ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο ΥΠΝΟΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2013, 11:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνωμη φιλε Ζαλμοχις για την χωρις αδεια επικολησης του παραπανω ζητηματος αλλα θεωρω οτι ειναι παρα πολυ καλο διοτι περιγραφει πολυ απλα για το πως λειτουργει ο ψυχισμος μας

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2013, 12:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογω αυξημενου εργασικου φορτου , αδυναμιας μου να συνειδητοποιω και να διαχειριζομαι επαρκως τις ψυχολογικες μου καταστασεις ,και καποιων σωματικων αδυναμιων μου ενα ματσο πραγματα εχουν αυτες τις μερες ενσωματωθει με μενα ''στο σωμα μου'' και καθοριζουν τον τροπο με τον οποιο υπαρχω

Ακομα και ο φυσικος υπνος εχει επηρεαστει εντονα απο την ολη κατασταση
και βεβαια αναφερομαι στα ονειρα και οχι μονο


Τι πιο φυσικο αλλωστε !!

Μια κουβερτα , ενα φασμα απο μηχανικοτητες, που στην κυριολεξια με καθοριζουν !!

Οι μηχανικοτητες αυτες ,σαφεστατα θα ηταν ικανες να μειωσουν την αντιληπτικη μου ικανοτητα να αξιολογω την υπαρξη ,και ισως και να το κανουν ''τουλαχιστον μεχρι ενος ορισμενου σημειου


Μια τετοια αισθηση απο τον περισσοτερο κοσμο θα επαιρνε την ονομασια ''κουραση '' και τιποτα αλλο

Μια παρομοια αισθηση λοιπον ειναι απαραιτητο ''εαν θελουμε να καταλαβουμε κατι πανω σε αυτην ''να διαχωρισουμε εστω και για ενα δεκατο του δευτερολεπτου απο αυτην


Αυτο ειναι και το μεγαλο μας πλεονεκτημα


Αυτο μποορουμε να κανουμε για τωρα!!!!!


Ισως ομως και οχι γιατι αυτο απαιτει καποια προυαρχουσα κατανοηση


Εστω αυτο το λιγο αν θα καταφερουμε να το βιωσουμε,θα καταλαβουμε θα παρουμε μια μικρη γευση τι ειναι οι ψυχολογικες μας καταστασεις

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2013, 13:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που θα περιγραψω εχει αμεση σχεση με αυτο που ο δασκαλος Σαμαελ ονομαζει συνειδητη φαντασια


Αυτο θα ειναι το εργαλειο που θα μας δωσει την γνωση οτι δεν ειμαστε οι αισθησεις που λανθασμενα νομιζουμε οτι ειμαστε , η, αν μη τι αλλο ,απο την στιγμη που καποιος αποταυτιζεται ''εστω και για ενα δευτερολεπτο'' απο αυτο που ειναι ,μπορει να βγαλει καποια σημαντικα συμπερασματα ,να καταλαβει ποσο καταλυτικος ειναι ο ρολος του σωματος στις ψυχολογικες μας καταστασεις


Να βρει το τρωτο σημειο του ''ΕΓΩ''


Ο λογος που καταφευγω στην συνειδητη φαντασια, ειναι οτι αντιπροσωπευει εναν απο τους πιο ευκολους και προσφορους για την ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ τροπους ,να κατανοησω και να συνειδητοποιησω την κατασταση μου''εστω και στο ελαχιστο ''


Κανοντας λοιπον αυτο, συνεχεια και με οση δυναμη εχω ,θα ριχνω και μικρες κλωτσιες στη αντιληπτικοτητα μου και θα της λεω δυνατα οτι κοιμαται

Και λεγοντας κοιμαται ενοω οτι δεν μπορει ουτε καν να συνειδητοποιει την κατασταση της


Αυτη η κουβερτα απο ταυτισεις ειναι συνεχεια παρουσα


Οσο καποιος δεν την συνειδητοποιει υπολειπεται αντιληπτικοτητος ΚΟΙΜΑΤΑΙ

Επειδη λοιπον το καθε μηχανικο στοιχειο το μπερδευουμε με αυτο που ειμαστε , ''βιαια'' αποσπουμε την προσοχη μας στελνοντας την καπου αλλου ΠΛΕΟΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΜΑΣ

Εκει καπου ,ισως προσεξουμε το μικρο στην αρχη διαστημα, που θα αντιληφθουμε ,το ποσο οι μηχανικοτητες που υφιστανται στο σωμα ,επηρεαζουν αυτο που ειμαστε


Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΗ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΛΑΓΗ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΙΑΚΩΝ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΩΝ

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Edited by - xristosxatz on 06/07/2013 13:28:11

Edited by - xristosxatz on 06/07/2013 13:38:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2013, 08:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον λιγο διαθεσιμο χρονο που διαθετω ανοιξα για μια ακομη φορα μετα απο πολυ καιρο το βιβλιο του δασκαλου SAMAEL AUN WEOR την βασικη εκπεδευση

Περιγραφει απλα και κατανοητα τον υπνο της συνειδησεως και δινει παρα πολλα στοιχεια για οποιον βεβαια ενδιαφερεται να μαθει περισσοτερα για αυτο το ζητημα


Και πιο συγκεκριμενα εκει που λεει ''Βασικη εκπεδευση Γνωσης Ελλας''


Θεωρω οτι ειναι το βιβλιο που αντιστοιχει στο επιπιδο ζωης το οποιο βιωνουμε και αρα το καταληλοτερο της σειρας για να εκπεδευτει καποιος

Το βρισκει καποιος βαζοντας στο google το βιβλιο και το ονομα του συγγραφεα

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Edited by - xristosxatz on 22/07/2013 08:08:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2013, 15:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παραθετω πιο κατω μια συνομιλια που ειχα με ενα φιλικο προσωπο

[quote]''Χρηστο, καλησπερα , η γνωση του εαυτου μας δεν ερχεται μονο απο την σωματικη σηματοδοτηση ,,,μαλιστα πιστευω οτι πρωτιστως ερχεται μεσα π την επιγνωση των σχεσεων επικοινωνιας με τους αλλους ...
....μου κανει εντυπωση που και στο σχετικο θεμα που εχεις ανοιξει επιμενεις στην σωματοποιημενη επιγνωση ,, αυτη θα ελεγα ειναι ισως απλα μια αμελητεα συνιστωσα της συνολικης αυτογνωσιας ..η πιο σημαντικη συνιστωσα κατα την γνωμη μου ειναι η επικοινωνια μας με τους αλλους ..γενικα με τα αλλα ζωντανα πλασματα και το διαχυτο ζωντανο μας περιβαλλον ..( η επικοινωνια με μια ολοκληρη πολη , με την θαλασσα,,με ενα δασος κτλ ''

ΑΠΑΝΤΗΣΗ


Ειναι απο τα λιγα πραγματα που λεω και γραφω και ειμαι τοσο σιγουρος ,ειναι μια δημιουργια σε συνεχη ροη

Και αυτο, παρολο που ειναι μια ανακαλυψη'' δικια'' μου και για να ειμαι ακριβεστερος ανακαλυψη αλλα και κατοπιν επιβεβαιωση διδασκαλιων ,αφορωντες την γνωση του εαυτου


Απλα ενα σεμιναριο διαλογισμου με ωοθησε να αναρωτηθω για[ καμποσα χρονια] γιατι πρεπει να κανω ''αυτο ''

Να βαλω δηλαδη την προσοχη στο σωμα μου και σε οτι συναντω να παραμενω ΑΤΑΡΑΧΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ[διαλογισμος βιπασανα]

Πραγμα βεβαια που παρολο που δειχνει ευκολο ειναι πολυ δυσκολο για πολλους και διαφορους λογους


Ειναι πολυαμφισβητημενη και πολυδιαπιστωμενη [και απο μενα ]

Τελικα ομως εχει παρει την θεση που της αξιζει !!!!!!


Ειναι τοσο απλο αλλα και συγχρονως τοσο πολυπλοκο ,επειδη απλα και μονο δεν εχουμε μαθει να σκυβουμε μεσα μας ,δεν μας εχουν αφησει !!

,,Επειδη και σε αυτον τον τομεα οι επιτηδειοι εχουν φροντισει να βαλουν τοσες μπουρδες και τοσες θεωριες σε κατι που θα γινοταν μοναχα απο ενστικτο αν δεν ειμασταν προκατειλειμενοι

Ειμαι σιγουρος οτι και εδω παιζει πολυ η θεωρια σου περι ΦΑΜΦΑΡΑΣ με σκοπο την απομαρυνση του κοσμου απο την ερευνα του πραγματικου

Η περισσοτερο λανθασμενη και μοιραια αποψη που κατά την γνωμη μου εχουν περασει οι ‘’ψυχολογοι’’ στον κοσμο είναι ο διασκορπισμος των ιδεων που περιγραφουν συγκεκριμενες καταστασεις και δινουν συγκεκριμενες αιτιες για καταστασεις ονομαζοντας αυτές

Αυτό που κανουν λοιπον εδώ είναι ότι σταματουν τον χρονο και την εξελιξη των γεγονοτων


Δεν λαμβανουν καθολου υποψιν το ‘’τα παντα ρη ‘’ του δυσμοιρου ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ

Ειναι ο προσωπικος μου θησαυρος ,και πραγματικα ειναι ενα μικρο φως και μια πιθανοτητα να καταλαβω τι στο καλο γινεται με αυτη τη ζωη


Πιστεψε με η κατακτηση αυτης της της συνειδητοποιησης [που τωρα μπορω να τη διαπιστωνω αν μη τι αλλο με μεγαλυτερη ευκολια ] μου πηρε τουλαχιστον 4 χρονια

Ειναι μια κατασταση δυναμικη !!!!


Με αυτο ενοω οτι πρεπει να προσπαθω για να καταλαβαινω αυτο που μου γινεται [οτι δηλαδη, οτι μηχανοποιουμαι συνεχως και μετα αυτες οι μηχανικοτητες με καθοριζουν ]

Αφορα τις σχεσεις την επικοινωνια και γενικα ακομα και η συνειδητοποιηση οτι ειμαστε καπου ........περνα και αυτη απο το σωμα


Εχοντας απλα τα ματια ανοικτα γινονται πολλα και διαφορα στο σωμα [και απλα περιμενουν να παμε να τα ανακαλυψουμε]

ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΔΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ

Θα σου φερω ενα παραδειγμα να καταλαβεις


Εβλεπα λοιπον με την κορη μου τον φονο των δυο παληκαριων [των χρυσαυγιτων] στο google

Στην προσπαθεια μου να της δωσω να καταλαβει τι παιζει, γενικα με τα μεσα μαζικης ενημερωσης '',και οχι μονο'' ,την ρωτησα τι συναισθηματα ειχε οταν εβλεπε αυτο το βιντεο
που εδειχνε πραγματικα το φονο καποιων ανθρωπων


Τα συναισθηματα βεβαια απο αυτο το βιντεο ,επειδη δεν περιειχε ειδικα εφε, μουσικη, μεγαλα λογια, [καταστασεις που επιδρουν στο σωμα και μας καθοριζουν ] δεν ηταν εντονα παρολο που επροκειτο ξαναλεω για φονο 2 ανθρωπων

Σκεψου καποιοι παραγοντες επεδρασαν σε αυτο [και οχι βεβαια οτι ειμαστε αναισθητοι ]

Το ''και οχι μονο'' που ειπα προηγουμενως ,αφορα πραματα ,[κατι σαν μουσικη που υπαρχει και περιεχει αυθυπαρκτα πια το σωμα μας ] λογω του τι οτι ειδαμε καποιο φιλο ,φαγαμε ασχημα , στεναχωρηθηκαμε ειμαστε αρρωστοι ειχαμε η δεχτηκαμε ασχημη συμπεριφορα κλπ

Εδω χωρις να γινεται κατι εξωτερικο εμεις αισθανομαστε καλα η κακα χωρις να μπορουμε να προσδιορισουμε τον λογο !!!!


Και αυτος ειναι οτι κατι εχει πολυ απλα αποθηκευτει στο σωμα μας


Βεβαια δεν εχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα νοημα να δεχτεις αυτο που εγω εικαζω

Το ζητημα ειναι να το διαπιστωσεις -νεις μονη σου και τοτε θα καταλαβεις ποσο μεγαλη αξια εχει και που και πως μπορεις να το εκμεταλευτεις και να το χρησιμοποιησεις

Επισης θα σου πω και κατι λιγο περισσοτερο προσωπικο !!!

Η ζωη μου εχει στερησει καποια πραγματα που θεωρω [ισως λανθασμενα οτι επρεπε να τα εχω ]


Απο την αλλη μερια κατι μου λεει οτι ''τιποτα δεν ειναι τυχαιο '' διοτι αυτα τα πραγματα, και οτι επιφερουν μου δειχνουν τον εσωτερικο δρομο

Χωρις αυτα θα ηταν αδυνατο να τον βρω

Edited by - xristosxatz on 10/11/2013 17:48:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2013, 16:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΦΙΛΗ


Eνδιαφεροντα οσα λες προσπαθω ομως να δω πιο βαθια μεχρι που την φτανεις αυτη την σωματικη επιγνωση... .πιστευω οτι υπαρχει παντα σε αυτο το ειδος αυτοανακαλυψης ενας κινδυνος εγκλεισμου και μονωσης απο το περιβαλλον ..


ναι η αυτογνωσια ξεκιναει απο τα εγγυτερα και το πιο επιφανειακα και προχωρα στα αποτερα μακρυνα και πιο βαθια ...

...σε ποιο επιπεδο αυτεπιγνωσης εχεις βρεθει πχ μπορεις να κανεις διαλογισμο πανω στα ιδια σου τα ζωτικα οργανα ..να διαγωσεις την κατασταση τους να δεις κατι απο αυτην η να ακουσεις η να νιωσεις γενικα ..και βεβαια αν καποιος μπορει να το κανει αυτο τοτε μπορει και να επεμβει ισορροπιτικα δηλαδη μιλαμε για την δυναμικη σχεση που λες ...

..Tι σε εκανε να στραφεις στον εαυτο τοσο επιμονα ????????ηταν μονο το σεμιναριο διαλογισμου ???.. πρεπει να σου πω οτι ελαχιστα εμπιστευομαι αυτα τα σεμιναρια καθως συστηματικα γινεται ενα ειδος πειραματικης ιδεοληψιας σε αυτα ..
τι ειναι αυτα που θα ηθελες να εχεις ,, και τελικα διαπιστωσες οτι δεν ειχαν τοση σημασια γι ασενα ..ενταξει λιγο προσωπικες ερωτησεις ..αν θες μου απαντας ...


..καποιοι παντως επιλεγουν ατομα κι απο κει περα τα βορβαδιζουν διαλογιστικα με ιδεες που δε ειναι καθολου μα καθολου δημιουργικες και βοηθητικες για το ατομο ...απλα καταντουν το ατομο υποχονδριο με αυτε ςτις ιδεες και το εγκλωβιζουν σε αυτες δραματικα ( σκεπτομορφικος εγκλεισμος να το πουμε ετσι )..

...θα διαβασω για το ειδος αυτου διαλογισμου που μου λες οτι εκανες ...ειχα γνωστα ατομα που εμπλεξαν σε τετοιες εντονες σκεπτομορφες μετα απο σεμιναρια διαλογισμου οι οποιες ομως εδρασαν παγιδευτικα και καθολου ...
δημιουργικα ...πρεπει να σκεφτεις κι αυτη την εκδοχη ..

Ο εαυτος σωστα και οπως λες κιεσυ ειναι το εγγυτατο ον προς διερευνηση αλλα οχι αποκομενος ομως απο το περιβαλλον του...αλλιως πιστευω γινεται ενα απεικασμα εαυτου κατι πλανευτικο κι αποπροσανατολιστικο ….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2013, 16:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
ναι η αυτογνωσια ξεκιναει απο τα εγγυτερα και το πιο επιφανειακα και προχωρα στα αποτερα μακρυνα και πιο βαθια ..


Ετσι ακριβως!!

quote:
Eνδιαφεροντα οσα λες προσπαθω ομως να δω πιο βαθια μεχρι που την φτανεις αυτη την σωματικη επιγνωση...


Η επιγνωση μου δεν παει ουτε ενα χιλιοστο παραπερα απο αυτο που θα ονομαζαμε φυσιολογικο για τον μεσο ανθρωπο

Με αυτο θελω να πω οτι δεν εχω εμπειρια απο υπερβατικες καταστασεις [αν και πολυ θα το ηθελα ]

quote:
.πιστευω οτι υπαρχει παντα σε αυτο το ειδος αυτοανακαλυψης ενας κινδυνος εγκλεισμου και μονωσης απο το περιβαλλον ..


Αυτου του ειδους η αυτοανακαλυψη [μιλω για μενα] απο την μια ειναι αμεσα συνυφασμενη με την συνυπαρξη [γιατι απο εκει αντλειται το υλικο για αυτην ,τουλαχιστον μεχρι καποιο σημειο


Απο την αλλη , επιδιωκεται η συνεχη αποκοπη απο τις ιδεες του συνολου με την ενοια της κυριαρχιας των προσωπικων δεδομενων στο επιπεδο των ιδεων


Καποια στιγμη βεβαια η εσωτερικη αναζητηση μπορει να απαιτησει την ολοκληρωτικη απομονωση απο το περιβαλον


Αν ειναι να ερθει εκεινη η ωρα ,θα σημαινει οτι υπαρχει κατανοηση για αυτο ,και θα επιδιωκονται πραγματα


Θα υπαρχει δημιουργια !!!!

Εκει ο καθενας σταθμιζει τι θελει αυτος

Τωρα βεβαια υπαρχει και η περιπτωση ανθρωπων που ακολουθουν καποιους και ενδεχεται να απομωνοθουν αφυσικα ,και ενοω χωρις εσωτερικη κατανοηση και επιταγες ,και αυτο δεν θα ηθελα να το σχολιασω

Edited by - xristosxatz on 10/11/2013 16:49:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2013, 16:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.σε ποιο επιπεδο αυτεπιγνωσης εχεις βρεθει πχ μπορεις να κανεις διαλογισμο πανω στα ιδια σου τα ζωτικα οργανα ..να διαγωσεις την κατασταση τους να δεις κατι απο αυτην η να ακουσεις η να νιωσεις γενικα ..και βεβαια αν καποιος μπορει να το κανει αυτο τοτε μπορει και να επεμβει ισορροπιτικα δηλαδη μιλαμε για την δυναμικη σχεση που λες ...

Αυτο ειναι ενα δεδομενο με την εννοια, οτι αυτο που επιδιωκεται κυριως ειναι η απομονωση συγκεκριμενων αισθησεων ,που με τον φυσιολογικο τροπο ζωης ειναι αδυνατο να επιτευχθει

Πχ τι μου προκαλει η σοκολατα!!!!

Το αποτελεσμα ειναι να μην γνωριζουμε την επιδραση τω πραξεων ,των παραληψεων μας, και της ζωης σε μας ...στο σωμα και στην ψυχη


Εμπεριεχει την διαδικασια του να μαθουμε να βλεπουμε ,και την απαντηση γιατι δεν μπορουμε


Και βεβαια αφου γινει η ''διαγνωση ''[και ελπιζω δεν εχεις στο μυαλο τις ιατρικες διαγνωσεις ''ερχεται κατοπιν και η διαδικασια της εξισοροπησης μεσω και παλι του ιδιου μεσου ,αυτου δηλαδη της επιγνωσης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2013, 17:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.Tι σε εκανε να στραφεις στον εαυτο τοσο επιμονα ????????ηταν μονο το σεμιναριο διαλογισμου ???.. πρεπει να σου πω οτι ελαχιστα εμπιστευομαι αυτα τα σεμιναρια καθως συστηματικα γινεται ενα ειδος πειραματικης ιδεοληψιας σε αυτα ..
...



Η αρχικα κυρια αιτια ηταν η ανισοροπεια που προηρχετο απο την αγνοια
!!

Κατοπιν προστεθηκε στην διαδικασια και η ανακαλυψη δυνατοτητων και της αξιολογησης αυτων για το τι μπορει να προσφερουν αυτες στην ποιοτητα της ζωης και της δημιουργιας γενικα !!!

Το σεμιναριο ηταν απλα η προσπαθεια της διευρυνσης -ανακαλυψης δυνατοτητων


Επισης οσο αφορα τα σεμιναρια και γενικα τις διδασκαλιες που διδονται δεν εχω ακομα βρει λαθος ....

Θα ελεγα ομως οτι ο τροπος που δινονται ειναι λιγακι ακομψος , [ασυνδετος με προσωπικα δεδομενα ]με αποτελεσμα αυτα να καθιστανται αναποτελεσματικα ,για πολους λογους


quote:
τι ειναι αυτα που θα ηθελες να εχεις ,, και τελικα διαπιστωσες οτι δεν ειχαν τοση σημασια για σενα ..

Εχω την εντυπωση ,οτι το τυρακι και η φακα εμπεριεχονται σε πραγματα που δεν μας συμβαινουν οταν τα επιθυμουμε η μας συμβαινουν οταν δεν τα επιθυμουμε

Θα υπεφερα πχ αν δεν ειχα παππουτσια [ενω ολος ο κοσμος εχει ]


Αυτο βεβαια ενδεχομενως δεν θα ισχυε αν ζουσα στην Νεα Γουινεα πχ

Δεν θα υπεφερα ομως αν δεν εχω μια BMW


Οσο βεβαια οτι αφορα την ιδεοληψια ξερουμε καλα και οι δυο οτι αυτο ειναι και το τρωτο σημειο των ανθρωπων


Οι επητιδιοι μπορουν να περασουν οτιδηποτε επιθυμουν


Σκεψου !!!!!!

Εχουμε ερθει μεχρι εδω χιλιαδες χρονια τωρα ,μονο με την βοηθεια της φυσης


Τωρα μας εχουν πεισει οτι χρειαζοματε αυτο ...αυτο ...αυτο και ...αυτο

Μας εχουν περασει οτι ηθελαν ...διατροφικες συνηθειες ...ιατροφαρμακευτικες περιθαλψεις ... συγκεκριμενο τροπο ζωης ,σκεψης

Γιατι να μην μπορουν να το κανουν και στον τομεα της πνευματικης αναπτυξης ,ακομα και αν δεν γινεται με κακκες προθεσεις


Το προβλημα στην συγκεκριμενη περιπτωση βρισκεται στους αποδεκτες και οχι σε αυτους που δινουν τις ιδεες

Edited by - xristosxatz on 10/11/2013 17:34:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2013, 18:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαι σιγουρος οτι και εδω παιζει πολυ η θεωρια σου περι ΦΑΜΦΑΡΑΣ με σκοπο την απομαρυνση του κοσμου απο την ερευνα του πραγματικου

Η περισσοτερο λανθασμενη και μοιραια αποψη που κατά την γνωμη μου εχουν περασει οι ‘’ψυχολογοι’’ στον κοσμο είναι ο διασκορπισμος των ιδεων που περιγραφουν συγκεκριμενες καταστασεις και δινουν συγκεκριμενες αιτιες για καταστασεις ονομαζοντας αυτές


Αυτό που κανουν λοιπον εδώ είναι ότι σταματουν τον χρονο και την εξελιξη των γεγονοτων πραγμα που δεν συναβει με την πραγματικοτητα


Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ''ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ'' ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ -ΑΛΛΑΓΗΣ


Δεν λαμβανουν καθολου υποψιν το ‘’τα παντα ρη ‘’ του δυσμοιρου ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ


Edited by - xristosxatz on 10/11/2013 18:23:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy