλάβαίνει αλλά περισσότερο ό,τι τον συμφέρει επιδιώκει και διατηρεί επίσης, εκτός αυτού είναι οξύμωρο να μιλάμε για θεοποίηση και αποθεοποίηση του ανθρώπου παίρνοντας σαν παράδειγμα πάγιες θέσεις της ίδιας της ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ κοινωνίας.
Γιάννης πίνει Γιάννης κερνάει??


quote:
Είναι όπως οι εορτές που βγαίνουν..10 Μαίου,σε πούμε,ημέρα
...δυσκοιλιότητας, και δεν κάνω πλάκα...Έχουμε γεμίσει το ημερολόγιο
με ημέρες του μπεκρή, κατά του τσιγάρου, υπέρ των καπνιστών,των
σκύλων, των γάτων, των καναρινιών κι ότι μπορείς να φανταστείς...
Έχω πάθει πλάκα, ποσο γεμίσαμε τον κοσμο μας με άχρηστα πράγματα...Για τον άνθρωπο, έχουμε τίποτε ρε παιδιά, ή αυτόν απλά τον καταδικασαμε, όλοι ;
Πρέπει να καταλάβετε, ότι εδώ ο άνθρωπος ήρθε για να μάθει,όχι για να
δικαστεί..Έχει πνεύμα που τον κάνει να είναι ξεχωριστός και να έχει
ρυθμιστικό ρόλο στην εύρυθμη λειτουργία του πλανήτη,αλλά,με αρχές
που επίτηδες έχουν χαθεί, ώστε να είναι πιο εύκολο πράγμα η
μείωση της αξιας του ανθρώπου...


Όλα τεχνάσματα του ανθρώπου για τον άνθρωπο είναι, όλα μόνο για τον άνθρωπο.
Πραγματικά τί σε κάνει να πιστεύεις πως έχει ρυθμιστικό ρόλο δεν καταλαβαίνω... καταστροφικό ρόλο ναι, αυτό εννοείς?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 03:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να διαλέξουμε?
Αφέντη?
Που να μας ταιριάζει?
Πώς δλδ..??

Φίλε allzzaro, δεν ξέρω αν θα μπορέσω να σε διαφωτίσω σχετικά με τα παραπάνω ερωτήματα μιας και είμαι της άποψης πως οι θρησκεία-θεοποίηση αιχμαλωτίζει την ανθρώπινη σκέψη, αφού τη κάθε θρησκεία τη βλέπω ξεχωριστά σαν ένα φιλοσοφικό σύστημα περισσότερο. Όλα έχουν κάτι να πουν ξεχωριστό, διαφορετικό και ενδιαφέρον.

Από την άλλη όμως, πολύ απλοϊκά θα μπορούσα να αναφερθώ σε αυτό που ισχυρίζεται η "Δημοκρατία"... την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ δηλαδή μέσω αυτής να επιλλέξουμε τη θρησκεία που μας ταιριάζει περισσότερο, χωρίς προσυλιτισμούς. Να ψάξουμε μόνοι μας δηλαδή, για να καταλήξουμε κάπου ή να μην καταλήξουμε πουθενά και όχι να κολλάμε σε μασημένες τροφές.

Με άλλα λόγια θεωρώ όλα τα ρεύματα, θρησκείες, συστήματα, σχολές κ.λ.π. δημιουργήματα του ανθρώπου προς τον άνθρωπο. Πιο απλά? εργαλεία ώστε με τον κατάλληλο χειρισμό ο άνθρωπος να γίνεται καλύτερος, να ζει καλύτερα.

Αντί αυτού, είμαστε εμείς οι ίδιοι τα εργαλεία για την επικράτηση κάποιων από αυτών..
Κατ'εμέ έχουμε έχουμε ξεφύγει εντελώς από τον στόχο μας..

(Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου σε αυτά που ρώτησες...)


quote:
Να μάθει να ακούει, αντί
να διαφωνεί..Δεν υπάρχει πλευρά που να είναι μόνο λάθος....
Όλοι έχουμε κα δίκιο και άδικο...

Συμφωνώ. Τις περισσότερες των περιπτώσεων, δεν ακούει/με τον συνομιλητή του/μας γιατί είναι αφοσιωμένος σε αυτό που πρόκειται να πει ο ίδιος, εντός ολίγου. Προσωπικά το βλέπω συνεχώς γύρω μου.

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 15:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στου κουφου την πορτα ... ποιος ειναι ο κουφος ? εμεις ή ο αλλος ? και ποια ειναι η πορτα ? και εαν κουφος και αλλος ειναι απο την ιδια μερια και χτυπαν την ιδια πορτα ?


ο ανθρωπος και η κοινωνια μεσα στην οποια ζει σημερα δεν ειναι κατι που επεσε ξαφνικα απο τον ουρανο , η εξελιξη και των δυο ειναι πιθανον αυτο που μας οριζει το κουφο

πριν απο χρονια τι ειχαμε ? ανθρωπους συνηθως χωρις γνωσεις , σε μια τεραστια γη και που και που εβλεπες μικρους οικισμους , εαν εισουν και απο τους τυχερους που ζουσαν πανω στα βουνα , ισως δεν εβλεπε ποτε ανθρωπο εκτος του οικογενειακου κυκλου , γονεις παππουδες παιδια εγγονια , ολοι μαζι ... δεν ξερω εαν ειχαν αναζητησεις ή εαν ηταν ευτυχισμενοι ξερω ομως οτι αυτη η κατασταση ισως αλλαξε πολυ ποιο γρηγορα απο οσο μπορουσε ο ανθρωπος να αντιλιφθει ή να ελενξει


ξαφνικα , μεσα απο το σπιτι οικογενεια σοϊ , βρεθηκαμε μεσα σε πολεις , μεσα σε σπιτια κλουβια που δεν ξερουμε ουτε τον διπλανο μας , ΑΥΤΟ προκαλεσε καποιες "παραξενες" θα ελεγα αλλαγες , μια απο αυτες κατα την αποψη μου ειναι η αυξηση του ΕΓΩ μας ως τροπου επιβιωσης μεσα στο χαος που ζουμε

εαν παμε στα χωρια μας , βλεπουμε φιλους που μειναν εκει και οταν μιλαμε μαιζ τους βλεπουμε να διαθετουν μια αθωοτητα , μια καλοσυνη , να ειναι περισσοτερο δεκτικοι και να εχουν λιγοτερες αμυνες


ο ανθρωπος της πολης ομως ειναι διαφορετικος , ισως αποτελουμε μια νεα ρατσα δεν το ξερω , μεσα στην μοναξια μας εχουμε γεμισει τον κοσμο μας με ανασφαλιες , με φοβους , με αγχος , η καθημερινοτητα μας τσακιζει καθε προσπαθεια να σκεφτουμε .... ετσι χανομαστε


ο αλλος παραγοντας που υπαρχει ειναι οτι σημερα μεσα απο την γνωση που εχουμε μπαινουμε στην διαδικασια της αναζητησης , αναρωτιομαστε ποιος ειναι ο κουφος και ποιος η πορτα , κατι που πριν απο μερικα χρονια ουτε καν θα μας περνουσε απο το μυαλο να κανουμε μια τετοια συζητηση

ανθρωπος , φυση , θεος , πνευματα κτλπ ... ο καθενας διαλεγει αυτο που τον εκφραζει ή "πιστευει" και κλεινετε ΕΚΕΙ το διαλεγει και κλεινει ολες τις αλλες πορτες , ΠΟΛΛΟΙ δεν το διαλεγουν καν τους τοεχουν επιβαλει , γονεις - κοινωνια ... τα προβληματα μας ομως κοινα , αλλα ο καθενας τα βλεπει απο την δικη του προσωπικη θεση ,

"οτι και να μου λες εαν σε αυτα που λες δεν υπαρχει το ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΟΥ , τοτε παρε την πορτα σου και φευγα"

η μοναξια και η αδιαφορια στο μεγαλειο της , το χαζοκουτι να σου λεει τι θα φας τι θα πιεις και ΠΩΣ θα κοιμηθεις , αντιστασεις ελαχιστες , ΓΙΑΤΙ εχεις βολευτει σε μια καθημερινοτητα που σου προσφερει τα ελαχιστα αλλα ΒΑΡΙΕΣΑΙ να αναζητησεις το κατι παραπανω , "ΕΓΩ θα βγαλω το φιδι απο την τρυπα ας το βγαλει αυτος με την πορτα"

ΔΕΝ ξερω εαν ειμαστε κουφοι ή εαν χτυπαμε ΛΑΘΟΣ πορτες , νομιζω ομως οτι πρεπει ΠΡΩΤΑ να βρουμε τον εαυτο μας , να ΔΑΜΑΣΟΥΜΕ το ΕΓΩ ΜΑΣ και στην συνεχεια να το κανουμε ΕΜΕΙΣ !!! και για να γινει αυτο πρεπει να εχουμε χρονο να ασχοληθουμε με εμας , να ειμαστε χαλαροι και ηρεμοι χωρις προβληματα χωρις πορτα ισως , και να δουμε ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ , ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ , ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ????

σχολειο-φροντηστιρια -σπουδες - δουλεια-οικογενεια-δανεια
πουθενα δεν βλεπω ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ, ΠΑΙΧΝΙΔΙ , ΧΑΡΑ , ΑΝΕΜΕΛΙΑ , ΓΝΩΣΕΙΣ , ΠΑΙΔΕΙΑ , ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ , ΖΩΗ!!!!!! και ποσο στο χερι μας ειναι να το αλλαξουμε αυτο ???

"στου κουφου την πορτα , ανοιξε την πορτα και μπες μεσα γιατι εξω θα σε φαει το αγιαζι"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 19:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ δηλαδή μέσω αυτής να επιλλέξουμε τη θρησκεία που μας ταιριάζει περισσότερο, χωρίς προσυλιτισμούς. Να ψάξουμε μόνοι μας δηλαδή, για να καταλήξουμε κάπου ή να μην καταλήξουμε πουθενά και όχι να κολλάμε σε μασημένες τροφές.

Δεν νομίζω σήμερα να πιέζεται κάποιος για το πως θα πλησιάσει το θείο.
Για αρκετούς ναί.
Ο δογματισμός αιχμαλωτίζει τη σκέψη.
Κάποιοι θέλουν μασημένη τροφή.
Είναι μια εύκολη λύση.

quote:
αλλά εάν έχουμε τη δυνατότητα να διαλέξουμε αφέντη γιατί να μη διαλέξουμε αυτόν που μας ταιριάζει περισσότερο?

Θα σταθώ σε αυτό που είπες, τι εννοείς οταν λές αφέντη?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 19:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
makfor
quote:
στου κουφου την πορτα ... ποιος ειναι ο κουφος ? εμεις ή ο αλλος ?

Σωστός!! Πολύ σωστός...
Και ποιός με διαβεβαιώνει οτι ο κουφός δεν είμαι εγώ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 20:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου allzzaro,συμφωνώ ότι δεν μαθαίνουν όσοι δεν θέλουν
να μάθουν...Αλλά, πολλοί απλά αρνούνται ότι δεν πιστεύουν οι
ίδιοι...
Αγαπητή simori, ευγενής ο διάλογος, ευγενέστερη η νόηση...Δεν
πρέπει να υποτιμάμε την γνώμη του άλλου....Μεταφέρει ιδέες
και θέσεις, που όταν δεν τις προσεχουμε,δεν μπορουμε να
διαμαρτυρόμαστε, επειδή έχει άποψη....Το πνευμα, φίλη μου,
είναι αυτό που αισθάνεται, εμείς, επειδή είμαστε αδέξιοι,
μπορεί να κάνουμε ζημιά, πηγαίνοντας για το καλό...
Όσο για την αντίφαση που βρίσκεις στο επόμενος θεός και άρρωστος,
θα σου θυμίσω τα παιδιά...Δεν είναι ικανά τώρα να καταλάβουν,
αλλα δεν τα σκοτώνουμε κιόλας, πριν μεγαλώσουν, ώς άχρηστα....
Αυτός που έχει τη δυνατότητα να κάνει κακό, έχει την δυνατότητα
να κάνει και καλό..Πρέπει να θέλουμε να το δούμε...
Βαρέθηκα τα αποσπάσματα εκτέλεσης....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 21:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πουθενα δεν βλεπω ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ, ΠΑΙΧΝΙΔΙ , ΧΑΡΑ , ΑΝΕΜΕΛΙΑ , ΓΝΩΣΕΙΣ , ΠΑΙΔΕΙΑ , ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ , ΖΩΗ!!!!!! και ποσο στο χερι μας ειναι να το αλλαξουμε αυτο ???

simori ολα αυτά που αναφέρεις μπορούν να αποκτηθούν οσο χρειάζεται και οταν χρειάζεται αλλά ή ύπαρξη του ανθρώπου στη γή δεν νομίζω να σχετίζεται με αυτές τις απολαύσεις.
Στο χέρι του καθενός είναι να διαλέξει πως θέλει να ζήσει αυτόν τον ανύπαρκτο για το σύμπαν χρόνο και να αποφασίσει, για αυτο το τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, αν θα προσφέρει κάτι ή θα τον σπαταλήσει έτσι ανώφελα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 00:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα με ανησυχεί,το ότι πολλές φορές, έχουμε ένα καρότο,
μπρός απο ένα γάιδαρο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 06:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν νομίζω σήμερα να πιέζεται κάποιος για το πως θα πλησιάσει το θείο.
Για αρκετούς ναί.
Ο δογματισμός αιχμαλωτίζει τη σκέψη.
Κάποιοι θέλουν μασημένη τροφή.
Είναι μια εύκολη λύση.

Η πίεση δεν είναι άμεση αλλά έμμεση. Θα φέρω ένα παράδειγμα, που μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση και έτυχε να το συζητήσω πρόσφατα.
Είχε δείξει η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ μετανάστες που είχαν αποφασίσει να βαφτιστούν χριστιανοί ορθόδοξοι και μάλιστα είχαν δείξει αποσπάσματα από την βάφτιση...
Δεν θα μπω στην διαδικασία να αμφισβητήσω την επιλογή των όποιων αποφασίζουν να αλλάξουν θρήσκευμα, μπορεί να ήταν πραγματική η επιλογή, μπορεί όμως και όχι, αυτό δεν το ξέρουμε, όμως η παρουσία της τηλεόρασης και η διαφήμιση της πράξης τους, ηθελημένα ή με πίεση, εμένα μου λέει πολλά.

quote:
Και ποιός με διαβεβαιώνει οτι ο κουφός δεν είμαι εγώ??

κανείς...
Τα στοιχεία που έχουμε είναι συγκεκριμένα, ο κόσμος πεινάει και η φύση πεθαίνει και μαζί της και εμείς, και αφορούν όλες τις κοινωνικές, θρησκευτικές και άλλες, ομάδες και εμμένουμε στις διαφωνίες μας και στις διαφορές μας και δεν αντιλαμβανόμαστε αυτό που μας ενώνει.

Άλλο παράδειγμα: ο αδερφός μου με την παρέα του είχε πάει σε κάποια παραλία κάπου μέσα στην Αττική, (συνήθως πήγαινε εκτός Αττικής) πέρισυ συγκεκριμένα, και δεν είχε που να κάτσει από το σκουπίδι, τα πλαστικά, τις σακούλες, τα αποτσίγαρα κ.α. Η παραλία ήταν γεμάτη με κόσμο και όλοι απολάμβαναν την θάλασσα, τον ήλιο δίπλα στα σκουπίδια. Αρχίζει λοιπόν η παρέα να μαζεύει τα σκουπίδια σε σακούλες. Ε λοιπόν, όλοι τους κοιτούσαν σαν να ήταν εξωγήινοι...
Μου το διηγήθηκε έξαλλος από την αδιαφορία και την απαξίωση του κόσμου...

Δεν έχουμε ευθύνη όταν βρισκόμαστε μπροστά στη κάλπη? γιατί οι περισσότεροι συμπεριφερόμαστε σαν να έχουμε "αλτσχάιμερ"?


quote:
Θα σταθώ σε αυτό που είπες, τι εννοείς οταν λές αφέντη?


Εννοώ την ανάγκη του ανθρώπου, επίκτητη ή όχι, για κάποιον ή κάτι να τον καθοδηγεί.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
makfor:
πουθενα δεν βλεπω ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ, ΠΑΙΧΝΙΔΙ , ΧΑΡΑ , ΑΝΕΜΕΛΙΑ , ΓΝΩΣΕΙΣ , ΠΑΙΔΕΙΑ , ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ , ΖΩΗ!!!!!! και ποσο στο χερι μας ειναι να το αλλαξουμε αυτο ???

--------------------------------------------------------------------------------

allzzaro:
simori ολα αυτά που αναφέρεις μπορούν να αποκτηθούν οσο χρειάζεται και οταν χρειάζεται αλλά ή ύπαρξη του ανθρώπου στη γή δεν νομίζω να σχετίζεται με αυτές τις απολαύσεις.
Στο χέρι του καθενός είναι να διαλέξει πως θέλει να ζήσει αυτόν τον ανύπαρκτο για το σύμπαν χρόνο και να αποφασίσει, για αυτο το τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, αν θα προσφέρει κάτι ή θα τον σπαταλήσει έτσι ανώφελα.


Δεν τοποθέτησα εγώ το παραπάνω, αν και συμφωνώ με τα όσα αναφέρει ο φίλος makfor, το επισημαίνω προς αποφυγή παρεξηγήσεων..
Δεν νομίζω πως είναι όλα τα χέρια των ανθρώπων ίδια. Όλοι θα θέλαμε να έχουμε επιλογές αλλά πόσοι έχουμε τελικά?
Αλλά Τί εννοείς πως η ύπαρξη του ανθρώπου στη γη δεν σχετίζεται με τις παραπάνω απολαύσεις??
Ανάλυσέ το λίγο περισσότερο..

quote:
Αγαπητή simori, ευγενής ο διάλογος, ευγενέστερη η νόηση...Δεν
πρέπει να υποτιμάμε την γνώμη του άλλου....Μεταφέρει ιδέες
και θέσεις, που όταν δεν τις προσεχουμε,δεν μπορουμε να
διαμαρτυρόμαστε, επειδή έχει άποψη....Το πνευμα, φίλη μου,
είναι αυτό που αισθάνεται, εμείς, επειδή είμαστε αδέξιοι,
μπορεί να κάνουμε ζημιά, πηγαίνοντας για το καλό...

Αγαπητέ μου Τρέχαγύρευε, με έχεις παρεξηγήσει μάλλον, αν και διαφωνούμε στα ζητήματα περί θρησκείας, πάντα σε διαβάζω με προσοχή και δεν σε απαξιώ, ούτε έχω σκοπό να υποτιμήσω την γνώμη κανενός, απλά καταθέτω τις απόψεις μου όπως και εσύ.

Αυτό το πνεύμα που αναφέρεις αν υπάρχει, τότε υπάρχει παντού. Αν ο Θεός που πιστεύεις, έχει δημιουργήσει αυτόν τον κόσμο, τότε το πνεύμα του υπάρχει παντού μέσα στη φύση. Πώς θα μπορούσε να χτίσει κάτι ψεύτικο και να περιμένει από εμάς να τον αισθανθούμε και να ανελιχτούμε? Αυτό το παιδί που λες, θα μπορούσε ποτέ να νιώσει αυτά που προσπαθούμε να του διδάξουμε μέσα σε ένα πλασματικό περιβάλλον?
Εάν υπάρχει αυτός ο Θεός και είναι ο δημιουργός του κόσμου, γιατί να υποτιμάμε αυτό που έχει δημιουργήσει?

quote:
Όσο για την αντίφαση που βρίσκεις στο επόμενος θεός και άρρωστος,
θα σου θυμίσω τα παιδιά...Δεν είναι ικανά τώρα να καταλάβουν,
αλλα δεν τα σκοτώνουμε κιόλας, πριν μεγαλώσουν, ώς άχρηστα....

Τα σκοτώνουμε αφού μεγαλώσουν...
(πλακίτσα κάνω)

Εάν αρχίσουν να κάνουν ζημιές στο σπίτι που ζούμε, δεν θα κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν για να καταλάβουν πως πρέπει να σέβονται και να εκτιμούν το μέρος στο οποίο ζουν και τον κόπο του άλλου?

quote:
Εμένα με ανησυχεί,το ότι πολλές φορές, έχουμε ένα καρότο,
μπρός απο ένα γάιδαρο...

Αυτό με ανησυχεί και εμένα... και το εννοώ!!

quote:
makfor:
ο αλλος παραγοντας που υπαρχει ειναι οτι σημερα μεσα απο την γνωση που εχουμε μπαινουμε στην διαδικασια της αναζητησης , αναρωτιομαστε ποιος ειναι ο κουφος και ποιος η πορτα , κατι που πριν απο μερικα χρονια ουτε καν θα μας περνουσε απο το μυαλο να κανουμε μια τετοια συζητηση

ανθρωπος , φυση , θεος , πνευματα κτλπ ... ο καθενας διαλεγει αυτο που τον εκφραζει ή "πιστευει" και κλεινετε ΕΚΕΙ το διαλεγει και κλεινει ολες τις αλλες πορτες , ΠΟΛΛΟΙ δεν το διαλεγουν καν τους τοεχουν επιβαλει , γονεις - κοινωνια ... τα προβληματα μας ομως κοινα , αλλα ο καθενας τα βλεπει απο την δικη του προσωπικη θεση ,

"οτι και να μου λες εαν σε αυτα που λες δεν υπαρχει το ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΟΥ , τοτε παρε την πορτα σου και φευγα"

η μοναξια και η αδιαφορια στο μεγαλειο της , το χαζοκουτι να σου λεει τι θα φας τι θα πιεις και ΠΩΣ θα κοιμηθεις , αντιστασεις ελαχιστες , ΓΙΑΤΙ εχεις βολευτει σε μια καθημερινοτητα που σου προσφερει τα ελαχιστα αλλα ΒΑΡΙΕΣΑΙ να αναζητησεις το κατι παραπανω , "ΕΓΩ θα βγαλω το φιδι απο την τρυπα ας το βγαλει αυτος με την πορτα"


ΔΕΝ ξερω εαν ειμαστε κουφοι ή εαν χτυπαμε ΛΑΘΟΣ πορτες , νομιζω ομως οτι πρεπει ΠΡΩΤΑ να βρουμε τον εαυτο μας , να ΔΑΜΑΣΟΥΜΕ το ΕΓΩ ΜΑΣ και στην συνεχεια να το κανουμε ΕΜΕΙΣ !!! και για να γινει αυτο πρεπει να εχουμε χρονο να ασχοληθουμε με εμας , να ειμαστε χαλαροι και ηρεμοι χωρις προβληματα χωρις πορτα ισως , και να δουμε ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ , ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ , ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ????

σχολειο-φροντηστιρια -σπουδες - δουλεια-οικογενεια-δανεια
πουθενα δεν βλεπω ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ, ΠΑΙΧΝΙΔΙ , ΧΑΡΑ , ΑΝΕΜΕΛΙΑ , ΓΝΩΣΕΙΣ , ΠΑΙΔΕΙΑ , ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ , ΖΩΗ!!!!!! και ποσο στο χερι μας ειναι να το αλλαξουμε αυτο ???


Συμφωνώ και επαυξάνω, αλλά έτσι όπως πάμε με βήματα χελώνας, ούτε στον άλλο κόσμο..

quote:
στου κουφου την πορτα , ανοιξε την πορτα και μπες μεσα γιατι εξω θα σε φαει το αγιαζι

Τώρα που το λες με έπιασε μια πούντα

Φιλικά...


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 07:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



quote:

Κάποιες αναφορές:

1. 140€ στοιχίζει το τετραγωνικό για να κάνεις την γκρίζα στου ταράτσα πράσινη. Αν πάλι προτιμάς τη γλάστρα, μπορείς να καλύψεις την ίδια έκταση με 12€. Υπολογίζεται πως το καλοκαίρι το σπίτι θα είναι κατά 8 βαθμούς Κελσίου δροσερότερο


2.Ο κάτοικος των Λιοσίων παράγει 40% λιγότερα σκουπίδια από αυτόν της Εκάλης. Αδιανόητο (;) αλλά αληθινό.



Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 08:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η φυση δεν πεθαινει , εαν καποιος πεθαινει αυτος ειναι ο ανθρωπος , δειτε στα παλια χωρια τα σπιτια που ειναι γκρεμισμενα , μεσα στους πολλα εχουν δεντρα , το παλιο χωριο της γιαγιας που το εγκατελιψε το 43 σημερα δεν υαπρχει εχει γινει ενα με το δασος ... εαν ο ανθρωπος εξαφανιστει αυριο το πρωι η φυση σε 100, 200, 1000 , 100000 χρονια θα ειναι και παλι κυριαρχος της γης με τον "ιο" ανθρωπο νεκρο!!! αντιμετωπιζουμε την φυση και οχι μονο ως εναν λογικο οργανισμο (αυτο κανουμε και με αφυχα αντικειμενα , πχ αντε καλο μου παρε μπρος και εγω θα σε πλυνω το απογευμα λεμε στο αυτοκινητο) και νομιζω οτι ειναι εκδηκητικη ή οτι τις κανουμε κακο , ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ κανουμε κακο αλλα δυσκολευομαστε να το καταλαβουμε !!!


εχουμε μαθει ? μας βγαινει αυθορμητα ? δεν ξερω , παντως συνηθως κατηγορουμε τους αλλους οτι δεν μας ακουνε , οτι δεν κανουν αυτο που πρεπει και ξεχναμε να κοιταχτουμε μεσα μας , εμεις κανουμε οτι μας λενε , αυτο που πρεπει (το πρεπει ειναι λαθος λεξη αλλα δεν βρισκω κατι αλλο προχειρο) , ποσες φορες μεσα σε μια μερα γινομαστε κουφοι που μας χτυπανε την πορτα ? μηπως οσες χτυπαμε εμεις πορτα ??? σε καθε διαλογο μας πρεπει να εχουμε αυτο κατα νου , να προσπαθουμε να μην γινομαστε κουφοι , να ακουμε και αντι να αποτελουμε αντιλογο να κανουμε διαλογο.

δεν ξερω εαν "απολυαση" αποτελει η χαρα η ξεκουραση το παιχνιδι , ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΙΩΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ του ανθρωπου , παιδι χωρις παιχνιδι θα ειναι ενας δυστυχισμενος μεγαλος που θα κανει και αλλους δυστυχισμενους , εργαζομενος χωρις ξεκουραση δεν θα αποδοση ή θα παθει ατυχημα , χωρις χαρα στην ζωη μας τι νοημα εχει να ζουμε ??? ας μη μπερδευουμε τα πραγματα , εαν κατι οριζει ως ΜΑΤΑΙΗ απολαυση την χαρα , λυπαμαι δεν θα παρω ουτε μπουκιτσα ....

η μοναξια που βιωνουμε σε καθε μας ενεργεια μας εχει κανει μοναχικους , να κοιταμε την βολη μας και ασε τους αλλους να κουρευονται , αυτο δεν αλλαζει ευκολο , οπως λεει και ο φιλος με τον ρυθμο χελωνας που παμε , δεν νομιζω οτι ενδιαφερει την φυση ο ρυθμος :) , πρεπει να πιαστουμε απο αυτον τον ρυθμο , ειναι ρυθμος που δεν αρκουν πολλες χωες και εμεις εχουμε μονο μια και δεν φτανει να προκαλεσουμε ΜΕΓΑΛΕΣ αλλαγες , φτανει ομως για μικρες , μικρες αλλαγες μεσα στην οικογενεια , στους φιλους , στον κυκλο μας γενικοτερα , ο τροπος που μιλαμε , ο τροπος που σκεφτομαστε , οι ευκαιρειες που δινουμε στους αλλους ... ποσοι απο τον κυκλο μας μπαινουν σε αναζητησεις για κουφους και πορτες ? ποσοι ? ξερετε κανεναν? ας αλλαξουμε λοιπον πρωτα εμεις και αυτη την αλλαγη θα την δουνε και αλλοι και ισως προκαλεσουμε και αλλες αλλαγες , ας παψουμε να βλεπουμε πορτες κλειστες ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 15:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι να ακούμε λοιπόν?
Για ποιά κοινονόηση μιλάμε?
Ποιός είναι ο κουφός και ποιός ο βροντών?
Εσύ μιλάς για κάτι το αόρατο και εγώ σου μιλώ για ορατή καταστροφή..

-
- για ποια κοινονοηση αληθεια μιλαμε . . .
- για την κοινη σε μας νοηση για τα Κοινα ... οπως η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΜΑΣ Η ΖΩΗ ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΣ ... ;
- ή σαμπως και μιλαμε ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ... ;
- σαμπως και μιλαμε ακομη , για την παλιομόδα της ΑΥΤΟΕΥΤΟΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΑΡΑΤΗΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗν ΠΑΡΑΠΟΛΥΓΝΩΣΙΑ του ό καθενας ... ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ... ;
- σαμπως και ΠΑΡΑΠΑΡΑΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΙΖΟΜΑΣΤΕ ... ;
- σαμπως και φτασαμε στον καιρο ΤΗΣ ΣΥΓΧΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΤΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΝΟΗΣΗΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ... ;
- δεν χρειαζομαστε νου κοινο και πνευμα κοινο , Τωρα ρε παλικαρια , ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ , ΟΛΟΙ ΜΑΣ ... ;
- το αοριστο ειναι ευκολοτερο και προτιμοτερο ...
- το συγκεκριμενο και ορισμενο , ειναι δυσκολοτερο και αποφευγεται ...
- παρα μα παρα πολλα λεμε ευκολα και ενα μα ενα δεν καταφερνουμε να πουμε , εστω και δυσκολα ... !
- '' ή και ο νους στην ζωη ...
- '' ή στις πετρες και ο νους και η ζωη μας ...

- ωρα καλη ...
-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 23:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simori
quote:
Τα στοιχεία που έχουμε είναι συγκεκριμένα, ο κόσμος πεινάει και η φύση πεθαίνει και μαζί της και εμείς, και αφορούν όλες τις κοινωνικές, θρησκευτικές και άλλες, ομάδες και εμμένουμε στις διαφωνίες μας και στις διαφορές μας και δεν αντιλαμβανόμαστε αυτό που μας ενώνει.

Απόσπασμα απο το έργο ``Αληθής Λόγος``..Τι εμποδίζει λοιπόν να τους τιμά κανείς και αυτούς και άλλους ακόμα, αν προτιμά την υγεία από την αρρώστια, την ευτυχία από τη δυστυχία, και το να ζει όσο γίνεται πιο μακριά από βασανιστήρια και τιμωρίες;»
Ετσι λέει ο Κέλσος τα σχόλια σου?

makfor

quote:
η φυση δεν πεθαινει , εαν καποιος πεθαινει αυτος ειναι ο ανθρωπος ,

simori

quote:
Δεν έχουμε ευθύνη όταν βρισκόμαστε μπροστά στη κάλπη? γιατί οι περισσότεροι συμπεριφερόμαστε σαν να έχουμε "αλτσχάιμερ"?

Συμφέροντα.
Δεν εχει να κάνει με την κάλπη.
Τα πάντα βρίσκονται μέσα στο μυαλό του κάθε ανθρώπου και ο κάθε ενας θα δώσει τον αγώνα του προσωπικά.
Οπως είπε ο makfor τα στοιχεία της φύσης δεν πεθαίνουν ποτέ. Είναι αρχέγονες μορφές ζωής που αποφασίζουν για την απόλυτη ισορροπία.
Διαμορφώνονται και προσαρμόζονται έτσι ούτως ώστε να δημιουργούν.
Αν αυτά που δημιουργούν μπορούν να ισορροπούν αλλά και να συμβάλλουν στην απόλυτη ισορροπία διαφορετικά φροντίζει για τον αφανισμό τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy