ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Περί Ψυχής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2002, 11:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι μας λίγο πολύ έχουμε ακούσει ή ασχοληθεί με τα περί Ψυχής, αλλά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς τους χριστιανούς (και μη) που πιστεύουν ακράδαντα στην αθανασία της ψυχής (ως άλλη προσωπικότης;) κι ότι αυτή είναι η πραγματική ζωή του πιστού κι όχι η εδώ εν τη γη.

Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιό στάδιο της ανθρώπινης ανάπτυξης η ψυχή εισέρχεται ή αυτογεννιέται μέσα στον άνθρωπο;

την ώρα της σύλληψης;
όταν το μωρό είναι μέσα στην κοιλιά κι είναι χ μηνών;
όταν το μωρό γεννιέται;
όταν το μωρό είναι χ μηνών
όταν γινόμαστε 18 και τελειώνουμε το λύκειο;
όταν παεθαίνουμε;

πότε;

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2002, 22:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα από την καυτή Αθήνα.
Πολύ ενδιαφέρον το ερώτημα που έθεσες...Και γω εχω αναρωτηθεί πολλές φορές και όσες σκέψεις έκανα κατέληξαν σε αδιέξοδο,διότι:
Όταν συλλαμβάνεται ένα έμβρυο εξαρτάται αποκλειστικά από τον οργανισμό της μητέρας και ενώ προέρχεται από δυο ζωντανά κύτταρα,το ίδιο δεν θεωρείται πλάσμα αυτόνομο.
Αν πάλι θεωρήσεις ότι η ψυχή "εισέρχεται" στο σώμα τη στογμή της γέννησης πάλι κάνεις λάθος γιατί και κατά τη διάρκεια της κύησης το έμβρυο κινείται,τρεφεται κλπ.
Μάλλον είναι κάποια ενδιάμεσα φάση όταν αρχίζει να σχηματίζεται στοιχειωδως το σώμα του...Ας περιμένουμε και κάποια άλλη απάντηση ίσως από κάποιο γιατρό που να μπορεί να μας διαφωτίσει.Φιλιά πολλά,
Ο Σκοτεινός Άγγελος

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2002, 22:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α και κάτι άλλο (ενα-ένα μου'ρχονται συγγνωμη παιδιά )
Είπες ότι "αθανασία της ψυχής (ως άλλη προσωπικότης;)" φίλε μου διαφωνώ, η προσωπικότητα είναι ο τρόπος που αλληλεπιδρούμε με το περιβάλλον και ταυτόχρονα εξαρτάται και διαμορφώνεται από αυτό.Η ψυχή είναι κάτι ανεξάρτητο και αναλλοίωτο και πιθανόν η προσωπικότητα (και οι αντιδράσεις που αυτή προκαλεί από το περιβάλλον) να αφήνει κάποιο αμυδρό σημάδι στη ψυχή.Το ότι η ψυχή είναι αθάνατη δεν το συζητώ το πιστευω ακραδαντα.Η δε προσωπικότητα πεθαίνει όταν πεθάνει και το σώμα.Κέλσο και Αχέροντα πού είστε?
Ελπίζω να μην μου έρχονται οι σκέψεις σε...δόσεις!!Φιλιά!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2002, 02:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με φώναξε κανείς
Κάποια "σκοτεινή αγγελική φωνή" ίσως
Λοιπόν καλοί μου φίλοι, ΟΝΤΩΣ είναι πολύ και άκρως ενδιαφέρον το θέμα.
Κατα τη ταπεινή μου γνώμη, ΔΕΝ εισέρχεται η ΨΥΧΗ στο σώμα ΟΤΑΝ:
- όταν πεθαίνουμε! (μάλλον τότε "βγαίνει!)...
- όταν γινόμαστε 18 ετών! (μέχρι τα 18 μας, τι γίνόταν;)
- όταν το μωρό είναι Χ μηνών! (ή Χ κιλών. ΠΑΝΤΑ η παράμετρος Χ είναι σημαντική, ΑΡΑ και προσδιορίσιμη!)
- όταν το μωρό είναι μέσα στη κοιλιά Χ μηνών! (πάλι η σημαντική παράμετρος Χ που δεν προσδιορίζεται!)
- την ώρα της σύλληψης! (εκείνη την ώρα άλλες ψυχές "βγαίνουν" και άλλες "μπαίνουν"!!!!)

'Οπως είδατε, ΑΠΕΡΙΨΑ όλα τα παραπάνω (αν και με λίγη χιουμοριστική διάθεση, συγχωρίστεμε γι'αυτό), και κράτησα αυτό που ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ θεωρώ ως σωστό...
Κατα τη γνώμη μου λοιπόν, η ΨΥΧΗ ενσαρκώνεται (ενδύεται το φυσικό μας σώμα), ΑΚΡΙΒΩΣ κατα τη στιγμή της γέννησης....

Φυσικά ΔΕΝ είμαι γιατρός, αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη...

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2002, 22:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι!!!
Η σκοτεινή αγγελική φωνή που σε αναζήτησε χτες επιστρέφει και απαντά
Λυπάμαι φίλε μου Κέλσο αλλά διαβάζοντας την απάντησή σου ένιωσα να διαφωνώ και να έχω μια (αφελή αν θέλεις) απορία:
Δηλαδή όταν το έμβρυο βρίσκεται στη μήτρα της μητέρας του και είναι ένα πλάσμα ζωντανό και "ενεργό"*,δεν έχει ψυχή???
Δεν θέλω να ακουστώ εριστική ή ρομαντική,αλλά ως εν δυνάμει μητέρα ανατριχιάζω στη σκέψη ότι για 9 μήνες θα κουβαλάω στα σπλάχνα μου ένα άψυχο πλάσμα...
*(ως γνωστόν τα έμβρυα εκτελούν όλες τις φυσικές λειτουργίες πλην της αναπνοής,ακούνε, ονειρεύονται,κινούνται κλπ κλπ)
Εν αναμονή σχολίων,
Ο Σκοτεινός Άγγελος!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2002, 23:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα και βέβαια καλή μου φίλη, ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟ...
Πώς σου πέρασε απο το μυαλό ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;;;;
Είναι ένα ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ (μέρος) ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ!!!!
Απόδειξη.... μα Ο ΛΩΡΟΣ φυσικά!!!!
Ποιός είναι κατα τη γνώμη σου ο λόγος ύπαρξης του ΟΜΦΑΛΙΟΥ ΛΩΡΟΥ;;;;


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2002, 12:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Kαλημερα και απο μενα.Ουτε εγω ειμαι γιατρος φιλοι μου,ουτε μπορω να γνωριζω σιγουρα μια τετοια απαντηση,ετσι οπως ζητιεται τουλαχιστον.Μπορω ομως να πω, γιατι το πιστευω,οτι το ιδιο το εμβρυο εχει μια δικη του αυτονομια παρολη την υπαρξη του ομφαλιου λωρου .Ειναι δε πολυ πιθανο αυτο να δινει την εντολη στη μητερα μεσω του πλακουντα οτι ηρθε η ωρα να γεννηθει.Ο ιδιος ο ομφαλιος λωρος μπορει να λειτουργει σαν μονοπατι αμφιδρομης επικοινωνιας .Νομιζω οτι κατα τη στιγμη της συλληψης ,τη στιγμη που δημιουργειται η νεα αυτη ζωη,απο εκεινη την στιγμη αυτη η νεα ζωη εχει τη δικη της ψυχη..
με εκτιμηση

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2002, 21:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα φίλοι μου.
Τείνω να συμφωνήσω με τον nNoe και φίλε Κέλσο λυπάμαι που θα δώσω μια πεζή απάντηση: ο ομφάλιος λώρος εξυπηρετεί καθαρά υλιστικές ανάγκες του εμβρύου όπως πχ παροχή οξυγόνου και τροφής,αφού αυτά μέσα στο κλειστό περιβάλλον της μήτρας είναι αδύνατα...
Φιλικά προς όλους,ο Σκοτεινός Άγγελος

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Edited by - Darkangel_78 on 30/06/2002 23:21:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sembek
Νέο Μέλος

Azores
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2002, 23:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sembek  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΥΝΧΗΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ,ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΟΙΘΗΣΩ . Η ΨΥΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΥΧΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ,ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΗΝΑ , ΟΠΟΥ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΚΑΤΟΤΕΡΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ,ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ .ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ ΟΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΦΟΡΕΙΣ.ΓΙ`ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΑ ΕΠΤΑΜΙΝΗΤΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ .ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Desdaemona
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2002, 02:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Desdaemona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα κι απο μενα παιδια.
Πολυ ωραιο το ερωτημα που εθεσες Dix το εχω σκεφτει κι εγω και απαντηση δεν βρηκα. Το μονο που μπορω να σας πω με σιγουρια ειναι οτι το εμβρυο ειναι ζωντανο απο την πρωτη στιγμη της συληψης του και λοιπαμε που θα σε στεναχωρισω καλε μου Κελσε αλλα δεν ειναι κομματι της μητερας, εξαρταται βεβαια απο αυτη για την επιβιωση του αλλα συμπεριφερεται απεναντι της σαν ξενιστης οσο κι αν ακουγεται ασχημο η χαλαει την ρομαντικη εικονα που εχουμε για τη μητροτητα...
Ο ομφαλιος λωρος δεν ειναι παρα ενα ..."καλαμακι"!
Τωρα οσο για τη βιωσιμοτητα του εμβρυου εκτος μητρας οι 7 μηνες δεν ειναι πλεον περιορισμος, σημερα μπορουμε να διατηρησουμε στη ζωη προωρα 5,5 μηνων και η προοπτικη ειναι αυτο το οριο να κατεβει κι αλλο, η τεχνολογια βλεπετε... Θα παρακαλουσα τον Sembek να μας εξηγησει λιγο καλυτερα πως συμπερενει οτι η ψυχη εισερχεται γυρω στον τεταρτο μηνα, αν γινεται να το αναλυσει λιγο περισσοτερο.
Ξερουμε οτι το εμβρυο σχηματιζεται τους πρωτους τρεις μηνες και τους υπολοιπους μεγαλωνει και ολοκληρωνει την αναπτυξη του, "οριμαζουν" τα διαφορα συστηματα ωστε γυρω στους εννεα μηνες να ειναι ετοιμο να αντιμετωπισει τον "εξω κοσμο". Τωρα το ποτε μπαινει η ψυχη στο σωμα δεν μπορω να το ξερω, υποθετω ομως οτι ειναι πριν τη γεννηση διοτι εχει αποδειχτει οτι τα εμβρυα επειρεαζοντε απο εξωτερικους παραγοντες οσο ειναι στη μητρα οπως ηχοι, συναισθηματα κτλ και τα αποτελεσματα τους μπορει να ειναι ορατα στη ψυχοσυνθεση τους αργοτερα.
Ελπιζω να βοηθησα να ξεδιαλυνουν καποια πραγματα και να μην σας μπερδεψα χειροτερα.

Desdaemona

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2002, 11:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλοί οι άνθρωποι.... πολύ περισσότερες και οι απόψεις!!!!
Παρέθεσα την άποψή μου.
Θα κάνω τώρα και εγώ ερωτήσεις πρός όλους φυσικά....
Εάν ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ πως ή μητέρα ως ΖΩΝΤΑΝΟΣ οργανισμός, είναι ΖΩΝΤΑΝΟΣ ακριβώς επιδή έχει μέσα της την ΨΥΧΗ ΤΗΣ, αναρωτιέμαι ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, μέσα στο σώμα, σκεύος, όχημα κλπ κλπ της μητέρας ΚΑΙ σε ένα κομμάτι της (ΕΜΒΡΥΟ), να ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΨΥΧΗ;;;;

Είναι σα να λέμε ότι σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το σώμα μας κατοικεί η ΨΥΧΗ μας ή καλύτερα μας το ΖΩΟΓΟΝΕΙ, του ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ, ενώ σε ένα ΑΛΛΟ κομμάτι του σώματος μας (αυτό μετά απο την σύλληψη του ωαρίου απο το σπερματοζωάριο το αποκαλούμε ΕΜΒΡΥΟ), αυτό το κομμάτι ΕΛΕΝΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ απο μιά ΑΛΛΗ ΨΥΧΗ!!!!

Χμμμμ τι λέτε εσείς, είναι αυτό δυνατόν;;; Να κατέχεται ΕΝΑΣ ΦΟΡΕΑΣ απο ΔΥΟ ΨΥΧΕΣ;;;;; Και λέω ΕΝΑΣ φορέας, γιατί μιλάμε για το σώμα-ΦΟΡΕΑ της μητέρας.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2002, 22:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι.
Κέλσο μου,θα συμφωνούσα μαζί σου αν αναφερόσουν σε κάποιο ζωτικό όργανο του σώματος της μητέρας,από τη στιγμή όμως που το σώμα του παιδιού φιλοξενείται μέσα στη μητέρα μέχρι να είναι ικανό να ζήσει ΜΟΝΟ του,το θεωρώ σαν ημι-ανεξάρτητο άνθρωπο και ΝΑΙ πιστεύω ότι έχει τη δική του ψυχή!!
Φιλικά,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΑΛΠΙΣ
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 00:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΑΛΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΨΥΧΗ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΤΕ ΔΥΟ ΨΥΧΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΩΜΑ (ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ).

Edited by - ΘΑΛΠΙΣ on 02/07/2002 01:05:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 01:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και καλησπερίζω το νέο μέλος μας τον Θάλπι στην μεταφυσική διαδυκτιακή μας παρέα. Καλή και γόνιμη παραμονή στο Esoterica.gr

Ναι βρέ σκοτεινέ μου άγγελε... δεν σου αφαιρεί ΚΑΝΕΝΑΣ το δικαίωμα να έχεις την άποψή σου.
Απάντηση όμως, θα ήθελα στην ερώτησή μου. Νομίζω πως έτσι θα εξελιχθεί καλύτερα η συζήτηση...
Πολύ περισσότερο όταν η άποψή μου, είναι και άποψη του νέου φίλου μας του Θάλπι.
Πάντως, στον ανθρώπινο οργανισμό, "ημι- ανεξάρτητα" μέρη νομίζω πως ΔΕΝ υπάρχουν.
Υπάρχουν;;;;

Κέλσος

Edited by - Kelsos on 02/07/2002 01:14:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Desdaemona
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 21:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Desdaemona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα επιμεινω Κελσε στο οτι το εμβρυο δεν αποτελει μερος της μητερας απλως φιλοξενειται απο αυτη, και ναι η εγκυμοσυνη ειναι μια ιδιαιτερη περιπτωση οπου δυο "ημιανεξαρτητα" μερη οπως λες συνυπαρχουν, η μαλλον δυο ανεξαρτητοι οργανισμοι συνυπαρχουν ο ενας εξαρτομενος αποκλειστικα για την επιβιωση του απο τον αλλον. Δεν ξερω αν γινομαι αρκετα σαφης πρωσπαθω να αποφυγω λεπτομεριες που θα σας μπερδεψουν περισσοτερο, με λιγα λογια το εμβρυο "χρησιμοποιει" την μητερα για να επιβιωσει οργανονοντας ενα δικο του μικροκοσμο μεσα στη μητρα μεχρι να ερθει η στιγμη της γεννησης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΑΛΠΙΣ
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 23:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΑΛΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΜΕΝΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ. ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΝΤΗΡΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ , ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΜΕΝΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ.ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Desdaemona
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 23:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Desdaemona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Θαλπη μπορει να μην ειμαι ειδικη στα θεματα περι ψυχης, ποτε δεν υσχιριστηκα κατι τετοιο, αλλωστε γι`αυτο βρισκομαι σε αυτο το forum το ψαχνω κι εγω, δεν εχω ολες τις απαντησεις, αν τις ειχα δεν θα εκανα διαλογο αλλα μονολογο! ομως σε οτι αφορα τη σχεση μητερας εμβρυου απο φυσιολογικης αποψης επετρεψε μου να εχω την αυθεντια. Αν καποιος συναδελφος γιατρος παραkολοuθει τη συζητηση μπορει να επιβαιβεωσει τα οσα ειπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΑΛΠΙΣ
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2002, 23:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΑΛΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ DESDAEMONA ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ . ΙΣΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ. ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ "...ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΜΠΕΡΔΕΨΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..." ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΗ. ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΗΤΕΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ. ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ. ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΥΧΗ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΚΑΙ ΠΟΤΕ, ΑΣ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΤΙΣ "ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ" ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΟΥΣ. ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...

Edited by - ΘΑΛΠΙΣ on 03/07/2002 00:26:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 00:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερίζω τους εξέχοντες φίλους μου...
Φίλη μου Δεισδαιμόνα, ευθής εξ'αρχής εδήλωσα ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ.
'Ομως όπως έχω δηλώσει κατά καιρούς, θεωρώ τον εαυτό μου ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ και μάλιστα τέτοιον ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ που δεν ΑΝΗΚΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ, σε κάμια ομάδα ή οργάνωση με εσωτεριστική δράση.

Το ερώτημα λοιπόν που ο φίλος dix μας έθεσε ΔΕΝ έχει να κάνει με τίποτα που να άπτεται στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ επίστημη της Ιατρικής, αλλά έχει να κάνει ΚΑΘΑΡΑ με παράγοντες που η ιατρική η ίδια, ΑΚΟΜΑ δεν ξέρει τι ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ, ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ κλπ.
'Οπως θα κατάλαβες καλή μου φίλη, εννοώ την ΨΥΧΗ.

Από αυτό και μόνο ως γεγονός (το οτι η ΨΥΧΗ ώς ΑΫΛΟ ΣΩΜΑ του σκηνώματος που αποκαλούμε ΑΝΘΡΩΠΟ), η ιατρική επιστήμη την οποία και ΣΕΒΟΜΑΙ, θεωρώ ότι ΔΕΝ μπορεί να την μελετήσει ΧΩΡΙΣ την βοήθεια του ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ, που ώς πρώτο του αντικέιμενο μελέτης, είναι ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ, ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ κλπ που έχουν να κάνουν με το ΨΥΧΙΚΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΟΝΤΟΣ (και όχι μόνον).

Να γιατί έθεσα το ερώτημα αν δύναται να ΣΥΝΥΠΑΡΞΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΩΜΑ (της μητέρας) ΔΥΟ ΨΥΧΕΣ. Μία της μητέρας, που ΣΙΓΟΥΡΑ την έχει (αφού είναι εν ζωή) και μία του εβρύου.

Ο νέος μας φίλος ο Θάλπις, θεωρώ ότι πολύ σωστά τοποθετήτε στο θέμα.
'Οντως το έμβρυο ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ανεξάρτητο σώμα. Είναι ένα σώμα που ΝΑΙ ΜΕΝ διαπλάθεται, αναπτύσεται, μεγαλώνει, αλλά που όλα αυτά ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.
Πρέπει να είναι η μητέρα καλά και λέγοντας "καλά", εννοώ ότι απλά θα πρέπει να είναι σε ζωντανή ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Ας μην ξεχνούμε τις περιπτώσεις εκείνες που το σώμα της μητέρας υποστηρίζεται τεχνικά, ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ώστε να γεννηθεί ένα νέο ΣΩΜΑ και που στη στιγμή της γέννησής του, Η ΨΥΧΗ, να ΞΑΝΑσαρκωθεί (ποίος ξέρει για ποιά φορά!!!) μέσα στο νέο σώμα και να του δώσει ΖΩΗ.....
Αν δεν ήταν "κάπως" έτσι τα πράγματα, τότε θα μπορούσαν να γεννηθούν και παιδιά, που στην εμβρυακή τους κατάσταση, ο φορέας ή ξενιστής που τα μεγάλωνε ΜΕΣΑ ΤΟΥ, ακόμα και σε περιπτωσεις που η μητέρα ΔΕΝ ΗΤΑΝ στη ζωή. Δηλαδή όταν η ΨΥΧΗ της μητέρας, είχε εγκαταλείψει το σώμα της, άρα ΚΑΙ το έμβρυο!!!!
Κάτι τέτοι όμως νομίζω πως είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ (αν φαίνομαι λίγο απόλυτος, ζητώ συγγνώμη).


Ξαναλέω ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, αλλά το θέμα της ΨΥΧΗΣ με ενδιαφέρει ΠΟΛΥ...

Σας ευχαριστώ που με ανεκτήκατε, φιλικά

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 07:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ .
ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΑΤΥΠΑ ΣΕ 2 ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΑΠΟΨΕΙΣ..

1. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ Κ.Λ.Π ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΑΣ
ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΓΩΙΣΜΟΥ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΝΗΤΟΙ,ΚΑΙ
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ .

2. ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ,ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ,Η ΥΠΑΡΧΕΙ
ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ "ΜΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ".
ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ
ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΕΣ,ΤΟΤΕ ΜΕΣΩ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΦΤΑΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ
ΕΓΩ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΟΝ.ΤΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ
ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΙΣΩΣ ΕΝΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ
ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.
ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ
ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ,ΑΥΤΗ ΤΩΝ ΕΝΣΥΝΕΙΔΗΤΩΝ ΟΝΤΩΝ..
ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΕΤΑΞΥ
ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.
ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΑΠΛΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΖΩΑ ΕΚΤΟΣ
ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.ΟΠΟΤΕ
ΚΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ,Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΣ ΕΥΦΥΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ
ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ "ΣΥΝΔΕΣΗ" ΣΕ ΕΝΑΝ
ΕΥΡΥΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ..
ΤΙ ΛΕΤΕ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vanda
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 14:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπαίνω λίγο αργά στην κουβέντα αλλά θα ήθελα να μάθω τι πιστεύετε για την πηγή της ψυχής. Ποιός δηλαδή μας την δίνει την ψυχή. Γιατί σε κάποια σημεία αναφέρετε για την θρησκεία, κάπου αλλού βάζετε την επιστήμη, με έχετε καταμπερδέψει.
Εγώ πάντως πιστεύω- για όσα σχολιάζατε- ότι η ψυχή έρχεται με την γέννηση του ανθρώπου, την ώρα που αυτός παίρνει πνοή. Δεν το στηρίζω πουθενά, απλώς μου αρέσει περισσότερο αυτή η εκδοχή. ( όταν κάποιος αφήνει την τελευταία του πνοή λέμε ότι ξεψυχά) ΄:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Desdaemona
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 18:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Desdaemona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην να δηλωσω οτι ΔΕΝ ειμαι μητερα. Αν δωθηκε αυτη η εντυπωση τοτε κακως και ζητω συγνωμη. Ειμαι μονο ενας γιατρος με καποιες ανησυχιες και ενδιαφεροντα λιγο εξω απο τα συμβατικα αν θελετε. Αλλωστε το επαγγελμα μου βρισκεται πολυ κοντα στο θανατο και ετσι δεν ηταν δυσκολο να εχω το ερεθισμα για μια αναζητηση ψυχης!!
Κελσε συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι η μελετη της ψυχης ειναι εσωτερικη υποθεση και μια επιστημη οπως η ιατρικη δεν μπορει να την προσεγγισει. Ομως ερχεται η στιγμη που η εσωτερικη αναζητηση αγγιζει θεματα οπως η ζωη και ο θανατος και τοτε μοιραια μπαινει και στα δικα μας «χωραφια». Επειδη λοιπον βλεπω οτι συχνα επικαρατει μεγαλη συνχυση με το θεμα προσπαθω οπου μπορω να ξεδιαλυνω τουλαχιστον το «υλικο» κομματι.
Καταλαβαινω οτι ορισμενα πραγματα δεν εινα αυτονοητα για ολους, γι`αυτο πανω σε πραγματα που ειναι πια δεδομενα, (μπορειται να τα βρητε σε οποιοδηποτε βιβλιο ιατρικης) παραθετω την γνωμη μου ωστε η ανταλλαγη αποψεων να γινει πιο επικοδομητικη και να μην αναλωνεται σε τετοιες «τεχνικες λεπτομεριες». Δεν λεω οτι τα ξερω ολα, αλλα αυτα τα λιγα τουλαχιστον που ξερω νομιζα οτι θα σας ηταν χρησιμα για να δομηθει ενας διαλογος καποιου επιπεδου που θα συμβαλει εστω και λιγο στην αναζητηση γνωσης ολων μας. Μια συζητηση που στηριζεται σε λαθος βασεις δεν μπορει παρα να οδηγησει σε λαθος συμπερασματα.
Πιστευω οτι ειναι ανοφελο να χανουμε χρονο με τετοια θεματα, ετσι εχοντας το πλεονεκτημα της ιδιοτητας μου επεμβαινω με αυτο τον τροπο, οχι για να κανω την εξυπνη αλλα για να για σας να γλιτωσω απο συζητησεις και που ξεφευγουν απο τη θεματολογια αυτου του forum, και που μπορουν απο αγνοια να οδηγησουν σε εντελως εσφαλμενα συμπερασματα.
Σε καμια περιπτωση δεν θεωρω τον εαυτο μου ειδικο σε θεματα εσωτερισμου (μακαρι καποτε να γινω!), κι εγω εχω απορειες, ρωταω, εχω αμφιβολιες, ομως σε θεματα που απτονται της ειδικοτητας μου, μπορω να δωσω εγκυρες αποψεις ωστε να προχωρησει η συζητηση.
Φαινεται ομως οτι δυστυχως αυτη η σταση μου παρεξηγηθηκε.

Ελπιζω να μην σας κουρασα Desdaemona


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 19:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε άλλο καλή μου φίλη Δειδαιμόνα, ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ παρά να σε "παρεξηγήσουμε" μπορούμε!!!!
Η συμβολή ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ, σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ απο τα forums είναι χρήσημη, το ΙΔΙΟ ακριβώς, με όλων των "άλλων"....

Αν είπα κάτι που σε ενόχλησε, ζητώ συγγνώμη ΚΑΙ απο εσένα, αλλα ΚΑΙ απο τους φίλους συζητητές.

Θα πρότεινα λοιπόν καλή μου φίλη, να ανοίξεις ένα νέο θέμα, που να έχει να κάνει με τα "δικά σου χωράφια" (όπως χαρακτηριστικά είπες ). Εννοώ αυτά της ΖΩΗΣ και του ΘΑΝΑΤΟΥ....

Τώρα για το επικείμενο θέμα μας.
Φίλε beyond, πώς έχεις "καταλήξει" σε αυτό το πρώτο σου συμπέρασμα;;;
Θα ήθελα να μας πείς λίγο περισσότερα...

Το δεύτερό σου συμπέρασμα, είναι πολύ "μπερδεμένο" θα έλεγα! Και γι'αυτό θα ήθελα μερικά στοιχεία παραπάνω ως διευκρινήσεις....

Πάντως πολύ επιγραμματικά, μη μπερδεύουμε την ΨΥΧΗ και τις λειτουργίες της, με την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
Είναι δύο εντελώς ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ έννοιες, που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση μεταξύ τους!
Η μεν ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, έχει να κάνει με τον ΦΥΣΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ και κατ'επέκταση με την ΛΟΓΙΚΗ, ενώ η ΨΥΧΗ έχεινα κάνει με την ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ....

'Οσο φίλε μου για την ΔΙΑΦΟΡΑ μεταξύ του Ανθρώπου και των υπόλοιπον ζώων του ΖΩΙΚΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ είναι ότι ο Ανθρωπος έχει ένα όργανο (που ανήκει στο αϋλο σώμα της ψυχής) ονομάζεται ΝΟΗΣΗ (Manas στην Σανσκριτική για όσους έχουν ασχοληθεί με την επιστήμη του Γιόγκα). Η Νόηση είναι μια ΓΕΦΥΡΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ, που ενώνει τον ΦΥΣΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ με την Ψυχή.
Τα υπόλοιπα ζώα ΔΕΝ έχουν αυτή τη γέφυρα επικοινωνίας...

Αυτά απο μένα, φιλικά

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΑΛΠΙΣ
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2002, 23:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΑΛΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΝΕΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΒΑΘΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ. ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΟΥ BEYOND KAI TOY KEΛΣΟΥ (ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ, ΓΕΦΥΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ, ΝΟΗΣΗ, ΖΩΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...) ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ-ΣΚΕΨΕΙΣ ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ ΤΟΥΣ, ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΛΣΟ (ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΤΟΥ).
ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟΥ,ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, (ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΨΥΧΗ, ΕΧΕΙ ΝΟΗΣΗ...). ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΑΥΤΗ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ -ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ- Ο ΛΟΓΟΣ, ΕΠΕΙΤΑ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ κ.λ.π.
ΑΡΑΓΕ ΤΙ ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΑΝ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΙΒΙΩΝΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΟΧΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ, ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΖΩΩΝ (ΚΑΤΙ ΑΠΟ "ΤΑΡΖΑΝ" -ΜΗ ΓΕΛΑΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΗΘΙΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ-) Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΧΩΡΟ? ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΝΤΑ, -Η ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΟΝ- ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΤΟΥ ΕΠΑΦΗ? ΘΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΤΟΥ (ΣΑΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ?), ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΤΗ "ΝΟΗΣΗ"? ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕ ΑΥΤΗ ΤΟΥ Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΧΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ? Η ΨΥΧΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΧΩΡΙΣ "ΝΟΗΣΗ", ΤΙ ΡΟΛΟ ΘΑ ΕΙΧΕ? Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ "ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ" ΚΟΣΜΟ? ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.

Υ.Γ. ΦΙΛΗ DESDAEMONA, ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2002, 00:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Θάλπι, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
Αυτό που προσπαθώ, είναι να καταθέσω τις ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ και όχι να διεκδικήσω το αλάθητο του Πάπα!!!!
Παραθέτωντας τις θέσεις μου στα τόσο σημαντικά (για εμένα πάντα θέματα) και διαβάζωντας με προσοχή τις θέσεις και απόψεις των υπολοίπων μελών μας, εμπλουτίζω εκ νέου τις φτωχές μου γνώσεις και γι'αυτό σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτος....

Τώρα στα παραγματικά πολλά ερωτήματά σου...
Υποκειμενικά ΠΑΝΤΑ, νομίζω πως εδώ θα εισάγουμε ΚΑΙ μια ακόμα "παράμετρο"... Την παράμετρο της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ και των ΠΡΟΒΙΩΤΩΝ της πνευματοψυχής που έρχεται να σαρκωθεί (κατα την ώρα της γέννησής του κατα τη γνώμη μου), στο σώμα εκέινο που βρίσκεται όπως το περιέγραψες μέσα σε κάποια αγέλη ζώων, ή μέσα στο πειραματικό ενδεχομένος εργαστήριο.
ΦΥΣΙΚΑ και οι δύο περιπτώσεις, είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικές....

Ο Λόγος όπως προανέφερες φίλε μου είναι έναν ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ παράγωντας. 'Ομως όταν ΚΑΙ σε αυτόν υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις, π.χ να του μιλάνε κάποιοι ή όχι αλλά ΚΑΙ τι ακριβώς να του λένε....

Ο Λόγος και η άρθρωσή του νομίζω πώς ΔΕΝ έχει να κάνει με την ΨΥΧΗ, αλλά με το κέντρο λόγου στον εγκέφαλο, ΑΡΑ όταν ο εγκέφαλος είναι άδειος, παρθένος (σε ένα μωρό που ΜΟΛΙΣ γεννήθηκε) και που ΦΥΣΙΚΑ δεν έχει ΜΝΗΜΗ.... αναρωτιέμαι πώς θα μπορούσε να εφαρμοστεί η λειτουργία του Λόγου;;;;
Εννοώ σε ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΡΜΟ και όχι σε κάποιες άναρθρες κραυγές, χωρίς αυτό ΦΥΣΙΚΑ να σημαίνει ότι οι όποιες άναρθρες κραυγές, είναι χώρίς νόημα. Κατα πάσα πιθανότητα θα λειτουργήσει μιμητικά πρός τον περιβάλοντα χώρο.

Το υποσυνείδητο ΣΙΓΟΥΡΑ θα τον βοηθούσε, άλλωστε είναι και το μόνο εργαλείο που θα μπορούσε υπο την μορφή ονείρων να τον βοηθήσει.
Λέω όνειρα γιατί τότε είναι που φυσικός εγκέφαλος, αφήνει τα ινία ελένχου και έτσι μπορεί η ΨΥΧΗ μέσω τον εικόνων που εμείς αποκαλούμε "όνειρα" να του "δείξει" τον δρόμο.
Πάντως νομίζω, πώς σε μια τέτοια περίπτωση, το παιδί, ο άνθρωπος θα μπορεί να ακούει την φωνή της ψυχής του, μιάς και ΔΕΝ έχει μάθει ο εγκέφαλος να ακούει ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, εκτός απο την φωνή της ψυχής ή καλύτερα για να δανειστώ έναν τίτλο βιβλίου της αγαπημένης μου Ε.Π.Μπλαβάτσκυ, τη ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΣΙΓΗΣ, μιάς και δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ να του μιλήσει με την άρθρωση του γλωσσικού λόγου, με την ομιλία και κυριολεκτώ σε αυτό.

Στο θέμα αντίληψης της ΝΟΗΣΗΣ έχω να πώ πώς δεν είναι κάτι που το "αντιλαμβάνεσαι", δεν είναι κάτι που έρχεται ξαφνικά και κάνει "φανερή" την παρουσία του. Υπάρχει "εν τη γεννέση". Χωρίς να είμαι γιατρός (το ξαναλέω και πάλι), ένα άτομο μέσα σε μια κοινωνία με ΝΟΗΜΩΝΑ ΟΝΤΑ, αλλά που το ίδιο είναι χωρίς ΝΟΗΣΗ (μια εκ γεννέσεως ανωμάλία) θα το απομώνωνε και θα το χαρακτήριζε "μάλλον" ΤΡΕΛΛΟ!!!

Τώρα σε μια κοινωνάι ΟΧΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ, αυτό το όν, το ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ θα κυριαρχούσε, όπως και έγινε!!!!

Τι εννοής "τι ρόλο θα είχε η Ψυχή" σε ένα σώμα χωρίς ΝΟΗΣΗ;;;
πάντως ας μην ξεχνούμε ότι η ΚΑΘΕ ΣΑΡΚΩΣΗ της ψυχής έχει ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ.... Σου λέει κάτι αυτό φίλε μου Θάλπι;;;

Η άποψη που ασπάζομαι είναι ότι ΚΑΙ τα ζώα έχουν Ψυχή, απλά στον άνθρωπο, ως παραπάνω βαθμίδα εξέλιξης, η ψυχή είναι ΑΤΟΜΙΚΗ, ενώ σα διάφορα είδη του Ζωικού βασιλείου, η ψυχή είναι ΟΜΑΔΙΚΗ.
Να γιατί εξηγούνται οι ΑΓΕΛΕΣ....
Αλήθεια, έχετε παρακολουθήσει τους ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥΣ;;;;
Παρακολουθήστε κάποιους πιγκουίνους, που τους φωτίζει ένας φακός και ο οποίος κινήται πέρα δόθε;;;

Ελπίζω να σας παρέθεσα μια όσο το δυνατόν πιό συγκροτημένη άποψη και θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας παρατηρήσεις καθώς και τις απόψεις του φίλου Θάλπι που έθεσε και τα ερωτήματα....

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2002, 01:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ Ε.Π. ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ
του G.A. LIVRAGA, Ιδρυτή του διεθνούς Οργανισμού "Νέας Ακρόπολη".
http://www.nea-acropoli.gr/publications/arthra/epmp.htm

Η ψυχή μπαίνει στο σώμα του εμβρύου που μόλις παίρνει ανθρώπινη υπόσταση κατά τον 4ο μήνα της κύησης. Σιγά-σιγά εισάγονται αιθέρια και πιο λεπτά σώματα, φέροντας μαζί τους τα προηγούμενα βιώματα, ενώ στα χρόνια που περνούν υπάρχουν ιδιαίτερες στιγμές στα 7, στα 14 και στα 21 χρόνια της ηλικίας του ανθρώπου. Επίσης στο φυσικό θάνατο από γηρατειά, τα σώματα του ανθρώπου κοιμίζονται αργά και σταδιακά, ξεκινώντας από τα κάτω και προχωρώντας προς τα πάνω, δηλαδή από το φυσικό σώμα, το οποίο, με μια διαδικασία επιβράδυνσης, επιτρέπει στους άλλους φορείς να προετοιμαστούν για την απογείωση απ' αυτόν τον κόσμο. Η Ε.Π.Μπ. δεν δίνει μεγάλη σημασία σ' αυτή την διαδικασία, αλλά αντίθετα, πιστεύει ότι στα γεράματα μεγαλώνει η επιθυμία για εκσάρκωση. (Προφανώς υπάρχουν πολλές διαφορετικές περιπτώσεις που προκαλούνται από την παραμόρφωση που παράγεται από την πίεση του περιβάλλοντος κόσμου). Η ίδια δεν υποστήριζε ούτε τον βίαιο θάνατο ούτε την αυτοκτονία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2002, 15:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ..
ΑΣ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ,ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΨΩ,ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΜΩΣ..
ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ,ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ
ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΩΜΑ.
ΕΠΙΣΗΣ(ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ :) ), ΕΦΟΣΟΝ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΡΟΜΠΟΤ Η CYBORG(ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΛΛΑ
ΜΕ ΕΥΡΕΙΑ ΧΡΗΣΗ ΤΕΧΝΗΤΩΝ ΜΕΛΩΝ),ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ
ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΜΑΣ.
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟΤΕ ? ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ.
ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΣΩΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΝΗΜΕΣ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΑΣ(ΛΟΓΙΚΟ ΑΦΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΑΜΕ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΜΑΣ :) )
ΟΛΑ ΟΣΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΠΕΞΩ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ.
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ?
ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ? ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΜΑΣ Η ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ
ΠΙΣΩ ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΥΧΗ ?
ΑΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΞΕΡΟΥΜΕ, ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ
ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΕΟ ΣΩΜΑ ,ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΥΛΗ,ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΣΥΝΔΕΜΕΝΗ,ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.
ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ,ΕΤΣΙ ?
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΕΚΦΥΛΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ
ΤΕΧΝΙΚΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ? ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΣΤΑ ΝΕΟΓΝΑ ΤΑ ΚΥΤΤΑΡΑ
ΑΝΑΝΕΩΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΡΚΙΝΙΚΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΑΝΑΤΑ,ΝΟΜΙΖΩ.ΕΤΣΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΥΤΤΑΡΑ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΑΠΕΙΡΑ ΑΙΩΝΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΟΥΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΘΑΝΑΤΟΙ.
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ 10% ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΑΣ,
ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΕΣ "ΦΩΤΙΣΕΙΣ" Η ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ
ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΣΟΣΤΟΥ,ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ Η ΕΠΙΤΗΔΕΣ.
ΤΕΛΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ Κ.Λ.Π Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ
Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΑ ΣΤΡΙΧΜΩΝΕΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΕΡΑ.
ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΛΕΓΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟΙΚΑ,ΤΩΡΑ
ΠΛΕΟΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ,ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ
ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ Κ.Λ.Π
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΟΛΛΑ ΕΙΠΑ ,ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2002, 02:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Οχι φίλε beyond, δεν γίνεσια κουραστικός, απλά όταν παραθέτεις ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΑΖΙ, κάπου μπλοκάρει το "σύστημα" και για να σου απαντήσουμε ΟΛΟΙ θα χρειαστούμε πολύ χώρο και χρόνο μαζί!!!!

Τελικά απο τα τόσα που είπες, νομίζω πώς το τελευταίο κομμάτι είναι και το ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ. 'Οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΥΧΗ... σωστά;;;

Αλλά πρίν μου απαντήσεις, θα σου δώσω εγώ τις δικές μου ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.
Καταρχάς, γιατί μπερδεύεσαι;;;
Το ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ σώμα που του πέρνουμε τον εγκέφαλο, ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ.
Στο σώμα το ΤΕΧΝΙΤΟ που θα του φυτέψουμε τον εγκέφαλο, ΝΑΙ θα έχει όλες τις προηγούμενες μνήμες, γνώσεις, ικανότητες.
Εφ'όσον ΠΕΘΑΝΕΙ το προηγούμενο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ σώμα που ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ είναι ο εγκέφαλος που φυτέψαμε στο άλλο, το "πλαστικό" (αστειεύομαι), ΠΙΘΑΝΑ η ΨΥΧΗ να θελήσει (προς επίτευξη των στόχων της ΑΡΧΙΚΗ ΣΑΡΚΩΣΗΣ ΤΗΣ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ), να ΖΩΟΓΩΝΗΣΕΙ το ανθρωποειδές!!!!

Τι παράξενο βρίσκες;;; (αν και εγώ τη όλη υπόθεση την βρίσκω ΠΑΡΑΞΕΝΗ)....

Ρωτάς λοιπόν, "...ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΥΧΗ ?
ΑΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΞΕΡΟΥΜΕ, ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ
ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΕΟ ΣΩΜΑ ,ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΥΛΗ..."

Εδώ κάνεις ΛΑΘΟΣ κατ'εμέ στην υπόθεσή σου.
'Οσα ΞΕΡΟΥΜΕ είναι γνωστικό κομμάτι του εγκεφάλου, αλλά όσα ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ, είναι συναισθηματικό κομμάτι της ψυχής μας.

Δέν υπάρχουν φίλε μου "μυστικιστικές ικανότητες" στον άνθρωπο.
Ο μυστικισμός είναι μια ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ και όχι ικανότητα. Η "κατάσταση ανήκει στην ψυχή ενώ η ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ στον εγκέφαλο.

Στον εγκέφαλο, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΛΑ. Ο εγκέφαλος είναι ένα ΑΠΛΟ εργαλείο για την ΟΡΘΗ κια ΣΩΣΤΗ λειτουργία του σώματος.
Και για λειτουργή ΣΩΣΤΑ το σώμα έχει ΚΑΙ αυτός κάποια άλλα εργαλεία, μεταξύ των οποίων είναι ΚΑΙ η ΛΟΓΙΚΗ.
Λογική είναι τα αποτελέσματα ή τα ερεθήσματα των ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ και ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ πέραν απο αυτές τις ΠΕΝΤΕ αισθήσεις, τα θεωρει ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ μη ΛΟΓΙΚΑ, ή μή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, μιάς και δεν μπορεί να έχει ερέθησμα απο την ΓΕΥΣΗ, την ΑΚΟΗ, την ΟΣΦΡΗΣΗ, την ΑΦΗ και την ΟΡΑΣΗ....

Ο μεγάλος τύρανος στον άνθρωπο, δεν είναι άλλος απο τον ίδιο του τον ΕΓΚΕΦΑΛΟ. Να το Μέγα Θηρίο της Αποκάλυψης, πού όλη το ψάχνουν ΕΞΩ και ΠΕΡΑ απο αυτούς, ενώ αυτό εν υπάρχει σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ....

'Οσο για το τελευταίο που είπες περί θεού, τίποτα δεν έχει αλλάξει ως προς τις απόψεις περι Εκείνου! Πάντα ήταν πολλές, σχεδόν και όσοι οι άνθρωποι που αναρωτιώντουσαν που να βρίσκεται!!!
Θες να μας πείς ότι ο Θεός ΔΕΝ κατοικεί (βρίσκεται καλύτερα), ΚΑΙ στον ουρανό ΚΑΙ στη γή ΚΑΙ στη θάλασσα ΚΑΙ στον αέρα ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΟΡΑΤΟ αλλά ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΟΡΑΤΟ ΚΟΣΜΟ;;;;
Ή μήπως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ, όπως και πιστεύεις και για τη Ψυχή;;;

Ελπίζω να σε "βοήθησα" φίλε μου και να πρόσθεσα και άλλες ακόμα απορίες σε σένα!!!!


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2002, 23:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΩΡΑΙΑ ΕΕ?
ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ,ΟΥΤΕ ΑΘΕΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ,ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΩ ΜΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ
"ΠΑΙΖΩ" ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ (ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ ΕΤΣΙ ? ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΑΕΙ
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΣΕΙΣ..
ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ..
ΠΙΑΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΣΟΥ "'Οσα ΞΕΡΟΥΜΕ είναι γνωστικό κομμάτι του εγκεφάλου, αλλά όσα ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ, είναι συναισθηματικό κομμάτι της ψυχής μας".ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ?
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΟΣΑ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ (ΨΥΧΗ ) ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ
ΜΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ?
ΜΗΠΩΣ π.χ ΠΙΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΠΟΤΑΚΙ ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ? ΦΥΣΙΚΟ
ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ..ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ
Η ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ? ΑΛΛΑΖΟΥΝ ,ΑΛΛΟΙΩΝΟΥΝ Η ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ,ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ "ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ" ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΣΟΒΑΡΗ ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΒΙΤΑΜΙΝΗΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΟΣ Β,ΦΕΡΝΕΙ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΝΕΥΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ,ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΧΗΜΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΥΛΗ.

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΟΥ : "Ο μυστικισμός είναι μια ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ και όχι ικανότητα. Η κατάσταση ανήκει στην ψυχή ενώ η ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ στον εγκέφαλο".
ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ? ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΗΜΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΑΣ ? ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΗΝ "
ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ " ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΑΣ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ SHAMAN ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ.
ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΙ ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ ΟΝΕΙΡΑ (ΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΝΕΟ ΘΕΜΑ),
ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ ,ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΜΕ ΑΣΤΕΙΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΗΜΑΔΙΑ,ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ ΑΝΑΛΟΓΑ,ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΝΤΩΣ.
ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ
,ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΑ ΑΓΝΩΣΤΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΑΧΥΟΝΙΑ ,ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΣ(ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ),ΕΤΣΙ
ΟΤΑΝ ΦΡΕΝΑΡΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΕΣΟΥΝ ΣΕ ΥΠΟΦΩΤΟΝΙΚΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ
ΤΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ,ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ
ΧΡΟΝΟ,Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΤΑ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ.
ΟΥΦ..
ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ,ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΧΟΥΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΜΑΛΛΟΝ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΑΡΜΟΝΙΑ ,Η ΟΜΟΡΦΙΑ ,ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ,
Η ΜΟΥΣΙΚΗ,ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 01:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Ενα θέμα που το αφήσαμε τον Ιούλιο, τότε με τις μεγάλες ζέστες...
Τι λέτε, τώρα μέσα στον χιονιά, μήπως θα έπρεπε να το φέρουμε και πάλι στη επιφάνεια;;;

Στα πλαίσια της επιχειρήσης:
Για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 00:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
BEYOND ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ Ο ΜΕΤΑΤΙΘΕΜΕΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΣΤΟ ΝΕΟ ΤΟΥ ΣΩΜΑ; ΕΔΩ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ (ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ) ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ Ή ΤΗ ΘΕΣΗ ΕΝΟΣ ΥΛΙΚΟΥ "ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ" ΚΑΙ "ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ" Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ. ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΑΛΛΩΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ (ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΩΝ;) ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΥΛΗ;
ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΤΙ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΑΘΑΝΑΤΟΥ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_NemoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy