ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Τι χρειάζεται η ζωή για να γίνει απλή?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
FrondoR
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2004, 09:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FrondoR  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος FrondoR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι περισσότεροι απο εμάς ψάχνουμε κάτι μαγικό για να κάνουμε τη ζωή μας πιο όμορφη και πιο δημιουργική. Θα ήθελα να μοιραστούμε απόψεις για την καλύτερη ποιότητα και τον τρόπο που μπορούμε να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη. Πιστεύω οτι η ομορφιά είναι στα απλά πράγματα αλλά πια είναι αυτά?


ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2004, 09:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιστεύω οτι η ομορφιά είναι στα απλά πράγματα αλλά πια είναι αυτά?




Τα πιο...απλά?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2004, 10:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Άδραξε τη μέρα και ρούφηξε το μεδούλι της ζωής!

Μέσα στην καθημερινότητα μπορείς να συναντήσεις

την ομορφιά αυτού του κόσμου.

Αρκεί να το θέλεις!

Φιλικά
Φάνης!

ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FrondoR
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2004, 09:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FrondoR  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος FrondoR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά, η καθημερινότητα μας δίνει την δυνατότητα να εκτιμήσουμε την κατάσταση που ζούμε. Οι απαιτήσεις της σύγχρονης ζωής μας κάνει να ξεχνάμε οτι ολοι είμαστε μικροί θεοί και έχουμε πολλές δυνατότητες.Το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να ψάξουμε μέσα μας και να τις θυμηθούμε. Εσωτερική δουλειά λοιπόν.
Ενα χαμόγελο, το βλέμμα ενός μικρού παιδιού, η ανάσα μας, μια καλημέρα σε κάποιον μουτρωμένο, ενα ευχαριστώ, απλά πράγματα για να ζούμε και να βλέπουμε τη ζωή μας καλύτερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2004, 10:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Καλημέρα Mr "Frondo"(r),
Καλωσόρισες στο χώρο της αναζήτησης!

Συμφωνώ μαζί σου, ότι πρέπει πρώτα απ' όλα να ψάξουμε μέσα μας!

Ο άνθρωπος που αναζητά, μπορεί τα πάντα να τα βρίσκει μέσα του,
ενώ ο τιποτένιος τα ζητάει από άλλους.

-Κομφούκιος-


Με εκτίμηση
Φάνης!


ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2004, 20:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η ζωή μας χαραμίζεται απο τις λεπτομέρειες.
Απλοποιήστε..."

ThoreauΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2004, 21:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πιο σοφός ανθρωπος που έχω συναντήσει είναι ένα παιδί.
Τα πιο σοφά λόγια που 'χω ακούσει είναι το σφύριγμα του ανέμου,
ο παφλασμός των κυμάτων, και η βροχή στο τζάμι μου.
Απλότητα, απλότητα...



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 15:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.... καμμιά φορά σκέφτομαι πως χρειάζεται απλά να την ζούμε

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 16:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ
**Τι χρειάζεται η ζωή για να γίνει απλή? **

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...

ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΕΙ...

ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΚΡΕΣ...
ΑΣΠΡΟ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟ...
ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ...
ΘΥΜΟ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΗ...
ΖΩΗ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟ...

ΑΠΛΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΕΝΤΙΜΑ, ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΥΡΩΝ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 19:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗΝ ΑΠΛΟΤΗΤΑ, ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ
ΣΤΗΝ ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ, ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ

ΑΠΛΑ ΘΕΜΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ (,)


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 11:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ζωή είναι απλή, εμείς την κάνουμε πολύπλοκη.
Θα έλεγα ότι το πρώτο βήμα είναι να (ανα)γνωρίσεις τις πραγματικές σου επιθυμίες και να ξεφύγεις από την παγίδα των "τεχνητών" επιθυμιών,
που σου πιπιλίζουν το μυαλό ότι θα πρέπει να ικανοποιήσεις για να νοιώσεις ευτυχισμένος.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 14:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ασχολούμαστε μόνο με οτιδήποτε μας ευχαριστεί & με οτιδήποτε μας ενδιαφέρει ... όσο μας επιτρέπεται να το κάνουμε!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MARMA
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 15:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MARMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ 1ον
ΕΓΩ ΘΑ ΓΟΥΣΤΑΡΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΒΑΡΑΩ 12ΩΡΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ( ΣΑΜΟΘΡΑΚΕΣ ΙΝΔΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ)
ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΦΡΑΓΚΑ
ΟΠΟΤΕ ΔΟΥΛΕΥΕ.....ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΕΣΑ..ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 15:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tι πιο απλο,απο την προσφορα,να μπορεις να δωσεις λιγη αγαπη,ενα χαμογελο,ενα χαδι..

τι πιο ομορφο απο το γελιο ενος παιδιου..
απο το ουρανιο τοξο μετα την βροχη.

απλοτητα ειναι να ζητας οσα μπορεις να φτασεις,

να μπορεις να γνωρισεις ολα αυτα που σε περιβαλλουν μεσα απο το φιλτρο της αγαπης.


να προσφερεις χωρις να περιμενεις ανταμοιβη,
να κατανοεις,να ελπιζεις,να ονειρευεσαι,να τολμας,να διεκδικεις το μεριδιο που σου ανοικει.

ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ.

ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΔΙΑΠΛΑΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΤΟ ΑΠΛΕΤΟ ΦΩΣ.


ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΩΝ ΣΦΑΙΡΩΝ

ΓΙΑΤΙ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ!
ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΚΑΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ.


Το Χρώμα του Φεγγαριού


Τα χρώματα…
-Τι χρώμα έχει η λύπη; Ρωτησε το αστέρι την κερασιά και παραπάτησε στο ξέφτι κάποιου σύννεφου που περνούσε βιαστικά.Δεν άκουσες;Σε ρώτησα, τι χρώμα έχει η λύπη;
-Έχει το χρώμα που παίρνει η θάλασσα την ώρα που γέρνει ο ήλιος στη αγγαλιά της. Ένα βαθύ άγριο μπλέ.
-Τι χρώμα έχουν τα όνειρα;
-Τα όνειρα; Τα όνειρα έχουν το χρώμα του δειλινού.
-Τί χρώμα έχει η χαρά;
-Το χρώμα του μεσημεριού αστεράκι μου.
-Και η μοναξιά;
-Η μοναξιά έχει χρώμα μενεξελί.
-Τι όμορφα που είναι τα χρώματα! Θα σου χαρίσω ένα ουράνιο τόξο, να το ρίχνεις επάνω σου όταν κρυώνεις.
-Το αστέρι έκλεισε τα ματια του και ακούμπησε στο φράκτη. Έμεινε κάμποσο εκεί και ξεκουράστηκε.
-Και η αγάπη; Ξέχασα να σε ρωτήσω, τι χρώμα έχει η αγάπη;
-...Το χρώμα που έχουν τα μάτια του Θεού,απάντησε το δέντρο.
-Τι χρώμα έχει ο έρωτας;
-Ο έρωτας έχει το χρώμα του φεγγαριού, όταν είναι πανσέληνος.
-Έτσι ε; Ο έρωτας έχει το χρώμα του φεγγαριού, είπε τ’ αστέρι...
Κοίταξε μακριά στο κενό... Και δάκρυσε ...


Ζω...
-Δε φοβάσαι που θα πεθάνεις;
-Σήμερα πάντως ζω! Σου σφίγγω τα χέρια, σε κοιτάζω στα μάτια. Μήν αφήνεις ποτέ σου το σήμερα να μαραίνεται. Μην αφήνεις τη ζωή να χάνεται σαν την άμμο μέσα απ’ τα δάκτυλά σου. Ζήσε. Κατάλαβες; Ζήσε! Μη βάζεις το σήμερα ενέχυρο σ’ αυτό που εννοούνε μερικοί μουχλιασμένο Αύριο. Το Σήμερα είναι δικό σου, φίλε. Αγάπησέ το!


Συγχωρώ…
-Δίνε το χέρι σου στον άλλο χωρίς να κρίνεις. Κάνε του λίγο χώρο μέσα σου να ξαποστάσει. Να πιεί μια γουλιά νερό. Σ’ αυτό τον κόσμο, παλικάρι, όλοι έχουμε μερίδιο σε όλα. Μερίδιο στη χαρά, στα λάθη στην απόγνωση. Κι εσύ, θα’ ρθουν φορές που θα τα κάνεις θάλασσα στη ζωή σου. Ε! Δε θα σημάνει ποτέ γι’ αυτό το τέλος του κόσμου! Εγώ είμαι γέρος, κι ακόμα κάποιες φορές τα κάνω θάλασσα. Δε βγαίνει με συνταγές η ζωή. ʼντε στην υγειά σου!


Ελπίζω…
-Μην πικραίνεσαι, είπε. Και βούρκωσε. Είναι όμορφη η ζωή. Πιστεψέ με. Αξίζει να τη ζεί κανείς, έστω κι αν κάποτε γεμίζει πληγές. Σε νιώθω. Λες να μην τα ξέρω όλ’ αυτά; Μα να θυμάσαι πάντα, φιλαράκο, πως αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα. Δε σταματάει πουθενά η ζωή. Μη σε μπερδέψουνε κάτι κακομοίρηδες, που σφίγγουν σαν το παραδοσάκουλο της ψυχής τους. Κι ο άνθρωπος σαν τα δέντρα είναι. Ανθίζει, κάνει καρπούς, μαδάει, και πάλι απο την αρχή. Τωρα έχεις φουρτούνα εσύ, και δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Φύλαξέ τα όμως στο μυαλό σου αυτά που ακούς. Δεν σου κάνω το δάσκαλο. Ένας γερο-ξεκούτης είμαι. Μα αυτά τα πράγματα έτσι γίνονται. Το ξέρω καλά. Αν θέλεις να φύγεις, φύγε. Κανείς δεν μπορεί να σε κρατήσει. Προχώρα όρθιος όμως. Έτσι;
.......................................................................................................
-ʼυριο θα ’ναι μια καινούρια μέρα, αγόρι μου. Πλύσου, χτενίσου, ψιθύρισε ένα τραγουδάκι και ξεκίνα. Δεν ξέρω τιποτ’ άλλο να σου πω, Έζησα τόσα χρόνια σ’αυτή τη γη. Δεν αρνήθηκα ποτέ τα λάθη μου. Δε γουστάρω τους ανθρώπους που είναι ατσαλάκωτοι. Αξίζει να ζείς μέσα στη γυάλα, απο φόβο μην πληγωθείς; Ζήσε τη ζωή σου ελεύθερα. Κι όταν τσακίζεσαι, να ’χεις το θάρρος να λές: Με γεια μου με χαρά μου. Φτου κι από την αρχή τώρα. Όχι κακομοιριές και κλαψούρες. Η ζωή είναι όμορφη, παλικάρι μου, μόνο όταν την ζείς. Όταν κυλιέσαι μαζί της. Πότε σε λασπουριές και πότε σε ροδοπέταλα. Κράτα της αναμνήσεις σου και προχώρα... Μια περιπλάνηση είναι το διάβα μας σ’ αυτό το κόσμο. Μια περιπλάνηση ανάμεσα ουρανού και γής. ʼντε να πιούμε και το τελευταίο. Έχω να σηκωθώ νωρίς αύριο. Πρέπει να κλαδέψω τις τριανταφυλλιές. Αλλιώς, πώς θα θυμάμαι το χαμόγελο αυτηνής της κακούργας της Μελπομένης;


Ποιός έιναι ο δυνατός;
-Ποιός είναι ο δυνατός;
Ρώτησε ξαφνικά το δέντρο.
-Αυτός που περπατά μέσα στη νύχτα μόνος του. Κι όμως, φοβάται τόσο το σκοτάδι.
Αυτός που περιμένει στην πλαγιά τους λύκους. Κι ας τρέμει σαν το λαγό ακούγοντας τα ουρλιαχτά τους.
Αυτός που γλιστράει, που γονατίζει, που γεμίζει λάσπες.
Που χώνεται στο θολό ποτάμι ως το λαιμό. Και μια στιγμή,μέσα στο χαλασμό, απλώνει τα παγωμένα χέρια του, κόβει κίτρινες μαργαρίτες και στολίζει τα μαλιά του. Αυτός είναι ο δυνατός.
Ένα κουκούλι έπεσε κείνη την ώρα στο χώμα κι έσπασε.
Μια πολύχρωμη πεταλούδα πήδηξε από μέσα. Ξεδίπλωσε τα φτερά της και πέταξε γύρω από τις μυρτιές.
Ύστερα κοντοστάθηκε, κοίταξε μια στιγμή στα μάτια το Θεό, και ψιθύρισε:
-Γειά σου! Τι όμορφος που είναι ο κόσμος σου!
............................................................................................................
«Προσεξε μην ξεχάσεις ποτέ πως η ζωή αγαπά αυτούς που την περιμένουν στη γωνία του δρόμου μ’ ένα λουλούδι στο χέρι. Μπορεί να γονατίζεις, να σερνεσαι, να ματώνεις. Ωραία! Δε χαλασε ο κόσμος. Έτσι συμβαίνει με τους ανθρώπους. Έχεις πάντα το καιρό να σηκωθείς. Τ’ αγαλματα μόνο δε λυγάνε».


Ονειρεύονται... και ελπίζουν...
-Πες μου ένα χαρούμενο τραγούδι για την ζωή, είπε το δέντρο στ’ αστέρι του.
-Το τραγούδι που λέει η καγκελόπορτα, όταν ανοίγει και μπαίνει κάποιος που αγαπάς.
-Δείξε μου ένα ακριβό στολίδι.
-Τα καράβια και τους Ινδιάνους με τα βέλη και τα πολύχρωμα φτερά, που είναι ζωγραφισμένα στους άσπρους τοίχους μιας καμαρούλας.
-Όμορφη βραδιά απόψε. ʼκου, πως τραγουδάει το τριζόνι!
Σε λίγο θα βγεί ο Αυγερινός.
Σε λίγο θα ξημερώσει. Κοίτα που ξεχάστηκε μια ξελογιασμένη καρδερίνα. Και ξαγρυπνά. Κοιτάζει το φεγγάρι. Και ονειρεύεται...
-Σε λίγο θα ξημερώσει... Κοίτα που ξεχάστηκαν κάποιοι ξελογιασμένοι άνθρωποι. Και ξαγρυπνούν. Κοιτάζουν το φεγγάρι. Κι ονειρεύονται...
Ονειρεύονται και ελπίζουν...

Το Χρώμα του Φεγγαριού



«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 02:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να γίνει η ζωή απλή χρειάζονται λεφτά. Ή βλακεία. Ή (ακόμα καλύτερα) και τα δύο.

Για να γίνει η ζωή πιο όμορφη και δημιουργική, πολύ φοβάμαι ότι δεν υπάρχει κάποια μαγική συνταγή που να ισχύει για όλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 03:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ζωή είναι από μόνη της απλή, εμείς την κάνουμε πολύπλοκη...
Ακολούθησε τα ονειρά σου και όλα τα άλλα θα έρθουν...

Φιλικά, osalonikios...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FrondoR
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 10:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FrondoR  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος FrondoR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που βλέπω ανθρώπους σκεπτόμενους γιατί ετσι καταλαβαίνω οτι υπάρχουν ακόμα άτομα που ψάχνουν και δεν τρώνε οτι τους πασλαρει το σύστημα. Αυτό που με στεναχωρεί λίγο είναι οτι μακρυά απο τον υπολογιστή δεν ανοιγόμαστε πολύ. Εστω και ετσι χαίρομαι πάρα πολύ για σας και οτι μοιράζομαι τις σκέψεις μου μαζί σας.
Με συγκίνησε το κείμενο του/της spirit και ιδιαίτερα η ιστορία με το αστέρι.
Να ρωτήσω κάτι τώρα που το θύμήθηκα. Κάποιο βράδυ κοίταζα τα χέρια μου, αφηρημένα και πρόσεξα κάποια χρώματα γύρω απο αυτά. Εχει να κάνει με την αύρα?
Οσο για το φίλο junk 95 δεν συμφωνώ για το χρήμα. Σημασία εχει να μας εξυπηρετεί και οχι να μας υποδουλώνει. Αλλωστε υπάρχουν τόσα πράγματα γύρω μας που δεν χρειάζεται να τα αγοράσεις, απλά να τα αναγνωρίσεις. Ολα είναι γύρω μας, απλά οσο πιο πολιτισμένοι γινόμαστε χάνουμε την επαφή μας με τη μητέρα γη, και την όρασή μας εσωτερική και εξωτερική. Εστιαζόμαστε σε λάθος πράγματα, συνέχεια νιώθουμε την έλλειψη και δεν εστειαζόμαστε στη πληρότητα. Αν αλλάξουμε το τρόπο που βλέπουμε τα πράγματα θ' αλλάξει και η ζωή μας.
Αυτό και αν είναι απλό!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 14:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Αν αλλάξουμε το τρόπο που βλέπουμε τα πράγματα θ' αλλάξει και η ζωή μας.
Αυτό και αν είναι απλό!!!

Γεια σου FrondoR !

Είναι απλό αλλά νομίζω πως χρειάζεται κάποια μικρή μαγεία για να γίνει και εφαρμόσιμο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 14:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι απλό αλλά νομίζω πως χρειάζεται κάποια μικρή μαγεία για να γίνει και εφαρμόσιμο.


"Μα φυσικά, γίνεται Ιων, είπε ο Τσιάνγκ. Πάντα γίνεται όταν ξέρεις τι να κάνεις. Ας δούμε τώρα το χειρισμό..."
R.Bach, Jonathan Livingston Seagull

μήπως αυτή ακριβώς η "μαγεία" βρίσκεται στα πιο απλά πράγματα?

...στην ώρα που ανάβω τσιγάρο και πίνω μια γουλιά καφέ?, στην ώρα που περιμένω το επόμενο μαιλ από κάποιον?, στην ώρα που η γάτα μου πηδάει πάνω στο τραπέζι και ρίχνει κάτω το στυλό? στην ώρα που πιάνεται το χέρι μου στην πόρτα και μου φωνάζει : "εδώ! είσαι ζωντανή!", στην ώρα που σηκώνομαι το βράδυ και βλέπω τα φώτα της γέφυρας να λαμπυρίζουν? στην ώρα που δεν συμβαίνει τίποτα άλλο και τίποτα περισσότερο από την ανάσα μου καθώς κοιμάμαι?

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 19:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζήσε καθε στιγμή πραγματικά όπως την θελεις δεν είναι αναγκη να δουλευεις , δουλος δεν θα σαι αν χαιρεσαι αυτο που κανεις , το πιο δύσκολο είναι οτάν αποδεχεσαί την περιπλοκότητα της ρουτίνας και αδικίας να εχείς συνάμα απλή ζωή .

Πες οχί στα διλήματα , οι συνεπιες του Οχί (στην πολυπλοκοτητά ) δεν πρέπει (παρόλο που είναι) περισσότερες από το όχι .

Δεν είναι αναγκη να πλεκουμε το κουκουλι μας (που το κανω ) μαλλον ετσί μπενουμε στην κοινωνία ή ακόμα στο σύστημα , δεν είμαστε ευτηχίσμενοι όμως , ότι και αν θελουμε να κανουμε λόγω του συστήματος πρέπει τώρα να υπακούμε και στο μελλον να παιρνουμε , ποτέ όμως είναι το μελλον ; Μήπως ποτέ


ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ;

ΓΙΑΤΙ , ΣΚΕΦΤΗΚΛ , ΟΧΙ ΑΛΛΟΣ ΧΡΟΝΟΣ - ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ , ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ , ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ / ΜΕΛΛΟΝ / ΠΑΡΕΛΘΟΝ Η ΠΟΥΠΟΤΕ;

ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΕΥΘΗΝΕΣ ΑΜΕΤΡΗΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΟΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΟΥΛΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΦΟΙΛΑΚΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟΥΠΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΚΟΤΟΝΕΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ .


ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΖΩΗΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟΥ , ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΧΑΝΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΒΑΛΤΗΣ/ΔΩΣΜΕΝΗ ΜΑΣ ΖΩΗ , ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΙΛΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΜΕΤΡΗΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΑ ΜΙΑ Η ΟΥΣΙΑ ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΘΕΣ , ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΗΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ

από το humour.gr

http://www.humor.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=628


Κάποιες ενθυμίσεις για τη μοναδικότητά μας και για το πόσο τυχεροί είμαστε... Ας μην ανακατευτούν οι θρησκείες ενδιάμεσα , δεν είναι αυτός ο σκοπός...

Ας κάνουμε μια απογραφή. Ας ρίξουμε μια ματιά στις αναπηρίες σου.

Γιατί, πως μπορώ να σου ζητήσω να χτίσεις μια καινούργια ζωή αν δεν έχεις τα εργαλεία;


Είσαι τυφλός; Όχι. Βλέπεις... και οι εκατοντάδες εκατομμύρια δέκτες που έχω τοποθετήσει στα μάτια σου σού επιτρέπουν να απολαύσεις την μαγεία που κρύβει ένα φύλλο, μια λίμνη, ένα παιδί, ένα άστρο, ένα ρόδο,ένα ουράνιο τόξο... Σημείωσε μια ευλογία.


Είσαι κουφός; Όχι. Ακούς... και οι είκοσι τέσσερις χιλιάδες ίνες που έχω τοποθετήσει σε κάθε αυτί σου δονούνται από τον άνεμο που χαϊδεύει τα δέντρα, από τα κύματα που χτυπούν τα βράχια, από το τιτίβισμα του σπουργίτη, από τις φωνές του παιδιού που παίζει... Σημείωσε άλλη μια ευλογία.


Είσαι μουγγός; Όχι. Μιλάς... όπως κανένα άλλο από τα δημιουργήματα μου, και τα λόγια σου μπορούν να ηρεμήσουν τον οργισμένο, ν’ ανυψώσουν το ηθικό του απελπισμένου, να ζεστάνουν τον μοναχικό... Σημείωσε άλλη μια ευλογία.

Είσαι παράλυτος; Όχι. Κινείσαι. Μπορείς να τεντωθείς, να τρέξεις, να χορέψεις, να δουλέψεις... Σημείωσε άλλη μια ευλογία.

Δεν δίνεις και δεν παίρνεις αγάπη; Μήπως σε βαραίνει η μοναξιά νύχτα και μέρα; Όχι. Όχι πια. Γιατί τώρα ξέρεις το μυστικό, πως για να πάρεις αγάπη πρέπει να δίνεις χωρίς να σκέφτεσαι την ανταπόδοση. Η αγάπη για προσωπική ικανοποίηση ή περηφάνια δεν είναι αγάπη. Η αγάπη είναι δώρο που το δίνεις χωρίς να ζητάς ανταπόδοση...Σημείωσε μια ακόμη ευλογία.

Η καρδιά σου είναι αδύνατη; Μήπως αγκομαχά και κοπιάζει για να σε διατηρήσει στην ζωή; Όχι. Η καρδιά σου είναι δυνατή. Βάλε το χέρι στο στήθος σου και νιώσε τον ρυθμό της. Χτυπά μέρα και νύχτα τριάντα έξι εκατομμύρια χτυπήματα το χρόνο, κάθε χρόνο είτε κοιμάσαι είτε είσαι ξύπνιος, στέλνοντας το αίμα σου σε αρτηρίες και φλέβες με μήκος μεγαλύτερο από εκατό χιλιάδες χιλιόμετρα... Σημείωσε άλλη μια ευλογία.

Είναι ελαττωματικά τα πνευμόνια σου; Μήπως η ζωτική αναπνοή με δυσκολία εισέρχεται στο σώμα σου; Όχι. Τα παράθυρα σου προς τη ζωή σε συντηρούν κι εργάζονται πάντα για να φιλτράρουν το ζωογόνο οξυγόνο με τη βοήθεια εξακοσίων θυλάκων αναδιπλωμένης σάρκας, ενώ συγχρόνως απαλλάσσουν το σώμα σου από τα κατάλοιπα αέρια...Σημείωσε άλλη μια ευλογία.

Το αίμα σου είναι δηλητηριασμένο; Μήπως είναι αραιωμένο με νερό και πύο; Όχι. Μέσα στα πέντε περίπου λίτρα του αίματος σου, υπάρχουν είκοσι δύο τρισεκατομμύρια ερυθρά αιμοσφαίρια... Σε κάθε δευτερόλεπτο, δύο εκατομμύρια από τα αιμοσφαίρια σου πεθαίνουν, για να αντικατασταθούν από δύο εκατομμύρια άλλα, σε μια αναγέννηση που συνεχίζεται από τότε που γεννήθηκες. Αυτό που συνέβαινε πάντα μέσα σου, είναι ώρα να συμβεί τώρα και εξωτερικά. Σημείωσε άλλη μια ευλογία.


Έχεις αδύνατο μυαλό; Μήπως δεν μπορείς να σκεφτείς; Όχι. Το μυαλό σου είναι η πιο πολύπλοκη δομή στο σύμπαν. Μέσα σε λιγότερο από ενάμιση κιλό βάρος , υπάρχουν δεκατρία δισεκατομμύρια νευρικά κύτταρα, υπερτριπλάσια από τον αριθμό των ανθρώπων της γης. Για να σε βοηθήσω να αρχειοθετείς καθετί που πέφτει στην αντίληψη σου, κάθε ήχο, κάθε γεύση, κάθε οσμή, κάθε εμπειρία σου από την ημέρα της γέννησης σου, έχω τοποθετήσει στα κύτταρα σου πάνω από χίλια δισεκατομμύρια δισεκατομμυρίων μόρια πρωτεΐνης. Κάθε συμβάν της ζωής σου βρίσκεται εκεί μέσα, έτοιμο να επανέλθει στην μνήμη σου μόλις το ανακαλέσεις. Και, για να βοηθήσω τον εγκέφαλο σου να κυβερνά το σώμα σου, έχω διασκορπίσει σε όλο σου το σώμα τέσσερα εκατομμύρια αισθητήρια πόνου, πεντακόσιες χιλιάδες ανιχνευτές αφής και πάνω από διακόσιες χιλιάδες ανιχνευτές θερμοκρασίας. Κανενός έθνους το χρυσάφι δεν προστατεύεται καλύτερα από εσένα. Κανένα.

Είσαι το Μεγαλύτερο Θαύμα στον Κόσμο!

Πηγή: Το Μεγαλύτερο ΘΑΥΜΑ Στον Κόσμο του Og Mandino

Η ζωή είναι δικη μας , ή αγαπη ερχεται με την ελευθερία των μη διληματων ενώ ο δικος μας περιπατος/μύθος /ΖΩΗ παντα υπάρχει


Ενας ομειοπαθης με ενα μυνημά με λιγότερες δοσεις ναρκισμου απο τα άλλα , τα δικά μου.


Και κατί αλλό : τα πραγματα τα όμορφα και αν ψαχνείς στα πολυόροφα , στα υπόγεια είναι η θεά , φτανει να είναι τα δικα σου υπογειά


Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 19:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν μπορείς να ζεις τη στιγμή κάθε στιγμή είναι άξιο θαυμασμού.
Ο φίλος Στέφανος κάτι γνωρίζει επ΄ αυτού και ίσως μπορεί να βοηθήσει λίγο. Το έχει και στην υπογραφή του :

Ζήσε τη στιγμή!

quote:

μήπως αυτή ακριβώς η "μαγεία" βρίσκεται στα πιο απλά πράγματα

Ακόμα και τα πιο περίπλοκα πράγματα γίνονται πολύ απλά αν μπορείς να αλλάξεις λίγο την οπτική που τα βλέπεις.

Αν μπορέσεις να λάβεις τη θέση κάποιου άλλου για παράδειγμα (όχι με τη σκέψη αλλά να τον νοιώσεις), έστω για λίγο και να δεις με τη δική του οπτική τότε έρχονται τα πάνω κάτω στο νου. Αλλάζουν όλα. Αυτό ονομάζω μαγεία. Δεν είναι ανάγκη βέβαια να υπάρχει άλλος για να διευρύνεις λίγο την οπτική σου. Είναι όμως τουλάχιστον πιο εύκολο μ' αυτόν τον τρόπο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 10:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν μπορείς να ζεις τη στιγμή κάθε στιγμή είναι άξιο θαυμασμού.
Ο φίλος Στέφανος κάτι γνωρίζει επ΄ αυτού και ίσως μπορεί να βοηθήσει λίγο. Το έχει και στην υπογραφή του :

Ζήσε τη στιγμή!



Φίλε Δημήτρη, θεωρώ αυτήν τη στάση ζωής ως ουσιώδη, για να μπορεί ο άνθρωπος να βιώσει λίγες στιγμές ευτυχίας.

Πόσες φορές δεν έχω διαπιστώσει ότι το μυαλό μου πετάει, πότε στο παρελθόν και πότε στο μέλλον.
Πετάει για να επιλύσει, για να αντιμετωπίσει, να προλάβει, να ζήσει στη θλίψη ή στη χαρά.

Είναι, όμως, αυτός ο τρόπος αποτελεσματικός ή μήπως δημιουργεί ένα φαύλο κύκλο δυστυχίας, άγχους και έντασης;

Κατά τη γνώμη μου, ισχύει το δεύτερο.

Ο νους είναι ήρεμος μόνο στο παρόν.
Η ψυχή είναι γαλήνια, μόνο αν βιώνει τη στιγμή.
Και ο άνθρωπος μπορεί να αντεπεξέλθει στα πάντα, αν ζει στο τώρα.

Η μεγάλη δυσκολία είναι απλώς να το κάνει.
Και οι αιτίες πολλές.

Μπορούμε να τις συζητήσουμε.


Ζήσε τη στιγμή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 11:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα στην εκλεκτή παρέα!


Πήγαινε να δεις ένα ακρωτήρι, ένα βουνό,

μια θάλασσα κι ένα ποτάμι και τα έχεις δει όλα!

- Σωκράτης -

Φιλικά
Φάνης!

ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 23:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Στέφανε και Φάνη!

Τι ωραία παρέα!
Είναι παράξενο αλλά όταν διαβάζω κάποιο μήνυμά σας σα να δημιουργείται ένα αίσθημα ηρεμίας, λες και πηγάζει μέσα από το κείμενο!

Στέφανε να ξεκινήσω με ένα άλλο ερώτημα. Κατ’ αρχήν τι πιστεύεις ότι ισχύει σήμερα, ας πούμε στην ελληνική κοινωνία; Ζούμε τη στιγμή ή τρέχουμε ασταμάτητα στο παρελθόν και το μέλλον; Μήπως ποτέ δε συμβαίνει μόνο το ένα ή το άλλο; Πχ όταν πάμε για καφέ ή για διακοπές ζούμε τη στιγμή ενώ όταν κάνουμε σχέδια για τη δουλειά μας, τα ψώνια μας, τις σχέσεις μας ,ή παίρνουμε ένα δάνειο υποθηκεύουμε το παρόν μας για το μέλλον μας (ή ίσως για το παρόν και το μέλλον κάποιου άλλου );

Χαιρετώ
Δημήτρης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 00:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Δημήτρη, χαίρομαι για τους προβληματισμούς που θέτεις.

Σίγουρα υπάρχουν στιγμές, που ζούμε στο παρόν.
Όταν πάμε για καφέ ή κυρίως διακοπές, υπάρχουν στιγμές που είμαστε στο τώρα.

Επισημαίνω, όμως, στιγμές, γιατί, όπως όλοι θα έχουμε παρατηρήσει, ακόμα και στις πιο ευχάριστες ασχολίες μας, ο νους μας βρίσκει τρόπο να "ξεφύγει" και να "πετάξει" στο παρελθόν ή στο μέλλον.

Ξέρει και παίζει πολύ καλά αυτό το παιχνίδι.

Κάπου διάβασα το εξής, ας δοκιμάσουμε να το κάνουμε.

Μόνο για δύο (2) λεπτά, ας δοκιμάσουμε να σκεφτούμε ο,τιδήποτε άλλο εκτός από μαϊμούδες.
Ο νους μας μπορεί να σκεφθεί ό,τι θέλει, αλλά όχι μαϊμούδες.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 11:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα στην παρέα!

Ευχαριστoύμε "Δημήτρη" για τα καλά σου λόγια!

Πιστεύω ότι με την ενεργή συμμετοχή μας μπορούμε να περάσουμε απλόχερα μια θετική ενέργεια σε όλους τους αναγνώστες!

Ζήσε τη στιγμή!

Έτσι είναι φίλε "Στέφανε",
προσωπικά προσπαθώ αυτή τη φράση να την βιώνω καθημερινά
επηρεασμένος από τη φράση της ταινίας "Ο κύκλος των χαμένων ποιητών"
Carpe Diem! Άδραξε τη μέρα!

Φιλικά
Φάνης!


ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 12:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ζήσε τη στιγμή!

Έτσι είναι φίλε "Στέφανε",
προσωπικά προσπαθώ αυτή τη φράση να την βιώνω καθημερινά
επηρεασμένος από τη φράση της ταινίας "Ο κύκλος των χαμένων ποιητών"
Carpe Diem! Άδραξε τη μέρα!

Φιλικά
Φάνης!


Carpe Diem, λοιπόν, φίλε Φάνη.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 23:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και πάλι

Φίλε Φάνη
Με την ευκαιρία της αναφοράς σου στην ταινία : "Ο κύκλος των χαμένων ποιητών" την ξαναείδα με διαφορετική οπτική αυτήν τη φορά.

Carpe Diem λοιπόν !


Φίλε Στέφανε, μπήκες κατ' ευθείαν στο "ψητό"

Λοιπόν το έκανα το πείραμα
Στην αρχή και μόνο με τη σκέψη να μη σκέφτομαι μαϊμούδες αυτές ερχόντουσαν συνεχώς ως εικόνα στο μυαλό να με κοροϊδεύουν.
Μετά σκέφτηκα ότι πρέπει να επικεντρώσω απλώς το μυαλό μου κάπου αλλού και να σκέφτομαι μόνο αυτό. Πέτυχε, αλλά μόλις κοίταξα το ρολόι για να δω αν πέρασαν τα δυο λεπτά που δεν σκέφτηκα τις μαϊμούδες να που πετάχτηκε μία μπροστά μου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 11:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πάντα μπορούν να θεωρηθούν τόσο απλά όσο και σύνθετα.

Όλα είναι τερτίπια του μυαλού μας.

Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να ελέγξουμε τις σκέψεις μας αποβάλλοντας την αρνητικότητα και τότε ίσως δούμε πόσα όμορφα πράγματα μπορούμε να ζήσουμε τι έχουμε να πάρουμε και τι μπορούμε να δώσουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar face
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 09:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν το έκανα το πείραμα
Στην αρχή και μόνο με τη σκέψη να μη σκέφτομαι μαϊμούδες αυτές ερχόντουσαν συνεχώς ως εικόνα στο μυαλό να με κοροϊδεύουν.
Μετά σκέφτηκα ότι πρέπει να επικεντρώσω απλώς το μυαλό μου κάπου αλλού και να σκέφτομαι μόνο αυτό. Πέτυχε, αλλά μόλις κοίταξα το ρολόι για να δω αν πέρασαν τα δυο λεπτά που δεν σκέφτηκα τις μαϊμούδες να που πετάχτηκε μία μπροστά μου!

Μα είναι αδύνατον να θέλεις αν μην σκέφτεσε κάτι συγκεκριμένο αφού αυτό είναι μέσα στο μυαλό σου.
Ο μόνος τρόπος είναι να αδειάσεις το μυαλό σου από οτιδήποτε, δηλαδή στην ουσία να νεκρωθείς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 11:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Πιστεύω οτι η ομορφιά είναι στα απλά πράγματα αλλά πια είναι αυτά?

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΜΟΡΦΙΑ ?


Τα πιο...απλά?




κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy