ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 έκτρωση ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 20:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα ζήτημα που αγκίζει όλους μας και που έχει πολλές πλευρές είναι και το θεμα του ηθικοού προβληματισμού πάνω στο δικαίωμα που μας δίνει η επιστήμη και που τελικά κάνουμε χρήση ,του να κάνουμε έκτρωση . Αναρωτιέμαι κατα πόσον όμως κάτι τέτοιο είναι "δολοφονία" ? Η θέση μου στηρίζεται στο ότι το έμβρυο ουσιαστικά δεν έχει προσωπικότητα και το μόνο που έχει είναι καποια γενετικά χαρακτηριστικά και για να μην είμαι απόλυτος έχει ελάχιστες λέξεις γραμένες στη λευκή σελίδα του μυαλού του και του εαυτου του . Δεν είναι ακόμη "άνθρωπος" με την ολιστική σημασία όρου . Από την άλλη όμως σκεφτείτε και αυτό : οι επιστήμονες λένε ότι κάποιοι χιμπαντζήδες με την κατάληλη εξάσκηση έχουν καταφέρει να φτάσουν σε νοητικό επίπεδο ενός 4χρονου παιδιού . ας υποθεσουομε εμείς ότι ο συνηθισμένος χιμπαντζής φτάνει το πολύ στο επίπεδο ενός παιδιού ενός μήνα... αυτο΄μας δίνει το δικαίωμα να εξισώνουμε τα δύο "όντα" και να σκοτώσουμε αυτό το παιδί με την ίδια ευκολία που θα σκοτώναμε ένα ζώο που στην προκειμένη περιπτωση είναι ο χιμπαντχζής ?
αδιέξοδο...
τί πιστεύετε ?


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 21:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Είναι όντως πολύ δύσκολο να αποφανθούμε το εάν πρέπει ή όχι να γίνονται οι εκτρώσεις.

Είναι μια επέμβαση του ανθρώπου στην πορεία μιας ψυχής που μόλις έχει αρχίσει το δρόμο της στη συγκεκριμένη ενσάρκωση. Πόσο ξέρει η ψυχή πριν ενσαρκωθεί ότι το περιβάλλον που διάλεξε για οικογένειά της θα την διώξει πριν προλάβει να γεννηθεί στον κόσμο μας; Και ουσιαστικά να της στερήσει το μάθημα που θα έπαιρνε από τη συγκεκριμένη ζωή; Μήπως είναι μια αρχάρια ψυχή; Γιατί ενσαρκώνεται σε αυτά τα δεδομένα; Πληρώνει κάρμα; Αυτές είναι κάποιες δικές μου απορίες σχετικές με την είσοδο της ψυχής σε ένα σώμα που προορίζεται να πεθάνει.

Ωστόσο αν το δούμε το θέμα σε μεγαλύτερη κλίμακα, σαν μία από τις πολλές περιπτώσεις ύπαρξης ζωής - θανάτου των ανθρώπων, βλέπω ότι κι αυτό αποτελεί κλίμα του γενικότερου μηχανισμού που θέτει τη ζωή και την δράση των ανθρώπων σαν ένα εργαστήρι, όπου σπάνε γυαλιά, κολλάνε γυαλιά, υγρά χύνονται, ουσίες αναμυγνύονται, ώστε ο αλχημιστής (ανθρωπότητα) να φτάσει κάποια στιγμή στην ποθούμενη φιλοσοφική λίθο.

Αντικρύζοντας το θέμα από κάποια άλλη πιο κοινωνική σκοπιά, πιστεύω ότι η ύπαρξη των εκτρώσεων (όπως και πολλών άλλων συχνά δυσάρεστων συμβάντων), είναι κάτι που δεν μπορεί απλά να σταματήσει γιατί είναι κακό ή παράνομο. Στηρίζει πάνω του τη λειτουργία πολύ δυνατών κοινωνικών εννοιών (π.χ. κοινωνική υπόληψη, φόβος για τη γέννηση αρρώστου παιδιού, ανωριμότητα για να γίνει κάποια μητέρα, οικονομικό πρόβλημα, κ.λ.π.), οπότε για να σταματήσει να υπάρχει, δεν πρέπει να υπάρχουν και ο λόγοι που το συντηρούν.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 23:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H εκτρωση ειναι δολοφονια.
Οι Νομοι αποφασισαν την ενσαρκωση μιας ψυχης,και ο μονος λογος που δικαιολογει την εκτρωση,ειναι θανατος εμβρυου,ανωμαλιες που δεν θα ειναι συμβατες με την ζωη,και κινδυνος θανατου για την μανα.
Θελει προφυλαξη,για να μην γινεται συλληψη οταν δεν ειναι επιθυμητη.
Αυτο νομιζω,σε πρωτη φαση.
Κι αυτο,γιατι,οπως γραφουν οι σοφοι,γεννα μεγαλο πονο στην ψυχη του εμβρυου,και κακο καρμα για την μανα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 23:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα
Τ-Seeker ανοιξες ενα θεμα που οπως πολυ σωστα ειπες αγγιζει ολους.Γι'αυτο και θα πρεπει να προσεγγιζεται με προσοχη,μιας και πολλοι μπορουν να διαβασουν αυτα τα οποια γραφονται.Αμαλια η προσεγγιση σου ειναι πολυ καλη διοτι το αντιμετωπιζεις απο πολλες οπτικες.
Εγω θα σταθω στην πρωτη σου προσεγγιση.Πραγματι μια ψυχη εχει αρχισει το ταξιδι της καθοδου προς την υλη.Εχει σχηματισει το νοητικο της σωμα και αρχιζει καθ'ολη την διαρκεια της κυοφοριας να σχηματιζει το παχυλο της σωμα.
Εδω πλεον εχουμε ενα "εργο" στο κυριοι πρωταγωνιστες ειναι δυο:η μητερα και το κυοφορουμενο ενβρυο.Και οι δυο ξεχωριστες ψυχες.
Η υπο διαμορφωση εκδηλωση της ψυχης στην παχυλη υλη σταματαει βιαια το ταξιδι της.Το να ασχοληθει καποιος με το αν ηταν επιλογη της ψυχης αυτη η διακοπη ειναι ανωφελο μιας και ειναι λιγο δυσκολο να το ζησουμε με την παρουσα συνειδηση μας.Το μονο ισως που μπορουμε να κανουμε ειναι να βιωσουμε τον πονο αυτης της Ψυχης σε ψυχονοητικο πεδιο, εαν και εφοσον μπορουμε να κινουμαστε συνειδητα σε αυτα.Αλλα αυτο δεν εξηγει τους λογους.
Μπορουμε βεβαια ακαδημαϊκα τελειως να αναρωτηθουμε:Ειναι καρμα μηπως? Μα τα παντα ειναι καρμα.Κι ομως πως μπορει καποια ψυχη να ξεπληρωσει καρμα σε ενα αλλο πεδιο εκτος απο αυτο της παχυλης υλης?Αλλα κι αν ακομα υπηρχε αυτη η δυνατοτητα, τοτε ποια Ψυχη θα "δενοταν" με ενα τετοιο δυνατο καρμικο δεσμο(υποχρεωνοντας την μητερα να γινει δολοφονος) πριν ακομα γινει προσωπικοτητα(στην παχυλη υλη)?
Ας μεινουμε σε αυτο το οποιο μπορει σε εμας(προσωπικοτητες) να συμβει: κι αυτο ειναι να αφαιρεσουμε το δικαιωμα σε μια ψυχη που εχει κανει ενα μακρυ ταξιδι να εκδηλωθει στην υλη και αυτο μαλιστα να το κανουμε βιαια.Ειναι μεγαλος ο πονος που αυτη η Ψυχη εισπρατει απο εμας και πρεπει να μας ανταποδωθει.Διοτι στην περιπτωση της εκτρωσης η μητερα ειναι αυτη που κραταει το μαχαιρι κι οχι το εμβρυο.
Δηλαδη της δοθηκε η δυνατοτητα να ερθει στην υλη και να ξεπληρωσει καρμα.Πως αυτη στερει απο καποιον αλλον το δικαιωμα να κανει το ιδιο και περιμενει να μεινει "ατιμωρητη"?
Να γιατι δογματα(θρησκειες) απαγορευουν την εκτρωση...οχι γιατι θα αλλαζε ο κοσμος...ειμαστε αρκετα εφημεροι ωστε να μπορουμε να συνηθιζουμε παντου...αλλα γιατι αυτοι που τα δημιουργησαν γνωριζαν και πρεπει να προστατεψουν και αυτον που δεν γνωριζει...
Αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα.Το θεμα ειναι εμεις τι κανουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 01:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι,
Πριν αρχίσω θα ήθελα παρατηρήσω ότι αυτό που ονομάζουμε "σωστό" αλλάζει αναλόγως αν το εξετάσουμε από ηθικής, από κοινωνικής, από νομικής ή από ιατρικής απόψεως. Και το συγκεκριμένο θέμα που τίθεται είναι ένα από τα κλασικά διλήμματα της σύγχρονης εποχής στα οποία δεν μπορούμε να δώσουμε μία και ξεκάθαρη απάντηση. Θα προσπαθήσω λοιπόν να δω το θέμα κάτω από το πρίσμα των δικών μου απόψεων, οι οποίες αναπόφευκτα είναι επηρεασμένες, λόγω επαγγέλματος, από την ιατρική άποψη για το θέμα. Έτσι λοιπόν, ιατρικώς, ακόμη και το ζυγωτό, το κύτταρο δηλαδή που προκύπτει από την ένωση ωαρίου και σπερματοζωαρίου, θεωρείται ανθρώπινος οργανισμός διότι περιέχει εν δυνάμει όλα εκείνα τα στοιχεία που θα οδηγήσουν αργότερα στην ανάπτυξη του ανθρώπου. Η άποψή μου αυτή είναι κατηγορηματική κι επιμένω σ' αυτή για να δηλώσω ότι, το γεγονός ότι η έκτρωση θεωρείται "νόμιμη" έως κάποια ηλικία του εμβρύου (αυτή αλλάζει κατά καιρούς) είναι απλά μια νομική υποχώρηση της ιατρικής κάτω από το βάρος των κοινωνικών απαιτήσεων. Ξαναλέω λοιπόν ότι, για την επίσημη Ιατρική, η έκτρωση, όταν δεν υπάρχουν συγκεκριμένες ενδείξεις--δηλαδή να κινδυνεύει η ζωή της μητέρας, όπου και πάλι είναι υπό συζήτηση--είναι απαράδεκτη πρακτική, η οποία μάλιστα κρύβει και πολλούς κινδύνους διότι δεν παύει να είναι μία χειρουργική επέμβαση με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 01:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την απάντηση στο συγκεκριμένο θέμα θα μπορούσε να μας την δώσει καλύτερα ένα έμβρυο.

"Αυτό που οι γιατροί λένε "διακοπή της κυήσεως" είναι η δολοφονία μου!
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΤΥΡΙΚΟΣ. Αγωνίζομαι για δύο-τρεις ώρες να κρατηθώ στη ζωή, η καρδιά μου πάλλεται με πείσμα!"

Απόσπασμα από τον όρκο του Ιπποκράτη
"Δεν θα δώσω σε κανέναν φάρμακο θανάσιμο,ούτε τέτοια συμβουλή, ούτε σε γυναίκα θα δώσω εκτρωτικό φάρμακο "

"Μήπως θα κάνουν στη μητέρα μου έκτρωση προσταγλανδίνης για να με αποβάλλει "αυτόματα";"

"Ή μήπως της δώσουν πρώτα ένα χάπι (RU-486 ή Mifepristone), που με σκοτώνει με πείνα και ασφυξία, ώστε να αποβληθώ μετά νεκρό με χρήση προσταγλανδίνης;"


"Μήπως θα με κομματιάσουν ζωντανό, μέσα στην κοιλιά της μητέρας μου, μ' ένα τροχισμένο γυριστό μαχαίρι;"

"Μήπως ο γιατρός ανοίξει την κοιλιά της μητέρας μου, με βγάλει και με σκοτώσει αμέσως, ή με πετάξει σε κουβά μέχρι να πεθάνω;"

"Μήπως ο γιατρός, με μια σύριγγα, αναρροφήσει λίγο αμνιακό υγρό; για να εκχύσει αλάτι που θα με κάψει ζωντανό;
Τότε θα πονάω φρικτά, ώρες και ώρες, ώσπου να ξεψυχήσω!"

Όπως πάντα, όταν πρόκειται για ανήθικες δραστηριότητες, η μυστικότητα στις υπεύθυνες πλευρές είναι θεμελιώδης.
Όταν μια γυναίκα θανατώνει το παιδί της, το κάνει υπό την προστασία μιας ασπίδας μυστικότητας που παρέχεται από τη νομική εξουσία.

Είμαστε έτοιμοι;
Χαμογελάστε παρακαλώ.
ΚΛΙΚ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 08:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μη φτανουμε σε ακροτητες ...
εν ονοματι καποιας Ανθρωπινης ψχς και ενος θεου που.... τελος παντων...
δεν μπορουμε να καταδικασουμε μια 17 χρονη που εμεινε εγκυος γιατι γνωρισε τον ερωτα τελειως απροετοιμαστη απο σχολειο οικογενεια...
Την καταδικαζουμε να μηνει αμωρφωτη να ορισει την ζωη της γυρω απο την ζωη ενος αλλο ανθρωπου και κοτσαρουμε ως επιχειρημα λογια λογια λογια...
Θελεται κυριοι να γενησει το παιδι της η 17χρονη υιοθετηστε το, κοψτε της συνταξη αναλαβεται τα εξοδα του καντε κατι οχι μονο να κρινεται...
Δεν μπορειτε.... ε τοτε αφηστε την να κανει την επιλογη της και να κριθει γιαυτο απο τον θεο της...
Ειναι τραγικο να οριζουμε οτι επηδει υπαρχει ψχ ή ενα κακο καρμα ή αλλες τετοιες ανοητες ανθρωπινες μπουρδες, αποκυηματα φαντασιας καποιων απο το παρελθον να αποφασιζουμε τι θα κανει με την ζωη του, με το σωμα του, ενας ανθρωπος.
Μπορουμε να βοηθησουμε αν μπορουμε να το κανουμε εγω δεν μπορω..
Αλλα ας σταματησουμε την ηθικολογια επι του θεματος διοτι κανεις απο το ιερατειο ,την επισημη θρυσκεια, καποιας χωρας απο αυτες που ειναι κατα των εκτρωσεων δεν ειναι γυναικα...
μπορει να ντυνονται παρομια με ριχτα και να φορουν χαιμαλια στα λαιμα τους αλλα γυναικες δεν ειναι...
Και μια προταση...
Αντι να ποινηκοποιουμε την εκτρωση και να φωρτωνουμε την ευθηνη και της ενοχες στην γυναικα να κοβουμε τα πουλια των αντρων που σπερνουν τετοια προβληματα.
ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ
drumx13

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 10:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέρα από την πλάκα, έχεις δίκιο. Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να υπάρχουν άντρες που χωρίς να το καλοσκεφτούνε δηλώνουν ότι το προφυλακτικό τους ενοχλεί και δεν θέλουν να το φορέσουν, ή ότι "αχ αγάπη μου, μου αρέσεις τόσο πολύ που δεν κρατήθηκα!" και τέτοια.
Δηλαδή εάν μετά από αυτή την "τρυφερή" δηλωσούλα, η γυναίκα μίνει έγκυος και αναγκαστεί να ρίξει το έμβρυο, η γυναίκα θα φέρει πάνω της όλη την ενοχή της πράξης; Αδικο, αλλά αυτό γίνεται. Και σε τελική ανάλυση ο ασυγκράτητος εραστής άντε να δώσει κι ένα κατοστάρικο για να πάει η κοπέλα σε καλό γιατρό και η ευθύνη έφυγε από πάνω του!!! Απίστευτο; Κι όμως συμβαίνει!

αυτή...που τα κατάφερε!

Edited by - amalia on 30/04/2003 22:45:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 14:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους
Αγαπητε Drumx13 λενε οτι η πιο σκληρη κριση ειναι μια ολοκληρωμενη περιγραφη.Θες να κρινεις; τοτε απλα προσπαθησε να περιγραψεις.Οχι να δικασεις.
Το τι θα κανει ο καθενας στην ζωη του ειναι δικια του αποφαση και ευθυνη.Το αν αυτη η πραξη του ειναι σωστη ή λανθασμενη θα το κρινει ο ιδιος με βαση το στοχο που θελει να επιτυχει.
Στην περιπτωση της 17χρονης λοιπον: το πως θα εξελιχθει η ζωη της(οπως εσυ λες) ειναι αποτελεσμα της αποφασης της εκεινη την στιγμη.Συμφωνω.Η οποιαδηποτε επιλογη της ειναι λανθασμενη ή σωστη;Αυτο δεν θα το κρινω εγω.Αυτο που μπορω να κανω πριν και μετα την επιλογη της ειναι να της δωσω αγαπη.Αυτο σιγουρα δεν μπορω να το κανω οργισμενος αγαπητε μου φιλε.
Κι ομως πριν λειτουργισω με ευχολογια(κατοπιν εορτης) θα πρεπει πριν φτασει σε αυτο το σημειο,και εφοσον μου ζητηθει, να περιγραψω πως λειτουργει.Αν ημουν γιατρος θα μιλουσα ιατρικα.Αν ημουν παπας θα μιλουσα παπαδιστικα.Αν ημουν ο πατερας θα μιλουσα κατα το δοκουν της προσωπικοτητας μου.Αλλα δεν ειμαι τιποτε απο ολ'αυτα.Ειμαι ενας ανθρωπος που προσπαθει να αντιληφθει τα νοητα που οριζουν την ζωη του.Και ακριβως με αυτην την γλωσσα μιλησα και θα μιλαω.
Σκεψου οτι μπορει να διαβαζουν αυτα τα οποια γραφουμε ανθρωποι οι οποιοι ειναι εν δυναμει πατερες ή μανες που θα φτασουν σε ενα τετοιο διλλημα.
Μην μπερδευεις τα ιερατεια και τους καθε λογης ηθικοπλαστες.Ο καθενας διαμορφωνει τον κοσμο του.Αστους να ζησουν στον κοσμο τους.Γιατι αν τους καταδικαζεις τοτε σε τι διαφερεις απο εκεινους;
Ας ειμαστε στο μετρο που μπορουμε φωτεινοι οι ιδιοι ωστε να μπορουμε να δινουμε φως στους αλλους οτι και αν εχουν κανει...

με εκτιμηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 14:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WS APANTHSH STO OLO 8EMA DIABASTE TO BIBLIO:GRAMMA S ENA AGENNHTO P
AIDI KI ENA ASTRO. THS MARIAS LAMPADARIDOU PO8OU NOMIZW.
KATA THN DIKH MOU APOPSH TO EMBRYO EXEI ZWTIKOTHTA APO THN WRA THS SYLLHPSHS.
ENDIAFEROUSA H APOPSH THS AMALIAS...

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 14:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WS APANTHSH STO OLO 8EMA DIABASTE TO BIBLIO:GRAMMA S ENA AGENNHTO P
AIDI KI ENA ASTRO. THS MARIAS LAMPADARIDOU PO8OU NOMIZW.
KATA THN DIKH MOU APOPSH TO EMBRYO EXEI ZWTIKOTHTA APO THN WRA THS SYLLHPSHS.
ENDIAFEROUSA H APOPSH THS AMALIAS...

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 16:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστός ανέστη.

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να χαίρομαι η να λυπάμαι που δεν είμαι τόσο προχωρημένο άτομο ώστε να παίρνω αποφάσεις για την ζωή κάποιου ανθρώπου (ανθρώπινο έμβρυο). Γι` αυτό που είμαι σίγουρος είναι πως αν μπορούσε να ακούσει κάποιος ένα έμβρυο την ώρα της εκτελέσεώς του, θα άκουγε αυτό:
«Λυπηθείτεμε πονάω, δε ξέρω αν θα κόψετε το πουλί του πατέρα μου η αν θα καταδικάσετε ισόβια και θα στείλετε στο κορυδαλλό την μάνα μου. Αυτό που ξέρω είναι πως κι εγώ έχω ψυχή, έχω καρδούλα όπως όλοι σας και δεν υποφέρω τους πόνους μέχρι να σταματήσει η καρδιά μου να χτυπά»

Είναι κανείς που αμφιβάλει ότι ο θάνατος του είναι μαρτυρικός????

Τελικά καλύτερα να είμαι οπισθοδρομικός παρά προχωρημένος και οργισμένος χωρίς να ξέρω το γιατί.
Όσο για το θεό και τα εγκλήματα μας, καλύτερα να το συζητήσουμε σε κάποιο άλλο topic.

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω κάτι που είπε ο φίλος morent11
«Αν ημουν παπας θα μιλουσα παπαδιστικα.Αν ημουν ο πατερας θα μιλουσα κατα το δοκουν της προσωπικοτητας μου.Αλλα δεν ειμαι τιποτε απο ολ'αυτα.Ειμαι ενας ανθρωπος που προσπαθει να αντιληφθει τα νοητα που οριζουν την ζωη του.Και ακριβως με αυτην την γλωσσα μιλησα και θα μιλαω.»

Ακούστε τους όλους αλλά ακουστέ και το έμβρυο.


Είμαστε έτοιμοι;
Χαμογελάστε παρακαλώ.
ΚΛΙΚ


Edited by - notis_29 on 30/04/2003 17:01:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 22:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η 17χρονη,μπορει να δωσει το παιδι της σε μια ατεκνη οικογενεια-παμπολλες-για υιοθεσια,κι οχι να το σκοτωσει.
Αν τα 'πουλια',ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΛΑΣΤΙΧΟ,υπαρχει και προφυλακτικο για τον γυναικειο κολπο,σπερματοκτονες αλοιφες,και αλλα .
Ο επιπλεον πονος δεν χρειαζεται,γιατι ειναι ηδη περισσευουμενος στον πλανητη.

Edited by - Helios on 01/05/2003 22:49:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 22:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Οταν μια γυναίκα απροετοίμαστη για διάφορους λόγους να φέρει ένα παιδί στον κόσμο, βρίσκεται με τον ένα τρόπο ή τον άλλο στη θέση να κάνει την επιλογή, τότε δυστυχώς το μεγαλύτερο βάρος της επιλογής αυτής πέφτει πάνω της. Από τη μία έχει τη χαρά της δημιουργίας, από την άλλη τη λύπη της καταστροφής.

Είναι όντως ιερό το χάρισμα της γυναίκας να μπορεί να φέρει ένα παιδί στον κόσμο, όσο και βαρύτατο το γεγονός ότι κοινωνικά φέρεται εκείνη στο μεγαλύτερο μέρος υπέυθυνη για την τύχη του παιδιού αυτού. Ετσι, έρχεται αναγκαστικά μπροστά σε ένα δίλλημα εσωτερικών ενοχών (σε περίπτωση που σκοτώσει αυτό το παιδί) και εξωτερικών δυσκολιών (αν το κρατήσει), που κάποιες φορές μπορεί να αποτελέσουν δυσβάσταχτες κοινωνικές συνέπειες, που θα την αναγκάσουν να αναθεωρήσει σε μεγάλο βαθμό το πλάνο για τα σχέδια της μελλοντικής κοινωνικής - τουλάχιστον - ζωής της.

Μια βραδυά "απρόσεχτου έρωτα", που αρκετά συχνά το πάθος του σώματος (και των δυο) κρύβει τις φωνές προειδοποίησης, αποτελεί το άνοιγμα μιας ψαλίδας με τεράστιες συνέπειες. Που κοινωνικά τουλάχιστον θα τις σηκώσει η γυναίκα, δεδομένου βέβαια (κι αυτό δεν αποτελεί ελαφρυντικό) ότι το ξέρει πολύ καλά η ίδια. Ας σκεφτούμε λοιπόν πριν από την πράξη την πιθανή κατάληξη της αυθόρμητης άφεσής μας σε μια ερωτική πράξη που ίσως έχει τέτοιες συνέπειες.

Ωστόσο, τι να πει κανείς σε νεαρότερα άτομα, όπου - και αυτό με λυπεί ιδιαίτερα - και η ωρημότητα της σκέψης τους μπορεί να μην είναι τέτοια ωστε να προλάβουν το δυσάρεστο γεγονός του διλλήματος, αλλά και οι κοινωνικές πιέσεις είναι σαφέστερα μεγαλύτερες;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 11:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν υπαρχει μια ανεπυθημητη συληψη φταινε και οι δυο ...
Παρολα αυτα για καποιους λογους που στηριζονται κυριως στην ημιμαθεια και στην δοξασιες που κατα καιρους βασανισαν και βασανιζουν την ανθρωποτητα την ευθηνη την εχει η γυναικα.
Η γυναικα αντιμετωπιζει την κατακραυγη απο το περιβαλον της ,η γυναικα θεωρητε πουτανα, της γυναικας το σωμα αλαζει, η γυναικα τελος παντων θα πονεσει για να ερθει αυτο το παιδι στον κοσμο....
Ενω λοιπον θα επρεπε να ειναι αποκλειστικη επιλογη της η γενηση ή οχι ενος παιδιου,την στιγμη που ο αντρας ηθελημενα ή οχι εχει "επιλεξει" οτι θελει παιδι την στιγμη της εκσπερματωσης,
εντουτις ηθικολογοι επεμβαινουν για να της ρυθμησουν την ζωη μιλοντας και καλα εξ ονοματος ενος εμβρυου ενος αγενητου ανθρωπου...
ακομα και χωρις να ρωτουν την μητερα ή τον πατερα του παιδιου τι θελουν τελος παντων οι ιδιοι οι φταιχτες
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
Οσο δικαιωμα εχω εγω να παιρνω ναρκωτικα να αυτοκτονησω να κανοω τατουαζ να κανω οτι θελω το κορμι μου τοσο δικαιωμα θα πρεπει να εχει και η εγκυος γυναικα με το σωμα της ...
και σε καθε περιπτωση και μεχρι την κοπη του ομφαλιου λωρου ειναι σωμα της
και ενα κοματι απο το σωμα του πατερα...
Αν λοιπον η δυο εχουν συμφωνησει να κανουν εκτρωση ή ο ενας εχει εξαφανισθει οπως γινετε αρκετα συχνα, τοτε το εμβρυο δεν εχει καμια γνωμη ....
Το να φωρτωνουμε ενοχες στην γυναικα για μια επιλογη που εχει να κανει καθαρα με το σωμα της, με την ζωη της, με την καριερα της, με την εκπαιδευση και της ευκαιριες που θα παρει στην ζωη για κατι που θεωρησε η ιδια λαθος στο παρελθον και που κοινωνικες επιταγες(εσεις) δεν την αφησαν να κανει οτι ηθελε, ειναι ανιθηκο.
Πολυ περισοτερο ανηθικο ειναι να μιλαμε και να τσιριζουμε, μεταφραζοντας, υποθετοντας, εικαζοντας,( αν ειναι ποτε δυνατον) τι ηθελε να κανει το εμβρυο... ελεως...
Σαν να μιλαμε σε εναν μουγκο και να περνουμε και απαντηση...

Δοξασιες απο το παρελθον που θυμιζω οτι ποτε δεν υπηρχε προβλημα στειρωτητας στον αντρα που ποτε μα ποτε ενας αντρας δεν κατηγορηθηκε για μοιχεια (παρολο που στην θρυσκεια υπαρχουν περιπτωσεις που και ο αντρας θεωρητε μοιχος) περιπτωσεις που λιθοβοληθηκε (ακομα και σημερα) γυναικα γιατι εκανε μοιχεια...
Απομηναρια αυτου του κοινωνικου ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ ειναι αυτα τα θεματα που σηζηταμε τωρα για αυτο και ηθηκολογοι, εικονες εκτρωματων, και αλλα πομπωδη και φανφαρονικα , κλαψες , και αλλα δεν ειναι σοβαρα επιχειρηματα ...
πολυ περισοτερο οταν προερχονται απο αντρες...
Οποιος λοιπον ειναι κατα των αμβλωσιων ας παει σε μια εγκυο 17χρονη και ας υιοθετησει το παιδι της...
...ηδου η ροδος ηδου και το πηδημα


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 15:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε drumx13,
Κανένας πιστεύω δεν κατηγόρησε την όποια 17χρονη κοπελίτσα που έτυχε να μείνει έγκυος, θες από «ατύχημα», θες από άγνοια, θες από επιπολαιότητα…Αυτή είναι το μόνο θύμα της υπόθεσης, μαζί με το έμβρυο φυσικά. Δεν θα πάψω όμως να φωνάζω κατά των πάσης φύσεως ανόητων κοινωνικών συμβάσεων οι οποίες οδηγούν στο να συντελείται αυτή η ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ. Τέτοια είναι η κατάντια μας, που ακόμη και αυτό το πανίσχυρο μητρικό ένστικτο έχει ατροφήσει μπροστά στην «ανάγκη» να διατηρηθούν οι συμβάσεις αυτές. Η κοινωνία μας προτιμά να ανέχεται χιλιάδες έμβρυα στα σκουπίδια των μαιευτικών κλινικών προκειμένου να διατηρήσει τα κορίτσια της «καθαρά» και «αμόλυντα». Αλήθεια, ρώτησες ποτέ όλες αυτές τις 17χρονες, που καλά κάνεις και υπερασπίζεσαι, πόσες από αυτές θα κρατούσαν το παιδί αν οι κοινωνικές συνθήκες ήταν διαφορετικές; Ξέρεις πόσες από αυτές τις κοπελίτσες αισθάνονται ενοχές μετά από μία έκτρωση;
Κι επειδή μιλούμε μόνο για τις 17χρονες, θα ήθελα στο σημείο αυτό να θέσω κι ένα άλλο θέμα. Σύμφωνα με τα στοιχεία, το μεγαλύτερο ποσοστό των εκτρώσεων δεν αφορά στις μικρές ηλικίες, αλλά στις ηλικίες 30-35. Μιλάμε δηλαδή για γυναίκες ώριμες, επαγγελματικά και κοινωνικά «αποκατεστημένες». Αυτό δεν θα έπρεπε να προβληματίσει; Και φυσικά δεν θα παραλείψω να «τα σούρω» και σε ένα μεγάλο μέρος των γυναικολόγων, οι οποίοι αντί να ενημερώσουν τις πελάτισσές τους για τις πάμπολλες μεθόδους αντισύλληψης, τις καθίζουν με μεγάλη ευκολία στο χειρουργικό τραπέζι, εν ονόματι του κέρδους φυσικά. Διότι, πώς να το κάνουμε, μια έκτρωση πληρώνεται καλύτερα από το να συνταγογραφείς αντισυλληπτικά χάπια! Όσο για το πόσο «δικό της» είναι το σώμα μιας γυναίκας που κυοφορεί, να σου πω ότι, στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ΟΛΑ μα ΟΛΑ στον οργανισμό της γυναίκας λειτουργούν υπέρ της επιβίωσης του παιδιού. Μήπως αυτό μας λέει ότι η φύση γνωρίζει κάτι περισσότερο από εμάς; Ελεύθερη φυσικά η γυναίκα να κάνει ό,τι θέλει, αλλά πιστεύω πως η μητρότητα είναι η μοναδική περίοδος που φέρνει μια γυναίκα ενώπιον των ευθυνών της, ευθυνών απέναντι σε μια καινούργια ζωή, αναπόσπαστο κομμάτι της δικής της.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 19:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και καλό μήνα.

Φίλε durden_alie, η προσέγγισή σου στο θέμα είναι πολύ καλή και θα συμφωνήσω μαζί σου με το γεγονός ότι πάρα πολλές νέες κοπέλες θα ήθελαν να κρατήσουν το παιδί. Αυτό άλλωστε φαίνεται σε χώρες, όπου η κοινωνική κατακραυγή που δέχεται μια ανύπαντρη μητέρα έχει ευτυχώς σχεδόν εξαφανιστεί (π.χ. Αγγλία - Γερμανία, κ.λ.π.). Είναι πολλές εκεί οι κοπέλες -ακόμη και στην επαρχία που υποτίθεται ο κόσμος δεν είναι τόσο μοντέρνος - οι οποίες είναι νέες, ανύπαντρες, έχουν παιδάκι και είναι πανευτυχείς γιαυτό. Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με τα ποσοστά των εκτρώσεων σε αυτές τις χώρες, αλλά και πάλι είναι πολύ αισιόδοξη αυτή η στάση.

Ενα ωστόσο πρόβλημα που δημιουργείται πολλές φορές αναγκαστικά όταν μία γυναίκα αποφασίζει να κρατήσει ένα μωρό και να μίνει ανύπαντρη, είναι ότι το παιδί αυτό δεν θα μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον με μητέρα και πατέρα, θεωρώντας την αγάπη και των δύο ίση και δεδομένη - χωρίς βέβαια να θέτω ως δεδομένο ότι όλα τα άλλα παιδιά που έχουν 2 γονείς έχουν δύο κατάλληλους γονείς. Ποιο θα είναι το αποτέλεσμα στην εξέλιξη της προσωπικότητας του παιδιού αυτού, η μονοσήμαντη θηλυκή επιρροή (η κατά το μεγαλύτερο μέρος της τουλάχιστον θηλυκή); Από την άλλη μεριά όμως, οι γυναίκες αυτές συνήθως δείχνουν πολύ μεγάλη αγάπη στο παιδί που συνειδητοποιημένα έσωσαν από το θάνατο.


Τέλος θα ήθελα να προσθέσω μια άλλη σκέψη μου σχετική με το θέμα. Η έγκυος γυναίκα ακτινοβολεί από ομορφιά. Εσωτερική ομορφιά και ενέργεια που προέρχεται από την κύηση ενός νέου ανθρώπου. Μετά από μια έκτρωση φαντάζεστε πως είναι μια γυναίκα; Σαν να της φύτεψαν μια μαύρη τρύπα...


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 19:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν τα 'πουλια',ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΛΑΣΤΙΧΟ,υπαρχει και προφυλακτικο για τον γυναικειο κολπο,σπερματοκτονες αλοιφες,και αλλα .
Ο επιπλεον πονος δεν χρειαζεται,γιατι ειναι ηδη περισσευουμενος στον πλανητη.

από τα λεγόμενά σου Helios συνάγω το συμπέρασμα ότι είσαι ταυτόχρονα
ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΣ!!!

Γιατί όμως προβαίνω σε τούτην την κάπως σκληρή κρητική?
Γιά να δούμε...

Λές, τα πουλιά -δε θέλουν ΛΑΣΤΙΧΟ- τα πουλιά... χμμμ... ο ΑΝΤΡΑΣ!
Αν λοιπόν ο άντρας δε θέλει λαστιχάκι, ας ρίξουμε την ευθύνη στη γυναίκα... ούτος ή άλλως, αυτή κυοφορεί, εμάς τι μας μέλει... ας πάει να βάλει ό,τι θέλει εκεί μέσα, αρκεί εμείς να μη βάλουμε το λαστιχάκι, κοινώς... ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕ!
Άσχετα που... τα διάφορα που μπορεί η γυναίκα να χρησιμοποιήσει και να "βάλει" μπορούν να αποβούν μοιραία και να μην μπορεί να ξανακάνει παιδιά! Άσχετα πχ. αν το "σπυράλ" έχει αποδικτεί ότι προκαλεί καταστροφή των τοιχωμάτων της μήτρας στη γυναίκα... Το σπερματοκτόνο ανάλογα με την περίπτωση και την δυνατότητα καλής εφαρμογής έχει μιά εγκυρότητα που κυμαίνεται μεταξύ 40 και 75%, ενώ το προφυλακτικό στον άντρα από 95 έως 99%!
Αφού λοιπόν το λαστιχάκι... μας στενεύει λιγάκι, είναι αλήθεια..., να μην το βάλουμε...ας όψεται ΕΚΈΙΝΗ...

ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΛΙΛΙΘ,
Η ΠΡΩΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΜΑΣΑΝ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΕΠΙΘΕΤΑ, .. ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?

ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ!

Από την άλλη, τι ευαισθησία και αυτή να κλαίμε γιά τον "πόνο του κόσμου" και να τα ρίχνουμε όλα εμμέσως πλην σαφώς στη γυναίκα?
Ποιά είναι η ευθύνη του άντρα? Πέρα από το να "στενοχωριέται" που το μικρό πλασματάκι έφυγε αδικοσκοτωμένο?
Ποιές οι συζητήσεις και αντιδράσεις κάποιων αΝΔΡΩΝ όταν η γυναίκα φοβισμένη, μειδιά να τους αποκαλύψει ότι έμεινε μαζί τους έγγυος, γιά να μην ακούσει ένα από τα κλασσικά εικονογραφημένα:
Που το ξέρω ότι είναι δικό μου το μωρό?
ή
Αυτό είναι ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ...
και άλλα πολλά,
που συμβαίνουν γύρω μας!

ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΘΑ ΟΝΟΜΑΖΑ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ!


λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^


Edited by - λίλιθ on 01/05/2003 19:18:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 19:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο δύσκολο είναι να πείς κάνε έκτρωση τόσο δύσκολο είναι πάλι να πείς μήν κάνεις έκτρωση.Αν είσαι άντρας ευκολα το λές.Αν πας στην θέση της γυναίκας τότε τα πράγματα αλλάζουν.Πως να πείς σε μία κοπέλα που είναι 16 - 17 χρονών να έχει ενα παιδάκι να μεγαλώση.
Και άντε να μπορεί αφού για Χ λόγους είτε έχει λεφτά είτε έχει καλούς γονείς.Αν όμως δέν έχει ΤΙΠΟΤΑ απ'ολα αυτά;
Είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο θέμα αυτό και καλό είναι αν δέν τα έχει περάσει κάποιος αυτά δέν μπορεί παρα να το δεί απο την μία μόνο πλευρά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 22:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μήνα φίλοι μου!

Το καλύτερο είναι να προσπαθήσουμε να μην βρεθούμε στην θέση να χρειαστεί να σκεφτούμε την έκτρωση...
Και μια και δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανείς που να νομίζει ότι νέοι άνθρωποι δεν θα κάνουν σχέσεις (Ούτε στο παρελθόν απείχαν από σχέσεις πόσο μάλλον στην εποχή μας...).
Για να γίνει αυτό πρέπει να είναι προετοιμασμένες οι κοπέλες (απο σχολείο και οικογένεια) ώστε να μην πιστεύουν το κάθε φούμαρο που θα προσπαθήσει να τους πουλήσει ο κάθε ανήθικος που δεν θέλει να χρησιμοποιήσει προφυλακτικό. (του στύλ που ανέφερε και η Αμαλία).
Η έστω αν γίνει η «στραβοτιμωνιά» να γνωρίζουν ότι υπάρχουν αντισυλληπτικά χάπια που λειτουργούν μέχρι και 24 ώρες μετά για να μην μείνουν έγκυος.
Φυσικά δεν είναι μόνο η κοπέλα που πρέπει να προσέχει και να έχει την ευθύνη... με κανέναν τρόπο και οι δύο είναι εξίσου υπέυθυνοι.
Τονίζω τις κοπέλες γιατί εμείς είμαστε που θα κατακριθούμε από την κοινωνία, εμείς είμαστε που θα ζήσουμε με τις τύψεις της έκτρωσης ή της ιοθεσίας του παιδιού... κτλ.

Πιστεύω ότι αν βρεθεί μια κοπέλα σε αυτό το δύσκολο δίλλημα (είτε απο άγνοιά είτε γιατί τα αντισυλληπτικά δεν είναι 100% σίγουρα) είναι δικαιωμά της να επιλέξει τι θα κάνει...
Πώς μπορώ να πώ γενικά ότι είναι λάθος ή σωστό όταν δεν γνωρίζω με τί κριτήρια κρίνει κάποιος άλλος και τι προηποθέσεις έχει;

Με τίποτα δεν μπορώ να κρίνω την νέα κοπέλα που θα νοιώσει ότι μια έκτρωση είναι η μόνη της επιλογή... Θα την συμπονέσω για τον πόνο της...

Θα κρίνω όμως τις μεγαλύτερες γυναίκες που συνειδητά ενώ ξέρουν ότι δεν θέλουν ένα παιδί δεν χρησιμοποιούν αντισύλληψη. Σε αυτές αναφέρθηκε και ο φίλος durden_alie πιο πρίν νομίζω (με ηλικίες πάνω και γύρω απο 30).
Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι γενικά αποδεκτό να χρησιμοποιήται η έκτρωση ως μέθοδος αντισύλληψης. Ίσως όχι ανοιχτά αλλά πολλές γυναίκες (παντρεμένες και μη) έχουν αυτήν την νοοτροπία δυστυχώς... τί έγινε και αν μείνω έγκυος; Απλώς θα το ρίξω μετά.

Ειρωνικά να τονίσω ότι η μόνη προετοιμασία του ελληνικού λυκείου όπου πήγαινα εγώ ήταν μια σειρά σλάιντς ακριβώς όπως οι φωτογραφίες του φίλου Νότις_29 και ένα κύρηγμα πέρι της ανηθικότητας της έκτρωσης και των προγαμιαίων σχέσεων...

Τέλεια προετοιμασία....


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 23:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Λιλιθ,δεν ξερω αν η ανοιξη και οι φουσκοδεντριες,φεραν εξαψη στα φεμινιστικα σου.
Με κρινεις τελειως λαθος,κι αυτο γιατι δεν καταλαβαινεις τι γραφω,για το συγκεκριμενο,και γιατι το γραφω.
Οπως εχει μαλακες-μετα συγχωρησεως-ετσι εχει και κοτες ,παπιες,γαλοπουλες η παγωνια απο την μερια σου,που και οι δυο,χαριν μιας-μακαρι-θερμης στιγμης-κι οχι φτηνιαρικο θεατρακι 'ικανοποιησης',που παιζουν και τα δυο,mainstream η περιθωριο,με τα κλουβια τους μυαλια,φερνουν στο κοσμο καποιο ζουζουνι η ζουζουνα,που θα τα δει ολα ,με τετοια οργια που του ελαχαν,για γονεις ,αναισθητα και παχυδερμα.
Αν προλαβει να ερθει η εχει μετ'επιστροφης.
Ετσι,μη μου το παιζεις φεμινιστρια,γιατι με τις φεμινιστικες κατινες που εχω γνωρισει,μονο η Joan Kollins-Dynasty,μπορουν να συγκριθουν.
Ετσι αν το ενα βλημα δεν θελει λαστιχο,γιατι ειναι κιτσος,ας φτυσει τον διαβολο η αλλη,γιατι ειναι κριμα.
Μπηκες?
Και να εισαι πιο προσεκτικη οταν διαβαζεις,αυτα που γραφω.
ΟΚ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 00:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχεις απολυτο δικιο φιλε μου durden_alie
Ειναι το συστημα που φταιει....
και οι συντεχνειες των γιατρων, και οι παπαδες και οι γιαγιαδες, και οι δασκαλοι,και οι γονεις...
Σημερα στα 17 σου για να βρεθεις με μια κοπελα πρεπει να πας στο παρκο στην παραλια και τα γνωστα...
Ανετοιμοι σεξουαλικα εφηβοι εχουν και πρεπει να κρυφτουν απο μια ανετοιμη σεξουαλικα και πουριτανικη κοινωνια...
Τι να πεις οταν το αγορι μεγαλωνει με σκοπο να τον "χωσει" και το κοριστι με σκοπο να μην γκαστρωθει...
ΛΥΠΗΡΟΝ
Παντως χαιρομαι που συμφωνουμε στο οτι για να υπαρξει ανεπιθυμητη εγκυμοσηνη φταινε και οι δυο και οτι και οι δυο εχουν δικαιωμα στην επιλογη ...
τα λέμε

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 01:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια durden_alie, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα όσο έγραψες περί του θέματος.
Λυπάμαι που μερικοί δε μπόρεσαν να καταλάβουν αυτά που έγραψα.
Κανένας δε πρόκειται να καταδικάσει, να λιθοβολήσει, καμία γυναίκα που παίρνει απόφαση να δώσει τέλος στη ζωή του παιδιού που κουβαλάει μέσα της.(έχει γίνει πλέον μόδα).
Όσο για το ειρωνικό σημείωμα φίλη Silverwolf συμφωνώ ότι η φωτογραφίες μου συγκινούν λιγότερο τους μαθητές λυκείου, απ` ότι αν έβλεπαν μια φωτογραφία ενός νεκρού σκύλου στην άσφαλτο.(αυτό δε σημαίνει πως υπάρχουν και μαθητές που μπορεί και να συγκινηθούν). Παρόλα αυτά εγώ δεν έβαλα τις φωτογραφίες για να συγκινήσω κανένα, αλλά για να δείξω ότι αυτό που ονομάζουμε έμβρυο είναι ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος σε κατάσταση…….
(συγχώρεσέμε που δεν έβαλα και μερικές φωτογραφίες αντισυλληπτικών)

Όσο για τα ανήθικα κηρύγματα που γίνονται στο λύκειο δε τα γνωρίζω. έχει αρκετά χρόνια που πήρα το απολυτήριο, και απ` ότι θυμάμαι δε μου έγινε κανένα ανήθικο μάθημα περί αυτού.
Για μένα ανήθικο κήρυγμα θα ήταν να μου λέγανε «δε βαριέσαι, υπάρχει και η έκτρωση»
Τέλος, για να μη γίνομαι περισσότερο κουραστικός από ότι είμαι, θα ήθελα να τονίσω πως για να γίνει μια έκτρωση φταίνε πολλοί, μα το μεγαλύτερο ποσοστό της ευθύνης το έχει η γυναίκα.(εκτός αν έχουμε περίπτωση βιασμού.)
Μπορείτε να με βρίσετε όσο θέλετε, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.

Είμαστε έτοιμοι;
Χαμογελάστε παρακαλώ.
ΚΛΙΚ


Edited by - notis_29 on 02/05/2003 02:07:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 02:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η 17χρονη ΠΟΥ ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 40χρονες ΠΟΥ "ΡΙΧΝΟΥΝ" ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ
ΜΙΑ ΣΠΑΝΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ Η' ΓΙΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΣΕΙ,ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΑ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΕΙΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 11:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Εξίσου ενδιαφέρουσα και αυτή η διάσταση του θέματος φίλε Παν.
Σίγουρα το γεγονός αυτό που αναφέρεις τονίζει ακόμα περισσότερο το μεγάλο κρίμα του να σκοτώσεις ένα υγειές μωράκι, το οποίο θα ερχόταν στον κόσμο απλά με δυσκολότερες από άλλα παιδιά κοινωνικες συνθήκες. Που με κάποια πρόνοια από το κράτος και ανάλογη διαπεδαγώγηση- ψυχολογική στήριξη της νέας μητέρας - σε τελικά ανάλυση - θα μπορούσε τελικά να ζήσει μια φυσιολογική ζωή.

Αν όμως αυτό το παιδάκι γεννηθεί για να περάσει και αυτό, αλλά και η οικογένειά του μια μαρτυρική ζωή; Που είναι όμως τέτοια;
Εχετε δει μητέρες παιδιών που γεννήθηκαν με κάποιες κινητικές ή πνευματικές καθυστερήσεις; Εχετε δει πουθενά μεγαλύτερη αγάπη ζωγραφισμένη στο πρόσωπο, από αυτή η οποία χαρακτηρίζει αυτές τις μητέρες;
Κι όμως εκέι, είναι πολύ μεγαλύτερο το δίλλημα...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 13:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα όλα τα μηνύματα και η αλήθεια είναι ότι με μελαγχόλησαν περισσότερο απ' ότι ήμουν ήδη...

Το θέμα είναι δυσδιάστατο, από Κοινωνικής και Ηθικής πλευράς.

Κανείς μας δεν μπορεί να το προσεγγίσει από καμία από τις δύο πλευρές αν δεν το ζεί ο ίδιος, όσο καλά επιχειρήματα κι αν έχει θεωρητικά και μόνο.

Ο άνθρωπος (και δεν λέω μόνο η γυναίκα, γιατί συμβαίνει ΚΑΙ ο άντρας να έχει το πρόβλημα, θέλοντας με όλες του τις δυνάμεις να γεννηθεί το παιδί, η γυναίκα όμως να αντιδρά και να αποφασίζει ερήμην του, λές και μόνη της έκανε την... σύλληψη!), ο άνθρωπος λοιπόν σε ανάλογη περίπτωση έχει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να αντιδράσει σύμφωνα με τη ΔΙΚΗ του ΗΘΙΚΗ και με τον ΔΙΚΟ του ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΕΡΙΓΥΡΟ, άσχετα με τις γενικές απόψεις που θεωρητικά (και υποθετικά) εκφράζονται...

Το θέμα είναι να ΜΗΝ σου τύχει...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Edited by - ananasss on 02/05/2003 13:57:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 14:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για το ειρωνικό σημείωμα φίλη Silverwolf συμφωνώ ότι η φωτογραφίες μου συγκινούν λιγότερο τους μαθητές λυκείου, απ` ότι αν έβλεπαν μια φωτογραφία ενός νεκρού σκύλου στην άσφαλτο.(αυτό δε σημαίνει πως υπάρχουν και μαθητές που μπορεί και να συγκινηθούν). Παρόλα αυτά εγώ δεν έβαλα τις φωτογραφίες για να συγκινήσω κανένα, αλλά για να δείξω ότι αυτό που ονομάζουμε έμβρυο είναι ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος σε κατάσταση…….
(συγχώρεσέμε που δεν έβαλα και μερικές φωτογραφίες αντισυλληπτικών)

Δεν είχα με κανέναν τρόπο σκοπό να σε ειρωνευτώ Νότι! Λυπάμαι αν αυτό φάνηκε... Κατάλαβα πολύ καλά τον τρόπο που τις χρησιμοποίησες εσύ.
Η ειρωνία πήγαινε στο σχολείο που αντί να κάνει κάτι χρήσιμο για να μας προετοιμάσει έβαλε κάμποσες (30 λεπτά) φρικιαστικές εικόνες (πίστεψέ με οι εικόνες σου δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά) και μετά ένα θρησκευτικό κύρηγμα... εντάξει μας έδειξαν το πρόβλημα αλλά πουθενά οι λύσεις και οι άλλες επιλογές που υπάρχουν.

Και πάλι συνχωρεσέ με Νότι, αν σε προσέλαβα με τον τρόπο που εκφράστηκα...
Δεν είχε σχέση με εσένα απλώς οι εικόνες μου θύμισαν αυτά τα σλάιντς που μας έστειλαν επειγόντως στην τουαλέτα να ξεράσουμε από την αϊδία... όσοι πρόλαβαν μόλις τελείωσε η προβολή μια και δεν επιτρεπόταν να φύγουμε πριν τελειώσει.
Δεν το είχα συνηδητοποιήσει ότι ακόμα με ενοχλούσαν αυτά τα συμβάντα και μάλλον χρωμάτισε την απαντησή μου αυτός ο θυμός...
Συγνώμη...


quote:
Το θέμα είναι να ΜΗΝ σου τύχει...

Με κάλυψες γενικά φίλε Άναναςςς με την απάντησή σου αλλά ειδικά αυτό το κομμάτι που και εγώ προσπάθησα να το εκφράσω πολύ πιο άτσαλα...


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Edited by - Silverwolf on 02/05/2003 14:13:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 22:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας...

Φρουτακο θα συμφωνησω μαζι σου ... το θεμα φερνει μια μελαγχολια...

Φταιχτες κατ'εμε και οι δυο - αντρες γυναικες και θυμα η μικρη ζωουλα που προσπαθησε να ερθει σε αυτο το κοσμο...

Ακουσαμε ομως την φωνουλα της μικρης αυτης ψυχης μεσω των μυνηματων των χρηστων, ακουσαμε για 17 χρονες και τι αντιμετωπιζουν, για 40 χρονες και τι παθαινουν...

Ας προσπαθησουμε ομως να δουμε και λιγο την πλευρα μιας καθημερινης απλης γυναικας που πρεπει να ερθει αντιμετωπη με μια τετοια κατασταση. Που για 1002 λογους πρεπει να παρει αυτη την σκληρη αποφαση για την ψυχη αυτη, το σωμα της, την ψυχολογια της.

Πριν πεσουμε ολοι μαζι να την κατακρινουμε με τα οσα σκληρα λογια μας ας σταθουμε ενα λεπτο και ας δουμε πως δεν ειναι μονο η μικρη ψυχουλα που ποναει, ειναι και η ιδια η γυναικα. Αυτη που παλευει να παρει την σωστη αποφαση, αυτη που θα επιλεξει να μπει το νυστερι μεσα της και να της αφαιρεσει την μικρη ζωουλα, αυτη που θα ερθει μετα αντιμετωπη με τις τυψεις της, τα γιατι της, τον εσωτερικο της κοσμο... Μην γελιομαστε λοιπον, οι αποφασεις δεν ειναι τοσο απλες και εχουν παντα τις συνεπειες.

Η γυναικα εχει σαν προορισμο να διαιωνισει το ανθρωπινο ειδος με το να κυοφορει... σε καμια των περιπτωσεων λοιπον μην θεωρησουμε οτι οι συνεπειες για την γυναικα που περνει μια τετοια αποφαση ειναι μικρες, χωρις βαρυτητα!!!

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 04:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...μασωντας μια τσιχλα με γευση ανανα...συνειδητοποιω αφου διαβασα ολη τη σελιδα..οτι ο φρουτος εχει δικιο...
δεν θα πω αν ειναι καλο η κακο !θα πω ειναι ενα βοιωμα...καρμικο..και για τους δυο γονεις...
η ψυχη αποφασιζει λενε ,ποτε θα ενσαρκωθει!μα τη στιγμη τη δημιουργουν..ως προυποθεση οι δυο...
αυτο σημαινει πως σιγουρα παιρνουν ενα μαθημα απο την στιγμη ...ειτε της γεννησης ειτε της αποβολης της νεας ζωης...

δυο σημαντικα για το θεμα θα σπειρω..και θα σας αφησω να σκεφτειτε...

οταν ερχεται η εκτρωση..ο "πατερας" εκδηλωνει..συμπτωματα...αρνησης...
δηλαδη...αρρωσταινει,καποιες φορες με γριπη(το μεγιστο της αρνητικοτητας)ειτε...εχει τασεις εμετου...
χρειαζεται περιπου 2-3 βδομαδες για να συνελθει...
η μητερα..ομως!αυτη...ναι...
εχει πολλα τα οποια πρεπεινα επανακτησει...
το σωμα να επανελθει απο μια εμπειρια που δεν τερματιστηκε "φυσιολογικα"...
αλλα χρειαζεται καιρο ωστε να ανασυγροτησει εκεινο το χωρο στο σκληρο της που ειχε δημιουργηθει ωστε να γεμισει απο μια νεα..ζωη...

...πριν καιρο μιλαγαμε περι ψυχης (δεν θυμαμαι τωρα ποιο απ'ολα τα τοπικ....)ειχα αναφερει ενα στοιχειο αγνωστο στους περισσοτερους και θα το ξαναγραψω εδω.
οταν απο μια εγκυμοσυνη που ακολουθει μιαν εκτωση,
γεννιεται ενα παιδι τοτε αυτο ονομαζεται "ghost child"
συμφωνα με τους πνευματιστικους κυκλους...
φερει ολα τα χαρακτηριστικα του προηγουμενου...
μα και τυχον αλλου παιδιου που προηγειτο της εκτρωσης.
ναι!
ειναι συγκλονιστικο το στοιχειο αυτο,
αν προσπαθησει κανεις να το "αποκωδικοποιησει" σε σχεση με το καρμα...

...ειναι ομως εντελως παραδοξο αν καποιος το'χει ...
ηδη μελετησει ως μια πραγματικοτητα που επαληθευει το γεγονος..

αφηστε το λατεξ!!!!...+ μπειτε στο θεμα!
δηλαδη...
αφηστε τα "πουρναρια" ειναι η ωρα ..του "γαμου"...!!!


+ ενα σχολιο....στο φιλο Νοτη...
καλε μου φιλε ,πριν λιγο καιρο αναγκαστηκα να κανω στειρωση στο γατο μου!εκλαιγα μερικες μερες πριν και μερικες μετα...ο γατος δεν ειχε ποτε ζευγαρωσει τωρα μολις εγινε ενος ετους,και προφανως δεν εχει αναμνησεις "ενεργου εραστη"...οταν ακουω πως ειναι γκαιη..'η ακομη και πως ειναι κριμα και στεναχωριεται..που του "τα εκοψαν"και τα σχολια αυτα τα ακουω απο αγορια..τοτε..μαλλον καταλαβαινω τα παντα για το σχολιαστη...μα συνειδητοποιω οτι μονο ετσι δε νοιωθει ο γατος !!!!ισα-ισα που σταματησε να κλαιει επειδη ποναγε απο..το ανικανοποιητο..+ ησυχασαμε απο τις ζημιες και τις μυρωδιες που εβαζε ως στοχο..για ανυπαρκτες ..θηλυκες!....
εννοω οτι!αν κρινουμε με τ'ανθρωπινα κριτηρια..μαλλον χανουμε την ουσια και του γεγονοτος.

φως+αγαπη
Ατμα


Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 05:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Mara,
Νομίζω ότι δεν έγινε κανένας διαχωρισμός από όλους όσους συμμετείχαν στην ανάπτυξη του θέματος. Ίσα ίσα, προσπαθήσαμε να συμπεριλάβουμε όλο το ηλικιακό φάσμα των γυναικών που προβαίνουν σε μία έκτρωση, ακριβώς για να μιλήσουμε τελικά για αυτήν, την απλή καθημερινή γυναίκα στην οποία αναφέρεσαι. Και θα επαναλάβω, κι ας γίνω κουραστικός, ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν προσπάθησε να λιθοβολήσει μια γυναίκα που κάνει έκτρωση, η οποία είναι κι αυτή ΘΥΜΑ! Αντιθέτως, θα λιθοβολούμε μέχρι τελικής πτώσεως αυτούς "τους 1002 λόγους" με του οποίους η κοινωνία της βάζει το μαχαίρι στο λαιμό και τη στέλνει στο χειρουργικό τραπέζι. Θα λιθοβολήσω με όλη μου τη δύναμη κάθε παπαδάκι που θα τολμήσει να χαρακτηρίσει μια νέα κοπέλα που έμεινε έγκυος "πόρνη", επειδή κανένα σχολείο και κανένας γονιός βέβαια δεν φρόντισαν να της διδάξουν ότι το σεξ δεν είναι πανηγυράκι, αλλά πρώτα απ' όλα ευθύνη. Θα λιθοβολήσω κάθε εταιρεία που έχει ως πολιτική της το μότο "η μητρότητα σκοτώνει την παραγωγικότητα". Θα λιθοβολήσω κάθε ευφυή διαφημιστή που επιβάλλει το πρότυπο της γυναίκας-διά βίου ερωμένης, αλλά ποτέ μητέρας ή συζύγου, απλούστατα γιατί η πρώτη είναι και διά βίου καταναλώτρια των όσων έχουν να τις πασάρουν. Κι επειδή αρκετές πέτρες έριξα σήμερα, αφήνω και μερικές για αργότερα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 05:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΑΣ ΡΙΞΕΙ ΠΡΩΤΟΣ"
...ΑΥΤΗ Η ΦΡΑΣΗ ΜΟΥ ΗΡΘΕ...
ΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟΥΣ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ!
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ...ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΠΟΥ ΔΕ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΚΟΜΗ...!

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy