ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ''ΞΑΦΝΙΚΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ''
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
NANTIATHENS
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 16:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NANTIATHENS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι
Απο πολυ μικρη με απασχολει [η μαλλον με βασανιζει ειναι η καλυτερη λεξη] ο ''ξαφνικος θανατος''.Αυτος δηλαδη που προκαλειται απο ατυχηματα,αιφνιδια.
Αναρωτιεμαι αν υπαρχει οποιαδηποτε νομοτελεια /εξηγηση/ οπως θελετε πεστε το,
που να εξηγει γιατι πχ ενα πουλμαν με 20 παιδια 9-12 ετων ''χανεται'' σε ατυχημα και χανονται
ζωες ανθρωπων που- επι προκειμενω παραδειγματι- ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΥΤΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΖΩΗΣ [καιβεβαια ποιας ψυχικης και συνειδησιακης εξελιξης??]
ΑΠΟ ΤΙ/ΠΟΙΟΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΖΩΗ ΜΑΣ??

ΑΠΟ ΤΟ ΤΥΧΑΙΟ??

ΕΤΣΙ,ΑΠΛΑ,ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ,ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ?
ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ???

-ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΟΤΙ '' Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΥΛΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ'' Η ΤΟΥΣ ΘΕΛΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ!!!
ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΑ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΑΦΕΛΕΙΕΣ...

-ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΑΝ Η ΗΘΙΚΗ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΗ ΤΕΛΕΣΤΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ,
ΚΑΙ,
ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ,
ΘΑ ΤΑΝ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΚΟΜΑ,

ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΕΒΑΖΑΝ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΤΩΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ.

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 17:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Νάντια απο Αθήνα...

Καταρχάς ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΞΑΦΝΙΚΟΣ για εκείνον που "επισκέπτεται"...
ΠΑΝΤΑ....

Τώρα σε όσα πολύ εύλογα ρωτάς, η απάντση δεν θα είναι τό ΙΔΙΟ εύλογη...
Τι θέλω να πώ με αυτό;;;

Πώς εξαρτάται σε ΥΠΟ ΠΟΙΑ ΚΟΣΜΟΣΑΝΤΙΛΗΨΗ θεωρείς τα πράγματα...
Παίζει ρόλο λοιπόν το ΚΑΡΜΑ, αυτός ο Νόμος που ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗ ΔΙΑΣΑΛΕΥΘΗΣΑ ΑΡΜΟΝΙΑ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΤΑΞΗ...
Εάν αποδέχεσαι το ΚΑΡΜΑ ώς "ρυθμιστή" της ζωής, ΑΥΤΟΜΑΤΑ έχεις
αποδεχθεί ότι ΕΣΥ Η ΙΔΙΑ είναι που ορίζεις το ΜΕΛΛΟΝ ΣΟΥ, σύμφωνα με το ΠΑΡΟΝ ΣΟΥ το οποίο είναι ΑΜΕΣΑ ΕΞΑΡΤΟΜΕΝΟ απο το ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΟΥ...

Ξέρω ότι ΜΑΛΛΟΝ σε μπέρδεψα, αλλά όλα αυτά είναι μαι ΒΑΣΗ για μαι συζήτηση, απο την οποία ΚΑΛΟ θα ήταν να ΜΗΝ ανακατέψουμε ΠΛΑΙ το Θεό...
Θα μπερδευτούμε ΣΙΓΟΥΡΑ...

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 17:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Νάντια.

Θα προσπαθήσω να αγγίξω το σκεπτικό σου και να δώσω λόγια στις εικόνες που βλέπεις στον δρόμο.

Ο θεός μας έδωσε τον "νου" και μας άφησε να ζήσουμε όπως νομίζουμε, βέβαια μερικοί πιστεύουν ότι μας έδωσε εντολές, άλλοι πάλι ότι μας έβαλε κάποιους όρους κλπ, γνώμη μου είναι ότι με τον "νου" μπορούμε να σκεφτούμε και να πράξουμε αντίστοιχα.

Στο παράδειγμα που φέρνεις με το ατύχημα...
Δεν φταίει ο Θεός που ο οδηγός του πούλμαν δεν πρόσεχε και έγινε το τρακάρισμα, του έχει δώσει "νου" και θα μπορούσε να το σκεφτεί καλύτερα και να μην τρέχει ή να μην είναι μεθυσμένος ή ότιδηποτε έγινε σε αυτό το παράδειγμα που έφερες, αντίστοιχα και ο οδηγός του άλλου οχήματος.
Επίσης ο Θεός δεν έσωσε τα "παιδάκια" γιατί εάν έσωνε αυτά θα έπρεπε να σώσει και τα άλλα και σε συνέχεια όλους όσους δεν έπρεπε να πεθάνουν και ο κύκλος δεν θα έκλεινε ποτέ.

Τι εννοώ...
Κάποιοι πεθαίνουν άλλοι ζούν...σημασία έχει τι κάνεις όσο είσαι ζωντανός! Τι αφήνεις πίσω σου!

Δεν μπορώ να το εξηγήσω...ίσως είναι ατυχές το γεγονός...ίσως είναι μοιραίο...ίσως είναι απλά κάτι που έπρεπε να γίνει για κάποιο απότερο σκοπό? Ποιός σκοπός αξίζει όμως να πεθάνουν 20 παιδιά...για εμένα κανένας.

Ισως κάποιος άλλος συνομιλητής να πλησιάσει το θέμα καλύτερα.

Η δική μου γνώμη είναι ότι η ζωή μας εξαρτάται από εμάς και τις κινήσεις μας.

Να είστε καλά.
Φιλικά Κύβος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 17:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σε πρόλαβα αγαπητέ Κέλσο και έμπλεξα τον Θεό.
Μα η φίλη μας τον είχε αναφέρει πρώτα.

Που χάθηκες εσύ?

Να είσαι καλά Κύβος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NANTIATHENS
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 17:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NANTIATHENS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ

ΕΙΔΑΤΕ?
ΔΕΝ ΔΩΣΑΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!

ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΑΘΩ -ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΣΤΕΡΝΙΣΤΕΙ-
ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ
ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ [ΟΣΟ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ] ΓΝΩΜΕΣ- ΘΕΩΡΙΕΣ.

ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΡΜΑ ΚΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΣ ΜΗ ΜΕΙΝΟΥΝ ΕΞΩ ΑΠ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!

ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ
ΕΙΜΑΙ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΥΤΙΑ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΡΙΓΜΑ ΚΑΙ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ.
ΚΙ ΑΥΤΟ, ΔΙΟΤΙ
ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ''ΨΑΧΝΩ''/ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΚΑΙ... ΑΚΟΜΑ ΚΙΟΤΑΝ ΔΕΝ ΨΑΧΝΟΜΑΙ,
Η ΙΔΙΑ Η ΖΩΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΟ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

ΑΣ ΜΗΝ ΜΙΛΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ )

ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ ΞΑΝΑ,
ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ
ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.

ΤΕΛΟΣ,ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ,
ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΙΑ... ΑΒΟΥΛΗ ΑΓΕΛΗ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΤΕ!!
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
ΝΑΝΤΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NANTIATHENS
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 17:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NANTIATHENS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΡΜΑ,
ΤΟΤΕ...ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΜΙΚΡΗ Η ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ,
ΑΠΛΑ..ΔΕΝ ''ΗΤΑΝ''ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ???

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΙΛΟΓΟ,
ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΤΙ Μ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΕΙΣ ΒΑΘΟΣ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ/ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 23:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νάντια Νάντια....

Μα καλά, δε κατάλαβες πώς σου παράθεσα την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ σύμφωνα με την ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΟΣΜΟΘΕΑΣΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ;;;;
Εντύπωση μου κάνει!!!!!
Στο λέω, γιατί ΠΟΤΕ και σε ΚΑΝΕΝΑ απο τα μηνύματά μου δεν "μίλησα" (έγραψα είναι το ορθότερο) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΩ...
Είναι ξέρεις ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΜΟΥ αυτός...

Πάμε λοιπόν ΠΑΛΙ στη κουβέντα μας...
Λές πώς:

quote:
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΡΜΑ,
ΤΟΤΕ...ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΜΙΚΡΗ Η ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ,
ΑΠΛΑ..ΔΕΝ ''ΗΤΑΝ''ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ???

Πρίν σου απαντήσω, αλήθεια ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ το ΤΙ ΕΙΝΑΙ το Κάρμα;;;
Το φαντάζεσαι ΚΑΙ ΕΣΥ (όπως οι περισσότεροι) ως ένα "νόμο τιμωρό";;;

Πάντως, ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ....
Αλλά το "ΓΙΑΤΙ" είναι το απροσδιόριστο στη συζήτηση...
Για να σε βοηθήσω, ΦΑΝΤΑΣΟΥ τον μηχανισμό ενός ρολογιού...
Ξέρεις πως ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΜΙΚΡΑ ή ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΧΡΟΝΙΣΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ ΤΟΥ;;;
Γνωρίζουν άραγε το ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΓΡΑΝΑΖΑΚΙ ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΗ ΤΟΥ ΡΟΛΟ;;;

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 00:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θάνατος, δεν μπορεί να αποδειχθεί για ποιόν λόγο συμβαίνει. (Δεν μιλάω για τα βιολογικά αίτια.) Μιλώ για την χρονική στιγμή που αυτός θα μας ‘επισκεφθεί.
Και λέω αποδειχθεί, διότι να εξηγηθεί είναι δυνατόν. Μια εξήγηση όμως δεν συνεπάγεται και τεκμηρίωση.

Εάν μπορεί κάποιος να μου (μας) αποδείξει (γιατί περί αποδείξεως πρόκειται) τα αίτια που ο ίδιος υποστηρίζει, τότε θα είμαι καλυμμένος και θα υποκλιθώ μπροστά στο μεγαλείο και την ‘σοφία του’.

Όταν μιλάμε, θα πρέπει να εννοούμε και όταν εννοούμε, να αποδεικνύουμε και να τεκμηριώνουμε αυτά που πιστεύουμε και για τα οποία βάζουμε το χέρι μας στην φωτιά.

Όχι όμως να αναφέρουμε απλά, κατεβατά ολόκληρα από βιβλία, συγγράμματα κλπ.
Ε και;

Δεν μας ενδιαφέρει τι υποστηρίζει ο ένας και ο άλλος, ας είναι και ο μεγαλύτερος σοφός του κόσμου. Εμείς που μελετήσαμε αυτούς τους αξιοσέβαστους ανθρώπους, τι καταλάβαμε από την ουσία του λόγου τους; Εάν καταλάβαμε μπορούμε να αποδείξουμε της θέσεις μας;;;

Μπορούμε να εκφέρουμε την δική μας προσωπική!!!! κατά! δική! μας γνώμη;;;;;

1)Το ερώτημα …… ''πιες είναι οι θεωρίες η τα πιστεύω του τάδε λαού, τάδε θρησκείας, τάδε κλπ, περί απρόσμενου θανάτου;;; και από ποιών η από τι πιστεύουν ότι εξαρτάτε η ζωή μας;;''

2)Το ερώτημα……. ''Από τι εξαρτάτε η ζωή μας;;; ποια τα αίτια του ξαφνικού θανάτου;;;;''


Δεν έχουν καμία μα καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Εάν όμως το ερώτημα του συγκεκριμένου topic έχει το ύφος του πρώτου ερωτήματος, είμαι σύμφωνος ως προς την διεξαγωγή ενός υγιούς διαλόγου με καθαρά υποθετικό υπόβαθρο φυσικά.

Όχι άλλες θεωρίες, σας παρακαλώ.

Καλή σας ημέρα.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 26/09/2003 01:03:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 01:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατα την ταπεινη μου γνωμη τετοια περιστατικα εχουν να κανουν με μια σειρα γεγονοτων δεν ειναι θεμα ατυχιας ειναι θεμα διασταυρωσης ενεργειων
παραδειγμα αν καποιου το αυτοκινητο αρχισει να εχει μια διαροη λαδιων στην εθνικη και πατησει τα λαδια ενα πουλμαν και χασει τον ελεγχο ο οδηγος και τσακιστουν ολοι δεν θα φταιει ο θεος ουτε η κακια ωρα ουτε οι οδηγοι των οχηματων απλα ετρεξαν λαδια-εχασε ο οδηγος τον ελεγχο του πουλμαν-μπαμ τελειωσε το θεμα απλα η μηχανικη βλαβη "πρωτη ενεργεια" + το πουλμαν που ακολουθουσε το αυτοκινητο με την βλαβη "δευτερη ενεργεια" = τρακαρισμα λογω ολισθηροτητας

δεν ξερω αν με καταλαβαινετε αν οχι θα προσπαθησω να σας το εξηγησω καλυτερα

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 14:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου.

Νάντια μου, δεν νομίζω ότι υπάρχει απάντηση στο ερώτημά σου. Εάν γνωρίζαμε γιατί και με ποιά κριτήρια πεθαίνουμε, θα είμασταν θεοί. Το να είσαι άνθρωπος σημαίνει ότι έχεις και πάντα θα έχεις απορίες πάνω σε κάποια θέματα. Μόνο όποιος πεθαίνει κατανοεί τι πραγματικά συμβαίνει. Μα γιατί δεν έχω καθόλου περιέργεια?

Πέρα από την πλάκα, νομίζω ότι έχουμε αποδώσει πολύ αρνητικό νόημα στην έννοια "θάνατος". Πολλοί πιστεύουν ότι είναι ένα νέο ξεκίνημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 15:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε cube οπως σωστα λες αν ο Θεος εσωνε τα παιδακια θα επρεπε
να σωσει και τα αλλα.Υποθετω μιλας εχοντας υποψη σου την Χριστιανικη
θρησκεια.Με την ιδια λογικη ομως δεν μπορει και να γινονται
τα διαφορα θαυματα για τα οποια μιλαει η Εκκλησια.Εγω δεν πιστευω
στα θαυματα.Η Εκκλησια ισχυριζεται πως γινονται θαυματα,υπαρχουν καποια ατομα που θεραπευτηκαν απο καποια αρρωστια επειδη προσευχηθηκαν
στον Θεο.Αυτο αν οντως γινοταν θα ηταν αδικια.Διοτι οπως λες φιλε
Cube θα επρεπε ο Θεος να βοηθησει και αλλους αρρωστους ανθρωπους
που εχουν προσευχηθει σε αυτον για να τους θεραπευσει.
Η ΓΝΩΜΗ μου πανω στο θεμα που συζηταμε ειναι πως καταρχην τιποτα
δεν ειναι τυχαιο.Ο ξαφνικος θανατος δεν ειναι τυχαιος.Ισως
η ζωη του καθενος να ειναι προδιεγεγραμενη ή οπως λεει ο φιλος
Κελσος ολα ειναι θεμα Καρματος.Νομιζεται πως ηταν τυχαιο
που καποιοι μαθητες δεν επεβαιναν στο λεωφορειο που τρακαρε
στα Τεμπη φετος;Ή οτι καποιοι μαθητες καθονταν στις μοιραιες
καρεκλες στην αριστερη μερια στο λεωφορειο και οι αλλοι
στην δεξια σειρα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 01:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομιζεται πως ηταν τυχαιο
που καποιοι μαθητες δεν επεβαιναν στο λεωφορειο που τρακαρε
στα Τεμπη φετος;Ή οτι καποιοι μαθητες καθονταν στις μοιραιες
καρεκλες στην αριστερη μερια στο λεωφορειο και οι αλλοι
στην δεξια σειρα;
ναι αλλα αν δεν γινοταν τιποτα θα ειχε καμια σημασια που καθησε ο καθενας? αν ηταν αδειο το πουλμαν και γινοταν το ατυχημα θα μιλαγε κανενας για θεωριες ζωης και θανατου? και τωρα λεμε οτι αυτοι που καθοντουσαν στα δεξια ηταν στο καρμα τους να πεθανουν αν ομως γινοταν μετωπικη θα λεγαμε οτι ηταν να πανε στον αλλο κοσμο αυτοι που καθοντουσαν στα μπροστινα καθισματα και θελω να πω με αυτα οτι οποιος παει απο ατυχημα δεν παει να πει οτι ειναι γραφτο του απλα συμβαινει ο θανατος δεν εχει κανενα μυστηριο απλα συμβαινει.
αν υποθεσουμε οτι στο κλασσικο παραδειγμα με το πουλμαν επεβαιναν ατομα με ανιατη ασθενεια θα ελεγε καποιος οτι ο θεος σταματησε το μαρτυριο τους? ή θα μιλαγαμε παλι για την μοιρα?
εγω παντως οσο αναφορα τα ατυχηματα δεν πιστευω παρα μονο στην διασταυρωση καποιων ενεργειων.
εχετε σκεφτει ποσες φορες εχει περασει ο θανατος απο διπλα μας και δεν πηραμε χαμπαρι?

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 19:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άς ξεχωρίσουμε λίγο κάποια πράγματα μήπως μπορέσουμε και βρούμε κάποια διέξοδο.Το σώμα μας διέπεται απο φυσικούς νόμους και είναι λογικό όταν εκτεθεί σε συνθήκες ασύμβατες με τις συνθήκες λειτουργείας του να καταστρέφεται.Γιατί λοιπόν να ψάξουμε να βρούμε αιτία σε αυτήν την καταστροφή και να μην βρούμε ανάλογη αιτία σε ένα ποτήρι που γλυστράει απο τα χέρια μας και σπάει.
Θα μιλούσαμε για άδικο θάνατο αν είμασταν σίγουροι οτι απο εκεί και πέρα εξαφανιζόμαστε εντελώς και δεν απομένει τίποτα απο εμάς.Παρόλα αυτά ούτε και γι αυτό είμαστε σίγουροι.Προσωπικά βλέπω οτι ο θάνατος παρουσιάζει αναλογίες με τη γέννηση μιας και τα δυο φαινόμενα μας συμβαίνουν χωρίς να μας ρωτούν και φυσικά έχουν ένα στάδιο που μας είναι εντελώς άγνωστο (σε ποιά μορφή υπάρχουμε συνειδησιακά προ της γέννησης και σε ποιά μετά τον θάνατο).Τελικά ο ξαφνικός χαμός κάποιου είναι άδικος για εμάς που μένουμε απο πίσω και μας λείπει η ανταπόκριση του στα συναισθήματα μας.Για τον ίδιο τον άνθρωπο που έφυγε δε μπορούμε να ξέρουμε την άποψη του για το πώς βλέπει τον αιφνίδιο χαμό του.Μπορεί να ακολουθεί κάτι πολύ όμορφο και να ομολογεί οτι θα προτιμούσε να του είχε συμβεί πολύ νωρίτερα ή μπορεί αν ακολουθεί το απόλυτο 0 και για τη συνείδηση μας να μην έχει καθόλου άποψη.
Θα πώ κάτι τολμηρό και εύχομαι να μη με παρεξηγήσετε.Πενθούμε τους νεκρούς "ωφελιμιστικά" γιατί μας λείπουν τα ψυχικά (κατα βάση) ωφέλη που μας κάλυπτε η παρουσία τους.Όλες αυτές οι κρίσεις που διατυπώνουμε γύρω απο το θάνατο δεν αφορούν το άτομο που χάνεται αλλά το αποτέλεσμα που έφερ ο θάνατος του στη σχέση μας με τον μακαρίτη.
Βεβαίως είναι φυσιολογικό να αισθανόμαστε αυτόν τον πόνο της απώλειας αλλά αυτή η συναισθηματική συνδρομή κάνεις την κρίση μας γύρω απο τον θάνατο μη αντικειμενική,ακριβώς γιατί δεν ξέρουμε τις απόψεις (άν υπάρχουν) αυτών που έχουν περάσει το κατώφλι του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 00:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κ απο αυτο το τοπικ.

Εχω διαβασει καποια βιβλια σχετικα με μεταθανατιες εμπειριες.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν μια "ιστοριουλα" μιας γυναικας 65 ετων η οποια εζησε δυο φορες τετοια εμπειρια.
(Προσπαθω να τα γραψω οπως τα θυμαμαι, δυστηχως δεν εχω πλεον το βιβλιο αυτο για να μπορεσω να αντιγραψω ακριβως το τι εχει λεχθει εκει.)

Λοιπον αφου ενοιωσε οπως ολοι που εχουν τετοιες εμπειριες κ περασε απο το γνωστο τουνελ, εφτασε καπου που το μονο που υπηρχε ηταν απλετο φως και ενοιωθε εντονα μια θετικη παρουσια (το καλο ον οπως το ονομαζουν ολοι σαυτο το βιβλιο). Μια αλλη ερμηνεια ηταν οτι το φως αυτο ηταν το καλο ον.
Αυτο το καλο ον λοιπον, μιλουσε στη γυναικα χωρις να ακουει φωνη πραγματικη ομως (τηλεπαθητικα προφανως). Αυτο που θυμαμαι εντονα ειναι οτι του ειπε η γυναικα αυτη "Σε παρακαλω, θελω να επιστρεψω πισω" και το ον τη ρωτησε "γιατι?" και εκεινη απαντησε οτι θελει να επιστρεψει για τα παιδια της γιατι ακομα εχει πολλα να κανει γιαυτα μεχρι να αποκατασταθουν. Το ον τοτε την αφησε να γυρισει.
Η γυναικα αυτη ειχε κ δευτερη μεταθανατια εμπειρια μετα απο καποια χρονια. Παλι ομως ειπε στο "καλο ον" να την αφησει να γυρισει πισω. Το ον τη ρωτησε παλι "γιατι? τα παιδια σου εχουν πλεον αποκατασταθει. Τι σε κραταει πισω?" Η γυναικα απαντησε "Θελω να χορεψω, δεν εχω χορεψει αρκετα!" και το ον μαυτη τη δηλωσει της γυναικας "γελασε" και την αφησε να γυρισει κ παλι πισω!!!!

Τι θελω ομως να τονισω μαυτη την "ιστοριουλα". Πρωτα απο ολα η γυναικα δεν ενοιςθε οτι απλως ειναι ενα καλο ον το οποιο εκδηλωνεται με τη μορφη φωτος. Ενοιωθε προφανως πολυ πιο σηαμντικα πραγματα που δεν θυμαμαι να τα διηγηθω επακριβως αλλα αυτο που μου εμεινε ειναι οτι ενοιωθε απεραντη αγαπη γυρω της , ηταν πολυ ομορφα, κατιττην κραταγε εκει σαν μαγνητης κ.λ.π

Δηλαδη ισως να ειναι επιλογη μας κατα καποιο τροπο. Ισως να πηγενουμε σε διαφορες στιγμες εκει (ητε μεσω "ονειρων" εξοσωματικων εμπειριων, κ.λ.π) και ισως να επιλεγουμε αν θα μεινουμε εκει η οχι.

Ισως να επιλεγουμε κ με αλλυσ μηχανισμους το να μη μεινουμε εκει π.χ. αν νοιωσουμε φοβο να μη μενουμε, κ.λ.π
Δυστηχως νομιζα οτι θα μπορουσα να τα εξηγησω καλυτερα ολα αυτα που θελω να πω, αλλα δεν μπορω να τα εκφρασω. Τα νοιωθω τοσο εντονα, αλλα δεν μπορω να τα κανω λογια. Αν καποιος καταλαβε τι πανω κατω θελω να πω ασ το σχοιασει κ ασ με βοηθησει με το να κανει καποια προσπαθεια να τα εκφρασει καλυτερα ολα αυτα.

Ενα ακομα παραδειγμα ειναι οτι απο καιρο εχω καποια παθηση με τη καρδια μου. Καποιες βραδιες οταν ξαπλωσω νοιωθω τοτο εντονους πονους που νομιζω οτι "αυτη τη φορα δεν τη γλιτωνω!" Και αμεσως αρχιζω και παρακαλαω αυτην την ανωτερη δυναμη, το Θεο, να μη με "παρει" ακομα, του λεω οτι θελω να μεινω και αυτο με βοηθαει πολυ με αποτελεσμα σε λιγη ωρα να περνανε κ οιπονοι.
Ισως καποιος πει οτι ειναι ανθυποβολη.....ποιος ξερει...παντως βοηθαει....κ το σημαντικοτερο ειναι οτι νοιωθω οτι "καποιος" με ακουει...δεν μπορω να τα εκσηγησω δυστηχως...
Συγχωρεστε με

Φιλικα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 00:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεχασα να διευκρινησω οτι για οσους εγραφε το βιβλιο αυτο ηταν ανθρωποι που ειχαν αυτες τις εμπειριες οσο ηταν κλινικα νεκροι και ο συγγραφεας του βιβλιου ο οποιος ηταν καθηγητης σε καποιο πανεπιστημιο εκανε ερευνα βαση των δεδομενων νοσοκομειων για ανθρωπουσ που ηταν κλινικα νεκροι κ επεστρεψαν.

Ευχαριστω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NANTIATHENS
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 03:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NANTIATHENS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KELSO
μου απαντας με ερωτησεις?? [αυτη η εντυπωση μου διδεται...γιατί??]

LOGOS συμφωνω για την αντιμετωπιση του θεματος απο τους εναπομειναντες στην ζωή.
Οσο για μενα...
τείνω προς την αποψη οτι στην προκειμενη περιπτωση,
ΤΥΧΑΙΝΕΙ να ''φυγουν'' καποιοι αντι των διπλανων τους η καποιων αλλων και
φοβαμαι οτι δεν εχει να κανει με καμμια νομοτελεια.
Τα μισα παιδια στο πουλμαν που πεφτει χανονται,τα αλλα μισα καθονται μακρυτερα και
ΤΥΧΑΙΝΕΙ να την γλιτωσουν.

ΩΣΤΟΣΟ,ΘΑ ΛΥΠΟΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΝ ΠΟΤΕ ΜΑΘΑΙΝΑΜΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ...ΑΠΛΗΣ ΤΥΧΗΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΥΡΙΑΣ.
ΘΑ ΑΚΥΡΩΝΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΘΕΩΡΙΑ
ΘΑ ΜΑΣ ΕΞΙΣΩΝΕ ΜΕ ΤΑ ΦΥΛΛΑ Η ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΕΝΟΣ ΔΕΝΤΡΟΥ,ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΜΕ ΤΑ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ,
ΟΠΟΙΟΝ ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΡΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ,ΤΟΝ ΠΗΡΕ...
ΕΤΣΙ,ΑΠΛΑ. [ΑΠΛΑ?]

περιττο να πω βεβαια,ποσο σημαντικη γινεται η ΣΤΙΓΜΗ,ΤΟ ΤΩΡΑ,αν ξερεις οτι
ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ....

αλλα...ας μην ξεφυγω απο το θεμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 09:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θεός ΔΕΝ εμπλέκεται στα ανθρώπινα, οι άνθρωποι εμπλέκουν τον Θεό...
Οι νόμοι της κοσμικής δικαιοσύνης και ανταποδοτικότητας είναι πολύπλοκοι και δυσερμήνευτοι.
Τι προσωπικό κάρμα δεν είναι αυτόνομο, επηρεάζεται εκτός των άλλων από το φυλετικό και το πλανητικό κάρμα.
Φανταστείτε π.χ μία «μηλιά» που κάνει τους καλύτερους καρπούς σε ένα δάσος δίνοντας τροφή σε πολλούς ανθρώπους και ζώα.
Ένας κεραυνός είναι η αιτία σε κάποιο άλλο μακρινό σημείο του δάσους να ξεσπάσει πυρκαγιά, καίγοντας εντέλει όλα τα δένδρα του δάσους. Η «μηλιά» σε αυτή την περίπτωση «πέθανε» όχι λόγω αρρώστιας ή οποιαδήποτε άλλης αιτίας που είχε να κάνει με το ίδιο το δένδρο, αλλά με αιτίες που αφορούσαν ολόκληρο το δάσος..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 13:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Cinderella.Σου ευχομαι να σου περασει η παθηση που εχεις.
Καλο θα ηταν να επισκεφτεις καποιο Καρδιολογο.Δεν ειμαι γιατρος
αλλα αν νιωθεις καποιους πονους στην Καρδια μπορει
να ειναι και απο το αγχος.Διοτι εχω και εγω την εντυπωση πως καμια
φορα εχω κατι σαν τσιμπηματα στο αριστερο μου στηθος.Μπορει
βεβαια να οφειλεται και στο Ορθοπεδικο προβλημο που εχω(σκολιωση).Μηπως οι πονοι που εχεις δεν ειναι στην Καρδια αλλα
στο πισω μερος του αριστερου στηθους σου;Διοτι καμια φορα οταν εχουμε
ενα πονο στην αριστερη μερια στο στηθος μοιαζει σαν ο πονος
να προερχεται απο την καρδια.Οι συμβουλες που μπορω να σου δωσω εγω
ειναι να πινεις που και που κανενα ποτηρι κρασι,να μην τρως τροφες
με λιπαρα μεσα, να γυμναζεσαι.Διοτι απο οτι καταλαβα δεν εισαι μεγαλη σε ηλικια και ειναι κριμα απο τωρα να εχεις τετοια προβληματα.
Οσον αφορα τις επιθανατιες εμπειριες πρεπει να σου πω οτι απο την
επιστημη θεωρουνται ως παραισθησεις που προκαλουνται απο την εκλυση
ενδορφινων στον ανθρωπινο εγκεφαλο σε στιγμες μεγαλης εντασης.Καποιοι
ψυχολογοι ερμηνευουν τα οραματα σχετικα με το φως στην ακρη του σκοτεινου τουνελ στις επιθανατιες εμπειρειες ως μηχανιστικη αντιδραση
του αμφιβληστροειδους που εξαιτιας της ελλειψης οξυγονου αρχιζει
να πυροδοτει τους νευρωνες του.Και επειδη στο "βοθριο" της ωχρης
κηλιδας του αμφιβληστροειδους υπαρχουν πολλοι τετοιοι νευρωνες το αποτελεσμα ειναι οι ανθρωποι να βλεπουν ενα φωτεινο σημειο στην
ακρη του σκοτεινου τουνελ.Οσο για την αισθηση της αιωρησης πανω
απο το φυσικο σωμα πιστευουν οτι προκαλειται απο το μυαλο στην
προσπαθεια του να ανασυνθεσει μια δομη για τα στοιχεια που συνεχιζει
να λαμβανει την ωρα που καταρρεει η παρεγκεφαλιδα.

Ωστοσο δεν μπορουν να απαντησουν σε ενα σημαντικο ερωτημα.Αν οι επιθανατιες εμπειριες ειναι απλως χιμαιρες και αποτελεσμα ενος εγκεφαλου που καταρρει,τοτε πως ειναι δυνατον οι ανθρωποι
που ειχαν τις εμπειριες να απαντουν με ακριβεια σε ερωτηματα
που εχουν σχεση με πραγματα που υπαρχουν "περα και κατω απο το σωμα
τους" ή να παιρνουν συνειδητες αποφασεις για το αν θελουν να ζησουν
ή να πεθανουν.Γενικα νομιζω πως δεν πρεπει κανεις να αποκλεισει
αυτες τις επιθανατιες εμπειριες θεωρωντας τις απλως φαντασιες ανθρωπων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 18:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπεροχο θεμα:)

πιστευω πως τιποτα δεν γινεται η γινεται τυχαια.

τα παντα εχουν ενα νοημα-εναν σκοπο..ισως και περισσοτερους.

οσο περιπλοκο ειναι το νοημα,αλλο τοσο περιπλοκος ισως ειναι και ο σκοπος.

δεν κατανοουμε πολλες φορες τον σκοπο της ζωης ,οπως δεν μπορουμε να κατανοησουμε και τον σκοπο του θανατου,ποσο μαλλον αν ο θανατος ειναι ξαφνικος.

ποιες ειναι οι διαδικασιες και οι διεργασιες που επιτελουνται, ωστε να γεννηθει η οχι ενας ανθρωπος?

ο ξαφνικος θανατος ενος αγαπημενου προσωπου ,μας δραστηριοποιει στο να αφυπνιστουμε,στο να σκεφτουμε τι ειχαμε,τι χασαμε ,τι θα μπορουσαμε να ειχαμε κανει και δεν καναμε ,τι ειπαμε που ισως δεν επρεπε ποτε να μην ειχαμε πει.

ολα παιζουν ρολο,ο θανατος ενος ανθρωπου αυτοματα ξεκινα διεργασιες ,αυτοματα δραστηριοποιει ολες τις αισθησεις και λειτουργιες.

αυτοματα μας κανει να συνηδητοποιουμε την πραγματικοτητα,την οποια πραγματικοτητα βιωνει ο καθενας μας.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 01/10/2003 18:23:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 00:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΥΣ VIKING ΚΑΙ CINDERELLA..ΞΑΦΝΙΚΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ,ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΟ,ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ,ΑΡΧΙΖΕ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΒΑΖΕ ΠΡΩΤΟΣ ΓΚΟΛ,ΚΕΡΔΙΖΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ.ΕΙΝΑ ΕΥΝΟΗΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕ ΣΤΟ ΦΙΛΑΛΘΟ ΚΟΙΝΟ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΑΠΟΣΥΡΘΗΚΕ..ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ,ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗ ΖΩΗΣ.ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΠΑΝΤΩΣ ΘΡΗΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ ΣΤΙΣ ΚΗΔΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΚΡΟ,ΘΕΩΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΠΑΛΛΑΧΤΗΚΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TAKISHIN
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 00:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TAKISHIN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΞΑΦΝΙΚΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΟΛΟΥΣ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΖΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.
ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΣΟ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ.
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑΣ ΘΑ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΑΠΟ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ.
ΦΙΛΙΚΑ ΤΑΚΗΣ


TAKISHINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 01:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στην αρχη υπηρχε το κενο
μετα ηρθε η ζωη
και μετα ο θανατος

ολα ακολουθουν την φυσικη ροη τους
η φυση δουλευει σαν ρολοι και μαλλον ειναι ενα ρολοι
δεν υπαρχει ξαφνικος θανατος ουτε και θανατος που θα ερθει υπαρχει μονο ο θανατος που ξεκιναει μονο οταν αφησουμε την τελευταια μας πνοη
και αφου ο θανατος αρχιζει απο της αλλαγες του κενου και της ζωης γιατι να μην ειναι και η εναρξη καποιας αλλης αλλαγης?


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FALIRO
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 09:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FALIRO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημέρα σας.

Φίλοι μου, θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα δυσάρεστο γεγονός που συνέβη πρόσφατα.
Την Κυριακή, 1/8/04, ένα νέο παιδί, μόλις 17 χρονών χάθηκε στο Βόλο , μέσα στην αγκαλιά της θάλασσας που τόσο πολύ αγαπούσε, κάνοντας ψαροντούφεκο.

Η ειρωνεία είναι ότι μια εβδομάδα πριν είχε πάρει και το πτυχίο του από την Σχολή Καταδύσεων.

Θρήνος και οδυρμός για την οικογένειά του και όχι μόνο.

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω και παρακαλώ αυτούς που γνωρίζουν να βοηθήσουν,είναι το εξής :

Τι γίνεται με μια ψυχούλα που φεύγει τόσο ξαφνικά και βίαια;

Σίγουρα πρέπει να ένιωσε μεγάλο σοκ και φοβάμαι μήπως είναι σε σύγχυση.

Μήπως η ψυχούλα του δεν έχει αντιληφθεί τι της συνέβη.

Μήπως περιπλανιέται άσκοπα……. Μήπως ….. μήπως…

Μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι για να βρει τη γαλήνη του.

Σας ευχαριστώ και περιμένω να μου απαντήσετε.


ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΣΠΥΡΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 00:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα FALIRO και καλώς ήλθες!

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το βιβλίο της Dion Fortune "Μέσα από τις Πύλες του Θανάτου", Εκδόσεις Ιάμβλιχος.

Μία σύνοψη του βιβλίου υπάρχει από το μέλος thoth εδώ: Κάρμα & Μετενσάρκωση (σειρά γνώσης)


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 12:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω πως αν ήταν τυχερό να ζήσει κάποιο από τα παιδιά ή θα είχε πυρετό και θα έμενε σπίτι ή κάτι άλλο θα το εμπόδιζε να πάει. Για να πεθάνουν όλα σημαίνει ότι αυτή είναι η μοίρα τους. Θυμήθηκα ένα τέτοιο γεγονός που είχα διαβάσει και θα σας το αναφέρω για να δείτε πως λειτουργεί το πεπρωμένο. Ξέρετε ότι όταν έπεσαν οι δίδυμοι πύργοι στη Νέα Υόρκη σκοτώθηκε πολύς κόσμος. Μια κοπέλα εκείνη την ημέρα άργησε να πάει στη δουλειά της. Δεν πήγε τελικά, διότι στο μετρό βρήκε μια αγαπημένη της ηθοποιό και της ζήτησε αυτόγραφο. Μέχρι να της το δώσει έχασε το μετρό και δεν πήγε στη δουλειά της. Το αποτέλεσμα ήταν να σωθεί, ενώ αν είχε πάει κανονικά όπως τις άλλες μέρες, θα είχε πεθάνει. Έστειλε ένα γράμμα στην ηθοποιό που της έσωσε τη ζωή να την ευχαριστήσει. Είχα διαβάσει την είδηση αυτή από ένα περιοδικό, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι την πηγή για να την αναφέρω, ενώ ξέρω ότι θα έπρεπε να το κάνω.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy