ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Καθημερινό θρησκευτικό βίωμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2013, 01:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχουν υπαρξει κατι ερευνες,που μιλανε για 98% χ.ο στην ελλαδα.
Εγω δεν ξερω αν αληθευει αυτο,εγω ομως ξερω οτι τουλαχιστον 98% των ελληνων σημερα,στο καθημερινο του βιο,λατρευει τον ερωτα,την ομορφια,την φυση,τη σοφια,το φως του ηλιου κ.τ.λ.
Η μονη διαφορα ειναι οτι δεν τα ονομαζει αθηνα-απολλων-δια-αφροδιτη-αρτεμη κ.τ.λ. αλλα η λατρεια παραμενει ιδια.
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2013, 02:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβαίνω την αναλογία που προσπαθείς να κάνεις εδώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2013, 10:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε skartados, εκτιμώ την αρχαία θρησκεία, στα πλαίσια που αφορά το κρυφό, "μυστικιστικό" κομμάτί της.
Το μυστικιστικό κομμάτι της, το αποδέχομαι και το εκτιμώ. Σαν θρησκεία εξωτερική όμως, του πολύ κόσμου, δεν είναι αυτό που ψάχνω. Και θεωρώ οτι αυτή η απελπισμένη προσπάθεια κάποιων (τύπου Eumenis) να προσηλυτίσουν, δεν τιμά τον πολυθεϊσμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2013, 10:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ειδικά οταν αυτό γίνεται ρίχνοντας λάσπη στην πίστη των άλλων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2013, 14:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα Dr Jekyll Mr Hyde, εάν μπει στο θέμα ο Eumenis και ξεκινήσει και πάλι ο "πόλεμος των εικόνων" ποιον θα πρέπει να εγκαλέσουμε;
Να πώς ένα κλίμα διαμάχης περιφέρεται από το ένα θέμα στο άλλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2013, 15:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε skartados, εκτιμώ την αρχαία θρησκεία, στα πλαίσια που αφορά το κρυφό, "μυστικιστικό" κομμάτί της.
Το μυστικιστικό κομμάτι της, το αποδέχομαι και το εκτιμώ. Σαν θρησκεία εξωτερική όμως, του πολύ κόσμου, δεν είναι αυτό που ψάχνω. Και θεωρώ οτι αυτή η απελπισμένη προσπάθεια κάποιων (τύπου Eumenis) να προσηλυτίσουν, δεν τιμά τον πολυθεϊσμό.


Ακριβως αυτος ο δηθεν μυστικισμος και τα δηθεν κρυφα μερη των θρησκειων,ειναι αυτα που τα εκαναν τα ιερατεια για να εξουσιαζουν τους αδαεις.

Θεος ειναι,αυτες οι δυναμεις της φυσης,η,του ανθρωπου,οι οποιες ειναι ζωοδοτες και μας κανουν επισης καποιες απο αυτες να ξεχωριζουμε απο τα ζωα.Με ορθολογικο τροπο δηλαδη,οι πραγματικοι θεοι ηταν αυτοι που λατρευαν οι προγονοι μας,γιατι η ζωη τους οφειλοταν σε αυτους.


Τωρα ,οι τελειως ανορθολογικες λογω της μη αποδειξεως,καποιων οτι ολα αυτα τα δημιουργησε ενα ανωτερο ον,ειναι μακρια απο τις αρχαιες αντιληψεις,οτι οι θεοι ειναι μερος του κοσμου και οχι οι δημιουργοι του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2013, 17:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακριβως αυτος ο δηθεν μυστικισμος και τα δηθεν κρυφα μερη των θρησκειων,ειναι αυτα που τα εκαναν τα ιερατεια για να εξουσιαζουν τους αδαεις.
Εντάξει, δεν υπήρχαν Ελευσίνια μυστήρια, δεν υπήρχαν Καβείρια μυστήρια, δεν υπήρχαν Αιγυπτιακά μυστήρια, υπήρχαν μόνο όλα τα πράγματα που ήδη γνωρίζεις και δεν υπάρχει τίποτα επιπλέον να μάθεις.
Ελπίζω να σε κάλυψα.

quote:
Θεος ειναι,αυτες οι δυναμεις της φυσης,η,του ανθρωπου,οι οποιες ειναι ζωοδοτες και μας κανουν επισης καποιες απο αυτες να ξεχωριζουμε απο τα ζωα.Με ορθολογικο τροπο δηλαδη,οι πραγματικοι θεοι ηταν αυτοι που λατρευαν οι προγονοι μας,γιατι η ζωη τους οφειλοταν σε αυτους.
Λες δηλαδή οτι οι αρχαίοι έλληνες δε πίστευαν σε θεούς αλλά σε δυνάμεις της φύσης που απλά τους έδιναν ένα όνομα; Αυτό πρέπει να το αναλύσεις λίγο.


quote:
Τωρα ,οι τελειως ανορθολογικες λογω της μη αποδειξεως,καποιων οτι ολα αυτα τα δημιουργησε ενα ανωτερο ον,ειναι μακρια απο τις αρχαιες αντιληψεις,οτι οι θεοι ειναι μερος του κοσμου και οχι οι δημιουργοι του.
Για την ύπαρξη δυνάμεων της φύσης υπάρχουν αποδείξεις. Αλλά η ύπαρξη των Θεών (και όχι των δυνάμεων της φύσης) πώς αποδεικνύεται;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/01/2013 17:08:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2013, 17:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα Dr Jekyll Mr Hyde, εάν μπει στο θέμα ο Eumenis και ξεκινήσει και πάλι ο "πόλεμος των εικόνων" ποιον θα πρέπει να εγκαλέσουμε;
Να πώς ένα κλίμα διαμάχης περιφέρεται από το ένα θέμα στο άλλο.

Ο Eumenis είναι troll και τα τρολ αυτό κάνουν, περιφέρονται και επιτίθονται. Ο Ευμενής θα συμμετείχε έτσι κι αλλιώς, είτε τον ανέφερα είτε όχι, γιατί αυτός έιναι ο ρόλος του: Να προπαγανδίζει σε όλα τα θέματα πόσο κακός είναι ο χριστιανισμός και πόσο καλός είναι ο πολυθεϊσμός. Όπως ακριβώς δηλαδή κάνουν οι Ιεχοβάδες και γενικά οι φανατικοί όλων των θρησκειών "Η δικιά μου θρησκεία είναι η καλύτερη, η δικιά σου είναι μάπα". Στο παρόν θέμα αν συμμετάσχει μάλλον θα τον αγνοήσω, λόγω σοβαρής κουβέντας που ξεκινάμε με τον Skartados, ο οποίος θέλω να πιστεύω οτι ούτε φανατικός είναι, ούτε έχει καμία σχέση με την στάση του Ευμενή απέναντι στις θρησκείες που δεν ειναι η δικιά του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2013, 12:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τώρα Dr Jekyll Mr Hyde, εάν μπει στο θέμα ο Eumenis και ξεκινήσει και πάλι ο "πόλεμος των εικόνων" ποιον θα πρέπει να εγκαλέσουμε;
Να πώς ένα κλίμα διαμάχης περιφέρεται από το ένα θέμα στο άλλο.

Ο Eumenis είναι troll και τα τρολ αυτό κάνουν, περιφέρονται και επιτίθονται. Ο Ευμενής θα συμμετείχε έτσι κι αλλιώς, είτε τον ανέφερα είτε όχι, γιατί αυτός έιναι ο ρόλος του: Να προπαγανδίζει σε όλα τα θέματα πόσο κακός είναι ο χριστιανισμός και πόσο καλός είναι ο πολυθεϊσμός. Όπως ακριβώς δηλαδή κάνουν οι Ιεχοβάδες και γενικά οι φανατικοί όλων των θρησκειών "Η δικιά μου θρησκεία είναι η καλύτερη, η δικιά σου είναι μάπα". Στο παρόν θέμα αν συμμετάσχει μάλλον θα τον αγνοήσω, λόγω σοβαρής κουβέντας που ξεκινάμε με τον Skartados, ο οποίος θέλω να πιστεύω οτι ούτε φανατικός είναι, ούτε έχει καμία σχέση με την στάση του Ευμενή απέναντι στις θρησκείες που δεν ειναι η δικιά του.


Τωρα ρε συ τι κανεις ;
Προπαγανδιζεις εναντιον του Eumenis σε ενα θεμα που δεν εχει καταρχην συμετασχει και προεξοφλεις την συμπεριφορα του σε αυτο το θεμα χωρις( επαναλανβανω) να συμετεχει !!!
Τωρα εαν θεωρεις οτι δεν κανεις εδω αυτο που κατηγορεις τον
Eumenis εισαι πολυ γελασμενος !!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2013, 14:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προπαγανδιζεις εναντιον του Eumenis σε ενα θεμα που δεν εχει καταρχην συμετασχει και προεξοφλεις την συμπεριφορα του σε αυτο το θεμα χωρις( επαναλανβανω) να συμετεχει !!!
Ο Ευμενής είναι τρολλ, αυτό το έχει προεξοφλήσει ο ίδιος. Τώρα απο κει και πέρα ως προς αυτό που κάνω εγώ, στην πραγματικότητα αυτό που κάνω είναι οτι χρησιμοποιώ τον Eumenis για να θίξω ένα ευρύτερο προβλημα κάτι που δεν θα μπορούσα να κάνω αν ο ίδιος ο Ευμενής δεν έφερνε στην επιφάνεια αυτό το πρόβλημα. Επομένως η παρουσία του, αν και τρολική, είναι μια ευκαιρία να ρίξουμε φως σε σκοτάδια που για λόγους "πολιτικής ορθότητας" δε θα ρίχναμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2013, 14:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικά troll φοράνε προβιές και δε φαίνονται...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2013, 19:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Doc

Μέχρι να ριχτεί το απαραίτητο φως, φόρα καλού-κακού τα γυαλιά της νυχτερινής όρασης και θα είσαι μια χαρά.

@macedon

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου macedon αλλά εάν κάποιοι ξέρουν να ξεσκίζουν τις όποιες προβιές τότε δε θεωρώ ότι υφίσταται πρόβλημα από κάποια ξεγυμνωμένα και τρομαγμένα trollάκια...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2013, 19:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Προπαγανδιζεις εναντιον του Eumenis σε ενα θεμα που δεν εχει καταρχην συμετασχει και προεξοφλεις την συμπεριφορα του σε αυτο το θεμα χωρις( επαναλανβανω) να συμετεχει !!!
Ο Ευμενής είναι τρολλ, αυτό το έχει προεξοφλήσει ο ίδιος. Τώρα απο κει και πέρα ως προς αυτό που κάνω εγώ, στην πραγματικότητα αυτό που κάνω είναι οτι χρησιμοποιώ τον Eumenis για να θίξω ένα ευρύτερο προβλημα κάτι που δεν θα μπορούσα να κάνω αν ο ίδιος ο Ευμενής δεν έφερνε στην επιφάνεια αυτό το πρόβλημα. Επομένως η παρουσία του, αν και τρολική, είναι μια ευκαιρία να ρίξουμε φως σε σκοτάδια που για λόγους "πολιτικής ορθότητας" δε θα ρίχναμε.

Κατσε γιατι θα με τρελανεις ...
Εαν το εχει παραδεχτει ο ιδιος τοτε οκ.
Αλλα εαν οχι ειναι τελειως ακυρη και απαραδεκτη η
συμπεριφορα σου ,γιατι θα μπορουσες πολυ απλα να ανοιξεις θεμα
με "τρολ".

Ασχετα με την παραδοχη ή οχι του
Eygenhs κανεις εδω μια συσχετιση απο την αρχη και σε ενα θεμα που φαινομενικα ειναι πολυ "ελαφρυ" αλλα πιανει την "ουσια" των πραγματων,
μπεδευοντας το θεμα και οδηγοντας το αλλου!!!

Λυπαμαι αλλα η συγκερκριμενη σου συμπεριφορα
εδω για εμενα ειναι πολυ υποπτη !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2013, 21:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gewkwn

Εγώ προσπαθώ να μιλήσω για το θέμα, αλλά απ' ο,τι φαίνεται περισσότερο σας απασχολεί ο Eumenis παρά το θέμα το ίδιο...

Τέλος πάντων, για να λήξουμε αυτή τη κουβέντα:

quote:
Κατσε γιατι θα με τρελανεις ...
Εαν το εχει παραδεχτει ο ιδιος τοτε οκ.
Αλλα εαν οχι ειναι τελειως ακυρη και απαραδεκτη η
συμπεριφορα σου ,γιατι θα μπορουσες πολυ απλα να ανοιξεις θεμα
με "τρολ".
Μάλλον δεν παρακολουθείς τον Ευμενή και για αυτό δεν έχεις καταλάβει τι λέω. Μπες στα πρώτα πέντε (5) θέματα του φόρουμ, και δες τι έχει παραθέσει σε αυτά. Αυτό που θα δεις είναι οτι σε όλα αυτά τα θέματα, άσχετα με τη θεματολογία τους, παρέθεσε μια εικόνα που προσβάλλει τους χριστιανούς και την χριστιανική πίστη. Αυτό απο μόνο του τον κατατάσσει στα τρολ. Αλλά και να μην είχε κάνει αυτό, αν κοιτάξεις τα ποστ του θα δεις οτι έχει κάνει ελάχιστες σοβαρές τοποθετήσεις (τεκμηριωμένες, με κείμενο & επιχειρήματα) και οτι αυτές οι λίγες είναι στα πλαίσια του αντι-χριστιανισμού και του αντι-κομμουνισμού. Παρατήρηση θέλει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2013, 22:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Αλλά και να μην είχε κάνει αυτό, αν κοιτάξεις τα ποστ του θα δεις οτι έχει κάνει ελάχιστες σοβαρές τοποθετήσεις (τεκμηριωμένες, με κείμενο & επιχειρήματα) και οτι αυτές οι λίγες είναι στα πλαίσια του αντι-χριστιανισμού και του αντι-κομμουνισμού. Παρατήρηση θέλει.
Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω Dr .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2013, 23:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να ευθυμήσουμε λιγάκι . Μου το έστειλαν εχθές στο email μου . Αν και είναι εκτός θέματος , το βρήκα αρκετά έξυπνο και ευρηματικό και γι αυτό το παραθέτω εδώ .

Δείτε πως ο γέροντας Παΐσιος προφήτεψε τον ερχομό του Τσίπρα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2013, 23:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
quote:
Αλλά και να μην είχε κάνει αυτό, αν κοιτάξεις τα ποστ του θα δεις οτι έχει κάνει ελάχιστες σοβαρές τοποθετήσεις (τεκμηριωμένες, με κείμενο & επιχειρήματα) και οτι αυτές οι λίγες είναι στα πλαίσια του αντι-χριστιανισμού και του αντι-κομμουνισμού. Παρατήρηση θέλει.
Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω Dr .
Αν κοιτάξεις τα ίδια πέντε θέματα στα οποία συμμετείχε ο Ε. για προπαγάνδα, θα βρεις πολλές σοβαρές τοποθετήσεις. Ως προς τα άλλα, δηλώνω ένοχος Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2013, 17:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κορυφαίος ο Παίσιος Σωτήρη!

Έγινε forward σε ν-το πλήθος φιλαράκια.

Υ.Γ Παράκληση προς όλα τα μέλη. Αφήστε ήσυχο τον Eumenis.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 12:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κορυφαίος ο Παίσιος Σωτήρη!

Έγινε forward σε ν-το πλήθος φιλαράκια.

Υ.Γ Παράκληση προς όλα τα μέλη. Αφήστε ήσυχο τον Eumenis.

Ερευνάτε τας Γραφάς


Σούρχομαι Ορθοδοξούλη.

Επάγγελμα "Θεϊκό".

σκύψε ευλογημένη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 12:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Προπαγανδιζεις εναντιον του Eumenis σε ενα θεμα που δεν εχει καταρχην συμετασχει και προεξοφλεις την συμπεριφορα του σε αυτο το θεμα χωρις( επαναλανβανω) να συμετεχει !!!
Ο Ευμενής είναι τρολλ, αυτό το έχει προεξοφλήσει ο ίδιος. Τώρα απο κει και πέρα ως προς αυτό που κάνω εγώ, στην πραγματικότητα αυτό που κάνω είναι οτι χρησιμοποιώ τον Eumenis για να θίξω ένα ευρύτερο προβλημα κάτι που δεν θα μπορούσα να κάνω αν ο ίδιος ο Ευμενής δεν έφερνε στην επιφάνεια αυτό το πρόβλημα. Επομένως η παρουσία του, αν και τρολική, είναι μια ευκαιρία να ρίξουμε φως σε σκοτάδια που για λόγους "πολιτικής ορθότητας" δε θα ρίχναμε.

Κατσε γιατι θα με τρελανεις ...
Εαν το εχει παραδεχτει ο ιδιος τοτε οκ.
Αλλα εαν οχι ειναι τελειως ακυρη και απαραδεκτη η
συμπεριφορα σου ,γιατι θα μπορουσες πολυ απλα να ανοιξεις θεμα
με "τρολ".

Ασχετα με την παραδοχη ή οχι του
Eygenhs κανεις εδω μια συσχετιση απο την αρχη και σε ενα θεμα που φαινομενικα ειναι πολυ "ελαφρυ" αλλα πιανει την "ουσια" των πραγματων,
μπεδευοντας το θεμα και οδηγοντας το αλλου!!!

Λυπαμαι αλλα η συγκερκριμενη σου συμπεριφορα
εδω για εμενα ειναι πολυ υποπτη !



Όποιος τολμά να κάνει σοβαρή συζήτηση μαζί μου, εγώ είμαι εδώ.

Εξυπνάδες και ύβρεις κατά της πατρωας θρησκείας απαντώναι αναλόγως.

Ο Πανούλης και οι άλλοι Ορθοδοξούληδες είναι απλά φανατικοί.

ΤΟΛΜΑΤΕ ΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΣΕΤΕ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 12:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξυπνάδες και ύβρεις κατά της πατρωας θρησκείας απαντώναι αναλόγως.
Μίλησε ο μέγας Υβριστής.. οτι οι άλλοι του υβρίζουν την θρησκεία
Ρε τρέλα που κουβαλά ο κόσμος.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 13:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να είμαστε ξεκάθαροι Eumenis εγώ δεν κοροϊδεύω ή υβρίζω την θρησκεία σου, κοροϊδεύω εσένα. Ακόμα και αν τυχόν έχω κοροϊδεύσει τη θρησκεία σου, το έχω κάνει για να κοροϊδεύσω εσένα. Εσύ είσαι αυτός που είναι άξιος κοροϊδίας, όχι η θρησκεία σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 13:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όταν εσύ κρυβόσουν πίσω από τη φούστα σου, και κορόιδευες τον χριστιανισμό χωρίς να αποκαλύπτεις οτι είσαι πολυθεϊστής, τότε ήταν ωραία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 13:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και για να είμαστε ξεκάθαροι Eumenis εγώ δεν κοροϊδεύω ή υβρίζω την θρησκεία σου, κοροϊδεύω εσένα. Ακόμα και αν τυχόν έχω κοροϊδεύσει τη θρησκεία σου, το έχω κάνει για να κοροϊδεύσω εσένα. Εσύ είσαι αυτός που είναι άξιος κοροϊδίας, όχι η θρησκεία σου.

Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΙΣΧΥΕΙ:


Όποιος τολμά να κάνει σοβαρή συζήτηση μαζί μου, εγώ είμαι εδώ.

Εξυπνάδες και ύβρεις κατά της πατρωας θρησκείας απαντώναι αναλόγως.

Ο Πανούλης και οι άλλοι Ορθοδοξούληδες είναι απλά φανατικοί.

ΤΟΛΜΑΤΕ ΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΣΕΤΕ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 13:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟΛΜΑΤΕ ΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΣΕΤΕ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ;
Επιχειρήματα ως προς τι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 13:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΤΟΛΜΑΤΕ ΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΣΕΤΕ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ;
Επιχειρήματα ως προς τι;

ΤΟΛΜΑΤΕ ΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΣΕΤΕ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ;

ΠΟΙΟΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΩΝΙΑΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΙ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 13:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και για να είμαστε ξεκάθαροι Eumenis εγώ δεν κοροϊδεύω ή υβρίζω την θρησκεία σου, κοροϊδεύω εσένα. Ακόμα και αν τυχόν έχω κοροϊδεύσει τη θρησκεία σου, το έχω κάνει για να κοροϊδεύσω εσένα. Εσύ είσαι αυτός που είναι άξιος κοροϊδίας, όχι η θρησκεία σου.

Ακόμα και αν τυχόν έχω κοροϊδεύσει τη θρησκεία σου.

Ντροπή σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 13:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟΛΜΑΤΕ ΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΣΕΤΕ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ;
Ξαναρωτάω, επιχειρήματα ως προς τι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2013, 23:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gewkwn

Εγώ προσπαθώ να μιλήσω για το θέμα, αλλά απ' ο,τι φαίνεται περισσότερο σας απασχολεί ο Eumenis παρά το θέμα το ίδιο...

Τέλος πάντων, για να λήξουμε αυτή τη κουβέντα:

quote:
Κατσε γιατι θα με τρελανεις ...
Εαν το εχει παραδεχτει ο ιδιος τοτε οκ.
Αλλα εαν οχι ειναι τελειως ακυρη και απαραδεκτη η
συμπεριφορα σου ,γιατι θα μπορουσες πολυ απλα να ανοιξεις θεμα
με "τρολ".
Μάλλον δεν παρακολουθείς τον Ευμενή και για αυτό δεν έχεις καταλάβει τι λέω. Μπες στα πρώτα πέντε (5) θέματα του φόρουμ, και δες τι έχει παραθέσει σε αυτά. Αυτό που θα δεις είναι οτι σε όλα αυτά τα θέματα, άσχετα με τη θεματολογία τους, παρέθεσε μια εικόνα που προσβάλλει τους χριστιανούς και την χριστιανική πίστη. Αυτό απο μόνο του τον κατατάσσει στα τρολ. Αλλά και να μην είχε κάνει αυτό, αν κοιτάξεις τα ποστ του θα δεις οτι έχει κάνει ελάχιστες σοβαρές τοποθετήσεις (τεκμηριωμένες, με κείμενο & επιχειρήματα) και οτι αυτές οι λίγες είναι στα πλαίσια του αντι-χριστιανισμού και του αντι-κομμουνισμού. Παρατήρηση θέλει.

Αυτο φιλε μου ειναι που μου για την προσβολη
ειναι θεμα Οπτικης.
Απλα εσυ το κοιτας απο την οπτικη του
Χρηστιανισμου .
Καποιος αλλος θα το κοιταει π.χ. απο την
οπτικη του Μωεμεθανισμου κ.τ.λ.
Δηλαδη εσεις δεν προσβαλετε την Θρησκεια καποιου
αλλου χρηστη;

Προσεξε οτι αυτα που γραφετε εσεις οι Χρηστιανοι για τις αλλες
θρησκειες προσβαλουν τα ατομα που εχουν αυτες τις αλλες θρησκειες
Δηλαδη σε μια συζητηση που το κυριο θεμα
ειναι μια "ιδιοτηπη" ανταλαγη αποψεων
σε θρησκευτικα θεματα και οι Χρηστιανοι
προσβαλουν τους "αλλους" με τις αποψεις
τους, ειναι πολυ λογικο αυτο που θεωρητε
εσεις δεδομενο να ειναι για τους αλλους
"αστειο" και το αντιστοιχο να συνβαινει
απο την δικη σας πλευρα!!

Εγω προσωπικα επειδη εχω παρακολουθησει
την διαθεση του Eugenhs στα μυνηματα μετα
την προτροπη σου βρισκω οτι απλα
διακομωδει πραγματα που ειναι σχετικα
με τα θεματα , οσο για τις οποιες
προκλησεις που ενδεχωμενως να υποννοεις
οτι κανει πρεπει να σου τονισω οτι
το κανουν και πολλοι Χρηστιανοι και πολλες
φορες συγκεκριμενα εναντιων του Eumenis
οπως εκανες εσυ σε αυτο το θεμα !


Θα μου επιτρεψεις σου κανω μια παρομιωση
για να σου δειξω κατι ακομη που θελω .
Ας παρομιασουμε τις θρησκειες με ποδοσφαιρικες
ομαδες .
Και οι "Χρηστιανοι" και οι "πολυθειστες"
εχουν συμπεριφορα οπαδου για εμενα .
Δηλαδη δεν σηκωνουν "μυγα στο σπαθι" τους
για την "ομαδα-θρησκεια" τους .
Απλως ο καθε ενας "οπαδος" διαλεγει τον
τροπο που θα αντιμετωπισει την αντιπαλη ομαδα.
Εδω φιλε μου εννοω οτι την αντιστοιχη συμπεριφορα
καποιων Χρηστιανων την παραβλεπεις γιατι
"ειναι συντροφοι-οπαδοι".
Στην τελικη συζητηση για θρησκευτικα θεματα
που αγκιζουν την προσωπικη θεωρηση σε θρησκευτικο επιπεδο
του καθενος ατομου για τον κοσμο κανουμε, ειναι επομενο
οτι θα διαβασεις πραγματα που θα σε πειραξουνε!!!


Για εμενα "που λες" ειναι καλο πρωτα "να δεις" τους συμαχους
"οπαδους" που εχουν αντοιστιχη συμπεριφορα και μετα
να προεξοφλεις την αντιδραση καποιου ατομου

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ,
ΕΣΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ Eumenis ΓΙΑΤΙ
ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΡΕΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ !!!

Βρες πρωτα τα "ΑΓΑΘΑ ΠΑΙΔΙΑ" της θρησκειας σου
που προκαλουν και μετα να κρινεις την αντιδραση
καποιου χρηστη, οπως επισης να κοιταξεις να αφησεις
αυτο το "προσβαλει" γιατι εαν ο Eumenis απαντουσε οπως
επρεπε στην επιθεση σου , θα επρεπε να κρηφτεις φιλε μου
( ακομη και εαν ειναι ανωνυμη η "ανταλαγη αποψεων-αντιπαραθεση
θρησκευτικων πεπειθησεων").

Στο ξαναγραφω οτι πολλες απο τις περιπτωσεις
τις προκαλεσαν "δικοι σου" μονο που λογο της υποκειμενικης προσεγκισης που κανεις ( λογω θρησκευτικων πεπειθησεων)
δεν μπορεις να ξεχωρισεις τι ακριβως προσβαλει την θρησκεια
του "πολυθειστη" και προκαλει την αντιδραση του(οποια και εαν ειναι αυτη και με οποιο τροπο επιλεξει να την κανει αυτος) .

Αυτα που σου γραφω σου τα γραφω γιατι αυτη την Υποκειμενικοτητα
λογω "θρησκευτικων πιστευω" δεν γινεται να την εχω
μιας που η δικη μου πραγματικοτητα δεν εχει θεση
για Θεο-α-ους.

Υσ: θα σου δωσω ενα ακομη παραδειγμα για την
θρησκευτικη πραγματικοτητα οποιοδηποτε ατομου
απλα θα παρω για παραδειγμα εσενα γιατι βολευει
το παραδειγμα .

Εαν υποθετικα ειχες γενηθει σαν Τουρκος στην ζωη
τα θρησκευτικα σου πιστευω θα ηταν διαφορετικα,
θα πιστευες λογικα στον "προφητη" και παραλληλα
οτι σου λεγανε για την "ορθοτητα του Χρηστιανισμου"
θα σου φενοτανε αστειο .
Εκτος εαν εχεις την πεπηθηση οτι θα γινοσουν
"Χρηστιανος" στην πορεια , που για εμενα ειναι
μια τελειως "εκτος πραγματικοτητας" πεπηθηση κατι τετοιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2013, 16:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο φιλε μου ειναι που μου για την προσβολη
ειναι θεμα Οπτικης.
Απλα εσυ το κοιτας απο την οπτικη του
Χρηστιανισμου .
Καποιος αλλος θα το κοιταει π.χ. απο την
οπτικη του Μωεμεθανισμου κ.τ.λ.
Ναι ειναι λογικό αυτό που λες (και γενικα όλο το μήνυμά σου είναι λογικό) εκτός απο ένα σημείο



Αν θεωρείς ας πούμε οτι είναι θέμα οπτικής γωνίας το αν το παραπάνω (που παρέθεσε ο Ευμενής με τη σειρά σε πέντε θέματα) ειναι προσβλητικό... μάλλον υπάρχει πρόβλημα.


Επι τη ευκαιρία, αν θες να δεις τις απαρχές του Ευμενή και το "έργο του", σου προτείνω αυτή τη σελίδα από το πρώτο θέμα που άνοιξε: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=7&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=11412
(και η τελευταία σελίδα έχει ενδιαφέρον)

Αυτό για να δούμε ποιος προκάλεσε τι στο φόρουμ.

Δεν αρνούμαι οτι την έχω μπει στον Ευμενής, αλλά τώρα ξέρουμε τις προθέσεις του. Και ρωτάω: Αν δεν τον τσίγκλαγα θα τις ξέραμε; Ενώ τώρα φάνηκαν ξεκάθαρα όσα είπα για αυτόν (οτι είναι προπαγανδιστής, οτι έχει ατζέντα κτλπ). Άλλωστε, δε θα μπορούσε να μένει συνεχώς στο απυρόβλητο επειδή (κατ'εσέ) διακωμωδεί (κατ' εμέ) κοροϊδεύει. Και αυτές οι αυθαίρετες διαπιστώσεις του οτι οοόλοι είμαστε αρχαιόθρησκοι ή οτι έλληνες είναι μόνο οι αρχαιόθρησκοι, και άλλα τέτοια ωραία, δεν μπορούν να περάσουν στο "ντούκου", δεν είχα καμία πρόθεση να τα αφήσω στο "ντούκου".

Αυτά..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/01/2013 16:34:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2013, 18:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτο φιλε μου ειναι που μου για την προσβολη
ειναι θεμα Οπτικης.
Απλα εσυ το κοιτας απο την οπτικη του
Χρηστιανισμου .
Καποιος αλλος θα το κοιταει π.χ. απο την
οπτικη του Μωεμεθανισμου κ.τ.λ.
Ναι ειναι λογικό αυτό που λες (και γενικα όλο το μήνυμά σου είναι λογικό) εκτός απο ένα σημείο



Αν θεωρείς ας πούμε οτι είναι θέμα οπτικής γωνίας το αν το παραπάνω (που παρέθεσε ο Ευμενής με τη σειρά σε πέντε θέματα) ειναι προσβλητικό... μάλλον υπάρχει πρόβλημα.


Επι τη ευκαιρία, αν θες να δεις τις απαρχές του Ευμενή και το "έργο του", σου προτείνω αυτή τη σελίδα από το πρώτο θέμα που άνοιξε: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=7&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=11412
(και η τελευταία σελίδα έχει ενδιαφέρον)

Αυτό για να δούμε ποιος προκάλεσε τι στο φόρουμ.

Δεν αρνούμαι οτι την έχω μπει στον Ευμενής, αλλά τώρα ξέρουμε τις προθέσεις του. Και ρωτάω: Αν δεν τον τσίγκλαγα θα τις ξέραμε; Ενώ τώρα φάνηκαν ξεκάθαρα όσα είπα για αυτόν (οτι είναι προπαγανδιστής, οτι έχει ατζέντα κτλπ). Άλλωστε, δε θα μπορούσε να μένει συνεχώς στο απυρόβλητο επειδή (κατ'εσέ) διακωμωδεί (κατ' εμέ) κοροϊδεύει. Και αυτές οι αυθαίρετες διαπιστώσεις του οτι οοόλοι είμαστε αρχαιόθρησκοι ή οτι έλληνες είναι μόνο οι αρχαιόθρησκοι, και άλλα τέτοια ωραία, δεν μπορούν να περάσουν στο "ντούκου", δεν είχα καμία πρόθεση να τα αφήσω στο "ντούκου".

Αυτά..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/01/2013 16:34:40



Για να τα παρουμε απο την αρχη..
quote:

Αν θεωρείς ας πούμε οτι είναι θέμα οπτικής γωνίας το αν το παραπάνω (που παρέθεσε ο Ευμενής με τη σειρά σε πέντε θέματα) ειναι προσβλητικό... μάλλον υπάρχει πρόβλημα.

Επειδη εχω διαφορετικη προσεγκιση
υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα;

Δηλαδη γιατι κοροιδευατε τους
Μουλσουμανους και την αντιδραση τους
οι Χρηστιανοι οταν τους προσβαλαν τον
"προφητη" τους , σε εκεινα τα περιφιμα
σκιτσα που κοροιδευανε ,
Μετα ηρθε η περιπτωση του "παστιτσιου"
που αφορουσε τον Χρηστιανισμο και πεσατε
να φατε τον σκιτσογραφο...

Εκεινοι τι ειναι , κακοι και εσεις ειστε οι
καλοι;
Σε παρακαλω ...
Οπως κοροιδευετε με την συμπεριφορα σας
τους "αλλοθρησκους" να μαθετε να δεχεστε και την
καζουρα απο αλλοθρησκους, ακομα και εαν σας προσβαλει
Τι να κανουμε ετσι ειναι τα πραγματα...
Οταν εχεις την "τραπουλα" και μοιραζεις τα φυλλα
( οπως συνβαινει τωρα με τον Χρηστιανισμο και την οπτικη
σου) ,
πρεπει να γνωριζεις οτι καποια στιγμη θα μοιρασει
και ο "αντιπαλος" και ειναι δεδομενο οτι θα συνεχιστει
το παιχνιδι οποτε καλυτερα ειναι να δεχτεις την καζουρα...

Στην συνεχεια μου προτινεις να κοιταξω ενα θεμα που εκφερει
την προσωπικη του αποψη και επειδη στο τελος διαφωνεις
τον προσβαλεις !!!!

Στο κατω κατω φιλε μου ειδα ολη την συζητηση και διαπιστωσα
τα εξις απο "καποιο συντονιστη" Dying_Incubus

quote:

Αγαπητέ Eumenis, όπως σου είπα και πριν από λίγες ημέρες η παράθεση όλων αυτών των εικόνων κι η συνεχόμενη παράθεση απαντήσεων σε μεμονωμένες προτάσεις κι αποσπάσματα από μηνύματα των συνομιλητών σου, δεν βοηθάει ούτε την ομαλή ροή του διαλόγου σε αυτό το θέμα ούτε και τη γενικότερη ανάπτυξή του.
Θα σε παρακαλούσα για ακόμη μία φορά να λάβεις υπόψιν σου τα όσα προσπαθώ να σου επικοινωνήσω και να αναλογιστείς λίγο τι σε ωθεί προς τη συμμετοχή σου στον παρόντα Χώρο και τι θες να αποκομίσεις και να προσφέρεις σ' αυτόν.
Κατανοώ ότι υπάρχουν διάφορα "ζιζάνια" - διαπίστωσα ότι για ακόμη μια φορά προσπαθούν να κάνουν αυτό που ξέρουν να κάνουν καλά... - και τα οποία προσπαθούν να σε παρασύρουν στη συνέχιση αυτής της μορφής συμμετοχής.
Δεν νομίζω όμως ότι αυτού του είδους η συμμετοχή ταιριάζει με τη γενικότερη φιλοσοφία του Χώρου ούτε ότι μπορεί να συνεχιστεί...


edit :εβαλα σε εντονο το κομματι που εχει σημασια
γιατι ο συντονιστης του γραφει την στιγμη που εχει "διαμαχη"
μαζι σου!!!
Του λεει οτι η αναλυση προταση-προταση δεν βοηθαει στην
εξελιξη του θεματος
και μετα χαρακτιριζει καποια "ζιζανια " που τον ωθουν
σε αυτη την συμπεριφορα !!!!


Εσυ τι κανεις φιλε μου στην αρχη αυτου του θεματος;
προκαλεις με την αυθαιρετη κινιση σου να προσδιορισεις
την συμπεριφορα του, ΝΑΙ Η ΟΧΙ;

Προκαλεις φιλε μου και αυτο ειναι γεγονος!!!
Οποτε μην μου ζητας τον λογο που σου "την ειπα"
για την θεση σου απ οτην αρχη..

Μπας και εισαι και εσυ καποιο "ζιζανιο";
πραγματικα μου προκαλει εντυπωση κατι ..
Μεσα απο την παραπομπη που σου εδωσα απο το θεμα
που προτινες υπαρχει και μια αναφορα για "ζηζανια"
εναντιων του Ευγενη!!!
Αλλα που αυτος ειναι ο κακος τωρα ,ειναι αυτος που εκεινη την
στιγμη "δεχεται επιθεση" απο καποια ζηζανια, που αναγκαζουν
τον συντονιστη να παρει θεση , και "ολως τυχαιως"
εκεινη την στιγμη που παιρνει θεση ο συντονιστης
εχει "αντιπαραθεση μαζι σου"...
Αυτος λοιπον ειναι ο κακος τωρα;

Αυτη η θεση του συντονιστη δειχνει κατι πολυ σημαντικο
σχετικα με την συμπεριφορα του eygenhs και δειχνει και
το τι "ατομα" τον εχουν προκαλεσει ωστε να σε ενοχλει
η "προβλητικη" συμπεριφορα του σχετικα με την
Θρησκεια του Χρηστιανισμου .

Δεν ξερω εαν το καταλαβες αλλα το μυνημα μου
εκανε τις υποψιες μου πολυ πιο βασιμες σχετικα με την
συμπεριφορα σου .

γραφεις παρακατω...

quote:

Δεν αρνούμαι οτι την έχω μπει στον Ευμενής, αλλά τώρα ξέρουμε τις προθέσεις του. Και ρωτάω: Αν δεν τον τσίγκλαγα θα τις ξέραμε; Ενώ τώρα φάνηκαν ξεκάθαρα όσα είπα για αυτόν (οτι είναι προπαγανδιστής, οτι έχει ατζέντα κτλπ). Άλλωστε, δε θα μπορούσε να μένει συνεχώς στο απυρόβλητο επειδή (κατ'εσέ) διακωμωδεί (κατ' εμέ) κοροϊδεύει. Και αυτές οι αυθαίρετες διαπιστώσεις του οτι οοόλοι είμαστε αρχαιόθρησκοι ή οτι έλληνες είναι μόνο οι αρχαιόθρησκοι, και άλλα τέτοια ωραία, δεν μπορούν να περάσουν στο "ντούκου", δεν είχα καμία πρόθεση να τα αφήσω στο "ντούκου".

τελικα εσυ ειχες κρυφη αξεντα μια που τον
προκαλεις συνεχωμενα (εσυ γραφεις τσιγλαω)
γιατι τον προκαλεσες με προθεση , επειδη
στα δικα σου ματια κοροιδευε.
Χαιρομαι που το παραδεχεσαι εμεσως ...

οποτε ειναι τουλαχιστον "ΛΑΘΟΣ"
( να μην χρησιμοποιησω αλλο χαρακτιρισμο)
να του την λες για κατι που εχεις
ΚΑΝΕΙ ΕΣΥ

Γραφεις κατι για καποια πραγματα
που δεν μπορουν να περασουν στο ντουκου
και κανεις λογο για αυθαιρετα συμπερασματα
και τα λοιπα , μη σεβομενος την προσοπικη πεπειθηση
του αλλου , θα κανω και εγω ενα αντοιστιχο
συσχετισμο για τον Χρηστιανισμο για να σου
δειξω ποσο εγωιστικο ειναι αυτο που γραφεις

Θα σου γραψω οτι δεν υπαρχει θεος
γιατι ειναι μια αυθερετη διαπιστωση.
Εαν δεν μπορεις να το αποδειξεις
ειναι αυθερετο

Ενα ακομη αυθερετο συμπερασμα ειναι
οτι ο χρηστιανισμος εχει τον "αλληθινο"
θεο και ολες οι αλλες ψευτικο.
Ποσο αυθερετο μπορει να ειναι αυτο ;

Στην τελικη ποσο αυθερετος μπορει
να ειναι καποιος που χαρακτιριζει
αυθερετες τις αποψεις καποιου αλλου
την στιγμη που οι δικες του αποψεις
ειναι αυθερετες;

Γιατι λοιπον φιλε μου δεν βλεπεις τα αυθερετα
της προσεγκισης σου και ψαχνεις να βρεις
τα αυθερετα του αλλου ;

Προσοπικη αποψη εκφραζει οπως ολοι μας
δεν υπαρχει σωστο και λαθος στην κοσμοθεωριση
του καθενος

Μηπως επειδη θεωρεις οτι εχεις δικαιο ;

Δεν ειναι αυθερετη μια τετοια συμπεριφορα
την στιγμη που εισαι πρακτικα ανικανος να το
αποδηξεις;

Γιατι κατηγωρεις την θεση του αλλου σαν αυθερετη
οταν η δικια σου προσεγκιση για τον κοσμο ειναι αντιστοιχα
αυθερετη ;

Μετα απο την εκτεταμενη διορθωση
που εχω κανει σχετικα
με το νοημα που θελω να σου δωσω ,
καταληγω στο συμπερασμα οτι
κατα πασα πιθανοτητα εσυ τον εχεις
προκαλεσει και ξεκινησε αυτη η
"κοντρα" απλα δεν μπορεις να το
αντιλιφθεις λογο της προσεγκισης σου
σχετικα μετον κοσμο

(ολες μηδενος εξαιρουμενου ειναι αυθερετες)

Η δικια μουπ.χ. ειναι μια αυθερετη προσεγκιση
το προβλημα ειναι οτι εσυ που εχεις μια
αυθερετη αντοιστιχα προσεγκιση δεν γινεται να
κρινεις την δικη μου προσεγκιση γιατι εχεις αυθερετη
προσεγκιση .
Αν το επεκτηνουμε αυτο σε ολο τον κοσμο θα καταλειξουμε
οτι η αντικημενικοτητα στην πραξη δεν υφισταται
οποτε αυτοματως "πεφτουμε" στην υποκειμενικοτητα
που συπεπαγεται την αδυναμια κρισης .

Κοινως εγω μπορει να σου γραφω "μπαρουφες" απλα δεν μπορεις
να το κρινεις αυτο ,
σε επεκταση δεν μπορεις να κρινεις εσυ τις "μπαρουφες" ή οχι
του "Ευγενης"..


Λυπαμαι αλλα το μηνημα σου δεν "εσβησε" τις
υποψιες μου , μαλλον ειναι σαν να εριξε
καυσιμο σχετικα με την απολυτη προσεγκιση
σου σχετικα με τον χρηστη "Ευγενης".












Edited by - gewkwn on 27/01/2013 18:23:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy