ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο φοβος του θανατου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 11:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θανατος ειναι ο κυριος φοβος του ανθρωπου εδω και χιλιαδες χρονια..και αποτελει φοβο μονο του ανθρωπου επειδη απο ολα τα ζωα μονο ο ανθρωπος ξερει οτι καποτε θα πεθανει.Στην ουσια ολη μας η ζωη ειναι μια προετοιμασια για το θανατο.Ο φοβος του θανατου,ο φοβος για το αγνωστο, ειναι η αιτια της δημιουργιας Θεων,θρησκειων,δευτερης ζωης κτλ.
Ο ανθρωπος διακατεχεται απο ενα συνεχομενο αγχος για το τι τον περιμενει μετα το θανατο του και για να διωξει αυτο το αγχος γατζωνεται απεγνωσμενα απο τις θρησκειες.Ακολουθει κανονες και νομους για τους οποιους πιστευει οτι θα τον οδηγησουν στην εναρετη και γαληνια επομενη ζωη ενω δεν εχει την παραμικρη ιδεα για τον αν υπαρχει επομενη ζωη.Ειναι τουλαχιστον ματαιοδοξο να προετοιμαζεται καποιος μια ολοκληρη ζωη,να στερειται απολαυσεις και να συγκρατει τον εαυτο του σε ανουσια πραγματα μονο και μονο για να πεθανει.....Μια ωραια και πολυ λογικη εξηγηση για το φοβο του θανατου που ακουσα,ειναι οτι ο ανθρωπος δεν φοβαται το θανατο αυτον καθ αυτον,αλλα φοβαται να πεθανει πριν προλαβει να εκπληρωσει τις επιθυμιες του.Για αυτο και η ζωη ειναι ενας συνεχομενος αγωνας προς εκπληρωση των επιθυμιων.
Πιστευω οτι φοβομαστε το θανατο επειδη ειμαστε εγωιστες.Λεμε 'εγω θα πεθανω',λες και μονο εμενα θα βρει ο θανατος.Αν παρατηρησουμε γυρω μας θα δουμε οτι ολα γεννιουνται και ολα πεθαινουν.Ο θανατος ειναι η καταληξη.Τα παντα γεννιουνται και τα παντα πεθαινουν.Απο τους ανθρωπους μεχρι τα αστερια και τους πλανητες.Ειναι ο κυκλος της ζωης,η επιστροφη στην ανυπαρξια.Δεν θα επρεπε να φοβαμαστε το θανατο.Η αξια των πραγματων βρισκεται στη σπανιοτητα τους.Τι αξια θα ειχε η υπαρξη αν ηταν αιωνια?Θα ερχοταν η στιγμη που δεν θα υπηρχε τιποτε αλλο να μαθουμε,να γευστουμε,να νιωσουμε και τοτε θα βουλιαζαμε στην κολαση της ανιας.Πρεπει να ειμαστε υπερηφανοι που ειμαστε θνητοι και πεθαινουμε.Στην ελληνικη μυθολογια οι Θεοι ζηλευαν τους ανθρωπους επειδη ηταν θνητοι.Τους ζηλευαν επειδη η ζωη τους ειχε αξια.Ο θανατος δινει αξια στη ζωη.
Πρεπει να ζουμε τη ζωη μας με το σκεπτικο οτι θα πεθανουμε την επομενη ημερα.Ποση αξια δινουμε τοτε στη στιγμη και ποσα πραγματα μας ερχονται στο μυαλο να κανουμε?Ο θανατος ειναι το μοναδικο πραγμα για το οποιο ειμαστε σιγουροι οτι θα ερθει.Δεν υπαρχει καμια περιπτωση καποιος η κατι να γλυτωσει.Οποτε ποιος ο λογος να αγχωνομαστε για κατι που οτι και να σκεφτουμε,οτι και να κανουμε δεν μπορουμε να αποτρεψουμε?Ειναι σαν τρελαινομαστε απο το αγχος και το φοβο για το αν ο ηλιος ανατειλει απο δεξια η απο αριστερα.Οσο και να αγχωθουμε ο ηλιος θα ανατειλει απο εκει που ανετειλε παντα......

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 15:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To παρόν θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα "Η ΣΟΦΙΑ" από την ενότητα "ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet" όπου είχε αρχικά αναρτηθεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 22:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα έπρεπε κανονικά να μεταφερθεί στα σκουπίδια .

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 23:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πες μας τη δικη σου αποψη σεραπις....η μηπως δεν εχεις αποψη και εισαι και εσυ αλλος ενας που αρνειται τα παντα διχως να εχει το παραμικρο επιχειρημα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 23:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θεμα έπρεπε κανονικά να μεταφερθεί στα σκουπίδια .

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Eχεις βιωσει το θανατο?οχι.
Εχεις βιωσει το θανατο σε προηγουμενες ζωες σου?Δεν θυμασαι.
Εχεις προηγουμενες ζωες?Δεν ξερεις.Δεν θυμασαι.

Εχεις επιτυχει αστρικη προβολη για να διευρυνεις την συνειδητοποιηση αλλων σωματων?Δεν σε εχω ακουσει.
Κανεις αλλες πρακτικες ωστε να αντιλαμβανεσαι αν υπαρχει καποια αιωνια ουσια σε σενα>Δεν σε εχω ακουσει.

Εχεις φτασει στο επιπεδο να γνωριζεις οτι ο θανατος ειναι το μεσο για κατι διαφορετικο και ανωτερο?Δεν το διαβαζω στα γραφομενα σου.

Ειναι ωραιο ομως να εχεις μια πηγαια και διαισθητικη αισιοδοξια
για αυτο το θεμα.Μαζι σου ειμαι.
Αλλα αντιλαμβανομαι πως επιλεγω να πιστεψω αυτα που πιστευω σε συνδυασμο με μια αλφα διαισθηση.
Οταν θα μου ερθει σαν αληθεια και κυμα συνειδησης ,τοτε θα το φωναζω σε ολους...Ειμαι αθανατος!

We're a laugh without tear
The hope without the fear
We are coming, home

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 23:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραφανώς είσαι παντελώς ασχετος με όλα αυτά που αναφέρεις , γιατί αν είχες έστω και τη παραμικρή ιδέα τι σημαίνει αστρική προβολή και πρακτικές εξόδου της συνειδητότητας απο το φυσικό σώμα θα ήξερες ότι όσοι εκτελουν τέτοιες ασκήσεις ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΟΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΕς ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.
Οπότε μίλα για τον εαυτό σου και ασε το τι κάνουν οι άλλοι γιατί ούτε το ξέρεις ούτε και υπάρχει κανένας λόγος να το μάθεις
Εχω ήδη πει και στην παπαδιά με τη μπούρκα , ότι εδω εγώ θα γραφω φιλοσοφικές ιδέες και νοηματα που ΟΔΗΓΟΥΝ στην αυτοπραγμάτωση ,αλλά ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να αναφέρω συγκεκριμένς ασκήσεις και τακτικές γιατι ΑΥΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ
Και συν τοις άλλοις δεν σκοπέυω να κανω και κανενος είδους κατήχηση ή προσυλητισμό σε αυτά που κάνω εγω και στους Δασκάλους μου, που εχε υπόψη σου οτι ειναι της ανώτατης βαθμίδας
Γι αυτο άλλη φορά πριν γραψεις το οιτιδήποτε μαθε για αυτα που γράφεις και μετα μιλάς.
Γεμισαμε εδωμεσα με καθε λογης παντελως άσχετους που παριστανουν τους δόκτορες.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 17/07/2014 23:53:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panosfromlydian3 εσυ εχεις βιωσει ολα αυτα που λες?Οχι-δεν ξερεις
Και εγω το ιδιο σου λεω...απο τη στιγμη που δεν ξερουμε γιατι να αγχωνομαστε?το μονο που ξερουμε ειναι ο θανατος θα ερθει.Για αυτο ειμαστε σιγουροι..Τωρα το τι ακολουθει δεν το ξερω ουτε εγω ουτε εσυ ουτε κανεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσυ σεραπις δεν πας πουθενα....Και αυτο οχι επειδη εχεις λανθασμενες αποψεις αλλα επειδη δεν ξερεις να συζυτας.Οταν λες την αποψη σου θα τη λες σαν ανθρωπος και οχι σαν μοσχαρι...δεν ειμαι υποχρεωμενος να δεχομαι τις βρισιες σου..ουτε εγω ουτε κανενας.Η μιλας σαν ανθρωπος σε ενα επιστημονικο φορουμ η μιλας σαν καραβλαχος στο καφενειο της γειτονιας σου...διαλεγεις και παιρνεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν βριζω κανεναν
Οταν λες συνεχεια μαλακίες λόγω της αγνωσίας και της εγωκεντρικότητας σου θα τα ακους κανονικά

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχας μιλα σωστα.Δεν ειναι 'αγνωσια' αλλα 'αγνοια'.δεν συνεχιζω τη συζυτηση για το ποιος ειναι ασχετος και το παιζει δοκτορας γιατι τα φαινομενα υπερισχυουν του λογου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι δεν είναι αγνοια , αγνωσία είναι λόγω έλλειψης γνωσης
Ξερω πολυ καλά τι λέω .

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεραπις

Σε παρακαλώ, μην μου χαλάς το γλυκό.
Ο Οβελίξ πήγε γιά ύπνο, ο Αστερίξ συνομωτεί με τον Καίσαρα κι εγώ ο Πανοραμίξ, βαρέθηκα να κοιτώ τα...άστρα.

Ετσι βρήκα έναν Ρωμαίο, να παίξω μπάλα.Θέλεις να κλωτσήσεις κι εσύ?
Ετσι κι αλλιώς αναλώσιμοι είναι οι Ρωμαίοι.Το 95% του πληθυσμού είναι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ νικόμαχε στον παραδίδω
Θα βρω άλλον για να παίζω
Αντε χαλάλι σου
Καλή μπάλα!!!!!!!!

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εισαστε παιχνιδιαρηδες ρε μαγκες?Ζωηρουληδες?Ρε για δες κατι παιδακια που κυκλοφορουν..... τραβατε στη μαμα σας ρε μπουληδες και αφηστε τις σοβαρες συζυτησεις για αυτους που εκτιμουν τη γνωση και την αληθεια....εγω δεν ξαναασχολουμαι μαζι σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εισαστε παιχνιδιαρηδες ρε μαγκες?Ζωηρουληδες?Ρε για δες κατι παιδακια που κυκλοφορουν..... τραβατε στη μαμα σας ρε μπουληδες και αφηστε τις σοβαρες συζυτησεις για αυτους που εκτιμουν τη γνωση και την αληθεια....εγω δεν ξαναασχολουμαι μαζι σας



Να την αφήσουμε σε τύπους σαν κι εσένα?
Αθεους και όργανα του Σατανά?
Δεν νομίζω Λάκη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πραφανώς είσαι παντελώς ασχετος με όλα αυτά που αναφέρεις , γιατί αν είχες έστω και τη παραμικρή ιδέα τι σημαίνει αστρική προβολή και πρακτικές εξόδου της συνειδητότητας απο το φυσικό σώμα θα ήξερες ότι όσοι εκτελουν τέτοιες ασκήσεις ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΟΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΕς ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.
Οπότε μίλα για τον εαυτό σου και ασε το τι κάνουν οι άλλοι γιατί ούτε το ξέρεις ούτε και υπάρχει κανένας λόγος να το μάθεις
Εχω ήδη πει και στην παπαδιά με τη μπούρκα , ότι εδω εγώ θα γραφω φιλοσοφικές ιδέες και νοηματα που ΟΔΗΓΟΥΝ στην αυτοπραγμάτωση ,αλλά ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να αναφέρω συγκεκριμένς ασκήσεις και τακτικές γιατι ΑΥΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ
Και συν τοις άλλοις δεν σκοπέυω να κανω και κανενος είδους κατήχηση ή προσυλητισμό σε αυτά που κάνω εγω και στους Δασκάλους μου, που εχε υπόψη σου οτι ειναι της ανώτατης βαθμίδας
Γι αυτο άλλη φορά πριν γραψεις το οιτιδήποτε μαθε για αυτα που γράφεις και μετα μιλάς.
Γεμισαμε εδωμεσα με καθε λογης παντελως άσχετους που παριστανουν τους δόκτορες.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 17/07/2014 23:53:19


χαχαχαχα γιατι να μην μιλουν για τα αποτελεσματα της αστρικης προβολης?

Τι ειδος ειναι αυτο?Φερνει σε κατι σαν μυστικιστικο σκοταδισμο...

Εδω ειναι ελευθερα φορουμ και μοιραζομαστε ελευθερα...

Τους ανωτατους δασκαλους της ανωτατης βαθμιδας τους ξεπερναμε κατα πολυ.Γιατι μοιραζομαστε.
Και επειδη μοιραζομαστε απλοχερα,πληροφοριες μας ερχονται απο αγνωστες πηγες.
Σε αντιθεση με τους μονοπλευρους και στασιμους μυστικιστικους δασκαλους σου.

''σε αυτά που κάνω εγω και στους Δασκάλους μου, που εχε υπόψη σου οτι ειναι της ανώτατης βαθμίδας''

We're a laugh without tear
The hope without the fear
We are coming, home

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 01:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ
Σε συγχωρώ γιατί μου άρεσε η φωτό και γενικά εχω αδυναμία στα γατιά
Το να βγεί κάποιος στο αστρικό πεδίο δεν έιναι δύσκολο , ειναι απλά θέμα εξάσκησης
Και για να ξέρεις, αλλο η αστρική προβολή όπου απλώς έχεις εικόνες απο το αστρικό πεδίο κι άλλο να μεταφερεις την συνειδητότητα σου στο αστρικό σου σώμα και να λειτουργείς με αυτό κανονικά , όπως λειτουργείς με το φυσικό σου σωμα εδω
Ομως το θεμα δεν ειναι απλά να βγεις στο αστικό πεδίο και να κάνεις βόλτες αλλά να κανεις καποια συγκεκριμένη δουλειά εκεί .
Αλλά δεν μπορώ να πω γιατί δεν πρόκειται να καταλάβεις.
Συνέχισε αυτό που κάνεις και καποια στιγμή μπορούμε να πουμε και περισσότερα.

.


Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 10:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσυ σεραπις δεν πας πουθενα....Και αυτο οχι επειδη εχεις λανθασμενες αποψεις αλλα επειδη δεν ξερεις να συζυτας.Οταν λες την αποψη σου θα τη λες σαν ανθρωπος και οχι σαν μοσχαρι...δεν ειμαι υποχρεωμενος να δεχομαι τις βρισιες σου..ουτε εγω ουτε κανενας.Η μιλας σαν ανθρωπος σε ενα επιστημονικο φορουμ η μιλας σαν καραβλαχος στο καφενειο της γειτονιας σου...διαλεγεις και παιρνεις
Από τον τρόπο που διεξάγει τον «διάλογο» είναι φανερό ότι καταλαβαίνει κι ο ίδιος το πόσο άδεια και αδύναμα επιχειρήματα έχει κι έτσι προσπαθεί να συμπληρώσει το κενό με προσωπικές επιθέσεις που γελοιοποιούν μάλλον τον ίδιο, όσουν τον "προσέλαβαν" και ίσως και άλλους.... αυτός βέβαια αγωνίζεται να του πούνε "καλό σκυλάκι" διάφοροι "σεβαστοί."

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 10:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πραφανώς είσαι παντελώς ασχετος με όλα αυτά που αναφέρεις , γιατί αν είχες έστω και τη παραμικρή ιδέα τι σημαίνει αστρική προβολή και πρακτικές εξόδου της συνειδητότητας απο το φυσικό σώμα θα ήξερες ότι όσοι εκτελουν τέτοιες ασκήσεις ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΟΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΕς ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.
Οπότε μίλα για τον εαυτό σου και ασε το τι κάνουν οι άλλοι γιατί ούτε το ξέρεις ούτε και υπάρχει κανένας λόγος να το μάθεις
Εχω ήδη πει και στην παπαδιά με τη μπούρκα , ότι εδω εγώ θα γραφω φιλοσοφικές ιδέες και νοηματα που ΟΔΗΓΟΥΝ στην αυτοπραγμάτωση ,αλλά ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να αναφέρω συγκεκριμένς ασκήσεις και τακτικές γιατι ΑΥΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ
Και συν τοις άλλοις δεν σκοπέυω να κανω και κανενος είδους κατήχηση ή προσυλητισμό σε αυτά που κάνω εγω και στους Δασκάλους μου, που εχε υπόψη σου οτι ειναι της ανώτατης βαθμίδας
Γι αυτο άλλη φορά πριν γραψεις το οιτιδήποτε μαθε για αυτα που γράφεις και μετα μιλάς.
Γεμισαμε εδωμεσα με καθε λογης παντελως άσχετους που παριστανουν τους δόκτορες.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 17/07/2014 23:53:19


Τι είναι αυτά που λες;

Τι είναι η αστρική προβολή, είναι ένα φυσικό χαρακτηριστικό του ανθρώπου, πορείες θα έλεγα που τις έχουμε έμφυτες, όπως και με το τρίτο μάτι, ο καθ' ένας έχει το δικαίωμα να τα ανοίξει, μάλλον να βρει τις μνήμες του και να ξυπνήσει και να δει.

Αν ο άλλος δεν το έχει έμφυτο, γιατί με μνήμες ξυπνάμε την συνείδηση δηλαδή βλέπουμε το αν το έχουμε βιώσει για να το θυμηθούμε, ναι χρειάζεται έναν δάσκαλο ένσαρκο, αλλά το ποιο σωστό είναι με νοητικό, για να σε οδηγήσει.

Ο όποιος δήποτε όμως το πέτυχε ή έστω νομίζει και δεν έχει καθοδηγητή έχει το δικαίωμα να μιλήσει γιαυτό και να το αναφέρει και να πει τις εμπειρίες του.

Και ναι είμαι Χριστιανή ορθόδοξη, το έχω έμφυτο από παιδί και μπαίνω στο αιθερικό ακούω και αισθάνομαι και όταν είμαι ξύπνια, γιατί είναι προέκταση του εαυτού μου, δεν είχα ποτέ δάσκαλο, την πάτησα βέβαια αρκετές φορές ως προς αυτά που βλέπεις και αισθάνεσαι στο αιθερικό, αλλά ποτέ δεν είχα μαγικές λέξεις και λόγια και δεν το έκανα εκ του ασφαλούς.

Και σου μιλάει ένα άτομο που του συμβαίνει αυτό επί δεκαετίες, οπότε βγήκα και μίλησα, υπάρχει κάποιος κανόνας, τι σημασία έχει, δεν είμαι κοντά στον Θεό, ή δεν έχω δει διαφορετικά τα πράγματα.

Άρα για να συνοψίσουμε το αιθερικό και η αστρική προβολή όπως την ονομάζουν, είναι ότι ποιο φυσικό και ανθρώπινο και δεν χρειάζεται καμία μύηση, η μύηση χρειάζεται για τα ανώτερα πεδία, το χρυσό στάδιο όπως το αισθάνομαι εγώ και ναι πάλι θα μιλούσα γιαυτό, γιατί θα θεωρηθώ τρελή όχι επειδή μου το υποδεικνύει κάποιος αλλά επειδή οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν....

Τώρα αν προσπαθούν κάποια να κάνουν το αιθερικό τσιφλίκι τους για μυστικισμό και γι αυτά που δεν μπορούν να πουν στο φυσικό, δεν θα πετύχει, το αιθερικό είναι ιερός χώρος και αυτοί είναι που θα την πατήσουν....

Όσο για σένα panosfromlydian3 μπήκες κατευθείαν στα βαθιά και προσπαθείς να κολυμπήσεις επειδή σου είπε κάποιος ή γιατί σε πέταξαν, αυτό αφορά και τον ΣΕΡΑΠΙΣ δεν είμαι καθοδηγητής, αλλά το μόνο που μπορώ να του πω είναι, για να φτάσεις σε αυτά τα επίπεδα, πρέπει να βρεις το δρόμο μέσα σου, όπως για παράδειγμα διάβασα για τα σκυλιά, θα πρέπει να ξέρεις, ότι πρέπει να αρχίσεις πρώτα να έχεις μία επικοινωνία με την φύση και να μιλήσεις απλά με τα σκυλιά ή μάλλον με τον φύλακα, παρά να κάνεις κύκλους για να τα αποφεύγεις.

Γιατί στο αιθερικό ακούγονται τα πάντα και οι σκέψεις, άρα πρέπει να θέλει να δει τις προθέσεις σου, για να φτάσεις στο σημείο, εκτός και αν είσαι αόρατος...

Edited by - maria3 on 18/07/2014 10:43:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 10:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω δεν ειμαι ουτε χριστιανος,ουτε μουσουλμανος,ουτε παγανιστης,ουτε βουδιστης,ουτε ινδουιστης,ουτε αιρετικος,ουτε σατανιστης,ουτε τιποτα.Πιστευω μονο στον εαυτο μου.Παρολα αυτα εχω μελετησει αρκετες θρησκειες και σεβομαι και παραδεχομαι πολλα πραγματα.Το μονο που δν σεβομαι και δεν παραδεχομαι ειναι η αποψη οτι υπαρχει θεος.Και αυτο γιατι δεν μπορω να το αποδειξω.
Οσο για την αστρικη προβολη...υπαρχει αλλα ειναι κατι ενεργειακο και οχι θεικο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 11:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι εμπειρίες που έχει ο καθένας στο αστρικό πεδίο ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ.
Το να διηγηθώ εγώ πως ακριβώς πέτυχα την απελευθέρωση απο το υλικό σώμα , απο ποιά στάδια πέρασα και τι ακριβώς εμπειρίες είχα στο αστρικό πεδίο δεν ωφελεί κανέναν και κυρίως θα βλάψει εμένα .
Οπως είπα το να βγεί κάποιος στο αστρικό πεδίο , ειναι θέμα εξάσκησης , εκτος κι αν κάποιος το εχει ήδη επιτύχει σε κάποια προηγούμενη ζωή , οπότε γι αυτόν θα ειναι πιο εύκολο.
Ομως τον να βγεί κάποιος στο αστρικό πεδιο ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ απο κάποιον έμπειρο σε αυτη τη διαδικασία είναι επικίνδυνο και μπορεί να αποβεί καταστροφικό.
Οι προστάτες και οδηγοί που εχει ο καθενας που βγαίνει εκεί δεν μπορούν να του προσφέρουν βοήθεια σε περιπτώσεις οντοτητων που είναι πανισχυρες και μπορούν να οδηγησουν σε απρόβλεπτα αποτελέσματα.
Αλλωστε η έξοδος στο αστρικό πεδίο γίνεται για ένα και μονο λόγο
Για πνευματική μαθητεία απο πνευματικό δάσκαλο
Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος για να μεταφέρει κανείς την συνειδητότητα του εκεί.
Οποιος βγαίνει στο αστρικό για οποιόδηποτε άλλο λογο παίζει με τη φωτιά .
Μαρία3 είμαι πολύ περίεργος να δω τη φάτσα του πνευματικού σου όταν του εξιστορείς τις βόλτες σου στο αστρικό πεδιο.
Εκτός κι αν του τις κρύβεις πραγμα καθόλου σωστό για μια χριστιανή.

.



Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 11:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΙΘΕΡΙΚΟ ΚΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ
ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 12:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΙΘΕΡΙΚΟ ΚΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ
ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.

.

...


Μιλάει ο πάρα-ειδικός! Τι ανοησία. Αν έχει διαφορά ανέφερέ την αλλιώς μόνο άδεια λόγια που υπαινίσσονται ότι ξέρεις δήθεν κάτι παραπάνω. Χωρίς νόημα - α-νοησίες.

Αν αιθερικό και αστρικό είναι αμφότερα (πχ) ανύπαρκτα και έχουν καμιά διαφορά.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 12:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακου κοπελιά
Δεν πρόκειται να ξαναασχοληθω μαζί σου γιατί δεν έχω καμία διάθεση να κουβαντιάζω με ανθρώπους που δεν έχουν καμία μόρφωση και παιδεία
Μη παρατραβάς το σχοινί όμως γιατί μετα θα κλαιγεσαι πάλι οτι σε υβρίζουν .
Κι η υπομονή μου έχει τα όρια της

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 12:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αιθερας σεραπις ειναι η συμπαντικη ενεργεια που περικλυει τα παντα.Απο πλανητες μεχρι και εμας τους ανθρωπους.Ο ψυχιατρος και ερευνητης βιλχελμ ραιχ καταφερε να εντοπισει αυτη την ενεργεια και να φτιαξει μια μηχανη η οποια μπορουσε να την συλλεξει.Ειναι η γνωστη οργονη η οργονικη ενεργεια η οποια αποδεικτηκε πιο αντικαρκινικη απο οτιδηποτε αλλο εχει φτιαξει ο ανθρωπος για να καταπολεμησει τον καρκινο.Και ειναι περριτο να σου πω τι απεγινε αυτος ο επιστημονας ετσι?Κατηγορηθηκε απο τους κωλοχριστιανους ως αθεος και βλασφημος υπονομευτης του ανθρωπινου γενους και πεθανε αρρωστος στη φυλακη.Απο οτι φενεται ετσι φερονται οι ανθρωποι στους ευεργετες τους....Τι να κανουμε αυτα εχει η ζωη....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 12:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι εμπειρίες που έχει ο καθένας στο αστρικό πεδίο ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ.
Το να διηγηθώ εγώ πως ακριβώς πέτυχα την απελευθέρωση απο το υλικό σώμα , απο ποιά στάδια πέρασα και τι ακριβώς εμπειρίες είχα στο αστρικό πεδίο δεν ωφελεί κανέναν και κυρίως θα βλάψει εμένα .
Οπως είπα το να βγεί κάποιος στο αστρικό πεδίο , ειναι θέμα εξάσκησης , εκτος κι αν κάποιος το εχει ήδη επιτύχει σε κάποια προηγούμενη ζωή , οπότε γι αυτόν θα ειναι πιο εύκολο.
Ομως τον να βγεί κάποιος στο αστρικό πεδιο ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ απο κάποιον έμπειρο σε αυτη τη διαδικασία είναι επικίνδυνο και μπορεί να αποβεί καταστροφικό.
Οι προστάτες και οδηγοί που εχει ο καθενας που βγαίνει εκεί δεν μπορούν να του προσφέρουν βοήθεια σε περιπτώσεις οντοτητων που είναι πανισχυρες και μπορούν να οδηγησουν σε απρόβλεπτα αποτελέσματα.
Αλλωστε η έξοδος στο αστρικό πεδίο γίνεται για ένα και μονο λόγο
Για πνευματική μαθητεία απο πνευματικό δάσκαλο
Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος για να μεταφέρει κανείς την συνειδητότητα του εκεί.
Οποιος βγαίνει στο αστρικό για οποιόδηποτε άλλο λογο παίζει με τη φωτιά .
Μαρία3 είμαι πολύ περίεργος να δω τη φάτσα του πνευματικού σου όταν του εξιστορείς τις βόλτες σου στο αστρικό πεδιο.
Εκτός κι αν του τις κρύβεις πραγμα καθόλου σωστό για μια χριστιανή.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Δεν έχω πνευματικό αν και έχω εξομολογηθεί πολλές φορές και έχω πει και ποιο ακραία πράγμα.

Δεν σουλατσάρω στο αστρικό, πάω όταν με καλούν κατά κάποιο τρόπο.

Και είπα:

quote:

Άρα για να συνοψίσουμε το αιθερικό και η αστρική προβολή όπως την ονομάζουν


Οπότε τα διαχωρίζω και δεν το ονομάζω αστρικό, είπα όπως το ονομάζουν.

Και αφού σας αρέσουν οι γάτες, όπως και εμένα θα συμφωνήσω και ανεβάζω και εγώ μία από τις αγαπημένες, μπλε δεν βρίσκω μικρότερη εικόνα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 13:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι εμπειρίες που έχει ο καθένας στο αστρικό πεδίο ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ.
Τ
Οποιος βγαίνει στο αστρικό για οποιόδηποτε άλλο λογο παίζει με τη φωτιά


Και σου ξαναλεω εμεις εχουμε το θαρρος να παιξουμε με τη φωτια.
Οσο θαρρος εχουμε τοσο η φλογα ειναι ασβηστη απο το σκοταδι.

Οι αλλοι χρειαζονται καθοδηγηση,δασκαλους,παραδασκαλους,οδηγους...

Εμεις ειμαστε ηλιοι ασβηστοι.

We're a laugh without tear
The hope without the fear
We are coming, home

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 13:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακου κοπελιά
Δεν πρόκειται να ξαναασχοληθω μαζί σου γιατί δεν έχω καμία διάθεση να κουβαντιάζω με ανθρώπους που δεν έχουν καμία μόρφωση και παιδεία
Μη παρατραβάς το σχοινί όμως γιατί μετα θα κλαιγεσαι πάλι οτι σε υβρίζουν .
Κι η υπομονή μου έχει τα όρια της

...


Νομίζω πως αυτό το λές για 7η; 8η; φορά; Τόοοσο συνεπής είσαι με τα λόγια σου. Εσύ βρίζεις απρόκλητα - δεν παραπονέθηκα ότι βρίζεις - το υποδεικνύω γιατι απ'αυτό φαίνεται η ποιότητα των περιποιθήσεων σου και που σε οδηγούν.

Όσο για μένα είναι φανερό ότι φοβάσαι αυτά που γράφω - κι ας μην σε απειλούν - γι'αυτό και ασχολείσαι.

Όσο για την υπομονή σου... δεν ξέρω τα όριά της αλλά θα υπομένεις αν θέλεις διάλογο. Και τι θα μας κάνεις δηλαδή; Ντα;
Σιγά τον βίρτσουαλ νταή!
Ούτε σε βρίζω ούτε σε απειλώ. Τα παραληρηματικά λόγια σου και οι προσκυνημένες πράξεις σου αν σε καταδικάζουν δε φταίω εγώ. Απλά τα σημειώνω για να ξέρουμε.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 13:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οκ
Σε συγχωρώ γιατί μου άρεσε η φωτό και γενικά εχω αδυναμία στα γατιά
Το να βγεί κάποιος στο αστρικό πεδίο δεν έιναι δύσκολο , ειναι απλά θέμα εξάσκησης
Και για να ξέρεις, αλλο η αστρική προβολή όπου απλώς έχεις εικόνες απο το αστρικό πεδίο κι άλλο να μεταφερεις την συνειδητότητα σου στο αστρικό σου σώμα και να λειτουργείς με αυτό κανονικά , όπως λειτουργείς με το φυσικό σου σωμα εδω
Ομως το θεμα δεν ειναι απλά να βγεις στο αστικό πεδίο και να κάνεις βόλτες αλλά να κανεις καποια συγκεκριμένη δουλειά εκεί .
Αλλά δεν μπορώ να πω γιατί δεν πρόκειται να καταλάβεις.
Συνέχισε αυτό που κάνεις και καποια στιγμή μπορούμε να πουμε και περισσότερα.

.


Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Σεραπι μιλα οπως θελεις.Θα σε καταλαβω...
Εχω βγει 3-4 φορες στο αστρικο ,αλλα δεν ειχα συνειδητοποιηση οτι αυτο συνεβαινε,οποτε με κοροιδεψαν οι καταστασεις που υπηρχαν εκει και εχασα την ευκαιρια...

Απο οτι καταλαβα,οτιδηποτε σκεφτεσαι σε αυτη τη φυσικη ζωη ,αν το κανεις εντονα(πχ φοβιες,κρυφες επιθυμιες) στο αστρικο πεδιο παιρνουν μορφη κανονικη...

Και απο οτι ειδα, δεν ειναι και ο καλυτερος χωρος το αστρικο πεδιο που υπαρχει στο δωματιο μου!!!

Αρα οταν λες να κανω κατι,καποια δουλεια,εγω θελω να λυσω μεσω αστρικου καποια πραγματα που με βλαπτουν στη φυσικη ζωη μου.


We're a laugh without tear
The hope without the fear
We are coming, home

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 14:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρία3 φαίνεται ότι έχεις ψυχικές ικανότητες ανεπτυγμένες μάλλον λόγω προηγούμενων ζωών σου .
Στο αστρικό πεδίο υπάρχουν άπειρες περιοχές και άπειρα πεδία.
Μπορεί να βγείς σε πεδίο που όταν αντικρύσεις τις οντότητες και το περιβάλλον να νιώσεις τέτοιο τρόμο που να παραλύσεις και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα , όπως εγώ τις πρώτες φορές , αλλά με τη βοήθεια ενός Δασκάλου θα σε βγάλει αυτός σε ένα επιλεγμένο πεδίο , προστατευμενο απο οτιδήποτε απειλιτικό και εκεί θα κατανοήσεις πράγματα που ούτε καν φαντάζεσαι .
Ο αστρικός νους είναι ασυγκριτα ισχυρότερος του υλικού και οι γνώσεις που αποκομίζεις απο την διδασκαλία εκεί ειναι απίστευτες .
Το πρόβλημα είναι ότι επανερχόμενος στο υλικό πεδίο , λόγω της αδυναμίας του υλικού εγκεφάλου αυτές οι γνώσεις ενω υπάρχουν δεν μπορούν να μεταφερθούν ούτε να περιγραφούν με λογια.
Εγώ βγαίνω στο αστρικό , μόνο όταν με καλεί ο διδάσκαλος μου γιατί η πνευματική διδασκαλία δεν μπορεί να δοθεί στο υλικό πεδίο λόγω της αδυναμίας του υλικού νου να κατανοήσει έννοιες εκτός των φυσικών νόμων.Προαπαθώ να μεταφέρω κάποια πράγματα αλλά είναι αδύνατο να μεταφερω τα νοήματα αυτούσια.
Kαι μια και σου αρέσουν τα ζωα , να το αγαπημενο μου σκυλακι , που έχω ακριβώς ένα όμοιο.



Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 14:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σεραπις
Μπορεί να βγείς σε πεδίο που όταν αντικρύσεις τις οντότητες και το περιβάλλον να νιώσεις τέτοιο τρόμο που να παραλύσεις και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα

Σωστά.
Το μέγα μυστικό είναι, να ξεπεράσεις το χαμηλό αστρικό χωρίς να φοβηθείς.Είναι το επίπεδο όπου "ζουν" άκακες οντότητες, μοναδικός σκοπός τους είναι να φοβίζουν τους ταξιδιώτες, έτσι ώστε μόνο οι πραγματικά δυνατοί να περνούν.Εμφανίζονται ξαφνικά μπροστά σου, σαν φάτσες αποκριάς με σρδόνιο χαμόγελο, ή σου φαίνονται να έρχονται κατά πάνω σου σε 3D κίνηση και εσύ αθέλητα σκύβεις να τα αποφύγεις.Και εκεί ξαναγυρνάς στο φυσικό σώμα, από το σοκ.

Χρειάζεται πολύ ηρεμία και αποφασιστικότητα να περάσεις αυτό το επίπεδο.Οσο για την διαφορά αιθερικού-αστρικού είναι όση και το μήλο από το τσιμέντο.Καμία σχέση το ένα με το άλλο.Το αιθερικό είναι "ενδυμα" του σώματος, που το περιβάλει και το αστρικό είναι άπειρος χώρος.

Σέραπις
Οσον αφορά τους Δασκάλους στο υψηλό αστρικό, χρειάζεται προσοχή.Υπάρχουν και "απομιμήσεις"!!
Μπορείς και μόνος σου, αν έχεις αποφασιστικότητα να προχωρήσεις χωρίς Δάσκαλο.Μπορείς να τους χρησιμοποιείς μόνο για ερωτήσεις, τις απαντήσεις των οποίων, όσο κι αν προσπάθησες δεν κατάφερες να δώσεις μόνος σου.

Μιλώ εκ προσωπικής πείρας και γνωρίζω καλά, ότι καλύτερα είναι, όπως είπες κι εσύ, να μην προχωρούμε σε λεπτομέρειες από τις εμπειρίες μας αυτές.Παρέβην αυτό τον κανόνα εδώ στο φόρουμ, δημοσιοποιώντας δύο από αυτές τις "περιπλανήσεις' και δέχθηκα "ειδικές" επιπλήξεις σε ανύποπτο χρόνο.Καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι λέω.

Προτείνω να αφήσουμε, όποιον θέλει να ασχοληθεί με τα αστρικά ταξίδια, να βρεί μόνος του το εισητήριο!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1410065
Maintained by Digital Alchemy