ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 05:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως έχω πει και στο παρελθόν, το μαγαζί του ο καθ' ένας το κάνει ό,τι γουστάρει, διαλέγει τον κόσμο του και βαδίζει σύμφωνα με τις επιλογές του.

Όταν εγώ βλέπω χρήστες απο το πουθενά, να γίνονται μέλη 2ης βαθμίδας απο troll όπως είχαν επισημανθεί, μετά από ένα κατεβατό μπινελίκια που ρίχνουν προς όλες τις κατευθύνσεις, πραγμματικά προβληματίζομαι.

Αναρωτιέμαι αν τελικά έχει νόημα ή τέλος πάντων κατα πόσο εκτιμάται μια ποιοτική συμετοχή κάποιων ετών.....

Ακόμη δεν είμαι οικονομικά έτοιμος για να κάνω ένα βήμα καλό που θέλω, στο σύντομο μέλλον όμως λέω αν τα οικονομικά μου, μου το επιτρέψουν, να ιδρύσω ένα site και νομική εταιρεία στην οποία να μπορούν να απευθύνονται για βοήθεια, όσοι άνθρωποι γίνονται στόχος επιθέσεων απο αυτά τα σκατά με πόδια που έχουν ως προσωπική ασχολία τους το πως να τραυματίζουν όποιον διάλεξε κάτι πέρα απο αυτό που εγκρίνουν αυτοί.

Όπως και να χει ένα είναι σίγουρο, οτι αυτό το παραμύθι με τους νεοαπολογητές πρέπει να τελειώσει ή τέλος πάντων να αντιμετωπιστεί.

Βέβαια οι ίδιοι που φωνάζουν "Γαμώ τους Θεούς σας κωλο-νεοπαγανιστές", σίγουρα δεν έχουν τα κότσια να πάνε σε ένα τζαμί και να φωνάξουν "Γαμώ τον Μοχαμέντ", (για φαντάσου).

Άρα το ηθικό συμπέρασμα ποιό είναι?
Οτι όσο ποιό ευγενικός είσαι, τόσο ποιό πολύ γίνεσαι στόχος απο τους τσάμπα μάγκες.

Σήμερα είναι Μ. Σάββατο, η ημέρα που αναστήθηκε ο Ιησούς, σήμερα όμως είναι και η μέρα που κατάλαβα οτι κάποιοι χριστιανοί με τις πράξεις τους είναι ικανοί να σε κάνουν να ακούς χριστιανισμός και να σου έρχεται εμετός.
Αν αυτός είναι ο δρόμος του Ιησού, ο δρόμος του απόλυτου εξευτελισμού και της ανοχής του βασανισμού απο την κάθε συστημική φιγούρα, χάρισμά σας, να θυμάστε όμως, οι εποχές αλλάζουν και ότι δε φέρνει ο χρόνος τα φέρνει η στιγμή, ρόδα είναι τα πάντα...

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 07:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δίκαιο έχεις αδελφέ μου όμως ο εξεφτελισμός του αρχαίου πνεύματος αλλα και της ψυχής επί της ουσίας του Έλληνισμου δεν είναι προνόμοιο μόνο των χριστιανών. Όλες οι ομάδες έχουν τους δικούς τους απολογητές και όλο αυτό γίνεται ένας φαύλος κύκλος που ομοιάζει περισσότερο
με την νοοτροπία του οπάδου παρά με μία στάση ζωής που μπορεί να μας βγάλει από το αδιέξοδο και την αυτοκαστροφική πορεία.

Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια σελίδα για την ειρήνη που να έχει σαν στόχο διαλύσει το ψεύδος του σκότους και της φθοράς. Από εκεί και μετά και ο πόλεμος είναι ένα μέσο για να φέρεις ειρήνη και ηρεμία στις ψυχές μας. Αυτό που μετράει σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η πρόθεση και η τιμιότητα και όχι να κερδίσει η ομάδα μας καθώς στο τέλος της ημέρας ένας πόλεμος με λανθασμένη στόχευση θα μας βγάλει όλους χαμένους.

Ο Αρτέμης κάνει τον δικό του πόλεμο και μάχεται ως ένας νέος ήρωας με τις δυνάμεις του χάους και του σκότους με ότι έχει για να κρατήσει την Ελληνική ψυχή στην ζωή.

http://www.youtube.com/watch?v=Un0S2Q77aQA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 22:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που μετράει σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η πρόθεση και η τιμιότητα και όχι να κερδίσει η ομάδα μας

Ναι, κάτι τέτοιο με ρώταγε ο ΑΞΥΠ στη ΔΗΕ όταν ψάχναμε τις IP αυτών των χαμένων κορμιών, σε στυλ "καλέ ρε Μ***** εσύ θα φτιάξεις τον κόσμο"?
Είναι πολά που συζητήσαμε, το ποιό εντυπωσιακό που μου είπαν είναι οτι αυτά τα κατακάθια σε μεγάλο ποσοστό είναι έμισθα σε ομάδες που συγκροτούνται απο κόμματα όπως η Χρυσή Αυγή.

Άρηκτη η σχέση χριτιανοταλιμπάν και νεοναζισμού, το υποπτευόμουν αλλά επιβεβαιώθηκε και απο τις αρχές.

Ως τόσο εγώ θα κάνω αυτό που νιώθω σωστό, απόψε ας πούμε κάθομαι βάρδυα για να γιορτάσουν οι συνάδελφοι την ανάσταση του Ιησού, εγώ δεν έχω να γιορτάσω κάτι απόψε έτσι κι αλλιώς.

Εν τοι αύτοι περιπτώσει, όπως και να έχει, αυτό το καρκίνωμα των νεοαπλογητών και των πολιτικών φορέων που τους στηρίζουν πρέπει να χτυπηθεί ανηλεώς, ή θα ενωθούμε και θα τους ισσοπεδώσουμε ή μια μικρότατη μειοψηφία χαμένων υποκείμενων θα επιτίθεται στους ανθρώπους όποτε και όπως γουστάρει, χωρίς να αντιμετωπίζει καμία συνέπεια.

Σου φαίνεται βιώσιμη μια τέτοια κατάσταση?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 23:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εν τοι αύτοι περιπτώσει, όπως και να έχει, αυτό το καρκίνωμα των νεοαπλογητών και των πολιτικών φορέων που τους στηρίζουν πρέπει να χτυπηθεί ανηλεώς, ή θα ενωθούμε και θα τους ισσοπεδώσουμε ή μια μικρότατη μειοψηφία χαμένων υποκείμενων θα επιτίθεται στους ανθρώπους όποτε και όπως γουστάρει, χωρίς να αντιμετωπίζει καμία συνέπεια.


Δεν ξερω ουτε καν γιατι συζητατε

Παρολα αυτα φιλοι εδω μου μυριζει φανατισμο

Ελπιζω να κανω λαθος


Καλη ανασταση

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 02:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lock_Smith:

Όταν εγώ βλέπω χρήστες απο το πουθενά, να γίνονται μέλη 2ης βαθμίδας απο troll όπως είχαν επισημανθεί



Γεια σου Lock_Smith, χρόνια πολλά.
Δεν κατάλαβα, υπάρχει κάποιος λογαριασμός που έχει επισημανθεί με τον τίτλο troll και έχουμε ξεχάσει να τον κλειδώσουμε; Αυτό εννοείς;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 13:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την Χρυσή Αυγή υποστηρίζει και ο Νότης Σφακιανάκης και ο Μαρίνης που εκδήλωνε στο facebook την αγανάκτηση του για την "φυλάκιση του Ελληνισμού" όταν έγιναν οι πρώτες συλλήψεις αλλά και διάφοροι άλλοι επώνυμοι που δηλώνουν εθνικοί και είναι γνωστό ότι το "κόμμα" ξεκίνησε απο νεοπαγανιστές.

http://elora.gr/portal/to-proto-thema/2136-2012-05-04-17-13-08

Άρα είναι λίγο υποκριτικό και για τους "χριστιανούς" που συνδέουν την ορθοδοξία με αυτό το νεοναζιστικό κίνημα αλλά και για τους εθνικούς που μάταια προσπαθούν να το ταυτίσουν με τον χριστιανισμό που επί της ουσίας της διδασκαλίας του δεν μπορεί να έχει καμία σχέση με αυτό το φαινόμενο. Θα μπορούσε να έχει ιδεολογική σχέση με άλλα ιδεολογικά καρκινώματα ο χριστιανισμός αλλά όχι με αυτό του νεοναζισμού που από την ρίζα του είναι ταυτισμένος με τον νεοπαγανισμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 13:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η Εκκλησία των Ελλήνων στο θρήσκευμα είναι όργανο πνευματικού πολέμου. Στέκεται στην πρώτη γραμμή μάχης κατά των μισελληνικών αιρέσεων. Δεν δικάζει τον εχθρό. Τον εξοντώνει. Δεν διεξάγει πόλεμο κατά ατόμων. Εξολοθρεύει ομαδικώς τις αντεθνικές δοξασίες. Δεν ψάχνει για στοιχεία που να αποδεικνύουν αξιόποινες πράξεις ατόμων. Η πρώτη ερώτηση που κάνουμε είναι: Λατρεύεις τους Πατρώους Θεούς; Η απάντηση θα καθορίσει την μοίρα του κατηγορουμένου. Αυτή είναι η ουσία του εμπόλεμου Ελληνισμού.

Ο Έλλην σκληρός απέναντι στον εαυτό του, πρέπει να είναι σκληρός απέναντι στον εχθρό. Όλα τα μαλθακά συναισθήματα φιλίας, ανοχής, αγάπης πρέπει να καταπνιγούν. Μόνο μία σκέψη, έναν σκοπό έχει στο μυαλό του ο Έλλην Πολεμιστής: Αμείλικτη εξόντωση των εχθρών του Έθνους και του Ελληνισμού. Για τον Έλληνα υπάρχει μία μόνο ευχαρίστηση: Η ολοκληρωτική νίκη στον Ιερό ΕθνικοΑπελευθερωτικό Αγώνα. Με ψυχρή λογική, μακιαβελλική ηθική και ακούραστη καταδίωξη του στόχου, ο Έλλην Πολεμιστής πρέπει να είναι έτοιμος να πεθάνει και να εξολοθρεύσει οτιδήποτε στέκει εμπόδιο στο δρόμο για την παγκόσμια κυριαρχία του Ελληνισμού."

http://www.hellenicreligion.gr/

Αυτοί εδώ θα έλεγα ότι είναι όμοιοι αν όχι χειρότεροι με την Χ.Α του Π. Μαρίνη τον οποίον κατηγορούν για φιλοχριστιανικά αισθήματα και το αποτέλεσμα ειναι ο εξευτελισμός του Ελληνισμού από όλους αυτούς τους "πνευματικούς πατέρες" του έθνους, είτε φοράνε ράσα, είτε χλαμύδες.

Αυτό που συμβαίνει είναι πραγματική ξεφτύλα και μένει μόνο να δούμε αν υπάρχει πάτος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 14:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Την Χρυσή Αυγή υποστηρίζει και ο Νότης Σφακιανάκης και ο Μαρίνης που εκδήλωνε στο facebook την αγανάκτηση του για την "φυλάκιση του Ελληνισμού" όταν έγιναν οι πρώτες συλλήψεις αλλά και διάφοροι άλλοι επώνυμοι που δηλώνουν εθνικοί και είναι γνωστό ότι το "κόμμα" ξεκίνησε απο νεοπαγανιστές.

http://elora.gr/portal/to-proto-thema/2136-2012-05-04-17-13-08

Άρα είναι λίγο υποκριτικό και για τους "χριστιανούς" που συνδέουν την ορθοδοξία με αυτό το νεοναζιστικό κίνημα αλλά και για τους εθνικούς που μάταια προσπαθούν να το ταυτίσουν με τον χριστιανισμό που επί της ουσίας της διδασκαλίας του δεν μπορεί να έχει καμία σχέση με αυτό το φαινόμενο. Θα μπορούσε να έχει ιδεολογική σχέση με άλλα ιδεολογικά καρκινώματα ο χριστιανισμός αλλά όχι με αυτό του νεοναζισμού που από την ρίζα του είναι ταυτισμένος με τον νεοπαγανισμό.



Γεια.

Η Χρυσή Αυγή ήταν πάντα και νεοπαγανιστικό και "χριστιανικό" κόμμα. "Χριστιανικό" με την έννοια του Άριου Χριστιανισμού, ενός μεταμορφωμένου Χριστιανισμού που υποστηρίζει την ελληνική κυριαρχία. Αρνούνται βέβαια τα λόγια του Παύλου. Υποστηρίζει όλα τα ιερατεία που τάσσονται υπέρ του ελληνικού έθνους, ότι θρησκεία και να είναι. Γι' αυτούς θεός είναι το έθνος και η ζωή του καθενός χωριστά δεν αξίζει καθόλου, πρέπει λένε όλοι να θυσιάζονται για το έθνος.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πολλά άτομα στο σάιτ που είναι ελληνοκεντρικοί την κατηγορούν, διότι οι απόψεις τους συγκλίνουν. Το μόνο που έχω καταλάβει είναι πως τα περισσότερα άτομα του σάιτ δεν αρέσκονται στην βία της Χρυσής Αυγής, όμως γνωρίζουμε πως και οι Σπαρτιάτες και γενικά οι Έλληνες σε καιρό πολέμου χρησιμοποιούν βία.

Εγώ βέβαια γνωρίζω πως ο αγνός Χριστιανισμός δεν γίνεται να έχει σχέση με την Χρυσή Αυγή, την Ελλάδα, το Ισραήλ κτλ γιατί δεν κοιτάει τί εθνικότητα είναι ο καθένας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 15:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανεξάρτητα βέβαια αν μπορούν να εκμεταλλευτούν κάποιοι την ύπαρξη ιδεολογιών για εθνικές και εδαφικές διεκδικήσεις.

Είναι φανερό πως ο Χριστιανισμός ως ιδεολογία δεν μπορεί να έχει καμμιά ανάμειξη σε πολιτικές παρατάξεις και βασιλείες αυτού του κόσμου. Εκτός και αν κάποιος του δώσει ιστορική αποστολή υπέρ ενός έθνους, αλλά τότε δεν είναι Χριστιανισμός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 15:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδελφέ μου το γεγονός ότι ο χριστιανισμός επί της ουσίας της διδασκαλίας του έχει έναν οικουμενικό χαρακτήρα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αγαπάμε την πατρίδα μας και δεν υπάρχει επί της ουσίας κάτι που να μας απαγορεύει να σεβόμαστε το πνεύμα των προγόνων μας. Πολλοί από τους "πατέρες" της εκκλησίας μελέτησαν ενδελεχώς τον Πλάτωνα και άλλους αρχαίους φιλοσόφους. Δεν υπάρχει κάτι που επί της ουσίας τους κάνει "ειδικούς" και "κριτές" του αρχαίου πνεύματος, το οποίο καλώς η κακώς γέννησε και την δική τους θρησκεία. Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν αγαπάς την πατρίδα σου αδελφέ μου, απλά αφήνω τον αναγνώστη να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα ως προς το ποιοί είναι τελικά αυτοί που σέβονται και μάχονται για το αρχαίο πνεύμα αλλά και για την επιβίωση της πατρίδας και του έθνους τους.

Μπορείς να με πείς ρομαντικό, αιρετικό, ηλιθίο η όπως αλλιώς νομίζεις αλλά εγώ πιστεύω στην δύναμη και στην ποιότητα του αρχαίου πνεύματος και με συγκινεί για παράδειγμα η προσπάθεια του Αρτέμη που τον έκανα και φίλο στο facebook.

http://www.youtube.com/watch?v=vFHEJM3OsM0

Αυτό είναι ένα τραγούδι που είχε ποστάρει στο παρελθόν o Αρτέμης στο facebook.

https://www.youtube.com/watch?v=AmaY6Y9YsVs#t=87

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 17:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αδελφέ μου το γεγονός ότι ο χριστιανισμός επί της ουσίας της διδασκαλίας του έχει έναν οικουμενικό χαρακτήρα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αγαπάμε την πατρίδα μας και δεν υπάρχει επί της ουσίας κάτι που να μας απαγορεύει να σεβόμαστε το πνεύμα των προγόνων μας. Πολλοί από τους "πατέρες" της εκκλησίας μελέτησαν ενδελεχώς τον Πλάτωνα και άλλους αρχαίους φιλοσόφους. Δεν υπάρχει κάτι που επί της ουσίας τους κάνει "ειδικούς" και "κριτές" του αρχαίου πνεύματος, το οποίο καλώς η κακώς γέννησε και την δική τους θρησκεία. Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν αγαπάς την πατρίδα σου αδελφέ μου, απλά αφήνω τον αναγνώστη να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα ως προς το ποιοί είναι τελικά αυτοί που σέβονται και μάχονται για το αρχαίο πνεύμα αλλά και για την επιβίωση της πατρίδας και του έθνους τους.

Μπορείς να με πείς ρομαντικό, αιρετικό, ηλιθίο η όπως αλλιώς νομίζεις αλλά εγώ πιστεύω στην δύναμη και στην ποιότητα του αρχαίου πνεύματος και με συγκινεί για παράδειγμα η προσπάθεια του Αρτέμη που τον έκανα και φίλο στο facebook.

http://www.youtube.com/watch?v=vFHEJM3OsM0

Αυτό είναι ένα τραγούδι που είχε ποστάρει στο παρελθόν o Αρτέμης στο facebook.

https://www.youtube.com/watch?v=AmaY6Y9YsVs#t=87



Ευχαριστώ για την ενδιαφέρουσα κουβέντα.

Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ έχω πραγματικά μπερδευτεί. Πρέπει να το εξετάσουμε το θέμα προσεχτικά. Να εξετάσουμε τον εθνικισμό και την σχέση του με την θρησκεία.

Αν πολεμάει κάποιος για την επιβίωση του έθνους, τότε είναι εθνικιστής. Το ίδιο κάνει και η Χρυσή Αυγή. Πολεμάει με βίαια μέσα για την διατήρηση του ελληνικού έθνους, έναντι εκείνων που θέλουν να το αφανίσουν. Τουλάχιστον αυτό ισχυρίζεται.

Αν τώρα ένας τονίζει το έθνος όταν μιλάει για θρησκεία και φιλοσοφία, τότε είναι προφανές πως είναι και αυτός εθνικιστής, γιατί θεωρεί την θρησκεία και την φιλοσοφία γέννημα του έθνους!

Οπότε αδελφέ καταλαβαίνεις πως πάλι τονίζεται το έθνος! Δηλαδή σε αυτή την περίπτωση δεν μιλάμε για παγκόσμιους θεούς και ιδεολογίες, αλλά για ιδανικά πρότυπα υπερ-Έλληνα. Δηλαδή όχι για πραγματικές οντότητες που έφτιαξαν και κυβερνούν το σύμπαν, αλλά για το προφίλ του τέλειου Έλληνα.

Αν φίλε τονίζεται το έθνος, τότε η θρησκεία και η φιλοσοφία χάνουν την καθολική και παγκόσμια ισχύ τους. Είναι απλώς στην υπηρεσία του έθνους. Γι' αυτό λοιπόν καταλαβαίνεις το μπέρδεμά μου με τα ελληνοκεντρικά άτομα που δηλώνουν αντίθετα με την Χρυσή Αυγή, γιατί φαίνεται να συμβαδίζουν ιδεολογικά. Ήταν λάθος και του φίλου Χριστιανού Ορθόδοξου να πει πως Ελληνισμός και Ορθοδοξία πάνε μαζί. Και εδώ ο Χριστιανισμός τάσσεται πάλι στην υπηρεσία του έθνους.

Δηλαδή καταλαβαίνεις φίλε το πρόβλημά μου; Βλέπω πως συνδέουμε την θρησκεία και την φιλοσοφία με τις αντιλήψεις και τις επιδιώξεις των εθνών, τις περιορίζουμε.

Τώρα αυτός που λες για υπεράσπιση του έθνους, είναι ολόκληρη κουβέντα. Να σου πω την αλήθεια είμαι μπερδεμένος μέσα μου. Από την μια βλέπω τον πόλεμο κατά του ελληνικού έθνους, αλλά από την άλλη βλέπω και τον ταξικό πόλεμο. Είναι δύσκολο να αποφασίσουμε αν θα σκεφτούμε ταξικά ή εθνικά. Πολλές φορές τα δυο αυτά πράγματα συγκρούονται! Γίνεται άραγε κάποιος να είναι και εθνικόφρων και ταξικόφρων και χίπης;

Τί θα έκανε άραγε ο Ιησούς αν είχε γεννηθεί στην Ελλάδα του 1821 και του δείχνανε νόμισμα του Σουλτάνου; Θα έλεγε δώσε στον Σουλτάνο ότι του ανήκει και στον Θεό ότι του ανήκει; Στους ιουδαίους απάντησε εντελώς αντιεθνικά.

Νομίζω πως η θρησκεία και η φιλοσοφία δεν πρέπει να έχουν καμμιά σχέση με έθνη, γιατί εκφράζουν την ανάγκη του ανθρώπου να μάθει για την ζωή και τον θάνατο, δεν έχουν να κάνουν με την πρόοδο και ευημερία του έθνους του. Αυτό βέβαια μπορεί να ωφελήσει εχθρούς του έθνους. Αλλά τόσες ομάδες έχουν κατηγορηθεί ως εχθροί του έθνους, Μάρτυρες του Ιεχωβά, Κομμουνιστές κτλ.

Και για τέλος. Θέλω την γνώμη σου σε αυτό που πιστεύει η Μύθηρα. Ερμήνευσε τον Έλληνα πνευματικά. Το ίδιο έκανε και ο Παύλος. Ερμήνευσε τον Ιουδαίο πνευματικά και όχι σαρκικά. Δηλαδή αυτό θα σήμαινε πως και ένας μαύρος είναι Έλληνας αν έχει τα ανάλογα πνευματικά χαρακτηριστικά. Πως σου φαίνεται η πνευματική ερμηνεία; Κάποιοι θα λέγανε πως κρύβει εθνικισμό, άλλοι την ύπουλη διάλυση του έθνους!

Πολύπλοκα τα πράγματα φίλε όπως βλέπεις!

Edited by - killuminati on 20/04/2014 17:22:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 17:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα δεν υπάρχουν αυτά τα προβλήματα φίλε μου όπως ούτε και για τον Σωκράτη που έλεγε:

quote:
Δεν είμαι Αθηναίος, ούτε Έλληνας πολίτης, αλλά πολίτης του κόσμου.

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου Ελληνκεντρικό έτσι όπως το θέτεις.

Θεωρώ ότι είμαι απλά ένας Έλληνας πολίτης του κόσμου με τα καλά μου και τα κακά μου και υιοθετώ την οικουμενική υπόσταση του Ελληνισμού όχι με την έννοια ότι σώνει και καλά πρέπει να κυβερνάμε τον κόσμο αλλά με την έννοια του ότι ίσως να μπορούσαμε να συμβάλουμε στο να γίνει ο κόσμος μας λίγο καλύτερος εκεί όπου επί της παρούσης μάλλον συμβαίνει το αντίθετο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 18:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για μένα δεν υπάρχουν αυτά τα προβλήματα φίλε μου όπως ούτε και για τον Σωκράτη που έλεγε:

quote:
Δεν είμαι Αθηναίος, ούτε Έλληνας πολίτης, αλλά πολίτης του κόσμου.

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου Ελληνκεντρικό έτσι όπως το θέτεις.

Θεωρώ ότι είμαι απλά ένας Έλληνας πολίτης του κόσμου με τα καλά μου και τα κακά μου και υιοθετώ την οικουμενική υπόσταση του Ελληνισμού όχι με την έννοια ότι σώνει και καλά πρέπει να κυβερνάμε τον κόσμο αλλά με την έννοια του ότι ίσως να μπορούσαμε να συμβάλουμε στο να γίνει ο κόσμος μας λίγο καλύτερος εκεί όπου επί της παρούσης μάλλον συμβαίνει το αντίθετο.


Καταλαβαίνω.

Όμως κάπου βαθιά μέσα μας μένει ακόμα αυτή η εμμονή αναφοράς στο έθνος και θα πρέπει να το δούμε. Ελληνική θρησκεία, ελληνική φιλοσοφία.. γιατί άραγε;

Νομίζω έχεις δίκιο, διότι κάθε έθνος στην αρχαιότητα έζησε χωριστά(περίπου) και ανέπτυξε τον δικό του ιδιαίτερο πολιτισμό.

Έτσι μπορούμε να μιλάμε για επιτεύγματα των τάδε ανθρώπων με συγκεκριμένη εθνική ταυτότητα. Απλώς φοβάμαι ότι αυτό δίνει μεγάλη ευκαιρία στις διακρίσεις και την υποτίμηση των διαφορετικών.

Δεν μπορώ πραγματικά να εκφράσω ξεκάθαρη θέση υπέρ ή κατά των συμφερόντων του εθνούς, απλώς προτιμώ όταν μιλάω για θρησκείες και φιλοσοφίες να μην δίνω έμφαση στην σχέση τους με το έθνος.

Μόλις μου έδωσες ιδέα για ένα θέμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 18:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κάθε έθνος έχει και πιστεύω οτι θα συνεχίσει να έχει τον δικό του χαρακτήρα και την δική του ψυχή έτσι όπως έχει διαμορφωθεί μέσα στην ιστορία και κάποιος που πιστεύει στην ψυχή και στο κάρμα θα μπορούσε να μιλήσει και για εθνικό κάρμα αλλά και για εθνικό χρέος ανάλογα με την ιστορία του τόπου που γεννήθηκε και μεγάλωσε. Άμα δεν σεβαστούμε πρώτα την ψυχή μέσα μας και έπειτα την ψυχή της οικογένειας μας και σε προέκταση της εθνικής μας οικογένειας έτσι όπως έχει διαμορφωθεί μέσα στην ιστορία τότε πως μπορούμε να μιλάμε για οικουμενισμό και για σεβασμό της ψυχής της οικουμένης;

Από εκεί και μετά ο Ελληνοκεντρισμός δεν νομίζω να εχει κάποιο περιεχόμενο που να αξίζει αναφοράς, καθώς στις πλείστες των περιπτώσεων μιλάμε για ασέβεια του ενός η του άλλου μέρους της ιστορίας μας και για ιδεολογικά μπουρδουκλώματα, κάποια από τα οποία αν όχι όλα μάλλον έχουν εμφυτευθεί τεχνηέντως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 19:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το κάθε έθνος έχει και πιστεύω οτι θα συνεχίσει να έχει τον δικό του χαρακτήρα και την δική του ψυχή έτσι όπως έχει διαμορφωθεί μέσα στην ιστορία και κάποιος που πιστεύει στην ψυχή και στο κάρμα θα μπορούσε να μιλήσει και για εθνικό κάρμα αλλά και για εθνικό χρέος ανάλογα με την ιστορία του τόπου που γεννήθηκε και μεγάλωσε. Άμα δεν σεβαστούμε πρώτα την ψυχή μέσα μας και έπειτα την ψυχή της οικογένειας μας και σε προέκταση της εθνικής μας οικογένειας έτσι όπως έχει διαμορφωθεί μέσα στην ιστορία τότε πως μπορούμε να μιλάμε για οικουμενισμό και για σεβασμό της ψυχής της οικουμένης;

Από εκεί και μετά ο Ελληνοκεντρισμός δεν νομίζω να εχει κάποιο περιεχόμενο που να αξίζει αναφοράς, καθώς στις πλείστες των περιπτώσεων μιλάμε για ασέβεια του ενός η του άλλου μέρους της ιστορίας μας και για ιδεολογικά μπουρδουκλώματα, κάποια από τα οποία αν όχι όλα μάλλον έχουν εμφυτευθεί τεχνηέντως.



Ναι. Μας αρέσει δεν μας αρέσει υπάρχουν τα έθνη.

Πιστεύεις τα κράτη πρέπει να είναι εθνικά; Και ποια είναι η γνώμη σου για την ταξική πάλη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 22:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την Χρυσή Αυγή υποστηρίζει και ο Νότης Σφακιανάκης και ο Μαρίνης που εκδήλωνε στο facebook την αγανάκτηση του για την "φυλάκιση του Ελληνισμού" όταν έγιναν οι πρώτες συλλήψεις αλλά και διάφοροι άλλοι επώνυμοι που δηλώνουν εθνικοί και είναι γνωστό ότι το "κόμμα" ξεκίνησε απο νεοπαγανιστές.

Ο Μιχαλολιάκος που το ξεκίνησε είναι νεοπαγανιστής ε? Δεν είναι χριστιανός?
Μάλιστα, να και κάτι που δεν ήξερα.

Κοίτα να δεις φίλε μου, καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου και πολών άλλων ανθρώπων, σχετικά με τον νεοπαγανισμό, έχε υπ' όψιν σου μερικά πράγμματα όπως:

1) Η σχέση μιας μεγάλης μερίδας της εκλησίας του στρατού και της αστυνομίας με τη χρυσή αυγή είναι άρηκτη, όχι βάση θρησκείας αλλά βάση πολιτικής συνείδησης, είναι παιδαριώδες αν μη τι άλλο, να συμπεραίνουμε οτι Χριστιανός = Νεοναζί ή Νεοναζί = Νεοπαγανιστής.
Να δούμε λίγο και την αρχαία Ελλάδα, Σπαρτιάτης = Μοναρχία, Αθηναίος = Δημοκρατία, παγανιστές οι μεν, παγανιστές και οι δε, άλλο πολίτευμα ο ένας, άλλο πολίτευμα ο άλλος.

2) Νεοπαγανιστής μπορεί να δηλώσει ο καθ' ένας, εγώ δεν είδα σε κανένα συμπόσιο ούτε Νότη ούτε κανέναν επώνυμο, αυτοί δηλώνουν διάφορα για λόγους managment, πέραν τούτου δεν κάνουν προς Θεούς ούτε σπονδή στη πίστα που εμφανίζονται.

3) Όποιος δηλώνει έστω θαυμαστής του αρχαίου μεγαλείου, πρέπει πρώτα απ' όλα να προσδιορίσει στη συνείδησή του "ΤΙ" είναι αυτό που θαυμάζει απο την αρχαιότητα.
Παράδειγμα ο Νότης μπορεί να θαυμάζει τη στρατιωτική υπεροχή της Σπάρτης και το σφαξίδι που έπραξε ο Λεωνίδας απέναντι στο στρατό του Ξέρξη.....
Εσύ όμως μπορεί να θαυμάζεις το φιλοσοφικό μεγαλείο του Πλάτωνα.
Και ο Νότης και εσύ, μπορεί να είστε παγανιστές, με τη διαφορά ότι ο ένας έχει συνείδηση φιλοσοφικής κατεύθυνσης ενώ ο άλλος μιλιταριστικής. Αυτό με τη σειρά του οδηγεί τον ένα στη χρυσή αυγή και τον άλλο στο ΣΥΡΙΖΑ.

Έχω εξηγήσει πολές φορές οτι είναι λάθος να κρίνουμε πολιτικά κάποιον απο τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις, πόσο ποιό κέρματα να το κάνω για να γίνει κατανοητό?

Όσο για τη χρυσή αυγή, θα πρέπει κάποια στιγμή να διαλέξει στρατόπεδο γιατί είναι μια κολωτούμπα όρθια, δηλώνει χριστιανική αλλά φλερτάρει και με τους εθνικούς, δηλώνει αντίπαλη της ελαφροδεξιάς αλλά φλερτάρει με τη Νέα Δημοκρατία, καταπατάει το Ελληνικό Σύνταγμα όταν δε τη βλέπεις και το επικαλείται όταν τη συλάβεις.
Δε πάει έτσι φίλε μου, δε μπορείς να έχεις ΚΑΙ την πίτα ολόκληρη ΚΑΙ το σκύλο χορτάτο, δεν ταιριάζει πως να το κάνουμε.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 22:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεια σου Lock_Smith, χρόνια πολλά.
Δεν κατάλαβα, υπάρχει κάποιος λογαριασμός που έχει επισημανθεί με τον τίτλο troll και έχουμε ξεχάσει να τον κλειδώσουμε; Αυτό εννοείς;

Χρόνια πολλά και σε εσένα & σε όλη την ομάδα του esoterica.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 23:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φέλε μου Lock Smith νομίζω ότι πρέπει να ηρεμίσεις.

Ο Μιχαλολιάκος είναι παγανιστής.

http://alithiastofos.blogspot.com/2011/02/blog-post_7003.html

http://atheatignosi.blogspot.com/2012/05/blog-post_5640.html

Όσο πιστεύει ένας νεοναζί σε έναν Εβραίο αλλό τόσο είναι και ο Καιάδας Άγιος.

http://www.protothema.gr/greece/article/230274/o-blasfhmos-kaiadas-kai-o-xristianos-germenhs/

Θεωρώ το ολο θέμα αστείο και περισσότερο αστείους θεωρώ τους υποτιθέμενους χριστιανούς που πιάστηκαν στα δίχτυα αυτου το ακρώς παγανιστικού καρκινώματος που απευθύνετε σε υπανθρώπους.

Εγώ παγανιστής είμαι και η εκκλησία θα με αφόριζε πολύ πιο εύκολα από ότι τον Μιχαλολιάκο αυτό δεν λέει τίποτα πέρα από το γεγονός ότι για το σκότος όλα είναι εφικτά, αρκεί να υπάρχει καλή θέληση για υποταγή στην φαινομενικότητα.

Edited by - Πλατωνιστής on 20/04/2014 23:54:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 02:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατωνιστής

quote:
Θεωρώ το ολο θέμα αστείο και περισσότερο αστείους θεωρώ τους υποτιθέμενους χριστιανούς που πιάστηκαν στα δίχτυα αυτου το ακρώς παγανιστικού καρκινώματος που απευθύνετε σε υπανθρώπους.

Εγώ παγανιστής είμαι και η εκκλησία θα με αφόριζε πολύ πιο εύκολα από ότι τον Μιχαλολιάκο αυτό δεν λέει τίποτα πέρα από το γεγονός ότι για το σκότος όλα είναι εφικτά, αρκεί να υπάρχει καλή θέληση για υποταγή στην φαινομενικότητα.


Δεν είπα τίποτα στην αρχή, αλλά τώρα επιβεβαιώθηκε αυτό που υποψιαζόμουν. Καλές οι ισορροπίες και τα τοιαύτα, αλλά τελικά είσαι απλώς άλλος ένας αγράμματος. Το nick σε μάρανε. Ντροπή μωρέ. Άσε βρε μάγκα τα πλατωνίστικα με τα τάχα μου νοήματα, κι άντε τράβα να ξεκινήσεις με ορθογραφία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 02:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Μήπως είσαι λίγο άδικος, σχετικά με την ορθογραφία του Πλατωνιστή?

Εναν λάθος τόνο όλοι βάζουμε και ένα λάθος τύπου ε αντί αι, όλοι το κάνουμε.Κεκτημένη ταχύτητα ίσως!!

Τα κείμενα του Πλατωνιστή δεν θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω ανορθόγραφα, τουλάχιστον όχι στο σύνολό τους.

Υ.Γ
Αναφέρομαι αποκλειστικά στην ορθογραφία και όχι στα νοήματα.
Αυτά είναι για τον... τέτοιο που έλεγε ο αείμνηστος Καραϊσκάκης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 21/04/2014 02:19:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 02:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα το πρόβλημα δεν έγκειται στην ορθογραφία μόνο.

Μαζοχιστής, σαδιστής, αυνανιστής, σταρχιδιστής, φιλοτελιστής και λογιστής, στέκουν. Πλατωνιστής δεν στέκει.

Πλατωνικός στέκει. Φιλοπλατωνικός και Νεοπλατωνικός, επίσης.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 02:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασες το...παγανιστής!!

Αλλο ένα καμένο...σύμπαν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 02:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lock_Smith

Δεν απάντησες στην ερώτηση της Αμαλίας και είμαι κι εγώ περίεργος, τι εννοείς.

Μήπως διεγραμμένα troll, που εισέρχονται με νέο λογαριασμό και φθάνουν ώς μέλη κάποιας βαθμίδας?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 02:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Ξέχασες το...παγανιστής!!

Δεν ξέχασα τίποτα. Κάπου ανάμεσα στους άλλους προσδιορισμούς είναι κι αυτό.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 06:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανός είναι κάτι το πολύ συγκεκριμένο που ακολουθεί μια συγκεκριμένη διδασκαλία.

Παγανισμός είναι το χάος που μπορεί να χωρέσει μέσα ακόμα και τον Καιάδα μαζί με τον χριστιανισμό.

Απολογούμαι για την ορθογραφία μου θα προσπαθήσω να την βελτιώσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 07:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρώ το ολο θέμα αστείο και περισσότερο αστείους θεωρώ τους υποτιθέμενους χριστιανούς που πιάστηκαν στα δίχτυα αυτου του άκρως παγανιστικού καρκινώματος που απευθύνεται σε υπανθρώπους.

Εγώ παγανιστής είμαι και η εκκλησία θα με αφόριζε πολύ πιο εύκολα από ότι τον Μιχαλολιάκο αυτό δεν λέει τίποτα πέρα από το γεγονός ότι για το σκότος όλα είναι εφικτά, αρκεί να υπάρχει καλή θέληση για υποταγή στην φαινομενικότητα.


Δεν θεωρώ ότι ο παγανισμός και ο Ελληνισμός είναι καμένο σύμπαν και ότι όλα είναι μαύρα. Αντίθετα θεωρώ ότι υπάρχει ένα φωτεινό μέλλον μέσα από την αυτοβελτίωση που συμπεριλαμβάνει και την ορθογραφία και γενικότερα την φαινομενικότητα και το εξωτερικό περίβλημα που θα πρέπει να ανταποκρίνεται στο εσωτερικό περιεχόμενο για να μπορέσει αυτό να εκφραστεί και να επικοινωνήσει καλύτερα με σεβασμό και στην εικόνα αλλά και στην ουσία.

Edited by - Πλατωνιστής on 21/04/2014 07:47:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 11:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν θεωρώ ότι ο παγανισμός και ο Ελληνισμός είναι καμένο σύμπαν και ότι όλα είναι μαύρα. Αντίθετα θεωρώ ότι υπάρχει ένα φωτεινό μέλλον μέσα από την αυτοβελτίωση που συμπεριλαμβάνει και την ορθογραφία και γενικότερα την φαινομενικότητα και το εξωτερικό περίβλημα που θα πρέπει να ανταποκρίνεται στο εσωτερικό περιεχόμενο για να μπορέσει αυτό να εκφραστεί και να επικοινωνήσει καλύτερα με σεβασμό και στην εικόνα αλλά και στην ουσία.

Edited by - Πλατωνιστής on 21/04/2014 07:47:19



Πολύ σωστός!

Όσο για την ορθογραφία σου είναι φανερά υψηλού επιπέδου, μικρολαθάκια δεν μεταλλάσουν το μήνυμά σου - είναι απόλυτα κατανοητό. Η γλώσσα αλλάζει, κάποιες λέξεις είχαν άλλη ορθογραφία στο παρελθόν.

Ελπίζω να πήρες στην πλάκα τους άδειους τελειομανείς/εξουσιομανείς και αυτό που λες για απολογία να είναι αστείο. Εκτός και αν σέβεσαι την ιδιαιτερότητα και τα κουσούρια του καθενός, οπότε είσαι απλά ευγενικός.

Αυτή είναι η ουσία που λες, το εσωτερικό περιεχόμενο και όχι το εξωτερικό περίβλημα, και επίσης η προσπάθεια για βελτίωση.

Νόμιζα πως το πλατωνιστής είναι μεγάλη καινοτομία, καινούργια λέξη, αλλά είδα στο google πως την χρησιμοποιούν πολλοί.

https://www.google.gr/#q=%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82

Μπορείς πάντα να εφεύρεις καινούργιες λέξεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 12:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Δεν είπα τίποτα στην αρχή, αλλά τώρα επιβεβαιώθηκε αυτό που υποψιαζόμουν. Καλές οι ισορροπίες και τα τοιαύτα, αλλά τελικά είσαι απλώς άλλος ένας αγράμματος. Το nick σε μάρανε. Ντροπή μωρέ. Άσε βρε μάγκα τα πλατωνίστικα με τα τάχα μου νοήματα, κι άντε τράβα να ξεκινήσεις με ορθογραφία.

Φίλε Μάνο ειλικρινά με εξέπληξε η ξαφνική επίθεσή σου στον Πλατωνιστή, γιατί μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι το επιλήψιμο στις αναρτήσεις του, τουλάχιστον στα θέματα που τις έχω διαβάσει. Όσο για την ορθογραφία του, αν και δεν κρίνω ποτέ τους ανθρώπους από αυτή, νομίζω ότι βρίσκεται σε καλύτερο επίπεδο από άλλους στο esoterica.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 12:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου θυμίζεις τον Πέτρο φίλε μου Killuminati. Ελάφρυνε την καρδιά σου και άσε αυτό που σε βασανίζει να σβήσει στο σκότος.

Ακόμα και αυτοί οι συνανθρώποι μας της Χ.Α του Κρόουλι έχουν τα δικά τους βάσανα αδελφέ μου.

Κοίτα τι ανοησίες τους διδάσκουν:

http://www.thelemapedia.org/index.php/Night_of_Pan

Μπροστά στο φυσικό θάνατο αλλά και μπροστά στον θάνατο της ψυχής όλα αυτά είναι τραγικά φίλε μου και με συγχωρείτε αν σας έφερα καταθλιψη αλλά περνάω μια πολύ δύσκολη περιόδο της ζωής μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 14:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου θυμίζεις τον Πέτρο φίλε μου Killuminati. Ελάφρυνε την καρδιά σου και άσε αυτό που σε βασανίζει να σβήσει στο σκότος.

Ακόμα και αυτοί οι συνανθρώποι μας της Χ.Α του Κρόουλι έχουν τα δικά τους βάσανα αδελφέ μου.

Κοίτα τι ανοησίες τους διδάσκουν:

http://www.thelemapedia.org/index.php/Night_of_Pan

Μπροστά στο φυσικό θάνατο αλλά και μπροστά στον θάνατο της ψυχής όλα αυτά είναι τραγικά φίλε μου και με συγχωρείτε αν σας έφερα καταθλιψη αλλά περνάω μια πολύ δύσκολη περιόδο της ζωής μου.



Εννοείς ως τραγική την αιματηρή ανθρωποθυσία υπό τον ισχυρισμό της κατάργησης του εγωϊσμού, της αναγέννησης και ένωσης με το Σύμπαν/Όλον;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 14:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα να πω και καλή δύναμη! Μην μασάς σε τίποτα. Όλοι περνάνε δύσκολες περιόδους, πολέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1557617
Maintained by Digital Alchemy