ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "πρέπει εμείς οι Ορθόδοξοι να γιορτάζουμε τα γενέθλιά μας ή όχι;"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
2G
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 21:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 2G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς καλησπέρα σε όλους.

Ο λόγος της (1ης) ανάρτησης μου είναι η απάντηση που πήρε ένας συμπολίτης μας σχετικά με το αν πρέπει ή όχι "εμείς οι Ορθόδοξοι" να γιορτάζουμε ή όχι τα γενέθλιά μας.

Ακολουθεί το σχετικό κείμενο αλλά και ο σύνδεσμος αναφοράς.
Αναφέρω δε, πως θα ήθελα πολύ να μάθω (αν κάποιος γνωρίζει) αν και που στηρίζεται η εν λόγω απάντηση ή αν είναι απλά οι απόψεις του συγκεκριμένου ιερέως.
Είναι δηλαδή ο εορτασμός των γενεθλίων "ο εορτασμός της σαρκικής αμαρτίας"; και τα βρέφη βαφτίζονται για να "ξεπλυθούν από την σαρκική αμαρτία των γονέων τους";

Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά


Το εν λόγο κείμενο το βρήκα στο blog του "Διαγόρα"
http://diagoras.wordpress.com/2010/09/17/birthdays/
http://www.gonia.gr/gonia.php?article=3831

"..
Πάτερ πρέπει εμείς οι Ορθόδοξοι να γιορτάζουμε τα γενέθλιά μας ή όχι;
Δημοσίευση: Τετάρτη, 07 Οκτωβρίου 2009

Ερώτησις:

Πάτερ πρέπει εμείς οι Ορθόδοξοι να γιορτάζουμε τα γενέθλιά μας ή όχι;

Απάντησις:

Άκουσε παιδί μου γενέθλια δικαιούνται να γιορτάζουν μόνον σε όσους ο Θεός τα προανήγγειλεν όπως π.χ.
η γέννησις του Χριστού, η Γέννησις της Παναγίας και του Ιωάννου του Προδρόμου.
Αυτά είναι Θεάρεστα γενέθλια. Τα των λοιπών ανθρώπων τα γενέθλια είναι αμαρτωλά ,διότι κάθε παιδί συλλαμβάνεται με πορνικά παιχνίδια.
Εάν τα γενέθλια δεν ήταν αμαρτωλά δεν θα βάπτιζαν τα βρέφη. Όποιοι γιορτάζουν τα γενέθλιά τους ,γιορτάζουν την σαρκικήν τους αμαρτίαν.
Ο Θεός θέλει, να γιορτάζωμε τα Πνευματικά μας γενέθλια και πνευματικά γεννιέται ο άνθρωπος που βαπτίζεται. Και από αμαρτωλός που ήταν γίνεται αναμάρτητος, δηλαδή ψυχικά και σωματικά καθαρός.
Και καλόν είναι αυτοί που σέβονται τον Θεόν να γιορτάζουν την ονομαστικήν τους εορτήν που λέγεται Πνευματική αναγέννησις.
Όλα τα δυτικά Παπικά κράτη , που γιορτάζουν τα γενέθλιά τους είναι σιχαμερά στα μάτια του Θεού , διότι γιορτάζουν τα πορνικά και αμαρτωλά παιχνίδια της συλλήψεώς των.
Όταν ο Ηρώδης γιόρτασεν τα αμαρτωλά γενέθλια, βρήκεν αφορμήν η Σατανάς και τον έβαλεν και έκοψεν το κεφάλι του Ιωάννη του Βαπτιστή, που ολόκληρος ο κόσμος ήταν κατώτερος της κεφαλής αυτής.
Επειδή τα έργα των δυτικών είναι πονηρά, αρέσκονται να γιορτάζουν τα βρώμικα γενέθλιά τους.

Από το βιβλίο: Ιερέως Φωτίου Νικολαΐδη
«Ερωτήσεις και Απαντήσεις
Απορίες και Διευκρινίσεις
σε θέματα:
Θρησκευτικά, πολιτικά, οικονομικά, περιβαλλοντολογικά, στρατιωτικά, διαπλανητικά και ηθικά που είναι χρήσιμα για κάθε άνθρωπο»
.."

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 21:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2G

quote:
διότι κάθε παιδί συλλαμβάνεται με πορνικά παιχνίδια.

Μια ερώτηση, όχι τόσο στον 2G όσο στον αναφερόμενο ιερέα (και κατ' επέκταση σ'αυτούς που αποδέχονται τέτοιου είδους ... "ιδέες").

Εάν αποφασίσουν όλοι οι άνθρωποι να ζήσουν σύμφωνα με το πνεύμα του Χριστιανισμού και δεν προχωρούν καθόλου σε "πορνικά" παιχνίδια, σε πόσον καιρό εξαφανίζεται ο άνθρωπος από τη γη;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 21:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγώ γιορτάζω μόνο τα γενέθλια μου,τώρα το τι λέει ο κάθε βαρεμένος παρλιακός ιερέας τι κάθε θρησκείας με αφήνει παγερά αδιάφορο

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Edited by - αθεος on 18/09/2010 21:16:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 21:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άθεος: "εγώ γιορτάζω μόνο τα γενέθλια μου,τώρα το τι λέει ο κάθε βαρεμένος παρλιακός ιερέας τι κάθε θρησκείας με αφήνει παγερά αδιάφορο..."
Καλά ρε άνετε,ξέρουμε, είσαι αλλού..
Μη μου τους κύκλους τάραττε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 21:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon -Εάν αποφασίσουν όλοι οι άνθρωποι να ζήσουν σύμφωνα με το πνεύμα του Χριστιανισμού και δεν προχωρούν καθόλου σε "πορνικά" παιχνίδια, σε πόσον καιρό εξαφανίζεται ο άνθρωπος από τη γη;

Γιατί να εξαφανιστεί από την γη, τρόπος πάντα υπάρχει…
Η άμωμος σύλληψη …


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 21:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχήν Καλησπέρα σου 2G
και καλωσόρισες!!!

να ξεκινήσω να γράψω κάτι εφ'όσον
πρώτα επιτύχω να σταματήσω
τα γέλια που μου έχει
προκαλέσει,όχι ακριβώς το θέμα-απορία σου,
όσο η απάντηση του ιερέα!!!

Περισσότερο από τα νεύρα μου,που
εκπρόσωποι της θρησκείας είναι κάτι
απίθανοι τύποι,που ξεστομίζουν απέραντης
ανοησίας "απαντήσεις"!!!

Φίλε μου,γιόρτασε τα γενέθλιά σου
και ευχαρίστησε τον όποιο Θεό πιστεύεις
για την παρουσία σου "Εδώ"(εννοώ στην χθόνα).
Για να βρίσκεσαι,να υπάρχεις σημαίνουν πολλά
πράγματα. Κατ'αρχήν ότι είσαι καρπός μιας
σχέσης στοργής και αγάπης ανάμεσα
σε δυό ανθρώπους,εν τω προκειμένω,των
γονέων σου.
Και μετά για όποιον άλλο λόγο-σκοπό
που θα διαπιστώσεις σ'ατήν την
βιωματική διαδρομή...

Νάσαι καλά και μακριά από
τέτοιους ...εκπροσώπους της θρησκείας σου!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 21:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως, καλέ μου elo, έχεις δίκιο..
Αλλά, αντέχετε η θεική ιδιότητα, ή η αγάπη ενός Θεού, οταν εκφράζεται ,χωρίς λογική,χωρίς εξήγηση;...
Και ποιός φταίει,φίλε, Αυτός που το μπορεί, ή εμείς που το αρνούμαστε;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 22:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντησα σε αλλο θεμα, μιας και εκει αναφερθηκε...


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 22:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως γίνεται κάθε φορά κάποιος που έχει γράψει όλα κι όλα 1 ή 2, ή το πολύ τρία μηνύματα, να τα ανοίγει πάντα με σκοπό τη δυσφήμηση....και ώ του θαύματος να μαζεύεται σφαίρα η γνωστή ομάδα?

Ξυλούρης Νίκος .Άκρα του τάφου σιωπή


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 22:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο καλλιστα ισχυει και για σενα...
τα θεματα υπαρχουν για να συζηταει ο καθενας που θελει να απαντησει... τα θεματα δεν ειναι μονο για καποιους ή για μια ομαδα ανθρωπων. Οποτε γιατι συμπεριφερεσαι ετσι?? προς τι ολο αυτο?


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 22:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα είναι ερώτημα αυτό που κάνεις ευρωπαίε…
Είναι πασιφανές πως είναι βαλτός, είναι βαλτός από την γνωστή παρέα…!!!!

Έτσι δεν είναι…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 22:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα είναι ερώτημα αυτό που κάνεις ευρωπαίε…
Είναι πασιφανές πως είναι βαλτός, είναι βαλτός από την γνωστή παρέα…!!!!

Έτσι δεν είναι…




μπορεί να είναι και ένας από τους κλώνους μου ή να είναι ένας από τους κλώνους του πρωτοτύπου μου(γιατί και εγώ είμαι κλώνος σύμφωνα πάντα με τον αρίστο και τον ψηλό)

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 22:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι, αλλα η κλωνοποιηση εχει απαγορευτει αυστηρα απο την Ε.Ε.


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
2G
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 22:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 2G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Πως γίνεται κάθε φορά κάποιος που έχει γράψει όλα κι όλα 1 ή 2, ή το πολύ τρία μηνύματα, να τα ανοίγει πάντα με σκοπό τη δυσφήμηση....και ώ του θαύματος να μαζεύεται σφαίρα η γνωστή ομάδα?

Για να μου καταλογίσεις σκοπό πρέπει να με γνωρίζεις, πράγμα που σίγουρα δεν συμβαίνει.
Ούτε και παίρνω θέση από τα γραφόμενά μου.

Το αποτέλεσμα είναι "δυσφήμιση" (μάλλον αυτό εννοείς) αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σχολιάζεις αυτόν που τα έγραψε και το κάνεις σε αυτόν που τα (ανα)δημοσιεύει.

Αν δεν θα έπρεπε στην 1η, 2η άντε & 3η ανάρτηση να θέτουμε τέτοια μηνύματα, παρακαλώ ενημερώσετε αναλόγως τους κανόνες του forum.

Θα εκτιμούσα πραγματικά (και αυτός είναι ο σκοπός μου) απαντήσεις επί της ουσίας του θέματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 22:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε 2G δεν ξερω αν παρακολουθεις καιρο το φορουμ, αλλα υπαρχει αυτη η σχετικη αντιπαλοτητα για τα θρησκευτικα θεματα...


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 23:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλώντας λοιπόν, για την αρχική σου ερώτηση, αγαπητέ 2G,εγώ πιστεύω, ότι γιορτάζουμε τα γενέθλια των άλλων, όχι τα δικά μας, ή γιατί έτσι μαθαμε...Θυμόμαστε, ότι κάποιοι που αγαπάμε,όπως τα παιδιά μας, γεννήθηκαν και μεγαλώνουν,αλλά,αν το δεις, πιο γενικά, πως γίνεται, να τιμάμε τα γενέθλια, ενός πλάσματος, που δεν έχει τελειωθεί;...
Αξίζει να υπάρχει εξ αρχής τιμή, όταν δεν υπάρχει απλά, ο ορισμός, αλλά και , ΑΥΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΌΣ του ανθρώπου;....
Αλλοιώς,αν το θές,δυο θεωρήσεις, αντιμετωπίζουν τα γενέθλια: Οι πνευματικές,αιώνιες και οι υλιστικές θνητές, χοντρά χοντρά....Αυτές, ιδεολογικά, καθορίζουν, τι κάνεις με τα γενέθλια, αλλά, η υλιστική, είναι θνητή, περιορισμένη.
Αν το βλέπεις υλιστικά, χαίρεσαι που γεννήθηκες,λες και δεν θα γεννιόσουνα,τιμώντας, ότι είσαι, χωρίς να
ξέρεις τι είσαι...Χαίρεσαι που γιορτάζεις, γιατί γιορτάζουν κι οι άλλοι και γιατι έτσι έμαθες...
Πνευματικά, ο άνθρωπος, ψάχνει ένα αιώνιο ρόλο, όπου δεν χρειάζεται ημερομηνία γέννησης και περιορισμός του ανθρώπου, αφού είναι πνευματική ύπαρξη...
Αυτά αν σε απασχολήσουν καθόλου, θα βοηθηθείς, να φτάσεις στα συμπεράσματα που βγαίνουν,για το αν ο άνθρωπος πρέπει να γιορτάζει, η όχι τα γενέθλια του, μόνος σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 23:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω πιστευω οτι υπαρχουν και αυτοι που θελουν να γιορταζουν τα γενεθλια τους για να εχουν λαμβανειν τα δωρα, με την μετεπειτα ματαιοδοξια οτι δεν θελουν να ''γιορταζουν'' τα χρονια που περνανε


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
2G
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 00:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 2G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να γίνω πιο σαφής....
Προκύπτει από οπουδήποτε (αποδεκτό Χριστιανικό κείμενο) πως η "συνεύρεση" δύο (παντρεμένων) ανθρώπων είναι "πορνική πράξη" και πως τα βαφτίσια γίνονται (και?) για το ξέπλυμα της "αμαρτίας" αυτής?
Ο εορτασμός των γενεθλίων είναι "βρώμικος" ?
Η απλά είναι ασυναρτησίες του συγγραφέα-Ιερέως?

Διερευνώντας στο διαδίκτυο βρήκα από τον σύνδεσμο:
http://www.oodegr.com/oode/orthod/eortes/xristougenna1.htm
το κάτωθι κείμενο, στο οποίο αναφέρεται πως στην ορθοδοξία δεν γιορτάζουμε γενέθλια γιατί το θεωρούσαν ειδωλολατρικό έθιμο.

"..
5. Περί εορτασμού γενεθλίων και αγιασμού του χώρου

Όσον αφορά το άλλο που λένε, ότι οι Χριστιανοί δεν γιορτάζουν γενέθλια, και αναφέρονται σε μία παραπομπή από την Παγκόσμια Εγκυκλοπαίδεια του Βιβλίου, ότι οι πρώτοι Χριστιανοί δεν γιόρταζαν τη γέννηση οποιουδήποτε ατόμου, γιατί το θεωρούσαν ειδωλολατρικό έθιμο, έχουμε να πούμε τα εξής: Εντάξει, δεν διαφωνούμε. Η Ορθόδοξη Εκκλησία, δεν γιορτάζει γενέθλια. Εμείς γιορτάζουμε τη σχέση της αναγέννησης με τον Κύριο. Η αναγέννηση σχετίζεται με αυτό το όνομα το καινούργιο που δίνει ο Θεός στον άνθρωπο. Όχι με τη γέννηση κανενός ανθρώπου. Όσο δε για τον Κύριο Ιησού Χριστό, του Οποίου τη γέννηση γιορτάζουμε, δεν είναι ο Κύριος ένας «απλός άνθρωπος». Είναι ο Θεός που ενανθρώπισε! Και εκεί βρίσκεται η ουσία αυτής της υπόθεσης. Δεν είναι ένας απλός άνθρωπος, αλλά είναι ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ. Και δεν εντάσσεται σε μια τέτοια συλλογιστική, για μια δική του γιορτή, για μια γιορτή της γεννήσεώς Του. Συνεπώς, δεν πρόκειται για καμία γιορτή ειδωλολατρείας, αλλά για μια γιορτή τιμής στο πρόσωπο του Κυρίου μας, και συνεπώς η όλη ενέργεια της Εκκλησίας, είναι μια ενέργεια που χάριτι Θεού, δίνει αγιασμό δια του γεγονότος της δικής Του ενανθρωπίσεως και στον χρόνο και στον χώρο.
.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 00:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2G

quote:
Ο εορτασμός των γενεθλίων είναι "βρώμικος" ?
Η απλά είναι ασυναρτησίες του συγγραφέα-Ιερέως?

Είναι απλά ασυναρτησίες του συγγραφέα-Ιερέως...

Άλλωστε αν όντως οι χριστιανοί δεν γιορτάζανε γενέθλια, σύμφωνα και με τους σαλτιμπάγκους της ΟΟΔΕ, αυτό σημαίνει πως η Ελλάδα αποτελείται από 10.000.000 μη χριστιανούς.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 16:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 17:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:




Καλά δεν μπορώ να πω αγαπητέ 42ΝΑ,
πολύ επιτυχείς οι φωτο!!!

Ειδικά,η με τόσο "τακτ"
ανακοίνωση της υιοθεσίας!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 17:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φυσικα και ειναι πορνικη πραξη ... και ολοι μας αποτελεσμα αυτης ...

δηλαδη ρε παιδια χαθηκε να φυτεψτε ενα κρινο ... εεε μα !!!! ολοι τριανταφυλλα και γαρουφαλα φυτευετε ...


και φυσικα εδω παει το γνωστο ανεκδοτο που θα επαναλαβω

ειναι 10 το βραδυ ... ξαφνικα ακουγεται χτυπος στην πορτα ΤΟΚ ΤΟΚ ΤΟΚ , μια ηλικιωμενη κυρουλα ανοιγει ... βλεπει ενα ομορφο νεαρο , με λευκο χιτωνα , με μαλι ριχτο στον ωμο και μουσι ...
-τι θελεις αγορι μου τετοια ωρα , ρωταει η ηλικιωμενη κυρουλα
-την μαρια θα ηθελα , ειναι εδω ?
-ααα αγορι μου , δεν ειναι εδω εχει βγει , θες να της πω κατι οταν γυρισει ?
-μπα , απλα πειτε της οτι περασε ο ΚΡΙΝΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 19:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γουάου, μακφόρ, έβρισες κι εσυ τον χριστιανισμό, καλώσήλθες στο κλάμπ που ειναι της μόδας των αντιχριστιανών!!!!!Φοριέται πολύ τελευταία...Μοδα, που λέμε...
Αλλά, ξέχασα, αυτό θεωρείται δημοκρατική άποψη..Όταν γελάμε με τους χλαμυδοφόρους,τότε ειναι βρισιά...
Όχι όταν σε λένε μαλάκα αυτοί, οι ...φωτισμένοι...Οι συντονιστές, ούτε το διαγράφουν αυτό, ούτε το σχολιάζουβ...Το αφήνουν να φαίνεται,...κουτσουλιά στον τοίχο, κειμήλιο ,για τις επόμενες γενιές, μάλλον....
Ως έργο τέχνης, ώς άγνωστη λέξη...Τόσες εκατομμύρια φορές ειπωμμένη!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 19:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δηλαδη ρε παιδια χαθηκε να φυτεψτε ενα κρινο ... εεε μα !!!!

ξεχασες τα μαρουλια... ενιοτε...


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 20:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα μαρουλια ειναι αλλουνου "παπα" ευαγγελιο ... γιαυτο !!! αμ πως !!! :) :) :)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 23:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει κάποια επίσημη θέση της εκκλησίας πάνω σ αυτό.
Ο κάθε παπάς μπορεί να γράφει ότι θέλει.
Ορθόδοξος; παλαιοημερολογίτης; διαμαρτυρόμενος μάλλον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 23:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φυσικα και ειναι πορνικη πραξη ... και ολοι μας αποτελεσμα αυτης ...

δηλαδη ρε παιδια χαθηκε να φυτεψτε ενα κρινο ... εεε μα !!!! ολοι τριανταφυλλα και γαρουφαλα φυτευετε ...




Ειρωνιούλες και χαχαχούχου;
Αν μιλάς για βαρβατίλα, δεν ξέρω εσύ, αλλά 10 εκατομμύρια ορθόδοξοι ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 23:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε2G καλώς ήλθες στην συντροφιά μας και καλή παραμονή.
quote:
2G
Προκύπτει από οπουδήποτε (αποδεκτό Χριστιανικό κείμενο) πως η "συνεύρεση" δύο (παντρεμένων) ανθρώπων είναι "πορνική πράξη" και πως τα βαφτίσια γίνονται (και?) για το ξέπλυμα της "αμαρτίας" αυτής?

Όσο γνωρίζω , από κανένα !
quote:
2G
Ο εορτασμός των γενεθλίων είναι "βρώμικος" ?

Ασαφαλώς όχι , γιατί αν ήταν τέτοιος , ο φίλος μου ο Βαγγέλης ( trexagireve) , δεν θα γιόρταζε με κανένα τρόπο τα γενέθλια των παιδιών του .
quote:
2G
Η απλά είναι ασυναρτησίες του συγγραφέα-Ιερέως?

Παπαδίστικες μ.....(δεν το γράφω για να μη διαμαρτύρονται οι χριστιανοί) ακράτου θρησκοληψίας . Γι' αυτό μη δίνεις σημασία , γιόρταζε τα γενέθλιά σου και γλέντα το . Προσωπικά φίλε μου δεν βρίσκω τον λόγο , γιατί να γιορτάζω τον Σωτήρα και όχι τον Σωτήρη , γι' αυτό γιορτάζω παρά τα 72 μου χρόνια , κάθε χρόνο τα γενέθλιά μου με παιδιά και εγγόνια και γίνεται μεγάλη πλάκα . Μόνο που δεν βάζουμε πολλά κεριά στην τούρτα γιατί θα θέλαμε πυροσβεστική .

Και κάτι ακόμα ! Πρόσεχε τα θέματα που βάζεις , γιατί κινδυνεύεις να συμπεριληφθής στον κατάλογο των αθέων κρυπτοδωδεκαθεϊστοσατανιστών χριστιανομάχων , μαζί με εμάς τους υπόλοιπους της γνωστής παρέας .

*

Edited by - Sesostris on 19/09/2010 23:40:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 09:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris 2
quote:

Δεν υπάρχει κάποια επίσημη θέση της εκκλησίας πάνω σ αυτό.

Είναι σίγουρο αυτό ; Διότι όλους όσους ξέρω που είναι πολύ "κολλημένοι" με την θρησκεία (όπως η κουνιάδα μου) , δεν θέλουν ούτε να ακούσουν για γιορτή γενεθλίων , ακόμα και του παιδιού τους .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 10:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
dimitris 2

quote:
Δεν υπάρχει κάποια επίσημη θέση της εκκλησίας πάνω σ αυτό.

Είναι σίγουρο αυτό ; Διότι όλους όσους ξέρω που είναι πολύ "κολλημένοι" με την θρησκεία (όπως η κουνιάδα μου) , δεν θέλουν ούτε να ακούσουν για γιορτή γενεθλίων , ακόμα και του παιδιού τους .


Είναι γεγονός ότι οι "κολλημένοι" με την θρησκεία, δίνουν περισσότερη έμφαση στην ονομαστική γιορτή παρά στα γενέθλια. Ωστόσο, πραγματικά επίσημη θέση της εκκλησίας πάνω σ'αυτό δεν υπάρχει, ούτε φυσικά και "απαγόρευση" εορτασμού τω γενεθλίων. Η απάντηση του εν λόγω ιερέα είναι καθαρά προσωπική του γνώμη (τελείως άκυρη τόσο αυτή όσο και η αιτιολόγηση της), δεν είναι ούτε επίσημη θέση της εκκλησίας ούτε θρησκευτικός "νόμος".

Όπως γράφει και ο Sesostris

quote:
μη δίνεις σημασία , γιόρταζε τα γενέθλιά σου και γλέντα το
.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2010, 11:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέμα ερμηνείας τελικά του καθενός σε αυτόν τον χώρο είναι και όλα...
Τελικά αποδεικνύεται ότι ούτε μεταξύ τους δεν τα έχουν βρεί ΑΚΟΜΑ...
Όπου κάτσει η μπίλια και ότι αρέσει και βολεύει τον καθένα..!!!

Ή θα βρέξει ή θα χιονίσει ή καλό καιρό θα κάνει...οπότε , ότι κι'αν συμβεί , "μέσα" θα έχουν πέσει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy