ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Όλοι μιλάμε για έννοιες , όπως : "Αγάπη και σεβασμός"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2009, 14:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας "βουτήξουμε" λοιπόν την πένα στόν ελεύθερο εαυτό μας και όχι στην εξάρτηση και την χολή!

Ας μιλήσουμε ΚΑΙ γι'αυτά που μας ενώνουν ..

Ας μιλήσουμε ΚΑΙ γι'αυτά που που υπάρχουν στον απέναντί μας ...τα όμορφα , τα ιδιαίτερα ...ενδεχομένως και κείνα που πολύ θα 'θέλαμε να έχουμε και δεν μπορέσαμε.... και τα οποία σε κάποιον άλλο "ενοικούν".

Ας βουτήξουμε την πένα στην ελευθερία , σε κείνο το χώρο που είναι γεμάτος χρώμα..άρωμα χαράς και χαμόγελου για το "όλον" του οποίου και μείς είμαστε μέρος του!

Κάθε κατάθεση δεν μπορεί να είναι τίποτε άλλο...παρά δείγμα δύναμης και απεξάρτησης ...έστω και προσωρινής απο τα δεσμά που μας θέτει , ο ίδιος μας ο εαυτός!

Ίσως να είναι η έμμεση συγγνώμη μου , προς τον εαυτό μου και ίσως και σε συνδίκτυους που αδίκησα και ενδεχομένως όργισα..!

Πάμε γι'αλλες πολιτείες ερωτικές???

soul


_________________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Όλοι μιλάμε για έννοιες ,
όπως : "Αγάπη και σεβσμός"
ΣΕ Όλοι μιλάμε για έννοιες ,
όπως : "Αγάπη και σεβασμός"
.
25/11/2009
_________________________________________________________________

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2009, 19:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Όλοι μιλάμε για έννοιες , όπως : "Αγάπη και σεβσμός" ΣΕ Όλοι μιλάμε για έννοιες , όπως : "Αγάπη και σεβασμός".





===================================================






quote:
Ας μιλήσουμε ΚΑΙ γι'αυτά που μας ενώνουν ..

Ας μιλήσουμε ΚΑΙ γι'αυτά που που υπάρχουν στον απέναντί μας ...τα όμορφα , τα ιδιαίτερα ...ενδεχομένως και κείνα που πολύ θα 'θέλαμε να έχουμε και δεν μπορέσαμε.... και τα οποία σε κάποιον άλλο "ενοικούν".


Λέγεται ότι αυτά που μας ενώνουν στην ουσία είναι πολύ περισσότερα από αυτά τα οποία μας χωρίζουν.
Εάν εξετάσουμε τον άνθρωπο γενικότερα θα καταλάβουμε ότι έχει αισθήματα, φοβίες, πεποιθήσεις, φοβίες, εμμονές, συλλογιστικούς μηχανισμούς, σκοπούς, επιδιώξεις, ελπίδες.
Στοιχεία τα οποία μπορούμε να αναγνωρίσουμε σε εμάς τους ίδιους και τα οποία μπορούν να εντοπιστούν στον κάθε άνθρωπο.
Εάν το συνειδητοποιήσουμε αυτό και το σκεφτούμε λίγο βαθύτερα ίσως δούμε ότι μας χωρίζουν πολύ λιγότερα με τους γύρω μας απ' όσα πιστεύουμε.
Απλώς οι περισσότεροι άνθρωποι έχουμε την τάση να εστιαζόμαστε σε αυτά που μας διαφοροποιούν μεταξύ μας ειδικά σε στιγμές όπου αυτή η διαφοροποίηση φαίνεται πιο έντονα.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 12:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ισως αυτο που λες ειναι ενα ενστικτο επιβιωσης η απλα καποια κομπλεξ που κουβαλαμε μεσα μας!αν ομως φωναξεις στο δρομο αδερφε δες ποσοι θα γυρισουν..η αναγκη του ανθρωπου να ερθει πιο κοντα στον αλλο ειναι εμφυτη απο την αλλη τους ενωμενους δεν μπορουν να τους πολεμησουν ευκολα..διαιρει κ βασιλευε..αρα στην ουσια το ανθρωπινο ειδος πρεπει να κοιταξει αυτα που το ενωνουν οχι αυτα που το χωριζουν..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 14:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ισως αυτο που λες ειναι ενα ενστικτο επιβιωσης η απλα καποια κομπλεξ που κουβαλαμε μεσα μας!αν ομως φωναξεις στο δρομο αδερφε δες ποσοι θα γυρισουν..η αναγκη του ανθρωπου να ερθει πιο κοντα στον αλλο ειναι εμφυτη απο την αλλη τους ενωμενους δεν μπορουν να τους πολεμησουν ευκολα..διαιρει κ βασιλευε..αρα στην ουσια το ανθρωπινο ειδος πρεπει να κοιταξει αυτα που το ενωνουν οχι αυτα που το χωριζουν..

d.k


Φίλη μου , αυτό το οποίο λές και εύστοχα επεσήμανες με απλό τρόπο ισχύει και δηλώνει μια παραίτηση και μια καχυποψία των ανθρώπων , έναντι των συνανθρώπων τους!

Δεν είναι τυχαίο όμως και έχει τις ρίζες του , στο γενικότερο πλαίσιο αναφοράς στο οποίο βρισκόμαστε και διαπαιδαγωγούμαστε και απο το οποίο αντλούμε εμπειρία και γνώση..!

Είναι το αποτέλεσμα ..όχι της δικής μου ή της δικής σου ή των υπολοίπων παρέμβασης αλλα ενός ολόκληρου συστήματος κοινωνικο-πολιτικο-θρησκευτικού που απέτυχε και δεν θέλουμε να το δούμε..!

Αν ήταν ώριμο και "θεματικό"..θα απαντούσε με τρόπο ώριμο και θεματικό στην δόμηση καλυτέρων ψυχολογιών και ανθρώπων εν συνεχεία..!

Ποτέ δεν έφταιξε η φωτιά φίλη μου..ο εμπρηστής φταίει που δεν είναι άλλος απο κάποιο άνθρωπο...ο οποίος δεσμεύεται απο την εν γένει ψυχολογία του και κάνει χρήση μιας -δυνητικής - ιδιότητάς του , αυτήν του εμπρηστού..που σε άλλη περίπτωση θα μπορούσε να είχε κάνει χρήση κάποιας άλλης , ενδεχομένως αυτής του φύλακα και προστάτη!!!

Το έχω ξαναρωτήσει και θα το ξαναρωτήσω και τώρα:

-Γεννήθηκε ο άνθρωπος για να υπηρετεί οποιοδήποτε σύστημα ή το σύστημα για να υπηρετεί τον κάθε άνθρωπο???

Και συνεχίζοντας , θα ξαναρωτήσω:

-Γιατί συνεχίζουμε να υπηρετούμε και να υποστασιοποιούμε , οτιδήποτε -τελικά- δεν απέδωσε αλλα αντίθετα χώρισε και έθεσε αντιμέτωπους τους ανθρώπους???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2009, 21:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξερω αν πραγματι ειναι απλα ο ανθρωπος ο αιτιος αλλα μηπως πρεπει απλα να διαχωρισουμε τον ανθρωπο της κοινωνιας απο την ανθρωπινη φυση?ποια ειναι η αιτιοκρατια που κ συ επισημενεις που οδηγησε σαυτην την κατασταση?μηπως πρεπει να μιλησουμε για το αναγκαιο κ το περριτο που οδηγουν την φυση μας κ ουκ ολιγες φορες μας παραπλανουν?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2009, 21:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξερω αν πραγματι ειναι απλα ο ανθρωπος ο αιτιος αλλα μηπως πρεπει απλα να διαχωρισουμε τον ανθρωπο της κοινωνιας απο την ανθρωπινη φυση?ποια ειναι η αιτιοκρατια που κ συ επισημενεις που οδηγησε σαυτην την κατασταση?μηπως πρεπει να μιλησουμε για το αναγκαιο κ το περριτο που οδηγουν την φυση μας κ ουκ ολιγες φορες μας παραπλανουν?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 14:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν ξερω αν πραγματι ειναι απλα ο ανθρωπος ο αιτιος αλλα μηπως πρεπει απλα να διαχωρισουμε τον ανθρωπο της κοινωνιας απο την ανθρωπινη φυση?ποια ειναι η αιτιοκρατια που κ συ επισημενεις που οδηγησε σαυτην την κατασταση?μηπως πρεπει να μιλησουμε για το αναγκαιο κ το περριτο που οδηγουν την φυση μας κ ουκ ολιγες φορες μας παραπλανουν?

d.k


Ο άνθρωπος φίλη μου , ζεί και δρά σ'ενα πολύ συγκεκριμένο περιβάλλον ...αυτό της γής και όλων όσων εμφανίζονται ή ζούν/ούσαν καθ'ολη την ιστορική διάρκεια της εμφανισής του..

Τίποτα δεν ήταν τυχαίο και όλα έχουν την αιτία τους...

Κατ'αρχάς , θα πρέπει να μην αγνοήσουμε , ότι υπάρχει ολόκληρος μηχανισμός ...γονιδιακός..μεταφοράς μηνμών και εμπειριών που μολονότι δεν είναι βιωματικής φύσεως του ιδίου του ατόμου , εν'τούτοις υπάρχει..ενυπάρχει θα έλεγα εν τη γενέσει του...

Θα πρέπει δε να σημειώσουμε , ότι ο πρωτόγονος άνθρωπος δεν μπορούσε να εκλογικεύσει πάμπολλα φαινόμενα και τα θεοποιούσε -θεωρούσε κατ'αρχάς , ότι ήταν κάτι ανώτερό του..ο κεραυνός π.χ- και εν συνεχεία θα πρέπει επίσης να σημειώσουμε , ότι ήταν ευάλωτος σε πολλά θηρία τα οποία δεν μπορούσε να συναγωνισθεί σε δύναμη και ταχύτητα...

Αποτέλεσμα όλων αυτών , ήταν το σοφό...να ενταχθεί σε ομάδες , όπου θα μπορούσε καλύτερα να χειρισθεί τους κινδύνους που διέτρεχε και μόνος ήταν αδύνατον να ξεπεράσει...

Ο ανταγωνισμός , είναι δε ένα βασικό στοιχείο του ανθρώπου ...

Στις ομάδες που ενετάχθη , πολλές απο τις ελευθεριες του απωλέσθηκαν, με την υποταγή του στο σύνολο αλλα και σε κάποιον άλλο της ομάδας πιο δυνατό..

Όλοι οι φόβοι αυτοί που προανέφερα όπως και οι ψυχικόί τραυματισμοί που υπέστη κατα την διάρκεια της ένταξής του σε ομάδα ή και οι άσχημες και τραυματικές εμπειρίες μεταφέρθηκαν και μεταφέρονται γονιδιακά και χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε , εμφανίζονται σε παρόντα χρόνο στις καθημερινές μας συνδιαλέξεις και επαφές..

Ο φόβος της απώλειας της ελευθερίας δεν έχει τωρινή ισχύ....ουσιαστικά , είναι δηλωμένος καταστατικά και δηλώνει τον φόβο του ήδη απωλεσθέντος ...σε σημερινό χρόνο.

Είναι το άγχος και η φοβία που υπάρχει δηλωμένη εγγενώς μέσα μας...που κληρονομήσαμε και βιώνουμε ως δικές μας..

Οι θεοί , δηλώθηκαν και απέκτησαν υπόσταση απο τους ανθρώπους , στην αρχέγονη καταστασή τους ...ήταν ο φόβος του πρωτόγονου απέναντι σε ότι δεν μπορούσε να εκλογικεύσει και να χειρισθεί...

Ο άνθρωπος δεν είναι απλά οι εμπειρίες του ...όχι φίλη μου...είναι ένα σύνολο μνημών και εμπειριών του παρελθόντος γονιδιακά μεταφερθείσες ... βάλε τώρα και την ισχύ του γονεικού λόγου αλλα και των κοινωνικών επιταγών και θα έχεις μπροστά σου ...τον σημερινό άνθρωπο της οποιασδήποτε κοινωνίας...τον ελεύθερο να επιλέξει..!!!

Τον κατα τ'αλλα ευνουχισμένο και αποκλεισμένο απο όποια προσωπική ελευθερία ...μιας και η ελευθερία του ορίζεται απο το πλαίσιο αναφοράς που ευρίσκεται και αντλεί την όποια έννοια του καλού και του κακού...του σωστού και του λάθους...

Οι όροι μας δόθηκαν φίλη μου...εντυπώθηκαν και λειτουργούν...δες γύρω σου..δες και σενα αν θές...εγώ το έχω κάνει...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 09:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο άνθρωπος φίλη μου , ζεί και δρά σ'ενα πολύ συγκεκριμένο περιβάλλον ...αυτό της γής και όλων όσων εμφανίζονται ή ζούν/ούσαν καθ'ολη την ιστορική διάρκεια της εμφανισής του..

Τίποτα δεν ήταν τυχαίο και όλα έχουν την αιτία τους...

Κατ'αρχάς , θα πρέπει να μην αγνοήσουμε , ότι υπάρχει ολόκληρος μηχανισμός ...γονιδιακός..μεταφοράς μηνμών και εμπειριών που μολονότι δεν είναι βιωματικής φύσεως του ιδίου του ατόμου , εν'τούτοις υπάρχει..ενυπάρχει θα έλεγα εν τη γενέσει του...

Θα πρέπει δε να σημειώσουμε , ότι ο πρωτόγονος άνθρωπος δεν μπορούσε να εκλογικεύσει πάμπολλα φαινόμενα και τα θεοποιούσε -θεωρούσε κατ'αρχάς , ότι ήταν κάτι ανώτερό του..ο κεραυνός π.χ- και εν συνεχεία θα πρέπει επίσης να σημειώσουμε , ότι ήταν ευάλωτος σε πολλά θηρία τα οποία δεν μπορούσε να συναγωνισθεί σε δύναμη και ταχύτητα...

Αποτέλεσμα όλων αυτών , ήταν το σοφό...να ενταχθεί σε ομάδες , όπου θα μπορούσε καλύτερα να χειρισθεί τους κινδύνους που διέτρεχε και μόνος ήταν αδύνατον να ξεπεράσει...

Ο ανταγωνισμός , είναι δε ένα βασικό στοιχείο του ανθρώπου ...

Στις ομάδες που ενετάχθη , πολλές απο τις ελευθεριες του απωλέσθηκαν, με την υποταγή του στο σύνολο αλλα και σε κάποιον άλλο της ομάδας πιο δυνατό..

Όλοι οι φόβοι αυτοί που προανέφερα όπως και οι ψυχικόί τραυματισμοί που υπέστη κατα την διάρκεια της ένταξής του σε ομάδα ή και οι άσχημες και τραυματικές εμπειρίες μεταφέρθηκαν και μεταφέρονται γονιδιακά και χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε , εμφανίζονται σε παρόντα χρόνο στις καθημερινές μας συνδιαλέξεις και επαφές..

Ο φόβος της απώλειας της ελευθερίας δεν έχει τωρινή ισχύ....ουσιαστικά , είναι δηλωμένος καταστατικά και δηλώνει τον φόβο του ήδη απωλεσθέντος ...σε σημερινό χρόνο.

Είναι το άγχος και η φοβία που υπάρχει δηλωμένη εγγενώς μέσα μας...που κληρονομήσαμε και βιώνουμε ως δικές μας..

Οι θεοί , δηλώθηκαν και απέκτησαν υπόσταση απο τους ανθρώπους , στην αρχέγονη καταστασή τους ...ήταν ο φόβος του πρωτόγονου απέναντι σε ότι δεν μπορούσε να εκλογικεύσει και να χειρισθεί...

Ο άνθρωπος δεν είναι απλά οι εμπειρίες του ...όχι φίλη μου...είναι ένα σύνολο μνημών και εμπειριών του παρελθόντος γονιδιακά μεταφερθείσες ... βάλε τώρα και την ισχύ του γονεικού λόγου αλλα και των κοινωνικών επιταγών και θα έχεις μπροστά σου ...τον σημερινό άνθρωπο της οποιασδήποτε κοινωνίας...τον ελεύθερο να επιλέξει..!!!

Τον κατα τ'αλλα ευνουχισμένο και αποκλεισμένο απο όποια προσωπική ελευθερία ...μιας και η ελευθερία του ορίζεται απο το πλαίσιο αναφοράς που ευρίσκεται και αντλεί την όποια έννοια του καλού και του κακού...του σωστού και του λάθους...

Οι όροι μας δόθηκαν φίλη μου...εντυπώθηκαν και λειτουργούν...δες γύρω σου..δες και σενα αν θές...εγώ το έχω κάνει...

soul


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε Εαρινέ, ένα πολύ καλό παράδειγμα για τις φοβίες που έχουμε μέσα μας είναι και το παράδειγμα της σπηλιάς του Πλάτωνα.



"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 12:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε Εαρινέ, ένα πολύ καλό παράδειγμα για τις φοβίες που έχουμε μέσα μας είναι και το παράδειγμα της σπηλιάς του Πλάτωνα.

Να ήξερες πόσο πολύ πίσω με πήγες με την αναφορά σου στο μύθο του σπηλαίου του Πλάτωνα.

Για την ακρίβεια, μπορεί κάθε ενδιαφερόμενος να δει το σχετικό θέμα (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Οι άνθρωποι του σπηλαίου του Πλάτωνα σήμερα...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 09:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε Εαρινέ, ένα πολύ καλό παράδειγμα για τις φοβίες που έχουμε μέσα μας είναι και το παράδειγμα της σπηλιάς του Πλάτωνα.

Να ήξερες πόσο πολύ πίσω με πήγες με την αναφορά σου στο μύθο του σπηλαίου του Πλάτωνα.

Για την ακρίβεια, μπορεί κάθε ενδιαφερόμενος να δει το σχετικό θέμα (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Οι άνθρωποι του σπηλαίου του Πλάτωνα σήμερα...




In anticipation of my resurrection...




Καλημέρα καλέ μου φίλε Dying_Incubus:) νομίζω ότι όλοι κάπου, κάποτε τον έχουμε ακούσει το μύθο και ελπίζω να σε πήγα πολύ πίσω και να ήταν ευχάριστα και όχι βαρετά:)
Πιστεύω στους ανθρώπους και στο καλό που κρύβουν όλοι μέσα τους, άσχετα που η καθημερινότητα και η ρουτίνα (και όχι μόνο) μας κάνουν μοναχικούς:)
Για το θέμα ποια είναι η θέση σου?


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2009, 11:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα, Nemesi μου.

Οι αναμνήσεις που μου ήρθαν από το σπήλαιο του Πλάτωνα κάθε άλλο παρά βαρετές ήταν!
Νομίζω πως πάντοτε μπορείς να μάθεις κάτι καινούριο και να πας λίγο παραπέρα στα συμπεράσματα και στους συλλογισμούς σου σε ένα θέμα το οποίο γνωρίζεις σε κάποιο σχετικά καλό βαθμό.

Μιας και με ρωτάς για την άποψη μου για το θέμα, νομίζω πως οι περισσότεροι άνθρωποι σε κάποιες φάσεις της ζωής μας χρησιμοποιούμε όρους και λέξεις οι οποίες φαίνεται εν τέλει πως έχουν διαφορετικό νόημα για τον κάθε άνθρωπο ή εξυπηρετούν διαφορετικούς σκοπούς.
Η αγάπη πχ μπορεί να ταυτιστεί από κάποιους με το μεγάλο ενδιαφέρον για έναν συνάνθρωπο τους, με μια προσκόλληση σε κάποιον ή σε κάποια ιδέα, με κάποια συναισθηματική κατάστααση μέσω της οποίας δύο άνθρωποι έχουν μια σχέση "δούναι και λαβείν" κλπ.

Άλλες φορές πάλι μπορεί να χρησιμοποιούμε στον καθημερινό μας λόγο λέξεις ή φράσεις που υποκαθιστούν άλλες λέξεις κι αυτό μπορεί να είναι μια αιτία όπου ο λόγος μας μπορεί να γίνει κάπως πιο γενικευμένος ή ακόμη και να δοθεί η αφορμή σε κάποιον για να παρεξηγήσει τμήμα των λεγομένων μας.
Για παράδειγμα, η λέξη "καλός" μπορεί να σημαίνει σε μια πρόταση "δίκαιος", "τίμιος", "γενναίος", "θετικός" κλπ κλπ.

Αυτό μπορεί να μας δείξει κάποια πράγματα για τον τρόπο που προβάλλουμε τον εαυτό μας απέναντι στις έννοιες, στον διάλογο αλλά και στους ορισμούς εν γένει, σωστά;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2009, 13:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα, Nemesi μου.

Οι αναμνήσεις που μου ήρθαν από το σπήλαιο του Πλάτωνα κάθε άλλο παρά βαρετές ήταν!
Νομίζω πως πάντοτε μπορείς να μάθεις κάτι καινούριο και να πας λίγο παραπέρα στα συμπεράσματα και στους συλλογισμούς σου σε ένα θέμα το οποίο γνωρίζεις σε κάποιο σχετικά καλό βαθμό.

Μιας και με ρωτάς για την άποψη μου για το θέμα, νομίζω πως οι περισσότεροι άνθρωποι σε κάποιες φάσεις της ζωής μας χρησιμοποιούμε όρους και λέξεις οι οποίες φαίνεται εν τέλει πως έχουν διαφορετικό νόημα για τον κάθε άνθρωπο ή εξυπηρετούν διαφορετικούς σκοπούς.
Η αγάπη πχ μπορεί να ταυτιστεί από κάποιους με το μεγάλο ενδιαφέρον για έναν συνάνθρωπο τους, με μια προσκόλληση σε κάποιον ή σε κάποια ιδέα, με κάποια συναισθηματική κατάστααση μέσω της οποίας δύο άνθρωποι έχουν μια σχέση "δούναι και λαβείν" κλπ.

Άλλες φορές πάλι μπορεί να χρησιμοποιούμε στον καθημερινό μας λόγο λέξεις ή φράσεις που υποκαθιστούν άλλες λέξεις κι αυτό μπορεί να είναι μια αιτία όπου ο λόγος μας μπορεί να γίνει κάπως πιο γενικευμένος ή ακόμη και να δοθεί η αφορμή σε κάποιον για να παρεξηγήσει τμήμα των λεγομένων μας.
Για παράδειγμα, η λέξη "καλός" μπορεί να σημαίνει σε μια πρόταση "δίκαιος", "τίμιος", "γενναίος", "θετικός" κλπ κλπ.

Αυτό μπορεί να μας δείξει κάποια πράγματα για τον τρόπο που προβάλλουμε τον εαυτό μας απέναντι στις έννοιες, στον διάλογο αλλά και στους ορισμούς εν γένει, σωστά;



In anticipation of my resurrection...



Σωστά Αυτό μπορεί να δείξει όμως και πως προβάλουμε τον εαυτό μας στους άλλους και φυσικά αυτό που λαμβάνουμε μετά από τους άλλους, αφού λειτουργούμε κάτι σαν... καθρέφτες
Φυσικά και πάντα μπορείς να μάθεις κάτι παραπάνω, και πιστεύω ότι συζητώντας μπορείς να δεις και μια άλλη οπτική που εσύ δεν την είχες σκεφτεί ή δεν την είχες δει:)


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 10:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγάπη
Υπάρχουν πολλών ειδών αγάπες νομίζω, αυτή είναι μια από αυτές


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 11:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=hnq9gMdGlCI


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 11:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.youtube.com/watch?v=hnq9gMdGlCI


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"


Mου έφτιαξες την μέρα...

Καλή σου μέρα Nemesi..νά'σαι δώ , να σε διαβάζουμε και να χαιρόμαστε!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2010, 12:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση, αλλά θα την κάνω
Πιστεύετε ότι μπορούμε να αγαπάμε κάποιον που δεν σεβόμαστε? Τι είναι ο σεβασμός για σας? Τι είναι η αγάπη?
Ουπς, τελικά έκανα πολλές ερωτήσεις


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2010, 13:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση, αλλά θα την κάνω
Πιστεύετε ότι μπορούμε να αγαπάμε κάποιον που δεν σεβόμαστε? Τι είναι ο σεβασμός για σας? Τι είναι η αγάπη?
Ουπς, τελικά έκανα πολλές ερωτήσεις


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"


Καλημέρα σην Nemesi..με μια απο καρδιάς καλημέρα!

Η αγάπη φίλη μου , αγκαλιάζει τα πάντα , δεν διαχωρίζει , δεν διαλέγει...υπάρχει εντός των ανθρώπων -σε όσους υπάρχει- ως αναβλύζον συναίσθημα -κυρίαρχο- και το οποίο προσανατολίζει τον άνθρωπο με καλή διάθεση έναντι όλων..και με ΣΕΒΑΣΜΟ.

Ο σεβασμός προκύπτει και αναδεικνύεται μέσα απο την δυνατότητα που έχει ή δεν έχει κάποιος , στο να "αποδέχεται" το διαφορετικό ... διαφορετική σκέψη , πιστεύω , πεποιθήσεις , κουλτούρα κλπ..!

Θεματική γνώση του υποκειμένου , πρέπει να είναι το γεγονός της γνώσης , ότι και ο ίδιος είναι μοναδικός , με την επιμέρους ιδεολογία..πίστη ή πεποιθήσεις και με γνώση της θεμελιώδους ανάγκης και επιθυμίας του , να γίνει αποδεκτός "ως έχει" απο τους συνανθρώπους του , ασχέτως αν οι ίδιοι διαστρωματώνουν την σκέψη τους σε διαφορετικό ιδεολογικο-πολιτικο-θρησκευτικό βάθρο!

Η αγάπη ως όρος εμπεριέχει πολλά στοιχεία και απο τα οποία συγκροτείται , όπως:

-Σεβασμό , εντιμότητα , ειλικρίνεια , καλή συμπεριφορά και σκέψη έναντι των άλλων , καταννόηση κλπ!

-Απο την άλλη μεριά , άνθρωποι που δεν αγαπούν τον εαυτό τους δεν πρόκειται ποτέ -άσχετα με τις προθέσεις τους- να αγαπήσουν κανέναν άλλο άνθρωπο και αυτό διότι δεν έχουν να δώσουν...αυτό που πάντα δίνουν οι άνθρωποι είναι το περίσσευμα που υπάρχει εντός τους...

Προσωπικά δεν πιστεύω , ότι άνθρωπος που δεν σέβεται τον εαυτό του ...είτε τους συνανθρώπους του , ότι μπορεί να αγαπήσει!

Και μιλάω για επι της ουσίας αγάπη και όχι το εμφαινόμενο κατα δήλωσιν , για ευνοήτους λόγους στρατηγικής κάποιων που κινείται με σκοπό , να χειραγωγήσει -συνανθρώπους του ή να τους υποχρεώσει , προς κάλυψη επιθυμιών ή αναγκών,του "εαυτού" του..!

Μην ξεχνάς , ότι οι περισσότεροι σημερινοί άνθρωποι , ζούν και απολαμβάνουν παθητικά -όντας παθητικά επιθετικοί- και έχουν ως πίστη , ότι όλοι τους αδικούν ...ενώ είναι υποχρεωμένοι να τους προσφέρουν..!

Άρχεται η συνεδρίασις...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2010, 10:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Καλημέρα σην Nemesi..με μια απο καρδιάς καλημέρα!

Η αγάπη φίλη μου , αγκαλιάζει τα πάντα , δεν διαχωρίζει , δεν διαλέγει...υπάρχει εντός των ανθρώπων -σε όσους υπάρχει- ως αναβλύζον συναίσθημα -κυρίαρχο- και το οποίο προσανατολίζει τον άνθρωπο με καλή διάθεση έναντι όλων..και με ΣΕΒΑΣΜΟ.

Ο σεβασμός προκύπτει και αναδεικνύεται μέσα απο την δυνατότητα που έχει ή δεν έχει κάποιος , στο να "αποδέχεται" το διαφορετικό ... διαφορετική σκέψη , πιστεύω , πεποιθήσεις , κουλτούρα κλπ..!

Θεματική γνώση του υποκειμένου , πρέπει να είναι το γεγονός της γνώσης , ότι και ο ίδιος είναι μοναδικός , με την επιμέρους ιδεολογία..πίστη ή πεποιθήσεις και με γνώση της θεμελιώδους ανάγκης και επιθυμίας του , να γίνει αποδεκτός "ως έχει" απο τους συνανθρώπους του , ασχέτως αν οι ίδιοι διαστρωματώνουν την σκέψη τους σε διαφορετικό ιδεολογικο-πολιτικο-θρησκευτικό βάθρο!

Η αγάπη ως όρος εμπεριέχει πολλά στοιχεία και απο τα οποία συγκροτείται , όπως:

-Σεβασμό , εντιμότητα , ειλικρίνεια , καλή συμπεριφορά και σκέψη έναντι των άλλων , καταννόηση κλπ!

-Απο την άλλη μεριά , άνθρωποι που δεν αγαπούν τον εαυτό τους δεν πρόκειται ποτέ -άσχετα με τις προθέσεις τους- να αγαπήσουν κανέναν άλλο άνθρωπο και αυτό διότι δεν έχουν να δώσουν...αυτό που πάντα δίνουν οι άνθρωποι είναι το περίσσευμα που υπάρχει εντός τους...

Προσωπικά δεν πιστεύω , ότι άνθρωπος που δεν σέβεται τον εαυτό του ...είτε τους συνανθρώπους του , ότι μπορεί να αγαπήσει!

Και μιλάω για επι της ουσίας αγάπη και όχι το εμφαινόμενο κατα δήλωσιν , για ευνοήτους λόγους στρατηγικής κάποιων που κινείται με σκοπό , να χειραγωγήσει -συνανθρώπους του ή να τους υποχρεώσει , προς κάλυψη επιθυμιών ή αναγκών,του "εαυτού" του..!

Μην ξεχνάς , ότι οι περισσότεροι σημερινοί άνθρωποι , ζούν και απολαμβάνουν παθητικά -όντας παθητικά επιθετικοί- και έχουν ως πίστη , ότι όλοι τους αδικούν ...ενώ είναι υποχρεωμένοι να τους προσφέρουν..!

Άρχεται η συνεδρίασις...

soul



Ας αρχίσει λοιπόν η συνεδρίαση
Συμφωνώ καλέ μου Εαρινέ με όλα όσα πιστεύεις για την αγάπη, υπάρχουν όμως πολλών ειδών αγάπες, έτσι δεν είναι? Η βάση τους πάντως εμπεριέχει όλα όσα έγραψες κι εσύ Συμφωνώ επίσης ότι αν κάποιος δεν αγαπάει τον εαυτό του (όχι εγωιστικά εννοώ αλλά πραγματικά) δεν μπορεί να αγαπήσει κανέναν άλλον, επίσης πιστεύω ότι αν κάποιος δεν αγαπάει τα ζώα, τη φύση, γενικά τα πάντα, δεν μπορεί να αγαπήσει ούτε τον εαυτό του ούτε και κανέναν άλλον φυσικά.
Ο σεβασμός τώρα πιστεύω ότι ... κερδίζεται καλέ μου Εαρινέ, δεν χαρίζεται από κανέναν νομίζω. Συμφωνώ όμως ότι ο σεβασμός εμπεριέχει όλα όσα ανέφερες κι εσύ.
Τώρα όσον αφορά την τελευταία παράγραφο των σκέψεών σου, γιατί άραγε οι σημερινοί άνθρωποι πιστεύουν ότι όλοι τους αδικούν και ότι όλοι πρέπει να τους προσφέρουν?
Είναι πολύ εγωιστική και καταναλωτική η κοινωνία μας, αλλά αυτό πόσο μας αφήνει ελεύθερους?
Η δική μου άποψη είναι ότι μεγαλώσαμε με αυτά τα πρότυπα, ότι για να πετύχεις σε κάτι στη ζωή σου (εννοώ μόνο υλικό και όχι πνευματικό) πρέπει να απαιτείς, πρέπει να είσαι εγωιστής, πρέπει να είσαι πάνω από όλους, άρα όλοι σου οφείλουν. Και κατά την ταπεινή μου άποψη, μόνοι μας μπήκαμε σε μια... φυλακή που για άλλους είναι ένα χρυσό κλουβί και για άλλους μια ξύλινη παράγκα, δεν έχει σημασία, η ουσία είναι ότι δεν είμαστε ελεύθεροι νομίζω.
Την καλημέρα μου λοιπόν και ένα πολύ όμορφο σάββατο


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2010, 17:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]

Ας αρχίσει λοιπόν η συνεδρίαση
Συμφωνώ καλέ μου Εαρινέ με όλα όσα πιστεύεις για την αγάπη, υπάρχουν όμως πολλών ειδών αγάπες, έτσι δεν είναι? Η βάση τους πάντως εμπεριέχει όλα όσα έγραψες κι εσύ Συμφωνώ επίσης ότι αν κάποιος δεν αγαπάει τον εαυτό του (όχι εγωιστικά εννοώ αλλά πραγματικά) δεν μπορεί να αγαπήσει κανέναν άλλον, επίσης πιστεύω ότι αν κάποιος δεν αγαπάει τα ζώα, τη φύση, γενικά τα πάντα, δεν μπορεί να αγαπήσει ούτε τον εαυτό του ούτε και κανέναν άλλον φυσικά.
Ο σεβασμός τώρα πιστεύω ότι ... κερδίζεται καλέ μου Εαρινέ, δεν χαρίζεται από κανέναν νομίζω. Συμφωνώ όμως ότι ο σεβασμός εμπεριέχει όλα όσα ανέφερες κι εσύ.
Τώρα όσον αφορά την τελευταία παράγραφο των σκέψεών σου, γιατί άραγε οι σημερινοί άνθρωποι πιστεύουν ότι όλοι τους αδικούν και ότι όλοι πρέπει να τους προσφέρουν?

Είναι πολύ εγωιστική και καταναλωτική η κοινωνία μας, αλλά αυτό πόσο μας αφήνει ελεύθερους?


Η δική μου άποψη είναι ότι μεγαλώσαμε με αυτά τα πρότυπα, ότι για να πετύχεις σε κάτι στη ζωή σου (εννοώ μόνο υλικό και όχι πνευματικό) πρέπει να απαιτείς, πρέπει να είσαι εγωιστής, πρέπει να είσαι πάνω από όλους, άρα όλοι σου οφείλουν. Και κατά την ταπεινή μου άποψη, μόνοι μας μπήκαμε σε μια... φυλακή που για άλλους είναι ένα χρυσό κλουβί και για άλλους μια ξύλινη παράγκα, δεν έχει σημασία, η ουσία είναι ότι δεν είμαστε ελεύθεροι νομίζω.
Την καλημέρα μου λοιπόν και ένα πολύ όμορφο σάββατο


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"


Nemesi...αναφέρεις -πολύ σωστά- ότι η κοινωνία μας , είναι πολύ εγωιστική και καταναλωτική και ασφαλώς δεν θα διαφωνήσω , μιάς και η εικόνα και τα παραδείγματα βρίσκονται πρωτίστως μέσα στα σπίτια μας και με την εξοδό μας απο την πόρτα του σπιτιού μας , παντού γύρω μας!


Ασφαλώς υπάρχει και η άλλη εικόνα , η εκ διαμέτρου αντίθετη και την οποία αποστρεφόμαστε και ως παραφωνία αλλα παρ'ολ'αυτά δεν αποτελεί τίποτα περισσότερο απο μια παραφωνία της ίδιας της κοινωνίας και ενός ολόκληρου συστήματος διακυβέρνησης και ελέγχου...

Κάποιος φίλος χθές , μου έθεσε την εξής και πολύ εύστοχη ερώτηση και την οποία αν ελέγξουμε επί της ουσίας και μέσα απο την εμπειρία υης ιστορικής διαδρομής της ανθρωπότητας και σε συνδιασμό με το υποκείμενο άνθρωπος , ίσως αντλήσουμε πολύ χρήσιμα συμπεράσματα και τα οποία θα μας εκφόρτιζαν συναισθηματικά αλλα και ίσως αποτελέσουν οδηγό "για μελλοντική χρήση"...

Η ερώτηση λοιπόν , ήταν η εξής:"Αν πάρουμε μια ομάδα ανθρώπων και τους βάλουμε να ζήσουν , σε μια περιοχή μόνοι τους και μακριά απο την υπόλοιπη ανθρωπότητα , άραγε πως θα ήταν η εξελιξή τους???"

Φαίνεται με την πρώτη ματιά , μια απλή ερώτηση αλλα αν την αξιολογήσουμε σε βάθος , πρόκειται για μια πολύ εύστοχη ερώτηση , ικανή να δώσει απάντηση σε πολλά επί μέρους ερωτήματα και να νοηματοδοτήσει την σκέψη μας επί μιας ωριμοτέρου στάσης έναντι και των συνανθρώπων μας αλλα και επι των επι μέρους πολιτικο-οικονομικών συστημάτων που εκ πρώτης ματιάς μπορεί να εμφανίζονται ως υπεύθυνα για τα όσα δεινά-και να είνα εν'τέλλει- αλλα παρ'ολ'αυτά μπορεί να προκύψει και το λογικότατο ερώτημα:"Εφ'οσον δεν υπήρχαν -ακόμα και το χειρότερο ενδεχομένως- σε ποιά μορφή και κατάσταση θα βρισκόταν ο άνθρωπος και η ανθρωπότητα???"

Ίσως να αναρρωτηθείς :"Μα τί σχέση έχει αυτό με το θέμα και το οποίο τώρα συζητάμε???"

Έχει φίλη μου , μεγάλη σχέση ...φοβερά μεγάλη σχέση και η πρώτη μου απορία είναι η εξής:"Πόσο "πολύ" μπορεί να αγαπάει κάποιος , που κινδυνεύει...φοβάται..πεινάει...κρυώνει και η καθημερινή του ενασχόληση εξαντλείται στο να μπορέσει και μόνο να επιβιώσει???"

Θα μ'ενδιέφερε αν εμπλούτιζες το όλο σκεπτικό και κατέθετες και την δική σου σκέψη...και ίσως οδηγηθούμε σε σποδαίες επισημάνσεις...

soul

Edited by - Εαρινός on 16/01/2010 17:55:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2010, 10:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Nemesi...αναφέρεις -πολύ σωστά- ότι η κοινωνία μας , είναι πολύ εγωιστική και καταναλωτική και ασφαλώς δεν θα διαφωνήσω , μιάς και η εικόνα και τα παραδείγματα βρίσκονται πρωτίστως μέσα στα σπίτια μας και με την εξοδό μας απο την πόρτα του σπιτιού μας , παντού γύρω μας!


Ασφαλώς υπάρχει και η άλλη εικόνα , η εκ διαμέτρου αντίθετη και την οποία αποστρεφόμαστε και ως παραφωνία αλλα παρ'ολ'αυτά δεν αποτελεί τίποτα περισσότερο απο μια παραφωνία της ίδιας της κοινωνίας και ενός ολόκληρου συστήματος διακυβέρνησης και ελέγχου...

Κάποιος φίλος χθές , μου έθεσε την εξής και πολύ εύστοχη ερώτηση και την οποία αν ελέγξουμε επί της ουσίας και μέσα απο την εμπειρία υης ιστορικής διαδρομής της ανθρωπότητας και σε συνδιασμό με το υποκείμενο άνθρωπος , ίσως αντλήσουμε πολύ χρήσιμα συμπεράσματα και τα οποία θα μας εκφόρτιζαν συναισθηματικά αλλα και ίσως αποτελέσουν οδηγό "για μελλοντική χρήση"...

Η ερώτηση λοιπόν , ήταν η εξής:"Αν πάρουμε μια ομάδα ανθρώπων και τους βάλουμε να ζήσουν , σε μια περιοχή μόνοι τους και μακριά απο την υπόλοιπη ανθρωπότητα , άραγε πως θα ήταν η εξελιξή τους???"

Φαίνεται με την πρώτη ματιά , μια απλή ερώτηση αλλα αν την αξιολογήσουμε σε βάθος , πρόκειται για μια πολύ εύστοχη ερώτηση , ικανή να δώσει απάντηση σε πολλά επί μέρους ερωτήματα και να νοηματοδοτήσει την σκέψη μας επί μιας ωριμοτέρου στάσης έναντι και των συνανθρώπων μας αλλα και επι των επι μέρους πολιτικο-οικονομικών συστημάτων που εκ πρώτης ματιάς μπορεί να εμφανίζονται ως υπεύθυνα για τα όσα δεινά-και να είνα εν'τέλλει- αλλα παρ'ολ'αυτά μπορεί να προκύψει και το λογικότατο ερώτημα:"Εφ'οσον δεν υπήρχαν -ακόμα και το χειρότερο ενδεχομένως- σε ποιά μορφή και κατάσταση θα βρισκόταν ο άνθρωπος και η ανθρωπότητα???"

Ίσως να αναρρωτηθείς :"Μα τί σχέση έχει αυτό με το θέμα και το οποίο τώρα συζητάμε???"

Έχει φίλη μου , μεγάλη σχέση ...φοβερά μεγάλη σχέση και η πρώτη μου απορία είναι η εξής:"Πόσο "πολύ" μπορεί να αγαπάει κάποιος , που κινδυνεύει...φοβάται..πεινάει...κρυώνει και η καθημερινή του ενασχόληση εξαντλείται στο να μπορέσει και μόνο να επιβιώσει???"

Θα μ'ενδιέφερε αν εμπλούτιζες το όλο σκεπτικό και κατέθετες και την δική σου σκέψη...και ίσως οδηγηθούμε σε σποδαίες επισημάνσεις...

soul

Edited by - Εαρινός on 16/01/2010 17:55:48



Στην ερώτησή σου απάντησε ο πρωτογόνος άνθρωπος και με μεγάλη επιτυχία νομίζω
Για να σοβαρευτώ και λίγο (αν και η απάντησή μου ήταν σοβαρή) οι άνθρωποι που ζούσαν στις σπηλιές είχαν φτάξει κοινωνίες, είχαν φτιάξει ομάδες και οικογένειες. Δεν υπήρχε η αγάπη τότε πιστεύεις? Και για ποιά αγάπη μιλάμε ακριβώς? Ακόμα και στην περίοδο της ιπποσύνης υπήρχε μιας μορφής αγάπη, ακόμα και στην περίοδο του σκοταδισμού. Συγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου και απάντηση ίσως επηρεασμένη από μια ταινία που είχα δει προχθές το βράδυ με τον Αντονι Χόπκινς, ο οποίος στην ταινία είχε ζήσει 2 χρόνια με μια ομάδα γορίλες και η ερώτησή σου μου την θύμισε πολύ έντονα και απάντησα περίπου με γνώμονα αυτήν.
Η δική μου η ερώτηση είναι στα ζώα πιστεύεις ότι δεν υπάρχει αγάπη?
Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει! Αυτό πρέπει να μας πει κάτι (εμένα τουλάχιστον μου λέει) και να μας κάνει να αναρωτηθούμε και για άλλα πράγματα. Δεν αισθάνονται άραγε τον πόνο? (εννοώ όχι τον σωματικό).
Για να ξαναγυρίσω στην ερώτησή σου, υπάρχουν ακόμα άνθρωποι σε ομάδες που ζουν στον Αμαζόνιο (για παράδειγμα) πιστεύεις ότι αυτοί δεν εξελίσσονται? Εγώ πιστεύω ότι η εξέλιξη για κάθε άνθρωπο είναι διαφορετική όχι μόνο εξαιτίας της πνευματικής του προόδου, αλλά ίσως εξαιτίας και των συνθηκών ζωής τους.
Πάλι μπερδεμένα τα είπα νομίζω όμως πιστεύω ότι καταλαβαίνετε τι θέλω να πω
Καλή σας μέρα


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2010, 15:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=mNK6h1dfy2o
Αγάπη, Χωρίς λόγια


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2010, 18:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.youtube.com/watch?v=mNK6h1dfy2o
Αγάπη, Χωρίς λόγια


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"


Ποιός καλός άνεμος σε έφερε κοντά μας Nemesi..???

Ποιός είναι εκείνος , ο τόσο δροσερός???

Άκουσα την καρδιά σου , σε γνωρίζω...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2010, 10:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.adnstream.tv/video/nilSqaMboM/HISTORIA-DE-UN-LETRERO-THE-STORY-OF-A-SIGN

Ο ίδιος άνεμος που έφερε κι εσάς κοντά σε μένα βέβαια
Μου θύμησες πράγματα που είχα ξεχάσει και γι' αυτό πραγματικά σ' ευχαριστώ.
Νομίζω ότι κι αυτό το βιντεάκι είναι μέσα στο θέμα της συζήτησης
Νάσται όλοι καλά και να έχετε μια πάααααααααααρα πολύ όμορφη μέρα


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy