ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η φτώχεια πνίγει την Ελλάδα....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ARXHGOS MASAI
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 21:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARXHGOS MASAI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhspera se olous
Apofasisa na anoiksw ayth th syzhthsh gia na dw poia einai h apopsh kapoiwn anthrwpwn gia th ftwxeia pou yparxei ayth th stigmh sthn Ellada.Apo oti thimamai apo paliotera den yphrxe toso entono problhma sta oikonomika twn katanalwtwn alla oso pernaei o kairos to problhma megalwnei kai de kserw pou kai pote tha stamathsei.Pisteyw pws meta thn olympiada tha dimhourghthoun perissotera problhmata se olous kai ta eksoda tha einai pio polla apo oti einai ayth th stigmh.Poios tha plhrwsei ta erga ta opoia einai se ekseliksh ayth th stigmh sthn Athina kai stis ypoloipes perioxes ths Elladas?Poios tha synthrhsei ayta ta erga meta tous olympiakous agwnes kai me ti xrhmata?
perimenw thn apanthsh sas kai tis apopseis sas
Filika panta


paidi-thayma
Νέο Μέλος

Italy
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 21:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paidi-thayma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε αρχηγέ μασάι, άγγιξες πολύ σοβαρό θέμα.Κι εγώ πιστεύω οτι στην Ελλάδα το χρήμα κατανέμεται με πολύ άδικο τρόπο με αποτέλεσμα πολλοί να αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα που προσβάλουν τον ίδιο τον πολιτισμό μας.Κι εγώ πιστεύω οτι η ολυμπιάδα θα αφήσει "μαύρες τρύπες" στην οικονομία μας που θα κληθούμε να τις καλύψουμε εμείς, οι αυριανοί φορολογούμενοι!Νομίζω οτι η Ολυμπιάδα ήταν ένα "πείσμα" μας απο το 1996 όταν χάσαμε τους ολυμπιακούς και τους πήρε η Atlanta.Πιστεύω οτι μια χώρα δε πρέπει να διοργανώνει fiestes τη στιγμή που μεγάλο ποσοστό των πολιτών της πένεται! όπως ακριβώς δεν πρέπει να παίρνει δάνεια κάποιος για να οργανώσει ένα πάρτυ!, τέλωςπάντων το θέμα είναι μεγάλο και δε μπορεί να εξανληθεί εύκολα.περιμένω να ακούσω και άλλες απόψεις.

Για να γίνει το θαύμα,τα πάντα ξεκινούν απο την καρδιά.Η φαντασία είναι το παιχνίδισμά της.Μετά είναι η σειρά του μυαλού να αναλάβει το κατασκευαστικό μέρος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 21:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia χαιρετά αρκηγκό Masai.
ουγκ!

Αρκηγκό Masai, πρέπει γκνωρίζει, forums ESOTERICA μιλάει ελληνικό και όχι greeklish!

Αρκηγκό Masai ανατρέξει σε τέματα μποήθειας γκια ελληνικά:

Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !
Provlima me ta ELLHNIKA

γκλώσσα καπνού σύντομα ντιαθέσιμη, ουγκ!

----------------------------------------------------------------------------------------------

Με την καθιέρωση του ευρώ ως νόμισμα και για τη χώρα μας, κάθε αγαθό έχει καταντήσει να πουλιέται σχεδόν στο τριπλάσιο της αξίας του... Ηδη είμαστε πολύ φτωχότεροι απ'ότι είμασταν παλιότερα, αλλά πιστεύω ότι βρισκόμαστε στις παρυφές της τραγικής αυτής συνειδητοποίησης. Κι εγώ αναρρωτιέμαι τι θα ξεσπάσει μόλις τελειώσουν οι ολυμπιακοί αγώνες...


αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aeriko
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 22:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aeriko  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε αρχηγε μασαι αγγιξες ενα θεμα πραγματικα επικαιρο.Εγω εχω ακουσει αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει, με το τελειωμα της γεφυρας Ριου-Αντηριου την περιοδο των ολυμπιακων αγωνων που τελειωνει και το εργο(ας ελπισουμε)ο καθενας μας που θα θελει να διασχισει την γεφυρα θα πρεπει να πλυρωνει τρεις με εξι χιλιαδες.Να λοιπον πως θα καλυφθουν τα κοντιλια των εργων και με το αζημιωτο βεβαια απο τους φορους που θα καλειτε να πληρωσει ο καθε πολιτης οπως ανεφερε και το paidi-thayma.
Φιλικα παντα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 23:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΦΤΩΧΕΙΑ ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΗΘΕΙ ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΑΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pelagos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 23:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pelagos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παλιά κάναμε ένα μήνα διακοπές θυμάμαι (είμαι 26) τώρα 10 μέρες με το ζόρι... οι ανάγκες μας έχουν όντως αυξηθεί! τώρα τα σκάμε σε κινητά, σε κομπιούτερς και άλλα ''νεα φρούτα'' παλιά (το '80) δεν είχαμε τέτοια έξοδα τουλάχιστον...
πλαστές ανάγκες μας οδηγούν προς τη δυστυχία... κάπου διάβασα οτι αυτός που απέφυγε το περιττό, απέφυγε και τις στερήσεις !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARXHGOS MASAI
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 00:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARXHGOS MASAI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhspera se olous
Tha hthela arxika na zhthsw sygnwmh gia ta grammata apo olous,prospathisa na balw ellhnika alla to computer mou de dexetai ta ellhnika kai tha synexisw na grafw tis apopseis mou me ayta ta grammata.Apo oti eida se oles tis apanthseis ta epixeirhmata sas deixnoun mia entonh dysareskeia pros tis shmerines synthikes zwhs.Egw tha prospathisw apo th pleyra mou na sas pw oti enas dhmosios ypallhlos sth xwra ths Agglias pairnei 500.000 h 600.000 mistho to mhna, opws epishs kai enas aplos ergaths o opoios den exei kapoies stoixeiwdeis gnwseis apanw se mia texnh pairnei kai aytos ton idio mistho me to dhmosio ypallhlo.Antithetws,sthn Ellada enas dhmosios ypallhlos labainei 250.000 to mhna to anwtero kai exei na bgalei pera toulaxiston dyo paidia kai th gynaika tou ean den douleyei.Enas ergaths se ena ergo sthn Ellada ean h etaireia einai ellhnikh pairnei 150.000 to mhna kai exei na plhrwsei to enoikio tou spitioy tou kai alles paroxes.Ekshghste mou pws aytos o anthrwpos tha mporesei na zhsei me ayto to mhniaio eisodhma?einai dynaton?Ean h etaireia einai ksenwn symferontwn opws gia paradeigma sth gefyra tou Riou-Antirriou o misthos twn perissoterwn ergatwn einai 500.000 h kai akoma ftanei stis 700.000.Kai an me rwthste ti proeleyshs einai h etaireia egw tha sas pw einai gallikwn symferontwn kai plhrwnontai sta protypa twn misthwn ths Gallias.Pws loipon edw o kathe gonios tha spoudasei to paidi tou?Pws tha ftasoume sta protypa ta eyrwpaika otan oi times twn proiontwn sthn Ellada ayksanontai synexws kai oi misthoi menoun idioi?
Nai men tha mou peite oti oi times sthn eyrwph einai tsouxteres,nai alla oi misthoi einai ypshloi kai etsi einai analogoi me tis times.Thelw se ola ayta ta erwthmata na mou dwste kapoies apanthseis gia na dw mhpws telika oloi oi anthrwpoi pou fwnazoun mhpws exoun adiko.Kai mhn skefteite oti milaw kommatika.Den yparxei kamia periptwsh,ennow tis idees mou gia kathe komma.
Filika panta


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 09:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φτώχεια πνίγει την Ελλάδα και οι Ελληνες ψηφίζουν 90% δεξιά .
Τι το συζητάμε το θέμα ?
Η φτώχεια πνίγει την Ελλάδα και οι φτωχομπινέδες υπάλληλοι αρνούνται να διεκδικήσουν δικαιώματα την στιγμή που χάνουν τα κεκτημένα.
Οποιος μιλάει συνδυκαλιστικά στο χώρο εργασίας θεωρείτε κάτι σαν άξεστος λούμπεν προλετάριος μιας άλλης εποχής.Στο γραφείο επιτρέπονται μόνο συζητήσεις που αφορούν την τηλεόραση και το ποδόσφαιρο.
Στο μεταξύ η γραμματέας στο γραφείο μπορεί να έχει να φάει κρέας κανα δυο μήνες και η κοιλιά της να κάνει διαδήλωση αλλά το ταγιέρ ...φίρμα.
Ο άλλος μπορεί να είναι το παιδί για όλες τις δουλειές αλλά απο τη στιγμή που ονομάσθηκε "executive" πιστεύει οτι είναι ένα ανώτερο είδος ανθρώπου και ας παίρνει ακόμα τον βασικό...

Η φτώχεια πνίγει την Ελλάδα και ο κόσμος κάθεται αποχαυνωμένος να τον καθοδηγούν οι Χατζηνικολάουδες και οι Πρετεντέρηδες...
Η φτώχεια πνίγει την Ελλάδα και οι Ελληνες αποδέχονται το ημίμετρο της επιδοτούμενης εργασίας (η χαρά του εργοδότη)και της ημιαπασχόλησης.
Η φτώχεια πνίγει την Ελλάδα και όποιος πάει λίγο κόντρα αυτόματα θεωρείτε περιθώριο και "κουκολοφόρος"...

Καλά να πάθει λοιπόν η Ελλάδα...
ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΝΙΓΕΙ Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΑΛΛΑ Η ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 15:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ARXHGΕ MASAI !!!!!!!!!!!!!!!!!
ΣΟΒΑΡΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ....
ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΕΡΙΩΡΙΣΕΣ ΣΤΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΕΡΓΑ.....
ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΤΩΧΙΑ...
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕΜΨΙΜΟΙΡΟΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΨΥΧΟΙ.....

ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΡΟΜΟΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ...
ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΡΟΜΟΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ...

ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΛΕΓΑΝΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ.
ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ...
ΤΩΡΑ ΛΕΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΑΝ....

ΟΤΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΣΤΟ ΡΙΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΜΑΞΙΑ ΓΙΑ 2 Η ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ (ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΑΠΕΡΓΙΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ) ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ ΦΩΝΑΖΑΝ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΕΦΥΡΑ.(ΜΕ ΕΞΟΔΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8.000-10.000 ΔΡΧ.ΣΥΝ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ)

ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΓΕΦΥΡΑ...
ΤΩΡΑ ΛΕΝΕ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΑΤΕ .......

ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΤΩΧΕΙΑ ΤΩΡΑ...
ΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΥΠΑΡΧΕΙ .....
ΑΚΡΙΒΥΝΑΝ ΠΟΛΛΑ ΑΓΑΘΑ...
ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΕΨΑΞΕ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΙΟ ΦΤΗΝΟ ΚΑΙ ΙΔΙΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΒΕΒΑΙΑ????
ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΗ ΣΥΝΕIΔΗΣΗ ??????????

ΠΧ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΦΡΟΥΤΑ ΕΠΟΧΗΣ ?????
ΑΛΛΑ ΖΗΤΑΜΕ ΝΤΟΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ??????
ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΑΣ ΜΗΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ....
(ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΝΕΡΟ ΣΤΟΝ ΝΕΡΟΜΥΛΟ ΤΩΝ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΩΝ)

ΦΙΛΕ ΑΡΓΗΓΕ MASAI ΕΙΔΕΣ ΠΟΤΕ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ?????????
ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ , ΕΞΟΧΙΚΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ?????
ΠΟΙΟΙ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ???????
5 Η 15000 ΕΛΛΗΝΕΣ ????

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ....

ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΜΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑ ΚΑΤΟΙΚΟ ΣΕ ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ....

ΘΑ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΚΑΤ'ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΧΡΥΣΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΜΩΝ ΛΙΘΩΝ. (ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ)
ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΛΕΠΑΤΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aeriko
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 16:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aeriko  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους,συμφωνω αγαπητε avatargr μαζι σου και θελω να θεσω τα εξης ερωτηματα,ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Η ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ?Μηπως γυριζουμε πισω στην εποχη που οι φτωχοι γινοντουσαν φτωχοτεροι και οι πλουσιοι πλουσιοτεροι?Μηπως το κρατος θα πρεπει να δωσει και περισσοτερη προσοχη στους μικρομεσαιους πολιτες?
Και οσον αφορα την πραγματοποιηση των ολυμπιακων αγωνων ξερουμε ολοι πολυ καλα οτι πολλοι ανθρωποι δουλευουν σε αυτα τα εργα,ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ?ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΕΡΓΑ?Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΥΨΗ.Γιατι σιγουρα το κρατος δεν θα μπορεσει να αποροφησει τοσο κοσμο γιατι δεν υπαρχουν οι προδιαγραφες.Γιατι αυτα τα ατομα ουτε πτυχια εχουν γιατι αν ειχαν δεν θα δουλευαν σαν εργατες αλλα ουτε και σταθερη δουλεια μετα τα εργα.Βεβαια θα μου πειτε ηταν επιλογη τους γιατι σιγουρα ξερουν οτι ο χρονος τους εκει ειναι καθορισμενος.Πραγματικα με λυπει αυτο το γεγονος οτι τοσοι ανθρωποι θα μεινουν χωρις δουλεια και ολα τα ακολουθα που θα προελθουν απο αυτο.
Πανατα φιλικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARXHGOS MASAI
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 16:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARXHGOS MASAI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhmera se olous
Filoi mou den perioristhka mono sta olympiaka erga aplws to anefera san ena xtyphto paradeigma ayth th stigmh sth xwra mas.Aisthanomai megalh ahdia otan blepw tous politikous na pernoun apo to katasthma tou patera mou kai na xairetane mono se proeklogikh periodo kai exw ftasei se shmeio na pw oti o epomenos pou tha perasei tha akousei ta sxoliana tou kai tha fygei me katebasmeno to kefali kai de tha exei kai epixeirhmata na mou pei.Otan oloi aytoi oi ypourgoi kai oi bouleytes apo ola ta kommata exoun lymena ta problhmata tous kai exoun taktopoihsei ta paidia tous stis pio megales epixeirhseis tou kratous kai mesa stous kolossous tou k.Kokkalh kai tou k.Bardinogiannh pws thelete na exoun thn pragmatikh eikona ths koinwnias?Otan gia na pane mexri th boulh h se kapoia ekdhlwsh stamataei h kykloforia stous dromous ths athinas h otan episkeptontai ta apomakrysmena xwria ths Ellados opote thimountai, pws perimenete na kseroun oti o kosmos kathe prwi pernaei to diko tou golgotha gia na ftasei stis douleies tou kai katw apo poies synthikes.Otan enas bouleyths pairnei tous ypshlous misthous pou labainei pws einai dynaton na gnwrizei ti ginetai sthn koinwnia kai ayto exei san apotelesma na adiaforei gia tous anthrwpous.Alla to parapono pou exw einai oti kanenas mexri shmera den eixe ta kotsia na parei to eklogiko tou bibliario kai na to petaksei sta moutra olwn aytwn pou zhtoun thn pshfo mas.Tha anaferw ena allo paradeigma to opoio aksizei na sas to pw kai einai me to enoikio pou plhrwnw sthn agglia ayth th stigmh gia ena dwmatio to opoio ftanei stis 164.000 kai moirazomai to spiti me alla tessera atoma.Otan gia na pas na episkefteis kapoious xwrous sto londino kai se alles perioxes ths agglias thes na plhrwseis eisodo toulaxiston 20 lires dhladh 10.000 pws ayto to kratos na mhn paei mprosta kai na ftiaxnei ola ayta pou blepoume?Pws na mhn einai ekatontades xronia mprosta kai se texnologia kai se olous tous tomeis ths koinwnias?Sthn Ellada to mono pragma pou apasxolei tous politikous kai olous tous foreis einai to pws na arpaksoun xrhmata apo ta erga kai pws na ftiaksoun tis yperpolyteleis biles stis pio polyteleis perioxes ths athinas.Dystyxws pisteyw oti ayth h katastash tha synexistei alla de blepw na yparxoun apanthseis kai lyseis apo kanenan h mallon den thrountai apo kanenan giati o enas pataei sto ptwma tou allou kai koitame pws o enas tha faei ton allon.Perimenw apo esas pragmatika na dwsete tis apopseis sas kai na symmetasxete se ayth th syzhthsh pou pisteyw pws mporei na yparksei thetiko apotelesma toulaxiston apo emas.
Filika panta


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paidi-thayma
Νέο Μέλος

Italy
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 19:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paidi-thayma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν συμφωνώ απόλυτα με τον Αρχηγό Μασσάι, στο σημείο που μιλάει για την πραγματικότητα στην Αγγλία.Δηλαδή είμαστε ψαροκώσταινα, και θα θαυμάζουμε τις υπέρογκες τιμές των Άγγλων; Άλλη οικονομία αυτή,άλλοι μισθοί όπως είπες.Μη ξεχνάμε οτι η Αγγλία ήταν μεγάλη δύναμη αιώνες ενώ το ελληνικό κράτος έχει 170 περίπου χρόνια ζωής, μετά την απελευθέρωση.Μη ξεχνάμε τις ΚΛΟΠΕΣ ΚΑΙ ΑΡΠΑΓΕΣ που έκαναν οι Άγγλοι απο τις αποκίες τους - τις Ινδίες για να χτίσουν την αυτοκρατορία τους, μη ξεχνάμε οτι το κράτος αυτό, έφτασε μέχρι τα νησιά Φώκλαντ δίπλα στην Αργεντινή για να επιβάλλει το δίκαιο του ισχυρου!Άλλο λοιπόν η Αγγλία φίλε αρχηγέ.Μη συγκρίνουμε 2 ανόμοια (ευτυχώς) πράγματα.Η Αγγλία ήταν ανέκαθεν η πλέον αντιευρωπαική χώρα μέσα στην Ευρωπαική κοινότητα επειδή δεν ήθελε να μοιραστεί τίποτα απο τον πλούτο και τη δύναμή της για το κοινό καλό της ένωσης ! Εμείς αντίθετα εξαρτώμαστε σε τεράστιο βαθμό απο τα ευρωπαικά κονδύλια, αλλιώς θα είμασταν ... ρουμανία !
Στο σημείο αυτό θέλω να σταθώ στην τοποθέτηση του AVATARGR.Ναι φίλε μου, ο τρόπος ζωής του ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ φταίει σε μεγάλο βαθμό για την κατάσταση σήμερα.Ξέρω πολλούς που έχουν ακριβό αυτοκίνητο για "μούρη" αλλά μένουν στο νοίκι και ξεχρεώνουν το αυτοκίνητο με πολυετή γραμμάτια!, Ξέρω πολλούς που πάνε και ακουμπάνε υπέρογκα ποσά στις μεγάλες "πίστες" για τα μάτια μιας μικρής.Επίσσης ξέρω οτι η Ελλάδα έχει τους περισσότερους φοιτητές στο εξωτερικό απο οποιοδήποτε άλλο κράτος.Αυτό δείχνει οτι οι Έλληνες δεν έχουν λεφτά; ιδιαίτερα στην πανάκριβη αγγλία ξοδεύονται περιουσίες ολόκληρες για ένα φοιτητή! Κάθε φορά που κατεβαίνω στην ελλάδα - γιατί μένω στην ιταλία- βλέπω πόσο μας έχει φάει η ματαιοδοξία και η φιγούρα ! πόσο ο τρόπος ζωής μας έχει ξεφύγει απο την αίσθηση του μέτρου - αφού κυνηγάμε πλαστές ανάγκες, οπως είπε και το pelagos - τότε καλά κάνουμε και είμαστε δυστυχισμένοι και φτωχοί!
Μη ξεχνάμε επίσσης την γνωστή νεοελληνική γκρίνια και μεμψιμοιρία! και στην ...Ελβετία να ζούσε ο Έλληνας πάλι θα έβρισκε αιτία να βρίζει το Κράτος.Να ξεκαθαρίσω οτι δεν τα λέω αυτά επειδή είμαι προσκείμενος σε κάποιο κόμμα, αλλά γιατί έχω μάθει να σκέφτομαι ως εξής: "μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η πατρίδα σου για σένα, ρώτα τι μπορείς να κάνεις εσύ για την πατρίδα σου".. αν δρούσαμε όλοι με αυτό το σκεπτικό, δε θα ήταν όλα καλύτερα ;
Καλό είναι να καυτηριάζουμε τα κακώς κείμενα, αλλά να βλέπουμε λίγο και το πώς ζούμε εμείς.Λίγη ενδοσκόπηση δε βλαπτει.Άλλωστε, εν πολλοίς το κράτος είμαστε όλοι εμείς.

Για να γίνει το θαύμα,τα πάντα ξεκινούν απο την καρδιά.Η φαντασία είναι το παιχνίδισμά της.Μετά είναι η σειρά του μυαλού να αναλάβει το κατασκευαστικό μέρος.

Edited by - paidi-thayma on 12/12/2003 20:02:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARXHGOS MASAI
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2003, 20:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARXHGOS MASAI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhspera se olous
Tha hthela na synexisw ayto to endiaferon thema opws eipane ola ta paidia alla tha hthela na diafwnisw me to paidi thayma giati gia na mporei h koinwnia kai ta melh ths na einai energa mesa se ayth kai na zoun katw apo katallhles synthikes tha prepei oi arxontes ths xwras pou einai oi politikoi na allaksoun thn twrinh kai pragmatikh asxhmh katastash.Ayto to lew giati de mporei o kathe poliths na allaksei tous nomous, tis times twn proiontwn,tous forous kai diafores alles tropologies.Pragmatika eida ena reportaz sthn thleorash kai me sygklonise to opoio eixe na kanei me mia pentamelh oikogeneia opou o pateras pairnei to mistho twn 300.000 kai exei na zhsei 5 atoma kai o sygkekrimenos anhrwpos eklaige me mayro dakry giati tou hrthe ena xarti apo thn eforia na plhrwsei 1325 eyrw kai phge sthn eforia kai h monadikh apanthsh pou tou dwsane htan oti h eforia den einai trapeza kai de mporei na tou kanei doseis kai rwtaw to kathena apo sas ti mporoun na kanoun epitelous s'ayth th xwra?Ti mporoun na ftiaksoun swsto ti mporoun na allaksoun kai na to kanoun kalytero xwris na plhgwsoun kapoious antrwpous oi opoioi prospathoun na ftiaksoun thn oikogeneia tous?Me ola ayta exw bgei apo ta rouxa mou pragmatika kai eimai poly ekneyrismenos kai de kserw pou tha odhghthoume me oles aytes tis asxhmes katastaseis.Perimenw pragmatika na dwsete tis apopseis sas kai na proteinete kati allo pou nomizete eseis.
Filika panta

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2003, 21:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας φίλοι μου.
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση.

quote:
ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΝΙΓΕΙ Η ΦΤΩΧΕΙΑ ΑΛΛΑ Η ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ...

quote:
Καλό είναι να καυτηριάζουμε τα κακώς κείμενα, αλλά να βλέπουμε λίγο και το πώς ζούμε εμείς.Λίγη ενδοσκόπηση δε βλαπτει.Άλλωστε, εν πολλοίς το κράτος είμαστε όλοι εμείς.

Ναι φυσικά φταίνε οι πολιτικοί. Μα φταίμε και εμείς. Δεν φταίμε;
Εγώ δεν είμαι που ζητάω πολιτικό που θα μου κάνει τα ρουσφέτια;
Εγώ δεν είμαι που άμα βρω ευκαιρία θα κλέψω στους διαγωνισμούς για να πάρω δουλειά κι ασ μην έχω τα προσόντα;
Εγώ δεν είμαι που παίρνω ένα πτυχίο στο πανεπιστήμιο αντιγράφοντας; ( που δεν άρα δεν το αξίζω)
Εγώ δεν είμαι που θέλω επιχορήγηση της Ε.Ε. μόνο και μόνο για να φάω και εγώ τα λεφτά;
Εγώ δεν είμαι που πληρώνω 200 ευρώ (και βάλε...) για το τζιν που έχει την τάμπελίτσα γνωστής μάρκας πάνω;
Εγώ δεν πληρώνω την τσιχλίτσα που έκανε 100 δρ. 1 ευρώ και λέω και ευχαριστώ από πάνω;
....
....
....
....

Με κίνδυνο να γίνω κουραστκή θα επαναλάβω το εξής απόφθεγμα:

Αν οι πολιτικοί σε κάποια χώρα είναι διεφθαρμένοι συνήθως οφείλεται στο ότι η συγκεκριμένη κοινωνία δεν έχει σωστή ηθική υπόσταση και ότι τα μεμονωμένα άτομα που την αποτελούν δεν ζούν ηθικά .
Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι δίκαιο να ρίχνουν οι ψηφοφόροι όλο το φταίξιμο στους πολιτικούς.
Δαλάι Λάμα

Άρα πρέπει να αλλάξουμε εμείς σαν σύνολο.
Αν αλλάξουμε εμείς ως μονάδες και δώσουμε σωστές αρχές στις γενιές μετά από μας. Σε κάποια στιγμή νομίζω θα αλλάξει και το σύνολο.
Σε κάποια παλαιότερη συζήτηση είχε αναφερθεί η κρίσιμη μάζα για να γίνει μια αλλαγή. Νομίζω ήταν το 15-20% ...



"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ARXHGOS MASAI
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2003, 22:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARXHGOS MASAI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhspera filoi mou
Panw se ola ayta pou anaferthikes tha symfwnhsw alla apo thn allh exw thn parakatw erwthsh san aporia kai ayth einai pws tha allaksoume otan blepoume ola ayta?otan oi perissoteroi goneis perimenoun na glypsoun kapoion politiko gia na mpei to paidi tous se kapoia dhmosia douleia?Egw symfwnw na allaksoume alla den einai eykolo ayto otan se mia douleia to kalhmera pou leme metaksy mas einai pseytiko,otan feygoume apo th douleia mas kai kathgoroume kapoion o opoios kanei swsta th douleia tou kai oxi me dolo.Otan o idios o prwthipourgos ths xwras episkeptetai ena katasthma tou ika kai kathetai sto thlefwniko kentro kai kala gia na deiksei oti mporei kapoios poliths na kleisei eykola kapoio rantebou gia na dei ena giatro kai aytoi pou thlefwnoun ekeinh th stigmh einai ypallhloi ths thlefwnikhs etaireias pou kalyptei to Ika, pws einai dynaton na proodeysoume etsi?Eimaste gia gelia pragmatika kai oso gia to thlefwniko kentro tou Ika anaferomai sto 184 pou pernoun oi polites gia na mhn exete apories.Egine salos me ayto to thema kai twra psaxnoun ton ypaitio ths istorias ayths kai ama ton broune na mou poune kai mena poios kanonise ayth th thlefwnikh mplofa.Ta symperasmata dika sas.
Filika panta

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paidi-thayma
Νέο Μέλος

Italy
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 00:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paidi-thayma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχηγός Μασάι, μερικά απο όσα είπες:

quote:
giati gia na mporei h koinwnia kai ta melh ths na einai energa mesa se ayth kai na zoun katw apo katallhles synthikes tha prepei oi arxontes ths xwras pou einai oi politikoi na allaksoun thn twrinh kai pragmatikh asxhmh katastash.Ayto to lew giati de mporei o kathe poliths na allaksei tous nomous, tis times twn proiontwn,tous forous kai diafores alles tropologies.

Μα, ακριβώς για αυτό είναι οι εκλογές, για να αλλάζουμε με την ψήφο μας όσα δε μας αρέσουν! ενεργοί πολίτες είμαστε όταν δείχνουμε με την ψήφο μας την αποδοκιμασία μας σε αποτυχημένα πολιτικά σχήματα αλλά και όταν εμείς οι ίδιοι αγωνιούμε για την τύχη των πραγμάτων!όχι όταν επαναπαυόμαστε και τα περιμένουμε όλα έτοιμα!
Έχω την εντύπωση οτι ο ΝΕΟ-έλληνας περιμένει να έρθει κάποιος , να το παρει απο το χεράκι και να τον οδηγήσει στη γη της επαγγελίας χωρίς αυτός να κάνει την παραμικρή προσπάθεια για αυτό!Να ζεί μέσα σε μια υγιή και ευνομούμενη πολιτεία αλλά ο ίδιος να έχει και το "παραθυράκι" για να κάνει "τη δουλειά του", φίλε μου μασάι ...για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή...
Μια συμβουλή αν μου επιτρέπεις, επειδή βλέπω οτι παραθέτεις πολλά στοιχεία που προέρχονται απο κανάλια τηλεοπτικά...βλέπε λιγότερη τηλεόραση και διάβαζε πιο πολύ εφημερίδες..και όχι μια αλλά 2-3 διαφορετικών κομματικών αποχρώσεων..η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση.

Φίλη silverwolf, συμφωνώ με όσα λες.Τις επαναστάσεις - κάθε μορφής - τις έκαναν πάντα οι λαοί, όχι οι πολιτικοί! Στην εποχή μας δε χρειάζεται να επαναστατήσουμε για να διώξουμε κάποιο τύρρανο ή κάποιο δικτάτορα αλλά για να νικήσουμε τη σαπίλα του ευδαιμονισμού της καλοπέρασης και της αδιαφορίας που μας πνίγει.Γι' αυτό το λόγο ΔΕΝ είμαστε ενεργοί πολίτες, γιατί οι επαναστάσεις δε γίνονται όταν τα ιδανικά που υπάρχουν γύρω μας,προβάλονται απο τα ΜΜΕ και τελικά υπηρετούμε είναι η ωραία γκόμενα, το χλιδάτο αμάξι και τα πολλά - πλην εύκολα και άκοπα - λεφτά! Επανάσταση σήμερα σημαίνει να νικήσεις τις τοξίνες του τρόπου ζωής που μας επιβάλεται, να νικήσεις την αδιαφορία και την αμάθεια, την κάθε είδους ροπή μας προς το "εύκολο" και "γρήγορο".
Συγνώμη αν ξεστράτησα.. απο τη φτώχεια ξεκινήσαμε αλλά μήπως δεν είναι όλα συγκοινωνούντα δοχεία - φτώχεια δε σημαίνει οτι το χρήμα δεν υπάρχει, απλά γυρίζει στο μύλο κάποιον πονηρών σε βάρος κάποιων άλλων!Ας το αλλάξουμε αυτό.Ας μη τα σκάμε στα μπουζούκια, στις μάρκες, στα αυτοκίνητα, στα κινητά.Μας έχουν βάλει το καρότο μπροστά μας και εμείς τρέχουμε ..να φτάσουμε πού όμως ;;
Επίσσης, παίρνω το ρίσκο να κάνω μια "πρόβλεψη": Τα επόμενα χρόνια - σε παγκόσμια κλίμακα και όχι μόνο στην ελλάδα οι εκλογές θα κερδίζονται απο τους πολιτικούς συνδυασμούς - δε λέω κόμματα,αυτά είναι λυκοφωλιές - που θα ρίχνουν το βάρος και τη φροντίδα τους στην προστασία - ανάπλαση και όσο το δυνατόν οικολογικότερη εκμετάλλευση του περιβάλλοντος.Αργά ή γρήγορα όλοι μας θα συνειδητοποιήσουμε οτι τα λόγια των πολιτικάντηδων είναι κούφια και εφήμερα και οτι ο μοναδικός πραγματικός πλούτος δεν είναι το χρήμα που αδιάκοπα γυρνάει και θα γυρνάει απο τσέπη σε τσέπη.Ο πραγματικός πλούτος - παρακαταθήκη στις επόμενες γενιές είναι το περιβάλλον.Αυτό οφείλουμε να προστατέψουμε - αυτό καταστρέφεται ανεπανόρθωτα.

Με εκτίμηση σε όλους σας, Μπάμπης


Για να γίνει το θαύμα,τα πάντα ξεκινούν απο την καρδιά.Η φαντασία είναι το παιχνίδισμά της.Μετά είναι η σειρά του μυαλού να αναλάβει το κατασκευαστικό μέρος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aeriko
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 01:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aeriko  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,φίλε Μπάμπη συμπωνώ απόλυτα μαζί σου και θέλω να κάνω την εξής ερώτηση,όταν όμως όλοι οι πολιτικοί μηδενός εξερομένου το μόνο που σκεύτονται όταν είναι στην πολιτική είναι πως θα κλέψουν περισσότερα,τοτε τι γινετε?Που μπορεί να βασιστεί ο ελληνικός λαός,σε ενα σχοινί που τρεμεί?Και ανα πασα ωρα και στιγμη μπορει να σπασεί?Τι να σας πω βρε παιδια πραγματικα νιωθω απογοιτευση με ολα αυτα που συμβαινουν και που ο καθενας δεν ψηφιζει για τον τοπο του αλλα για να εκπληρωνει τα ρουσφετια του.Οταν λοιπον ο καθενας μας λιτουργει για προσωπικο του καλο και για οχι κοινωνικο καλο τι περιμενουμε?
Φιλικα παντα και με απεραντο σεβασμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARXHGOS MASAI
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 13:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARXHGOS MASAI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhmera se olous
Me ola ayta pou anefere to aeriko symfwnw kai gia na dwsw pali kapoies asxhmes eikones ths kratikhs mhxanhs kai genikotera ths ellhnikhs pragmatikothtas ta mesa mazikhs enhmerwshs eipane oti brethike pali kapoios politikos o opoios na exei paranomes synallages xrhmatwn sto trapeziko tou logariasmo kai dothike entolh apo to prwthipourgo na piastei kai na ginei elegxos stous logariasmous tou.Kai ola ayta ginontai afotoy o prwhn ypourgos ekane oti hthele kai phre osa lefta hthele, dystyxws sthn Ellada ginontai elegxoi argoporhmenoi giati oloi krybomaste pisw apo ta xalia kai th grafeiokratia pou mastizei th xwra.Oson afora ta sxolia tou keimenou tou filou mpamph Thelw na tou pw oti ean den blepeis thleorash de mathaineis egw pisteyw oxi oti oi efhmerides de ta grafoun alla isws na ta lene me pio entono yfos kai ayto emena mou aresei kai h eikona panta sou dinei pio polla stoixeia.Oso gia tis times sth laikh afhste to k. koulourh h to kathe k.koulourh apo ola ta kommata gia na mh nomisete oti eimai antithetos sth twrinh kybernhsh na dwsei lyseis kai ama pote mporesete na breite akrh na me eidopoihsete.
Filika panta

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 19:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η οικονομία της χώρας μας είναι μια χαρά. Δεν κατάλαβα που την είδατε την φτώχεια; Ανοίξτε τα μάτια σας και κοιτάξτε πόσα έργα γίνονται γύρω σας; Τι δεν υποδηλώνουν τα έργα την οικονομική μας κατάσταση;

Ξέρετε πόσες ευρωπαϊκές χώρες πεινάνε; Μια χαρά είμαστε εμείς!
Ε εντάξει υπάρχουν κάποια ακριβά προϊόντα στην αγορά αλλά υπάρχει λύση! ΨΑΞΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ!

Στην ουσία όλα είναι καλά στην Ελλάδα!

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ!!!!

ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΖΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ!!!!!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΕ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARXHGOS MASAI
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 23:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARXHGOS MASAI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhspera filoi mou
File mou tsanakale tha hthela na sou pw oti ean synebainan kapoia apo ayta ta pragmata sthn oikogeneia sou pou symbainoun se kapoies oikogeneies de tha sou arese katholou h ellada kai eimai sigouros gi'ayto pou sou lew.Ola ta eixame oi olympiakoi agwnes mas eleipsan kai na dw poios tha plhrwsei ta erga meta kai poios tha ta synthrhsei?
Kai emena mou aresei h Ellada alla ayth th stigmh ta exw xamena me ola ayta pou symbainoun kai exw xasei to mpousoula kai de kserw pws na ta dikaiologhsw.Oso gia tis times se prokalw na bgeis eksw esy kai na breis fthinoteres giati sto telos tha trelathw kai ean esy breis kati fthino egw tha parw pisw ola ayta pou lew, ektos kai an oloi aytoi pou diamartyrontai einai xazoi kai blakes .
Filika panta

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 11:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kalhspera filoi mou
File mou tsanakale tha hthela na sou pw oti ean synebainan kapoia apo ayta ta pragmata sthn oikogeneia sou pou symbainoun se kapoies oikogeneies de tha sou arese katholou h ellada kai eimai sigouros gi'ayto pou sou lew.Ola ta eixame oi olympiakoi agwnes mas eleipsan kai na dw poios tha plhrwsei ta erga meta kai poios tha ta synthrhsei?
Kai emena mou aresei h Ellada alla ayth th stigmh ta exw xamena me ola ayta pou symbainoun kai exw xasei to mpousoula kai de kserw pws na ta dikaiologhsw.Oso gia tis times se prokalw na bgeis eksw esy kai na breis fthinoteres giati sto telos tha trelathw kai ean esy breis kati fthino egw tha parw pisw ola ayta pou lew, ektos kai an oloi aytoi pou diamartyrontai einai xazoi kai blakes .
Filika panta



Χμ, μόνο που το μήνυμά μου άγγιξε την ειρωνεία στο έπακρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARXHGOS MASAI
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 13:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARXHGOS MASAI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhmera filoi mou
File mou tsanakale afou mou les oti ola ayta ta eipes eirwnika kai de ta pisteyeis tote kai egw tha parw pisw thn antidrash mou apenanti sou giati tote symfwnoume stis antidraseis olwn twn politwn kai sta aisxh pou symbainoun sth xwra mas.
Filika panta

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TUBALKAIN
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 13:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TUBALKAIN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΙΟΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙΣ Α Π Ο Λ Υ Τ Ω Σ

ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΥΠΕΝΘΥΜΗΣΗ

ΟΙ ΛΑΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΟΥΝ

ΕΙΘΕ Η ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

TUBALKAINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 17:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ MASAI ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΚΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΕΡΓΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ.

ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ?????
ΕΜΕΙΣ ΑΜΟΙΡΟΙ ΤΩΝ ΕΥΘΥΝΩΝ ΜΑΣ ?????

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ....

ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΕΡΙ ΑΓΓΛΙΑΣ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΛΑΘΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΟΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΗΘΕΙ 15-20%.

ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΛΟΓΟ ΦΤΩΧΙΑΣ.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑΝ Η ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΠΩΣ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΟΛΩΝ ΤΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΟΚ ?????????????

ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΑ ΦΕΡΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 30.000 ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ
ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΟΥΝ ????

ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΑ ΔΥΣΤΥΧΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΤΡΕΝΑ ΠΩΣ ΟΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ?????????
(ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΕ ΘΑΤΣΕΡ)

ΦΙΛΕ ΜΟΥ MASAI ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΞΩ ΛΙΓΟ.

ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.
ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ....

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ....

ΕΥΧΑΡΙΣΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARXHGOS MASAI
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 20:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARXHGOS MASAI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHSPERA SE OLOUS
FILE AVATAR THA HTHELA NA SOU PW OTI OPOION KAI NA PSHFISOUME TA IDIA XALIA THA EXOUME OPOTE ADIKA PROSPATHOUME AFOU DEN YPARXOUN OI BLEPSEIS NA GINOUME KALYTEROI.OSO GIA MAS THA SOU PW OTI EIMASTE ZWA PRAGMATIKA KAI DEN PERIORISTHKA MONO STOUS OLYMPIAKOUS AGWNES.ANEFERA PARADEIGMATA OIKOGENEIWN POU KONTEOUN NA XASOUN TO SPITI TOUS KAI KANENAS DEN ENDIAFERETAI NA GINEI KATI KAI ANARWTIEMAI AN STO KATHENA SYNEBAINE NA EINAI PATERAS KAI EIXE TESSERA PAIDIA KAI EMENE STO DROMO TO MONO POU EIXE NA KANEI EINAI NA KSYLOKOPOUSE TOUS YPALLHLOUS OI OPOIOI APANTHSAN OPWS EIPA PARAPANW AN DIABASES H THA TOUS ERIXNE BOMBA.PLEON TA NEYRA MAS EXOUN SPASEI KAI H YPOMONH MAS SE ASXHMO SHMEIO OPOTE KAPOIOI EINAI KALO NA PROSEXOUN OPWS OI POLITIKOI KAI DIAFOROI ALLOI GIATI STHN ELLADA YPARXOUN ARKETOI TRELOI.OSON GIA THN AGGLIA EINAI POLLA XRONIA MPROSTA KAI OSO PAEI PROXWRAEI KAI DE SYMFWNW MAZI SOU.NAI MEN SAN ZWH DE KSEROUN NA TH ZHSOUN GIATI DE PANE STA MPOUZOUKIA NA TA SPASOUN SAN EMAS ALLA
STA YPOLOIPA EINAI ARXONTES.EGW KSERW OTI OLOI OI EPWNYMOI STO LONDINO ERXONTAI GIA DIAFORES ASTHENEIES POU EXOUN OPWS BISSH ,DHMHTRIOU, SFAKIANAKHS KAI POLITIKOI ALLA KAI APLOI POLITES.EPIPLEON DE KSERW AN EIXES AKOUSEI THN YPOTHESH ME TA PAIDAKIA POU GENNHTHIKANE STHN ELLADA ME KOLLHMENA TA KEFALIA KAI TA PHGANE STHN ITALIA GIA NA MHN ANAFEROMAI SYNEXWS STHN AGGLIA.GIATI DEN KANANE THN EPEMBASH STHN ELLADA?APANTHSE MOU?EIMASTE POLY PISW KAI FYSIKA FTAIME KAI EMEIS POU DE SPAME TA KEFALIA OLWN AYTWN POU EINAI STHN POLITIKH NA BALOUN MYALO GIATI DE EXOUN THN AISTHISH THS PRAGMATIKOTHTAS.
FILIKA PANTA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARXHGOS MASAI
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 20:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARXHGOS MASAI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EYXOMAI SE OLOUS SAS KALA XRISTOUGENNA NA PERASETE KALA ME TIS OIKOGENEIES SAS KAI EYTYXISMENOS O NEOS XRONOS KAI OTI EPITHIMEITE NA PRAGMATOPOIHTHEI.SAS EYXOMAI GIATI AYRIO FEYGW GIA DIAKOPES KAI THA EPANELTHOUME PALI TON IANOUARIO.NA STE KALA OLOI.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 21:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΩΤΗΣΗ : Πιστεύετε στην ύπαρξη «νομενκλατούρας» στην Ελλάδα του 2003 ;


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 00:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΡΩΤΗΣΗ : Πιστεύετε στην ύπαρξη «νομενκλατούρας» στην Ελλάδα του 2003 ;



νομενκλατούρα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aeriko
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 02:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aeriko  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους,τι σημαινει αγαπητε οannes νομενκλατουρα?
Kανε μας μια μεταφραση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 13:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά έχω ψάξει αρκετά να βρώ την έννοια της λέξης νομενκλατούρα αλλά δεν την βρίσκω. Μήπως αυτός που την ανέφερε έχει την ευγενή καλοσύνη να μας πει τι σημαίνει. Εκτός και αν εισπράττω κάποιο είδος σνομπισμού...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 14:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Τσανάκαλος και αγαπητό aeriko

Πρώτα απ' όλα καλησπέρα.

Το να δώσω εδώ τον ορισμό κάποιας λέξεως ή έννοιας, δεν έχει και τόσο μεγάλη αξία, κατά την προσωπική και επομένως υποκειμενική μου άποψη. Η εποχή την οποία διανύουμε, δίνει τη δυνατότητα της πρόσβασης σε έναν αρκετά ευρύ όγκο πληροφοριών. Αν χτυπηθεί η λέξη «νομενκλατούρα» για παράδειγμα, σε μια μηχανή αναζήτησης, από τις πολλές που παρέχει το διαδίκτυο (προσωπικώς με καλύπτει το google.gr), μπορεί, ενδεχομένως, κάποιος να βρει αρκετές σελίδες που εμπεριέχουν τη λέξη. Υπάρχουν λέξεις και έννοιες, που είναι, πάντα κατά την υποκειμενική μου άποψη, προτιμότερο να τις αναλύουμε και να εξάγουμε συμπεράσματα από τα συμφραζόμενα.

Υ.Γ. 1 Καμιά διάθεση σνομπισμού, η όχι άμεση απάντησή μου. Αυτή την εποχή, δεν έχω τη δυνατότητα να περνάω τόσες ώρες όσο θα ήθελα, στο esoterica.gr, λόγω αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων.
Υ.Γ. 2 Εκείνο ωστόσο που μου κάνει εντύπωση, είναι το γεγονός ότι δεν υπήρξε απάντηση από όσους, ενδεχομένως, αντιλαμβάνονται την έννοια «νομενκλατούρα».


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy