ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Αιθερας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Serge
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 01:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Serge  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλεπωντας την προηγουμενη εβδομαδα μια εκπομπη σε καποια καναλι,ακουσα να μιλουν για τον ελεγχο του αιθερα.Ελεγαν μαλιστα οτι οποιος τον ελεγχει εχει μια πολυ σημαντικη δυναμη στα χερια του.Γνωριζει κανεις κατι περι αυτου?

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 15:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Serge,

Καλώς ήλθες στην μεγάλη παρέα του forum.

Θα απαντήσω στην ερώτησή σου περί "ΑΙΘΕΡΑ".
Στην ουσία ο "αιθήρ" ήταν ένα εφυούργημα των Αρχαίων Ελλήνων Φιλοσό-
φων προκειμένου να μπορέσουν να εξηγήσουν ορισμένα φαινόμενα που πα-
ρακολουθούσαν.Κατ'αυτούς ΔΕΝ υπήρχε απόλυτο κενό.Όπου δε δημιουργή-
το η υπόνοια κενού,θεωρούσαν ότι μεταξύ των "ατμήτων" ο χώρος ήταν
πλήρης από τον "αιθέρα".
Ας δούμε τώρα την εξήγηση που δίνεται από το λεξικό του Α.Ραγκαβή,
Αθήνα,έκδοση 1888:
ΑΙΘΗΡ:H υπέρ την ατμόσφαιρα και τον αέρα έκτασις,κατοικία του Διός
(Ιλ.Β,412) και των άλλων θεών.Κατά την μυθολογίαν (Ησίοδος,Θεογονία
124),υιός του Ερέβους και της Νυκτός,τέκνον του Χάους.Κατά δε τους
ορφικούς ύμνους ήν η ψυχή του παντός εξ ην πάσα ζωή εκπορεύεται.Κατά
τινας δε των αρχαίων φιλοσόφων η πηγή και η η έδρα της τα πάντα ζωογο-
νούσης θερμότητος.Τινές έτι των ποιητών εταύτιζον αυτόν και μετά του
Διός.
Αντιλαμβάνεται κανείς λοιπόν την μυθολογική αλλά και φιλοσοφική ανά-
γκη και προέλευση του "αιθέρος".
Η σημερινή Κβαντομηχανική και ο Χαοτικός Λογισμός δεν παραδέχονται
την ύπαρξη τέτοιου διάμεσου,μεταξύ των κενών των ατόμων.Στην ουσία
δεν υπάρχει απόλυτο κενό με την διατυπωθείσα και ισχύουσα κατά το
παρελθόν έννοια.
....Και ερχόμαστε τώρα στο "ζουμί" της υπόθεσης!!!Κατάλαβα πολύ καλά
που και από ποιόν άκουσες την καθ'όλα αίολη θεωρία περί "αιθέρος".
Καλέ μου φίλε μη δίνεις σημασία σε τέτοια τερατολογήματα.Μάλιστα δε
η συγκεκριμένη θεωρία του εν λόγω καμία μα καμία απόδειξη έχει.
Εάν ο "αιθέρας" είχε χαρακώσει τις πέτρες με τον τρόπο που ισχυρίζεται
ο "τύπος" φαντάσου τι θα έπρεπε να έχει γίνει με τα βουνά,αλλά ακόμα
και με τα πέτρινα ή μαρμάρινα αρχαία μνημεία,ανά τον κόσμο.
Λυπάμαι που το ξαναλέω για πολλοστή φορά.Ο συγκεκριμένος κύριος έχει
σαφέστατο πρόβλημα "πολυσχειδούς προσωπικότητας".....Άσε δε που μου
ψιλοφαίνεται και για άσχετος.


Φιλικότατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sirXris
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 02:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirXris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Κι όμως γυρίζει"... είχε πει κάποιος πολύ σοφά.

Η περί αιθέρος θεωρία, στην πραγματικότητα δεν είναι καθόλου θεωρία. Υπάρχουν πλήθος επιτυχημένων επιστημονικών πειραμάτων που έχουν γίνει βάσει αυτής της ενέργειας, γιατί για ενέργεια μιλάμε. Και όχι μόνο.

Πολύ περιληπτικά να πω ότι το περιβόητο πείραμα (νομίζω ότι έγινε στο τέλος του 19ου αιώνα) που απέδειξε τη μη ύπαρξη αιθέρα στο υποτιθέμενο «κενό», ουσιαστικά κατάφερε να αποδείξει ότι ο αιθέρας δεν έχει υλική μορφή όπως πίστευαν αυτοί που έκαναν τότε το πείραμα. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κανένα κενό, γιατί απλά τα πάντα τα δημιουργεί ο αιθέρας, ο οποίος βρίσκεται παντού στο σύμπαν. Ακόμα και σε αυτό το οποίο ονομάζουμε κενό.

Και φυσικά ο αιθέρας δεν έχει υλική υπόσταση, αλλά δημιουργεί ύλη με τη δόνησή του. Κι όσο κι αν ακουστεί αιρετικό, ο αιθέρας είναι αυτή η μορφή ενέργειας η οποία διαθέτει συνείδηση! Τι εννοώ με αυτό; Ο αιθέρας συλλαμβάνει τα «θέλω» μας (είτε καλά, είτε άσχημα) και τείνει να τα κάνει πραγματικότητα. Ανάλογα πάντα με την ένταση και τη συγκέντρωση αυτών των «θέλω.»

Λένε μάλιστα ότι η ποσότητα αιθέρα που ορίζουν τα όρια ενός απλού ηλεκτρικού λαμπτήρα, είναι ικανή για να βράσει ταυτόχρονα όλους τους ωκεανούς της Γης. Για τέτοια ενέργεια μιλάμε.

Κι ας μη βιαστούν να πέσουν πάνω μου και να με κατασπαράξουν οι μαθητές της… 3ης, γιατί για όλα αυτά υπάρχουν πάμπολλες επιστημονικές αποδείξεις και πειράματα, από διαφορετικούς επιστήμονες μάλιστα και ανά διαφορετικές χρονικές περιόδους.

Και ίσως να έχετε καταλάβει έως τώρα, ότι ο αιθέρας είναι η ενέργεια που συνδέει τα πάντα στο σύμπαν. Είναι ο συνδετικός μας κρίκος με αυτό που αποκαλούμε Θεό γιατί από εκεί πηγάζει και εκεί καταλήγει.

Ας μην καταδικάζουμε με περισσή ευκολία λοιπόν κάτι επειδή αυτός που ακούσαμε να το λέει δε θεωρείται αξιόπιστος κι ας συγκεντρωνόμαστε στο περιεχόμενο αυτών που μας παρουσιάζονται.

Προσωπικά, δε ξέρω ποιος είναι ο κύριος που έκανε τη συγκεκριμένη εκπομπή, αλλά τι σημασία έχει κιόλας. Μπορεί να είναι εντελώς τρελός ή φαντασμένος και μπορεί να είναι απίστευτα ευφυής και διορατικός. Ποιος θα το κρίνει αυτό και γιατί έχει τόση ανάγκη να το κρίνει; Δε θα μπορούσε ο εν λόγω κύριος απλά να μεταφέρει κάποια πληροφορία με ανορθόδοξο, μη συστηματικό τρόπο; Τι πάει να πει αυτό, ότι η συγκεκριμένη πληροφορία είναι λάθος;

Ας μάθουμε να ακούμε κύριοι κάποτε, γιατί αν έρθει κάποια στιγμή που κάποιος «τρελός» φωνάξει «τρέξτε να σωθείτε από τον κόκκινο δράκο», μπορεί απλά γελάσουμε για λίγο. Προτού μας καταπιούν οι φλόγες μιας αληθινής φωτιάς…

Edited by - sirXris on 14/06/2004 13:27:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 10:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κι ας μη βιαστούν να πέσουν πάνω μου και να με κατασπαράξουν οι μαθητές της… 3ης, γιατί για όλα αυτά υπάρχουν πάμπολλες επιστημονικές αποδείξεις και πειράματα, από διαφορετικούς επιστήμονες μάλιστα και ανά διαφορετικές χρονικές περιόδους.

Αυτό το τραγουδάκι έχει μπαγιατέψει.

ΠΟΙΕΣ επιστημονικές αποδείξεις και πειράματα ?
(Θέλω αναφορές απο το Physical Review Letters όχι
κακογραμμένα σενάρια φτηνής επιστημονικής φαντασίας)

ΠΟΙΟΙ επιστήμονες ?
(θέλω ονόματα, και πανεπιστήμια/εργαστήρια που εργάζονται
όχι κοτσάνες "είναι ενας γνωστός κάποιου που ξέρει καποιον στη NASA")

Αν δε μου απαντήσεις θα έρθω να σε κατασπαράξω
(και ας μην είμαι μαθητής της 3ης)

Αγγελος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sirXris
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 11:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirXris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άγγελε της 1ης,

Αν ένα τραγουδάκι είναι παλιό, αυτό σίγουρα είναι το "απόψε θέλω αποδείξεις και ονόματα".. Αν όμως το λέει η καρδούλα σου, ορίστε 400 σελίδες με επιστημονικά πειράματα, χρονολογίες και ονόματα, έτσι για ξεκίνημα. Ένα ολόκληρο βιβλίο on-line στο http://ascension2000.com/ConvergenceIII/. Αν τελειώσεις με αυτό, υπάρχει και συνέχεια..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 14:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο site. Παραθέτω απο την εισαγωγή.

quote:

Welcome, New Reader!

Hear these words. The time has come for you to know the truth. And the truth is that the Earth is about to undergo a spontaneous spiritual transformation, more fantastic than you could have ever dreamed of. We now have the tools to scientifically explain exactly how and why this is going to happen. With this new information, your logical "left brain" side will not be disappointed and your "right brain" side will be up all night in bed, reeling from the implications that it brings up. This brand-new material is, essentially, high-level extraterrestrial science dropped right into your hands.


Μεταφράζω για τους μη-αγγλομαθείς

"Καλως ορισες νεε αναγνώστη.

Ακου αυτα τα λόγια. Εφτασε η ώρα να γνωρίσεις την Αλήθεια. Και η αλήθεια ειναι οτι η Γη
ετοιμάζεται να υποστεί ένα αυθόρμητο πνευματικό μετασχηματισμό, πιο φανταστικο απο οτι θα
μπορούσες ποτέ να φανταστείς. Με τις νέες πληροφορίες, το λογικό "αριστερό ημισφαίριο" του μυαλού σου δεν θα απογοητευτει ενώ το "δεξι ημισφαίριο" του μυαλού σου θα μείνει ξάγρυπνο τη νύχτα στο κρεβάτι ζαλισμένο απο τα πιθανα ενδεχόμενα. Αυτο το ολοκαίνουριο υλικό είναι σε τελική ανάλυση, υψηλού επιπέδου εξωγήινη επιστήμη που πέφτει στα χέρια σου."

Στη δεύτερη παράγραφο εξηγεί πως οι εξωγήινοι του μετάδωσαν αυτη τη γνώση.

Λυπάμαι sirXris αλλα διάβασα αρκετά.

Οταν η νέα αυτη εξωγήινη επιστήμη προσγειωθεί στην αυλή μου, τοτε θα αλλάξω γνώμη. Μέχρι
τότε θα παραμείνω στην παλιά καλή επιβεβαιωμένη αστροφυσική του διδακτορικού μου.

Αγγελος.

Υ.Γ. Οπως κατάλαβαίνεις δεν είμαι της 1ης. Το έργο το έχω ξαναδεί πρίν εσύ μάθεις
καν να λύνεις γραμμικά συστήματα διαφορικών εξισώσεων.

Υ.Γ.2. Αν αυτά τα πιστεύεις απο Hobby, τότε καλή διασκέδαση. Τα παραμύθια είναι
διασκεδαστικά, μου αρέσουν και εμένα.
Αν απο αυτά προσπαθείς να βγάλεις λεφτά εις βάρος των ευκολόπιστων συνανθρώπων
σου τοτε καλύτερα να κρατήσεις την πρωινή σου εργασία. Δέν είσαι πειστικός
απατεώνας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 15:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλεος ρε παιδιά!!!!!

Βαρέθηκα να ακούω για πτυχία, διπλώματα, πανεπιστήμια, ονόματα και οτιδήποτε άλλο χρειάζεται κανείς για να έχει άποψη. Απορώ πλέον πως είναι δυνατόν να κοιτάμε βιογραφικό για να ακούσουμε κάποιον να μιλάει. Ε λοιπόν δεν είναι πάντα έτσι.
Ας καταλάβουν κάποιοι πως μερικές φορές η πραγματικότητα δεν αποδεικνύεται. Για τον πολύ απλό λόγο ότι εμείς δεν μπορούμε να το κάνουμε. Τουλάχιστον ακόμα. Είναι δύσκολο να το καταλάβουμε αυτό?
Περιμένουμε να έρθουν οι εξωγήινοι στο σπίτι μας για να δεχτούμε την ύπαρξη τους? Ποιο πανεπιστήμιο και ποιο ίδρυμα είναι σε θέση να μας το εγγυηθεί?

Προσωπικά πλέον δεν χρειάζομαι καμία επιβεβαιωμένη αστροφυσική και κανένα διδακτορικό για να πειστώ. Και ειδικά από έναν....άγγελο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 16:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρει κάποιος να αναλύσει την λέξη ελευθερία?
Μήπως υπάρχει κάποια σχέση?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sirXris
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 18:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirXris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγγλομαθή Άγγελε, chill-out.. :)

Καμία πρόθεση δεν έχω να προσβάλω όχι μόνο εσένα αλλά όλους. Το «Άγγελε της 1ης» αναφέρεται στο ότι ανήκεις στην 1η βαθμίδα. Οπότε μην τσαντίζεσαι γιατί της 1ης είσαι… :)

Έπειτα, ωραία μας μετέφρασες την πρώτη παράγραφο, αλλά τη δεύτερη μας τη σκότωσες ελαφρά, καθότι το αυθεντικό κείμενο απέχει παρά σάγκας από αυτά που εσύ γράφεις. Καλό θα ήταν αν πραγματικά σε ενδιέφερε, να διάβαζες λίγο παρακάτω από το welcome message. Οι παράγραφοι που αναφέρεις δεν αποτελούν καν μέρος του 1ου κεφαλαίου. Ούτε στην περίληψη δεν έφτασες.

Μου κάνει πραγματικά εντύπωση η ταχύτητα με την οποία βγάζεις τόσο κατηγορηματικά και απόλυτα συμπεράσματα για κάτι που ουσιαστικά ούτε καν ξεκίνησες να διαβάζεις! Κάτι που εσύ ζήτησες να δεις. Επιχειρήματα, πειράματα, επιστημονική τεκμηρίωση, ονόματα, ημερομηνίες. Ίσως να μην περίμενες ότι πραγματικά υπάρχουν όλα αυτά ή ίσως να είσαι αρκετά ευτυχισμένος και σίγουρος με την επιβεβαιωμένη αστροφυσική του διδακτορικού σου, όπως επί λέξει μας αναφέρεις (Αλήθεια, πόσο «επιβεβαιωμένη» είναι η «σταθερή» ταχύτητα του φωτός σε μέρη του σύμπαντος που καλά καλά ούτε με τηλεσκόπιο δε φαίνονται..)

Δεν έχω την παραμικρή πρόθεση να πείσω κανένα, απλά παραθέτω πληροφορίες που θεωρώ σημαντικές και ενδιαφέρουσες. Σε αντίθεση με εσένα δε δηλώνω ειδικός για τίποτα και δεν ανήκω πουθενά. Ένα απλό μέλος είμαι και αυτό επιθυμώ να παραμείνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

C.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 19:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους C.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γνωστό πείραμα των Michelson-Morley που προσπαθούσαν να αποδείξουν την κίνηση της γης μέσω του αιθέρος μετρώντας την ταχύτητα του φωτός, έγινε το 1887, και είχε αρνητικά αποτελέσματα. Έδειξε ότι ήταν αδύνατο να μετρηθεί η απόλυτη ταχύτητα της Γης και ότι δεν υπήρχε αιθέρας. Επανειλημμένα κατά τη διάρκεια των επόμενων 40 ετών έγινε με ακόμη μεγαλύτερη ακρίβεια( το πείραμα) και υπήρξε το ίδιο αρνητικό αποτέλεσμα.

"γευόμαστε τα αρώματα του ουρανού ανακατεμένα με το πνεύμα της γης"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sirXris
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 21:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirXris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Τον 19ο αιώνα οι φυσικοί πίστευαν πως ο αιθέρας ήταν μία συμπαντική ουσία η οποία λειτουργούσε ως το μέσο μέσα στο οποίο ταξίδευαν τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα (φως και ακτίνες Χ). Ο αιθέρας θεωρείτο ως ουσία αβαρή, διάφανη, με μηδενικό συντελεστή τριβής, η οποία δε μπορούσε να εντοπιστεί με χημικά ή φυσικά μέσα και στην κυριολεξία πότιζε όλη την ύλη και το διάστημα.» (Εγκυκλοπαίδεια Britannica)

Αυτές ήταν λοιπόν οι υποτιθέμενες ιδιότητες του αιθέρα που κατέρριψε πολύ σωστά το πείραμα των Michelson-Morley (C ευχαριστούμε για την παρέμβαση..) Και λέω πολύ σωστά γιατί ο αιθέρας, αν και πραγματικά «ποτίζει» τα πάντα στο σύμπαν, δεν είναι η ουσία που περιγράφεται παραπάνω, αλλά είναι ενέργεια. Όχι λοιπόν δεν υπάρχει αιθέρας. Απλά δεν έχει τη μορφή που πίστευαν τότε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 22:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΔΕΙΞΕΙΣ..... Η΄ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΡΙΨΕΙΣ

ΙΣΩΣ ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΨΑΧΝΑΝ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕΡΟΣ

ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η΄ ΤΙ ΟΧΙ Ο ΑΙΘΕΡΑΣ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΣΥΝΕΠΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΕΡΕΥΝΑΣ ΤΟΥ ΑΙΘΕΡΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΠΕΔΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ Ο ΠΥΡΗΝΑΣ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟΝΙΑ....ΝΕΤΡΟΝΙΑ....ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΑ.....

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

C.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 00:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους C.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχεις άδικο sirXris, το πείραμα είχε αρνητικά αποτελέσματα σε σχέση με τις τότε παραδοχές περί αιθέρα. Οι ιδιότητες του αιθέρα προέκυψαν με μαθηματικούς υπολογισμούς με βάση την υπόθεση ότι ο αιθέρας είναι υλικό σώμα.

Το 1830 ο Michael Faraday εισήγαγε την έννοια των ηλεκτρομαγνητικών πεδίων, όπου ο αιθέρας ήταν το μέσο διάδοσής τους. Αργότερα ο James Clark Maxwell το 1855 διατύπωσε τις περίφημες εξισώσεις του, που περιγράφουν τη διάδοση των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων και το 1862 παρουσίασε το φως σαν ηλεκτρομαγνητικό κύμα. Οι εξισώσεις αυτές, που αποτελούν το θεμέλιο της νέας φυσικής, θα πρέπει να σημειωθεί, ότι διατυπώθηκαν λαμβάνοντας υπόψη όχι το κενό αλλά το διηλεκτρικό μέσο του αιθέρα, που είχε ήδη δεχθεί ο Faraday. Το 1887 ο Heinrich Hertz πρόσθεσε την ηλεκτρομαγνητική υφή των ραδιοκυμάτων.


"γευόμαστε τα αρώματα του ουρανού ανακατεμένα με το πνεύμα της γης"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 09:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν να καλοσορίσω τον συγγραφέα του τόπικ στην παρέα μας

Στη συνέχεια θα ήθελα να παρατηρήσω ότι μάλλον το θέμα ξεκίνησε με κάπως λανθασμένες αντιλήψεις περί «ανισότητας» μελών...

Αν έχουν ακούσει τα αυτάκια σας κάτι τέτοιο από κάποιο «υψηλόβαθμο» μέλος καλύτερα να τα αφήσετε να βγούνε από την άλλη μεριά. Εδώ είμαστε όλοι ίσοι και έχουμε τα ίδια δικαιώματα όσον αφορά στο βήμα αυτό.

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι ελάχιστα έχουν να προσθέσουν τα πτυχία και τα διδακτορικά εδώ (Συγνώμη Αγγελε και Πέτρο) απλά και μόνο όχι γιατί αναιρούνται αλλά γιατί είναι η φύση της έρευνας αυτού του σάϊτ. Εσωτερισμός και επιστήμη δεν συνδυάζονται με τον καλύτερο τρόπο και προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν τροφοδοτούμε το μυαλό με επιστημονικές γνώσεις ατροφούνε οι άλλες του αισθήσεις αυτές που βοηθούν την έρευνα και την μελέτη αυτών των πεδίων. Αλλωστε η μη δυνατότητα απόδειξης της ύπαρξης δεν συνεπάγεται αυτόματα και μη ύπαρξη. Σκεφθήτε πράγματα που ΗΞΕΡΑΝ οι αρχαίοι μας πρόγονοι τόσα χρόνια πριν και που επαληθεύτηκαν πειραματικά μόνο λίγους αιώνες πριν...

Θα πρέπει ωστόσο να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί σε δογματισμούς αλλά και ιδιαίτερα «ανοιχτοί» προς κάθε κατεύθυνση.
Κοινώς «ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ» Είμαι σίγουρη ότι επειδή ακριβώς το θέμα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον και επειδή τα μέλη τα οποία συμμετέχουν σε αυτή τη συζήτηση εκτός από πανεπιστημιακή μόρφωση έχουν και κοινωνική το επίπεδο θα διατηρηθεί υψηλό και αξιοπρεπές.

Όπως ίσως καταλάβατε δεν έχω κάποιο πτυχίο αλλά έχω διαβάσει αρκετά για το θέμα χωρίς βέβαια να μπορώ ακόμη να καταλήξω κάπου.

Καλή συνέχεια


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sirXris
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 22:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirXris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επικοινώνησα μέσω e-mail με τον Dr. Hal E. Puthoff (κάνοντας και μια μικρή διαφήμιση του esoterica.) Είναι αυτός που με τα πειράματά του απέδειξε την ύπαρξη του αιθέρα. Μου απάντησε αμέσως στέλνοντάς μου κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Όποιος θέλει, μπορεί να μου γράψει να του τις στείλω με e-mail.

Συνοπτικά να πω ότι ο Dr. Puthoff δημιούργησε σε ένα χώρο κενό αέρος, το οποίο μόνωσε από όλα τα γνωστά ηλεκτρομαγνητικά πεδία και πάγωσε στο απόλυτο μηδέν (τη θερμοκρασία που η ύλη σταματάει να δονείται και επομένως δεν παράγει θερμότητα.) Λογικά κάποιος θα περίμενε αυτός ο χώρος είναι τελείως νεκρός. Αντίθετα, παρατήρησε ότι υπήρχε απίστευτη ποσότητα ενέργειας! Την ενέργεια αυτή την ονόμασε Zero Point Energy (ZPE) επειδή ακριβώς υπάρχει ακόμα και στο απόλυτο μηδέν, αλλά και επειδή η συνισταμένη της είναι μηδέν (γι αυτό και δεν την αισθανόμαστε.)

Μία απλή εφαρμογή της ενέργειας αυτής (που αποκαλούμε και αιθέρα), παρατηρείται στα γνωστά σε όλους άτομα. Η συμβατική κβαντική φυσική, δε μπορεί να εξηγήσει γιατί τα ηλεκτρόνια δεν ξοδεύουν όλη τους την ενέργεια, ώστε κάποια στιγμή να σταματήσουν να γυρίζουν γύρω από τον πυρήνα και να συγκρουστούν πάνω του (όπως κάνουν οι δορυφόροι που είναι σε τροχιά γύρω από την Γη.) Σύμφωνα με την αρχή διατήρησης της ενέργειας, η ενέργεια δε μπορεί ούτε να δημιουργηθεί, ούτε και να καταστραφεί. Αν όμως το ηλεκτρόνιο αντλεί συνεχώς ενέργεια από τον αιθέρα, τότε μπορεί να κινείται ασταμάτητα (όπως ακριβώς γίνεται με τη φλόγα ενός κεριού, όπου η ενέργεια συνεχώς ρέει μέσα στη φλόγα και έξω με τη μορφή θερμότητας.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 01:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ/ΦΙΛΗ sirXris ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΤΟ Ε-ΜΑΙΛ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣ ΓΝΩΣΗ ΟΛΩΝ

ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ.....ΤΟ Ε-ΜΑΙΛ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

C.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 01:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους C.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sirXris, o Puthoff μαζί με τον R. Targ ασχολή8ηκαν με τις ικανότητες του Uri Geller και τις επιβεβαίωσαν?
Θα ή8ελα και γω αν μπορείς να μου στείλεις mail.

Φιλικά, Lycia

"γευόμαστε τα αρώματα του ουρανού ανακατεμένα με το πνεύμα της γης"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 02:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>>Απορώ πλέον πως είναι δυνατόν να κοιτάμε βιογραφικό για να ακούσουμε κάποιον να μιλάει.<<

Θα απορούσες αν καλούσες ηλεκτρολόγο για να σου φτιάψει την αποχέτευση;

ΥΓ το http://ascension2000.com/ConvergenceIII/ έχει καμιά εξίσωση κάπου;

Edited by - Bokken on 16/06/2004 02:20:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros_uk
Νέο Μέλος

United Kingdom
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 06:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros_uk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συνοπτικά να πω ότι ο Dr. Puthoff δημιούργησε σε ένα χώρο κενό αέρος, το οποίο μόνωσε από όλα τα γνωστά ηλεκτρομαγνητικά πεδία και πάγωσε στο απόλυτο μηδέν (τη θερμοκρασία που η ύλη σταματάει να δονείται και επομένως δεν παράγει θερμότητα.)

Φυσικά ξερεις οτι δεν μπορεις να παγωσεις κατι στο απολυτο μηδεν ουτε για πλακα.... οποια και η τεχνολογια που χρησιμοποιεις, ειναι αδυνατον να το κανεις αυτό οποτε ο τυπος "αιθεροβατούσε".... τι αλλο θα ακουσουμε...

Domine Sathanas

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sirXris
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 18:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirXris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φυσικά ξερεις οτι δεν μπορεις να παγωσεις κατι στο απολυτο μηδεν ουτε για πλακα.... οποια και η τεχνολογια που χρησιμοποιεις, ειναι αδυνατον να το κανεις αυτό οποτε ο τυπος "αιθεροβατούσε".... τι αλλο θα ακουσουμε...

Απάντηση από τον ίδιο τον Dr. Puthoff: "Experimentalists have reached to within a few thousandths of a degree of absolute zero (called "millikelvins")"...

Ζητώ συγγνώμη από όλους για ένα μου λάθος. Σε νεότερη επικοινωνία που είχα με τον Dr. Puthoff, μου διευκρίνισε ότι δεν είναι ο ίδιος που έκανε το πείραμα που αναφέρω πιο πάνω. Εκείνος βασίστηκε στα αποτελέσματα των πειραμάτων αυτών (ήταν περισσότερα από ένα) και συνέχισε τη δική του έρευνα πάνω στην ενέργεια που ονόμαστηκε Zero Point Energy (ZPE) ή απλά αιθέρας.

Όσο αφορά τα πειράματα αυτά, μου είπε να διαβάσω το άρθρο του καθηγητή Timothy Boyer, “The Classical Vacuum” που δημοσιεύτηκε στο τεύχος Αυγούστου του 1985 του περιοδικού “Scientific American.” Βρήκα το άρθρο on-line στη διεύθυνση http://www.padrak.com/ine/ZPESCIAM2.html, ομολογώ όμως ότι είναι αρκετά τεχνικό και δυσκολονόητο για κάποιον απλό αναγνώστη. Το παραθέτω όμως για όσους ενδιαφέρει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 12:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

...ενέργεια που ονόμαστηκε Zero Point Energy (ZPE) ή απλά αιθέρας.

Εχω την αμυδρή εντύπωση οτι αλλο το ένα αλλο το άλλο.

Επίσης έχω την αμυδρή εντύπωση, οτι για να μιλήσεις για
φυσική πρέπει να ξέρεις φυσική.

Μπορείτε όμως να με αγνοήσετε, μάζι με τις αμυδρές μου εντυπώσεις
Άλλωστε

quote:

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι ελάχιστα έχουν να προσθέσουν τα πτυχία και τα διδακτορικά εδώ (Συγνώμη Αγγελε και Πέτρο) απλά και μόνο όχι γιατί αναιρούνται αλλά γιατί είναι η φύση της έρευνας αυτού του σάϊτ. Εσωτερισμός και επιστήμη δεν συνδυάζονται με τον καλύτερο τρόπο και προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν τροφοδοτούμε το μυαλό με επιστημονικές γνώσεις ατροφούνε οι άλλες του αισθήσεις αυτές που βοηθούν την έρευνα και την μελέτη αυτών των πεδίων.


Avalon, συγχωρεμήνη, σε ευχαριστώ μάλιστα που με έκανες να δω το φώς το αληθινο.

Γι'αυτό δεν καταλαβαίνω τον "αιθέρα" και τον θεωρώ κοτσάνες. Εχουν ατροφήσει οι
αισθήσεις μου απο το διάβασμα


Με αγωνιστικους χαιρετισμους, Αγγελος

Υ.Γ. Γιαχαχούχα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sirXris
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 13:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirXris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άγγελε γράφεις:

quote:
"...ενέργεια που ονόμαστηκε Zero Point Energy (ZPE) ή απλά αιθέρας." Εχω την αμυδρή εντύπωση οτι αλλο το ένα αλλο το άλλο.

Για μία ακόμη φορά λοιπόν και για να γίνει ξεκάθαρο:

quote:
More and more researchers are unafraid to use the forbidden word "aether" when discussing zero-point energy, this flowing background substance of the Universe that can be proven to exist everywhere. The word "aether" had essentially become "taboo" after the Michaelson-Morley (M-M) experiment supposedly disproved its existence in 1887, even though all it truly did was to disprove the existence of a material aether, which would be a literal physical substance of matter that was hanging in the air like a gas. The original idea for this experiment was not to prove or disprove the aether’s existence; it was simply to measure how much was there. The experiment proposed that as the Earth moved through space, there would be a “drag” of aetheric substance that could be measured in the direction of Earth’s travel, similar to ripples on a pool of water as you move your hand through it. (David Wilcock's "The Science of Oneness", Chapter 2)

Επίσης χαρακτηριστικά γράφεις:

quote:
Υ.Γ. Γιαχαχούχα

Αν έχεις να προσθέσεις κάτι ουσιαστικό, πολύ ευχαρίστως να το ακούσουμε. Αλλιώς οι ιαχές δε νομίζω ότι ταιριάζουν με το προφίλ του επιστήμονα που μας έχεις παρουσιάσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 15:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε sirXris όπως και να το ονομάσεις, η zero point energy
που είναι πράγματι πειραματικά καταγεγραμένη
απέχει πολύ απο αυτό που περιγράφεις.

quote:

Και φυσικά ο αιθέρας δεν έχει υλική υπόσταση, αλλά δημιουργεί ύλη με τη δόνησή του. Κι όσο κι αν ακουστεί αιρετικό, ο αιθέρας είναι αυτή η μορφή ενέργειας η οποία διαθέτει συνείδηση! Τι εννοώ με αυτό; Ο αιθέρας συλλαμβάνει τα «θέλω» μας (είτε καλά, είτε άσχημα) και τείνει να τα κάνει πραγματικότητα. Ανάλογα πάντα με την ένταση και τη συγκέντρωση αυτών των «θέλω.»

Αν στην παραπάνω πρόταση αντικαταστήσεις τη λέξη "αιθέρας" με τη λέξη
"Θεος" φαίνεται καθαρά οτι αυτά που λές δεν είναι επιστήμη άλλα new-age
αιρεση. Δε λέω, ανεξιθρησκεία έχουμε, μπορείς να πιστεύεις οτι θέλεις
αλλα μην παραμυθιάζεσαι κιόλας. Ο Θεός (ή "ανώτερη δύναμη" οπως θες πες το)
δεν προσεγγίζεται με επιταχυντές σωματιδίων, ούτε με πειράματα στο απόλυτο μηδέν.

quote:

Αν έχεις να προσθέσεις κάτι ουσιαστικό, πολύ ευχαρίστως να το ακούσουμε. Αλλιώς οι ιαχές δε νομίζω ότι ταιριάζουν με το προφίλ του επιστήμονα που μας έχεις παρουσιάσει.

Ο Πέτρος απάντησε ουσιαστικά και υπεύθυνα στον συγγραφέα του θέματος,
δεν έχω τίποτα να προσθέσω για τον αιθέρα.
Αναρωτιέμαι ποιά είναι η δική σου συνεισφορά
πέρα απο το να παπαγαλίζεις παραθρησεκτικά ψευτοεπιστημονικά παραληρήματα.
Οσο για τις ιαχές...
Και ο πιό σοβαρός επιστήμονας, έχει το δικαίωμα στην καλιτεχνική
έκφραση .

C.

Ναι ειναι αυτός ο Δρ Puthoff που έπεσε θύμα. Είμαι σίγουρος
οτι είναι απόλυτα ειλικρινής μέσα στην παραίσθηση του.
Αν πραγματικά δεν βαριέσαι να διαβάζεις δες π.χ. εδω
http://www.randi.org/jr/042304seven.html#10

Υ.Γ. Γιαχαχούχα (καλιτεχνική αδεία)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 15:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσωτερισμός και επιστήμη δεν συνδυάζονται με τον καλύτερο τρόπο και προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν τροφοδοτούμε το μυαλό με επιστημονικές γνώσεις ατροφούνε οι άλλες του αισθήσεις αυτές που βοηθούν την έρευνα και την μελέτη αυτών των πεδίων.

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην ευπιστία, στην απομάκρυνση από την πραγματικότητα, στη λογική του παραλόγου κλπ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sirXris
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 16:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirXris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άγγελε, junk95 και όλοι όσοι με περισσή άνεση αποδοκιμάζετε με εξαιρετικά άκομψο τρόπο όποιον διαφωνεί μαζί σας:

Για ποιο λόγο ζητάτε στοιχεία και αποδείξεις όταν εκ των προτέρων έχετε βγάλει τα συμπεράσματά σας; Και αλήθεια, πώς είστε τόσο κατηγορηματικοί χωρίς καν να έχετε ερευνήσει τα στοιχεία που σας παρουσιάζονται;

Δε σκοπεύω να ανάγω το θέμα αυτό σε προσωπική αντιπαράθεση με κανέναν. Ίσως κάποιοι να νομίζουν ότι εδώ είναι κάποιου είδους σκηνή ή αρένα στην οποία καλούνται να μας επιδείξουν το «καλλιτεχνικό» τους ταμπεραμέντο και την αισθητική τους με κραυγές, ειρωνείες, αφορισμούς και επικρίσεις. Εφόσον επιμένουν να το βλέπουν έτσι, ας κρίνουν το ταλέντο τους όσοι διαβάζουν αυτές τις γραμμές.

Προσωπικά δεν πρόκειται να συνεχίσω αυτού του είδους το διάλογο, που τίποτα δεν έχει να προσφέρει στη συζήτησή μας. Νομίζω ότι έχω με το παραπάνω καλύψει όλα όσα επί του θέματος αναφέρθηκαν. Από εκεί και πέρα, ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.

Edited by - sirXris on 17/06/2004 17:00:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros_uk
Νέο Μέλος

United Kingdom
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 06:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros_uk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κοιτα και εγω αν σου πω οτι δεν ισχυει η βαρυτητα και οτι μπορω να πεταω, και με κοροιδεψεις, θα σου απαντησω οτι "μα γιατι δεν κανουμε εναν υγιη διαλογο να σου δειξω τα επιχειρήματα μου και τα στοιχεία μου να δεις οτι οντως μπορω να πεταω και δεν υπαρχει βαρύτητα και εισαι τοσο κολημενος με τις αποψεις σου" ε λοιπον μην εισαστε ευκολόπιστοι, μερικα πραγματα οπως ο αιθέρας και κατι παρομοιες ταχα επιστημονικές θεωρίες που κυκλοφωρούν στο φορουμ και που τις εκφραζουν κατι δήθεν doctors professors και τα συναφή, εχουν αποδειχθεί εδω και χρονια οτι δεν ισχυουν και μονο μερικοι φαντασμενοι αποτυχημενοι επιστημονες τα ξεθαβουν απο τα ραφια και προσπαθουνε να τα πουλησουν σαν κατι καινουριο και συναρπαστικό, την στιγμη που οποιος ξερει στοιχειωδη φυσική και χημεια, γελαει απο μεσα του και λεει "κοιτα τι λενε οι ασχετοι"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 11:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ απόλυτο στις απόψεις σου σε βρίσκω satiros uk.
Τη φράση "τα πάντα ρει" την ξέρεις?
Τα επιστημονικά δεδομένα του παρόντος (σε οποιαδήποτε τυχαία χρονική στιγμή) σε πάμπολλες περιπτώσεις έχουν αποδειχθεί στο μέλλον ότι είναι τα επιστημονικά λάθη του χθες. Η γη δεν είναι επίπεδη και ας ήταν αυτό το πόρισμα των επιστημόνων του χθες.
Δεν μπορείς να ξέρεις ποια θα αποδειχθεί στο μέλλον ως λανθασμένη επιστημονική άποψη του σήμερα.
Κράτα και κάποια επιφύλαξη γιατί ποτέ δεν ξέρεις...

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros_uk
Νέο Μέλος

United Kingdom
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 14:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros_uk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατι που δεν μπορουν πολλοι να καταλαβουν μεσα σε αυτα τα fora ειναι το γεγονος οτι σχεδον παντα τα επιστημονικα δεδομενα του χθες δεν αναιρουνται απο του σημερα. ακομα και το γεγονος που αναφερεις με την γη που ηταν ακινητη και επιπεδη ειναι αυτο που λεμε ΜΟΝΤΕΛΟ ενως συστήματος. τωρα παντα στην φυσικη αναλόγα με το τι θελεις να κανεις χρεισημοποιεις καποιο μοντελο για να προσομειωσεις το συστημα σου (αυτο ισχυει παντου, στην στατιστικη, στην χημεια....). το γεγονος ειναι παντως οτι το μοντελο της επιπεδης γης (το οποιο λανθασμενα υποστηριζεις γιατι ηδη οι αρχαιοι ελληνες ειχαν υπολογησει την ακτινα της γης (νομιζω ηταν ο θαλλης ο μιλησιος η ο εμπεδοκλης, αν κανω λαθος διορθωστε με) ελυνε τα προβληματα της εποχης και μπορουσε να τους εξηγησει με ακριβια την θεση των πλανητων (συμφωνα με αλλα πλανητικα μοντελα που ειχαν καθιερωσει) αρα με ποιητικη αδεια θα μπορουσαμε να πουμε οτι ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟ. δεν ξερω ποσοι μπορουν να ακολουθησουν τον συλλογισμο μου γιατι λιγοι εδω μεσα ειναι καταρτησμενοι για να μιλησουν για τεχνικα ζητηματα και απλα βαυκαλιζουν πραγματα που ακουν απο αλλου. Αν θελεις μπορω να σου δωσω αργοτερα ενα καλητερο κατα την γνωμη μου παραδειγμα και αυτο ειναι τα μοντελα που χρησιμοποιουμε για το ηλεκτρονιο αναλογα με το τι θελουμε να υπολογισουμε.

Αυτα προς το παρον
ναστε καλα
και δεν ειμαι απολυτος, γιατι το να σου πω οτι αν πεσεις σε ενα πηγαδι θα σκοτωθεις, και απολυτος θα ειμαι και δεν θα δεχτω πειραματα και δεδομενα οποιουδηποτε γιατι ξερουμε οτι ετσι ειναι. τωρα θα μου πεις τι γινεται αν αυτο δεν ειναι αληθεια. σε αυτην την περιπτωση καταριπτωνται τα λεγομενα ΑΞΙΩΜΑΤΑ της θεωριας που ακολουθουμε. Τωρα επειδη καποιοι δεν ξερουν τι ειναι το αξιωμα, αξιωμα ειναι το εξης. παραδειγμα στην ευκλειδιο γεωμετρια που καναμε στο λυκειο ενα απο τα αξιωματα ειναι οτι απο δυο σημεια περναει ΜΟΝΟ 1 ΕΥΘΕΙΑ ΓΡΑΜΜΗ, αυτο δεν αποδεικνυεται (εξ ου και αξιωμα και οχι θεωρημα) αλλα χρησιμοποιειται σαν βαση για να αποδειξουμε μετεπητα θεωρηματα (παραδειγμα στην αποδειξη του πυθαγορειου θεωρηματος)

λοιπον πιστευω οτι εγραψα αρκετα, οπως και εξηγησα την απολυτοτητα μου σε μερικα θεματα, μπορει να εχω κανει λαθη αλλα συνχωρεστε τα μου γιατι ειμαι ξενυχτησμενος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 16:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

και δεν ειμαι απολυτος, γιατι το να σου πω οτι αν πεσεις σε ενα πηγαδι θα σκοτωθεις, και απολυτος θα ειμαι και δεν θα δεχτω πειραματα και δεδομενα οποιουδηποτε γιατι ξερουμε οτι ετσι ειναι.


Όχι satyros uk δεν είναι έτσι. Πολλοί πέσανε σε πηγάδι και πολλοί πέσανε από μπαλκόνια. Άλλοι σκοτώθηκαν κι άλλοι όχι. Και δε χρειάζεται κανένα πείραμα για να το αποδείξω, δες κανένα δελτίο ειδήσεων!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2004, 01:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΙΘΕΡΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΥΧΟΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΙΓΥΠΤΙΩΝ ΣΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ ΜΟΝΟ ΤΥΧΑΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ.ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΥΘΟ ΣΥΓΚΑΛΥΠΤΑΝ ΜΙΑΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ Η ΠΕΜΠΤΗ ΟΥΣΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΗ.Η ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΑ.ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΓΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellostron
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2004, 02:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellostron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά ο αιθέρας ήταν δεχτός σαν θεωρεία τον προ- προηγούμενο αιώνα.
Δεν εγκαταλείφθηκε λόγο κάποιας συνομωσίας-το αντίθετο μάλιστα το επιστημονικό κατεστημένο προσπαθούσε να τον διασώσει από την αντίπαλη θεωρεία αυτή του πεδίου.
Όμως τα πειραματικά δεδομένα ανέτρεπαν συνεχώς τη θεωρεία του αιθέρα.
Για το λόγο αυτό αναπροσάρμοζαν τη θεωρεία συνεχώς ώστε να καλύπτει και τα νεα δεδομένα. Κάποια στιγμή η θεωρεία είχε φτάσει να είναι υπερβολικά πολύπλοκη.

Επειδή υπάρχει μια αρχή που λεει πως <<απο όλες τις θεωρίες που ερμηνεύουν την πραγματικότητα κρατάμε την πιο απλή>> όλοι συμφώνησαν πως η θεωρεία του αιθέρα δεν περπατάει και εγκαταλείφθηκέ.

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποια αιθέρικη θεωρεία που
Α)Να ερμηνευει την πραγματικότητα
Β)Να είναι η πιο απλή θεωρεία που κανει κάτι τέτοιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy