ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πόσο εβραϊκή είναι η Παλαιά Διαθήκη;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 19:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Παλαιά Διαθήκη (Έξοδος, Γ΄13,14) ο Μωυσής λέει στον θεό: θα με ρωτήσουν πώς σε λένε; τί όνομα να τούς πώ; Κι ο θεός τού απαντά: ΕΓΩ ΕΙΜΙ Ο ΩΝ. Αυτό να τούς πεις: ο ΩΝ με στέλνει...κ.λπ.
Το μέλος "Αποκρυφιστής" γράφει εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1813
quote:
και ο θεος απαντησε "Ehyeh Asher Ehyeh" που σημαινει "ο υπαρχων".

Όπως φαίνεται, στα εβραϊκά ο θεός απαντά "απλώς": ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ.
Η απάντηση είναι "φτωχότερη" από την ελληνική: ΕΓΩ ΕΙΜΙ Ο ΩΝ.
Και, βέβαια, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως εμείς διαβάζουμε την μεταφρασμένη στα ελληνικά, (από τούς Ο'), Παλαιά Διαθήκη (η οποία "νεοπλατωνίζει"???).
Άρα;
Πόσο "εβραϊκή" είναι η (δικιά μας) Παλαιά Διαθήκη;
Έχουμε δίκιο να την πετάμε απ΄το παράθυρο λέγοντας: είναι τών εβραίων! δε με νοιάζουν εμένα αυτά, θέλω τα ελληνικά, τα δικά μου...;
"Πέρασε", άραγε, τίποτα το ελληνικό εκεί μέσα;


ανοίγω αυτό το θέμα κατ΄εντολήν τού ίδιου τού Καποδίστρια!!!

Edited by - kakao on 30/07/2003 19:55:29

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 00:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΜΗΣ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ
ΠΟΙΜΑΝΔΡΗΣ 12

ο δε παντων πατηρ ο Νους, ων ζωη και φως απεκύησεν Ανθρωπων αυτών ίσον, ου ηράσθη ως ιδίου τόκου περικαλλής γαρ, την του πατρός εικόνα έχων οντως γαρ και ο Θεος ηράσθη της ιδίας μορφής .....

Και ο Νους - Πατέρας των Πάντων ο οποίος είναι ζωή και φως, γέννησε τον Ανθρωπο ισάξιο με τον εάυτό του τον οποιο αγάπησε σαν δικό του παιδι γιατι ήταν όμορφος καθώς είχε την εικόνα του πατέρα του
κτλ .....

δε σας θυμίζει το καθ' εικόνα και ομοίωση ...............


ΕΡΜΗΣ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ
ΠΟΙΜΑΝΔΡΗΣ 18

ο δε θεος ευθύς είπεν τον αγίω λόγο, Αυξάνεσθε εν αυξήσει και πληθύνεσθε εν πλήθει παντα τα κτισματα .......κτλ

εδώ οι γνώστοι 70 δεν μπηκαν καν στον κόπο να αλλάξουν τις λέξεις


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ


dimsot
ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 00:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παρόν θέμα καθώς ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΡΑΣΗ - ΛΕΞΗ ΑΠΟ ΤΑ ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ, σηκώνει μια εις βάθος ανάλυση και όχι μια απλή "επιδερμική" ανάγνωση...

Αυτός είναι και ο λόγος, η αιτία που ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΨΕΙ (προσωπικά) ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΝΟΣ ΛΑΟΥ, καθώς και ΑΠΟΦΕΥΓΩ όπως ο Διάβολος το Λιβάνι, να κρεμάω ταμπελίτσες με τη "χώρα προέλευσης" ή τον "περιούσιο λαό" που απευθήνεται ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ (το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΙΕΡΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ξαναλέω...)

Επιπροσθέτος θα διαφοροποιούσα τη φράση του φίλου Δημοσθένη και θα έλεγα: "ΑΝΑΖΗΤΑΤΕ γιατί χανόμαστε"...
Και το λέω έτσι γιατί απ'ότι βλέπω και παρακολουθώ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ μέσα απο το Esoterica.gr, το ΑΠΛΟ διάβασμα έχει επιφέρει ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΝΑΝΟΗΣΕΙΣ και ΣΥΝΧΗΣΕΙΣ...

Αυτό που χρειάζεται ο Ανθρωπός είναι ο πόθος της ΕΡΕΥΝΑΣ και της ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ και όχι απλά το φιλομέτρημα πολλών έως ΠΑΡΑ πολλών βιβλίων...
Χρειάζεται με λίγα λόγια ένας ΣΤΟΧΟΣ...

Φιλικά και με σεβασμό στην Αναζήτηση

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ ξέχασα να απαντήσω όμως στην ερώτηση!!!
Λοιπόν, η Παλαιά Διαθήκη είναι τόσο Εβραϊκή, όσο είναι Ελληνική η Ιλιάδα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 12:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ ξέχασα να απαντήσω όμως στην ερώτηση!!!
Λοιπόν, η Παλαιά Διαθήκη είναι τόσο Εβραϊκή, όσο είναι Ελληνική η Ιλιάδα...

δηλαδη για εξηγησε μας για την Ιλιαδα φιλε μου τι ακριβως ενοείς;


θα το δω βεβαια μετα τις διακοπες μου εως τοτε φιλακια

καλες διακοπες σε ολους


dimsot
ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 19:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Υ.Γ ξέχασα να απαντήσω όμως στην ερώτηση!!!
Λοιπόν, η Παλαιά Διαθήκη είναι τόσο Εβραϊκή, όσο είναι Ελληνική η Ιλιάδα..."

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ. Η ΟΡΘΟΤΕΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΩΘΕΙ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 05:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η Παλαιά Διαθήκη είναι τόσο Εβραϊκή, όσο είναι Ελληνική η Ιλιάδα

Χμ, καλό ακούγεται, αν και μοιάζει με ευφυολόγημα... στηρίζεται πουθενά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 16:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Κακάο...

Δεν ξέρω ΑΝ είναι ευφυολόγημα ή όχι...
Ξέρω πώς είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που ΕΣΥ παρέθεσες στην ΑΡΧΗ με περισσότερα λόγια...
Είπες (πολύ σωστά κατ'εμέ) πώς :

quote:
Έχουμε δίκιο να την πετάμε απ΄το παράθυρο λέγοντας: είναι τών εβραίων!
Δε με νοιάζουν εμένα αυτά, θέλω τα ελληνικά, τα δικά μου...;

Ας κάνω όμως την ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ γιατί ο φίλςο Δάγωνας ΠΡΟΕΤΡΕΞΕ και ΝΟΜΙΣΕ κάτι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ απο αυτό που εννοούσα!!!!

Εσύ Κακάο, ανάφερες τη Παλαιά Διαθήκη...
Εγώ πάλι την Ιλιάδα...

Εσύ ΡΩΤΑΣ και λές ΑΝ μέσα στη Παλαιά Διαθήκη υπάρχει Ελληνική σκέψη...
Εγώ ΛΕΩ πώς η "Ελληνική Ιλιάδα" ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΑΥΤΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΙΝΔΙΚΟ ΕΠΟΣ "ΡΜΑΓΙΑΝΑ", το οποίο είναι και ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΔΕ απο την Ιλιάδα....

ΚΟΙΝΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...
Ας ΜΗΝ "πετάμε" στα σκουπίδια τα ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΛΑΩΝ...
Εκεί μέσα βρίσκεται ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΜΕΝΗ η ΟΥΣΙΑ του ΟΝΤΟΣ που εδημιούργησε τον Κόσμο, είτε λέγεται ΟΥΡΑΝΟΣ, ΚΡΟΝΟΣ, ΔΙΑΣ, ΕΡΩΤΑΣ, ΙΕΧΩΒΑ, ΒΑΑΛ, ΠΑΡΑΜΠΡΑΧΜΑΝ, PRIMA MATERIA κλπ κλπ κλπ
ΟΛΕΣ ΟΙ ΙΕΡΕΣ ΓΡΑΦΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ, μιλάνε για τη ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...
Ας ΜΗΝ τις πετάμε στα σκουπίδια επιδή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ!!!!
Είναι ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ και έχουν ΑΞΙΑ για ΟΛΟΥΣ τους λαούς, για ΕΜΑΣ τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, τους Θεούς Εν 'Υπνο...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 20:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει, Κέλσο, δεν διαφωνούμε!!!
αυτό, πράγματι, "ρωτάω" και, στην ουσία, ("υπογείως"), απαντώ (και συμφωνώ με όσα λες).

Τα κείμενα αυτά (πλούσια σε ιδέες, το λιγότερο) δεν έχουν "εθνικό copyright".
Είναι, πράγματι, βλακεία να μην τα μελετούμε.

(έχω ακούσει να απορρίπτουν την Π.Διαθήκη μ΄αυτά ακριβώς τα λόγια πού γράφω!
πάλι καλά! υπάρχει, πες, μια "λογική" αιτία...
άλλα κείμενα απορρίπτονται με μια απλή κίνηση απέχθειας!!!)


Edited by - kakao on 02/08/2003 20:23:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 23:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Κακάο...
Δεν είπα ότι "διαφωνούμε"...
Απλά θέλησα να κεντρίσω ΛΙΓΟ παραπάνω το ενδιαφέρον...

Αυτό το φαινόμενο προσωπικά το ονομάζω ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΤΙΣΜΟ και έλκω την ονομασία αυτή απο το κατα τα άλλα συμπαθέστατο ζώο, τον ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΟ και το χαρακτηριστικό του γνώρισμα τον ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΙΣΜΟ!!!

Δηλαδή ΟΛΟΙ ΕΚΕΙΝΟΙ που "φωτογραφίζεις", αυτό πράτουν φίλε μου...
Κλείνουν τα μάτια σε ΚΑΘΕ ΤΙ που δεν έχει "σφραγιδα προέλευσης made in Greece"...
Kαι ύστερα ζητάνε και τα ρέστα όταν τους ανοίγεις τα μάτια...

Περίμενε να δείς αντιδράσεις...
Θα μου πούνε...
"Πώς λές ότι η Ιλιάδα είναι ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ της Ρμαγιάνα;;;"
"Πώς ξέρεις ότι δε συνέβη το ΑΝΤΙΘΕΤΟ (να ήρθε ο Βαλμίκι στην Ελλάδα και να ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ το έπος του Ομήρου);;;
Κάνε υπομονή, ατσάλωσε τα "νεύρα σου" και περίμενε...

Φιλικά

Κέλσος ο ΦΙΛΑΛΗΘΗΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 01:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κέλσο από την αρχή αντιλήφθηκα κάποιον υπαινιγμό σε αυτήν την φράση, αλλά προσπέρασα για να μην ειπωθεί το ανείπωτο.

"ΚΟΙΝΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...
Ας ΜΗΝ "πετάμε" στα σκουπίδια τα ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΛΑΩΝ...
Εκεί μέσα βρίσκεται ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΜΕΝΗ η ΟΥΣΙΑ του ΟΝΤΟΣ που εδημιούργησε τον Κόσμο, είτε λέγεται ΟΥΡΑΝΟΣ, ΚΡΟΝΟΣ, ΔΙΑΣ, ΕΡΩΤΑΣ, ΙΕΧΩΒΑ, ΒΑΑΛ, ΠΑΡΑΜΠΡΑΧΜΑΝ, PRIMA MATERIA κλπ κλπ κλπ
ΟΛΕΣ ΟΙ ΙΕΡΕΣ ΓΡΑΦΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ, μιλάνε για τη ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...
Ας ΜΗΝ τις πετάμε στα σκουπίδια επιδή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ!!!!
Είναι ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ και έχουν ΑΞΙΑ για ΟΛΟΥΣ τους λαούς, για ΕΜΑΣ τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, τους Θεούς Εν 'Υπνο..."

1)Δεν πετάμε τίποτα στα σκουπίδια πριν το εξετάσουμε(αν βέβαια πληρεί κάποιες ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ προϋποθέσεις)

2)ΕΙΝΑΙ Η Π.ΔΙΑΘΗΚΗ ΕΝΑ ΙΕΡΟ ΚΕΙΜΕΝΟ? Για τους Εβραίους θα μου πεις είναι...αλλά...Είναι θεόπνευστη? Σε άλλο topic γίνεται απολύτως σαφές ότι δεν είναι, για ένα κάρο λόγους.
Άρα πρέπει να προσδιορίσουμε τι είναι ιερό και τι όχι. Εάν βάλλουμε την ταμπέλα "ΙΕΡΟ" πάνω από την λέξη παραμύθι, τότε ουδέν πρόβλημα.

3)Και τώρα το βασικότερο

Εκεί μέσα βρίσκεται ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΜΕΝΗ η ΟΥΣΙΑ του ΟΝΤΟΣ που εδημιούργησε τον Κόσμο, είτε λέγεται ΟΥΡΑΝΟΣ, ΚΡΟΝΟΣ, ΔΙΑΣ, ΕΡΩΤΑΣ, ΙΕΧΩΒΑ, ΒΑΑΛ, ΠΑΡΑΜΠΡΑΧΜΑΝ, PRIMA MATERIA κλπ κλπ κλπ
ΟΛΕΣ ΟΙ ΙΕΡΕΣ ΓΡΑΦΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ, μιλάνε για τη ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΥΤΟ?????????
Επειδή περιέχουν μερικά κοινά στοιχεία(πχ κατακλυσμοί) πάει να πει ότι σε όλες έχει βάλλει το χεράκι του το ΟΝ? Και για ποιό ΟΝ μιλάς?
Ποιά μία και μοναδική αλήθεια βλέπεις στην Π.Δ.? Τον Αυνάν?

Το Παραμύθι πάντα άρεσε στον κόσμο. Έτσι κάποιοι, προκειμένου να χειραγωγούν κάποιους άλλους, έφτιαχναν ιστοριούλες το μυαλό τους, στο οποίο δεν είχε επέμβει κανένα ον εκτός από το ΨΕΥΔΟΣ. Για να γίνουν πιο πιστευτές οι ιστορίες τους, έβαζαν μέσα και λίγο ιστορία, λίγο λαογραφία κοκ.

Ένα τέτοιο παραμυθάκι είναι και η Π.Δ. Εκτός κι αν δεχθούμε ότι το ον σκέφτεται ανθρώπινα και απαιτεί θυσίες, σφαγές αλλοφύλων, αιμομιξίες και πολλά άλλα. Βέβαια το ον ως παντογνώστης ξεγυμνώνει και το ψέμα της επιστήμης. Ακούς εκεί από τον πίθηκο...Από τον πυλό φτιαχτήκαμε.

Το ΔΟΓΜΑ λοιπόν, γιατί περί αυτού μιλάμε, δεν ωφέλησε ποτέ, κανέναν και σε τίποτα παρά σε εθελοτυφλισμούς, στρουθοκαμηλισμούς κλπ. Αντίθετα, η Φιλοσοφία, η Λογική, η Επιστήμη κα. συντέλεσαν στην εύρεση της ΑΛΗΘΕΙΑΣ. Τα άλλα ανοίκουν στα ωοτόκα.

Φυσικά κάτω από τον ΜΥθΟ πολλές φορές κρύβεται η αλληγορία. Αλλά υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι για την μελέτη του μύθου. Και ο πιο ευνόητος: Δεν εκλαμβάνεις ως δεδομένα τα στοιχεία του. ΠΟΙΑ ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ Π.ΔΙΑΘΗΚΗ? ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ. Απουσιάζουν μέχρι και τα απαραίτητα όπως πχ αγάπη για τον συνάνθρωπο. Και όλοι οι παραλογισμοί της(Π.Δ.) κάθ εντολή του Γιαχβέ. Όσο αμερόληπτα κι αν εξετάσεις το συγκεκριμένο κείμενο καμία ανώτερη αλήθεια δεν θα βρεις. Ούτε ιστορική, επιστημονική, ηθική κλπ.

Γιατί να μην εξετάζουμε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ τα στοιχεία και να ψάχνουμε για ανύπαρκτα πράγματα που απλώς φαντάζουν ωραία?

Δεν πετάμε λοιπόν στα σκουπίδια τίποτε. Ελληνικό ή μη. Σεβόμαστε τα "ιερά κείμενα" όλων γιατί είναι στοιχεία του πολιτισμού τους ΑΛΛΑ...δεν ψαχνουμε για αλήθεια εκεί που βασιλεύει το δόγμα.

ΥΓ.Ελπίζω φίλε Κέλσο να προσέξεις πάρα πολύ στην επιλογή των στοιχείων που αναμένουμε και στα συμπεράσματά σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 02:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε ΜΑΝΤΗΣ να ήμουν ο μπαγάσας!!!!
Δε πέρασε λίγη ώρα και ΕΠΑΛΗΘΕΥΟΜΑΙ, ω! ποία δυστυχία...

Αγαπητέ μου Δάγωνα, ΑΝ βγάλεις τις ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ, ΙΣΩΣ να δείς πράγματα γύρο σου που ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ...
Αυτό είναι ένα εναλακτικό σενάριο ΔΙΠΛΑ στον Εθελοτυφλοτισμό ΚΑΙ στον Στρουθοκαμηλισμό...

Never mine...

Λοιπόν, ας δούμε τα στοιχεία που μας παρέθεσες, ΕΝΑ πρός ΕΝΑ...
Και ξεκινάμε...

quote:
1)Δεν πετάμε τίποτα στα σκουπίδια πριν το εξετάσουμε(αν βέβαια πληρεί κάποιες ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ προϋποθέσεις)

Για ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΑΣ, ποιές είναι αυτές οι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ προϋποθέσεις...
Γιατί έτσι όπως το βλέπω, ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ με αυτό που ανέφερα περί της "ούγιας Made in Greece"

quote:
2)ΕΙΝΑΙ Η Π.ΔΙΑΘΗΚΗ ΕΝΑ ΙΕΡΟ ΚΕΙΜΕΝΟ? Για τους Εβραίους θα μου πεις είναι...αλλά...Είναι θεόπνευστη? Σε άλλο topic γίνεται απολύτως σαφές ότι δεν είναι, για ένα κάρο λόγους.
Άρα πρέπει να προσδιορίσουμε τι είναι ιερό και τι όχι. Εάν βάλλουμε την ταμπέλα "ΙΕΡΟ" πάνω από την λέξη παραμύθι, τότε ουδέν πρόβλημα.


Σεφέρ Γιετζιράχ...
Ζοχάρ...
Καμπαλά (Γκεματριά, Νοταρικό, Τεμουρά)...
Επίσεις ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΚΑΚΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ, τα οποία και ΑΓΝΟΕΙΣ...
ΦΥΣΙΚΑ και η Παλαιά Διαθήκη ΕΙΝΑΙ Ιερό Κείμενο...
Φ Υ Σ Ι Κ Ο Τ Α Τ Α
Αλλά γιατί πετάς απο κλαδάκι σε κλαδάκι και μάλιστα ΑΛΛΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ φίλε μου Δάγωνα;;;
Μήπως επειδή ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΑ ΟΣΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ;;;
Ποιός μίλησε για ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΙΑ;;;
Ανάφερα τη λέξη αυτή και ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΘΥΜΟΥΜΑΙ;;;;
Ασε λοιπόν, γιατί ΟΛΟΚΛΗΡΟ το τόπικ που αναφέρεσε είναι ΑΣΤΗΡΙΚΤΟ ή για να ομιλήσω ορθότερα, ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ και ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΙΕΣ...
Ας μείνουμε εδώ, στο δικό μας τόπικ...

Περιμένω λοιπόν να ακούσω τον ΟΡΙΣΜΟ ΣΟΥ για το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ή ΟΧΙ "Ιερό" καθώς φυσικά και ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΕΡΟ (μην δώσεις γραμματολογικούς ορισμούς του ΝΑΟΥ ως ιερό χώρο), αλλά ξεκάθαρα ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΙΕΡΟ...
Εκεί θα σου ΕΞΗΓΗΣΩ και το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ...

quote:
ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΥΤΟ?????????
Επειδή περιέχουν μερικά κοινά στοιχεία (πχ κατακλυσμοί) πάει να πει ότι σε όλες έχει βάλλει το χεράκι του το ΟΝ? Και για ποιό ΟΝ μιλάς?
Ποιά μία και μοναδική αλήθεια βλέπεις στην Π.Δ.? Τον Αυνάν?

Ποιός σας έχει πεί, πώς τα ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ μιλούνε για τη ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ;;;
Μιλούνε και ΕΞΗΓΟΥΝΕ, ΟΨΕΙΣ και ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ της ΜΙΑΣ και ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΑΛΗΗΘΕΙΑΣ...
Κατ'επέκταση τα ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ (άρα ΚΑΙ η Παλαιά Διαθήκη) πραγματεύονται ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΟΝΤΟΣ και ΟΧΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΟΝ...
Αλλά που να σας τα μάθουνε αυτά;;;;
Ποιοί τα ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ αυτά για να σας τα Διδάξουν;;;
Αυτά που σας μαθαίνουν είναι να ΜΙΣΗΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ και δυστυχός για ΕΣΑΣ, δεν γνωρίζετε ΠΟΛΛΑ...

Και λές και για τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ τα οποία ΕΓΙΝΑΝ (κατακλησμούς π.χ) και έχεις το θράσος να λές αναρωτόμενος: "...πάει να πει ότι σε όλες έχει βάλλει το χεράκι του το ΟΝ?..."
'Οχι, ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ γίνονται ΟΛΑ ΑΥΤΑ...
ΑΦ ΕΑΥΤΟΥ...
Κάτσε και διάβασε ΠΛΑΤΩΝΑ και μετά έλα να μου ψιθιρίσεις στο αυτί ΑΝ ΤΟΛΜΑΣ, την ίδια φράση σου!!!!
ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΟΝ ΚΡΑΤΥΛΟ...
ΜΕΛΕΤΗΣΕ και μην διαβάζεις ΜΟΝΟ περιοδικά...
Το ξαναείπα, ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ...

quote:
Το Παραμύθι πάντα άρεσε στον κόσμο. Έτσι κάποιοι, προκειμένου να χειραγωγούν κάποιους άλλους, έφτιαχναν ιστοριούλες το μυαλό τους, στο οποίο δεν είχε επέμβει κανένα ον εκτός από το ΨΕΥΔΟΣ. Για να γίνουν πιο πιστευτές οι ιστορίες τους, έβαζαν μέσα και λίγο ιστορία, λίγο λαογραφία κοκ.

Για την Ελληνική Μυθολογία ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ;;;
ΔΕΧΕΣΑΙ ΑΥΤΟΛΕΞΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ότι λένε μέσα οι ΜΥΘΟΙ, ΤΑ ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ;;;
Θέλω ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ και όχι υποεκφυγές του τύπου ναι μεν αλλά, εκεί ΞΕΡΟΥΜΕ ότι υπάρχει ΑΑΛΗΓΟΡΙΑ...
Και ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ (ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ) ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ (άρα ΚΑΙ στ Πλαιά Διαθήκη);;;;
Πρόσεχε τι λές, γιατί ΟΣΑ λές γυρνάνε πίσω σου ως μπούμερανγκ...

quote:
Ένα τέτοιο παραμυθάκι είναι και η Π.Δ. Εκτός κι αν δεχθούμε ότι το ον σκέφτεται ανθρώπινα και απαιτεί θυσίες, σφαγές αλλοφύλων, αιμομιξίες και πολλά άλλα. Βέβαια το ον ως παντογνώστης ξεγυμνώνει και το ψέμα της επιστήμης. Ακούς εκεί από τον πίθηκο...Από τον πυλό φτιαχτήκαμε.

Και ΝΑΙ, το μπούμερανγκ επέστρεψε σε εκείνον που το πέταξε...
Θέλεις ΤΩΡΑ να μιλήσουμε για ΑΙΜΟΜΗΞΙΕΣ που ΕΠΙΒΑΛΕΙ το ΟΝ πρός τους ανθρώπους;;;
Πώς τον είπαμε το γα&*$#&#@ του Ολύμπου;;;
Πόσες "πέρασε" Θεές και πόσες Θνητές;;;
Τα ΞΕΧΝΑΜΕ ΑΥΤΑ ή τα ονομάζουμε ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΑΡΙΣΑΪΚΑ, "αλληγορίες" του Μυθοπλόκου;;;;
Την κόρη "ΠΟΙΟΥ" ζήτησε να "ΣΦΑΞΟΥΝ" "ΠΟΙΟΣ", για να πάνε "ΠΟΥ" είπαμε να κάνουν "ΤΙ";;;
Μα καλά, τι παιχνίδι παίζεται πίσω απο τις πλάτες σας...
Ξυπνήστε...
Ξ Υ Π Ν Η Σ Τ Ε πιά....
Σας κοροϊδεύουν...
Σας έμαθαν να έχετε ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ & ΔΥΟ ΣΤΑΘΜΑ...
Εμ, έτσι δε πάνε μπροστά...
Πίσω στο βόρβορο πάνε...
Μ'αρέσει που αναρωτιώσουν για ΠΟΙΕΣ ΝΕΟΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ αναφερόμουν;;;

quote:
Ακούς εκεί από τον πίθηκο...Από τον πυλό φτιαχτήκαμε.

Τουλάχιστον η αφεντομουτσουνάρα μου, ΔΕΧΕΤΑΙ τόν ΠΗΛΟ...
Ξέρεις, εκείνο το υλικό που ο ΔΙΑΣ - ΖΕΥΣ έδωσε εντολή στον 'Ηφαιστο για να μας φτιάξει...
ΕΜΑΣ...
ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...

Αυτό δέχομαι ΕΓΩ...
Εσύ όμως τι δέχεσαι δύστυχε;;;
'Οτι κατάγεσαι απο τα πιθήκια;;;
Επειδή το λέει η ΕΠΙΣΤΗΜΗ;;;
Ποιά ΕΠΙΣΤΗΜΗ;;;
Και ΤΙ ΛΕΕΙ αυτή η θεωρεία, ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ;;;
ΜΠΑΑΑΑΑ....
ΟΥΤΕ αυτά σας τα λένε...
Απλά σας βάζουν "όπλα" στα χέρια ΧΩΡΙΣ να σας μάθουν ΟΥΤΕ το ΠΩΣ αλλά προπαντώς ΟΥΤΕ το ΓΙΑΤΙ να τα χρησημοποιήτε...
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...
Η μαζικές ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ!!!! (αλληγορικά ομιλώ)

quote:
Το ΔΟΓΜΑ λοιπόν, γιατί περί αυτού μιλάμε, δεν ωφέλησε ποτέ, κανέναν και σε τίποτα παρά σε εθελοτυφλισμούς, στρουθοκαμηλισμούς κλπ. Αντίθετα, η Φιλοσοφία, η Λογική, η Επιστήμη κα. συντέλεσαν στην εύρεση της ΑΛΗΘΕΙΑΣ. Τα άλλα ανοίκουν στα ωοτόκα.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΟΓΜΑ ΥΠΕΡΑΝΩ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, αυτό είναι το ΠΙΣΤΕΥΩ μου, άσκοπη λοιπόν η προσπάθειά σου (και λίγη) να με εντάξει σε ΔΟΓΜΑ...
Τα ΔΟΓΜΑΤΑ τα πολεμώ ΚΑΤΑ ΜΕΤΩΠΟΝ, τουλάχιστον αυτό ΦΑΙΝΕΤΑΙ, αναγνώρισέ το μου...
Μη μπερδεύεις τη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ με την ΕΠΙΣΤΗΜΗ & τη ΛΟΓΙΚΗ...
ΑΠΕΧΟΥΝ ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ η μία έννοια απο την άλλη (κακώς, αλλά έτσι είναι)...
Μη βάζεις ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ, τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη...
ΑΝΟΜΟΙΑ πράγματα ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ (βασικός νόμος των μαθηματικών)


quote:
Φυσικά κάτω από τον ΜΥθΟ πολλές φορές κρύβεται η αλληγορία. Αλλά υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι για την μελέτη του μύθου. Και ο πιο ευνόητος: Δεν εκλαμβάνεις ως δεδομένα τα στοιχεία του. ΠΟΙΑ ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ Π.ΔΙΑΘΗΚΗ? ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ. Απουσιάζουν μέχρι και τα απαραίτητα όπως πχ αγάπη για τον συνάνθρωπο. Και όλοι οι παραλογισμοί της(Π.Δ.) κάθ εντολή του Γιαχβέ. Όσο αμερόληπτα κι αν εξετάσεις το συγκεκριμένο κείμενο καμία ανώτερη αλήθεια δεν θα βρεις. Ούτε ιστορική, επιστημονική, ηθική κλπ.

Γιατί να μην εξετάζουμε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ τα στοιχεία και να ψάχνουμε για ανύπαρκτα πράγματα που απλώς φαντάζουν ωραία?



Αυτό στο αφήνω ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ, για να το κάνεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, αφού πρώτα διαβάσεις τις απαντησούλες μου...
Κάνε το με ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ και ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ...
Αν πάλι δε μπορείς, μη στεναχωριέσαι φίλε μου Δάγωνα...
Απλά θα παραμείνεις στο ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΗΣ ΜΙΣΑΛΟΔΟΞΙΑΣ...
Δε θα είσαι ΟΥΤΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ μα ΟΥΤΕ ΚΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ, δυστυχός...

Κέλσος ο ΦΙΛΑΛΗΘΗΣ
'Ενας πιονέρος του ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 10:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΥΤΟ?????????
Επειδή περιέχουν μερικά κοινά στοιχεία(πχ κατακλυσμοί) πάει να πει ότι σε όλες έχει βάλλει το χεράκι του το ΟΝ? Και για ποιό ΟΝ μιλάς?
Ποιά μία και μοναδική αλήθεια βλέπεις στην Π.Δ.? Τον Αυνάν?


Η οδός για να κατανοήσεις αυτό που δεν έχει όνομα αλλά παρόλαυτα το ονομάζουμε ΕΝ , ΟΝ, ΘΕΟ, H MOΝΑΔΑ..είναι είτε μέσω μίας θεολογικής οδού, είτε μέσω της φιλοσοφίας. Ποία η διαφορά? Η φιλοσοφία εμπεριέχει την θεολογία αλλά την αμφισβητεί ΔΕΝ επιδέχεται στεγανών. Η θεολογία αναγκαστικά ακολουθεί κάποιο συγκεκριμένο μονοπάτι...

«Η μονάδα, λοιπόν, είναι η αρχή και η ρίζα των πάντων και σε όλα υπερέχει ως ρίζα και αρχή. Τίποτα δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς αρχή. Και η αρχή δεν βγαίνει από πουθενά αλλά μόνο από τον εαυτό της. Είναι, όμως, η αρχή των άλλων. Η μονάδα που είναι αρχή εμπεριέχει κάθε αριθμό χωρίς να περιέχεται σε κανέναν από αυτούς. Γεννάει κάθε αριθμό χωρίς να γεννιέται από άλλον αριθμό. Καθετί που γεννιέται είναι ατελές και διαιρετό, αυξάνει και μειώνεται, ενώ το τέλειο δεν έχει κανένα από αυτά. Εκείνο που μπορεί να αυξηθεί αυξάνεται από την μονάδα, αναλώνεται από δική του ασθένεια, και ποτέ δε μπορεί να χωρέσει τη μονάδα. Αυτή, Τατ, είναι η εικόνα του Θεού που μπορώ να σου προσυπογράψω. Αυτήν ακριβώς πρέπει να σκέφτεσαι και να κατανοήσεις, αντικρίζοντας την με τα μάτια της καρδιάς σου». ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΕΡΜΗΣ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ, Λόγοι , IV, 10-11.

Αναρωτιέμαι πίσω από γλωσσολογικές διαφορές πως Αλλιώς μπορεί να εκφραστεί κάποιος για το ΟΝ..?

Ο Γάλλος ιεραπόστολος Lafitau ο οποίος είχε κλασσική μόρφωση είπε : «Εάν οι αρχαίοι συγγραφείς μου έδωσαν φώτα δια να στηρίξω ορισμένες επιτυχείς υποθέσεις, που αφορούν τους αγρίους , τα έθιμα των αγρίων μου έδωσαν φώτα, δια να εννοήσω ευκολότερα και ερμηνεύσω πολλά πράγματα, ευρισκόμενα εις τους αρχαίους συγγραφείς…. Οι λαοί, οι ονομαζόμενοι βάρβαροι , όχι μόνον έχουν θρησκεία, αλλά και η θρησκεία αυτή έχει σχέσεις τόσο μεγάλες ομοιομορφίας με αυτήν των αρχαίων χρόνων , με ότι ονομάζεται όργια του Βάκχου και της Μητρός των θεώ ν, μυστήρια της Ίσιδος και του Οσίριδο , ώστε αισθάνεται κανείς με αυτήν την ομοιότητα, ότι παντού υπάρχουν οι ίδιες αρχές και τα ίδια θεμέλια».

Ο Πλάτωνας όταν γράφει «Δεν πρέπει να δώσουμε πίστη στον Όμηρο, ούτε σε κανένα άλλο ποιητή όταν ανόητα ξεστομίζει αυτή τη βλαστήμια για τους θεούς, πως τάχα υπάρχουν δύο πιθάρια στου Δία το κατώφλι γεμάτα το ένα με καλές, και το άλλο με κακές μοίρες », δεν αναφέρεται σε ιερό κείμενο..? Ποιο οδό επιλέξει ο Πλάτωνας..?

Οι Έλληνες μόνο διάμεσο της φιλοσοφίας κατάκτησαν

— Την απομυθοποίηση της κοσμολογίας, την αναγνώριση της Γης ως ουράνιου σφαιρικού σώματος (Αρίσταρχος, Ερατοσθένης), ως κινητική αιτία της ύλης όχι τον «νου», αλλά η δύναμη της βαρύτητας των σωμάτων (Δημόκριτος).
— Την ανθρωποκεντρική τάση μέσα στα ίδια τα θρησκευτικά περιβάλλοντα: το δελφικό «γνώθι σαυτόν» αλλά και η ανθρωπική κάθαρση του ίδιου του Απόλλωνος μετά τον (απελευθερωτικό, παρά ταύτα) φόνο του Πύθωνος.
— Την προβληματική των προσωκρατικών: «Αν τ’ άλογα είχαν χέρια, θα ζωγράφιζαν το θεό τους άλογο» (Ξενοφάνης, DK, B15).
— Την αδιαπραγμάτευτη ανθρωπική στάση ζωής του Σωκράτους, ο οποίος (κατά τον Κικέρωνα) έφερε τη φιλοσοφία από τον ουρανό στη Γη («Ου το ζην περί πλείστον ποιητέον, αλλάτίο ευ ζην», Κρίτων, 48 b).
— Τον στίχος του Χορού στους «Πέρσες» του Αισχύλου (§ 242): «Δούλοι και υπήκοοι κανενός δεν είναι αυτοί» (οι Έλληνες).

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 19:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Εσύ όμως τι δέχεσαι δύστυχε;;;
'Οτι κατάγεσαι απο τα πιθήκια;;;
Επειδή το λέει η ΕΠΙΣΤΗΜΗ;;;
Ποιά ΕΠΙΣΤΗΜΗ;;;
Και ΤΙ ΛΕΕΙ αυτή η θεωρεία, ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ;;;
ΜΠΑΑΑΑΑ....
ΟΥΤΕ αυτά σας τα λένε..."

ΕΛΕΟΟΣΣΣΣΣΣ!!!!! Τί σκοταδισμός είναι αυτός?
Θα απαρνηθείς και την ανθρωπολογία και την παλαιοντολογία????
Για δες έναν φωτισμένο νου!

"Τουλάχιστον η αφεντομουτσουνάρα μου, ΔΕΧΕΤΑΙ τόν ΠΗΛΟ...
Ξέρεις, εκείνο το υλικό που ο ΔΙΑΣ - ΖΕΥΣ έδωσε εντολή στον 'Ηφαιστο για να μας φτιάξει...
ΕΜΑΣ...
ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..."

Όταν ο μύθος περιπλέκεται με την αλήθεια, ιδού τα αποτελέσματα.

"Για ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΑΣ, ποιές είναι αυτές οι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ προϋποθέσεις...
Γιατί έτσι όπως το βλέπω, ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ με αυτό που ανέφερα περί της "ούγιας Made in Greece"

Δεν θα σου εξηγήσω εγώ πως θα μάθεις να διαβάζεις. Πάντως-ενδεικτικά-
αρνούμαι να χαλάσω χρόνο για αναγνώσματα τύπου "μου το πε ο Θεός στον ύπνο μου","είδα όραμα"κλπ.


"θέλεις ΤΩΡΑ να μιλήσουμε για ΑΙΜΟΜΗΞΙΕΣ που ΕΠΙΒΑΛΕΙ το ΟΝ πρός τους ανθρώπους;;;
Πώς τον είπαμε το γα&*$#&#@ του Ολύμπου;;;
Πόσες "πέρασε" Θεές και πόσες Θνητές;;;"

Εάν δεν γνωρίζεις την ελληνική μυθολογία δεν φταίω εγώ. Συγκρίνεις τα ανόμοια φίλε μου. Στο ξανάπα: άλλη η αλληγορία και άλλο ο παραλογισμός. Βλέπεις κανένα βαθύτερο νόημα στο ότι οι κόρες του Λωτ μέθυσαν τον πατέρα τους και τον κουτούπωσαν? Κανένα ηθικό δίδαγμα? Καμία κρυμμένη γνώση? Κάτι?

"Σεφέρ Γιετζιράχ...
Ζοχάρ...
Καμπαλά (Γκεματριά, Νοταρικό, Τεμουρά)...
Επίσεις ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΚΑΚΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ, τα οποία και ΑΓΝΟΕΙΣ...
ΦΥΣΙΚΑ και η Παλαιά Διαθήκη ΕΙΝΑΙ Ιερό Κείμενο...
Φ Υ Σ Ι Κ Ο Τ Α Τ Α"

Δεν είμαι τόσο άσχετος όσο με θέλει η εσωτερική αντίληψή σου. Γνωρίζω αυτά που αναφέρεις και μπορώ να σου αποδείξω με ΣΤΟΙΧΕΙΑ ότι η Καμπάλα έχει επηρεαστεί από τον αρχαιοελληνικό τρόπο σκέψης. Άσε λοιπόν τα πυροτεχνήματα.

"Ποιός σας έχει πεί, πώς τα ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ μιλούνε για τη ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ;;;
Μιλούνε και ΕΞΗΓΟΥΝΕ, ΟΨΕΙΣ και ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ της ΜΙΑΣ και ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΑΛΗΗΘΕΙΑΣ...
Κατ'επέκταση τα ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ (άρα ΚΑΙ η Παλαιά Διαθήκη) πραγματεύονται ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΟΝΤΟΣ και ΟΧΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΟΝ..."

Από που έβγαλες το συμπέρασμα??? Σου το πε ο Θεός στον ύπνο σου???


"Και λές και για τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ τα οποία ΕΓΙΝΑΝ (κατακλησμούς π.χ) και έχεις το θράσος να λές αναρωτόμενος: "...πάει να πει ότι σε όλες έχει βάλλει το χεράκι του το ΟΝ?..."
'Οχι, ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ γίνονται ΟΛΑ ΑΥΤΑ...
ΑΦ ΕΑΥΤΟΥ...
Κάτσε και διάβασε ΠΛΑΤΩΝΑ και μετά έλα να μου ψιθιρίσεις στο αυτί ΑΝ ΤΟΛΜΑΣ, την ίδια φράση σου!!!!
ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΟΝ ΚΡΑΤΥΛΟ..."

Δεν ξέρεις να διακρίνεις, δεν γνωρίζεις και τα μπλέκεις. Και το βασικότερο:πιστεύεις ότι το ΘΕΙΟ έχει νοημοσύμη και επεμβαίνει κι όλας στις ανθρώπινες ζωές. Ο κατακλυσμός είναι προϊόν της επέμβασης της """ΘΕΟΤΗΤΑΣ"""???


"Μ'αρέσει που αναρωτιώσουν για ΠΟΙΕΣ ΝΕΟΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ αναφερόμουν;;;"

Μην ανησυχείς. ΕΝΝΟΗΣΑ.


"Για την Ελληνική Μυθολογία ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ;;;
ΔΕΧΕΣΑΙ ΑΥΤΟΛΕΞΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ότι λένε μέσα οι ΜΥΘΟΙ, ΤΑ ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ;;;
Θέλω ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ και όχι υποεκφυγές του τύπου ναι μεν αλλά, εκεί ΞΕΡΟΥΜΕ ότι υπάρχει ΑΑΛΗΓΟΡΙΑ..."

Όχι δεν δέχομαι αυτολεξεί τα πάντα. Αλλού υπάρχει αλήθεια και αλλού αλληγορία. Οι άθλοι του Ηρακλή είναι αλληγορικοί αλλά ο Ηρακλής ήταν υπαρκτό πρόσωπο. Ο θεός Κρόνος έχει αλληγορική σημασία αλλά ο Δίας έχει υλική υπόσταση και ήταν υπαρκτό πρόσωπο. Οι άθλοι του Θησέως έχουν αλληγορική σημασία, αλλά ο Θησέας υπήρξε και αυτά που έκανε πέρασαν στην ιστορία μεταμορφωμένα σε άθλους.

"Και ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ (ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ) ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ (άρα ΚΑΙ στ Πλαιά Διαθήκη);;;;"

Σε πολλά υπάρχει. Στο συγκεκριμένο βρες τη μου εσύ και θα σου πω και μπράβο.

Φίλε Πλωτίνε κάνε λίγο υπομονή και θα σου απαντήσω σε αυτά που παραθέτεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 19:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Παλαιά Διαθήκη είναι τελείως εβραική. Είναι η παρα-μυθολογία των Εβραίων. Βέβαια δικαίωμα τους να την πιστεύουν, αλλά δικαίωμα μας και σε μας να μην μας αρέσει.

Edited by - Wolffaced on 03/08/2003 20:23:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 03:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους τους φίλους...

Θα πρωτοτυπίσω σήμερα...
Θα ΞΕΚΙΝΗΣΩ με κάτι που έγραψε ο Λυκοπρόσωπος και που ΣΥΜΦΩΝΩ (!!!!)

quote:
Βέβαια δικαίωμα τους να την πιστεύουν, αλλά δικαίωμα μας και σε μας να μην μας αρέσει.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, είναι ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ του καθενός ΜΑΣ, να ΔΕΧΕΤΑΙ ή να ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΛΑΩΝ...
'Ολα καλά ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ...
ΟΜΩΣ... Το να ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΜΕ με ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟ και πάνω σε αυτά το ΛΑΘΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ να στηρίζεται αυτό το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΑΣ και μάλιστα να ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ να το επιβάλουμε ως ΒΕΒΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ και στους άλλους ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΟΙΧΕΙΟ, αυτό φίλε Λυκοπρόσωπε είναι ΑΔΙΚΟ...

Κάνε λοιπόν ότι σου αρέσει, ΑΛΛΑ όταν προβάλεις την άποψή σου θα σου ζητήσω ΞΑΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (όπως κάνω ΠΑΝΤΟΥ) για να μπορέσουμε να ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ...

Αγαπητέ Δάγωνα...
Λές με ΨΥΧΑΓΩΓΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ:

quote:
ΕΛΕΟΟΣΣΣΣΣΣ!!!!! Τί σκοταδισμός είναι αυτός?
Θα απαρνηθείς και την ανθρωπολογία και την παλαιοντολογία????
Για δες έναν φωτισμένο νου!

Το ΠΟΙΟΣ βλέπει ΤΙ, άσε να το κρίνουν άλλοι...
Τι εννοής όμως με αυτό που ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ;;;
Και για δείξε μου ΠΟΥ η παλαιοντολογία & ή ανθρωπολογία έρχεται να στηρίξει τις θέσεις σου, ότι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ είναι κάτι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ απο τη ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ.
Μπορείς να ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ;;;
Για ΠΗΛΟ λένε οι μέν, για ΠΗΛΟ λένε και οι δε...
Ηθελε και έπαιξε με τον πηλό ο "ένας", ήθελε και έπαιαξε με τον πηλό και ο "άλλος"...
ΠΟΥ ΛΟΙΠΟΝ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ, έρχεται να σε δικαιώσει γι'αυτό που πιστεύεις πώς λένε οι Ιερές Παραδόσεις ΔΥΟ λαών;;;
Δηλαδή ότι είναι κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...
Μπορείς να μείνεις στο θέμα;;;;

Για γίνε ΠΟΙΟ ΣΑΦΗΣ αγαπητέ Δάγωνα, και εξήγησε στον "φαντασμένο εσωτερικόπληκτο" τι ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ;

quote:
Όταν ο μύθος περιπλέκεται με την αλήθεια, ιδού τα αποτελέσματα.

Και αυτό το θεωρείς ΑΠΑΝΤΗΣΗ;;;;;;
Ποιός είναι ο ΜΥΘΟΣ και ποιά είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ;;;
Για να δώ τη ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΟΥ (που η αναξιότης μου ΔΕΝ ΕΧΕΙ);;;

Αλλα να το κάνεις, ΟΧΙ όπως μου απάντησες (ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ & ΣΤΟΙΧΕΙΑ) στο επόμενο ερώτημά μου και σου παραθέτω την ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ για να θαυμάσεις ΚΑΙ εσύ το μεγαλείο σου φωστήρα μου...

quote:
Δεν θα σου εξηγήσω εγώ πως θα μάθεις να διαβάζεις. Πάντως-ενδεικτικά- αρνούμαι να χαλάσω χρόνο για αναγνώσματα τύπου "μου το πε ο Θεός στον ύπνο μου","είδα όραμα"κλπ.

Και ΠΟΙΟΣ ανέφερε τα ΓΕΛΟΙΑ: "...μου το πε ο Θεός στον ύπνο μου","είδα όραμα" κλπ..."


Λές στη συνέχεια και ρωτάς:

quote:
Εάν δεν γνωρίζεις την ελληνική μυθολογία δεν φταίω εγώ. Συγκρίνεις τα ανόμοια φίλε μου. Στο ξανάπα: άλλη η αλληγορία και άλλο ο παραλογισμός. Βλέπεις κανένα βαθύτερο νόημα στο ότι οι κόρες του Λωτ μέθυσαν τον πατέρα τους και τον κουτούπωσαν? Κανένα ηθικό δίδαγμα? Καμία κρυμμένη γνώση? Κάτι?

ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ότι ΔΕΝ γνωρίζω την Ελληνική Μυθολογία, γιατί αυτός που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΓΡΙ απο αυτήν, μάλλον είναι η ανώτρη διάνοιά σου (αλήθεια, οι ΠΙΘΗΚΟΙ, έχουν διάνοια;;;;)

Ποιά είναι τα ΑΝΟΜΟΙΑ;;;;;
Ποιά είναι η ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ και ποιός ο ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ;;;
Για το βαθύτερο νόημα που με ρωτάς, ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ, αλλά σε καμία περίπτωση δε ρίξω τό "άγιο στα σκυλιά και τα μαργαρητάρια στα γουρούνια"...
Βλέπεις, είμαι ένας φαντασιόπληκτος εσωτεριστής, που η ΚΟΙΝΗ ΣΟΥ λογίκη είναι τόσο "κοινή" που ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟ ΜΥΑΛΟ ΠΙΘΗΚΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΟΥ...

Τώρα έρχεσαι στα ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ (και τη θέση του φίλου Κακάο που άνοιξε το παρόν θέμα)!!!!!!!!!!!
Λές λοιπόν με υφάκι (ακριβώς το ΙΔΙΟ ΥΦΑΚΙ που έχουν ΟΛΟΙ οι Ελληνόπληκτοι Αρχαιοελληνολάτρες):

quote:
Δεν είμαι τόσο άσχετος όσο με θέλει η εσωτερική αντίληψή σου. Γνωρίζω αυτά που αναφέρεις και μπορώ να σου αποδείξω με ΣΤΟΙΧΕΙΑ ότι η Καμπάλα έχει επηρεαστεί από τον αρχαιοελληνικό τρόπο σκέψης. Άσε λοιπόν τα πυροτεχνήματα.

Διάβασε λοιπόν τις ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ - ΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ (του κακάο και εμένα) και πές μου γιατί γαυγίζεις τη σκιά σου;;;;
ΑΦΟΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ, γιατί δε λές ΣΥΜΦΩΝΩ παρά κάνεις τόσο σαματά για το ΤΙΠΟΤΑ;;;

Πάντως σε ΘΑΥΜΑΖΩ για τις απαντήσεις σου!!!!
Μέσα στη φιλοσοφία είναι!!!!
Μα κάλα, δε σας έχουνε μάθει ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ να απαντάτε ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΠΑΣΤΟΥΝΙΑ;;;
Είναι ΓΕΛΟΙΟ παραγματικά, να απαντάς με αυτό τον τρόπο στη ΚΑΘΑΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΚΕΨΗ...
Ολοι οι Ελληνες Φιλόσοφοι πολυδιαβασμένε φίλε μου, ΑΥΤΟ ΔΕ ΔΕΙΞΑΝΕ ΜΕ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥΣ;;;;
Αλλά οι "πηγές σου" δε λένε τέτοια, γιατί ΔΕ ΤΙΣ ΒΟΛΕΥΕΙ...
Γιατί ΑΝ δείξουν ότι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΘΕΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ, τότε ποιός θα με ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ να καθήσω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ και να κάνω ΣΥΝΘΕΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΚΕΨΗΣ, ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ...

Για δείξε λοιπόν μελετηρέ μου φίλε, ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ και ΓΙΑΤΙ...

Καλά, διαβάζεις τι γράφεις;;;
Γιατί λές πώς:

quote:
Δεν ξέρεις να διακρίνεις, δεν γνωρίζεις και τα μπλέκεις. Και το βασικότερο:πιστεύεις ότι το ΘΕΙΟ έχει νοημοσύμη και επεμβαίνει κι όλας στις ανθρώπινες ζωές. Ο κατακλυσμός είναι προϊόν της επέμβασης της """ΘΕΟΤΗΤΑΣ"""???

Καλά, είπαμε πώς η αναξιότης μου ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, ΔΕ ΞΕΡΕΙ...
Εσύ που τα ξέρεις για εξήγησέ μου την ΠΟΙΟ ΑΝΟΗΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ που έχω διαβάσει μέχρι τώρα περί του Θείου...
Τι ΑΚΡΙΒΩΣ θέλεις να πείς λέγοντας πώς "...Και το βασικότερο: πιστεύεις ότι το ΘΕΙΟ έχει νοημοσύμη..."
'Οτι πιό "κουλό" έχω διαβάσει μέχρι τώρα!!!!!
Αλλά ξέχασα, τα πηθίκια έχουν νοημοσήνη και ΕΞΕΛΙΣΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (και όχι ΟΛΑ και όχι ΠΑΝΤΑ), ενώ η Θεότητα, ο Υψηγέτης 'Ολων, ο Μέγας Διας, ΔΕΝ ΕΧΕΙ....

Α ρε κάτι αστεία που σκαρφίζονται τα ανθρωπάκια....
Κάτι αστεία γιατί αυτά που διαβάζουν, ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ με ΤΙΠΟΤΑ...
'Οχι, ο κατακλυσμός του Δευκαλίωνα, προπάτωρα των ΕΛΛΗΝΩΝ, τόν εδημιούργησαν οι..... πήθικοι!!!!

Σού ζήτησα να μου ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ χωρίς τα "ναι μεν αλλά" και ΜΟΝΟ αυτό έπραξες...
Μπράβο φίλε μου, ΑΞΙΟΣ...

quote:
Όχι δεν δέχομαι αυτολεξεί τα πάντα. Αλλού υπάρχει αλήθεια και αλλού αλληγορία. Οι άθλοι του Ηρακλή είναι αλληγορικοί αλλά ο Ηρακλής ήταν υπαρκτό πρόσωπο. Ο θεός Κρόνος έχει αλληγορική σημασία αλλά ο Δίας έχει υλική υπόσταση και ήταν υπαρκτό πρόσωπο. Οι άθλοι του Θησέως έχουν αλληγορική σημασία, αλλά ο Θησέας υπήρξε και αυτά που έκανε πέρασαν στην ιστορία μεταμορφωμένα σε άθλους.

Απο αυτό λοιπόν, που ξαναλέω ΘΕΩΡΕΙΣ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ αποδεικνύεις ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ και την ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ αλλά προπαντώς τηςν ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΣΟΥ...
Καί άντε η ΑΓΝΟΙΑ διορθώνεται...
Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ φίλε μου ΠΟΤΕ, γιατί η ΔΟΚΙΣΙΣΟΦΙΑ που σε διακατέχει (χαρακτηριστικό των ΗΜΙΑΘΩΝ ΟΝΤΩΝ) δε σε αφήνει να ΑΝΟΙΞΕΙΣ αυτιά και μάτια για να ΑΚΟΥΣΕΙΣ και να ΔΕΙΣ την διαφορετική οπτική, που ΠΙΘΑΝΑ να σε βοηθήσεις να πάς ακόμα πιό κοντά στο ΦΩΣ του Μουσηγέτη Απόλλωνα...
Κρίμας, γιατί λές πώς νοιάζεσαι για την Ελληνική Κοσμοθέαση, αλλά ΑΓΝΟΗΣ ΠΑΝΤΕΛΩΣ το κλειδί που θα σου ανοίξει τη πόρτα...

Μου αρέσει που σε άλλα τόπικς φέρεσαι κατά εμού λέγονατς πώς ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ σε όσα με ρωτάνε και πώς γράφω ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ...
Μπορεί φίλε μου να είναι έτσι...
Ξέρεις όμως ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ, να βλέπεις τον αέρα (ΑΙΘΕΡΑ) και να προσπαθείς να τον παρουσιάσεις σε μάτια που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ;;;;

Εκτός απο τη κριτική (εδώ και στα άλλα τόιπικς) κάνε και λίγο ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ περιμένω να δω τις απαντήσεις στα όσα σου παράθεσε ο Πλωτίνος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 21:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ Κακάο, ανάφερες τη Παλαιά Διαθήκη...
Εγώ πάλι την Ιλιάδα...

Εσύ ΡΩΤΑΣ και λές ΑΝ μέσα στη Παλαιά Διαθήκη υπάρχει Ελληνική σκέψη...
Εγώ ΛΕΩ πώς η "Ελληνική Ιλιάδα" ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΑΥΤΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΙΝΔΙΚΟ ΕΠΟΣ "ΡΜΑΓΙΑΝΑ", το οποίο είναι και ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΔΕ απο την Ιλιάδα....


Φιλε κελσο λυπαμαι αλλα το επιχειρημα σου ειναι τελοιος ατοπο


και μετα καθεσαι και γραφεις 3 εγκυκλοπεδιες ετσι απλα για να μας αναλυσεις το ατοπο

δεν εχω διαβασει το ινδικο επος και ουτε προκειτε και ουτε με ενδιαφερει

Η Π.Δ ενδεχομενος να ειναι ιερο κειμενο αλλα της εχει χοντρο χερι απο τους εβραιους εσυ που προφανος εισαι και αρκετα μορφομενος ανθρωπος μπορεις να δεις ευκολα ακομα και αν μονο το συγκρινης με την Κ.Δ

Συγνωμη φιλε αλλα


dimsot
ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 00:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε Δημοσθένη...

Δέχομαι τη κριτική σου ΟΠΩΣ ΟΛΕΣ τις κριτικές!
Αλλά ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ με ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΡΙΝΕΙΣ, όταν όπως μας λές (με περισή τιμιότητα θα έλεγα), ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ (και ΟΥΤΕ πρόκειτε όπως εσύ δηλώνεις!!!) ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΒΑΛΜΙΚΙ, "Ραμαγιάνα";;;;;;

Πώς λοιπόν λές ότι είναι ΑΤΟΠΟ αυτό που ανέφερα, το οποίο μάλιστα ΟΥΤΕ ΚΑΝ το διάβασες καλά...
Γιατί ΑΝ παρατηρήσεις περισσότερο, θα δείς ότι λέω:

quote:
Εσύ ΡΩΤΑΣ και λές ΑΝ μέσα στη Παλαιά Διαθήκη υπάρχει Ελληνική σκέψη...
Εγώ ΛΕΩ πώς η "Ελληνική Ιλιάδα" ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΑΥΤΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΙΝΔΙΚΟ ΕΠΟΣ "ΡΑΜΑΓΙΑΝΑ", το οποίο είναι και ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΔΕ απο την Ιλιάδα....

Παρατήρησε τις έντονες λέξεις (ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ)...
Τι να θέλει άραγε να πεί ο ποιητής;;;;

Οι ΤΡΕΙΣ τόμοι, είναι οι ΠΡΩΤΟΙ απο μια σειρά αρκετών δεκάδων που ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ να γράψω ΟΧΙ ΜΟΝΟ για τη Παλαιά Διαθήκη, ΑΛΛΑ για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΙΕΡΟ ΚΕΙΜΕΝΟ...


Τώρα για το τελευαίτο, κάτι, κάπου μπέρδεψες!!!!!
Η Παλαιά Διαθήκη είναι ΟΝΤΩΣ των Εβραίων...
'Αρα ΕΚΕΙΝΟΙ έχουν ΚΑΘΕ ΛΟΓΟ να κάνουν "ότι θέλουν" με αυτό...
Η Καινή Διαθήκη τώρα, είναι ένα Ιερό Κείμενο το ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ στο Χριστιανισμό μιάς και περιλαμβάνει τα ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ, τις ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ, τις ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ και τέλος την ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ...

Τι απο όλα αυτά φίλε μου ΔΕΝ κατανόησες;;;;
Και τί απο όλα αυτά έχεις μελετήσει;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 08:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου κελσο δεν μπερδεψα τιποτα απλα και μονο ειπα οτι ειναι ατοπος ο συσχετισμος μεταξυ ΙΛΙΑΔΑΣ,ΙΝΔΙΚΟΥ ΕΠΟΥΣ.

Τωρα γιατι είναι ατοπο πορφανώς γιατι ποτε ο ΟΜΗΡΟΣ δεν ηρθε σε επαφη΄με κανενα ινδο ουτε και ειχε αναγκη να το κανει για να γραψει την ΙΛΙΑΔΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΔ ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ

quote:
Η Παλαιά Διαθήκη είναι ΟΝΤΩΣ των Εβραίων...
'Αρα ΕΚΕΙΝΟΙ έχουν ΚΑΘΕ ΛΟΓΟ να κάνουν "ότι θέλουν" με αυτό...

ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ

Εχουν κανει σαλατα διαφορα πραγματα και εχουν φτιαξει ενα "ιερο βιβλιο οπως τους βολευει" Απο την μερια τους καλώς εχουν κανει αλλα να μην μας το πασαρουν και για ΘΕΟΣΤΑΛΤΟ

quote:
Και τί απο όλα αυτά έχεις μελετήσει;;;

Ε φιλε μου εκτος απο το ινδικο επος που ανεφερες κατι εχω διαβασει και γω

και τέλος φιλε μου το DIMSOT δεν ειναι ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

Ευχαριστω

dimsot
ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 22:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ένα απόσπασμα από τον βαθυστόχαστο, φιλοσοφημένο λόγο του Μέγιστου Συντονιστού, Φιλόσοφου, Στοχαστή, Φιλαλήθη κλπ:


"Για το βαθύτερο νόημα που με ρωτάς, ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ, αλλά σε καμία περίπτωση δε ρίξω τό "άγιο στα σκυλιά και τα μαργαρητάρια στα γουρούνια"...
Βλέπεις, είμαι ένας φαντασιόπληκτος εσωτεριστής, που η ΚΟΙΝΗ ΣΟΥ λογίκη είναι τόσο "κοινή" που ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟ ΜΥΑΛΟ ΠΙΘΗΚΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΟΥ..."

Α ρε Διδάσκαλε. Με κάτι τέτοια ρίχνεις τις γυναίκες? Μπα...μάλλον μένεις στην προσπάθεια. Έτσι εξηγείται και ο θαυμασμός στην φάρα του Αυνάν.

Αναρωτιέμαι όμως:
Είσαι συντονιστής(άρα ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι έχεις κάποια συγκεκριμένη στάση απέναντι στα μέλη) και σίγουρα οι άθλιες και βαρετές ύβρεις σου δεν δικαιολογούνται.
Θεωρείς τον εαυτό σου ανοιχτόμυαλο και συζητήσιμο. Στην παραπάνω φράση βλέπουμε πως το εφαρμόζεις.
Θεωρείς "την αφεντομουτσουνάρα σου ανάξια" και το παίζεις μετριοπαθής. Πάλι στο παραπάνω παράδειγμα βλέπουμε την αλήθεια.
Είσαι και "φιλαλήθης". Αυτό κι αν το συμπεράναμε(τα προηγούμενα είναι αρκετά, οι υπεκφυγές, τα ψεύδη και οι πιθηκισμοί σου είναι άλλο πακέτο).

Τι φιλοσοφικός λόγος ήταν αυτός! Ουδεμία υποψία προς οτιδήποτε άλλο.
Τι αγνότητα πνεύματος!
Τι εσωτερικότατη διάθεση για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων! Ουδεμία καχυποψία.
Τί να πεις όμως?
Όλα τα ποντίκια έχουν κίτρινο δέρμα.


Παρότι η καραγκιοζιά είναι η πιο ΚΟΙΝΗ λογική που γνωρίζω, ας καταδυθώ στον βούρκο του Κελσισμού

Ψευτοκέλσος

"Εσύ όμως τι δέχεσαι δύστυχε;;;
'Οτι κατάγεσαι απο τα πιθήκια;;;
Επειδή το λέει η ΕΠΙΣΤΗΜΗ;;;
Ποιά ΕΠΙΣΤΗΜΗ;;;
Και ΤΙ ΛΕΕΙ αυτή η θεωρεία, ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ;;;
ΜΠΑΑΑΑΑ....
ΟΥΤΕ αυτά σας τα λένε..."

Δαγών

"ΕΛΕΟΟΣΣΣΣΣΣ!!!!! Τί σκοταδισμός είναι αυτός?
Θα απαρνηθείς και την ανθρωπολογία και την παλαιοντολογία????
Για δες έναν φωτισμένο νου!"

Ψευτοκέλσος

"Το ΠΟΙΟΣ βλέπει ΤΙ, άσε να το κρίνουν άλλοι...
Τι εννοής όμως με αυτό που ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ;;;
Και για δείξε μου ΠΟΥ η παλαιοντολογία & ή ανθρωπολογία έρχεται να στηρίξει τις θέσεις σου, ότι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ είναι κάτι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ απο τη ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ.
Μπορείς να ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ;;;
Για ΠΗΛΟ λένε οι μέν, για ΠΗΛΟ λένε και οι δε...
Ηθελε και έπαιξε με τον πηλό ο "ένας", ήθελε και έπαιαξε με τον πηλό και ο "άλλος"...
ΠΟΥ ΛΟΙΠΟΝ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ, έρχεται να σε δικαιώσει γι'αυτό που πιστεύεις πώς λένε οι Ιερές Παραδόσεις ΔΥΟ λαών;;;
Δηλαδή ότι είναι κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ..."

ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΑΥΤΟ????? Διαβάζεις τι γράφω??? Τι είναι αυτά που λες??? ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ????

Η άποψή σου ψευτοκέλσο είναι ξεκάθαρη:

"Τουλάχιστον η αφεντομουτσουνάρα μου, ΔΕΧΕΤΑΙ τόν ΠΗΛΟ...
Ξέρεις, εκείνο το υλικό που ο ΔΙΑΣ - ΖΕΥΣ έδωσε εντολή στον 'Ηφαιστο για να μας φτιάξει...
ΕΜΑΣ...
ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..."

Άρα, ΕΥΛΟΓΑ μπορεί να συμπεράνει κάποιος ότι δεν δέχεσαι την επιστημονική άποψη περί εξέλιξης. Μην πας πάλι να τα μπερδέψεις. Σε καταλάβαμε.

Πάμε παρακάτω

Δαγών

"Όχι δεν δέχομαι αυτολεξεί τα πάντα. Αλλού υπάρχει αλήθεια και αλλού αλληγορία. Οι άθλοι του Ηρακλή είναι αλληγορικοί αλλά ο Ηρακλής ήταν υπαρκτό πρόσωπο. Ο θεός Κρόνος έχει αλληγορική σημασία αλλά ο Δίας έχει υλική υπόσταση και ήταν υπαρκτό πρόσωπο. Οι άθλοι του Θησέως έχουν αλληγορική σημασία, αλλά ο Θησέας υπήρξε και αυτά που έκανε πέρασαν στην ιστορία μεταμορφωμένα σε άθλους."

Ψευτοκέλσος

"Από αυτό λοιπόν, που ξαναλέω ΘΕΩΡΕΙΣ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ αποδεικνύεις ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ και την ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ αλλά προπαντώς τηςν ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΣΟΥ...
Καί άντε η ΑΓΝΟΙΑ διορθώνεται...
Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ φίλε μου ΠΟΤΕ, γιατί η ΔΟΚΙΣΙΣΟΦΙΑ που σε διακατέχει (χαρακτηριστικό των ΗΜΙΑΘΩΝ ΟΝΤΩΝ) δε σε αφήνει να ΑΝΟΙΞΕΙΣ αυτιά και μάτια για να ΑΚΟΥΣΕΙΣ και να ΔΕΙΣ την διαφορετική οπτική, που ΠΙΘΑΝΑ να σε βοηθήσεις να πάς ακόμα πιό κοντά στο ΦΩΣ του Μουσηγέτη Απόλλωνα...
Κρίμας, γιατί λές πώς νοιάζεσαι για την Ελληνική Κοσμοθέαση, αλλά ΑΓΝΟΗΣ ΠΑΝΤΕΛΩΣ το κλειδί που θα σου ανοίξει τη πόρτα.."

ΠΟΙΑ ΑΓΝΟΙΑ ΡΕ???ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ????? ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΡΕ ΓΜΤ. ΠΟΥ?????

Α,να. Η αθλιότητα βέβαια συνεχίζεται

"είναι η ανώτρη διάνοιά σου (αλήθεια, οι ΠΙΘΗΚΟΙ, έχουν διάνοια;;;;)"

Εδώ είναι η απάντηση.

Και να και το καλό

"Μου αρέσει που σε άλλα τόπικς φέρεσαι κατά εμού λέγονατς πώς ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ σε όσα με ρωτάνε και πώς γράφω ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ...
Μπορεί φίλε μου να είναι έτσι...
Ξέρεις όμως ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ, να βλέπεις τον αέρα (ΑΙΘΕΡΑ) και να προσπαθείς να τον παρουσιάσεις σε μάτια που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ;;;;"

Με τί ανώτερη διάνοια συνδιαλέγονται τα πιθηκοειδή! Όχι, δεν ξεφεύγει από το θέμα. Μας διαφωτίζει. Μας νουθετεί. Είναι ο εκλεκτός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 00:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dimsot, ειληκρινα συγγνώμη που σου άλλαξα το όνομα...
Κεκτημένη ταχύτης βλέπεις...

Σε όσα λές όμως, ΑΚΟΜΑ δε βλέπω λόγο να συζητήσουμε, μιάς και ΑΓΝΟΗΣ το έργο που ανέφερα...
Το ΑΝ σου αρέσει ή ΟΧΙ, είναι δικό σου ΚΑΙ ΜΟΝΟ θέμα, όχι δικό ΜΑΣ...
Εμείς θέλουμε να δούμε την άποψή σου, αλλά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΦΕΡΕΙΣ, λέγοντας πώς ΑΓΝΟΗΣ αυτά που συζητάμε!!!
Τι να συζητήσουμε;;;
Για το ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ή το τι ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ;;;
Ασε λοιπόν τα "ΠΡΟΦΑΝΩΣ" και κοίτα να ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΣ περισσότερο...
"Προφανώς" στην ΕΡΕΥΝΑ και στη ΤΕΚΜΥΡΙΩΣΗ φίλε μου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...


Και να που σα τα σαλιγκάρια πετάχτηκε στη βροχερή αυλή μας ο Δάγωνας....
Τι έγινε ρε Δάγωνα;;;
Τά παιξες τελείως;;;
Δεν έχεις ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ και αρχίζεις να βρίζεις;;;
Μωρέ ΜΠΡΑΑΑΑΒΟ!!!!

Δε θα σου απαντήσω ΤΙΠΟΤΑ για όσα προσπαθεί να αρθρώσει η πιθηκίσια γλώσσα σου..
Θα σου απαντήσω ΜΟΝΟ σε αυτό που αναρωτιέσαι...

quote:
Αναρωτιέμαι όμως:
Είσαι συντονιστής (άρα ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι έχεις κάποια συγκεκριμένη στάση απέναντι στα μέλη) και σίγουρα οι άθλιες και βαρετές ύβρεις σου δεν δικαιολογούνται.

Καταρχάς, ποιές είναι οι ΒΑΡΕΤΕΣ ΥΒΡΕΙΣ ΜΟΥ;;;
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και ΜΗ βαρετές ύβρεις!!!!!!!!!
'Οσο για τα περί ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ, ναι είμαι και νομίζω ότι ΕΠΑΞΙΑ έχω τον ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ, ρόλο που ΑΣΚΩ σε κάτι μέλη ΟΠΩΣ ΕΣΥ, που με ΤΙΠΟΤΑ δε μπορούν να αρθρώσουν ΛΟΓΟ και ΣΚΕΨΗ, παρά ΜΟΝΟ να βρίζουν εκείνους που τους δείχνουν τα λάθη τους...

Απόδειξε ότι ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ και πώς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
Τεκμυρίωσε τις ΑΝΟΗΣΙΕΣ που λές...
Αλλιώς ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ που είσαι στη γωνία...
Γιατί σε βλέπω για ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ να κάθεσαι εκεί...
Εάν έχεις λοιπόν να προσθέσεις κάτι στο θέμα μας (όχι πώς είπες και τίποτα σοβαρό μέχρι τώρα, άλλη μια απο τα ίδια των ελληνόπληκτων αρχαιολατρών), κάνε το αλλιώς κόψε τή μπουρδολογία...
Αυτά εκεί που περνάνε...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Edited by - Kelsos on 11/08/2003 00:53:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2003, 02:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωρίζω για ποιά γωνία μιλάς. Εάν η "ΔΗΘΕΝ" αντίληψή σου κατατάσσει τους ανθρώπους σε γωνίες ανάλογα με τα πιστεύω τους, τότε αυτό είναι δικό σου πρόβλημα.
Το ποιός ΣΚΟΠΙΜΑ μπερδεύει καταστάσεις με δόλιους τρόπους(και κυρίως με προσωπικές επιθέσεις και ύβρεις) είναι πασιφανές.
Εάν εσύ βρίσκεσαι εδώ μόνο για να προ(σ)βάλλεις τον εαυτό σου και να ξεφεύγεις από φανταστικές γωνίες, τότε μάλλον τώρα περνάς την προνηπιακή σου ηλικία.
Πού τα πουλάς αυτά?

Είναι γνωστή η τακτική σου. Όπου να ναι θα μας πεις ότι "άλλο ένα τόπικ πάνε ΚΑΠΟΙΟΙ να το κάνουν μαντάρα"κλπ ενώ εσύ είσαι ο μόνος με εριστική, επιθετικότατη διάθεση και με μόνο σκοπό να επιβληθείς με τέτοια τερτίπια και όχι να δεις την ουσία του θέματος.

"για όσα προσπαθεί να αρθρώσει η πιθηκίσια γλώσσα σου.."

Θα σε στεναχωρήσω, αλλά το μόνο ζώον εδώ είναι τρωκτικό.

Όσο για την τελευταία φράση σου...πολύ Σικάγο μου θυμήζει. Βλέπεις, εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να τα πουμε σε πιο προσωπικό επίπεδο, αλλά ΟΧΙ, εσύ θέλεις εδώ, για να βρεις ευκαιρία να λες πάλι ότι "κάποιοι"...

Εάν έχεις να παραθέσεις κάτι (όπως έκανε ο Πλωτίνος,) τότε κάνε το.
Αλλιώς παράτα την ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ και κάτσε στη γωνια σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 00:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Δάγωνα...

Είσαι ένας ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ, όταν κάθεσαι και κλαίγεσαι ΔΗΜΟΣΙΑ λέγοντας πώς ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΙΩΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΒΑΣΗ...
Πού και Πότε με κάλεσες και ΔΕ ΣΕ ΤΙΜΗΣΑ αποδεχόμενος τη ΟΠΟΙΑ πρόσκληση / πρόκληση;;;;
ΟΠΟΥ και ΟΠΟΤΕ θελήσεις, θα είμαι ΕΚΕΙ...

Για τα καραγκιοζηλίκια ΚΑΙ ΠΑΛΙ δε θα σου κάνω το χατήρι...
ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΗ ΠΡΟΣΟΧΗ τα γραφώμενά μου ΕΙΤΕ στο ΠΑΡΟΝ τόπικ ΕΙΤΕ σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ εσύ νομίζείς και κάλεσέ με να τα πούμε...

Στο παρόν θέμα, ΤΙΠΟΤΑ δεν έχεις προσφέρει και επι ματαίω προσπαθείς να το ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙΣ στα ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ ΜΕΤΡΑ ΣΟΥ...

Σταμάτα να ΑΥΤΟΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΑΙ...
Οι φίλοι ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ και τι έγραψε η αφεντομουτσουνάρα μου, και τι έγραψε η αφεντιά σου...
Ασε να κρίνουν λοιπόν ΠΟΙΟΣ είναι επι του θέματος και ΠΟΙΟΣ είναι εκείνος που αντί να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ (ως οφείλει) να ΣΤΗΡΙΞΕΙ τις όποιες ΑΥΘΕΡΕΤΕΣ απόψεις, κάθεται και βρίζει τον συνομιλητή του...

Αυτό λοιπόν δείχνει ΚΑΙ το ποιόν σου αλλά ΚΑΙ τη καταγωγή σου (βάση της εξελικτικής θεωρέίας που ΝΟΜΙΖΕΙΣ πώς αποδέχεται η "επιστήμη")...

Και μιάς και αναφέρθηκες στο φίλο Πλωτίνο, ΟΥΤΕ σε αυτόν είδα κάποια απάντηση στα όσα έχει παραθέσει, τα οποία και ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ!!!
Ποιόν προσπαθής να ξεγελάσεις, τον εαυτούλη σου;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 01:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΚΕΛΣΟΥ ΚΑΙ DAGON
ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΦΕΡΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΩ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ
ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΔΙΚΟ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΣΤΡΙΜΩΧΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ
ΔΙΚΑΙΩΣ Η' ΑΔΙΚΩΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗ,ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΑΝΕΤΑ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ
ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ
ΜΕ ΤΟΝ ΟΙΚΟΔΕΣΠΟΤΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΑΥΤΟΥ.ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Η ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΑ
ΦΘΕΙΡΕΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙ ΣΤΑΜΠΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΣΕ ΟΠΟΙΑ
ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ,ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ.
ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ
ΝΑ ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΕΙ,Η ΣΥΝΕΧΗΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙ.
ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΠΟΥ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΥΣΤΗΡΑ
ΒΛΕΜΜΑΤΑ ΣΤΡΑΜΜΕΝΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 03:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΩΤΙΝΟΣ.. Τι είπε ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ..?

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1862

Απο την στιγμή που ΔΕΝ γνωρίζουμε τον ίδιο μας τον εαυτό πως μπορούμε να υποστηρίξουμε ότι γνωρίζουμε την αλήθεια, την όποια αλήθεια..?
Είμαστε οι περισσότεροι άτομα απο "δευτερο χέρι", άνθρωποι που έχουμε διαμορφώσει τις πεποιθήσεις μας με βάση τις κλίσεις μας, το περιββάλον στο οποίο ζούμε κ.λ.π...
Αυτό που για μένα είναι "νόστιμο" είναι για τους άλλους "άνοστο".
Αν έχουμε κάτι να πούμε επι του θέματος καλώς, διαφορετικά υπάρχει σπατάλη ενέργειας...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 03:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Απο την παλαιά Διαθήκη και άλλα Θεόπνευστα βιβλία τα οποία είναι φάροι Θεικού φωτός.


Ταλμούδ:
«Κατηραμένος ας είναι εκείνος, όστις την του Ελληνος Σοφίαν διδάσκει τοις υιοίς αυτού».

Αποκάλυψις:
«Ενα από τα επτά κεφάλια του θηρίου είναι η Ελλάς».

Δευτερονόμιο (34):
«Η μάχη εκτυλισσόμενη εις τους ουρανούς όπου αι κατηραμέναι πνευματικαί δυνάμεις των βασιλείων της Περσίας και της Ελλάδος ανθίστανται εις τον Κύριον, αργοπορούντες την εκπλήρωσιν του έργου Αυτού».

Δευτερονόμιο (17, 12):
«Αυτός που δεν θα θελήση να υπακούση στην εξουσία του Γιαχβέ, θα πεθάνη».

Ιερεμίας (12, 3):
«Πάρε τους ω Γιαχβέ, όπως τα αρνιά προς το σφαγείο και ετοίμασέ τους για το μακελειό».

Έτσι για να μη λέμε μόνο για πιθήκους και πηλούς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 10:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι σχετικό με την "ιστορικότητα" της Βίβλου.

"To βιβλίο "The Bible Unearthed" εκδόθηκε το 2001 στο Ισραήλ και προκάλεσε μεγάλη αναταραχή στους κύκλους των φανατικών Εβραίων αλλά και στους πολιτικούς κύκλους. (ως γνωστόν οι "απαιτήσεις" του σύγχρονου Ισραήλ βασίζονται κυρίως στα "ιστορικά" στοιχεία της Παλαιάς Διαθήκης)

Στο βιβλίο παρουσιάζεται την εργασία του αρχαιολόγου dr. Israel Finklestein με την βοήθεια του συγγραφέα Neil Asher Silberman. Και οι δύο Εβραίοι, ενώ ο Finklestein είναι ο διευθυντής του τμήματος Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου του Τελ Αβίβ, με κύρος που είναι δύσκολο να "χτυπηθεί".

Μέσα στο βιβλίο περιγράφονται οι αρχαιολογικές ανασκαφές που έγιναν στο κράτος του Ισραήλ και στα Παλαιστινιακά εδάφη τα τελευταία χρόνια και τα αποτελέσματα τους τα οποία ΔΕΝ συμφωνούν με τα "ιστορικά" στοιχεία που περιέχονται στην Βίβλο και ειδικά στην Παλαιά Διαθήκη.

Οι αναφορές του από τον αρχαιολογικό χώρο του Megiddo -όπου έκανε τις προσωπικές του εκσκαφές και θεωρείται πολύ σημαντικός για την Βιβλική αρχαιολογία- ότι ορισμένες κατασκευές που αποδίδοντο στον Σολομώντα ήταν κτισμένες πολύ αργότερα, ξεσήκωσε πολλές διαμάχες στο Ισραήλ.

Το γενικό του συμπέρασμα από όλες τις ανασκαφές της περιοχής για την περίοδο της βασιλείας του Δαβίδ:
"Ετσι όπως βλέπω εγώ τα ευρήματα, είπε ο Finklestein, δεν υπάρχει καμία απόδειξη για την ύπαρξη ενός σπουδαίου ενωμένου βασιλείου με πρωτεύουσα την Ιερουσαλήμ η οποία διαφέντευε μεγάλες περιοχές. Η Ιερουσαλήμ του Βασιλιά Δαβίδ, δεν ήταν τίποτα περισσότερο από ένα φτωχό χωριό εκείνη την εποχή."

Οι απόψεις του προκαλούν την "κατεστημένη" θεώριση σχετικά με τις ποιό γνωστές ιστορίες της Βίβλου. Νέα στοιχεία προστίθενται στην περίοδο μετά την κατάληψη της Ιερουσαλήμ από τους Βαβυλωνίους, το 600 π.Χ.

Σε μια πρόσφατη συνέντευξη του δήλωσε πως "μέχρι τώρα η Βιβλική ιστορία υπαγόρευε τις έρευνες και τις ανασκαφές και οι αρχαιολόγοι αναγκαζόντουσαν να "αποδείξουν" την Βιβλική αφήγηση με πειθαρχία." Εκανε ειδική αναφορά σε έναν παλιότερο αρχαιολόγο, τον Yadin, που πήγαινε στις ανασκαφές κρατώντας στο ένα χέρι την σκαπάνη και στο άλλο την Βίβλο.

Παρόμοια δήλωση έχει κάνει παλιότερα και μια συγγραφέας η Amy Dockser Marcus, "Με την Βίβλο στο ένα χέρι δεν μπορεί παρά να μπεις και να δεις τα ευρήματα και να τα ερμηνεύσεις με συγκεκριμένο τρόπο. Και αυτό, οδήγησε σε συγκεκριμένα λάθη".

Ο Yadin πίστευε πως είχε βρει αποδείξεις μέσα σε ένα παλάτι στο Hazor που συμφωνούσαν με τα γραφόμενα στην Βίβλο ότι η πόλις των Χανανανιτών (αν το μεταφράζω σωστά) είχε καταστραφεί. Η Βίβλος αναφέρει πως η πόλη καταστράφηκε από την εισβολή των Ισραηλιτών με αρχηγό τον Ιωσήφ.
Πολλοί αρχαιολόγοι όμως σήμερα αμφιβάλλουν αν ποτέ έγινε μια τέτοια εισβολή. Αντιθέτως πιστεύουν πως οι Ισραηλίτες προέκυψαν βαθμιαία και ειρηνικά μεταξύ του γενικού πληθυσμού της περιοχής - μια δημογραφική εξέλιξη και όχι μια στρατιωτική εισβολή.
Ο Finkelstein καταλήγει στο ίδιο συμπέρασμα:
"Η αρχαιολογία έδειξε ότι το πρόωρο Ισραήλ προέκυψε πράγματι από τον τοπικό πληθυσμό του πρόσφατου χαλκού Canaan. Επιπλέον η αρχαιολογία δεν έχει βρει κανένα φυσικό υπόλειμμα που να υποστηρίζει την ιστορία της Βίβλου της εξόδου: "Δεν υπάρχουν κανένα στοιχείο για τις περιπλανήσεις των Ισραηλιτών στη έρημο Sinai".

Το Ισραήλ, η Ιουδαία και η Σαμάρια ήταν απλά Χανανιτικά κράτη
που προέκυψαν από το γηγενή πολιτισμό και όχι από την εισβολή των μυθικών ανθρώπων που καλούνται Εβραίοι. Το Ισραήλ ήταν ένα μικρό Χανανιτικό κράτος που πέτυχε μια σύντομη χρυσή εποχή, φθάνοντας στο απόγειο της δύναμης και της δόξας του κατά την βασιλεία του βασιλιά Ahab και της βασίλισσας Jezebel. Ο Οίκος του Δαβίδ ποτέ δεν βασίλεψε στο Ισραήλ αλλά στην Ιουδαία.
Ο Δαβίδ και ο Σολομώντας ήταν πιθανώς φυλετικοί αρχηγοί στην Ιουδαία. Η πρωτεύουσα της, Ιερουσαλήμ, στα χρόνια τους ήταν μια ασήμαντη πολύ μικρή πόλη χωρίς το μεγάλο ναό. Τα σημαντικά κέντρα λατρείας ήταν μακρύτερα στο Βορρά στις πόλεις του Ισραήλ. Στην πραγματικότητα οι μεγάλες πόλεις της Χαναάν που αποδόθηκαν στο Σολομώντα χτίστηκαν από Ισραηλινούς βασιλιάδες όπως ο Ahab.

Ήταν υπό τον βασιλιά Josiah (Ιωσία) όταν η Βίβλος γράφτηκε τελικά και αυτό που μοιάζει με τον σύγχρονο Ιουδαϊσμό αρχίζει να παίρνει μορφή στους 7ους και 8ους αιώνες π.Χ. Είναι πολιτικό έγγραφο που σχεδιάστηκε για να δοξάσει τον Josiah και να τον συνδέσει ψευδώς με τη χρυσή εποχή της αύξησης του κράτους του Ισραήλ ως ισχυρό και προηγμένο εκπολιτισμένο κέντρο. (ουσιαστικά είναι μια εργασία προπαγάνδας λέει ο Εβραίος συντάκτης του ενός άρθρου)

Παρόλα αυτά οι τελευταίες ανακαλύψεις έχουν δώσει και πρόσθετα στοιχεία στην κατανόηση της ιστορίας των Εβραίων.
Στο Megiddo, βρέθηκε πως η περίοδο που ακολουθεί την βασιλεία του Σολομώντα (900 πΧ) είναι πιό σημαντική από ότι περιγράφεται στην Βίβλο. Ακόμα, το 1993, έγινε μια σπουδαία ανακάλυψη, βρέθηκε μια στήλη όπου ανέφερε τον "Οικο του Δαβίδ" που είναι η πρώτη χειροπιαστή ένδειξη της ύπαρξης του μυθικού βασιλιά. "

http://cyberbuzz.gatech.edu/kaboom/mail-archives/Eyring-L/0007/0221.html
http://www.rense.com/general18/bible.htm


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 13:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μιας και λεμε για την παλαια διαθηκη εγω εχω μερικα ερωτηματα σχετικα με την θεωρια των εβραιων για το ξεκινημα αυτου του ματαιου κοσμου
1)ο θεος εφτιαξε τον κηπο της εδεμ τον αδαμ και την ευα και ολη μερα ηταν μεσα στο δασος και τρωγανε φρουτα και τρεχανε με τα ελαφακια μεχρι που ο θεος τους εδιωξε απο τον παραδεισο αχ τι κριμα και εδω ειναι το πρωτο ερωτημα δηλαδη αφου φυγανε απο τον παραδεισο εκτος απο το οτι εγινα θνητοι τι αλλαξε? δεν ηταν παλι μεσα στα δαση με τα ελαφακια?γιατι τωρα επρεπε να βγαζουν το ψωμι με τον ιδρωτα τους?αφου οπου και να κοιταξουν θα δουνε φρουτα και νερακι που κυλαει σε παρθενο πλανητη ζουσανε οχι στο τοκυο.
2)ο αδαμ και η ευα εκαναν τον καιν και τον αβε(ρε)λ ο καιν σαν τσαμπουκας σκοτωσε τον αβελ και ο καλος θεουλης τον τιμωρησε και καλα του εκανε και εδωσε διαταγη να μην τον πειραξει κανενας ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙ???? ο αδαμ και η ευα? αφου μονο αυτοι υπηρχαν σε αυτον τον κοσμο και στην πορεια ο καιν παντρευτηκε και εκανε και παιδια με ποια παντρευτηκε? που βρηκε γκομενα? εδω ειμαστε εκατομμυρια και κανουμε αμαν να βρουμε ταιρι αυτος που την βρηκε? σε ενα μερος που υπηρχαν τρια ατομα αυτος και οι γονεις του,την επλασε στην πορεια ο θεος?
και ειναι και αλλα πολλα ομως εδω εχει τεθει το ερωτημα αν η παλαια διαθηκη ειναι εβραικη η οχι.
καποιος ειπε οτι δεν πρεπει να διαβαζουμε επιδερμικα τα ιερα βιβλια εγω παντως και ενδοφλεβια που τα διαβασα δεν καταλαβα τι ηθελε να πει ο ποιητης ισως να εχω προβλημα στην κατανοηση του κειμενου να εχω δυσλεξια και δεν ξερω και εγω τι ισως και ο θεος να εκανε πολυ λασπη για δυο ατομα και σκεφτηκε γιατι να την πεταξω? ας κανω καμμια πενηνταρια ακομα και ας πουλησω και το παραμυθι με των διωγμο και την τιμωρια και να ξερουν οτι αν δεν με ακουνε θα πεφτει κλωτσια και αν κανουν φονο θα πεφτει φωτια και τσεκουρι πολλες σελιδες ομως για να καταλαβεις οτι αν δεν κανεις οτι σου λενε την εκατσες την βαρκα.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 13:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καποιος ειπε οτι δεν πρεπει να διαβαζουμε επιδερμικα τα ιερα βιβλια εγω παντως και ενδοφλεβια που τα διαβασα δεν καταλαβα τι ηθελε να πει ο ποιητης ισως να εχω προβλημα στην κατανοηση του κειμενου να εχω δυσλεξια και δεν ξερω και εγω τι

Τι να πω; Ίσως χρειαζόταν να τα διαβάσεις πιο βαθιά, π.χ. ενδομεδούλια

Με αυτό που είπες μου δίνεις την ευκαιρία να σε ρωτήσω. Τι νομίζεις ότι είναι η μυθολογία; Κι εννοώ όχι μόνο την Εβραϊκή, αλλά και την Ελληνική και την Αιγυπτιακή κ.α.

Ο Συντονιστής "Κέλσος" δίνει κάποιες πληροφορίες σε άλλο topic.

Διάβασέ τες και το ξανασυζητάμε

Τι είναι η μυθολογία σύμφωνα με τον Σαλούστιο


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 14:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
o "*******" έφαγε την τάπα με τον πηλό την Ιφιγένεια και τον "μαμίκουλα" του Ολύμπου (πως αναγκαζόμαστε να ονομάζουμε τον Μέγιστο για χάρη σας *****) και μην έχωντας τι να πεί την πέφτει στον Κέλσο ...ως συνήθως.

Με όλα αυτά ενισχύεται η άποψη οτι όλο αυτό το χλαμιδολάγνο κίνημα του τελευταίου καιρού βασίζεται αποκλειστικά στο διάβασμα περιοδικών,σε ότι κυκλοφορεί αποσπασματικά στο internet,σε δίσκους hip-hop συγκροτημάτων και σε τηλεοπτικά "χερι-χερι" κανάλια.
Κάθε συζήτηση μοιάζει άσκοπη με αυτούς αλλά δεν είναι...
Μπαίνουν άτομα με συνείδηση και πέρνουν ερεθίσματα και τροφή για σκέψη.Αυτό είναι καλό.
Το μόνο κακό είναι οτι ρεζιλεύουν το αρχαίο πνεύμα (ελληνικό,αιγυπτιακό,ινδικό (το περσικό-ζωροαστρικό δεν το έχουν πιάσει ακόμα))με τις μαιμουδιές τους και φαντάζομαι οτι αποστρέφουν τον κόσμο απο το να ασχοληθεί και να μελετήσει.
Φαντάζομαι πως κανείς απο αυτούς δεν γνωρίζει μυθολογία... φαντάζομαι και σχεδόν είμαι σίγουρος οτι κανείς απο αυτούς δεν έχει διαβάσει την Ιλιάδα και κανείς μάλλον δεν γνωρίζει γιατι το έργο αυτό λέγεται Ιλιάδα...
Δεν γίνεται όμως να αγνοούμε και να αφήνουμε την αμάθεια να εξαπλώνεται.
Κέλσο μη μασάς ...προχώρα και ας λένε οτι την είδες και θεός ακόμα.


Έγιναν τροποποιήσεις από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗ. ΑΙΟΝ θα σε παρακαλούσα να μην προβαίνεις σε απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς για την προσωπικότητα και τις πεποιθήσεις των άλλων. Αυτά μειώνουν την ισχύ των απόψεών σου αντί να την δυναμώνουν. Ελπίζω να το καταλάβειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 14:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχετικά με το θέμα ...

Εχω μελετήσει την παλαιά διαθήκη όχι όμως σε βάθος.
Η Παλαιά διαθήκη κατα τη γνώμη μου είναι το "αποκαλυπτικό" βιβλίο μιας "αποκαλυπτικής" θρησκείας (και σιγά μην ξέρουν οι "ούγκα-ούγκα" τι ονομάζουμε "αποκαλυπτικές" θρησκείες.)
Σαν τέτοιο βιβλίο περιέχει ενσωματωμένες τις εσωτερικές και ιστορικές παραδόσεις των λαών της περιοχής περασμένες μέσα απο τα δεδομένα της φυλής(έτσι γίνεται πάντα) αλλά... περιέχει και τα στοιχεία εκείνα που θα έφερναν την συνοχή και την "εθνική" συνείδηση , σε έναν ταλαιπωρημένο και διωκόμενο λαό που ζούσε νομαδικά και έπρεπε κάποια στιγμή να στεριώσει κάπου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 15:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν εξέταζες με προσοχή(χωρίς την αναρχο-εσωτερίστικη *****σου) το κείμενο αυτό(αμφιβάλλω αν το έχεις ξεφυλλίσει καν), θα διέκρινες πολύ απλά ότι είναι ένα απλό πορνογράφημα, με ανθελληνική-μισανθρωπική διάθεση, που φέρει τεράστιους παραλογισμούς και ίστορικές ανακρίβειες και περιέχει κάποια μηδαμινά στοιχεία λαογραφίας.

Βέβαια, αυτά δεν πρόκειται να τα διακρίνει ποτέ ένας ****ανθρωπάκος.

Έγιναν τροποποιήσεις από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗ. Ισχύουν οι ίδιες παρατηρήσεις που έκανα και για τον ΑΙΟΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy