ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 μηνύματα αγγέλων ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jeanne
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 09:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους.. Είμαι καινούρια εδώ , αλλά με ενδιαφέρουν πολύ τα μεταφυσικά και τα παράξενα που συμβαίνουν στη ζωή μας, αφού πιστεύω ότι υπάρχει κάτι πιο πάνω απο μας.
Το θέμα μου ειναι τα μηνύματα αγγέλων . Σας έχει συμβαίνει να βλέπετε συγκεκριμένους αριθμούς παντού για ένα συγκεκριμένο διάστημα ; Να σας πω το δικό μου παράδειγμα . Πριν λίγο καιρό έβλεπα παντού τον αριθμό 17 . Και πιο συχνά στο κινητό όταν το κοίταζα για να δω την ώρα. 17.17. Αυτό συνέβαινε για κανα μήνα περίπου . Στην αρχή δεν έδωσα σημασία . Αλλά μετά μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Το παράξενο είναι ότι λίγο μετά έβλεπα παντού το 19. Πχ στην ώρα . 19.19 ! Μου έχει συμβεί και με άλλους αριθμούς κατά καιρουσ , αλλά με τα συγκεκριμένα παραδείγματα που έδωσα ( 17 και 19 ) ήταν πολύ έντονο, καθημερινό και για πολύ καιρο.
Το έχω ψάξει στο ιντερνετ και βρήκα ότι αυτό το φαινόμενο συμβαίνει στους ανθρώπους γενικά. Κάποια άποψη που διάβασα έλεγε ότι αυτός είναι ένας τρόπος για να επικοινωνήσουν οι άγγελοι μαζί μας . Θέλουν να μας κεντρίσουν την προσοχή και να μας δώσουν κάποιο μήνυμα . Πιστεύω στους αγγέλους και πολλές φορές που νιώθω απελπισμένη ζητάω ένα σημάδι για να νιώσω ότι είναι κοντά μου .
Έχει καποιος από σας παρόμοια εμπειρία ή ξέρει περισσότερα για το θέμα ;

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 15:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμβαίνει νομίζω και σε μένα κάποιες φορές αυτό αλλά δεν το θεωρώ άξιο σημασίας, ούτε, προσωπικά, θα το θεωρούσα μήνυμα αγγελών αλλα και γενικά "μήνυμα". Μπορεί κ να έιναι βέβαια κ να έχει σκοπό απλά να κρατήσει τη πίστη μας ότι ίσως να υπάρχουν και ενέργειες πέρα απ' τις αισθήσεις τις οποίες δεν αντιλαμβανόμαστε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 15:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζεις πως δίνεις πολύ σημασία σε ασήμαντες, εν τέλη, λεπτομέριες? Κι έγω κάθε μέρα (αλλά ΚΑΘΕ μέρα) βλέπω τη συγκεκριμένη ώρα 11:11 και της δίνω σημασία διότι είναι αναπόσπαστο στοιχείο των περί "21/12/2012, 11:11am". Αλλά τι κάνει τη χρονική αυτή στιγμή πιο υψηλής σημασίας από, ας πούμε, τις 9:35? Από τη μια λες πως υπάρχει πιθανότητα μία στις 1440 (με προσέγγιση λεπτών) να δεις μια συγκεκριμένη ώρα σε ένα ρολόι και το γεγονός ότι βλέπεις αυτή τη μία συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα σου φαίνεται περισσότερο από απλή σύμπτωση. Από την άλλη όμως σκέψου πόσες φορές κοιτάς το ρολόι την ημέρα, και ποιες ώρες συνηθίζει να αναζητάς την ώρα. Εγώ έβλεπα την ώρα 11:11 κάθε μέρα επειδή ο διπλανός μου στην τάξη και εγώ νοσταλγούσαμε την ώρα που θα κτυπούσε το κουδούνι, οπότε τα μάτια μας δεν έφευγαν από το ρολόι.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω, είχες κάποια σταθερή χρονικά δουλειά κατά αυτές τις ώρες π.χ. φροντηστήρια? Ή μήπως συνήθιζε να βγαίνεις κατά αυτές τις ώρες για κάποια άλλη ενέργεια?

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jeanne
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 15:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LQG,

καταρχήν να πω ότι δεν είμαι απόλυτη με το θέμα αφού αυτο συνέβαινε πριν περιπου ένα χρονο. Τώρα το έψαξα τυχαία.. Ισα ισα που δεν έδωσα σημασία τότε . Δεν είναι κακό να ψάχνουμε .. Δεν πιστεύω στο ότι κάτι που γίνεται είναι οπωσδήποτε και μεταφυσικό. Αλλά είναι και ενδιαφέρον να βλέπεις τι γίνεται γύρω σου γενικότερα..
Σχετικα με την ερώτησή σου.. Σχολάω και μέχρι τις 2.00 είμαι σπίτι. Το απόγευμα μου είναι ελευθερο και εκείνες τισ ώρες (17.17) είμαι σπίτι. 'Η θα βλέπω τηλεόραση, ή θα διαβάζω κάτι .. Βασικά είμαι σπίτι εκείνη την ώρα και δεν μπορώ να το συνδέσω με κάτι ( πχ, να περιμένω να δώ κάτι στην tv η ώρα 17.15 ας πούμε και να βλέπω την ώρα και να είναι 17.17) Έίναι άσχετες όμως οι ώρες εργασίας μου τελικά, γιατί αυτό γινόταν πριν κανα χρόνο όπως σας είπα και μάλιστα σε φάση που είχα άδεια από τη δουλειά και ήταν και καλοκαίρι και ήμουν χαλαρή, δεν είχα πρόγραμμα ή κατι...Το θυμάμαι αυτό γιατί θυμάμαι που το ανέφερα έτσι για πλάκα τότε σε μια φίλη σε φάση που ήμασταν διακοπές..Σε τυχαίες στιγμές γινόταν.. Μπορεί να ήμουν για μπάνιο στη θάλασσα, μπορεί να ήμουν σπίτι, μπορεί να ήμουν για ψώνια , όπουδήποτε αφού δεν είχα προγραμμα.
Τώρα τι να πώ, ίσως να είναι και τυχαίο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 16:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε τότε αλλάζει το πράμα

quote:

καταρχήν να πω ότι δεν είμαι απόλυτη με το θέμα αφού αυτο συνέβαινε πριν περιπου ένα χρονο. Τώρα το έψαξα τυχαία.. Ισα ισα που δεν έδωσα σημασία τότε . Δεν είναι κακό να ψάχνουμε .. Δεν πιστεύω στο ότι κάτι που γίνεται είναι οπωσδήποτε και μεταφυσικό. Αλλά είναι και ενδιαφέρον να βλέπεις τι γίνεται γύρω σου γενικότερα..

Σίγουρα δεν είναι κακό να ψάχνουμε. Κακό θα ήταν να μην ψάχναμε. Αν θέλεις αντικειμενικές απαντήσεις, πρέπει να ψάξεις και να συνδέσεις τους κοινούς και πραγματικούς παράγοντες. Παράλληλα όμως πρέπει να ασκείς και τη δική σου κρίση με ευσταθή τρόπο. Αυτή είναι η τεχνική για να ανακαλύπτεις την αλήθεια.

Αλλά είναι και ενδιαφέρον να βλέπεις τι γίνεται γύρω σου γενικότερα..
Ακριβώς γι'αυτό και η προηγούμενή μου απάντηση ήταν η εξής, επειδή θεώρησα ότι δεν κοιτούσες γύρω σου, αλλά επικεντρωνόσουν μεμονωμένα σε κάτι, αλλά απ'ότι φαίνεται έκανα λάθος και για να είμαι ειλικρηνής χαίρομαι που έσφαλα. Αν κοιτάξεις γύρω σου λίγο πιο λεπτομεριακά, θα αντιληφθείς πως η ζωή μας είναι γεμάτη παράδοξα (παράδοξα σύμφωνα με τη σημασία που δίνουμε στον όρο "λογική" μέσα από την άμεση αλληλεπίδρασή μας με το μεσόκοσμο, δηλαδή το επίπεδο μεταξύ του μικρόκοσμου και του μακρόκοσμου όπου υπάρχει το σώμα μας).

Το θέμα λοιπόν παίρνει μια πιο βαθιά πτυχή, αλλά η σύνδεσή του με αγγελικά μηνύματα είναι κάπως αμφιλεγόμενη, κατά τη γνώμη μου πάντα. Αν ένας άγγελος ήθελε να επικοινωνήσει μαζί σου, θα το είχε κάνει με διαφορετικούς, πιο ευανάγνωστους τρόπους, εκτός κι αν κάτι τον περιορίζει, ίσως επειδή δεν είναι στα αλήθεια ο άγγελος με το πνεύμα το αγαθό, αλλά ένα πονηρό πνεύμα που προσπαθεί να επέμβει έμμεσα ώστε να μη γίνει αντιληπτό από τους προστάτες σου, τους οποίους έσυ η ίδια επικαλείσε. Έτσι, μπορεί να προσπαθεί να σε παρακινήσει στο να τον εμπιστευτείς με καταστροφικές συνέπειες. Γι'αυτό πρέπει να έχεις τη σκέψη σου υψηλή, να μη συγκινήσε από ανούσια γεγονότα ώστε να μη συναντήσεις εμπόδια κατά την πορεία σου προς την επίτευξη ενός στόχου σου.

Από την άλλη όμως, μπορεί να είσαι εσύ η ίδια η οποία περιορίζεις τον άγγελό σου σε τέτοιες αδιάστατες μεθόδους επικοινωνίας μαζί σου. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να ευαισθητοποιηθείς περισσότερο ώστε να καταφέρει να επικοινωνήσει μαζί σου άμεσα.

Όπως βλέπεις, είναι μία πολύ αμφιλεγόμενη κατάσταση. Από τη μια, πρέπει να έχεις υψηλή σκέψη και, από την άλλη, πρέπει να ευαισθητοποιηθείς σε καταστάσεις λιγότερης σημασίας. Είναι ένα ρίσκο που πρέπει να πάρεις εσύ η ίδια. Και όλα αυτά λαμβάνοντας υπόψην το γεγονός ως μύνημα ανώτερης διάστασης.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jeanne
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 17:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι έχεις δίκαιο, μου πέρασε και η σκέψη να είναι κάτι παραπλανητικό αυτό με τους αριθμούς ( αν υποθέσουμε ότι τελοσπάντων δεν είναι τυχαίο) αλλά επειδή φοβήθηκα την πιθανότητα δεν το ανέπτυξα μέσα στο μυαλό μου. Η ιδέα να σου έρχονται μηνύματα από όχι και τόσο αγαθά όντα, ή ενέργειες, είναι λιγο spooky..
πολλές φορές επικαλέστηκα τον άγγελο μου γιατι πιστευω οτι υπάρχει.. καποιες φορές που το έκανα, ένιωσα ότι μπορει και να το πέτυχα ..Ήταν στιγμές που είχα κάποιο πρόβλημα και η λύση ερχόταν ξαφνικά και από το πουθενα .. Αυτό έχει συμβεί.. Αλλά μπορει να ήταν απλά η δύναμη που όλοι έχουμε μέσα μας και την φέρνουμε στην επιφάνεια όταν την έχουμε ανάγκη.. δεν ήταν κάτι χειροπιαστό όπως λένε κάποιοι ότι είδαν ένα φτερό , ή άκουσαν μουσική, ή ένα χάδι στον ώμο , ή κάποιο τρεμουλιασμα φωτός κτλ.. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι και αποτρέπω τον άγγελο ή οδηγό μου να με βοηθήσει. Πάντως τον επικαλούμαι στις προσευχές μου όταν τον έχω ανάγκη
Όπως και να εχει στη δικη μου περιπτωση το 17 και το 19 που έβλεπα συχνά, δεν σημαίνει κάτι για μένα . Δεν είναι αριθμοί που να σχετίζονται με γεγονότα ή αριθμούς στη ζωή μου , δεν είναι στην ημερομηνια γέννησης ή στην ταυτότητα μου ή κάπου αλλού.. Πάντως στο ιντερνετ που το έψαξα πολλοί αναφέρουν αυτό με τους αριθμούς που τους βλέπουν παντού..Δηλαδή είναι κάτι που συμβαίνει, απλά δεν μπορώ να το αποδώσω κάπου . τι να πω βρε παιδιά, κανεις δεν ξέρει ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jeanne
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 17:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
by the way εισαι από Κύπρο? Κι εγω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 17:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H Doreen Virtue στο βιβλίο 'θεραπεία με τη βοήθεια των Αγγέλων' δίνει τους συνδυασμούς (σειρές) αριθμών και τη σημασία τους. Αν είναι όντως απο τους Αγγέλους ή αν τα έχει βγάλει απο το μυαλό της δεν είναι σημαντικό. Σίγουρα είναι μια βοήθεια τα θετικά μηνύματα απο τα οποία μπορείς να αντλήσεις δύναμη, κουράγιο και ελπίδα σε στιγμές απελπισίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 17:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό έχει συμβεί.. Αλλά μπορει να ήταν απλά η δύναμη που όλοι έχουμε μέσα μας
Όταν λατρεύουμε κάτι που ΔΕΝ είναι μέσα μας αλλά κάποιο ΠΡΟΣΩΠΟ έξω απο εμάς, τότε κάνουμε ειδωλολατρεία.
Αυτή είναι η γνώμη μου και μέχρι κάποιος να μου αποδείξει ότι κάνω λάθος θα τη θεωρώ σωστή..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 17:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σε ρωτήσω... όταν πρωτοείδες τους αριθμούς να επαναλαμβάνονται σκέφτηκες κάτι άλλο εκτός από τους αγγέλους;Δεν το λέω από τη σκοπιά του σκεπτικιστή για να πω σύμπτωση αλλά για να καταλάβω τον τρόπο σκέψης σου. Δηλαδή αν εγώ έβλεπα ΞΑΝΑ και ΞΑΝΑ την ίδια ώρα θα έλεγα ότι ζω τη μέρα της μαρμότας(την έχεις δει την ταινία;)...


