ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Τι χρειάζεται η ζωή για να γίνει απλή?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 15:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να γίνει η ζωή απλή χρειάζονται λεφτά. Ή βλακεία. Ή (ακόμα καλύτερα) και τα δύο.

Μπα...δε χρειάζονται λεφτά.
Χρειάζονται πολλά λεφτά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 15:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην προσπάθεια μας να απλοποιήσουμε τις σκέψεις και κατά συνέπεια να βελτιώσουμε τη ζωή μας,δημιουργούμε ένα λαβύρινθο στον οποίο όλο και χανόμαστε.Κι εδώ,δε χρειάζεται αρκετή φιλολογία,μόνο απόφαση.

Να έχετε όλοι ένα υπέροχο απόγευμα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 22:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρά που το ξανασκέφτομαι για να είναι η ζωή απλή δεν θελεί πολλά πράγματα το να ζεις την στιγμή το οποίο είναι το μοτο του θέματος στην αληθεια δεν χρειαζεταί απαξειοτισμος για το αυτρ αλλά αγάπη για το νεο , Ο φοβος το να μην ζήσεις το σημερά δεν σε αφήνει να ζήσεις ουτέ το αυριό και ζείς στο παρελθόν.

Πήγαινε διακοπές , αλάξε τόπο εργασίας ψάξε να βρείς αυτό που σου αρέσει και κανέ το , μην περιμενεις από τους αλλους να σου ζήσουν την ζωή σου .

Αγάπη και Τολμη χρειαζόμαστε (αν δεν αγαπάς το νεό δεν θα αγαπάς ουτέ αυτό που ζείς οπώς καποιός πολύ σωστά είπε) Είναι αυτά που προδιαθέτουν μια εσωτερική ελευθερία αλλά και επαναστατικό στην αδικία πνευμά , ίσως για αυτό καποιοι να μας παγιδεουν σε καλουπιά βαρετά , συνηθισμενα και κατα συνεπια συμφεροντα μαζικά που ελεγχουν καποιοι .

Ζησε το αυριο στο σημερά και το χτές στο αυριό παλι ζωντάς το σήμερα


Ευχαριστώ για τις σκεψεις σας που με γεμίζουν αλλά και για την παρουσία σας .

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 05:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι πολύ για το μπέρδεμα που προέκυψε λόγω των τελευταίων "περίεργων" μηνυμάτων, που έχουν αποσταλεί από τον λογαριασμό μου.
Αναφέρομαι συγεκριμένα στα μηνύματα:

ΖΩΗ Η ΘΑΝΑΤΟΣ - Posted - 23/10/2004 : 20:22:10

Το Ψέμα και η Αλήθεια. Σχέσεις ανθρώπων - Posted - 23/10/2004 : 11:15:39

Τι χρειάζεται η ζωή για να γίνει απλή? - Posted - 23/10/2004 : 11:21:47

Η εξίσωση του έρωτα... - Posted - 23/10/2004 : 20:03:41

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ??? - Posted - 23/10/2004 : 11:30:01
και
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ??? - Posted - 23/10/2004 : 11:34:03

ΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ - Posted - 23/10/2004 : 19:50:15

Απ'ότι μπορώ να υποθέσω, κάποιος συνάδελφος χρησιμοποίησε τον προσωπικό μου ηλεκτρονικό υπολογιστή που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου και θεώρησε ως "αστείο" τη χρήση του λογαριασμού μου. Εχω λάβει ήδη κάποιο mail από το συγκεκριμένο άτομο, που συνηγορεί σε αυτήν την υπόθεση...

O κωδικός πρόσβασής μου στα forums έχει ήδη αλλάξει από τον Admin λόγω αυτού του συμβάντος. Ωστόσο, σε περίπτωση που στο μέλλον αντιληφθεί κάποιος οτιδήποτε περίεργο, θα εκτιμούσα εάν επικοινωνούσατε μαζί μου μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομίου.


Ο λογαριασμός του μέλους SMART, απενεργοποιήθηκε από τον Admin των forums ως υπεύθυνος για την προαναφερθήσα χρήση του λογαριασμού μου.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FrondoR
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 11:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FrondoR  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος FrondoR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω καιρό να μπω στο forum λόγω φόρτο εργασίας.Χαίρμαι που είμαι πάλι κοντά σας. ΄Οσο αφορά το θέμα της αυτοσυγκέντρωσης είναι αρκετά δύσκολο να πετάξεις, έστω και για λίγο τις σκέψεις που τρέχουν άναρχες στο μυαλό σου. ΄Οταν ξεκίνησα να το κάνω, παρατήρησα οτι σκεφτόμουν πράγματα που σε κανονικές συνθήκες δεν υπήρχε περίπτωση να σκεφτώ. Ο ίδιος μου ο εαυτός επαναστατούσε στη προσπάθειά μου αυτή. Σιγά σιγά όμως εχω καταφέρει να κάνω διαλογισμό χωρίς τα μαμουνάκια να τρυπώνουν στο μυαλό μου.
Γράψατε για την ταινία " Ο κύκλος των χαμένων ποιητών", την έχω δει πολλές φορές και πραγματικά θα ήθελα να είχα ενα τέτοιο οδηγό στα άγουρα χρόνια, που ολα φαίνονται άχαρα, δύσκολα γιατί καλούμαστε να ζήσουμε τη ζωή των δικών μας. Οπως θυμάστε δεν έμεινε για πολύ στο σχολείο αυτό γιατί η μάθηση τέτοιου είδους κάνει "κακό"!!!!
Εχω ακούσει κάποιες ομιλίες του Λιαντίνη, οι μαθητές του δεν έφευγαν απο την αίθουσα και η απουσία του μέχρι τώρα είναι αισθητή. Εχουν φτιάξει και μια ομάδα που κάνουν συζητήσεις πάνω στα θέματα που μίλησε ο δάσκαλός τους.
Θα τα ξαναπούμε, να έχετε όλοι ειρήνη στη ζωή σας και να χαμογελάτε!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 12:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το θεμα της αυτοσυγκεντρώσης ίσως η διαδικασία να είναι περισσότερο τεχνιτη ή από τον οργανισμο μας τον ίδιο και εννοώ


Ο καλύτερος τρόπος για να μην σκεφτεσαι από ότι γνωρίζω είναι η παρακολουθήσει τηλεοράσης , Βιντεο (πχ. ταινίων δρασής αντίς αυτόσυγκεντρωση , επικεντρωση καλύτερα ) ειναι πολύ δυσκολο να συγκεντρωθεις σε κάτι αλλό εκτός από την τηλεοράση , ίσως λογω αυτου πολλές πληροφορίες που παιρνουμε από αυτή να μην φιλταρονται και να μπαινουν οπως μας τις σερβιρουν στο κεφάλι μας . Κατί αναλογώ ίσως να συμβαινεί και με τις μαιμουδες / ενοχλητικο φως κτλ ίσως αθελά μας να επικεντρωνόμαστε (πχ δεν πρεπει να θυμάμαι μαιμούδες , αυτό είναι μια επικέντρωση). Ο καλύτερος τροπός να τις ξεχάσεις είναι απλά να μην ασχοληθείς μαζί τους.

Δυσκόλο αν τις βρησκείς αρχικά ενοχλητικες αλλά για τα πάντα υπάρχει τρόπος και χρόνος

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FrondoR
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 08:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FrondoR  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος FrondoR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΄Ελληνα, η τηλεόραση είναι ενα μέσο παραπλάνησης και όταν αφήνουμε τον εαυτό μας χαλαρό μπροστά σ' αυτό το κουτί, είναι σαν να λέμε "τώρα είμαι έτοιμος, περάστε οτι θέλετε". Η αυτοσυγκέντρωση ή διαλογισμός, όπως θέλεις πές το, έχουν να κάνουν καθαρά με τον εαυτό μας. Μπαίνουμε μέσα μας και μιλάμε με τον εαυτό μας. Θέλει πολύ δουλειά να αποδικωποιήσεις τα μηνύματα του υποσυνείδητου. Με το διαλογισμό βρίσκεις λύσεις σε θέματα που σε απασχολούν, αφού βέβαια το εχεις ζητήσει. " Ζητήσατε και θέλει σας δοθεί".
Μπορείς να μου πείς αν το "Ελληνας" εχει κάποια αξία για σένα? Νιώθεις ΄Ελληνας? Η φιλισοφία της ζωής σου έχει να κάνει με το σκεπτικό των πατέρων μας?
Ας πορευόμαστε με ειρήνη και αρμονία. είναι μεταδοτικό!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krokodeilaki
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 09:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krokodeilaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος ήταν είναι και θα είναι ένα άπληστο όν...ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ του δίνονται πάντα θα χρειάζεται κι' άλλα...γι' αυτό πρέπει όλοι μας να μην έχουμε ΤΙΠΟΤΑ και ΚΑΘΟΛΟΥ....

Για να γίνει η ζωή πιο απλή και κατανοητή...

Σκιάς όναρ άνθρωπος..(Πινδάρου-8ος Πυθιόνικος..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 00:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι χρειάζεται η ζωή για να γίνει απλή????Καλυτερα να σκεφτεις...τι εχει η ζωη και θεωρειται πολυπλοκη!!!!???
Απλότητα είναι να είσαι απλός σε ότι κάνεις...σε ότι λες...
Γενικά είναι δύσκολο να ορίσουμε την απλότητα διότι κανένας στην εποχή μας δεν είναι απλός...σχεδόν κανένας..όλοι ζητάνε..πολύ περισσότερα απο όσα έχουν και δεν καταλαβαίνουν πως έτσι αυτοκαταστρέφονται και καταστρεφουν...
με τα λιγα και τα απλα συνηθως καποιος ζει καλυτερα και βιωνει περισσοτερες στιγμες ευτυχιας!!!!!
φιλικα

κανεναν μην αφησεις να σε μειωσει και να σε θιξει....κανενας δεν ξερει τον εαυτο σου καλυτερα απο εσενα...απλα ασε τους αλλους να εχουν τη δικη τους αποψη,μεχρι να καταλαβουν ποσο λαθος εκαναν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 07:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Έλληνα

Όταν σκεφτόμαστε, συνήθως διαχειριζόμαστε έννοιες που αντιστοιχούν σε κάποιες εικόνες.

Οταν βλέπουμε τηλεόραση δεν σκεφτόμαστε αλλά έρχεται η σκέψη απ’ έξω μέσω έτοιμων εικόνων και εγκαθίσταται κατ’ ευθείαν στο κεφάλι μας!

Τα περισσότερα απ’ αυτά που έχουμε μέσα στο κεφάλι μας δεν είναι δικά μας αλλά νομίζουμε ότι είναι!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 10:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα στην εκλεκτή παρέα!

Συμφωνώ φίλε "Δημήτρη".

Ας περιορίσουμε τον χρόνο της παθητικότητας
κι ας τον εκμεταλλευτούμε περισσότερο συνειδητά.
Οι ευκαιρίες της ζωής δεν πρέπει να περάσουν και να χαθούν
μπροστά από τα μάτια μας.


Φιλικά
Φάνης!

ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FrondoR
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 11:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FrondoR  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος FrondoR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φάνη μου άρεσε πολύ αυτό για τη παθητικότητα. Σιγά σιγά μας ισοπεδώνει και το τίποτα γίνεται μέρος της ζωής μας. Υπάρχει ενα παραμύθι το "never ending story" που μιλά για το τίποτα.
Τα τελευταία χρόνια, ολο και περισσότεροι άνθρωποι αφυπνίζονται και ξεκινούν τη μεγάλη πορεία. Ξεκινούν να βαδίζουν στο δρόμο της γνώσης και η προσωπική πορεία του καθενός μας είναι δύσκολη και μοναχική. Τα μάτια του νου ανοίγουν και ενθυμούμαστε τον αρχικό σκοπό μας. Βαδίζουμε συνειδητά και χαιρόμαστε με τις μικρές μας νίκες.
Ας πορευόμαστε με ειρήνη και αρμονία!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ReDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 10:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλλον το άγχος και όσα συμπαρασέρνει μαζί του έχουν καταστρέψει την απλότητα που θέλουμε.

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 11:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαλλον το άγχος και όσα συμπαρασέρνει μαζί του έχουν καταστρέψει την απλότητα που θέλουμε.


Το άγχος είναι ότι καταστροφικότερο σε συνδυασμό με τον φόβο του οποίου είναι ΔΙΔΥΜΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ!! Χωρίς απαλλαγή απο το Άγχος όλες οι κακές σκέψεις όχι μόνο είναι Αδύνατο να χαθούν αλλά πολλαπλασιάζονται σάν την Λερναία Ύδρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 20:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χιούμορ,γέλιο και καλή καρδιά.Σίγουρα η ζωή μοιάζει να γίνεται όλο και δυσκολότερη...απαιτήσεις,άγχος,δουλειά,πέριξ μιζέρια...ωστόσο σίγουρα αυτή τη στιγμή υπάρχει κάποιος άνθρωπος δίπλα σου που μπορείς να τον κάνεις να χαμογελάσει και γελώντας εκείνος γελάς κι εσύ κι εκείνα τα λεπτά η ζωή γίνεται πιο ανάλαφρη και πιο ωραία.Κόντρα λοιπον σε αυτά που μπορεί να περνούμε,πόσους ανθρώπους καθημερινά μπορούμε να κάνουμε να γελάνε?Εεε αυτό θα γεμίζει τη ζωή μας με περισότρεη απλότητα και τελικά ομορφιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 23:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία αυτό μου θυμίζει ενά ρητό που καπού είδα "το μυστικό της ζωής δεν είναι να κανουμέ αυτό που θελουμε , αλλά αυτό που κανουμέ λογώ συνθηκων να προσπαθουμε να το κανουμέ να μας αρέσει . Στην ουσία κανουμέ εμμεσώς αυτό που θέλουμε .

Ας ξεχάσουμε σκοτουρές ευθηνες και δογμάτα και ας προσπαθησουμε να καταλάβουμε τον αλλό , εμμέσως και αμέσος τις ξεχνουμέ. Νομίζω σε κατανοώ ΛΟΓΕ


Ισώς η επανάσταση πρώτα πρεπεί να είναι εσωτερική και πραγματικη .

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 15:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΑΔΕΡΦΙΑ.


ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΜΕΡΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΠΛΗΣΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΛΟΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ.

ΑΝ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, ΤΟΤΕ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΙΟ ΑΠΛΗ, ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗ.


ΟΣΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ, ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΤΑ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΧΑΝΕΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ ΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΞΙΩΝ.

ΕΥΤΗΧΙΣΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΙΓΑ ΚΑΛΑ, ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΤΙΜΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΕΒΕΤΑΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.H
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 22:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.H  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Η ΙΔΙΑ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ,ΤΗ ΣΥΓΧΥΣΗ,ΤΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ,ΤΗ ΔΥΣΤΥΧΙΑ
ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ Ο ΝΟΥΣ.
ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ.
ΚΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ Ο ΟSHO ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ
ΤΟΝ ΕΝΕΣΤΩΤΑ.

D.H


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OBSERVER
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 23:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OBSERVER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει να ξεφύγουμε από τα "πρέπει". Από τα "επιβάλεται" της επαγγελματικής μας επιτυχίας (για να κοκορευόμαστε στον εαυτό μας και τους άλλους), από το συμβιβασμό μίας σχέσης (για να μην είμαστε μόνοι), από την τύφλωση μας στα προβλήματα του διπλανού μας (γιατί δεν έχουμε χρόνο να ασχοληθούμε). Αφησε το αεράκι να χαϊδέψει το μάγουλο σου μία χειμωνιάτικη νύχτα και ας κάνει κρύο. Κοίτα τον ουρανό από το παράθυρο του αυτοκινήτου όταν είσαι σταματημένος σε κάποιο φανάρι και χάσου σε αυτό. Χαμογέλα στη φωτογραφία του φίλου σου που σε χώρισε και πήγες να πεθάνεις και πές του συγνώμη αν τον τρόμαξες. Ανέβα στην ψηλότερη κορυφή ενός βουνού και νιώσε βασιλιάς του κόσμου. Συγχώρησε ότι σου έχει κάνει κακό. Αγάπησε απλόχερα χωρίς να ζητάς ανταλάγματα. Χαμογέλα στην στριμένη του γραφείου (γιατί μπορεί αυτή να νοιώθει πιο μόνη και από εσένα). Αγάπησε τον εαυτό σου (και ας κάνει συνέχεια τα ίδια λάθη). Μύρισε, τρέξε, ερωτεύσου, γέλα.
Μόνο να ξέρεις ότι τίποτα δεν είναι μόνιμο σε αυτή τη ζωή, ούτε η ίδια η ζωή.
Γι αυτό ρούφηξε την κάθε στιγμή γιατί όλα φεύγουν εκτός από την εσωτερική σου γαλήνη (εσύ ξέρεις πως θα την βρείς).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FrondoR
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 11:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FrondoR  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος FrondoR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας τις σκέψεις σας, νιώθω οτι υπάρχουν άνθρωποι ακόμα που αρκούνται σε απλά πράγματα και βλέπουν τη ζωή με θετικό μάτι. Αναρωτιέμαι πως θα ήταν η κοινωνία μας αν το μεγαλύτερο ποσοστό ήταν έτσι! Πολλές φορές μαγνητίζεται το βλέμμα απο μια εικόνα καθημερινή και μας ταξιδεύει για λίγο. Τι είναι? Ξεχασμένες υποσυνείδητες εικόνες μιας περασμένης ζωής? Ποιός ξέρει, ίσως κάποτε να καταλάβουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OBSERVER
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 13:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OBSERVER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι δεν είναι "ξεχασμένες εικόνες" μίας περασμένης ζωής, αλλά εικόνες και εμπειρίες της τωρινής σου ζωής, μιας ζωής που ο υλισμός και οι συμβιβασμοί σε εμποδίζουν να νοιώσεις. Η φύση σου είναι αυτή που σε σπρώχνει σε αυτή την ομορφια. Αν καταφέρεις να διώξεις από το μυαλό σου όλα αυτά που θεωρείς "φυσικά" αλλά στην ουσία είναι αφύσικα τότε θα νοιώσεις πραγματικά ελεύθερος. Ακόμα και αυτή η σκέψη ότι "οι εικόνες προέρχονται ίσως από μία περασμένη ζωή" είναι ένα ψέμα - κατασκεύασμα του μυαλου σου για να δικαιολογήσεις τη ζωή που κάνεις. Νιώσε τον κόσμο με την καρδιά και όχι με τη λογική ενός μυαλού που σου έχουν επιβάλλει χωρίς να το ξέρεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 17:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,
Διάβασα όλες τις απαντήσεις στο θέμα αυτό, και δεν έχω να διαφωνήσω ουσιαστικά με καμία. Όλες είναι μέρος ενός puzzle που δίνει εν μέρει απάντηση σε αυτό το ερώτημα. όμως χρειάζεται και κάτι ακόμα για να μπορέσουν να ενεργοποιηθούν αυτά που συμβουλεύετε να κάνουμε.

Μιλάω για την επαφή με την φύση, που την έχουμε χάσει οι περισσότεροι άνθρωποι που ζούμε στις πόλεις, σε τέτοιο βαθμό που ακόμα και όταν πάμε διακοπές, ψάχνουμε να βρούμε ενασχολήσεις που κάνουμε συνήθως στην πόλη.

Μία γυναίκα που ξέρω που έζησε μέχρι την εφηβεία της σε χωριό, μου είπε ότι ζούσαν δύσκολα, με κακουχίες και φτώχια, όμως δεν είχαν άγχος. Δεν ήξεραν τι σημαίνει άγχος, και έτσι δεν απελπίζονταν. Ήξεραν από πού προέρχονταν οι στεναχώριες τους, οπότε ήξεραν και αν μπορούν να τις αντιμετωπίσουν με δράση, ή με παθητικότητα. Έτσι απλά, ήταν άνθρωποι με διάκριση, μή μπερδεμένοι.

Οι άνθρωποι που ζουν κοντά στη φύση και πατάνε τη γή, έχουν μία ξεχωριστή αντίληψη για το μέγεθος του κόσμου, την ομορφιά της φύσης, την αδυναμία τους να ελέγξουν τα πάντα. Εμείς εδώ, στις πόλεις, δεν ζούμε. Απλά πληροφορούμαστε, σκεφτόμαστε, και περνάμε το χρόνο μας στη δουλειά ή διασκεδάζοντας. Όμως δεν ΖΟΥΜΕ. Και αυτό όχι επειδή δεν θέλουμε, αλλά δεν γίνεται να ζούμε ξεκομμένοι από τη φύση. Είναι αφύσικο. Δεν γειωνόμαστε με την ενέργεια της γης, δεν τρεφόμαστε με σωστές τροφές που θα ανεβάσουμε τις βιταμίνες μας αποφεύγοντας κατάθλιψη και αρρώστιες, δεν έχουμε ησυχία για να γαληνέψουμε και να χαλαρώσουμε.

Παλιά, στην περιοχή που μένω, δεν είχε πολλά πεζοδρόμια, είχε άφραχτα οικόπεδα, αγριόχορτα, λουλούδια, και πολλές φορές συναντούσες και πρόβατα αν ήσουν κοντά στο βουνό. Είχαμε μελίσσια και κότες, γείτονες που γνωρίζαμε το όνομά τους, και διάθεση να πάμε από το σπίτι μέχρι την πλατεία με τα πόδια. Συχνά όταν γύριζα από το σχολείο μου στο δρόμο, μάζευα και βρούβες, που άρεσαν στον παππού μου και του τις μαγείρευε αμέσως η γιαγιά μου. Μιλάω για την Γλυφάδα, η οποία τώρα είναι γεμάτη άσφαλτο και πλακόστρωτα, και έχουμε με τιμή και καμάρι και τραμ!

Θυμάμαι τότε ότι ήμουν καλά, ήρεμη και ευτυχισμένη, και όλους όσους γνώριζα θα τους χαρακτήριζα πνευματικά υγιείς. Όμως τώρα βλέπω πολύ ψυχοπάθεια. Τρεις από τις παλιές μου συμμαθήτριες τρελάθηκαν, έχω παλιούς φίλους που έπεσαν σε κατάθλιψη, τέσσερις γείτονες κλείστηκαν σε τρελάδικα και αρκετοί χώρισαν δημιουργώντας χάος στα παιδιά και την οικογένειά τους. Είναι άραγε όλα αυτά τυχαία; Δεν συμπίπτουν με την αλλαγή στο τοπίο διαμονής μας;

Και κάθε φορά που βρισκόμαστε στη φύση, δεν νιώθουμε πραγματικά ήρεμοι και ολοκληρωμένοι; Δεν είναι επειδή «ξεφεύγουμε» απο την καθημερινότητά μας, ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ.

...συγχωρέστε με αν έγινα φλύαρη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 15:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"
Οι άνθρωποι που ζουν κοντά στη φύση και πατάνε τη γή, έχουν μία ξεχωριστή αντίληψη για το μέγεθος του κόσμου, την ομορφιά της φύσης, την αδυναμία τους να ελέγξουν τα πάντα. Εμείς εδώ, στις πόλεις, δεν ζούμε. Απλά πληροφορούμαστε, σκεφτόμαστε, και περνάμε το χρόνο μας στη δουλειά ή διασκεδάζοντας. Όμως δεν ΖΟΥΜΕ. Και αυτό όχι επειδή δεν θέλουμε, αλλά δεν γίνεται να ζούμε ξεκομμένοι από τη φύση. Είναι αφύσικο. Δεν γειωνόμαστε με την ενέργεια της γης, δεν τρεφόμαστε με σωστές τροφές που θα ανεβάσουμε τις βιταμίνες μας αποφεύγοντας κατάθλιψη και αρρώστιες, δεν έχουμε ησυχία για να γαληνέψουμε και να χαλαρώσουμε.

Παλιά, στην περιοχή που μένω, δεν είχε πολλά πεζοδρόμια, είχε άφραχτα οικόπεδα, αγριόχορτα, λουλούδια, και πολλές φορές συναντούσες και πρόβατα αν ήσουν κοντά στο βουνό. Είχαμε μελίσσια και κότες, γείτονες που γνωρίζαμε το όνομά τους, και διάθεση να πάμε από το σπίτι μέχρι την πλατεία με τα πόδια. Συχνά όταν γύριζα από το σχολείο μου στο δρόμο, μάζευα και βρούβες, που άρεσαν στον παππού μου και του τις μαγείρευε αμέσως η γιαγιά μου. Μιλάω για την Γλυφάδα, η οποία τώρα είναι γεμάτη άσφαλτο και πλακόστρωτα, και έχουμε με τιμή και καμάρι και τραμ!

Θυμάμαι τότε ότι ήμουν καλά, ήρεμη και ευτυχισμένη, και όλους όσους γνώριζα θα τους χαρακτήριζα πνευματικά υγιείς. Όμως τώρα βλέπω πολύ ψυχοπάθεια. Τρεις από τις παλιές μου συμμαθήτριες τρελάθηκαν, έχω παλιούς φίλους που έπεσαν σε κατάθλιψη, τέσσερις γείτονες κλείστηκαν σε τρελάδικα και αρκετοί χώρισαν δημιουργώντας χάος στα παιδιά και την οικογένειά τους. Είναι άραγε όλα αυτά τυχαία; Δεν συμπίπτουν με την αλλαγή στο τοπίο διαμονής μας"

"Και κάθε φορά που βρισκόμαστε στη φύση, δεν νιώθουμε πραγματικά ήρεμοι και ολοκληρωμένοι; Δεν είναι επειδή «ξεφεύγουμε» απο την καθημερινότητά μας, ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ."


ΓΕΙΑ

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΗΝ
ΑΙΣΘΑΝΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΖΟΥΝΕ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ.ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΦΥΣΗ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ Η
ΘΑΛΑΣΣΑ ΣΕ ΗΡΕΜΕΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ
ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ.ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΑΙΣΙΑ
ΗΡΕΜΙΑΣ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΟΤΗΤΑΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕΣΑ ΣΟΥ
"ΟΛΑ" ΜΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΕ ΡΥΘΜΟΥΣ ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΑΣ "ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!

ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FrondoR
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 20:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FrondoR  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος FrondoR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, Apollo 12 και Κλαρίς, δεν διαφωνώ με το ρόλο που παίζει η φύση στη ζωή μας. ΄Αλλωστε είναι η μαμά μας!!! Τι γίνεται όμως όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα ενός χωριού? Δεν μπορούμε να αφιερώνουμε λίγο χρόνο απ' τη καθημερινότητα μας και να μοιραζόμαστε λίγο χορτάρι σ' αυτή την έρμη την πόλη? Στο κέντρο υπάρχει ακόμα ο Κήπος, κοντά στα σπίτια μας κάποιο άλσος. Γι' αυτούς που ζούν κοντά στη θάλασσα υπάρχει η δυνατότητα ν' ακούσουν τη θάλασσα πέρα απ' τον θόρυβο της πόλης. Απλά κάνουμε την σκέψη οτι το θέλουμε και θα είμαστε εκεί. Εγω προσωπικά δουλεύω στο Κέντρο, όμως μια βόλτα στο πεζόδρομο της Ακροπόλεως σε κάνει άλλο άνθρωπο!!!!!! Εχει φυτρώσει το πρώτο χορταράκι μετά τις βροχές και η θέα του Παρθενώνα σε κάνουν να νιώθεις τυχερός που γεννήθηκες σ' αυτή τη πόλη. Δοκιμάστε ενα περίπατο πρίν ή μετά την δουλειά και αφεθήτε στα συναισθήματα που θα γεννηθούν. Καλή βόλτα και ο Αττικός ουρανός να σας συντροφεύει!!!

Η τόλμη απαιτεί θάρρος
Ο δισταγμός φόβοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 11:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκεί φθάνει κανείς με την εξισορροπητική σοφία, που περιλαμβάνεται

σε τέσσερα πράγματα:1) Nα γνωρίζεις, να 8έλεις, 2)Nα αγαπάς και να

πράττεις το αληθινό,3) το καλό, το ωραίο και το δίκαιο.


Sweet Virus
FORGET OR FORGIVE?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 13:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Εκεί φθάνει κανείς με την εξισορροπητική σοφία, που περιλαμβάνεται

σε τέσσερα πράγματα:1) Nα γνωρίζεις, να 8έλεις, 2)Nα αγαπάς και να

πράττεις το αληθινό,3) το καλό, το ωραίο και το δίκαιο."

Η ΑΓΑΠΗ ΕΧΕΙ ΣΟΦΙΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ Η ΘΕΛΗΣΗ ΕΧΕΙ ΣΟΦΙΑ
ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΧΕΙ ΣΟΦΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΑ!!

ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 01:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για να γινει η ζωη πιο απλη χρειαζεται τα εξης:καταρχην ποτε δεν πρεπει να σκεφτεσαι το αυριο(τη θα βαλω οταν βγω για καφε,με ποιον θα βγω,πως θα βγω,τι ωρα θα βγω κ.τ.λ.)να σκεφτεσαι απλα χωρις ενδεχομενα(αν κανω αυτο θα γινει αυτο αχ να το κανω ετσι οχι αλλιως κ.τ.λ.)να εχεις το μυαλο σου παντα στο παρων και οχι στο μελλον!ετσι η ζωη σου θα γινει απλη!αλλα το να μην σκεφτεσαι το μελλον κατα την γνωμη μου ειναι λαθος και παντα πρεπει για καθε κηνηση που κανουμε να εχουμε πολλα ενδεχομενα με λιγα λογια στις μερες μας κανεις δεν μπορει να ζησει απλα!!η κοινωνια,η καθημερινοτητα μας,μας εχει κανει να ζουμε με ενδεχομενα και οι σκεψεις και οι αποφασεις μσς συνδεονται αμεσα με το μελλον και ποτε με το παρων!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy