ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Θεάσεις ανθρώπων και φωτός που δεν υπάρχουν
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
melisa
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 18:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
grafthka st forum gt 9elw n enhmerw9w sxetika me t uoija board. ap th stigmh p ema9a g auto me diakatexei h periergeia n t paiksw... st parel9on eniw9a ''pragmata'' n me akoumpoun k n me fwnazoun k oi dikoi m pisteuan oti ein dhmiourghma ths fantasias m h ths elleipshs pisths st 9eo... auto t diasthma nomizw oti blepw otama mesa se adeia autokinhta k arketa suxna blepw ena leuko fws n anabosbhnei, einai pi9ano n me enoxlei kapoio pneuma?


--------------------------------------
11/12/2010 , ~08:40
Μετονομασία θέματος από
" hi " σε " Θεάσεις ανθρώπων
και φωτός που δεν υπάρχουν "
--------------------------------------

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 19:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες αρχικά και καλύτερα να γράφεις ελληνικούς χαρακτήρες αν και θα στο πούνε.
Μπορείς να απαντήσεις μόνη σου στην ερώτηση καλύτερα από τον καθένα μας μιας και το ένιωθες εσύ άρα εσύ έχεις αυτή την εμπειρία.
Απλώς μπορείς να αναρωτηθείς αν αυτό που ένιωθεις σε τέτοια περιστατικά ήταν κάτι καλό, που σου έφερνε γαλήνη, ευτυχία και ηρεμία ή ήταν κάτι κακό, που σε έκανε να νιώθεις άσχημα, μίσος, κακία, φόβο πέρα από τον φόβο του παράξενου και γενικά αρνητικά συναισθήματα.
otama εννοείς όντα; αν ναι τι όντα; τι μορφή;
Το λευκό φως πότε το βλέπεις και τι νιώθεις όταν το βλέπεις;
Πραγματικά αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε να λύσεις το πρόβλημα σου αν είναι τελικά πρόβλημα θα χαρούμε χωρίς όμως να φτάσεις να κάνεις χρήση αυτού του είδους παιχνιδιού που ανέφερες.

Και πάλι καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 19:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"άτομα" κατάλαβα εγώ ότι ήθελε να γράψει , ανθρώπους δηλαδή.

Το να νιώθεις "πράγματα" να σε ακουμπούν είναι κλασική περίπτωση παραίσθησης (όχι ότι αυτό ισχύει πάντα, αλλά πρέπει να έχεις αποκλείσει την περίπτωση της παραίσθησης).

Όταν λες ότι ακούς φωνές, τι εννοείς? Στα καλά καθούμενα, στον ύπνο σου, λίγο πριν κοιμηθείς...???

Για το ουίτζα έχουν γίνει ήδη αρκετά θέματα και δεν νομίζω ότι πρόκειται να σε βοηθήσει κάπου.

Δηλαδή ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σε βοηθήσει, το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει.

Το ουίτζα είναι εντελώς άσχετο με τη λύση του προβλήματός σου.

Καλώς μας ήρθες

Edited by - Narkissa555 on 07/12/2010 19:43:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 20:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"άτομα" κατάλαβα εγώ ότι ήθελε να γράψει , ανθρώπους δηλαδή.

Ναι μου φαινεται καλυτερο απο αυτο που ειπα εγω.


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 01:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hi2U2 melisa... Γεια και σε σένα!

Ελληνική γραφή, πληηηηηζ, από εδώ και πέρα, αν και σε έχει ήδη ενημερώσει πολύ σωστά ο LordThomas!

Επίσης μάλλον θα πρέπει να σε παραπέμψουμε για συμμετοχή στο ήδη υπάρχον σχετικό θέμα OUIJA το οποίο και ανανεώθηκε πρόσφατα μάλιστα!

Γράψε όμως πρώτα melisa να δούμε πως είσαι ακόμη "κοντά μας"!
Αν θέλεις γράψε κατευθείαν στο θέμα που σε παραπέμπω παραπάνω.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 16:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη melisa μίλησα με φίλο μου που και αυτός είχε τα ίδια βιώματα.
Σίγουρα οι γύρω σου που δεν αντιλαμβάνονται αυτά που μπορείς εσύ να δεις νομίζουν ότι βλέπεις παραισθήσεις και ότι δεν πιστεύεις στο Θεό.
Τίποτα από όλα αυτά. Ο ίδιος επειδή το είχε ψάξει χρόνια και επείδη είχε άσχημη αντιμετώπιση από τους γονείς του το πρώτο που έκανε ήταν να μην λέει τι έβλεπε στους γύρους του καταλαβαίνεις γιατί...μόνο με άτομα που μπορείς να μιλήσεις και είναι ανοιχτόμυαλα ή έχουν ίδια βιώματα.
Αυτό που μου είπε να σου πω είναι ότι έχεις ανοιχτό το τρίτο μάτι σου.
Οπότε μπορείς να βλέπεις όντα σε άλλες διαστάσεις πέρα των τριών που βλέπουν τα μάτια μας και να αισθάνεσαι όπως λες πράγματα.
Αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ σου με ενεργειακά κέντρα θα μπορούσες να συμβουλευτείς κάποια θέματα που υπάρχουν ήδη στο φόρουμ όπως σε σελίδα που σε παραπέμπω στο θέμα μουhttp://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8458&whichpage=2&ARCHIVE=
και αποκλειστικά για το τρίτο μάτι http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=765

Δεν είναι κάτι κακό προς Θεού απλώς πρέπει να μάθεις να το ελέγχεις και να μην σε επηρεάζει τόσο πολύ στην καθημερινότητά σου.
Μπορείς να ξεκινήσεις αν είσαι αρχάρια με 3-5 λεπτά αυτοσυγκέντρωση και διαλογισμό.Απλώς ηρέμησε, αναπνοές και αφέσου να δεχτείς ότι μηνύματα μπορείς χωρίς πίεση. Έπειτα μπορείς να διοχετεύεις την συσσωρευμένη ενέργεια του τρίτου ματιού μέσω των ενεργειακών υπόλοιπων σημείων μέχρι τις πατούσες σου όπου θα νιώσει ένα γαργάλημα και περπάτα στο πάτωμα και έτσι γειώνεσαι και απελευθερώνεις λιγάκι την συσσωρευμένη ενέργεια. Νιώθεις πολλές φορές να ένα βάρος ανάμεσα στα φρύδια; σαν βάρος και κούραση στα μάτια; με την παραπάνω μέθοδο θα ανακουφιστείς.
Το λευκό φως μου είπε γιατί το έβλεπε κι αυτός πιθανόν είναι κάποιος "δάσκαλος" και βλέπεις την ψυχή του. το φως είναι σαν φωτεινή σφαίρα; βλέπεις πολλές ή μία σφαίρες; το φως το βλέπεις γενικά ή και σε ανθρώπους; και αν σε ποιό σημείο του σώματός τους;
Κατα το διαλογισμό σου συγκεντρώσου σε αυτο το φως και άφησε το να σου μιλήσει.
Μπορεί αυτά να σου φαίνονται παράξενα ή απλώς να έχεις ασχοληθεί και να τα ξέρεις ήδη εγω απλώς προσπάθησα να βοηθήσω όσο μπορούσα και ότι χρειαστείς μπορείς να με ρωτήσεις εδώ αλλά και σε κάποιο e-mail μου αν θέλεις. Περιμένω νέα σου...


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

melisa
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 19:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω για την βοηθεια σας! Οταν ειπα ατομα εννοουσα ανθρωπους που με μια δευτερη ματια καταλαβαινω οτι δεν υπαρχουν! το λευκο φως που βλεπω αναβοσβηνει κ συνηθως εμφανιζται πανω σε αντικειμενα και οχι σε καποιο ανθρωπο, ειναι σαν να φωτιζεται απο καποιο φακο ενα σθγκεκριμενο σημειο. οσο για τις φωνες που ακουσα ηταν αρκετα δυνατες καθως με ξυπνησαν και νομιζα οτι ηταν η μητερα μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 05:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok, melisa, απ'ότι βλέπω γράφεις και στο άλλο θέμα.
Οπότε μία καλή λύση θα ήταν να συνεχίσει η συζήτηση αυτή εδώ για τις ανθρώπινες μορφές που βλέπεις και για οτιδήποτε άλλο αφορά τις "πινακίδες OUIJA" γράφεις, εάν θέλεις, σε εκείνη τη συζήτηση.

Η παρούσα συζήτηση θα πρέπει να μετονομαστεί όμως σε κάτι πιο αντιληπτό από τον περιηγητή των Forums(άνθρωπο ή ψηφιακό ρομπότ... ), ας πούμε "Θεάσεις ανθρώπων και φωτός που δεν υπάρχουν". Είσαι εντάξει με κάτι τέτοιο(αν νομίζεις πως είναι ταιριαστό κάτι διαφορετικό, πρότεινε εσύ);

Πάντως εν πρώτοις θα ήθελα να τονίσω κάτι, από τη δική μου γνώση και δεν το λέω καθόλου άψαχτα. Ακόμη και αν βλέπεις όντως παραισθήσεις, αυτό δεν είναι κακό και δεν αποτελεί απαραίτητα κάτι που θα πρέπει να σε προβληματίσει με άσχημο τρόπο. Μην ενοχοποιούμε τόσο εύκολα τέτοιες περιπτώσεις, καθώς υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που έχουν παραισθήσεις ή ψευδαισθήσεις για άλλοτε άλλο χρονικό διάστημα και αυτό γίνεται μέσα στα ευρύτερα πλαίσια της φυσιολογικής λειτουργίας (και των διεργασιών ομοιοστασίας...) του οργανισμού. Όχι βέβαια ότι δεν χρειάζεται να προβληματιστείς κιόλας. Πολύ καλά κάνεις και αναρωτιέσαι!

Ας το συζητήσουμε εδώ για την ώρα, προτείνω...

- Αν μου επιτρέπεις... αλήθεια η γενικότερη υγεία σου πως είναι; Θα έλεγες πως διατρέφεσαι επαρκώς και ισορροπημένα, όσο και ότι χρειάζεται για τις δραστηριότητες που κάνεις; Ο ύπνος σου είναι καλός;

- Όπως έγραψες, melisa, στο αρχικό σου μήνυμα: "νομίζω ότι βλέπω άτομα μέσα σε άδεια αυτοκίνητα". Τι εννοείς ακριβώς με το "νομίζω";
Ακόμη γράφεις: "οσο για τις φωνες που ακουσα ηταν αρκετα δυνατες καθως με ξυπνησαν και νομιζα οτι ηταν η μητερα μου!"(η υπογράμμιση δική μου). Δηλαδή λες ότι αυτά τα "οράματα" και τα ηχητικά φαινόμενα συμβαίνουν όταν κοιμάσαι ή βρίσκεσαι ίσως σε κάποια ενδιάμεση κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου/εγρήγορσης;



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
melisa
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 18:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η υγεία, η διατροφή κ ο υπνος μου ειναι καλοι κ σπανια αντιμετωπιζω καποιο προβλημα τοσο υγειας οσο και ύπνου.

Το γεγονος οτι βλεπω ανθρωπους μεσα σε αδεια αυτοκινητα δεν ειναι κ οτι το πιο φυσιολογικο, μαλιστα οσες φορες απευθυνθηκα στη μητερα μου, μου ειπε οτι μπορει να τα φανταζομαι, γι αυτο εγραψα ''νομιζω''.

τα ηχητικα φαινομενα μου ειχαν συμβει κατα τη διαρκεια του υπνου, τα υπολοιπα ''οραματα'' συμβαινουν οταν ειμαι ξυπνια κ κατα κυριο λογο ηρεμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 21:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η υγεία, η διατροφή κ ο υπνος μου ειναι καλοι κ σπανια αντιμετωπιζω καποιο προβλημα τοσο υγειας οσο και ύπνου.

Ωραία.

quote:
τα ηχητικα φαινομενα μου ειχαν συμβει κατα τη διαρκεια του υπνου, τα υπολοιπα ''οραματα'' συμβαινουν οταν ειμαι ξυπνια

Αυτό λοιπόν μπορεί να υποδεικνύει πως πρόκειται για διαφορετικά φαινόμενα και ότι δεν υπάρχει κάποιο κοινό μεταξύ τους αίτιο.

Να σε ρωτήσω πάλι:

- Συχνότητα;

- Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη όσον αφορά στα οπτικά φαινόμενα; Πόσο χρόνο διαρκούν; Βλέπεις μαζί, στο ίδιο "όραμα", το λευκό φως που αναβοσβήνει και τους ανθρώπους; Ανάβει και μετά σβήνει (μία φορά) ή βλέπεις το φως να αναβοσβήνει αρκετές φορές; Όταν λες "ανθρωπους μεσα σε αδεια αυτοκινητα", εννοείς ότι υπάρχει πραγματικά το αυτοκίνητο και μέσα του βλέπεις το όραμα ή ότι και τα αυτοκίνητα και οι άνθρωποι δεν υπάρχουν; Έχεις τη δυνατότητα να παρατηρήσεις σε λεπτομέρεια, τους ανθρώπους, το φως και τα υπόλοιπα στοιχεία των οραμάτων ή είναι φευγαλέα ή ασαφή/ακαθόριστα κ.λπ.; Πες μας, εάν θέλεις, όποιες άλλες λεπτομέρειες θυμάσαι;



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 23:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη melisa υπαρχουν εξηγησεις για οτι βιωνεις.Σου λεω μερικες και διαλεξε ποια η ποιες σου ταιριαζουν.
1.Ενιοτε βλεπεις με το τριτο σου ματι.
2.Με την θεωριατων υπερχορδων οντοτητες απο αλλους κοσμους γινονται
αντιληπτες.
3.Με καποιο τροπο ανοιγουν οπτικες πυλες αναμεσα σε δυο η περισσοτερα
παραλληλα συμπαντα.
4.Βλεπεις ανθρωπους που ζουν σε αλλες διαστασεις.Πως γινεται αυτο?το
εξηγει η κβαντικη φυσικη.
5.Εισαι σχιζοφρενης.
6.Εχεις καταληφθει απο δαιμονες.
7.Ισως δεν το ξερεις αλλα οι ηχοι και οι εικονες απο καταβολης κοσμου
ταξιδευουν επ απειρον.Ετσι,λεει η λογικη,υπο καταλληλες συνθηκες
μπορει καποιος να δει γεγονοτα του παρελθοντος και αν η συνδεση δεν
ειναι καλη ισως να μπερδευονται με το παρον.
Φτανουν αυτες οι εξηγησεις προς το παρον.Οι πιο πολλες ειναι θεωριες της φυσικης ακαδημαικα παραδεκτης και μη.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 01:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω πως μόνο ΕΣΥ γνωρίζεις πραγματικά τι σου συμβαίνει.

ΕΣΥ πρέπει να αποκλείσεις τους ψυχολογικόυς παράγοντες, τις παρασθήσεις κτλπ...έτσι ώστε να φτάσεις να πιστέψεις πως ισχύει κάτι (προς το παρόν τουλάχιστον) υπερφυσικό.

Όλες οι καταστάσεις που περιέγραψαν και όλες οι περιπτώσεις που ανέφεραν πολύ σωστά οι συνομιλητές μας είναι πιθανές.

Αλλά κανείς δεν μπορεί να σε βεβαιώσει. Εσύ γνωρίζεις καλύτερα από όλους τη ζωή και τον εαυτό σου.

Από ποια ηλικία άρχισες να έχεις αυτές τις εμπειρίες?

Ακόμα, όπως πάρα πολύ σωστά ρωτάει ο Admin, τα οράματά σου πόσο "αληθινά και λεπτομερειακά" και πόσο ακαθόριστα είναι??

Απάντησε οπωσδήποτε σε αυτό, διότι έχει ιδιαίτερη σημασία για την ερμηνεία των φαινομένων.

Edited by - Narkissa555 on 12/12/2010 01:14:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 01:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητη melisa υπαρχουν εξηγησεις για οτι βιωνεις.Σου λεω μερικες και διαλεξε ποια η ποιες σου ταιριαζουν.
1.Ενιοτε βλεπεις με το τριτο σου ματι.
2.Με την θεωριατων υπερχορδων οντοτητες απο αλλους κοσμους γινονται
αντιληπτες.
3.Με καποιο τροπο ανοιγουν οπτικες πυλες αναμεσα σε δυο η περισσοτερα
παραλληλα συμπαντα.
4.Βλεπεις ανθρωπους που ζουν σε αλλες διαστασεις.Πως γινεται αυτο?το
εξηγει η κβαντικη φυσικη.
5.Εισαι σχιζοφρενης.
6.Εχεις καταληφθει απο δαιμονες.
7.Ισως δεν το ξερεις αλλα οι ηχοι και οι εικονες απο καταβολης κοσμου
ταξιδευουν επ απειρον.Ετσι,λεει η λογικη,υπο καταλληλες συνθηκες
μπορει καποιος να δει γεγονοτα του παρελθοντος και αν η συνδεση δεν
ειναι καλη ισως να μπερδευονται με το παρον.
Φτανουν αυτες οι εξηγησεις προς το παρον.Οι πιο πολλες ειναι θεωριες της φυσικης ακαδημαικα παραδεκτης και μη.

2233



Η τελευταία σου εξήγηση αναφέρεται ουσιαστικά σε κάποιο είδος deja vu, deja vecu κτλπ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 01:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oxi narkissa555 ειναι καθαρα επιστημονικη αποψη και εχει ως εξης.Οταν τραβαμε μια φωτογραφια,στο φιλμ απεικονιζεται το παρελθον,διοτι απο το αντικειμενο της φωτογραφησης ως την καμερα μεσολαβησε χρονικο διαστημα,Αρα οτι αποτυπωθηκε ειχε ηδη συμβει.Η ανωτερη ταχυτητα που μπορει να αντιληφθει ο ανθρωπος ειναι αυτη του φωτος.εχουμε λοιπον ενα γεγονος που διαδραματιζεται σημερα 12-12-2010.Ενας παρατητρητης που βρισκεται σε μια αποσταση 10 ετων φωτος απο το σημειο του γεγονοτος θα το δει στις 12-12-2020.
Αυτο σημαινει οτι θα δει το παρελθον.Αν υποθετικα βρουμε τον τροπο να ταξιδευσουμε με ταχυτητα πολλαπλασια του φωτος θα δουμε γεγονοτα του παρελθοντος που δεν εχουν ακομη φθασει σε καποιο σημειο που επιλεξαμε γιατι ειναι πιο αργα απο μας.Επειδη ο εγκεφαλος μας ειναι κατα 99% ανεξερευνητος,δεν γνωριζουμε τι δυνατοτητες εχουμε.Ισως το ανωτερω παραδειγμα να ειναι εφικτο για εναν εξελιγμενο εγκεφαλο.Ισως λοιπον ο εγκεφαλος της melissa,οπως και ολων μας να πιανει αστραπιαια τετοιες συχνοτητες και να μας μπερδευει επειδη ακριβως εχουμε αγνοια αυτων των δυνατοτητων.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 14:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, μάλιστα! Το είχα υπ'όψη μου αυτό, αλλά δεν κατάλαβα αρχικά τι ακριβώς εννοούσες. Ευχαριστώ πολύ για την εξήγηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

melisa
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 15:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Admin οταν εγραψα οτι βλεπω ανθρωπους μεσα σε αδεια αυτοκινητα εννοουσα οτι τα αυτοκινητα υπαρχουν, οχι ομως και οι ανθρωποι, ειναι φευγαλεες εικονες που εξαφανιζονται αστραπιαια.
τα οραματα με το φως διαρκουν αρκετη ωρα κ ακομα και οταν σκεπαζω τ σημειο που εμφανιζεται το φωσ με καποιο αντικειμενο αυτο δεν σταματα να εκπεμπεται.

τα οραματα ξεκινησαν πριν απο εναμισι χρονο περιπου κ συνεχιζονταιακομα κ σημερα, εκτος των φωνων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 16:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα επιμεινω στην αρχικη μου απαντησα σχετικα με το τριτο ματι.
Απλως να σου πως οτι οταν ειναι ανοιχτο το τριτο ματι ειναι κεντρο διαισθησης οποτε μπορεις να διαισθανεσαι καταστασεις που εγιναν και εχουν αποτυπωθει ενεργειακα σε καποιο αντικειμενο και εσυ βλεπεις το αντικειμενο, ειτε ανθρωπους που ειχαν επαφη με αυτο ειτε ξαναζεις οπτικα και ακουστικα τις καταστασεις αυτες χωρις βεβαια να το επιδιωκεις.
Επιπλεον ομως μπορεις να διαισθανεσαι και καταστασεις στο κοντινο μελλον , δηλαδη προαισθηματα. Αυτα ερχονται συνηθως με τυχαιες εικονες και ηχους ακομη και συναισθηματα για καταστασεις που θα συμβουν στο κοντινο μελλον μετα απο 5 λεπτα, 2 ωρες , 5 ημερες αγνωστο.

quote:
τα οραματα με το φως διαρκουν αρκετη ωρα κ ακομα και οταν σκεπαζω τ σημειο που εμφανιζεται το φωσ με καποιο αντικειμενο αυτο δεν σταματα να εκπεμπεται.

Δεν το βλεπεις με τα υλικα σου ματια οποτε δεν μπορει να κρυφτει το φως απο αντικειμενα που βαζεις μπροστα.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 19:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητε Admin οταν εγραψα οτι βλεπω ανθρωπους μεσα σε αδεια αυτοκινητα εννοουσα οτι τα αυτοκινητα υπαρχουν, οχι ομως και οι ανθρωποι, ειναι φευγαλεες εικονες που εξαφανιζονται αστραπιαια.
τα οραματα με το φως διαρκουν αρκετη ωρα κ ακομα και οταν σκεπαζω τ σημειο που εμφανιζεται το φωσ με καποιο αντικειμενο αυτο δεν σταματα να εκπεμπεται.

τα οραματα ξεκινησαν πριν απο εναμισι χρονο περιπου κ συνεχιζονταιακομα κ σημερα, εκτος των φωνων.




Μήπως βλέπεις την αύρα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2010, 07:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ξανά λοιπόν melisa.

Εφόσον οι εικόνες ανθρώπων είναι φευγαλέες και "αστραπιαίες" -και θα συμπεράνω, ακαθόριστες επίσης, αν και δεν έχεις διευκρινίσει- μάλλον δεν είναι "αξιολογίσιμες". Εννοώ ότι θα μπορούσαν να είναι δεκάδες διαφορετικά πράγματα(ξεκινώντας πάντα από διάφορα, και συνήθη, "παιγνίδια του νου"...) όμως δε μου φαίνεται να υπάρχουν σταθερά και σαφή σημεία αναφοράς για να μπορέσει να βγει κάποιο ασφαλές συμπέρασμα ή τουλάχιστον να προκύψει κάποια κατεύθυνση για να διερευνηθεί περαιτέρω (εκτός βέβαια και αν θυμηθείς κάτι άλλο σχετικά).

Το σκέλος με το "φως" όμως φαίνεται σίγουρα πιο συγκεκριμένο και σαφές και νομίζω πως θα ήταν και σωστό(για σένα την ίδια) και ενδιαφέρον να το εξετάσουμε κάπως παραπάνω, ειδικότερα εφόσον είπες πως τα φαινόμενα αυτά συμβαίνουν επί ενάμισυ χρόνο έως τώρα, το οποίο είναι ένα σημαντικό χρονικό διάστημα οπωσδήποτε. Αν είσαι κι εσύ σύμφωνη δηλαδή...

- Σε είχα ρωτήσει και σε προηγούμενο μήνυμα σχετικά, αλλά δεν απάντησες σ'αυτά ακόμη. Οπότε παραθέτω τις δύο ερωτήσεις ξανά:
1. Ποια είναι η συχνότητα των φαινομένων; Για παράδειγμα, συμβαίνουν κάθε μέρα, μία φορά τη βδομάδα, οτιδήποτε άλλο; ...
2. Ανάβει και μετά σβήνει (μία φορά) ή βλέπεις το φως να αναβοσβήνει αρκετές φορές;

- Πολύ ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις:

quote:
... ακομα και οταν σκεπαζω τ σημειο που εμφανιζεται το φωσ με καποιο αντικειμενο αυτο δεν σταματα να εκπεμπεται.

Θα ήταν πολύ χρήσιμο (απαραίτητο θα έλεγα) την επόμενη φορά που θα συμβεί το φαινόμενο να γυρίσεις το κεφάλι σου προς διάφορες κατευθύνσεις (δεξιά-αριστερά, πάνω-κάτω κ.ο.κ.) αργά αλλά και πιο γρήγορα γυρνώντας και τα μάτια μαζί που θα κοιτάνε σταθερά μπροστά και να παρατηρήσεις αν το φως ακολουθεί την κίνηση του κεφαλιού, προβάλλοντας για παράδειγμα σε διαφορετικά σημεία καθώς κινείς το κεφάλι ή συνεχίζει να προβάλλεται στο ίδιο σημείο που εμφανίστηκε αρχικά. Να δοκιμάσεις επίσης να κινείς τα μάτια μόνον (χωρίς να κινείς και το κεφάλι). Για να επεκτείνεις αυτού του είδους τις δοκιμές, καλό θα ήταν να δεις και τι γίνεται όταν κλείνεις τα μάτια. Όταν τα ανοιγοκλείνεις ή όταν τα κλείνεις για περισσότερη ώρα... Συνεχίζει για παράδειγμα να φαίνεται το φως στην "οθόνη" του μυαλού σου όταν κλείνεις τα μάτια;
Μπορεί βέβαια και να έχεις κάνει κιόλας τέτοιες δοκιμές από μόνη σου(καθώς μας είπες πως έχεις πειραματιστεί ήδη καλύπτοντας το σημείο προβολής), οπότε θα έχεις ήδη κάποια δεδομένα σχετικά με τα παραπάνω χαρακτηριστικά.

Τέλος, όταν λες πως "τα οραματα με το φως διαρκουν αρκετη ωρα", πόση είναι αυτή(ακόμη και περίπου); Η αντίληψη της χρονικής διάρκειας διαφέρει κατά πολύ μεταξύ διαφορετικών ανθρώπων και ποικίλει κιόλας ανάλογα με τις διάφορες περιστάσεις...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
melisa
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 14:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα φαινομενα δεν εχουν συγκεκριμενη συχνοτητα εμφανισης, υπαρχουν διαστηματα που δεν ''βλεπω'' κατι, υπαρχουν ομωσ και περιοδοι που εμφανιζονται κα9ημερινα....

το φωσ π βλεπω αναβοσβηνει αρκετες φορες και αρκετο χρονικο διαστημα μεχρι και εικοσι λεπτα περιπου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 14:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Melissa θα σου πω τι βλεπω εγω:

Βλεπω μελη του φορουμ με αρκετη πειρα σε τετοια θεματα να σου αναλυουν ολοκληρα κατεβατα σχετικα με το προβλημα σου,οπως εσυ το εθεσες.

Και εσυ,αντι να μας διευκολυνεις γενομενη πιο λεπτομερειακη,στα μηνυματα σου,γινεσαι Λακωνικη και ακαταληπτη.
Οι δε απαντησεις σου σε συγκεκριμενες ερωτησεις ειναι σχεδον μονολεκτικες και χωρις επεξηγηματικο περιεχομενο.

Για σκεψου το λιγο.Εσωτερικοι Αναζητητες ειμαστε,οχι Καλχες και Τειρεσιες.

Αναμενουμε.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 14:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, όσον αφορά στη θέαση ανθρώπων που δεν υπάρχουν μέσα σε αυτοκίνητα, μια και η Melisa ανέφερε πως είναι στιγμιαίες και
δεν διαρκούν, θεωρώ ότι κατα πάσα πιθανότητα οφείλεται σε απλή παραίσθηση... Το έχω βιώσει και γω.

Βέβαια, ιδιαίτερα ικανοποιητική είναι η εξήγηση που μου ανέλυσε ο Νικόμαχος και τον ευχαριστώ για αυτό.

Αν έβλπε ανθρώπους μέσα σε αυτοκίνητα για ώρα και μετα συνειδητοποιούσε ότι δεν υπάρχουν, τότε θα προβληματιζόμουνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 07:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το οποιοδήποτε πιθανολογούμενο "μεταφυσικό" περιεχόμενο των φαινομένων που μας περιέγραψε η melisa -τουλάχιστον έως τώρα- είναι μάλλον ανύπαρκτο... αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι και τα φαινόμενα/βιώματα είναι επίσης "ανύπαρκτα" - στον χώρο και στο πλαίσιο στο οποίο μπορεί από την φύση τους να υφίστανται...

Παρότι όμως συμβαίνει το παραπάνω, πάντα κατά την προσωπική μου αντίληψη, θα προτιμούσα να περιμένω λίγο ακόμη, μήπως και η melisa έχει να προσθέσει κάποια άλλη παρατήρηση που έχει κάνει, πριν καταθέσω κάποιες προτάσεις προς την πλευρά της, τις οποίες έχω διαμορφώσει...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy