ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΦΥΛΑΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 20:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ. ΝΑ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ? Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ ΤΟΥ, -ΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ- ΠΟΥ ΕΠΑΓΡΥΠΝΑ ΜΟΝΑΧΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΛΕΥΚΟΥ ΦΩΤΟΣ Η ΠΟΛΥΧΡΩΜΟΥ ΦΑΣΜΑΤΟΣ. ΠΟΛΛΟΙ ΩΣΤΟΣΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΝ ΕΞΑΣΚΗΘΟΥΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΤΟΥΣ? ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ. ΙΣΩΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΕΒΑΖΑΝ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΕΣ ΙΔΕΕΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.
ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ, ΣΤΗΝ ΓΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΘΗΤΕΣ, ΗΡΘΑΜΕ ΝΑ ΔΙΔΑΧΘΟΥΜΕ. ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΘΟΥΜΕ ΑΝ, ΛΕΩ ΑΝ, ΔΙΔΑΧΘΗΚΑΜΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΔΩ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ, ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ.
ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΓΓΕΛΟΙ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΝΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΑΣΜΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 21:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΛΥΤΟ,ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ!ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ!ΝΑ ΜΕΡΙΚΑ..
1)http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=720
2)http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1662
3)http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=308

ΦΙΛΙΚΑ


Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 14:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά παραπέμπει η lencolas στις παραπάνω Συζητήσεις(αν και την 2) την απενεργοποιήσαμε μόλις πριν λίγο). Ευχαριστούμε

Νομίζω πως η παρούσα Συζήτηση μπορεί να παραμείνει καθώς σχετίζεται με ένα πιο συγκεκριμένο Θέμα του ευρέως πεδίου της Αγγελολογίας και μπορεί να Συζητηθεί και μόνο του - εάν βέβαια οι Συζητητές εστιαστούν βασικά σε αυτό.

Συνεχίζονται και οι άλλες δύο Συζητήσεις:

Άγγελοι εξ' ουρανού. Υπάρχουν;
Εχουν οι αγγελοι φτερά???...


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 16:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ σωστά παραπέμπει η lencolas στις παραπάνω Συζητήσεις(αν και την 2) την απενεργοποιήσαμε μόλις πριν λίγο). Ευχαριστούμε
ΕΓΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 14:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O φύλακας άγγελος έχει άμεση σχέση με το real being των Νεογνωστικών???

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 18:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Αφροδίτη σχετικά με αυτο που απκαλούμε Φύλακα Άγγελο η Dion Fortune σε ενα απο τα βιβλία της λεει οτι είναι ο Ανωτερος μας ευτος ο οποιος σε δισκολες στιγμές "κατεβένει" και αναλανβάνει αυτος να μας βγάλει απο τη δισκολη θέση , αν και υπερεκτιμώ και θαβμάζω την Dion Fortune απο τη στιγμη που ακουσα το ονομα της , διστυχος δεν ασπάζομαι αυτη της της αποψη, ναι σωστα ολα αυτα που μας λεει, αλλα γιατι να αποκλειουμε την συνυπαξη και των δυο?
Φυσικα υπάρχει και το ενδεχόμενο να κατάλαβα εγω κατι λάθος απο τα λεγόμενα της!

Με αγάπη Crystal_tear

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akenaton
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 11:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Akenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
An kai den exw asxolh8ei me Dion Fortune, ypo8etw oti kati paromoio leei:) Gia ayto ton "allo" mas eayto, mas milaei kai o Castaneda kai genikotera osoi anaferontai se didaskalies Toltekwn! Mono poy sthn pragmatikotita den erxete kai mas voh8aei otan exoyme provlimata, alla an apokthsoyme mia pragmatikh eswterikh siwph kai stamatisoyme ka8e nohtikh leitourgia kai prospa8hsoyme na afoygkrastoyme, tote mporoyme na exoyme epikoinwnia mazi toy h aploustera na mas dwsei lyseis gia ola ta provlimata mas:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 20:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

An kai den exw asxolh8ei me Dion Fortune, ypo8etw oti kati paromoio leei:) Gia ayto ton "allo" mas eayto, mas milaei kai o Castaneda kai genikotera osoi anaferontai se didaskalies Toltekwn! Mono poy sthn pragmatikotita den erxete kai mas voh8aei otan exoyme provlimata, alla an apokthsoyme mia pragmatikh eswterikh siwph kai stamatisoyme ka8e nohtikh leitourgia kai prospa8hsoyme na afoygkrastoyme, tote mporoyme na exoyme epikoinwnia mazi toy h aploustera na mas dwsei lyseis gia ola ta provlimata mas:)


ΟΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΧΑΜΗΛΩΝΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΠΑΦΗ ΚΑΙ Η ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ. ΕΑΝ Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΝΕΒΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ ΚΙΟΛΑΣ.
ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΜΑΣ ΞΕΡΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ. ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ. ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΟΙ ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΑΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 07:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Αφροδιτη γραφειs:

<< ΟΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΧΑΜΗΛΩΝΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΠΑΦΗ ΚΑΙ Η ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ. ΕΑΝ Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΝΕΒΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ ΚΙΟΛΑΣ.
ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΜΑΣ ΞΕΡΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ. ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ. ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΟΙ ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΑΣ. >>

Πραγματι ετσι ειναι και στο υπογραφω αν χρειαστει καλη μου Αφροδιτη.
Εισαι σε πολυ καλο δρομο και αισθανομαι μεγαλη χαρα για σενα.
Συνεχεισε οπωs βαδιζειs και σταθερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 17:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαραυγη
μη βιαζεσαι να το υπογραψεις
γιατι θα ...εκτεθεις!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 00:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΜΑΣ ΞΕΡΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ. ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ. ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΟΙ ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΑΣ.

Χμ . . . πολύ τεμπέλης μου βγήκ' εμένα ο άγγελος μου. Ούτε μια απάντηση δε μού 'χει δώσει μέχρι τώρα ο μπαγάσας.
Και να μην είχα ερωτήματα;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός;

Edited by - Ελεύθερος on 11/02/2004 00:33:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 01:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΜΑΣ ΞΕΡΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ. ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ. ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΟΙ ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΑΣ.

Ναι φυσικα,οπως βοηθουν τα εκατομμυρια παιδια που πεθαινουν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ στο Ιρακ,
στο Αφγανισταν και σε πολλες χωρες του τριτου κοσμου,οπως βοηθησε τα παιδια που σκοτωθηκαν στα Τεμπη.Φαινεται πως τους εχει εγκατελειψει ο καλοκαγαθος αγγελος τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 07:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EEE,AYTA TA ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΟΘΡΗΣΚΟΙ ΒΡΕ ! ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΑΓΓΕΛΟΥΣ..ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΩΘΟΥΝ !
ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ..ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΑΠΛΩΣ ΤΑ ...ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΤΑ ΣΩΣΟΥΝ !

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 09:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πασχαλη γραφειs:

<< Χαραυγη
μη βιαζεσαι να το υπογραψεις
γιατι θα ...εκτεθεις!!! >>

Αν εχειs να με εκθεσειs σε κατι, αντε λοιπον εδω και τωρα!

Υπαρχουν πολλοι τροποι να εκτεθει καποιοs αγαπητε Πασχαλη, και αν καθημερινα εκθετουν Τον Ιδιο Τον Θεο ποσο μαλλον εμενα.

Θελησιs να υπαρχει και ολα γινονται.

Εγραψα "στο" υπογραφω και οχι "σαs" το υπογραφω!
Αγαπητε Πασχαλη ο χρονοs θα δειξει, αν εχειs δικιο η οχι.

Σε χαιρετω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 09:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερε γραφειs:

<< Χμ . . . πολύ τεμπέλης μου βγήκ' εμένα ο άγγελος μου. Ούτε μια απάντηση δε μού 'χει δώσει μέχρι τώρα ο μπαγάσας.
Και να μην είχα ερωτήματα;
Ελεύθερος >>

Αγαπητε Ελευθερε δεν σου κρυβω πωs σε συμπαθω, γιατι απεναντι μου βλεπω καποιον που πολλεs στιγμεs εχει μια ευθυτητα στην σκεψη του, και ενα ωραιο χιουμορ.

Σε καταλαβαινω απολυτα με τα παραπανω που γραφειs, περασα και εγω στιγμεs τετοιεs με χιλια δυο ερωτηματα μεσα μου.

Αλλα μην εισαι και τοσο βεβαιοs γι'αυτο που λεs, γιατι ισωs και να ξεφυγεs απο εναν η παραπανω κινδυνουs στην ζωη σου και να μην καταλαβεs πωs τα καταφερεs.

Αν τον πλησιασειs τοτε θα καταλαβειs οτι παντα ηταν εκει, στο χερι σου ειναι και τοτε θα παυσουν τα ερωτηματα.

Ευχομαι οτι το καλυτερο για σενα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 09:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VIKING γραφειs:

<< Ναι φυσικα,οπως βοηθουν τα εκατομμυρια παιδια που πεθαινουν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ στο Ιρακ,
στο Αφγανισταν και σε πολλες χωρες του τριτου κοσμου,οπως βοηθησε τα παιδια που σκοτωθηκαν στα Τεμπη.Φαινεται πως τους εχει εγκατελειψει ο καλοκαγαθος αγγελος τους. >>

Εισαι ανθρωποs με καλα στοιχεια αν κρινω απο μερικα που διαβασα απο σενα, ασχετα αν μερικα εγω τα βλεπω αλλιωs.

Αλλα τωρα γιατι προσαπτουμε Στον Θεο τα δικα μαs λαθη, αυτο μου ειναι αδυνατον να το δεχτω.

Γιατι απο την μια λεμε δεν εχομαι ελευθερια επειδη ολα ειναι κανονισμενα,( λαθοσ ειναι ο Θεοσ, γιατι μασ εχει βαλει σε ενα καλουπι λενε μερικοι ) αλλα απο την αλλη παλι αν εχομαι την ελευθερια μαs ο Θεοs ειναι ξανα ο φταιχτηs ( γιατι δεν σταματησε τα δικα μαs σφαλματα, οποτε Αυτοs ειναι και ο αιτιοs ) οχι εμειs!

Οπωs βλεπειs παντα εμειs ζηταμε το δικιο μαs, και οπωs και να το δουμε παντα ο Θεοs ειναι ο φταιχτηs.

Με συγχωρειs αλλα επανω σε αυτο θα διαφωνισω καθετα!!!

Ευχομαι να εισαι καλα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 09:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Beyond γραφειs:

<< EEE,AYTA TA ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΟΘΡΗΣΚΟΙ ΒΡΕ ! ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΑΓΓΕΛΟΥΣ..ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΩΘΟΥΝ !
ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ..ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΑΠΛΩΣ ΤΑ ...ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΤΑ ΣΩΣΟΥΝ ! >>

Τωρα τι δουλεια εχουν οι Αμερικανοι με την Χαραυγη, αντε εδω σε θελω!
Παντωs σε μερικα δεν διαφωνω με σενα οποτε αστα στον χρονο, και ολα θα ερθουν στο φωs!

Ευχομαι να εισαι καλα οπωs και ολοι σαs.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 09:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

Λες:
«Υπαρχουν πολλοι τροποι να εκτεθει καποιοs αγαπητε Πασχαλη, και αν καθημερινα εκθετουν Τον Ιδιο Τον Θεο ποσο μαλλον εμενα.»


Τι σημαίνει για σένα «Θεός»? Ποιοι και βάση ποίου σκεπτικού τον «εκθέτουν»? Πότε έχει εκθέσει ο ίδιος του ο «Θεός» την ανάγκη….προστασίας της υστεροφημίας του (!) μέσω «Ευαγγελίων» και «Άγίων Συνόδων»?

Και εάν υπάρχει αυτός ο «Θεός» που εσύ εννοείς (με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που κάποιοι ΑΥΤΟΚΛΗΤΟΙ σου έχουνε παραδώσει….) τότε για ποιο λόγο φτιάχνει π.χ. ελαττωματικούς ανθρώπους?
Για ποιο λόγο υποβάλει τους ανθρώπους σε πειράματα? Για ποιο λόγο πρέπει να υποστούνε οι άνθρωποι το αποτρόπαιο φαινόμενο του θανάτου, ελπίζοντας (όπως και οι πιστοί ΧΙΛΙΑΔΩΝ θρησκειών..) να…ξαναγεννηθούν ή ακόμα και να αναστηθούν?

Για ποιο λόγο πρέπει να παίξει αυτό το παιχνίδι με το «δημιούργημα του», ενώ θα μπορούσε πολύ απλά είτε να το αποτρέψει εξ αρχής είτε να το «διορθώσει» με μια κίνηση αγάπης και συνετισμού αντί της ΑΕΝΑΗΣ και ΑΧΡΟΝΗΣ «εκδίωξης» στην…αμαρτωλή γήινη παρουσία του?

Ο Μέγας Σοφός Ηράκλειτος έθεσε πριν χιλιάδες χρόνια το ερώτημα και την απάντηση κατά τρόπο κατανοητό: ΤΙ ΕΣΤΙ ΘΕΟΣ? Άνθρωπος αθάνατος! ΤΙ ΕΣΤΙΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ? Θεός θνητός!

Και επειδή οι λέξεις και οι έννοιες πολλές φορές (σκόπιμα) διαστρεβλώνονται από τους εκάστοτε μεταπράτες των μεταφυσικών προσδοκιών (ιερατεία), ας μην λησμονούμε και την απόδοση της λέξης «ΘΕΟΣ».

Η λέξη Θεός ετυμολογικά προέρχεται από το «Θέω» (=τρέχω) ή το «Θεώμαι» (=βλέπω).

Λοιπόν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 14:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω να πρόλαβα πριν γίνει το θέμα "αρένα", γιατί αν τελικά γίνει
θα σας αφήσω με την αγάπη μου.
Το θεμα απο οτι εχω καταλάβει αφορα τους φύλακες άγγελους.
Δηλαδή κατι για το οποίο δεν χωράει απόδειξη.
Για καποιον που το πιστεύει καποιος αλλος που δεν πιστεύει θα πει
"Αγγελοι; Δείξτους μου."
Για καποιον δεν το πιστεύει αλλος που πιστευει θα πει
"Αποδειξε μου οτι δεν υπάρχουν"
Αρα για την ψυχική ηρεμια ολων, μηπως θα επρεπε να ερκεστουμε
στο να ακουσουμε τα πιστεύω του καθενος;

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΛΩΝ.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 15:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αλλα τωρα γιατι προσαπτουμε Στον Θεο τα δικα μαs λαθη, αυτο μου ειναι αδυνατον να το δεχτω.

Γιατι απο την μια λεμε δεν εχομαι ελευθερια επειδη ολα ειναι κανονισμενα,( λαθοσ ειναι ο Θεοσ, γιατι μασ εχει βαλει σε ενα καλουπι λενε μερικοι ) αλλα απο την αλλη παλι αν εχομαι την ελευθερια μαs ο Θεοs ειναι ξανα ο φταιχτηs ( γιατι δεν σταματησε τα δικα μαs σφαλματα, οποτε Αυτοs ειναι και ο αιτιοs ) οχι εμειs!

Οπωs βλεπειs παντα εμειs ζηταμε το δικιο μαs, και οπωs και να το δουμε παντα ο Θεοs ειναι ο φταιχτηs.

Με συγχωρειs αλλα επανω σε αυτο θα διαφωνισω καθετα!!!

Ευχομαι να εισαι καλα.




Γεια σου φιλε μου Xaraugn.Εχεις δικιο καταρχην στο οτι πολλες φορες
αρκετοι ανθρωποι φορτωνουν τα δικα τους λαθη στον Θεο που πιστευουν.


Υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που οταν γινεται κατι καλο,ας πουμε κατι
που αποκαλουν θαυμα, τοτε λενε μεγας εισαι κυριε και σε ευχαριστουμε και αλλες
φορες οταν γινεται κατι ασχημο τους ακους να λενε μας εγκατελειψε ο Θεος.Επισης εχω ακουσει απο ανθρωπους να λενε π.χ οταν γινεται καποιο
ατυχημα και σωζεται καποιος να λενε πως τον εσωσε ο αγιος του.Αλλες
φορες οταν γινεται καποιο ατυχημα με νεκρους ακους αρκετους ανθρωπους
να λενε τους εγκατελειψε ο αγιος του.Η δικη μου αποψη ειναι οτι
δεν υπαρχει κανενας Θεος που κανει θαυματα αλλα ουτε και τιμωρει καποιον σε αυτην την ζωη.Ουτε πιστευω σε φυλακες αγγελους που υποτιθεται οτι αποκταει
ο ανθρωπος οταν βαπτιζεται.Φυσικα δικαιωμα του καθενος ειναι να
πιστευει οτι θελει.

Φιλε μου οι ανθρωποι μην μπορωντας απο την αρχαιοτητα μεχρι σημερα
να εξηγησουν ολα αυτα τα ασχημα αλλα και τα ομορφα πραγματα που συμβαινουν στον κοσμο καθως και απο την αναγκη να δωσουν μια ελπιδα στην ανθρωποτητα "επλασαν" τους Θεους κατα εικονα τους.Θεωρω οτι τα παντα
στην ζωη και στο συμπαν εχουν καποιο βαθυτερο νοημα τα οποιο εμεις προσπαθουμε
να εξηγησουμε και φυσικα οι απνατησεις ειναι καθαρα υποκειμενικες,διοτι αποδειξεις δεν υπαρχουν.Αλλοι ανθρωποι προσπαθουν με την λογικη να τα εξηγησουν,αλλοι που ειναι μαλλον η πλειοψηφια δινει εξηγησεις σε ολα
αυτα με βαση την πιστη σε καποια θρησκεια κατι που εγω θεωρω λαθος και ισως μερικες φορες επικινδυνο.Διοτι οπως ελεγε ο φιλοσοφος Ντειβιντ Χιουμ "τα θρησκευτικα λαθη
ειναι επικινδυνα,τα φιλοσοφικα ειναι απλως γελοια."

Αλλα πρεπει να σου πω φιλε μου οτι δεν υφισταται αυτο που λες ελευθερη βουληση
του ανθρωπου αν δεχτουμε αυτα που λεει η Χριστιανικη Θρησκεια και θα σου πω γιατι το λεω αυτο.Τουλαχιστον αυτο αντιλαμβανομαι εγω και περιμενω να ακουσω με ενδιαφερον τις αποψεις σου φιλε μου xaraugn.
Απο την μια πιστευετε οτι τα παντα που συμβαινουν(το εχω ακουσει απο παρα πολλους ιερεις της εκκλησιας) στον κοσμο ακομη και η τριχα της κεφαλης να πεφτει απο το μαλλι ειναι θελημα του Θεου(συνεπως και ο θανατος) αλλα απο την αλλη λετε οτι ο θεος δεν παρεμβαινει στον κοσμο διοτι η ανταμειβη και η τιμωρια αφορα την επομενη ζωη.Αρα αν υποθεσουμε οτι αυριο πεθανω με βαση τα πιστευω σας,ειναι διοτι το θελησε ο Θεος.Αρα δεν υφισταται ελευθερια,αφου ο Θεος παρεμβαινει.
Αυτα δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου,τα εχω ακουσει απο παρα πολλους Ιερεις της Εκκλησιας.Επισης ολοι δεχεστε ως Χριστιανοι οτι η Αποκαλυψη του Ιωαννη ειναι προφητικη.Συνεπως το μελλον ειναι προδιαγεγγραμενο και ο Θεος γνωριζει τα παντα.Επομενως ακομη και
το ποτε θα πεθανεις ειναι προκαθορισμενο.Αρα δεν υφισταταται
αυτο που λετε ελευθερη βουληση.


quote:
Και εάν υπάρχει αυτός ο «Θεός» που εσύ εννοείς (με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που κάποιοι ΑΥΤΟΚΛΗΤΟΙ σου έχουνε παραδώσει….) τότε για ποιο λόγο φτιάχνει π.χ. ελαττωματικούς ανθρώπους?
Για ποιο λόγο υποβάλει τους ανθρώπους σε πειράματα? Για ποιο λόγο πρέπει να υποστούνε οι άνθρωποι το αποτρόπαιο φαινόμενο του θανάτου, ελπίζοντας (όπως και οι πιστοί ΧΙΛΙΑΔΩΝ θρησκειών..) να…ξαναγεννηθούν ή ακόμα και να αναστηθούν?

Για ποιο λόγο πρέπει να παίξει αυτό το παιχνίδι με το «δημιούργημα του», ενώ θα μπορούσε πολύ απλά είτε να το αποτρέψει εξ αρχής είτε να το «διορθώσει» με μια κίνηση αγάπης και συνετισμού αντί της ΑΕΝΑΗΣ και ΑΧΡΟΝΗΣ «εκδίωξης» στην…αμαρτωλή γήινη παρουσία του?


Aυτα τα ερωτηματα που θετει ο φιλος schwabe ειναι ερωτηματα που απασχολουν ολους μας πιστευω.Αν δει κανεις τα παιδακια που γεννιουνται με αναπηρια ή καποια σοβαρη αρρωστια και πεθαινουν μετα απο λιγο καιρο αναρωτιεται κανεις ειμαστε
ολοι ισοι;Η αποψη μου ειναι οτι υπαρχει μια αδικια ας το πουμε
της φυσης.Διοτι κοιταξτε τους ανθρωπους που γεννιουνται με καποιο ταλεντο και η ζωη τους ειναι ομορφη και μετα ολους εκεινους που δυστυχως ειναι η πλειοψηφια να υποφερουν.

Και θελω να ρωτησω τον φιλο xaraugn το εξης:
Η Χριστιανικη θρησκεια δεχεται οτι ο Θεος αντιμετωπιζει ολους τους
ανθρωπους ως ισους καθως ολοι δικαιουνται να συμμετασχουν στην Βασιλεια των ουρανων.Ομως νομιζω πως τα πραγματα δεν ειναι ετσι για ολους τους λογους που προανεφερα.Εσυ τι εχεις να πεις;


Το ξερεις οτι καποιοι δημοσιογραφοι οταν πεθανε ενα μικρο κοριτσακι απο καρκινο, ρωτησαν εναν εκπροσωπο της ορθοδοξης εκκλησιας που ειναι ψηλα στην ιεραρχια γιατι εγινε αυτο,αυτος απαντησε αγνωσται βουλαι κυριου.Δηλαδη οταν γινονται
τα θαυματα ειναι γνωστη η βουληση του Θεου(λογω της αγαπης του για το δημουργημα του) και οταν γινονται καποια
ασχημα ειναι αγνωστη η βουληση του Θεου;
Μου φαινεται πως προσπαθειτε να δικαιολογησετε τα αδικαιολογητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 08:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΗΦΟΡΕ ΟΥΡΑΝΕ ΕΙΡΗΝΗ ΣΕ ΣΕΝΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Γραφειs:

<< Ελπίζω να πρόλαβα πριν γίνει το θέμα "αρένα", γιατί αν τελικά γίνει
θα σας αφήσω με την αγάπη μου. >>

Απο την δικη μερια δεν υπαρχει τετοιο θεμα, και συμφωνω απολυτα μαζι σου!

Σε χαιρετω οπωs και ολουs σαs και ευχομαι παντα να ειστε καλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 09:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το οποίο είναι άξιο σχολιασμού είναι ο τρόπος με τον οποίο ορισμένοι αντιμετωπίζουνε τον ΓΟΝΙΜΟ ΔΙΑΛΟΓΟ.

Τι πάει να πεί άραγε "για την ψυχική ηρεμία όλων ας αρκεστούμε στο να ακούσουμε μόνο την γνώμη άλλων"? Ας αποκλειστεί τότε το ενδεχόμενο διαλόγων και ας περάσουμε στην αναγγελία ιδεών.

Και ποιός είπε ότι η "ψυχική ηρεμία" είναι ο αυτοσκοπός? Ποιά είναι η ερμηνεία της "ψυχικής ηρεμίας"?

Η αποφυγή υποστήριξης των θέσεων μας, με όποια υπερβολή και εάν αυτές ενδεχομένως περιέχουνε, δέν είναι απαραίτητα η οδός προς την κατάκτηση της "ψυχικής ηρεμίας".

Πολλές φορές αναθεωρούμαι, αμφισβητούμε και γενικά ερευνούμε εντονότερα κάποια τοποθέτηση μας ακριβώς λόγω ενός έντονου διαλόγου ή ακόμα και μίας αντιπαράθεσης.

Το κακό δηλαδή ποιό είναι?

Οι γενικοί αφορισμοί και οι υπεραπλουστεύσεις του τύπου "μην γίνει αρένα" (αλήθεια, ΠΟΥ εντοπίστηκε η "αρένα"?) δέν προάγουν κανέναν διάλογο παρα διαχέουνε την αίσθηση της αντιπαλότητας μεταξύ των συνομιλητών.

Καλά θα είναι λοιπόν να υποστηρίζονται οι θέσεις μας, διότι τα δεκανίκια και οι αφορισμοί ανήκουνε σε άλλες εποχές.

Και μάλλον και σε άλλα site's

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 12:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακουμε πολλες φορες την λαϊκη φραση,
"τι τα ψαχνεις μωρε τωρα, καλα δεν ειμαστε ετσι;ασε που δημιουργουν αντιδικιες και εντονες αντιπαλοτητες"...

Το προβλημμα ειναι οτι "δεν ειμαστε καλα ετσι",
ο καθε ανθρωπος ψαχνει εναγωνιως για απαντησεις στα ερωτηματα του,
απαντησεις που, πρωτιστως, θα του επιφερουν την ψυχικη ηρεμια...

Μπροστα στην εναγωνια αναζητηση απαντησεων,
μεγαλο ποσοστο ανθρωπων
μη δυναμενο να στοχαστει πανω στα ερωτηματα που τον βασανιζουν,
επιλεγει την ευκολη λυση της πιστης,
το να πιστευει δηλαδη σε ετοιμες απαντησεις που του "σερβιρουν" αλλοι,
αποφευγοντας να τις κρινει,
απο φοβο μηπως του δειχθει οτι δεν στεκουν οι τυποποιημενες απαντησεις,
οποτε θα ξαναβρεθει στην αφετηρια του να βασανιζεται να βρει τις ερμηνειες στα ερωτηματα του.

Την αδυναμια και την "τεμπελια" αυτων των ανθρωπων να βρουν τη δικη τους αληθεια,
εκμεταλλευεται η καθε θρησκεια, δημιουργοντας τελικα θεοκρατικα συστηματα...

Η μικρη μεριδα ελευθερων και ασυμβιβαστων με τις αναιτιολογητες απαντησεις ανθρωπων,
διερευνοντας και κρινοντας,
φθανει τελικα σε πεδια αναζητησης, οπως η επιστημη και ο εσωτερισμος.

Τα παραμυθακια που του εδιναν απαντησεις κατα την παιδικη του ηλικια,
δεν επαρκουν πλεον για να του κατασιγασουν την αγωνια των ερωτηματων του.
Σαν ενηλικας πλεον, αναζητει και απαιτει τεκμηριωμενες και λογικες ερμηνειες.

Παλαιοτερα, εβρεχε επιδη ηταν θελημα θεου..
Επεφτε κεραυνος, επειδη ηταν θελημα θεου...

Καποτε ομως, καποια ασυμβιβαστα μυαλα, αμφισβητησαν τις δισειδαιμονιες των ιερατειων και τις μυθολογικες ερμηνειες,
παψαν να δεχονται οτι αυτο ειναι ετσι επιδη ειναι ετσι,
τολμησαν να υπερβουν το φοβο των θεων και να διερευνυσουν φαινομενα που -υποτιθεται - ηταν στην αποκλειστικη αρμοδιοτητα των θεων...
Αυτοι οι ανθρωποι, οι επαναστατες του πνευματος,
ηταν οι προγονοι μας,
οι οποιοι πρωτοι στην ιστορια της ανθρωποτητας,
αναζητησαν και βρηκαν λογικες ερμηνειες για ολα τα φυσικα φαινομενα.

Αυτο βεβαια δεν συνεφερε τους εκαστοτε "ποιμεναρχες",
ακομα και στην αρχαια Ελλαδα,οπου δεν ηταν λιγες οι φορες που διωκονταν η λογικη και η επιστημη, με το προσχημα της ασεβειας...
Ευτυχως ομως ειχε κυριαρχησει η λογικη και η ελευθερια,
ακυρωνοντας τις ανασχετικες δρασεις των ιερατειων...

Η γνωση απελευθερωνε σιγα σιγα τον ανθρωπο απο τις φοβιες και τις δισειδαιμονιες,
απομακρυνε ομως συγχρονως τα "προβατα" απο τα "ποιμνια" που εκμεταλλευονταν τα ιερατεια.
Παραλληλα, αμφισβητωντας το αποκλειστικο δικαιωμα εκπροσωπησης σε καποιους, του θεου,
γρηγορα αρνηθηκαν και τις "ελαιω θεου" δεσποτειες,
φτανοντας να επζητουν ισα δικαιωματα για καθε ανθρωπο,
γεγονος που θορυβησε τις κληρονομικες αριστοκρατιες...
Οι "θιγομενοι",
αριστοκρατια και ιερατειο,
μπρος στον κινδυνο της αφαιρεσης των προνομιων τους,
συμτυχθηκαν σε κοινο μετωπο αντιδρασης
και σε ολη τη διαρκεια της ιστοριας,
αντιμαχονταν και αντιμαχονται την γνωση,
τη γνωση που οδηγει στην αμφισβητηση,
που οδηγει στην απελευθερωση, στην ισοτητα και στην αληθεια...

Η αφελης αντιληψη της οντοποιησης των αγγελλων,
απευθυνεται μονον σε παιδια και σε αφελεις...

Ο εσωτερισμος διερευνα σε βαθος το θεμα,
επιδη ομως το δογμα σας τον θεωρει αιρεση,
προτεινω να ασχοληθειτε λιγο σοβαρα με την ψυχολογια
και σας διαβεβαιω οτι θα βρειτε και εκει τις λογικες ερμηνειες για τους αγγελους...

Μετα, ελατε να συζητησουμε και να διερευνυσουμε για το τι πραγματικα ειναι οι αγγελοι και τι οι δαιμονες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 14:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΛΙΣΤΑ....
ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 15:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πασχάλη,
quote:
Τα παραμυθακια που του εδιναν απαντησεις κατα την παιδικη του ηλικια,
δεν επαρκουν πλεον για να του κατασιγασουν την αγωνια των ερωτηματων του.
......
Ο εσωτερισμος διερευνα σε βαθος το θεμα,
επιδη ομως το δογμα σας τον θεωρει αιρεση,

Ενώ απο μία άποψη έχεις δίκιο, τί οφελεί να είμαστε τόσο κάθετοι στην διατύπωση;

Αν για μερικούς αυτά τα παραμυθάκια αρκούν, τί κακό με αυτό;

Μήπως κάποιος πολύ πιό εξελιγμένος από εμας δέν θα βλέπει τις δικές μας αδύναμες διανοητίκες προσπάθειές σαν παραμυθάκια;
Δεν θα μας αφήσει να τις καταλάβουμε στον δικό μας χρόνο; Ο σοφός δεν "διαλύει" τον συνομιλητή του, τον αφήνει - έστω τον οδηγεί - να βγάλει μόνος του τα συμπεράσματά του. Εξέλιξη δια της βίας δέν γίνεται.

Εξ άλλου, ο εσωτερισμός δεν θεωρεί τίποτα σαν αίρεση, μόνο σαν πιο απλοϊκή ερμηνεία. Η πιο εξελιγμένη ερμηνεία δεν αναιρεί την πιο απλοϊκή, την εμπεριέχει!

Ο Σωκράτης ήταν άριστο παράδειγμα αυτού του σκεπτικού. Εκμαίευση λοιπόν, όχι απόρριψη.

Εγω, από ο'τι εχω καταλάβει, ο εσωτερισμός μπορεί να δώσει πάρα πολλές ερμηνείες στον "φυλακα άγγελο", το "δαιμόνιο" του Σωκράτη ήταν μόνο μία απο αυτές.

Φιλικά

Κ.


Edited by - kynikos on 14/02/2004 15:15:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 17:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο το "ΛΕΞΙΚΟ ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΩΝ ΕΝΝΟΙΩΝ" ΧΡΙΣΤΟΥ Γ. ΡΩΜΑ
"ΔΙΑΛΟΓΟΣ: Είναι η ομιλία ανάμεσα σε δυο η περισσότερα πρόσωπα ειναι η συνομιλία, η συζήτηση. Γενικα με τον διάλογο εντείνεται το ενδιαφέρον παρουσιάζονται πολλές απόψεις ενος πράγματος καταργειται ηα ανθρωπινη αυθεντια καταπολεμείται ο φανατισμος και η μονοπωληση της αληθειας βαθαινει η σκέψη συνειδητοποιούνται τα ορια της ανθρωπινης γνωσης και σαν καταληξη ερχεται ο σεβασμοσ της προσωπικοτητας του συνομιλητη.
Ο διαλογος ομως για να εχει θετικα αποτελέσματα πρεπει να ειναι καλόπιστος και απαλαγμενος απο καθε προκαταληψη, οι διαλεγομενοι να ειναι προθυμοι για την αποδοχη των θεσεων του συνομιλητη τους οταν διαπιστωσουν οτι αυτες ειναι ορθες, να αποφευγονται οι επιδεικτικοι μονολογοι οι φανατισμοι, οι δογματισμοι. Τελος να υπαρχει ισοτητα ορων δηλαδη να μην επιβάλεται ο ενας απο τους συνομιλητες με την δυναμη"
Επισης απο βιβλίο ψυχολογιας του Γ. Πιπερόπουλου.
"Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ: Οι ενεργειες του προπαγανδιστη θεμελιωνονται στον εσκεμμενο τουςχαρακτηρα και στους συγκεκριμενους στοχους που θελαι να επιτυχει. Ετσι οι προπαγανδιστες κανουν χρηση πληροφοριων οι οποιες αναφερονται μονο στη θεση που αυτοι αναπτυσουν.
Αποκλειουν καθε αλλο αντιθετο επιχειρημα και παρεμποδιζουν καθε δυνατότητα εμφανισης στην εξελιξη της διαδικασιας καποιων αλλων πεποιθησεων η πιστευω.Περιχαρακωνουν το ακροατηριο τους ετσι ωστε η επιδραση τους σε αυτο να ειναι καθοριστικης σημασιας χωρις την πιθανοτητα να εγερθουν αμυντικες θεσεις απο τους ακροατες τους,
Ηπροπαγανδα νπορει να οριστει ως η σκοπιμη και συστηματικη προσπαθεια επηρεασμου των στασεων πεποιθησεων η αντιληψεων και της συμπεριφορας καποιου ατομου καποιας ομαδας η ενος κοινου με την διαδοση προσεκτικα επιλτγμενων πληροφοριων (ανεξαρτητα αν ειναι αληθεις η οχι) και με την χρηση διαφορων συμβολων επικοινωνιας(λεξεις,πανο,σηματα)
Η διαδικασια της προπαγανδας προσπαθει να πεισει αν και οχι απολυτα απευθυνομενη στο συναισθημα Ενδεχεται να ειναι αφανης η εμφανης καλυμενοι πισω απο ενα φαινομενικα λογικο επιχειρημα.
ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ
1.Η απλοτητα της γλωσσας
2.Χρηση συναισθηματικα φορτισμενων λεξεων και ορων
3.Η χρηση στερεοτυπων
4.Η χρηση σλογκαν-συνθηματων
5. Η χρηση της υπερβολης
6.Η διαστρεβλωση της πραγματικοτητας
7.Η παραποιηση των δεδομενων
8.Η επαναληψη"

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 18:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΙΣΗΣ Η ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΡΟΣΥΛΗΤΙΣΜΟΣ.
ΙΣΩΣ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ...

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 19:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενώ απο μία άποψη έχεις δίκιο, τί οφελεί να είμαστε τόσο κάθετοι στην διατύπωση;

Αν για μερικούς αυτά τα παραμυθάκια αρκούν, τί κακό με αυτό;
kynikos




Εχεις δικαιο φιλε...

Ειναι γεγονος οτι στα παιδια διδασκουμε τους μυθους και δεν ειναι καθολου κακο αυτο,
μαλλιστα ειναι το πλεον ενδεδειγμενο...

Χωρις να θελω να θιξω κανεναν, στον εσωτερισμο δεχομαστε οτι το επιπεδο εξελιξης του καθενα,
δεν εχει καμμια σχεση με την σωματικη του ηλικια,
αλλα σχετιζεται με την βαθμιδα που εχει φθασει σε προηγουμενη ενσαρκωση...
Υπαρχουν νεες ψυχες,
οι οποιες χαρακτηριζονται απο μια παιδικοτητα σε ολη τη διαρκεια της ζωης τους.

Για αυτους, προφανως αρκουν οι μυθοι και οποιαδηποτε περαιτερω εμβαθυνση,
οχι μονο δεν θα τους προσφερει τιποτε,
τουναντιον μαλλιστα μπορει να δυσχεραινει την πορεια τους.

Η αποκαλυψη απο καποιον επαϊοντα, αποκρυφων γνωσεων,
οχι μονο δεν τους βοηθαει,
αντιθετα μαλλιστα τους καθιστα δογματικους και τους φανατιζει.

Ο σκοπος ειναι η κατανοηση
και η κατανοηση ειναι αποτελεσμα γνωσης.
Αν αυτα επιτευχθουν,
θα πραγματωθει η σοφια...

Δεν μιλαμε ομως σε παιδια Δημοτικου για κβαντοχρωμοδυναμικη,
πρωτον γιατι δεν ειναι σε θεση να την κατανοησουν
και δευτερον γιατι μπορει να καταντησουν δογματικα
και να "παπαγαλιζουν" με φανατισμο, χωρις να την κατανοουν - και συνηθως τη διαστρεβλωνουν-
πειθομενοι για τη δικη μας αυθεντια των λεχθεντων.
Ετσι ομως δημιουργουνται οπαδοι και οχι ελευθερα σκεπτομενοι ανθρωποι.

Ο εσωτερισμος σιγουρα δεν θεωρει τιποτα σαν αιρεση,
θεωρειται ομως αιρεση απο τα δογματα...

Οι ερμηνειες, οι αληθειες στον εσωτερισμο,
ειναι συνηθως οι πιο απλες,
απ' ολες τις υπαρχουσες πολυπλοκες και μη αντιληψεις...

ΝΙΚΗΦΟΡΕ ΟΥΡΑΝΕ,

ωραια η καταταξη των τεχνικων της προπαγανδας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 19:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φύλακες Αγγελους θεωρώ τις Αδελφές Ψυχές
Σαν υπάρχει ενα αόρατο νήμα που μας κραταει όλους μαζί γερά
Συχνά τους βλέπω στον ύπνο μου να μου μιλάνε.
Είναι υπαρκτά αγαπητά προσωπα με τα οποια ανεκαθεν νιώθαμε οτι είχαμε μια επικοινωνία άλλης διάστασης
Σαν συλλογική ψυχή, αν θα μπορούσα να το πω κι έτσι.
Δεν είναι κάτι που ξέρω
Είναι κάτι που νιώθω


Seeking...Looking...
Listening...
Always moving on...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 21:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα :))))))))))))))))))))

τις προαλλες ημουν σε μια σταση ,περιμενα το λεοφωρειο για μαρουσι,καποια στιγμη απο μακρια παρατηρησα μια κοπελα ,
η οποια διαπιστωσα πως δεν εβλεπε,(κραταγε και το ειδικο μπαστουνακι)ηθελε να περασει απεναντι.διπλα της στεκοταν μια κυρια λιγο μεγαλουτσικη σε ηλικια,
αυτη η κυρια αφου ελεγξε ,περπατησε στην μεση του δρομου και εκανε νοημα να σταματησουν τα αυτοκινητα που ερχονταν απο τις δυο κατευθυνσεις.
στην συνεχεια πηρε την κοπελα και την περασε απεναντι.
η κοπελα ειχε παει να περασει απο σημειο που ηταν αρκετα
επικινδυνο,γιατι δεν ειχε κατι ωστε να την προειδοποιησει
πως ειχε φτασει στα ορια του δρομου.
και ημουν μακρια για να τρεξω....ομως δεν χρειαστηκε:)

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 19:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλη Αφροδίτη σχετικά με αυτο που απκαλούμε Φύλακα Άγγελο η Dion Fortune σε ενα απο τα βιβλία της λεει οτι είναι ο Ανωτερος μας ευτος ο οποιος σε δισκολες στιγμές "κατεβένει" και αναλανβάνει αυτος να μας βγάλει απο τη δισκολη θέση , αν και υπερεκτιμώ και θαβμάζω την Dion Fortune απο τη στιγμη που ακουσα το ονομα της , διστυχος δεν ασπάζομαι αυτη της της αποψη, ναι σωστα ολα αυτα που μας λεει, αλλα γιατι να αποκλειουμε την συνυπαξη και των δυο?
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΦΙΛΕ ΚΡΥΣΤΑΛ ΚΛΙΑΡ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΛΩΝ.ΑΝ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΜΟΥ(ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ)ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΜΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΜΑΣ,ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΜΑΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1719971
Maintained by Digital Alchemy