ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Προς τους κ.κ. Διαχειριστές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 21:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου φίλοι, καλησπέρα.
Αφορμή να θέσω αυτές τις σκέψεις,αποτέλεσαν οι απόψεις πολλών φίλων-μελών του Φόρουμ σχέτικά με αρκετά ζητήματα και ιδίως ιερά και βαθεία "εσωτερίστικα".Απόψεις περι Τεκτονισμού ή μετενσάρκωσης ή...γράφονται απο μερικούς φίλους οι οποίοι δε γνωρίζουν (και αυτό δεν είναι κακό), αλλά δεν παίρνουν τις απαντήσεις που ίσως θα ήθελαν από τους δημιουργούς των ερωτήσεων(αυτό δεν είναι καλό).Θεωρώ πως εδώ το Φόρουμ είναι κάτι ξεχωριστό, μακριά από τις καθημερινές βεβηλώσεις εννοιών και Ιδεών,μια προσπάθεια να λειτουργήσει και "εκπαιδευτικά", επιτρέψτε μου τον όρο.Τότε μόνο θα ξεχωρίζει από τη μάζα των σχετικών Φόρουμς.Επομένως θεωρώ πως θα πρέπει να εμπεριέχεται και σχετική "Διδασκαλία", αφολυ τόσα "δυνατά Μυαλά" και μυημένες ψυχές υπάρχουν.Κάντε το Φόρουμ πιο λειτουργικό, ας μου επιτραπεί ο όρος.Πολλοί θέλουν να γνωρίσουν,αλλά χάνονται στην καθημερινότητα.Μη δίνεται σημασία σε όσους ηθελημένα υβρίζουν(δεν υποννοώ κανένα φίλο).Προσπεράστε τις ανούσιες καθημερινότητες και ελάτε χέρι-χέρι αδελφωμένοι να χτίσουμε κάτι γερό,αφου είναι σίγουρο πως αρκετές συνειδήσεις διαμορφώνονται διαβάζοντας αρκετά απο όσα γράφονται-μεταξύ μας υπάρχουν και αρκετά νέα παιδιά!Θάρρος φίλοι Διαχειριστές!Ο Δρόμος δύσκολος.Διδάξτε, μιλήστε,μεταδώστε ερεθίσματα κάτι που προσπαθώ να κάνω στο θέμα που έχω ανοίξει σχετικά με το σκοπό της ύπαρξης μας, με τα ελάχιστα που ο Μέγας Δημιουργός μου επέτρεψε να γνωρίσω.Σκεφτείτε επίσης τη δημιουργία ενός συλλόγου σχετικά με τη μελέτη εσωτεριστικών θεμάτων, οπου θα δίνεται βήμα κάθε φορά για την ανάπτυξη ενός θέματος αλλά απο κοντά.Να υπάρχει ενας χώρος όπου κάθε εβδομάδα θα αναπτύσσεται ενα θέμα σε ακροατήριο και ανταλλάσσονται ερεθίσματα.
Συγνώμη αν κούρασα, αλλά πρέπει να επέλθει η αφύπνιση της Ανθρωπότητας.Ευχαριστώ που με "ακούσατε", καλοί μου φίλοι.
Είπον.
Μετά Τιμής
Θησέας (που επέστερψε...)

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 00:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε V.I.T.R.I.O.L. πίστεψέ με. Έχουμε ακόμα πάρα πολύ δρόμο μπροστά μας, για να φτάσουμε (αν φτάσουμε ποτέ) να γίνουμε όπως θα θέλαμε να είμαστε.

Τα όνειρά μας ήταν και είναι πολύ υψηλά αλλά η πραγματικότητα γύρω μας, μας πληγώνει.

Ίσως δεν είμαστε και τόσο άξιοι και δυνατοί όσο νομίζαμε πριν μπούμε σε αυτήν την περιπέτεια.

Ας ελπίζουμε.

Το πολύ, πολύ να δούμε, κάποια στιγμή, το σενάριο... Esoterica Reloaded.

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι υπάρχουν πολλές Σχολές και δάσκαλοι στην Ελλάδα. Το Esoterica δεν θέλει να αντικαταστήσει κανέναν. Αντίθετα θέλει να είναι ένας χώρος με τα λιγότερα στεγανά. Ένας χώρος που θα σεβαστεί την διαφορετικότητα και θα προωθήσει την διαφορετικότητα. Αυτό δεν μπορεί να γίνει αν αρχίσουμε να κάνουμε μια άλλη Σχολή με τα δικά της μαθήματα. Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο, το οποίο δεν κατάλαβα.

Πάντως ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Ήταν πολύ αξιόλογες.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 09:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Thoth.
Και μόνο το γεγονός της άσκησης αυτοκριτικής, σημαίνει οτι είστε μια ομάδα πολύ αξιόλογη.Έχετε αρχίσει μια πολύ ουσιαστική προσπάθεια,ώστε να φέρετε αρκετά "φλέγοντα" θέματα εις επήκοον πολλών ανθρώπων,καλής πίστεως,θέλω να πιστεύω.Αλλά σίγουρα έχετε δεί και τη δίψα πολλών φίλων για "ενημέρωση".Όταν γράφω "διδασκαλία",εννοώ καθορισμό μιας γραμμής,σχετικά με κάποιο θέμα, που θα εκφράζει την άποψη κάποιου "ενημερωμένου".Έτσι θα δίνεται η ευκαιρία κάποιος άλλος να αντιπαραθέτει τη δική του άποψη και να λαμβάνει πολλά ερεθίσματα όποιος επιθυμεί να σκεφτεί.Η υπάρχουσα βιβλιογραφία είναι άφθονη,αλλά τα περισσότερα είναι γραμμένα "υπο το πέπλο της Ίσιδος".
Για παράδειγμα, στο θέμα περι Τεκτονισμού, έχουν διατυπωθεί απόψεις,που δε διαφέρουν από "Μεσαιωνικές" αντιλήψεις και η παραπληροφόρηση πολλών καλών φίλων είναι σε τραγικό βαθμό!Επομένως αυτοί οι καλοί φίλοι,δεν εκφράζουν προσωπικές τους γνώμες,αλλά το αποτέλεσμα της παραπληροφόρησής τους απο διάφορες πηγές.Επειδή θεωρώ οτι το Φόρουμ πρέπει να δημιουργήθηκε ως προσπάθεια για κάτι "διαφορετικό",για "μόρφωση" θεωρώ οτι πρέπει να λαμβάνουν τις ορθές και "πρέπουσες" απαντήσεις ή ερεθίσματα,ώστε να προσεγγίζουν ,κατά το δυνατό, την "Αλήθεια".Άλλωστε ο σκοπός του "Εσωτερισμού" και ΟΛΩΝ των προσπαθειών που καταβάλει ο Άνθρωπος πρέπει να είναι η ίδια η Ανθρωπότητα,αλλιώς μένει "η Τέχνη για την Τέχνη".Σκοπός είναι ο Άνθρωπος,που τόσο είναι πληγωμένος και θλίβεται.
Ο Διδάσκαλος φονεύθηκε απο τους αχρείους Εταίρους και ο Λόγος απωλέσθη.Σκοπός η ανεύρεσή Του και η Αποκατάστασή Του.Και εσείς καλοί μου φίλοι ,που ξεκινήσατε μια τέτοια προσπάθεια εδω στο Φόρουμ,είστε αξιόλογοι,με Γνώσεις και Αγάπη.Τα κείμενά σας δείχνουν Ανθρώπους μυημένους.Τολμήστε!Μη φοβάστε την αποτυχία,ούτε να απαντάτε δείχνοντας πως έχετε θιγεί, σε όσους μιλούν υβριστικά,γιατί δεν θίγουν υμάς αλλά τον εαυτό τους!Βοηθήστε τους να αντιληφθούν πως ο χώρος εδώ είναι "στεγασμένος" και πως είναι ενα Βήμα που θα βοηθά τους συνδαιτημόνες να περιπλανώνται σε βαθύτερα μονοπάτια συνειδητότητας.Είστε άξιοι και θα τα καταφέρετε.
Είπον φίλοι μου.
Με Σεβασμό
Θησέας ( που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 11:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ..ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΜΙΖΩ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΠΑΝΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΑΡΘΡΑ...ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ ΑΥΤΟ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ..ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ!
ΜΗΝ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΑΚΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΚΑΤΟΝΟΜΑΣΤΗΚΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΑΣΥΝΕΙΔΑ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ...

quote:
πρέπει να λαμβάνουν τις ορθές και "πρέπουσες" απαντήσεις ή ερεθίσματα

ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΖΩΗ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΕΠΟΥΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΕΝΑΜΕ ΣΤΑΣΙΜΟΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ!ΑΠΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΕΞΕΤΑΖΟΥΜΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΜΗΝ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΝΑ ΦΙΛΤΡΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ,ΤΡΑΠΕΖΙ ΔΙΑΛΟΓΟΥ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΕ ΜΟΤΙΒΟ ΜΟΝΟΛΟΓΟΥ!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 12:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου V.I.T.R.I.O.L. το μήνυμά σου με συγκίνησε. Κι αυτό γιατί προέρχεται από άνθρωπο που φαίνεται να "πονάει" αυτό που ονομάζουμε εσωτερική γνώση και πνευματική εξέλιξη.

Η ιδέα σου, δεν σου κρύβω, ότι έχει περάσει πολλές φορές και από το δικό μου μυαλό.

Τι είναι και τι θέλουμε να γίνει το Esoterica.gr;

Σου δίνω ένα γενικό σχέδιο και αν νομίζεις ότι μπορείς να μου κάνεις κάποιες προτάσεις θα τις περιμένω με χαρά και ενδιαφέρον.

Το Esoterica.gr δημιουργήθηκε με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί κάποια στιγμή να είναι σαν μία πυραμίδα (μέσα από την παραδοσιακή εσωτερική αντίληψη). Ένα ανεστραμμένο δένδρο, όπου οι ρίζες θα είναι στον ουρανό και τα πολλά του κλαδιά και φύλλα θα φτάνουν μέχρι και το τελευταίο σκεπτόμενο, ανήσυχο (αν και σε νοητική ασάφεια και σύγχυση) πνεύμα.

Αν και μέχρι στιγμής είναι στην καλύτερη περίπτωση ένα μικρό... θαμνάκι , ωστόσο αν ποτιστεί κατάλληλα και το βοηθήσει και η μοίρα μπορεί να γίνει ένα μεγάλο δένδρο.

Έχουμε το τμήμα με τα "νέα" και τις "ειδήσεις" που αφορούν σε ένα γενικό πολύ εξωτερικό θεματικό πλαίσιο "ανεξήγητου" και "μυστηρίου". Αυτά μας έδωσαν μια πολύ καλή πρόσβαση σε πολύ κόσμο συνηθως νέο στην ηλικία, που αμφιβάλλει για αυτά που τον αναγκάζει να πιστεύει αυτό το σύστημα. Αυτά τα "νέα" είναι που έκαναν μεγάλα sites να μας προσεγγίσουν και να ζητήσουν συνεργασία κι έτσι να έχουμε πρόσβαση σε χιλιάδες χρήστες.

Επίσης υπάρχει το τμήμα με τα άρθρα μας είναι πιο κοντά στην πραγματική εσωτερική γνώση και δείχνει περισσότερο το στίγμα μας ως Esoterica.gr

Το forum ήρθε τελευταίο και είναι (μάλλον θα έπρεπε να είναι) όπως π.χ. η Αγορά στην αρχαία Αθήνα. Να μπορούμε να συζητήσουμε ως άνθρωποι της εσωτερικής αναζήτησης διάφορα θέματα σε μία πολύ πλατιά κλίμακα, από το τι είναι ο Θεός μέχρι και το αν συνετρίβη πραγματικά εξωγήινο σκάφος στο Ρόζγουελ. Αυτή η πλατιά κλίμακα είναι το αδύναμο (προς το παρόν) αλλά και το δυνατό (εν δυνάμει) σημείο μας.

Είναι αδύναμο γιατί τόσος κόσμος με τόσες ποικίλες διαφορετικές νοοτροπίες και τάσεις είναι δύσκολο να βρει έναν κοινό άξονα επικοινωνίας και αλληλοκατανόησης με αποτέλεσμα να είμαστε το... θαμνάκι που προείπα.

Αλλά είναι και το δυνατό μας σημείο γιατί δεν θέλουμε να αποκλείσουμε κανέναν που νομίζει ότι υπάρχει κάτι πέρα από αυτό βλέπει ή καταλαβαίνει. Και αυτό μας δίνει την εγγύηση ότι αυτός όλος ο κόσμος θα είναι μαζί μας και θα μπορεί με τον δικό του τρόπο, με το δικό του ρυθμό, αν θέλει, να προσεγγίσει, κάθε φορά, και κάτι υψηλότερο από αυτό που έχει ήδη κατανοήσει.

Αυτό θέλουμε, αυτός είναι ο "καημός" μας και είναι ένα πολύ "τρελό" και "φευγάτο" σχέδιο.

Και ερχόμαστε στα ζητήματα που έθεσες.

Ποιοι θα αναλάβουν να πληροφορήσουν σωστά όλα αυτά τα μέλη για το τι είναι η Καββάλα, ο Ροδοσταυρισμός, ο Τεκτονισμός, ο εσωτερικός Χριστιανισμός, ο Βουδισμός, η Βεδάντα, ο Ορφισμός, ο Πλατωνισμός, ο Πυθαγορισμός, η Θεοσοφία, η Αλχημεία και πολλά άλλα;

Ποιοι θα στηρίξουν τέτοια θεματικά forums πληροφόρησης για να προσπαθήσουν να θέσουν τα πράγματα στο σωστό τους ύψος, αντιμετωπίζοντας καθημερινά την άγνοια, την παραπληροφόρηση και δυστυχώς την κακοβουλία των περισσότερων ανθρώπων;

Εμείς οι πρώτοι δεν είμαστε ούτε... παντογνώστες, ούτε... παντοδύναμοι. Αν και όπως λες (και σε ευχαριστούμε για αυτό) τα κείμενά μας, μας δείχνουν μυημένους, εν τούτοις, κι εμείς ψαχνόμαστε να βρούμε αξιόπιστη πληροφόρηση, αξιόπιστους ανθρώπους, και ίσως κάποια... μηχανή διαστολής του χρόνου που θα μας έσωζε από πολλά προβλήματα

Εδώ είμαστε και εκεί θέλουμε να φτάσουμε.

Χαίρομαι που μου έδωσες την αφορμή να πω "ανοιχτά" κάποια πράγματα αλλά θεωρώ ότι χρειαζόταν να ειπωθούν σε αυτό το "κομβικό" σημείο για το Esoterica.gr, όπου το μέλλον, μας απαιτεί να γίνουμε καλύτεροι και πιο ώριμοι.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 12:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας, ξανά.

Μόλις είδα το μήνυμα του Glorfindel.

Φίλε μας Glorfindel, που πολύ σε εκτιμώ για την σοβαρότητα και την ωριμότητα της συμμετοχής στο forum, μάλλον δεν είδες το τελευταίο μήνυμά μου.

Θέλω να διευκρινίσω ότι το forum δεν χρειάζεται κάποια μετατροπή για εμένα, αλλά ανάπτυξη προς όλες τις κατευθύνσεις.

Κι εγώ συμφωνώ ότι δεν πρέπει να ασκούμε προστατευτικά φίλτρα.

Διάβασε τι έχω πει παραπάνω και αν θέλεις πες μου τις απόψεις σου.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 12:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Thoth.
Έχω διαπιστώσει "ιδίοις όμμασι" την ποιότητα όλου του "esoterica" και την όμορφη προσπάθεια που κάνετε όλοι οι δημιουργοί του.
Όταν μιλώ για "διδασκαλία" και ανταλλαγή ερεθισμάτων, εννοώ πάντα την τεκμηριωμένη επίσημη θέση,που προκύπτει απο "αναγνωρισμένες" πηγές.Διοικητικά συμβούλια εταιρειών,βιβλία κλασσικών εσωτεριστών,Ιερά κείμενα.Απόψεις επιστημονικά τεκμηριωμένες που θα αναλάβει κάθε φορά ένας να αναλύει και οι υπόλοιποι να αντιτάσσουν, μέχρι να επιτευχθεί η ποθητή κατά το δυνατό "προσσέγγιση" του ζητούμενου.Δές τε στο "Τεκτονισμός" τι παραπληροφόρηση υπάρχει από ορισμένους,λίγους, ειλικρινείς-θέλω να πιστεύω κατά τα άλλα-φίλους.
-Σκεφτείτε το ενδεχόμενο ίδρυσης κάποιου συλλόγου,σύμφωνα με το νόμο,που θα γίνονται εβδομαδιαίες αναλύσεις θεμάτων.
-Σκεφτείτε τη λειτουργία ενός Βιβλιοπωλείου,με "εσωτερικούς" τίτλους βιβλίων,υπο την αιγίδα του "esoterica",που να έχει και το αντίστοιχο όνομα.
Φίλτατε Glorfindel.
Ζητώ συγνώμη αν σε πείραξε ο χαρακτηρισμός "πρέπουσες".Μην ξεχνάς οτι στον εσωτερισμό ισχύει ένας απαράβατος Νόμος που όλοι οι Μεγάλοι Διδάσκαλοι τόνισαν:"μη δότε τα άγια τοις κυσί".Πρέπει να σιγά ο μύστης φίλε μου και να μιλάει όταν πρέπει,για όσο πρέπει και όταν πρέπει.Αυτό συμβαίνει γιατί η ανοικοδόμηση του Ναού της Αρετής είναι μια σκληρή και επίπονη Εργασία που πραγματοποιείται σε προσωπικό επίπεδο τη βοηθεία των υπολοίπων Ανθρώπων.Είναι δύσκολος ο Δρόμος,ανηφορικός...Το Μεγάλο Έργο συντελείται στους αθάνορες των αλχημιστικών εργαστηρίων της΄Φύσεως υπο απόλυτο Σιγή,αλλά είναι εμπρός στα μάτια του καθενός!Αυτό είναι το μεγαλείο της Ελευθερίας που μας χάρισε ο Μέγας Δημιουργός.Τελος φίλτατε ποτέ δεν υπαινίχθηκα την πνευματική σκλαβιά, κάτι που επι χρόνια πολεμάει να νικήσει η ανθρώπινη Πνευματικότητα.
Περιμένω με χαρά τις απόψεις σου.
Με Τιμή
Θησέας ( που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 13:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
V.I.T.R.I.O.L. μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες

quote:
Δές τε στο "Τεκτονισμός" τι παραπληροφόρηση υπάρχει από ορισμένους,λίγους, ειλικρινείς-θέλω να πιστεύω κατά τα άλλα-φίλους.

Αχ, να μπορούσαν όλοι να είναι τόσο ανεκτικοί και ανοιχτοί σαν κι εσένα θα είχαμε καταφέρει πολλά περισσότερα εδώ μέσα.

Όπως καταλαβαίνεις V.I.T.R.I.O.L. πολλά αυτά που προτείνεις είναι μέσα στον στόχο μας.

Στο επόμενο διάστημα θα προσπαθήσουμε να αναζητήσουμε ανθρώπους που να θέλουν, να μπορούν και να είναι σε θέση να βοηθήσουν. Μπορεί να πάρει καιρό και να συναντήσουμε δυσκολίες που δεν περιμέναμε. Μπορεί ο δρόμος να είναι στρωμένος με αποτυχίες και "νεκρά όνειρα" αλλά αξίζει τον κόπο να προσπαθήσουμε.

Αν εσύ προσωπικά μπορείς να μας προτείνεις κάτι πιο συγκεκριμένο για να το δούμε από κοντά θα σε παρακαλούσα να μου έστελνες προσωπικό email στο esoterica@esoterica.gr όποτε θέλεις.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 13:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ V.I.T.R.I.O.L. ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΘΟΥΝ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΣΕΒΑΣΘΕΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ.
Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣHΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΤΕΓΑΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ (ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΛΟΥΣ) ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟΣ.
ΟΠΩΣ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ ΤΟΥ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΕΛΘΕΙΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ "Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΠΩΛΕΣΘΕΙΣ ΛΟΓΟΣ "

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1114

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 15:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε AVATAR.
Είναι τιμή για το Φόρουμ να έχουν διαχειριστές σαν εσένα και τον Thoth.Χαίρομαι για τα όσα διατυπώνεις.Απλώς επέτρεψέ μου να σου θυμίσω κάτι-που σίγουρα γνωρίζεις καλύτερα απο εμένα.Για να μυηθεί κάποιος σε οποιαδήποτε Εταιρεία πρέπει πρώτα να "εξαγνισθεί"-ελεύθερος και χρηστοήθης θα έλεγα!Το ίδιο ισχύει και για ο,τιδήποτε άπτεται χώρων όπως αυτό το Φόρουμ.Γι αυτό σίγουρα όλοι είναι αξιόλογοι,αφού είναι ψυχές ενσαρκωμένες.Όλοι έχουν δικαίωμα στο να πούν ελεύθερα τη γνώμη τους.Όμως και όλοι έχουν δικαίωμα να λάβουν "λίγο περισσότερο Φώς" και εσύ υποχρέωση να τους το μεταδώσεις.
Είναι τιμή μου να έλθω στο site σου,κάτι που έχω κάνει ήδη.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 20:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου στους ΛΙΓΟΥΣ μέν μα ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ δε φίλους...

Σκέφτηκα ΠΟΛΥ (ναι το κάνω πότε πότε ΚΑΙ αυτό!!!) αν θα πρέπει να προσθέσω κάτι σε αυτά που τόσο όμορφα έχετε αρίσει να ξετυλίγεται μέσο ενός ΧΡΗΣΙΜΟΥ διαλόγου για ΟΛΟΥΣ μας...

Απο τα γραφόμενα των εξαίρετων συνομιλητών, στο μυαλό μου ήρθε μια εικόνα....
Τη μοιράζομαι μαζί σας...

Και ο έχων ΝΟΥ, ας ενοήσει τη σημασία του...

Κατα τα άλλα απλά θα αντιγράψω ένα απόσπασμα απο το ΠΡΩΤΟ θέμα που είχε ανοίξει ο φίλος V.I.T.R.I.O.L. με τίτλο "Ποίος είναι ο σκοπός της ΥΠΑΡΞΗΣ μας"...
Σε εκείνο το τόπικ το θέμα είχε να κάνει με το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ σκοπό ύπαρξης του ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ...
Κρίνω όμως (συγχωρήστε με) ότι έχει να κάνει ΚΑΙ με το παρόν ΘΕΜΑ (τουλάχιστον όπως εκτυλίσεται)...

Ποιός είναι ο Σκοπός ΥΠΑΡΞΗΣ του Esoterica.gr;

quote:
Πραγματικά, μήπως ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΣ είναι να επισκεπτούμε το εσωτερικό της Γής, η οποία απο τους συνεχείς καθαρμούς θα βελτιώνεται ΣΥΝΕΧΟΣ έως ότου να καταστεί η ΙΔΙΑ, ως Φιλοσοφική Λίθος των Σοφών;;;

Μήπως αυτή η ΓΗ είμαστε ΕΜΕΙΣ;;;

Μήπως τα ΑΓΕΝΗ είμαστε ΕΜΕΙΣ και τα ΕΥΓΕΝΗ είμαστε ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ;;;

ΚΑΘΑΡΟΙ, ΑΜΟΛΥΝΤΟΙ, ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΕΝΩΣΗ (RELIGION) με Μεγάλη Αρχή Της Σοφίας;;;


Κάπου ανάφερες φίλε μου V.I.T.R.I.O.L. ότι:
"Το Μεγάλο Έργο συντελείται στους αθάνορες των αλχημιστικών εργαστηρίων της Φύσεως υπο απόλυτο Σιγή, αλλά είναι εμπρός στα μάτια του καθενός!
Αυτό είναι το μεγαλείο της Ελευθερίας που μας χάρισε ο Μέγας Δημιουργός."

Ναί, πραγματικά ΕΤΣΙ είναι...

ΕΜΕΙΣ είμαστε που θα τολμίσουμε ΝΑ ΑΝΑΣΗΚΩΣΟΥΜΕ τον Πέπλο της 'Ισιδος...
ΕΜΕΙΣ είμαστε εκείνοι που θα τολμίσουν ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ εμπρός απο το Μέγα 'Εργο...
ΕΜΕΙΣ είμαστε εκείνοι που θα τολμίσουμε ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΥΜΕ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΓΗΣ, ΚΑΘΑΡΟΙ, μέχρι να καταστούμε οι ΙΔΙΟΙ η Φιλοσοφική Λίθος του ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ...

'Ενας ταπεινός και ειληκρινής ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ του Φωτός...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Edited by - Kelsos on 13/06/2003 20:30:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 23:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατοι Διαχειριστές και λοιπά μέλη, του Φόρουμ.
Είναι όμορφο να ανταμώνω εδώ μέσα ψυχές σαν του AVATAR,του ΚΕΛΣΟΥ,του THOTH (η σειρά είναι αλφαβητική).Είναι Άνθρωποι που πονάνε τον ίδιο τον Άνθρωπο,αφού κάθε γνήσιος εσωτεριστής ο,τι πράττει,το πράττει για το σύνολο,χωρίς να αναμένει "ανταμοιβή" απο τη θεία Πρόνοια.Επειδή όμως υπάρχει ο πανίσχυρος Νόμος του αντιπεπονθότος,όπερ συνεπάγεται:"ο,τι σπείρεις θα θερίσεις",ο καθένας "τακτοποιείται σύμφωνα με την εργασία του" απο τον Χ:.
Σας παρακαλώ,ας μη συγκρουόμαστε με ανθρώπους που σκοπεύουν να αποσυντονίσουν το χώρο αυτό,παρά να προσπαθούμε υπο το πρίσμα της ανοχής,να τους παραθέσουμε τις Ιδέες και τις Αιώνιες αξίες του Ανθρωπισμού.Αγάπη,Αρετή,Ηθική,Αλήθεια,Αδελφοσύνη,Ισότης,Ελευθερία,να οι Υψηλές αξίες που θα πρέπει να συζητούμε καθημερινά.Η Ανθρωπότητα προοδεύει επιστημονικά,κάτι που αποτελεί χρέος των επιστημόνων.Η Ηθική της Ανέλιξη ή καλύτερα Εισέλιξη είναι χρέος όλων όσων πονάμε,τις Ψυχές και τις άπειρες ενσαρκώσεις τους,που σύμφωνα με το θείο σχέδιο πρέπει να υφίστανται,ώστε να επιτύχουν το έργο τους:τη Θέωση.Γι αυτό η ζωή είναι μύηση,όπως μύηση είναι και ο θάνατος-διάλυση των μορφών λέμε εμείς.Το θείο Δώρο της Ζωής δεν πρέπει να το σπαταλάμε σε κακές σκέψεις και πράξεις,αλλά κατεργαζόμενοι ΔΕΣΜΑ για την κακία,να χαλιναγωγούμε τα Πάθη μας και να προοδεύουμε, να μειώνουμε την εντροπία της Ψυχής μας.
Καλοί μου Φίλοι.Ας προχωρήσουμε όλοι μαζί,αδελφομένοι και ας ανταλλάξουμε ερεθίσματα γύρω από υψηλές αξίες.Είναι "χρέος" σας καλοί μου Διαχειριστές.
Ευχαριστώ που με "ακούσατε".
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 23:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα και από εμένα .

Σε κάποιο άλλο τόπικ έγραψα κάποτε «Στην βέβηλη κοινωνία συναντούσα καθημερινά ανθρώπους που φωνασκούσαν και εξεδήλωναν μετ’ επάρσεως την γνώση τους , όντας απόλυτοι στην κατεχόμενη γνώση τους ή απορρίπτοντες ότι θεωρούσαν μίασμα της δικής τους σκέψης , αυτό με οδηγούσε πάντα στο να μη μιλώ να μην εκφέρω γνώμη και απλά να παρακολουθώ μειδιώντας» .

Μια μέρα άνοιξε αυτή η πύλη και πραγματικά χώθηκα στο χώρο αυτό νιώθοντας ασφάλεια και αγαλλίαση .
Γνώρισα ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που με τιμούν με τη φιλία τους .
Βρήκα ψήγματα γνώσης που δύσκολα θα έβρισκα .
Εκ βάθους καρδίας ευχαριστώ όλους αυτούς που έφτιαξαν αυτό τον τόπο και εύχομαι να προοδεύσει γιατί του αξίζει .

Φίλτατε V.I.T.R.I.O.L. η ανοχή που ανέφερες είναι προσόν αλλά πόσο μπορείς να εκτεθείς στα όμματα των αμυήτων ούτως ώστε με πραότητα να τους δείξεις την ατραπό ;
Προσπάθησα πολύ και πάντα κατά το μέτρο του δυνατού να δείξω κάποια πράγματα από την όποια γνώση έχω , αλλά φευ !
Η τυφλότης και η έπαρση δεν επέτρεψαν την αποκάλυψη του χαραχθέντος πίνακος στα όμματα των συνομιλητών .
Ας είναι .

Θα συνεχίσω να βιώνω τη λάξευση της φιλοσοφικής μου λίθου ακόμα και όταν οι σφύρες δεν κρούουν αρμονικά .

Είθε η αγάπη να βασιλεύει μεταξύ των ανθρώπων


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 00:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε "έχω κόττερο, πάμε μία βόλτα",
εδώ λουκουμάς ή εκτόπλασμα
quote:
η ανοχή που ανέφερες είναι προσόν αλλά πόσο μπορείς να εκτεθείς στα όμματα των αμυήτων ούτως ώστε με πραότητα να τους δείξεις την ατραπό ;
Προσπάθησα πολύ και πάντα κατά το μέτρο του δυνατού να δείξω κάποια πράγματα από την όποια γνώση έχω , αλλά φευ !


ποιός μπορεί να κρίνει...τo ποιός είναι ο αμύητος;
Μήπως όλοι μας δεν μυούμασθε καθημερινά στο χωνευτήρι της ζωής;
Για ποιά μύηση μιλάς; Την πραγματική...ή την imitation;
Προσωπικά προτιμώ την πραγματική...όπως ξέρω καλά ότι και εσύ αυτή θέλεις...

Αιώνιοι μαθητές, μόνο αυτό εύχομαι



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 00:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι αδύναμο γιατί τόσος κόσμος με τόσες ποικίλες διαφορετικές νοοτροπίες και τάσεις είναι δύσκολο να βρει έναν κοινό άξονα επικοινωνίας και αλληλοκατανόησης με αποτέλεσμα να είμαστε το... θαμνάκι που προείπα.

ΚΟΙΝΟΣ ΑΞΟΝΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΕ ΘΟΘ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΟΙΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ...ΜΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΙΤΕ ΑΥΤΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΕΙΤΕ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ!ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΜΟ;;ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΑΘΗΝΑΙΚΗΣ "ΑΓΟΡΑΣ"..Η ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΑΠΟΨΕΩΝ,ΝΟΟΤΡΟΠΙΩΝ ΚΑΙ ΤΑΣΕΩΝ...ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΤΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥΣΧΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΛΥΖΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ.ΕΤΣΙ ΘΑ ΟΔΗΓΗΘΟΥΜΕ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ...ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ...ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΥΝΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΛΕΧΤΟΥΜΕ....


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 00:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Ramoglou.
Είσαι ένας Άνθρωπος μυημένος αληθινά και με χρυσή-για να χρησιμοποιήσω και λίγη αλχημιστική φρασεολογία!-καρδιά.Η λέξη Αλήθεια παράγεται όπως γνωρίζεις απο το Α-Λήθη.Κατά Πλάτωνα η ψυχή πριν την ενσάρκωση κοινωνεί μετά της Αληθείας, αλλά στη συνέχεια καλύπτεται απο το πέπλο.Άρα ο Άνθρωπος αφού Άνω-Θρώσκει προσπαθεί να Ενθυμηθεί.Η θύμηση προυποθέτει ετοιμότητα.Αν λοιπόν κάποιος δεν συντονίζεται με τον Παγκόσμιο Ρυθμό σημαίνει οτι δεν έχει έρθει ακόμα η ώρα του να ξυπνήσει μέσα του η Γνώση,που τόσο απλόχερα ο Μέγας Δημιουργός χάρισε σε ΟΛΗ ΤΗ ΦΥΣΗ.Μη φθείρεσαι λοιπόν καλέ μου αδελφικέ φίλε.Μην προσπαθείς να συμπτύξεις το χρόνο.Θα έρθει η στιγμή που θα ωριμάσουν όλες οι ψυχές,ώστε να δεχτούν και να ενθυμηθούν.
Φίλε old tiger.Χαίρομαι που μπήκες στην παρέα μας.Κανείς δεν κρίνει το ποιός είναι ή οχι μυημένος.Μόνο τη γνώμη του λέει.Η αλήθινή μύηση είναι μέσα στο πεδίο της ζωής,μα και μετά στο πεδίο του θανάτου.
Οι Μυσταγωγικές Εταιρείες δίνουν τα εφόδια ώστε να "μυηθεί" όστις επιθυμεί δουλεύοντας πολύ με τον εαυτό του.Προσπαθώντας να κατέβει μέχρι τον Άδη και να συναντήσει την Ευριδίκη του.Αλήθεια:διερωτήθηκες γιατί ο Ορφέας κατέβηκε μέχρι τον Άδη?Μήπως ήθελε να φτάσει στον Όλυμπο?Να ποιά είναι η μύηση Φίλε μου καλέ.Ο Μύστης λοιπόν κατέρχεται στα άδυτά του,γνωρίζει τον εαυτό του.Σύμφωνα όμως με τον Ερμή τον Τρισμέγιστο "τα επάνω καθρεφτίζονται στα προς τα κάτω".Και τότε ενώνεται ο Μύστης φίλε μου με το Σύμπαν και με το Θεό-Δημιουργό-Λόγο.
Ετοιμάζεται λοιπόν να περάσει σε άλλο πεδίο γι αυτό και ο Μύστης προετοιμάζεται για τα μετά το θάνατο,Ζεί δηλαδή μια όμορφη και φυσιολογική ζωή,χωρίς στερήσεις,χαλιναγωγεί τα πάθη του και μαθαίνει να μη φοβάται το θάνατο,αφού αποτελεί Νόμο του ίδιου του Θεού.Φωτεινό παράδειγμα:ο Διδάσκαλος Σωκράτης.
Ελπίζω να μη σε κούρασα.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 03:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε Τίγρη

Κανείς δε κρίνει το ποιος είναι μυημένος και από πού άντλησε τη μύηση του .
Απλά ο τρόπος που συμπεριφέρεται δείχνει και οι άλλοι αναγνωρίζουν .
Αν ρωτήσεις ένα πραγματικά μυημένο αν είναι θα σου πει ναι είμαι ;
Το πολύ πολύ να σου πει οι άλλοι λένε ότι είμαι .
Και εκεί είναι η ουσία φίλε μου .

Η ατραπός της γνώσης είναι δύσκολη και απαιτεί υπομονή και επιμονή στην απόφαση ΣΟΥ να την περπατήσεις , όσο περπατάς όσο επιμένεις τόσο ποιο βατή είναι , και αυτό το ξέρεις πολύ καλά .

Φίλτατε V.I.T.R.I.O.L. σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , απλά προσπαθώ να λαξεύσω το λίθο μου και να ανοικοδομήσω το Ναό της Αρετής , ελπίζω να τα καταφέρω και να με αναγνωρίζουν οι φίλοι ως καλό χτίστη όπως και εγώ αυτούς .
Ανταποδίδω με μεγάλη ευχαρίστηση τα λόγια σου .

Θα ήθελα να συμπληρώσω απλά και το ότι εκτός από το «Άνω-Θρώσκει» υπάρχει και το «αναθρών α όπωπε» κατά τον Διδάσκαλο Σωκράτη που σημαίνει αυτός που εξετάζει αυτά που αντιλαμβάνεται – βλέπει , άρα και από εκεί αποκομίζετε μέρος της μυήσεως και ανασύρονται εκ της καταγεγραμμένης μνήμης τα αναγκαία δια την παρούσα ενσάρκωση και την πορεία προς το Φως .

Ο Αναζητών
Απόστολος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 09:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Φίλε Ράμογλου,
κατά την προσωπική μου άποψη, ο καθένας μας μυείται ή τουλάχιστον προσπαθεί να μυηθεί (όπως τέλος πάντων ο καθένας εννοεί αυτήν την χιλιοτραγουδισμένη αλλά ταυτόχρονα και χιλιοβασανισμένη λέξη), μόνο για τον εαυτό του.
Η μύηση είναι καθαρά μία μοναχική-εσωτερική διεργασία, την οποία ο καθένας μόνος του μπορεί να ακολουθήσει.
Ως εκ τούτου δεν νομίζω ότι έχει καμμία ουσία ή αξία, η αναγνώριση των άλλων. Αυτό που θα είχε αξία, θα ήταν ο οποιοσδήποτε "παραδειγματισμός" που θα μπορούσαν να πάρουν οι υπόλοιποι, έτσι ώστε να μπορέσουν και αυτοί να ανέλθουν έστω και λίγο παραπάνω.

Οπως πολύ ωραία λέει και ο φίλος V.I.T.R.I.O.L. (ευχαριστώ για το καλοσώρισμα), η μύηση περνά και μέσα από τον Θάνατο.
Ποιόν Θάνατο όμως; Τον φυσικό ή τον μυητικό (όχι με την έννοια της τελετής);
Ο Μύστης πιστεύω έχει βιώσει ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ αυτόν τον Θάνατο, σαν τον Ορφέα που αναφέρεις καλέ μου φίλε. Εχει καταφέρει να "κατέλθει εις τα βάθη της συνείδησής του", έχει μπει μέσα στο κλουβί με την πεινασμένη τίγρη και την έχει κάνει να νιώθει μία "γατούλα", έχει εξουδετερώσει τον πιο επικίνδυνο εχθρό του...



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 09:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου Φίλοι,καλημέρα σας.
Με μεγάλη μου χαρά είδα τις απόψεις του εκλεκτού και φιλτάτου Ramoglou, ο οποίος αποτελεί ενα κόσμημα στο Φόρουμ.Καλέ μου Φίλε,χαίρομαι τις απόψεις σου καθώς και τον τρόπο που σε "παίρνει" το παράπονο και τα λες "χύμα".Απλά οι καλοί συνομιλητές μας,παίρνουν προσωπικά αυτά που λες κάποιες φορές.Φίλοι μου!Εδώ μέσα κανείς ΔΕΝ έχει κάτι με κανέναν,πόσο μάλλον ο καλός Ramoglou που αναγνωρίζεται απο τια λόγια του-και πιστεύω και απο τις πράξεις του- ως αληθές Τέκνο του Φωτός.Σε ευχαριστώ για την εύστοχη συμπλήρωση.Γι αυτό χρειάζεται η ανταλλαγή απόψεων και ερεθισμάτων.
Καλέ μου φίλε old tiger,καλημέρα σου.
Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείτε με το φίλο Ramoglou αφού και οι δύο είστε εσωτεριστές και αναζητητές της Γνώσης.Είστε δύο Ψυχές εξελιγμένες που έχουν πολλά να προσφέρουν στο Φόρουμ,αυτή την τόσο καλή προσπάθεια των Διαχειριστών,που είναι στο χέρι ΟΛΩΝ να εξελιχθεί σε ισχυρό μέσο εσωτερικής αναζήτησης και προβληματισμού.Ας δώσουμε όλοι τα χέρια,ας ενωθούμε με Αγάπη και ας βαδίσουμε τον τραχύ Δρόμο του Χρέους.Σε ευχαριστώ για τα ωραία λόγια σου.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 10:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα καλέ μου φίλε V.I.T.R.I.O.L.
quote:
Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείτε με το φίλο Ramoglou

Xμ....σε αυτό που σίγουρα διαφωνούμε...είναι στην ομάδα...
Εκεί είναι που του χρειάζεται η φώτιση (ωχ...ποιός τον ακούει τώρα τον Αποστόλη)

Η αλήθεια είναι ότι αυτά που μας ενώνουν είναι συντριπτικά περισσότερα...και πιο εσωτερικά...έτσι δεν είναι Ράμογλου;

Y.Γ. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 11:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν ο Πλάτωνας αναφέρει στον Φαίδωνα ότι, "Είναι πιθανόν οι άνθρωποι να μην αντιλαμβάνονται ότι όλοι όσοι προσφεύγουν στην ενασχόληση με την φιλοσοφία, εκπαιδεύονται για ένα πράγμα μόνο - τον θάνατο", πιστεύω ότι εννοεί τον θάνατο της αμάθειας και του εγωισμού, και την αναγέννηση ενός νέου πνευματικού ανθρώπου.
Λέι όμως και κάτι άλλο πολοί είναι οι φέροντες τοιν πυρσό λιγοι οι μύστες...

Αγαπητέ V.I.T.R.I.O.L, πολύ μεστός ο λόγος σου, όποιος θέλει όμως θα μάθει, και όποιος ψαξει θα βρεί εάν είναι έτοιμος να ακούσει.
Εμέις (ή καλύτερα να το θέσω καλύτερα "εγώ"), δεν είμαστε δάσκαλοι αλλά μαθητές στην ατραπό της γνώσης, κρατώντας το λυχναράκι μας και αναζητώντας το μονοπάτι..

Εάν κρατώντας το λυχνάρι φωτίσουμε έστω και αμυδρά τον δρόμο και σε κάποιους άλλους προσωπικά το κρίνω ικανοποιητικό..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 12:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τιγράκι μου
Μας ενώνουν πολλά είναι η αλήθεια και πάνω απ όλα μια αδελφική φιλία .
Λέμε σχεδόν το ίδιο απλά δες τι γράφω ποιο προσεχτικά και δε θα διαφωνήσεις .
Και οι δύο τον ίδιο όρκο πιστεύω δώσαμε στον εαυτό μας «να περπατήσουμε το δρόμο αντέχοντας στις δυσκολίες» .

Την καλημέρα μου σε όλους


Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 13:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟK RAM...RA...


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 14:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταπληκτικο τοπικ
καιρο ειχα να δω τοπικ να κυλαει τοσο ωραια και συμπληρωματικα ...
να ειστε καλα ολοι

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 15:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατοι συνδαιτημόνες.
Τόσοι πολλοί "εραστές" της εσωτερικής αναζήτησης,έχουν βρεί καταφύγιο στο Φόρουμ του esoterica!Παρήγορο γεγονός που σίγουρα θα γεμίσει υπερηφάνεια τους Δημιουργούς του και αγαλλίαση όλους εμάς,που κάνουμε πράξεις τις Ιερές αξίες,που ο Προμηθεύς κατέβασε απο το εργαστήρι του Ηφαίστου-Διαχειριστή του Πυρός και εργάτη μετατροπής των "μετάλλων".
Φίλτατε Πλωτίνε.Σοφά τα λόγια σου.Μόνο επέτρεψε μου να παραθέσω την προσωπική μου άποψη(που σίγουρα τη γνωρίζεις πολύ καλά):στον εσωτερισμό μιλώντας για ενα "φαινόμενο",ο αποσυμβολισμός του γίνεται σε τρία επίπεδα-πεδία:α)φυσικό,β)ηθικό,γ)πνευματικό(βασικός αποκρυφιστικός Νόμος)βλ. Dr Papus στο "Πραγματεία επι των αποκρύφων Επιστημών" εκδ. Τετρακτύς,για πληρέστερη ανάλυση.
Έτσι ο θάνατος του Μύστη λαμβάνει χώρα και στα τρία αυτά επίπεδα.
Σε ευχαριστώ για τα γλυκά σου λόγια,σοφέ μου Φίλε.
Χαιρετίζω τους αδελφικούς φίλους Rampglou και old tiger,που αποτελούν φωτεινά παραδείγματα εσωτεριστών.
Καλοσορίζω το φίλο drumx13 και τον παρακαλώ να συμβάλει με τις σκέψεις του στη συζήτησή μας,αφού τον ευχαριστήσω για τα καλά του λόγια.Φίλε μου όμως τελικά,αξία θα έχει αν όλα όσα λέμε τα εφαρμόζουμε και στη προσωπική μας ζωή,ώστε να μας αναγνωρίζουν ως αληθή Τέκνα του Φωτός.Βέβαια-μιλώντας σε προσωπικό επίπεδο πάντα-προσπαθώ να γίνομαι κάθε ημέρα και καλύτερος...Ξέρεις ποιό μέτρο σύγκρισης έχω στην προσπάθειά μου αυτή?Το χθεσινό μου εαυτό.Κάθε ημέρα προσπαθώ να γίνομαι καλύτερος απο οτι ήμουν χθές.Να προσπαθήσω να ΜΗΝ κρίνω τους γύρω μου,αλλά τον εαυτό μου.Να μην φθονώ την ευτυχία του φίλου μου αλλά να χαίρομαι πιο πολύ από αυτόν.Να χαλιναγωγώ τα πάθη μου-κατά το δυνατό,χωρίς να κοιτώ τι πράττουν οι άλλοι.Ο καθένας κρίνεται απο το Ραδάμανθυ αναλόγων με τις πράξεις του και οχι σε σχέση με το τι έχουν πράξει οι άλλοι.
Περιμένω τους λόγους σου φίλε μου.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 16:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε ΟΛΟΥΣ...

Φίλε μου V.I.T.R.I.O.L. σε καμία μα ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θεωρώ ότι ΣΥΚΓΡΟΥΩΜΑΣΤΕ με τα μέλη εκείνα που ΠΙΘΑΝΑ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ να καταλήγουν σε ένα τέτοιο ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟ συμπέρσμα, συμπαρασύρωντας και πιθανά και άλλους σε αυτό που εκείνα "νομίζουν"...

Είναι αυτό το ΙΔΙΟ το θέμα με το "ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ" και το "ΕΙΝΑΙ"...
Πολλές φορές το "ΕΙΝΑΙ" δεν "ΦΑΙΝΕΤΑΙ", με αποτέλεσμα να μπερδεύοντε και να ΝΟΜΙΖΟΥΝ πώς αυτό που "ΦΑΙΝΕΤΑΙ" είναι και το ίδιο το "ΕΙΝΑΙ"!!!

'Ομως και πάλι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να τους καταλογήσω "λάθος"...
Δεν μπορώ, γιατί όπως έχω ΗΔΗ αναφέρει στο χιλιοταλαιπορημένο θέμα "ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ", στους "ΕΚ ΓΕΝΝΗΤΗΣ ΤΥΦΛΟΥΣ" είναι ΜΑΤΑΙΟ να προσπαθούμε να τους δώσουμε να ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ότι αυτό που έχουν μάθει και στο οποίο (ως ΒΙΩΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΤΩΡΑ) έχουν ΖΗΣΕΙ, δεν είναι ένα κόσμος ΦΩΤΕΙΝΟΣ, αφού ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ούτε τι είναι ΣΚΟΤΟΣ και κατ'επέκταση ούτε τι είναι ΦΩΣ...

Εύλογο λοιπόν να ΘΕΩΡΟΥΝ (πάντα αυθαίρετα) ότι τους ΠΟΛΕΜΟΥΝ, ότι ΣΥΓΚΡΟΥΟΜΑΣΤΕ μαζί τους!!!!
Μα καλά, άλλη δουλειά δεν έχουμε απο το να ΣΥΓΡΟΥΟΜΑΣΤΕ με τον καθένα!!!!
Και ΓΙΑΤΙ να το πράξουμε αυτό;;;

Αυτή όμως η ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ, η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και ΑΛΗΘΙΝΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ που γίνεται είναι άλλη...
Είναι η ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ της Ψυχής ΤΟΥΣ με τη Λογική ΤΟΥΣ...!!!!!
Εκεί είναι που γίνεται "η μάχη η μεγάλη εν τω ουρανό"....
Γιατί η ΨΥΧΗ, αναγνωρίζει την ΑΛΗΘΕΙΑ (όπως έχεις ήδη αναφέρει, ΒΑΠΤΙΖΟΜΕΝΗ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ, πρίν απο τη ΣΑΡΚΩΣΗ ΤΗΣ, την καταβύθιση της ΜΕΣΑ στην Υλη)...

Και αυτό είναι που επιφέρει τον περίφημο ΠΟΝΟ της ΛΑΞΕΥΣΗΣΗ ΤΗΣ ΛΙΘΟΥ!!!
Ο ΠΟΝΟΣ του να ΦΑΝΕΡΩΝΕΤΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΨΥΧΗ, στη στείρα Λογική του ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ...
Αναρωτήθηκε ποτέ κανείς, ΠΟΣΟ ΠΟΝΟ ΝΙΩΘΕΙ το κομμάτι του μαρμάρου εκείνου που διάλεξε ο γλύπτης, ωστε να ΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΦΑΝΕΡΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΟΛΩΝ την Αφροδίτη της Μήλου, που ΚΡΥΒΕΙ Η ΑΛΑΞΕΥΤΗ ΠΕΤΡΑ;;;
Πόσο ΠΟΝΟ νιώθει όταν σε ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ χτύπημα του σκαρπέλου, ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ αποκολλούντε απο την αρχική ΣΥΜΠΑΓΗ πέτρα;;;

Ω! μα αν μπορούσε ο κόσμος ΟΛΟΣ να το κατανοήσει, να το εμπεδώσει αυτό, τότε σε κάθε ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ που ΘΑ περιέλθει (σέ "κάποια" στιγμή, την ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ) όμοια και ΤΑΥΤΟΣΗΜΗ με τη Λάξευση της Λίθου, ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΤΑΝ...

Αντίθετος μάλιστα...
Θα ΕΠΡΑΤΕ αυτό που "ένας" ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΓΙΑ ΜΥΗΣΗ έπραξε όταν του ζητήθηκε να ΔΙΑΛΕΞΕΙ για να πιεί μεταξύ ΔΥΟ ποτηριών, εκ των οποίων το ΕΝΑ είχε ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ!!!
Πρίν ΚΑΝ προλάβει να τελείωσει τη φράση του ο Μυητής του, εκείνος ΑΣΤΡΑΠΙΑΙΑ άρπαξε το ΕΝΑ απο τα ΔΥΟ και το άδειασε "μονορούφι"!!!
Τι είχε να ΦΟΒΗΘΕΙ;;;;
Τι είχε να ΧΑΣΕΙ;;;;

Ας μην πολυλογίσω κι'άλλο...


Ειρήνη σε όλα τα Όντα

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 16:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Κέλσο.
Στα λόγια σου αναγνωρίζω ενα μυημένο Άνθρωπο.Σε ευχαριστώ για τις σκέψεις που παρέθεσες και ευελπιστώ οτι θα γίνουν έναυσμα αναζήτησης για πολλούς και καλούς φίλους.
Όσον αφορά το μέγα Μύστη ΄που πήρε το κύπελλο των σπονδών και χωρίς να σκεφτεί ήπιε αναγνωρίζουμε στο πρόσωπό του τον Μέγα Φιλόσοφο και Σοφό, Αριστοκλή τον μετέπειτα γνωστό και ως Πλάτωνα.
Σε ευχαριστώ και πάλι,για τους λόγους σου φίλε μου...
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 17:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνας, Ορφέας, ΘΗΣΕΑΣ (που επέστρεψε)...

ΟΝΟΜΑΤΑ...
ΛΕΞΕΙΣ...
ΓΡΑΜΜΑΤΑ...
'Αρα και ΑΡΙΘΜΟΣ (το ΣΟΦΟΤΕΡΟ των ΟΝΤΩΝ κατα τον Πυθαγόρα...)
Δηλαδή ΔΟΝΗΣΕΙΣ...

Είναι πέραν του "ΦΑΝΕΡΟΥ" ότι εδώ, έχουμε μια ΟΜΟΙΟΔΟΝΗΣΗ μεταξύ ΜΑΣ...
Να και ΓΙΑΤΙ δεν υπάρχει αυτή η "φαινομενική" ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ...
ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ θα έλεγα...

Τι θέλω να πώ με την "εισαγωγή" μου περί ΟΝΟΜΑΤΩΝ...
'Οτι σε αυτά τα πρόσωπα, αυτό που ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ αντιλαμβάνομαι είναι το ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ!!!
Και αυτό το πρόσωπο δεν είναι άλλο παρά η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΟΛΑΚΕΡΗ....
Να ποιά "αξία" έδωσα στα εισαγωγικά...
Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ εκφρασμένη απο ΕΝΑΝ...

Πόσοι ΘΑΝΑΤΟΙ λοιπόν θα πρέπει να ΕΠΕΛΘΟΥΝ για να φτάσει η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ να το αντιληφθει!!!!!!

Στο πρόσωπο του Πλάτωνα... ΕΜΕΙΣ!
Στο πρόσωπο του Ορφέα..... ΕΜΕΙΣ!
Στο πρόσωπο του Θησέα..... ΕΜΕΙΣ!

Ο Θάνατος, αυτός ο ΜΕΓΑΣ ΕΥΕΡΓΕΤΗΣ!!!!
Εκείνος είναι που καταρίπτει τα σύνορα, μεταξύ του "ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ" και του "ΕΙΝΑΙ"...
ΚΑΙ στα τρία επίπεδα...
Και η καρμική Επιτροπή, συναποτελούμενη απο τν Μίνωα, Ραδάμνθυ και Αιακό σίγουρα τις πράξεις ΜΑΣ, Λόγια ΜΑΣ, Σκέψεις ΜΑΣ έρχεται να ΚΡΙΝΕΙ και όχι των άλλων...
Τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ μέτρα & σταθμά...

Μα ο σκοπός μας η ΘΕΩΣΗ, όπως είπες χαρακτηριστικά, Religio (ΕΠΑΝΕΝΩΣΗ) την αποκάλεσε η μηδαμινότης μου, γίνεται ΕΔΩ, στο ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΔΙΟ και έτσι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ο Νούς, ΑΦΗΝΕΙ ΤΑ ΗΝΙΑ σε εκείνον τον ΗΝΙΟΧΟ που ΑΡΜΟΖΕΙ να τα κρατά...
Στη ΨΥΧΗ...
Και ο δρόμος, είναι ΑΝΩΔΙΚΟΣ εκτός ΑΝ....

Είμαστε εδώ, ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ αυτό το ΑΝ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 18:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Κέλσο,καλησπέρα.
Η ομορφιά στον εσωτερισμό είναι πως σου δίνει τη δυνατότητα να ψάχνεις και να σκέπτεσαι όσο σου επιτρέπουν οι δυνάμεις και όσο ποθεί η καρδιά σου.Έτσι ενώ στη επιστήμη υπάρχει μια λύση,μια άποψη,μια επικρατούσα αντίληψη-ανάλογα με τις τεχνολογικές δυνατότητες και τις υπάρχουσες επιστημονικές γνώσεις-στον εσωτερισμό ο καθένας έχει την άποψή του,την αντίληψή του,ανάλογα με την εργασία που επιτελεί.Και κάπου εκεί στην κορυφή του Ολύμπου οι απόψεις σμίγουν και επικρατεί η Αλήθεια.Γιατί παντού ενυπάρχει εν σπέρματι η Αλήθεια.Αυτό όμως που τη διακρίνει βρίσκεται θαμμένο στα Άγια των Αγίων,κάτω απο τα μέταλλα που έχουν συσσωρευθεί λόγω των πέντε Αισθήσεων,της Αμάθειας,του Φανατισμού,του Εγωισμού,γεννήματα του τρόπου ζωής μας.Ο Μύστης Ορφεύς,ο Ηρακλής,ο Όσιρις, ο Κρίσνα, ο Διόνυσος, ο Ταμίνο-του Μαγικού Αυλού-κάνουν κατάδυση στό κέντρο της Γης,εκεί όπου τα "μέταλλα" απο το ΠΥΡ λειώνουν και ανεβαίνουν Σοφοί και Κατακτητές,Δάσκαλοι της Ανθρωπότητος.Ο Θάνατός τους αναγκαίος και συνάμα απαραίτητος.Γιατί μέσω του "θανάτου τους" η ανθρωπότητα Νικά και αντιλαμβάνεται το Έργο της.Γι αυτό η ΄Γνώση κλειδώθηκε στο συρτάρι των Μύθων.Ο Αναζητητής της ψάχνει το κλειδί και ανοίγει,ξεκλειδώνει και την απελευθερώνει.
"Θέλει Αρετήν και Τόλμη η Ελευθερία",όπως έχει διακυρήξει κάποιος φωτισμένος.
Φίλτατε Κέλσο.Χαίρομαι που στο πρόσωπό σου βρήκα εναν συνομιλητή,που έκανε να ανοίξει η καρδιά μου και να ξεχυλίσει απο χαρά.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 20:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ για αυτό που ΕΙΣΤΕ. Για τα όνειρα που έχετε και τιμάτε με τη στάση σας. Για το παραθυράκι που ανοίξατε και σε εμένα προς το Ο Ρ Α Μ Α.
Σας δίνω τόπο και χώρο να συνεχίσετε...είμαι "λίγος" για αυτό το θέμα.
Σκύβω και σας πλένω τα πόδια. Είστε οι ΔΑΣΚΑΛΟΙ μου.

Με την ευχή η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΖΩΗΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΞΗ
O όμοιός σας.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."

Edited by - Secondborn on 14/06/2003 20:04:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 20:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Φίλε Secondborn.
Τα λόγια σου,είναι λόγια σιωπής.Στον εσωτερισμό υπάρχει η Σιωπή και η Σιγή.Κάποια στιγμή θα επεκταθούμε στο θέμα και στο διαφορισμό των δυο εννοιών.Κανείς δεν είναι Δάσκαλος,αφού αυτός ο "χαρακτηρισμός" είναι ίδιον του ενσαρκωθέντος Λόγου,υπο οποιαδήποτε Μορφή.Όλοι είμεθα Μαθητές ή σωστότερα "διψασμένοι" για Γνώση,όπως και εσύ.Είναι απλώς θέμα σωστής χρονικά στιγμής-ωρίμανσης των συνθηκών,ώστε κάποια ενσαρκωμένη ψυχή να αφυπνιστεί και να θελήσει να ατενίσει το "Άστρο" της Βηθλεέμ,όμοια όπως οι τρείς "Μάγοι".Μη θορυβείσαι λοιπόν.Μόνο να εργάζεσαι σκληρά,να γίνεσαι κάθε ημέρα καλύτερος.Συγνώμη για τις "συμβουλές".Δεν δικαιούμαι να δίνω συμβουλές,εγώ, ένας ταπεινός εργάτης.Απλώς σου μεταφέρω -κατά το δυνατό-την εμπειρία μου.Εσυ θα βρείς το Δρόμο σου.Μόνο αγωνίσου.Σημασία δεν έχει η Νίκη.αλλά η Προσπάθεια.Ώστε να δικαιούσαι αύριο μια θέση αγωνιστή,ενα φωτεινό παράδειγμα για τα παιδιά σου και για τους συνανθρώπους μας.
Με Τιμή
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy