ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΕΞΕΛΙΞΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 14:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΝΩΜΗ
ΕΞΕΛΙΞΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΟΔΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΨΥΧΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ
-ΑΠΟΚΤΙΣΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ
-ΜΕΤΑΛΑΞΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑ

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 14:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Notirk,
καλωσήρθες

Προφανώς επιζητάς σχολιασμό της άποψης.

Αν το θέτεις έτσι, ποιο το νόημα να αποκτήσεις εμπειρία στο υλικό επίπεδο, αν ο άλλος σκοπός είναι να μεταλλάξεις την ύλη σε πνεύμα?

καταρχάς, εγώ θεωρώ πως το πνεύμα δεν αποτελεί "μετάλλαξη" της ύλης, αλλά ότι πνεύμα και ύλη αποτελούν τις δυο όψεις του ίδιου νομίσματος.

Όσο "ανεβαίνεις" ψυχικό επίπεδο, γυρνάς το νόμισμα από τη μεριά του πνεύματος.

Όσο "κατεβαίνεις", από τη μεριά της ύλης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 20:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Narcissa555
Kαλως σε βρισκω οπως και ολους σας

Εκτιμω το σχολιασμο σου σαν ιδιαιτερα δημιουργικο.
Θα ηθελα ταπεινα να σου ζητησω,να ριξεις μια ματια στη τοποθετιση μου στο θεμα ,"ο δρομος του πολεμιστη"και να σχολιασεις την αποψη μου για το καθε θεμα σαν ενωτητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 20:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα απαντήσω στην άποψή σου επί του θέματος του πολεμιστή στο αντίστοιχο topic, εντάξει?

Αν πάλι εννοείς ότι με βάση την άποψη αυτή θα ήθελες να συνεχίσουμε την κουβέντα εδώ πέρα, πες μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 20:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa 555,και παλι γεια σου
Ναι,θα το ηθελα πολυ να συζητησουμε το θεμα "Εξελιξη" αφου οπως φαινεται δεν εχεις αντιρηση.


Σημειωσται παρακαλω, ολοι οι φιλοι, οτι μολις τωρα αρχιζω τις προσπαθειες μου εξοικιωσης με το Internet,γ'αυτο ζηταω την ανοχη σας
για τον τροπο που το χειρηζουμε.


Ευχαριστω ολους σας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 23:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa τι εννοείς λέγοντας ….. «Όσο "ανεβαίνεις" ψυχικό επίπεδο»… "υπογράμμιση δική μου"
Ακόμα κατά την προσωπική σου άποψη τι πιστεύεις ;
Ο άνθρωπος πρέπει να κλίνει είτε προς την υλη είτε προς το πνεύμα ή πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία και στα δυο ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 13:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Narkissa τι εννοείς λέγοντας ….. «Όσο "ανεβαίνεις" ψυχικό επίπεδο»… "υπογράμμιση δική μου"
Ακόμα κατά την προσωπική σου άποψη τι πιστεύεις ;
Ο άνθρωπος πρέπει να κλίνει είτε προς την υλη είτε προς το πνεύμα ή πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία και στα δυο ;




Ναι, ίσως δεν το έθεσα σωστά...

Όταν λέω ότι ανεβαίνεις ψυχικό επίπεδο, εννοώ ότι εξελίσσεσαι ψυχοπνευματικά, πχ μέσω του διαλογισμού ή διάφορων τεχνικών.

Τώρα θα μου πεις, είναι απαραίτητος ο διαλογισμός ή οι διάφορες αυτές τεχνικές για να αρχίσεις να γνωρίζεις και να χειρίζεσαι το πνεύμα??

Λοιπόν, αυτό που έχω να πω εγώ πάνω σε αυτό το θέμα, είναι ότι η ύλη είναι παρεξηγημένη. Ας μην εθελοτυφλούμε. Την ύλη, όλοι την χρειαζόμαστε.

Για τον λόγο αυτό έγραψα πως-κατά τη γνώμη μου πάντα-ύλη και πνεύμα αποτελούν τις 2 όψεις του ίδιου νομίσματος, σε αντιδιαστολή με την άποψη του θεματοθέτη που υποστηρίζει ότι το πνεύμα αποτελεί μετάλλαξη της ύλης.

Στην παρούσα τουλάχιστον φάση της ζωής μας, η ισορροπία ύλης και πνεύματος είναι μια κατάσταση πολύ ιδεαλιστική. Είναι, θεωρώ το τέλειο.

Οι περισσότεροι άνθρωποι "ασχολούνται" με την ύλη και αποκόπτονται από το πνεύμα.

Λιγότεροι άνθρωποι δίνουν τόση έμφαση στο πνεύμα, που ξεχνούν ότι η ύλη αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα τους.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή. Μπορούμε να το συζητήσουμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 15:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδελφια,μηπως μας βοιθησει αν σκεφτουμαι τουτο : "Η υλη ειναι αποκρυσταλομενο πνευμα,το πνευμα ειναι εξαυλομενη υλη".
Ας θυμηθουμε οτι ολα ειναι "ΕΝΑ".
Η εξαυλοση της υλης ειναι η μεταλλαξη της σε πνευμα.
Και αυτη τη μεταλλαξη,καλουμαστε εμεις να την πραγματοποιησουμε,μετατρεποντας της χαμηλης συχνοτητας ενεργειες μας
σε υψηλης.Aυτη ειναι η αποστολη μας και η συμμετοχη μας στο Θειο εργο
Και εδω που τα λεμε,τι αλλο νομιζεται οτι κανουμε ανταλλασοντας γνωμες σ'αυτο το υπεροχο Forum;
Μπορει να μη το αντιλαμβανομασται γιατι η διεργασιες που γινονται ειναι αργες και λρπτοφυης.Ομως σιγουρα μας οδηγουν στη μεταλλαξη που πιστευω οτι με καποια ΒΟΙΘΕΙΑ απο πανω ,θα συντελεστει σε χρονο ανυποπτο.
Γι'αυτο ας συνεχισουμε να βοιθαμε ο ενας τον αλλον,με αυτα που ξερει η που διεσθανεται ο καθενας απο εμας.Επιτελουμε εργο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 17:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Narkissa τι εννοείς λέγοντας ….. «Όσο "ανεβαίνεις" ψυχικό επίπεδο»… "υπογράμμιση δική μου"
Ακόμα κατά την προσωπική σου άποψη τι πιστεύεις ;
Ο άνθρωπος πρέπει να κλίνει είτε προς την υλη είτε προς το πνεύμα ή πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία και στα δυο ;



Να δούμε πρωτίστως τι ορίζουμε ως "πνεύμα" και μετά τοποθετούμαστε φίλε Σωτήρη...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 19:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ, για τους εσωτεριστές, τουλάχιστον, το πνεύμα έχει συγκεκριμένη και ιδιαίτερη έννοια, σημασία και ερμηνεία.

Με την εσωτεριστική ερμηνεία το προσεγγίζουμε εδώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 19:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αδελφια,μηπως μας βοιθησει αν σκεφτουμαι τουτο : "Η υλη ειναι αποκρυσταλομενο πνευμα,το πνευμα ειναι εξαυλομενη υλη".
Ας θυμηθουμε οτι ολα ειναι "ΕΝΑ".
Η εξαυλοση της υλης ειναι η μεταλλαξη της σε πνευμα.
Και αυτη τη μεταλλαξη,καλουμαστε εμεις να την πραγματοποιησουμε,μετατρεποντας της χαμηλης συχνοτητας ενεργειες μας
σε υψηλης.Aυτη ειναι η αποστολη μας και η συμμετοχη μας στο Θειο εργο
Και εδω που τα λεμε,τι αλλο νομιζεται οτι κανουμε ανταλλασοντας γνωμες σ'αυτο το υπεροχο Forum;
Μπορει να μη το αντιλαμβανομασται γιατι η διεργασιες που γινονται ειναι αργες και λρπτοφυης.Ομως σιγουρα μας οδηγουν στη μεταλλαξη που πιστευω οτι με καποια ΒΟΙΘΕΙΑ απο πανω ,θα συντελεστει σε χρονο ανυποπτο.
Γι'αυτο ας συνεχισουμε να βοιθαμε ο ενας τον αλλον,με αυτα που ξερει η που διεσθανεται ο καθενας απο εμας.Επιτελουμε εργο.





Τι εννοείς όταν αναφέρεσαι σε θείο έργο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 21:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



[/quote]
Τι εννοείς όταν αναφέρεσαι σε θείο έργο?

---------------------------------------------

ΕΠΑΝΕΝΩΣΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 16:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Notirk κατ αρχην καλως ωρισες.

Λες οτι εισαι νεος στη χρηση του internet και ζητας συγνωμη.Την εχεις απο μενα.Δεν μπορω ομως να σου συγχωρησω τα ορθογραφικα και συντακτικα λαθη.Υποδηλωνουν επιπεδο ξερεις...
Προσπαθησε να τα διορθωσεις.

Τωρα η γνωμη μου για το θεμα που εθιξες.

Κι εγω θεωρω πως ειναι πιο κοντα στην αληθεια η μεταβαση απο τα χαμηλοτερα επιπεδα στα ψηλοτερα,μεσω της διαδικασιας θανατου-γεννησης.Αλλοιως δεν βρισκω αλλο σοβαρο λογο υπαρξης.Η συνενωσημε το υπερ-ον,το Ολον Φως,ειναι πιθανον ο σκοπος ολων των οντοτητων.

Οι διαδοχικες ζωες εδω στη Γη και ενδεχομενα σε αλλους πλανητες μπορουν να παρομοιασθουν με τις βαθμιδες εκπαιδευσης.Προνηπιο-νηπιο-Α δημοτικου,Β δημοτικου κ.λ.π.
Ολοκληρωνουμε μετα απο χρονια τις γνωσεις μας και γηρασκουμε αει διδασκομενοι.
Ολοκληρωνουμε μετα απο πολλες ενσαρκωσεις την πνευματικη μας υπαρξη και διαβιουμε αει αλληλους διασκοντες εν φως εκ φωτος.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 20:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε, καλως σε βρισκω και σ'ευχαριστω για την ανοχη σου

οσον αφορα τη χρηση του Ιντερνετ αλλα και για τις παρατηρησεις σου

για την ορθογραφια και το συντακτικο των κειμενων μου.

Πες μου,αν δεν μπορεσω να τα διορθοσω αυτα,θα πρεπει να αποχωρισω απο

το FORUM ;

-Και επισης ,πες μου,το επιπεδο μου οπως το υποννοεις,λες να μη μου

επιτρεπει να ανεβω τα πνευματικα επιπεδα που ειναι ο στοχος μου;

-Aναμενω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 21:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχα! Notirk!

Χαλάρωσε, μην αγχώνεσαι.

Τον τρόμαξες τον άνθρωπο΄, Νικόμαχε.

Δεν είναι δα και τόσο τραγικά τα πράγματα!

Θα εξοικιωθείς σιγά σιγά, δεν είναι τίποτα.

Ακόμη, δεν θεωρώ πως ο Νικόμαχος εννόησε κάτι για την ψυχοπνευματική σου ανέλιξη.

Απλώς, όπως είναι φυσιολογικό, τον ενοχλούν μερικά ορθογραφικά λάθη(τα οποία ίσως οφειλονται και σε μη εξοικίωσή σου με το γράψιμο στον υπολογιστή)

Μην αγχώνεσαι έτσι...!Εντάξει?


Edited by - Narkissa555 on 14/12/2010 21:08:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 23:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NARKISSA,γει σου

Εκτιμω τη προθεση σου να με ξεαγχωσεις,αλλα πιστεψεμε,καθολου μα κα- θολου δεν αγχωθικα.
Γιατι εξ'αλλου να αγχοθω;Mηπως και βγω απο το Forum λογω ανορθογραφιας και λογω συντακτικου;
Aν υπηρχε τετοιο ενδεχομενο,τοτε καλως να επερνα δρομο.
Ομως το τοσο λιγο χρονο που ειμαι εδω,καταλαβα οτι η ποιοτητα του
Forum ειναι αρκετα εως πολυ υψηλη που "δεν διυλιζει τον κονωπα για να καταπιει την καμιλο".
Θα ειχε ομως ενδιαφερον να δω την απαντηση απο το φιλο ΝΙΚΟΜΑΧΟ
στην ερωτηση μου αν το χαμηλο επιπεδο της μορφωσης μου-δεν το αρνουμαι εξ'αλλου-θα με εμποδισει να ανεβω στα ανωτερα πνευματικα
επιπεδα και στη σωτηρια της ψυχης μου.


Αν ηξερα να βαζω προσωπακια,θα εβαζα smile,big smile και cool

xa!xa!xa...τα εβαλα...εστω και σε λαθος θεση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 01:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Narkissa- Στην παρούσα τουλάχιστον φάση της ζωής μας, η ισορροπία ύλης και πνεύματος είναι μια κατάσταση πολύ ιδεαλιστική. Είναι, θεωρώ το τέλειο.

Ακριβώς έτσι είναι Narkissa, μια ζυγαριά που πρέπει να ισορροπεί ακριβώς στην μέση, κάτι βέβαια που και αυτό είναι αρκετά δύσκολο να συμβεί…
Βλέπεις για να υπάρξει το πνεύμα, "όπως και να το εννοεί ο καθένας μας", χρειάζεται απαραίτητα και την υλη, όσο και να θέλουν κάποιοι να την υποβιβάσουν.
Και το ποιο σημαντικό είναι πως θέλουμε να υπερβούμε την υλη (σώμα) και να εξελίξουμε το πνεύμα, αλλά δεν μπαίνουμε καν στην διαδικασία να γνωρίσουμε το τι είναι η υλη…

Να σε ζαλίσω με άλλη μια ερώτηση…
Τι εννοείς ….. «Στην παρούσα τουλάχιστον φάση της ζωής μας»

Notirk μια χαρά τα πας για πρωτάρης….
Αν βέβαια νοιώθεις άσχημα για τα λίγα ορθογραφικά σου λάθη, μπορείς μέσω του Word να επεξεργάζεσαι τα κείμενα σου για να διορθώνεις τα λάθη σου, αν και δεν βρίσκω τον λόγο γιατί είναι αρκετά κατανοητά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 10:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa555 γελασα με την ψυχη μου με το μηνυμα προς notirk,αλλα τελικα ειναι οπως λες,δεν εγινε τιποτα,δηλαδη δεν τρεχει τιποτα και δεν ηταν ο σκοπος να αγχωθει ο φιλος notirk.Καταλαβαινω τις αμυνες ενστικτου που προβαλλει.Ας τον βοηθησουμε ολοι να επιτυχη αυτο που ζητα.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 10:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε,φιλτατε notirk
Απο τιν πρωσφονισι που σου κανο καταλαβενης οτι δεν σε αποπαιρνω.
Οπως βλεπεις τα ορθογραφικα λαθη δεν αλλοιωνουν το νοημα της προτασης και τα εβαλα επιτηδες για να σου δειξω οτι δεν εχουν καμμια σημασια,οπως σωστα λεει και ο elo σε μια συζητηση αναζητησης.Σε παρακαλω βγαλε απο το μυαλο σου καθε αμφιβολια,περι προσπαθειας γελοιοποιησης εκ μερους μου.Κανεις δεν γεννηθηκε ξερολας.Ο καθεις ελαβε το μορφωτικο επιπεδο αναλογα με την διαθεση του και το περιβαλλον του.

Οχι,δεν εχει σημασια η μορφωση στην εσωτερικη αναζητηση.Μπορει να επιφερει καποιες δυσκολιες λογω δυσνοησης ορισμενων θεματων,αλλα εγκειται στην επιμονη του ενδιαφερομενου για μαθηση.Ισχυρα κινητρα,ισχυρη εξελιξη.


Σιγουρα μπορεις φιλε να μαθεις απο αυτο το forum και μεις απο σενα.Αλυσιδα η μορφωση.Το ενα φερνει το αλλο και ολα μαζι τη γνωση.

Τωρα στο θεμα,οπως θα ειδες συμφωνησα μαζι σου,για την πνευματικη εξελιξη.Δεν ξερω ομως σε ποιο επιπεδο εσωτερικης αναζητησης εχεις φθασει.Ισως αν θεσεις καποια ερωτηματα που να καταδεικνυουν ακριβως αυτο,να μπορεσουμε να σε πλοηγησουμε,γιατι αν αρχισουμε να σου λεμε
και συ δεν πατωνεις θα εχουμε αντιθετο αποτελεσμα.

Αυτα φιλε notirk και καλη συνεχεια.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 13:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

NARKISSA,γει σου

Εκτιμω τη προθεση σου να με ξεαγχωσεις,αλλα πιστεψεμε,καθολου μα κα- θολου δεν αγχωθικα.
Γιατι εξ'αλλου να αγχοθω;Mηπως και βγω απο το Forum λογω ανορθογραφιας και λογω συντακτικου;
Aν υπηρχε τετοιο ενδεχομενο,τοτε καλως να επερνα δρομο.
Ομως το τοσο λιγο χρονο που ειμαι εδω,καταλαβα οτι η ποιοτητα του
Forum ειναι αρκετα εως πολυ υψηλη που "δεν διυλιζει τον κονωπα για να καταπιει την καμιλο".
Θα ειχε ομως ενδιαφερον να δω την απαντηση απο το φιλο ΝΙΚΟΜΑΧΟ
στην ερωτηση μου αν το χαμηλο επιπεδο της μορφωσης μου-δεν το αρνουμαι εξ'αλλου-θα με εμποδισει να ανεβω στα ανωτερα πνευματικα
επιπεδα και στη σωτηρια της ψυχης μου.


Αν ηξερα να βαζω προσωπακια,θα εβαζα smile,big smile και cool

xa!xa!xa...τα εβαλα...εστω και σε λαθος θεση...



Έχω γνωρίσει στην ζωή μου φίλε μου -πίστεψέ με- πολλούς μα πάρα πολλούς ανθρώπους μορφωμένους έως και παρα-μορφωμένους ενίοτε τόσο πολύ που αυτό τους κατέστησε παραμορφωμένους σε σχέση με την ζωή και τα αποτελέσματά τους , γι'αυτό σου λέω πάμε...ετοιμάζω ταξίδι μοναχά για "πάρτυ σου"...νοερό αλλα και σε καλώ κάποια στιγμή να το κάνεις και ξέρεις που..???

..εκεί στο Μέτσοβο που συχνά πηγαίνω , εκεί λοιπόν θα συναντήσεις κάτι γεροντάκια με ζωηρά μάτια ... καθαρά...και άδολα...ντυμμένα με την τοπική αμφίεση και με μια γκλίτσα στο χέρι να κάθονται στην πλατεία του χωριού και να συζητούν...πλήσιασέ τους φίλε μου και νοιώσε την ανθρωπιά , λίγοι απέμειναν με τόσο ήρεμη ματιά και γλυκό χαμόγελο...όλη η σπουδή και η Σοφία της ζωής ζωγραφισμένη στην ευγένεια και στο χαμόγελό τους!!!

Τι να τον κάνεις τον "Χρυσό" και πόση αξία έχει σαν σε φόβους συνεχώς να μην στον κλέψουν αυτός σε βάζει..???

Η "Εξουσία" έχει και όσοι την έχουν ... το φόβο!!!

Ωστόσο θα ήθελα και ένα μπράβο στον συμπαθή συνδίκτυο Νικόμαχο , για τις επεξηγήσεις που έδωσε...αισθάνομαι μια ομορφιά να αναβλύζει εδώ μέσα κάποιες στιγμές..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πληνθέτης
troll


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 14:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πληνθέτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 15/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 15:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουτε συνθετης,ουτε πληνθετης,ουτε αναθετης.

Κ α τ α θ ε τ η ς ειμαι φιλτατε.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πληνθέτης
troll


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 15:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πληνθέτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 15/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πληνθέτης
troll


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 15:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πληνθέτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 15/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 18:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας Αγαπαω ολους,τη Narkissa,τον Promitheus,τον Earino,τον Elo και

ολους τους συνδυκτιοτες,μα μια σταλιτσα πιο πολυ Αγαπαω το Νικομαχο,

γιατι παλεψαμε διπλα-διπλα και κερδισαμε μαζυ μια νικη.

Νικομαχε,σ'υχαριστω γιατι ησουν η ευλογιμενη αιτια να διαπιστωσω

-ισως με εκπληξη- οτι αυτο που νομιζα οτι ειχα νικησει εδω και καιρο

και ειχα εφησυχασει,στη πραγματικοτητα,κρυβοταν μεσα βαθεια,ποιος

ξερει σε ποιο λαγουμι της ψυχης μου.

Τωρα καταλαβα για τα καλα,ποσο υπουλο θηριο ειναι η υπερηφανεια.

Νασαι καλα που το ξετρυπωσες.

Μπραβο μας για την ωρα,κερδισαμε μια τιμια νικη,μενουν πολλες μαχες

ακομα για να κερδισουμε τον πολεμο.

Συνεχιζουμε, παντα μπροστα και παντα πανω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 19:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Narkissa- Στην παρούσα τουλάχιστον φάση της ζωής μας, η ισορροπία ύλης και πνεύματος είναι μια κατάσταση πολύ ιδεαλιστική. Είναι, θεωρώ το τέλειο.

Ακριβώς έτσι είναι Narkissa, μια ζυγαριά που πρέπει να ισορροπεί ακριβώς στην μέση, κάτι βέβαια που και αυτό είναι αρκετά δύσκολο να συμβεί…
Βλέπεις για να υπάρξει το πνεύμα, "όπως και να το εννοεί ο καθένας μας", χρειάζεται απαραίτητα και την υλη, όσο και να θέλουν κάποιοι να την υποβιβάσουν.
Και το ποιο σημαντικό είναι πως θέλουμε να υπερβούμε την υλη (σώμα) και να εξελίξουμε το πνεύμα, αλλά δεν μπαίνουμε καν στην διαδικασία να γνωρίσουμε το τι είναι η υλη…

Να σε ζαλίσω με άλλη μια ερώτηση…
Τι εννοείς ….. «Στην παρούσα τουλάχιστον φάση της ζωής μας»



Χαχα! Κανένα πρόβλημα!! Καθόλου δεν με ζαλίζεις Elo, το ακριβώς αντίθετο! Είναι πολύ ωραίο να ανταλλάσσεις απόψεις.

Λοιπόν, πράγματι αυτό που είπα δεν ήταν σαφές και σωστά διατυπωμένο, αλλα δεν εννόησα κάτι περίπλοκο.

Με αυτή τη φράση ήθελα να καλύψω περιπτώσεις σχετικές πχ με τη μεταθανάτια ζωή, ανώτερες διαστάσεις κτπλ, όπου η ύλη είναι ίσως ανύπαρκτη ή και αχρείαστη, σύμφωνα με τις διάφορες αντιλήψεις που επικρατούν.

Εμείς όμως ζούμε στο τώρα, και σε αυτή τη "φάση"(ας μου επιτραπεί ο όρος)η ύλη ΥΠΑΡΧΕΙ, αποτελεί ΕΜΑΣ κατά το ήμισυ (ας πούμε ότι το άλλο μισό αποτελεί τον ψυχοπνευματικό μας κόσμο)και δεν είμαστε αρκετά "μάγκες" για να την απαρνηθούμε (όπως πολλοί θεωρητικά πρεσβεύουν), γιατί απλούστατα τη χρειαζόμαστε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 21:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Narkissa-Με αυτή τη φράση ήθελα να καλύψω περιπτώσεις σχετικές πχ με τη μεταθανάτια ζωή, ανώτερες διαστάσεις κτπλ, όπου η ύλη είναι ίσως ανύπαρκτη ή και αχρείαστη, σύμφωνα με τις διάφορες αντιλήψεις που επικρατούν.

Narkissa σου προτείνω να διαβάσεις αυτά τα λινκ όπου θα βρεις πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις πάνω σε αυτά που αναφέρεσαι και που θα σε κάνει να προβληματιστείς πάνω σε διάφορα θέματα…

Μετεμψύχωση & μετενσάρκωση
Η ΠΛΑΝΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 22:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Narkissa-Με αυτή τη φράση ήθελα να καλύψω περιπτώσεις σχετικές πχ με τη μεταθανάτια ζωή, ανώτερες διαστάσεις κτπλ, όπου η ύλη είναι ίσως ανύπαρκτη ή και αχρείαστη, σύμφωνα με τις διάφορες αντιλήψεις που επικρατούν.

Narkissa σου προτείνω να διαβάσεις αυτά τα λινκ όπου θα βρεις πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις πάνω σε αυτά που αναφέρεσαι και που θα σε κάνει να προβληματιστείς πάνω σε διάφορα θέματα…

Μετεμψύχωση & μετενσάρκωση
Η ΠΛΑΝΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ



Ευχαριστώ πολύ, Elo!

Edited by - Narkissa555 on 15/12/2010 22:13:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 22:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε notirk,ευχαριστω.

Βοηθησε λιγο να καταλαβω ακριβως,τι ειναι αυτο που σου συνεβη και τι ειναι αυτο που νομιζες οτι ειχες νικησει.Επειδη μπορω να ερμηνευσω τα λογια σου,ποικιλοτροπως και δεν θελω να οδηγηθω σε εσφαλμενη ερμηνεια.

Η υπερηφανεια που μπαινει στην υποθεση?

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 00:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε notirk,ευχαριστω.

Βοηθησε λιγο να καταλαβω ακριβως,τι ειναι αυτο που σου συνεβη και τι ειναι αυτο που νομιζες οτι ειχες νικησει.Επειδη μπορω να ερμηνευσω τα λογια σου,ποικιλοτροπως και δεν θελω να οδηγηθω σε εσφαλμενη ερμηνεια.

Η υπερηφανεια που μπαινει στην υποθεση?

2233


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 01:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Φιλε notirk,ευχαριστω.

Βοηθησε λιγο να καταλαβω ακριβως,τι ειναι αυτο που σου συνεβη και τι ειναι αυτο που νομιζες οτι ειχες νικησει.Επειδη μπορω να ερμηνευσω τα λογια σου,ποικιλοτροπως και δεν θελω να οδηγηθω σε εσφαλμενη ερμηνεια.

Η υπερηφανεια που μπαινει στην υποθεση?

2233



Παλευω χρονια για να υποταξω το θηριο που λεγεται "ΥΠΑΡΗΦΑΝΕΙΑ".


Ο σαρκασμος σου σχετικα με την ορθογραφια και το συντακτικο μου

δειχνει υπερηφανεια, η τσαντηλα που ενοιωσα, το ιδιο.

Η επαξηγηση σου στη συνεχεια δειχνει ταπεινοφροσυνη,οπως και τα

ομορφα συναισθηματα ταυτησης που μου προξενησε η επεξηγηση σου.

Ετσι για μενα ολο το σκηνικο ηταν μια μικρη νικη.

Ελπιζω τωρα να εγινα κατανοητος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy