ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η γη είναι επίπεδη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 08:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://frikipaideia.wikia.com/wiki/%CE%95%CF%80%CE%AF%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B7_%CE%93%CE%B7
Κάποιοι λένε πως αν η γη ήταν επίπεδη, ο ουρανός θα έπρεπε να πέσει στα κεφάλια μας. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ! MHN TOYΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤE!!. Aυτά τα λένε πράκτορες των μυστικών μαύρων δυνάμεων(και δυνάμεις κατά των Ελ). Η αλήθεια είναι άλλη: Τον ουρανό τον συγκρατούν οι 1.000.000 πράσινοι φτερωτοί νάνοι. Πότε πότε μερικοί κλάνουν (βασική αιτία του φαινομένου του θερμοκηπίου)και τότε ακούτε βροντές. Άλλες φορές κατουράνε ομαδικά και τότε βρέχει.

Η Επίπεδη Γη όταν φταρνίστηκαν όλοι οι πράσινοι φτερωτοί νάνοι μαζί. **** happens!
Άλλο ψεμα: Αφού η γη είναι επίπεδη, γιατί δεν έχει πέσει κανένας από την άκρη της; ΒΕΒΑΙΩΣ και έχουν πέσει, όχι μόνο ένας αλλά πολλοί. Ο ΤΙΤΑΝΙΚΟΣ τι νομίζετε πως έπαθε; Μην ακούσω αηδίες περί παγόβουνου κτλ κτλ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΕΠΕΣΕ ΡΕ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΔΕΕΕΣ!. Όσοι πρόλαβαν να εγκαταλείψουν το πλοίο πριν προλάβει να πέσει στο κενό συλλέχθηκαν από ειδικές μονάδες, οι οποίες τους υπνώτισαν και τους έπεισαν πως ήταν ναυάγιο. ΗΙΝΤ: τι νομίζετε πως έπαθαν όσοι "εξαφανίστηκαν" στο Τρίγωνο των Βερμούδων;;;
Αφού η γη είναι επίπεδη, γιατί δεν έχει προσέξει κανένας την άκρη της; Τα αρχαία χρόνια θα μπορούσε κάποιος πράγματι να το παρατηρήσει, αλλά σήμερα έχουν δημιουργηθεί και τοποθετηθεί στις άκρες χωροτηλεμεταφορείς ώστε μόλις τους περάσεις ΑΥΤΟΜΑΤΑ σε τηλεμεταφέρουν στην άλλη άκρη, και συ ο χαζός νομίζεις πως η γη είναι στρογγυλή!

Η πραγματική αιτία της απομάκρυνσης των ηπείρων!
Αν είναι έτσι τότε πως εξηγείς τα Ηφαίστεια; Απλό: Στην κάτω πλευρά της γης ζει ένας λαός με την ονομασία ΛΑΜΟ-ΓΙΕΣ (πάει να πει: Οι Άνθρωποι με πολύ ελεύθερο χρόνο και χρήμα). Αυτός ο λαός λοιπόν είναι κατά χιλιάδες χρόνια πιο ανεπτυγμένος από μας και έχει το τεχνολογικό υπόβαθρο για να διαχειρίζεται ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσά ενέργειας. Τα Ηφαίστεια είναι αποτέλεσμα βιομηχανικών ατυχημάτων που συμβαίνουν στα εργοστάσιά τους. Η ίδια φυλή έχει αναπτύξει και τους χωροτηλεμεταφορείς που λέγαμε πριν.
Και όλα αυτά που έχουμε διαβάσει και δει για το Διάστημα, την υδρόγειο κτλ κτλ; Μα καλά, ΝΤΙΠ χαζοί είστε; Δεν καταλαβαίνετε τίποτα; Εδώ δεν έχουν κωλώσει να κάνουν τόσα άλλα πράγματα που είπαμε παραπάνω, θα κώλωναν στο να πλαστογραφήσουν φωτογραφίες και να σκηνοθετήσουν περιπάτους στο διάστημα; Είσαστε σοβαροί;;


και όποιος διαφωνεί με τα παραπάνω του δίνω σαν απάντηση το παρακάτω μήνυμα του Craven

quote:
Έχεις δίκιο... πάμε πάλι επανάληψη γιατί η επανάληψη μήτηρ μαθήσεως.. έχουμε και λέμε για δεύτερη φορά, είσαι στο παράξενο (δεν κουράστηκες να σου λένε τα ίδια ειλικρινά?) έχεις θέματα με φαντάσματα, αστροπύλες, μώρα, ουιτζα, δαίμονες και δεν ξέρω γω τι άλλο.. ειλικρινά τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου όταν σε ένα τέτοιο forum μπαίνεις σε ένα θέμα και λες "αυτό που συζητάτε θέλω να το δω ή θέλω αποδείξεις" θες δηλαδή να σου φέρουν τον κάσπερ το φαντασματάκι? να πιάσει κάποιος την μώρα με απόχη να στην φέρει? να κόψει ένα κέρατο απ τον βελζεβούλη να στο δείξει? να σου στείλει με courrier μια αστροπύλη σε 2 εργάσιμες? δηλαδή ειλικρινά φαντάζομαι ένας οποιοσδήποτε με στοιχειώδη λογική δεν θα ρώταγε σε ένα τέτοιο forum μια τόσο .. δεν θα χαρακτηρίσω.. ερώτηση.. και αν πίστευε πως ένα τέτοιο forum αντιβαίνει με την λογική του ή του προσβάλει την νοημοσύνη του, απλά δεν θα έμπαινε καν (εκτός αν για κάποιο αδιανόητο λόγο σας κάνει να νοιώθετε σημαντικοί αυτό).. ειλικρινά πόσο πιο απλά μπορεί να στο πεί κανείς? Βέβαια είμαι σίγουρος πως πάλι δεν κατάλαβες αλλά δεν πειράζει σε δουλειά να βρισκόμαστε αφού μεταξύ μας αυτό γουστάρεις την κοντρίτσα και την μανούρα να πιστεύεις πως τσιγκλίζεται ο απέναντι κτλ (έλα μεταξύ μας τώρα) :) γιατί να σου χαλάσω χατήρι κρίμα είναι (αν και φτάνει τώρα .. τρίτη επανάληψη είναι υπερβολή ακόμα και για εμένα) :) πάμε παρακάτω :)


έτσι λοιπόν Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΕΔΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 11:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγόρι μου... άσε το πλέξιμο... σε χαλάει δε το βλέπεις...?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 12:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγόρι μου... άσε το πλέξιμο...

Γιατί καλέ ? μάθε τέχνη κι αστην ...

Απλα δεν υπήρχε λόγος να ανοίξει νεο θέμα για να μας (ξανα) πει τη γνώμη του .
Όπως είπαν κι άλλοι συνομιλητές, ανοίγει κάποιος ενα θέμα , αν θες μπαίνεις λες την όποια άποψη σου και τέλος ,

δεν είναι δυνατόν να διεκδικεί κάποιος το τίτλο του φωτεινού παντογνώστη(*) και να θεωρεί όλους τους άλλους ευκολόπιστους.

(*)Παιχνίδι από τα παλιά ..
(αι στο καλό συγκινούμε όταν θυμάμαι τα παλιά )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Underground
Μέλος 2ης Βαθμίδας


192 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 13:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γη είναι τριγωνική !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 15:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Underground
Η γη είναι τριγωνική !

δεν διαφωνώ στο σχήμα της, μπορεί να είναι και τρίγωνη απλά λέω ότι δεν είναι σφαίρα και ότι έχει αρχή και τέλος

quote:
Avallon
Αγόρι μου... άσε το πλέξιμο... σε χαλάει δε το βλέπεις...?

έχεις καμιά αντίρρηση πάνω σε αυτά που λέω; αν έχεις μαθέ ότι εδώ είναι το παράξενο και μπορεί ο καθένας μας να λέει το μακρύ και το κοντό του χωρίς να χρειάζεται να το τεκμηριώσει

quote:
Γιατί καλέ ? μάθε τέχνη κι αστην ...
Απλα δεν υπήρχε λόγος να ανοίξει νεο θέμα για να μας (ξανα) πει τη γνώμη του .
Όπως είπαν κι άλλοι συνομιλητές, ανοίγει κάποιος ενα θέμα , αν θες μπαίνεις λες την όποια άποψη σου και τέλος ,

δεν είναι δυνατόν να διεκδικεί κάποιος το τίτλο του φωτεινού παντογνώστη(*) και να θεωρεί όλους τους άλλους ευκολόπιστους.

(*)Παιχνίδι από τα παλιά ..
(αι στο καλό συγκινούμε όταν θυμάμαι τα παλιά )


αυτό λέω και εγώ, αν έχεις να πεις κάτι περί του θέματος ευχαρίστως να το ακούσουμε, εκτός αν και εσύ είσαι με τους άλλους τους ευκολόπιστους που θεωρούν ότι ότι τους μαθαίνουν στο σχολειό είναι αλήθεια
ξυπνήστε η γη είναι επίπεδη και τόσα χρονιά σας λένε ψέματα τα μυστικά κέντρα εξουσίας, πάρτε το χαμπάρι

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Optimouse
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 16:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Optimouse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ξεχνάμε και την Flat Earth Society. Όσο για τις διαστημικές φωτογραφίες είναι photoshopped, τα αστέρια στον ουρανό είναι λάμπες κρεμασμένες σε αερόστατα που κινούνται σιγά σιγά, φυσικά και το φεγγάρι είναι ένα μεγάλο φωτεινό μπαλόνι, τα αεροπλάνα δεν κόβουν δρόμο, είναι συνωμοσίες, έχουν πλοία στις άκρες για να μην φύγει κανένας ξέμπαρκος και βρει το πλέγμα κανείς, κλπ, κλπ. Όλα προμελετημένα έτσι γιατί θέλουν να έχουν κοντρόλ.

Πάντως αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί όλοι θέλουν την περιορισμένη γη; Όταν είναι σφαιρικιά κάνει λούπες και την έχουμε ανακαλύψει όλη (εντάξυ, μετά μπορείς να πας σε βάθος/ύψος στα ανεξερεύνητα του βυθού ας πούμε ή σε απρόσμενες χαράδρες). Αλλά μια και λένε πως είναι σεντόνι, εγώ θα γούσταρα μια 2d γη που όμως είναι ένα άπειρο επίπεδο! Φαντάσου θα επεκτεινόμασταν και επεκετιενόμασταν και επεκτεινόμασταν και θα ανακαλύπταμε καινούρια πράγματα συνέχεια. Η εξερεύνηση δεν θα τέλειωνε. Και δεν θα ήταν όπως η διαστημική που μετά από πολλά χρόνια θα ανακαλύψουμε κάτι που θα την κάνει εφικτή με τέτοιες αποστάσεις και πρέπει να περιμένουμε γενιές. Θα ήταν π.χ. θα πηγαίναμε στα γνωστά άκρα, θα χτίζαμε τις πόλεις μας και μετά θα ξορμούσαμε για άλλα. Ένα ατέλειωτο λοστ περιπέτειας που θα έχει εξερευνήσεις και δεν θα βρίσκαμε μετά τη λούπα από την άλλη. Το τέλειο 2d επίπεδο με άπειρη γη. Στα πολύ μακρία 1000000 χλμ. θα ανακαλύπταμε και εξωγήϊνους και πολύ παράξενες μορφές, ΖΗΤΩ η INFINITE 2D EARTH!!!

Πραγματικά το σκεφτόμουνα. Έχουν οι άλλοι θεωρίες για επίπεδες γέες που τις σέρνουν κάτι ελέφαντες στην ράχη μιας χελώνας αλλά λείπει η υπερεξερεύνηση. Γιατί όλα θέλουν να τα κόβουν;

I don't exist.

Edited by - Optimouse on 13/02/2011 16:11:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 16:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όπως τα λες Optimouse. μας έχουν βάλει σε ένα μόνο κομμάτι της απεριόριστης γης και είμαστε φυλακισμένοι εδώ στα όρια του κομματιού αυτού, έχουν βάλει τηλεμεταφορείς που μας οδηγούν στην άλλη πλευρά και εμείς νομίζουμε ότι έχουμε κάνει τον γύρο της γης

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 04:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γνωστό ότι υπάρχει και αυτή η παράδοξη θεωρία περί επίπεδης γης και η Flat Earth Society που ανέφερε προηγουμένως ο φίλος Optimouse συνιστά έναν ένθερμο εκπρόσωπό της. Νομίζω θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε τι οδήγησε τους υποστηρικτές αυτής της θεωρίας στην υιοθέτηση της.

Ωστόσο με προβληματίζει το αρχικό μήνυμα του φίλου άθεου ως προς το συμπέρασμά του και το κίνητρο ανοίγματος του topic γενικότερα.

quote:
αθεος

και όποιος διαφωνεί με τα παραπάνω του δίνω σαν απάντηση το παρακάτω μήνυμα του Craven


quote:
αθεος

έτσι λοιπόν Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΕΔΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ


Απ'όσο κατάλαβα το θέμα ανοίχτηκε ως "συνέχεια" μιας διαμάχης που έχει ξεσπάσει σε άλλο topic και συγκεκριμένα στο Stargate και Κόλπος του Άντεν: Μια περίεργη υπόθεση ή ένα ακόμη κόλπο; όπου και βρίσκουμε το μήνυμα του Craven (Απεστάλη: 12/02/2011, 19:53:19) στο οποίο μας παραπέμπει ο άθεος στο παρόν topic.

Εδώ πρέπει να επισημανθεί ότι σκοπός κάθε νέου θέματος είναι να προκύψει δημιουργικός και γόνιμος διάλογος πάνω σ'αυτό, σε πολιτισμένα πλαίσια κι όχι να ειρωνευτούμε άλλα μέλη συντηρώντας ανούσιες και καταστρεπτικές για έναν υγιή διάλογο κόντρες. Δυστυχώς στο παρόν θέμα διακρίνεται μια ειρωνική διάθεση από τον θεματοθέτη προς ένα άλλο μέλος με αφορμή μια διαφορετική συζήτηση(!), κάτι που είναι κατακριτέο και κινείται προς λανθασμένη κατεύθυνση. Ελπίζω αφ'ενός ο φίλος άθεος να κατανοήσει τα παραπάνω, αφ'ετέρου να μην δοθεί συνέχεια από άλλους φίλους/φίλες στις άσκοπες αψιμαχίες.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 06:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απ'όσο κατάλαβα το θέμα ανοίχτηκε ως "συνέχεια" μιας διαμάχης που έχει ξεσπάσει σε άλλο topic και συγκεκριμένα στο Stargate και Κόλπος του Άντεν: Μια περίεργη υπόθεση ή ένα ακόμη κόλπο; όπου και βρίσκουμε το μήνυμα του Craven (Απεστάλη: 12/02/2011, 19:53:19) στο οποίο μας παραπέμπει ο άθεος στο παρόν topic.

Εδώ πρέπει να επισημανθεί ότι σκοπός κάθε νέου θέματος είναι να προκύψει δημιουργικός και γόνιμος διάλογος πάνω σ'αυτό, σε πολιτισμένα πλαίσια κι όχι να ειρωνευτούμε άλλα μέλη συντηρώντας ανούσιες και καταστρεπτικές για έναν υγιή διάλογο κόντρες. Δυστυχώς στο παρόν θέμα διακρίνεται μια ειρωνική διάθεση από τον θεματοθέτη προς ένα άλλο μέλος με αφορμή μια διαφορετική συζήτηση(!), κάτι που είναι κατακριτέο και κινείται προς λανθασμένη κατεύθυνση. Ελπίζω αφ'ενός ο φίλος άθεος να κατανοήσει τα παραπάνω, αφ'ετέρου να μην δοθεί συνέχεια από άλλους φίλους/φίλες στις άσκοπες αψιμαχίες.


λάθος κατάλαβες, πολύ απλά έφερα την γνωστή θεωρία της επίπεδης γης και με την θέση του Craven (που την χειροκρότησαν πολλοί) προσπαθώ να την ενισχύσω

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 11:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Wow.. άνοιξες ολόκληρο θέμα για να πεις ότι σύμφωνα με αυτό που έγραψα θεωρώ ότι ισχύει ότι γράφεται εδώ μέσα ή ότι κάποιος δεν έχει δικαίωμα στον (πολιτισμένο) αντίλογο-διάλογο .. αυτό δηλαδή εσύ κατάλαβες (υπάρχει η άποψη ότι να διαστρεβλώνεις τα λόγια του άλλου είναι η καλύτερη επίθεση αλλά φυσικά αυτό δεν ισχύει εδώ αφου μιλάμε για γεγονότα! έχεις απόλυτο δίκιο!).. και άνοιξες ολόκληρο θέμα κιόλας για να μου την πεις (και λίγα μου έκανες)! μεγάλη μου τιμή ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα ερχόταν μια τέτοια σπουδαία για εμένα μέρα αφού απ ότι κατάλαβα είναι κάτι τόσο σπουδαίο για σένα ίσως σπουδαιότερο και απ τα προβλήματα της χώρας (που φυσικά είναι).
So για να δούμε, δηλαδή απέδειξες ότι εγώ σύμφωνα με αυτά που είπα (ε είναι ξεκάθαρο άλλωστε το είπα ξεκάθαρα επι λέξη), πιστεύω (ή έστω δεν έχω δικαίωμα να έχω αντίλογο προς όποιον πιστεύει) πως η γή είναι επίπεδη (τι τελικά δεν είναι?), πως υπάρχει αστροπύλη, φαντάσματα κτλ πως όλα τα θέματα εδώ μεσα έχουν για μένα βάση (βέβαια το ότι απλά σέβομαι τους άλλους που να σου περάσει απ το μυαλό.. δεν ισχύει άλλωστε οπότε δίκιο έχεις έτσι είναι με κατάλαβες).. Προφανώς πρέπει να το κλείσουν το forum αφού για σένα και τον underground απ ότι κατάλαβα δεν πρέπει να υπάρχει. Τι νόημα να υπάρχει ένα φορουμ που ένα μάτσο ηλίθιοι γράφουν όλη μέρα βλακείες.. καλά που υπάρχετε και εσείς να τους την λέτε να τους συνετίζετε, ακούς εκεί μπήκαν στο "παράξενο" και περίμεναν πως θα μπορούν να γράψουν ελεύθερα το τι άκουσαν, είδαν ή πιστεύουν τα γελοία ποταπά ανθρωπουβρίδια! θα τους δείξετε εσείς! μαζί σας! πάμε και σε άλλα forum σαν άλλοι υπέρμαχοι σταυροφόροι! στην πυρά όλοι! α ρε μεσαίωνα τι ωραία εποχή κρίμα έφυγε νωρίς! Αυτός ο καραγκιόζης ο Βολταίρος φταίει που έδωσε θάρρος σε όλους να λεν την γνώμη τους δήθεν πολιτισμένα και να πρέπει και καλά οι άλλοι να υπερασπίζονται ντεμεκ το δικαίωμα τους και άλλες τέτοιες αηδίες. Είμαι σίγουρος ότι όσοι διαβάσουν αυτό το σπουδαίο και εποικοδομητικό θέμα θα νοιώσουν τέτοιο ρίγος και ντροπή που δεν θα ξαναγράψουν τίποτα και χαίρομαι που συνέβαλα σε αυτό!

[HidenModeFromProtectorsOfEverything]
Όσο για την επίπεδη γή αν το πιστεύεις τότε εγώ μαζί σου φυσικά δεν θα στην πω (αρκεί να μην σε πάρει χαμπάρι κάνας άθεος ή κανας underground) αφού είναι δικαίωμα σου να το πιστεύεις και μπορούμε όμορφα και πολιτισμένα να το συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις αλλά μην με μαρτυρήσεις Please γιατί μετά θα χω πρόβλημα και ποιος με γλυτώνει απ αυτούς! μέχρι και νέο θέμα μπορεί να ανοίξουν και μετά δεν με ξεπλένει ούτε ο Νιαγάρας.[/HidenModeFromProtectorsOfEverything]

ps. Τώρα μεταξύ μας όταν λέω εγώ ότι μερικοί πρέπει να βρείτε επειγόντως φίλους και ασχολίες φταίω? :)
ps2. Έπεσα στην λούμπα όπως λένε "ταισα τα trolls" αλλά δεν πειράζει εγώ καλά περνάω :) όσους τα παίρνουν σοβαρά λυπάμαι ;) μην ανησυχείς agnostic δεν σκοπεύω να το συνεχίσω.. σοβαρά και χωρίς καμιά ειρωνία δέχομαι τα λεγόμενα του άθεου, είμαι λάθος και ευκολόπιστος (ώς και βλάκας και γελοίος) και δεκτά τα πάντα.. victory is theirs :)

Edited by - Craven on 14/02/2011 11:43:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 15:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Wow.. άνοιξες ολόκληρο θέμα για να πεις ότι σύμφωνα με αυτό που έγραψα θεωρώ ότι ισχύει ότι γράφεται εδώ μέσα ή ότι κάποιος δεν έχει δικαίωμα στον (πολιτισμένο) αντίλογο-διάλογο .. αυτό δηλαδή εσύ κατάλαβες (υπάρχει η άποψη ότι να διαστρεβλώνεις τα λόγια του άλλου είναι η καλύτερη επίθεση αλλά φυσικά αυτό δεν ισχύει εδώ αφου μιλάμε για γεγονότα! έχεις απόλυτο δίκιο!).. και άνοιξες ολόκληρο θέμα κιόλας για να μου την πεις (και λίγα μου έκανες)! μεγάλη μου τιμή ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα ερχόταν μια τέτοια σπουδαία για εμένα μέρα αφού απ ότι κατάλαβα είναι κάτι τόσο σπουδαίο για σένα ίσως σπουδαιότερο και απ τα προβλήματα της χώρας (που φυσικά είναι).

όπως είπα και στον Agnostic πολύ απλά ισχυροποιώ την θεωρία της επίπεδης γης με την τοποθέτηση σου, που οι περισσότεροι την χειροκρότησαν ως μέγιστη σοφία
και φυσικά δεν γίνετε λόγος για διαστρέβλωση, από την στιγμή που μεταφέρω αυτούσιο το μήνυμα σου
με το μήνυμα σου δεν λέω (όπως και εσύ φυσικά δεν λες) ότι δεν πρέπει να υπάρχει αντίλογος αλλά ότι πολύ απλά βρισκόμαστε στο παράξενο με τα φαντάσματα τις αστροπύλες και όλα αυτά και ότι δεν χρειάζονται αποδείξεις
και τέλος φυσικά και δεν θέλω να στην πω, μην βαυκαλίζεσαι


quote:
So για να δούμε, δηλαδή απέδειξες ότι εγώ σύμφωνα με αυτά που είπα (ε είναι ξεκάθαρο άλλωστε το είπα ξεκάθαρα επι λέξη), πιστεύω (ή έστω δεν έχω δικαίωμα να έχω αντίλογο προς όποιον πιστεύει) πως η γή είναι επίπεδη (τι τελικά δεν είναι?), πως υπάρχει αστροπύλη, φαντάσματα κτλ πως όλα τα θέματα εδώ μεσα έχουν για μένα βάση (βέβαια το ότι απλά σέβομαι τους άλλους που να σου περάσει απ το μυαλό.. δεν ισχύει άλλωστε οπότε δίκιο έχεις έτσι είναι με κατάλαβες).. Προφανώς πρέπει να το κλείσουν το forum αφού για σένα και τον underground απ ότι κατάλαβα δεν πρέπει να υπάρχει. Τι νόημα να υπάρχει ένα φορουμ που ένα μάτσο ηλίθιοι γράφουν όλη μέρα βλακείες.. καλά που υπάρχετε και εσείς να τους την λέτε να τους συνετίζετε, ακούς εκεί μπήκαν στο "παράξενο" και περίμεναν πως θα μπορούν να γράψουν ελεύθερα το τι άκουσαν, είδαν ή πιστεύουν τα γελοία ποταπά ανθρωπουβρίδια! θα τους δείξετε εσείς! μαζί σας! πάμε και σε άλλα forum σαν άλλοι υπέρμαχοι σταυροφόροι! στην πυρά όλοι! α ρε μεσαίωνα τι ωραία εποχή κρίμα έφυγε νωρίς! Αυτός ο καραγκιόζης ο Βολταίρος φταίει που έδωσε θάρρος σε όλους να λεν την γνώμη τους δήθεν πολιτισμένα και να πρέπει και καλά οι άλλοι να υπερασπίζονται ντεμεκ το δικαίωμα τους και άλλες τέτοιες αηδίες. Είμαι σίγουρος ότι όσοι διαβάσουν αυτό το σπουδαίο και εποικοδομητικό θέμα θα νοιώσουν τέτοιο ρίγος και ντροπή που δεν θα ξαναγράψουν τίποτα και χαίρομαι που συνέβαλα σε αυτό!

ποιος σου είπε ότι δεν πρέπει να υπάρχουν τα θέματα αυτά; απλά θα πρέπει να υποστηρίζονται με τεκμήρια(κάτι που θα κάνω για την επίπεδη γη )
καλό θα ήταν να μην ειρωνεύεσαι είναι κρίμα να ρίχνεις το επίπεδο της συζήτησης

quote:
Όσο για την επίπεδη γή αν το πιστεύεις τότε εγώ μαζί σου φυσικά δεν θα στην πω (αρκεί να μην σε πάρει χαμπάρι κάνας άθεος ή κανας underground) αφού είναι δικαίωμα σου να το πιστεύεις και μπορούμε όμορφα και πολιτισμένα να το συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις αλλά μην με μαρτυρήσεις Please γιατί μετά θα χω πρόβλημα και ποιος με γλυτώνει απ αυτούς! μέχρι και νέο θέμα μπορεί να ανοίξουν και μετά δεν με ξεπλένει ούτε ο Νιαγάρας.

μα δεν το πιστεύω, είναι επίπεδη και θα σε παρακαλέσω για μια ακόμη φορά να σταματήσεις την ειρωνεία αν θεωρείς ότι δεν είναι σωστό το ότι η γη είναι επίπεδη μπορείς να τοποθετηθείς


quote:
ps. Τώρα μεταξύ μας όταν λέω εγώ ότι μερικοί πρέπει να βρείτε επειγόντως φίλους και ασχολίες φταίω? :)
ps2. Έπεσα στην λούμπα όπως λένε "ταισα τα trolls" αλλά δεν πειράζει εγώ καλά περνάω :) όσους τα παίρνουν σοβαρά λυπάμαι ;) μην ανησυχείς agnostic δεν σκοπεύω να το συνεχίσω.. σοβαρά και χωρίς καμιά ειρωνία δέχομαι τα λεγόμενα του άθεου, είμαι λάθος και ευκολόπιστος (ώς και βλάκας και γελοίος) και δεκτά τα πάντα.. victory is theirs :)

είναι κρίμα να συνεχίζεις να ρίχνεις την συζήτηση τόσο χαμηλά με προσωπικές επιθέσεις σε ένα άτομο που δεν σου έκανε τίποτα.
πιθανόν να ανηκεις στους πολεμίους της αλήθειας και να προσπαθείς να με μειώσεις που φέρνω την αλήθεια στους ανθρώπους, αλλά να ξέρεις ότι δεν θα μπω στην παγίδα που προσπαθείς να μου στήσεις, δεν πρόκειται να κάνω προσωπικές επιθέσεις, θα γράφω μονό την αλήθεια

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 16:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ο είρων :) είναι ειλικρινά τόσο σουρεαλιστικό να σε λέει κάποιος είρωνα όταν το πρόβλημα σου εξαρχής με αυτόν ήταν ακριβώς πως ειρωνευόταν τους πάντες αλλά πέτυχε γιατί ακριβώς αυτό ήθελα να σου δείξω! Είπα να δεις πως είναι να σε ειρωνεύονται τουλάχιστον κάτι κατάφερα αφού είδες πως μόνο όμορφο δεν είναι. Όσο για το τι έγραψα, το να ζητάς αποδείξεις έγραψα είναι παράλογο όταν γράφει κάποιος για θέματα που ΔΕΝ μπορεί εκ των πραγμάτων να σου τις δώσει (τι τεκμήρια να σου δώσει παραπάνω κανείς για έναν δαίμονα πχ? να στον φέρει μπροστά σου?) δεν ανέφερα τιποτα περί αντιλόγου (δες δικό μου αντίλογο πχ στο 2012 και άλλα θέματα) ΑΛΛΑ πολιτισμένου και ορθού με διάλογο και όχι με ειρωνεία (είδες πως σε ενόχλησε εσένα?) αλλά και πάλι υπεκφεύγεις γιατί το βασικό μου θέμα και πρόβλημα ήταν η ειρωνεία σας εξαρχής (εκτός αν μετράει μόνο η δικιά μου να ξέρω) και φυσικά σε δεύτερη μοίρα οι αποδείξεις.
Τέλος πάντων είπαμε άλλωστε κέρδισες (χωρίς δόση ειρωνείας απλά με κουράζει όλο αυτό και κάποιος πρέπει να κάνει πίσω αλλιώς θα αναλωθούμε σε διαμάχες) τι παραπάνω θες? :)
Ας μην χαλάμε άλλο το forum με ανούσια post και το να ανοίξεις ένα θέμα απλά για να πείς κάτι εντελώς ανούσιο και στην πράξη για να την πείς στο 90% του forum πραγματικά δεν είχε κανένα νόημα και φαντάζομαι το ξέρεις και εσύ ο ίδιος. Η λογική δεν είναι κακή και εγώ συνήθως με αυτή πορεύομαι και σε πολλά πράγματα συμφωνώ μαζί σου και ας νομίζεις το αντίθετο αλλά διαφωνώ κάθετα με το να επιβάλει ο καθένας την λογική του στον απέναντι. Αν κάποιος λοιπόν πιστεύει στα φαντάσματα δεν σου χρωστάει καμιά εξήγηση ειδικά αν είσαι εριστικός απέναντι του. Αν δεν μπορέσει δηλαδή να στην δώσει τι σημαίνει αυτό για σένα, τι θα έπρεπε να σημαίνει γιαυτόν και γιατί μετά θα δικαιούται ειρωνία και χλευασμό?
Που το γράφει ότι πρέπει να είσαι επιστήμονας ή ερευνητής για να έχεις δικαίωμα να γράψεις σε αυτό το forum (που άλλωστε υπάρχει για θέματα ΠΑΡΑΞΕΝΑ χωρίς λογική και προφανώς στο σύνολο τους και χωρίς βάση) και να τεκμηριώνεις τα πάντα? μήπως πρέπει λιγάκι να ξανασκεφτείς τι λες?
Όμως όπως και να χει αν θες να πείς ευγενικά "εγώ πάντως παιδιά θεωρώ πως είναι δύσκολο να γίνει αυτό γιατι μπλα μπλα μπλα" δεν θα έχεις σίγουρα τις ίδιες αντιδράσεις με το να πείς (βλέπε underground) "ο ελέφαντας που είναι και αργεί ;" έτσι για να τονίσεις ότι οι άλλοι λένε βλακείες πχ
ή βλέπε εσένα:
"έχεις απόλυτο δίκιο είναι συνωμοσία για να κρύψουν την αστροπύλη
αλλά είναι τόσο χαζοί που έβαλαν κωδικό όνομα κάτι που παραπέμπει στην αποστολή που θέλουν να καλύψουν

αφού στον στρατό όταν λέμε ότι θα κάνουμε πέλεκυς 1 ξέρουμε ότι θα έχουμε ένα τσεκούρι το πέλεκυς δυο σημαίνει δυο τσεκούρια και πάει λέγοντας

στο ιράκ η καταιγίδα της ερήμου ήταν γιατί πήγαν και έριξαν νερό"

ή το

"εγώ λέω ότι είναι και το εντερπράιζ εκεί και άκουσα ότι από μάρτη θα είναι και το γκαλάκτικα
συνολική δύναμή εγώ λέω 413 πλοία 332 αστρόπλοια και 143 βιμάνας
αν τώρα υπολογίσουμε ότι εκτός νάτο έχουν στείλει άλλες 10 χώρες, τότε όλο αυτό μας κάνει 11(νάτο+ λοιπές χώρες)888(σύνολο στρατιωτικής δύναμης)

11888 τυχαίο; δεν νομίζω"

Που ήταν και το post που αποφάσισα να απαντήσω.
(αλήθεια τα λεγόμενα σου, σου θυμίζουν λίγο το στύλ μου που τόσο σε ενόχλησε? ;))

Ο ένας τρόπος λοιπόν δείχνει ότι θες να συζητήσεις ο άλλος τρόπος (που επιλέγεις) δείχνει ότι θες να δημιουργήσεις θέμα, να ειρωνευτείς και απλά να την πείς. Έτσι για να μιλάμε ανοιχτά και σοβαρά και να μην δουλευόμαστε λοιπόν.
Χαίρομαι λοιπόν που ίσως έτσι δεις τα πράγματα απ την απέναντι πλευρά αφού φαίνεται να σε ενόχλησε τόσο το ίδιο σου το στυλάκι απέναντι στους άλλους.

Ότι άλλο θες μπορούμε να τα πούμε σε pm ή μέσω mail αρκεί να είναι σε πολιτισμένο τόνο και διάλογο :) θα μπορούσα να σχολιάσω και να πω πολλά (σε σοβαρό διάλογο φυσικά) για όσα έγραψες αλλά θεωρείς ότι έχει νόημα όταν ο απέναντι είναι προαποφασισμένος για τα πάντα και δεν είναι σκοπός του ο σοβαρός διάλογος αλλά το τσίγκλισμα και η ειρωνία? Εγώ όχι οπότε το αφήνω εδώ όπως υποσχέθηκα και θα αφήσω να γράφεις μόνο την αλήθεια (σου) ... έλα sorry πλάκα κάνω για το "σου" τελευταίο ήταν :)


Edited by - Craven on 14/02/2011 16:28:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Underground
Μέλος 2ης Βαθμίδας


192 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 16:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή βλέπω ότι αναφέρεις και εμένα, στην ερώτηση που είναι ο ελέφαντας και αργεί ας πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή.

Πρώτα απ'ολα δεν ξεκίνησα εγώ το θέμα περί ελέφαντα αλλά ήταν πρώτα η απάντηση περί το στοιχειών που έψαχνα.

"Eχω τον ελέφαντα... Μη με βάζεις να αποδείξω πως είναι ελέφαντας... Πες μου μόνο που να τον παρκάρω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 16:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γράψε λάθος τότε και ζητώ συγνώμη πάνω στην βιασύνη μου.. βάζω δε στην θέση τους ενδεικτικά τα παρακάτω:
"Πολλές ταινίες βλέπουν μερικοί και πιστεύουν ότι με τους δορυφόρους οι Αμερικανοί μπορούν να κάνουν τα πάντα..."
"Νομίζω έχει πάει και ο Μαγκαιβερ στον κόλπο του Aden."
"ναι το συμπέρασμα ειναι οτι υπάρχει αστροπυλη, χαχαχαχα" (μάλιστα ειρωνική απάντηση στο τέλος απαντήσεων και προς εμένα αυτό σε άσχετο σημείο και θέμα)

Σου κάνουν καλύτερα? Παίζουμε κρυφτό νομίζω. Ξαναλέω μην δουλευόμαστε ο τρόπος του καθενός φαίνεται ξεκάθαρα δεν είναι τρελός ο καθένας να σας θεωρεί εριστικούς. Επίσης η έννοια εριστικός αφορά ακόμα και όταν δεν υπάρχει μεν δόση ειρωνείας (όπως υπάρχει παραπάνω) αλλά απορέει απο το όλο στυλ του λόγου κάποιου (το να γράφεις 10 ποστ να ζητάς ξανά και ξανά κυνικά αποδείξεις ή ενδείξεις όπως λες και ότι και να σου γράφουν αφού αυτά μπορούν εσύ να επαναλαμβάνεις το ίδιο σαν να λες ότι και να μου λέτε σας γράφω θέλω ενδείξεις που θεωρώ ΕΓΩ ενδείξεις είναι εριστικό κανονικά και με τον νόμο σε ένα forum)
Όπως και να χει και προς εσένα πάει το ίδιο αν θες να το συζητήσουμε παραπάνω μπορείς να μου στείλεις pm ή email και ξαναλέω δεν διαφωνώ με τα πιστεύω σας αλλά με τον άσχημο τρόπο που τα περνάτε στους άλλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Underground
Μέλος 2ης Βαθμίδας


192 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 17:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεις τα αρχικά μου post στο θέμα, δεν έριξα εγώ το επίπεδο.

α! και δεν ζήτησα ποτέ αποδείξεις.

Edited by - Underground on 14/02/2011 17:09:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 18:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το μόνο που ξέρατε να κάνετε όταν σας έφερνα στοιχεία που έλεγαν ότι τα πλοία δεν είναι 300+ που λέγατε, αλλά με το ζόρι 30, εσείς απαντούσατε ειρωνικά και λέγατε ότι δεν είναι σοβαρές οι πηγές μου και ότι εθελοτυφλώ με λίγα λόγια το επίπεδο το ρήξατε εσείς

αλλά καλό είναι να μην μεταφέρουμε σε αυτό το θέμα τις αντιπαραθέσεις από κάποιο άλλο, σε αυτό το θέμα έχεις να κάνεις καμία τοποθέτηση;

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 00:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 01:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χα
Το κακομοιρο το βαπορι!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 09:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σε αυτό το θέμα έχεις να κάνεις καμία τοποθέτηση;

Όχι τίποτα, συμφωνώ απόλυτα ότι η γη είναι επίπεδη, υπάρχουν άλλωστε ενδείξεις στην μυθολογία μας αφού ο Άτλας την κρατούσε, ο Ηρακλής πήγε στην άκρη της κτλ κτλ :) Θα ήθελες κάτι άλλο από εμένα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 15:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

σε αυτό το θέμα έχεις να κάνεις καμία τοποθέτηση;

Όχι τίποτα, συμφωνώ απόλυτα ότι η γη είναι επίπεδη, υπάρχουν άλλωστε ενδείξεις στην μυθολογία μας αφού ο Άτλας την κρατούσε, ο Ηρακλής πήγε στην άκρη της κτλ κτλ :) Θα ήθελες κάτι άλλο από εμένα?


ο άτλας κρατούσε τον ουρανό και ο ηρακλής πήγε στην εσπέρια (αμερική)
μην κάνεις τέτοια λάθη, αλλά ας το προσπεράσουμε αυτό το θέμα είναι άλλο, από την στιγμή που δέχεσαι ότι η γη είναι επίπεδη και απεριόριστη πως δέχεσαι και τις αστροπύλες;
αν συμφωνείς με την άποψη ότι η γη είναι επίπεδη τότε θα ξέρεις ότι
αυτά που μας λένε οι πράκτορες της μυστικής κυβέρνησης ότι είναι πλανήτες στην ουσία είναι απλά φώτα που έχει τοποθετήσει στον ουράνιο θόλο ο θεός


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 15:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

από την στιγμή που δέχεσαι ότι η γη είναι επίπεδη και απεριόριστη πως δέχεσαι και τις αστροπύλες;
αν συμφωνείς με την άποψη ότι η γη είναι επίπεδη τότε θα ξέρεις ότι
αυτά που μας λένε οι πράκτορες της μυστικής κυβέρνησης ότι είναι πλανήτες στην ουσία είναι απλά φώτα που έχει τοποθετήσει στον ουράνιο θόλο ο θεός


AMBER ALERT : Για πρώτη φορά κάνε μου (και κάνε σου) την χάρη και διάβασε ένα ολόκληρο post μου!! ---- συνέχεια:

Έξυπνο αλλά κάνεις ένα μικρό λάθος καθώς έχεις ξεκινήσει απο λάθος βάση (είχα σκοπό να στο πω στο προηγούμενο Post που έλεγες πως ήμουν απ αυτούς που μίλησα για πλοία αλλά είπα να το αφήσω ΜΠΑΣ και ξεκολλήσεις και για να μην στο χαλάσω). Το μικρό σου λάθος λοιπόν είναι ότι στην μανία σου να μου την πείς (ή να συζητήσεις όπως λες) με έχεις μπερδεψει με τους άλλους (και γενικά τα χεις μπερδέψει απ ότι έχω καταλάβει) καθώς ίσως με μια πρόχειρη σου ανάγνωση ξανά θα διαπιστώσεις ότι ουδέποτε δέχτηκα ή υποστήριξα καμιά ύπαρξη αστροπύλης, πλοίων ή οτιδήποτε άλλο.. Στο έχω γράψει και σε αυτό το θέμα που άνοιξες παραπάνω (αλήθεια διαβάζεις τι σου γράφουν οι άλλοι? απορώ ειλικρινά) ότι δεν διαφωνώ κατά βάση μαζί σου αλλά με τον τρόπο σου και την επιβολή της άποψης σου . Αν θες λοιπόν τόσο πολύ να μάθεις την άποψη μου δεν πιστεύω πως η γη είναι επίπεδη και πως επιπλέει στο νερό, δεν πιστεύω πως έχει ανοίξει καμιά αστροπύλη και θεωρώ τις θεωρίες τραβηγμένες απ τα αυτιά έστω και αν έχω πάντα ανοιχτό το μυαλό μου και δέχομαι και επεξεργάζομαι συνεχώς νέα δεδομένα που κανείς δεν μπορεί να προδικάσει την κατάληξη, έχω όμως την εντύπωση ότι έχεις τόσο μεγάλο κόλλημα που φιλτράρουν τα μάτια σου ότι σου γράφει ο απέναντι και κρατάς αποσπασματικά κομμάτια που σε βολεύουν, να ξέρεις όμως έτσι διάλογος δεν γίνεται και ειλικρινά καταντάς κουραστικός. Αν θες να μάθεις να συζητάς πρέπει να μάθεις και να ακούς και να επεξεργάζεσαι τα λεγόμενα του απέναντι σου για να μην πέφτεις σε τέτοια λάθη. Επειδή λοιπόν έχεις ξεκινήσει λάθος και έχεις πάει αλλού για αλλού (ηθελημένα διαστρεβλώνοντας λεγόμενα ή από απλό "γράψιμο" του απέναντι σου, δεν με ενδιαφέρει), έχεις κάτι άλλο που θα ήθελες να πούμε τώρα ή επιτέλους να σφυρίξουμε λήξη? :)

ps. Δεν έχουμε να πούμε κάτι άλλο στο θέμα συμφωνώ με ότι λες αν θες να μιλήσεις για την αστροπύλη (μου αρέσει που μόνο για την γη κατά τα άλλα ήθελες να μιλήσεις εδώ) μπορείς να πας στο άλλο θέμα και κάποιος θα σου απαντήσει. Αν θες πάλι να μιλήσουμε επί προσωπικού για τελευταία φορά υπάρχουν τα email.

ps2. Επειδή το έχουμε κουράσει το θέμα, η αγαπητή Αμαλία που είναι να μας βάλει στην θέση μας και ίσως να καθαρίσει και το forum απ όλα αυτά τα ανούσια post? :)


Edited by - Craven on 15/02/2011 15:42:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε Craven εσύ μου είπες ότι δέχεσαι ότι η γη είναι επίπεδη και απεριόριστη και ρωτάω, από την στιγμή που το δέχεσαι πως είναι δυνατόν να αφήνεις έστω και ένα μικρό ενδεχόμενο περί ύπαρξης αστροπύλης αφού είναι γνωστό ότι δεν υπάρχουν άλλοι πλανήτες, το γράφει στην αγία γραφή

quote:
Αν θες λοιπόν τόσο πολύ να μάθεις την άποψη μου δεν πιστεύω πως η γη είναι επίπεδη και πως επιπλέει στο νερό,

τώρα λοιπόν που τοποθετήθηκες μπορώ να σου πω ότι είσαι λάθος, κανείς δεν είπε ότι η γη επιπλέει στο νερό, μιλάμε για μια επίπεδη απεριόριστη γη τώρα για το ότι είναι επίπεδη έχουν αναφερθεί σε αυτό εκτός από το ότι το γράφει την αγία γραφή (που ξέρουμε ότι είναι θεόπνευστη αρά δεν κάνει λάθος, εκτός και αν θες να μας πεις ότι ο θεός κάνει λάθος) και αρκετοί φιλόσοφοι κατά την αρχαιότητα, μάλιστα ο πτολεμαίος με πειράματα είχε αποδείξει ότι η γη είναι επίπεδη

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αθεε

Εχεις πολυ πλακα

Μου αρεσει το θεμα και πιανω την αγανακτηση σου.

Αλλα, ωραιος τροπος να την εκφρασεις.

Πες κι αλλα.
Π.χ. απο τις αστροπυλες ενδεχεται να περνανε δαιμονες
στον πλανητη και να μας κανουν μπαχαλο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε άθεε αλήθεια τι στο καλό διαβάζεις όταν διαβάζεις τα ποστ των άλλων? τώρα άφησα μικρό περιθώριο πριν το δεχόμουν κανονικά, σε λίγο? ακορντεόν είναι? σοβαρέψου :)
Πάμε στο θέμα σου περί γης (αυτό πρέπει να συζητάμε εδώ) :)

1) Μην μου λες για Αγία γραφή γιατί είμαι Άθρησκος (απλά δεν βγαίνω επιδεικτικά να το φωνάζω για να την σπαω σε όσους δεν είναι ούτε κατηγορώ την θρησκεία κανενός) :) (πως πάντα έχεις προδικάσει μες στο μυαλό σου τι είναι ο απέναντι σου, είναι ανεξήγητο) οπότε δεν με ενδιαφέρει καν.
2) Αν πίστευα πως η γη είναι επίπεδη θα το οργάνωνα στο μυαλό μου ανεξάρτητα τι λένε τα κείμενα από Μεσοποταμία ή από Μεσαίωνα καθώς τείνω πάντα να το κάνω αυτό και θα προσπαθούσα με σύγχρονη λογική και δεδομένα να το αποδείξω στον εαυτό μου (και για να σε προλάβω αυτό χρειάζεται να μου το αποδείξω γιατί υπάρχουν ήδη αποδείξεις εδώ και 100δες χρόνια για το αντίθετο). Φυσικά αφού εσύ πας τόσο με την λογική σου και κλείνεις το μυαλό σου στα πάντα είμαι σίγουρος πως αν ζούσες στον Μεσαίωνα θα πίστευες πως η γη είναι επίπεδη αφού η λογική αυτό έλεγε τότε και όποιος πίστευε το αντίθετο θα τον κατέκρινες or worse (δεν θέλω να σε φανταστώ άνθρωπο με δύναμη back then! θα είχαμε τσάμπα ζεστούλα όλο τον χρόνο :P).
3) Επειδή τώρα πιστεύω πως η γη είναι στρογγυλή (όχι ότι με καίει κιόλας έχω σοβαρότερα πράγματα να με απασχολούν) και επειδή αυτό το έχω καταλάβει πέρα απο επιστημονικές αποδείξεις και μόνος μου κοιτώντας τον ορίζοντα στην Θάλασσα όταν περνάω απ το πατρικό μου στην Εύβοια, αν λοιπόν εγώ που πιστεύω πως είναι στρογγυλή είχα εσένα απέναντι και όντως πίστευες πως είναι επίπεδη δεν θα σου έλεγα σε καμιά περίπτωση "είσαι λάθος" αλλά θα το συζητούσα χωρίς επιθετικότητα ή όρεξη για έριδες πράγμα που δυστυχώς είμαι 100% σίγουρος δεν μπορείς να κάνεις ακόμα και η επίπεδη γη να γυρίσει ανάποδα και να αρχίσεις να χτυπιέσαι πάνω της με σκοινί για bungee jumping. Βλέπεις η μαγκιά για να περάσεις αυτό που θες αφού μέσα σου πιστεύεις πως είναι σωστό μετά απο επεξεργασία της αντίθετης άποψης, είναι το να δείξεις στον άλλο ότι τον σέβεσαι, να του αφήσεις περιθώριο να νοιώσει πως δεν απορρίπτεις τα λεγόμενα του αμάσητα (είπαμε πρώτα άλλωστε τα έχεις επεξεργαστεί γιατί κανείς ποτέ δεν ξέρει αυτόματα τα πάντα) αλλά να τον κάνεις ταυτόχρονα να σκεφτεί με τα λόγια σου. Έχεις δει εσύ πολλές φορές με την επίθεση, την ειρωνία ή την ισοπέδωση να έχει περάσει οποιαδήποτε άποψη ανάμεσα σε 2 ανθρώπους?
4) Οι αρχαίοι Έλληνες όσο οι μισοί είχαν δεχτεί πως είναι επίπεδη άλλο τόσο οι άλλοι μισοί δέχτηκαν πως είναι στρογγυλή, αποδεικνύει κάτι αυτό πάνω στην έρευνα για κάτι που δεν είχε επιστημονικά αποδειχθεί ακόμα? Αποδεικνύει ότι είμασταν λάθος όπως οι Μεσοποτάμιοι ή ότι είμασταν μπροστά από την εποχή μας? τίποτα δεν αποδεικνύει το μόνο που αποδεικνύει είναι πως σε μια ελεύθερη για την επιστήμη και έκφραση κοινωνία τα λαμπρά μυαλά μπορούν να εξελιχθούν και μαζί να εξελίξουν τις επιστήμες είτε δίνοντας λάθος καταρχήν είτε σωστές αποδείξεις και να εξελίξουν και τον υπόλοιπο κόσμο μαζί τους και με δεδομένο ότι υπάρχει αρκετός χρόνος στο τέλος θα αποκλείονται συνεχώς λανθασμένες αποδείξεις-θεωρίες. Ίσως και οι Μεσοποτάμιοι αν είχαν τον χρόνο και δεν άλλαζαν κατακτητές σαν τα πουκάμισα, να είχαν καταλήξει σε πολλά που καταλήξαμε εμείς.
Μιλάμε όμως για ένα επιστημονικά αποδεδειγμένο γεγονός με αιώνες εξέλιξης των αποδείξεων (με σεβασμό σε όποιον γουστάρει να πιστεύει το αντίθετο) και το συγκρίνουμε με κάτι αναπόδεικτο και θεωρητικό όπως μια αστροπύλη και προσπαθώντας λοιπόν να συγκρίνεις ένα μήλο με ένα λαμπατέρ προσπαθείς να πείσεις τους απέναντι για κάτι που ακόμα δεν έχω καταλάβει μετά απο τόσα ποστ τι ακριβώς είναι :)
Πχ η ύπαρξη παράλληλων συμπάντων δεν έχει αποδειχθεί ουτε καν θεωρητικά και ίσως να μην αποδειχθεί ποτέ ενώ ίσως να μην ισχύει καν (και μιλάμε για 4-5 τύπους και θεωρίες παράλληλων συμπάντων όχι μια) αλλά δεν νομίζω να απαγορεύει κανείς στους ανθρώπους να μιλάνε γιαυτό. Μου λένε λοιπόν πως εδώ που κάθομαι και σου γράφω μπορεί να περνάει ένας δεινόσαυρος δίπλα μου σε άλλη διάσταση πχ δεν το δέχομαι αμάσητο ούτε το απορρίπτω μαχαίρι αλλά είναι απλά μια απ τις πολλές θεωρίες της επιστήμης που δεν έχει καμιά επιστημονική βάση ακόμα. Όμοια υπάρχουν θεωρίες για αστροπύλες για wormholes για χίλια 2 απο τους επιστήμονες, δεν μπορείς να τα δεχθείς με την ευκολία που τα δέχονται πολλοί και η λογική σου ίσως να τα απορρίπτει εξ αρχής αλλά δεν μπορείς να είσαι ποτέ απόλυτος για την έκβαση της επιστήμης και τι τελικά θα αποδείξει ούτε μπορείς να θεωρείς όλους τους άλλους ηλίθιους επειδή συζητάνε κάτι τέτοιο. Πως να το κάνουμε τώρα έτσι είναι, επειδή εσύ λες ότι δεν είναι πρέπει να το δεχθούν όλοι?
Όταν κάτι δεν μπορεί να αποδειχθεί θέλω να σε ρωτήσω, απαγορεύεται να μιλάει κάποιος γιαυτό? ποια είναι η άποψη σου? Εκ των πραγμάτων ζητάς αποδείξεις αλλά κάποια θέματα δεν γίνεται να αποδειχθούν. Κανένας δεν μπορεί να σου αποδείξει ότι υπάρχουν αστροπύλες (αν μπορούσε δεν θα ήταν εδώ αλλά θα είχε πάρει ήδη nobel, θα δούλευε στην NASA και θα ήταν επίτιμος διδάκτορ σε 4-5 πανεπιστήμια) οπότε αφού κανείς δεν μπορεί να αποδείξει τα 9/10 των θεμάτων εδω μέσα και ούτε καν ενδείξεις να δώσει πέρα απ όσα βρίσκει στο διαδύκτιο, πρέπει να μην μιλάει γιαυτά τα θέματα? απαγορεύεται απο κάποιο κανονισμό? (αν ναι ποιον?). Έχω όλη την καλή διάθεση να σε καταλάβω ρε άθεε αλλά ειλικρινά δεν μπορώ :)
Εν κατακλείδι πίσω στο θέμα μας, δεν πιστεύω πως η γη είναι επίπεδη και αν το θεωρούσα σημαντικό ζήτημα ίσως το συζητούσαμε και με επιστημονικές αποδείξεις αλλά χλωμό σε κόβω :P :)


Edited by - Craven on 15/02/2011 17:02:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2011, 02:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O άθεος φτιάχνει ένα αποδοτικό/ισχυρό επιχείρημα που απευθύνεται κυρίως σε 2 κατηγορίες,σε αυτούς που διεκδικούν κάποιου είδους "ασυλία" για του κόσμου τις κουφές θεωρίες στο όνομα μιας alternative αντίληψης της πραγματικότητας και σε αυτούς που κατασκευάζουν σοφίσματα για να αναιρέσουν την επιστημονική αλήθεια επειδή τους έχει σφηνώσει στο κεφάλι ότι δεν ισχύει. Είναι απίστευτο ότι αν έχει κάποιος πραγματικά όρεξη μπορεί να βρει αντεπιχειρήματα ώστε να μην πειστεί ακόμα και για το θέμα της επίπεδης γης. Θα είχε πλάκα ας πούμε να κοπιάρουμε τα επιχειρήματα της flat earth society( που ΟΝΤΩΣ υπάρχει, στα ΠΟΛΥ σοβαρά, ΔΥΣΤΥΧΩΣ) και να δούμε ακριβώς αυτό που περιγράφω.

Η μόνη μου ένσταση είναι ότι ΚΑΚΩΣ το συνδέει με συγκεκριμένο χρήστη και συγκεκριμένο θέμα. Καταλαβαίνω τη διαφωνία σου άθεε αλλά εντάξει δεν είναι ΠΙΑ και τόσο τραγικό αυτό που σου είπε. Σου είπε κάτι που ξέρεις ήδη, κάτι που ξέρεις ότι πιστεύει μια μερίδα ανθρώπων.


Πάντως, επιτρέψτε μου να υπερασπιστώ στο όνομα της λέξης "θεωρία" την επίπεδη γη και το γεωκεντρικό σύστημα. Κάθε θεωρία προσπαθεί να εξηγήσει τον κόσμο και να συνδέσει τα φαινόμενα. Για πολλές χιλιάδες χρόνια τα φαινόμενα που διαπίστωναν οι άνθρωποι εξηγούνταν με ΑΠΟΛΥΤΗ συνέπεια από το μοντέλο μιας επίπεδης γης. Με απλά λόγια, επίπεδη την έβλεπαν να είναι,επίπεδη θα έπρεπε να είναι. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν εμφανίζεται ένα φαινόμενο το οποίο δεν εξηγείται, πχ ο ΔΙΑΠΛΟΥΣ της γης από το Μαγγελάνο στο παράδειγμα μας. Τότε η παλιά θεωρία μοιραία υποχωρεί και δίνει τη θέση της σε μια άλλη πληρέστερη, μια θεωρία που εξηγεί ΚΑΙ τα καινούρια φαινόμενα. Έτσι γίνεται η δουλειά, έτσι λειτουργεί η επιστήμη και η ανθρωπότητα.Με αυτόν τον τρόπο εξηγούνται τα διάφορα που ακούμε για "ανοτροπή" ή "συμπλήρωση" μιας θεωρίας.


Βέβαια υπάρχει και το ενδιαφέρον γεγονός να "επιζεί" μια θεωρία για καθαρά πρακτικούς λόγους. Πχ ο επίπεδος χάρτης (ειδικά τη στιγμή που ΞΕΡΟΥΜΕ ότι δεν υπάρχει ανάπτυγμα σφαίρας πχ η μερκατορική προβολή θεωρεί τη γη κύλινδρο που ξεδιπλώνεται) ουσιαστικά απεικονίζει μια...επίπεδη γη αλλά παρόλα αυτά τον χρησιμοποιούν (πάρα πολύ ως αποκλειστικά) για καθαρά λόγους πρακτικότητας ακόμα και οι σύγχρονοι ναυτικοί. Η' το GPS θεωρεί ως σημείο αναφοράς (σημείο (0,0,0) του χώρου το κέντρο της γης για να απλοποιεί τους υπολογισμούς. Η' ο υπολογισμός της γωνίας ενός πανέλου με φωτοβολταϊκά γίνεται θεωρώντας τον ήλιο ως μετακινούμενο στον ορίζοντα γύρω από μια στατική γη( ο ήλιος δεν έχει την ίδια θέση στον ουρανό όλο το χρόνο). Κάθε θεωρία έχει την αξία της αλλά ΜΙΑ είναι αυτή που επικρατεί γιατί ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΙ την αλήθεια καλύτερα από τις άλλες.

Edited by - IndustrialAngel on 16/02/2011 02:29:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2011, 05:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Πες κι αλλα.
Π.χ. απο τις αστροπυλες ενδεχεται να περνανε δαιμονες
στον πλανητη και να μας κανουν μπαχαλο?

δεν υπάρχουν αστροπύλες(γιατί τότε θα έπρεπε να δεχτούμε ότι υπαρχουν άλλοι πλανήτες) προφανώς θες να πεις για τους τηλεμεταφορείς
λοιπόν υπάρχει πιθανότητα κάποια οντά από ένα άλλο σημείο της απεριόριστης γης να έχουν φτιάξει τηλεμεταφορείς και να μπαίνουν στο δικό μας κομμάτι

quote:
Craven
1) Μην μου λες για Αγία γραφή γιατί είμαι Άθρησκος (απλά δεν βγαίνω επιδεικτικά να το φωνάζω για να την σπαω σε όσους δεν είναι ούτε κατηγορώ την θρησκεία κανενός) :) (πως πάντα έχεις προδικάσει μες στο μυαλό σου τι είναι ο απέναντι σου, είναι ανεξήγητο) οπότε δεν με ενδιαφέρει καν.

καλά το είχα καταλάβει ότι είσαι νεοεποχίτης χριστιανομάχος

quote:
Craven
3) Επειδή τώρα πιστεύω πως η γη είναι στρογγυλή (όχι ότι με καίει κιόλας έχω σοβαρότερα πράγματα να με απασχολούν) και επειδή αυτό το έχω καταλάβει πέρα απο επιστημονικές αποδείξεις και μόνος μου κοιτώντας τον ορίζοντα στην Θάλασσα όταν περνάω απ το πατρικό μου στην Εύβοια,

προφανώς θες να πεις σφαιρική, γιατί στρογγυλή δεν σημαίνει ότι δεν είναι επίπεδη λοιπόν πάνω σε αυτό που λες, πάρε ένα ποτήρι και γέμισε το με νερό μέχρι το χείλος, θα δεις ότι το νερό δημιουργεί μια καμπυλότητα στην επιφάνεια του εκεί λοιπόν υπάρχει η ψευδαίσθηση που λες με τον ορίζοντα και το νερό

quote:
Craven
Εν κατακλείδι πίσω στο θέμα μας, δεν πιστεύω πως η γη είναι επίπεδη και αν το θεωρούσα σημαντικό ζήτημα ίσως το συζητούσαμε και με επιστημονικές αποδείξεις αλλά χλωμό σε κόβω :P :)

χαχαχα για ποιες επιστημονικές αποδείξεις λες; για αυτές που είναι κατασκευασμένες από τους πράκτορες της σκιώδους κυβέρνησης που προσπαθούν να κρύψουν την αλήθεια;


quote:
IndustrialAngel

Η μόνη μου ένσταση είναι ότι ΚΑΚΩΣ το συνδέει με συγκεκριμένο χρήστη και συγκεκριμένο θέμα. Καταλαβαίνω τη διαφωνία σου άθεε αλλά εντάξει δεν είναι ΠΙΑ και τόσο τραγικό αυτό που σου είπε. Σου είπε κάτι που ξέρεις ήδη, κάτι που ξέρεις ότι πιστεύει μια μερίδα ανθρώπων.


μια διόρθωση δεν συνδέω το θέμα με τον συγκεκριμένο χρηστή, πολύ απλά παίρνω την τοποθέτηση του και την αναγάγω σε μέγα υποστήριξη της επίπεδης γης

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2011, 10:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χαχαχα για ποιες επιστημονικές αποδείξεις λες; για αυτές που είναι κατασκευασμένες από τους πράκτορες της σκιώδους κυβέρνησης που προσπαθούν να κρύψουν την αλήθεια;

Πόσο θα σου πάρει να καταλάβεις ότι προσπαθείς να αποδείξεις με κάτι που έχει αποδειχθεί και είναι συνολικά αποδεκτό (πως η γη είναι σφαιρική) με κάτι που δεν έχει αποδειχθεί, ίσως να μην αποδειχθεί ποτέ ή ίσως να απορριφθεί κάποια στιγμή από την επιστήμη όπως πχ οι αστροπύλες στο οποίο ο καθένας δικαιούται να έχει άποψη έστω και χωρίς αποδείξεις ή ενδείξεις?. Στο σχολείο έμαθες πως μπορείς να συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πράγματα? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αντίληψης εδώ πέρα που δεν έχω πάρει χαμπάρι?
Είναι δύσκολο φαντάζομαι να δεχθείς ότι απέτυχες παταγωδώς με το συγκεκριμένο θέμα και την σύνδεση του με τα λόγια μου και αρχίζω να υποψιάζομαι ότι αυτό είναι λόγο υπέρμετρου εγωισμού :) Σε αυτή την περίπτωση ειλικρινά δεν μπορώ να κάνω τίποτα :)

Ps. Για 3-4η φορά προσπέρασες τα μισά μου λόγια που ΑΝ τα είχες διαβάσει δεν θα μου έγραφες αυτά που μου γράφεις και σε εκθέτουν.. εκτός αν έχεις την εντύπωση πως προσπαθώντας να διαστρεβλώσεις τα λόγια του άλλου ή να τα προσπεράσεις ώστε να του τονίζεις συνεχώς σημεία που σου έχει ήδη απαντήσει ή δεν έχει πει ποτέ, θα προσπαθήσεις να τον βγάλεις εκτός ορίων για να χάσει το δίκιο του φωνάζοντας ή βρίζοντας. Αυτό φυσικά είναι μια αρκετά ποταπή τακτική και την χρησιμοποιούν άνθρωποι που δεν ξέρουν να κάνουν διάλογο αλλά τσάμπα παιδεύεσαι :).. οπότε λοιπόν, εγωισμός-ξεεγωισμός, διαστρέβλωση-ξεδιαστρέβλωση, στην επόμενη φορά που θα προσπεράσεις τα λόγια μου ή θα τα αλλάξεις κατά βούληση ή θα τα διαστρεβλώσεις, καίγεσαι και θα μιλάς μόνος σου ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2011, 14:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσο θα σου πάρει να καταλάβεις ότι προσπαθείς να αποδείξεις με κάτι που έχει αποδειχθεί και είναι συνολικά αποδεκτό (πως η γη είναι σφαιρική) με κάτι που δεν έχει αποδειχθεί, ίσως να μην αποδειχθεί ποτέ ή ίσως να απορριφθεί κάποια στιγμή από την επιστήμη όπως πχ οι αστροπύλες στο οποίο ο καθένας δικαιούται να έχει άποψη έστω και χωρίς αποδείξεις ή ενδείξεις?. Στο σχολείο έμαθες πως μπορείς να συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πράγματα? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αντίληψης εδώ πέρα που δεν έχω πάρει χαμπάρι?

είναι συνολικά αποδεκτό γιατί έτσι λένε τα κέντρα της σκοτεινής κυβέρνησης σε όλους από μικρά παιδιά και δεν έχει αποδειχτεί τίποτα το επιχείρημα σου με την θάλασσα και τον ορίζοντα το κατέρριψα αλλά το έκανες γαργάρα

αφού δέχεσαι ότι η γη είναι σφαίρα πες μου γιατί δεν πέφτουμε όταν είμαστε στην κάτω μεριά;
η

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anastoleas1
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2011, 15:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΘΕΟΣ
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ, ΑΛΛΑ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑ ΜΟΝΟΣ. Ο ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ ΓΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ Κ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΜΕ ΡΑΒΔΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΕΣ.
Ο ΛΟΓΟΣ...???
ΟΤΑΝ ΠΥΡΟΔΟΤΟΥΜΕ Η ΣΦΑΙΡΑ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΕ ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΑ ΜΙΑΣ Κ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΝΟΤΙΟ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟ.ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΒΟΛΙΔΑ ΤΗΣ ΣΦΑΙΡΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΛΕΙΝ.
ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΤΑ ΟΠΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΕΣ ΡΑΒΔΩΣΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΑΠΛΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΝΟΤΙΟ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟ Κ Η ΚΥΚΛΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΓΗΣΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΣΦΑΙΡΕΣ ΝΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥ ΝΟΤΙΟΥ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟΥ.
ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ Κ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ. ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΗΣ ΦΥΓΟΚΕΝΤΡΟΥ ΔΥΝΑΜΕΩΣ ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ ΣΦΑΛΜΑ.
ΚΕΝΤΡΟΜΟΛΟ Κ ΦΥΓΟΚΕΝΤΡΟ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΦΑΙΡΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2011, 15:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΑΘΕΟΣ
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ, ΑΛΛΑ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑ ΜΟΝΟΣ. Ο ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ ΓΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ Κ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΜΕ ΡΑΒΔΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΕΣ.
Ο ΛΟΓΟΣ...???
ΟΤΑΝ ΠΥΡΟΔΟΤΟΥΜΕ Η ΣΦΑΙΡΑ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΕ ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΑ ΜΙΑΣ Κ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΝΟΤΙΟ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟ.ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΒΟΛΙΔΑ ΤΗΣ ΣΦΑΙΡΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΛΕΙΝ.
ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΤΑ ΟΠΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΕΣ ΡΑΒΔΩΣΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΑΠΛΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΝΟΤΙΟ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟ Κ Η ΚΥΚΛΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΓΗΣΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΣΦΑΙΡΕΣ ΝΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥ ΝΟΤΙΟΥ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟΥ.
ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ Κ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ. ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΗΣ ΦΥΓΟΚΕΝΤΡΟΥ ΔΥΝΑΜΕΩΣ ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ ΣΦΑΛΜΑ.
ΚΕΝΤΡΟΜΟΛΟ Κ ΦΥΓΟΚΕΝΤΡΟ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΦΑΙΡΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ.

αν και αυτό που λες δεν νομίζω να είναι σωστό (ο λόγος που έχουμε τις αριστερόστροφες ή δεξιόστροφες αυλακώσεις)εν τούτης το μόνο που μας δείχνει αυτό είναι ότι έχουμε πάνω στην επίπεδη γη βόρεια και νότια περιοχή κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό από την στιγμή που έχουμε έναν τεράστιο μαγνήτη σε κάθε πλευρά της φυλακής μας με αντιθέτους πόλους μεταξύ τους γιατί έτσι μόνο μπορεί να λειτουργήσει ο τηλεμεταφορέας που μας περιβάλει

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2011, 16:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τις σφαίρες και τις κάνες των όπλων συγκεκριμένα δεν ξέρω αλλά ξέρω ότι η περιστροφή της γης ασκεί επιρροή σε φαινόμενα όπως την κίνηση των ποταμών, των νεφών κτλ. γιατί δημιουργεί μια ακόμα συνιστώσα στο διάνυσμα της ταχύτητας των σωμάτων. Το φαινόμενο αυτό λέγεται φαινόμενο Coriolis.

http://en.wikipedia.org/wiki/Coriolis_effect


Συγκεκριμένα στη wiki λέει για τα όπλα:

http://en.wikipedia.org/wiki/External_ballistics#Coriolis_drift

For small arms, the Coriolis effect is generally insignificant, but for ballistic projectiles with long flight times, such as extreme long-range rifle projectiles, artillery and intercontinental ballistic missiles, it is a significant factor in calculating the trajectory.


Βέβαια αυτά τα λένε οι χριστιανομάχοι όπως εγώ που λένε για σφαιρική γη και για ηλιοκεντρικό.

Ασφαλώς και μπορεί να εξηγηθεί με την ύπαρξη μαγνητών στο Βόρειο πόλο της...επίπεδης γης του άθεου. Εξάλλου έτσι εξηγούνται και οι πυξίδες


Edited by - IndustrialAngel on 16/02/2011 16:21:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy