ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΣΟΥΦΙ (3)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2002, 11:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια αλατένια κούκλα, ταξίδεψε χιλιάδες μίλια μέχρι που σταμάτησε στην άκρη της θάλασσας. Είχε μαγευτεί από την υγρή κινούμενη μάζα που δεν έμοιαζε με τίποτα από όλα όσα είχε δει ως τότε.

"Τι είσαι;" ρώτησε η αλατένια κούκλα.

"Έλα μέσα και δες μόνη σου" απάντησε η θάλασσα με ένα χαμόγελο.

Έτσι, η αλατένια κούκλα προχώρησε τσαλαπατώντας προς τα μέσα. Όσο πιο βαθιά προχωρούσε τόσο περισσότερο διαλυόταν μέχρι που έμεινε ένα μικρό κομματάκι από αυτή. Πριν διαλυθεί και το τελευταίο μέρος της η κούκλα αναφώνησε με θαυμασμό.

"Τώρα ξέρω τι είμαι εγώ "

Διέλυσε το ego σου που δεν είναι τίποτε άλλο από τις αξίες σου, την εκπαίδευσή σου, τα "πρέπει" σου και τα "δεν πρέπει" σου, την ηθική σου, την έτσι ονομαζόμενη Θρησκεία σου, την αναζήτηση της ευχαρίστησης και την αποφυγή της θλίψης, τα σχέδιά σου για το μέλλον, το άγχος σου να φτάσεις κάπου, και ανακάλυψε την ουσία η οποία βρισκόταν πάντα εκεί και που είναι όλα όσα αληθινά είχες ποτέ.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 11:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ!!!!!

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 12:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα κοράκι κάποτε πετούσε στον ουρανό κρατώντας ένα κομμάτι κρέας στο ράμφος του. Είκοσι κοράκια τότε έταξαν προς το μέρος του και άρχισαν να του επιτίθενται βίαια. 'Οταν το κοράκι τελικά έριξε το κρέας οι διώκτες του το άφησαν και πέταξαν για να το πιάσουν.
Είπε το κοράκι: "έχασα το κρέας και κέρδισα τον γαλήνιο ουρανό
Είπε ο Δάσκαλος: "όταν το σπίτι μου καταστρέφεται από τη φωτιά, έχω το φεγγάρι τη νύχτα."

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 12:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος άνθρωπος που δεν ήταν με τα σωστά του πήρε όρκο αν λύνονταν τα προβλήματά του, να πουλήσει το σπίτι του και να δώσει ό,τι λεφτά έπαιρνε στους φτωχούς.
Ήρθε κάποτε καιρός να πραγματοποιήσει τον όρκο του. Δεν ήθελε, όμως, να χαρίσει τόσα πολλά λεφτά. Σκέφτηκε λοιπόν , ένα τρόπο να ξεφύγει. Είπε ότι πουλάει το σπίτι για ένα ασημένιο νόμισμα. Μαζί με το σπίτι, όμως, ήταν και μια γάτα. Τα λεφτά που ζητούσε γι' αυτό το ζώο ήταν δέκα χιλιάδες ασημένια νομίσματα.
Βρέθηκε, λοιπόν κάποιος που αγόρασε το σπίτι, μαζί και τη γάτα. Ο άνθρωπος που είχε πάρει τον όρκο έδωσε το ένα ασημένιο νόμισμα στους φτωχούς κι έβαλε στην τσέπη τα δέκα χιλιάδες νομίσματα.
Πολλοί άνθρωποι σκέφτονται έτσι. Αποφασίζουν ν' ακολουθήσουν κάποια διδασκαλία. Τη φέρνουν, όμως στα μέτρα τους για να ΄ναι προς όφελός τους. Κι ώσπου να ξεπεράσουν αυτή την τάση τους, δεν μπορούν να μάθουν τίποτα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 21:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το πετραδι στο λωτο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 03:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολυ ωραια

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 03:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξερω αν ειναι ασχετο αλλα τουλαχιστον ειναι παντα επικαιρο

καποτε οι αθηναιοι μαζευτηκαν για να βγαλουν μια αποφαση σχετικα με ενα προβλημα που τους βασανιζε ομως δεν εβρισκαν μια λυση και αρχισαν της φωνες και τους τσακωμους

τοτε καποιος τους ζητησε να κανουν ησυχια για να τους πει κατι και αφου ηρεμησαν ολοι αρχισε να τους λεει μια ιστορια

καποτε η θεα Δημητρα,ενας βατραχος και ενα χελιδονι περπατουσαν μαζι τοτε εφτασαν σε ενα ρυακι,ο βατραχος βουτηξε στο ρυακι και το χελιδονι πεταξε μακρυα και λεγοντας αυτα σωπασε

μετα απο λιγες στιγμες απολυτης ησυχιας αρχισαν ολοι να ρωτουν "και η θεα Δημητρα?"

και εκεινος τους απαντησε "σας σιχαθηκε ολους που αφηνετε τα προβληματα του κρατους για να ακουσετε ιστοριουλες"

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

papalagi
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 02:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papalagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε στην Αρχαία Αθήνα υπήρχαν οι Αθηναίοι και οι δούλοι.
Μόνο που τώρα δεν έχουμε Αθηναίους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 19:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thoth,δεν μπορω να αντισταθω!

"Ενας ανθρωπος λιποθυμησε μεσα σε ενα αρωματοπωλειο.Προσπαθησαν ολοι να τον συνεφερουν,με τα καλυτερα αρωματα.Τιποτα...Ξαφνικα καποιος που τον γνωρισε ειπε
-Ειμαι σκουπιδιαρης και αυτος ειναι συναδελφος μου.Αν μυρισει κατι οικειο,θα συνελθει.
Ετσι βρηκε κατι βρωμικο που μυριζε ασχημα,το εφερε στη μυτη του λιποθυμου συναδελφου ,ο οποιος αμεσως συνηλθε!"

Ευχαριστω!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 05:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος πήγε και κτύπησε την πόρτα του διδασκάλου.
<<Ποιός είσαι;>> Ακούστηκε από μέσα μία φωνη
<<Εγώ.>> Λέει ο μαθητής.
<<Φύγε δεν σε γνωρίζω, δεν ξέρω κακέναν Εγώ!>> Του λέει ο διδάσκαλος.
Όντως ο μαθητής έφυγε για να πάει τον άλλο χρόνο και πάλη.
Πάλη κτύπησε την πόρτα.
<<Ποιός είναι;>> Ο διδάσκαλος.
<<Εγώ.>> Ο μαθητής.
<<Φύγε δεν ξέρω κανέναν εγώ.>> Ο διδάσκαλος.
Τον τρίτο χρόνο ξαναπάει ο μαθητής και κτυπά την πόρτα.
<<Ποιος είναι;>> Ο διδάσκαλος.
<<Εσύ.>> Λέει τώρα ο μαθητής.
Και η πόρτα άνοιξε....
Έτσι και εμείς θα πρέπει να γίνουμε ένα με την γνώση.
Από τον μεγάλο Τζαλαλουντίν Ρούμ(ι) ή ο Τζαλαλουντίν ο Έλληνας.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 05:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα δελφίνι, συνήθιζε να βγαίνει έξω απο το νερό και για μεγάλα χρονικά σιαστήματα πήγαινε και καθόταν στο δάσος.
Έπειτα γύριζε και πάλι πίσω στη θάλασσα και ζούσε όπως και τα άλλα δελφίνια, κάνοντας ό,τι κάνουν και τα άλλα δελφίνια.
Αυτό συνεχιζόταν για κάπου ένα μήνα και κάποια φορά, όταν αυτό το δελφίνι επέστρεψε και πάλι πίσω στο νερό, ο αρχηγός της αγέλης το ρώτησε που εξαφανίζεται για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
Έπειτα απο λίγων δευτερολέπτων σιγή, το δελφίνι απάντησε
-...Δε μπορώ να σου πώ, δε θα καταλάβαινες...
Το δελφίνι αρχηγός έμεινε λίγο σκεφτικός και μετά απομακρύνθηκε.
Το άλλο δελφίνι όπως κάθε μέρα έτσι και την επόμενη μέρα,
άφησε τη θάλασσα για να πάει στο δάσος.
Αυτό συνεχίστηκε για άλλον ένα μήνα.
Μέσα σ' αυτό το διάστημα ακούστηκαν πολλά σχόλια για τις παράξενες συνήθειες αυτού του δελφινιού...
Άλλα δελφίνια έλεγαν οτι είναι κατάσκοπος άλλου κοπαδιού δελφινιών,
άλλα έλεγαν οτι συνωμοτεί εναντίον του κοπαδιού του και προσπαθεί να το κρατήσει μυστικό...έλεγαν και έλεγαν μέχρι εκεί που έφτανε και δεν έφτανε η φαντασία τους...
Κάποια στιγμή αποφασίστηκε απο το ανώτατο συμβούλιο του κοπαδιού ΑVC324556, να παρακολουθήσουν το δελφίνι για να δούν που πηγαίνει.
Έτσι και έγινε λοιπόν, κάποια μέρα το δελφίνι της ιστορίας, απομακρύνθηκε απο το κοπάδι του.
Σε μικρή απόσταση όμως βρισκόταν άλλα 3 δελφίνια που το ακολούθησαν.
Το δελφίνι της ιστορίας, πήγαινε και πήγαινε στον ατελείωτο ωκεανό και κάποια στιγμή έπειτα απο κάποια ώρα, έφτασε στη στεριά.
Τότε με ένα σάλτο βγήκε έξω και κατευθύνθηκε προς το δάσος που ήταν λίγο πιο πέρα.
Τα άλλα 3 δελφίνια, προσπαθούσαν να κοιτάξουν κάτω απο την επιφάνεια της θάλασσας αλλά η κίνηση και διάθλαση του νερού έδινε διαφορετικές και αλλοπρόσαλες πληροφορίες στο καθένα...
Έπειτα προσπάθησαν να πηδήξουν ψηλά αλλά ο ήλιος χτυπούσε κόντρα και τα τύφλωνε.
Έπειτα απο λίγο, αποφάσισαν να γυρίσουν πίσω στο κοπάδι.
Ο αρχηγός αποφάσισε να κάνει κάτι που δε τους είχε ανακοινώσει προηγουμένως.
Έπαιρνε ένα-ένα τα δελφίνια για να του πούν τι είδανε.
Καλεί λοιπόν το πρώτο δελφίνι να του πεί τι είδε και αυτό αρχίζει.
-Βγαίνει έξω απο τα σύνορα και συναναστρέφεται περίεργα όντα, μοιάζουν με καρχαρίες.
Ο αρχηγός ευχαρίστησε το δελφίνι και φώναξε το δεύτερο τώρα.
-Βγαίνει έξω απο τα σύνορα και μάλλον ετοιμάζει κάτι άσχημο...
Πρέπει να συνομιλεί με άλλα δελφίνια απο το κοπάδι BGL123859!
Και πάλι, ο αρχηγός ευχαριστεί και το δεύτερο δελφίνι και φωνάζει τώρα το τρίτο.
-Είναι αυτός που περιμέναμε...η μορφή του παλλόταν περίεργα και Θε'ι'κά...Είναι το μόνο που μπορεί και αφήνει τα σύνορα...καθόταν ακίνητο ανάμεσα σε κάτι ψηλά καφέ κυλινδρικά αντικείμενα, με κάτι πράσινα φουντωτά πάνω τους που κουνιόταν απο τον αέρα...πρέπει να μιλούσε μαζί τους...
...
Αρχηγέ!...με όλο το σεβασμό...είναι Αυτός...είναι...ο Μεσσίας...

'
Δικό μου

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 01/11/2003 05:57:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 14:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν ξερω αν ειναι ασχετο αλλα τουλαχιστον ειναι παντα επικαιρο

καποτε οι αθηναιοι μαζευτηκαν για να βγαλουν μια αποφαση σχετικα με ενα προβλημα που τους βασανιζε ομως δεν εβρισκαν μια λυση και αρχισαν της φωνες και τους τσακωμους

τοτε καποιος τους ζητησε να κανουν ησυχια για να τους πει κατι και αφου ηρεμησαν ολοι αρχισε να τους λεει μια ιστορια

καποτε η θεα Δημητρα,ενας βατραχος και ενα χελιδονι περπατουσαν μαζι τοτε εφτασαν σε ενα ρυακι,ο βατραχος βουτηξε στο ρυακι και το χελιδονι πεταξε μακρυα και λεγοντας αυτα σωπασε

μετα απο λιγες στιγμες απολυτης ησυχιας αρχισαν ολοι να ρωτουν "και η θεα Δημητρα?"

και εκεινος τους απαντησε "σας σιχαθηκε ολους που αφηνετε τα προβληματα του κρατους για να ακουσετε ιστοριουλες"

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you


endorama τελειο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 12:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας μαθητής ρώτησε τον δάσκαλό του:
- Δάσκαλε, τι θα έλεγες, αν έβλεπες ότι έπεσα;
- Θα έλεγα, σήκω!
- Αν έπεφτα, άλλη μια φορά;
- Ξανά, σηκώσου!
- Τι, πάντα πρέπει να σηκωθείς;
- Ναι, πάντα όταν πέφτεις πρέπει να σηκωθείς, γιατί εκείνος που έπεσε και δεν σηκώθηκε, είναι νεκρός.

Ο κυβερνήτης μιας πολιτείας έδωσε την διαταγή να ρίχνουν στη φυλακή έναν σούφι. Οι μαθητές του ήρθαν στη φυλακή να δουν τον δάσκαλό τους. Έμειναν έκπληκτοι όταν είδαν τον δάσκαλό τους που καθόλου δεν άλλαξε και με χαρά τους υποδέχτηκε σαν να τον επισκέφτηκαν στο σπίτι του. 
- Δάσκαλε, τι είναι αυτό που σας παρηγορεί μέσα σ' αυτό το σπίτι της θλίψης;
- Τα τέσσερα γνωμικά. Αυτό είναι το πρώτο: "Το κακό δε μπορείς να το αποφύγεις, γιατί όλα είναι προκαθορισμένα από τη μοίρα". Το δεύτερο "Τι απομένει στον άνθρωπο τον οποίον χτύπησε η συμφορά εκτός να υποφέρει με υπομονή; Αφού στον κόσμο δεν είσαι ο μόνος που περνάει παρόμοιες δύσκολες καταστάσεις". Το τρίτο "Να ευγνωμονείς τη μοίρα σου αφού δεν έπαθες κάτι χειρότερο, που μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή". Και στο τέλος, λέω στον εαυτό μου "Η απελευθέρωση μπορεί να είναι πολύ κοντά, αλλά εσύ δεν το γνωρίζεις".
Eκείνη τη στιγμή ήρθαν οι φύλακες κ είπαν ότι είναι ελεύθερος, και ότι τον φυλακίσαν κατά λάθος.

Thothoula η Bιετναμέζα
Mοναδική
απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 22:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι το οποίο μας έμαθαν στο σχολείο
Κάποτε ένας σκορπιός ήθελε να περάσει στην απέναντι όχθη ενός ποταμού. Δεν ήξερε κολύμπι όμως και ζήτησε από την χελώνα να τον περάσει απέναντι επάνω στο καβούκι της. Η χελώνα δεν ήθελε γιατί φοβόταν ότι ο σκορπιός θα την τσιμπήσει, αυτός όμως της υποσχέθηκε ότι δεν θα το έκανε γιατί θα πνιγόταν και ο ίδιος.
Έτσι η χελώνα δέχτηκε και ξεκίνησε να τον περάσει απέναντι. Κατά τη διαδρομή όμως ο σκορπιός τσιμπάει τη χελώνα. Η χελώνα έντρομη γυρνάει στο σκορπιό και του λέει , μα γιατί το έκανες αυτό αφού θα χαθείς και συ μαζί μου. Και ο σκορπιός της απαντάει, όσο και αν το θέλησα δεν μπόρεσα να πάω αντίθετα στη φύση μου.

Ποιος πιστεύει ότι γνωρίζει καλά τον εαυτό του;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 01:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Και να σκεφτείς οτι τους 3 αυτοκρατορικούς σκορπιούς μου, τους πιάνω αρκετά συχνά

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Danai
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 19:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Danai  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΕΔΙΝΕ...

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια μηλιά...
και αγαπούσε ένα αγοράκι και κάθε μέρα το αγοράκι πήγαινε
και μάζευε τα φύλλα της,και έπλεκε στεφάνι και έπαιζε τον βασιλιά του δάσους,
Σκαρφάλωνε στον κορμό της,κι έκανε κούνια τα κλαδιά της,
κι έτρωγε μήλα,Παίζανε κρυφτό και όταν το αγόρι κουραζόταν,
αποκοιμιόταν στον ίσκιο της.
Και το αγόρι αγαπούσε τη μηλιά πάρα πολύ.
Κι η μηλιά ήταν ευτυχισμένη.
Μα πέρασαν τα χρόνια.Και το αγόρι μεγάλωσε.
Και πολλές φορές η μηλιά έμενε μοναχή.
Τότε μια μέρα το αγόρι πήγε στην μηλιά και η μηλιά είπε:
"Ελα αγόρι,έλα να σκαρφαλώσεις στον κορμό μου,
να φας μήλα και να παίξεις στον ίσκιο μου
απο κάτω και να είσαι ευτυχισμένο".
"Είμαι μεγάλος για να σκαρφαλώνω και να παίζω",είπε το αγόρι
"Θέλω να αγοράσω πράγματα και να καλοπεράσω,
Θέλω λεφτά.Μπορείς να μου δώσεις λεφτά;"
"Λυπάμαι είπε η μηλιά μα εγώ δεν έχω λεφτά,
έχω μοναχά φύλλα και μήλα.Πάρε τα μήλα μου αγόρι,
πούλησε τα στην πόλη.Έτσι θα έχεις λεφτά και θα είσαι ευτυχισμένο".
Και τότε το αγόρι σκαρφάλωσε στη μηλιά,
μάζεψε τα μήλα της και τα πήρε μαζί του.
Και η μηλιά ήταν ευτυχισμένη.
Μα το αγόρι έκανε πολύ καιρό να ξαναφανεί...
Ώσπου μια μέρα το αγόρι ξαναγύρισε και η μηλιά
τρεμούλιασε από την χαρά της κι είπε:
"Έλα αγόρι να σκαρφαλώσεις στον κορμό μου,
να κάνεις κούνια στα κλαδιά μου και να 'σαι ευτυχισμένο"
"Δεν έχω καιρό να σκαρφαλώνω σε δέντρα"Είπε το αγόρι.
"Θέλω ένα σπίτι που να μου δίνει ζεστασιά,
μπορείς να μου δώσεις ένα σπίτι;"
"Εγώ σπίτι δεν έχω" είπε η μηλιά.
"Σπίτι μου είναι το δάσος, μα μπορείς να κόψεις
τα κλαδιά μου και να χτίσεις ένα σπίτι. Τότε θα είσαι ευτυχισμένο".
Κι έτσι το αγόρι έκοψε τα κλαδιά της και τα πήρε μαζί του για να χτίσει το σπίτι του.
Και η μηλιά ήταν ευτυχισμένη.
Μα το αγόρι έκανε πολύ καιρό να ξαναφανεί.
Και όταν ξαναγύρισε η μηλιά ήταν
τόσο ευτυχισμένη που ούτε να μιλήσει καλά καλά δεν μπορούσε.
"΄Ελα αγόρι, ψιθύρισε,έλα να παίξεις"
"Είμαι πολύ γέρος και πολύ λυπημένος
για να παίζω αποκρίθηκε το αγόρι.
Θέλω μια βάρκα να με πάρει μακριά.
Μπορείς να μου δώσεις μια βάρκα;"
"Κόψε τον κορμό μου και φιάξε μια βάρκα,
έτσι θα μπορέσεις να φύγεις μακριά και
να είσαι ευτυχισμένο" είπε η μηλιά.
Και το αγόρι έκοψε τον κορμό της,έφιαξε μια βάρκα και έφυγε μακριά.
Και η μηλιά ήταν ευτυχισμένη...μα όχι πραγματικά.
Και ύστερα απο πολύ καιρό το αγόρι ξαναγύρισε.
"Λυπάμαι αγόρι,μα δεν μου έμεινε τίποτα να σου δωσω..."
"Δεν έχω μήλα", "Τα δόντια μου δεν είναι πια για μήλα" είπε το αγόρι.
"Δεν εχω κλαδιά,δεν μπορείς να κάνεις κούνια"είπε η μηλιά
"Είμαι πολύ γέρος για να κάνω κούνια"είπε το αγόρι
"Δεν έχω κορμό,δεν μπορεις να σκαρφαλώσεις..."είπε η μηλιά
"Είμαι πολύ κουρασμένος πια για να σκαρφαλώνω"είπε το αγόρι
"Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω κάτι..μα δε μου έμεινε τίποτα,
δεν είμαι παρά ένα γέρικο κούτσουρο....Λυπάμαι"είπε η μηλιά
"Δεν θέλω και πολλά τώρα,
μονάχα ένα ήσυχο μέρος να ξαποστάσω,είμαι πολύ κουρασμένος"
"Τότε"είπε η μηλιά και ίσιωσε όσο μπορούσ ετον κορό της
"ένα γέρικο κούτσουρο είναι ότι πρέπει για να ξαποστάσεις.
Έλα αγόρι κάτσε, κάτσε και ξεκουράσου"
Και το αγόρι έκατσε και ξεκουράστηκε...

Και η μηλιά ηταν ευτυχισμένη.

Φιλικά
Δανάη

"To χθες δεν είναι τίποτα περισσότερο
από την ανάμνηση του σήμερα και το αύριο είναι το όνειρο το σήμερα"
Χαλίλ Γκιμπράν
(Ο προφητης)

Edited by - Danai on 04/11/2003 19:45:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trapped
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 11:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλή σας μέρα,
ήρθα να βάλω ένα λιθαράκι στις όμορφες αυτές ιστορίες για τις οποίες σας ευχαριστώ :)

Μια φορά κι ένα καιρό, όπως λεν στα παραμύθια, ήταν ένας βασιλιάς στην Αφρική που είχε ένα φίλο κολλητό με τον οποίο είχαν μεγαλώσει μαζί.
>>Αυτός ο φίλος είχε την συνήθεια σε κάθε περίσταση καλή ή κακή να λέει:
>>«Καλό αυτό».
>>Μιαν ημέρα οι δύο τύποι πήγαν για κυνήγι και ο φίλος ανέλαβε να ετοιμάσει τα όπλα. Αλλά έκανε ένα σοβαρό λάθος και όταν ο βασιλιάς πήρε το όπλο, αυτό εκπυρσοκρότησε και έχασε τον αντίχειρά του. Βλέποντας την κατάσταση ο φίλος είπε ως συνήθως: «Καλό αυτό!» και ο βασιλιάς θυμωμένος απάντησε «'Όχι δεν είναι καθόλου καλό» και τον έστειλε φυλακή για πολλά χρόνια. Μετά από ένα χρόνο ο βασιλιάς πήγε πάλι για κυνήγι σε μιαν άγνωστη περιοχή με άλλους φίλους του. Όμως τους συνέλαβαν κανίβαλοι και τους φυλάκισαν για να τους μαγειρέψουν. Όταν ετοίμαζαν τον βασιλιά για να τον φάνε οι κανίβαλοι
>>παρατήρησαν ότι του έλειπε ένας αντίχειρας. Επειδή ήταν προληπτικοί και απέφευγαν να φάνε κάποιον που δεν ήταν σώος κι αβλαβής, τον άφησαν ελεύθερο και μαγείρεψαν όλους τους άλλους, να ζούμε να τους θυμόμαστε.
>>Όταν επέστρεψε ο βασιλιάς θυμήθηκε το γεγονός με το ατύχημα όπου έχασε τον αντίχειρά του και μετάνιωσε για την συμπεριφορά του στον φίλο του.
>>Τον απελευθέρωσε αμέσως και τον προσκάλεσε στα ανάκτορα. «Είχες δίκιο»
>>του λέει «Ήταν καλό που έχασα τον αντίχειρά μου» και του εξήγησε όλα τα γεγονότα. «Λυπάμαι που σε έστειλα στην φυλακή για τόσο καιρό,
>>ήταν πολύ κακό αυτό που σου έκανα».
>>«Όχι, ήταν καλό» απάντησε ο φίλος. «Μα τι εννοείς; Πως μπορεί να ήταν καλό που έκλεισα τον φίλο μου στην φυλακή για ένα χρόνο;».
>>
>>«Μα αν δεν ήμουν φυλακή θα ήμουν μαζί σου».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 12:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

2 ΙΣΤΟΡΙΕΣ
Λιγο πριν ο Νινακαβα πεθανει τον επισκεφθηκε ο δασκαλος του ζεν Ικνγιου
-Να σε οδηγησω παραπερα;ρωτησε ο Ικνγιου.
Ο Νινακαβα αποκριθηκε:
-Ηρθα μονος και θα φυγω μονος.Τι βοηθεια μπορεις να μου δωσεις εσυ;
Ο Ικνγιου απαντησε:
-Αν νομιζεις πως πραγματικα ερχεσαι και πας,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΤΑΠΑΤΗ ΣΟΥ.
Ας σου δειξω την οδο οπου δεν υπαρχει ερχομος και πηγαιμος.
Με τα λογια του ο Ικγιου ειχε αποκαλυψει την οδο τοσο καθαρα, που ο Νινακαβα χαμογελασε και πεθανε.

................
Ο Χοσιν,Δασκαλος του ζεν,στους μαθητες του-αφουεχει διηγηθει την ιστορια του Τοκουφου που προειπε τον θανατο του)
-Δεν ειναι απαραιτητο για δασκαλο του ζεν να προειπει το θανατο του,αλλα αν πραγματικα το θελει, μπορει.
-Εσυ μπορεις;ρωτησε καποιος.
-Ναι απαντησε.ο Χοσιν.Θα σας δειξω τι μπορω να κανω σ εφτα μερες.
Κανεις απ τους μαθητες του δεν τον πιστεψε και οι πιο πολλοι ειχαν ξεχασει ακομη και την συνομιλια οταν ο Χοσιν την επομενη φορα τους συγκαλεσε.
-Εφτα μερες πριν,παρατηρησε,ειπα πως επροκειτο να σας αφησω.Ειναι η συνηθεια να γραφεις ενα αποχαιρετιστηριο ποιημα,αλλα δεν ειμαι ποιητης ουτε καλλιγραφος.Ας γραψει καποιος απο σας τα τελευταια μου λογια.
Οι οπαδοι του νομισαν πως αστειευοταν,αλλα ενας απ αυτους αρχισε να γραφει.
-Εισαι ετοιμος;ρωτησε ο Χοσιν.
-Ναι,κυριε,απαντησε ο γραφεας.
ΗΡΘΑ ΑΠ ΤΗ ΛΑΜΠΡΟΤΗΤΑ
ΚΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ
ΣΤΗ ΛΑΜΠΡΟΤΗΤΑ.
Τι ειναι αυτο;
Το ποιημα ειχε ενα στιχο λιγοτερο απ τους συνηθισμενους τεσσερες,γι αυτο,ο μαθητηςειπε:
Κυριε,μας λειπει ενας στιχος.
Ο Χοσιν,με το βρυχηθμο ενος ορμητικου λεοντα,ουρλιαξε..Καα!και χαθηκε.
ΟΜ


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 14:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλο φιλε trapped


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 14:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!χαιρομαι που ανακαινησα την καταλληλη στιγμη αλη μια σελιδα σοφιας ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΗ..κοιτα εμπνευση που ηρθε ξωπισω!...
να'στε καλα/ ηταν ολα ομορφα!
μα συγκινηθηκα με τη Δαναη (που μου θυμησε καποιες στιγμες με το συγκεκριμενο βιβλιο(αφου υπευθυνη για τη γεννηση του στα ελληνικα ηταν η αδερφη μου...)
ευχαριστω σε, ψυχη, για την εκπληξη!

AUM

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Danai
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 15:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Danai  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να'σαι καλά Άτμα...

Βεβαιότητα, Επιλογή και Αμφιβολία

Καθώς ο Βούδας βρισκόταν ανάμεσα στους μαθητές του ένα πρωί,
ένας άνδρας πλησίασε τη σύναξη των ανδρών.
-"Υπάρχει Θεός;" ρώτησε.
-"Ναι, υπάρχει Θεός" απάντησε ο Βούδας.
Μετά το μεσημεριανό φαγητό, ένας άλλος άνδρας εμφανίστηκε.
-"Υπάρχει Θεός" ρώτησε.
-"Όχι, δεν υπάρχει Θεός" απάντησε ο Βούδας.
Αργά την ίδια ημέρα, ένας τρίτος άνδρας απηύθυνε την ίδια ερώτηση στο Βούδα:
"Πρέπει να αποφασίσεις ο ίδιος για τον εαυτό σου" είπε ο Βούδας.
"Δάσκαλε, αυτό είναι παράλογο" είπε ένας εκ των μαθητών του. "Πώς είναι δυνατόν να δίνεις τρεις διαφορετικές απαντήσεις στο ίδιο ερώτημα;"
"Ήταν διαφορετικές προσωπικότητες" απάντησε ο Φωτισμένος.
"Και κάθε πρόσωπο πλησιάζει το Θεό με το δικό του τρόπο: ορισμένοι με βεβαιότητα, άλλοι με άρνηση και μερικοί με αμφιβολία".

"To χθες δεν είναι τίποτα περισσότερο
από την ανάμνηση του σήμερα και το αύριο είναι το όνειρο το σήμερα"
Χαλίλ Γκιμπράν
(Ο προφητης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 18:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΟΣ ΣΤΟ ΘΕΟ ΩΣΠΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΕΥΘΗΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΛΕΕΙ.
<ΓΙΑΤΙ ΘΕΕ ΜΟΥ ΝΑ ΒΡΕΙ ΕΜΕΝΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΦΟΡΑ.ΟΛΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΑΥΤΟ?>
ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΡΑΔΥ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΠΟΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ ΣΤΑΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΞΕΧΩΡΙΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΣΤΑΥΡΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 01:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βεβαιότητα, Επιλογή και Αμφιβολία

Καθώς ο Βούδας βρισκόταν ανάμεσα στους μαθητές του ένα πρωί,
ένας άνδρας πλησίασε τη σύναξη των ανδρών.
-"Υπάρχει Θεός;" ρώτησε.
-"Ναι, υπάρχει Θεός" απάντησε ο Βούδας.
Μετά το μεσημεριανό φαγητό, ένας άλλος άνδρας εμφανίστηκε.
-"Υπάρχει Θεός" ρώτησε.
-"Όχι, δεν υπάρχει Θεός" απάντησε ο Βούδας.
Αργά την ίδια ημέρα, ένας τρίτος άνδρας απηύθυνε την ίδια ερώτηση στο Βούδα:
"Πρέπει να αποφασίσεις ο ίδιος για τον εαυτό σου" είπε ο Βούδας.
"Δάσκαλε, αυτό είναι παράλογο" είπε ένας εκ των μαθητών του. "Πώς είναι δυνατόν να δίνεις τρεις διαφορετικές απαντήσεις στο ίδιο ερώτημα;"
"Ήταν διαφορετικές προσωπικότητες" απάντησε ο Φωτισμένος.
"Και κάθε πρόσωπο πλησιάζει το Θεό με το δικό του τρόπο: ορισμένοι με βεβαιότητα, άλλοι με άρνηση και μερικοί με αμφιβολία".




======================== ===============================

Γιώργος
…ο καλός ο κακός , και ο αστείος
......(χμ…για να δούμε ποιος θα φτάσει πρώτος)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trapped
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 15:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι δυό φίλοι

Είναι η ιστορία 2 φίλων που περπατούν στην έρημο. Κάποια στιγμή τσακώθηκαν και ο ένας από τους δύο έδωσε ένα χαστούκι στον άλλο. Αυτός ο τελευταίος, πονεμένος, αλλά χωρίς να πει τίποτα, έγραψε στην άμμο :
ΣΗΜΕΡΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΧΑΣΤΟΥΚΙΣΕ.

Συνέχισαν να περπατούν μέχρι που βρήκαν μια όαση όπου αποφάσισαν να κάνουν μπάνιο. Αλλά αυτός που είχε φάει το χαστούκι παραλίγο να πνιγεί και ο φίλος
του τον έσωσε. Όταν συνήλθε, έγραψε πάνω σε μια πέτρα :
ΣΗΜΕΡΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΗ ΖΩΗ.

Αυτός που τον είχε χαστουκίσει και στη συνέχεια του έσωσε τη ζωή, τον ρώτησε : όταν σε χτύπησα, έγραψες πάνω στην άμμο, και τώρα έγραψες πάνω στην πέτρα. Γιατί?
Ο άλλος φίλος απάντησε : «όταν κάποιος μας πληγώνει, πρέπει να το γράφουμε στην άμμο όπου οι άνεμοι της συγνώμης μπορούν να το σβήσουν. Αλλά όταν κάποιος κάνει κάτι καλό για μας, πρέπει να το χαράζουμε στην πέτρα, όπου κανένας άνεμος δεν μπορεί να το σβήσει».

ΜΑΘΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΑΖΕΙΣ Τις ΧΑΡΕΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trapped
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 15:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
“...Τρία μυρμήγκια συναντήθηκαν πάνω στην μύτη κάποιου που ξαπλωμένος κοιμόταν στον ήλιο. Αφού αλληλοχαιρετήθηκαν στάθηκαν να κουβεντιάσουν. Το πρώτο μυρμήγκι είπε “αυτοί οι λόφοι και οι πεδιάδες είναι οι πιο γυμνόκαρπες από ότι έχω δει ποτέ μου. Έψαχνα ολημερίς ένα σποράκι και δεν βρήκα τίποτα.” Κι είπε το δεύτερο “ Κι εγώ τα ίδια. Αυτή ναι θαρρώ, κείνη που λεν οι συμπατριώτες μου μαλακή και κινούμενη γη που σε δαύτη τίποτα δεν φυτρώνει.”
Τότε το τρίτο μυρμήγκι, σήκωσε το κεφάλι του κι είπε: ”Φίλοι μου στεκόμαστε αυτή την στιγμή πάνω στην μύτη του υπερμύρμηγκα, του πανίσχυρου και άπειρου Μυρμηγκιού που το σώμα του είναι τόσο μεγάλο που δεν μπορούμε να το δούμε, που η σκιά του είναι τόσο απέραντη που δεν μπορούμε να την σκιαγραφήσουμε, που η φωνή του είναι τόσο βροντερή που να μην μπορούμε να την ακούσουμε και είναι αυτός πανταχού παρόντος”.
Όταν το τρίτο μυρμήγκι μίλησε έτσι, τα άλλα αλληλοκοιτάχτηκαν και γέλασαν. Και την ίδια εκείνη στιγμή ο άνθρωπος κουνήθηκε στον ύπνο του σήκωσε το χέρι του και έξυσε την μύτη του, και τα τρία μυρμήγκια γίνηκαν λιώμα.”

Χαλίλ Γκιμπράν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 17:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

“...Τρία μυρμήγκια συναντήθηκαν πάνω στην μύτη κάποιου που ξαπλωμένος κοιμόταν στον ήλιο. Αφού αλληλοχαιρετήθηκαν στάθηκαν να κουβεντιάσουν. Το πρώτο μυρμήγκι είπε “αυτοί οι λόφοι και οι πεδιάδες είναι οι πιο γυμνόκαρπες από ότι έχω δει ποτέ μου. Έψαχνα ολημερίς ένα σποράκι και δεν βρήκα τίποτα.” Κι είπε το δεύτερο “ Κι εγώ τα ίδια. Αυτή ναι θαρρώ, κείνη που λεν οι συμπατριώτες μου μαλακή και κινούμενη γη που σε δαύτη τίποτα δεν φυτρώνει.”
Τότε το τρίτο μυρμήγκι, σήκωσε το κεφάλι του κι είπε: ”Φίλοι μου στεκόμαστε αυτή την στιγμή πάνω στην μύτη του υπερμύρμηγκα, του πανίσχυρου και άπειρου Μυρμηγκιού που το σώμα του είναι τόσο μεγάλο που δεν μπορούμε να το δούμε, που η σκιά του είναι τόσο απέραντη που δεν μπορούμε να την σκιαγραφήσουμε, που η φωνή του είναι τόσο βροντερή που να μην μπορούμε να την ακούσουμε και είναι αυτός πανταχού παρόντος”.
Όταν το τρίτο μυρμήγκι μίλησε έτσι, τα άλλα αλληλοκοιτάχτηκαν και γέλασαν. Και την ίδια εκείνη στιγμή ο άνθρωπος κουνήθηκε στον ύπνο του σήκωσε το χέρι του και έξυσε την μύτη του, και τα τρία μυρμήγκια γίνηκαν λιώμα.”

Χαλίλ Γκιμπράν




κάτι μου θύμησε... ΜΥΓΑ -ΑΝΘΡΩΠΟΣ-ΘΕΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mpairaktarhs
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 23:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mpairaktarhs  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eimai para poly xaroumenos poy brika 8ema me toys sufi. syntoma 8a sas grapsw kai egw mia istoria.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 18:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

TO MATI
Είπε το Μάτι κάποια μέρα:
“Πέρα απ΄τις κοιλάδες αυτές βλέπω ένα βουνό τυλιγμένο σε γαλάζια ομίχλη. Δεν είναι πολύ όμορφο;»
Το Αφτί αφουγκράστηκε καλά, έμεινε για λίγο συλλογισμένο κι έπειτα είπε:
«Μα, που ειν΄αυτό το βουνό; Εγώ δεν το ακούω;»
Ύστερα μίλησε το Χέρι:
«Του κάκου προσπαθώ ν΄αγγίξω, ή να νιώσω κάτι. Πουθενά. Δεν βρίσκω βουνό».
Κι η Μύτη μίλησε:
«Όχι, δεν υπάρχει βουνό. Δεν μυρίζω τίποτα».
Το Μάτι στράφηκε αλλού. Και τ΄Αφτί, το Χέρι κι η Μύτη άρχισαν να κουτσομπολεύουν τις περίεργες παραισθήσεις του Ματιού. Στο τέλος συμπέραναν:
«Σίγουρα, κάτι έχει πάθει το Μάτι!».


ΧΑΛΙΛ ΓΚΙΜΠΡΑΝ


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 11:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ένα απομακρυσμένο χωριό, ήρθε κάποτε ένα τσίρκο. Μαζεύτηκαν λοιπόν όλοι οι χωρικοί για να δουν πως είναι αυτό το ζώο που είχε το τσίρκο και λεγόταν ελέφαντας.
Είχαν ακούσει ιστορίες για αυτό το ζώο αλλά ποτέ τους δεν το είχαν δει. Για κακή τους τύχη, το τσίρκο την άλλη μέρα θα έφευγε χωρίς να δώσει παράσταση (λόγο μια καταιγίδας που ερχόταν ) , και έτσι οι χωρικοί δεν θα μάθαιναν ποτέ πως είναι ο ελέφαντας. Μαζεύτηκαν λοιπόν όλοι μαζί, και τρεις από τους πιο γενναίους του χωριού αποφάσισαν να μπουν ΤΟ ΒΡΑΔΥ στην σκηνή που έμενε ο ελέφαντας για να τον δουν. Όταν μπήκαν μεσα στην σκηνή δεν μπορούσαν να δουν τίποτα γιατί ήταν βράδυ. Έτσι άρχισαν να ψηλαφίζουν το ζώο. Ο ένας άγγιξε την προβοσκίδα του και τρομαγμένος έφυγε. Ο δεύτερος άγγιξε την ουρά του και τρομαγμένος όπως ήταν έφυγε γρήγορα. Ο τρίτος άγγιξε το πόδι του και όπως ήταν και αυτός τρομαγμένος , βγήκε γρήγορα γρήγορα από την σκηνή. Μετά οι τρεις γενναίοι πήγαν εκεί που είχε μαζευτεί το χωριό για να τους πουν τι ΕΙΔΑΝ.

Ο πρώτος είπε ότι ο ελέφαντας είναι σαν ένα χοντρό ΦΙΔΙ που μπροστά έχει δύο στόματα.

Ο δεύτερος νευριασμένος με τα ψέματα του φίλου του, είπε ότι ο ελέφαντας δεν μοιάζει καθόλου με μεγάλο φίδι, παρά μοιάζει με ένα μεγάλο γυριστό ΣΚΟΥΛΙΚΙ που αιωρείται μές στην μέση του χώρου.

Ο τρίτος μην πιστεύοντας αυτά που άκουγε από τους άλλους δύο φίλους του, είπε ότι ο ελέφαντας είναι ένα τεράστιο ζώο χοντρό και ψηλό όπως είναι μια μεγάλη και ψηλή ΚΟΛΟΝΑ.

Ο ελέφαντας είναι η αλήθεια, είναι η γνώση. Όλοι ήμαστε τυφλοί μπροστά στην αληθινή γνώση. Μπορούμε μόνο να βλέπουμε κομμάτια αυτής.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 11:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε φορά που θυμάμαι αυτήν την ιστορία νιώθω πολύ βλάκας. Θυμάμαι όλες τις φορές που έχω γίνει απόλυτος με κάτι που πιστεύω ότι γνωρίζω.

Την επόμενη φορά που θα φανατιστώ με κάτι που πιστεύω ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ θα προσπαθήσω να με φανταστώ μέσα στην σκηνή με τον ελέφαντα, να πιάνω τις ακαθαρσίες του ή τα παπάρ*&*α του. Ίσως έτσι βάλω λίγο περισσότερο μυαλό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 17:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy