ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΡΙΟΙ - "ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ" ΣΥΝΔΕΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 20:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.

Διάβασα και επανήλθα λοιπόν.

ΤΗΟΤΗ φίλε μου βρήκα αυτό που έψαχνα και ήρθα να αναφέρω τις
ανακαλύψεις μου και να πάρω επιπεβαιώσεις και απόψεις από όλους!

Λοιπόν μου είπες το "ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ" αναφέρεται στον τριμέγιστο Ερμή.
Ομως εγώ άλλα βρήκα και όχι για τον τρισμέγιστο και αγαπητό ΕΡΜΗ μας.

Λοιπόν σε ένα βιβλίο που βρήκα και λέγεται
"ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΟΥΝ ΚΟΣΜΟΥ τα υπερ και τα κατά"
του κύριου Δρ. ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ θεολόγος-κοινωνιολογος,
εκδόσεις ΠΑΤΑΚΗ, εκδοση δεκεμβριος 1984 αναφέρει...

"ΙΝΔΟΥΙΣΜΟΣ...ΙΝΔΙΑ και οι θρησκείες της"
... και σε ένα σημείο αναφέρει το εξής κατα γράμμα...

"Μέσα στις Ουπανισάδες ο μελετητής βρίσκει συγκεντρωμένη την θεωρία και
την πράξη του Ινδουιστικού πανθεισμού, δηλαδή της θρησκευτικής αντίληψης
ότι ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ και ότι ο Θεός κατοικεί μέσα σε όλα τα όντα και φαινόμενα
και κάνει τα πάντα ΕΝΑ, ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ, σημαίνει ΠΑΝ-ΘΕΙΣΜΟΣ"

Λεξικό (για όσους δεν γνωρίζουν) : Τα κείμενα των Ουπανισάδων, οι Ουπανισάδες
είναι συνθέσεις ερημιτών και άγιων ασκητών που ζούσαν μέσα στα δάση κοιτώντας
τον ουρανό ενώπιοι ενωπίω.

Επίσης το θέμα γίνεται πιο περίπλοκο όταν αναφέρει ότι στην γή των Ινδών είχαν
έρθει κάποιοι Βόρειοι και τους αποκαλεί ΑΡΙΟΥΣ. Μήπως ήταν ΕΛΛΗΝΕΣ από
την Κρήτη. Ρωτάω γιατί εγώ αυτούς τους Αριους ξέρω.

Λεξικό (για όσους δεν γνωρίζουν) : Η λέξη Αριος (Aryan) στα σανσκριτικά σημαίνει
ευγενής και αναφέρεται στις νικήτριες φυλες του Βορρά που κατέκτησαν την Ινδία
το 1500 π.χ.

Τώρα λοιπόν καταλαβαίνεις ότι έψαξα αρκετά και δυσαρεστήθηκα γιατί η θεωρία με
τον Ερμή μου άρεσε. Οπότε ή εσύ έσφαλες ή ο κύριος Μουστάκης έχει σφάλμα Ή
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΔΩΣΑΝΕ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΙΑ ΑΥΤΗ ΣΤΟΝ ΕΡΜΗ.
Το δέχομαι και αυτό εάν είναι Αλήθεια.
Για εξηγήσου σε παρακαλώ πολύ... Τι γίνεται...Ποίος είναι ο αναληθής φίλε μου?
ΜΗΠΩΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΙ. ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΑΓΑΠΗΤΕ.
Ο κύριος Μουστάκης είναι Δρ. Θεολόγος-κοινωνιολογος, εσύ δεν ξέρω τι είσαι,
πέραν ενός καλού συνομιλητή με γνώσεις αξιόλογες και σεβαστές πάντα.
Κανένα από τα παραπάνω σχόλια μου δεν είναι με τρόπο να σε προσβάλλω, δεν είναι
αυτός ο σκοπός μου αγαπητέ ΤΗΟΤΗ. Απλώς θέλω λίγο φώς.

Παρακαλώ σεβαστοί συνομιλητές μοιραστήτε μαζί μου τις γνώσεις σας επί του θέματος.

Μετα τιμής και αγάπης Κύβος.

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 23:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κύβε...

Ο Μουστάκης είναι χριστιανός Θεολόγος. Ούτε ιστορικός είναι, ούτε Ινδουιστής, ούτε φιλόσοφος, ούτε εσωτεριστής.

Νομίζεις ότι αυτά που λέει απηχούν προσωπικές του έρευνες ή ότι έχει αναζητήσει μέσα στην αρχαία σοφία, με ειλικρίνεια να βρει την αλήθεια; Όχι, πήρε άλλα βιβλία, κατά προτίμηση τα αρεστά και επίσημα της εκκλησίας και έκανε την δική του "σαλάτα". Πολλοί Ινδουιστές θα ξεκαρδίζονταν με αυτά που λέει ο Μουστάκης για τις Ουπανισάδες.

Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Και ο Μουστάκης μπορεί να λέει ότι θέλει (γιατί ποιον έχει να φοβηθεί) και εγώ μπορεί να λέω ότι θέλω.

Άφού διάβασες τον Μουστάκη, έκανες μια καλή αρχή. Διάβασε λοιπόν και τα Ερμητικά Κείμενα, διάβασε και για τους Προσωκρατικούς, διάβασε και τις Εννεάδες του Πλωτίνου και νομίζω ότι τότε θα έχεις γίνει πιο σοφός και θα βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.

Αν από την άλλη πιστεύεις ότι οι Άριοι είναι Κρητικοί και οι Έλληνες έγραψαν τις Ουπανισάδες, νομίζω ότι έχεις φτάσει στο τέλος της αναζήτησής σου. Λίγο βολικό και αυτάρεσκο τέλος, αλλά αν νομίζεις ότι είναι το τέλος, για σένα θα είναι. Για μένα δεν υπάρχει τέλος. Είμαι πάντα έτοιμος να αναθεωρήσω τις απόψεις μου γιατί δεν βρήκα ακόμη την αλήθεια.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 23:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν μπορώ να "χωνέψω" τον τίτλο αυτού του βιβλίου.

"ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ τα υπέρ και τα κατά"(!)
Σαν συγκριτικό test μεταξύ διαφορετικών μοντέλων αυτοκινήτων ακούγεται!Και το χειρότερο, ο "κριτής" είναι αντιπρόσωπος μιας από τις σε σύγκριση αυτοκινητοβιομηχανίες!
Τέλος πάντων,βρήκα αυτό την ιστοσελίδα με κάποιες πληροφορίες για τις Ουπανισάδες.

http://www.omilosmeleton.gr/Filosofia/VEDIKIparadosi/Genika_peri_Upanisadon.html#Oi_themeliakes

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 00:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΤΗΟΤΗ ΟΙ ΑΡΙΟΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΡΗΤΕΣ. ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΟΙ ΑΡΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ Ο ΧΙΤΛΕΡ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΙΟΥΣ. ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΡΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΩΝ ΕΙΔΩΝ ΑΡΙΟΙ.

ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΑΡΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΡΗΤΕΣ ΞΕΡΩ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ? ΟΧΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ. ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΡΙΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΡΗΤΕΣ.

ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΤΗΟΤΗ?

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΟΥΣΤΑΚΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΣΟΥ ΓΕΡΝΕΙ Ο ΖΥΓΟΣ ΤΟΥ ΔΙΚΙΟΥ ΦΙΛΤΑΤΕ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ. ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ.

ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο MERCURY ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΥΝΕΤΟ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ ΓΙΑ 5 ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΝΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΙΑ. ΕΠΙΦΥΛΑΣΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΕΙΣ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΔΙΚΗΣΩ ΤΟΝ ΘΕΟΛΟΓΟ ΜΑΣ.

ΠΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΙΟΥΣ ΤΗΟΤΗ. ΨΑΧΝΩ ΑΛΛΑ ΤΑ ΙΧΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΤΟΥΝ. ΔΩΣΕ ΜΙΑ ΧΕΙΡΑ ΒΟΗΘΕΙΑΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΕΙΣ...ΜΑΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ! ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΝΕΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΠΛΩΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟ ΣΩΚΡΑΤΗ.

ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΜΕΛΕΤΗ ΑΚΟΜΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 01:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύβε, πάρε μια γεύση... για τον Ερμητισμό και τον νεοπλατωνισμό

topic.asp?TOPIC_ID=1807

topic.asp?TOPIC_ID=58

topic.asp?TOPIC_ID=106

topic.asp?TOPIC_ID=28

topic.asp?TOPIC_ID=1419

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 01:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό δεν ήταν γεύση αγαπητε ΤΗΟΤΗ αλλά ολόκληρο εστιατόριο με γεύματα.
θα τα διαβάσω και θα επανέλθω αύριο.

Κάποιο βιβλίο ίσως εκτός από τα forums?

Εκτός και εάν στα τοπικ που μου έδωσες αναφέρεις βιβλία?

Ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για τους Προ ΣΩΚΡΑΤΗ!

Μετα τιμής και αγάπης Αναστάσιος / κύβοΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 11:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλημέρα σε ετούτη τη γωνιά των forums...

Σίγουρα ο Μουστάκης, δε μπορεί να θεωρηθεί "έγκυρη" πηγή, ΑΛΛΑ εγώ του αναγνωρίζω τη ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...

Για τους ΑΡΙΟΥΣ και ιδιαίτερα για τον "γενάρχη τους" τον Ράμα, μπορείς φίλε μου Κύβε να βρέις ΠΟΛΛΑ και ΑΚΡΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ στο έργο "Οι Μεγάλοι Μύστες" του Εδουάρδου Συρέ...
Είμαι σίγουρος ότι εκεί θα ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ πολλά απο όσα αναρωτιέσαι...

Είναι "έγκυρο" θα με ρωτήσεις;;;
Είναι ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΟ θα σου απαντήσω...

Για περισσότερα επι του θέματος, αργότερα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 12:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασύλληπτε Κέλσο σε ευχαριστώ για την βοήθεια με τους ΑΡΙΟΥΣ θα βρώ το βιβλίο, θα το αναγνώσω και θα μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σας.

Να είσαι πάντα καλά.
Μετα τιμής και απέραντο σέβας προς Κέλσο ο Κύβος.

Υ.Γ. Σου χρωστάω και ένα θέμα. Δεν το ξεχνώ, το έχω σε σειρά προτεραιότητας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 13:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γειά σου φίλε cube,

Φίλε μου εξήγησέ μου σε παρακαλώ καλύτερα το σκεπτικό αυτού που λες...

quote:

ότι ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ και ότι ο Θεός κατοικεί μέσα σε όλα τα όντα και φαινόμενα
και κάνει τα πάντα ΕΝΑ, ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ, σημαίνει ΠΑΝ-ΘΕΙΣΜΟΣ"


Δεν κατάλαβα βασικά την αντίρρηση του φίλου ΤΗΟΤΗ και ακόμα περισσότερο την τοποθέτηση του Μουστάκη. Δες το αντίθετα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΘΕΟΣ; Τότε τι; Από που και ως που το ένα είναι πολλά και όχι το αντίθετο...Τι θέλει να πει ο "ποιητής";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 14:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ποια από τις πολλές αντιρρήσεις μου, αναφέρεσαι hrismig; Δεν έχω... αντίρρηση να απαντήσω, αν μου πεις που αναφέρεσαι;

Εκτός κι αν έχεις αντίρρηση

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 14:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιο βιβλίο ίσως εκτός από τα forums?


Κάνε κλικ εδώ: βιβλίο

βιβλία σχετικά βρίσκονται στην τρίτη σελίδα..

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 17:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας...

Φίλε μου Κύβε, απλά με ΣΚΑΛΒΩΝΕΙΣ

Για τους ΑΡΙΟΥΣ και για το κύμα τους που έφτασε μέχρι την ΙΝΔΙΑ, επίσεις μπορείς να βρείς πληροφορίες και σε ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ και ΑΚΡΩΣ αποκαλύπτικό βιβλίο, του Νικολάου Μαργιωργή με τίτλο ΔΡΑΒΙΔΕΣ ΟΙ ΠΡΟΓΩΝΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ (αν δε κάνω λάθος)...

Εκεί θα βρέις ΠΟΛΛΑ και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ σπάνια στοιχεία για το ΠΩΣ έγινε αυτό το κύμα της μετανάστευσης που ΝΑΙ ΜΕΝ οι Ιστορικοί γνωρίζουν, ΑΛΛΑ ΑΓΝΟΟΥΝ τις εσωτερικές αιτίες που το κίνησαν...

Επίσεις στα έργα του γάλλου Αποκρυφιστή Ζεράρ Ανκώς (γνωστός ως Παπύς)
μπορέις να ανακαλύψεις σχετικές πληροφορίες για τον Ράμα και για τη Μεγάλη (& Αγια) Νύχτα που ξεκίνησε απο την σημερινή Βορειοδυτική Ευρώπη για να φτάσει στις ΙΝΔΙΕΣ...

Σε όσα ο Χρισμός μας αναρωτιέται...
Λές φίλε μου πώς :

quote:
Δεν κατάλαβα βασικά την αντίρρηση του φίλου ΤΗΟΤΗ και ακόμα περισσότερο την τοποθέτηση του Μουστάκη. Δες το αντίθετα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΘΕΟΣ; Τότε τι; Από που και ως που το ένα είναι πολλά και όχι το αντίθετο...Τι θέλει να πει ο "ποιητής";

ΕΜΕΙΣ, οι Εσωτεριστές αυτό ακριβώς το ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ...
'Οτι ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ...
Το ΠΑΝ εμπεριέχει τα ΠΑΝΤΑ...
Τα ΠΑΝΤΑ είναι τα ΟΡΑΤΑ και τα ΑΟΡΑΤΑ...
ΑΡΑ ο όρος ΠΑΝΘΕΪΣΜΟΣ, είναι πολύ πιό ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΟΣ ως πρός την ατραπό ( το δρόμο δηλαδή) που σου ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ το Θεό, ΠΑΡΑ ο όρος Χριστιανισμός...

Ο Δρ θεολογίας Κος Μουστάκης, ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΕΙ;;;;
Οι Θεολόγοι των σχολών σήμερα το ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ;;;
Μάλλον όχι, για΄τι απλά ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να επιβάλλουν το δικό τους πιστεύω, με βιβλία του τύπου Μουστάκη που κάνει συγκριτικό τέστ για το ΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, μπορέι να μας πάει πιό γρήγορα στο Θεό!!!!!

Πάντως ΔΕΚΑ ΖΩΕΣ, επάνω στα έργα του Πρόκλου, του Πλωτίνου και ΟΛΩΝ των Νεοπλατωνιστών, δε θα μας είναι αρκετές για να ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΣΕ ΒΑΘΟΣ το περίφημο ρητό, το οποίο έχει ΚΑΙ συνέχεια...

ΕΝ το ΠΑΝ
Εξ αυτού το ΠΑΝ
Εις αυτό το ΠΑΝ

"Θέλετε πραγματικά να παίξουμε του Μάγους";;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 19:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχοντας ακούσει όχι εμένα, αλλά το Λόγο, είναι φρόνιμο να παραδεχθείτε ότι τα πάντα είναι Ένα

Ηράκλειτος, απόσπασμα 3

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 23:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΚΕΛΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΛΟ ΘΩΔ!

Ε ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ" ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΑΝΕΩΣΕΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΛΟ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΜΕΛΕΤΗ,ΙΝΤΕΡΝΕΤ,ΓΥΝΑΙΚΕΣ...ΚΟΥΡΑΣΗ.

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ (ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ) ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ........
...ΑΓΑΠΗΤΟ ΤΗΟΤΗ........
ΕΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΤΗΟΤΗ = ΘΩΔ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΡΜΗΣ???

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΝΕΟΤΕΡΑ.

ΦΙΛΙΚΑ Ο ΚΥΒΟΣ Ο ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 02:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, Κύβε.

Όχι όμως ΘΩΔ αλλά ΘΩΘ (έτσι λίγο... τσιβδά ) ή ΘΩΤ.

Και η εικόνα που έχω στο τέλος των μηνυμάτων είναι ο ΘΩΘ με την μορφή του πουλιού "Ίβιδα".

Άντε και καλή μελέτη.

Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ρώτησέ με.

Εξάλλου... εγώ έχω πει αυτά τα πράγματα

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 00:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[Ουκ εμευ αλλά του λόγου ακούσαντας ομολογέειν σοφόν έστι,
εν πάντα είναι]

Το απόφθεγμα αυτό του Ηράκλειτου,που έχει ήδη αναφέρει ο φίλος
Thoth,μπορείτε να το διαβάσετε και στα αρχαία Ελληνικά στην ακόλουθη
ιστοσελίδα που περιέχει αποσπάσματα από τις σκέψεις του μεγάλου αυτού Έλληνα φιλόσοφου.
Προσωπικά δεν το ήξερα γιαυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω το φίλο Thoth
που έκανε την αναφορά.

http://www.classicpersuasion.org/pw/heraclitus/herpatu.htm

"Εν το παν" --- "Εν πάντα είναι" ,λοιπόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 13:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
cube: ΤΗΟΤΗ φίλε μου βρήκα αυτό που έψαχνα και ήρθα να αναφέρω τις
ανακαλύψεις μου και να πάρω επιπεβαιώσεις και απόψεις από όλους!
Λοιπόν μου είπες το "ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ" αναφέρεται στον τριμέγιστο Ερμή.
Ομως εγώ άλλα βρήκα και όχι για τον τρισμέγιστο και αγαπητό ΕΡΜΗ μας.

Ερμής Έλληνας Θεός – Θωθ Αιγύπτιος Θεός! Αν το "ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ" αναφέρεται στον τριμέγιστο Ερμή άρα το "ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ" αναφέρεται και στον Θωθ?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 08:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ερμής Έλληνας Θεός – Θωθ Αιγύπτιος Θεός! Αν το "ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ" αναφέρεται στον τριμέγιστο Ερμή άρα το "ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ" αναφέρεται και στον Θωθ?

el.elyon για να βοηθήσω να καταλάβεις ας πιάσουμε τα πράγματα από την αρχή .
Βέβαια βάση αυτά που γνωρίζω .

Τα κείμενα του Ερμή του τρισμέγιστου τα γνωρίζουμε λόγω του ενδιαφέρων που έδειξαν οι Πτολεμαίοι (320-30 π.χ.) για τις παραδόσεις και τα αρχαία έργα της Αιγύπτου ,αναθέτοντας σε αιγυπτίους ιερείς την μετάφραση των ιερογλυφικών στα ελληνικά .
Ένας από αυτούς τους ιερείς ήτανε ο Μανέθωνας ,που ήτανε ιερέας της Ηλιούπολης και με συνεργασία με τον Έλληνα ιερέα σύμβουλο του Πτολεμαίου Α’ ανέλαβε την μετάφραση .
Το όνομα Μανέθων σημαίνει η «Αλήθεια του Θωθ» .
Αυτόν τον Θωθ οι Αρχαίοι Έλληνες θα τον ονομάσουν Ερμή τρισμέγιστο ( τρεις φορές μεγάλο ) ,γιατί ήταν βασιλιάς ,νομοθέτης και ιερέας . αλλά και γιατί και ο Θωθ και ο Ερμής είναι οι αγγελιοφόροι των θεών .
Όπως επίσης εξαιτίας της ιδιότητας των Ερμή-Θωθ ως αγγελιαφόρων των θεών, καθιερώθηκε ο ελληνιστικός Ερμής ως «Λόγος», με την έννοια εκείνου που ερμηνεύει στους ανθρώπους τη θεϊκή θέληση,

Την ακριβής ηλικία των γραφτών του Θωθ δεν την γνωρίζουμε ακριβώς ,αλλά , όλα δείχνουν ότι είναι παλαιότερα της πυραμίδας του Χέοπα 2560 π.Χ. τη οποία σημειωτέο ο Χέοπας συντήρησε και αποκατάστησε το εξωτερικό της (σύμφωνα με την επιγραφή με το όνομά του που βρέθηκε στην πυραμίδα).
Ο Ερμής ο τρισμέγιστος λέγεται ότι έζησε γύρω στο 25.000 π.χ. και υπήρξε ως γραμματέας του Κρόνου και αργότερα διορίσθηκε αντιβασιλέας του στην Αίγυπτο .

Τα Ερμητικά κείμενα είναι το Ευαγγέλιο μιας κοινότητας εσωτερικού μυστικισμού ,στην οποία το άτομο με τις δικές του μόνο δυνάμεις μέσω της γνώσης , μπορεί να φτάσει την τελειότητα και στην μυστική ένωση με τον Υπέρτατο νου .

Αυτά τα λίγα σαν αρχή λόγω πιέσεις χρόνου ,ωχ πάλι δουλεία


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy