ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Anne Rice και βαμπίρ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 08:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοίγω αυτό το θέμα για την συγγραφέα του φανταστικού Anne Rice για να συζητήσουμε τη προσέγγιση της στο θέμα των βαμπίρ. Η Anne Rice είναι συγγραφέας των Vampire Chronicles εκ των οποίων τα πιο γνωστά "Συνέντευξη με έναν Βρικόλακα" και "Η Βασίλισσα των Καταραμένων" έχουν γίνει και ταινίες. Στα βιβλία της το καινούριο στοιχείο είναι ότι οι βρικόλακες δεν εμφανίζονται σαν το τέρας που πρέπει να καταστραφεί από τους κυνηγούς-ήρωες βιβλίων, αλλά είναι οι καθεαυτού ήρωες των βιβλίων και μας παρουσιάζεται η ζωή τους και τα πάθη τους. Έχει δημιουργήσει μία ολόκληρη μυθολογία σε σχέση με το πως "φτιάχτηκαν", την ιεραρχία τους, τις δυνάμεις τους, τους άγραφους νόμους τους καθώς και κάποιους πολύ δημοφιλείς ήρωες-βρικόλακες.

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 08:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Admin,

Δεν ήμουν απόλυτα σίγουρη εάν το θέμα ταιριάζει σε αυτό το forum. Εάν νομίζεις ότι κάπου αλλού ταιριάζει καλύτερα, παρακαλώ να το μεταφέρεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 13:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή narya ο σκοπός σου ειναι να εξετάσεις το φενόμενο του βαμπιρισμου οπως αυτο αντανακλά στη Δύση η τη σχέση που μπορει να εχει η συγκραφέας με το οσα γράφει ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 13:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ narya ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΠΙΚ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=153

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3381

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2079

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2113

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=463

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2174

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=643

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ 7 ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ.

ΕΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΘΕΜΑΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 15:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avatargr,

Ευχαριστώ για τα links που παρέθεσες. Πριν ανοίξω το θέμα έψαξα εισάγοντας ως λέξη αναζήτησης “Anne Rice”. Έχω διαβάσει όλα αυτά τα topics που παρέχουν πολύ χρήσιμες πληροφορίες με διάφορες πτυχές του μύθου των βρικολάκων (λογοτεχνικές, λαογραφικές, κινηματογραφικές). Στα πλαίσια αυτών των πληροφοριών, επειδή η συγκεκριμένη συγγραφέας έχει αναπτύξει μία ολόκληρη καινούρια μυθολογία πάνω σε αυτό το θέμα, θεώρησα ότι η δική της προσέγγιση ίσως θα μπορούσε να αποτελέσει ένα θέμα από μόνη της. Εάν πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερο να ενσωματωθούν αυτές οι πληροφορίες σε ένα ήδη υπάρχον θέμα, δεν έχω αντίρρηση. Η να μετονομάσουμε το θέμα ας πούμε «Τα βαμπίρ στη λογοτεχνία» ή κάτι τέτοιο.

Αγαπητέ crystal clear, τίποτα από τα δύο αν και το δεύτερο θα είχε ενδιαφέρον! Φαντάζεσαι η Anne Rice να είναι τελικά βαμπίρ (σαν τον Lestat που γράφει τις περιπέτειες του σε βιβλία) ή μάγισσα (άλλη εμμονή της με την αντίστοιχη τριλογία βιβλίων).
Θα ήθελα να συζητήσουμε μαζί με άλλους αναγνώστες των βιβλίων ή μη, τι καινούριο έχει προσφέρει στον μύθο, στα χαρακτηριστικά των βαμπίρ κ.α.

Πχ. Η εξήγηση στα Vampire Chronicles (στο 3ο βιβλίο της σειράς «Η βασίλισσα των καταραμένων») για τα πρώτα βαμπίρ. Το πρώτο βαμπίρ ήταν ο Αιγύπτιος βασιλιάς Enkil, τοποθετημένος χρονικά σε μία εποχή πριν την εισαγωγή της λατρείας του Όσιρι και της Ίσιδας στην Αίγυπτο. Ο Enkil έγινε βαμπίρ όταν την στιγμή που πέθαινε εισχώρησε μέσα του ένα πνεύμα ο Amel. Ο Amel είχε αποκτήσει την υλική δύναμη να «τραβάει» μικρές ποσότητες αίματος από τους ανθρώπους. Όταν λοιπόν μπήκε στον Enkil αυτός έγινε το πρώτο βαμπίρ. Το δεύτερο βαμπίρ ήταν η γυναίκα του Akasha, που διαπίστωσε πρώτη τις δυνάμεις και τις δυνατότητες που απέκτησαν. Αυτή εκμεταλλεύτηκε τις δυνάμεις τους για εδραιώσει τη βασιλεία τους και να εγκαθιδρύσει την λατρεία του Όσιρι και της Ίσιδας που δεν ήταν άλλοι από τον Enkil και την Akasha.

Δεν είναι μία πρωτότυπη ιδέα της δημιουργίας των βαμπίρ; Εώς τώρα ακούγαμε για τον Θεό ή για τον διάβολο, τοποθετώντας την αρχή των βαμπίρ στον χριστιανικό κόσμο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 18:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα να συζητήσουμε μαζί με άλλους αναγνώστες των βιβλίων ή μη, τι καινούριο έχει προσφέρει στον μύθο, στα χαρακτηριστικά των βαμπίρ κ.α.


Στο κ.α θα αναφερθω.
Καλη narya πολυ καλα τα οσα μας λες εχω δει την τενια. Kαι μετα ενας ομορφος τυπας με βιολι, αν θυμαμαι καλα, επαιξε κατι στην Akasha και αυτη σκότοσαι τον Enkil και εφυγαι με τον ομορφο τυπα.
Καλα ολα αυτα δεν μου αρεσει ομως η συσχετιση με τον Οσίρι και την Ίσιδα στο πρωσοπο τους βλεπω 2 Θεότητες τις οποιες σε καθε προσεγκιση μου θέλω να της αντιμετοπίζω με σεβασμο , θεωρο μαλον ασέβη αυτη την προσεγκηση της Rice, δεν κανεις ενα Θέο Βρικόλακα για κανένα λόγο.
Εσυ τι λες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 23:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ narya ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ..

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=643

ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ "Anne Rice" ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ "Η Βασίλισσα των Καταραμένων... ".

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ.....

ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ 7 ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ 8.

ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΒΑΜΠΙΡ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**

Edited by - AVATARGR on 24/02/2004 23:37:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 08:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avatargr,

Ίσως να έχεις δίκιο, αν και δεν με ενδιαφέρει η ταινία αλλά τα βιβλία και όχι μόνο "Η βασίλισσα των καταραμένων". Ωστόσο εάν το κρίνεις σκόπιμο για να μην υπάρχει σύγχυση, ας απενεργοποίησουμε το θέμα και να μεταφερθούμε εκεί.

Αγαπητέ crystal tear η ταινία-βιντεοκλιπ δεν έχει καμία σχέση με το βιβλίο. Η ταινία βασίζεται σε 2 βιβλία σαν κεντρική ιδέα. Η Akasha σκοτώνει τον Enkil για να πάρει τη δύναμη του όταν εκείνος αρνείται να υποστηρίξει την αρχομανία της.

Φυσικά και δεν είναι ο Όσιρις και η Ίσιδα βρικόλακες. Σκέψου όμως ότι είναι λογοτεχνία και όλα επιτρέπονται. Δεν πάει να μας το περάσει για αλήθεια. Σαν ιδέα πάντως τη βρίσκω έξυπνη, να εκμεταλλευτεί τους αρχαίους μύθους εκεί που άλλοι έχουν κολλήσει στη διαβολική προέλευση των βαμπίρ. Μην ξεχνάς ότι άλλοι έχουν εκφράσει την άποψη ότι οι αρχαίοι θεοί ήταν εξωγήινοι ή ενδογήινοι. Επίσης υπάρχει και μία σχετικά πρόσφατη ταινία που παρουσιάζει το πρώτο βαμπίρ να είναι ο Ιούδας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 17:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή narya νομιζω οτι θα ήταν καλο να περιμένουμε την αποψη του Admin για το τη πρέπει να γίνει πριν συνεχεισουμε να γράφουμε στο θέμα.
Θα σου απαντήσω μετα τον Admin.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 20:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ crsytal tear συμφωνώ

Εν αναμονή λοιπόν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy