ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΟΙ ΑΠΕΘΑΝΤΟΙ ΤΥΠΟΙ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 00:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μη κουραστεί πολύ ο kick ως "νεος" στο φόρουμ (λεμε τωρα)
θα απαντησω εγω
"Ο μηχανισμός αυτός έδινε, κατά την επικρατέστερη σύγχρονη άποψη, τη θέση του ήλιου και της σελήνης καθώς και τις φάσεις της σελήνης. Μπορούσε να εμφανίσει τις εκλείψεις ηλίου και σελήνης βασιζόμενος στον βαβυλωνιακό κύκλο του Σάρου. Τα καντράν του απεικόνιζαν επίσης τουλάχιστον δύο ημερολόγια, ένα ελληνικό βασισμένο στον Μετωνικό κύκλο και ένα αιγυπτιακό, που ήταν και το κοινό "επιστημονικό" ημερολόγιο της ελληνιστικής εποχής.
Η δε ηλικία του χρονολογείται μεταξύ του 150 π.Χ. και του 100 π.Χ."
Για πες μας τώρα ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ τι σχεση μπορεί να εχει ο μηχανισμός με τους "τύπους" που σε απασχολούν 40 χρόνια τώρα ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 01:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε dr jekyl συμφωνα με την αρχη της Αντιστοιχιας στα Ερμητικα κειμενα και συγκεκριμενα στο Κυμβαλειο,αυτο που ειναι πανω ειναι και κατω.το ηλιακο συστημα ειναι ιδιο με ενα ατομο.ο μικροκοσμος του ανθρωπου αντανακλαται στον μακροκοσμο του συμπαντος.Ηαρχη της νοησης ειναι το παν και το παν υπαρχει και κινει τα παντα,τα κανει και δονουν.
Ναι φιλε μου και αυτη η θεωρια περιλαμβανεται στις αναζητησεις μου χωρις αυτο να σημαινει οτι την δεχομαι η την αποριπτω.Απλα ειναι υπο ερευνα.Σε ικανοποιει η απαντηση μου?
Νομίζω πως ναι.
Για τα κείμενα των γνωστικών τι λες;
(επίσης θέλω να μάθω ποιον θες να πυροβολήσεις)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/12/2010 01:41:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 02:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DR JEKYL θα σου απαντησω και στις δυο ερωτησεις σου.
Οι γνωστικοι πρεσβευουν οτι ο ανθρωπος δεν σωζεται με την πιστη αλλα με την γνωση.Δεν εχω παρα να συμφωνησω με αυτο.Οταν πεφτεις στη θαλασσα δεν σε σωζει ο θεος αλλα η γνωση της κολυμβησης.Φυσικα αυτη η αποψη των γνωστικων εχει εφαρμογη σε ολα τα πεδια υπαρξης των ανθρωπων ορατα και αορατα.
Τωρα για το ποιον θελω να πυροβολησω ειμαι σιγουρος οτι καταλαβες λαθος.Κανεναν συνομιλητη μου γιατι εχει ο καθενας το δικαιωμα της εκφρασης.Μπορει να διαφωνω με οτι λες αλλα υπερασπιζομαι μεχρι θανατου το δικαιωμα σου να το λες.
Θελω να πυροβολησω το θεο γιατι παει και χωνεται σε καθε αναζητηση μου χωρις να εμφανιζεται πουθενα και να αναλαμβανει την ευθυνη της δημιουργιας αλλα μας αφηνει να τρεχουμε μονοι μας και να τερματιζουμε τελευταιοι.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 02:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
aitherovamon η πρωτες εκτιμησεις για τον μηχανισμο μιλουσαν για 11.000.Ηταν κραυγαλεο και κατεβηκαν στα 7500 και παλι δεν κολαγε το θεμα και πηγαν στα 5000 ωσπου εφθασαν στα 600.Τωρα μου λες 150.Με αυτη την ταχυτητα συντομα θα ειναι χθεσινος.Ισχυρισθηκαν οτι η μεθοδος με c14 δεν ηταν ακριβης,εκαναν την φωταυγεια αποντων ελληνων αρχαιολογων,θυμησου εσταλη στην αμερικη γιατι δεν μπορουσαν εδω οι βοσκοι να το μετρησουν,επρεπε να ειναι αποφοιτοι του γεηλ.ψαχτο και θα με δικαιωσεις.Οπως και οι ελληνικες πυραμιδες.Τηρειται σιγη ιχθυος αλλα αν στριμωξεις κανενα αρχαιολογο θα μαθεις οτι ειναι 7000 ετων το λιγοτερο.Νομιζω προσφατα σε καποιο blog αναφερθηκε κατι σχετικα με επισημη ερευνα του υπουργειου πολιτισμου για τις πυραμιδες σε Λυγουριο,Σπαρτη,Θηβα και αλλου.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 02:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon με ρωτας τι σχεση εχει ο μηχανισμος με τους τυπους που με απασχολουν.ΚΑΜΜΙΑ.
Η αναφορα στο μηχανισμο και τις πυραμιδες ηταν απαντηση στον kick για το οτι οι ελληνες αντεγραψαν τους σουμεριους,θελοντας να δειξω οτι ο ελληνικος πολιτισμος ηταν κατα πολυ αρχαιοτερος των σουμεριων και ετσι αν αντεγραψε καποιος ειναι ηλιου φαεινοτερο ποιος ηταν.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 02:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τωρα για το ποιον θελω να πυροβολησω ειμαι σιγουρος οτι καταλαβες λαθος.Κανεναν συνομιλητη μου γιατι εχει ο καθενας το δικαιωμα της εκφρασης.Μπορει να διαφωνω με οτι λες αλλα υπερασπιζομαι μεχρι θανατου το δικαιωμα σου να το λες.
Θελω να πυροβολησω το θεο γιατι παει και χωνεται σε καθε αναζητηση μου χωρις να εμφανιζεται πουθενα και να αναλαμβανει την ευθυνη της δημιουργιας αλλα μας αφηνει να τρεχουμε μονοι μας και να τερματιζουμε τελευταιοι.

Όχι, καλά κατάλαβα
Δεν είσαι βεβαίως ο μόνος που είσαι εναντίον των Ιουδαογεννών θρησκειών και λοιπά.
Δε ξέρω αν συμμερίζεσαι ολόκληρη την θεωρία που έχουν κάποιοι (τύπου αρχαιολάτρες) που ισχυρίζονται ότι οι Εβραίοι έχουν στήσει μια παγκόσμια συνωμοσία.
Αν είσαι όμως ένας από αυτούς, θα ήθελα πολύ να συζητήσουμε σχετικά με αυτό το ζήτημα(περι Εβραϊκής συνωμοσίας κλπ) καθώς, παρά τα πολλά "φωτεινά" σημεία της όλης θεωρίας, υπάρχουν και αρκετές τρύπες απ' όπου "μπάζει" η βάρκα. Έχω δηλαδή πολλά "ερωτηματικά" σε σχέση με όλο το ζήτημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 03:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dr jekyl δεν ειμαι αρχαιολατρης αναζητητης ειμαι.Αναζητω την αληθεια η οτι ειναι πιο κοντα σε αυτην.Με ρωτας αν πιστευω οτι υπαρχει εβραικη συνομωσια.Οχι δεν ειμαι σιγουρος 100% ολα ομως τα γεγονοτα εκει οδηγουν και πολλες φορες οι κοπανοι αποκαλυπτουν αυτες τις προθεσεις τους μονοι τους.Εμεις δεν τις βλεπουμε.Εχω πλειστα παραδειγματα και πρεπει να ειμαι ηλιθιος να μην τα βλεπω απο την εποχη τουλαχιστον των περσικων πολεμων ως σημερα.Για παραδειγμα πες μου τι ξερεις για τον Μαρντοχαι Λεβι.Αν σου ελεγα οτι ειναι σφαγεας ελληνων και καταστροφεας ελληνικων πολεων θα με πιστευες?
Ευχαριστως να απαντησω σε ερωτηματα σου και συ σε δικα μου.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 12:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ θα σου κάνω ερωτήσεις, αλλά καταλαβαίνω ότι βρίσκεσαι στην ίδια άγνοια στην οποία βρίσκομαι και εγώ, δηλαδή την άγνοια που προκαλεί σε κάποιον η έλλειψη μιας "έγκυρης" και "άμεσης" πηγής πληροφοριών, η οποία σαφώς και δεν γίνεται να είναι συγγράματα, βιβλία, θεωρίες ή απόψεις και -κατα τα δικά τους λόγια- αλήθειες άλλων αναζητητών και άλλων κακόβουλων ή καλόβουλων οντοτήτων. Η Γνώση είναι δύναμη, αλλά η ψευδής Γνώση είναι αδύναμία.

quote:
Εμεις δεν τις βλεπουμε. Εχω πλειστα παραδειγματα και πρεπει να ειμαι ηλιθιος να μην τα βλεπω απο την εποχη τουλαχιστον των περσικων πολεμων ως σημερα.Για παραδειγμα πες μου τι ξερεις για τον Μαρντοχαι Λεβι.Αν σου ελεγα οτι ειναι σφαγεας ελληνων και καταστροφεας ελληνικων πολεων θα με πιστευες?
Δεν τον ξέρω τον κύριο, πρώτη φορά τον ακούω(το πολύ δεύτερη)! Τι ήταν αυτός και τι έκανε;

quote:
Ευχαριστως να απαντησω σε ερωτηματα σου και συ σε δικα μου.

Χαίρομαι. Θα σου πω τη γνώμη μου. Πρώτα απ' όλα εγώ έχω καλή σχέση με τον Χριστό και το ευαγγέλιο. Είναι βέβαια και ο πρώτος παρεξηγημένος, και το δεύτερο παρερμηνευμένο. Πώς ακριβώς έχει παρ-εξηγηθεί ο πρώτος και πώς ακριβώς έχει παρ-ερμηνευτεί το δεύτερο δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω πλήρως(ούτε καν μερικώς).

Βλέπω σήμερα πολλούς, γενικά αξιόλογους και, τουλάχιστον φαινομενικά, σοφούς ανθρώπους, έλληνες ή ελληναράδες, να εναντιόνονται στον Χριστό και στον Χριστιανισμό.

(Παρεπιπτώντως, πολλάκις αναρωτιέμαι αν αυτός ο διαχωρισμός είναι εκ του πονηρού..)

Για παράδειγμα, διάβασα την σελίδα που παρέθεσε πριν ο κύριος Kick: http://orion.e-e-e.gr/thoughts/index.html (ρίξε μια ματιά, έχει ενδιαφέρον) και βρήκα μέσα σε αυτή πολλές ψαγμένες και σωστές σκέψεις, οι οποίες είναι εμφανές ότι δόθηκαν με "θεία εμπνευση" (divination).
Ανάμεσα λοιπόν σε αυτές τις γενικά σοφές και ιδιαίτερες σκέψεις, υπάρχουν και αρκετές που χαρκατηρίζουν τον Χριστιανισμό δημιουργημα των Εβραίων, και συν αυτού λένε καθαρά "Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ -ΔΕΝ- ΝΙΚΑ".

Αν εγώ δεν είχα πίστη στον Χριστό (και γενικά κάποια πείρα), πίστη την οποία έχω καλούς λόγους να έχω, θα έλεγα διαβάζοντας αυτή τη σελίδα, "Να, αυτοί εδώ είναι υποστηρικτές των ανθρώπων και της αλήθειας, ας δω τι μπορώ να μάθω από αυτούς και πώς μπορούν να με βοηθήσουν".
Όμως τώρα δεν το λέω αυτό, γιατί είμαι εκ πείρας καχύποπτος.
Αλλά παρόλα αυτά μου δημιοργεί σύγχυση.
Μου δημιουργεί σύγχυση με άλλα λόγια το να βλέπω μια σοφία να επιτίθεται σε μια άλλη που είναι έγκυρη για εμένα.

Αυτή η σύγχυση θα μπορούσε να λυθεί, ενδεχομένως, αν είχα τις απαντήσεις στα εξής ερωτήματα:
"Ανάμεσα λοιπόν σε αυτές τις γενικά σοφές και ιδιαίτερες σκέψεις, υπάρχουν και αρκετές που χαρκατηρίζουν τον Χριστιανισμό(ΠΟΙΟΝ χριστιανισμό;) δημιουργημα των Εβραίων(ΠΟΙΩΝ εβραίων;), αφενός και αφετέρου λένε καθαρά "Ο Ι. ΧΡΙΣΤΟΣ ΔΕΝ ΝΙΚΑ"(ΠΟΙΟΣ Χριστός;)."


Οι απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα, που ελπίζω να καταλαβαίνεις την φύση τους, θα μπορούσαν να λύσουν τον δεσμό της σύγχυσης, αλλά όσο
παραμένουν αναπάντητα, η σύγχυση παραμένει.

Θα καταγράψω λοιπόν παρακάτω κάποιες, διάφορες, παρατηρήσεις μου, που ίσως να διαλευκάνουν την κατάσταση για κάποιους ή υποδέιξουν μερικώς την αιτία που μου δημιουργείται σύγχυση. Πρόκειται περι απλών παρατηρήσεων από τις "αναζητήσεις" μου.


Έχω γνωρίσει ανθρώπους, πιστούς του Χριστού, οι οποίοι πράγματι είναι πνευματικά υποδείγματα για εμάς τους υπολοίπους και οι οποίοι άλλοτε εμφανώς και άλλοτε εμμέσως καταλαβαίνεις ότι έχουν άμεση εσωτερική επαφή με το θείο. Είναι δηλαδή άτομα υποδείγματα ασκητών της θέλησης, λαξευτών της φιλοσοφικής λίθου (για όσους είναι οικείοι με την έκφραση) και ταπεινών ανθρώπων που στοχεύουν στην ομοίωση με το θείο. Ταπεινά και ασκητικά λοιπόν.

Αυτοί οι άνθρωποι, έχουν βέβαια ισχυρή πίστη προς τον Χριστό, την Παναγία κλπ, αλλά παρατηρώ ότι η στάση τους πνευματικά δεν είναι όμοια με της εκκλησίας ή με αυτή των στενόμυαλων παπάδων κλπ.
Βλέπουν, θα έλεγα, πιο σφαιρικά τα πράγματα. Αντιμετωπίζουν δηλαδή την ίδια διδασκαλία, την χριστιανική, απο κάπως διαφορετική οπτική γωνία από την mainstream Church, ΧΩΡΙΣ όμως να γίνονται αιρετικοί.

Πολλοί λοιπόν από αυτούς τους, κατ' εμέ, πραγματικούς ασκητές ή πραγματικούς πιστούς(γιατί το "ασκητές" μπορεί να σας θυμίζει μόνο γέρους που ζουν σε σπηλιές κ βουνά) και -σας διαβεβαιώ- περισσότεροι απ' όσοι νομίζετε, έχουν όμοια επαφή με το θείο όπως ο Σωκράτης με τον αγαθοδαίμονα του(και μάλλον δεν υπάρχει διαφορά σε αυτά τα δύο).

Επειδή λοιπόν αρκετές φορές μου έτυχε να δω χριστιανούς πιστούς να γράφουν με divination, έχοντας 'θεία έμπνευση' δηλαδή, παρατήρησα ότι
το ύφος, η γλώσσα, ο τρόπος, και το περιεχόμενο της γραφής, είναι αν όχι ταυτόσυμα, τότε όμοια με αυτή που φαίνεται στη σελίδα που παρέθεσα παραπάνω. Όμως, αυτός που δεχεται την έμπνευση πιστεύει ότι του μιλάει η Παναγία, το Α.Π., ο Πατήρ, ο τάδε άγιος κοκ. Ενώ αντίστοιχα αυτοί που έγραψαν την παραπάνω σελίδα θα θεωρούν ότι τους μίλησεο ο Απόλλωνας, η Αθηνά, οι "ΕΛ" γενικά, κοκ.


Τέλος, νομίζω ότι κάποιος που θα διαβάσει το ευαγγέλιο δε θα διαφωνήσει ότι αυτό γράφει πολλά πράγματα τα οποία χτυπάνε απευθείας χορδές της καρδιάς(παρα την αλλοίωση του σε λίγα ή πολλά σημεία) κατί που δεν συμβαίνει και πολύ στα αρχαία κείμενα(τουλάχιστον όχι σε όσα εγώ έχω διαβάσει) τα οποία είναι σε μεγάλο βαθμό διανοητικά.

Το ίδιο ισχύει και για τη παλαιά διαθήκη (η οποία και αυτή προφανώς θα έχει υποστεί αλλοίωση). Για αυτό το λόγο θεωρώ άδικη σε μεγάλο βαθμό την επίθεση τόσο στον χριστιανισμό όσο και στον Χριστό και τα ιδρυτικά κείμενα της θρησκείας αυτής.

Απ' ότι όμως καταλαβαίνω, αν και δεν μπορώ να ξέρω, αυτή η κατάφορη επίθεση στον χριστιανισμό, γίνεται με στόχο τον απο-δογματισμό των ανθρώπων και το "ξε-κόλλημά" τους από τις θρησκείες. Οκ, αυτό το θεωρώ κάπως δικαιολογημένο I guess..

Καταλήγουμε όμως στα ίδια ερωτήματα:
ΠΟΙΟΙ εβραίοι.
ΠΟΙΟΣ Χριστός.
ΠΟΙΟΣ χριστιανισμός.
και ΠΟΙΟΣ ειναι αυτός που κατηγορεί.

και ΠΟΙΟΙ ήταν επιτέλους αυτοί οι Ελοχίμ

Θες όμως να σε μπερδέψω ακόμα περισσότερο;..

Το ωραίο κομμάτι της υπόθεσης είναι ότι οι μεν "δρακονιανοί", αυτοί δηλαδή που ακολοθούν την αριστερή ατραπό, συκοφαντούν ΚΑΙ τον Χριστό και τον Χριστιανισμό ΚΑΙ τους τύπου αρχαιοθρησκους, "ΕΛ"ληνες, οπαδούς των ΕΨΙΛΟΝ και λοιπά. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω πάρει. Εσύ τι καταλαβαίνεις από αυτό; Εγώ τίποτα.

(Όλοι εναντίον όλων και ο ισχυρότερος ας μείνει όρθιος..)


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/12/2010 13:05:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moon Child
troll


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 13:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moon Child  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 12/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 15:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια φιλε dr jekyl
Ας απαντησω εν αρχη δια τον Μαρδοχαι Λεβι.Αναφερεται στην Παλαια Διαθηκη στο κεφαλαιο Εσθηρ.Ξερεις αυτη την εναρετη εβραιοπουλα που θυσιασε την εντιμοτητα της νυμφευομενη τον Ξερξη για να σωσει την φυλη της.Ηταν ανηψια του Μαρδοχαι ο οποιος ηταν στην αυλη του Ξερξη και την προτεινε ως μαστρωπος για ομορφη νυφη.Αγιος ανθρωπος ο Μαρδοχαι για τους Ισραηλιτες.
Εσυ ομως τον ξερεις αλλοιως.Τον ξερεις ως Μαρδονιο στρατηγο του Ξερξη που ηττηθηκε στον Μαραθωνα,κατεστρεψε και εσφαξε τα γυναικοπαιδα των Αθηνων και σκοτωθηκε στις Πλαταιες απο τον Παυσανια.
Θελω να πω οτι για τους εβραιους ηταν καλος για μας σφαγεας,αρα γιατι εμεις οι ελληνες να πιστευουμε τα εβραικα κειμενα ως θρησκεια οταν τοσο απροκαλυπτα και συναμα τοσο καλυμενα μας δουλευουν?Ειδες ποσο επιμελως κρυπτεται η διπλη ιδιοτητα του Μαρδονιου-Μαρδοχαι?
Αυτο ειναι απο τα πλειστα παραδειγματα που ανεφερα σε προηγουμενη απαντηση μου.
Λες οτι το ευαγγελιο χτυπα απευθειας στις καρδιες των ανθρωπων κατι που δεν συμβαινει στα αρχαια κειμενα.Λαθος,σε παραπεμπω στις Δελφικες παραγγελιες ως προς το ευ ζην και στα θιβετανικα κειμενα για τον τροπο σωστης ζωης.
Εγω δεν εναντιωνομαι στον χριστο μονο αλλα και στον βουδα και στον αλλαχ και στον δια και σε καθε μορφη θρησκειας απο τους αρχαιους ως σημερα.ΘΡΗΣΚΕΙΑ για να το ονομασουμε καπως ειναι για μενα ο υπερνους του καθε ανθρωπου,το υπερ-εγω.αυτο το ανεξερευνητο 90%του εγκεφαλου.Αν,θεωρω,κατανοησω πρωτα αυτο και δω οτι δεν με καλυπτει τοτε ισως ψαξω για ιδρυτες θρησκειων,αλλα δεν το νομιζω.

Αυτη τη σελιδα orion που αναφερεις την επισκεφθηκα και γελασα με την καρδια μου.Τετοιες βλακειεςτις ακους σε οποιοδηποτε ψυχιατρειο.Οι ανθρωποι του site ειναι απλα αυτοι που τους ξεφυγαν.Ξερεις την ρηση#τους εφυγες η σε αφησαν?#

Εχεις λες πιστη στο χριστο και ειναι απολυτα σεβαστο εκ μερους μου επειδη πιστευω οτι ο καθε ανθρωπος αντιλαμβανεται τις εννοιες συμφωνα με οσο του επιτρεπει ο βαθμος νοησης του.Απλη διαπιστωση ειναι και δεν υπονοω κατι για την νοημοσυνη κανενος.Εχω ομως να πω το εξης.Τον ξερεις καλα τον χριστο και εχεις πιστη?εννοω προσωπικη γνωριμια.Οχι βεβαια.ΤΟΤΕ? Διαφωνω με οσους εχουν πιστη σε κατι υπερβατικο λογω της εγκεφαλικης δραστηριοτητας που προανεφερα και μονον.Αν ο Ιησους νικα η χανει πραγματικα δεν μπορουμε να το ξερουμε,δεν εδωσε καμμια μαχη μπροστα μας σε φυσικο επιπεδο.

Για τους χριστιανους-ασκητες ερημιτες και μη που λες εχω γνωρισει μερικους προσωπικα στα πλαισια των αναζητησεων μου σε Ινδια και Αγιον Ορος.Ναι υπαρχουν και η νοηση τους ειναι το κατι αλλο,το θειο οπως σωστα λες,το υπερβατικο οπως σωστα λεω και εγω.Εμεις χρησιμοποιουμε το 10% του μυαλου μας και αυτοι το 12% και η διαφορα ειναι εμφανης.Καταλαβες τι λεω,ετσι?

Εδω θα αναφερω μια προσωπικη εμπειρια στο ορος αλλα δεν ξερω αν ο συντονιστης θα το επιτρεψει η θα το θεωρησει εκτος θεματος.

Πριν αρκετα χρονια οταν επεστρεψα απο Ινδια θελησα να επισκεφθω τον πατερ-Παισιο που πολλα ακουγα για την αγιοσυνη του.Ηθελα να τον ρωτησω οτι ειχα μαθει στην ανατολη αν ειναι αληθειες η ψεμματα.Περι τριτου ματιου,αστρικα ταξιδια.τηλεπαθεια κ.λ.π.
Ακολουθησα λοιπον το μονοπατι προς το κελι-απομωνοτηριο καλυτερα του πατερα Παισιου.Εφθασα και ειδα ουρα κοσμου να περιμενει μεταξυ αυτων και πολλους ξενους.Ο πατηρ καθοταν ορθιος κατω απο ενα δενδρο παρακειμενα της παραγκας του.Οταν ηρθε η σειρα μου τον πλησιασα του φιλησα το χερι επειδη ειθισται,και εγινε ο εξης διαλογος.
ΕΓΩ πατερα Παισιε ηρθα εδω επειδη δεν πιστευω στον θεο
ΠΑΤΗΡ τι λες παιδι μου,δεν πιστευεις στο θεο?φωτια θα πεση και θα σε καψη.
ΕΓΩ.τι λετε πατερ,ηρθα τοσο δρομο για να ακουσω βλακειες?
ΠΑΤΗΡ φυγε-φυγε να πας να πιστεψης να κοινωνησεις και μετα να ερθεις.
ΕΓΩ λυπαμαι πατερ εσας και αυτους τους κακομοιρηδες που περιμενουν στην ουρα.Και γυριοσα και εφυγα ενω αυτος μουρμουριζε αφορισμους γιατι κατι επιασε το αυτι για αγια Ιουστινη.
Ολο αυτο ειναι περα για περα αληθινο και δεν χρειαζεται να ορκισθω πουθενα.Τα οσα ακολουθησαν ομως μολις βγηκα στο μονοπατι της επιστροφης ειναι κουφα,ανεξηγητα με καθε τροπο,μεχρι που σταματησα να προσπαθω να τα εξηγησω σε μενα ποσο μαλλον σε οσους το εχω αναφερει.
Ξεκινησα λοιπον στο μονοπατι της επιστροφης και μετα απο λιγο ,ενω υπηρχε ενα μονο μονοπατι ενοιωσα οτι ειχα χαθει.Γυρισα γυρω-γυρω να προσανατολισθω και με απεριγραπτη εκπληξη και φοβο αναμεικτα διαπιστωσα πως πισω μου δεν υπηρχε μονοπατι.Μπροστα ξετυλιγοταν κανονικα αλλα αυτο που επρεπε να εχω διασχισει ηδη δεν υπηρχε.Ηταν απατητο χορταρι.Εκανα μερικα βηματα μπροστα γυρισα ξαφνικα το μονοπατι πισω μου αφαντο,σαν καποιος αορατος να με ακολουθουσε με σκουπα και να καθαριζε.Αρχισα να περπαταω αναποδα για να δω τι συμβαινει.Οσο κοιταζα εβλεπα το μονοπατι να υπαρχει,μολις γυριζα μπροστα χανοταν.Τα συναισθηματα μου απεριγραπτα,κυριαρχησε ομως η ψυχρη λογικη του οτι αφου δεν το κατανοω και δεν μπορω να το αντιστρεψω ας το ακολουθησω και οτι ειναι να γινει ας γινει,τουλαχιστον θα ικανοποιησω την περιεργεια μου.Ετσι προχωρησα αρκετη ωρα ακομη με το μονοπατι να χανεται πισω μου ωσπου εφθασα σε ενα υψωματακι απο ωπου αρχιζε ενα πλατωμα που τελειωνε περα μακρυα σε εναν ψηλο βραχο.Προχωρησα ελαχιστα οταν στη βαση του βραχου διεκρινα την εισοδο μιας σπηλιας και ενα ορθογωνιο πλατωμα μπροστα της.Μια αποσταση περιπου 150 μετρων απο εμενα.Ξαφνικα πανω στο πλατωμα ενω συνεχιζα διαστακτικα να περπατω,διεκρινα μια φιγουρα καλογερου-ασκητη ξαπλωμενη ανασκελα πανω στο ορθογωνιο παραλληλογραμο απο πετρα μπρος στη εισοδο.Σταματησα να περπατω για να δω καλυτερα και βλεπω οτι το σωμα του ασκητη ΔΕΝ ακουμπουσε κατω αλλα αιωρειτο 20 περιπου ποντους απο την πετρα.Τοτε ξαφνου ο ασκητης ανακαθισε και ειδα παλι οτι συνεχιζε να αιωρειται.Ακουσα μια φωνη στα αυτια μου σε τονο ομιλιας εκ του συνεγγις παρ οτι η αποσταση ηταν μεγαλη.Τηλεπαθητικα σιγουρα.Ειπωθηκαν τα εξης
ΑΣΚΗΤΗΣ σταματα παιδι μου εκει γιατι θα με ενοχλησεις.
ΕΓΩ ναι πατερ δεν ξερω πως βρεθ..
ΑΣΚΗΤΗΣ ξερω εγω παιδι μου,αυτα που ηρθες να ρωτησεις ,οπως ιδιοις ομασι,βλεπεις ειναι αληθεια.
ΕΓΩ με αντιμετωπισε με ασχημο τροπο ο πατερ Πα...
ΑΣΚΗΤΗΣ μη κακολογησεις τον γεροντα εχει τους δικους του δαιμονες να πολεμησει.πηγαινε τωρα και θα βρεις το δρομο σου.
Ενοιωσα μια απιστευτη γαληνη φιλε jekyl και αναλαφρος σαν να μην ειχα βαρος.Αδυνατον να εξηγησω αυτα τα οποια βιωσα.Γυρισα πηρα το μονοπατι φυσιολογικο τωρα και απο σεβασμο δεν γυρισα να κοιταξω πισω ωσπου εφθασα στη μονη που φιλοξενουμουν.
Ειναι μια απιστευτη ιστορια πολλοι θα την σχολιασουν δυσμενως εμενα μου αρκει που η οικογενεια μου κι εγω την δεχομαστε.
Σε καμμια ομως περιπτωση δεν με κανει να πιστεψω σε κατι οπως μια θρησκεια.
Τα αλλα σου ερωτηματα ειναι απλα οι εβραιοι ειναι μια φυλη του πλανητη οπως αλλες,τιποτα παραπανω.Αν απο καποιους εξουσιαστες παραπλανηθηκαν θα το μαθουμε σιγουρα εν καιρω αν και οταν εμφανιστουν
οι δρακονιανοι οι ελ οι εξωγηινοι και τα συναφη.Τιποτα δεν αποριπτω και τιποτα δεν πιστευω μεχρις αποδειξεως του εναντιον.Χρησιμοποιω ομως τις ενδειξεις ως στοιχεια ερευνας και μονον.
Για τους ελοχιμ το λεει η ιδια η λεξη τι ηταν συμφωνα με την Παλ.Διαθηκη.Ελωχ σημαινει θεος στα αραμαικα,την πρωιμη γλωσσα της ΠΔ και ελοχιμ ο πληθυντικος της ιδιας λεξης.Για μενα ηταν τα ανωτερα των ανθρωπων οντα,οι Κριτες της ΠΔ,τωρα απο που ηρθαν ερμηνειες πολλες αποδειξεις καμμια.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 16:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επί του θέματος έχεις να μας πεις κάτι ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ?
ασε τα περί θρησκείας , αλήθειας και ψέματος .

Έχεις ξεκινήσει ενα θέμα με τους νεκροζωντανους τύπους ,
γι αυτούς μιλα μας , και πες μας τι εχει ανακαλύψει η έρευνα σου ,

Απ'οτι ειδες δεν αναφέρθηκε αλλο μελλος οτι γνωρίζει αυτο το "μέγα" μυστήριο που σε απασχολει 40 χρονια ,
και "αν ισχυει πρεπει να αλλαξουμε πλανητη" οπως ειπες ...
επομένως πες μας γι αυτούς , κι ασε τους μοναχούς και τους εβραιους .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moon Child
troll


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 16:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moon Child  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 12/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 16:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε moonchild οπως ηδη ειπα ο καθενας αντιλαμβανεται οτι η νοηση του του επιτρεπει.Αφου μεχρι εκει φθανει η δικη σου πως μπορω να σε κανω να δεις το επεκεινα?

ΤΟ ΘΟΛΟΝ ΥΔΩΡ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΙΔΕΥΤΟΝ ΨΥΧΗΝ ΟΥ ΔΕΙ ΤΑΡΑΤΤΕΙΝ.

Ισοκρατης.


Η γραφη μου δεν ειναι προσβλητικη αλλα προσπαθεια προτροπης να δεις ευρυγωνια,γιατι μονοφθαλμος ου τας γυρω γωνιας εβλεπεν.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 16:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε aitherovamon συγνωμη που ενοιωσα την αναγκη να απαντησω σε κατι που εθεσε ο dr jekyl.δεν θα το ξανακανω,θα αφηνω απαντες να λενε οτι θελουν χωρις να εχω και εγω αυτο το δικαιωμα.Ικανοποιηθηκατε sir Aitherovamon?

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moon Child
troll


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 16:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moon Child  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 12/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 16:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι θέμα ικανοποίησης ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
οταν επέμενα στο ιδιο ερώτημα μου και στην αρχή του θέματος
μου "απαγόρευσες" προσωρινά τη σημμετοχη , μέχρι να τοποθετηθούν κι άλλοι που ισως γνώριζαν καλύτερα απο εμενα το θεμα σου .
Το σεβάστηκα , αλλα αυτο απο οτι ειδες κι εσυ ΔΕΝ εγινε , και παρ'ολη την προτροπή και απο άλλον συνομιλητή να μας πει τι εννοείς με αυτούς τους τύπους και τι "σχεδιάζουν" εσυ κάθεσαι και αναλύεις άσχετες με το θέμα απόψεις .

Λοιπόν ασε τις προσωπικές ειρωνείες κι ασχολήσου με το θέμα που άνοιξες,
της απόψεις σου περι θρησκείας, θα χαρούμε πολύ να της δούμε στο κατάλληλο νήμα που υπάρχει ήδη στο esoterica

Edited by - AitheroVamon on 12/12/2010 16:27:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 17:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon οπως το θετεις εχεις απολυτο δικιο.Ξεφυγαμε απο το θεμα και παρασυρθηκαμε σε αλλα.Νομιζα οτι επρεπε να απαντω και οχι να αγνοω συνομιλητες.Πραγματι ηθελα να δω αποψεις πανω στο θεμα των απεθαντων αλλα δενεγινε ετσι.Θα πω λοιπον τις δικες μου.

Στην Ελληνικη ιστορια (οχι μυθολογια) εχουμε τα γνωστα περι τιτανομαχιας.Ολοι γνωριζουμε την εκβαση της.Οι μεν κατατροπωσαν τους δε και τους ΕΚΛΕΙΣΑΝ στα Ταρταρα.Οι νικητες συνεχισαν να βασιλευουν και να κυριαρχουν των ανθρωπων για αγνωστο διαστημα ωσπου ξαφνικα,εντελως ξαφνικα,εξαφανιστηκαν.
Ωραια μεχρι εδω.Αν ολα αυτα που ολοι γνωριζουμε απο τον ησιοδο ηταν μια ιστορια ενος αρχαιου Κριστιαν Αντερσεν παει καλως.Ενα παραμυθι και τιποτα αλλο.
Τωρα στον αντιποδα,αν θεωρησουμε οτι ειναι αληθεια τι βλεπουμε?Σιγουρα οχι ανθρωπινα οντα.Εξωγηινους εξερευνητες τυπου Πιζαρο και Κορτεζ?Γιατι οχι?Οτι εκαναν αυτοι στις φυλες του αμαζονιου εκαναν και οι τιτανες και οι γιγαντες.Κανεις μας δεν ξερει σιγουρα αν και απο ποιους κατοικειτο ο πλανητης πριν ας πουμε 1.000.000 χρονια.Δεν προσπαθω να αποδειξω κατι αλλα ο νομος των πιθανοτητων με υποχρεωνει να δω και αυτη την οψη.
Οτι και να ηταν ηταν ανωτεροι απο μας.Το σημειο που με κανει καχυποπτο ειναι οτι ο Ησιοδος αναφερει οτι καποιοι σκοτωθηκαν στον πολεμο και οι ηττημενοι κλεισθηκαν στα ταρταρα.Δεν πεθαναν.Κλεισθηκαν.Εως ποτε?δε λεει.Που ειναι τα ταρταρα?δε λεει.ζουν για παντα?δε λεει.Αλλα αν παρουμε τους νικητες αυτοι ζουσαν για παντα,αρα και οι εγκλειστοι το ιδιο.


Παμε τωρα στο επος του γκιλγαμες με τον Ωαννη που βγηκε απο την θαλασσα και ηταν ψαρανθρωπος.Τι απεγινε αυτος?δε λεει.Βασιλεψε παρα πολυ καιρο ανθρωποι πεθεναν,γενιουνταν ξαναπεθαιναν,ο Ωαννης εκει ντουρος.


Σουμεριακο επος.Ενκι,Ενλιλ,Μαρντουκ,Ινανα,Ανου κ.λ.π.Ουτε αυτοι πεθαναν.Καμμια σουμεριακη δελτος δεν αναφερει τον θανατο τους αλλα την ξαφνικη φυγη τους,αφου πρωτα μοιρασαν τα βασιλεια της γης οπως τους βολευε και εχρισαν εξυπνους ανθρωπους που ισως αυτοι με μεταλαξη δημιουργησαν(ας παει εκει ο Δαρβινος να βρει τον κρικο του)
ως βασιλεις και τους κληρονομησαν και το γονιδιο του μεταξυ τους πολεμων,οπως και αυτοι και τιτανες εκαναν.Απεθαντοι κι αυτοι λοιπον.


Οι ινδικες βεδδες.Μιλουν για πολεμους μεταξυ των θεων τους και μαλιστα ισχυριζονται οτι ειχαν συμμαχους και καποιους λευκους μουσατους.Αυτοι ειναι πιο περιγραφικοι ως προς τον τυπο των σκαφων των θεων τους.Και οι ινδικοι θεοι και θεες πουθενα δεναναφερεται ο θανατος τους.


Στην θιβετανικη βιβλο.Εκει οι λαμα ιερεις διδασκουν εως σημερα σε αλλους μυημενους λαμα τα μυστικα των αρχαιων.Παλι αναφερονται οι ισχυροι αρχαιοι,τα κρυσφυγετα τους μεσα στις αχανης σπηλιες των Ιμαλαιων.αλλα πουθενα ο θανατος τους.Και αυτοι την εκαναν ξαφνικα και απριειδοποιητα.


Για να μη το κουραζω αλλο τα ιδια στο Ποπολ-Βουχ,στις παραδοσεις των Μαγια,των Ινκας,Αζτεκων,των ινδιανων Χοπι και αλλων.

Το μεγα κοινο σημειο ολων αυτων που αναφερα,μαζι με τα γνωστα της Βιβλου περι γιγαντων,εχουν ενα κοινο σημειο.Δεν αναφερονται σε θανατους αυτων των θεων.Ετσι σκεπτομαι τι εγιναν αυτα τα υπερ-οντα?
Προκειται να ξαναρθουν?Τοτε πρεπει να φυγουμε εμεις γιατι θα μας φανε λαχανο σαλατα.
Αυτοι ειναι οι απεθαντοι του θεματος μου και παρακαλω τους φιλους χρηστες να μην βγαινουν εκτος θεματος.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mikede12345
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 17:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikede12345  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολλυ απλα φιλε
απλα υπαρχουν
και οταν κοπει το ρευμα δια παντος θα ερθουν και στην επιφανεια
για να τους δεις και απο κονταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mikede12345
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 18:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikede12345  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι αποριες σου μπορουν να λυθουν μεσα απο τα βιβλια του λιακοπουλου
λεει πως οι γιγαντες (νεφελιμ)εξαφανιστηκαν υστερα απο επεμβαση του
ελ-σενται.ο οποιος τους προειδοποιησε να φυγουν απο την γη
αλλα αυτοι δεν υπακουσαν και ετσι τους εστειλε στα ταρταρα
εκτος απο μερικους που υπακουσαν και εφυγαν.
ενας απο αυτους που υπακουσαν ηταν και ο απολλωναςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 19:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Micede φιλε ο λιακοπουλος δεν απαντα στα ερωτηματα μου αλλα αναπτυσει θεωρειες αστηρικτες με την φαντασια του συνεπικουρουμενη απο τα #χαλκινα βιβλια του#.Το θεμα μου στηριζεται σε ερμηνειες αρχαιων κειμενων,γραπτων,προφορικων παραδοσεων και μνημειων.Δεν μπαινω στο ευκολο της κατασκευης θεωριας για τους απεθαντους,αν υπαρχουν,γιατι η φαντασια απεχει της πραγματικοτητας τοση αποσταση ,οση χειαζεται για επαληθευτει.Ωραια η θεωρια του Λιακοπουλου,εξυπνα προσφερομενη,αλλα εξ ισου ωραια ειναι και η θεωρια του Ησιοδου.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 19:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οι αποριες σου μπορουν να λυθουν μεσα απο τα βιβλια του λιακοπουλου
λεει πως οι γιγαντες (νεφελιμ)εξαφανιστηκαν υστερα απο επεμβαση του
ελ-σενται.ο οποιος τους προειδοποιησε να φυγουν απο την γη
αλλα αυτοι δεν υπακουσαν και ετσι τους εστειλε στα ταρταρα
εκτος απο μερικους που υπακουσαν και εφυγαν.
ενας απο αυτους που υπακουσαν ηταν και ο απολλωνας

Οι Αθηνά, ο Δίας και οι λοιποί, ήταν και αυτοί Νεφελίμ κατά τον Λιάκο, ή Ελοχίμ; Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει την διαφορά αυτών των δύο. Αν δεν κάνω λάθος οι Ελοχίμ είχα και αυτοί ενωθεί με κόρες των ανρθώπων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 20:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνα με το κατα Λιακο Ευαγγελιο οι Ελοχιμ,ηταν οι μπαμπαδες των Νεφελιμ,με αρχηγο τον συνταγματαρχη Ελοχιμ Ελ-Ραχβε,ξετρελαθηκαν απο τα τοπ-μοντελ της εποχης και επεσαν με τα μουτρα στο πηδημα της ατραπου,με αποτελεσμα τα τερατογεννηματα λογω προσμιξης διαφορετικων δεξοριβουνουκλεινικων οξεων.Αυτη ειναι η διαφορα φιλε dr αν και νομιζω την ξερεις,απλα θελεις να δεις τι ξερουν και οι αλλοι.Δεκτον και επιθυμιτον,η αναλυση κατα το δυνατον ,των συνομιλητων μας.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mikede12345
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 20:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikede12345  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η αθηνα απολλων κλπ. ναι ηταν νεφελιμ οπως λεει ο λιακο
νεφελιμ ηταν και ο κρονος ο πατερας του δια
η διαφορα αυτων ηταν ομως οτι ηταν φιλανθρωποι
η καστα των ελοχιμ ηταν απο την ενωση τους με τους ανθρωπους
νεφελιμ κατα λιακο = κακοι
ελοχιμ =καλοι(φιλανθρωποι)
οι πρωτοι νεφελιμ ηταν οι γαλαζιοι γιγαντες
οι αμεσως επομενοι ηταν οι νασχραμον απο την ενωση λιλιθ και ελοχιμ
οι επομενοι μπαχομεχ απο ενωση λιλιθ με νασχραμον
και νασχραμον με μπαχομεχ ηρθαν οι μισναβαχ
και απο γενετικα πειραματα των νεφελιμ με ζωα ηρθαν τα 17 γενη των νεφελιμ
οπως κυνοκεφαλοι(μαλτσεχ)
ρεβαχ κενταυροι(βλεπε κενταυρο)
λοσντβεχ(λεοντομορφοι)
σαχερνεχ(πτηνομορφοι)
καχρεχ κεφαλι ταυρου(βλεπε μινωταυρο)
καχσναχ(κεφαλια κροκοδιλων)
σλαβεχ(καφαλια ερπετοιδων)
ζασχραντεχ(εκατοχειρες)
μασχραβεχ(με σωμα αλογου και φτερα)
λαχμεχ(βλεπε σφιγγα)
και καποια αλλα γενη που τα ξεχνω
και οι γκριζοι δουλοι (τα λεγομενα πρασινα εξωγηινα ανθρωπακια)
συνολο 17 γενηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mikede12345
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 20:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikede12345  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε νικομαχε
και που διαφερουν οι αναφορες του ησιοδου απο τον λιακο?
οτι λεει ο ησιοδος το λεει και ο λιακο
τα βιβλια καταρχην τα εχεις διαβασει ολα για να εχεις μια ολοκληρωμενη αποψη?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mikede12345
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 20:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikede12345  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πιστευω πως αυτο το βιντεο ισως σου λυσει καποιες αποριες
για γιγαντες κλπ.
http://www.youtube.com/watch?v=iahOxP1oTWg&feature=player_embedded
και στο πως κολλαει σε αυτα που λεει ο λιακο για τις θεωριες τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 22:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε micede οπως θα εχεις προσεξει απο προηγουμενες απαντησεις μου,δεν καταπιανομαι με κατι αν δεν το εχω μελετησει ολο και δυο και τρεις φορες αμα χρειαστει.Εσυ αντιθετως δεν διαβαζεις ολοκληρο ενα βιβλιο,η το κανεις πλημμελως.Για του λογου το αληθες γραφεις..
νεφελιμ κατα λιακο=κακοι
ελοχιμ=καλοι(φιλανθρωποι).Αυτα δεν γραφεις?
Ομως ο Λιακο λεει οτι οι Ελοχιμ ηταν απευθειας δημιουργηματα του θεου.Ο ποιων τους αγγελους αυτου πνευματα και τους λειτουργους αυτου πυρος φλογα δηλ.με ενεργειακα σωματα.Αυτο λεει ο λιακο.Μια ομαδα απο αυτους εναντιωθηκε στο θεο και κατεβηκε στη γη με την προτροπη του Σαμαελ οπου ενωθηκαν με τις κορες των ανθρωπων και εγεννηθηκαν οι Νεφελιμ.Αυτοι,οι Νεφελιμ χωρισθηκαν σε κακους-Κρονιους και φιλανθρωπους του Απολωνιου Φωτος.Αυτα ισχυριζεται ο Λιακο και οπως βλεπεις τα εχω διαβασει καλυτερα απο σενα.Επισης τιποτα απο τα οσα εγραψα ως τωρα για τους ισχυρισμους του Λιακο δεν ταιριαζει με την Θεογονια του Ησιοδου.Πουθενα δεν αναφερει ο Ησιοδος την προελευση των
Γιγαντων και των Τιτανων ως θεικα προιοντα.
Αληθεια,να ρωτησω με την σειρα μου,εχεις διαβασει Ησιοδο?Απο ποσα βιβλια αποτελειται η Θεογονια?

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mikede12345
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 00:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikede12345  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε νικομαχε
τον λιακο τον εχω διαβασει και εχω ολη την σειρα
το ελοχιμ = καλοι το εβαλα εγω
κανοντας εκ παραδρομης λαθος αντι του ελ οπως λεει ο λιακο
και οχι ελοχιμ (απο τους εκπεσοντες)


οσο για τους τιτανες εδω τι ενοει ο ησιοδος?
Η Γη πρώτα γέννησε τον γεμάτο αστέρια Ουρανό, ίσο με αυτήν να την καλύπτει από παντού και να είναι για πάντα ασφαλής τόπος για τους μακάριους θεούς. Και γέννησε τα ψηλά Όρη, χαριτωμένους τόπους των Νυμφών, των θεαινών που κατοικούν στα δασωμένα βουνά. Κι αυτή γέννησε και τον Πόντο, το ατέλειωτο πέλαγος, με τα μανιασμένα κύματα, χωρίς ερωτικό σμίξιμο. Έπειτα αφού πλάγιασε με τον Ουρανό, γέννησε τον βαθύ Ωκεανό, τον Κοίο, τον Κριό, τον Υπερίωνα, τον Ιαπετό, τη Θεία, τη Ρέα, τη Θέμιδα, τη Μνημοσύνη, τη χρυσοστεφανωμένη Φοίβη, και τη χαριτωμένη Τηθύα. Μετά απ’ αυτούς γεννήθηκε ο δόλιος Κρόνος, ο φοβερώτερος απ’ όλους τους γυιούς, που μίσησε τον θαλερό γονιό του. Και γέννησε μετά τους Κύκλωπες με την ατρόμητη καρδιά, τον Βρόντη, τον Στερόπη και τον ορμητικό Άργη, οι οποίοι έδωσαν στον Δία τη βροντή και έφτειαξαν τον κεραυνό. Κι ήσαν όμοιοι σ’όλα με τους θεούς, μόνο που είχαν ένα μάτι στη μέση του μετώπου τους. Κι ήταν γνωστοί με τ’ όνομα Κύκλωπες γιατ’ είχαν στο μέτωπό τους το στρογγυλό μάτι. Ήταν ισχυροί κι ορμητικοί και επινοητικοί στα έργα που έκαναν και τους είχαν μεγαλώσει και μάθει να μιλούν οι θεοί. Μετά γεννήθηκαν απ’ τη Γαία και τον Ουρανό, άλλοι τρεις γυοί μεγάλοι και φοβεροί –καλύτερα μη τους βάζεις στο στόμα σου-, ο Κόττος, ο Βριάρεως και ο Γύης παιδιά υπερήφανα. Απ’ τους ώμους τους σάλευαν εκατό χέρια που δεν μπορούσες να τα ζυγώσεις και για τον καθένα πενήντα κεφάλια φύτρωναν απ΄τους ώμους πάνω στα στιβαρά τους μέλη. Κι είχαν ισχύ ακατανίκητη και φοβερή όσο το ανάστημά τους. Τους φοβερώτερους γυιούς, απ’ όσους γεννήθηκαν απ’ τη Γαία και τον Ουρανό, τους εχθρευόταν απ’ την αρχή ο πατέρας τους και μόλις γεννιόταν ο καθένας τον έκρυβε στα έγκατα της Γης και δεν τους άφηνε ν’ ανέβουν στο φως. Και χαιρόταν με το κακό του έργο ο Ουρανός.

και εδω τι λεει ο ποιητης
Επειδή όσοι γεννήθηκαν απ’ τη Γαία και τον Ουρανό κι έχουν κάποιο αξίωμα, σ’ όλους αυτούς έχει μερδικό. Κι ούτε σε τίποτα ο γυιός του Κρόνου την εξεβίασε, ούτε της στέρησε ό,τι της είχε λάχει μέσα στους πρωτύτερους θεούς τους Τιτάνες,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mikede12345
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 11:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikede12345  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για τους τιτανες αν ειχαν θεικη καταγωγη
δες απο wiki
Γίγαντες (μυθολογία)
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια


Οι Γίγαντες γεννήθηκαν από το σώμα της Γης όταν έσταξε πάνω του αίμα από την πληγή του Ουρανού μετά τον ακρωτηριασμό του από τον Κρόνο. Με τον ίδιο τρόπο γεννήθηκαν και οι Ερινύες και οι Μέλιες Νύμφες. Οι Γίγαντες ήταν όντα τρομακτικά και υπερφυσικά. Είχαν μορφή ανθρώπου αλλά ήταν τρομεροί στην όψη, πελώριοι στο ανάστημα και ακαταμάχητοι στη δύναμη. Το σώμα τους ήταν φολιδωτό και κατέληγε σε ουρά σαύρας. Είχαν πυκνά μαλλιά και μακριά γένια. Στα τριχωτά χέρια τους κρατούσαν μακριά και λαμπερά ακόντια. Μολονότι είχαν θεϊκή καταγωγή ήταν θνητοί ή τουλάχιστον για να σκοτωθούν έπρεπε να χτυπηθούν ταυτόχρονα από ένα θεό και ένα θνητό. Άλλες παραδόσεις έλεγαν ότι κάποιοι από τους Γίγαντες ήταν αθάνατοι όσο πατούσαν στο έδαφος όπου είχαν γεννηθεί. Επικρατέστερο μέρος για τη γέννησή τους είναι η Παλλήνη της Χαλκιδικής, μια περιοχή εξαιρετικά άγρια.

Οι Γίγαντες ήταν πολύ περισσότεροι από τους Τιτάνες, τους Κύκλωπες και τους Εκατόγχειρες. Υπολογίζονται γύρω στους εκατό. Κατοικούσαν στις δυτικές ακτές του Ωκεανού όπου συχνά τους επισκέπτονταν οι θεοί και έπαιρναν μέρος στα συμπόσιά τους. Αυτό γινόταν στις γιορτές όταν οι Γίγαντες πρόσφεραν εκατόμβες. Ακόμα και στο δρόμο, όταν τους συναντούσαν οι θεοί, πήγαιναν μαζί τους. Παρόλα αυτά, κάποτε ήρθαν σε σύγκρουση μαζί τους, την περίφημη Γιγαντομαχία. Η δύναμη των Γιγάντων ήταν αφάνταστη. Μπορούσαν να ξεκολλούν με ευκολία βράχους ολόκληρους και να τους εκσφενδονίζουν μακριά.

Ησίοδος Θεογονία 126 – 127.
Και η γη εγέννησε πρώτα – πρώτα ίσο με τον εαυτό της τον Ουρανό, τον αστερόπληθον, να την σκεπάζει πέρα από παντού.
Κατόπιν η γη συνευρέθη – συνεζεύχθη με τον Ουρανό, γιο της (αιμομιξία) και γέννησε έξι γιους, τους Τιτάνες, μεταξύ των οποίων και τον Ωκεανό και έξι κόρες, τις Τιτανίδες, μεταξύ των οποίων και την Τηθύα.

Η γενεαλογία των Θεών μέχρι τον ποταμό Στρυμόνα

Χάος
Γαία (γη)
Ουρανός
Ουρανός – Γαία
6 Τιτάνες – 6 Ττανίδες
Ωκεανός κ.λ.π. Τηθύς κ.λ.π.
3.000 ποταμοί
Στρυμόνας κ.λ.π.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 11:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ σωστα αυτα που αναφερεις για την Θεογονια και σε ευχαριστω που εκανες τον κοπο να τα ανεβασεις φιλε micede,για να βλεπει ο καθενας για τι μιλαμε.Πολυ καλη κινηση.

Οπως προανεφερα,ομως πουθενα στα κειμενα του Ησιοδου δεν γινεται λογος για Νεφελιμ.Ο Λιακο αναπαραγει τη θεογονια σε συγκριση με αλλα βιβλια που εμπεριεχουν τον ορο νεφελιμ και ετσι οδηγειτε στο συμπερασμα οτι και ο Ησιοδος μιλα για νεφελιμ.Λογικο ειναι.Η διαφωνια μας ομως εγκειται μονο στο αν ο Ησιοδος μιλα για νεφελιμ η οχι.
Δεν εχει σημασια αν με μεταγενεστερη γνωση τοποθετουμε την θεογονια κατω απο τον ορο νεφελιμ.Αυτο θελω να πω και η γνωμη μου δεν διαφερει ουσιαστικα απο την δικη σου.Εχουμε τοσο πλουσια γλωσσα,που ειναι φυσικο να υπαρχουν λεκτικοι διαξιφισμοι.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 14:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θεωρώ ότι για κάθε λέξη πρέπει να υπάρχουν δύο ή τρία και βάλε, συνώνυμα. Δυστυχώς αυτό δεν έχει εδευρεθεί ακόμη η γλώσσα στην οποία να συμβαίνει αυτό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy