ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Πειραμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 19:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορουμε να βρουμε ολοι μας ενα ελαχιστο κοινο παρονομαστη
ενα σημειο οπου συμφωνουμε ολοι καποιες αληθειες οπου ολοι... μα ολοι θα συμφωνησουν.
Ποιες θα πρεπει να ειναι αυτες η αληθειες...
γραψτε οτι αληθεια θελετε.... ξεροντας οτι ειναι η αληθεια σας και περαστε τη σε αλλους πειστε οσους περισοτερους μπορειτε ...
στο τελος της εβδομαδας αν το τοπικ δουλεψει θα παρουσιαζεται η αληθεια της εβδομαδας ...μετα του μηνα και τελος αντε να πουμε οτι θα βρουμε την μονη αληθεια, την αληθεια μας, οπου ολοι συμφωνουμε...
το κοινο σημειο
Ελπιζω να βρουμε μια τετοια αν και πολυ αμφιβαλω...
τα λεμε

love for what is comming and forgivness for the past...

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 20:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ ωραία ιδέα drumx13!

Αντε λοιπόν στο τηλέφωνο...


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 22:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ξεροντας οτι ειναι η αληθεια σας και περαστε τη σε αλλους πειστε οσους περισοτερους μπορειτε ...

Γιατι να χρειαστει να πεισω καποιον για την αληθεια μου η εστω για αυτο που εγω θεωρω αληθεια αυτη την δεδομενη στιγμη?
Η αληθεια μου ειναι δικη μου...προσωπικη... την οποια μπορω να αντιπαραθεσω οποτε θεωρω αναγκαιο και ας την κρινουν οι αλλοι αν χρειαστει, ας την δεχτουν η ας την αποριψουν.

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 10:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Μαρα
η αληθεια σου ειναι πως η αληθεια του καθενος ειναι προσωπικη

ευχαριστουμε που τη μοιραστικες μαζι μας

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bubu
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 17:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τη δική μου αλήθεια θα την ονόμαζα την αλήθεια του "ΠΟΤΕ΄". Μεγαλώνοντας και θεωρώντας τον εαυτό μου ένα πολύ κοινωνικό πλάσμα είδα και ένιωσα συμπεριφορές τις οποίες κατά καιρούς τις κατέκρινα και έλεγα ότι ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να κάνω εκέινο ή το άλλο. Δυστυχώς όσο περνούσε ο καιρός έβλεπα ότι κατέρριπτα τα δικά μου απόλυτα ΠΟΤΕ. Στην αρχή απογοητεύτικα...ώσπου κατάλαβα ότι αυτή είναι η αλήθεια της Ζωής. Κατέκρινα απλά κάτι που δεν το ήξερα κάτι που το επεξεργαζόμουν μέσα από τις δικές μου περιορισμένες εμπειρίες...Αυτή η παραδοχή με οδήγησε σε μία άλλη απόλυτη παραδοχή "ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ".
Τώρα απλά περιμένω...περιμένω και άλλες εμπειρίες για την δική μου αλήθεια οι οποίες να με οδηγήσουν σε μία λιγότερο απόλυτη παραδοχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 17:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΑΠΟΠΕΡΝΕΤΕ. ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ "HE IS GOT A POINT".
ΣΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΗΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ, ΨΥΧΙΚΟ, ΘΕΟΣΟΦΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΘΡΑΥΣΜΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ. ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΝΟΗΜΑ Η "ΚΛΕΜΕΝΗ" ΑΥΤΗ ΦΡΑΣΗ. ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ. ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΝΔΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΙΣΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ, ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΗΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ. ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΜΑΣ ΜΟΝΑΞΙΑ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ. ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΛΟΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΙΣΤΑΣΑΝ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΙΚΟ ΑΥΤΟ ΤΑΞΙΔΙ.

## EΣΩ ΕΤΟΙΜΟΣ ##
## ΤΗΕ WRATH OF THE LION IS THE WISDOM OF GOD - WILLIAM BLAKE ##

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 17:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1163

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1175

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1114


ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
ΠΟΙΑ ΘΕΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝΑΜΕΣΑ
ΣΕ... "ΤΡΕΙΣ" ΑΛΗΘΕΙΕΣ!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ!ΑΛΗΘΕΙΕΣ
ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΜΙΑ.

ΑΝ ΘΕΣ ΚΙ ΑΛΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ....
ΔΕΝ ΕΧΩ.
ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΥΠΕΡΑΠΛΟΥΣΤΕΥΜΕΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΘΑ ΠΩ ΟΜΩΣ.
ΟΤΙ ΑΝ ΔΥΟ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΙ..ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ(ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙΤΟ ΟΥΣΙΩΔΕΣ ΕΔΩ)ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ....
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ.
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ.

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΣΠΑΣΗ

;

-ΒΑΒΕΛ...ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΕΝΑΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΦΙΛΟΣ...

-ΒΑΒΕΛ,ΘΑ ΠΩ.

ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ
(((((((*_*)))))))


*ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ Ο ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΟΣ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ...
ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ...
ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ...

Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ


Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 17/04/2003 17:38:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bubu
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 11:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

*ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ Ο ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΟΣ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ...
ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ...
ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ...

Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ


Vande!

Edited by - ΑΤΜΑ on 17/04/2003 17:38:43



Αγαπητή ΑΤΜΑ είπες την λέξη εμπιστοσύνη...Πόσο θα θέλαμε όλοι μας να δείξουμε εμπιστοσύνη και πόσα πράγματα μας την κλονίζουν?Πόσες φορές εμπιστευτήκαμε τον ίδιο μας τον εαυτό και πόσες φορές μας πρόδωσε? Είμαι άνθρωπος που δεν φοβάμαι τον πόνο και γιαυτό εμπιστεύτηκα στην πορεία της ζωής μου πολλούς ανθρώπους...απογοητεύτηκα πολλές φορές περισσότερες από όσες θα περίμενα...Στον αντίποδα αυτής της απογοήτευσης όμως υπάρχει και μία υπέρμετρη χαρά για αυτούς που με δικαίωσαν. Και δεν το λέω εγωιστικά γιατί μαζί με έμένα είμαι σίγουρη ότι και αυτόί χάρηκαν για την εμπιστοσύνη που τους έδειξα. Και κατέληξα στο εξής συμπέρασμα "πρέπει να δίνουμε χώρο και χρόνο στους ανθρώπους ...έτσι μόνο θα βρούμε όλοι μας την αλήθεια που μας ενώνει"
Άλλωστε όλοι όσοι είμαστε εδώ σε αυτή την γιορτή των απόψεων μοιραζόμαστε μια κοινή αλήθεια-ανάγκη ...να εμπιστευτούμε τα πιστεύω μας, τις απόψεις μας με όλους τους συνταξιδιώτες...

Να είσαι καλά να μας δίνεις φως αγαπητή ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 16:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το ξανασκεφτικα και λεω να προτεινω εγω το θεμα καθε φορα με μια ερωτηση....
... προς το παρον εχουμε ως κοινο σημειο αφου δυο συμφωνουν....
την εμπιστοσυνη...
για να συμφωνουν δυο σημαινει.... οτι κατι σημαινει...
το κραταμε και συνεχιζουμε
παμε λοιπον....
θεμα πρωτο..
Θεος
υπαρχει η οχι...
τι πιστευεται...?

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 19:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAT' ΑΡΧΗΝ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1161


ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ;

ΑΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΡΟΝΑΛΝΤΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΙΛHΣΟΥΜΕ ΜΕ ΚΟΙΝΗ ΒΑΣΗ;

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Edited by - ARCHON on 18/04/2003 19:13:12

Edited by - ARCHON on 18/04/2003 19:15:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 22:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραιο θεμα , αληθεια ,τι ειναι αληθεια;
Θα πρεπει να εχουμε απαντησει σε αυτο το ερωτημα πριν "δημιουργησουμε" την αληθεια μας ;
Γιατι καθε ανθρωπος εχει τι δικη του αληθεια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 03:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..OTAN TO"EΓΩ"
ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΕ -ΙΣΜΟΣ.
ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ,
ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ + ΑΛΗΘΕΙΑ...


Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 04:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άλλο εγω-ισμός και άλλο εγω-κεντρισμός όμως


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 05:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H MARA EGRAPSE....
quote:
Γιατι να χρειαστει να πεισω καποιον για την αληθεια μου η εστω για αυτο που εγω θεωρω αληθεια αυτη την δεδομενη στιγμη?
Η αληθεια μου ειναι δικη μου...προσωπικη... την οποια μπορω να αντιπαραθεσω οποτε θεωρω αναγκαιο και ας την κρινουν οι αλλοι αν χρειαστει, ας την δεχτουν η ας την αποριψουν.

GEIA SOU YDROXOARAAAA ATHANATH!!!!!!!!!!!!!!
EPREPE NA PERIMENW AYTHN THN APANTISH APO MIA YDROXOAAA!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 15:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αληθεια
μπορουμε να πουμε ισως για τα μικρα πραγματα, και τα πολυ συγκεκριμενα!

"μαμααα, εκανα κακα!" -ειναι αληθεια οτι εκανε κακα του...
"θελω την ελευθερια μου" -? ειναι αληθεια αυτο που θες?

νομιζω λοιπον, οτι επειδη ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να εχεις αληθεια στα μεγαλα και αφηρημενα πραγματα, και εννοω για αντικειμενικη αληθεια, ειναι καλυτερο να σχηματισεις ενα προσωπικο πλαισιο της αληθειας σου -της προσωπικης, και να προσπαθησεις να το διευρυνεις, κρατωντας ομως παντα το ιδιο πλαισιο.
αλλιως, η αληθεια σου με την αληθεια του αλλου και του παραλλου κλπ. μπλεκονται και δεν γνωριζεις πλεον τιποτα! περι αληθειας.

λιλιθ η πρωτη γυνεκα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 16:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σύμφωνα με τις σύγχρονες κοινωνικές επιστήμες, μεταξύ δύο ατόμων που ήταν παρατηρητές ενός γεγονός υπάρχουν τρεις αλήθειες..

Η αλήθεια του ενός
Η αλήθεια του άλλου και
Η πραγματική αλήθεια, το τι πραγματικά συνέβη δηλαδή..

Σύμφωνα λοιπόν και πάλι με την κοινωνιολογία για να μπορεί ένας άνθρωπος να φτάσει να ταυτίσει την αλήθεια του ιδίου με την πραγματική αλήθεια του γεγονότος θα πρέπει να είναι tabula rassa δηλαδή άγραφο χαρτί κάτι το οποίο ιδίως στις μέρες μας είναι (σχεδόν) ανέφικτο...


**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2003, 08:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν βλέπεις ένα Ηλιοβασίλεμα, δεν χρειάζεται να ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ στο ηλιοβασίλεμα….Είναι εκεί!

Μόνο ένας Τυφλός, που δεν είδε ποτέ του ένα Ηλιοβασίλεμα, αν κάποιος του το εξηγήσει, του το περιγράψει…πιστεύει στην ύπαρξη του…

Το παραπάνω…. ισχύει παντού...η αλήθεια, δεν αποτελει εξερεση!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2003, 21:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πρωτη εβδομαδα
quote:
προς το παρον εχουμε ως κοινο σημειο αφου δυο συμφωνουν....
την εμπιστοσυνη...
για να συμφωνουν δυο σημαινει.... οτι κατι σημαινει...
το κραταμε και συνεχιζουμε

δευτερη εβδομαδα:
αληθεια ...ολοι ξερουμε τη λεξη και κανεις δεν ξερει την αληθεια ..
και αυτο που θα βρουμε θα εχει καταληξη - ισμος
keep going brothers...keep going

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2003, 22:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η κόκκινη καρδούλα που χτυπά δρουμ είμαι σίγουρος πως χτυπά σε όλους τους ανθρώπους, ανεξάρτητου φίλης, χρώματος και πιστεύω, πλούσιου η φτωχού, υπηκόου η βασιλιά…
Βέβαια υπάρχουν και λίγες περιπτώσεις ανθρώπων που η επιστήμη κρατάει με εξωτερικές μηχανές στη ζωή…μα συνήθως είναι για λίγο καιρό…

Άλλο ένα πράγμα, είναι πως αυτό το σώμα που αυτή η καρδιά ποτίζει με αίμα, φθείρεται, θα ζήσει ακόμα λίγα χρόνια, αν όλα πάνε κατ ευχή, μα είναι σίγουρο πως κάποια στιγμή δεν θα μπορέσει να αντεπεξέλθει… στις ανάγκες τις ζωής! Και εδώ πάλι, ίσως η επιστήμη καταφέρει να επιβραδύνει η κάνει να ζήση ο άνθρωπος λίγα χρόνια παραπάνω….μα έτσι όπως ζούμε είναι σχεδόν αχρείαστα…

Άλλη μια βεβαιότητα, είναι πως ΕΡΕΥΝΩ κάθε στιγμή…Έχω το ΝΟΥ πάντα ανοιχτό σε κάθε άνθρωπο, σε κάθε γνώση, σε κάθε έρευνα….και αν θέλεις, εξέτασε το…
Με ανοιχτό Νου και Καρδιά… καθώς προχωρώ, μαθαίνω συνεχώς στη ζωή…και πεθαίνω συγχρόνως…. σε ότι έμαθα…….. είναι σαν να είναι ανοιχτοί…μαζί και οι ΟΥΡΑΝΟΙ….

Ξέρεις γιατί?

Μήπως αν ζούμε στιγμή με στιγμή, συμβαίνει το ίδιο και με το θάνατο? Δεν είναι τελειωτικός δηλαδή?

Ουτοπία? ….Ίσως… μα σίγουρα λιγότερο από κάτι άλλες που ακούγονται στην εκκλησία… Αν τα λόγια που έγραψε ο Ήλιος, από το κρυφό ευαγγέλιο του ΘΩΜΑ…. είναι του Χριστού..

quote:
22.Ο Ιησους,βλεποντας τα βρεφη να θηλαζουν,ειπε στους μαθητες,'αυτα τα βρεφη που θηλαζουν,ειναι σαν εκεινους που εισερχονται στην Βασιλεια.'
Και οι μαθητες ρωτησαν,'και εμεις αν ειμαστε βρεφη,θα εισελθουμε στην Βασιλεια?'
Ο Ιησους απαντησε,'οταν κανετε τα δυο ενα,οταν κανετε το εξω οπως το μεσα και το μεσα οπως το εξω,και το ανω οπως το κατω και το αντιστροφο,οταν κανετε το αρσενικο και το θηλυκο ενα και το αυτο,ετσι που το αρσενικο να μην ειναι μονον αρσενικο,και το θηλυκο να μην ειναι μονον θηλυκο,οταν διαμορφωσετε οφθαλμους στη θεση του οφθαλμου,χερι στη θεση του χεριου,ποδι στην θεση του ποδιου και εικονα στην θεση της εικονας,τοτε θα εισελθετε στην Βασιλεια.'
Απο το αποκρυφο ευαγγελιο του θωμα.

Τότε…. Καλή ΜΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 01:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστός ανέστη
Χρόνια πολλά σε όλους

Για τα θεωρητικά πράγματα, που είναι άσχετα με τις πρακτικές ανάγκες της καθημερινότητας, για τις ιδεολογίες δεν μπορεί να υπάρξει αλήθεια. Μόνο πίστη και άποψη μπορεί να υπάρξει. Αντίθετα, η αλήθεια είναι εφικτή μόνο για τεχνικά ζητήματα, για πρακτικά ζητήματα. Αν μπορούσε να υπάρξει μια εξαίρεση (και μοναδική) πάνω σε αυτό το σκεπτικό, τότε θα έλεγα πως μια μεγάλη αλήθεια είναι αυτή που είπε ο ίδιος ο Σωκράτης με την περίφημη φράση του "εν οίδα ότι ουδέν οίδα (ένα πράγμα γνώρισα, ότι δε γνωρίζω τίποτα)"

Είμαστε έτοιμοι;
Χαμογελάστε παρακαλώ.
ΚΛΙΚ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 17:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νους και καρδια...πνευμα και υλη , ενωση και φθορα....ζωη και αληθεια που υπαρχει με καταληξη -ισμος που ερχετε απο το εγωισμος...
Κοινος τοπος το ζητουμενο(θεος) εστω και για λιγο για να παρουμε δυναμεις και να συνεχισουμε...
τα λεμε


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ge_pa
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 19:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ge_pa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
den yparxei alhueia para mono alhtheies kai makria apo to dogma

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 00:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι γειά σας.
Σχετικά με την αλήθεια.
Πιστεύω πως έχει τρεις μορφές.
Α. Την πραγματική αλήθεια,(που δεν θα την μάθει ποτέ κανείς μας,ενζωή).
Β. Την υποκειμενική αλήθεια.
Γ. Την αντικειμενική αλήθεια,(που είναι η πιό δύσκολη),γιατί πρέπει να καταλάβουμε πως για να κατηγορήσουμε ή να κρίνουμε κάποιον απ'τα χρώματα της αύρας του το βλέμμα μας περνάει πρώτα μέσα από ... τη δική μας αύρα.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jason
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 16:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jason  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΗΘΕΙΑ = Α(στερητικό) + ΛΗΘΗ

Αν είναι σωστή η παραπάνω σύνθεση (ΑΝ) τότε η αλήθεια είναι μία και πραγματική. Είναι αυτό που ήταν είναι και θα είναι πάντα, πέρα από χρόνο και τόπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 19:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας απο το φωτεινο ελσινκι
Οσοι αγαπουν το φως σιγουρα θ αγαπουν και την αληθεια..
την αληθεια μπορεις να την δεις στο βλεμμα του ανθρωπου που την ψαχνεις
και στα ματια των παιδιων.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ υπαρχει σε οτι μας περιβαλλει περιτρανη αποδεικνυει την υπαρξη του ΠΛΑΣΤΗ.
Ο αντιποδας της αλη8ειας το ψεμα χρεισημοποιητε απο ατομα που φοβουνται τησ συνεπειες της ΑΛΗ8ΕΙΑΣ τους με αποτελεσμα το ενα ψεμα να καλυπτει το αλλο μια ατελειωτη αλυσιδα, που στο τελος γινεται 8ηλεια.
Φυσικα η αλη8εια δεν αρεσει σε πολλους και ποναει μερικες φορες αλλα ατομα τα οποια εχουν δομησει τους ευατους τους απο ΔΥΝΑΤΗ 8εληση ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΥς περα απο τα υλικα και εφημερα ,ειναι ετοιμα να δεχτουν την αλη8εια και την κριτικη.
Αυτο βεβαια προυπο8ετη προσωπικη ημερισια αυτοκριτικη.. αυτοπαρατηρηση και ενδοσκοπηση.
Τελος οι ακεραιοι χαρακτηρες οι εχωντες πορεια προς το φως υπαρχουν δρουν και βασιλευουν μεσα στην ΑΛΗ8ΕΙΑ.
ΗΡ8Α ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΜΨΗ ΠΑΩ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΛΑΜΨΗ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy