ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Κεφάλια με....σώμα (Νησί του Πάσχα)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 14:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2149846/Hidden-treat-The-Easter-Island-heads-BODIES.html

http://video.msnbc.msn.com/msnbc.com/47804228#47804228

Ναι λοιπόν, τα αγάλματα έχουν και σώμα που είναι θαμμένο αρκετά μέτρα κάτω από το έδαφος. Επίσης βρέθηκαν και ίχνη κόκκινης ''μπογιάς'' που πιθανολογείται πως χρησιμοποιήθηκε για την βαφή των αγαλμάτων.


Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 22/06/2012 15:21:44

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 23:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πωπω... τεράστια!
Φαντάσου, μόνο το κεφάλι και σου προκαλούσαν δέος.
Τώρα και με το σώμα η κατάσταση έχει ξεφύγει εντελώς από τα ανθρώπινα μέτρα και σταθμά! Αν προσθέσεις και το γεγονός ότι το όλο σκηνικό λαμβάνει χώρα στη μέση του πουθενά, εύκολα καταλαβαίνεις πώς μπορούν να δημιουργηθούν ένα σωρό υποθέσεις γύρω από τα αγάλματα αυτά.

(Η φωτό, από το πρώτο Link που παρέθεσε ο ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fishfemale
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 03:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρουσα είδηση.
Το σώμα ήταν πλήρως ορατό όταν κατασκευάστηκαν και ανέβηκε τόσο πολύ το επίπεδο του εδάφους με το πέρασμα των χρόνων, ή εξαρχής τα δημιούργησαν τόσο βαθιά στη γη;
Αυτή είναι η πρώτη απορία που μου περνάει απ' το νου...

Edited by - fishfemale on 27/06/2012 03:04:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2012, 10:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη γνώση επί του θέματος, σκέφτομαι ότι θα έπρεπε να περάσουν πάρα πολλά χρόνια προκειμένου να καλυφθούν με φυσικό τρόπο τα σώματα των αγαλμάτων από το χώμα, ειδικά εφόσον το σώμα έχει ένα μεγάλο ύψος.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 13:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολύ ενδιαφέρουσα είδηση.
Το σώμα ήταν πλήρως ορατό όταν κατασκευάστηκαν και ανέβηκε τόσο πολύ το επίπεδο του εδάφους με το πέρασμα των χρόνων, ή εξαρχής τα δημιούργησαν τόσο βαθιά στη γη;
Αυτή είναι η πρώτη απορία που μου περνάει απ' το νου...

Σωστή η απορία. Νομίζω ότι ένα μέρος σίγουρα θα έπρεπε να είναι εξαρχής στη γη, ως "θεμέλιο" και βάση στήριξης, αλλά το πόσο ήταν αυτό μάλλον είναι δύσκολο να το υπολογίσουμε.

Τα υπόλοιπα στρωματα χώματος θα καλυψαν σταδιακά τα αγάλματα, μη ξεχναμε και ότι το νησί είναι ηφαιστειακό.


Το δικό μου ερώτημα είναι ότι
"τώρα ανακάλυψαν την ύπαρξη του σώματος?"

Δεν είχε πάει κανενός το μυαλό εκεί νωρίτερα?

Εθεωρείτο δηλαδή αυτονόητο ότι είναι απλώς κάποια τεραστια κεφάλια φυτεμένα στο χώμα, τόσον καιρό?
Και βαριόταν κάποιος να ασχοληθεί, ή του'πεφτε μακριά το νησί του Πάσχα....???


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2012, 16:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον άργησε να βρεθεί χορηγός του επιχειρήματος.
Αν δεν υπάρχει υποψία σούπερ αρχαιολογικής ανακάλυψης ή "θησαυρού",συμβαίνει αυτό.Και στην προκειμένη περίπτωση, τα μεγέθη με την προσθήκη του σώματος έγιναν εντυπωσιακότερα μεν,αλλά ήταν αναμενόμενο αφ' ενός,και δεν προσθέτει κάτι στο ερώτημα -ποιος τα έφτιαξε-
Εκτός αν στη βάση του αγάλματος βρούν και την υπογραφή του γλύπτη-κατασκευαστή.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 03:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Οπως και να χει εμενα μου αρεσουν και θελω να παω μια μερα εκει... Πανο χρονια και ζαμανια!!Φιλια πολλα!]



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2012, 22:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβαίνω ούτε κι εγώ γιατί έπρεπε να εντυπωσιαστούν διάφορα ειδησιογραφικά sites παρουσιάζοντας το σώμα των αγαλμάτων ως κάτι ανατρεπτικό.

Ήδη από τον 19ο αιώνα είχαν βρει σχετικά αγάλματα από τη νήσο του Πάσχα και πλέον εκτίθενται στο κοινό εδώ και πολύ καιρό όπως π.χ. στο Βρετανικό Μουσείο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hoa_Hakananai%27a

Μεγαλύτερο ενδιαφέρον συγκεντρώνουν οι θεωρίες για το πώς τα μετακίνησαν στις τελικές θέσεις τους (π.χ. όρθια με σχοινιά σα να "περπατούν" ή ξαπλωτά σε ξύλα με τον παραδοσιακό τρόπο μετακίνησης ογκόλιθων?) και τι σκοπούς ακριβώς εξπηρετούσαν παρά η ύπαρξη "σώματος" που όπως είπε κι ο φίλος PY8AGORAS θα έπρεπε να υπάρχει έτσι κι αλλιώς για λόγους στήριξης.

Δείτε και ένα σύντομο άρθρο με συνοδεία βίντεο για τη θεωρία της όρθιας μετακίνησης.

http://news.nationalgeographic.com/news/2012/06/120622-easter-island-statues-moved-hunt-lipo-science-rocked/

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sleazy
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2012, 00:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον φίλτατο Agnostic!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2012, 01:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε?

Οι ιθαγενείς ονομάζουν αυτα τα αγάλματα mata kita rane !!

Ενα πράγμα σαν...<< Μάτια κοιτούν τον ουρανό >>!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros_n
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2012, 10:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγώ βρίσκω πιο λογικό να παριστάνουν κάποιους θεούς τους..
Βέβαια δεν ξέρω αν έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά..
Αλλά αν είναι όλα τα πρόσωπα τα ίδια ίσως να εξηγείται από το ότι δεν ξέρανε τα πρόσωπα των θεών τους και τα κάνανε όλα ίδια..
Η μπορεί να μην τους ενδιέφεραν τα χαρακτηριστικά και απλά να ήθελαν να έχουν κάτι για να απεικονίζουν τους θεούς τους..

Αν και μπορεί απλά να μην ήταν και τόσο καλός ο καλλιτέχνης που τα έφτιαξε για να τους δώσει χαρακτηριστικά!

"ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ' ΑΪΔΗΣ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2012, 15:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/532124_389299414477668_2016803111_n.jpg

quote:
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε?
Οι ιθαγενείς ονομάζουν αυτα τα αγάλματα mata kita rane !!

Εγώ με το συμπάθειο Νικόμαχε, μόλις το διαβασα αυτό που εγραψες, στα ...γρηγορα, μου ήρθε στο μυαλό ότι τα (αγάλ)mata Katou-rane...

αλλά μετά από δευτερη πιο προσεκτική αναγνωση επανήλθα...

Εν παση περιπτώσει, τα αγάλματα του Ν.Πάσχα έχουν και άλλα γούστα, όπως βλέπεις....υποβρυχίως!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2012, 21:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς απο το πολύ...περπάτημα,δεν πάτησαν φρένο και έπεσαν στην θάλασσα!!

Ξύλο...που χρειάζονται μερικοί αρχαιολόγοι!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2012, 00:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή κανείς βλέπω δεν παίρνει την ευθύνη να χαρακτηριστεί γραφικός, ας το κάνω εγώ που είμαι εκ φύσεως. Μηηηηήπως τώρα που βρέθηκαν τέτοια αγάλματα στη μέση του πουθενά θα πρέπει να μας έρθουν κάποιες απορίες στο μυαλό? Οπως πχ

Ποιος πολιτισμός έκανε βόλτες μέχρι εκεί, με τι ΜΕΣΑ, και σε ποια εποχή, από ποιο μέρος προέρχεται κτλ.
Και αν δεν προέρχεται από πουθενά, γιατί πχ λέω εγώ δεν γίνεται να πήγε κάποια πρωτόγονη φυλή μέχρι εκεί, και άρα πήγε με τα πόδια, γιατί πήγε μέχρι εκεί να μείνει στη μέση του πουθενά? ρε μπας τελικά και το μέρος δεν ήταν νησί κάποτε? και ΠΟΤΕ δεν ήταν νησί το μέρος αυτό? για τι εποχή μιλάμε? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2012, 00:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προκατακλυσμιαία??????????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2012, 06:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με το τι είναι εφικτό να επιτύχει η ανθρώπινη επιμονή, μέχρι και το πώς πιθανώς κατόρθωσαν άνθρωποι ακόμη και με "ευτελή" μέσα να διασχίσουν τον μεγαλύτερο ωκεανό του πλανήτη μας (Ειρηνικό), φτάνει κάποιος είτε να ενημερωθεί είτε να θυμηθεί την θρυλική αποστολή 'Κον-Τίκι' του απίστευτου Νορβηγού εξερευνητή Thor Heyerdahl (1914–2002) και των συνεργατών του, το 1947. Αργότερα, το 1955-56, ο Heyerdahl οργάνωσε και μία αρχαιολογική αποστολή στο Rapa Nui (νησί του Πάσχα) -κάτι που είναι και πιο σχετικό με το θέμα μας.

Ο εποικισμός του Νησιού πάντως, θεωρείται πλέον πως έλαβε χώρα στο χρονικό πλαίσιο 700-1200 μ.Χ., πιθανότατα δε αρκετά "πρόσφατα", στους πρώτους αιώνες της 2ης χιλιετίας της 'σύγχρονης εποχής'. Στο αμέσως παραπάνω Link γίνεται αναφορά και σε μία πιο σύγχρονη(από των Νορβηγών) επιτυχή αποστολή πλεύσης από την γαλλική Πολυνησία έως στο Νησί του Πάσχα με ανακατασκευασμένες πολυνησιακές βάρκες το 1999!


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2012, 11:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι σαν την κάθοδο των Δωριέων ένα πράμα. Συνεπώς η τεχνοτροπία των αγαλμάτων θα βρίσκεται στα παράλια κάποιας γειτονικής "στεριάς, και αφού η αποίκηση είναι πρόσφατη, θα έχουμε και δείγματα αυτής.
Επίσης αφού βρήκαμε τη χρονολογία, θα μπορούμε να βρούμε κ ένα καλό λόγο που παρατήσανε αυτο'ι οι ανθρωποι την περιοχή τους για να μείνουνε στη μέση του πουθενά. το μόνο που μου έρχεται στο μυαλ/κ είναι να ήταν εξόριστοι, η να τρέχαν να σωθούνε από κάτι, που κανένα από τα δυο δεν με πείθει. Γιατί για να κάνεις όλη αυτή την προσπάθεια όπως είπες κ συ admin , δεν μπορεί να μην είχες λόγο. Εκτός κι αν ήσλυνα εκεί από την αρχή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2012, 11:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα σε παραπέμψω admin σε κάποια άλλα οικοδομήματα, αυτά του Τιαουανάκο, και ιδιαίτερα όχι στην Πύλη του Ηλιου, αλλά στο ύψος που βρίσκεται το λιμάνι του, και το αλάτι στα γύρω βουνά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2012, 12:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά με το τι είναι εφικτό να επιτύχει η ανθρώπινη επιμονή, μέχρι και το πώς πιθανώς κατόρθωσαν άνθρωποι ακόμη και με "ευτελή" μέσα να διασχίσουν τον μεγαλύτερο ωκεανό του πλανήτη μας (Ειρηνικό), φτάνει κάποιος είτε να ενημερωθεί είτε να θυμηθεί την θρυλική αποστολή 'Κον-Τίκι' του απίστευτου Νορβηγού εξερευνητή Thor Heyerdahl (1914–2002) και των συνεργατών του, το 1947. Αργότερα, το 1955-56, ο Heyerdahl οργάνωσε και μία αρχαιολογική αποστολή στο Rapa Nui (νησί του Πάσχα) -κάτι που είναι και πιο σχετικό με το θέμα μας.

Ο Thor Heyerdahl ήταν χομπίστας- ερευνητής. Εδώ μιλάμε για φυλή-ομάδα ανθρώπων που κατοικούνε κάπου.

Πάντως, εμένα τα αγάλματα κάτι μου θυμίζουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2012, 21:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(...)

Πάντως, εμένα τα αγάλματα κάτι μου θυμίζουν...


Τι;


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 00:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα προτιμούσα admin να σχολιάσεις πρώτα το συλλογισμό μου και μετά να κάνουμε υποθέσεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 02:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos:
Πάντως, εμένα τα αγάλματα κάτι μου θυμίζουν...

quote:
Admin:
Τι;

quote:
Italos:
θα προτιμούσα admin να σχολιάσεις πρώτα το συλλογισμό μου και μετά να κάνουμε υποθέσεις..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 08:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον δεν κατάλαβες το ύφος μου Αμαλία... γιάυτό και ο γέλωτας.

Δεν ήθελα να ανοίξω το θέμα περισσότερο, ήθελα να εστιάσω στο γεγονός ότι κάποιοι κατοικούν στη μέση του πουθενά, και να βρούμε κάποια λογική για το πως και γιατί θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό.

Αν έλεγα ας πούμε για άλλους πολιτισμούς με μονολιθικά αγάλματα, όπως Κυκλαδίτες, Ασιάτες , αφρικάνοι ή δεν ξέρω γω τι, το θέμα θα έχει ως επακόλουθο να πλατειάσει και η συζήτηση να μην έχει ουσία. Και επειδή βλέπω ότι είσαι του σημειολογικού και εσύ πάμε:

quote:
θα προτιμούσα admin να σχολιάσεις πρώτα το συλλογισμό μου και μετά να κάνουμε υποθέσεις..

Θα προτιμούσα admin να σχολιάσεις το συλλογισμό μου
(όπου δεν είναι αυθαίρετος προσπαθώ να τον υποστηρίξω παραπάνω, αν θες Αμαλία να κάνω και παραπομπές στο τι γράφω κάθε φορά να τα διαβάζουμε ξανα και ξανα) και μετά να ανοίξουμε το θέμα με τα αυθαίρετα μου συμπεράσματα μου όσον αφορά τον κοινό τρόπο σκέψης των λαών, σε σημεία που αυτό θα ήταν αδύνατο για εκείνη την εποχή και όσον αφορά την τεχνοτροπία, τις τέχνες, τις θρησκείες, κτλ.

Τώρα Αμαλία ελπίζω να μην αξίζω τον εμπαιγμό σου. Καλημέρα σας..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 09:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία μου έχω βαρεθεί τις γενικολογίες.
Ξέρεις και συ πολύ καλά, ότι τα θέματα που καταπιάνεται ο εσωτερισμός, είναι στο σύνολο τους κάπως "λεπτά", και η απόσταση από το να χαρακτηριστείς γελοίος ως το να χαρακτηριστείς ερευνητής απέχει μια κλωστή. Αποδείξεις για τέτοια θέματα, με ελάχιστες εξαιρέσεις, και ερευνητής με πολλά λεφτά να είσαι και να γυρίζεις τον κόσμο, δύσκολα θα βρείς. Αυτό που μπρείς να κάνεις όμως με τη σημερινή ροή πληροφοριών, είναι να αποκτάς ΚΡΙΤΙΚΗ σκέψη, ανάλογα βέβαια με την ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ του καθενός. Ετσι, αν και δεν μπορείς να ξέρεις μετα βεβαιότητας, μπρείς να αποκλείσεις κάποια ενδεχόμενα, ή να σκεφτείς μια λογική εξήγηση για κάποια άλλα.

Δεν μπαίνω στο εσωτέρικα να κάνω τον φωτεινό παντογνώστη, ούτε να κάνω το μαθητή. Μπαίνω να αποκομίσω είτε μέσω της συζήτησης ενίοτε ή μέσω της ανάγνωσης νέους ορίζοντες στους περιορισμένους δικούς μου, είτε αυτό αφορά πολιτικά θέματα, είτε θρησκευτικά, ή μεταφυσικά.

Και επειδή ξέρω ότι το ύφος που γράφω γενικά δεν είναι του τύπου διατριβής, αλλά το πάω λάου λάου, και επειδή τις 3 στις 5-6 φορές που ασχολήθηκα σχετικά ενεργά με ένα θέμα ένιωσα ότι έπρεπε σε κάθε μου πρόταση να αμύνομαι αυτού που έλεγα γιατί κάποιοι απλά "ξέρουν",άρα άσκοπη και η συζήτηση, αν Αμαλία μου και οι διαχειριστές είστε υπέρ αυτής της πολιτικής να ψάξω να βρώ αλλού να κάνω εσωτερικές συζητήσεις, με ανθρώπους που δεν κατέουν την γνώση, αλλά τη ψάχνουν όπως και γω.

Τέλος να έχεις υπόψιν ότι υπάρχουν πολλοί που διαβάζουν κα ασχολούνται και αγαπάνε αν θες το Εσοτέρικα όλα αυτά τα χρόνια, χωρίς να ειναι διαχειριστές ή ενεργά μέλη,και όχι μόνο ο Ιταλος.

Αυτά στα λέω χωρίς ίχνος επιθετικότητας και με πάσα φιλικότητα, άλλωστε διαβάζω πάντα τα ποστ σου και τα θέματα που ανοίγεις με ενδιαφέρον. Συγνώμμη που ξέφυγα του θέματος,, και φιλοδοξώ από δω και στο εξής να παραμένω σε αυτό. Την καλημέρα μου και πάλι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 09:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να ξαναμπούμε στο θέμα: Για ποιο λόγο μια ομάδα από ψαράδες θα έμπαινε στον κόπο να ταξιδέψει μέχρι ένα τόσο μακρινό νησί, όπως έκανε και ο προαναφερθέντας επιστήμονας, με αποτέλεσμα να αποικήσει κιόλας σε αυτό, διατηρώντας αν και απλοί ψαράδς μια τέχνη, να κατασκευάζουν τεράστια μονολιθικά αγάλματα κατά εκατοντάδες, ενώ κατά τα άλλα ήταν άγριοι στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Η εγώ τα λέω μπερδεμένα, ή η θέληση για τεκμηριωμένη αντίληψη μας οδηγεί σε αδιέξοδα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 20:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Italos σκέφτηκες πολλές προεκτάσεις για το μήνυμά μου που δεν υπάρχουν.
Πολύ απλά, μου φάνηκε αστείο το ότι εσύ ξεκίνησες με μια υπόνοια υπόθεσης ("Πάντως, εμένα τα αγάλματα κάτι μου θυμίζουν... ") και όταν ο Admin σε ρώτησε, όπως είναι φυσικό, τι σου θυμίζουν, προέτρεψες να μην "κάνουμε" υποθέσεις. Ο πληθυντικός αριθμός μου φάνηκε αστείος, γιατί τις υποθέσεις δεν τις κάνατε προφανώς μαζί, εσύ μάλλον τις έκανες.

Αυτό, τίποτε άλλο.
Παρακαλώ, συνεχίστε την ενδιαφέρουσα συζήτησή σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2012, 19:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos

Για να ξαναμπούμε στο θέμα: Για ποιο λόγο μια ομάδα από ψαράδες θα έμπαινε στον κόπο να ταξιδέψει μέχρι ένα τόσο μακρινό νησί, όπως έκανε και ο προαναφερθέντας επιστήμονας, με αποτέλεσμα να αποικήσει κιόλας σε αυτό, διατηρώντας αν και απλοί ψαράδς μια τέχνη, να κατασκευάζουν τεράστια μονολιθικά αγάλματα κατά εκατοντάδες, ενώ κατά τα άλλα ήταν άγριοι στην καλύτερη των περιπτώσεων.


Δεν είναι απλά μια ομάδα από ψαράδες.
Πρόκειται για μια κοινωνία με καθιερωμένο σύστημα τάξεων (βασιλιάς, πολεμιστές, ιερείς, κοινοί κάτοικοι/"θνητοί") με σχετικά σύνθετα έθιμα. Ήταν και γεωργοί αφού καλλιεργούσαν ζαχαροκάλαμο, ταρό, μπανάνες, γλυκοπατάτες και παράλληλα διέθεταν εξημερωμένα κοτόπουλα. Δεν τους λες άγριους με τίποτα.

Επίσης ήταν ήδη έμπειροι ναυτικοί με γνώση κατασκευής ειδικά διαμορφωμένων πλεούμενων ικανών να πλεύσουν στον ωκεανό. Αν δεις όλο τον αποικισμό της Πολυνησίας και των παρακείμενων νησιωτικών συμπλεγμάτων από τους αυστρονησιακούς λαούς που προηγήθηκε του αποικισμού της νήσου του Πάσχα θα διαπιστώσεις την ύπαρξη συσσωρευμένης εμπειρίας για τέτοια μακρινά ταξίδια. Όσο για το λόγο που το έκαναν...προφανώς για τους συνηθισμένους λόγους που μετανάστευαν οι άνθρωποι. Εύρεση νέων πόρων, νέων εδαφών προς εκμετάλλευση, υπερπληθυσμός σε μια παλιότερη τοποθεσία διαβίωσης, πιέσεις από άλλους πληθυσμούς κλπ.

Τα αγάλματα πιθανώς κατασκευάστηκαν για να τιμηθούν γενναίοι πρόγονοι ή μεγάλοι αρχηγοί. Ίσως ήταν κάτι σαν φύλακες που προστάτευαν τον πληθυσμό του νησιού. Είναι συνηθισμένο φαινόμενο η απόδοση τιμών στους προγόνους ή στους ηγεμόνες και ενίοτε συνοδεύεται από κάποιες μεγαλοπρεπείς κατασκευές. Για μένα η περίπτωση της νήσου του Πάσχα είναι από τις λιγότερο μυτηριώδεις.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2012, 00:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Κατ αρχάς δεν τους λέω εγώ άγριους, ο Ολλανδός Ρέγκεβεν όταν έφτασε στο νησί βρήκε όπως λέει και η επίσημη ιστορία, μόνο μερικούς ιθαγενείς.

Οτιδήποτε για την ιστορία του νησιού πριν το 1722 είναι υποθέσεις, με εξαίρεση το γεγονός ότι οι ίνκας το αναφέρουν ως κατοικήσιμο νησί.
Οσον αφορά τους ιθαγενείς τώρα, ήταν γύρω στους 2000 όταν πήγε ο Ολλανδός θαλασσοπόρος, ενώ τα αγάλματα ήταν περίπου 1000, και μάλιστα λόγω της έλλειψης τροφής, καθώς σύμφωνα με τους επιστήμονες είχαν κόψει ότι δέντρο υπήρχε στο νησί, (και αυτό υπόθεση, αφού από πουθενά δεν μπορούμε να ξέρουμε ότι πριν το νησί έβριθε από δάση και δεν ήταν έτσι από την αρχή), τρώγανε ο ένας τον άλλο, δηλαδή ήταν κανίβαλλοι.
Αρα όσον αφορά το ότι ήταν πολιτισμένοι είναι σχετικό..

Οσον αφορά το πως έφτασαν μέχρι εκεί, η επίσημα άποψη είναι με σχεδίες. Πήραν δηλαδή τις σχεδίες τους, κάλυψαν 3800 χιλιόμετρα στην ανοιχτή θάλασσα (τόση είναι η απόσταση από τν κοντινότερη στεριά της Χιλής), και αποφάσισαν να κατοικήσουν σε ένα νησάκι 118 τετραγωνικών χιλιομέτρων.

Από τα 1000 αγάλματα, τα 7 κοιτάνε τη θάλασσα. Τα υπόλοιπα κοιτάζουν ένα σημείο στον ουρανό, και σύμφωνα πάλι με τους επιστήμονες, και όχι με μένα, οι νοητές γραμμές από τα μάτια τους σχηματίζουν-μάντεψε-μια νοητή πυραμίδα.

Το 1955 ένας εθνολόγος, ο θορ Χιέγερνταλ, έβαλε γλύτπτες να προσπαθήσουν να κατασκευάσουν αντίστοιχα αγάλματα σε λίθους της περιοχής με εργαλεία που βρέθηκαν πάνω στο νησί και φαίνεται ότι αυτά χρησιμοποιούσαν οι ιθαγενείς. Μετά από 15 μέρες τα παράτησαν γιατί φυσικά δεν μπορούαν να φτιάξουν κάτι αντοίστιχο.

Τέλος για σήμερα να πάμε και για ύπνο, όσον αφορά ο ότι θα μπορούσαν τα αγάλματα να συμβολίζουν περασμένουν βασιλιάδες που πέρασαν, θα μπορούσε να ισχύει. Θα ήθελα φίλε μου Agnostic να αρχίσουμε να μετράμε προς τα πίσω τα 1000 αγάλματα, να δούμε που θα φτάσουμε σε χρονολογία, νομίζω θα είχε ενδιαφέρον...

Καλό βράδυ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2012, 13:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ιταλέ,
αν μου επιτρέπεις,

θεωρώ ότι κάνεις έναν λάθος συμψηφισμό στο συλλογισμό σου.

quote:
Κατ αρχάς δεν τους λέω εγώ άγριους, ο Ολλανδός Ρέγκεβεν όταν έφτασε στο νησί βρήκε όπως λέει και η επίσημη ιστορία, μόνο μερικούς ιθαγενείς.

Δεν αμφισβητούμε αυτό που γράφει ο Ολλανδός καπετάνιος, αλλά με 2 σημειώσεις:

1) Ο,τι εγραψε/είδε αυτός αφορά την κατάσταση του δικού του παρόντος χρόνου (δηλ. όπως βρήκε το λαό και το νησί εν ετει 1722)

2) Είναι γνωστή η (σ)τάση των πλείστων από αυτούς τους δυτικο-& βορειο-Ευρωπαίους "εξερευνητές" σχετικά με οποιονδήποτε άλλον λαό που ήταν λιγότερο ή περισσότερο μελαψός από αυτούς, δεν έχτιζε καθεδρικούς ναούς, και το κυριότερο δεν είχε ανακαλύψει την πυρίτιδα και τα ...κουμπούρια.
Τους χαρακτήριζαν συλλήβδην "Αγριους" και πρωτόγονους, και οι περισσότεροι δεν έμπαιναν καν στον κόπο να δουν πολιτισμικές και πολιτιστικές διαφορές, βαθμιδες, πρόοδο προς αλλη κατευθυνση κλπ. Μπαίνανε σε κάθε νέο τόπο ως κυρίαρχοι και αποικιοκράτες με τουπέ και αφ'υψηλού, και τα υπόλοιπα όλα ήταν λεπτομέρειες γι'αυτούς (εν πολλοίς και οι συγχρονοι απόγονοί τους αυτό συνεχίζουν να κάνουν).

Μετά από αυτές τις διευκρινήσεις, έρχομαι κι εγώ να συμφωνήσω με τον φίλο Agnostic:

quote:
Δεν είναι απλά μια ομάδα από ψαράδες.
Πρόκειται για μια κοινωνία με καθιερωμένο σύστημα τάξεων (βασιλιάς, πολεμιστές, ιερείς, κοινοί κάτοικοι/"θνητοί") με σχετικά σύνθετα έθιμα. Ήταν και γεωργοί αφού καλλιεργούσαν ζαχαροκάλαμο, ταρό, μπανάνες, γλυκοπατάτες και παράλληλα διέθεταν εξημερωμένα κοτόπουλα. Δεν τους λες άγριους με τίποτα.

Τωρα για το παρακάτω

quote:
....τρώγανε ο ένας τον άλλο, δηλαδή ήταν κανίβαλλοι.

Αυτό είναι πάλι εικασία από κάποια "φαγωμένα" οστά που βρεθηκαν, αλλά εκτός του ότι μπορεί να ηταν και καποιο τελετουργικό, να δεχτούμε ότι όντως οι λιγοστοί εναπομειναντες κατοικοι έγιναν και κανιβαλοι στο τελος. (δηλ. το 1722) και γενικά ξεπέσανε, λόγω έλλειψης πόρων.
Δεν ξερουμε αν κανιβαλιζαν και το 1500 ή το 1600 για παραδειγμα, ούτε τί βαθμίδα πολιτισμού είχαν τότε.

Ο εξ ανάγκης κανιβαλισμός δεν είναι μόνο προνόμιο των "αγρίων", αλλά και των καθωσπρέπει σύγχρονων ανθρώπων υπό ειδικές συνθήκες (πχ. το γνωστό αεροπορικό ατύχημα στις Ανδεις...)

quote:
Οσον αφορά το πως έφτασαν μέχρι εκεί, η επίσημα άποψη είναι με σχεδίες. Πήραν δηλαδή τις σχεδίες τους, κάλυψαν 3800 χιλιόμετρα στην ανοιχτή θάλασσα (τόση είναι η απόσταση από τν κοντινότερη στεριά της Χιλής), και αποφάσισαν να κατοικήσουν σε ένα νησάκι 118 τετραγωνικών χιλιομέτρων.

Η επικρατούσα αποψη είναι ότι ήρθαν από αλλα νησιά του Ειρηνικού (Πολυνησία) και όχι από Ν.Αμερική.
Δηλαδή αυτό εδειξαν τα γενετικά τεστ στους εναπομείναντες απογονους.

Ενίσταμαι σοβαρά στο "αποφάσισαν...".
Θεωρώ ότι το βλέπεις με κριτήρια σύγχρονου ανθρώπου. Πχ. αποφασίζω να πάω στις Μαλδίβες και να κάτσω 1 βδομάδα και να κάνω scuba-diving.
Αυτό το λέω εγώ κι εσύ σήμερα, που ξέρω πού είναι και τι είναι οι Μαλδίβες, κατα πού πεφτουν, τι συνθηκες υπαρχουν και τι τουριστικά πακετα προσφερονται.

Ο Πολυνήσιος "μεταναστης" δεν ήξερε τίποτα από αυτά.
Ηξερε (ή μαλλον ποιώντας την ΑΝΑΓΚΗ φιλοτιμία) μπήκε σε μια βαρκα με άλλους συγγενείς και φίλους συν γυναιξί και τεκνοις
και εφυγε ΣΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΜΕ ΒΑΡΚΑ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ...

Και δεν ήταν μόνο ένας, ούτε μόνο μια χρονική περίοδος μόνο (πιθανότατα...)

Πολλοί θα το εδοκίμασαν,
και από τους ελάχιστους που ελέω ΤΥΧΗΣ και ευνοϊκότερων συνθηκών (καιρού, ωκεανού, αποθεμάτων, αντοχής,κλπ) τελικά το ΕΠΕΤΥΧΑΝ,
προήλθε η απομονωμένη αρχική κοινότητα των πρωιμων αποίκων του Ν.Πάσχα.

Το μυστήριο λοιπόν δεν είναι ούτε ΠΩΣ πήγαν ούτε ΠΟΙΟΙ πήγαν εκεί.

Παίζει λίγο ίσως η χρονολογία, αν ήταν το 1200 ή το 1300 ή το 1400, αλλά δεν νομίζω αυτό να είναι το κυριότερο ζητούμενο.

Αν υπάρχει κάποιο μυστήριο είναι στο ΓΙΑΤΙ από όλες τις δυνατές εκφρασεις θρησκευτικής ή καλλιτεχνικής απεικόνισης, διαλεξαν να κατασκευάζουν και να μετακινούν αυτά τα ενεργοβόρα (από άποψη εργατοωρών, πόρων, φαγητού, τεχνικών μέσων, ξυλων, εργαλείων, κλπ)
και χρονοβόρα (πόσο χρόνο θα τους επαιρνε να σκαλίσουν και να μετακινησουν ένα τετοιο αγαλμα αραγε, με τα μέσα τους?) ΜΑΟΙ, και όχι να κάνουν κατι αλλο πιο 'απλό' και ποιο 'εύκολο' για τα δεδομένα των πόρων και της περιοχής τους.

Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα,
και μιας και δεν υπάρχουν γραπτά ντοκουμεντα ή κατοικοι που να ξερουν αυτη την παραδοση, μάλλον το μυστικό το πηρανε μαζί τους ........


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2012, 14:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.elikoncc.info/?p=5424

Στο συγκεκριμένο παρουσιάζεται ο γερμανός ακαδημαικός κύριος Γιόζελφσον, να έχει κάνει μια δεκαετή έρευνα γύρω από την πιθανότητα οι πολυνησιακές γλώσσες να έχουν επιρροές από την αρχαία ελληνική. Σύμφωνα με τον ίδιο, έχει βρει 1100 αρχαίες ελληνικές ρίζες στις πολυνησιακές γλώσσες, επιρροές στις τέχνες και τη μουσική, και έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον στη Νήσο του πάσχα. Εκτός από ελληνική επιρροή διαπίστωσε και Αιγυπτιακή. Αν δεν βαριέστε ρίχτε μια ματιά, αλλιώς να ποστάρω κάνα κομμάτι εδώ.

Δεν υποστηρίζω ότι Ελληνες ταξίδευσαν μέχρι την Πολυνησία όπως γράφουν στο συγκεκριμένο σαιτ. Κάτι τέτοιο θα ήταν αδύνατο για τους Ελληνες που γνωρίζουμε σήμερα ως αρχαίους. Πάλι στο ίδιο καταλήγω. Μήπως θα πρεπε να πάρουμε πιο ζεστά τον Πλάτωνα? Πρόσφατα διάβασα ένα απόσπασμα από την απόδοση της βίβλου των νεκρών των Αιγυπτίων. Πραγματικά σου σηκώνεται η τρίχα αν αναλογιστείς πως όλες οι κοινωνικές δομές, και όλες οι θρησκείες έχουνε την ίδια βάση και καταλήγουν στα ίδιο πράμα.

Δεν υποστηρίζω ότι οι Ελληνες ταξίδευσαν ως την Πολυνησία. Υποστηρίζω πως ένας πολιτισμός προκατακλυσμιαίος είχε άκρες ως την πολυνησία. Εμείς απλά υπήρξαμε ένα κομμάτι του, και έτυχε να διατηρήσουμε λόγω γεωγραφικής θέσης πολλά από τα στοιχεία του. Πλατυάζω όμως ας μείνουμε στη Νήσο του Πάσχα.

Agnostic με ενδιαφέρει η απάντηση σου όσον αφορά αυτά που έγραψα παραπάνω. Καλή μέρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2012, 14:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν αμφισβητούμε αυτό που γράφει ο Ολλανδός καπετάνιος, αλλά με 2 σημειώσεις:

1) Ο,τι εγραψε/είδε αυτός αφορά την κατάσταση του δικού του παρόντος χρόνου (δηλ. όπως βρήκε το λαό και το νησί εν ετει 1722)

2) Είναι γνωστή η (σ)τάση των πλείστων από αυτούς τους δυτικο-& βορειο-Ευρωπαίους "εξερευνητές" σχετικά με οποιονδήποτε άλλον λαό που ήταν λιγότερο ή περισσότερο μελαψός από αυτούς, δεν έχτιζε καθεδρικούς ναούς, και το κυριότερο δεν είχε ανακαλύψει την πυρίτιδα και τα ...κουμπούρια.
Τους χαρακτήριζαν συλλήβδην "Αγριους" και πρωτόγονους, και οι περισσότεροι δεν έμπαιναν καν στον κόπο να δουν πολιτισμικές και πολιτιστικές διαφορές, βαθμιδες, πρόοδο προς αλλη κατευθυνση κλπ. Μπαίνανε σε κάθε νέο τόπο ως κυρίαρχοι και αποικιοκράτες με τουπέ και αφ'υψηλού, και τα υπόλοιπα όλα ήταν λεπτομέρειες γι'αυτούς (εν πολλοίς και οι συγχρονοι απόγονοί τους αυτό συνεχίζουν να κάνουν).



Εμμ..Δεν διαφωνώ σε κάτι, είναι παροιμιώδες το γεγονός άλλωστε οτι ο Κολόμβος ανακάλυψε την Αμερική, ενώ στην Αμερική ήδη κατοικούσαν ιθαγενείς πληθυσμοί.

Για τον κανιβαλισμό δεν έχω να πώ κάτι, και δεν το θεωρώ ουσιώδες θέμα. τα αγάλματα είναι για μένα το πρωτεύον θέμα. Ιι ήτα ναυτά τα 1000 αγάλματα. και ξαναλέω, που ακριβώς στα γύρω νησιά υπάρχει ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΣ πολιτισμός, κάτι που να υποδηλώνει την προέλευση αυτών των αγαλμάτων. Οι άνθρωποι συνήθως κουβαλάνε τις παραδόσεις μαζί τους... Αυτοί από πού τις φέρανε αυτές τις παραδόσεις?

quote:
Παίζει λίγο ίσως η χρονολογία, αν ήταν το 1200 ή το 1300 ή το 1400, αλλά δεν νομίζω αυτό να είναι το κυριότερο ζητούμενο

Κι όμως,είναι πολύ βασικό. Ποιος σου λέει ότι αυτοί που λέμε ότι μετανάστευσαν στο νησί δεν βρήκαν εκεί το νησί να κατοικείται ήδη από ιθαγενείς κατοίκους. Το ξαναλέω και δεν βαριέμαι, ψάχνουμε να βρούμε αντίσοιχο στυλ τεχνοτροπίας και αντίστοιχο στυλ πολιτισμού στις πολυνησίες. Αφού μιλάμε για το 1200-1400 μΧ, δεν θα έπρεπε φίλε μου να αναρωτιόμαστε.

quote:
Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα,
και μιας και δεν υπάρχουν γραπτά ντοκουμεντα ή κατοικοι που να ξερουν αυτη την παραδοση, μάλλον το μυστικό το πηρανε μαζί τους ........

Οι Άγνωστες Φυλές του Νησιού

Οι κάτοικοι του νησιού πιστεύεται πως έφθασαν σε αυτό από άλλες περιοχές, κάτι που υποστηρίζεται και από τους μύθους που υπάρχουν. Η επίσημη εκδοχή είναι ότι πρόκειται για Πολυνήσιους που μετανάστευσαν εκεί περίπου τον 5ο μ.Χ. αιώνα. Βέβαια, όπως θα δούμε στη συνέχεια, υπάρχουν και άλλες εκδοχές. Αξίζει να σημειωθεί πως αρκετά αρχαιολογικά ευρήματα στο νησί όπως το τείχος του Άχου Βινάπου θεωρούνται ότι κατασκευάστηκαν τον 3ο-4ο αιώνα μ.Χ. γεγονός που εκλαμβάνεται ως ισχυρή ένδειξη για την παρουσία ενός αρκετά παλαιότερου πολιτισμού που υπήρχε εκεί.

Σύμφωνα με τον κύριο μύθο του νησιού, οι πρώτοι κάτοικοι προέρχονταν από μια ήπειρο που ονομαζόταν Χάιβα και συγκεκριμένα από μια χώρα που λεγόταν Μαορί. Αυτή η ήπειρος καταστράφηκε από έναν κατακλυσμό και χάθηκε στη θάλασσα. Πριν την καταστροφή ο βασιλιάς Χότου Μάτουα συγκέντρωσε το λαό του σε δύο μεγάλες βάρκες και μετά από 120 ημέρες ταξιδιού στη θάλασσα έφθασαν στο νησί του Πάσχα.

Ένας άλλος μύθος αναφέρει ότι σε πολύ παλιές εποχές ο θεός Ουάκε θυμωμένος προκάλεσε σεισμούς και εκρήξεις ηφαιστείων στην ευρύτερη περιοχή της Πολυνησίας. Χρησιμοποιώντας ένα γιγάντιο κοντάρι έβγαζε τα νησιά από τη θέση τους και έτσι αυτά παρασέρνονταν από τεράστια κύματα, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο στο νησί του Πάσχα καθώς εκεί ο κοντάρι του έσπασε.

Οι μύθοι του νησιού του Πάσχα οι οποίοι ουσιαστικά αναφέρονται σε μια πανάρχαια καταστροφή, οδήγησαν πολλούς ερευνητές να συσχετίσουν την ιστορία του με εκείνη της μυθικής ηπείρου Μου – Λεμουρίας, καθώς και με την Ατλαντίδα.

πηγή http://www.e-zine.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=180

quote:
Το μυθικό ον, Ουόκε και η χώρα Χίβα.

Και αν η άφιξη των πρώτων ευρωπαίων εξερευνητών στο νησί, είναι πέρα για πέρα αληθινή, υπάρχει μία άλλη που από κάποιους αντιμετωπίζεται ως μυθική, ενώ για άλλους αποτελεί τη λύση του μυστηρίου. Σύμφωνα με αυτήν, ένα υπεράνθρωπο ον που ονομαζόταν Ουόκε, έφτασε πριν από εκατομμύρια χρόνια στο Νησί του Πάσχα, από την χώρα του, τη Χίβα.

Στόχος του, να καταστρέψει ολοκληρωτικά το νησάκι! Αντί να συμβεί αυτό όμως μία θεομηνία χτύπησε τη δική του πατρίδα και ανάγκασε τους 300 κατοίκους της να τον ακολουθήσουν και να βρουν καταφύγιο στην Νήσο του Πάσχα. Εκεί δημιούργησαν αυτά τα τεράστια αγάλματα, τα οποία με κάποιο άγνωστο τρόπο θα τους προφύλασσαν από μια νέα καταστροφή όπως εκείνη που είχε εξαφανίσει τη Χίβα!

Πηγή: http://peri-igitis.blogspot.com/2012/10/blog-post_1607.html#ixzz2DQWyJz00


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy