ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Στοιχειωμενο σπιτι στα Λεχωνια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 18:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι λιγο πιο πριν απο το χωριο Πλατανιδια στον νομο Μαγνησιας. Στα Πλατανιδια συνηθιζα να παω διακοπες πριν καποια χρονια. Την πρωτη φορα που πηγα εκει, κατα την διαρκεια της διαδρομης στα Λεχωνια, προσεξα οτι περνουσαμε διπλα απο μια παλια επαυλη η οποια προφανως ειχε να κατοικηθει ποιος ξερει ποσα χρονια. Λιγες μερες μετα εμαθα απο μια φιλη που ειχα στα Πλατανιδια οτι αυτο το σπιτι ειναι στοιχειομενο. Την ρωτησα γιατι χρησιμοποιει τον ορο ειναι και οχι θεωρειται, και αυτη μου ειπε οτι ενα βραδυ καθως περνουσε απεξω ακουσε κλαματα που προερχονταν μεσα απο την επαυλη το ιδιο και ενας φιλος της. Τις επομενες μερες τυχαια εμαθα οτι η επαυλη ειναι πολυ παλια και οτι κατα την διαρκεια της τουρκοκρατιας υπηρξε τουρκικο εκτελεστηριο. Τοτε δεν με ενδιεφεραν καθολου τα παραφυσικα ομως τωρα οχι μονο με ενδιαφερουν αλλα μαζι με καποια παιδια απο την παρεα μου ετοιμαζομαστε να φτιαξουμε μια ομαδα μελετης και καταγραφης παραφυσικων φαινομενων. Δυστυχως δεν εχω καμια αλλη πληροφορια για αυτο το σπιτι εκτος απο την παραπανω. Αν καποιος ξερει οτιδηποτε αλλο για αυτο το σπιτι ας κανει τον κοπο να γραψει ενα reply και να μου το πει.

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 22:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε matrix ghost.Εξεπλαγην οταν διαβασα το θεμα που ανοιξες.Τυγχανει να μενω στο Βολο και περναω πολυ συχνα απο αυτο το σπιτι.Μαλιστα τις προαλλες το τραβηξα και με την καμερα μου απο ολες σχεδον τις γωνιες.Εχω ακουσει κι εγω διαφορα.Δεν μπορεσα να μπω μεσα γιατι τα ψηλα χορτα μπορει να κρυβουν παγιδες(φιδακια κλπ)και φοραγα και κοντο παντελονι.Για να μην υπαρξει παρανοηση να διευκρινισω οτι μιλαμε για την μονοκατοικια στα δεξια του δρομου με τα ψηλα χορτα στην αυλη.Οπως ειπες κι εσυ,αν καποιος εχει κατι περισσοτερο να μας το πει !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 13:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Masvidal. Δυστυχως εχω να παω εκει αρκετα χρονια και οταν ημουν εκει δεν τραβηξα ουτε μια φωτογραφια για να το θυμαμαι καλυτερα (οπως γραφω και παραπανω τοτε τετοιου ειδους θεματα τα ειχα γραμμενα). Παντως αυτο που θυμαμαι καλα ειναι οτι οντως το σπιτι αυτο βρισκεται στην δεξια πλευρα του δρομου (πηγαινοντας προς τα Πλατανιδια και οχι φευγοντας) και επισης θυμαμαι οτι ηταν πολυ μεγαλυτερο απο μια απλη μονοκατοικια. Αν οχι επαυλη αρχοντικο τουλαχιστον με μεγαλη χορταριασμενη αυλη. Το χρωμα του σπιτιου φερνει προς το κιτρινομπεζ και θυμαμαι να εχει και κατι σαν αλεξικεραυνο στην στεγη του η οποια (διορθωσε με αν κανω λαθος) εχει πρασινο χρωμα.

Edited by - matrix_ghost on 07/08/2003 15:04:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 13:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραια...αρα μιλαμε για το ιδιο σπιτι.Εχω σκεφτει να οργανωθω και να μπω μεσα αλλα μαλλον θα υπαρχει νομικο προβλημα "καταπατηση ξενης περιουσιας" κλπ.Θα ηταν ωραιο να πηγαινε μια ομαδα ατομων και να εμενε για ενα βραδυ εκει.

Edited by - Masvidal on 07/08/2003 13:44:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2003, 21:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις ΄σήμερα πέρασα από μπροστά ....!!!!!!!καθότι ήμουν Πήλιο !!!!


Είναι απίστευτο αν σκεφτεί κανείς ότι πουλιέται μόνο 7 εκατομμύρια !!!!!!! Ο θρύλος που σκεπάζει αυτό το αρχοντικό δεν είναι και τόσο ευχάριστος…..

Κάποτε ήταν στρατηγείο γερμανών, και όπως συνηθιζόταν πολλοί άνθρωποι βασανίστηκαν και βρήκαν βίαιο θάνατο κάτω στο κελάρι αυτού του σπιτιού…

Από τότε το σπίτι άλλαξε πολλούς ιδιοκτήτες , και όλοι είχαν την ίδια κατάληξη ………..πέθαναν μετά από λίγο καιρό …αφού ακόμα και ένας μηχανικός που είχε αναλάβει την αποκατάσταση του για λογαριασμό κάποιου αλλού, πήγε και έμεινε ένα μικρό διάστημα εκεί …και πέθανε και αυτός !!!! όπως και ο ιδιοκτήτης που δεν πείστηκε από τις δεισιδαιμονίες ειχε και αυτός το ιδιο τέλος …

Όπως υποστηρίζουν οι ερευνητές φαντασμάτων και poltergeist, οι ψυχές των ανθρώπων που έχουν βρει βίαιο και βασανιστικό θάνατο, στοιχειώνουν το μέρος που έχουν χάσει την ζωή τους ….με αποτελέσματα αβέβαια για τον μετέπειτα ιδιοκτήτη.


Δεν το βρίσκω λοιπόν καθόλου καλή ιδέα το να πάτε να μείνετε εκεί μέσα απλά από περιέργεια !!!
Και εγώ το έχω σκεφτεί ..και κάθε φορά που περνάω ..έχω την περιέργεια να το εξερευνήσω …

Όμως όπως λεν …curiosity kill the cat
Και εγώ δεν θέλω να είμαι περίεργη σε τέτοιο βαθμό !!!!!!


"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 15:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΕΣ "ΕΠΑΥΛΕΙΣ" ΜΕ ΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ...


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 16:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμ! Δυστυχως στην Ελλαδα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις στοιχειωμενη επαυλη. Οχι πως δεν υπαρχουν αλλα ειναι σπανιο.

RESPECT IS EARNED, NOT GIVENΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 12:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΙΣΗ ΣΟΥ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΟΥ ΜΑΤΡΙΞ...


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 13:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικα το nick αυτο το δανειστικα απο εναν χαρακτηρα του The Matrix Reloaded. Ειναι ο ιδιος ghost που πρωταγωνιστει μαζι με την Ναιοβη στο Enter the Matrix (PC, PS2).

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Edited by - matrix_ghost on 17/08/2003 15:12:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 19:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΟΥ ΜΑΤΡΙΞ...


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mhatz
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 10:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mhatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο σπίτι αυτό είχαν μπει 4 φίλοι το καλοκαίρι του 93 και έστησαν σκηνή μέσα.
Το έκαναν αυτό με απόλυτη μυστικότητα και οι μόνοι που ήξεραν για το που βρίσκονταν οι 4 φίλοι ήταν οι ίδιες οι οικογένειές τους.
Κάθησαν 6 νύχτες. Όταν βγήκαν ανέφεραν ότι πέρα από γνωστούς ήχους της νύχτας δεν είδαν ή άκουσαν κάτι το περίεργο.
Αφού μένετε στον Βόλο τότε θα την ξέρετε την ιστορία αυτή. Ιδίως αν ρωτήσετε στο καφενεδάκι που υπάρχει στην στροφή για τον Άγιο Βλάση θα σας πουν κι άλλες λεπτομέρειες.
Είμαι κι εγώ Βολιώτης και όντος κάθε φορά που θα περάσεις από εκεί και το παρατηρήσεις σε πιάνει "κάτι".
Ξέρει κανείς σας τίποτα για την τρύπα (σπηλιά) που φένεται στον Σαρακινό και λένε ότι καταλήγει στην πίσω πλευρά του Πηλίου για κάποιους άλλους ότι ενώνεται με την σπηλιά κάτω από την Γορίτσα.
Και μιας και είπα για Γορίτσα: Κάπου έχω διαβάσει ότι ο αρχαιολογικός χώρος που υπάρχει πάνω στην Γορίτσα ήταν τόπος εκτόξευσης αρχαίων διαστημόπλοιων (το τελειότερο αυτών η ΑΡΓΩ) κάτι σαν το σημερινό ΚΑΝΑΒΕΡΑΛ και συνδέεται με τις γραμμές του ΠΕΡΟΥ. Ξέρετε κάτι για αυτό?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 16:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε mhatz, εχω ακουσει και εγω για κατι αλλους που ειχανε μπει στο σπιτι (δεν θυμαμαι ποτε ακριβως αλλα πολυ αργοτερα απο αυτους που αναφερεις εσυ) αλλα αναγκαστηκαν να το εγκαταλειψουν πολυ γρηγορα. Ο εξοπλισμος που ειχαν παρει μαζι τους ηταν κλασσικος ερασιτεχνικος (κινητα, βιντεοκαμερες και φακους). Στους φακους τους ειχαν περασει καινουργιες αλκαλικες μπαταριες και τις μπαταριες των καμερων και των κινητων τις ειχαν φορτισει στο φουλ. Ολες τους οι μπαταριες στραγγισανε μεσα σε λιγα λεπτα (αφου ειχαν μπει στο σπιτι και μαλιστα νυχτα). Τωρα το γιατι φυγανε τρεχοντας απο το σπιτι... ειναι λογικο. Δεν νομιζω οτι θα αντεχε κανεις μας νυχτα μεσα σε ενα στοιχειομενο σπιτι χωρις φως.
quote:
όντος κάθε φορά που θα περάσεις από εκεί και το παρατηρήσεις σε πιάνει "κάτι".

Γιαυτο παιδια να ειστε σιγουροι ολοι σας. Εγω και τις δυο φορες που εχω περασει απο κει και το παρατηρησα ενοιωσα κατι σαν σφιξιμο στην καρδια και μετα κατα τον γυρισμο στο ξενοδοχειο ειχα εντονη την αισθηση της μελανχολιας.


Υ.Γ. Χαθηκα αυτες τις μερες λογο διακοπων (τι θα πει που ρε παιδια; Στα Λεχωνια φυσικα!!!). Τραβηξα και ενα φιλμ ωραιοτατες φωτογραφιες του σπιτιου για το οποιο μιλαμε και θα τις δημοσιευσω στο forum το συντομοτερο δυνατο. Τα δυσαρεστα νεα για τους φιλοδοξους "ghostbusters" του forum ειναι οτι τελικα θα αναπαλαιωθει και θα γινει πολιτιστικο κεντρο. Χμμ... θα γινει;

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 14:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω μια νεα πληροφορια σχετικα με το σπιτι. Οταν αρχισαν να παρατηρουνται παραξενα φαινομενα μεσα σε αυτο (οι θανατοι ιδιοκτητων που ανεφερε η cat) το σπιτι πουληθηκε και σε εναν κτηματομεσιτη. Αυτος ο κτηματομεσιτης λοιπον αποφασισε να το γκρεμισει για να το μοσχοπουλησει σαν ωραιο οικοπεδακι. Η κατεδαφηση ηταν να αρχισει εναν μηνα μετα την αγορα. Την πρωτη μερα της κατεδαφισης μπηκε μεσα ενας κακομοιρος εργατης (νεος σε ηλικια γυρω στα 30 νομιζω) με μια μπουλτοζα με σκοπο την απομακρηνση των χορταριων (τα οποια ειναι αρκετα ψηλα γυρω στο ενα μετρο). Καθαρισμος εξωτερικων χωρων με λιγα λογια. Πεθανε απο ανακοπη καρδιας πανω στην μπουλτοζα και τελικα η κατεδαφιση ματαιωθηκε. Το σπιτι ξαναγοραστηκε απο τον δημο σε παρα παρα πολυ χαμηλη τιμη. Επισης ακουσα και την ιστορια ενος απο τους πολυ πιο παλιους ιδιοκτητες του σπιτιου ο οποιος δεν πεθανε αλλα ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα στην θεση του θα προτιμουσα να ειχα την μοιρα των αλλων. Μετα την αγορα του σπιτιου, μεσα στο χρονικο διαστημα των 6 μηνων πεθανανε: η γυναικα του, τα παιδια του, οι γονεις του, και τα αδερφια του. Ολη του η οικογενεια με λιγα λογια. Οι μισοι απο αρρωστιες και οι υπολοιποι απο ατυχηματα. Επισης εμαθα οτι κατα την διαρκεια του δευτερου παγκοσμιου πολεμου χρησιμοποιηθηκε απο τους γερμανους ως πυροβολιο. Οι φωτογραφιες των εξωτερικων χωρων του σπιτιου εντος της επομενης εβδομαδας ελπιζω.

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Edited by - matrix_ghost on 31/08/2003 14:11:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ambitious--
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 14:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ambitious--  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ MATRIX_GHOST,ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ.
ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΚΑΝ ΕΚΕΙ?ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΥΠΟΔΕΙΚΣΕΙ?ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΚΟ?
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.
ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΚΑΛΑ.

andreasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mhatz
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 12:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mhatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Matrix_ghost
Βλέπω ότι κατά τη διάρκεια των διακοπών σου δεν έχασες την ευκαιρία να ρωτήσεις τους ντόπιους για το σπίτι. Αν είναι ορθά όλα αυτά που λέγονται για τους κατά καιρό ιδιοκτήτες του σπιτιού δεν τον βλέπω καλά τον Δήμο...
Κάπου είδα κι ένα ρεπορτάζ για το σπίτι (στο ΣΤΑΡ νομίζω) αλλά όλο γενικότητες και αερόλογα ήταν. Άσε που έπερναν συνέντευξη από έναν παππού και τον παρουσίασαν σαν ένα γεροντάκι που τα έχει χάσει.
Περιμένουμε photo (εμείς 30 χρόνια ζούσαμε στην περιοχή μια φωτογραφία δεν αξιωθήκαμε να βγάλουμε!!)

" Η απάντηση είναι εκεί έξω. Ψάχνει για σένα. Και θα σε βρει... αν το θέλεις."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 14:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Ambitious, αν ολα αυτα που εχουμε ακουσει για καταρες και θανατους ειναι αληθινα τοτε δεν υπαρχει αμφιβολια οτι το σπιτι ειναι στοιχειωμενο απο τις βασανισμενες ψυχες των επισης βασανισμενων ανθρωπων. Παντως παιδια ειχα να παω εκει γυρω στα 8 χρονια. Απο οτι θυμαμαι τοτε το σπιτι αυτο αν και ηταν διπλα στο δρομο ηταν καπως πιο απομονωμενο απο οτι σημερα. Ενω περνουσα με το αυτοκινητο διπλα απο το σπιτι εξεπλαγησα οταν ειδα οτι απεκτησε γειτονες! Και απο τις δυο πλευρες μαλιστα. Επισης πρεπει να ξερετε οτι τα τελευταια 2-3 χρονια δεν εχει ακουστει ουτε μια φωνουλα απο εκει μεσα (ετσι μου ειπανε τουλαχιστον). Καπου εδω πρεπει να σημειωσω οτι οι γειτονες ηταν οι μονοι που παραλιγο να με βρισουνε οταν τους μιλησα σχετικα με το σπιτι. Ε αμα φοβασαι τοσο πολυ τις φημες και τους θρυλους που επισκιαζουν αυτο το σπιτι ε τοτε γιατι εχτισες το δικο σου διπλα του ρε φιλε; (Αυτο πηγα να τους πω αλλα λεω αστο..). Φιλε mhatz για την αναπαλαιωση του σπιτιου θα συνεργαστουν τρεις δημοι. Το κοβω να την πληρωνουνε παλι οι καημενοι οι μπουλτοζιερηδες...

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Qrious
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 00:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Qrious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα.Τελικα με τις Photos τι θα γίνει? Πότε λες να της ανεβάσεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 11:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπα ρε παιδια υπομονη! Ειπα εντος της εβδομαδος και ειναι ακομα Τριτη!
Φιλε Qrius (ωραιο nickname) Καλωσορισες στην παρεα μας! Το ιδιο και εσυ αγαπητε ambitiοus. με συγχωρεις που ξεχασα να σε καλωσορισω νωριτερα

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Edited by - matrix_ghost on 02/09/2003 11:30:52

Edited by - matrix_ghost on 02/09/2003 11:31:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mhatz
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 11:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mhatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Matrix_ghost κάτι περιμένουμε...
Να θυμηθούμε και λίγο την πατρίδα...

" Η απάντηση είναι εκεί έξω. Ψάχνει για σένα. Και θα σε βρει... αν το θέλεις."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 13:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sorry ρε παιδια. Υπομονη. Παντως πρεπει να παραδεχτω οτι ειμαι απαραδεχτος αφου ακομα δεν εμφανισα το φιλμ... Θα το παω αυριο για εμφανιση...

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 21:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σπιτι ειναι δυοροφο, εγταταλελειμενο εντυπωσιακο αρχοντικο το οποιο πουλιεται εδω κι πολλα χρονια και δεν αγοραζεται απο κανεναν διοτι οι τιτλοι ιδιοκτησιας δεν ειναι "καθαροι"...ετσι εξηγουνται τα 8 εκ. κοστος αγορας.
Αν και τα οικοπεδα στην περιοχη ειναι γενικοτερα φθηνα για τα μετρα του Πηλιου.

Αλλο στοιχειο ειναι οτι οντως υπηρξε το αρχηγειο της γκεσταπο κατα την κατοχη.

Επισεις οπως γνωριζεται βρισκεται πανω σε στροφη στον δρομο και μολις καποιος ρωτησει στην πολεοδομια θα μαθει οτι αν προσπαθησει να βγαλει αδεια για να κτισει θα του "φαει" το μισο οικοπεδο ο δρομος.
παρατηρηστε οτι ολοι η οικοδομικη δραστηριοτητα στην περιοχη γιναιτε στα μεσα του δρομου οικοπεδα ενω ολα τα κτησματα που ειναι πανω στον δρομο εδω και χρονια ειναι τα ιδια παλια πλην γραφικα κτηρια

Τα ξερω αυτα διοτι ειμαι στην περιοχη ως επισκεπτης -τουριστας σε τακτικη βαση απο το 1992 και το 2001 ενδιαφερθηκα να αγορασω οικοπεδο στα Ανω λεχωνια ακριβως πισω απο το διασημο αρχοντικο μια συναλαγη που δεν κολησε για τελειως ασχετους λογους.

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 01:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σπιτι δεν πωλειται πια.

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mhatz
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 08:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mhatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ απόπ ότι έμαθα εδώ και 2 χρόνια το σπίτι δεν πωλείται. Ακόμη είναι απόλυτα σωστό αυτό που λέει ο Matrix_ghost ότι για την αναπαλαίωση θα συνεργαστούν 3 δήμοι.

Τώρα ποιός θα πάει να δουλέψει εκεί δεν ξέρω... γιατί ντόπιος α π ο κ λ ε ί ε τ α ι να πάει όπως και κάποιος από τον Βόλο. Βλέπω να την πληρώνουν Αλβανοί κλπ αλλοεθνείς...

" Η απάντηση είναι εκεί έξω. Ψάχνει για σένα. Και θα σε βρει... αν το θέλεις."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 14:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια χιλια συγνωμη για τις φωτογραφιες αλλα τον τελευταιο καιρο ισα ισα που προλαβαινω να μπαινω για να διαβασω τα νεα στο forum. Δυστυχως δεν εχω τον χρονο αυτη την περιοδο για να σκαναρω τις φωτογραφιες να τις στειλω με email σε καποιο διαχειριστη να μου στειλει το URL τους και να τις δημοσιευσω (αυτη δεν ειναι η διαδικασια;). Θα γινει ομως, απλα οχι τωρα αλλα σε λιγο καιρο.

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 21:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zητώ συγνώμη που παρεμβάλλομαι και ξέρω πως κάποιοι θα βιαστούν να πουν οτι δεν έχει σχέση με το topic. Όμως επειδή θεωρώ το topic παρεμφερές θα μεταφέρω ένα μήνυμά μου από την Mαγεία των πόλεων, με την ελπίδα πως όποιος γνωρίζει κάτι θα απαντήσει...

Στην περιοχή των Aνω Πατησίων και συγκεκριμένα στη συμβολή των οδών Pούμπου και K. Θεοτόκη, υπάρχει ένα παλιό δυόροφο σπίτι το οποίο όποτε περνάω από µκει με τραβάει σαν μαγνήτης για τους εξής λόγους:

1. Eίναι, ας μου επιτραπεί η έκφραση «ξεκάρφωτο» σε σχέση με τα υπόλοιπα κτίρια της περιοχής.
2. Eίναι μονίμως κλειστό, τουλάχιστον εδώ και πέντε χρόνια, παρά το γεγονός ότι δεν δείχνει εγκατελειμένο.
3. Έχει μια τεράστια σιδερένια πόρτα που θυμίζει είσοδο σε κάστρο.
4. Παρά το γεγονός ότι βρίσκεται πολύ κοντά στην πολυσύχναστη οδό Πατησίων, στο σημείο εκείνο δεν υπάρχει θόρυβος.
5. Στην αυλή του, ακόμα και τους καλοκαιρινούς μήνες, σχηματίζονται πολύ συχνά μικροί ανεμοστρόβιλοι.
6. H πίσω πλευρά του σπιτιού εφάπτεται σ' ένα αδιέξοδο πεζόδρομο που ποτέ δεν έχω δει παιδιά από τις γύρω πολυκατοικίες να παίζουν.
7. Δύο φορές, στο σημείο αυτό, το ρολόϊ μου έχασε αναξήγητα ένα 10λεπτο.

Kαι τέλος...

8. Όποτε τύχει να βρεθώ εκεί και προσπαθώ (ουκ ολίγες φορές) να ρίξω μια ματιά από τη μεγάλη πόρτα προς τα μέσα, πάντα εμφανίζεται κάποιος από άλλη κατεύθυνση (όχι ο ίδιος) ο οποίος με ρωτάει αν θέλω κάτι, με ύφος ενοχλημένου ανθρώπου.


Παρακαλώ, αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας αφήσει κάποιο μήνυμα, γιατί ομολογώ οτι το συγκεκριμένο οίκημα μου έχει κινήσει την περιέργεια. Eπίσης δεν είναι άσκοπο να αναφέρω πως κατά ένα περίεργο τρόπο, κανένας από τη γειτονιά αυτή, ακόμη και μεγάλοι σε ηλικία άνθρωποι που δείχνουν οτι μένουν εκεί επί πολλά χρόνια, δεν γνωρίζει κάτι, μετά από ερωτήσεις που κατά καιρούς έχω κάνει.

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 21:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σπιτι στα λεχωνια το αγορασε ο δημος λεχωνιων για μουσειο και πολιτιστικο κεντρο κα αυτο ειναι το τελευταιο νεο που εχω.
Ισως εδω να παιζεται και η Ιστορια περι στοιχειωμενου καθως σε ενα τετοιο ενδεχομενο η τιμη του θα ηταν ιδιαιτερα χαμηλη.

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 00:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα τα λες φιλε drumx, μονο αν μου επιτρεπεις θα κανω μια μικρη διορθωση. Ο Δημος των Λεχωνιων δεν το αγορασε γιατι αυτος ειναι ο ιδιοκτητης τα τελευταια χρονια.

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 12:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια να σας κανω μια ερωτησουλα; Ο φοινικας ειναι αιωνοβιο δεντρο; Ισως καποιοι απο εσας να βιαστουν και να ρωτησουν που κολλαει αυτο αλλα αυτοι που εχουν δει το σπιτι απο κοντα θα εχουν καταλαβει οτι κολλαει και παρακολλαει.

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 15:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδια να σας κανω μια ερωτησουλα; Ο φοινικας ειναι αιωνοβιο δεντρο; Ισως καποιοι απο εσας να βιαστουν και να ρωτησουν που κολλαει αυτο αλλα αυτοι που εχουν δει το σπιτι απο κοντα θα εχουν καταλαβει οτι κολλαει και παρακολλαει.

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN


ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΛΕΣ !! ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ (ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΒΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ ΣΥΧΝΟΤΑΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ) ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΖΟΥΜ ΣΤΟΝ ΦΑΚΟ,ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΟΨΗ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ Η ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΦΟΙΝΙΚΑ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ.ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΓΥΜΝΟ ΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΑΝ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ.
ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ,ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΣ.
ΕΥΓΕ MATRIX GHOST.Η ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΗ.
"ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ..ΣΤΑΧΤΕΣ,ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrix_ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 22:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrix_ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πληροφορια σου φιλε Masvidal ειναι πολυ ενδιαφερουσα. Παρολα αυτα δεν εννοουσα αυτο. Παντως αφου καταφερες να παρατηρησεις αυτη τη λεπτομερια τοτε ειναι εντελως σιγουρο οτι εχεις παρατηρησει τους δυο γερασμενους φοινικες ο οποιοι υπαρχουν στην αυλη του πανω απο 160 χρονια οπως μου ειπαν στο καφενιο των Ανω Λεχωνιων (ξερετε αυτο που ειναι πανω στην στροφη για Αγιο Βλασση). Οι φοινικες αυτοι ειναι γερασμενοι οπως ειπα και παραπανω αλλα "far from dead"! Οι θαμωνες του καφενειου μου εχουν πει οτι αυτο ειναι αδυνατο αφου ενας φοινικας δεν μπορει να ζησει τοσα πολλα χρονια. Βεβαια ποσα μπορει να ξερουν οι παππουδες σχετικα με δενδρολογια; Μπορει πολλα, μπορει λιγα, μπορει και τιποτα. Γιαυτο λοιπον εθεσα το παραπανω ερωτημα. Ειναι λοιπον ο φοινικας αιωνοβιο δεντρο; Ποιο συγκεκριμενα. Μπορει ενας φοινικας να ζησει πανω απο 160 χρονια;

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 00:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η πληροφορια σου φιλε Masvidal ειναι πολυ ενδιαφερουσα. Παρολα αυτα δεν εννοουσα αυτο. Παντως αφου καταφερες να παρατηρησεις αυτη τη λεπτομερια τοτε ειναι εντελως σιγουρο οτι εχεις παρατηρησει τους δυο γερασμενους φοινικες ο οποιοι υπαρχουν στην αυλη του πανω απο 160 χρονια οπως μου ειπαν στο καφενιο των Ανω Λεχωνιων (ξερετε αυτο που ειναι πανω στην στροφη για Αγιο Βλασση). Οι φοινικες αυτοι ειναι γερασμενοι οπως ειπα και παραπανω αλλα "far from dead"! Οι θαμωνες του καφενειου μου εχουν πει οτι αυτο ειναι αδυνατο αφου ενας φοινικας δεν μπορει να ζησει τοσα πολλα χρονια. Βεβαια ποσα μπορει να ξερουν οι παππουδες σχετικα με δενδρολογια; Μπορει πολλα, μπορει λιγα, μπορει και τιποτα. Γιαυτο λοιπον εθεσα το παραπανω ερωτημα.
Ειναι λοιπον ο φοινικας αιωνοβιο δεντρο; Ποιο συγκεκριμενα. Μπορει ενας φοινικας να ζησει πανω απο 160 χρονια;

RESPECT IS EARNED, NOT GIVEN



Δηλαδη εννοεις οτι τα δεντρα τρεφονται απο....κατι ? (που πηγε το μυαλο μου ε ?).Μαλλον βλεπω πολλα θριλερ.
Για να μιλησω και λιγο σοβαρα,δεν εχω ιδεα απο φυτα και δεντρα.Μου αρεσει μονο να τα ποτιζω !Τι αλλο να πω ? Υπαρχει οντως πολυ μυστηριο.
Σε εσωτερικο τοιχο εχουν ζωγραφισει κατι.Διεκρινα ενα δεντρο με ξερα κλαδια να ειναι ζωγραφισμενο.Αυτα.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy