ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σολωμονικη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κωστας Γ.
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2013, 17:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια...ενας φιλος μου αντιμετοπιζει ενα προβλημα σχετικα με ενα βιβλιο με την ονομασια "Σολωμονικη"
Αυτο το βιβλιο το ειχαν παππου προς παππου..
Μονο ομως ο παππους του παιδιου το ειχε διαβασει..
Το βιβλιο αυτο ηταν κρυμμενο στο σπιτι και κατα λαθος το ανοιξε..Ανοιγωντας λοιπον την πρωτη σελιδα,βλεπει πως το βιβλιο ειναι κενο,οταν το αγγιξε,αρχισε σιγασιγα να αναγραφεται το περιεχομενο του..το παδι φοβηθηκε....
Δεν ειπε κουβεντα στους γονεις ομως..
Απο τη στιγμη εκεινη ομως που το ανοιξε βλεπει συνεχως εφιαλτες και δε μπορει να καταφερει να κοιμηθει...
Βλεπει πως δαιμονες σκοτωνουν τους καλυτερους του φιλους και τον ποναει..
Σε μια ενταση με τον πατερα του,του αποκαλυψε πως ηρθε στα χερια του το βιβλιο...
Εκεινη τη στιγμη βρισκοντουσαν στο δωματιο του παιδιου..,σε καποια φαση το παιδι κοιτα εντονα απεναντι...βλεπει ενα πλασμα ψηλο,ακαθοριστης μορφης,κατι που δε περιγραφεται με λογια αν δε το δεις..ο πατερας του ομως που δεν εχει διαβασει το βιβλιο το ειδε και εκεινος,εκεινο το "πλασμα" ειπε μονο μια φραση...:
ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΗΝ
Λογικα αναφεροταν στο Βιβλιο...
Απο εκεινη τη στιγμη βλεπει συνεχως κακα ονειρα,και προσπαθησε να αποξενωθει απο εμας τους φιλους του για να μη παθουμε κατι...
Το βιβλιο το ανοιξε στις 7-12-13...
Του ειπαν πως πρεπει να το διαβασει ολο μεσα σε 2ομιση εβδομαδες,αλλιως κατι πολυ κακο θα του συμβει..
Σας παρακαλω,οποιος γνωριζει κατι για το θεμα να μας βοηθησει το συντομοτερο

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2013, 18:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπα... την πάτησε ο φίλος σου, τώρα δεν σώζεται με τίποτα. Σε δυόμιση βδομάδες θα έρθουν να τον πάρουν κάτι τύποι σαν αυτούς του Hellraiser και τα υπόλοιπα τα αφήνω στην φαντασία σας :D

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας Γ.
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2013, 18:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειναι αστειο...
Δε θελω να παθει κατι..
Δεν υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγουμε να διαβασει το βιβλιο;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2013, 20:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κωστας Γ. καλώς ήρθες στα φόρουμ σου esoterica.gr

Κατ'αρχην να βάλουμε τη συζήτηση στη σωστή βάση,
Σε θεματα σαν αυτο που θέτεις, να εχεις πάντα στο μυαλό σου οτι από τα φόρουμ μας, μπορείς να αντλησεις μόνο πληροφορίες, και οι ενδεχόμενες "λύσεις" που προταθούν, να ξέρεις οτι είναι καθαρά απόψεις μελών
(ισως) μερικών οι "γνώσεις" να ειναι πιο ελλιπείς ακόμα και απο την δικιά σου.

Τώρα, αν θέλεις την προσωπική μου άποψη,
κανένα βιβλίο δεν έχει τέτοιες ιδιότητες που του προσδίδει ο φίλος σου.
Ακόμα κι αν είναι ενα απο τα πολλά βιβλία "Key of Solomon"
(ευρέος γνωστή ως Σολομωνική)
που εκδίδονται απο τον μεσαίωνα μέχρι σήμερα, δεν πρόκειται για "μαγεμένα" βιβλία,
αυτό που ουσιαστικά περιγράφετε σε ενα (οσο μπορεί) πιστό αντίγραφο της Σολομωνικής,
δεν είναι η εμφάνιση ή ακόμα και η άσκηση επιρροής σε κάποιο δαίμονα,
παρα μόνο(!) ο τρόπος προετοιμασίας του αναγνώστη για το κάθε "μαγικό πείραμα",
και μάλιστα εικονογραφημένο...
(βέβαια, αν και εφόσον πιστεύει κάποιος σε αυτές τις μυθοπλασίες)

Μια καλή "κίνηση" είναι να ξεχάσει αυτό το βιβλίο ο φίλος σου, και να απασχολήσει το μυαλό του με κατι πιο ενδιαφέρον.

Στην περίπτωση που εχει πιστέψει οτι κάποιος "δαίμονας" τον επισκέφτηκε με το που άγγιξε το βιβλίο
(και είναι θρησκευόμενος)
θα τον βοηθήσει πολύ μια επίσκεψη σε έναν Ιερέα, να κουβεντιάσει μαζί του, αυτο θα τον βοηθήσει
να καθησυχάσει τους φόβους του αρκετά.

(τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπική άποψη, και όχι "συνταγή")



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2013, 21:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μιλήσω σοβαρά και να μην αστειεύομαι, που πιθανόν να παρερμηνευτεί -αν και ο Κώστας Γ. δεν το έκανε- θέλω να αναφέρω οτι η ιστορία αυτή όπως την διαβάζω μου φαίνεται "φτιαγμένη" 120%.
Ή είναι προιόν κάποιου ευφάνταστου νεαρού που θέλει να ψαρώσει τους φίλους του, ή είναι ο ίδιος ο συγγραφέας εδω ή είναι προιόν κάποιας ψυχικής ιδιομορφίας, που πολύ επιφανειακά μπορώ να συμπεριλάβω την μυθομανία. Δεν υπάρχει απάντηση σε τέτοιες ερωτήσεις πέραν της πλάκας, ειδικά όταν οι ιστορίες που αναφέρονται έχουν κινηματογραφική πλοκή με αναφορές σε 2-3 στερεοτυπίες που έχουν καθιερωθεί στο σινεμά (ή και σε βιβλία) του 20ου αιώνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 11:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας παιδια...ενας φιλος μου αντιμετοπιζει ενα προβλημα σχετικα με ενα βιβλιο με την ονομασια "Σολωμονικη"
Αυτο το βιβλιο το ειχαν παππου προς παππου..
...
Μπορείς να ρωτήσεις το φίλο σου σε τι γλώσσα είναι γραμμένο το βιβλίο (γιατί δεν ξέρω Σολωμονική που να κυκλοφορεί στα Ελληνικά σε έκδοση αρκετά παλιά για να κολλάει το "πάππου προς πάππου" από κάπου μπάζει η ιστορία σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 19:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενταξει τωρα...

Κωστα Γ.

Νομιζω οτι μας κανεις πλακα...

τελος παντων
εαν το θεμα ειναι να το διαβασει σε δυο-μιση
εβδομαδες ας το διαβασει
εχει λοιπον 17 ή 18 ημερες συνολικα
με δεδομενο οτι το ανοιξε στις 7-12-13 εχει
περιθωριο εως
7+17= 24-12-13
ή
7+18= 25-12-13

Υσ: Το 17 ή το 18 βγαινει
με το
7ημερες +7ημερες+3,5ημερες =17,5 ημερες
αρα ή 17 ή 18 ημερες

ΑΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΛΟΙΠΟΝ !!!

Επεξεργια: Να συμπληρωσω και κατι ...

Εαν το βιβλιο ειναι "μαγεμενο"
( που λεει ο λογος ) τον εχει επιλεξει
το βιβλιο οποτε ειναι τελειωμενη υποθεση
το φιλαρακι σου ...

Συγνωμη κιολας αλλα η ιστορια που εγραψες
δεν εχει λυση ( εαν αυτα που σου μετεφεραν ειναι
πραγματικα .


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;

Edited by - gewkwn on 11/12/2013 19:39:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας Γ.
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2013, 17:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,ελπιζω ολα να πανε καλα...
Επειδη με ειχατε ρωτησει,το βιβλιο ειναι γραμμενο στην Αρχαια Ελληνικη γλωσσα...
Το παιδι πηγε στην εκκλησια και παρολα αυτα συνεχισε να βλεπει εφιαλτες,αλλα καταφερε να κοιμηθει...
Αυτα που αναφερω,δεν ειναι ψεματα....αυτο το ατομο το γνωριζω πολλα χρονια και ξερωντας τον,ξερω τι ανθρωπος ειναι και επισης θελω να προσθεσω πως ειναι παιδι της εκκλησιας..
Και οπως οταν εμαθε για το βιβλιο ηθελε να μας απομακρυνει για να μην παθουμε κατι και αρχισε να ξεσπα.......
Απλα δεν θελουμε η παρεα του να παθει κατι,ειναι πολυ καλο παιδι,και θελω να βρω ενα τροπο να απαλλαγει..,το βιβλιο αυτο εχει παρα πολλες σελιδες....ειναι σε φαση 50-50 να το διαβασει ολο οπως λεει ο ιδιος διοτι,απο ενα μερος και μετα οι σελιδες ειναι γεματες με γραμματα και πλεον οχι με συμβολα...και δυσκολευεται να διαβασει τοσες πολλες σελιδες στα αρχαια ελληνηκα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2013, 17:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτα που αναφερω,δεν ειναι ψεματα....αυτο το ατομο το γνωριζω πολλα χρονια και ξερωντας τον,ξερω τι ανθρωπος ειναι και επισης θελω να προσθεσω πως ειναι παιδι της εκκλησιας..

...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2013, 17:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε "Κωστας Γ."..
Φέρε μας μερικές φωτογραφίες απο μερικές σελίδες του βιβλίου αυτού (να φαίνεται περίπου τι γράφει), και συνεχίζουμε την κουβέντα..

Χωρίς photo.. no party


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2013, 17:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτα που αναφερω,δεν ειναι ψεματα....αυτο το ατομο το γνωριζω πολλα χρονια και ξερωντας τον,ξερω τι ανθρωπος ειναι και επισης θελω να προσθεσω πως ειναι παιδι της εκκλησιας..

...


Δηλαδή μοιάζει με αυτό:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2013, 20:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ιεραποστολική κατήχηση πάει να καταλήξει το θέμα...
Αγαπητέ Κώστας Γ, έτσι δεν πρόκειται να ψαρώσεις κανέναν σοβαρό, που έχει σκοπό να ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα μαγεία *. Αφ' ενός μεν γιατί το όποιο "κλειδί του Σολομώντα" του είναι άχρηστο, αφ' εταίρου γιατί η αίγλη της εκκλησίας έχει σβήσει ότι και να κάνουν οι "πιστοί" της. Γι αυτό αφήστε την μεσαιωνική δαιμονολογία και κοιτάξτε να την εκσυγχρονίσετε, μήπως και σώσετε ότι έχει απομείνει. Αυτά.

* Που αυτός ενδέχεται να είναι ο μόνος επικίνδυνος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2013, 20:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κάνω μια γενική και σύντομη τοποθέτηση.

Όταν κάποιος πιστεύει σε ένα "απολύτως καλό", με "άπειρους τρόπους και δυνατότητες" και δικαίωμα στην "απόλυτη κρίση και σωτηρία", είναι εντελώς αναμενόμενο να ζει με τον φόβο του "απολύτως κακού", με "άπειρους τρόπους και δυνατότητες" και δικαίωμα στην "απόλυτη καταδίκη και απώλεια".

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2013, 22:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν κάποιος πιστεύει σε ένα "απολύτως καλό", με "άπειρους τρόπους και δυνατότητες" και δικαίωμα στην "απόλυτη κρίση και σωτηρία", είναι εντελώς αναμενόμενο να ζει με τον φόβο του "απολύτως κακού", με "άπειρους τρόπους και δυνατότητες" και δικαίωμα στην "απόλυτη καταδίκη και απώλεια".

Τα είπες όλα, με δυο αράδες.

(άσχετο, αλλά μου ήρθε στο μυαλό, οπου μια περίοδο προσπαθούσα να φιλοσοφήσω μια "γκρι" Θεότητα)



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 00:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή μοιάζει με αυτό:
Άσε το πώς μοιάζει... το πώς μοιάζει δε μας νοιάζει. Μόλις μας παραθέσει κάποιες φωτογραφίες στο φόρουμ και θα κρίνουμε αν μοιάζει και με τι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 09:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα κάνω μια γενική και σύντομη τοποθέτηση.

Όταν κάποιος πιστεύει σε ένα "απολύτως καλό", με "άπειρους τρόπους και δυνατότητες" και δικαίωμα στην "απόλυτη κρίση και σωτηρία", είναι εντελώς αναμενόμενο να ζει με τον φόβο του "απολύτως κακού", με "άπειρους τρόπους και δυνατότητες" και δικαίωμα στην "απόλυτη καταδίκη και απώλεια".

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Μέσα απο την ανηθικότητα διδάσκεσαι την ηθική μέσα απο το μίσος την αγάπη μέσα στο χάος ψάχνεις το Θεό, δεν καταλαβαίνω που βρίσκεις το μεμπτό! Στην έλλειψη του μέτρου; Μα και οι άλλοι λέγανε Μέτρον Άριστο, οχι παν, γιατί απλά πολλές φορές αξίζει να υπερβάλλεις!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 13:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τι έλεγαν οι "άλλοι", είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία, και νομίζω δεν είναι της παρούσης. Τουλάχιστον δεν βλέπω πως θα μπορούσε να συνδεθεί εδώ.

Χωρίς να προτίθεμαι να ξαναμπλεχτώ σε κάποια αντιπαράθεση μαζί σου, έχω την εντύπωση πως αυτό που έγραψα, δεν έγινε κατανοητό. Οπωσδήποτε όχι με τον τρόπο που το εννοούσα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 14:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήσουν απόλυτα ξεκάθαρος, δεν άφησες τίποτα να εννοηθεί!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κωστας Γ.
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 18:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας,εχω ζητησει ηδη απο το παιδι να μου φωτογραφισει το εξωφυλλο του βιβλιου και καποια σελιδα..,μονο μου ειπε πως μπορει να μην εμφανιστει στη φωτογραφια το περιεχομενο της σελιδας...αλλα θα προσπαθησω,να μου πειτε και εσεις τη γνωμη σας..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2013, 01:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας,εχω ζητησει ηδη απο το παιδι να μου φωτογραφισει το εξωφυλλο του βιβλιου και καποια σελιδα..,μονο μου ειπε πως μπορει να μην εμφανιστει στη φωτογραφια το περιεχομενο της σελιδας...αλλα θα προσπαθησω,να μου πειτε και εσεις τη γνωμη σας..



φιλε μου εινια πολυ βολικο οτι "σου ειπε"
καιτ τετοιο ετσι δεν ειναι;


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2013, 01:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας,εχω ζητησει ηδη απο το παιδι να μου φωτογραφισει το εξωφυλλο του βιβλιου και καποια σελιδα..,μονο μου ειπε πως μπορει να μην εμφανιστει στη φωτογραφια το περιεχομενο της σελιδας...αλλα θα προσπαθησω,να μου πειτε και εσεις τη γνωμη σας..
Αν βγάλει τη φωτογραφία με καποιο απο τα νέα κινητά αφής (και εκείνα τα i-pod/pad κλπ) θα είναι εύκολο να βγάλει πολλές και καλές φωτογραφίες. Καλό θα ήταν να το δεις και εσύ απο κοντά αν δεν το έχεις δει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κωστας Γ.
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2013, 10:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος Θα το δω το βιβλιο..
Αν και το ολο θεμα εχθες τελειωσε,και μαλιστα χωρις να χρειαστει να το διαβασει ολοκληρο....
Οποτε ειναι ολα καλα!
Ευχαριστω για τις ευγενικες σας προθεσεις ολωνων σας να με βοηθησετε!
Να 'στε καλα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2013, 13:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα χαρούμενοι να βοηθάμε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2013, 14:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδικά, όταν δε χρειάζεται να βοηθήσουμε!!!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 15/12/2013 14:38:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 01:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πύρινος Θα το δω το βιβλιο..
Αν και το ολο θεμα εχθες τελειωσε,και μαλιστα χωρις να χρειαστει να το διαβασει ολοκληρο....
Οποτε ειναι ολα καλα!
Ευχαριστω για τις ευγενικες σας προθεσεις ολωνων σας να με βοηθησετε!
Να 'στε καλα





Τι τελειωσε;
Πως εγινε αυτο ακριβως ;


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 01:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Λοιπόν, ο κλειδαράς θα τα βάλει όλα στη θέση τους.

quote:
Τώρα, αν θέλεις την προσωπική μου άποψη,
κανένα βιβλίο δεν έχει τέτοιες ιδιότητες που του προσδίδει ο φίλος σου.

Εγώ φίλε έχω ένα βιβλίο που οι σελλίδες του είναι κενές και το περιεχόμενο εμφανίζεται όταν κάθεσαι κοντά στο τζάκι, μη ψαρώνεις, χημεία είναι.....

Τώρα σε ότι αφορά διαβόλους και τριβόλους, άστο φίλε, έχω τολμήσει να φτάσω το θέμα πολύ βαθυά, μα πάρα πολύ βαθυά, ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΧΑΛΙΜΑΣ!

Ποτέ δεν εμφανίζεται τίποτα, υπάρχουν αλλά κανένα ξόρκι δεν είναι ικανό να στα φέρει μπροστά σου, ξέρεις ΓΙΑΤΙ?

Αναρωτήσου γιατί ένας άνθρωπος έχει την αλλαζονεία να καθυποτάξει έναν Δαίμονα ή Άγγελο και τι μπορεί να του ζητήσει.
Αν ψάλεις τα λόγια για να καλέσεις το τάδε πνεύμα, κάτι ζητάς έτσι δεν είναι?
Αυτό που ζητάς γιατί δεν το διεκδικείς με φυσικό τρόπο? Μέσα ας πούμε απο τον προσωπικό σου ανθρώπινο αγώνα? Το θες ΤΩΡΑ και το θες ΕΥΚΟΛΑ, για την ακρίβεια θες να υποτάξεις το Απόκοσμο να λειτουργήσει για σένα προς όφελός σου.

Ψέλνοντας λοιπόν τα λόγια αυτά, δίνεις στο κακό την ευκαιρία να αποδείξει στον Θεό, πόσο πατσαβούρα μπορεί να γίνει ένας άνθρωπος για να περάσει το δικό του.

Για πές μου τώρα φίλε μου, ΑΝ λέμε ΑΝ, το πνεύμα μπορεί να σου ρίξει ένα καλό μπερντάκι, έχει άδικο?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 01:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπ όψιν, ο αριθμός στον οποίο αναφέρωμαι δεν είναι προσωπικός, είναι σχήμα λόγου.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 10:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....υπάρχουν αλλά κανένα ξόρκι δεν είναι ικανό να στα φέρει μπροστά σου, ξέρεις ΓΙΑΤΙ?

Αναρωτήσου γιατί ένας άνθρωπος έχει την αλλαζονεία να καθυποτάξει έναν Δαίμονα ή Άγγελο και τι μπορεί να του ζητήσει.
Αν ψάλεις τα λόγια για να καλέσεις το τάδε πνεύμα, κάτι ζητάς έτσι δεν είναι?...


Αυτό είναι κάτι που λίγοι σκέφτονται και ρωτάνε. Σιγά μην σου χρωστά τίποτα ένα ον (ας πούμε πως υπάρχει) αθάνατο και εκατομυρίων ετών να σου φανεί με λογάκια. Αν το κάνει θα πει ότι έχει τη δική του ατζέντα - και τα συμφέροντά του, να είμαστε βέβαιοι, δεν είναι τα δικά μας!
quote:
...Αυτό που ζητάς γιατί δεν το διεκδικείς με φυσικό τρόπο? Μέσα ας πούμε απο τον προσωπικό σου ανθρώπινο αγώνα? Το θες ΤΩΡΑ και το θες ΕΥΚΟΛΑ, για την ακρίβεια θες να υποτάξεις το Απόκοσμο να λειτουργήσει για σένα προς όφελός σου....
Αυτό δεν είναι καλό επιχείρημα. Είναι σα να λες αφού θέλεις να ανέβεις γιατί παίρνεις το ασανσέρ και δεν πας με τις σκάλες; Είναι στη φύση - το νερό ο αέρας αναζητάν το δρόμο της μικρότερης αντίστασης. Έτσι όταν έχουμε πονοκέφαλο (πχ γιατί παραήπιαμε) δεν κόβουμε το ποτό, παίρνουμε ασπιρίνη! Όταν θέλουμε να πάμε 100 χλμ μακριά δεν περπατάμε κι ας βγαίνει το βάδισμα φτηνότερα. Είναι λοιπόν εντός του "φυσικού" τρόπου το να "κόβουμε" δρόμο με τεχνικές, τεχνολογία κτλ. και το να τα θέλουμε όλα εύκολα, γρήγορα, δωρεάν και χτές (αν γίνεται παρακαλώ!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 11:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ βρίσκω το επιχείρημα μια χαρά.

Στα γεγονότα που περιγράφουν τα παραδείγματα που κατέθεσες,έγκειται το πρόβλημα της σύγχρονης κοινωνίας.Ενώ ο άνθρωπος γνωρίζει πως κάποια πράγματα είναι λάθος και στο τέλος πολλές φορές ολέθρια,εντούτοις δεν σταματά τις κακές του συνήθειες και στοχεύει μόνο στο πως θα περιορίσει τις επιπτώσεις ή πως θα τις κάνει λιγότερο αισθητές.

Με την παραπάνω σου δήλωση,είναι σα να λες ότι ο άνθρωπος που φοροδιαφεύγει ή που συκοφαντεί ή που πατά επί πτωμάτων κ.λ.π. για μια καλύτερη θέση στην εργασία του ή για μια πιο εύκολη ζωή,στην πραγματικότητα πράττει με φυσικό τρόπο.

Εγώ νομίζω πως αυτό είναι ανώμαλο,δηλαδή αφύσικο ή τουλάχιστον αν είναι φυσικό,δεν είναι αξιόπρακτο.

Ο Ηρακλάρας,όταν του παρουσιάσθηκαν κάποτε δυο κυρίες μπροστά του,επέλεξε τον δύσκολο δρόμο,τον γεμάτο κόπους,όχι τον εύκολο και γρήγορο.Αλλά τι να πούμε γι'αυτόν?Έγινε ο Ηρακλάρας. :p

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 12:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ νομίζω πως αυτό είναι ανώμαλο,δηλαδή αφύσικο ή τουλάχιστον αν είναι φυσικό,δεν είναι αξιόπρακτο.
Εδώ είναι το θέμα.. οτι έχουμε δύο φύσεις. Μια "καλή" και μια "κακή"... εν τέλει είναι θέμα επιλογής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 12:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό πάντως που μαθαίνουμε από αυτό το θέμα είναι οτι με μια-δύο απλές ερωτήσεις, λύνεται το πρόβλημα, δε χρειάζεται ούτε αναλύσεις ούτε τίποτα.. Τελικά δηλαδή το αν ένα θέμα πιάνει 100 σελίδες δεν αφορά την ουσία του θέματος, αλλα το αν εμείς ενδιαφερόμαστε να μιλήσουμε για την ουσία και να μείνουμε στην ουσία του θέματος.
Ας πούμε στην προκειμένη περίπτωση η ουσία του θέματος ήταν το αν υπάρχει βιβλίο. Χωρίς να έχει λυθεί αυτό ούτε χρειάζεται ούτε είσαι υποχρεωμένος να πας παρακάτω. Αλλά θα μπορούσαμε άλλες 3-4 σελίδες να μιλάμε για κάτι ανύπαρκτο.
Ας εξετάσουμε λοιπόν το φαινόμενο του "γύρω-γύρω όλοι", γιατί το να κάνουμε "γύρω-γύρω όλοι" απο ένα θέμα, είναι επιλογή, δεν είναι φυσικό φαινόμενο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1401367
Maintained by Digital Alchemy