ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Για την ψυχή τους......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 21:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EUXOME MESA APO TA VATHOI THS KARDIAS MOU NA EINAI GLIKOPOREUTO TO TAXIDI TOUS.MILW GIA TA PAIDIA POU XATHIKAN SE AYTO TO MIREO ATIXIMA STA TEMPH.SHMERA KYRIAKH 13-4-2003.

DEN MPORW NA PW TIPOTE ALO.TI LOGIA NA VRW ALOSTE GIA NA EKFRASW AYTO POU NIOTHW.

ENA LOULOUDAKI THA KOPSW,KAI THA XARISW STHS PSIXES TOUS.ETSI..APLA,MIA KINISH....ENSTIKTODOS..

KALO TAXIDH FILOI MOU.PAIDIA MOU.ADELFIA MOU.

KOKINO HTAN KAI TO PATHOS TOUS GIA THN ZWH........
LEYKA TA ONEIRA TOUS

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 14/04/2003 12:01:51

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 23:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
to eidame oloi pistebo, einai krima, megalo krima, apo tin akrea ili8iotita kapoion odigon na xanonte etsi paidia, an itan enilikoi to kako 8a itan mikrotero, alla milame gia paidia, den prolaban na geutoun ti zoi, einai krima, kai lipame,perisotero tis manades ton adikoxamenon paidion auton, pou sigoura 8a ponanene gia to upolipo tis zois tous,
an kai eimai tou epistimonikou kai den pistebo toso poli se psixes fantasmata ktl, elpizo na briskonte se enan kalitero kosmo, xoris pono, xoris polemous, ...
osoi eiste pistoi se kapoia 8riskia kante mia prosefxi kai apo emena gia ta paidia auta...
...
...

krima...



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 23:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ....
ΛΥΠΑΣΑΙ...
ΦΟΒΑΣΑΙ...
ΑΓΩΝΙΑΣ...ΖΕΙΣ..ΖΟΥΜΕ...ΟΜΩΣ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΑΣ ΧΑΘΗΚΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΑΔΙΚΟ ΤΡΟΠΟ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΗΓΟΡΕΙ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΤΟΥΣ..ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΑΘΗΚΑΝ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΧΑΡΑ,ΚΕΦΙ,ΓΕΛΙΟ...
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥΣ...ΝΙΩΘΟΥΝ ΕΝΑ ΜΑΤΑΙΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΡΙΓΥΡΝΑΝΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ!
ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ...ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΤΟΥΣ....
ΝΑ ΑΝΑΠΑΥΕΣΤΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ...ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ....

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 23:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΩ ΗΛΙΘΙΟΣ...
ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΝΟΣ ΛΕΠΤΟΥ ΣΙΓΗΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΛΟΚΛΗΡΟ,ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΟΥΜΕ ΤΙΜΗ ΣΤΑ ΑΔΙΚΟΧΑΜΕΝΑ ΑΥΤΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΑΡΗΚΑΝ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΑΥΤΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ...ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 12 ΩΡΟ Η ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΜΕΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...Ε ADMIN;ΠΑΔΙΑ ΤΙ ΛΕΤΕ;ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΓΙΑ ΒΛΑΚΑ...
ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 23:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
to skeftika kai ego auto, alla einai mallon adinaton,
alla den 3ero as doume ti 8a poun oi upoloipoi.



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 23:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΑΛΥΝΟΥΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΤΟΥΣ?????
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΑΛΥΝΟΥΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥΣ??????
ΟΛΟ ΚΙΟΛΟ 40 ΜΑΘΗΤΕΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΟΙ 19 ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΙ.
ΟΙ ΑΛΛΟΙ 21 ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΝΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ??????????
ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ,ΕΝΑ ΣΦΑΛΜΑ,ΜΙΑ ΑΜΕΛΕΙΑ ΕΝΟΣ ΑΤΟΜΟΥ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΤΗΝ ΔΥΣΤΗΧΙΑ ΤΟΣΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ,ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΝΕ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ??????????????????????????????

Η ΑΔΙΚΙΑ ΣΕ ΟΛΟΣ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΕΡΑ.

Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΑΝΑΠΑΥΣΗ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΤΟΥΣ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 00:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poios 8eos ali8ia? afou eiparxei 8eos kai einai toso megalodinamos giati afise ta paidakia na pe8anoun?

e giati den kanei kati

pou einai o 8eos tosa xronia??

den exo dei to 8eo na boi8aei pote...



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 01:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει μεγαλύτερος πόνος από αυτόν οταν χάνεται ένα νέο παιδί... αλλά η ψυχή του ανθρώπου είναι δυνατή... Έυχομαι κουράγιο σε αυτούς που έμειναν πίσω και είθε ν'απαλύνει γλήγορα ο πόνος τους...


Μερικές μαντινάδες από 2 χτυπημένους πατέρες:

"Δυο τρεις φορές ο χάροντας τα έβαλε μαζί μου
Μα’χα παιδιά κι επάλεψα κι έσωσα τη ζωή μου.
Κι αφού δεν τον αφόπλισα και του ‘φηκα τσι σφαίρες
Σημάδεψε και σκότωσε τσι δυο μου θυγατέρες.
Ποτέ μου δεν τα λόγιαζα στα είκοσι ντως χρόνια
Έρριξ’ ο Χάρος κι έπιασε μια μπάλα δυο τρυγόνια.
Άλλες στην ηλικία τους δουλεύουν σε γραφείο,
Μα ‘γω θα τσι ‘χω μόνιμες εις το νεκροταφείο.
Αν συγχωρούσε ο Θεός τα αμαρτήματά μου,
Θα ‘δινα τέρμα στη ζωή να’μια με τα παιδιά μου.
Μα’χ’ αμαρτήματα πολλά δεν είμαστ’ ίσα-ίσα,
Και θα ‘ναι στον παράδεισο, κι εγώ θα μπω στην πίσσα.
Δεν πρέπει να τσι ξαναδώ μόνο στη φαντασία
Γ-ή στο όνειρο καμιά φορά, γ-ή στη φωτογραφία.
Θα ‘δινα τέρμα στη ζωή μα (η) μοίρα μ’ απελπίζει
Έχασα δυο, έμεινε μια και κείνη μ’ εμποδίζει."

“Ε Θέ μου! Πάλι μαχαιριά χωρίς να ξεματώσω!
Και πως θα σκάψω πάλι γης και μέσα να σε χώσω;”

“Ποτέ δεν το φαντάστηκα κι ούτε ελόγιαζα το
να πορπατώ πάνω στη γης κι οι γιοί μου να’ν’ ‘πο κάτω”


Όταν τις πρωτάκουσα με έπιασαν τα κλάματα... τόσος πόνος κι όμως τόσο κουράγιο...


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 09:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πω ένα αντίο και στο επανιδήν .
Για σήμερα δε θα αφήσω κάτι άλλο στο Forum αυτή θα είναι και η σιγή μου , αυτή και η συμπαράσταση μου στην Άννα και στη Ζηνοβία για το χαμό των συμμαθητών και των συγγενών τους .
Πριν μια βδομάδα ήμουν κοντά τους και σήμερα ....
Σαν πατέρας και σαν άνθρωπος θρηνώ .
Σα φίλος ευχαριστώ το Θεό που δεν έφτασε το μαχαίρι στο κόκαλο και έχω ακόμα την Άννα μου καλά .


O αναζητών
Apostolos

Edited by - Ramoglou on 14/04/2003 09:35:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 09:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... υπάρχει άραγε μεγαλύτερος πόνος από του γονιού που το παιδί που πεθαίνει πριν από εκείνον?????

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 10:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι αξία μπορούν τώρα αν έχουν τα λόγια…
Αλίμονο σε αυτούς που έφυγαν….
Ας δοξάσουμε το Θεό … Εκείνος ξέρει τι κάνει…
Μια ευχή, ας αναπαύεται η ψυχούλα τους όπου και αν βρίσκεται και εμείς ας κρατήσουμε την θύμηση τους ζωντανή μέσα μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 11:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό ταξίδι.........................

HIGHLANDER
"who wants to live for ever,who dares to love for ever?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fotini
Μέλος 2ης Βαθμίδας


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 11:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fotini  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλο ταξιδι....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 12:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

Ο ΠΟΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ....................
ΕΧΩ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ .......

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΛΘΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.....
ΘΛΙΨΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...............

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ .............


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 13:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.theinterviewwithgod.com/

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 13:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ψάχνεις να με βρεις πάνω στη γη,
ψάχνοντας μόνο χώματα θα δεις.

Κοίτα όμως βαθιά μέσα στην καρδιά σου,
μέσα από τους χτύπους και τα αλλά όνειρά σου.

Τότε θα δεις τι αγάπη σημαίνει
και μην κλαις αν κανείς δεν καταλαβαίνει.

Μην κλαις που εγώ έχω φύγει από τη γη,
δεν έφυγα όμως από τη δικιά σου ζωή.

Όσο μ' αγαπάς όσο με σκέφτεσαι,
πάντα δίπλα σου έτσι με κρατάς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fotini
Μέλος 2ης Βαθμίδας


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 14:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fotini  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι φορές που η ψυχή νοσταλγεί και εύχομαι η καρδιά σου να μην είχε χαθεί, να ήταν ακόμη εδώ... Μαζί μας! Είναι στιγμές που η ζωή σκοτεινιάζει και θα'θελα το χαμόγελο σου να μην είχε σβήσει, να έλαμπε ακόμα εδώ... Μαζί μας! Είναι στιγμές που πάλι όλα χάνονται και θα'θελα το όνειρο να μην είχε ξεχαστεί, να ήταν ακόμη εδώ... Μαζί μας! Για όλες τις ψυχούλες που χάθηκαν στον δρόμο..

Το παραπανω μου το εστειλε μια φιλη σημερα..
Και εγω με τη σειρα μου το "αφηνω" εδω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 15:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mε πρόλαβες EXEMBROTE. Μόλις πριν λίγο άνοιξα το ίδιο θέμα στις ΑΠΟΨΕΙΣ αφού πρώτα τσέκαρα ότι εκεί δεν υπήρχε. Δε φανταζόμουν ότι θα είχε ανοιχθεί εδώ... (ας είναι καλά ο Ramoglou)
Τίποτα δε μειώνει όμως τη δύναμη του μηνύματός σου. Xαίρομαι που πολλοί αφιερώσαν λίγο από το χρόνο τους για να πουν δυο λόγια.
Μόνο μια ευχή: να μην ξανασυμβεί και οι υπεύθυνοι να ξυπνήσουν από τον ύπνο του δικαίου (άδικου?)...
Και μια προσευχή για τις ψυχές αυτές:
Να βρουν γρήγορα το δρόμο τους προς τη Πηγή...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 17:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟΜΠΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ
ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΙΡΑΚ.................
ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ
ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑΝ ΣΤΑ
ΟΜΟΡΦΑ ΤΕΜΠΗ.........................
ΤΕΛΙΚΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΟΠΙΚΙΣΤΙΚΑ
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ
ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΟΙΑ ΓΕΙΤΟΝΙΑ-ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 18:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΕΛΙΚΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΟΠΙΚΙΣΤΙΚΑ

MALON KALE MOU FILE TO ANTITHETO SIMVENEI.KRINONTAS APO TA GRAFOMENA SOU,H SE ALHN XWRA ZEIS,H STON KOSMO SOU.

KAI DEN MOU LES? MONO AYTO VRIKES NA PEIS SE AYTO TO TOPIC POU DIMIOURGITHIKE OS ENA POLI MIKRO ANTIO (KAI ME MIA GLIKIA EYXH) GIA AYTA TA PAIDIA POU XATHIKAN?

ISOS OTAN MEGALOSEIS ARKETA,NA MPORESEIS NA KATALAVEIS KAPIA PRAGMATA.
KAI DEN ENOW HLIKIAKA ''MIKRE MOU FILE'' ALA NOITIKA.
GIAYTO SOU ZITW NA SOPASEIS.MA OTAN SKEFTEIS PRIN MILISEIS,THA HTHELA NA AKOUSW TON LOGO SOU.
KAI THA SE PARAKALESW EAN EXEIS KATI NA PEIS,KATI MH SXETIKO ME TO PARON TOPIC,NA MOU STILEIS ENA EMAIL.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 14/04/2003 18:26:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 19:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://aera.gr/odi/

ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ.....................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 20:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Μόλις άκουσα για την τραγωδία στα Τέμπη, εκτός από έναν κρύο ιδρώτα που ένιωθα να με περιλούζει (και οι δικοί μου μαθητές γυρίζαν εκέινη την ώρα από εκδρομή στη Βόρεια Ελλάδα), είδα μέσα μου την εξείς εικόνα:
Μια ομάδα παιδιών, νεκρών παιδιών, η καλύτερα μια ομάδα ψυχών που μόλις είχαν αποχωριστεί από το φυσικό του σώμα, να αιωρούνται γύρω από τα νεκρά σώματα χωρίς να έχουν προλάβει να συνειδητοποιήσουν τι έγινε, όλες αυτές οι ψυχές μαζί να κοιτάει η μία την άλλη και να ρωτάνε; "τι έγινε τώρα; πεθάναμε; πως έγινε;"
Η ψυχή, που δεν έχει προετοιμαστεί να αφήσει τον φυσικό κόσμο, που βρέθηκε ξαφνικά στην άλλη όχθη, κάπως έτσι ένιωσα ότι νιώθανε. Γεμάτες απορρία, εύχομαι να βρουν το δρόμο της επιστροφής στη θέια μήτρα, και να αναπαυθούν "εν ειρήνη", μέχρι το επόμενό τους ταξίδι.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φοίνιξ
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 22:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φοίνιξ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι συγκινητικό το απόσπασμα στο οποίο παραπέμπεις Indigo γιατί είναι ή μοιάζει βιωματικό, άρα αληθινό και συνεπώς μας δονεί με τρόπο τέτοιο που να αισθανόμαστε συγκίνηση αλλά και ένα κόμπο στον λαιμό για την απώλεια...

Και έχεις δίκιο όταν λες ότι κάθε απώλεια όπως και αν αυτή γίνεται μάλλον έχει την ίδια συνολικά βαρύτητα για έναν εξωτερικό απομακρυσμένο παρατηρητή, όμως όταν το κακό κτυπάει το διπλανό τότε η αίσθηση (καλώς ή κακώς) φαντάζει μεγαλύτερη. Και ίσως σε ένα τέτοιο συγκινησιακό πλαίσιο μπορεί κάποιος να δικαιολογήσει και την σκληρή προσωπική αντίδραση του κατά τα άλλα προσηνούς Εχέμβροτου.

Και μέσα στο άδικο των χαρακτηρισμών (ή των πράξεων για να θυμηθούμε την αρχαία τραγωδία) του πληγωμένου Εχέμβροτου αναβλύζει μία αλήθεια: Η σιωπή. Που πάντα είναι χρήσιμη αφού πολλά μας διδάσκει, ίσως όμως ακόμα περισσότερο τώρα που έχουμε στραμμένο το βλέμμα σε εκείνους που διάγουν τον Αχέροντα να είναι περισσότερο επιβεβλημένη.

Γιατί όμως φίλοι μου θρηνούμε για το χαμό αυτών των ανθρώπων, των παιδιών αλλά και των υπολοίπων που σκοτώθηκαν σε αυτό το πολύνεκρο δυστήχημα; Μα θα πει κάποιος ότι ο θάνατός τους ήταν άδικος, πρόωρος, ότι ήταν αθώα θύματα κάποιων άλλων "υπευθύνων", ότι είναι κρίμα για αυτούς τους γονείς να θάβουν τα παιδιά τους και να πατούν το χώμα που τα σκεπάζει ή να μας καταλαμβάνει δέος και θλίψη όταν κοιτάζουμε τα δικά μας ζωντανά παιδιά και σκεφτόμαστε ότι θα μπορούσαν αυτά να είναι στη θέση τους.

Ποιός όμως θάνατος είναι ακριβοδίκαιος, ποιός θάνατος είναι ακριβόχρονος, ποιός θάνατος είναι ανεξάρτητος του σύμπαντος κόσμου οφειλόμενος αποκλειστικά στο θανόντα, γιατί να είναι λιγότερος ο πόνος του παιδιού που θάβει τους γονείς του και τι ακριβώς είναι αυτό που νιώθουμε όταν κοιτάμε τα δικά μας ζωντανά παιδιά μετά από ένα τέτοιο γεγονός; Πόνο, λύτρωση, δέος, θλίψη, ανακούφιση, χαρά; Μήπως όλα αυτά μαζί;

Αναρωτιέμαι τελικά ως πολιτισμός που σιγά αλλά σταθερά ακολουθούμε τα Δυτικοευρωπαϊκά πρότυπα ποιά παιδεία θανάτου αποκτούμε από μικροί. Πόσο πολύ διαφέρουμε σε αυτό το θέμα από τον αρχαίο πολιτισμό που κατοικούσε και φιλοσοφούσε στο ίδιο γεωγραφικό μήκος και πλάτος πριν από 2.500 χρόνια, που ελάχιστα κοινά έχουμε πια μαζί του. Γιατί δηλαδή ο θάνατος ο οποιος είναι μία φυσική συνέχεια της ζωής και από τον οποίο γεννάται ζωή τελικά να μας είναι τόσο ξένος, τόσο οδυνηρός (οποία παραφροσύνη και σχιζοφρένεια) και τόσο απεχθής. Όταν σε όλο μας το βίο ζούμε, συντηρούμαστε και υπάρχουμε επειδή σκοτώνουμε: τα ζώα, τα ψάρια τα φυτά για να τα φάμε. Σε όλη μας τη ζωή θανατώνουμε για να επιβιώσουμε, όπως άλλωστε συμβαίνει σε ολόκληρη τη φύση γύρω μας αφού αυτό επιτάσσουν οι κανόνες της φύσης. Και όμως όταν ο θάνατος χτυπήσει την πόρτα μας εμείς θλιβόμαστε, εξανιστάμεθα και κλαίμε.

Είναι σκάνδαλο καλοί μου φίλοι σε όλη μας τη ζωή να ασχολούμαστε με τη ζωή και αυτό το συμπλήρωμά της, το θάνατο που χωρίς το ένα το άλλο δεν υφίσταται να γυρνάμε την πλάτη με τρόμο και απέχθεια λες και αυτό δεν μας τρέφει. Τέτοιος παραλογισμός.

Γιατί όμως τότε τελικά πονάμε; Τι είναι αυτό που εμάς αλλά όπως έχει παρατηρηθεί και άλλα ανώτερα θηλαστικά προκαλεί πόνο η απώλεια του συντρόφου, του παιδιού, του γονέα, του όμοιου ή του άλλου; Γιατί το μεγαλύτερο σκάνδαλο εκείνου που καμμιά φορά γελά μαζί μας δεν είναι ότι δεν παιδευόμαστε με τον θάνατο και τον αγνοούμε ή τον απευχόμαστε. Το μεγαλύτερο σκάνδαλο είναι ότι σε ολόκληρο το αχανές, το μέχρι σήμερα (για εμάς) άδειο σύμπαν, σε αυτόν το κόκκο άμμου που το λέμε Γη αναπτύχθηκε ένα πρωτόγονο μα εξίσου αρχέτυπο με το φόβο αίσθημα: Η Αγάπη. Και αυτό το αρχέγονο αίσθημα είναι εκείνο που κάθε φορά αναδύεται ως πόνος απώλειας, ως ανάμνησης εκείνης της απόσχισης από το αρχέγονο είναι το θερμό αιθερικό που πλημμύριζει την ανώτερη ψυχική μας ύπαρξη. Μα ο θάνατος δεν είναι η αρχή ενός ταξιδιού προς εκείνη πάλι την κατάσταση; Δηλαδή ο θάνατος δεν ετοιμάζει την αθάνατη ψυχή μας για το αέναο ταξίδι της στο μορφικό είναι; Τότε γιατί τελικά ο πόνος; Αφού η ψυχή με το δημιουργό της συναντιέται. Έχει άλλωστε καμμία σημασία το ανθρώπινο δημαιούργημα (του χρόνου) ή του πόσο έζησαν ετούτη τη φορά σε τούτη τη γη αυτοί οι άνθρωποι στο άπειρο του ταξιδιού της ψυχής. Καμμία σημασία δεν έχει νομίζω τελικά. Και αν πονάμε το μόνο τελικά που σημαίνει είναι ότι είμαστε άνθρωποι και όχι Θεοί και έχουμε ακόμα πολύ δρόμο ακόμα.

ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ!


Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 22:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φοίνιξ ,….μέχρι ένα σημείο με βρίσκεις σύμφωνο μαζί σου, στο ότι δηλαδή χωρίζουμε τη ζωή από το θάνατο….και ακόμα κάτι πιο τραγικό συμβαίνει…. καθημερινά πεθαίνουν εκατοντάδες παιδία, όχι από ατύχημα, όχι από τις βόμβες…..μα γιατί δεν έχουν να φανέ ένα κομμάτι ψωμί….

Τα έχω πολυσκεφτεί, μιας και στην οικογένεια μου χάθηκε πολύ νωρίς κάποιος αγαπημένος..Πέραν της λύπης που νοιώθουμε, γιατί δεν θα τον ξανά δούμε, νομίζω πως κλαίμε… για μας τους ίδιους!

Ίσως και να σφάλω, το εύχομαι….μα έχω την εντύπωση πως ένα τέτοιο γεγονός *(Θανατος)φέρνει στην επιφάνεια, η καλλίτερα θα έλεγα… ξεσκεπάζει, κάτι που κουβαλάμε συνεχώς μέσα μας…

Τον ΠΟΝΟ!

Ας ευχηθούμε….καλό ταξίδι…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bikeboy
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 23:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bikeboy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί να πούμε... Μόνο ανατριχίλα και κόμπος στο λαιμό. Καλό ταξίδι...

May The Force Be With You!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

captain steven
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 23:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θεός να τους αναπάυσει εν ειρήνη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 23:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.............................
.............................
Οταν η λέξεις ειναι βαριές...


Υπάρχει η σιωπή...

Edited by - cat on 14/04/2003 23:55:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 23:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΥ ΤΟ ΧΩΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΚΕΠΑΣΕΙ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 00:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 00:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποτε οταν ημουνα μικρη ρωτησα την μητερα μου τι γινονται τα παιδακια οταν πεθαινουν...μου απαντησε πως γινονται αγγελακια και προσεχουν τα υπολοιπα παιδακια απο τον ουρανο, γινονται αστερια και το βραδυ φωτιζουν απο ειρηνη και γαληνη για να κοιμουνται τα υπολοιπα παιδακια ηρεμα....

Απο χτες ο ουρανος γεμισε με περισσοτερα αστερια ...απο χτες υπαρχουν περισσοτεροι φυλακες αγγελοι για τα παιδια αυτου του κοσμου...

Οι σκεψεις μας παντα μαζι τους....

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 10:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πριν από πολλούς αιώνες μια μάνα έχασε τον γιο της και δεν μπορούσε να αποδεχτεί αυτόν τον πόνο. Κάποια ημέρα άκουσε ότι υπήρχε ένας μεγάλος άγιος σε εκείνα τα μέρη και ότι, όπως φημολογούνταν, είχε την δύναμη να κάνει θαύματα.

Έτσι λοιπόν πήγε και τον βρήκε και τον παρακάλεσε να της φέρει τον γιο της πίσω. Ο σοφός άγιος της είπε ότι δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να το κάνει αρκεί αυτή να του έφερνε μια αλατιέρα από κάποιο σπίτι στο οποίο οι άνθρωποι που ζούσαν εκεί δεν θα είχαν νιώσει, άμεσα ή έμμεσα, την θλίψη του θανάτου κάποιου συγγενή τους ή φίλου τους.

Η μάνα ξεκίνησε με αγωνία αυτήν την αναζήτηση αλλά μέσα από αυτήν την αναζήτηση ανακάλυψε ότι ο πόνος και η θλίψη του θανάτου ήταν κοινά σε όλους τους ανθρώπους κι έτσι μαλάκωσε και η δική της θλίψη μέσα από την μεγάλη συμπόνοια που ένιωσε για τον πόνο των άλλων.

Αλατιέρα δεν βρήκε για να την επιστρέψει στον σοφό-άγιο αλλά η αναζήτηση την βοήθησε να βρει την ψυχική της ηρεμία και να αποδεχτεί το τρομερό αυτό γεγονός.

Ο σοφός αυτός άγιος ήταν ο Πρίγκιππας της Συμπόνοιας, ο Σιντάρτα Γκοτάμα Βούδας.

Καλό ταξίδι σε αυτές τις σαστισμένες ψυχές και συμπόνοια για αυτούς που θα ζουν τον θάνατο των αγαπημένων τους κάθε ημέρα για πολλά χρόνια ακόμα.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1088867
Maintained by Digital Alchemy