Επίσης, τι αισθάνεσαι ότι είναι το μήνυμα; Θετικό αισιόδοξο ή σου εφιστά την προσοχή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 17:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπ... πού είσαι ρε Ντόκτορ;


Νομίζω ότι θα διαφωνήσω μαζί σου... Υποτίθεται ότι αν λατρεύεις δυνάμεις μέσα σου θεωρείς τον εαυτό σου Θεό. Υποτίθεται οι άνθρωποι έχουν θρησκεία για να λατρεύουν δυνάμεις έξω και κυριότερα ΠΑΝΩ από αυτούς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 18:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστή η παρατηρησή σου φίλε Industrial Angel.
Λοιπόν..
Θεωρώ ότι το να λατρεύεις κάτι ΕΞΩ απο εσένα, και μάλιστα ένα ΠΡΟΣΩΠΟ, είναι ΚΑΘΑΡΑ ειδωλολατρεία.
Αν αντιμετωπίζεις λοιπόν τον θεό ως ένα πρόσωπο(Γιαχβέ, Χριστός, τότε κάνεις ειδωλολατρεία κατα τη γνώμη μου)
Μάλιστα μια τέτοια πρακτική δημιουργεί αντίφαση κυρίως σε αυτούς που ακολοθούν θρησκείες που αποδέχονται την Παλαιά διαθήκη.
Εκεί ο "θεός" αναφέρει ξεκάθαρα ότι είναι Ο ΩΝ και όχι η Μαρίκα, ο Θανάσης ή ο Μπραντ Πιτ..
Επομένως το να λατρεύεις κάτι που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο Ων, αλλά ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ, όπως παπούτσι, σκουλαρίκι, άγαλμα, αφίσα, φωτογραφία, τσίκλα, Μαρίκα, Γιωργάκης κλπ είναι άτοπο αν είσαι χριστιανός/μωαμεθανός.
Είναι όμως αδύνατο απο την άλλη να λατρέψεις αυτόν που "Είναι".. Πώς μπορεί να συμβεί αυτό; Είναι δύσκολο. Επομένως λατρεύεις τον Χριστό, την Μαρία, τον Χλαπακομουράτ, όχι όμως για να δοξάσεις τα πρόσωπα και τα παραμύθια πίσω απ' τα πρόσωπα, αλλά για να δοξάσεις το ΕΙΝΑΙ.. και το ΕΙΝΑΙ δεν ανήκει κάπου γιατί πολύ απλά, απλά ΕΙΝΑΙ. Είναι άτοπο να πούμε ότι το είναι ανήκει στον Χριστό ή στον Γρηγόρη γιατί το είναι απλά ΕΙΝΑΙ δεν έχει ιδιοκτήτη. Και αφού δεν έχει ιδιοκτήτη, δεδομένου ότι δεν είναι κάποιου είδους ιδιότητα ή αντικείμενο, τότε το ΕΙΝΑΙ "ανήκει" σε όλους.

Εδώ τώρα δημιοργείται ένα θέμα..
Όπως είπα και πριν όταν λατρεύουμε ένα ΠΡΟΣΩΠΟ κάνουμε ειδωλολατρεία.
Αντίστοιχα όταν εμείς λατρεύουμε τον εαυτό μας σαν πρόσωπο τότε πάλι κάνουμε ειδωλολατρεία.
Επιπλέον, ο εαυτός μας σαν σύνολο περιλαμβάνει ελαττώματα, κακία, περιορσιμούς διάφορους, κλπ.
Όλα αυτα όμως είναι θνητά χαρακτηριστικά, θνητών ανθρώπων.
Εμείς δεν υπάρχει λόγος να τα λατρεψουμε αυτά.
Αλλα όλα αυτά, φορέας τους είναι το ΕΙΝΑΙ.
Το ΕΙΝΑΙ μας δεν είναι κάτι απο όλα αυτά.
Το ΕΙΝΑΙ απλά ΕΙΝΑΙ.
Επομένως και πάλι καταλήγουμε στη λατρεία του Είναι.
..
Κάπως έτσι σε γενικές γραμμες αν και το εξανθρώπισα πολύ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 06/06/2010 18:17:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jeanne
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 18:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dr jekyll,
συμφωνω με τον Ιndustrial Angel ..
Οσον αφορά το σχόλιο σου για τη δύναμη που έχουμε μέσα μας ,η θέση μου είναι εξής : η δύναμη που έχουμε μέσα μας δεν είναι κάποιο πρόσωπο , είναι η ψυχή . Αυτό (η ψυχή) είναι κάτι ανώτερο που όλοι μας διαθέτουμε και πηγάζει από το Θεό, το σύμπαν , ή κατι άλλο, ανάλογα με το τι πιστευει ο καθένας.. Εγώ όταν αναζητώ δύναμη επικαλούμαι το Θεό, πιστευω όμως και στον εαυτο μου, αλλα νιώθω ότι δεν είναι και τα πάντα στο χερι μου, γιαυτο και ζητώ ανώτερη βοήθεια.. Δεν νομίζω να ειναι ειδωλολατρεια αυτο. Είναι η ανάγκη που έχουν πολλοι για να τους ακουσει κάποια ανώτερη δύναμη και να τους βοηθησει.
Industrial Angel,
οταν πρωτοείδα τους αριθμους δεν σκεφτηκα τιποτα. όταν επαναλαμβανόταν το φαινόμενο παραξενευτηκα, αλλα δεν το έψαξα και δεν πήγε το μυαλο μου σε αγγέλους. Μου έχουν συμβεί παρόμοια πράγματα, όχι με αριθμούς.. Πχ να σκέφτομαι κάτι συγκεκριμένο και να δω μπροστα μου κάτι που να μου θυμίζει αυτο που σκεφτομαι.. Αλλά μιλαμε για συγκεκριμενα πραγματα .. Αυτά τα απέδωσα στη θεωρεία της συγχρονικότητας, στις συμπτώσεις ..
επομένως δεν βλέπω κάτι ή ακούω κάτι και αμέσως να σκεφτομαι αγγέλους κτλ.. Δεν ξέρω κι εγώ πώς έτυχε τώρα να το ψάξω ένα χρόνο μετά και κατέληξα στη θεωρεία με τους αγγέλους. ( ψάχνοντας στο ιντερνετ)
Επειδή όμως πιστέυω στους αγγελους και στα ανωτερα οντα γενικα, δεν το αποκλειω. Το θέμα είναι τι σημαίνουν τα μηνύματα. Στη ερωτηση σου, αν νιωθω θετικο ή αρνητικο feeling .. δεν είχα κάποια συγκεκριμένη αίσθηση ..Τι να σου πω.. Τοτε που συνεβαινε αυτο θυμαμαι ότι καλα περνουσα, ήταν καλοκαιρι, ήμουν χαλαρη, εβγαινα συχνα , δεν ενιωθα μονη ή κατι, είχα παρέα, και δεν συνεβει κατι πολύ σημαντικό εκείνη τη φάση .οχι δεν εχω δει την ταινια
mimosa,
ψαχνοντας στο ιντερνετ έπεσα πάνω στην Doreen Virtue ανάμεσα σε άλλες σελίδες και όντως αναφέρει παραδείγματα αριθμών και μάλιστα αν το ψάξετε θα δείτε ότι πολλά forums έχουν αυτό το θέμα .. Θέλω να πω δεν ειναι η μόνη που της έχει τύχει αυτο.. σχετικά με τους αριθμους 17 και 19 .. ψάχνοντας το το 17 αντιστοιχα στον άγγελο uriel , και το 19 στον αρχαγγελο Μιχαήλ ( έχω ζητήσει τη βοήθεια του Αρχάγγελου Μιχαήλ αρκετές φορές) Παιδιά μη με βγάλετε τρελλή, απλά λέω τι βρήκα ΄στο ίντερνετ! ο αριθμος 7 σαν αγγελικός αριθμός,διάβασα κάπου σημαίνει ότι σε επικροτούν οι άγγελοι και χαίρονται για σένα και ότι είναι κοντά σου .. το 1 σημαίνει ότι πρέπει να δίνεις προσοχή στο τι θέλεις.. το 9 σημαινει να μοιράζεσαι τον εαυτό σου με τους άλλους.. Έχει ενδιαφέρον πάντως το ψάξιμο.. Και να μην ισχύει τίποτα από όλα αυτα δεν πειράζει ..αλλα από την άλλη , τώρα που το σκέφτομαι θα διάλεγαν αριθμούς για να μου δώσουν ένα μήνυμα ; Δηλαδή θα έπρεπε να μπω στη διαδικασία να ψάξω τι σημαίνουν οι αριθμοι για να δω το μήνυμα ? Ασχετο που τωρα το εκανα.. Ένα χρόνο μετά και έτσι στο άσχετο.. Δεν ξέρω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 20:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητή jeanne.
Για ρίξε μια ματιά εδώ http://ellinikibibliothiki.blogspot.com/2009/12/blog-post_5637.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 20:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jeanne δεν διαφωνούμε...
Και είπες..σχεδόν..το ίδιο πράγμα με εμένα.
Δεν λέω ότι πρέπει κάποιος να λατρεύει τον "εαυτό" του.
Για κανένα λόγο.
Το ανώτερο απο την άλλη δεν χρειάζεται να το ψάξουμε έξω μας -ούτε τώρα χρειάζεται να το ψάχνουμε έξω μας ούτε ποτέ-
ως προς αυτό ίσως διαφωνούμε.
Απλά όταν κάποιος κάνει μια προσευχή, όπου και να τη κάνει, καλό είναι να το βλέπει κάπως "σφαιρικά" το θέμα προκειμένου να μην αρχίσει να αποκτάει ιδεοληψίες. Αν δεν αποκτάει ιδεοληψίες τότε σωστά προσεύχεται όπου και να προσεύχετε. Πάντα βέβαι υπο την προϋπόθεση ότι ακόλουθοεί κάποιους ευνόητους κανόνες. Απο κει και πέρα ο καθένας με το καιρό φτιάχνει το δικό του "σύστημα" προσευχής.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jeanne
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 21:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dr jekyll,
συμφωνω , ο καθένας το βλέπει όπως θέλει.. Εξαλλου είναι κάτι προσωπικο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 21:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ναι έχεις δίκαιο, μου πέρασε και η σκέψη να είναι κάτι παραπλανητικό αυτό με τους αριθμούς ( αν υποθέσουμε ότι τελοσπάντων δεν είναι τυχαίο) αλλά επειδή φοβήθηκα την πιθανότητα δεν το ανέπτυξα μέσα στο μυαλό μου. Η ιδέα να σου έρχονται μηνύματα από όχι και τόσο αγαθά όντα, ή ενέργειες, είναι λιγο spooky..
πολλές φορές επικαλέστηκα τον άγγελο μου γιατι πιστευω οτι υπάρχει.. καποιες φορές που το έκανα, ένιωσα ότι μπορει και να το πέτυχα ..Ήταν στιγμές που είχα κάποιο πρόβλημα και η λύση ερχόταν ξαφνικά και από το πουθενα .. Αυτό έχει συμβεί.. Αλλά μπορει να ήταν απλά η δύναμη που όλοι έχουμε μέσα μας και την φέρνουμε στην επιφάνεια όταν την έχουμε ανάγκη.. δεν ήταν κάτι χειροπιαστό όπως λένε κάποιοι ότι είδαν ένα φτερό , ή άκουσαν μουσική, ή ένα χάδι στον ώμο , ή κάποιο τρεμουλιασμα φωτός κτλ.. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι και αποτρέπω τον άγγελο ή οδηγό μου να με βοηθήσει. Πάντως τον επικαλούμαι στις προσευχές μου όταν τον έχω ανάγκη

Γιατί τη λες τρομακτική την ιδέα? Με το να κρατάς αυτή τη στάση απλά καλλιεργάς στο μυαλό σου την τρομακτική ιδεά ως απόλυτη και αυτό έλκει τα πονηρά πνεύματα ώστε να σε παραπλανήσουν. Αν ψάξεις λίγο περισσότερο το θέμα (επιφυλακτικά πάντα όσον αφορά τις πηγές σου), τότε θα δεις πως δε πρέπει να σε απασχολούν τέτοιες δηλώσεις. Πρέπει να συνεχίσεις το συλλογισμό σου χωρίς όμως να το παρακάνεις. Αν φοβάσαι το σκοτάδι και δεν του κοντεύεις, τότε πώς ξέρεις αν είναι άξιο να το φοβάσαι. Ο μόνος τρόπος να ξεπεράσεις μία φοβία είναι να της βγάλεις το ταμπελάκι "φόβος". Είναι αποκυήματα της φαντασίας σου. Όταν φοβάσαι μάλιστα, λαμβάνεις την πραγματικότητα μετατοπισμένη σε πιο τρομακτικές καταστάσεις, δηλαδή πες πως ακούς ένα τρίξιμο μιας πόρτας τα μεσάνυχτα. Αν σε φοβίσει πολύ, θα τρομοκτατήσε από κάθε, ουσιαστικά, ανούσιο θόρυβο που μπορεί να φτάσεις στο σημείο να δημιουργείς σκιές στα μάτια σου.

Από τη στιγμή που επικαλείσε βοήθεια από Αυτόν, δεν πρόκειται να σε απογοητεύσει (και εννοώ όταν ζητήσεις βοήθεια επειδή πραγματικά πιστεύεις και όχι επειδή είσαι απελπισμένη και γυρεύεις λύσεις που βάζεις στο περιθώριο). Όσο αφόρα την εύρεση λύσεων σε προβλήματα, ο Θεός μπορεί να σου στείλει Θεία Φώτιση ή να κινήσει κάποια γεγονότα ώστε να βρείς τη λύση από μόνη σου. Ο άγγελός σου είναι εκεί για να σε βοηθά ΠΑΝΤΑ, απλά δε μπορεί να δράσει χωρίς την έγκρισή σου, ας το πούμε, γι'αυτό και η ενέργειά του γίνεται αντιληπτή μόνο όταν του επιτρέπεις να επέμβει στη ζωή σου (για να σε βοηθήσει φυσικά).


quote:

by the way εισαι από Κύπρο? Κι εγω...

Χεχε... ακατάχνωτα. Έντα χαπάρκα σε συγχωρκανή? (μία Κύπρος, ένα χωρκόν!! )


Όσον αφορά το νέο αναδυόμενο θέμα περί ειδωλολατρείας, εγώ θα συμφωνήσω με το φίλο Dr Jekyll Mr Hyde. Ο Θεός δεν είναι μια εξωτερική δύναμη, κατοικεί μέσα μας και εκεί πρέπει να στραφούμε. Η Θεία Κοινωνία άλλωστε γι'αυτό γίνεται, για να μπει ο Χριστός μέσα μας. Απλά θα διαφωνήσω μαζί σου όταν λες για πίστη σε πρόσωπα αναφέροντας το Χριστό και τα άλλα πρόσωπα. Ο Χριστός μας έδωσε μία εικόνα που μπορούμε να στρεφόμαστε. Είναι κάπως δύσκολο να επικαλούμαστε κάτι χωρίς υλική υπόσταση και η ανθρώπινη υπόσταση του Χριστού μας διευκόλυνε σ'αυτό.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jeanne
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 23:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δίκαιο γιατί όποτε έψαχνα θέματα όχι και τόσο ευχάριστα , στο τέλος φοβόμουν και τη σκιά μου..Και έτσι σταμάτησα να ψάχνω τέτοια αρνητικά θέματα , γιατί έτσι είναι πολύ εύκολο να δεκτείς αρνητικές ενέργειες.
Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να είσαι ανοικτός και έτοιμος να δεκτείς κάποια μηνύματα είτε αρνητικά είτε θετικά . Σίγουρα η πίστη έχει μεγάλο ρόλο. Νομίζω στο θέμα αυτο περίπου τα ίδια λέμε αλλα με άλλα λόγια.. ο Θεός είναι μέσα μας, αλλα και παντού. Νομίζω ο ΄Θεός είναι ενέργεια, είναι αγάπη και ο καθένας τη βλέπει και τη βρίσκει όπου θέλει. Άλλος προσευχεται, άλλος ζει με βάση την αγάπη κτλ.. Όντως είναι πολυ σημαντικό να ζητάμε βοήθεια όχι μονο στην απελπισια αλλα και γενικα..
Παντως όποτε ζήτησα βοηθεια την είχα και πάντα ξέρω οτι θα την έχω , γενικώς δεν απελπίζομαι και νιώθω ότι όλα θα γίνουν οπως πρέπει.. Γίνονται πραγματα που με οδηγουν στο να βρω τη λυση, ή να νιώσω καλύτερα αν έχω κάτι ...Μπορει να ειναι και αγγελικη βοηθεια, οτι και να ναι η βοήθεια έρχεται.. Είναι πολύ λεπτό το θέμα.. ο καθένας το βλέπει όπως θέλει..
Τελικά η Κύπρος είναι παντου.. χε χε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 01:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
jeanne
Γεια σε όλους.. Είμαι καινούρια εδώ , αλλά με ενδιαφέρουν πολύ τα μεταφυσικά και τα παράξενα που συμβαίνουν στη ζωή μας, αφού πιστεύω ότι υπάρχει κάτι πιο πάνω απο μας.
Το θέμα μου ειναι τα μηνύματα αγγέλων . Σας έχει συμβαίνει να βλέπετε συγκεκριμένους αριθμούς παντού για ένα συγκεκριμένο διάστημα ; Να σας πω το δικό μου παράδειγμα . Πριν λίγο καιρό έβλεπα παντού τον αριθμό 17 . Και πιο συχνά στο κινητό όταν το κοίταζα για να δω την ώρα. 17.17. Αυτό συνέβαινε για κανα μήνα περίπου . Στην αρχή δεν έδωσα σημασία . Αλλά μετά μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Το παράξενο είναι ότι λίγο μετά έβλεπα παντού το 19. Πχ στην ώρα . 19.19 ! Μου έχει συμβεί και με άλλους αριθμούς κατά καιρουσ , αλλά με τα συγκεκριμένα παραδείγματα που έδωσα ( 17 και 19 ) ήταν πολύ έντονο, καθημερινό και για πολύ καιρο.
Το έχω ψάξει στο ιντερνετ και βρήκα ότι αυτό το φαινόμενο συμβαίνει στους ανθρώπους γενικά. Κάποια άποψη που διάβασα έλεγε ότι αυτός είναι ένας τρόπος για να επικοινωνήσουν οι άγγελοι μαζί μας . Θέλουν να μας κεντρίσουν την προσοχή και να μας δώσουν κάποιο μήνυμα . Πιστεύω στους αγγέλους και πολλές φορές που νιώθω απελπισμένη ζητάω ένα σημάδι για να νιώσω ότι είναι κοντά μου .
Έχει καποιος από σας παρόμοια εμπειρία ή ξέρει περισσότερα για το θέμα ;

Φίλη jeanne , κάτι παρόμοιο συμβαίνει και σ' εμένα εδώ και πολλά χρόνια , από τότε που μπήκαν στη ζωή μας τα ψηφιακά ρολόγια , με τους αριθμούς 11&11 που τους βλέπω εντελώς τυχαία τουλάχιστον μια ή δύο φορές την εβδομάδα , είτε στο ρολόι του αυτοκινήτου μου , είτε μπαινοντας στο σπίτι στο ρολόι του φούρνου μικροκυμάτων , είτε ακόμα σε κάποιο ρολόι τοίχου στο δρόμο . Επίσης σπανιώτερα βλέπω τους αριθμούς 22&22 .
Λόγω του ότι δεν ανήκω σε καμία θρησκεία , δεν πιστεύω σε αγγελικά μηνύματα ουτως ώστε να πη κάποιος ότι έχω τέτοιες επιρροές , άλλα ούτε έχω και συγκεκριμένη εξάρτηση από την ώρα , καθ' ότι δεν έχω πρόβλημα χρόνικών περιορισμων που με εξαρτούν από το ρολόι μου , γι αυτό και δεν μπορώ να υποθέσω ότι υπάρχει κάποιος δευτερογενής επηρρεασμός σ' αυτό που μου συμβαίνει . Κάποτε παρακολουθώντας την εκπομπή του Γιούρι Γκέλερ άκουσα ότι οι άνθωποι που βλέπουν το 11&11 είναι προικισμένοι , αλλά κι εδώ δεν νομίζω ότι έχω τίποτε το ξεχωριστό . Κι' έτσι φίλη μου μένω κι εγώ να έχω την ίδια με την δική σου απορία .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jeanne
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 06:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sesotris,
ξερω κι εγω για το 11 ότι θεωρείται ένας αριθμός που τον συναντουν προικισμενα άτομα.. Που ξέρεις , μπορει και να εισαι .. Το θέμα είναι ότι εσύ τους παρατήρησες αυτους τους αριθμους γυρω σου και δεν μπορει να εισαι τοσο τυχαιο πια.. Βεβαια, δεν εχω καταληξει ουτε κι εγω που μπορει να οφείλεται αυτο.. Υπάρχει μια ολόλκηρη επιστήμη πίσω από τους αριθμους ( αριθμολογία, νουμερολογία κτλ ) που λεει οτι πολλα πραγματα στη ζωη μας βασιζονται σε αριθμους.. Δεν το εχω ψαξει αν ισχυει , αλλά ξερω σιγουρα οτι αυτο με τους αριθμους που επαναλαμβανονται συνεχως μπροστα μας, είναι κάτι που συμβαίνει σε πολλά άτομα...Νομίζω ένας τρόπος που θα μπορουσαμε να το ψάξουμε είναι να δουμε τι συμβαίνει στη ζωή μας τον καιρό που υπάρχει αυτό το φαινόμενο . Γενικά να παρατηρούμε και να ελέγχουμε τι συμβαίνει. όπως με τα όνειρα πχ που πρέπει να καταγράφουμε τι βλέπουμε για να φτιάξουμε ένα δικό μας κώδικα..
όσο για τα αγγελικά μηνύματα , δεν ξέρω.. κάποιες φορές στην προσευχή μου ζητώ ένα σημάδι για να νιώσω το φύλακα άγγελο μου ( για όσους πιστευουν) αλλα όπως έγραψα και πριν , αυτόν τον τρόπο θα διάλεγε ένας άγγελος για να κάνει ''ορατη'' την παρουσία του? έχω τις αμφιβολιες μου.. Εκτος και αν οι αριθμοι σαν αριθμοι δεν σημαινουν κατι.. ίσως επαναλαμβανονται οι αριθμοί για να μας κινησει την περιεργεια και την προσοχη..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 08:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη jeanne καλωσόρισες στο φόρουμ και καλή παραμονή

Σχετικά με τους αγγέλους υπάρχουν ορισμένα θέματα που ενδεχομένως θα σε ενδιαφέρουν. Ενδεικτικά τα παραθέτω στους παρακάτω δεσμούς...

(ΦΥΛΑΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ.)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3158

(Υπάρχουν άγγελοι? Τι είναι? Πιστεύετε σ' αυτούς?)
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=1499&ARCHIVE=

(Υπάρχουν ΑΓΓΕΛΟΙ που προμηνύουν ότι θα σου γίνει κάτι?)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9545&ARCHIVE=

Μπορείς να χρησιμοποιείς και την επιλογή Αναζήτησε! πάνω κι αριστερά γράφοντας τη λέξη κλειδί (π.χ. άγγελοι) ώστε να τσεκάρεις αν υπάρχουν topics που καλύπτουν τις αναζητήσεις και το ενδιαφέρον σου.

Ευχαριστώ

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jeanne
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 14:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agnostic,
σε ευχαριστω πολυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 01:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
jeanne
Δεν το εχω ψαξει αν ισχυει , αλλά ξερω σιγουρα οτι αυτο με τους αριθμους που επαναλαμβανονται συνεχως μπροστα μας, είναι κάτι που συμβαίνει σε πολλά άτομα...Νομίζω ένας τρόπος που θα μπορουσαμε να το ψάξουμε είναι να δουμε τι συμβαίνει στη ζωή μας τον καιρό που υπάρχει αυτό το φαινόμενο . Γενικά να παρατηρούμε και να ελέγχουμε τι συμβαίνει.

Αν ισχύει πράγματι κάτι τέτοιο καλή μου φίλη jeanne , τότε κλάφτα Χαράλαμπε και ζήτω που καήκαμε....Γιατί μου μειώνουν την σύνταξη επαναφέροντας την εισφορά ΛΑΦΚΑ , ενώ αντί για μισό μηνιάτικο , θα πάρω σαν επίδομα αδείας 200€ . Λες το 11:11 να σημαίνη παλούκια που πρέπει να πηδήξουμε ???


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jeanne
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 15:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sesostris,
ευχομαι το 11.11 να μην είναι παλούκια, γιατι τότε όντως την εβαψες.. ελπίζω να είναι κάτι πιο θετικό !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy