ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΛΥΜΠΙΟΙ ΘΕΟΙ : ΥΠΗΡΞΑΝ ; ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2003, 21:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
Δειχνεις πολυ απολυτος...

Ναι, γνωριζω οτι δεν ηταν εξωγηινοι, επειδη ξερω τι ηταν...

Αρκετα σοβαρα στοιχεια για τους θεους, απο εναν ιερεα τους, τον Πλουταρχο, στο εργο του, "Περι Δισειδαιμονιων".


ΤΙ ΗΤΑΝ???

Δεν πειράζει άγνωστε φίλε, τι και αν έχουμε το ίδιο ονοματεπώνυμο και σε παρεξήγησαν όπως λες?
Το e-mail μου το άλλαξα, έβαλα και υπογραφή να το βλέπουν. Το όνομα μου δυστυχώς(!!!) δεν γίνετε να το αλλάξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 01:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΤΕ Ο ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΧΕ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ...ΑΠΛΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 10:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πασχάλη επειδή δεν έχουμε όλοι αυτό το βιβλίο θα μας κάνεις την τιμή να μας πεις με λίγα λόγια τι λέει αυτό το βιβλίο?
Η τέλος πάντων κάποιο απόσπασμα χαρακτηριστικό?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 12:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δειχνεις πολυ απολυτος...
Ναι, γνωριζω οτι δεν ηταν εξωγηινοι, επειδη ξερω τι ηταν...

Αρκετα σοβαρα στοιχεια για τους θεους, απο εναν ιερεα τους, τον Πλουταρχο, στο εργο του, "Περι Δισειδαιμονιων".


quote:
ΤΙ ΗΤΑΝ???

Εβραίοι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 19:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ηταν εβραιοι....θα τους πιστευες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

billthegr8
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 13:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους billthegr8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νομιζω πως λιγο πολυ ολοι ξερουμε ποιοι ηταν. το θεμα ειναι αν ξερουμε πραγματικα ποιοι ηταν και γιατι υπηρξαν. ΝΑΙ. υπηρξαν και ισως... υπαρχουν ακομα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 14:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν ηταν εβραιοι....θα τους πιστευες;


Μου φτάνει που τους πιστεύεις εσύ φίλε μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 15:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Αν ηταν εβραιοι....θα τους πιστευες;

--------------------------------------------------------------------------------


Μου φτάνει που τους πιστεύεις εσύ φίλε μου...


Φιλε μου hrismig
με απογοητευεις...
Κριμα, γιατι σε ειχα παρεξηγησει και σε σεβομουν, ασχετα αν διαφωνουμε σε καποια σημεια.

Δυστυχως αποδεικνυεσαι και εσυ επιπολαιος "σοβατζης" που πετα αυθαιρετα λασπες, οταν ξεμενει απο λογικα επιχειρηματα.
Λυπαμαι που θα σε στενοχωρησω, αλλα το δωδεκαθεο, οταν εκφραζεται δογματικα και οι δισειδαιμονες το αναγουν σε θεολογια, για μενα ανηκει στο ιδιο τσουβαλι με τις λοιπες πλανες των δογματων και δη του ιουδαιοχριστιανισμου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 15:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δυστυχως αποδεικνυεσαι και εσυ επιπολαιος "σοβατζης" που πετα αυθαιρετα λασπες, οταν ξεμενει απο λογικα επιχειρηματα.

Δεν φταίω εγώ βρε φίλε Πασχάλη αλλά η πολύ (υπέρμετρα) σκληρή γλώσσα που χρησιμοποιείς κατά καιρούς ενάντια στο Θεό μου...βάλε λίγο (τόσο δα) τον εαυτό σου στη θέση μου και θα καταλάβεις.

Όσο για "τις σπόντες" ήταν εσκεμένες γιατί ΠΟΛΥ θα ήθελα να ακούσω - επιτέλους - τι ήταν για εσάς το δωδεκάθεο που - όπως λες - ΔΕΝ ήταν εξωγήινοι αλλά ΞΕΡΕΙΣ τι ήταν.

Γιατί μας το κρατάς μυστικό δηλαδή;

Εδώ για τον Ιησού που δεν ξέρεις και καταφέρεσαι ανηλεώς εναντίον του.
Γιατί δεν μας φωτίζεις γι' αυτό που ξέρεις;

Ξεκίνα την ερευνά σου μαζί μου από εκεί να δεις πόσο πίστευαν οι Έλληνες στο δωδεκάθεο και πόσο στον ΈΝΑ ΘΕΟ!

Δες ποιά είναι η ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ με καλή προαίρεση και θα καταλάβεις ότι τα συμφέροντα που σήμερα εξυπηρετείς ΔΕΝ είναι Ελληνικά!

Έλα...πάμε μαζί από την αρχή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 21:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορει εσυ να εξυπηρετεις συμφεροντα και να το εχεις βαλει σκοπο ζωης για να αντεπεξελθεις
Γραφει σε αλλο topic η scorpina.
quote:
Δες ποιά είναι η ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ με καλή προαίρεση και θα καταλάβεις ότι τα συμφέροντα που σήμερα εξυπηρετείς ΔΕΝ είναι Ελληνικά!


Γραφεις εσυ φιλε μου hrismig.

Οποιος δε συμφωνει με την αντιληψη σας, δουλευει για καποια αντεθνικα συμφεροντα.

Ιδιους δασκαλους ειχατε ε;
Αντε, αυτα λεγαν οι δασκαλοι σας. ΕΣΕΙΣ τι λετε;

Με ολο το συμαπαθειο φιλε μου αλλα αυτη η "δολια" μεθοδος αντιπαραθεσης εμενα μου θυμιζει Γκεμπελς.

Ειληκρινα φιλε μου, επικροτεις και χρησιμοποιεις τετοιες μεθοδους;

Μια λαϊκη -λιμενεργατων- λεξη, αποδιδει στο επακρο τον τροπο αυτο αντιπαραθεσης. ΠΟΥΣΤΙΚΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 00:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ...

Στο υλικο επιπεδο, οι πλανητικες σφαιρες, οι "κυβερνητες" των 12 ζωδιων της ζωνης του Ζωδιακου.
Οι επιδρασεις πανω στη γη (και μεταξυ τους), περιγραφονται αναλυτικα απο την επιστημη της φυσικης, οι νομοι των επιρροων ειναι προσδιορισμενοι και στη μαθηματικη τους εκφραση, ειναι οι γνωστες σχεσεις - εξισωσεις που διδασκονται και στο Λυκειο.

Τα αποτελεσματα αυτων των επιδρασεων πανω στη Γη τα εξεταζει κατα κανονα η μετεωρολογια (Ηλιακη επιδραση), τα παλλιροϊκα φαινομενα (Ηλιακη και Σεληνιακη επιδραση) και μερικα ακομα φαινομενα - πιο εξειδικευμενα- αποτελεσμα της αλληλεπιδρασης των σφαιρων.
Αυτα ειναι τα επακολουθα φαινομενα στον κοσμο της Υλης, συνεπεια των αλληλεπιδρασεων των "σφαιρων".

Σε ενα ανωτερο επιπεδο απο το υλικο, οι αλληλεπιδρασεις των σφαιρων μελετωνται εν μερει απο την επιστημη της Φυσικης.
Τα φαινομενα ειναι οι ηλεκτρομαγνητικες επιδρασεις (η πιο γνωστη, η ηλεκτρομαγνητικη θυελλα -συνεπεια του Ηλιακου ανεμου), και τα αποτελεσματα αυτων των επιρροων μελετωνται πολυ σοβαρα σημερα, λογω των καταλυτικων επιδρασεων που εχουν πανω στις μορφες ζωης -ειδικα στα φυτα - αλλα και στις τηλεπικοινωνιες.
Αξιοσημειωτη παρατηρηση ειναι η επιδραση που εχει ο τετραγωνισμος Δια-Κρονου πανω στις δορυφορικες τηλεπικοινωνιες (ανεξηγητο παραδοξο ακομα για την επιστημη).
Απο το αλλο μερος, η Αστρολογια εχει αναπτυξει μεγαλο ογκο πληροφοριων για αυτες τις μορφοπλαστικες πλανητικες επιδρασεις και τις συνεπειες τους.

Τα "σηματα", οι επιρροες των σφαιρων στο επιπεδο της μορφης, ειναι μυνηματα ηλεκτρομαγνητικης φυσης με αποδεδειγμενη, απο την επιστημη επιδραση και με αρκετα στοιχειοθετημενη επιδραση απο τη μερια της Αστρολογιας.

Παλιοτερα, τα "μυνηματα" αυτα, ερμηνευσαν οτι τα εφερναν απο τις σφαιρες στη Γη, καποιοι "ταχυδρομοι".
Οι ταχυδρομοι στα αρχαια Ελληνικα, λεγονταν ΑΓΓΕΛΛΟΙ.

Το μυθολογικο πλαισιο που μετεδιδε τις παραπανω γνωσεις στους μυμημενους και τις εκρυβε απο τους αμυητους, το βρισκουμε αυτουσιο και μεσα στις θρησκειες, απογυμνωμενο δυστυχως απο τα εσωτερικα ερμηνευτικα κλειδια του.

Μη παραξενευτειτε λοιπον που στη Χριστιανικη θρησκεια, οι Αγγελοι ειναι πανταχου παροντες και "γεμιζουν" ολα τα λειτουργικα και τελετουργικα "τυπικα".

Ο εσωτερισμος, χρησιμοποιει κατα κορον τους Αγγελλους και πετυχαινει αξιοσημειωτα αποτελεσματα.
Ας μη μεινουμε αλλο γιατι υπαρχουν και βεβηλοι!

Στο αμεσως ανωτερο επιπεδο, σε πολυ μικρο κομματι βρισκουμε την επιστημονικη θεωρηση.
Αυτη περιοριζεται μονο σε ενα κομματι της αστροφυσικης, που πραγματευεται τη συμπαντικη δημιουργια και την γεννεση του Ηλιακου μας συστηματος.
Προσεγγιζονται και αναλυονται οι δημιουργικες αρχες σαν πρωταρχικα "πεδια" και μελετωνται οι εξισωσεις αλληλεπιδρασεων των σφαιρων(παρα πολυ πολυπλοκες) καθως και οι αρχικες δυναμεις και διαστασεις και ο εκφυλισμος τους στη σημερινη κατασταση.

Η εσωτερικη Αστρολογια εχει μια καποια ενασχολιση με τις δημιουργικες δυναμεις, αλλα ο τομεας που ολοκληρωτικα διεισδυει στο πλαισιο των δημιουργικων δυναμεων, ειναι οι Αποκρυφιστικες επιστημες.

Στο επιπεδο αυτο των δημιουργικων δυναμεων, οι πλανητικες σφαιρες αποτελουν τελεια αναλογικα μεγεθη για την προσεγγιση και αναλυση τους.
Η ταξινομηση και η αντιστοιχιση των δημιουργικων δυναμεων με τις πλανητικες σφαιρες, εδωσε μεσα στα πλαισια του εσωτερισμου, ενα πανεμορφο και τελειο συστημα κατανοησης της δρασης τους.

Η αντιστοιχηση των δημιουργικων αυτων δυναμεων απο τους διδασκαλους της μυητικης γνωσης με λεξεις με πολυ αυστηρο περιεχομενο και αριθμητικη αξια, γεννησε τα σε ολους γνωστα ονοματα των Αρχαγγελλων.

Η επικληση στις δημιουργικες δυναμεις που αντιστοιχουν στις πλανητικες σφαιρες και αναφερονται ως Αρχαγγελλοι, εχει σημαντικοτατα αποτελεσματα.
Ο τροπος επικλησης και το τυπικο, αποτελουν την τελετουργικη μαγεια, μερη της οποιας βρισκουμε αυτουσια στα λειτουργικα τυπικα του χριστιανισμου.

Γιαυτον που "ξερει" να τα ξεχωρησει, αποτελουν πολυτιμη πηγη τελετουργικου με αξιοθαυμαστα αποτελεσματα, χωρις μαλλιστα να ειναι απαραιτητη η συνδρομη ιερωμενου.

Οι γνωστες γνωριζουν βεβαια οτι τελετουργικη μαγεια δυσκολα επιτυγχανεται χωρις την επικληση των Αρχαγγελλων.Ειπαμε πολλα ομως, υπαρχουν και οι βεβηλοι!

Στο ανωτερο επιπεδο, στον κοσμο των ΙΔΕΩΝ, στο επιπεδο των ΑΡΧΕΤΥΠΩΝ,οι πλανητικες σφαιρες αντιστοιχουν σε ονοματα θεων.
Θεοι κατα τον Πλατωνα ειναι μονον αυτοι που "θεουν" (τρεχουν), αρα ειναι μονον οι πλανητες (και με τον Ηλιο μεσα που ειναι φαινομενικος πλανητης) και οχι οι απλανεις αστερες.

Οι Ιεροφαντες, εξασκωντας "Υψηλη Μαγεια", γνωριζαν και εκαναν επικληση σ' αυτους τους "θεους".
Δυστυχως αυτη η γνωση ΔΕΝ διασωθηκε στο χριστιανισμο (τοτε να βλεπατε ...θαυματα).Δεν θα αναλυσουμε αλλο αυτο το επιπεδο, γιατι οντως υπαρχουν οι βεβηλοι!

Σημειωνω μονον με λυπη το γεγονος οτι,ειτε η αρχαια θρησκεια ειτε η χριστιανικη, ειτε των Ινκας, των Κελτων, του Μιθραϊσμου κλπ κλπ, τους ΙΔΙΟΥΣ ΘΕΟΥΣ, ΑΡΧΑΓΓΕΛΛΟΥΣ, ΑΓΓΕΛΛΟΥΣ, τις ιδιες κοσμικες δυναμεις επικαλουνταν και επικαλουνται μεσα απο ΙΔΙΑ τελετουργικα τυπικα.

Που να γνωριζει ομως ο αγραμματος καλογερος, οταν, ακολουθωντας τον Αλαριχο, γκρεμιζε τους ναους σφαζοντας τους ιεροφαντες του Απολλωνα, οτι κατεστρεφε ναους και εσφαζε ιερωμενους του ιδιου θεου.
Που να ηξερε ο Ιησουιτης, που εσφαζε το ιερατειο των Αζτεκων, οτι και οι δυο τους λατρευαν το θεο-Ηλιο;
Που να το διανοηθουν οι φανατικοι πρωτοχριστιανοι, οτι, σφαζοντας τους Δρυιδες που πιστευαν στον Υιο του θεου τον Εσσους, οτι στην ουσια πιστευαν σε ιδιο ακριβως θεο! Στον Γιο του Θεου, στον Απολλωνα, στο Μιθρα, στο Χριστο, στον Ωρο κλπ ,στον Θεο ΗΛΙΟ...

Υ.Γ. Συνιστω να διαβασετε ολους τους μυθους για τους Ολυμπιους θεους, γιατι ετσι θα μαθετε πολυ ευκολα και πολυ καλα ..Αστρολογια!

Θελω να πιστευω οτι εδωσα μια εικονα το τι πραγματικα ηταν το δωδεκαθεο.
Οι Ολυμπιοι υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν, οσο τουλαχιστον υπαρχει το πλανητικο μας συστημα, αλλα θα συνεχιζουν και μετα να υπαρχουν σαν Αρχετυπες Ιδεες!

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 16:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οποιος δε συμφωνει με την αντιληψη σας, δουλευει για καποια αντεθνικα συμφεροντα.

Ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο φίλε μου...
Απλά σου τόνισα ποιοί είναι αυτοί (και μέσα σε αυτούς ανοίκεις και εσύ) που μας λένε ότι εξυπηρετούμε Ιουδαϊκά συμφέροντα. Τόνισα -απλά- ότι ισχύει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. Ιουδαϊκά συμφέροντα εξυπηρετούν οι πολέμιοι του Ιησού Χριστού και εγώ δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία...

quote:

Μια λαϊκη -λιμενεργατων- λεξη, αποδιδει στο επακρο τον τροπο αυτο αντιπαραθεσης. ΠΟΥΣΤΙΚΟΣ.


Καλή Χρονιά σου εύχομαι φίλε μου και εύχομαι το νέο έτος να μας βρει πιο έτοιμους για συζήτηση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 17:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Οποιος δε συμφωνει με την αντιληψη σας, δουλευει για καποια αντεθνικα συμφεροντα.
--------------------------------------------------------------------------------


Ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο φίλε μου...


Δεν εισαι "ντομπρος" φιλε μου. Αναιρεις πολυ ευκολα τα οσα εχεις πει!
Ευτυχως ειναι ολα καταγραμμενα...

29/12/2003, 15:45:53, τι γραφεις στο μυνημα σου;

quote:
...με καλή προαίρεση και θα καταλάβεις ότι τα συμφέροντα που σήμερα εξυπηρετείς ΔΕΝ είναι Ελληνικά!


Και απο την αλλη, συκοφαντεις..
quote:
Απλά σου τόνισα ποιοί είναι αυτοί (και μέσα σε αυτούς ανοίκεις και εσύ) που μας λένε ότι εξυπηρετούμε Ιουδαϊκά συμφέροντα.

Πες μου σε παρακαλω, ΕΓΩ ΠΟΥ εχω γραψει οτι εξυπηρετειτε ιουδαϊκα συμφεροντα;

Τοση διαστρεβλωση!
Μα, τοση διαστρεβλωση πια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 13:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν εισαι "ντομπρος" φιλε μου. Αναιρεις πολυ ευκολα τα οσα εχεις πει!
Ευτυχως ειναι ολα καταγραμμενα...

29/12/2003, 15:45:53, τι γραφεις στο μυνημα σου;



quote:
...με καλή προαίρεση και θα καταλάβεις ότι τα συμφέροντα που σήμερα εξυπηρετείς ΔΕΝ είναι Ελληνικά!

Ακριβώς! Αυτό είπα! Δεν λέω ΠΟΥΘΕΝΑ όμως "όποιος δεν συμφωνεί με την αντίληψή μου"...που το λέω;

Εδώ μιλάω ΚΑΘΑΡΑ γι' αυτά που εσύ προσωπικά αντιλαμβάνεσαι με αυτόν τον τρόπο, τα οποία δεν εξυπηρετούν τα εθνικά μας συμφέροντα.
Σε παρακαλώ πολύ...μπορεί οι απόψεις μας να είναι διαφορετικές (και καλά κάνουν) αλλά μη βάζεις λόγια που δεν έχω πει...

...και για να σου αποδείξω ότι δεν με ενδιαφέρει ΤΟΟΟΣΟ πια το "δίκιο" μου -αφ' ενός- αφ' ετέρου ότι δεν προσπαθώ να σε μειώσω επ' ουδενί (και αν έπεσε κάτι τέτοιο στην αντίληψή σου σου ζητώ συγνώμη) σε ότι αφορά στο δεύτερο σκέλος που λες...

quote:
Και απο την αλλη, συκοφαντεις..
Πες μου σε παρακαλω, ΕΓΩ ΠΟΥ εχω γραψει οτι εξυπηρετειτε ιουδαϊκα συμφεροντα;


...όταν φίλε μου συμφωνείς με μία προσφώνηση και μάλιστα την συνεχίζεις εμπλουτισμένη, τότε αυτό εκλαμβάνεται σαν άποψη. Εύχομαι -πραγματικά- να κάνω λάθος, εύχομαι να μην κατάλαβες ή να μην θυμάσαι την "συμφωνία" της προσφώνησης και να έγινε από κεκτημένη ταχύτητα.

Αλλά επειδή δεν με ενδιαφέρει να σου αποδείξω αυτό που λέω και να σε κάνω να αισθανθείς άσχημα...ας τα ξεχάσουμε όλα, να πούμε καλή χρονιά και να έχουμε περισσότερη ειρήνη στις συζητήσεις μας από εδώ και πέρα...

Υ.Γ. Παρ' όλα αυτά αν θες να σου θυμίσω πότε συνέβει αυτό, στείλε μου ένα mail και θα σου απαντήσω με mail επίσης. Δεν έχουμε λόγο να δείχνουμε τη μικρότητά μας στα άλλα παιδιά

φιλικά
hrismig

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 21:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελος

Καλη χρονια

Edited by - Πασχαλης on 02/01/2004 21:46:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 19:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που να γνωριζει ομως ο αγραμματος καλογερος, οταν, ακολουθωντας τον Αλαριχο, γκρεμιζε τους ναους σφαζοντας τους ιεροφαντες του Απολλωνα, οτι κατεστρεφε ναους και εσφαζε ιερωμενους του ιδιου θεου.
Που να ηξερε ο Ιησουιτης, που εσφαζε το ιερατειο των Αζτεκων, οτι και οι δυο τους λατρευαν το θεο-Ηλιο;
Που να το διανοηθουν οι φανατικοι πρωτοχριστιανοι, οτι, σφαζοντας τους Δρυιδες που πιστευαν στον Υιο του θεου τον Εσσους, οτι στην ουσια πιστευαν σε ιδιο ακριβως θεο! Στον Γιο του Θεου, στον Απολλωνα, στο Μιθρα, στο Χριστο, στον Ωρο κλπ ,στον Θεο ΗΛΙΟ...



ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΟΝ ΕΠΙΛΟΓΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΕΤΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ.
ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΠΕΔΩΣΕΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟΥ.
ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΠΩΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ 12 ΑΘΛΟΙ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΖΩΔΙΑΚΟ ΚΥΚΛΟ,ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ,ΤΑ ΗΛΙΣΙΑ ΠΕΔΙΑ! ΤΗΝ "ΘΕΟΠΟΙΗΣΗ" ΤΟΥ!!!
ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΣΥΝΑΜΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ...ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ,Η ΟΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΧΑΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΩΣ ΠΕΡΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ, ΠΡΟΗΛΘΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ,ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ,ΕΤΑΙΡΙΕΣ Κ.Λ.Π.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 21:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
beyond,στην Μουριά υπάρχει σχολή εκπαίδευσης σκύλων ή στη Μυρτιά?
Αν γνωρίζεις πες μου σε παρακαλώ.
Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 21:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sorry αλλά το τόπικ για τις εκπαιδεύσεις σκύλων δεν είναι αυτό...

Υ.Γ Υπάρχει και το e-mail γι'αυτό...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 11:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΠΩΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ 12 ΑΘΛΟΙ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΖΩΔΙΑΚΟ ΚΥΚΛΟ,ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ,ΤΑ ΗΛΙΣΙΑ ΠΕΔΙΑ! ΤΗΝ "ΘΕΟΠΟΙΗΣΗ" ΤΟΥ!!!

kapodistria


Πραγματι,
εδω βρισκεται η ουσια, αυτος ειναι ο σκοπος και ο στοχος για τον ανθρωπο.
Η πορεια, το ταξιδι προς την τελειοποιηση ειναι το "φεγγαρι".
Ολα τα λοιπα μυθολογικα στοιχεια,
ειναι το "δαχτυλο" που δειχνει το "φεγγαρι".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 13:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιάς και έγινε λόγος για Ηλύσια πεδία, και το φεγγάρι ας μου επιτραπεί να αναφέρω ότι σύμφωνα με τμήμα της εσωτερικής παράδοσης των αρχαίων Ελλήνων, ο άνθρωπος είναι τρισυπόστατος αποτελούμενος από

· Το υλικό σώμα το οποίο λαμβάνει από την Γη,
· Την ψυχή την οποία λαμβάνει από την Σελήνη και
· το πνεύμα το οποίο λαμβάνει από τον Ήλιο.

Συνεπώς ο άνθρωπος γνωρίζει δύο θανάτους σε κάθε ενσάρκωση. Ο πρώτος θάνατος λαμβάνει χώρα στην Γη όταν αποχωρίζεται το σώμα από την ψυχή και το σώμα. Στην συνέχεια ακολουθεί ο δεύτερος θάνατος, «εν τη Σελήνη της Φερεφόνης-Περσεφόνης», όπου αποχωρίζεται η ψυχή από το Πνεύμα Νου.

Ο πρώτος θάνατος ανήκει στην επικράτεια της Δήμητρας, ενώ ο δεύτερος στο Βασίλειο της Περσεφόνης.

Η σελήνη έχει δύο πεδία, το ένα είναι τα Ηλύσια πεδία που είναι στραμμένα προς τον Ήλιο, το άλλο προς τα πεδία της Περσεφόνης που είναι στραμμένα προς την Γη.

Από την πρώτη πύλη οι αγνές ψυχές κατευθύνονται προς τον Ήλιο, ενώ από την δεύτερη πύλη, οι ψυχές επιστρέφουν για μετενσάρκωση προς την Γη.

Στην Σελήνη διαλύονται τα ψυχικά πτώματα κατά αντιστοιχία της διάλυσης των σαρκικών πτωμάτων επί της Γης.

Ήδη από τα Ομηρικά χρόνια, πίστευαν ότι τα ζωδιακά σημεία του Αιγόκερου και του Καρκίνου, αποτελούν τις δύο κοσμικές πύλες, από τις οποίες οι ψυχές των ανθρώπων εξέρχονται και εισέρχονται στην ζωή.

Αυτά τα ολίγα σχετικά με τα Ηλύσια πεδία...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 17:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
· Το υλικό σώμα το οποίο λαμβάνει από την Γη,
· Την ψυχή την οποία λαμβάνει από την Σελήνη και
· το πνεύμα το οποίο λαμβάνει από τον Ήλιο.


ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ,ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ.
ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ Η ΣΕΛΗΝΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΩΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ,ΩΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ,ΑΛΛΑ ΕΜΦΑΝΙΣΘΗΚΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΑΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΩΣ "ΠΡΟ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ", ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ "ΠΡΟΣΕΛΗΝΕΣ".ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΚΛΗΦΘΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΩΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΘΕΤΕΙΣ;
ΑΠΟΡΙΑ ΕΚΦΡΑΖΩ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΦΟΥ ΣΤΟΝ ΖΩΔΙΑΚΟ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ.ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΑΥΤΟ ( ΒΛΕΠΕ ΤΕΧΝΗΤΟΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ,ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ Κ.Λ.Π.)


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 12:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις τέλειωσα τις έξι σελίδες.

Κατ’ αρχήν, κάπου αναφέρθηκε πως ο ‘Γιαχβέ’ της ΠΔ όπως τον αποκαλείτε πολλοί, δεν είναι ο ίδιος με τον Τριαδικό Θεό της ΚΔ. Εγώ πιστεύω πως είναι ο ίδιος, και σας έχω ξαναπεί νομίζω στο παρελθόν, πως αλλάζουν οι πιστοί κάθε φορά. Ο Θεός της ΠΔ δεν μπορούσε να εξηγηθεί αλλιώς στους πρωτόγονα ζώντες νομάδες της ΠΔ. Και γι’ αυτό ακριβώς το λόγο, ο Θεός παρουσιάζεται σαν να ‘κατάλαβε πως έκανε λάθος που έφτιαξε τους ανθρώπους’ και γι’ αυτό έστειλε τον κατακλεισμό. Ο Μωϋσής δεν μπορούσε να τους το πεί διαφορετικά, δεν θα το καταλάβαιναν διαφορετικά οι άνθρωποι.

Για να συνεχίσουμε στο ίδιο θέμα, απ’ ό,τι κατάλαβα, όλοι θεωρείτε πως οι 12 θεοί του ολύμπου είτε ήταν εξωγήινοι, είτε άνθρωποι που είχαν συγκεντρωμένες γνώσεις επειδή οι κυβερνήσεις τους είχαν φροντίσει να διασωθούν μετά από κάποια μεγάλη καταστροφή.

Και γιατί να τα πουν όλα αυτά στους Έλληνες;

Και πως εξηγείτε να προλέγουν ίσως σε κάποιες περιπτώσεις το μέλλον – δεν εννοώ την κοροϊδία της Πειθίας – ή όταν οι άνθρωποι τους κάνουν κάποιες θυσίες να πηγαίνουν καλά τα καράβια τους πχ;

Και όλες αυτές οι ανεπτυγμένες απόψεις που είχαν όσον αφορά τη φιλοσοφία γιατί διίσταντο ανάμεσα στους Έλληνες;

Και πως γίνεται σιγά σιγά να προόδευε η γνώση και να μην ήταν όλα έτοιμα;

Όλοι απορρίπτετε πάντως τη θέση να ήταν πνεύματα. Να ήταν δαίμονες, με τις γνωστές δυνάμεις, το 10ο τάγμα, άγγελοι του θεού που εξέπεσαν, το τάγμα του Εωσφόρου, ο Σατανάς.

Εγώ αυτό πιστεύω. Έχει και συνέχεις για όποιον διαφωνεί, αλλά πείτε μου πρώτα τη γνώμη σας. Επί τη ευκαιρία, είναι κανένας ανάμεσά σας στην ηλικία μου; Γ’ λυκείου πηγαίνω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 17:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Whitewize,

Λες:
«Όλοι απορρίπτετε πάντως τη θέση να ήταν πνεύματα. Να ήταν δαίμονες, με τις γνωστές δυνάμεις, το 10ο τάγμα, άγγελοι του θεού που εξέπεσαν, το τάγμα του Εωσφόρου, ο Σατανάς.
Εγώ αυτό πιστεύω. Έχει και συνέχεις για όποιον διαφωνεί, αλλά πείτε μου πρώτα τη γνώμη σας.»


Μήπως κάπου τα έχεις….μπερδέψει μέσα σου? Τι εστί για σένα άραγε «Θεός»?

Ένας…ενορχηστρωτής δολοπλοκιών ο οποίος δεν καταφέρνει να στεγανοποιήσει τις διαρροές του στενού του περιβάλλοντος και αποπέμπει τους ντελάληδες?
Κάτι…σοφότερο και καλύτερα (προπάντων!) οργανωμένο?

Οι περιγραφές ΑΠΕΙΡΕΣ. Δώσε μας όμως την δικιά σου εκδοχή.

Σκέψου όμως, ενδεχομένως, λίγο βαθύτερα αυτά τα «άτιμα» παιχνίδια της ανθρώπινης φαντασίας που έστησαν τα ΘΕΜΕΛΙΑ της μεταφυσικής: η ανθρωποποίηση του Θεού – η θεοποίηση του ανθρώπου……..

Για να μας παρασταθεί ο «Θεός» (της όποιας θρησκείας) ζητάει να του ΘΥΣΙΑΣΟΥΜΕ τη μοναχοκόρη μας: ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ! Η δε θυσία δύναται να πραγματοποιηθεί χρησιμοποιώντας το μαχαίρι της πίστης……

Λοιπόν??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 19:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μας παρασταθεί ο «Θεός» (της όποιας θρησκείας) ζητάει να του ΘΥΣΙΑΣΟΥΜΕ τη μοναχοκόρη μας: ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ! Η δε θυσία δύναται να πραγματοποιηθεί χρησιμοποιώντας το μαχαίρι της πίστης……

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 19:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θεός δημιούργησε τα τάγματα των αγγέλων, τα 10 τάγματα. Το 10ο εξέπεσε. Έγινε κακό και απομακρύνθηκε από το Θεό. Αυτό είναι το τάγμα του Εωσφόρου.

Ο σκοπός του ανθρώπου πάνω στη γή εγώ πιστεύω πως είναι η θέωση. Η απαλλαγή από τις ανθρώπινες αδυναμίες, τα πάθη και η ένωση με το Θεό. Για το λόγο αυτό, επειδή η ΠΔ δεν ερμηνευόταν σωστά, ήρθε ο Χριστός στη γή για να την συμπληρώσει και να την ερμηνεύσει."Ούκ ήλθον καταργήσαι τον νόμον, αλλά πληρώσαι."

Τί λές δηλαδή; (Schwabe)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 22:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Whitewize,

Λες:
«Ο σκοπός του ανθρώπου πάνω στη γή εγώ πιστεύω πως είναι η θέωση. Η απαλλαγή από τις ανθρώπινες αδυναμίες, τα πάθη και η ένωση με το Θεό. Για το λόγο αυτό, επειδή η ΠΔ δεν ερμηνευόταν σωστά, ήρθε ο Χριστός στη γή για να την συμπληρώσει και να την ερμηνεύσει."Ούκ ήλθον καταργήσαι τον νόμον, αλλά πληρώσαι."
Τί λές δηλαδή;»


Τον «σκοπό» τον βλέπει ο καθένας φίλτατε σύμφωνα με αυτά που του έχουνε μάθει, ακούσει, βιώσει, και επομένως ΦΑΝΤΑΣΙΑΚΑ πιστέψει. Ας είμαστε λίγο πιο…ελαστικοί με τους κάθε λογής σκοπούς και το ΤΙ αυτοί εξυπηρετούνε....

Και βάση ΠΟΙΟΥ σκεπτικού θα βεβαιώσουμε παρακαλώ το ότι η εβραϊκή Πεντάτευχος δεν ερμηνευόταν σωστά? Βάση ΠΟΙΑΣ παρακαταθήκης? Βάση ποιάς γνησιότητας?

Για ποιόν λόγο θα πρέπει να αποτελεί η αποδοχή του Μωσαϊκού νόμου «ευλογία» για όλη την ανθρωπότητα? Διότι, πριν από τον ιερέα Οσαρσήφ υπήρξανε και άλλοι πολλοί «νόμοι»……

Εάν ρωτήσουμε τους φίλους μας μουσουλμάνους, οι οποίοι είναι επίσης Αβρααμικό παρακλάδι, θα λάβουμε ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ που δίνουνε οι εβραιοχριστιανοί ως προς τα υποτιθέμενα «λάθη» των εβραίων.

Εάν ρωτήσουμε τους κατεξοχήν κληρονόμους της όλης ιστορίας, τους εβραίους, θα μας εξηγήσουνε για ΤΗΝ ΠΛΑΝΗ τόσο των μουσουλμάνων όσο και των διαφόρων χριστιανικών τάσεων.

Και κάτι πολύ απλό: τι άλλαξε ο «ερχομός» Του στη γη? Σε ΤΙ έγινε η ανθρωπότητα καλύτερη? Για ποιο λόγο από την ημέρα που επικράτησε ο ΡΩΜΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ χύθηκαν ΠΟΤΑΜΙΑ ΑΙΜΑΤΟΣ για να …«κατανοήσουνε» οι άπιστοι το «μήνυμα αγάπης»?

Για ποιο λόγο δεν απέτρεψε η «θεία χάρη Του» την μισαλλοδοξία και την ΕΓΚΑΘΙΔΡΥΣΗ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΠΟΛΕΜΩΝ στην ανθρώπινη ιστορία?

Επειδή δε, γίνεται συχνή αναφορά στον «ερχομό Του», εξήγησε μου σε παρακαλώ ΜΕ ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, γιατί δεν είναι παραλογισμός η εξής παραδοχή: ο Θεός (πατέρας) θανάτωσε τον Θεό (υιό) για……να εξευμενίσει τον θεό!!

Επιπλέον, η πηγή άντλησης επιχειρημάτων είναι για τους πιστούς του δόγματος η αποκαλούμενη «Καινή Διαθήκη». Από εκεί βασίζει κανείς τις όποιες απαντήσεις του, δεχόμενος ΠΑΝΤΟΤΕ την αξιοπιστία αλλά και την «Θεοπνευστία» των συντακτών της. Υποτίθεται ότι είναι ο Λόγος του Θεού.

Για να δούμε όμως λίγο καλύτερα….

Έχουνε τα λόγια «Του» λοιπόν ενιαίο μήνυμα ή περιέχουνε το στοιχείο της αμφισημίας?

Για εξήγησε μου τα παρακάτω.

Στο «Κατά Ματθαίον Ε’,44 διαβάζουμε:

« Εγώ δε σας λέγω , αγαπάτε τους εχθρούς σας, εύχεσθε προς τον Θεόν αγαθά δι’εκείνους οι οποίοι σας καταρώνται, ευεργετείτε εκείνους που σας μισούν, και προσεύχεσθε υπέρ εκείνων οι οποίοι σας μεταχειρίζονται υβριστικώς και περιφρονητικώς και σας καταδιώκουν αδίκως, ακόμη και όταν ο διωγμός των αυτός σας γίνεται δια τα θρησκευτικάς σας πεποιθήσεις»

Στην συνέχεια λοιπόν διαβάζουμε:

«Αληθώς σας λέγω, ότι κατά την ημέραν της κρίσεως θα είναι περισσότερον επιεικής η τιμωρία δι’εκείνους που έζησαν εις την χώραν των Σοδόμων και των Γομόρρων, παρα δια την πόλιν εκείνην που δεν εδέχθη τους απεσταλμένους μου» (κεφ.Ε’,15)

Τι ισχύει επομένως φίλτατε whitewize? Η διγλωσσία αυτή είναι ο Λόγος του χριστού? Είναι τόσο διφορούμενος ο Λόγος «Του»?

Διότι, ενώ λέει από την μία «καλώς ποιείτε τοις μισούσιν υμάς» και μάλιστα να αγαπάτε και να ευεργετείτε ΥΠΕΡ των όσων σας διώκουνε, λίγο παρακάτω ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ με κακότητα και μοχθηρία για την ΣΚΛΗΡΟΤΑΤΗ ΤΙΜΩΡΙΑ όσων κακομοίρηδων κάνουνε το «λάθος» και….δεν δεχθούνε τους μαθητές Του!!

Που κολλάει λοιπόν η διάχυτη αγάπη του πρώτου εδαφίου με την μισανθρωπιά που αποπνέει το δεύτερο?

Μήπως θα πρέπει να αρχίσουμε να απομυθοποιούμε σιγά σιγά τις ανθρώπινες φαντασιώσεις και σκοπιμότητες φίλτατε?

Δίνοντας ένα όνομα και ένα βιογραφικό στους ανθρώπους ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ. Δίνοντας ένα όνομα και ένα βιογραφικό στον Θεό ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΓΝΩΡΙΣΤΟ!

Λοιπόν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 11:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Αληθώς σας λέγω, ότι κατά την ημέραν της κρίσεως θα είναι περισσότερον επιεικής η τιμωρία δι’εκείνους που έζησαν εις την χώραν των Σοδόμων και των Γομόρρων, παρα δια την πόλιν εκείνην που δεν εδέχθη τους απεσταλμένους μου» (κεφ.Ε’,15)

Aυτά φίλε μου τα λέει ο Ματθαίος...είσαι σίγουρος ότι τα είπε έτσι ο Ιησούς? Κράτα και μια επιφύλαξη αφού όλοι ξέρουμε πόσο πολύ διαστρεβλώσανε τα λόγια του ακομη και οι ίδιοι του οι μαθητές...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 15:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο που μπορώ να σας απαντήσω είναι πως έχω κάποια βιώματα από τη συγκεκριμένη θρησκεία, και είμαι σίγουρος πως υπάρχει ο Θεός όπως τον αντιλαμβάνομαι εγώ. Δεν καταλαβαίνω γιατί αποτελεί "διγλωσσία" όταν λέει πως πρέπει να αγαπάμε τους εχθρούς μας και από την άλλη πως όσοι ζουν σε δύσκολες εποχές όπου δεν ευνοείται η ανάπτυξη αρετής θα κριθούν με επιείκεια; Από τη μια εμφυτεύει μέσα μας τη μακροθυμία και τη χρι΄στότητα, και από την άλλη μας παρηγορεί.

Τέλος πάντων, σου είπα πως η θρησκεία δεν αποτελεί παραλογισμό αλλά υπέρβαση. Δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς. Φαντάζεσαι ένα Θεό που να μπορεί να εξηγείται αποκλειστικά με τη λογική; Τί ανάγκη θα τον είχαμε;

Πιστεύω, και θέλω να ακούσω τη δική σου εσωτεριστική ερμηνεία για αυτό, πως κάποιοι που ασκούνται για την αλλοτρίωση των παθών τους με νηστεία, προσευχή κ.ά. και συγκεκριμένα κάποιοι φωτισμένοι γέροντες στο Άγιο Όρος, μπορούν σιγά σιγά να λαμβάνουν τις ιδιότητες του Θεού, για τις οποίες είναι φτιαγμένος ο άνθρωπος. έτσι έχουν χάρισμα προορατικό, διορατικό, χάρισμα διάκρισης πνευμάτων, κ.ά. Μη μου αρχίσεις για τους πούστηδες στο Άγιο Όρος, ναί υπάρχουν αλλά υπάρχουν και οι άλλοι.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 18:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατί δεν είναι παραλογισμός η εξής παραδοχή: ο Θεός (πατέρας) θανάτωσε τον Θεό (υιό) για……να εξευμενίσει τον θεό!!

Η ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΥΜΕΝΙΣΘΕΙ Ο ΘΕΟΣ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΜΗΔΑΜΗΝΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ.
ΕΙΝΑΙ ΝΟΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝ ΤΑ "ΣΥΛΛΑΒΟΥΜΕ" ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 19:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύω, και θέλω να ακούσω τη δική σου εσωτεριστική ερμηνεία για αυτό, πως κάποιοι που ασκούνται για την αλλοτρίωση των παθών τους με νηστεία, προσευχή κ.ά. και συγκεκριμένα κάποιοι φωτισμένοι γέροντες στο Άγιο Όρος, μπορούν σιγά σιγά να λαμβάνουν τις ιδιότητες του Θεού, για τις οποίες είναι φτιαγμένος ο άνθρωπος. έτσι έχουν χάρισμα προορατικό, διορατικό, χάρισμα διάκρισης πνευμάτων, κ.ά. whitewize



Στην ιδια κατασταση και τις ιδιες ιδιοτητες λαμβανουν και καποιοι αλλοι,
π.χ. θιβετιανοι ασκητες, ινδοϊστες Γιογκι,Σαμανοι,
αλλα και μυημενοι του εσωτερισμου,
ανεξαρτητου δογματος και πιστης.

Ολοι οι παραπανω εχουν πολλες φορες διαφορετικη αντιληψη για το θειο,
απο οτι πρεσβευει ο ορθοδοξος χριστιανισμος...
Πως ερμηνευεις τα φαινομενα αυτα;
(Μη μου πεις σε παρακαλω τη βλακωδη αποψη του ιερατειου, οτι και οι αλλοι πετυχαινουν θαυμαστες καταστασεις και θαυματα με τη βοηθεια του ...ΔΙΑΒΟΛΟΥ !!!!)

Οταν παρουσιαζουν διαφορετικη αντιληψη, ο καθενας απο τους παραπανω λαμβανοντες τις θεϊκες ιδιοτητες,
για το θεο,
ποιανου η αντιληψη ειναι σωστη και ποιανου λαθος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy