ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πόσο εβραϊκή είναι η Παλαιά Διαθήκη;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 18:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλα ολα αυτα και κουβεντουλα γινεται και αποψεις ακουγονται ομως εγω δεν χλευασα την παλαια διαθηκη (δεν λεω αστειευτικα λιγο υποσχομαι την αλλη φορα να πληκτρολογησω με το θυμιατο)ομως απλα ρωτησα δυο πραγματακια και αμεσως ο ενας επιασε τον λαιμο του αλλου και το νοημα? δεν υπαρχει νοημα δεν ειδα καμια σοβαρη απαντηση τωρα θα μου πειτε ηλιθιες ερωτησεις δεν δεχονται εξυπνες απαντησεις αλλα λεμε.
φιλε thoth το οτι δεν επιασα το νοημα το ξερω χαιρω πολυ γιαυτο ρωταω αυτους που το επιασαν να το δωσουν και σε εμας και φυσικα η ελληνικη και η αιγυπτιακη μυθολογια εχει μονο αλληγοριες ετσι ειναι οποιος εχει πολιτισμο εχει και αλληγοριες και κατι τελευταιο για να κλεισω απο την μικρη μου πειρα οταν καποιος εχει μια αποψη και την εχει κολησει στο κεφαλι του δεν του την βγαζεις ουτε με σπατουλα και εμφανιζεται το κλασικο φαινομενο:
-εχω δικιο και εχεις αδικο
-οοοοοοοχι εγω εχω δικιο γιατι αυτο και εκεινο
-οοοοοοοοοοοοοοχι εγω εχω δικιο γιατι ετσι και παει λεγοντας και εχουμε μηδεν εις το πηλικον αν και ετσι πρεπει να γινεται μεσα σε καποια πολιτισμενα ορια ομως τουλαχιστον στο τελος να μεινει ο καθενας με την αποψη του και φυσικα να την εχει αρτιμελης τωρα να μου σπασουν εμενα τα δοντια γιατι δεν δεχομαι καποια αποψη δεν θα αλλαξει και πολλα πραγματα
αυτα τα πολλα ειχα να πω και περιμενω καποιον να μου εξηγησει της αλληγοριες οχι για να τον χλευασω αλλα για να δω τι παιζει
αλληγοριες ειναι αυτες εχουν σιγουρα πανω απο δυο νοηματα χμ! μου θυμιζει το big balls των ac/dc εκει να δειτε αλληγορια και λογοπαιγνια.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 19:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί Endorama μας παρεξήγησες;;;

Χιούμορ εσύ;

Χιούμορ κι εμείς.

Έπρεπε να το καταλάβεις.

Επειδή βλέπω όμως την "φλόγα" της μάθησης μέσα σου, σου δίνω κάποιες παλιές μας συζητήσεις για να τις διαβάσεις και να μάθεις τι έχουμε ήδη συζητήσει. Μπορείς να βρεις ότι θέλεις από την λειτουργία της αναζήτησης που υπάρχει πάνω δεξιά σε κάθε σελίδα.

Λοιπόν, κάνε ένα καφέ (ή καλύτερα πάρε και ένα δίσκο με το βραδινό σου φαγητό) και άρχισε...

topic.asp?TOPIC_ID=1144

topic.asp?TOPIC_ID=248

topic.asp?TOPIC_ID=961

Σε αυτά υπάρχουν αρκετές απαντήσεις.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 16:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thoth ευχαριστω αυτο ακριβως ηθελα και οχι κατι απαντησεις τυπου: καλα ρε πρωτογονε δεν καταλαβες τι σημαινει αυτο? εισαι καφρος αλλα δεν συνεχιζει ο "φωτισμενος" ωστε να δωσει μια απαντηση.
ωραια και καλα ολα αυτα που μου εστειλες thoth και σε ευχαριστω αλλη μια φορα που ασχοληθηκες αλλα δεν βρηκα της απαντησεις που ηθελα παντως ειδα απαντησεις σε αλλα θεματα που μπορω να πω με καλυψανε γιατι ειχα πολλες μισες απαντησεις και ειδα και μερικες ερωτησεις που με βαλανε σε σκεψεις ομως εγω απλα ηθελα απαντησεις οπως του Kelso
Ο Δράκος = ΠΝΕΥΜΑ
Ο 'Αι Γιώργης = ΨΥΧΗ
Το 'Αλογο = ΣΩΜΑ
ωραια το εθεσε αν και ειναι κατι γνωστο αλλα πιο καθαρα δεν γινεται.

δεν ειπα οτι δεν εχετε την αισθηση του χιουμορ εδω μεσα απλα μερικοι εκτροχιαζονται και λενε οτι τους κατεβει αλλα ακομα και αυτο βγαζει γελιο πολλες φορες

δεν ξερω αν εχεις ποτε πετυχει εναν καραγκιοζακο στο τηλεαστυ νομιζω ο οποιος εχει καποιο επιχειρημα και λεει "δεν το λεω μονο εγω το γραφει και εδω σε αυτο το βιβιλιο σε αυτην την σελιδα" και το βιβλιο το εχει γραψει ο ιδιος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ελεος.

δεν ξερω πως τα καταφερνω και ενω προσπαθω να ειμαι συντομος (στον προφορικο λογο ειμαι) στο τελος γραφω βιβλιο (συγνωμηηηηηηηηηηηηηηη).

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZIEL23
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 20:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZIEL23  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΛΩΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΕΙΤΕ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ.ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΓΡΑΦΟΜΕΝΩΝ ΣΕ ΑΥΤΑ;ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΔΟΞΟΣ ΛΑΟΠΛΑΝΟΣ ΔΕΝ ΕΠΕΝΑΙΒΕΙ ΔΙΑ ΤΗΣ ΜΑΓΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΕΝΑΣ ΣΕ ΑΥΤΑ;ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ <ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΨΕΜΑ> ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΧΑΛΔΑΙΚΗ ΜΑΝΤΕΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΥ;ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ;ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΘΗΚΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ ΣΑΝ ΕΙΔΟΣ;ΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΔΩ ΘΑ ΣΚΕΦΤΩ, ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΣΑΝ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΟΥΛΑ,ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΟΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΣΟ ΠΙΚΡΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΒΑΥΚΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΨΥΧΗΣ

Α-ΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 17:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΙΕΛ23 θα σου απαντησω γενικα σχετικα με τα αρχαια γραπτα πρωτα πρωτα κανενας δεν πιστευει αυτα που γραφει ενα κειμενο με την πρωτη αναγνωση πρεπει να γινει και μια σχετικη ερευνα και φυσικα να διασταυρωθουν μερικες πληροφοριες με αλλα κειμενα ετσι δεν ειναι? ας πουμε οτι βρισκεις ενα κειμενο που λεει οτι στην ραφηνα εγινε καποια μαχη και κατεβηκε ο Διας και βοηθησε καποια παραταξη για να νικησει και σε ανταλαγμα οι νικητες εχτισαν εκει εναν ναο αν δεν το φας αυτο τοτε ψαχνεις αναφερεται σε αλλα κειμενα η μαχη? υπαρχει καπου περιγραφη του ναου? και μετα απο σχετικες ερευνες παιρνεις ενα φτυαρι και αρχιζεις να ψαχνεις αυτα περι αρχαιων κειμενων που μπορει να γραφτηκαν απο παπατζηδες.
τα ιερα κειμενα ομως (κατα την γνωμη παντα) δεν εχει τοσο σημασια ποιος τα εγραψε η ποτε οσο το τι λεει το κειμενο αυτο και τι θελει να σου μεταδοση σαν νοημα τωρα και η φανιω να το εγραψε απο την απεναντι πολυκατοικια και να στο πασαρει σαν ιερο βιβλιο δεν θα σε πειραξει αν ειναι σωστο και σε βοηθησει ωστε να δεις μερικα πραγματα απο αλλη οπτικη γωνια την οποια αγνοουσες μεχρι την στιγμη που διαβασες το κειμενο αυτο και αυτη η οπτικη γωνια να σε βοηθησει ωστε να ανεβεις ενα σκαλοπατι σαν ανθρωπινη οντοτητα ετσι δεν ειναι? (χοντροκομμενο το παραδειγμα αλλα ελπιζω να καταλαβες τι ηθελα να πω).

και ας μην ξεχναμε οτι ολα τα ιερα βιβλια ειναι κειμενα τα οποια ειναι πολυ δυσκολο να γραψει καποιος και δεν ειναι απλοι τουριστικοι οδηγοι ειναι πραγματικα μνημεια του γραπτου λογου και με αυτα που λες εννοεις οτι η χιονατη και οι εφτα νανοι και το κορανι ειναι τα καλυτερα παραμυθια που γραφτηκαν ποτε!!! ελεος!!! μιλαμε για τεραστια διαφορα οχι μονο σαν νοημα αλλα και συγγραφικα σαν να συγκρινεις την ιλιαδα με τον κυριο γκριανιαρη ελεος παλι και για να καταλαβεις τον σκοπο αυτων των βιβλιων γιατι εχεις χασει λιγο την μπαλα στην πορεια της ζωης σου

quote:
ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΟΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΣΟ ΠΙΚΡΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ

αυτο ακριβως θελουν αυτα τα κειμενα να καταφερεις ειναι ο οδηγος ψυχικης επιβιωσης το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις πιο απο αυτα τα μνημεια σου ταιριαζει και να το αρπαξεις (αν και λιγο πολυ ολα το ιδιο νοημα εχουν την αγαπη και την ανιδιοτελεια χμ! με εξαιρεση ενα το οποιο δεν το πολυεχω σε εκτιμηση αλλα δεν το κοροιδευω κιολας "καμια φορα μονο" και αυτο γιατι μαλλον δεν εχω πιασει ακομα το νοημα και γιατι κρυβει και μερικες παγιδες αλλα γιαυτο γραφτηκε και αυτο για να σε βαζει σε σκεψεις ωστε να ανοιξουν και τα ματια σου)

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZIEL23
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 20:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZIEL23  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
isws den katanohses kala ti grafo kai me kathgoreis adika prwta meletame kai meta tha katalabeis ti ennow.isws tha deis oti telika les ta idia me mena


Α-ΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 01:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν κατηγορω κανεναν στην χειροτερη περιπτωση να παρω εντονο υφος (τι να κανω ειμαι ενθουσιωδης τυπος)και αν νομιζεις οτι την ειδα δημοσιος κατηγορος ζηταω συγνωμη οσο για το αν κατανοησα το κειμενο σου πιστευω οτι το κατανοησα και προσπαθησα να σου απαντησω βημα βημα σχετικα με αυτα που ειπες μαλλον εσυ δεν με κατανοησες (ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΑΝ ΔΙΑΙΤΗΤΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!!!) και δεν νομιζω οτι ειναι σπαταλη χρονου να προσπαθεις να καταλαβεις τι θελει να πει ο ποιητης δεν χρειαζεται να δεις για να πιστεψεις δεν μιλαμε για ΑΤΙΑ μιλαμε για το πνευμα και την καλλιεργεια του τωρα αν ειναι φουμαρα αυτα που διαβαζουμε αυτο ειναι στην κριση του καθενος τι αλλο να πω? αν νομιζεις οτι παλι δεν σε καλυψα λογω μη κατανοησης πες τα μου ξανα με απλα λογια τι θελεις να πεις γιατι ειμαι πολυ ενθουσιωδης οχι πολυ εξυπνος
τουλαχιστον το λαοπλανος το επιασα και νομιζω οτι στο εξηγησα
quote:
δεν εχει τοσο σημασια ποιος τα εγραψε η ποτε οσο το τι λεει το κειμενο αυτο και τι θελει να σου μεταδοση σαν νοημα τωρα και η φανιω να το εγραψε απο την απεναντι πολυκατοικια και να στο πασαρει σαν ιερο βιβλιο δεν θα σε πειραξει αν ειναι σωστο και σε βοηθησει ωστε να δεις μερικα πραγματα απο αλλη οπτικη γωνια την οποια αγνοουσες μεχρι την στιγμη που διαβασες το κειμενο αυτο και αυτη η οπτικη γωνια να σε βοηθησει ωστε να ανεβεις ενα σκαλοπατι σαν ανθρωπινη οντοτητα


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1074219
Maintained by Digital Alchemy