ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Να ήμουν, λέει, θεός!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 19:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πριν κάποια χρόνια σκεπτόμουν τι ωραία θα ήταν ναήμουν θεός, έχοντας όλες τις ιδιότητες του θεού – τουλάχιστον αυτές που αποδίδονται στο θεό των χριστιανών-.

Να ήμουν αθάνατος, παντοδύναμος, παντογνώστης, και μοναδικός κλπ.

Να μην είχα καμία ανάγκη κανενός και για τίποτα, να γνώριζα τα πάντα, να ήμουν η πρώτη αιτία των πάντων (αν και δεν είναι σίγουρο αν θα μπορούσα να τα αλλάξω στην συνέχεια), να γνώριζα τα πάντα, και την πορεία κάθε μελλούμενης εξέλιξης, να ήμουν ο ένας και μοναδικός.
Ο παντοκράτορας.

Για μια στιγμή!!

Ένας και μοναδικός?
Χωρίς οικογένεια, παιδιά, σκυλιά (καλά, σκυλιά πες έφτιαχνα, αλλά τι να λέει αυτό? μόνο και μόνο για να έχω την αίσθηση πως είμαι αφέντης?). Και ανθρώπους έφτιαχνα για να με λιβανίζουν (αν και κάπως δουλοφέρνει αυτό, κομμάτι ρατσιστικό μάλλον)

Θα ήξερα τα πάντα?
Χωρίς καμία απορία, χωρίς την ανάγκη για έρευνα?,
Και ή “Ιθάκη” που δίνει το νόημα στην “αιτία” μου?
Το ωραίο ταξίδι?

Θα γνώριζα το μέλλον?
Και τι νόημα θα είχε η ύπαρξη μου χωρίς την προσδοκία της?

Θα ήμουν αθάνατος?
Τι να την κάνω την αθανασία, όταν σε ολάκερη την υπόλοιπη ύπαρξη, τα πάντα μεταβάλλονται γεννιούνται και πεθαίνουν και γω να παραμένω αδιάφορος παρατηρητής?
Και να παρατηρώ τι?
Τι νόημα θα έχει, όταν γνωρίζω ως την τελευταία λεπτομέρεια όλη την εξέλιξη?
Θα μένω μόνος, πάντα ο ίδιος, χωρίς συγγενείς, γνωστούς και φίλους, ανάμεσα σε ένα τσούρμο λιβανοτούς, γλοιώδεις ικέτες , που θα συναγωνίζονται σε υποκλίσεις και σε παρακάλια για ιδιοτελή βολέματα?

Μήπως θα πρέπει να το σκεφτώ καλύτερα?
Γιατί μετά δεν θα έχω και την ευχέρεια να αλλάξω γνώμη, και δεν μπορώ να πεθάνω, και θα βασανίζομαι στον αιώνα των αιώνων.

...Αμήν!!!

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 20:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Αμήν !!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 21:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis αν ησουν Θεος θα μας βολευες πουθενα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 06:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως θα πρέπει να το σκεφτώ καλύτερα?
Γιατί μετά δεν θα έχω και την ευχέρεια να αλλάξω γνώμη, και δεν μπορώ να πεθάνω, και θα βασανίζομαι στον αιώνα των αιώνων.

...Αμήν!!!


Και νυν και αεί κι εις τους αιώνας των αιώνων, αμήν!

Φίλε gianipseftis, αναφέρεσαι στο πως θα είναι να φτάσει κάποιος στην θέωση και στο να γίνει ένα με αυτήν ή αναρωτιέσαι πως είναι να είσαι Θεός;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 08:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ήσουν θεός, θα σου ζητούσα να με διατηρείς έναν υγιή, περίεργο, σαραντάρη μέχρι να βαρεθώ…


Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 10:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου καλημέρα!
Οι σκέψεις σου -εύστοχα διατυπωμένες- και τα ερωτήματα που απορρέουν απο αυτές , δίνουν και την αυθόρμητη απάντηση...
Έχουμε "Θεούς" που "επικοινωνούνται" και φωτογραφίζονται απο ειδικούς -κατα την γνώμη τους- που φωτογραφίζουν ένα "Θεό" πολύ μίζερο και ενδεή...

Η ένδεια που περιβάλλει τους ιδίους , μέλλεται να περιβάλλει και τον "Θεό" τους και είναι έτσι όπως ακριβώς τα λές φίλε μου...

Αλλοίμονο αν ο "Θεός" ήταν έτσι όπως αυτοί τον περιγράφουν!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 14:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ stiv

gianipseftis αν ησουν Θεος θα μας βολευες πουθενα!!!


Φίλε stiv αμέσως στο ...βόλεμα εεε!!!??
Και μετά αγανακτούμε με τις διαπλοκές.
Και ο θεός στο κόλπο?

Πάντως αν διαβάσεις καλά τον συλλογισμό μου, με προβληματίζει ακόμα και η σκέψη να ήμουν θεός.

Εσύ τι λες? Θα ήθελες να ήσουν θεός?
Σκέψου καλά, γιατί αν γίνεις, δεν θα μπορείς να αυτοκαταργηθείς, και θα ζεις στη μιζέρια σου στον αιώνα των αιώνων, μόνος και μαγκούφης υπομένοντας το γλύψιμο και τα θυμιατά μυριάδων ψυχανώμαλων.


quote:
@ Dying- Incubus

Φίλε gianipseftis, αναφέρεσαι στο πως θα είναι να φτάσει κάποιος στην θέωση και στο να γίνει ένα με αυτήν ή αναρωτιέσαι πως είναι να είσαι Θεός;


Ναι φίλε Dying-.
Το ερώτημα που εμμέσως θέτω είναι “πως είναι να είσαι θεός” και μου προέκυψε μετά απο “θεολογική” συζήτηση με δυο φίλους θεολόγους σχετικά με την “θέωση”

Μια ιδέα που με “ξε – θέωσε” αντι να με “θεώση”

quote:
@ Kλειδοκρατωρ

Αν ήσουν θεός, θα σου ζητούσα να με διατηρείς έναν υγιή, περίεργο, σαραντάρη μέχρι να βαρεθώ…


Φίλε Κλειδοκρατωρ, δεν μιλάμε για διατήρηση σε μια ανθρώπινη κατάσταση.
Το ζήτημα είναι αν θα ήθελες να ήσουν ο ίδιος, ο ένας και μοναδικός θεός, ο παντοκράτωρ.

quote:
@ Εαρινος
Αλλοίμονο αν ο "Θεός" ήταν έτσι όπως αυτοί τον περιγράφουν!!!


Φίλε Εαρινέ καλημέρα.
Συμφωνώ. Αλί αλί και τρισαλί....αλά δυστυχώς ΜΟΝΟ αυτές είναι οι ιδιότητες που αποδίδονται, και από τις τρεις μονοθεϊστικές σύγχρονες θρησκείες, σε έναν και μοναδικό προσωπικό θεό.

Χαίρομαι που έγινε αντιληπτός ο προβληματισμός μου.

Ναι αυτό το νόημα έχει η τοποθέτηση μου.
Ο προβληματισμός για την ουσία και την χρησιμότητα μιας τέτοιας ύπαρξης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 15:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο προβληματισμός για την ουσία και την χρησιμότητα μιας τέτοιας ύπαρξης".

Φίλε μου , η συζήτηση και η αφιέρωση -και μονο- του πολύτιμου^ χρόνου στην ζωή μας , με τέτοιου είδους σκέψεων και μόνο , αποτελεί υποβίβαση του ανθρώπου σε κάτι το παντελώς "ζωώδες" και η οπισθοδρόμηση είναι αναπόφευκτη!

Ποιός αλήθεια εχέφρων άνθρωπος και καλλιεργημένος άνθρωπος θα μπορούσε να δώσει σημασία σε τέτοιου είδους "καρικατούρες" που προέκυψαν απο κοπτοραπτική μέθοδο μιας ζωηρής φαντασίας???

Ο Θεός , ο δημιουργός -είτε όπως θέλουμε ας τον πούμε- πέραν κάθε αμφιβολλίας είναι κάτι το ασύλληπτο , ούτε καν μπορούμε να το διανοηθούμε και όλα όσα βλέπουμε και δεν βλέπουμε , προσωπικά θεωρώ ότι είναι "εκείνος" ή μέρη του τουλάχιστον....και δεν περιορίζεται σε αυτά που κάποιοι θέλουν -επειδή τους αρέσει- να του αποδώσουν!

Τελικά θέλουν να μας πείσουν ότι είμαστε παιδιά ενός "κατώτερου Θεού"???

Του Θεού τους , του φερόμενου -απο αυτούς- ως Θεός και που τόσο εύστοχα περιέγραψες!!!

Το έχω ξαναπεί ένα εκατομμύριο φορές και θα το ξαναπώ και πάλι:"Δεν γνωρίζουν τον εαυτό τους , δεν γνωρίζουν τους συνανθρώπους τους και θεωρούν ότι γνωρίζουν τον Θεό".

ΑΙΔΩΣ???

Τι να συζητήσουμε φίλε μου λοιπόν???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 17:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Εαρινέ η προσέγγιση η δική μου είναι διαφορετική.
Κατ' αρχάς δεν έχω ενδοιασμούς..
Ο στόχος μου είναι να δημιουργήσω έναν ακόμη προβληματισμό

Ξεκινώ από την διαπίστωση ότι ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό συνανθρώπων μας πιστεύει έντονα ή λιγότερο έντονα, σε ένα προσωπικό θεό, και ακολουθεί μια συγκεκριμένη τυπολατρία που συντηρείται, αναζωογονείται και καθοδηγείται απο ύποπτα κέντρα εξουσίας-δημαγωγούς-οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα, που γνωρίζουν καλά την ψυχολογία του όχλου.

Αυτοί φίλε μου οδηγούν τα “πρόβατα” στις κάλπες, αλλοιώνοντας το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας ελεύθερων κα ενημερωμένων πολιτών, αναδεικνύοντας τους φελλούς στην εξουσία, ακυρώνοντας την διαμαρτυρία των σκεπτόμενων ανθρώπων, στο βωμό του δημοκρατικού πολιτεύματος (που στην βάση του είναι και σωστό)

Το δικό μας χρέος φίλε μου – κατά τη δική μου άποψη – είναι να ανεβάσουμε με κάθε πρόσφορο μέσο την κριτική σκέψη των συνανθρώπων μας, αν θέλουμε να έχουμε μια σωστή και αποτελεσματική δημοκρατία.
Πάντα τα απολυταρχικά θεοκρατικά καθεστώτα στηρίζονται κατά κύριο λόγο στο φόβο και την αμάθεια του λαού.
Και αυτό το γνωρίζεις φαντάζομαι.
Η αμάθεια και ο φόβος είναι ο πρώτος και κύριος στόχος.
Έτσι πιστεύω εγώ.

Ή άποψη, μην χάνεις το χρόνο σου με χαζούς, είναι κατά την γνώμη μου λάθος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 18:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήταν καυστική θα μπορούσα να πώ η τοποθέτηση-υπόμνηση που έκανες φίλε μου αλλα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο και πραγματικά χαίρομαι να μιλάω με ανθρώπους ανάλογους!

Όταν αναρρωτιόμουν τι να συζητήσουμε όμως , δεν εννοούσα ότι αρνούμαι ή αδιαφορώ να συζητήσω με τον οποιοδήποτε συνάνθρωπό μου , εκείνο που εννοούσα ήταν μόνο ότι τι συζήτηση να γίνει για κάτι που τουλάχιστον για μένα τουλάχιστον φαντάζει ως μη έχον καμμιά ουσία και περιεχόμενο και το μόνο περιεχόμενο που "απολαμβάνει" συγκροτείται και ορίζεται εντός του καθενός υποκειμένου!!!

Σε συνδιασμό βεβαίως αυτο με την εμπειρία που έχω αποκομίσει μέσα απο τέτοιου είδους συζητήσεις...ωστόσο θα συμφωνήσω μαζί σου και έχεις απόλυτο δίκιο!!!

Θα μείνω στο παιχνίδι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 20:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα φυτό αν μπορούσε να αντιληφθεί τη ζωή του ζώου, θα ήθελε να ήταν ζώο;
Ένα ζώο αν μπορούσε ομοίως να αντιληφθεί τη ζωή του ανθρώπου θα προτιμούσε να ήταν άνθρωπος;
Ο άνθρωπος θα προτιμούσε να ήταν θεός;
Η γνώμη μου είναι ότι όλα θα προτιμούσαν να μείνουν σε αυτό που είναι αλλά αν έπρεπε να διαλέξουν θα είχαν την τάση, να γίνουν όχι το πιο σύνθετο, αλλά το πιο απλό.

Εαρινέ,
Τι είναι θεός για σένα;

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 20:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Για να μην το γενικεύουμε πολύ το θέμα, εσύ προσωπικά τί θα ήθελες να ήσουν.

Το αμέσως ποιο απλό ζώο, από το ζώο “άνθρωπος” είναι ο χιμπατζής.
Εσύ μεταξύ θεού και χιμπατζή, επιλέγεις με κλειστά μάτια χιμπατζή?
Σωστά κατάλαβα ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 22:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι Θεός για μένα....???
Καλή ερώτηση φίλε μου...
Μολονότι το είπα και σε προηγούμενη τοποθέτησή μου -προφανως δεν το πρόσεξες , δεν πειράζει..- θα το ξανα-επαναλάβω!
Αν υποθέσουμε ότι όντως υπάρχει Θεός -εδω να το δεχθούμε για να έχουμε μια βάση συζητήσεως- θα τον εβλεπα μέσα απο το σύνολο των δημιουργημάτων του ... ΟΛΩΝ των δημιουργημάτων του αλλα και των ιδιοτήτων που αυτά περικλείουν-εσωκλείουν!
Και των "έτσι" και των "αλλιώς" ... ΟΛΩΝ...και θα έφερνα στο μυαλό μου -με κάποια προσέγγιση- και την δική του εικόνα , που δεν θα διέφερε απ'ολα όσα δημιούργησε!
Θα ήταν και "καλός" και "κακός" και "στοργικός" και "εκδικητικός"...και "ανώτερος" αλλα και "ζηλόφθονος"...και σε κάθε περίπτωση και κείνος θα εξελισσόταν όπως -υποτίθεται- και τα δημιούργήματά του , τα οποία ακολουθούν την χαρτιγράφιση στην οποία νομοτελειακά υπόκεινται εκ της φύσεώς τους , μια φύση που δεν επέλεξαν αλλα τους εδόθη και τους "υποχρέωσε" να την ακολουθήσουν!!!
Αν υπάρχουν "στραβά" σε οποιοδήποτε δημιούργημά του , πανεύκολα θα το απέδιδα σε αυτόν -τον φερόμενο ως δημιουργό- και αν κάποιον θα έπρεπε να μεμφθώ τοτε αυτός , θα ήταν ΑΥΤΟΣ ο ΙΔΙΟΣ...!!!
Ένας τέτοιος Θεός θα ήταν πιο προσιτός και πιο "βατός"...πιο ερμηνεύσιμος αλλα αυτός ο Θεός , δεν έχει ουδεμία σχέση με αυτόν που οι Θρησκείες προτάσσουν ως πραγματικό Θεό και έχοντα μόνο καλοσύνη και τα υπόλοιπα τόσο όμορφα που του αποδίδουν!
Για την ακρίβεια , ΘΕΟΣ για μένα είναι όλα όσα βλέπουμε και δεν βλέπουμε , όσα έγιναν -ως γεγονότα- . όσα γίνονται και όλα όσα θα γίνουν....ΑΛΛΑ ΟΛΑ...όχι τα "γλυκούλικα" μόνο!!!
Ακόμα και στο πρόσωπο του δολοφόνου , του εγκληματία ...του βιαστή ή του κλέφτη θα έβλεπα εκείνον , ασφαλώς μαζί και με όλα τα όμορφα του!!!
Ασχέτως δε του χαρακτήρα του , θα έβλεπα έναν βαθύ γνώστη των πάντων και αυτό θα επικοινωνείτο δια μέσου των λόγων του ΑΛΛΑ ο λόγος που άφησε πίσω του αυτός ο ΘΕΟΣ/ΟΙ των υπαρκτών Θρησκειών είναι όχι μόνο αγράμματος/οι ΑΛΛΑ και άσχετος/οι!!!

Όλα τα υπόλοιπα , προσωπικά τα θεωρώ ως άνευ αξίας και σοβαρότητας!!!

Προφανώς υπάρχει "Θεός" , δημιουργός κοκ , αλλα ούτε καν μπορουμε να τον προσεγγίσουμε , έστω και δια φαντασίας...γι'αυτό και τον πλάθουμε όπως μας βολεύει και μας ηρεμεί φίλε μου αλλα και όπως μας συμφέρει...κομμένος και ραμμένος στα μέτρα μας , κουστουμάκι τον έχουμε κάνει!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2011, 07:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis,

Καλά κατάλαβες. Θεός; με τίποτα. Ένας λύκος, ένα δελφίνι, ένας πλάτανος…

Εαρινέ,

Ας πούμε ότι ο θεός ευθύνεται για τους Νόμους του Σύμπαντος. Από τους Νόμους προκύπτει κάποια σχέση που πρέπει να έχουν τα δημιουργήματα, τα όντα μεταξύ τους. Αν η σχέση είναι αρμονική τότε θα είναι σύμφωνα με τον Νόμο. Αν η σχέση δεν είναι αρμονική, δηλαδή το ένα ον βλάπτει το άλλο, το ένα ον είναι κακό προς το άλλο, εσύ λες ότι και για αυτό ευθύνεται ο θεός. Δηλαδή λες ότι ο θεός, είναι υπεύθυνος για έναν Νόμο, αλλά είναι υπεύθυνος και για τον …αντινόμο. Δηλαδή σε σχέση με τον άνθρωπο, έκατσε και σκέφτηκε την κάθε κακία, το κάθε λάθος, την κάθε βλακεία που μπορεί να κάνει αυτός και την έβαλε στους αντινόμους του, και έτσι γίνεται υπεύθυνος ο θεός, και αθώος ο άνθρωπος.

Σε μένα φαίνεται λογικό να υπάρχουν μόνον Νόμοι, και όχι αντινόμοι, και άσσοι στο μανίκι. Πχ για τα επίγεια, ένας Νόμος που εμφανίζει μορφές ζωής, όπως, φυτό ζώο άνθρωπο, και ένας Νόμος που καθορίζει την σχέση αυτών μεταξύ τους.

Αν κάποιος ταξιδεύει σύμφωνα με την ροή του ποταμού, θα ταξιδεύσει καλά. Αν του έρθει να πάει αντίθετα με το ρεύμα, και κινδυνεύσει να πνιγεί, δεν θα φταίει ο θεός, δεν έκανε Νόμο για την πλεύση αντίθετα με το ρεύμα, αλλά η βλακεία του.

Βλέπουμε στον άνθρωπο δυνατότητα σκέψης που γίνεται ικανότητα λογικής. Η λογική και η ευφυΐα ταιριάζει με έναν ευφυές θεό. Η βλακεία μπορεί να πηγάζει από βλάκα θεό; Μπορεί ένας ευφυής άνθρωπος να είναι και βλάκας;

Βλέπουμε στον άνθρωπο συναισθήματα. Σε κάποιες στιγμές της ζωής μας λέμε, ‘αγαπώ όλον τον κόσμο’. Κάποιες άλλες, δεν θέλουμε να βλέπουμε κανέναν. Για αυτά τα τόσο διαφορετικά συναισθήματα είναι υπεύθυνος ο θεός; μπορεί ο θεός να είναι ταυτοχρόνως αγάπη και μίσος;

Καταλαβαίνω ότι έχουμε δυνατότητα λογικής για να βρούμε και να κάνουμε το σωστό, και έχουμε συναισθήματα για να νοιώθουμε αγάπη και χαρά. Για τη διαφορά μας από αυτά, ευθυνόμαστε εμείς, όχι ο θεός.

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2011, 08:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος από την αρχή σχεδόν της εμφάνισης του σε αυτόν τον κόσμο κι από την στιγμή που άρχισε να αντιλαμβάνεται τον εαυτό του, την φύση γύρω του και κυρίως το μυστήριο της γέννησης και του θανάτου, ένιωσε την ανάγκη να πιστεύει σε κάποια ανώτερη ύπαρξη την οποία προσπαθεί να εξηγήσει, να κατανοήσει και να προσεγγίσει με τη νόηση του.

Αυτό κάθε άλλο παρά αρνητικό είναι, είναι πολύ λογικό ο άνθρωπος να θέλει να δώσει απαντήσεις σε ερωτήματα του τύπου εάν προέρχεται από κάποια ανώτερη δύναμη, τι συμβαίνει μετά τον φυσικό θάνατο του, πως δημιουργήθηκε το Σύμπαν στο πρώτο στάδιο του, τι θα συμβεί στο μέλλον στον κόσμο κλπ.

Προσωπικά πιστεύω στην ύπαρξη κάποιας ανώτερης δύναμης, θεωρώ όμως ότι δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσω να της αποδώσω τα χαρακτηριστικά εκείνα που μπορούν να αποδοθούν σε έναν άνθρωπο.
Για ποιό λόγο θα πρέπει να αποδώσουμε την ιδιότητα του καλού, του κακού, του στοργικού, του εκδικητικού, του παντογνώστη κλπ κλπ;
Για ποιό λόγο θα πρέπει οι ιδιότητες που ενδεχομένως αποδίδονται στον κάθε άνθρωπο να ορίζουν ντε και καλά και την ανώτερη αυτή δύναμη;
Μπορεί αυτή η ανώτερη δύναμη να έδωσε "την σπίθα της δημιουργίας" κι από κει και πέρα να άφησε τα πάντα να εξελιχθούν όπως έχουν εξελιχθεί κι όπως πρόκειται να εξελιχθούν.
Είναι σαφώς μια ανάγκη ενός πολύ μεγάλου αριθμού συνανθρώπων μας να πιστεύει σε κάποιον προσωπικό Θεό ο οποίος είναι παντεπόπτης κι ο οποίος μπορεί να βοηθήσει τον καθένα μας όταν υπάρξει κάποια ανάγκη επέμβασης και βοήθειας εκ μέρους τους κι ειλικρινά σέβομαι αυτήν την ανάγκη.
Εμένα όμως δε με καλύπτει αυτή η υπόθεση γιατί πολύ απλά δε μπορώ να δημιουργήσω στη νόηση μου έναν Θεό ο οποίος πρέπει να προνοεί για τα πάντα ούτε μπορώ να δημιουργήσω μέσα μου έναν Θεό ο οποίος διακατέχεται από τα ανθρώπινα συναισθήματα κλπ.
Είναι απλώς αυτό που είναι, το να προσπαθήσω να το εξερευνήσω περαιτέρω δεν είναι κάποια ανάγκη μου,

Σύμφωνα λοιπόν με τη λογική μου, αυτή η ανώτερη ύπαρξη μπορεί να μην "βασανίζεται" από το γεγονός ότι είναι μόνη, αιώνια, αθάνατη κλπ.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2011, 10:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι ένα θέμα gianipseftis.

Γιατί μετά από την θεολογική συζήτηση σχετικά με την θέωση σου προέκυψε το «να ήμουν λέει θεός» και δεν σου προέκυψε το «να ήμουν λέει άνθρωπος»? Θεωρείς ότι δεν πάει άλλο να βελτιωθείς ως άνθρωπος, έχεις κατακτήσεις την τελειότητα, οπότε μπορείς να περάσεις στο επόμενο στάδιο του θεού?
(Φυσικά δεν αναφέρομαι προσωπικά.)

Βεβαίως και θα δεις γύρω σου συμπεριφορές που σε ενοχλούν, και εμένα με ενοχλεί όλη αυτή η αρνητικότητα που δείχνουν αρκετοί που συμμετέχουν στα θεολογικά ζητήματα, όμως αφού τους δέχεται ο Θεός τους δέχομαι κι εγώ ή έστω δουλεύω προς αυτή την κατεύθυνση.

Θέλω να πω με αυτά ότι ασχολούμαστε πολύ με τα του Θεού και της θρησκείας γιατί έτσι μας βολεύει. Όπως κάποιος πάει στην εκκλησία και προσπαθεί με λαμπάδες, νηστείες και τάματα, να πληρώσει τον Θεό να του κάνει τα χατήρια, αντί να κοιτάξει να περιορίσει την ακατάσχετη φλυαρία του και να πειθαρχήσει τον εαυτό του, έτσι και κάποιοι άλλοι ρίχνουν στον Θεό ότι αρνητικό υπάρχει μέσα τους.

Μα τον Θεό δεν τον φτάνουν όλα αυτά, εμείς και το περιβάλλον μας τα λούζεται, οι φίλοι μας, τα παιδιά μας, οι γονείς μας, ο σύντροφός μας,...... Γιατί μετά λέμε για την καταστροφή του πλανήτη, για τους πολέμους, την εγκληματικότητα, το ΔΝΤ, και την μαύρη μας την μοίρα? Εμείς τα κάνουμε όλα αυτά, οι άνθρωποι για τον εαυτό τους και τους άλλους.

Το αν φέρει ο Θεός ευθύνη για χ πράγματα είναι μια συζήτηση που δεν μπορεί να γίνει διότι κινούμαστε συναισθηματικά σε μεγάλο βαθμό και δεν χρειάζεται να γίνει διότι δεν έχουμε λύσει ακόμα τα του σπιτιού μας τα του Θεού θα κοιτάξουμε?

Επειδή δεν θα μπορέσω να ξαναγράψω μέχρι και την Δευτέρα, εύχομαι σε όλους Καλή Ανάσταση με αγάπη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2011, 18:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kλειδοκράτωρ

Ένας λύκος, ένα δελφίνι, ένας πλάτανος…


Δηλαδή ένας σαραντάρης πλάτανος θα σου πήγαινε γάντι, ε!?

Αλά αυτή η τάση για την επιστροφή σε απλούστερα συστήματα μήπως αποδομή την εξελικτική δυναμική που παρατηρούμε σε κάθε οικοσύστημα?

quote:
Dying Incubus

Σύμφωνα λοιπόν με τη λογική μου, αυτή η ανώτερη ύπαρξη μπορεί να μην "βασανίζεται" από το γεγονός ότι είναι μόνη, αιώνια, αθάνατη κλπ.


Αν και τη αναφορά μου ήταν για ένα προσωπικό θεό και όχι για μία ασαφή ανώτερη ύπαρξη, και επιπλέον ο προβληματισμός έχει ανθρωποκεντρική προσέγγιση μια και σε ανθρώπους αναφέρεται, παρόλα αυτά η τοποθέτησή σου με έσπρωξε σε μια γενίκευση του προβληματισμού.

Το ερώτημα-προβληματισμός διευρύνεται
Πως αισθανόταν άραγε ο θεός όταν αποφάσισε να γίνει άνθρωπος, και τι προσωπικές εμπειρίες απεκόμισε από αυτή του την δοκιμή-μεταμόρφωση?

Τι περίεργη αλήθεια αυτή η χημεία θεός-άνθρωπος, άλλοτε δηλαδή με τις ιδιότητες τις θεϊκές και άλλοτε τις ανθρώπινες?

Πως εξηγείται ένας θεός με την ανθρώπινη μορφή-ιδιότητα να φτάνει στο σημείο να μέμφεται τον εαυτό του (με την θεϊκή ιδιότητα) οτι τον εγκατέλειψε επάνω στο σταυρό, - λιγάκι πριν πεθάνει -, και να ούρλιαξε από αγανάκτηση στο θεό του (έβγαλε φωνή μεγάλη λέει το κείμενο) “ηλί ηλί λαμά σαβαχθανι – που ερμηνεύεται “θεέ μου, θεέ μου για τί με εγκατέλειψες”?

Αν έδειξε τέτοια λιποψυχία και αγανάκτησή για ένα σικέ μαρτύριο ο ίδιος ο θεός (με τη μορφή ανθρώπου), τότε γιατί να κατηγορείται ο φουκαράς ο άνθρωπος που μιά ζωή τραβά τα χίλια δυο ζόρια, και βλέπει πολλές φορές τα ίδια του τα παιδιά να βασανίζονται άδικα απο ανίατες αρρώστιες, και αναπηρίες?

Ο ίδιος ο θεός γνώριζε και με τη ιδιότητα έστω του ανθρώπου, πως το μαρτύριο του θα ήταν μονο για τρεις ημέρες, - μόνο για τα μάτια του κόσμου δηλαδή και για να βγει αληθινός ο λόγος ... της προφητείας

Ποιος ο λόγος???
Ποιά προφητεία ?

Μήπως εμπαίζεται κάποιος?

quote:
Ryramid

Αυτό είναι ένα θέμα gianipseftis.
Γιατί μετά από την θεολογική συζήτηση σχετικά με την θέωση σου προέκυψε το «να ήμουν λέει θεός» και δεν σου προέκυψε το «να ήμουν λέει άνθρωπος»? Θεωρείς ότι δεν πάει άλλο να βελτιωθείς ως άνθρωπος, έχεις κατακτήσεις την τελειότητα, οπότε μπορείς να περάσεις στο επόμενο στάδιο του θεού?
(Φυσικά δεν αναφέρομαι προσωπικά.)


Προφανώς δεν κουβεντιάζουμε για το “γνώθι σαυτόν” αλλά για την “θέωση”

Το αναφέρεις άλλωστε και στη τοποθέτηση σου.

Υπάρχει μιά διαφορά στο ένα με το άλλο.
Υπάρχει?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2011, 23:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=7akZoEQv6jI


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2011, 11:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gianipseftis, διαβάζοντας την απάντηση σου νομίζω ότι ίσως δεν διευρύνεις τον προβληματισμό - εώτημα σου αλλά το συγκεκριμενοποιείς ακόμη περισσότερο κάνοντας αναφορά στον χριστιανικό θεό και στον Ιησού.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2011, 13:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying ο αρχικός προβληματισμός μου ξεκίνησε από μια κουβέντα σχετικά με την “θέωση” του ανθρώπου.
Σκεφτόμουν δηλαδή πως , αντί να πλησιάσει κάποιος τον θεό, φτάσει στο μέγιστο, και γίνει ο ίδιος ο ένας και μοναδικός θεός.
Η παρατήρησή σου, πως ο θεός δεν “βασανίζεται” από τα ανθρώπινα συναισθήματα, μου φέρνει στον μυαλό την περίπτωση του ανθρώπου-θεού, μιας κατάστασης πλέον όχι υποθετικής, αλλά υπαρκτής με γνωστή και συγκεκριμένη συμπεριφορά, και οχι υποθετική.

Έχουμε δηλαδή στην μια περίπτωση, μια υποθετική θέση ενός ανθρώπου στην θέση ενός μοναδικού προσωπικού θεού, με τις ιδιότητες που περιγράφεται από τις τρεις μονοθεϊστικές θρησκείες
Από την άλλη πλευρά, έχουμε και το πραγματικό γεγονός του θεού στην θέση του ανθρώπου. Μια κατάσταση που προς το παρόν μόνο χριστιανισμός έχει προσεγγίσει
Υπό αυτή λοιπόν την έννοια, θεωρώ τον αρχικό προβληματισμό διευρυμένο, και όχι συγκεκριμενοποιημένο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2011, 14:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να διευρυνθούν οι "προβληματισμοι" εγώ θα έθετα το εξής ερώτημα:"Είναι δυνατόν , ο οποιοσδήποτε -ακόμα και ο Θεός ο ίδιος- να δημιουργούσε το οτιδήποτε το οποίο δεν εντασσόταν σε υπαρκτές γνώσεις του"???
Προσωπικά θεωρώ ότι ο "Θεός" ... "Θεοί" ..."δυνάμεις" ... και οτιδήποτε άλλο ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ οτιδήποτε άγνωστο στην φύση του και με αυτήν την λογική σκέψη , θεωρώ ότι όλα όσα είμαστε , αποτελούν ΚΑΙ συστατικά του ιδίου του "Θεού"...γι'αυτό και λέω ότι γνωρίζοντας τον εαυτό μας , ουσιαστικά ερχόμαστε κοντά σε ένα μέρος τουλάχιστον της φύσης του....και τον γνωρίζουμε έστω και μερικά...
Τώρα ποιός είναι αυτός και πως είναι προσωπικά -ως μη εντεταλμένος του- δεν το γνωρίζω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2011, 19:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
@Εαρινος
http://www.youtube.com/watch?v=7akZoEQv6jI

Τη δόξα πολλοί εμίσησαν …τα πλούτη ουδείς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2011, 20:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε μου , τι κάνεις???
Απο αύριο -όπως κάθε χρονιά εξάλλλου τέτοια μέρα- θα είμαστε όλοι "πλούσιοι" , το θέμα είναι αν το "πιστεύουμε" ή όχι...
Θέμα αυθυποβολης .... συγγνώμη "πίστης" ήθελα να πώ , είναι όλα...

"Χρόνια Πολλά" λοιπόν , μολονότι δεν την κατάλαβα ποτέ αυτή την "ευχή"...
Προσωπικά θα έλεγα "Φτού ξελευθερία" , μολονότι το κρυφτό δεν ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι αλλα τι σημασία έχει , υπάρχουν τόσα πολλά παιχνίδια που μαθαίνουν και παίζουν οι άνθρωποι απο πολύ μικρή ηλικία..

Απο αύριο δεν θα υπάρχουν πόλεμοι , αδικία , εκμετάλλευση...δεν θα υπάρχει βλακεία και ανισορροπία...δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός για το ποιός θα κατακτήσει το πακέτο ολόκληρο και ποιός θα είναι ο καλύτερος .... ασφαλώς δεν θα υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί , ωστόσο εμείς να είμαστε με τους καλούς και για τους αμαρτωλούς -ελέω θεού- θα φροντίσει ο "Διάβολος"...το θέμα είναι ότι όμως πως όλοι είναι καλοί...όλοι ακολουθούν ότι τους δόθηκε ως ορθό και αλήθεια...άντε λοιπόν να τσουγκρίσουμε τ'αυγά και ως καλοί Χριστιανοί και άνθρωποι να φορέσουμε το επίσημο -γλυκό- χαμόγελο και την -αυτό κι'αν είναι- καλοσύνη -μας- .... και ας συγχωρήσουμε όποιον μας απογοήτευσε-πλήγωσε!!!

Καλά να'μαστε φίλε μου και υπομονή γι'αλλη μια χρονιά , που όπως πάντα τίποτα δεν θα έχει αλλάξει...αλλα που ωστόσο εμείς όπως πάντα θα ελπίζουμε ότι θα έρθει -"μάνα" εξ'ουρανού-....που ποτέ ασφαλώς δεν ήρθε εκτός απο καμμιά κοτρώνα στο κεφάλι μας το άδειο και το ξερό...το υποκριτικό και ανεπαρκές...!!!

Άντε μην γίνω περισσότερο κακός απόψε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 15:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis
quote:
Προφανώς δεν κουβεντιάζουμε για το “γνώθι σαυτόν” αλλά για την “θέωση”

Προφανώς όλοι αντιλαμβανόμαστε τι κουβεντιάζεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 13:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ καλημέρα
Έπειτα από ένα διήμερο κατανυχτικής και ..... ευλαβικής οινοποσίας, από σήμερα ποια, κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.

quote:
Θέμα αυθυποβολης .... συγγνώμη "πίστης" ήθελα να πώ , είναι όλα..

Είναι θέμα πίστης λες, και όχι αυθυποβολής?
Χμ!! προσπαθώ ματαίως να βρω σε τι ουσιαστικά διαφέρουν οι δυο αυτές έννοιες

quote:
Απο αύριο δεν θα υπάρχουν πόλεμοι , αδικία , εκμετάλλευση...δεν θα υπάρχει βλακεία και ανισορροπία...δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός για το ποιός θα κατακτήσει το πακέτο ολόκληρο και ποιός θα είναι ο καλύτερος .... ασφαλώς δεν θα υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί , ωστόσο εμείς να είμαστε με τους καλούς και για τους αμαρτωλούς -ελέω θεού- θα φροντίσει ο "Διάβολος"...το θέμα είναι ότι όμως πως όλοι είναι καλοί...όλοι ακολουθούν ότι τους δόθηκε ως ορθό και αλήθεια...άντε λοιπόν να τσουγκρίσουμε τ'αυγά και ως καλοί Χριστιανοί και άνθρωποι να φορέσουμε το επίσημο -γλυκό- χαμόγελο και την -αυτό κι'αν είναι- καλοσύνη -μας- .... και ας συγχωρήσουμε όποιον μας απογοήτευσε-πλήγωσε!!!

Ε! ντάξει μην είμαστε και υπερβολικοί και θέλουμε το θαύμα να κρατήσει περισσότερο από ένα τριήμερο.
Μην ρίχνουμε την ευθύνη στους νεοφαρισαίους αν ο χρόνος τρέχει τόσο γρήγορα.

Άσε που μερικές φορές ο χρόνος είναι στιγμιαίος, και εκεί που λέμε “δόξα το θεό” αμέσως ακολουθεί το “βοήθα Παναγιά”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 00:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα στην Σαλονίκη , γειά σου Τούμπα και Βαρδάρη...γειά σου και Καλαμαριά...
Είχα έρθει αεροπορικώς την προηγούμενη Τρίτη -αυθημερόν ταξίδι- για μια επαγγελματική συνάντηση , αν το είχα σκεφθεί θα κανόνιζα να σε γνωρίσω αλλα ελπίζω την επόμενη φορά..είναι και άλλος φίλος συνδίκτυος πάνω....
Την καλησπέρα μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 01:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι ανάγκη να γίνεις θεός (με την γνωστή έννοια) για να νιώσεις παντοδύναμος και παντογνώστης ή ακόμα και ξεχωριστός (ανώτερος), ο άνθρωπος πάντα είχε και έχει μέσα του αυτό τον "κρυφό σπόρο" της εξουσίας, της ανωτερότητας, της μοναδικότητας και υπό τις κατάλληλες συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί να μεταμορφωθεί (ή να δημιουργήσει για όφελος του) στον οποιοδήποτε θεό του αρέσει, να επιβάλει όποιους νόμους του αρέσει (δέκα εντολές…), να τιμωρήσει ή να συγχωρέσει οποίους του αρέσει, να επιβληθεί δια μέσου της ταπείνωσης (μια λέξη που χρησιμοποιείτε αρκετά συχνά στις θρησκείες…) ή ακόμα και να διορίσει πιστό/ούς (κατ' εικόνα και ομοίωσίν) και βέβαια που θα τηρούν τον «Λόγο» του κατά γράμμα…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2011, 16:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ elo

Φίλε μου elo αν αναφέρεσαι στα διάφορα “μοντελάκια” θεών που κατά καιρούς έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος κατ' εικόνα και ομοίωση του εαυτού του, συμφωνώ μαζί σου.
Αν και εγώ αναφέρομαι στο τελευταίο μοντέλο αυτό του παντοκράτορα, του παντοδύναμου, του μοντέλου που οι ιδιότητες του αυτοαναιρούνται, όπως παράδειγμα η ιδιότητα “αθάνατος” με την “παντοδύναμος” ας πούμε.

@ Εαρινος

Φίλε Εαρινέ πως τα πήγες με το ..........κοκορέτσι?
Eγώ ....χτυπάω σήμερα κάτι τελευταία κοψίδια.

Ας όψεται η κρίση, δεν πάει χαμένο τίποτα
Να είσαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2011, 01:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι μόνο στην δημιουργία θεών κατ' εικόνα και ομοίωση, αλλά και στην αυτόθεοποίηση που έκανε ο άνθρωπος στον ίδιο του τον εαυτό πριν ή μετά θανάτου…!!!!
Παραδείγματα υπάρχουν άφθονα, από την αρχαιότητα μέχρι τα χρόνια μας.
Τώρα για το "μοντέλο" που αναφέρεσαι πράγματι υπάρχουν πολλές αντιθέσεις, ένας θεός έξω από το γνωστό μας σύμπαν, αλλά που μπορεί και ελέγχει, επεμβαίνει και παραβαίνει κάθε φυσικό νόμο, ένας θεός αθάνατος, παντοδύναμος, αλλά με ανθρώπινες αδυναμίες, αισθήματα και ανάγκες, ένας θεός που δημιουργήθηκε κατά εικόνα και ομοίωση του ίδιου του ανθρώπου…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2011, 06:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είχε πει κι ο προσωκρατικός φιλόσοφος Ξενοφάνης, εάν τα ζώα μπορούσαν να ζωγραφίσουν τους δικούς τους Θεούς, τότε αυτοί θα είχαν τω μορφή ζώου.
Με άλλα λόγια, ο άνθρωπος προσπαθεί να εξηγήσει και να κατανοήσει το θείο και τις ιδιότητες του αναγάγοντας το στο ανθρώπινο επίπεδο, του προσδίδει ανθρώπινα χαρακτηριστικά κι ιδιότητες.
Ίσως αυτό να είναι κι ένα "εμπόδιο" στην κατανόηση του θείου και της φύσης του.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2011, 10:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρα πολύ εύστοχη παρατήρηση...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy