ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ποια η γνωμη σας για τον Καστανεντα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 02:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

εχει κανεις ακολουθησει το μονοπατι του δον Χουαν?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

Rinpoche
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 12:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rinpoche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το έργο του Καστανεντά έχουν γραφεί αρκετά βιβλία κριτικάροντας κυρίως την αξιοπιστία των εξιστορήσεων του. Η συμβολή του είναι έτσι ή αλλιώς πολύ σημαντική αφού αυτός πρώτος διέδωσε στο μεγάλο κοινό την πνευματική παράδοση των ιθαγενών της Αμερικής και γνώρισε ένα νέο σε μάς μονοπάτι για τη διεύρυνση της συνείδησης.

Τώρα το αν ο Δον Χουάν ήταν υπαρκτός νομίζω πως δεν έχει και μεγάλη σημασία. Για εμένα το πιο πιθανό είναι πως πρόκειται για φανταστικό πρόσωπο που απλά εφευρέθηκε από τον Καστανεντά για να «δέσει» την αφήγηση στα βιβλία του και να περιγράψει τις διάφορες εμπειρίες που είχε με διαφορετικούς σαμάνους ή και ιστορίες που του είχαν αφηγηθεί και κόλλαγαν στην δική του. Πιστεύω πως την μεγαλύτερη ευθύνη για τα όσα του καταμαρτυρούν οι επικριτές του την φέρει τελικά ο ίδιος καθώς προς το τέλος της ζωής του το παράκανε με μυθεύματα τύπου Blue Scout κλπ.

Για το αν κάποιος έχει ακολουθήσει το μονοπάτι του Δον Χουάν το βρίσκω λίγο απίθανο τουλάχιστον για Έλληνα αφού πρόκειται για προφορική παράδοση των Ινδιάνων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 14:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

συμφωνω με τον συλλογισμο σου περι Καστανεντα.

ωστοσο η μεθοδολογια των Ινδιανων (χρηση ψυχοδηλωτικων ουσιων για την επιτευξη εκστασης) ειναι κοινη οχι μονο στους σαμανους ολου του πλανητη, αλλα και στα αρχαιοελληνικα μυστηρια (Ελευσινια πχ).

οποτε το οτι ειμαστε Ελληνες, δεν αποτελει εμποδιο πιστευω για οποιον θελησε να ακολουθησει αυτο το μονοπατι.

νασαι καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rinpoche
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 16:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rinpoche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εννοούσα ότι η δυσκολία έχει να κάνει με την εθνικότητα -καθώς δεν πιστεύω ότι η κάθε παράδοση είναι κατάλληλη μόνο για τον λαό που την δημιούργησε- αλλά με την ανεύρεση δασκάλου που θα σε μυήσει και θα σε καθοδηγήσει στην συγκεκριμένη διδασκαλία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 18:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

συμφωνω.


πληροφοριακα, πριν απο 15 χρονια υπηρχαν ακομη κυκλοι "πολεμιστων" στην Ελλαδα που επαιρναν μερος σε μιτοτες.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 23:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καστανέντα;

Θέμα που αποτέλεσε αφορμή για τη γέννηση αρκετών τόπικς.
Μερικά από αυτά...

Castaneda
Castaneda και Ανουνακι!
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου
Να σπας τα σύνορα
Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου
Να πεθαίνεις και να λες:
ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 23:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

amalia μου σε ευχαριστω για την ενημερωση

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

victor7
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 02:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους victor7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H σαμανικη φιλοσοφια ανηκει σε σκοτεινους δρομους διοτη η βαση της
και η οδος του ενεργοποιουνται απο την πληρης συνειδηση του θανατου.
ΜΟΝΟ απο αυτην την αρχη μπορουμε να καταλαβουμε και να δουμε.
Ειδα συμμαχους οι οποιοι με κατατρομαζαν και αναγκαστικα να τους
αντιμετοπισο.Η ορθογραφια μου ειναι χαλια διοτη ειμαι ελληνογαλλος.
EXCUSEZ MOI D AVANCE.Μετα απο καποια αλλα επησοδια(οωειρεμα)εγκαταληψα
πρακτικα αυτην την γνωστικη προσεγκηση.Αλλα μπορω να μοιραστο καποιες εμπειριες.CHIAO

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 03:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλλα μπορω να μοιραστο καποιες εμπειριες.CHIAO



φιλε victor7, αν θελεις στειλε μου ενα mail να τα πουμε

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

victor7
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 03:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους victor7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι δυσκολο να περιγρψεις εσωτερικα γεγονοτα με λογια.Αλλα αυτα που ειδα μπορω να τα περιγραψω.NB/Προκεται για γεγονοτα διοτη δεν εχω τασεις μυθοπλασιας η οποιαδηποτε ψυχικη διαταραχη(μεχρη ΤΟΡΑ).
Αλλα η συναντηση με τον συμμαχο δεν πραγματοποιηθηκε απο καμοια προθεση.Βεβαια δεν θελω να περιγραψω ποιοι παραγοντες βοηθησαν για
ευ-νοητους λογους.Στην αρχη εννοιωθα οτι οι θαμνοι επερνα καποια μορφη,και οτι η σκια μου ηταν περιεργη.Μετα απο επαναληψεις
ενοιωθα οτι τελικα κατι υπαρχη,και καταλαβα οτι μια ενεργεια με ακολουθει.Τοτε αρχισα να φοβαμε και να προσπαθω να την αποφηγω.Δεν ηξερα τι ηταν γιατη ειχα παρατησει τον ΚΚ.Ομως δεν μπορουσα να την αποφυγω και καθε φορα που βρισκομουν στην φυση αυτο με ακολουθοθσε.

Edited by - victor7 on 24/03/2004 03:49:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 09:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ victor7 ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
H σαμανικη φιλοσοφια ανηκει σε σκοτεινους δρομους διοτη η βαση της
και η οδος του ενεργοποιουνται απο την πληρης συνειδηση του θανατου.
ΜΟΝΟ απο αυτην την αρχη μπορουμε να καταλαβουμε και να δουμε.


ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ ΩΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΣΚΟΤΕΙΝΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ????

ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ (ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ) ΩΣ ΜΕΣΟΝ ΜΥΗΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΣΚΙΕΣ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙΣ Η ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ "ΔΕΙΣ" ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

victor7
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 13:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους victor7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμ-Φωνω μαζη σου και αλλες φιλοσοφιες εμμεριεχουν την συνειδηση του θανατου γιατη αυτη η συνειδηση επιτρεπει την αποχη πολλων εγωιστηκων ανθρωποκεντρικων τασεων((βλ Μασονια θεμα στο περιοδηκο Θεος και θρησκεια)).Παντος ο καθε ανθρωπος ευτηχος εχει τις δικες του ιδιοσυγκρασιες και την μονοδικοτητα του να βιωνει τετοιες συνειδησεις.
Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι χωρις καθοδηγηση και εμπειρια μπορουν τετοιοι εσωτερισμοι να μην βγουν θετικα.

SAMPER EADEMΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 14:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει διαβάσει κανείς το "Pilgrimage" του Paolo Coehlo? Αναφέρεται σε εμπειρίες και εσωτερικές αναζητήσεις παρόμοιες με αυτές του Castaneda (έχω την εντύπωση ότι ο πρώτος εμπνεύστηκε για τη συγγραφή του βιβλίου από τον δεύτερο). Είναι πολύ ενδιαφέρον, πάντως και το συνιστώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

victor7
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 14:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους victor7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[u]Ο Coehlo είναι φανατικος του καστανεντα τον έχει αναζητήσει πολλές φορές.

SAMPER EADEM

Edited by - victor7 on 25/03/2004 02:14:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 23:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως κάνω λάθος?
Καστανέντα δε λεγόταν ο τερματοφύλακας της
Εθνικής Γαλλίας
στο Μουντιάλ της Ισπανίας
το 1982?
Τερματοφύλακας εσωτεριστής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 20:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για την αγνοιά μου αλλά ο Καστανέντα ζεί ή έχει πεθάνει?Πάντως ως προς το θέμα εγώ πιστευω οτι μόνο στο πρώτο του βιβλιο ήταν ειλικρινείς ως προς το προσωπικό του βίωμα ενω μετέπειτα μπήκε στο δόλωμα της εμπορευματοποίησης αφου είδε οτι αποδίδει τα μέγιστα.

paraskeviΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 12:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέθανε.
Τρώει πεγιότ στον άλλο κόσμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 22:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω να μην υπόκειται στην ίδια ταλαιπωρία-ιεροτελεστια και στον άλλο κόσμο για να τα φάει!

paraskeviΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

illidan stormrage
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 16:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους illidan stormrage  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και από μένα.

Αν και νέο μέλος, θα ήθελα να παραθέσω την άποψή μου, σχετικά με το δρόμο του Καστανέντα.

Έχω διαβάσει τα περισσότερα από τα βιβλία του. Αν και στο πρώτο του βιβλίο, δείχνει μια τάση να κατηγοριοποιήσει και να συστηματικοποιήσει τα συμπεράσματα και τις εμπειρίες του, με σκοπό (;) να τις κάνει ένα σύσστημα, ένα δρόμο μαθητείας θα λέγαμε, νομίζω πως η τάση αυτή εξασθενεί στα επόμενα έργα του.

Βρίσκω τα βιβλία του αρκετά χαοτικά, όπως άλλωστε ήταν ο δρόμος που ακολουθούσε. Οι πρακτικές του και οι διδασκαλίες του, μπορεί εύκολα να παρερμηνευτούν ( Ξέρω ένα σωρό άτομα, που μπήκαν πολύ βαθιά και εθίστικαν στα ναρκωτικά, και γι' αυτό φέρναν ως άλλοθι τον Καστανέντα. Δεν κατηγορώ βέβαια τον Καστανέντα για την ανοησία τους. )

Βρίσκω ενδιαφέρον την αντίληψη του κόσμου που έχουν όσοι ακολουθούν αυτό το δρόμο. Μου θυμίζει αρκετά τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται τον κόσμο ο Νήο στο Μάτριξ.

Πιστεύω όμως τα εξής: Πως είναι ένας δρόμος τόσο δύσκολος, που οι επί γης άνθρωποι που μπόρεσαν και που θα μπορέσουν να τον ακολουθήσουν, είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Επίσης, λόγω της πολυπλοκότητάς του, απάιτεί έναν δάσκαλο, που να καθοδηγεί τα βήματα του μαθητή.

Ποιός από μας γνωρίζει έναν πραγματικό, εν ζωή Δον Χουάν, ο οποίος θα τον βοηθήσει να ξεπεράσει τις παγίδες;

Όπως όλοι οι δρόμοι, αν τον αντιμετωπίσεις με επιπολάιότητα, και όχι με σεβασμό, δεν θα σε οδηγήσει εκεί που πρέπει.

Αυτά είχα να πω, ευχαριστώ που με διαβάσατε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 01:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πέθανε.
Τρώει πεγιότ στον άλλο κόσμο.


εμεινα με την εντυπωση πως ο Καστανεντα δεν κατανοησε τα δωρα του μεσκαλιτο

υπεκειψε στον πρωτο εχθρο του πολεμιστη, τον φοβο, και επαψε να ερχεται σε επαφη με τον μεσκαλιτο

πιστευω πως δεν ξεπερασε ποτε την εσωτερικη πικρια και απογοητευση που κουβαλουσε απο τη στιγμη που εγκατελειψε το μονοπατι και ασχοληθηκε με την κονομα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 01:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ελπίζω να μην υπόκειται στην ίδια ταλαιπωρία-ιεροτελεστια και στον άλλο κόσμο για να τα φάει!

paraskevi


δεν αντιδρουν ολοι οι ανθρωποι το ιδιο

ο Καστανεντα υπεφερε οσο αντιστεκοταν στην εμπειρια με τη λογικη του - οταν η λογικη καταλυοταν, επαυε και ο φοβος


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 01:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αν και στο πρώτο του βιβλίο, δείχνει μια τάση να κατηγοριοποιήσει και να συστηματικοποιήσει τα συμπεράσματα και τις εμπειρίες του, με σκοπό (;) να τις κάνει ένα σύσστημα, ένα δρόμο μαθητείας θα λέγαμε, νομίζω πως η τάση αυτή εξασθενεί στα επόμενα έργα του.

Βρίσκω τα βιβλία του αρκετά χαοτικά, όπως άλλωστε ήταν ο δρόμος που ακολουθούσε. Οι πρακτικές του και οι διδασκαλίες του, μπορεί εύκολα να παρερμηνευτούν ( Ξέρω ένα σωρό άτομα, που μπήκαν πολύ βαθιά και εθίστικαν στα ναρκωτικά, και γι' αυτό φέρναν ως άλλοθι τον Καστανέντα. Δεν κατηγορώ βέβαια τον Καστανέντα για την ανοησία τους. )

Βρίσκω ενδιαφέρον την αντίληψη του κόσμου που έχουν όσοι ακολουθούν αυτό το δρόμο. Μου θυμίζει αρκετά τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται τον κόσμο ο Νήο στο Μάτριξ.

Πιστεύω όμως τα εξής: Πως είναι ένας δρόμος τόσο δύσκολος, που οι επί γης άνθρωποι που μπόρεσαν και που θα μπορέσουν να τον ακολουθήσουν, είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Επίσης, λόγω της πολυπλοκότητάς του, απάιτεί έναν δάσκαλο, που να καθοδηγεί τα βήματα του μαθητή.

Ποιός από μας γνωρίζει έναν πραγματικό, εν ζωή Δον Χουάν, ο οποίος θα τον βοηθήσει να ξεπεράσει τις παγίδες;

Όπως όλοι οι δρόμοι, αν τον αντιμετωπίσεις με επιπολάιότητα, και όχι με σεβασμό, δεν θα σε οδηγήσει εκεί που πρέπει.


εχεις δικιο ως προς το πρωτο βιβλιο - με τα επομενα τρια προσπαθησε απλως να συμπληρωσει τη μεθοδο του δον Χουαν, με στοιχεια απο αλλα συστηματα αναζητησης, γιατι αν εξακολουθουσε στο ιδιο στυλ θα αντιμετωπιζε την κατηγορια της προτροπης σε χρηση απαγορευμενων ουσιων


και φυσικα απο το πεμπτο και μετα εγιναν οντως χαοτικα, και προδρομοι των σεμιναριων και των βιντεοκασετων με ασκησεις

για τον εθισμο σε ναρκωτικα ανθρωπων που δοκιμασαν ψυχοδηλωτικα, διαφωνω

σε καμια περιπτωση, κανενα ψυχοδηλωτικο δεν προκαλλει εξαρτηση κανενος ειδους, ουτε και οδηγει στα ναρκωτικα (ηρωινη κτλ)

απλως υπαρχουν ανθρωποι με ψυχικες ανισσοροπιες και χημικες ελλειψεις (ενδορφινες) που προσπαθωντας να βρουν υποκαταστατο της ελλειψης τους, μεσα στ αλλα δοκιμασαν και καποιο ψυχοδηλωτικο (το οποιο φυσικα και δεν ξαναδοκιμασαν)

το οτι κατεληξαν στην ηρωινη δειχνει πως οντως ειχαν ελλειψη ενδορφινων και πως δεν δοκιμασαν τα ψυχοδηλωτικα αναζητωντας το Αγνωστο, αλλα αναζητωντας την χαμενη ψυχικη τους ισσοροπια


ο δρομος του ανθρωπου της γνωσης ειναι δυσκολος - απευθυνεται σε συγκεκριμενα ατομα που εχουν την "ακλονητη θεληση" να γνωρισουν το Αγνωστο


δασκαλοι υπαρχουν, αλλα για να επιλεχθει κανεις ως μαθητης, χρειαζεται εκτος απο την ακλονητη θεληση και καποιο οιωνο απο τη δυναμη για να τον ξεχωρισει ο δασκαλος

και φυσικα να αναγνωρισει τον δασκαλο ως τετοιο - κανεις δεν διαφημιζει τις γνωσεις του, οι οποιες δεν μεταδιδονται φυσικα προφορικα αλλα μεσα απο εμπειριες και βιωματα

και εχεις απολυτο δικιο οταν μιλας για σεβασμο σε αυτο που κανει κανεις - ειναι το σημαντικοτερο ισως, γιατι προσδιοριζει την αναζητηση της γνωσης στο σωστο πλαισιο

νασαι καλα φιλε

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 02:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βασικα ειμαι εντελως ασχετος περι Καστανεντα, αλλα απο οσα λεγονται στο φορουμ μοθ\υ κεντρισαν το ενδιαφερον...

προτινομενη βιβλιογραφια?? κανεις???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 15:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ταξιδι στο ιξτλαν, μαγικα περασματα, τροχος του χρονου, Ιστορίες Δύναμης, Ο Δεύτερος Κύκλος της Δύναμης, Το Δώρο του Αετού, Εσωτερική Φλόγα, Η Δύναμη της Σιωπής, Η Τέχνη του Ονείρου.

δυο εχω διαβασει το ενα ειναι το ταξιδι και το δευτερο σχετικο με τους σαμανους της αμερικης.

διαφωνω μαζι του παντως. δεν χρειαζεται το πεγιοτ (ντατουρα) για να βρεθεις σε αυτα τ αμονοπατια...

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 03:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

διαφωνω μαζι του παντως. δεν χρειαζεται το πεγιοτ (ντατουρα) για να βρεθεις σε αυτα τ αμονοπατια...



να κανω μια διορθωση?


το πεγιοτ ειναι ο κακτος λοφοφορα γουιλιαμσι, και υπαρχει αναγνωρισμενη απο το αμερικανικο κρατος Ινδιανικη "θρησκεια" που λειτουργει αυτη τη στιγμη στο νεο Μεξικο

το αναφερει και ο Καστανεντα δια στοματος δον Χουαν - ο Μεσκαλιτο δεν ειναι συμμαχος (εργαλειο) αλλα ευεργετης


η ντατουρα ειναι το φυτο ντατουρα ινοξια, που χρησιμοποιηθηκε περισσοτερο στην Ευρωπη απο τις "μαγισες" παρα απο τους ινδιανους που την φοβοντουσαν (και με το δικιο τους)

ειναι συμμαχος, με την εννοια της χρησης της ως εργαλειο (του βιωματος της πτησης πχ - εξ ου και ο μυθος του σκουποξυλου και οι γυμνες μαγισες που πετανε - και ο Καστανεντα γυμνος πασαλειφθηκε την αλοιφη και βιωσε το πεταγμα))

οσο για το αν ειναι ή οχι απαραιτητη η χρησιμοποιηση τους, εξαρταται απο το μονοπατι που περπαταει κανεις και απο το τι ψαχνει


τιποτα δεν ειναι "απαραιτητο" και τιποτα δεν ειναι "περιτο"


νασαι καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρήστος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 20:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και απο εμένα

Η χρήση ψυχοτροπικών ουσιών δεν είναι απαραίτητη για να ακολουθήσει κανείς αυτό το μονοπάτι. Ο Δον Χουάν, είχε δει πως ο Castaneda δεν έχει διπλό πεδίο όπως οι περισσότεροι, αλλά τριπλό (ηταν ένα είδος Ναγκουάλ). Ο Castaneda τότε έψαχνε πληροφορίες πάνω σε τέτοιες ουσίες και την χρήση αυτών σε σχέση με τους Σαμάνους. Ήταν απλά ένας τρόπος να κάνει τον Carlos να κολλήσει μαζί του ενώ σιγά σιγά του αποκάλυπτε κάποια πράγματα. Τα πρώτα βιβλία του Castaneda γράφτηκαν τον πρώτο καιρό που γνώριζε των Δον Χουάν οποία δεν περιείχαν την πραγματική "διδασκαλία". Ο Castaneda έχει γράψει πολλές αλήθειες και είναι όντος δυνατό να δει κανείς πολλά απο αυτά (χωρίς την χρήση οποιασδίποτε ουσίας).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 01:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα και απο εμένα

Η χρήση ψυχοτροπικών ουσιών δεν είναι απαραίτητη για να ακολουθήσει κανείς αυτό το μονοπάτι. Ο Δον Χουάν, είχε δει πως ο Castaneda δεν έχει διπλό πεδίο όπως οι περισσότεροι, αλλά τριπλό (ηταν ένα είδος Ναγκουάλ). Ο Castaneda τότε έψαχνε πληροφορίες πάνω σε τέτοιες ουσίες και την χρήση αυτών σε σχέση με τους Σαμάνους. Ήταν απλά ένας τρόπος να κάνει τον Carlos να κολλήσει μαζί του ενώ σιγά σιγά του αποκάλυπτε κάποια πράγματα. Τα πρώτα βιβλία του Castaneda γράφτηκαν τον πρώτο καιρό που γνώριζε των Δον Χουάν οποία δεν περιείχαν την πραγματική "διδασκαλία". Ο Castaneda έχει γράψει πολλές αλήθειες και είναι όντος δυνατό να δει κανείς πολλά απο αυτά (χωρίς την χρήση οποιασδίποτε ουσίας).




δεν σε προβληματιζει το οτι ενω η "πρωτη" διδασκαλια περιειχε στοιχεια γνωστα απο τις σαμανιστικες πρακτικες, η "δευτερη" δεν αναφερεται πουθενα απο κανεναν εκτος απο τον Καστανεντα?

και δεν εννοω το ονειρεμα που ειναι παναρχαιη πρακτικη (ακομα και στην αρχαια Ελλαδα) αλλα για τον ναγκουαλισμο


η δε αποκαλυψη αυτης της διδασκαλιας σε ολον τον κοσμο για οικονομικο οφελος του συγγραφεα δε σου λεει τιποτα?


νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy