ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗ ΠΟΡΤΑ........
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 00:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε φίλε makfor και πιστεύω ότι όλα τα άλλα τα
εισερχόμενα, είναι μόνο και μόνο για να μην καταλάβουμε
ότι χάνουμε τον άνθρωπο...Ωραιο κόλπο....Σε κάνουν να
προσέχεις αλλού και μετά..Χτύπα χτύπα, δεν σε ακούει κανείς,
που λέμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 09:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
το αοριστο ειναι ευκολοτερο και προτιμοτερο ...
- το συγκεκριμενο και ορισμενο , ειναι δυσκολοτερο και αποφευγεται

Αυτό λέω και εγώ...
noema, καλωσόρισες στην παρέα..


(Είμαι όντως παλικάρι, θηλυκού γένους)


Φίλε allzzaro, είναι πράγματι ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟ να συμμετέχουμε στα αγαθά που προσφέρει η φύση (υλικός – φθαρτός κόσμος) και να μην εκδηλώνουμε σεβασμό σε αυτή.

Δεν θα έπρεπε να ξεχνάμε το ύψιστο αγαθό όπως λέει ο Κέλσος: την Νόηση και την Έλλογη Σκέψη, όπου μεταξύ των άλλων, αποφεύγεις κακοτοπιές, δεισιδαιμονίες και τσαρλατάνους, όπως τους αναφέρει, που σκοπό έχουν να εκμεταλλευτούν την αφέλεια, κάτι που συνέβαινε τότε και συμβαίνει και σήμερα..

Η κάλπη είναι έναι παράδειγμα. Ένας τρόπος για να προσδώσω τις αντιλήψεις των ανθρώπων.
Το συμφέρον είναι πάλι αυτό που μας οδηγεί και οι υποσχέσεις κάποιων, ώστε να τονώσουμε το ηθικό μας και στο τέλος λέμε : δεν βαριέσαι, σιγά μην κατεδαφιστεί ο κόσμος με μία ψήφο.

Τα στοιχεία αυτού του κόσμου δεν πεθαίνουν αλλά συνεχίζουν τον ασταμάτητο κύκλο της ζωής.
Αν κάποια μέρα, είτε υπάρχουμε είτε όχι επάνω σε αυτή τη γη, έρθει ένας μετεωρίτης και καταστρέψει τη γη ολοσχερώς, πάλι δεν έγινε τίποτα, όλα βιώνουν μία γέννηση και έναν θάνατο, όλα αλλάζουν και τίποτα δεν χάνετε, γνωστό άλλωστε.

Είμαστε όμως άνθρωποι και σε αυτόν τον μικρό κόσμο που ζούμε και από αυτά που μπορούμε να καταλάβουμε, βλέπουμε πως έχουμε ευθύνη για καταστροφές που έχουμε προκαλέσει, σε όλα τα μήκη και τα πλάτη αυτού του πλανήτη. Είμαστε αδιάφοροι και παρά την αντίληψή μας χάνουμε το νόημα των όσων βιώνουμε, δυστυχώς, και σε συνάρτηση με τον ωχαδερφισμό μας, τον φιλοτομαρισμό μας καταλήγουμε να αναβάλλουμε συνεχώς αυτόν τον προσωπικό αγώνα.

Ο άνθρωπος μέσα από τους φόβους και τις αδυναμίες του και την τάση του να υπερισχύσει όλων των πλασμάτων απαξίωσε τελικά τη φύση και βρίσκεται τώρα ξανά μόνος του μπροστά σε όλα όσα έχει κατακτήσει και καταστρέψει, πάλι με φόβους και αδυναμίες, βιώνοντας τον αποκλεισμό μέσα στον πολιτισμό του, την «κοινωνικοποίηση και την κοινωνικότητα» του μέσα στην μοναξιά.

Σκοτώνουμε και αδιαφορούμε για τον πόνο που προκαλούμε στα πλάσματα γύρω μας. Έχουμε ένα μοναδικό τρόπο για να δικαιολογούμε τα όσα πράττουμε, στον βωμό της υπεροχής μας σαν όντα της δήθεν «νόησής», με αποτέλεσμα να είμαστε πιο βάρβαροι από τους βαρβάρους, πιο ζώα και από τα ζώα. Δεν είμαστε μόνο αυτοκαταστροφικοί αλλά και Καταστροφικοί, με όλη την σημασία της λέξης, και το μόνο που βλέπουμε είναι ο φόβος για τον δικό μας αφανισμό αλλά ΤΟΣΟ εύκολα προσπερνάμε/ξεπερνάμε τον αποδεκατισμό εκατοντάδων άλλων πλασμάτων εξαιτίας μας.


Και για να συμπληρώσω συμπεριλαμβάνοντας αυτούσια κάποια λόγια επίσης του ίδιου έργου: ΑΛΗΘΗΣ ΛΟΓΟΣ


(1. Ένα από τα δύο επιτάσσει η λογική: αν απαξιούν να τιμούν τα κοινά έθιμα και εκείνους που έχουν την εποπτεία τους, τότε ας μην ωριμάζουν για να γίνουν άντρες, ας μη νυμφεύονται και ας μη κάνουν παιδιά, ας μη κάνουν τίποτα στη ζωή, μόνο να σηκωθούν να φύγουν όλοι μαζί χωρίς να αφήσουν ούτε έναν απόγονο, μέχρι να αφανιστεί τελείως το γένος τους από τη γη, αν όμως είναι να κάνουν οικογένεια και παιδιά, να γεύονται του καρπούς και να μετέχουν σε ό,τι προσφέρει η ζωή και να υπομένουν τις δυστυχίες που τους επιφυλάσσει – γιατί είναι φυσικό όλοι οι άνθρωποι να περνούν δυστυχίες, το κακό είναι μια αναγκαιότητα και άλλη πατρίδα δεν έχει - , τότε θα πρέπει να αποδίδουν τις προσήκουσες τιμές σε κείνους που τα ‘χουν όλα αυτά υπό την προστασία τους, και να κάνουν τα πρέποντα στη ζωή αυτή μέχρι να απαλλαγούν από τα δεσμά της, για να μη φανούν αχάριστοι απέναντί τους. Στο κάτω κάτω είναι άδικο να απολαμβάνεις τα αγαθά τους χωρίς να τους πληρώνεις τίποτα.)


(2. ας μη νομίζουμε πως ο ορατός κόσμος, έχει διευθετηθεί προς χάρη του ανθρώπου: το κάθε τι γεννιέται και πεθαίνει για χάρη της διαφύλαξης του όλου.)

Φίλε Τρέχαγύρευε, δεν μου απάντησες..

Φίλε makfor, θα χρησιμοποιήσω κάτι που είπες σε άλλο ποστ:

(μέχρι να συνεννοηθούμε μεταξύ μας, εκείνοι θα μας έχουνε πάρει και τα σώβρακα)
Έχεις απόλυτο δίκιο..


Να είστε καλά..

Φιλικά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 15/05/2009 09:39:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 11:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή simori, με περαξήγησες....Στο κείμενο που
λές, δεν απευθυνόμουνα σε σένα αλλά στον φιλο allzzaro,
με τον οποίο έχουμε εδώ και καιρό διάλογο...
Η φύση, είναι ένα περιβάλλον,μια μήτρα, αν το θές, για να
αναπτυχθεί ο άνθρωπς, η πρόοδος κια εξέλιξη του οποίου,τα
τελευταία 50 χρόνια ελέγχεται και κατευθύνεται πολύ έντονα,
στο να παραμείνει, υλιστική τη σκέψη,εκεί που ειναι,απλά σε εξέλιξη
του παρόντος επιπέδου...Έτσι εμποδίζεται η εξέλιξη του σε άλλο
επίπεδο,στο επόμενο του...
Για το θέμα του Θεού,με δημιούργημα τη φύση, επαναλαμβάνω, η φύση
έγινε ως χώρος άσκησης των ανθρώπων και αυτουνού η εξέλιξη και
μετάβαση σε θεό, είναι που έχει σημασία για τον άνθρωπο....
Και φυσικά δεν νοείται άνθρωπος όποιος καταστρέφει οτιδήποτε έχει
κάνει ο Θεός, ή υπάρχει ως κόσμος γύρω του..Συμφωνούμε σε όλα,
απλά δεν μου αρέσει η γωνία που βλέπουμε το θέμα, απο την πλευρά
της φύσης..Χωρίς την εξέλιξη του ανθρώπου, τον κάνεις ένοχο και τον
κλείνει φυλακή, όπου και παρανομεί, μέσα σε αυτή την φύση...
Το ζητούμενο είναι να γίνει ανώτερος ο άνθρωπος, ώστε να αναλάβει
καλύτερα την επιστασία του κόσμου, αν παραμένει με τα ελατώματα
που μας διακρίνουν όλους, λίγο ή πολύ, δεν έχουμε πετύχει...Πολλές
φορές για το καλό, έχει γίνει κακό....Το επίεπδο μας είναι ελλειπές,
πρέπει να βελτιωθεί..Γι αυτο έχει σημασία ο άνθρωπος, οι αξίες του
οποίου, βάλλονται και καταρρίπτονται καθημερινά...Ευτελίζεται ο
άνθρωπος και αυτό μόνο χερότερο μπορεί να τον κάνει, όχι καλύτερο...
Για...παιδιά και για γαιδάρους, πρέπει να δεις την χειραγώγηση του
πνεύματος, με την ύλη...Στα παιδιά, θέλει πολύ προσοχή και λίγη...
Θέλει στρατηγικές πολεμικές, με υποχωρήσεις, επιθέσεις, εκπαιδεύσεις,
αλλά το χαίρομαι..Την φρεσκάδα τους, δεν την έχει η υποκρισία των
ενηλίκων...Ας κρατήσουμε καθαρή την επομενη γενια και αυτό θα
οδηγήσει σε κάτι καλύτερο..Δεν είμαστε μόνο εμείς οι χριστοί
θεράποντες της φύσης....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 13:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(Είμαι όντως παλικάρι, θηλυκού γένους)

Δεν θα έπρεπε να ξεχνάμε το ύψιστο αγαθό όπως λέει ο Κέλσος: την Νόηση και την Έλλογη Σκέψη, όπου μεταξύ των άλλων, αποφεύγεις κακοτοπιές, δεισιδαιμονίες και τσαρλατάνους, όπως τους αναφέρει, που σκοπό έχουν να εκμεταλλευτούν την αφέλεια, κάτι που συνέβαινε τότε και συμβαίνει και σήμερα..

Η κάλπη είναι έναι παράδειγμα.

Είμαστε αδιάφοροι και παρά την αντίληψή μας χάνουμε το νόημα των όσων βιώνουμε, δυστυχώς, και σε συνάρτηση με τον ωχαδερφισμό μας, τον φιλοτομαρισμό μας καταλήγουμε να αναβάλλουμε συνεχώς αυτόν τον προσωπικό αγώνα.


-
- καλημερα σου και ωρα καλη , πολλαγραφουσα ... φιληναδα ψυχη simori ..
- Τι θα πρωτοθελαμε να εχουμε Κοινο οι ανθρωποι ,
- το νοημα της υπαρξης μας στην ζωη , ή την αγωνια μας γι' αυτην και για το νερο και το ψωμι και την στεγη ... ;
- μας ειναι αρκετο το ενστικτο μας .. ;
- να ψηφισουμε την Ακυβερνησια , ή να Κυβερνησουμε εαυτους χωρις αναγκη ψηφου ... ;
- μπορουμε να παμε στην θεση του αλλουνου με τον νου και οχι με τα βαρια ποδαρια και την μπερδεμενη και χαμενη μας λογικη ... ;
- να ξερουμε πολλα και να μην κανουμε Τιποτε , ή να ξερουμε τα αρκετα και τα λιγα και να κανουμε Κατι , οπως λεει και ο φιλος μου ό Ηλιος ... ;
- ειναι σωστο να ανεβαινουμε στο επιπεδο των αλλονων και οι αλλοι να μην κατεβαινουνε στο δικο μας επιπεδο ... ;
- πρεπει ντε και καλα να μιλαμε για τα οσα των οσων αλλων , και να μην μιλαμε για τα δικα μας τα οσα ... ;

* ευχαριστω για το καλοσορισμα ...
* γειτονες ειμαστε ...
-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 15:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ, noema & trexagireve γράφουν σ' ένα θέμα που ονομάζεται "στου κουφού την πόρτα ... " : τo άκρον άωτον της ματαιότητος ...

quote:
noema

κοινονόηση [ η λέξη αυτή δεν υπάρχει, υπάρχουν οι "κοινοκτημοσύνη", "κοινότητα", "κοινωνία" κτλ. ]

παραπολυγνωσία [ ούτε αυτή η λέξη υπάρχει ]

αυτοεαυτοεπίδειξη [ ομοίως, ανύπαρκτη λέξη, ανύπαρκτη γλωσσολογική σύνδεση, να χρησιμοποιείς απλές λέξεις, όχι σύνθετες, κι όταν θες να πεις κάτι, να το λες περιγραφικά (με πολλές λέξεις) , όχι βάζοντας τις λέξεις κολλητά την μία μετά την άλλη, δεν γίνεται αυτό πάντα με όλες τις λέξεις ]

πολλαγραφουσα [ τέτοια λέξη δεν υπάρχει, η σωστή είναι "πολυγραφούσα", όχι "πολλαγραφούσα" ]


noema, συμβουλή τσαμπαντάν από μένα : παράτα τα forum, δεν τα χρειάζεσαι, δεν έχουν να σου προσφέρουν τίποτε παρά μόνο extra αμορφωσιά και χαμηλής ποιότητας λόγο, πράγματα τα οποία θα επιδεινώσουν το γλωσσολογικό - αλλά ιάσιμο - πρόβλημα που ήδη έχεις.


υ.γ. simori, sorry για το άσχετο του μηνύματος αλλά δεν πρέπει να αφήνουμε ορισμένους ανθρώπους χωρίς πραγματική βοήθεια ...

Edited by - zip on 15/05/2009 15:56:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 20:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:
…Συμφωνούμε σε όλα,
απλά δεν μου αρέσει η γωνία που βλέπουμε το θέμα, απο την πλευρά
της φύσης..


Nα σταθώ σε αυτά τα δύο που λές.
Σε γενικές γραμμές είσαι τελείως αντίθετος σε ότι αφορά τη θεοποίηση της φύσης για τους λόγους που περιγράφει η simori. Ο δογματισμός δεν σε αφήνει να δείς ορισμένα πράγματα ευνόητα.
Αυτό που σε κάνει ιδιαίτερα αντίθετο είναι μήπως θεωρήσουμε τη φύση θεό και την λατρέψουμε ως θεό.

Μιας και αναφερθήκαμε στον ειδωλολάτρη Κέλσο και μέσα από τους κατήγορους του διαβάζουμε ότι ``κάποιες δυνάμεις εχουν δικαιώματα σε ότι αφορά το υλικό σώμα του ανθρώπου καθώς έχουν την δυνατότητα να το καταστρέφουν ή να το θεραπεύουν``.
``Ποιος ο λόγος λοιπόν`` συνεχίζει `` να μην τιμούμε αυτές τις δυνάμεις αφού μπορούν να μας προσφέρουν και να προτιμούμε να υποφέρουμε από το να ευημερούμε.``
Θα μου πείς τώρα .. τι λές ρε allzzaro αυτά τα λέει ενας παγανιστής ειδωλολάτρης.
Και συνεχίζει…
..``θέλει όμως προσοχή, αν πρόκειται κάποιος να συναναστραφεί αυτές τις θεότητες, να μη γίνει ένα με τη λατρεία τους και, αγαπώντας υπερβολικά το σώμα, απομακρυνθεί από τα ύψιστα αγαθά και τα λησμονήσει.``
Είτε το θέλουμε λοιπόν είτε όχι από τη φύση προερχόμαστε και σε αυτή καταλήγουμε οχι μόνο εμείς αλλά τα πάντα.
Ποιος ο λόγος λοιπόν να μην την τιμούμε σύμφωνα με την ιδιότητα της αύτή .. και να την σεβόμαστε όπως αρμόζει.
Το πρώτα ο άνθρωπος και μετά η Φύση αυτό δεν την τιμά για το λόγο ότι το ``πρώτα ο άνθρωπος`` σημαίνει ότι ο άνθρωπος ``λύνει τα αλληλένδετα``.
Αυτό είναι κάτι που το βλέπουμε .. το νοιώθουμε στο πετσί μας οτι η συμπεριφορά μας την εξαναγκάζει να στραφεί εναντίον μας.
Γνωρίζουμε ποιος είναι ο ρόλος της και γιατί συμπεριφέρεται έτσι και αντί για να συμβάλλουμε στο ρόλο της αυτό βάζουμε μπροστά τον άνθρωπο και την ευκολία του να ζεί εις βάρος της αλλά και εις βάρος ολων των αλλων δημιουργημάτων της.
Ο φιλοδογματισμός λοιπόν δεν αφήνει περιθώρια να δεί ο άλλος αυτές τις δυνάμεις που είναι τόσο οφθαλμοφανείς φοβούμενος ότι έτσι θα θεωρηθεί ειδωλολάτρης και θα απομακρυνθεί από το υπέρτατο θείο.
Αυτήν είναι η οπτική γωνία που βλέπεις το θέμα εσύ, εγώ, οι αλλοι, με αποτέλεσμα η φύση και οι δυνάμεις της ανεξέλεγκτα πλέον προχωρούν στον αφανισμό μας.

quote:
Δεν είμαστε μόνο εμείς οι χριστοί
θεράποντες της φύσης....

Αυτές οι μιαρές και ποταπές αντιλήψεις δεν ωφελούν παρά βλάπτουν…
Συνεχίζεις αυτή την κακοήθεια να φορτώνεις τα λάθη μας στους αλλους.
Αν δεν είμαστε εμείς ρε trexagireve τότε ποιοί είναι?
Αν δεν είμαστε εμείς, που μπορούμε να σκεφτόμαστε τουλάχιστον έτσι τότε ποιοί είναι, αυτοί που οταν τους πώ τα παραπάνω θα πεθάνουν στα γέλια και θα με πλακώσουν στις σφαλιάρες..?? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 20:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simori
quote:

Σκοτώνουμε και αδιαφορούμε για τον πόνο που προκαλούμε στα πλάσματα γύρω μας.

Πές μου.. πές μου ποιόν μπορείς να πείσεις οτι για να φάει πρέπει οπωσδήποτε να σκοτώσει?.
Ο άνθρωπος αυτό που επιδιώκει είναι να ζήσει όσο το δυνατόν καλύτερα και οσο το δυνατόν περισσότερο. Τα ζωντανά πλάσματα που σκοτώνει τα σκοτώνει και τα τρώει κρύβοντας τα γαστρονομικά του πάθη και επικαλείται τις απαραίτητες ωφέλιμες βιταμίνες θεωρώντας τα απαραίτητα συστατικά προς ώφελος της υγείας του ενώ παράλληλα εχει το θράσος να καπνίζει και να πίνει ασύδοτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 20:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ προσωπικά το παίρνεις το ζήτημα, φίλε allzzaro κι
αυτό είναι λάθος, γιατί ούτε εσύ εκφράζεις την φύση, ούτε εγώ
τη θέση που εσύ νομίζεις..Φίλε, να μάθεις να αντέχεις τον
διάλογο..Όσο για δογματισμό, αν διαβάσεις το κείμενο σου,
αφου ηρεμήσεις, θα δείς τι σημαίνει δογματισμός....
Αν είσαι υλιστής, είναι δικαίωμα σου, αν και διαφωνώ, γιατί
η ζωή δεν ειναι ΄μονο ότι φάμε ότι πιουμε και να αναπαραχθούμε...
Δεν είμαστε ζώα προς βελτίωση...Φάρμα που βγάζει βελτιωμένα...
Το πνεύμα είναι στον άνθρωπο η κινητήρια δύναμη, όχι τα ένστικτα
όπως στα ζώα..Η δύναμη, τέλος, γιατί παρατράβηξε το αστειο,με την
υπεράσπση της αδικημένης φύσης,η δύναμη΄που έφτιαξε αυτή τη φύση,
έχει τον τρόπο και να την συντηρήσει..Εμείς, τι μπορούμε να συντηρήσουμε;Ούτε μια τρίχα απο τα μαλλιά μας...
Βελτιώσου πρώτα ρσύ φίλε μου και μετά σώσε και τη φύση..Μην ανησυχείς θα σε περιμένει...
Τέλος, επειδή δεν έχει νόημα να προσπαθώ να σε πείσω αν υπάρχει ο
ήλιος,αφού βοά όλος ο κόσμος, βιβλία, εκπομπές και ένα σωρό
οργανώσεις, εσύ λές ότι μπορεί να μην υπάρχουν...Εγώ,΄ομως,έλεγα
απλά, ότι δεν δικαιούμαστε να αυτοχριζόμεθα υπερασπιστές της φύσης.....Για σένα μιλούσα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 20:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η δύναμη, τέλος, γιατί παρατράβηξε το αστειο,με την
υπεράσπση της αδικημένης φύσης,η δύναμη΄που έφτιαξε αυτή τη φύση,
έχει τον τρόπο και να την συντηρήσει..Εμείς, τι μπορούμε να συντηρήσουμε;Ούτε μια τρίχα απο τα μαλλιά μας...

Καλέ μου Βαγγέλη, δεν το θεωρώ αστείο και καλά θα κάνεις να μην το θεωρείς ούτε εσύ αστείο , ούτε θέλω να το παίξω υποστηρικτής της φύσης.
Δεν το παίρνω προσωπικά οπως νομίζεις στο εχω ξαναπεί ούτε υπερασπιζομαι παθιασμένα τις απόψεις μου.
Αντίθετα εσύ αφηνιάζεις οταν σου μιλάμε για την υπεράσπιση της φύσης πράγμα που πραγματικά με κάνει να απορώ.. ποιός ο λόγος αυτής της εχθρότητας γιατί περί μοχθηρότητας πρόκειται και θα σε παρακαλούσα να μου δώσεις εξηγήσεις..
Συγνώμη να σε ρωτήσω..
Εσύ δε είσαι αυτός που λές για την ανθρώπινη νοημοσύνη?
Ο άνθρωπος?
Αυτό το υπέρτατο ον?
Αυτός που θα μεταλλαχθεί σε θεό?
Αυτός λοιπόν που του πλέκεις το εγκώμο θα ρίξει ΠΑΛΙ τα βάρη σε αυτόν που έφτιαξε τη φύση και τα ΠΑΝΤΑ, δηλαδή το Θεό.
Ακόμα και εκεί φτάνεις βρε Βαγγέλη μου να ρίξεις τις ευθύνες στο Θεό?
Και ο άνθρωπος? αυτός που επένδυσε τόσα και τόσα επάνω του είναι αυτός που λέει ``εμείς, είμαστε αυτοί που θα την συντηρήσουμε? εμείς ούτε μια τρίχα απο το κεφάλι μας δεν μπορούμε να συντηρήσουμε?
Αντιφάσκεις καλέ μου φίλε, όποτε σε συμφέρει παρουσιάζεις τον άνθρωπο ως ενα υπεύθυνο και νοήμων όν και όποτε δεν σε συμφέρει τον παρουσιάζεις ως αμέτοχο και ανέυθυνο..
Βρε Βαγγέλη μου συγνώμη καλέ μου, τα θές και τα λές ή σου ξεφεύγουνε?
Γιατί βρε καλέ μου το κάνεις αυτό και με απογειώνεις...

Και να σου πώ κάτι αλλο?
Δεν αναρωτήθηκες γιατί να είσαι νοήμων και πολυπράγμων.
Για να τρώς, να πίνεις, να διασκεδάζεις και να διαιωνίζεσαι?
Οχι φίλε μου δεν κατέχεις τη νοημοσύνη για αυτό.
Την κατέχεις για κάποιο σκοπό που δεν θέλεις να παραδεχθείς, να παραδεχθούμε...

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ Η ΝΕΤ ΜΕΤΑΔΙΔΕΙ ``ΚΛΟΝΙΖΕΤΑΙ Η ΓΗ `` ΜΕ ΤΟ ΛΙΩΣΙΜΟ ΤΩΝ ΠΑΓΩΝ.
Ποιός ευθύνεται για αυτό καλέ μου φίλε?
Σε ποιόν θα επιρρίψουμε τις ευθύνες?
Στο Θεό? στους αλλους? στους Ιλλουμινάτους? στις οργανώσεις? ή σε αυτόν που λέει ``ας φροντίσει κάποιος αλλος για τη Φύση``...

Edited by - allzzaro on 15/05/2009 21:43:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 21:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βελτιώσου πρώτα ρσύ φίλε μου και μετά σώσε και τη φύση..Μην ανησυχείς θα σε περιμένει...

Τώρα τι να σου πώ ρε Βαγγέλη.
Τι να σου πώ.
Αφού φτάνεις σε αυτό το σημείο .. τι να σου πώ.
Ετσι μου έρχεται να μην ξαναγράψω γμτ.. μου..
Ασε με παω να πιώ κανένα τσίπουρο γιατί ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 23:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηαλδή ρε φίλε allzzaro, έγινα κι εχθρός της φύσης τώρα;
Τι να σου πω ρε φίλε..Αποδίδεις κατηγορίες πολύ αβίαστα
και αψήφιστα, ενώ εγώ θέλω απλά να βελτιώσουμε τον άνθρωπο,
για να βελτιώσουμε όλα τα άλλα γύρω μας...
Όσο για τσίπουρο, πίνω ένα 28 βσθμούς,σπιτικό, απο Όλυμπο...
Αν κατέβεις καμιά φορά Λάρισα, μπορούμε να τα πούμε κι απο
κοντα...Και τσιπουράτα....
Μοχθηρός εγώ; Απο τι, επειδή δεν μου αρέσουν οι υποκριτικές
έγνοιες των Γιούνισεφ, WWW, Γκρίν πίς και λοιπά;
Ρε φίλε, πολλά λόγια και λίγα έργα...Να καθιερωθούν κα να γίνουν
γνωστοί θέλουν οι άνθρωποι, μετα όλα τα άλλα...
Και μιας και ήρθαμε στον άνθρωπο,ξέρεις ως η κοινωνία μας
μας έκανε τόσο αδιάφορους και για τη φύση και για το πόσο την
μολύνουμε...Εμείς είμαστε εν δυνάμει θεοί, αλλα, πρέπει να το
ασκούμε κι όλας..
Δεν ρίχνω ποτέ τα βάρη στον Θεό...Ο άνθρωπος, με τα παθη του κάνει
ότι κάνει..Το ζώο μέσα του είναι που του δημιουργεί απλειστία κι
ανάγκη κυριαρχίας και πλουτισμού.....Δεν έχει τέτοιες ανάγκες το πνεύμα, η θεική πλευρά του ανθρώπου...Θέλουμε καλλιέργεια...Είμαστε
αγριόχορτα...
Η ...τρίχα που δεν μπορουμε να συντηρήσουμε, ειναι η γνωστή σε όλους
φαντάζομαι αλήθεια, ότι δεν ξέρεις τι σε περιμένει και δεν ορίζεις
ούτε το επομενο λεπτό συ, ώς ύλη...Ως πνεύμα, όμως, μπορούμε να
είμαστε αιώνιοι και αθάνατοι με θέσεις υπέρ της ζωής, του ωραίου, της
έρμης της φύσης που την κάνετε βόλτα παραμάσχαλα και την επιδεικνύεται ως θύμα...
Πάντως θα σου πρότεινα να ηρεμήσεις λίγο..Δεν έγινε τίποτε...Αυτό που
είναι να γίνει,θα γινει..Τα πάντα εν σοφία εποίησεν...
Μην κουράζεσαι τζάμπα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 23:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωχ, noema & trexagireve γράφουν σ' ένα θέμα που ονομάζεται "στου κουφού την πόρτα ... " : τo άκρον άωτον της ματαιότητος ...

[quote]noema

κοινονόηση [ η λέξη αυτή δεν υπάρχει, υπάρχουν οι "κοινοκτημοσύνη", "κοινότητα", "κοινωνία" κτλ. ]

παραπολυγνωσία [ ούτε αυτή η λέξη υπάρχει ]

αυτοεαυτοεπίδειξη [ ομοίως, ανύπαρκτη λέξη, ανύπαρκτη γλωσσολογική σύνδεση, να χρησιμοποιείς απλές λέξεις, όχι σύνθετες, κι όταν θες να πεις κάτι, να το λες περιγραφικά (με πολλές λέξεις) , όχι βάζοντας τις λέξεις κολλητά την μία μετά την άλλη, δεν γίνεται αυτό πάντα με όλες τις λέξεις ]

πολλαγραφουσα [ τέτοια λέξη δεν υπάρχει, η σωστή είναι "πολυγραφούσα", όχι "πολλαγραφούσα" ]


-
- εκεινη που πολλα γραφει , την λεμε και 'πολλαγράφουσα' και ειναι και πιο ευκολοκοινοκατανοητό ...
- 'πολλαγράφουσα' , αποκαλεσα την φιλη simori , εχθρουλη Ζιπούλη ... και δεν εισαι ΤΟΣΟ ικανος ακομη , ουτε για να κρινεις τους λιγους και φτωχους στο πνευμα και στην εκφραση , ουτε και να δειξεις τροπους συμπεριφορας στους αλλους , σε 'κεινους που ξερουν πως να σεβονται και να χαιρετιζουν τους νοιαζομενους ...
- ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΜΕΝΑ , απο την δικη σου βιαστικοχαζοτρεχάλα , σε προσκαιροκαθημερινα φθηνολογαριασματα ... δεν ειναι ΤΗΣ ΜΑΓΚΙΑΣ , ουτε της δικης μου , ουτε του ΤΡΕΧΑ ΚΑΙ ΓΥΡΕΥΕ ΤΟΝ , σε οσα λεει ...
- ειπαμε να διυλιζουμε τον κωνωπα , αλλα οχι μονο για το ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΤΣΙΜΠΑΕΙ ...
- εσυ και βεβαια εισαι Μαγκούλης ... αλλα οι Μαγκες εχουνε και κωλοτσεπες , για να βαζουνε την Μαγκια τους , οταν δεν τους παιρνει ...
- θα σε πειραζε να 'παιξεις' λιγο πιο 'κει , ή ντρεπεσαι ακομη ΝΑ ΓΑΜΕΥΘΕΙΣ με την κοινη την νοηση ... ;
- αν δεν μπορεις να προσθεσεις παλικαρι μου , μην αφαιρεις ...
- αμα και οταν βρεις τον εαυτο σου , δεν θα τον πειραζεις και δεν θα πειραζεις και τους αλλους ...
- αξιζει σε σενα και απο σενα για σενα αυτος ό κοπος ...
- αυτοι που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ... ειναι αλλοι απο 'σενα ...
- δεν ειναι ντροπη να ντρεπεσαι για την αλαζονια σου ...
- και ... μην βιαζεσαι προπαντός ....
- καλησπερα στην γειτονεια , και στις ψυχες τις παλικαρισιες ...
-

Edited by - noema on 15/05/2009 23:10:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 23:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για τσίπουρο, πίνω ένα 28 βσθμούς,σπιτικό, απο Όλυμπο...

εεε.. 28?
Ελαφρύ ακούγεται.
Βέβαια εχω ακούσει οτι κατά κεί φτιάχνουν καλό πράγμα.
Είμαι λάτρης του είδους αν και δεν το πολυσηκώνω εκεί στα 2 αντε 3 μετά με μαζεύουνε.. νομίζω οτι θα έπρεπε αυτές οι συζητήσεις να γίνονται μετά συνοδείας τσίπουρου.. τσιπουράτα οπως λές.. Εκεί πιστεύω οτι θα τα βρίσκαμε
Εχω αρκεστεί σε ενα καλό, Αλβανία μεριά, χωρίς γλυκάνισο και μυρωδικά, τέλειο και σκέτο φυσικά.
Λάρισα εκεί έχουμε την ``Ελευθερία Λαρίσης`` απο τις αρχαιότερες.


Να ηρεμήσω?
Ηρεμος είμαι, αλλά οταν είμαι ήρεμος δεν μου έρχεται η έμπνευση οπότε δεν μπορώ και να γράψω..


quote:
Απο τι, επειδή δεν μου αρέσουν οι υποκριτικές
έγνοιες των Γιούνισεφ, WWW, Γκρίν πίς και λοιπά;

Βρε Βαγγέλη σου έδωσα την εντύπωση οτι είμαι οικολόγος αυτού τού τύπου.
Αυτά είναι α@#$$#@@ς που σκοπό έχουν να παραπλανήσουν τον κόσμο και αποσκοπούν σε πολιτικές σκοπιμότητες. Ποιός τους @##@@##$ αυτούς.
Δεν λέω τίποτα αλλο για σήμερα..

Φίλοι μου αγαπημένοι..
ειρήνη υμίν...

Edited by - allzzaro on 15/05/2009 23:40:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 23:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θέλω να μου στεναχωριέσαι φίλε μου allzzaro..Πιστεύουμε
ακριβώς τα ίδια πράγματα, σε πληροφορώ,αλλά,απο άλλη γωνία...
Απλώς, δεν μπορώ άλλο τα λόγια..Το πρόβλημα είναι στον άνθρωπο,
άρα, με αυτόν πρέπει να ασχοληθούμε, σαν παιδί, σαν άρρωστο, σαν
κάποιον που ενδιαφερόμαστε κι όχι κάποιον που θα καταδικάσουμε...
Να τον κάνουμε υγιή,να κάνει αυτά που τον συμφέρουν, γιατί είναι
ευκολονόητο ότι η καταστροφή της φύσης, συνεπάγεται και την καταστροφή του ανθρώπου....
Φίλοι, αυτά που θέλουμε, αυτά που όλοι λέμε, ένα καλύτερο κόσμο,πως μπορούμε να τα κάνουμε πράξη;
Πώς μπορούμε να κάνουμε τον κουφό να ακούσει;
Πείτε καμιά πρόταση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 16:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρόβλημα είναι στον άνθρωπο,
άρα, με αυτόν πρέπει να ασχοληθούμε, σαν παιδί, σαν άρρωστο, σαν
κάποιον που ενδιαφερόμαστε κι όχι κάποιον που θα καταδικάσουμε...

Φίλε Βαγγέλη.
Ασφαλώς και πιστεύουμε τα ίδια πράγματα, ασφαλώς και έχουμε τους ίδιους στόχους.
Με τον άνθρωπο καλέ μου Βαγγέλη δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα νομίζω ο καθένας ακολουθεί τη δική του πορεία.
Αυτό που θέλω να σου δώσω να καταλάβεις είναι οτι ο άνθρωπος για να μπορέσει να συνεχίσει χρειάζεται νερό, τροφή και γή να πατάει αυτά μπορεί να του τα παρέχει μόνο η φύση. Χωρίς αυτή είναι αδύνατον να επιβιώσει. Αν κάποιος ήθελε το τέλος του ανθρώπινου γένους το μόνο που θα επρεπε να κάνει είναι να του στερήσει κάτι απο αυτά τα 3 πράγματα. Ας φροντίσει λοιπόν να διατηρεί για να τα έχει..
Τα αλλα που μου λές είναι πταίσματα για εμένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 21:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγκλονίζεις με την κουβέντα σου φίλε μου allzzaro...
Δηλαδή, πιστεύεις ότι ο άνθρωπος δεν έχει ελπίδα..Ότι δεν
γίνεται τίποτε με τον άνθρωπο και γίνεται με την φύση....
Και λές οτι ο καθένας έχει την πορεία του....
Ξέρεις πως είναι να εισαι δεμένος με κάποιον και να τραβάς
διαφορετική κατεύθυνση απο αυτόν;Κάποια στιγμή, τραβάει ο ένας
τον άλλο και μπερδεύονται, γίνονται κουβάρια..Θέλω να πω, όλοι
οι άνθρωποι είμαστε ένα και ότι και να κάνουμε δεν μπορούμε να
τραβήξουμε ο καθένας τον δρόμο του..Σου λέω μεγάλη κουβέντα και
να την προσέξεις....
Εντυπωσιάζομαι που είσαι τόσο απογοητευμένος απο τον άνθρωπο, που
είναι το μόνο πολιτισμένο όν, όσο κι αν το έχει παρακάνει, ή
είναι ανώριμος,ενώ πιστεύεις στη φύση, που δεν μπορεί να κανει
τίποτε άλλο, απο ότι έχει εντεταλθεί να κάνει...
Διαφωνούμε....Το συζητάμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 23:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Βαγγέλη ``αλλα λέμε αλλα εννοούμε``
Ας το αφήσουμε

Καλά θα ορκιζόμουν οτι είδα πόστ του ήλιου..
Ελα θεέ μου..
Λέτε να έχω παραισθήσεις..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 23:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρίμα που ο διάλογος έχει μεταφραστεί σε μονόλογο...
Έτσι βγαίνουν συμπεράσματα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 23:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς
Ας αφήσουμε και κάποιον αλλον να πεί τη γνώμη του..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 03:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

allzzaro:
Καλά θα ορκιζόμουν οτι είδα πόστ του ήλιου..
Ελα θεέ μου..
Λέτε να έχω παραισθήσεις..

Α χα χα χα!
Οχι καλέ μου φίλε, δεν έχεις παραισθήσεις!
Ήρθα! (μιας και με φώναξες!) χε χε χε
Είδες πόστ αλλά απλά το διέγραψα!

Όσο για το θέμα...
Ρωτάει ο τρέχα:"Πώς μπορούμε να κάνουμε τον κουφό να ακούσει;
Πείτε καμιά πρόταση..."
Απαντώ: σίγουρα όχι φωνάζοντας μιας και δεν ακούει!

Υ.Γ.1 Αυτό: "", γαμάτο!
Υ.Γ.2 Πότε πρόλαβες βρε θηρίο και το είδες?
Ούτε 5 λεπτά δεν έμεινε προτού το διαγράψω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 11:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά μιλάς helios2012..Δεν φωνάζουμε..Τον αφήνουμε να
φωνάξει αυτός.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 14:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακριβώς
Ας αφήσουμε και κάποιον αλλον να πεί τη γνώμη του..


-
- ή γνωμη του ΑΛΛΟΥ ειναι . . .

- ΑΝ ΘΕΛΕΙ ^ΚΟΥΦΟΣ^ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ^ΤΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ^ ...,
- να ΖΗΤΑΕΙ την ακοη του ΑΠΟ 'ΚΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ,
- και να ανοιγει τα αυτια του για να ακουσει ^ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ^ , Σ'ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ^ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ^ ...
- ψυχραιμια , παρακαλω παρακαλω ...
- ΑΝ ΟΜΩΣ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ^ΤΙ^ Ο ΚΟΥΦΟΣ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ...
- ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΥΦΟΣ , ΠΑΡΑ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟΥ ΑΦΤΙ ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΤΗΣ ΑΛΑΖΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΡΥΦΑΚΟΥΕΙ ΣΤΟ ΑΝΑΙΤΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΗΣ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑΣ , ΑΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ...

- η γνωμη του ΑΛΛΟΥ , του ΓΕΙΤΟΝΑ ...
- του Φιλου του Ηλιου και του Τρεχα αν μπορεις και Γυρευε τον ...
- η γνωμη και του δικου σου Φιλου , Φιλε ...

- ωρα καλη ...
-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 18:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
helios
quote:
Υ.Γ.2 Πότε πρόλαβες βρε θηρίο και το είδες?

Πρόλαβα
Ολα τα προλαβαίνω αλλά..
Λόγω του οτι τελευταία μεγαλώνω απότομα συμβαίνουν πολλά και διάφορα.
Είπα και εγώ μπάς και έχω και παραισθήσεις.
Πρόλαβα ομως το είδα..

quote:
Υ.Γ.1 Αυτό: "", γαμάτο!

Σου άρεσε??
Μα δεν γνώριζα οτι μπορείς να διαγράψεις κάποιο πόστ.
Γνώριζα οτι μπορείς να διαγράψεις μόνο το περιεχόμενο του.
Εγώ δεν έβλεπα τίποτα απολύτως?

quote:
Ούτε 5 λεπτά δεν έμεινε προτού το διαγράψω!

Μπορεί να το είδαν και αλλοι..
Οπως τα UFO
Εσύ Βαγγέλη το είδες??

quote:
Ρωτάει ο τρέχα:"Πώς μπορούμε να κάνουμε τον κουφό να ακούσει;

Μιάς και δήλωσες το παρόν να επεκταθώ ..

Γιατί? να κάνουμε τον κουφό να ακούσει?
Ποιός ο λόγος?
Καί αν υφίσταται λόγος θα πρέπει να εξετάσουμε τί είδους κουφός είναι.
Γιατί υπάρχουν κουφοί που δέν ακούν υπάρχουν και κουφοί δεν θέλουν να ακούν υπάρχουν και κάποιοι κουφοί που ακούν αλλά κάνουν πως δεν ακούν
Απόλα εχει ο μπαξές ήλιε μου.. απολα..

Ηλιε θα ήθελα τη γνώμη σου επι του θέματος.
Πρώτα ο άνθρωπος και μετά η φύση?


Edited by - allzzaro on 17/05/2009 18:23:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 18:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα το θέμα "στου κουφού την πόρτα" γίνεται για να ακούσει
ο κουφός, φιλε allzzaro..Δεν γίνεται για να τονίσουμε
απλά ότι κάποιοι δεν ακούνε...Μοιάζει εγωιστικό, "αυτοί δεν
ακούνε, άρα εμείς ακούμε".....
Την ικανότητα κάποιων ζητάμε ή την ανικανότητα των πολλών;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 18:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν γίνεται για να τονίσουμε
απλά ότι κάποιοι δεν ακούνε...Μοιάζει εγωιστικό, "αυτοί δεν
ακούνε, άρα εμείς ακούμε".....

Καλέ μου Βαγγέλη αυτοί οι κάποιοι είμαστε εμείς..
Εγώ, εσύ , αυτός.. τι εγωιστικό?
Οταν αναφερόμαστε στο τρίτο πρόσωπο το κάνουμε εικονικά.
Να μην είμαστε και εγωιστές..
Το έχουμε διευκρινήσει αυτό..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 20:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

allzzaro:
Ηλιε θα ήθελα τη γνώμη σου επι του θέματος.
Πρώτα ο άνθρωπος και μετά η φύση?

Πλάκα μου κάνεις έτσι???!!!
Αφού ξέρεις τη γνώμη μου!
Λίγες λέξεις θα γράψω απλά για να στο υπενθυμίσω!

Φύση-(Φυτά-Άνθρωπος-Ζώα-Πλάσματα-Πέτρες-...-...-)
Όσα περιλαμβάνονται στην παρένθεση είναι ισάξια και αποτελούν επιμέρους στοιχεία και αναπόσπαστα κομμάτια της Φύσης.
Αυτή ειναι η άποψή μου.
Φιλικά...

Υ.Γ. και ο τρέχα είναι ο Βαγγέλης...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 20:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φύση-(Φυτά-Άνθρωπος-Ζώα-Πλάσματα-Πέτρες-...-...-)
Όσα περιλαμβάνονται στην παρένθεση είναι ισάξια και αποτελούν επιμέρους στοιχεία και αναπόσπαστα κομμάτια της Φύσης.

Καλέ μου ήλιε, εσύ που είσαι τόσο ψηλά και όλα τα βλέπεις θα ήθελα να μου πείς τα εξής:
Εχω ανοίξει ενα τόπικ σχετικά με τις φαρμακευτικές ουσίες των βοτάνων.
Γεννάται η απορία για ποιό λόγο ολα αυτά τα φυτά να περιέχουν αυτές τις φαρμακευτικές ουσίες. Ποιός ο λόγος να υπάρχουν λές και κάποιος σκοπίμως τις έβαλε εκεί. Το δεύτερο είναι πως το κάθε φυτό μπορεί μέσα απο τη γή να απομυζεί αυτές τις ουσίες.

quote:
Υ.Γ. και ο τρέχα είναι ο Βαγγέλης...


Βαγγέλης δήλωσε, δεν ειναι απαραίτητο να είναι και το αληθινό πάντως το προτιμώ απο το τρέχα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 20:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-
- ΝΤΑΠ ΝΤΟΥΠΑ ΝΤΑΠ ...
- .................
- ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ , ?
- $##@*$*(( ((*$@$ ...
- ΝΑΙΙΙΙΙΙ , ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ......
- αααααα ! , 8$@$ *$# *&%$#@@! )*&**$## ...
- ΗΡΘΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ... ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ Ή ΝΑ ΦΕΥΓΩ ...
- ααα $#@*^$ αααααανοιχτα ειναι !
- ΝΑ'ΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ... ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ...
- αν εσυ εισαι που λογαριαζεις για τον νου τον κοινο και αν θα εχουνε την κοινονοηση μεταξυ τους οι ανθρωποι !
- ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ... ;
- ναί μου ......βλεπω και δεν θελω αλλο να ακουσω !
- ΤΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΕ ΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ...
- τοοοοό ... ή και ό νους στην ζωη , ή στις πετρες και ό νους και ή ζωη ; ; ;
- ΚΑΛΑ ΑΚΟΥΣΕΣ ...
-

Edited by - noema on 17/05/2009 20:57:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 23:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρε allzzaro και μιλάς για δογματισμούς και φαντασίες...
Ούτε το όνομα μου δεν πιστεύεις, που έχω γράψει πολλάκις
εδώ μέσα;Βαγγέλης Τόλιας απο Λάρισα,αν δεν συστηθήκαμε, το
δικό σου;
Εμείς κι εμείς φίλε μου, κάνουμε διακρίσεις..Γιατί η συμπεριφορά
μας, δυστυχώς, είναι κατά βάση η ίδια...Δεν μου αρέσουν οι
ταμπέλες,το έχω ξαναπεί..Μέχρι προσωπική αγγαρία έφαγα στον στρατό,
γι αυτό μου το ..πρόβλημα...Προτιμώ το πνεύμα, αυτό που εύκολα
διαγράφεις και βάζεις την ύλη πιο πάνω του..Βάζεις το φθαρτό
πάνω απο το άφθαρτο..Αυτό είναι λεκτική βλασφημία, αλλά το
αντιπαρέρχομαι με ανωτερότητα...
Φίλε μου, κάποια στιγμή, καλά θα ήταν να σβύσουν οι ταμπέλες και '
να μείνουμε οι άνθρωποι, εγώ εσύ ο άλλος..Ίσως τότε, βρούμε τι
πρέπει να κάνουμε....
Κι ίσως ακουστούμε μεταξύ μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 23:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ούτε το όνομα μου δεν πιστεύεις, που έχω γράψει πολλάκις
εδώ μέσα;Βαγγέλης Τόλιας απο Λάρισα,αν δεν συστηθήκαμε, το
δικό σου;

Edited by - allzzaro on 17/05/2009 23:26:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy