ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Απορία προς αλλόθρησκους
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 22:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν να σας ξεκαθαρίσω ότι είμαι άθρησκος, άθεος, άπιστος, Θωμάς, αυτόνομος η όπως αλλιώς θέλετε πείτε το.

Έχω μια απορία προς κάποια άτομα που τους ενοχλούνε οι 12θειστές οι παγανιστές σατανιστές και οτιδήποτε βάλει ο νου σας.

Άτομα σαν τον Μανόλη με το καλό που κάθονται και αραδιάζουν με κατεβατά για να αποδείξουν ότι η (Χ) θρησκεία η θρησκείες δεν θα πρέπει να υπάρχουν λόγου ότι οι συγκεκριμένες θρησκείες εθίζουν στον κανιβαλισμό, στις δολοφονίες, στις θυσίες, στην κτηνοβασία, στην ορειβασία κτλ

Αυτά τα άτομα εγώ τα αντιλαμβάνομαι ως κοινούς ρατσιστές,

έστω ότι όλα τα λεγόμενα τους και τα πυρά τους προς τους άλλους αληθεύουν.

Εγώ εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω τον λόγο που τους καίει τι κάνει η κάθε θρησκεία?

Από την στιγμή που υπάρχει αστυνομία, σε περίπτωση που ο κάθε 12θειστής η παγανιστής η οτιδήποτε άλλο κάνει κάποια παρανομία είναι θέμα της αστυνομίας και όχι του κάθε θρήσκου χριστιανού η και του μπακάλη, σε αυτούς δεν βρίσκω να τους πέφτει λόγος ποίος είναι παράνομος η όχι, εφόσον υπάρχουν άλλοι για αυτήν την δουλεία.

Απ την στιγμή που κάποιους τους εκφράζει να βλέπουν τον 12θεισμό ως μια λαμπρή θρησκεία αντί για μια βάναυση που ήταν (όπως ισχυρίζονται μερικοί) ποίος ο λόγος να αγχώνονται όλα αυτά τα άλλα κομπλεξικά ανθρωπάκια?

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 23:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγχώνονται; Πώς να μην αγχώνονται φίλε . . . μμμ . . ."παύλα" να πούμε; Άδειος θα μείνει ο παράδεισος; Άμα δεν πας εσύ, άμα δεν πάω εγώ, πώς θα δουλέψει το μαγαζί δηλαδή; Τσάμπα τα έξοδα; Μπα!

Στα σοβαρά τώρα. Το γιατί αγχώνονται είναι ολοφάνερο. Διότι αν φανερωθεί μια άλλη θρησκεία μέσα στα πόδια τους θα χάσουν το μονοπώλιο που έχουν.
Γράφε! ! ! 10 000 000 Έλληνες να πούμε. Όλοι πλήρωσαν για να βαφτιστούν. Όλοι πλήρωσαν σε κάποιες γιορτές με το που μπήκαν σε μια εκκλησία ή σε κάποιο μοναστήρι. Όλοι πλήρωσαν για να παντρευτούν. Όλοι πλήρωσαν για να κουμπαρέψουν. Όλοι θα πληρώσουν για να κηδευτούν. Όλοι θα πληρώσουν για να τους γίνουν μνημόσυνα. Μόνο 300 ευρώ να βάλουμε για όλα αυτά για τον κάθε Έλληνα πόσα μας κάνουν; Βρες τον αριθμό και μην τον φοβηθείς. Βάλ' τον εδώ να τον δούνε όλοι. Σημείωσε δε, ότι αυτό το εισόδημα η ορθόδοξη εταιρεία το τσεπώνει στο σύνολο του, κάθε καμιά εβδημηνταριά χρόνια γιατί τόσο περίπου ζούμε. Η πελατεία τότε ανανεώνεται και ξανά από την αρχή το δώσε-δώσε χριστιανέ.
Είδες γιατί αγχώνονται; Ποιός με τέτοιο μονοπωλιακό καθεστώς και με τέτοιο εισόδημα θα έλεγε δε βαριέσαι;
Αλήθεια. Εσείς που ζείτε στο Ελληνικό κράτος γιατί δεν κάνετε μια έρευνα για τις παραπάνω ταρίφες και να βγάλετε κάποια ασφαλή ποσά;
Και το ξέρετε. Όταν οι αριθμοί μιλούν, τα διάφορα προσχήματα περί αγάπης κλπ παίρνουν τη θέση που τους αξίζει.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 23:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε - (κάτω παύλα?).
Εγώ πάλι πιστεύω πως όπως σεβόμαστε την άποψη και τη γνώμη του άλλου,πρέπει να σεβόμαστε και ότι πιστεύει.
Όταν μας ενοχλεί η πίστη του άλλου, όποια και να είναι αυτή, για μένα αυτό είναι φανατισμός.
Και πίστεψέ με καλύτερα να είσαι άθεος,άπιστος και αυτόνομος παρά γεμάτος από παρωπίδες και εγωισμό.
Επειδή κατά καιρούς έτυχε να συζητήσω με άτομα που ήταν μουσουλμάνοι ή βουδιστές και να ζήσω στις χώρες τους,αυτό που μου έκανε τρομερή εντυπώση ήταν ο σεβασμός και το δέος που ένιωθαν,όταν μιλούσαν για τον Χριστό(στον οποίο δεν πίστευαν) ή <τη μαμά του> όπως χαρακτηριστικά έλεγαν εννοώντας την Παναγία.
Ενώ εμείς οι <καλοί χριστιανοί> τί κάνουμε?
Με το να καταδικάζουμε εύκολα κάθε τι που είναι αντίθετο με τα πιστεύω μας?Να φανατιζόμαστε και να βρίζουμε ασύστολα κάθε τι που δεν συμφωνεί με την δική μας πίστη?
Παρωπίδες καλέ μου,και βαμβάκι στα αυτιά!!!!
και...αίντε γαιδαράκο ντεεε..όπου τους κατευθύνουν πάνε.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μετρον
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 00:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μετρον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>> Καταρχήν να σας ξεκαθαρίσω ότι είμαι άθρησκος, άθεος, άπιστος, Θωμάς, αυτόνομος η όπως αλλιώς θέλετε πείτε το.

Εαν ησουν και Παοκτσης θα μιλουσαμε πλεον για το τελειο ον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 00:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ή για ακόμα έναν Ελεύθερο

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 01:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ περιμένω ακόμα τον Μανόλη η κάποιον αντιπρόσωπο τους να έρθει να μου εξηγήσει, να δω αν θα βρει κάποια δικαιολογία που θα στέκει.

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 03:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε _ ,

η απάντηση στο ερώτημα που θέτεις είναι απλή.

Όταν εγώ είμαι καλά, βλέπω και νοιώθω ότι στο δρόμο που βρίσκομαι βλέπω "φως", τότε θέλω και άλλα άτομα που αγαπάω και που νοιάζομαι γι'αυτά, να μην τυρανιστούν όπως εγώ τυρανιόμουνα μέχρι να μπω σ'αυτό το δρόμο.

Φαντάσου ότι ο Θεός είναι ένα σημείο. Και γύρω γύρω κυκλικά είναι οι άνθρωποι.

Όσο περισσότερο πλησιάζει ο καθένας μας στο κέντρο, τόσο πλησιάζουμε και μεταξύ μας.

Το να είσαι σε πορεία που πλησιάζει προς το κέντρο είναι "δρόμος".

Κανενός ο δρόμος δεν τέμνεται με του άλλου.

Ο δρόμος μας είναι προσωπικός και μοναδικός.

Απ'την άλλη υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν μπεί σ'αυτή τη διαδικασία.

Για όσους έχουν μπεί σε αυτή τη διαδικασία, αυτοί που δεν έχουν μπεί είναι σαν "ελεύθερα ηλεκτρόνια" που κινούνται χωρίς ουσία.

Αν λοιπόν μας ενδιαφέρει γι'αυτούς να βρούν και αυτοί το δρόμο τους, τότε οφείλουμε να τους βοηθήσουμε.

Να στο πώ και αλλιώς για να το καταλάβεις καλύτερα.

Στη ζωή μου έχω κάνει πολλά λάθη. Μερικά από αυτά τεράστια. Μερικά, ολέθρια. Μακάρι όταν ήταν να κάνω αυτά τα λάθη, να βρισκόταν κάποιος και να μου έλεγε ... πρόσεχε .. αυτό δεν είναι έτσι ... είναι αλλιώς και να μου τό'δειχνε πριν τα κάνω.

Κατά τα άλλα, ο καθένας είναι ελεύθερος απόλυτα να ζεί όπως αυτός θέλει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

momy
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 06:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους momy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν εγώ είμαι καλά, βλέπω και νοιώθω ότι στο δρόμο που βρίσκομαι βλέπω "φως", τότε θέλω και άλλα άτομα που αγαπάω και που νοιάζομαι γι'αυτά, να μην τυρανιστούν όπως εγώ τυρανιόμουνα μέχρι να μπω σ'αυτό το δρόμο.


poet,

είναι δυνατό να πιστεύεις τέτοια παραμύθια...;;;

Ο άνθρωπος είναι εγωιστής. Όταν έχει κάτι καλό συνήθως δεν το μοιράζεται με κανέναν, το πολύ με τον συντροφό του, γιατί μέσω αυτού θα γίνει πιο ευτυχισμένος. Κατά βάση δηλαδή και αυτό είναι εγωιστικό.

Όσον αφορά τον υπόλοιπο συλλογισμό σου, μου θυμίζει πιο πολύ καταβόθρα που σε ρουφάει όσο πιο πολύ την πλησιάζεις.

Όλες οι θρησκείες υπάρχουν για να καλύπτουν βιοποριστικές ανάγκες των ιερατείων τους. Στην αναζήτηση της πελατείας τους επινόησαν διάφορους τρόπους προσέλκησης των πελατών στο μαγαζί τους. Πρώτα ήταν ο φόβος της θεϊκής οργής και αργότερα ο χριστιανισμός "ανακάλυψε" την "αγάπη", τόση αγάπη που κοντεύει να σε πνίξει...βλέπε καταβόθρα :)

Για να συμπληρώσω τον "Ελεύθερος" η εκκλησία είναι ο μεγαλύτερος φοροφυγάς, γιατί μη μου πεί κανένας ότι έχει πληρώσει φόρους για τα 3.000.000.000 € που εισέπραξε. Και ποιο είναι το κωμικοτραγικό; Ότι οι παπάδες πληρώνονται από το δημόσιο, δηλαδή από τους φόρους που πληρώνουμε εμείς.
Θα μου πείτε "μα η εκκλησία προσφέρει κοινωφελές έργο". Η εκκλησία το λέει αυτό, εγώ βλέπω μόνο χοντρούς ρασοφόρους που ζούν μεσ΄τη χλιδή.

Άντε...ξύπνα κόσμε, ξύπνα !!!

momy


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 10:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mome

πρωτού να ποστάρεις μηνύματα και να μιλάς για παραμύθια, που εκτός των άλλων είναι προσβλητικό, καθ'όσον κανένας άνθρωπος δεν νομίζω πως πιστεύει σε παραμύθια, θα ήταν καλύτερο να διαβάζεις τα μηνύματα μιά δεύτερη φορά μήπως δεν κατάλαβες τι έλεγε ή μήπως κατάλαβες κάτι διαφορετικό.

Πρέπει να μάθουμε να ξεπερνάμε τη λογική μας, την ορθολογική μας.

Η πλάνη αυτού του κόσμου είναι ότι περιοριζόμαστε στον ορθλογισμό των αισθήσεων μας.

Η αλήθεια του κόσμου, του πραγματικού κόσμου είναι ότι δεν υπάρχει σχέση αιτίου και αιτιατού. Δεν υπάρχει γιατί.

Δεν υπάρχει γιατί ο Θεός ενώ είναι Ένας, είναι Μονάδα είναι Τριάδα.

Δεν υπάρχει γιατί ο Χριστός ενανθρωπίστηκε.

Δεν υπάρχει γιατί στη Θεία Λειτουργία τρώμε και πίνουμε Σώμα και Αίμα Χριστού.

Η λογική είναι μιά γήϊνη λειτουργία. Η λογική δεν είναι λειτουργία της ψυχής. Είναι λειτουργία του σώματος.

Το σώμα σαν ύλη, λειτουργώντας μέσα σε φυσικούς και σε πνευματικούς νόμους και λειτουργίες πως είναι δυνατό να καταλάβει την "ακατάληπτη" θεότητα;

Σε αυτό το ερώτημα, ο άνθρωπος που ψάχνεται και αρχίζει να καταλαβαίνει το μέσα του και βρίσκεται σε πορεία αναζήτησης, και αρχίζει να διαλευκαίνει μία μία βαθύτατες πτυχές του "Είναι" τί μπορεί να πεί σε ανθρώπους που δεν έχουν μπεί σε αυτή τη διαδικασία;

Πώς μπορεί να μεταφέρει αυτό που ο ίδιος βιώνει και καταλαβαίνει και γνωρίζει ότι είναι αλήθεια σε άλλους που κάν δεν γνωρίζουν ή δεν έχουν αισθανθεί αυτή την ύπαρξη της ψυχής τους;

Μάλιστα, πως μπορεί να μεταφέρει αυτό το μέρος του "Είναι" μέσω του λόγου, ο οποίος λόγος είναι περιορισμένος μέσα στην κτιστότητα των αισθήσεων;

Πώς μπορείς λοιπόν με "κτιστά" λόγια να μιλήσεις για άκτιστα;

Παραμύθια λοιπόν;

Μην κάνουμε το λάθος να περιορίσουμε τον εαυτό μας μόνο μέσα στον κόσμο των αισθήσεων.

Πετάμε τη ζωή μας και είναι κρίμα, γιατί είμαστε κατασκευασμένοι να ζούμε αιώνια και μάλιστα σε πλήρη κοινωνία με το "Είναι".

quote:

Ο άνθρωπος είναι εγωιστής. Όταν έχει κάτι καλό συνήθως δεν το μοιράζεται με κανέναν, το πολύ με τον συντροφό του, γιατί μέσω αυτού θα γίνει πιο ευτυχισμένος. Κατά βάση δηλαδή και αυτό είναι εγωιστικό.


Εδώ τσουβάλιασες όλη την ανθρωπότητα σαν ένα σακί πατάτες.

Αγνοείς βασικά πράγματα προσωπικότητας του ανθρώπου που θέλει πάρα πάρα πολύ χρόνο και κόπο και το δίκτυο δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να τα μάθει κάποιος.

Πάντως, φιλική προτροπή είναι αυτή, σταμάτα να μιλάς και άρχισε να ζείς.

Αν είναι να βλέπουμε τους ανθρώπους μόνο συμφέρον ποιός ο λόγος της ύπαρξης μας;

Δηλαδή, τόσοι Φιλόσοφοι, Επιστήμονες, Ακτιβιστές, Ασκητές και τόσοι και τόσοι άλλοι που υπηρέτησαν και υπηρετούν τον άνθρωπο πού τους βάζεις στη θεώρησή σου;

Ακόμα και αυτούς που πέθαναν για τα ιδανικά τους, για την αγάπη τους σε μιά πατρίδα, στους δικούς τους ανθρώπους, για να υπερασπιστούν τα σπίτια τους και τις οικογένειές τους, αλλά και το δικαίωμα στη ζωή και στην ελευθερία, δεν είναι άνθρωποι αυτοί; Τί είναι, στρεβλή ανάπτυξη ανθρώπου;

Διότι αυτοί δεν κοίταξαν το συμφέρον τους όπως εσύ το θέτεις.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις στο μήνυμά σου βρίθουν ανακρίβειας.

Ποιά 3.000.000.000 € λές; Τα 3 δις € είναι 1 τρίς δραχμές.

Μήπως αρέσκεσαι να πληκτρολογείς μηδενικά;

Περί εκκλησίας και κράτους δε και εκεί έχεις μαύρα μεσάνυχτα.

Το ίδιο το κράτος θέλει να χειραγωγεί την εκκλησία και να την κρατάει υπόδουλη μέσω του μισθολογίου των κληρικών.

Το ίδιο το κράτος το θέσπισε αυτό επειδή έβαλε χέρι στην εκκλησιαστική περιουσία, και εκχώρησε ως αντάλλαγμα τη μισθοδοσία των κληρικών.

Για μάθε λοιπόν το κράτος των αρματωλών και των κλεφτών πόση από την εκκλησιαστική περιουσία έχει κατά καιρούς αρπάξει και μετά έλα αν θες να το συζητήσουμε, γιατί και εγώ τις ίδιες ευαισθησίες έχω στους κλέφτες, μόνο που αυτούς τους κλέφτες τους ψάχνεις σε λάθος μεριά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 10:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλά τα είπε ο ποετ. Επίσης δεν μπορούμε εμείς οι χριστιανοί να ακούμε κατηγορίες για την πίστη μας και να μην απαντάμε. Ας κάνει ο καθένας ήσυχα τη δουλεια του και δε θα κατηγορήσουμε ποτέ κανένα. Ακόμη κι αν έχει τον ήλιο και το σεισμό για θεούς... Αλλά μη ζητάτε να φιμωθούμε κιόλας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 10:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περί εκκλησίας και κράτους δε και εκεί έχεις μαύρα μεσάνυχτα.

Το ίδιο το κράτος θέλει να χειραγωγεί την εκκλησία και να την κρατάει υπόδουλη μέσω του μισθολογίου των κληρικών.

Το ίδιο το κράτος το θέσπισε αυτό επειδή έβαλε χέρι στην εκκλησιαστική περιουσία, και εκχώρησε ως αντάλλαγμα τη μισθοδοσία των κληρικών


Εδω γελανε και οι πετρες.
Δηλαδη το κρατος χαλιναγωγει την Εκκλησια?
Τοτε πως γινεται ο Χριστοδουλος να κατεβαζει τον κοσμο στον δρομο και να βριζει το κρατος?

Εγω προτεινω οποιος θελει να αναγραφεται το Χ.Ο στην ταυτοτητα του να ειναι και αυτος που θα του κρατανε ενα μερος του μισθου του για να πληρωνεται το παπαπαδαριο και τοτε να σας δω αν θα δινετε τα ωραια σας λεφτα για τους ρασοφορους.
Τωρα καλα την εχετε καταβρει και πληρωνουμε ολοι μαζι τους μισθους τους.
Η Εκκλησιαστικη περουσια φιλε μου αν την ειχε το κρατος θα ειμασταν παγκοσμια δυναμη,μιλαμε για τρις €.
Εδω ο Βαρθολομαιος πηγε εναντια στους Αμερικανους και ανοιξε Εκκλησια στην Κουβα,αυτο σου λεει τιποτα?
Ποιος να πειραξει τον Βαρθολομαιο οταν πισω του κρυβονται τρις?

Και αμα η Εκκλησια θεωρει Μασονους ολους τους πολιτικους τοτε πως δεχεται λεφτα απο αυτους?
Οταν το Α.Ορος μιλαει για Ευρωπη των Σατανιστων πως δεχεται τις επιδοτησεις απο την Ευρωπαικη κεντρικη τραπεζα?

Οταν τα παιρνετε καλα ειναι,εκει κανετε μουγκα.

Ας ζητησει σημερα κι ολας ο Χριστοδουλος το διαχωρισμο κρατους-Εκκλησιας να τελιωνουμε.

Και μιας και λες οτι το κρατος βαζει χερι στα λεφτα της Εκκλησιας να σε ενημερωσω οτι ολα τα μοναστηρια εχουν φοροαπαλλαγη.
Αυτο το γνωριζεις?
Εγω το ξερω γιατι εχω και θεια ηγουμενη σε μεγαλο μοναστηρι και γνωριζω οτι ολα τα περουσιακα στοιχεια του μοναστηριου δεν φορολογουνται.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 12:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω τον λόγο που τους καίει τι κάνει η κάθε θρησκεία?


Φίλε _ (παύλα)...
...αν και δεν είμαι αντιπρόσωπος της εκκλησίας να σου πω ότι η ελευθερία μας φτάνει μέχρι εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου...

Αν αντιστρέψω όμως το ερώτημα...γιατί ασχολήστε μαζί μας, ποιούς προσπαθήτε να πείσετε, με τι συμφέρον και για ποιό σκοπό...τι θα μου πεις; Δηλαδή. Έχουμε μέσα στο forum κάποιους - πολύ γνωστούς πλέον - πολέμιους του χριστιανισμού. Γιατί; Τι τους ενοχλεί; Ασπάζοντε κάποια άλλη θρησκεία; Ποιά;

Γιατί δεν το βλέπεις αυτό εσύ που δεν "ανήκεις" πουθενά; Την γνώμη του Μανόλη την είδες; Γιατί δεν μας λες εσύ τι θέλεις εδωμέσα; Θίξαμε κάτι που δεν έπρεπε; Μήπως είσαι εσύ ο "ρατσιστής" που θέλεις να κρίνεις αυτά που πιστεύουμε;

Για να κλείσω να πω ότι προσωπικά δεν με νοιάζει και στα λάχανα να πιστεύει κανείς. Με νοιάζει όμως αυτός που πιστεύει στα λάχανα να ποτίζει τον δικό του κήπο και να μην ασχολήται με τον δικό μου!

Αν είσαι εδώ για να διατυπώσεις μία θέση ή θεωρία ευχαρίστως να την ακούσουμε...αν όμως θες να μας πεις "τι ηλίθιοι που είστε"...στον κήπο σου γρήγορα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 12:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ πάντως δεν είσαι μόνο άθεος ,άπιστος Θωμάς , άθρησκος και Παοκτζής. Είσαι και ακατανόμαστος. Μα είναι ψευδώνυμο αυτό?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 15:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να κλείσω να πω ότι προσωπικά δεν με νοιάζει και στα λάχανα να πιστεύει κανείς. Με νοιάζει όμως αυτός που πιστεύει στα λάχανα να ποτίζει τον δικό του κήπο και να μην ασχολήται με τον δικό μου!

hrismig,
στο σπίτι του κρεμμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί. Εσείς γιατί δεν ποτίζετε τον δικό σας τον κήπο μόνο δηλαδή και απαιτάτε να ποτίζετε και το δικό μας; Πίστευε όπου θέλεις φίλε. Αλλά μην έχεις την απαίτηση να πληρώνω εγώ ο φορολογούμενος το ιερατείο σου. Και μην έχεις την απαίτηση 3 000 000 000 ευρώ να τα παίρνεις αφορολόγητα, τη στιγμή που και η τελευταία εργάτρια με τον ελάχιστο μισθό φορολογείται. Και μη μου πεις ότι αυτή δεν κάνει φιλανθρωπικό έργο. Ποιός καλόγυρος ξεσκάτισε μωρά, ξενύκτισε στο πλάι τους όταν ήταν άρρωστα. Ποιός απ' αυτούς θυσίασε έστω και κάτι τις για τους φτωχούς ανθρώπους και προ πάντων για παιδιά; Φίλε μου η ΜΑΝΑ φορολογείται αλλά ο καλόγυρος όχι. Ντροπή πια!
Δεν φορολογούνται! Δεν δουλεύουν! Και όμως τους πληρώνουμε! Γιατί; Για να μας δείξουν το δρόμο για το . . . κέντρο λέει ο poet Κατάλαβα ποιό κέντρο εννοεί. Τα 3 δισ. ευρώ τα αφορολόγητα.

Tyanea συγχαρητήρια! Τα είπες όπως πρέπει φίλε μου. Η "αγάπη" της ορθόδοξης εταιρείας είναι τα 3 δισ ευρώ αφορολόγητα και καταβλητέα εκ νέου κάθε 70 χρόνια. Και ούτω καθ' εξής έως τους αιώνας των αιώνων.

Ακούστε τι λέει ο poet. Το κράτος πληρώνει τους παπάδες για να τους χειραγωγεί! Εδώ πάει η παροιμία που λέει: Κτυπάγαν τον παπά με τα πρόσφορα κι' αυτός φώναζε -θεέ μου κόψε την οργή σου- Ε τότε μην τα παίρνετε βρε poet. Δύσκολο είναι;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός;

Edited by - Ελεύθερος on 30/01/2004 00:48:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 16:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν αντιστρέψω όμως το ερώτημα...γιατί ασχολήστε μαζί μας, ποιούς προσπαθήτε να πείσετε, με τι συμφέρον και για ποιό σκοπό...τι θα μου πεις; Δηλαδή. Έχουμε μέσα στο forum κάποιους - πολύ γνωστούς πλέον - πολέμιους του χριστιανισμού. Γιατί; Τι τους ενοχλεί; Ασπάζοντε κάποια άλλη θρησκεία; Ποιά;



Ακριβώς αυτό!
το θέμα μιλάει γενικά για αλλόθρησκους κι έτσι το είδα από την αρχή.
Δεν ξέρω πως έγινε και στράφηκε αποκλειστικά σε μια θρησκεία.
quote:
Για να κλείσω να πω ότι προσωπικά δεν με νοιάζει και στα λάχανα να πιστεύει κανείς. Με νοιάζει όμως αυτός που πιστεύει στα λάχανα να ποτίζει τον δικό του κήπο και να μην ασχολήται με τον δικό μου!



Μ'αυτό σαν σκέψη ξεκίνησα να γράψω σε αυτό το θέμα.
Σέβομαι αυτό που πιστεύει ο άλλος και πιστεύω πως είναι μεγαλείο ψυχής
να μπορείς να σέβεσαι και να ακους με ορθάνοιχτα αυτιά ακόμα και αυτό που φαίνεται ακραίο στα μάτια σου.
quote:
Ποιός καλόγυρος ξεσκάτισε μωρά, ξενύκτισε στο πλάι τους όταν ήταν άρρωστα. Ποιός απ' αυτούς θυσίασε έστω και κάτι τις για τους φτωχούς ανθρώπους και προ πάντων για παιδιά;

Γύρνα πίσω στην ιστορία και θα δεις.
Μη γενικεύεις.
Κάποιοι δεν το κάνουν κάποιοι άλλοι όμως το κάνουν.
Πολλοί άστεγοι βρίσκουν καθημερινά καταφύγιο και ένα πιάτο φαί.
Το κράτος τί κάνει γι αυτούς?
Για τους φόρους που πληρώνουμε σε αυτό το κράτος γιατί δεν λες τίποτα?
Έστω κι ένας καλόγηρος να περίθαλψε ένα παιδί,είναι έργο.
Απευθύνθηκες ποτέ σε ιερέα ζήτησες βοήθεια και δεν πήρες?
Τις προάλλες περιμάζεψα από το δρόμο ένα παιδάκι.
Σε πληροφορώ πως ούτε στο δήμο ούτε σε άλλη υπηρεσία βρήκα άκρη.
Κοντεψα μάλιστα να βρω και τον μπελά μου.
Στην περιοχή μου υπάρχει ένα μοναστήρι.
Αφού αγανάκτησα,κουράστηκα, λυπήθηκα και έκλαψα, το πήγα εκεί.
Το κράτησαν κάποιες μέρες,στο τμήμα που έχουν παιδοψυχολόγο.
Έψαξαν και βρήκαν ότι το έσκασε από το σπίτι του.
Έκαναν έρευνες για το αν το σπίτι του είναι ιδανικό για να ξαναγυρίσει.
Δεν το γενικεύω!
Μπορεί να είναι και η εξαίρεση.
Αλλά μια εξαίρεση μεγαλειώδης και με αγάπη προς τον άνθρωπο.
Η δική μου ανάγκη να το γράψω,προέκυψε από τη γενίκευση.
quote:
Ποιός απ' αυτούς θυσίασε έστω και κάτι τις

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 16:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδω γελανε και οι πετρες.
Δηλαδη το κρατος χαλιναγωγει την Εκκλησια?

Ηλίου φαεινότερον. Εκτός αν δεν βλέπεις ούτε τον ήλιο.

Από την άλλη, υπάρχουν πολλοί της εκκλησίας που αρέσκονται σε αυτό το ρόλο και τον προωθούν κι'όλας.

Δηλαδή το "εν τούτω νίκα" το είπε η εκκλησία;

Το "Έλλάς, Ελλήνων, Χριστιανών" το είπε η εκκλησία;

Το πατρίς, θρησκεία, οικογένεια, που είναι κάτι αντίστοιχο με τα παραπάνω σε πιό light μορφή το είπε η εκκλησία;

Και αν πεις ναί, τότε πές μου σε ποιά Γραφή ή σε ποιά Ιερά Παράδοση τα είπε αυτά η εκκλησία.

Η εκκλησία είναι το Άγιο Σώμα του Χριστού αποτελείται από τον ίδιο το Χριστό, την Παναγία, τους Αγίους, τις ασώματες δυνάμεις, Οσίους, Ομολογητές, ασκητές, εγκρατευτές, πιστοί και παν πνεύμα Αγίου εν πίστει τετελειωμένον (κεκοιμημένοι).

Αυτό λοιπόν που είναι η εκκλησία δεν γνωρίζει ούτε έθνη (πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη), ούτε κράτη (ουκ ένι Ιουδαίος, ουδέ Έλλην), ούτε φύλο (ουκ ενι άρσεν, ουδέ θήλυ), ούτε κοινωνική θέση (ου δούλος, ουδέ ελεύθερος).

Όλοι είμαστε ένα, εν πνεύματι Κυρίου (Πάντες γαρ ένα ώσιν).

Ο όρος Οικουμενικό Πατριαρχείο τι άλλο δηλώνει αν μη την καθολικότητα, την πλήρη αποδοχή, την απόρριψη της απόρριψης.

quote:
Τοτε πως γινεται ο Χριστοδουλος να κατεβαζει τον κοσμο στον δρομο και να βριζει το κρατος?

O Χριστόδουλος βρίζει το κράτος; Να το δώ και να μην το πιστέψω.

Κάθε άλλο φίλε μου tyaneas. Ο Χριστόδουλος, ο οποίος μου τη δίνει αφόρητα στα νεύρα, γλύφει το κράτος.

Κατα τη ταπεινή μου άποψη είναι από αυτούς που αρέσκονται στα γήινα προνόμια που παρέχει η θέση του, χωρίς να δείχνει ανάλογη προσοχή στα υπέρ-γεια.

Τέλος πάντων επειδή έχει και κάποια πράγματα που μου αρέσουν, νομίζω ότι αυτό το κάνει περισσότερο από αφέλεια και από απειρία, νομίζει ότι είναι ακόμη παιδάκι του κατηχητικού. Δεν έχω πειστεί ότι αυτό το κάνει για ίδιους λόγους.

quote:
Εγω προτεινω οποιος θελει να αναγραφεται το Χ.Ο στην ταυτοτητα του να ειναι και αυτος που θα του κρατανε ενα μερος του μισθου του για να πληρωνεται το παπαπαδαριο και τοτε να σας δω αν θα δινετε τα ωραια σας λεφτα για τους ρασοφορους.
Τωρα καλα την εχετε καταβρει και πληρωνουμε ολοι μαζι τους μισθους τους.

Μαζί σου. Πάντως σου γνωρίζω ότι η αυτονόμηση της μισθοδοσίας των κληρικών είναι και αίτημα των κληρικών.

quote:

Η Εκκλησιαστικη περουσια φιλε μου αν την ειχε το κρατος θα ειμασταν παγκοσμια δυναμη,μιλαμε για τρις €.

Η εκκλησιαστική περιουσία φίλε δεν είναι του κράτους, είναι της Ορθόδοξης Χριστιανικής Εκκλησίας.

Επειδή λοιπόν το κράτος περιλαμβάνει αθέους, Μουσουλμάνους και διαφόρων δογμάτων ανθρώπους, οφείλει να την αντιμετωπίζει όπως ακριβώς αντιμετωπίζει την περιουσία όλων των σωματείων αλλά και όλων των υπόλοιπων δογμάτων.

Αν εγώ έχω ακίνητη περιουσία και πεθάνω και την κληρονομήσει το κράτος, ενώ έκανα διαθήκη ή την πρόσφερα στην εκκλησία, με ποιό δικαίωμα το κράτος να διαχειριστεί την περιουσία μου όταν εγώ θέλω να την διαχειριστεί η εκκλησία; Δεν κατάλαβα;;;;;

Δεν φτάνει η μάσα που έχουν ρίξει τόσα χρόνια δεξιοί και πασόκοι αρματωλοί και κλέφτες στην περιουσία του κράτους, στην περιουσία μας τώρα θα μπούν και στις τσέπες μας δηλαδή;

quote:
Εδω ο Βαρθολομαιος πηγε εναντια στους Αμερικανους και ανοιξε Εκκλησια στην Κουβα,αυτο σου λεει τιποτα?
Ποιος να πειραξει τον Βαρθολομαιο οταν πισω του κρυβονται τρις?

Βέβαια και μου λέει. Πως ενώ εμείς είμαστε πολύ κοντά ή και μέσα στην εκκλησία, δεν καταλαβαίνουμε το μεγαλείο της, ενώ κάποιοι άλλοι, από χιλιάδες χιλιόμετρα, κάτι αρχίζουν να ψιλιάζονται.

quote:
Και αμα η Εκκλησια θεωρει Μασονους ολους τους πολιτικους τοτε πως δεχεται λεφτα απο αυτους?

Γιατί υπάρχουν και μασόνοι μες την εκκλησία, απλό.
quote:
Οταν το Α.Ορος μιλαει για Ευρωπη των Σατανιστων πως δεχεται τις επιδοτησεις απο την Ευρωπαικη κεντρικη τραπεζα?

Το Άγιον Όρος δεν μιλάει για Ευρώπη των Σατανιστών. Πού το είδες αυτό? Δεν μπορούμε να κατηγορούμε έτσι διασπείροντας απλή φημολογία.

Τις επιδοτήσεις τις παίρνει, καμμία αντίρρηση.

Θα σου πώ μόνο ένα νούμερο και θα μείνει και γραμμένο να το βλέπουν και αυτοί που θα διαβάζουν τα μηνύματα αργότερα.

Το 1986 Μοναστήρι στο οποίο πηγαίνω, και δεν είναι πλούσιο μοναστήρι, ξόδεψε μόνο για το τυρί των επισκεπτών 130 εκατομμύρια. Το 1986 !!!

Είναι πάρα πολύ εύκολο να λέμε νούμερα αφειδώς, για έλα λίγο από τη μέσα μεριά. Για τάϊσε και φιλοξένησε 15.000 επισκέπτες το χρόνο.

Και 100 καλογέρους, και ασκητήρια και βοήθα τον κόσμο έξω, όσους μπορείς;

Με τί πόρους; Με δισκοπότηρα; Είδες κάνα Μοναστήρι να πουλάει χρυσά δισκοπότηρα για να ζήσει;

Έχουν κειμήλια, έχουν. Τα διαφυλάσσουν. Δεν τα ξεπουλάνε. Αντίθετα τα συντηρούν. Πληρώνουν για να συντηρηθούν.

Ξέρεις ότι πριν μερικά χρόνια υπήρχαν Μοναστήρια που ήταν ολόκληρες πτέρυγες εγκαταλελειμένες, μισογκρεμισμένες, έτοιμες να πέσουν;

Το Ελληνικό κράτος πού ήταν;

Μόνο όταν ιδρύθηκε το ΚΕ.Δ.Α.Κ. (κέντρο διατήρησης Αγιορείτικης κληρονομιάς) άρχισαν να γίνονται κάποιες "συντονισμένες" προσπάθειες για αναστήλωση και συντήρηση των Μονών.

Επόμενο ήταν το Όρος να δεχτεί τις επιδοτήσεις από την Ευρώπη ως μιά ευκαιρία για αποκατάσταση. Εξ' άλλου όπως σε όλα τα Ευρωπαϊκά προγράμματα, αν γνωρίζεις, εκτός της επιδότησης, υπάρχει και ιδία συμμετοχή. Δηλαδή μόνο ένα μέρος της επένδυσης επιδοτείται, το άλλο καλύπτεται με δαπάνη της εκάστοτε Μονής.

quote:
Και μιας και λες οτι το κρατος βαζει χερι στα λεφτα της Εκκλησιας να σε ενημερωσω οτι ολα τα μοναστηρια εχουν φοροαπαλλαγη.
Αυτο το γνωριζεις?
Εγω το ξερω γιατι εχω και θεια ηγουμενη σε μεγαλο μοναστηρι και γνωριζω οτι ολα τα περουσιακα στοιχεια του μοναστηριου δεν φορολογουνται.

Εδώ υπάρχει άλλη μιά τεράστια πλάνη.
Τα μοναστήρια ως νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου ΔΕΝ απαλλάσονται από την φορολογία εισοδήματος. Κάθε άλλο, υποβάλλουν φορολογική δήλωση και φορολογούνται είτε με ποσοστό 10% είτε με 35% ανάλογα με τη φύση του εισοδήματός τους (αν είναι εισόδημα από ακίνητα ή από άλλες πηγές)

Επίσης, το 60% των εσόδων των κεριών είναι φόρος του Κράτους, τον οποίο καταβάλλει η εκάστοτε Μητρόπολη.

Στο σημείο αυτό να σου πώ ότι το κράτος δεν φορολογεί τα "κέρδη" που είναι οι πωλήσεις κεριών - τα κάθε είδους έξοδα που βαρύνουν τις εκκλησίες, αλλά τον τζίρο, τις πωλήσεις!!!!

Πού αλλού φορολογούνται οι πωλήσεις με τέτοιο συντελεστή ? Ποιός πληρώνει τέτοιο φόρο και δεν το ξέρω ωρέ ????

Ας αφήσει λοιπόν το κράτος ήσυχη την εκκλησία, ας μην φορολογεί τις εισφορές των πιστών (τα κεράκια), όπως ΔΕΝ φορολογούνται οι συνδρομές σε έναν αθλητικό σύνδεσμο ή σε μία οργάνωση, και ας βγάλει απ' το μισθολόγιο τους ιερείς.

Αλλά όχι όλα του κράτους. Και όποτε έχει ζόρια ή θέλει να λαϊκίσει, να βάζει χέρι στην εκκλησιαστική περιουσία. Ξεκάθαρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 16:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν φορολογούνται! Δεν δουλεύουν! Και όμως τους πληρώνουμε! Γιατί; Για να μας δείξουν το δρόμο για το . . . κέντρο λέει ο poet Κατάλαβα ποιό κέντρο εννοεί. Τα 3 δισ. ευρώ τα αφορολόγητα.

Ποιά είναι τα 3 δις € ρε παιδιά και δεν το ξέρω.

Και είμαι και μες την εκκλησία !!!

quote:

Ακούστε τι λέει ο poet. Το κράτος πληρώνει τους παπάδες για να τους χειραγωγεί! Εδώ πάει η παροιμία που λέει: Κτυπάγαν τον παπά με τα πρόσφορα κι' αυτός φώναζε -θεέ μου κόψε την οργή σου- Ε τότε μην τα παίρνετε βρε poet. Δύσκολο είναι;


Απάντησα ήδη παραπάνω. Το κράτος να σταματήσει να βάζει χέρι στην εκκλησία και στην περιουσία της, λες και πρόκειται για την τσέπη του, και ας βγάλει τους ιερείς από το μισθολόγιο.

Αυτό είναι και αίτημα των ιερέων. Και αν δεν το γνωρίζεις και απλά αμπελοφιλοσοφείς, ρώτα να μάθεις και μετά εξαπολύεις μύδρους (τούβλα κατα το λαϊκώτερον)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 17:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πίστευα στον Θεό, αλλά με συγχύζει το πλήθος των μεσιτών.
Ε. Ιβανίτσκι


quote:
Φαντάσου ότι ο Θεός είναι ένα σημείο. Και γύρω γύρω κυκλικά είναι οι άνθρωποι.

Όσο περισσότερο πλησιάζει ο καθένας μας στο κέντρο, τόσο πλησιάζουμε και μεταξύ μας.

Το να είσαι σε πορεία που πλησιάζει προς το κέντρο είναι "δρόμος".

Κανενός ο δρόμος δεν τέμνεται με του άλλου.

Ο δρόμος μας είναι προσωπικός και μοναδικός.

Απ'την άλλη υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν μπεί σ'αυτή τη διαδικασία.

Για όσους έχουν μπεί σε αυτή τη διαδικασία, αυτοί που δεν έχουν μπεί είναι σαν "ελεύθερα ηλεκτρόνια" που κινούνται χωρίς ουσία.

Αν λοιπόν μας ενδιαφέρει γι'αυτούς να βρούν και αυτοί το δρόμο τους, τότε οφείλουμε να τους βοηθήσουμε.



Πόετ πολύ εύστοχες οι σκέψεις σου αλλά υπερβολικά ρομαντικές. Οι θρησκείες το ακριβώς αντίθετο έχουν επιτύχει, η ιστορία είναι ο αδιάψευστος μάρτυρας για αυτό. Τα μεγαλύτερα εγκλήματα έγιναν και γίνονται στο όνομα της θρησκείας. Στον αντίποδα βέβαια

Μόνο ο ενάρετος άνθρωπος έχει το δικαίωμα να είναι αθεϊστής.

Διότι εάν ο άνθρωπος δεν φοβάται ή δεν ελπίζει σε κάτι γίνεται ακόμη περισσότερο αδίστακτος…


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 17:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εεεε, που πάτε ξεφεύγουμε σε θέματα οικονομίας και πολιτικής.

Poet:

quote:
η απάντηση στο ερώτημα που θέτεις είναι απλή.

Όταν εγώ είμαι καλά, βλέπω και νοιώθω ότι στο δρόμο που βρίσκομαι βλέπω "φως", τότε θέλω και άλλα άτομα που αγαπάω και που νοιάζομαι γι'αυτά, να μην τυρανιστούν όπως εγώ τυρανιόμουνα μέχρι να μπω σ'αυτό το δρόμο.


Στο παραπάνω μήνυμα μου λες ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν πάρει λάθος δρόμο και κάποιοι προσπαθούν αν τους βάλουν στον σωστό επειδή νοιάζονται.

Πως θέλετε να τους βάλετε στον σωστό δρόμο? Αποκαλώντας τους δολοφόνους, κανίβαλους και όλα τα συναφή?

Και που ξέρεις εσύ ότι ο ΔΙΚΟΣ σου δρόμος που φαίνεται σωστός για ΕΣΕΝΑ μόνο, μπορεί να είναι ο ίδιος σωστός δρόμος για τους άλλους?

Αν μιλάγαμε για χρήση ναρκωτικών ουσιών θα συμφωνούσα, αφού είναι λάθος και οδηγεί στην καταστροφή,

Αλλά εδώ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ για κανένα είδος παρανομίας η αυτοκαταστροφής, δεν μπορείς να ξέρεις εσύ πιο είναι το σωστό και πιο το λάθος για τον άλλον μιλάμε για θρησκείες και ιδεολογίες, πράγματα τα οποία ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΑ ΙΔΙΑ!

Αυτό που κάνετε λέγεται προσηλυτισμός, συνηθίζετε να το πετάτε σε βουδιστές σατανιστές, παγανιστές, ότι και καλά δήθεν όλοι αυτοί προσηλυτίζουν, ενώ ποτέ δεν έχω δει προσωπικά ΚΑΝΕΝΑΝ από αυτούς να προσπαθεί να με βάλει στον σωστό δρόμο, αλλά μόνο εσάς, που σας έχουν φανατίσει ότι υπάρχει ΜΟΝΟ ένας δρόμος για όλους, πράγμα το οποίο δεν γίνεται, όπως δεν μας εκφράζει όλους η ίδια μουσική ΔΕΝ μας εκφράζει όλους η ίδια θρησκεία.

Αν αγαπάς τους συνανθρώπους σου όπως λες, άσε τους να κάνουν αυτό που τους κάνει ευτυχισμένους πραγματικά.


MANAG:

Τώρα όσο αφορά για αυτούς τους αλλόθρησκους που βάλλουν προς την θρησκεία σας να τους απαντάτε τεκμηριωμένα, δεν λέω να κλίνετε το στόμα σας και να τα δέχεστε, αλλά όχι και όχι του στυλ (αυτοί είναι δολοφόνοι και η θέση τους είναι στην φυλακή, και πρέπει να έρθουν στον σωστό δρόμο να σωθούν κτλ κτλ)

επαναλαμβάνω, εάν όλοι αυτοί κάνουν έστω μια παρανομία για αυτό υπάρχει η αστυνομία. Και αν δεν ήταν στον σωστό δρόμο, δεν νομίζω να καθόντουσαν εκεί, έτσι όπως βλέπεις φως και σου αρέσει εκεί που είσαι εσύ, το ίδιο ισχύει και για τους άλλους εκεί που είναι, αλλιώς δεν θα ήταν. ούτε βρίσκονται σε πλάνες, ούτε τους έφαγε ο κερατουκλης.

alexeyev1970


quote:

Εσύ πάντως δεν είσαι μόνο άθεος ,άπιστος Θωμάς , άθρησκος και Παοκτζής. Είσαι και ακατανόμαστος. Μα είναι ψευδώνυμο αυτό?

Κάτσε κάτσε, δεν πρόλαβα να μιλήσω και με βγάλατε, πασοκτζή, παοκτζή, κτλ να ξεκαθαρίσω, είμαι μόνο άθρησκος, Θωμάς κτλ αλλά όχι παοκτζής και πασοκτζής. Ακατονόμαστος δεν είμαι,

Λέγομε Παύλος, και επειδή είμαι κοντός με φωνάζουν κάτω Παύλος.

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 18:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τους απαντάω τεκμηριωμένα εκθέτοντάς τους.
Έτσι, θα είναι περισσότερο προσεκτικοί την άλλη φορά που θα προσπαθήσουν με ασάφειες, συκοφαντίες και παρερμηνείες να κατηγορήσουν το Χριστό και την Ορθοδοξία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 20:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MANAG,

αν νομίζεις ότι....."απαντάς τεκμηριωμένα" αραδιάζοντας τις αοριστολογίες και τις αθλιότητες του Απολογητή, ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ!!

Αυτά που αραδιάζεις φίλτατε ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ! Κάνε μας την χάρη λοιπόν, δέν απευθύνεσαι ούτε σε κανένα κατηχητικό αλλά ούτε και σε κανένα μοναστήρι!

Συμπέρασμα: ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 02:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιά είναι τα 3 δις € ρε παιδιά και δεν το ξέρω.

poet,
Είναι τα έσοδα που έχει η "εκκλησία" από τις βαφτίσεις, γάμους, κουμπαρλίκια, γιορτές, κηδείες, μνημόσυνα κλπ από τον κάθε έναν Έλληνα ξεχωριστά. Πώς δεν τα γνωρίζεις;
Και δεν συμπεριέλαβα ακόμα τούτο. Το ξέρεις ότι όταν γεννήσει μια γυναίκα και αποσαραντώσει, πρέπει να πάει στην εκκλησιά να της ψάλλει κάτι ο παπάς; Τί της ψάλλει δεν ξέρω. Εκείνο που ξέρω σίγουρα όμως είναι ότι δεν την αφήνει να μπεί μέσα. Την κρατάει έξω από την πόρτα. Και φυσικά η γυναίκα πληρώνει και κάποιο αντίτιμο.
Αλλά αφού φαίνεσαι συζητήσιμος και είσαι και μέσα στην "εκκλησία", πεσ' μας εσύ επίσημα. Ποιό το αντίτιμο για γάμο, βάφτιση, κουμπαρλίκι, ονομαστική γιορτή, κηδεία, μνημόσυνο. Επίσης και κάποια άλλα όπως αγιασμό σπιτιών, μαγαζιών, κοινωνία ετοιμοθανάτων κλπ.

Είναι πολλά τα έσοδα poet. Τα ανάφερα μόνο και μόνο ως απάντηση στην ερώτηση: Γιατί η ορθόδοξη εκκλησία αντιδρά με τόση σφοδρότητα εναντίον μιας πιθανής αναγέννησης της αρχαίας θρησκείας; Θεωρώ ότι η απάντηση είναι ολοφάνερη. Για να μην αρχίσει να μοιράζεται με άλλους όλο αυτό το εισόδημα. Απλό.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 03:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
poet,
Είναι τα έσοδα που έχει η "εκκλησία" από τις βαφτίσεις, γάμους, κουμπαρλίκια, γιορτές, κηδείες, μνημόσυνα κλπ από τον κάθε έναν Έλληνα ξεχωριστά. Πώς δεν τα γνωρίζεις;

Ωραία, λοιπον να τα πιάσουμε ένα ένα.
1. Οι βαφτίσεις γίνονται δωρεάν.
2. Στους γάμους πληρώνεις.
3. Τα κουμπαριλίκια είναι ρητορικός πλεονασμός, συμπεριλαμβάνονται είτε στις βαφτίσεις είτε στους γάμους.
4. Γιορτές της εκκλησίας είναι οι πανηγύρεις που γίνονται δωρεάν γιατί γιόρτάζει η εκκλησία.
5. Οι κηδείες είναι δωρεάν.
6. Τα μνημόσυνα είναι δωρεάν. Εκτός αν ενοικιαστεί η αίθουσα τελετών της ενορίας οπότε πληρώνεται κάτι συμβολικά ως ενοίκιο, για κάλυψη των εξόδων καφέδες, κονιάκ κλπ.

Επομένως, για όλα τα παραπάνω για το μόνο που πληρώνει κάποιος είναι ο γάμος.

Ας πιάσουμε όμως τον γάμο.
Για το γάμο δεν πληρώνεται ο Παπάς. Ο Παπάς είναι δωρεάν.
Πληρώνονται ελάχιστότατα ποσά, δεν ξέρω ακριβώς, όταν παντρεύτηκα εγώ πλήρωσα 11.000 δρχ. για τα ρεύματα της εκκλησίας και τον νεωκόρο.

Κατά τα λοιπά, πως μαζεύονται τα 3 δις Ευρώ ... δεν το κατάλαβα.

quote:
Και δεν συμπεριέλαβα ακόμα τούτο. Το ξέρεις ότι όταν γεννήσει μια γυναίκα και αποσαραντώσει, πρέπει να πάει στην εκκλησιά να της ψάλλει κάτι ο παπάς; Τί της ψάλλει δεν ξέρω. Εκείνο που ξέρω σίγουρα όμως είναι ότι δεν την αφήνει να μπεί μέσα. Την κρατάει έξω από την πόρτα. Και φυσικά η γυναίκα πληρώνει και κάποιο αντίτιμο.

Βρε ελεύθερε, δεν ξέρεις τί της ψάλλει και γνωρίζεις ότι η γυναίκα πληρώνει;

Που τις μαθαίνεις παιδί μου αυτές τις πληροφορίες;

Γιατί οι πηγές σου δεν είναι σωστές.

Κατ'αρχάς να διορθώσουμε το "της ψέλνει" είναι της "διαβάζει" μιά ευχή για το σαραντισμό.

Δεύτερο. Καμμία ευχή στην εκκλησία δεν διαβάζεται επί πληρωμή.

Τώρα, για ολα αυτά υπάρχουν παπάδες που παίρνουν χρήματα, αυτά που τους δίνει οικειοθελώς ο κόσμος ή ακόμα γιατί έτσι συνηθίζεται να δίνουν όλοι χρήματα σε έναν παπά που ας πούμε κάνει έναν αγιασμό.

Κανονικά οι παπάδες δεν πρέπει να παίρνουν λεφτά ακόμα και άν τους προσφέρονται. Αρκετοί όμως το συνηθίζουν να παίρνουν.

Αυτό βέβαια για μένα είναι επιλήψιμο.

Εγώ δεν δίνω λεφτά πάντως σε κανέναν Παπά ... και κανονικά κανένας δεν έπρεπε να δίνει. Είναι υποχρεώση τους ότι κάνουν, να το κάνουν δωρεάν.

quote:
Γιατί η ορθόδοξη εκκλησία αντιδρά με τόση σφοδρότητα εναντίον μιας πιθανής αναγέννησης της αρχαίας θρησκείας; Θεωρώ ότι η απάντηση είναι ολοφάνερη. Για να μην αρχίσει να μοιράζεται με άλλους όλο αυτό το εισόδημα. Απλό.

Αντιδρά η Ορθόδοξη εκκλησία στο ενδεχόμενο αναγέννησης της αρχαίας θρησκείας;

Πρώτα από όλα, εγώ νομίζω ότι η Ορθοδοξία δεν έχει τίποτα να φοβηθεί και σε τίποτα να συγκριθεί με καμμία θρησκεία, πολλώ δε με την Αρχαία Ελληνική.

Η Ορθοδοξία ως κοσμοθεωρία κατήργησε τα είδωλα, διότι το σκότος δεν μπορεί να σταθεί δίπλα στο φώς, φωτίζεται και παύει να είναι σκότος.

Η ειδωλολατρία έπαψε να υπάρχει με την έλευση του Χριστού, του μοναδικού Φωτός του αληθινού.

Απλά η εκκλησία ως μητέρα, ως τεράστια αγκαλιά, θλίβεται όταν ο άνθρωπος ταλανίζεται και ταλαντεύεται χωρίς να μπορεί ή να θέλει να έλθει προς το φώς.

Η εκκλησία προσεύχεται και εύχεται γι'αυτούς τους ανθρώπους, η εκκλησία γι'αυτούς υπάρχει, "ου γαρ ήλθα καλέσαι δικαίους, αλλά αμαρτωλούς εις μετάνοια".

Ευτυχώς η εκκλησία είναι και θα είναι πάντα εκεί, ως σώμα του πραγματικού "Έίναι", ως σώμα του "Ων" και του "Ην" και του "Ερχόμενου" δεν παύεται, δεν καταργείται, οι άνθρωποι χάνουν τη ζωή τους, το χρόνο τους, το μυαλό τους και την ψυχή τους.

Η εκκλησία ως μητέρα θλίβεται για αυτούς που δεν βρίσκουν το δρόμο τους, αλλά και προσεύχεται. Περιλαμβάνει και αυτούς που την φτύνουν και την αρνούνται και την μάχονται, εύχεται και παρακαλάει "υπερ πάσης ψυχής θλιβομένης και καταπονεμένης, ελέω Θεού και βοηθείας επιδεομένης" είτε είναι Χριστιανή αυτή η ψυχή είτε όχι.

Αλοίμονο, η εκκλησία δεν καταργείται με τις όποιες νοητικές δοξασίες, για την Ορθόδοξη Εκκλησία ήδη η Βασιλεία των Ουρανών άρχισε, αρχίζει σε κάθε Θεία Λειτουργία, και "η Βασιλεία αυτή ουκ έστι τέλος".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 03:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο παραπάνω μήνυμα μου λες ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν πάρει λάθος δρόμο και κάποιοι προσπαθούν αν τους βάλουν στον σωστό επειδή νοιάζονται

Παρερμηνεύεις το μήνυμά μου. Η θεώρησή σου έχει γνώση, η δική μου έχει καρδιά. Ξαναδιάβασέ το αλλιώς.
quote:
Πως θέλετε να τους βάλετε στον σωστό δρόμο? Αποκαλώντας τους δολοφόνους, κανίβαλους και όλα τα συναφή?

Εδώ τώρα με κούφανες τελείως. Τί εννοείς και πως σου ήρθε αυτό, δεν ξέρω.
quote:
Και που ξέρεις εσύ ότι ο ΔΙΚΟΣ σου δρόμος που φαίνεται σωστός για ΕΣΕΝΑ μόνο, μπορεί να είναι ο ίδιος σωστός δρόμος για τους άλλους?

Δρόμος είναι η πορεία προς το Θεό. Εδώ δεν υπάρχει σωστός ή λάθος.
Εδώ ή υπάρχει ή δεν υπάρχει. Από εκεί και μετά ο δρόμος είναι εντελώς υποκειμενικός για τον κάθε ένα.
Δεν τίθεται θέμα σωστού ή λάθος δρόμου.

quote:
Αν μιλάγαμε για χρήση ναρκωτικών ουσιών θα συμφωνούσα, αφού είναι λάθος και οδηγεί στην καταστροφή

Πολύ καλά τα λές.
Δεν χρειάζεται να πάρουμε ναρκωτικά για να μάθουμε που θα μας οδηγήσουν.
Δεν χρειάζεται να αυτοκτονήσουμε για να αποκτήσουμε άλλη μιά εμπειρία.
Ο άνθρωπος ευτυχώς διαθέτει το δυναμικό να αναπαράγει κάποιες καταστάσεις χωρίς να τις έχει βιώσει.
Το ίδιο ακριβώς γίνεται και εδώ με το Θεό.

[quote}Αλλά εδώ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ για κανένα είδος παρανομίας η αυτοκαταστροφής, δεν μπορείς να ξέρεις εσύ πιο είναι το σωστό και πιο το λάθος για τον άλλον μιλάμε για θρησκείες και ιδεολογίες, πράγματα τα οποία ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΑ ΙΔΙΑ!



Μα εδώ μιλάμε για τη μεγαλύτερη αυτοκαταστροφή.

Την στέρηση της δυνατότητας να ζούμε αιώνια.

quote:
Αυτό που κάνετε λέγεται προσηλυτισμός, συνηθίζετε να το πετάτε σε βουδιστές σατανιστές, παγανιστές, ότι και καλά δήθεν όλοι αυτοί προσηλυτίζουν, ενώ ποτέ δεν έχω δει προσωπικά ΚΑΝΕΝΑΝ από αυτούς να προσπαθεί να με βάλει στον σωστό δρόμο, αλλά μόνο εσάς, που σας έχουν φανατίσει ότι υπάρχει ΜΟΝΟ ένας δρόμος για όλους, πράγμα το οποίο δεν γίνεται, όπως δεν μας εκφράζει όλους η ίδια μουσική ΔΕΝ μας εκφράζει όλους η ίδια θρησκεία.

Να σου πώ ότι ήδη μίλησα και στο προηγούμενο μήνυμα για αυστηρώς προσωπικό δρόμο. Ότι ο προσωπικός μας δρόμος δεν τέμνεται με του άλλου. Τώρα πως λές εσύ ότι υποστηρίζουμε (πληθυντικός μάλιστα) ότι υπάρχει μόνο ένας δρόμος , δεν ξέρω.
quote:
Αν αγαπάς τους συνανθρώπους σου όπως λες, άσε τους να κάνουν αυτό που τους κάνει ευτυχισμένους πραγματικά[/quote]
Ωραίο αυτό που λες και με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο.
Θα σου το αντιστρέψω όμως λίγο, όταν θα πάψω να μιλάω σε κάποιον για το Θεό και στο Θεό για τον κάποιον, σημαίνει ότι έπαψα να αγαπάω και τον κάποιον και τον Θεό και εμένα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

momy
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 10:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους momy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρέ καλέ μου poet,

βλέπω ότι σε τσούζουν τα 3 δις €.

Απλά μαθηματικά...εγώ σαν άθεος και πολέμιος της εκκλησίας, έχω κάνει ένα κουμπαρλίκη (50.000 δρχ. τότε) και μια βάφτιση (100€), σύνολο 250€. Όντας 29 και ελεύθερος νομίζω ότι με περιμένουν ακόμα κάποια έξοδα, που στο σύνολο ξεπερνούν κατά πολύ τα 300€.
Λοιπόν, σημείωσε 3 δις και μην αντιδράς γιατί δε σε συμφέρει.

Λες,

"Δεύτερο. Καμμία ευχή στην εκκλησία δεν διαβάζεται επί πληρωμή.

Τώρα, για ολα αυτά υπάρχουν παπάδες που παίρνουν χρήματα, αυτά που τους δίνει οικειοθελώς ο κόσμος ή ακόμα γιατί έτσι συνηθίζεται να δίνουν όλοι χρήματα σε έναν παπά που ας πούμε κάνει έναν αγιασμό.

Κανονικά οι παπάδες δεν πρέπει να παίρνουν λεφτά ακόμα και άν τους προσφέρονται. Αρκετοί όμως το συνηθίζουν να παίρνουν.

Αυτό βέβαια για μένα είναι επιλήψιμο.

Εγώ δεν δίνω λεφτά πάντως σε κανέναν Παπά ... και κανονικά κανένας δεν έπρεπε να δίνει. Είναι υποχρεώση τους ότι κάνουν, να το κάνουν δωρεάν."

Τι να σχολιάσω ;;;
Όταν το 99% των παπάδων παίρνουν λεφτά για τις ευλογίες τους, τότε αυτά που λες δεν είναι τίποτα άλλο παρά υποκρισίες.

momy

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 10:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

παραπληροφορείς ΚΑΙ ΠΑΛΙ φίλτατε! Ποιός σου είπε εσένα δηλαδή ότι οι αρχαίοι Ελληνες λάτρευαν τα....αγάλματα? Ποιός σου είπε ότι ήτανε..."ειδωλολάτρες"?

Για δώσε μας σε παρακαλώ τα σχετικά εδάφια απο όπου προκύπτουνε θέσεις ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ περι του ισχυρισμού σου.

Αντί να ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ για την κατάντια την δική σας, που έπρεπε πρώτα να χυθούνε ποτάμια αίματος ώστε να αποφασίσεται εάν θα υπάρχουνε εικόνες ή όχι, εσύ μιλάς για.......Ελληνική ειδωλολατρία!!

Και κάτι ακόμα: αν θέλεις να νιώσεις ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΑ πέρνα απο καμιά Εκκλησιά, απο κανένα μοναστήρι, απο κανένα "τάμα αγίου" ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΑ ΛΕΜΕ

Η μήπως τα ΚΟΚΑΛΑ που παραχώνεται κάτω απο τις Εκκλησιές σας είναι τίποτα διαφορετικό???

Και αν θέλεις να ξέρεις και λίγο το ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΑΣ ΧΑΛΙ, τότε διάβασε ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τα παρακάτω ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΑ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΑΣ:

Σε δύο Γαλλικές πόλεις παλαιότερα, η Κλερμόν και η Σαλόν, επεδείκνυαν με άκρατη ιεροπρέπεια στους πιστούς από έναν…«άγιο ομφαλό» του Ιησού! Ο τρίτος (κομμένος στα δύο…) φυλάσσεται ΑΚΟΜΗ στον καθεδρικό ναό της Ρώμης Λατεράν το ένα κομμάτι, και στη Σάντα Μαρία ο άλλος!

Νομίζεις ότι ο παλιμπαιδισμός τελειώνει κάπου εδώ? Καημένε....

Στην Εκκλησία του Αγίου Παύλου της Ρώμης υπάρχουνε τα…«άγια σπάργανα» του Ιησού!! Μία ακόμη αλλαξιά (αμ τι νομίζετε με μία ήταν?) «διατηρείται» στον καθεδρικό ναό της πόλης ‘Ααχεν της Γερμανίας….

Κάποιοι άλλοι που…δεν πρόλαβαν την μοιρασιά (!) έπρεπε να «αρκεστούνε» ΜΕ ΑΧΥΡΑ! Και να που υπάρχουνε ορισμένες Εκκλησίες στην Λωραίνη όπως και στην Γένουα όπου οι παπάδες με κατάνυξη επιδεικνύουν τα….άχυρα που ξάπλωσαν το βρέφος Ιησού!!!

Όοοοομως, υπάρχουνε και άλλα πιο βαρυσήμαντα «αποδεικτικά στοιχεία»:
επειδή ο Ιησούς της περιγραφής ήτανε Εβραίος φυσικά και υπέστη την περιτομή. Αυτό το μικρό τεμάχιο του δέρματος λοιπόν που ενώνει την πόσθη με τη βάλανο έχει μοιραστεί σε….δεκαεπτά διαφορετικές Εκκλησίες ανά την Ευρώπη!! Είπατε τίποτα?

ΕΠΙΣΗΣ: ( κατάλογος των «αποδείξεων» έχει και συνέχεια)

Από το περίφημο θαύμα της Κανά υπάρχουνε 14 (!) στάμνες μοιρασμένες στην Ραβένα, στη Βενετία, Μπολώνια, Παρίσι, Πίζα κ.α.

Αφού όμως όλα μοιράστηκαν, κάποιοι απέμειναν με…ΤΡΙΧΕΣ! Ναι, ΤΡΙΧΕΣ! Στην Εκκλησία Ευαγγελισμός της Μόσχας φυλάσσονται…..ΤΡΙΧΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ!!!
Επίσης στον ίδιο ναό φυλάσσονται και σταγόνες αίμα από το τρυπημένο πλευρό Του…


Αφού τελείωσαν ΚΑΙ οι τρίχες (!) τότε άρχισαν….ΤΟ ΞΕΔΟΝΤΙΑΣΜΑ. Στο μοναστήρι του Αγίου Μπερνάρ φυλάσσεται ένα…«δόντι γάλακτος» του βρέφους!!!

Τρία ΚΟΥΜΠΙΑ από το…πέπλο της Παναγίας δωρήθηκαν το 1588 στον Τσάρο Θεόδωρο από τον Πατριάρχη Ιερεμία, καθώς και ένα…ακάνθινο στεφάνι!!!!
Σήμερα υπάρχουνε αγκάθια του στεφανιού σε περίπου 800 Εκκλησίες ανά τον κόσμο…….

Όμως το θέμα της ειδωλολατρίας το ξεκαθάρισε μία και καλή ο περίφημος «Πατέρας» του εβραιοχριστιανισμού Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός σε μια επιστολή που έστειλε σχετικά στον «Άγιο» Ιερώνυμο:
«Έχουμε ανάγκη από όσο το δυνατό περισσότερους μύθους για να μπορούμε να εντυπωσιάζουμε τον όχλο. Όσο λιγότερο καταλαβαίνει ο όχλος, τόσο πιο ενθουσιώδης γίνεται. Οι πατέρες και οι δάσκαλοι μας δεν έλεγαν πάντοτε τι σκέφτονταν, αλλά έλεγαν αυτό που τους υπαγόρευαν οι συνθήκες και οι ανάγκες».

Τα σχετικά «στοιχεία» που περιοδεύουν κατά καιρούς στις Ορθόδοξες Εκκλησίες είναι γνωστά και δεν νομίζω να χρειάζονται σχολιασμό. Δεν υστερούν σε τίποτα πάντως!

«Άγια σπάργανα» οι Δυτικοί? Τα δοχεία από τα δώρα των τριών μάγων οι Ορθόδοξοι!

«Άγιο ομφαλό» οι Δυτικοί? Το «Τίμιο ξύλο» οι Ορθόδοξοι!

Η στάμνα της Κανάν οι Δυτικοί? Η κουρδιστή αυτανάφλεξη του Πάσχα οι Ορθόδοξοι!

Και ο κατάλογος της κόντρας δεν έχει τελειωμό!

Όπως και η εκμετάλλευση του κοσμάκη……

Για δες ρε ΠΟΙΟΙ πάνε να το παίξουνε ΤΙΜΗΤΕΣ.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 11:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα ρε momy,

μου λές "με τσούζουν τα 3 δις €"

Η εκκλησία παιδί μου του Χριστού δεν είναι η πρώτη φορά που συκοφαντείται, ούτε και η τελευταία.

Εμείς γνωρίζουμε ότι "ει ο κόσμος υμάς μισεί, γνώτε ότι εμέ πρώτον μεμίσηκε, ει τον λόγο μου τηρεί και τον ημέτερον τηρήσει"

Η εκκλησία παιδί μου τέτοια φαινόμενα τα είδε, τα βλέπει και θα τα βλέπει.

Από τότε που σαράντισε ο Χριστός το ξέρουμε αυτό, "ούτος γίνεται εις σημείον αντιλεγόμενον" είπε ο δίκαιος Συμεών, ανάμνηση που γιορτάζουμε σε τρείς ημέρες.

Το αν θέλεις να ονομάζεσαι άθεη ή θεομάχα ή όπως αλλιώς θέλεις μπορείς να το κάνεις ελεύθερα, δεν χρειάζεσαι κανενός την άδεια, ούτε τη δικιά μου. Εξ' άλλου τις προσωπικές μας απαντήσεις ο καθένας τις δίνει μέσα του, όχι απ' έξω του.

Εγώ τουλάχιστον νομίζω ότι ούτε υποτιμητικά βλέπω ούτε υποτιμητικά μιλάω για κανένα, μάλιστα πολλές φορές και εγώ έχω να πώ πράγματα για "λειτουργούς της εκκλησίας".

Η διαφορά είναι ότι πιστεύω ότι κάνω δημιουργική κριτική, έτσι νομίζω.

Μάλιστα πολλές φορές αισθάνομαι την ανάγκη να προσευχηθώ για αυτούς που με συφιλιάζουν. Τότε το πράγμα μπαίνει σε μιά άλλη διάσταση.

Κάποτε, πήγα στον πνευματικό μου για εξομολόγηση. Του λέω, πάτερ κατέκρινα. Μου λέει ποιόν εμένα; Όχι του λέω, έναν Δεσπότη. Ποιόν;
Τον τάδε. Σκέφτεται λίγο ... και αφού του φεύγουν κάτι χαμόγελα μου λέει, εμ' παιδί μου είναι να μην τον κατακρίνεις αυτόν ;

Τίποτα δεν είναι τύπος. Όλοι όσοι δεν είχαν την τύχη, την ευλογία να δούν κάποια πράγματα που είδα εγώ και να ζήσουν κάποια πράγματα που έζησα εγώ μένοντας είτε έξω από την εκκλησία είτε μέσα (και είναι πάρα πολλοί αυτοί που είναι μέσα και δεν τα βλέπουν), μένουν στον τύπο, προσκολώνται σε αυτόν.

Μα το ζητούμενο δεν είναι ο τύπος, το ζητούμενο είναι η υπέρβαση και υπέρβαση πετυχαίνεται μέσω της διάβασης (του πάσχα) και το πάσχα είναι σταύρωση και ανάσταση, προσωπική σταύρωση και προσωπική ανάσταση, σε προσωπική κοινωνία με τον Θεό. Αυτά τα βλέπεις και τα ζείς και τα νοιώθεις δεν είναι αοριστολογίες και κουραφέξαλα.

Μετά ακούς κάτι κουραφέξαλα, τα λεφτά, η δύναμη, η εξουσία, είτε μέσα είτε έξω απ'την εκκλησία και το μόνο που κάνεις είναι να λυπάσαι, να θλίβεσαι και αν μπορείς, να προσεύχεσαι, γιατί εσύ ήδη γνωρίζεις ότι ζητώντας σου δίνεται, απο εκεί που δεν το περιμένεις. Μόνο που όταν σου δίνεται, καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν είναι δικό σου, είναι του Θεού.

Εδώ δεν υπάρχουν ούτε συναισθηματισμοί, ούτε φαντασίες, υπάρχει "ζωή εν Χριστώ Ιησού". Εσύ ήδη το ξέρεις αυτό οι γύρω σου δεν το ξέρουν, λες και από καμμιά καλή κουβέντα και άμα πιάσει τόπο έπιασε και λές και καμμιά κουβέντα και του Θεού για τους ανθρώπους και αυτό σου δίνει περισσότερα βιώματα, ζείς ακόμα πιό κοντά με το Θεό.

Μπορεί να ακούς ο τάδε παπάς έκανε αυτό, ο άλλος το άλλο και λές, ά τον κακομοίρη τον Παπά, μέσα στο Φώς είναι και το Φώς δεν το βλέπει ο ταλαίπωρος, γιατί σκοτίζει την ψυχή του με τα γήινα.

Μετά έχεις και τη momy και κάθε έναν σαν τη momy ή το Schwabe που βλέπουν τον ταλαίπωρο ή τους ταλαίπωρους παπάδες και φαντάζονται ότι αυτό είναι ο Χριστιανισμός. Και λές και λές και τίποτα.

Τί ταλαιπωρία κι'αυτή.

Ρε παιδιά, μη χάνεστε ρε παιδία, μη χάνεσται σε λογικούς λογισμούς.

Ο Θεός δεν είναι λογικός ... είναι υπέρλογος αρχίζεις να τον συναντάς εκεί που ξεπερνάς τη λογική σο, προσέξε, όχι την απορρίπτεις, την ξεπερνάς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

momy
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 12:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους momy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poet,

Λες, λες, λες...πάντως τσιμουδιά για τα 3 δις € !!!

Και κάτι άλλο...είμαι άθεος όχι άθεη...φαίνεται πόσο καλά διαβάζεις τα μυνήματα μου αφού ούτε αυτό κατάλαβες.

momy

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 12:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 12:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν η θρησκεία λογίζεται ως ένα σύστημα εξωτερικών κανόνων, τύπων και θεσμών είναι πάρα πολύ λογικό ότι θα υπάρχει όπως σε κάθε γεννημένο ον στον κόσμο, μια γέννηση, μια ακμή και μια παρακμή. Η προσωπική μου άποψη π.χ. είναι ότι η εξωτερική Χριστιανική Εκκλησία είναι σε βαθιά παρακμή.

Αν όμως συνειδητοποιήσουμε ότι θρησκεία δεν είναι αυτό το εξωτερικό σύστημα αλλά η εσωτερική αίσθηση μιας κρυμμένης ενότητας των πραγμάτων, της διαίσθησης ότι ο πραγματικός μας Εαυτός είναι Ελεύθερος από αυτήν την σκλαβιά της ύλης και της φύσης τότε μπορούμε να απελευθερωθούμε από αυτούς τους περιορισμούς και να ξαναβρούμε την χαμένη μας αρμονία, ελευθερία και ενότητα.

Η θρησκεία συνεπώς είναι μια "ηδονή", μια ευδαιμονία, είναι η "απόλαυση του Εαυτού".

Αυτό εκ πρώτης όψεως μας δημιουργεί μια καχυποψία γιατί ενέχεται ένας μεγάλος υποκειμενισμός. Τι είναι αλήθεια και τι είναι ψέμα; Εκεί οι άνθρωποι στρέφονται στα εξωτερικά και αναζητούν εξωτερικές αναγνωρίσεις. Αναζητούν στις εξωτερικές μορφές την αλήθεια και την ουσία. Άραγε είναι η θρησκεία μια επιστήμη;

Στον κόσμο, η θρησκεία είναι η μόνη επιστήμη όπου δεν υπάρχει σιγουριά, διότι δεν διδάσκεται ως μια επιστήμη της εμπειρίας. Αυτό δεν θα έπρεπε να είναι έτσι. Υπάρχει πάντα, όμως, μια μικρή ομάδα ανθρώπων που διδάσκουν την θρησκεία από εμπειρία. Αυτοί αποκαλούνται μυστικιστές, και εκείνοι οι μυστικιστές σε κάθε θρησκεία μιλούνε την ίδια γλώσσα και διδάσκουν την ίδια αλήθεια. Αυτή είναι η πραγματική επιστήμη της θρησκείας. Όπως τα μαθηματικά σε κάθε μέρος του κάθε κόσμου δεν διαφέρουν, έτσι και οι μυστικιστές δεν διαφέρουν. Αυτοί έχουν κοινή σύσταση και παρόμοια θέση. Η εμπειρία τους είναι όμοια και αυτό γίνεται νόμος.

Στην εκκλησία οι εκπαιδευόμενοι στην θρησκεία, πρώτα μαθαίνουν την θρησκεία, μετά ξεκινούν να την εξασκούν, δεν παίρνουν εμπειρία με βάση το δόγμα τους. Αλλά ο μυστικιστής ξεκινά προς τα έξω την αναζήτηση της αλήθειας, αποκτά εμπειρίες πρώτα και μετά σχηματίζει το δόγμα του. Η εκκλησία παίρνει την εμπειρία των άλλων, ο μυστικιστής έχει την δική του εμπειρία. Η εκκλησία πάει από έξω προς τα μέσα και ο μυστικιστής πάει από μέσα προς τα έξω.

Η θρησκεία ασχολείται με τις αλήθειες του μεταφυσικού κόσμου όπως η χημεία και οι άλλες φυσικές επιστήμες ασχολούνται με τις αλήθειες του φυσικού κόσμου. Το βιβλίο που κάποιος πρέπει να διαβάσει για να μάθει χημεία είναι το βιβλίο της φύσης. Το βιβλίο από το οποίο μαθαίνουμε θρησκεία είναι ο νους μας και η καρδιά μας. Ο σοφός είναι συχνά αδαής στις φυσικές επιστήμες διότι διαβάζει το λάθος βιβλίο - το εντός βιβλίο και ο επιστήμονας είναι πολύ συχνά αδαής στην θρησκεία, διότι κι αυτός επίσης διαβάζει το λάθος βιβλίο - το εξωτερικό βιβλίο.

Σε αυτό το σημείο νομίζω ότι βρίσκεται μια από τις σοβαρότερες αιτίες της σύγχυσης για το τι είναι μια θρησκεία και πως κρίνεται.

Η θρησκεία είναι συνεπώς πάνω και πρώτα από όλα προσωπική εμπειρία και επίγνωση και όχι τυπολατρεία. Και τα αποτελέσματα είναι εμφανή στο ίδιο το άτομο, στην ζωή του, στο φως που εκπέμπει, στην βοήθεια που δίνει στους γύρω του, στην απόδειξη της ενότητας που εμπνέει.

Όταν ένας άνθρωπος φτάσει σε αυτό το σημείο επίγνωσης είναι πάνω και από τις μορφές και τους τύπους. Αυτός είναι μια ζωντανή θρησκεία και αξίζει πολύ περισσότερο από χιλιάδες Βίβλους, Κοράνια, ή Ουπανισάντς.

Ας κάνουμε οποιαδήποτε κριτική σε οποιοδήποτε εξωτερικό θρησκευτικό σύστημα θέλουμε. Αυτό όμως δεν μας κάνει και κριτές της εσωτερικής πραγμάτωσης κανενός. Το τι νιώθει κάποιος μέσα στην καρδιά του είναι τελειώς έξω από την δική μας οπτική και κρίση. Εάν κάποιος γνώρισε κάτι που τον επηρέασε βαθύτατα και τον έκανε να "δει" πιο βαθιά στον Εαυτό του, δεν θα το απεμπολήσει ποτέ όσο κι αν υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που δεν είχαν αυτήν την εμπειρία.

Άρα ας είμαστε πολύ προσεκτικοί και έξυπνοι και ας καταλαβαίνουμε την διαφορά εσωτερικής εμπειρίας και εξωτερικής γνώσης. Αλλιώς χτίζουμε παλάτια στην άμμο.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 15:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
17 ΕΙΠΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΣ ΗΜΑΣ ΤΙ ΣΟΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΧΩΡΗΜΕΝΟΝ ΝΑ ΔΩΣΩΜΕΝ ΔΑΣΜΟΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΙΣΑΡΑ Η ΟΥΧΙ

18 ΓΝΩΡΙΣΑΣ ΔΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑΝ ΑΥΤΩΝ ΕΙΠΕ ΤΙ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΤΕ ΥΠΟΚΡΙΤΑΙ

19 ΔΕΙΞΑΤΕ ΜΟΙ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΤΟΥ ΔΑΣΜΟΥ ΟΙ ΔΕ ΕΦΕΡΑΝ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ ΔΗΝΑΡΙΟΝ

20 ΚΑΙ ΛΕΓΕΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΚΩΝ ΑΥΤΗ ΚΑΙ Η ΕΠΙΓΡΑΦΗ

21 ΛΕΓΟΥΣΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΟΣ ΤΟΤΕ ΛΕΓΕΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΑΠΟΔΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΟΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΙΣΑΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟΝ



Μια βλέψη, διαβάζοντας προσεχτικότερα τι είπε ο Χριστός σε συγκεκριμένη ερώτηση…

Πρώτα ρωτάει σε ποιον ανήκει… ΤΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΚΩΝ ΑΥΤΗ ΚΑΙ Η ΕΠΙΓΡΑΦΗ

Και κατόπιν απαντάει….

ΑΠΟΔΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΟΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΙΣΑΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟΝ

Τι να θέλει να πει ο Ιησούς….πέραν της πλατιάς εξωτερικής εξήγησης?

Αν σήμερα η εκκλησία είχε δικό της Νόμισμα, *(η καθολική εκκλησία είναι σε θέση να το πραγματοποιήσει…. έχει δικές της Τράπεζες) και το νόμισμα επάνω, είχε την Φωτογραφία του Χριστού, δεν θα είχαμε μια μεγάλη αντίθεση….?

Αλλα διλαδη του Χριστού….και άλλα του Θεού?

Τι ειναι αυτό που μερικοι βλέπουν στην εκκλησια (και εγώ μέσα)…. και που φυσιολογικά αντιδρούν…?

Ας τα δούμε λοιπόν πιο εσωτερικά, και αν σε κάποιους δεν αρέσει ο όρος…πιο Βαθιά…αυτό τουλάχιστον θα πει για μένα… εσωτερικά....

Ο Χριστός βλέπει τι αντιπροσωπεύει….*(Το νόμισμα στην εικόνα, και εδώ αφήνω την φαντασία του καθενός να βάλει ότι και όποιον θέλει…)

λέει,

ΑΠΟΔΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΟΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΙΣΑΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟΝ

Αν το ΚΑΙΣΑΡΟΣ γίνει ΥΛΗ…

Τότε το εσώτερο δίδαγμα είναι Δώστε στην ΥΛΗ ότι της ΥΛΗΣ είναι,….*(Τις ανάγκες του σώματος…όχι στις τρελό ΑΝερωτες στερήσεις…μα ούτε και τα ψυχοπαυσιφονα(ΠιοτοΣκονες)…και τα αχρείαστα χλιδοχαυνομενα σκήπτροπετραχήλια....και εικονοειδωλα...)

Η Λογικη, αν χρησημοποιηθει σωστα, ισως οδηγει και στο Θεο...η χαζοπιστη ομως.. ΠΟΤΕ!!!

Πολυ Αφοριστικο?

Αφοριστε μας!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 30/01/2004 15:07:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy