ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΥΠΝΩΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πνευματική Αναζήτηση
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2012, 19:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Προσπαθώ εδώ και καιρό να βρω αξιόπιστες πληροφορίες σχετικά με την ύπνωση και τις αναδρομές σε προηγούμενες ζωές χωρίς αποτέλεσμα.. Είναι κάτι που θέλω να δοκιμάσω αλλά δεν βρίσκω άτομα που πραγματικά ξέρουν τι κάνουν..
Κάθε γνώμη, εμπειρία και καθοδήγηση είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!

Σας ευχαριστώ!

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2012, 20:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλώς ήλθες στο esoterica.

Δεν ξέρω τι θα συναντήσεις στην αναζήτησή σου αυτή,αλλά ένα θα σου πώ και κράτησέ το.

Αν καταφέρεις να βρείς κάποιον για αυτή την αναδρομή,φρόντισε να μην σου ζητήσει αμοιβή γιατι θα είναι κοινός απατεώνας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πνευματική Αναζήτηση
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2012, 21:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'ευχαριστώ πολυ για την ανταπόκριση και το ενδιαφέρον.
Δεν έχω βρει κανένα που να μην ζητά αμοιβή..Ακόμη και συνεδρία μέσω Skype μου έχουν προτείνει...
Ελπίζω να μπορέσει κάποιος να μου δώσει μια κατευθυνση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2012, 21:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Ελλάδα ενα απο τα "ονόματα" ήταν ο αείμνηστος Γιώργος Βουλούκος
ο οποίος "έφυγε" το 2005 αν δεν κάνω λάθος ...

Δυστυχώς δεν εχω να σου προτείνω κάποιο αντίστοιχο θεμα στο esoterica.gr
μια και 2-3 που εχουν ανοίξει στο παρελθόν , είναι λίγο "φτωχά"

Ατυχος/η επίσης Πνευματική Αναζήτηση
μια και ενα μέλος μας οπου είχε ασχοληθεί αρκετά με το θεμα ,
εχει καιρό να δώσει.... στίγμα

Προσωπική άποψη:
με την ύπνωση , με κάποιο τρόπο ελέγχουμε (κοιμίζουμε) το συνειδητό,
με αποτέλεσμα να "ξεσαλώνει" το υποσυνείδητο ...


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πνευματική Αναζήτηση
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2012, 21:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον έχω ακούσει πολλές φορές και έχουν γραφτεί πολλά για εκείνον.
Κρίμα που δεν βρίσκεται ανάμεσά μας πλέον..

αλλά και πιστεύω οτι ακόμα και μέσα από αυτούς τους διαλόγους που γίνονται όλοι έχουν κάτι να πάρουν..

σσ:συμφωνώ με την απόψή σου περί υποσυνείδητου και συνειδητού

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2012, 22:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές απορίες έχω και γω...
Παρόλο που έκανα αναδρομή στον αείμνηστο Βουλούκο δεν έχω καταφέρει μέχρι σήμερα να ακούσω την κασέτα εκείνης της αναδρομής...
Δεν ξέρω για άλλα άτομα που να κάνουν σοβαρά τη δουλειά αυτή...
Για εκείνον είχα ακούσει τα καλύτερα αν και μπορώ να πω τόσο το γραφείο του... όσο και ο "χειριμός" του μου αφήσανε πολλά ερωτηματικά.
Και είχα ακούσει και τα καλύτερα για τον κύριο Βουλούκο πριν πάω.
Με πείραξε και το γεγονός ότι ενώ δεν μπόρεσε να υπνωτίσει την φίλη μου που του πήγα μετά αξιώθηκε να της ζητήσει το αντίτιμο 20.000 δρχ. εκείνη την εποχή πράγμα που βρήκα εντελώς αντιεπαγγελματικό.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2012, 22:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με πείραξε και το γεγονός ότι ενώ δεν μπόρεσε να υπνωτίσει την φίλη μου που του πήγα μετά αξιώθηκε να της ζητήσει το αντίτιμο 20.000 δρχ. εκείνη την εποχή πράγμα που βρήκα εντελώς αντιεπαγγελματικό.
Δεν υπνωτίζονται όλοι οι άνθρωποι. Για να υπνωτιστείς πρέπει να έχεις κάποια εμπιστοσύνη σε αυτό που συμβαίνει και γενικά να μην έχεις προβλήματα σε θέματα ύπνου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2012, 22:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι πολύ αντιεπαγγελματική η συμπεριφορά του κυρίου Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πνευματική Αναζήτηση
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2012, 23:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπνωτίζονται όλοι οι άνθρωποι. Για να υπνωτιστείς πρέπει να έχεις κάποια εμπιστοσύνη σε αυτό που συμβαίνει και γενικά να μην έχεις προβλήματα σε θέματα ύπνου.

'Εχεις γνώσεις σχετικά με την ύπνωση
Κάποια προσωπική εμπειρία ίσως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2012, 23:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πράγματι πολύ αντιεπαγγελματική η συμπεριφορά του κυρίου

Καθόλου αντιεπεγγελματική Ντοτόρο.
Το αντίθετο μάλιστα.Καθαρά επαγγελματική,επειδή στα θέματα αυτά δεν χωρά επαγγελματισμός.

Ο Τ.Λόμπσανγκ Ράμπα έλεγε ότι,υπάρχει άγραφος νόμος για αυτούς που χρησιμοποιούν υπερφυσικές ικανότητες πρός οικονομικό όφελος,τις χάνουν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2012, 00:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υπάρχει άγραφος νόμος για αυτούς που χρησιμοποιούν υπερφυσικές ικανότητες πρός οικονομικό όφελος,τις χάνουν.
Ορθώς το επισημαίνεις ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ! Οι πραγματικά προχωρημένοι γνώστες το ξέρουν. Οι υπερφυσικές ικανότητες δεν είναι ούτε παιχνίδι, ούτε για χόρταση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2012, 03:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι είναι YUGI-OH,οι κατέχοντες αυτές τις δυνάμεις μπορούν να προσφέρουν την γνώση τους και την βοήθειά τους αφιλοκερδώς,επειδή έχοντας ήδη,τις δυνάμεις,σημαίνει ότι έχουν ξεπεράσει την υλική απολαβή.

Απλά δεν ενδιαφέρονται για υλικά.

Είναι πολύ δύσκολο.άν όχι αδύνατον,να βρεί κάποιος στην Δύση,τέτοιους ανθρώπους.

Ο φίλος/η που ενδιαφέρεται,μάλλον θα πρέπει να κάνει ένα ταξίδι προς...ανατολάς.!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2012, 03:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να τους βρεις, τι έγινε παίδες?

ΑΣΕ που μπορείς να φας ένα πνευματικο (το ονομάζω direction) και να κανείς πράγματα που δεν σκεφτόσουν, ποτέ πως θα έκανες. Ναι, έχουν και αυτη τη δυνατότητα, όσο πιο ελεύθεροι είναι, τόσο μεγαλύτερη επιρροή έχουν, (ιδιαίτερα αν εσυ το θέλεις) όχι τίποτα (κακό), π.χ να γράφεις, να διαβαζεις, η να θέλεις να βοηθήσεις συνανθρώπους κλπ κλπ

Για μένα η πραγματική βοήθεια που μπορείς να δώσεις σε κάποιο, είναι να του πεις πως έχει ο ίδιος τη δυνατότητα να είναι όσο πνευματικός (του επιτρέπεται)
Όχι θέλει, δεν είναι θέμα βούλησης.
Όσο περισσότερο ελεύθερωνεται εσωτερικα, τόσο καλύτερα είναι για αυτόν, οτιδήποτε κάνει.

Επομένως η αναζητηση μιας εξωτερικής πνευματικής πηγής, τις περισσότερες φορές (για τους περισσότερους) είναι μια φυγή.

Το πρώτο και το τελευταίο βήμα γίνεται μέσα μας. Αν μπεις σε εκείνη τη ροή, ότι και να κανείς, πνευματικο θα είναι, γιατι εκείνη η ροή, αρνείται την ποταποτητα, την αδικία, το λάθος, (αν και κάνει, τα αναγνωρίζει αμέσως), και γενικα ότι δεν ειναι σωστο!

Τηατςολ!!


Τα αλλα (πραγματικά πνευματικά) έρχονται μόνα τους, χωρίς κάν να το θέλεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2012, 06:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AitheroVamon:

Δυστυχώς δεν εχω να σου προτείνω κάποιο αντίστοιχο θεμα στο esoterica.gr
μια και 2-3 που εχουν ανοίξει στο παρελθόν , είναι λίγο "φτωχά"



Υπάρχουν αρκετά θέματα, αλλά τα περισσότερα όντως δεν έχουν πολλές απαντήσεις.
Υπάρχει όμως και αυτό, στο οποίο υπάρχουν πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες που θα μπορούσε να διαβάσει κανείς.:

#Υπνωτισμός...Ανεξερεύνητη Δύναμη του ανθρώπου!#

Επίσης, όσον αφορά στις αναδρομές, υπάρχει το παρακάτω θέμα με αρκετές ενδιαφέρουσες πληροφορίες:

Αναδρομή

Προτείνω τέλος δύο άρθρα του τομέα άρθρων/νέων του ESOTERICA που σχετίζονται λίγο πολύ με το θέμα που τίθεται εδώ:

Η ύπνωση και ο εγκέφαλός μας
Η μηχανή των ονείρων


Πνευματική Αναζήτηση
πιστεύω πως οι παραπάνω συζητήσεις (και άρθρα), μαζί και με τον διάλογο που αναπτύσσεται στο παρόν θέμα, θα σε βοηθήσουν να αποκτήσεις μια σφαιρική ιδέα επί του αντικειμένου της ύπνωσης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2012, 11:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Πράγματι πολύ αντιεπαγγελματική η συμπεριφορά του κυρίου

Καθόλου αντιεπεγγελματική Ντοτόρο.
Το αντίθετο μάλιστα.Καθαρά επαγγελματική,επειδή στα θέματα αυτά δεν χωρά επαγγελματισμός.



Ναι, υπό τη προϋπόθεση όμως ότι ξεκαθαρίζει στο άτομο που πληρώνει ότι δεν υπνωτίζονται άπαντες οι άνθρωποι. Πρέπει να είναι ξεκάθαροι οι όροι υπό τους οποίους κάνεις κάτι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2012, 11:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποια προσωπική εμπειρία ίσως

Προσωπική εμπειρία όχι!
quote:
'Εχεις γνώσεις σχετικά με την ύπνωση

Θεωρητική γνώση ναι!

Ο λεγόμενος υπνωτισμός, δεν γίνεται με κάποιο μαγικό τρόπο, δηλαδή δεν είναι ότι πατά ο υπνωτιστής ένα μαγικό κουμπί και τσούπ! όλοι κοιμήθηκαν. Είναι λογικό κάποια άτομα να μην υπνωτιστούν λόγω φόβου, ανασφάλειας, καχυποψίας κοκ.

quote:
ΣΕ που μπορείς να φας ένα πνευματικο (το ονομάζω direction) και να κανείς πράγματα που δεν σκεφτόσουν, ποτέ πως θα έκανες.
Σωστά αλλά υπάρχει και η άλλη χρήση: Μπορείς μέσω του υπνωτισμού να ξεπεράσεις φοβίες, εμμονές κλπ, που είχες εγκαταστημένες για πολύ καιρό στη ψυχολογία σου. Δηλαδή μπορείς να κάνεις σε κάποιον προγραμματισμό και επαναπρογγραμματισμό. Έτσι αν κάποιος π.χ. φοβάται τις κοινωνικές συναναστροφές, μπορείς να τον προγραμματίσεις να μην τις φοβάται. Αν κάποιος λατρεύει το τσιγάρο, μπορείς να τον προγραμματίσεις να το απεχθάνεται. Αν κάποιος είναι συνεχώς κατσούφης, μπορείς να τον προγραμματίσεις να είναι χαρούμενος.
Το υποσυνείδητο μας προγραμματίζεται συνεχώς από το αρρωστημένο περιβάλλον της κοινωνίας γύρω μας, επομένως η λύση είναι είτε να βγεις από αυτόν τον προγραμματισμό (δύσκολο αν δεν έχεις αυτή την τάση), είτε να επαναπρογραμματίσεις τον εαυτό σου.

Για κάποιον που δεν δουλεύει πάνω στην αφύπνιση της συνείδησης (διαλογισμό ή όπως θες πές το) την ενδοσκόπιση, την προσωπική ψυχανάλυση κλπ, και επομένως δεν μπορεί ή δύσκολα απαλλάσσεται από τα διάφορα ψυχολογικά στοιχεία και σύνδρομα που έχει, μπορεί απλά να τα αντικαταστήσει με άλλα που θα του κάνουν τη ζωή καλύτερη.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/04/2012 11:32:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πνευματική Αναζήτηση
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2012, 18:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή amalia σε ευχαριστω πολυ για τα link ήταν πολυ κατατοπιστικά!
Αλλά από οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει "εύκολος" τρόπος να βρεις έναν καλό υπνωτιστή..

Bέβαια λίγο δύσκολο να ταξιδέψω προς ανατολάς Νικόμαχε θα πρέπει να συνεχίσω να ψάχνω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2012, 01:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς πράγματι, δεν είναι εύκολο να βρει κανείς κάποιον καλό υπνωτιστή, είτε ψάχνει για υπνωτιστή που κάνει αναδρομές, είτε για υπνωτιστή που εξασκεί την τέχνη για άλλους λόγους (π.χ. για ιατρική αναισθησία, για ανάκληση μνημών, για επιστημονικές έρευνες, κ.λπ.).

Πριν από 2-3 χρόνια είχα ψάξει κι εγώ να βρω κάποιον που να ξέρει την τέχνη. Το ήθελα στα πλαίσια μιας επιστημονικής διερεύνησης που έκανα για τις αλλοιωμένες (εναλλακτικές) καταστάσεις συνείδησης. Δεν βρήκα κάποιον, παρόλο που είχα ρωτήσει ανθρώπους από τον χώρο της ψυχιατρικής, της πειραματικής ψυχολογίας και της νευροεπιστημονικής έρευνας - ανθρώπους που πιθανότατα θα ήξεραν εάν υπήρχε κάποιος σοβαρός υπνωτιστής.

Βέβαια, εάν έβρισκα έναν υπνωτιστή (που θα μου σύστηναν ως πολύ καλό) κι εκείνος μου έλεγε περί αναδρομών και προηγούμενων ενσαρκώσεων δεν ξέρω εάν θα τον έπαιρνα στα σοβαρά (γι' αυτό που εγώ ήθελα να κάνω, το οποίο είχε να κάνει με αυστηρές επιστημονικές μεθοδολογίες και που δεν χωρούσε παραδοχές του τύπου ύπαρξης προηγούμενων ενσαρκώσεων).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2012, 13:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ακούσει τη φήμη του Βουλούκου που αναφέρετε. Πράγματι, έχω ακούσει ότι ήταν ένα άτομο με πείρα στις αναδρομές. Λένε ότι γνώριζε τι ήσουν στην προηγούμενη ζωή σου, αλλά η ύπνωση δεν είναι απόλυτα συνυφασμένη με την αναδρομή. Είναι μέρος αυτής. Ύπνωση μπορεί να γίνει και για άλλους λόγους. Γι' αυτό το λόγο τα λινγκ που αναφέρει η φίλη Αμαλία είναι κατατοπιστικά και εστιάζουν περισσότερο στο θέμα αυτό. Αυτή είναι προσωπική γνώμη και δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν όλοι. Όμως ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα της αρχικής συζήτησης. Το ερώτημα αφορά την αναδρομή. Επειδή προσωπικά δεν πίστεψα ποτέ στην μετεμψύχωση δεν θα δοκίμαζα κάτι τέτοιο, διότι πιστεύω ότι το άτομο που υπνωτίζει υποβάλλει κάποιες σκέψεις στο άτομο και τις λαμβάνει ως βίωμα.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2012, 15:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς την φιλενάδα μας!!!mystery flower!!

Σωστά το επισημαίνεις.
Αλλο αναδρομή και άλλο ύπνωση.
Μόνο που η αναδρομή έπεται της ύπνωσης.

οσο για την "μετεμψύχωση",λάθος ο όρος κατ'εμέ.
Μετενσάρκωση το σωστό,επειδή η ψυχή δεν αλλάζει σε άλλη ψυχή.παραμένει η ίδια.Σώμα αλλάζει.

Και να σε βλέπουμε πιο συχνά...!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2012, 15:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"μετεμψύχωση",λάθος ο όρος κατ'εμέ
Μετενσάρκωση το σωστό,επειδή η ψυχή δεν αλλάζει σε άλλη ψυχή.παραμένει η ίδια.Σώμα αλλάζει.

Φίλτατε μια μικρή παρατήρηση
Μεταξύ των όρων "μετενσάρκωση" και "μετεμψύχωση" υπάρχει διαφορά.
Με τον όρο μετενσάρκωση νοείται η εκ νέου ενσάρκωση της ψυχής
από ανθρώπινο οργανισμό μόνο σε άλλον ανθρώπινο οργανισμό,
ενώ με τον όρο μετεμψύχωση νοείται η ενσάρκωση από ανθρώπινο οργανισμό σε άλλον οργανισμό ανθρώπου ή ζώου.

Η μετενσάρκωση είναι βασικό δόγμα των ανατολικών θρησκειών
Βουδισμού, Ινδουισμού, Ταοϊσμοού (κλπ) από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.
Αντίθετα, οι Αρχαίοι Έλληνες δεν πίστευαν στην μετενσάρκωση,
ομοίως οι Εβραίοι, οι Μουσουλμάνοι, οι Χριστιανοί κλπ...


και επι της ευκαιρίας ... :

Δυο φίλοι συζητούν φιλοσοφικά…..
-Ρε Θανάση, εσύ πιστεύεις στη μετενσάρκωση ? στη μετεμψύχωση ?

-Tι είναι αυτά ρε ?

-Ε αυτό που λένε ότι άμα πεθάνεις, ξαναγυρίζεις στη γη με άλλη μορφή, σαν ζώο ας πούμε ή σαν φυτό και κάτι τέτοια...

-Δεν το ξέρω το θέμα...

-Τότε, θα κάνουμε μια συμφωνία. Όποιος πεθάνει πρώτος, θα προσπαθήσει να επικοινωνήσει με τον άλλο και να του πει τι γίνεται εκεί πάνω, αν όλα αυτά είναι αλήθεια και αν ξαναγυρίζει κανείς εδώ κάτω με άλλη μορφή.

-Εντάξει φίλε, έτσι θα γίνει!

Μετά από χρόνια πεθαίνει ο Θανάσης πρώτος και ο φίλος του περιμένει να δει αν θα είναι συνεπής στη συμφωνία τους κι αν θα επιδιώξει να επικοινωνήσει μαζί του.
Μήνες μετά από τη κηδεία, όπως κοιμότανε στο κρεβάτι του ακούει κάποιον να τον φωνάζει με τρομερή φωνή...

-Ναι; -Έλα φιλάρα, ο Θανάσης είμαι.
Δεν επικοινώνησα μαζί σου τόσο καιρό γιατί είχα πάθει υπερκόπωση....

Ο άλλος ενθουσιάζεται που ακούει το φίλο του μετά από τόσο καιρό και αρχίζει να τον ρωτάει:
-Πώς περνάς ρε Θανασάρα, τι γίνεται εκεί πάνω;

-Ζωή και κότα φίλε μου...
Ξυπνάω το πρωί, τρώω,
μετά κάνω έρωτα,
μετά ξανά τρώω, ξανακάνω έρωτα...
αυτό γίνεται από το πρωί μέχρι το βράδυ!
Όλο φαΐ και πήδημα είναι η ζωή μου...

Τρελαίνετε ο άλλος !!
-Πού είσαι βρε Θανάση;
Στον Παράδεισο;

-Ποιο Παράδεισο ρε φίλε;
Κόκορας σε ορνιθοτροφείο στα Μέγαρα είμαι!


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2012, 19:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασφαλώς φίλε Aiterovamon.
Το γνωρίζω.

ομως δεν δέχομαι την μετεμψύχωση.
Το θεωρώ αδιανόητο και πέραν πάσης λογικής.
Δέχομαι την μετενσάρκωση,σαν πιο κοντινή εξήγηση,στο επέκεινα.

Αλλοι δέχονται την μετεμψύχωση,λαοί ολόκληροι,αλλά νομίζω ότι τους το έχουν επιβάλλει τα ιερατεία τους για εκφοβισμό.Οπως οι δικοί μας,την κόλαση!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2012, 20:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε, κρατά και καμία πισηνη!

Πάντως ένα μέλος, πάνω κάτω, έχω προσδιορίσει πως θα το γνωρίσω!

Θα έχει τέσσερα πόδια, και θα γκάριζει....κοντά σε μνήμα! ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2012, 22:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικομαχε, κρατά και καμία πισηνη!

Πάντως ένα μέλος, πάνω κάτω, έχω προσδιορίσει πως θα το γνωρίσω!

Θα έχει τέσσερα πόδια, και θα γκάριζει....κοντά σε μνήμα! ..

ΧΑχα

Φαντάζομαι ποιό μέλος είναι...!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2012, 10:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς σε βρήκα Νικόμαχε χρησιμοποίησα αυτή την έννοια διότι ο όρος μετεμψύχωση χρησιμοποιείται πιο συχνά. Ο όρος μετενσάρκωση χρησιμοποιείται σπάνια. Αν είναι ορθός ή λανθασμένος δεν έχει σημασία, απλα σαν έννοια υπάρχει και δεν είναι κάτι που το έβγαλα από το κεφάλι μου, θέλω να πιστεύω. Καλή σου μέρα.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2012, 18:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μια καλή ερώτηση...γιατί δε γεννήθηκε κάποιος λάχανο, μπρόκολο, κουνουπίδι ή κατσαρίδα κ.ο.κ, αλλά άνθρωπος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2012, 00:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να μια καλή ερώτηση...γιατί δε γεννήθηκε κάποιος λάχανο, μπρόκολο, κουνουπίδι ή κατσαρίδα κ.ο.κ, αλλά άνθρωπος;
Γιατί έχει ήδη γεννηθεί σαν ένα από τα παραπάνω, και έχει ανεβεί εξελικτικά, τα έχει ξεπεράσει. Έτσι λέειη θεωρία δηλαδή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2012, 02:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοτόρο
Γιατί έχει ήδη γεννηθεί σαν ένα από τα παραπάνω, και έχει ανεβεί εξελικτικά, τα έχει ξεπεράσει. Έτσι λέειη θεωρία δηλαδή.

Δηλαδή Ντοτόρο,ίσως να είσαι...εξελιγμένο μπρόκολο!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2012, 11:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή Ντοτόρο,ίσως να είσαι...εξελιγμένο μπρόκολο!!!
Αν ισχύει η θεωρία (δεν γνωρίζω αν ισχύει) τότε ΟΛΟΙ μας έχουμε υπάρξει.. μπρόκολα κάποτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2012, 13:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Σας έχω μια καλή συνταγή με μπρόκολα, ,όμως την φυλάω για μετά τις εκλογές για να μη θεωρηθεί ότι προπαγανδίζω ,ταυτίζοντας κάτι ψηφοφόρους με το κατά τα άλλα, ευγενές και θρεπτικό ζαρζαβατικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2012, 02:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Να μια καλή ερώτηση...γιατί δε γεννήθηκε κάποιος λάχανο, μπρόκολο, κουνουπίδι ή κατσαρίδα κ.ο.κ, αλλά άνθρωπος;
Γιατί έχει ήδη γεννηθεί σαν ένα από τα παραπάνω, και έχει ανεβεί εξελικτικά, τα έχει ξεπεράσει. Έτσι λέειη θεωρία δηλαδή.

Ναι, η θεωρία λέει πολλά. Και για πισωγυρίσματα λέει, αλλά κι γι'άλλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1416016
Maintained by Digital Alchemy