ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Συμφωνα με τον ΕΛΛΗΝΑ Αθανατο ΜΕΝΤΗ-ΘΕΑ ΑΘΗΝΑ,τρια[3] ειναι τα σημαντικοτερα αγαθα του συμπαντος.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 13:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ΟΜΗΡΙΚΑ ΕΠΗ είναι μηνυμα των δημιουργων μας προς τους ανθρωπους ,εκεινης της εποχης , που θα το κατανοησουν σαν τετοιο.Η εποχη είναι σημερα και οι ανθρωποι ειμαστε εμεις,οι Ελληνες της Γηινης Ελλαδας.Σημερα ειμαστε σε θεση να κατανοησουμε την περιγραφη της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ βιο-νανοελικας [dna] και των κυριωτερων χαρακτηριστικων της όταν τα συναντησουμε στις διαστασεις ενός μεγαλιθικου μνημειου.Να αναρωτηθουμε πως είναι δυνατον καποιος ,πριν [3500],χρονια να περιγραφει με κάθε λεπτομερεια το [dna] μας και ν’αρχισουμε να ξετυλιγουμε το «κουβαρι» της αναζητησης προς μια άλλη κατευθυνση,αντιθετη,μ’ αυτην που γνωριζαμε μεχρι σημερα.

Τα τρια [3] σημαντικοτερα αγαθα του συμπαντος με τα «ματια» των δημιουργων μας.

Α] Η αορατη αθανατη ΕΛΛΗΝΙΚΗ βιο-νανοελικα,δημιουργος ολων των μορφων ζωης στο συμπαν.Το ανθρωπινο [DNA] αποτελει μια μορφη της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ βιο-νανοελικας.
Η ΑΘΗΝΑ η ΜΕΝΤΗΣ η ΟΜΗΡΟΣ δηλωνει κατηγορηματικα πως δημιουργοι της βιο-νανοελικας είναι οι ΕΛΛΗΝΕΣ αθανατοι,κατοικοι του γαλαξια ΕΛΛΑΔΑ.

ΟΜΗΡΟΣ =488[2]= Ο μηρος*
*[Ο μηρος=το μπουτι του ζωου].-κάθε ειδους τροφη στην ΟΔΥΣΣΕΙΑ μεταφραζεται σε «πληροφορια».

Β].-Το συστημα των ΟΥΡΑΝΙΩΝ ΠΟΤΑΜΩΝ [οι γνωστες σε μας «σκουληκοτρυπες»] που κατακλυζουν το συμπαν αρα και τον γαλαξια μας,ΑΡΓΟ.
Η ΑΘΗΝΑ επισημαινει πως χωρις τους Ουρανιους Ποταμους τα ταξιδια στο συμπαν θα ηταν αδυνατα.Οι αποστασεις είναι τοσο μεγαλες που όλα τα ταξιδια είναι απαγορευτικα χωρις την χρηση των πτυχων του χωροχρονου.Η Αθηνα μας ενημερωνει πως οι Αθανατοι Ελληνες δεν είναι υπευθυνοι για την υπαρξη των Ο.Π. υπαρχουν από «αρχαιοτατων χρονων».
Οι Ο.Π. είναι αορατοι ,μεσα τους επικρατει απολυτο σκοταδι και χαρακτηριζονται ως «ησυχα λιμανια» σε συγκριση με τις συνθηκες που επικρατουν στο αχανες διαστημα.
Η Αθηνα συμβουλευει πως δεν υπαρχει άλλος δρομος για να ταξιδεψει κανεις στον γαλαξια.

Ουδ’ αλιη οδος εσσεται Γαιαν δε=1662[6]=ουρανιος ποταμος

Ο ουρανιος ποταμος του αστρικου μας συστηματος βρισκεται καπου στην τροχια του πλανητη ΑΡΗ γυρω από τον ΗΛΙΟ.Η αστρικη πυλη,μοναδικη στο αστρικο μας συστημα,που συνδεει τον ουρανιο ποταμο με το αστρικο μας συστημα,βρισκεται στον ΑΡΗ.Αυτος είναι και ο λογος που οι γειτονες μας στην σπειρα του ΩΡΙΩΝΑ δειχνουν τεραστιο ενδιαφερον για τον πλανητη μας.Απο της θεσεως μας η αστρικη πυλη μαζι με τον ουρανιο ποταμο μας «ανηκουν».

Γ].-Το μεσο με το οποιο γινεται η επαφη μεταξυ των ενδογαλαξιακων πολιτισμων και αστρικων συστηματων.Τ’αστροπλοια.Ειναι αθανατα ,είναι εξ ολοκληρου κατασκευασμενα με την μεθοδο της νανοτεχνολογιας.Πολλοι κατοικοι του γαλαξια μας ζουν αιωνια μεσα σε ένα τετοιο αστροπλοιο.
Κατά την διαρκεια των ταξιδιων το πληρωμα των αστροπλοιων «κοιμαται» σε ειδικες θεσεις γεματες με καποιο ειδους υγρου.Τα ταξιδια στον γαλαξια αναφερονται σαν σκληρα και δυσκολα.
Ο ΜΕΝΤΗΣ-ΑΘΗΝΑ,γνωριζοντας τις δυσκολιες κατασκευης ενός αστροπλοιου ικανου να ταξιδεψει στο γαλαξια,φροντισε να μας χαρισει δυο [2],για να σιγουρευτει πως δεν θ’αποτυχουμε.Το πρωτο βρισκεται,όπως γνωριζετε ηδη,κατω από το μεγαλιθικο μνημειο με το ονομα [ο θησαυρος του Ατρεα] στην ιερη-λιτη περιοχη των αρχαιων ΜΥΚΗΝΩΝ.Το δευτερο βρισκεται τοποθετημενο σε κρυψωνα στον πλανητη ΑΡΗ. 

_____________________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Το συμπαν κατοικειται από
«αρχαιοτατων χρονων».Συμφωνα με τον ΕΛΛΗΝΑ Αθανατο ΜΕΝΤΗ-ΘΕΑ
ΑΘΗΝΑ,τρια [3
ΣΕ Συμφωνα με τον ΕΛΛΗΝΑ Αθανατο
ΜΕΝΤΗ-ΘΕΑ ΑΘΗΝΑ,τρια[3] ειναι τα σημαντικοτερα αγαθα του
συμπαντος.

05/08/2011
_____________________________________________________________________

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 14:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θεμα,

το συμπαν κατοικειται από «αρχαιοτατων χρονων».Συμφωνα με τον ΕΛΛΗΝΑ Αθανατο ΜΕΝΤΗ-ΘΕΑ ΑΘΗΝΑ,τρια [3] είναι τα σημαντικοτερα αγαθα του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 14:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εποχη είναι σημερα και οι ανθρωποι ειμαστε εμεις,οι Ελληνες της Γηινης Ελλαδας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 15:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαννη-ψευτη,χαρηκα και εγω για την γνωριμια.

το οτι η εποχη ειναι σημερα το εξηγω.

το οτι εμεις οι Ελληνες πρεπει να κανουμε κατι προκυπτει απο τα εξης.

α]Τα ΟΜΗΡΙΚΑ "ποιηματα" ειναι γραμμενα στη γλωσσα μας.

β]Το μεγαλιθικο μνημειο ειναι εντος των γεωγραφικων οριων της σημερινης Ελλαδας.

γ]Κατω απο το μεγαλιθικο μνημειο βρισκεται το δωρο της Αθηνας προς την ανθρωποτητα.

και δ] ο "αμοθεν' ειναι Ελληνας δεν ειναι απο το ΘΙΒΕΤ.

Να φανταστω πως με ολα ταλλα συμφωνεις;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 16:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμοθεν καλως ήλθες πάλι στο σπίτι!!!

Δεν έπρεπε να φύγεις ετσι απότομα.Αφησες κενα,στην ερμηνεία σου του Ομήρου.Ελπίζω να προχώρησες όλο αυτο τον καιρό και να εκθέσεις τα νεα σου συμπεράσματα.

Αν λέμε και κανένα αστείο δεν ειναι λόγος να φεύγεις.Ακούμε με προσοχη οτι λές και τα κρατάμε στην άκρη του μυαλού μας,μέχρις οτου αποδειχθούν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 17:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου Νικομαχε,στην "παιδικη χαρα" θελεις να πεις.Ευχαριστω για το καλοσωρισμα και καλως σε βρηκα.

Εχω τελειωσει την ραψωδια [β] αυτους τους [6]μηνες,συγχρονως ομως μελετησα και το παρελθον σου στο φορουμ.Ελπιζω τωρα που γνωριστηκαμε καλα εμεις οι δυο να μην χρειαστεινεος "πολεμος".

Μια φιλικη συμβουλη λογω ασπρων μαλλιων,παρε επι τελους θεση με ποιον εισαι,ποια θεωρια θα στηριξεις και ξεκινα, λιγο θαρρος χρειαζεται μονο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 21:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα αμοθεν, και καλως ηρθες ξανα στο Φορουμ!!

Ειναι αληθεια πως ειχα διαβασει με εξαιρετικο ενδιαφερον το προηγουμενο σου θεμα που ειχες ανεβασει, το οποιο διακοπηκε ξαφνικα δυστυχως.

Ειναι πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα, θα ηθελα ωστοσο να περιγραψεις πιο αναλυτικα, για παραδειγμα σε ποιους στιχους της Ραψωδιας [α] βασιστηκες σ'αυτες τις θεωριες;

Ή μηπως οσα ειχες γραψει σημερα αναφερονται στη Ραψωδια [β];

Ωστοσο δεν σε προβληματιζει πως σιγουρα πολλα σημεια στα ομηρικα επη εχουν αλλαχθει και μπορει να δωσουν διαφορετικο (αλληγορικο) νοημα; Δεν ξερουμε καν πως ηταν τα 'αυθεντικα' ομηρικα επη...

Σιγουρα θα σε βαραινα με πολλες ερωτησεις, αλλα τις θεωρω απαραιτητες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 22:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμοθεν
Μια φιλικη συμβουλη λογω ασπρων μαλλιων,παρε επι τελους θεση με ποιον εισαι,ποια θεωρια θα στηριξεις και ξεκινα, λιγο θαρρος χρειαζεται μονο.

Κατ αρχήν δεν εχω άσπρα μαλλιά.Γκρίζα είναι σαν τις ζώνες στο Αιγαιο.

Αφου είμαι ηδη δεδηλωμενος <<ανοικτόμυαλος>> Αμοθεν,τι να σκεφθώ?

Είναι ηλίου φαεινότερον οτι είμαι διατεθειμένος να ακούσω τα πάντα,επειδή όλα είναι πιθανά.Οπως η κβαντική διάσταση της πέτρας που για να περάσει στο απέναντι πεζοδρόμιο,θα επισκεφθει πρώτα την Ανδρομέδα.Επομένως δεν μπορώ να πάρω θέση σταθερά υπέρ μιας άποψης,όταν αυτη έχει μη αυταπόδεικτα σημεία.Φυσικά και δέχομαι την πιθανότητα το Σύμπαν να κατοικείται απο αρχαιοτάτων χρόνων.Οπως και οι σημερινοί Ελληνες να είναι απόγονοι άλλης συμπαντικής <<μητρικής>> Ελληνικής φυλής.Μπορεί όμως και να μην είναι.Δεν είναι καλύτερα να ψάχνω παρα να πιστεύω κάτι με κενά?

Δεν είναι αρκετό για τον παρόντα χρόνο το οτι δεν απορίπτω τίποτα?Νομίζω είναι!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 22:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωστοσο δεν σε προβληματιζει πως σιγουρα πολλα σημεια στα ομηρικα επη εχουν αλλαχθει και μπορει να δωσουν διαφορετικο (αλληγορικο) νοημα; Δεν ξερουμε καν πως ηταν τα 'αυθεντικα' ομηρικα επη...


Συγνωμη για το υφος μου,αλλα αυτη ειναι μια θεωρια της πλακας,τελειως αναποδειχτη.Ομηρικα χωρια,αναφερονται σχεδον απο ολους τους αρχαιους συγραφεις,π.χ ασιος-θουκιδιδης,παυσανιας κ.τ.λ. και ολα συμφωνουν με αυτα που εχουν φτασει ως εμας.Απλα καποιοι εκμεταλευονται την αγνοια μας για αυτα και παπαρολογουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 00:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
vitras
ευχαριστω και καλως σε βρηκα.

πιστευεις αληθεια πως αν μια ανωτερη διανοια εστησε ολο αυτο το σκηνικο που βιωνουμε,θα ειχε προβλημα να μεταφερει το κειμενο ,οπως αυτος ηθελε,στις μερες μας;;;

ταλλα που ρωτας στο θεμα που θ'ανοιξει την δευτερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 00:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νικομαχε

οτι πεις, εγω μαζι σου ειμαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 01:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

νικομαχε

οτι πεις, εγω μαζι σου ειμαι.



Tο ξέρω!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 11:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σκαρταδε

εκεινο που μου αρεσε περισσοτερο ειναι πως ζητας και συγνωμη για το υφος σου!!!

να φανταστω πως εγω ειμαι αυτος που εκμεταλευομαι την ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ και "παπαρολογω".

το ερωτημα μου ειναι το εξης,μιας και εχεις παντελη ΑΓΝΟΙΑ επι του θεματος,οπως με ειλικρινεια δηλωνεις,πως βγαζεις το συμπερασμα οτι "παπαρολογω" και πως η "θεωρια μου" ειναι της πλακας;;;

απεκτησε την γνωση ,που ΦΑΝΕΡΑ σου λειπει,και μετα ποιος ξερει μπορει να γινεις και οπαδος μου.

Στην τελικη,εμεις οι δυο εχουμε παρελθον στο φορουμ,μιας και εισαι Σαλονικιος,ελα απο την Καλαμαρια,να πιουμε ενα καφε,να σε κοιτω να με κοιτας,να συζητησουμε.Τι λες;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 11:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γεια σου Νικομαχε,στην "παιδικη χαρα" θελεις να πεις.

Αγαπητέ αμοθεν, για ποιό λόγο προσομοιάζεις τα Forums με "παιδική χαρά";

Όσον αφορά το θέμα, επειδή ο τίτλος είναι αρκετά μεγάλος με αποτέλεσμα να μην εμφανίζεται ολόκληρος, μήπως θα έπρεπε το θέμα να μετονομαστεί και να λάβει έναν τίτλο μικρότερο;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 14:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε Γιωργο

α].- αντιληφθηκα μια 12χρονη κοπελλια [sophie],να συμμετεχει στα φορουμς,κυκλοφορουν και αλλα 12χρονα;;;

β]να το αλλαξουμε σε [Συμφωνα με τον ΕΛΛΗΝΑ Αθανατο ΜΕΝΤΗ-ΘΕΑ ΑΘΗΝΑ,τρια[3] ειναι τα σημαντικοτερα αγαθα του συμπαντος.]

επειδη δεν γνωριζω την διαδικασια αλλαγης του τιτλου θα σου ηταν δυνατο να το κανεις εσυ;;;
ευχαριστω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 18:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας ξανα,

quote:

πιστευεις αληθεια πως αν μια ανωτερη διανοια εστησε ολο αυτο το σκηνικο που βιωνουμε,θα ειχε προβλημα να μεταφερει το κειμενο ,οπως αυτος ηθελε,στις μερες μας;;;

quote:
Συγνωμη για το υφος μου,αλλα αυτη ειναι μια θεωρια της πλακας,τελειως αναποδειχτη.Ομηρικα χωρια,αναφερονται σχεδον απο ολους τους αρχαιους συγραφεις,π.χ ασιος-θουκιδιδης,παυσανιας κ.τ.λ. και ολα συμφωνουν με αυτα που εχουν φτασει ως εμας.Απλα καποιοι εκμεταλευονται την αγνοια μας για αυτα και παπαρολογουν...

Να ξεκαθαρισω κατι πρωτα. Δεν εννοουσα να εχει αλλαχτει ΕΠΙΤΗΔΕΣ το περιεχομενο των ομηρικων επων... Γενικα φυσικα η ιστορια και το νοημα παραμενουν απαραλλαχτες.

Αυτο που εννοουσα, για να τα πω πολυ απλα, ειναι η αντιγραφη των αντιτυπων των γραπτων, π.χ. μπορει καποιος να δυσκολευτηκε να διαβασει μια λεξη και να γραψει αλλη μια δικη της λεξη αλλα με το ιδιο νοημα... (λεμε τωρα).

Αυτο δεν εχει αποτελεσμα να επηρεαζεται και ο λεξαριθμος; Και κατα συνεπεια αλλαζει και η αλληγορια...

Κατα ταλλα, ανυπομονω τοτε να σε διαβασω τη Δευτερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 19:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γιαννη-ψευτη,χαρηκα και εγω για την γνωριμια.

το οτι η εποχη ειναι σημερα το εξηγω.

το οτι εμεις οι Ελληνες πρεπει να κανουμε κατι προκυπτει απο τα εξης.

α]Τα ΟΜΗΡΙΚΑ "ποιηματα" ειναι γραμμενα στη γλωσσα μας.

β]Το μεγαλιθικο μνημειο ειναι εντος των γεωγραφικων οριων της σημερινης Ελλαδας.

γ]Κατω απο το μεγαλιθικο μνημειο βρισκεται το δωρο της Αθηνας προς την ανθρωποτητα.

και δ] ο "αμοθεν' ειναι Ελληνας δεν ειναι απο το ΘΙΒΕΤ.

Να φανταστω πως με ολα ταλλα συμφωνεις;;;




Φίλε μου το “γήινης Ελλάδας” μου δημιουργεί απορίες.
Και τα 4 ευαγγέλια στα Ελληνικά είναι γραμμένα και μιλούν για την “βασιλεία των ουρανών”
Υπονοούν την “ουράνια Ελλάδα” ?

Τα Ομηρικά έπη τα γνωρίζω σαν “επικά έργα”
Για τα άλλα που αναφέρεσαι, δεν έχω ασχοληθεί, και δηλώνω άγνοια
Εσύ ξέρεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 21:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
vitras

το δευτερο quote που εμφανιζεις δεν ειναι δικο μου,ειναι του σκαρταδου.

κατα τα αλλα την δευτερα σκεπτομαι να ξεκινησω την αποκωδικοποιηση της [α] ραψωδιας στο φορουμ,οπου φυσικα οποιος θελει μπορει να ρωτησει και να παρει απαντησεις η και να βοηθησει με τις γνωσεις του.

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 21:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαννη ψευτη μπορει να χαρηκα για την γνωριμια ομως αυτο δεν μας κανει και φιλους.Φυσικα αν το θελουμε πολυ και οι δυο καποτε μπορει να συμβει και αυτο.

κατα τα αλλα απο οσα λες εχω και εγω πληρη αγνοια.

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 00:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ωστοσο δεν σε προβληματιζει πως σιγουρα πολλα σημεια στα ομηρικα επη εχουν αλλαχθει και μπορει να δωσουν διαφορετικο (αλληγορικο) νοημα; Δεν ξερουμε καν πως ηταν τα 'αυθεντικα' ομηρικα επη...

Vitras, ναι μεν υπήρξαν παρεμβολές από δεύτερο και τρίτο χέρι στα Ομηρικά Έπη (σε αυτό έχουν ομοφωνήσει οι ανά τους αιώνες φιλόλογοι), ωστόσο τα Ομηρικά Έπη ήταν εξ'αρχής έργα αλληγορικά. Υπέρ αυτού μαρτυρεί το γεγονός ότι ήδη από τον 6ο αιώνα π.Χ. ο Φερεκύδης από τη Σύρο, δάσκαλος του Πυθαγόρα, είχε δώσει αλληγορικές ερμηνείες σε αυτά. Επίσης ήδη από τον 7ο-6ο αιώνα υπήρχε ναός στη Σμύρνη αφιερωμένος στον Όμηρο, το Ομηρείο, οι ιερείς του οποίου λέγεται πως αφιέρωναν τη ζωή τους στη θεολογική μελέτη του ομηρικού έργου!

Το ίδιο ισχύει και για την υπόλοιπη θεολογική παράδοση ποιητών όπως ο Ησίοδος, ο Ορφέας και ο Λίνος, η οποία, σύμφωνα και με αρχαίες πηγές, είχε χαρακτήρα αλληγορικής διδασκαλίας.

Το πρόβλημα βέβαια ξεκινάει όταν μπαίνουμε στη διαδικασία να ερμηνεύσουμε την μυστική διδασκαλία των Επών. Εκεί είναι μάλλον εύκολο να παρεισφρύσει το υποκειμενικό στοιχείο των προσωπικών μας δοξασιών. Από αυτό μάλιστα φαίνεται πως δεν ξέφυγαν ούτε και ορισμένοι Στωικοί φιλόσοφοι οι οποίοι φαίνεται να προέβαλλαν και στοιχεία της δικής τους φιλοσοφίας στον Όμηρο.

Μιας πάντως και το θέμα του άμοθεν αφορά το μυστικό περιεχόμενο των Επών να πω ότι η υποδειγματικότερη διασωθείσα θεολογική ερμηνεία στον Όμηρο είναι εκείνη του Νεοπλατωνικού Πορφύριου! Το έργο του "Περί του εν Οδυσσεία άντρου των Νυμφών" αποτελεί το τελειότερο δείγμα αλληγορικής ερμηνείας, από φιλολογικής και ερμηνευτικής πλευράς.

Εστιάζει σε ένα αινιγματικό χωρίο της Οδύσσειας (ν 115) όπου περιγράφεται το περίφημο σπήλαιο των Νυμφών στο λιμάνι του Φόρκυνα στην Ιθάκη:

"Και είχε η σπηλιά αυτή δύο πύλες, μία προς το βορρά, όπου κατεβαίνουν άνθρωποι, και μία προς το νότο, απ'όπου άνθρωποι δεν περνούν, και είναι η οδός των αθανάτων"

O Πορφύριος αναλύει λεπτομερειακά τις περιγραφές του Ομήρου, και ερμηνεύει το μεν σπήλαιο ως τον υλικό κόσμο ("σπήλαιο" συνήθιζαν να αποκαλούν τον κόσμο οι Πυθαγόρειοι και ο Πλάτωνας), τις δε πύλες του σπηλαίου ως τις ουράνιες "πύλες" του Καρκίνου και του Αιγόκερω.

Παραπέμπει μάλιστα σε προγενέστερους Νεο-Πυθαγόρειους όπως ο Νουμήνιος και ο Κρόνιος οι οποίοι είχαν αναφερθεί στην θεολογική παράδοση που συσχέτιζε τον μεν βόρειο τροπικό του καταβατικού Καρκίνου με την πύλη εισόδου και ενσάρκωσης των ψυχών στον κόσμο, το δε νότιο τροπικό του αναβατικού Αιγόκερω με την πύλη εξόδου, το τέλος του κύκλου των ενσαρκώσεων και την απελευθέρωση της ψυχής από τον υλικό κόσμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 00:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Vitras, τώρα διάβασα το δεύτερο μήνυμά σου όπου επεξηγείς το πρώτο Δεν αποκλείεται πάντως κατά τη γνώμη μου οι όποιες παρεμβολές να ενίσχυσαν τον ήδη υπάρχοντα αλληγορικό πυρήνα. Υπάρχει και σχετικό θέμα στην κατηγορία "Σοφία" αν σε ενδιαφέρει όπου αναλύονται διεξοδικά -αν και με αργούς ρυθμούς- τα περί του μυστικού περιεχομένου των Επών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 12:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κοστ καλως ηρθες

οι δυο μας εχουμε παρελθον ,ομως για οσα συνεβησαν μεταξυ μας τα θεωρω περασμενα ξεχασμενα και συγχωρεμενα.Κατα το αγγλικο forgive + forget.

αλλωστε σε θεωρω απο τους λιγους συμμαχους που εχω.

ευχαριστω για την βοηθεια σου με τον φιλο vitras

Αν μου ζητας να ριξω μια ματια στο [ν 115] ευχαριστως να σου κανω τη χαρη.Προσωπικα δουλευω την ραψωδια [γ]

Η δουλεια που κανεις στη [σοφια] εξαιρετικη,αν γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος στα στοιχεια που εχεις θα βοηθουσες,οπως τωρα με τον στιχο [ν115]

Στο θεμα των παρεμβολων μην κουραζεσαι.Δηλαδη να καταλαβω ποιο ειναι το σκεπτικο- Ο σημερινος ερευνητης θα σταματησει να ερευνα ,στην πιθανοτητα πως καποιος στο παρελθον αλλοιωσε το κειμενο.Αυτο εχουμε αυτο ερευνουμε.

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 13:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γιαννη ψευτη μπορει να χαρηκα για την γνωριμια ομως αυτο δεν μας κανει και φιλους.Φυσικα αν το θελουμε πολυ και οι δυο καποτε μπορει να συμβει και αυτο.

κατα τα αλλα απο οσα λες εχω και εγω πληρη αγνοια.

τα λεμε



Οkay, ΔΕΝ είμαστε φίλοι – αν και μέλη στο ίδιο φόρουμ –
ΔΕΝ υπάρχει καμία ανάγκη να γίνουμε, όπως εκ των πραγμάτων τεκμαίρεται.

Όσον αφορά την ερμηνεία της “γήινης Ελλάδας” που σου ζήτησα να μου εξηγήσεις, δεν είναι κακό να δηλώνεις “πλήρη άγνοια”, και είναι τιμή σου, που το παραδέχεσαι.

Να είσαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 13:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σκαρταδε

εκεινο που μου αρεσε περισσοτερο ειναι πως ζητας και συγνωμη για το υφος σου!!!

να φανταστω πως εγω ειμαι αυτος που εκμεταλευομαι την ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ και "παπαρολογω".

το ερωτημα μου ειναι το εξης,μιας και εχεις παντελη ΑΓΝΟΙΑ επι του θεματος,οπως με ειλικρινεια δηλωνεις,πως βγαζεις το συμπερασμα οτι "παπαρολογω" και πως η "θεωρια μου" ειναι της πλακας;;;

απεκτησε την γνωση ,που ΦΑΝΕΡΑ σου λειπει,και μετα ποιος ξερει μπορει να γινεις και οπαδος μου.

Στην τελικη,εμεις οι δυο εχουμε παρελθον στο φορουμ,μιας και εισαι Σαλονικιος,ελα απο την Καλαμαρια,να πιουμε ενα καφε,να σε κοιτω να με κοιτας,να συζητησουμε.Τι λες;;;



Ρε συ αμοθεν,στον βιτρας απευθυνομουν και σε αυτο που εγραψε για δηθεν αλλαγμενα ομηρικα χωρια...

Οσον αφορα το να σε κοιτω και να με κοιτας συζητηση,οποτε θελεις,δεν εχω προβλημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 13:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπερα σας ξανα,

quote:

πιστευεις αληθεια πως αν μια ανωτερη διανοια εστησε ολο αυτο το σκηνικο που βιωνουμε,θα ειχε προβλημα να μεταφερει το κειμενο ,οπως αυτος ηθελε,στις μερες μας;;;

quote:
Συγνωμη για το υφος μου,αλλα αυτη ειναι μια θεωρια της πλακας,τελειως αναποδειχτη.Ομηρικα χωρια,αναφερονται σχεδον απο ολους τους αρχαιους συγραφεις,π.χ ασιος-θουκιδιδης,παυσανιας κ.τ.λ. και ολα συμφωνουν με αυτα που εχουν φτασει ως εμας.Απλα καποιοι εκμεταλευονται την αγνοια μας για αυτα και παπαρολογουν...

Να ξεκαθαρισω κατι πρωτα. Δεν εννοουσα να εχει αλλαχτει ΕΠΙΤΗΔΕΣ το περιεχομενο των ομηρικων επων... Γενικα φυσικα η ιστορια και το νοημα παραμενουν απαραλλαχτες.

Αυτο που εννοουσα, για να τα πω πολυ απλα, ειναι η αντιγραφη των αντιτυπων των γραπτων, π.χ. μπορει καποιος να δυσκολευτηκε να διαβασει μια λεξη και να γραψει αλλη μια δικη της λεξη αλλα με το ιδιο νοημα... (λεμε τωρα).

Αυτο δεν εχει αποτελεσμα να επηρεαζεται και ο λεξαριθμος; Και κατα συνεπεια αλλαζει και η αλληγορια...

Κατα ταλλα, ανυπομονω τοτε να σε διαβασω τη Δευτερα.



Φιλε βιτρας,δεν σε μιλαω για γενικα νοηματα,αλλα για πιστη αντιγραφη λεξη προς λεξη των χωριων που υπαρχουν σε αρχαιους συγραφεις με αυτα που εχουμε εμεις σημερα.Αν θελεις μπορω να σε γεμισω 10 σελιδες απο ομηρικα χωρια σε αλλους αρχαιους συγραφεις σε αντιπαραβολη με αυτα που διαβαζουμε εμεις σημερα και θα το διαπιστωσεις μονος σου.Αυτο δε ειναι αποτελεσμα δικης μου ερευνας,δεν το αντεγραψα απο πουθενα.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΩ,ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΔΗΘΕΝ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΜΗΡΙΚΑ ΧΩΡΙΑ,ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΕ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ,ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΠΛΕΟΝ ΟΧΙ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 17:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Το συμπαν κατοικειται από «αρχαιοτατων χρονων».Συμφωνα με τον ΕΛΛΗΝΑ Αθανατο ΜΕΝΤΗ-ΘΕΑ ΑΘΗΝΑ,τρια [3 ΣΕ Συμφωνα με τον ΕΛΛΗΝΑ Αθανατο ΜΕΝΤΗ-ΘΕΑ ΑΘΗΝΑ,τρια[3] ειναι τα σημαντικοτερα αγαθα του συμπαντος.





============================================================





Αγαπητέ αμοθεν, στο μήνυμα που μου έστειλες στις 04/08/2011, 14:48:11 με ρωτάς:

quote:
α].- αντιληφθηκα μια 12χρονη κοπελλια [sophie],να συμμετεχει στα φορουμς,κυκλοφορουν και αλλα 12χρονα;;;

Μα πως ακριβώς αντιλήφθηκες κάτι τέτοιο;

Εν πάσει περιπτώσει, ο κάθε συνάνθρωπος μας έχει το έννομο δικαίωμα να συμμετέχει στις Συζητήσεις - τουλάχιστον εφόσον η συμμετοχή του δεν αντίκειται στους κανόνες λειτουργίας του Χώρου - να εκφράζει τις απόψεις του, να καταθέτει τις πληροφορίες που τυχόν θέλει να μοιραστεί με τους υπόλοιπους συμμετέχοντες αλλά και να αναζητήσει πληροφορίες κλπ.
Παρόλα αυτά, όταν ένα άτομο τόσο νεαρής ηλικίας επιλέγει να συμμετάσχει στις Συζητήσεις, θα πρέπει να υπάρχει η έγκριση του κηδεμόνα του απέναντι στην Ομάδα των Υπευθύνων του Χώρου.
Από κει και πέρα όμως, είναι κάπως αντιδεοντολογικό να αναφέρεσαι στην ηλικία κάποιου συνομιλητή σου και να είσαι εσύ αυτός ο οποίος την γνωστοποιείς, λέγοντας μάλιστα ότι το συγκεκριμένο μέλος είναι τόσο μικρής ηλικίας.

Προτού κλείσω το μήνυμα μου, θα ήθελα να επαναλάβω την ερώτηση μου που σου είχα θέσει στο προηγούμενο μήνυμα μου και την οποία πιθανόν δεν είδες.

quote:
Αγαπητέ αμοθεν, για ποιό λόγο προσομοιάζεις τα Forums με "παιδική χαρά";

Αφορμή για αυτή μου την ερώτηση ήταν η απάντηση που έδωσες απευθυνόμενος στο NIKOMAXO στις Απεστάλη: 03/08/2011, 17:46:20 όπου ανέφερες - μεταξύ άλλων:

quote:
γεια σου Νικομαχε,στην "παιδικη χαρα" θελεις να πεις.Ευχαριστω για το καλοσωρισμα και καλως σε βρηκα.

Τι είναι λοιπόν αυτό το οποίο σε ώθησε στο να προσομοιάσεις τα Forums με μια "παιδική χαρά";




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 17:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D. I.
quote:
Τι είναι λοιπόν αυτό το οποίο σε ώθησε στο να προσομοιάσεις τα Forums με μια "παιδική χαρά";
...Μάλλον το "Περι ανέμων και υδάτων" δίνει μια τέτοια εντύπωση. Αλλά και άλλα φόρουμ δίνουν ενίοτε αυτη την εντύπωση λόγω ενδεχομένως μιας γενικής ελαφρομυαλίας που επικρατεί, όχι μονο εδώ αλλα γενικά στο διαδίκτυο λόγω -κυρίως αλλά όχι αποκλειστικά- του μικρού της ηλικίας πολλών συμμετεχόντων. Άλλες φορές η "εξωτερική ηλικία" δεν συνάδει με την "εσωτερική". Συμβαίνει και αυτό.

Ενδιαφέρον θέμα Άμοθεν, και γενικά τα θέματά σου δηλαδή, αλλά προσωπικά οι μελέτες που δεν έχουν κάποια άμεση χρησιμότητα με βρίσκουν αδιάφορο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 18:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σκαρταδος

δικο μου το λαθος συγνωμη.

τα παιρνω ολα πισω

μολις δροσισει λιγο θα τον πιουμε τον καφε.

ταλεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 18:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαννης ψευτης

ας μην αδικησουμε ο ενας τον αλλο ετσι αδοξα.

προτινω να ξαναρχισουμε την γνωριμια μας.

σε καλοσοριζω λοιπον στομ θεμα μου και περιμενω τις ερωτησεις σου και την κριτικη σου και γιατι οχι και την βοηθεια σου μιας και βλεπω πως εισαι ενημερωμενος σε πολλα συναφη θεματα.

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 18:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε Γιωργο

βαλε τα πιστολια πρωτα στη θηκη τους.I am not the enemy.

το 12χρονο ειναι η αιτια και το καινουργιο 15χρονο που εμφανιστηκε για να μην χρησιμοποιησω τις βοηθειες που μου προσφερονται.

και οι δυο δηλωνουν την ηλικια τους χωρις δισταγμο.

Μηπως ,λεω μηπως ,βρω τον μπελα μου απο καποιον αγανακτισμενο γονεα σε καποια χρονικη στιγμη επειδη "κατι" ειπα στον/στην κανακαρη του;;;λεω τωρα, μηπως;;;

ηρεμησε
τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 19:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dr jekyll Mr Hyde
ευχαριστω για τα καλα σου λογια και για την "βοηθεια"

προσωπικα δεν μπορω να πιστεψω πως θα παραμεινεις αδιαφορος.

τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy