ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η ΜΟΙΡΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Punk in tha Soul
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 23:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Punk in tha Soul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχην Καλησπερα σε ολους! Ειμαι καινουριος σ' αυτο το site που by the way ειναι ΦΟΒΕΡΟ! Ο σκοπος που ξεκινησα αυτο το θεμα ειναι επειδη θελω να μαθω αν υπαρχει κανενας αλλος που πιστευει στην μοιρα, και αν ναι τι ακριβως πιστευει...

Εγω ***** και τα τελευταια 2 χρονια το εχω σκεφτει παρα πολυ! Πιστευω πως ολα γινονται για καποιο λογο και πως δεν ειμαστε ελευθεροι οπως νομιζουμε... (Συγγνωμη αν προκαλεσω αντιδρασεις απο μερικους, αλλα αυτα ειναι τα πιστευω μου). Πιστευω που λετε πως υπαρχουν καποια ανωτερα οντα, αν οχι ο Θεος, που παιζουν το ρολο του σεναριογραφου στη ζωη μας, η οποια γι' αυτους ειναι απλα μια "ταινια"!

Για μενα οι "Συμπτωσεις" & η "Τυχη" ειναι 2 λεξεις αγνωστες, που δεν υπαρχουν στο λεξικο μου... Για μενα ειναι ολα θεμα μοιρας... Τωρα θελω να σας πω για κατι που με επηρεασε αρκετα σ' αυτο το ζητημα:

Χθες το βραδυ (13 Νοεμβριου 2004), στο νησι μου, την Παρο εγινε ενα φοβερο δυστηχημα: 2 αυτοκινητα προχωρουσαν με αντιθετη κατευθηνση και σε μια στιγμη οι δυο μηχανες που βρισκονταν πισω απο τα 2 αυτοκινητα σκεφτηκαν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ να τα προσπερασουν και συγκρουστηκαν με μετοπικη!! Πεθαναν και οι 2... Ο ενας μαλιστα απ' οτι ακουσα επεσε απ' το φορειο την ωρα που οι νοσοκομοι προσπαθησαν να τον σηκωσουν... Οι πιο πολλοι μιλουσαν για τη "μεγιστη γκαντεμια" και αλλοι ελεγαν "αμα σε θελει...". Εννουσαν βεβαια για την μοιρα αλλα δεν νομιζω οτι το ελεγαν επειδη το πιστευαν. Μαλλον το ελεγαν ως σχημα λογου... Περιμενω λοιπον τις γνωμες και παλι sorry αν προκαλεσα αρνητικες αντιδρασεις...

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο....

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 01:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλο βραδυ να εχεις..
καλως ηρθες στο site-forum και καλη και ενεργητικη διμονη..
Κατ'αρχας την μοιρα τη συνδεεις με το πεπρωμενο????Για σενα αυτα τα 2 πανε μαζι ή το ενα φερνει το αλλο????
Εγω προσωπικα πιστευω στη μοιρα!!αλλα δεν εχω αδιασειστα επιχειρηματα για να σου το στηριξω..
Δεν ειμαι σιγουρη αλλα πιστευω πως ισως τα παιδια να εχουν μιλησει για παρομοιο θεμα ξανα..
Καλη συνεχεια με το θεμα σου..
Φιλικα
Σεμινα

να θυμασαι το παρελθον οταν η αναμνηση του σου προσφερει ευχαριστηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Punk in tha Soul
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 16:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Punk in tha Soul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατ'αρχας την μοιρα τη συνδεεις με το πεπρωμενο????

Να σου πω δεν το εχω σκεφτει αυτο... Νομιζα οτι η Μοιρα και το Πεπρωμενο ειναι το ιδιο πραγμα... Εσυ τι πιστευεις?


(Ευχαριστω για το Καλωσορισμα)

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 16:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραθέτω δικά μου γραφόμενα από άλλο topic:

Θα βαπτίσουμε ως "μοίρα" τους κοσμικούς νόμους που διέπουν τα πάντα. Είναι γεγονός η ύπαρξη μιας κυβερνητικής και νομοταξίας στο σύμπαν. Εδώ συμφωνούμε. Όμως διαφωνώ με το ρήμα "υπακούουμε". Θα ήταν εύκολο να το χρησιμοποιήσουμε γιατί μοιάζει πιο βολικό! Αν υπήρχε θέμα υπακοής, τότε όλες μας οι πράξεις θα λέγαμε ότι "υποκινούνται" από τους ανώτερους κοσμικούς νόμους. Έτσι απαλασσόμαστε από κάθε δυσμενή εξέλιξη των πράξεών μας λέγοντας ότι για όλα φταίει η μοίρα μας! Πιστεύω όμως ότι τα πράγματα έχουν αλλιώς. Υπάρχει και η ελεύθερη βούληση που είναι η ειδοποιός διαφορά του κάθε ανθρώπου από τους άλλους. Και που εφαρμόζεται αυτή; Θα το πω κάπως παραστατικά: Ο συμπαντικός νόμος ορίζει πως το νερό θα τρέξει προς τα κάτω. Η ελεύθερη βούληση (δηλαδή εσύ) θα ορίσει από που θα περάσει για να τρέξει προς τα κάτω! Άρα λοιπόν δεν είμαστε έρμαια της μοίρας μας αλλά συμμετέχουμε ενεργά στα δρώμενα του κόσμου και μόνον εμείς είμαστε υπεύθυνοι των πράξεών μας. Κατά συνέπεια δεν συμφωνώ με τη θεώρηση πως οτιδήποτε μας αφορά είναι προδιαγεγραμμένο να συμβεί γιατί πριν συμβεί κάτι (ροή του νερού - κοσμικός νόμος), υπάρχει το θέμα του αν και πως θα συμβεί (δρόμος του νερού) κι εκεί όλα εξαρτώνται από τον παράγοντα της ελεύθερης βούλησης, δηλαδή από εμάς.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 17:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες στα forums Punk in tha Soul
Εύχομαι η συμμετοχή σου να είναι δημιουργική.
Θα συνιστούσα επίσης σε όλους, να είμαστε πιο φειδωλοί σχετικά με τις αναφορές μας σε προσωπικά μας δεδομένα (δια αυτό και η επέμβαση στο μήνυμά σου).

quote:
Για μενα οι "Συμπτωσεις" & η "Τυχη" ειναι 2 λεξεις αγνωστες, που δεν υπαρχουν στο λεξικο μου... Για μενα ειναι ολα θεμα μοιρας...

Η μοίρα, προκαλεί τον καθένα να την ξεπεράσει.
Οταν γεννιέται η συνείδηση, τότε ο άνθρωπος πέρνει στα χέρια του το νόμο, και γίνεται ο ίδιος ο νόμος.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 18:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Punk in tha Soul καλώς ήρθες!
Μεγάλοι προβληματισμοί σε μικρή ηλικία!

Η τοποθέτηση του Oculatis Abis είναι ιδιαίτερα περιεκτική και σε γενικές γραμμές με βρίσκει σύμφωνη.
Οι όποιοι Κοσμικοί Νόμοι (ή ανώτερα όντα, αν θέλεις) δεν ρυθμίζουν τις λεπτομέρειες της ζωής κανενός.
Απόλυτη ελευθερία δεν υπάρχει, η χρήση ωστόσο της σχετικής μας ελευθερίας είναι αυτή που διαμορφώνει την εκάστοτε πραγματικότητα.
Εμείς είμαστε (ή μπορούμε να είμαστε)οι δημιουργοί της πραγματικότητάς μας, φίλε Punk in tha Soul.
Η παθητική ή η ενεργητική μας στάση στη ζωή δημιουργεί τα αντίστοιχα αποτελέσματα.

Το παρόν μας είναι αποτέλεσμα αιτίων που έχουμε δημιουργήσει στο παρελθόν.
Στο παρόν μπορούμε να απενεργοποιήσουμε την εκδήλωση αυτών των αποτελεσμάτων και μπορούμε να δημιουργήσουμε τα αίτια των αποτελεσμάτων του μέλλοντος.
Εξωγενείς παράγοντες βεβαίως και μπορούν να παρέμβουν αλλάζοντας τον όποιο προγραμματισμό. Το αποδεχόμαστε, γνωρίζοντας ότι επιτελούν κάποιον σκοπό. Όπως λες και εσύ, δεν συμβαίνουν τυχαία.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πάντα κάποιος Άνωθεν "σεναριογράφος" ασχολείται με τό άτομό μας.
Συνήθως, ή είμαστε εμείς που έχουμε προκαλέσει τα συμβάντα με τις επιλογές, τις επιθυμίες και τις σκέψεις μας ή,
όντας μέρη ενός παγκοσμίου σώματος, δεχόμαστε αναπόφευκτες επιρροές και περιορισμούς.

Σε χαιρετώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 20:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να σου πω..πιστευω πως ειναι το ιδιο πραγμα..
πεπρωμενο φυγειν αδυνατο!!!Αρα το ιδο πραγμα ειναι και η μοιρα..
Φιλικα,
Σεμινα


να θυμασαι το παρελθον οταν η αναμνηση του σου προσφερει ευχαριστηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 22:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την ώρα που γεννιόμουνα
σχολάγανε οι Μοίρες
μονάχη μου καθόμουνα
κι απ' τη ζωή κρατιομουνα
κι ονειρευόμουνα
μ'ένα καφάσι μπύρες

Την ώρα που γεννιόμουνα
μου φέραν και τα δώρα
μια νύχτα μόνο κράτησα
κι απάνω της γονάτισα
και παραπάτησα
και μου λεγαν προχώρα...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2004, 18:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Την ώρα που γεννιόμουνα
σχολάγανε οι Μοίρες
μονάχη μου καθόμουνα
κι απ' τη ζωή κρατιομουνα
κι ονειρευόμουνα
μ'ένα καφάσι μπύρες

Την ώρα που γεννιόμουνα
μου φέραν και τα δώρα
μια νύχτα μόνο κράτησα
κι απάνω της γονάτισα
και παραπάτησα
και μου λεγαν προχώρα...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"




ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΑΙ GALADRIEL EISAI ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΟΙΗΤΡΙΑ
ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΕΙΣΑΙ ΒΑΘΥΣΤΟΧΑΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2004, 18:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατ' αρχην Καλησπερα σε ολους! Ειμαι καινουριος σ' αυτο το site που by the way ειναι ΦΟΒΕΡΟ! Ο σκοπος που ξεκινησα αυτο το θεμα ειναι επειδη θελω να μαθω αν υπαρχει κανενας αλλος που πιστευει στην μοιρα, και αν ναι τι ακριβως πιστευει...

Εγω ***** και τα τελευταια 2 χρονια το εχω σκεφτει παρα πολυ! Πιστευω πως ολα γινονται για καποιο λογο και πως δεν ειμαστε ελευθεροι οπως νομιζουμε... (Συγγνωμη αν προκαλεσω αντιδρασεις απο μερικους, αλλα αυτα ειναι τα πιστευω μου). Πιστευω που λετε πως υπαρχουν καποια ανωτερα οντα, αν οχι ο Θεος, που παιζουν το ρολο του σεναριογραφου στη ζωη μας, η οποια γι' αυτους ειναι απλα μια "ταινια"!

Για μενα οι "Συμπτωσεις" & η "Τυχη" ειναι 2 λεξεις αγνωστες, που δεν υπαρχουν στο λεξικο μου... Για μενα ειναι ολα θεμα μοιρας... Τωρα θελω να σας πω για κατι που με επηρεασε αρκετα σ' αυτο το ζητημα:

Χθες το βραδυ (13 Νοεμβριου 2004), στο νησι μου, την Παρο εγινε ενα φοβερο δυστηχημα: 2 αυτοκινητα προχωρουσαν με αντιθετη κατευθηνση και σε μια στιγμη οι δυο μηχανες που βρισκονταν πισω απο τα 2 αυτοκινητα σκεφτηκαν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ να τα προσπερασουν και συγκρουστηκαν με μετοπικη!! Πεθαναν και οι 2... Ο ενας μαλιστα απ' οτι ακουσα επεσε απ' το φορειο την ωρα που οι νοσοκομοι προσπαθησαν να τον σηκωσουν... Οι πιο πολλοι μιλουσαν για τη "μεγιστη γκαντεμια" και αλλοι ελεγαν "αμα σε θελει...". Εννουσαν βεβαια για την μοιρα αλλα δεν νομιζω οτι το ελεγαν επειδη το πιστευαν. Μαλλον το ελεγαν ως σχημα λογου... Περιμενω λοιπον τις γνωμες και παλι sorry αν προκαλεσα αρνητικες αντιδρασεις...

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο....


hi

μοίρα υπάρχει αλλά είναι καλή μόνο γιά τους "καλούς"
και τους προσεχτικούς γιατί δουλεύει με συντετάγμένες αν δηλ
προκαλέσεις την μοίρα σου θα σε προκαλέσει και αυτή κάποια μέρα
εξαρτιόμαστε από "αλλους" ίσως αγγέλους που μεριμνούν για μας!!
δεν μπορούν να μας σώσουν αν εμείς δεν εχουμε μυαλό !!!

ζω αρα υπάρχω
η αγάπη ειναι παντοτινή


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2004, 18:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...καμμία σχέση.... στίχοι της Λ.Νικολακοπούλου είναι...

αλλά ναι, ούτε παίζω ούτε παίζομαι...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Punk in tha Soul
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2004, 20:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Punk in tha Soul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θελω να σας ευχαριστησω ολους για το χρονο που αφιερωσατε σ' αυτο το θεμα και θελω να να απαντησω σε καποια σχολια που ειπωθηκαν:

quote:
Punk in tha Soul καλώς ήρθες!
Μεγάλοι προβληματισμοί σε μικρή ηλικία!


1ον) Ευχαριστω για το καλοσορισμα
2ον) Μικρο ειν' το ματι σου (Πλακα κανω!!) &
3ον) Ισως ηταν μοιραιο να αρχιζω να προβληματιζομαι απο τετοια ηλικια... Σκεψου το...


quote:
Άρα λοιπόν δεν είμαστε έρμαια της μοίρας μας αλλά συμμετέχουμε ενεργά στα δρώμενα του κόσμου και μόνον εμείς είμαστε υπεύθυνοι των πράξεών μας

quote:
Οι όποιοι Κοσμικοί Νόμοι (ή ανώτερα όντα, αν θέλεις) δεν ρυθμίζουν τις λεπτομέρειες της ζωής κανενός.


Κοιταχτε, θα το θεσω αλλιως... Πειτε πως καποιος πεθαινει σε δυστυχημα, ενταξει? Αυτο δεν θα ειναι λογω της μοιρας του (για οποιον πιστευει)? Ομως το δυστυχημα θα εγινε λογω της "λαθος σκεψης" του ατομου... Αμα ομως αυτο ισχυει τοτε αυτοματως η μοιρα παυει να υπαρχει, ετσι δεν ειναι? Εκτος αν η μοιρα ελεγχει τον τροπο σκεψης μας... Δεν ξερω για σας παντως εγω μπερδευτηκα!! Οποιος καταλαβε τι ειπα παρακαλω να απαντησει...

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2004, 20:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Punk in tha Soul, στο τέλος των κειμένων σου υπογράφεις με τη φράση
quote:
Τιποτα δεν ειναι τυχαιο....

Θεωρείς ότι αυτό είναι τυχαίο;

Επίσης, το γεγονός ότι διερωτάσαι γι' αυτό το θέμα, αυτήν τη στιγμή, ούτε αυτό είναι τυχαίο.

Μέσα από την αναζήτηση αυτή, είναι σίγουρο, κάποια στιγμή θα βρεις μέσα σου την απάντηση και θα σε ικανοποιεί.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2004, 20:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανένα Ανώτατο Όν δέν επεμβαίνει ούτε κατευθύνει την μοίρα μας.
Την μοίρα μας σε αυτόν τον Κόσμο ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ την δημιουργούμε.
Εγώ πιστεύω στην Απόλυτη Αγαθότητα & καλοσύνη του Απόλυτου Όντος ... και γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο δέν επεμβαίνει ανεξάρτηρα απο Εμάς!
Άν επενέβαινε με οποιονδήποτε τρόπο πολλά στραβά & ανάποδα του Κόσμου μας δέν θα υπήρχαν!
Το Ανώτατο Όν βρίσκεται μέσα σε Όλους μας & μονάχα μέσου Υμών είναι δυνατόν να κάνει την οποιαδήποτε επέμβαση του ... οπότε πάλι Εμείς οι Άνθρωποι σάν Υλικο-Πνευματικές Προσωπικότητες μπαίνουμε στην μέση, ανεξάρτητα απο μάς δέν ενεργεί πάνω μας
Όλοι μας το αναζητούμε στις διάφορες Θρησκείες και Όλοι μας αποτυγχάνουμε να το ανακαλύψουμε
Άν κατορθώσουμε & το ανακαλύψουμε τότε οποιαδήποτε δική μας Θρησκεία θα θεωρείται επιτυχημένη ανεξάρτητα άν λατρεύουμε είτε τον Ιησού Χριστό, είτε τον Βούδα είτε τον Δία ... Εμείς εκείνη την στιγμή θα τους βρούμε μπροστά μας.
Εμείς στον Θεό που λατρεύουμε θα αποδόσουμε το θαύμα χωρίς καλά-καλά να κατανοήσουμε οτι κατά βάθος είναι δικό μας!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2004, 22:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοιταχτε, θα το θεσω αλλιως... Πειτε πως καποιος πεθαινει σε δυστυχημα, ενταξει? Αυτο δεν θα ειναι λογω της μοιρας του (για οποιον πιστευει)? Ομως το δυστυχημα θα εγινε λογω της "λαθος σκεψης" του ατομου... Αμα ομως αυτο ισχυει τοτε αυτοματως η μοιρα παυει να υπαρχει, ετσι δεν ειναι? Εκτος αν η μοιρα ελεγχει τον τροπο σκεψης μας... Δεν ξερω για σας παντως εγω μπερδευτηκα!! Οποιος καταλαβε τι ειπα παρακαλω να απαντησει...


Φίλε Punk in tha Soul δεν είναι απαραίτητο να ψάχνεις για μία,μοναδική,και απόλυτη απάντηση,γιατί πολύ απλά μπορεί να μην υπάρχει.

Πρόσεξε τι είπε η ΝΑDA στην απάντηση της

quote:

Συνήθως, ή είμαστε εμείς που έχουμε προκαλέσει τα συμβάντα με τις επιλογές, τις επιθυμίες και τις σκέψεις μας ή,
όντας μέρη ενός παγκοσμίου σώματος, δεχόμαστε αναπόφευκτες επιρροές και περιορισμούς.

Το παράδειγμα με το τραγικό δυστύχημα που ανέφερες προφανώς ανήκει στη δεύτερη κατηγορία, αυτή των περιορισμών και επιρροών που δεχόμαστε όντας "μέρη ενός παγκόσμιου σώματος"

Τα όσα έχουν αναφερθεί περί ελευθερίας αφορούν κυρίως τη δυνατότητα "συνειδητών επιλογών και αποφάσεων".

Το παράδειγμα σου με το δυστύχημα δεν είναι το καλύτερο δυνατό απο αυτή την άποψη.

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι ο κάθε ενας από τους δύο μοτοσυκλετιστές είχε κάνει τη συγκεκριμένη ενέργεια: "προσπέραση προπορευόμενου αυτοκινήτου",εκατοντάδες φορές στη ζωή του.Γιαυτούς ήταν το λιγότερο μια μηχανικού τύπου αυτόματη ενέργεια ή το περισσότερο μια φευγαλαία "σκέψη". Αυτό που σίγουρα ΔΕΝ ισχύει είναι ότι ήταν κάποια συνειδητή επιλογή/απόφαση.Συνειδητή επιλογή/απόφαση θα ήταν να έχουν αποφασίσει απο πρίν να μην προσπερνούν αυτοκίνητα σε στενούς δρόμους ή να μην κάνουν την ίδια ενέργεια αν δεν είναι απόλυτα βέβαιοι ότι η τελευταία θα είναι ακίνδυνη. Το ατύχημα που ανέφερες όπως και να το φανταστώ περιλαμβάνει σίγουρα κάποια ριψοκίνδυνη ή απερίσκεπτη ενέργεια.Κάποιος μπήκε στο αντίθετο ρεύμα ή και οι δύο συγκρούστηκαν στη διαχωριστική γραμμή ή και οι δύο δεν είδαν την πιθανότητα της "ταυτόχρονης σκέψης".Με αυτό λοιπόν τον τρόπο "εξέθεσαν εαυτούς" στον νόμο των "αναποφευκτων επιρροών", όπως λέει η ΝΑDA, ή της μοίρας τους, αν προτιμάς αυτή τη λέξη.

Και παρόλα όσα είπα δεν θα είμαι απόλυτος. Υπάρχει πιθανότητα λόγου χάρη οι έννοιες στις οποίες αναφερόμαστε (μοίρα,επιρροές,ελευθερία βούλησης) να είναι "μετρήσιμες".Εννοώ απόλυτα μετρήσιμες,καθαρά μαθηματικά. Και μάλιστα να διαφέρουν απο άτομο σε άτομο.

Κάτω απο αυτή τη λογική είναι δυνατό κάποιο άτομο με συγκριτικά ανώτερο επίπεδο συνειδητότητας και υψηλή ικανότητα αυτοελέγχου και ανάληψης αποφάσεων να πέσει "θύμα της μοίρας του", επειδή απλά η "ισχύς" των "κοσμικών επιρροών" που δέχετε είναι συντριπτική ακόμα και για τις δικές του "αντιστάσεις".

Αλλά και το αντίθετο.Ένα τελείως "μηχανικό άτομο" να παρουσιάζεται εξωτερικά ώς κυρίαρχος της ζωής του εξαιτίας και μόνο της καλής του τύχης ή "μοίρας".

Και θα πάω και ακόμα πιο μακρυά και θα σε ρωτήσω.Είσαι σίγουρος ότι αυτό που εσύ αντιλήφθηκες σαν "κακό", το δυστύχημα στην προκειμένη περίπτωση,είναι και αληθινά "κακό"? Πως μπορεί να είσαι σίγουρος ότι σε κάποια άλλη "διάσταση" σε κάποια άλλη "πραγματικότητα" πιο "αντικειμενική" ίσως, το ίδιο γεγονός δεν είναι "καλό" ή απλά "ουδέτερο"? Δεν εννοώ τίποτα θρησκευτικό.Απλά "πετάω" ακόμα μια "πιθανότητα".

Η απάντηση λοιπόν μπορεί εκτός απο ένα "ναι" ή ένα "όχι" να είναι "ναι και όχι" και μάλιστα με "παραλλαγές"

Αυτό που σίγουρα πιστεύω πάντως είναι ότι όσο πιο συνειδητός είναι κάποιος τόσο αυξάνει τις πιθανότητες του να αποφύγει τα "τερτίπια της μοίρας του"

Όποια και άν είναι αυτά.

Καλό βράδυ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2004, 23:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ πιστεύω στην Απόλυτη Αγαθότητα & καλοσύνη του Απόλυτου Όντος ... και γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο δέν επεμβαίνει ανεξάρτηρα απο Εμάς!
Άν επενέβαινε με οποιονδήποτε τρόπο πολλά στραβά & ανάποδα του Κόσμου μας δέν θα υπήρχαν!
Αγαπητέ Krisnna, ποιος μίλησε για επέμβαση του Απόλυτου όντος;

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 07:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Krisnna, ποιος μίλησε για επέμβαση του Απόλυτου όντος;

Πιστεύω οτι το θέμα στο οποίο μιλάμε πάνω σε αυτό το σημείο αναφέρεται: ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΟΝΤΟΣ!
Αυτό σημαίνει οτι η ΜΟΙΡΑ του Ανθρώπου είναι προδιαγεγραμμένη.
Οτι το Απόλυτο Όν αποφασίζει πρίν απο Αυτόν γι'αυτόν & οτι δέν χρειάζεται Κανένας Αγώνας εκ μέρους του!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 13:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύω οτι το θέμα στο οποίο μιλάμε πάνω σε αυτό το σημείο αναφέρεται: ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΟΝΤΟΣ!
Αυτό σημαίνει οτι η ΜΟΙΡΑ του Ανθρώπου είναι προδιαγεγραμμένη.
Οτι το Απόλυτο Όν αποφασίζει πρίν απο Αυτόν γι'αυτόν & οτι δέν χρειάζεται Κανένας Αγώνας εκ μέρους του!
Krisnna, μήπως τα πράγματα είναι πιο απλά;

Δηλαδή, ότι η ζωή ρέει ανεξάρτητα από μας, ακολουθεί το δικό της δρόμο, τη δική της πορεία και εμείς απλώς βρισκόμαστε σ' αυτό το μεγάλο "ποτάμι", που μας οδηγεί με αγάπη στο διάβα του.

Ζήσε τη στιγμή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 14:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eχω κάτι διαφωνίες σε αυτό που είπες Στέφανε!
Το ΠΟΤΑΜΙ της ΖΩΗΣ ρέει με την δική μας Συμβολή και Όχι ανεξάρτητα απο μάς.
Ασφαλώς και μας παρασύρει στο διάβα του αλλά Όχι με τόσο πολύ Αγάπη γιατί με την δική μου πείρα παρατηρώ οτι η ζωή τα φέρνει καλύτερα σε Ανθρώπους ανίκανους και Τιποτένιους, έχουν μεγαλύτερη εύννοια της Τύχης!
Ίσως έχουν μελετήσει αυτοί περισσότερο τα μυστικά της!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 16:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eχω κάτι διαφωνίες σε αυτό που είπες Στέφανε!
Το ΠΟΤΑΜΙ της ΖΩΗΣ ρέει με την δική μας Συμβολή και Όχι ανεξάρτητα απο μάς.
Ασφαλώς και μας παρασύρει στο διάβα του αλλά Όχι με τόσο πολύ Αγάπη γιατί με την δική μου πείρα παρατηρώ οτι η ζωή τα φέρνει καλύτερα σε Ανθρώπους ανίκανους και Τιποτένιους, έχουν μεγαλύτερη εύννοια της Τύχης!
Ίσως έχουν μελετήσει αυτοί περισσότερο τα μυστικά της!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗ



Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΕΞΑΡΤΙΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΛΑΘΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΡΟΣΕΞΙΑΣ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ "ΣΩΣΤΑ" ΤΟΤΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΟΜΟΤΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ ΑΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΓΑΠΗ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΑΥΤΟ
ΣΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΔΥΝΑΤΗ/Ο ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ
ΜΙΖΕΡΑ ΤΟΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ΓΙΑΤΙ Η ΜΟΙΡΑ ΣΕ "ΕΚΔΙΚΗΘΗΚΕ"ΑΝ ΕΣΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ "ΚΑΚΟ" ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΙΣΤΡΩΦΟΣ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΟΥ !!Η ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ
ΣΕ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗΣ!!!
ΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ "ΜΥΑΛΟ" ΚΑΙ ΡΙΨΟΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΤΟΤΕ Η ΜΟΙΡΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ !!!
ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΣΕ ΜΙΑ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΛ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΝΠΑΝΤΟΣ"
Π.Χ ΣΕ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΤΡΟΧΑΙΟ
ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΕΣΩΣΕ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΕΤΣΙ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
Η ΜΟΙΡΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΩΘΩ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ
ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΥΧΑΙΟ ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ
ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΔΟΣΜΕΝΑ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΑΘΗ!!!
ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ
ΘΕΩΣΗ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ-ΨΥΧΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ
ΠΟΡΕΙΑ ΑΓΑΠΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΕ ΜΙΑ "ΚΑΛΥΤΕΡΗ" ΜΟΙΡΑ!!

ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 16:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διακρινω μια απογοητευση σε αυτα που λες:
αναφερεις[

Ασφαλώς και μας παρασύρει στο διάβα του αλλά Όχι με τόσο πολύ Αγάπη γιατί με την δική μου πείρα παρατηρώ οτι η ζωή τα φέρνει καλύτερα σε Ανθρώπους ανίκανους και Τιποτένιους, έχουν μεγαλύτερη εύννοια της Τύχης!
Ίσως έχουν μελετήσει αυτοί περισσότερο τα μυστικά της!

πως μπορεις να ξερεις στην επομενη στροφη του δρομου τι περιμενει αυτους τους ανικανους και τιποτενιους;
.. και τελικα λαμβανουμε οτι εκπεμπουμε,ολα ειναι θεμα Δρασης και Αντιδρασης ειμαι σιγουρη στην μεχρι τωρα πορεια της ζωης μου πως υπαρχει μια Θεια Δικαιοσυνη που παρεμβαινει παντα στης πιο κρισιμες στιγμες της ζωης μας.
Αχρονο ειναι το ποταμι της ζωης και αυτο το ρευστο που κυλαει μεσα του εμεις το μετουσιωνουμε και το ονομαζουμε Αγαπη,δραση,θεληση,ικανοτητα,τυχη,επιτυχια.
Οτι δινουμε αυτο περνουμε ως απαντηση.
Αν ελκυουμε αγαπη,λαμβανουμε αγαπη..
Αν δεν μπορουμε να δουμε το ομορφο και το καλο και ζουμε σε ενα συννεφο απαισιοδοξιας και αγχους για το τιποτε,τοτε φυσικο ειναι ολα να πανε στραβα και να μην βλεπουμε φως ουτε και στην ακρη του τουνελ.
Και νομιζω πως ειμαστε οι τελευταιοι που θα μπορουσαμε να κρινουμε τελικα ποιος ειναι αχρηστος και ποιος οχι γιατι παντα στο τελος αυτου του κυκλου ζωης κρινουμε τα αποτελεσματα..ως τοτε υπαρχει παντα ελπιδα για ολους.
Εμπιστοσυνη στο δωρο της ζωης χρειαζεται.
Τιποτε δεν ειναι τυχαιο αρκει να εχουμε ανοιχτο νου να μπορουμε να το αντιλαμβανομαστε.



«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 12:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κανένα Ανώτατο Όν δέν επεμβαίνει ούτε κατευθύνει την μοίρα μας.
Την μοίρα μας σε αυτόν τον Κόσμο ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ την δημιουργούμε.
Εγώ πιστεύω στην Απόλυτη Αγαθότητα & καλοσύνη του Απόλυτου Όντος ... και γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο δέν επεμβαίνει ανεξάρτηρα απο Εμάς!

quote:
Το ΠΟΤΑΜΙ της ΖΩΗΣ ρέει με την δική μας Συμβολή και Όχι ανεξάρτητα απο μάς.
Ασφαλώς και μας παρασύρει στο διάβα του αλλά Όχι με τόσο πολύ Αγάπη γιατί με την δική μου πείρα παρατηρώ οτι η ζωή τα φέρνει καλύτερα σε Ανθρώπους ανίκανους και Τιποτένιους, έχουν μεγαλύτερη εύννοια της Τύχης!
Ίσως έχουν μελετήσει αυτοί περισσότερο τα μυστικά της!

Αγαπητέ krisna,
ανάμεσα στα 2 posts σου βλέπω κάποιες αντιφάσεις. Από την μια μας λες ότι εμείς ορίζουμε την μοίρα μας και από την άλλη επισημαίνεις ότι υπάρχουν άνθρωποι ανάξιοι της εύνοιας που τους καταλογίζεται.

Αναφέρεις ότι η ζωή είναι ένα ποτάμι που σε παρασύρει. Συμφωνώ. Προσθέτω όμως ότι στο ποτάμι μπορείς να βρεις βραχάκια ή κλαδιά που ή θα σε στηρίξουν και θα καταφέρεις μειώσεις ταχύτητα ώστε να διασχίσεις το ποτάμι πιο σιγά για να μην χτυπήσεις ή τα συγκεκριμένα βραχάκια θα σε χτυπήσουν κατακέφαλα και θα σε αφήσουν στον τόπο.

Το ποτάμι είναι σίγουρο ότι θα το διασχίσεις. Ο τρόπος που θα το διασχίσεις διαφέρει. Αν μπροστά σου βρεθεί βράχος έχεις περισσότερες πιθανότηες να χτυπήσεις επάνω του. Εάν σου βρεθεί κάποιος κορμός ή κλαδί πιο πιθανό είναι να πιαστείς και να έχεις καλύτερη πορεία.

Ποιος άραγε ορίζει τι θα υπάρξει μέσα στο ποτάμι; Ποιος καταρχήν σε έριξε στο ποτάμι. Μήπως αυτό το Ανώτατο Όν σε έβαλε στο ποτάμι και η μοίρα σου σου στέλνει τα εμπόδια;

Πάντα υπάρχει ενεργός ο ανθρώπινος παράγοντας στην πορεία της μοίρας και αυτός είναι οι αποφάσεις που παίρνει ο καθένας στην ζωή του αλλά σε ότι και αν αποφασίσει η μοίρα του δεν τον αποχωρίζεται. Ακόμα και αν πιαστεί από το κλαδί μπορεί παρακάτω να τον περιμένει ο βράχος αλλά μπορεί και να τον περιμένει και ένας βαρκάρης να τον σώσει.


''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 12:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΤΗΝ MYSTIC

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 15:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μystic
Το Ανώτατο Όν προφανώς με βάζει στο ποτάμι!
Τα εμπόδια όμως, τα κλαράκια, & τον βράχο τα βάζει και αυτά το Ανώτατο Όν;;; ... Δέν το νομίζω!!
Ας πούμε για διάφορα τραγικά συμβάντα τις τύχης (αρρώστιες, δυστυχήματα, θάνατοι κτλπ) φταίει & σ'αυτά το Ανώτατο Όν ή μήπως Εμείς που δέν προσέξαμε τον Εαυτό μας;;;
ή κάποιοι άλλοι που δέν μας πρόσεξαν;;;
ή κάποιοι εχθροί που ήθελαν το κακό μας;;;
Αλλά & με το να ρθούμε στην ζωή δέν είναι αποκλειστικό έργο του Ανώτατου Όντος ... κάποιοι γονείς συμβάλλουνε!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 17:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όταν λέω οτι Εμείς είμαστε υπεύθυνοι για τα δεινά, τις δυσκολίες & τα εμπόδια ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ αποκλειστικά ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
Ο Άνθρωπος μέν αλλά μαζί με αυτόν & τα ζώα & τα φυτά & γενικά το Σύνολο των Φυσικών φαινομένων του Σύμπαντος.
Κανένας Θεός ή Ανώτατο Όν ή καμιά Θεότητα Μοίρα δέν πρόκειται να μας βάλει τρικλοποδιά για να δοκιμάσει είτε την αντοχή μας, είτε την πίστη μας είτε για να δεί πώς θα διασχίσουμε το Ποτάμι βρίσκοντας μπροστά μας το συγκεκριμένο εμπόδιο.
Άν επέμβει ο Θεός θα επέμβει μόνο μέσω του ίδιου του Ανθρώπου ... έχοντας ανακαλύψει ο Άνθρωπος τον Θεό μέσα στον Εαυτό του, αλλά οι συγκεκριμένες περιπτώσεις είναι σπάνιες εξαιρέσεις!
Άν πέφτει ο Ήλιος στα μάτια μας την ώρα που οδηγάμε & κινδυνεύουμε μέχρι & τον Θάνατο φταίμε οι ίδιοι που δέν προβλέψαμε να μήν οδηγήσουμε εκείνη την ώρα προς την συγκεκριμένη κατεύθυνση & βασικά πρώτα απ'όλα ο ίδιος ο Ήλιος σάν φυσικό φαινόμενο.
Ο Ήλιος έχει μιά καθορισμένη καθημερινή πορεία στον Ουρανό.
Δέν τον έβαλε σκόπιμα ο Θεός της μοίρας να πέσει επάνω μας!
Το ίδιο μπορεί να συμβεί άν βρεθούμε μπροστά σε ένα άγριο θηρίο.
Θα φταίμε είτε Εμείς, είτε το θηρίο!

Ελπίζω να με κατανοήσατε
Περιμένω τις αντιρρήσεις σας

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 04:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διακρινω μια απογοητευση σε αυτα που λες:
αναφερεις[

Ασφαλώς και μας παρασύρει στο διάβα του αλλά Όχι με τόσο πολύ Αγάπη γιατί με την δική μου πείρα παρατηρώ οτι η ζωή τα φέρνει καλύτερα σε Ανθρώπους ανίκανους και Τιποτένιους, έχουν μεγαλύτερη εύννοια της Τύχης!
Ίσως έχουν μελετήσει αυτοί περισσότερο τα μυστικά της!

πως μπορεις να ξερεις στην επομενη στροφη του δρομου τι περιμενει αυτους τους ανικανους και τιποτενιους;
.. και τελικα λαμβανουμε οτι εκπεμπουμε,ολα ειναι θεμα Δρασης και Αντιδρασης ειμαι σιγουρη στην μεχρι τωρα πορεια της ζωης μου πως υπαρχει μια Θεια Δικαιοσυνη που παρεμβαινει παντα στης πιο κρισιμες στιγμες της ζωης μας.
Αχρονο ειναι το ποταμι της ζωης και αυτο το ρευστο που κυλαει μεσα του εμεις το μετουσιωνουμε και το ονομαζουμε Αγαπη,δραση,θεληση,ικανοτητα,τυχη,επιτυχια.
Οτι δινουμε αυτο περνουμε ως απαντηση.
Αν ελκυουμε αγαπη,λαμβανουμε αγαπη..
Αν δεν μπορουμε να δουμε το ομορφο και το καλο και ζουμε σε ενα συννεφο απαισιοδοξιας και αγχους για το τιποτε,τοτε φυσικο ειναι ολα να πανε στραβα και να μην βλεπουμε φως ουτε και στην ακρη του τουνελ.
Και νομιζω πως ειμαστε οι τελευταιοι που θα μπορουσαμε να κρινουμε τελικα ποιος ειναι αχρηστος και ποιος οχι γιατι παντα στο τελος αυτου του κυκλου ζωης κρινουμε τα αποτελεσματα..ως τοτε υπαρχει παντα ελπιδα για ολους.
Εμπιστοσυνη στο δωρο της ζωης χρειαζεται.
Τιποτε δεν ειναι τυχαιο αρκει να εχουμε ανοιχτο νου να μπορουμε να το αντιλαμβανομαστε.



«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»



ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΝΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ?
ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΟΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΝ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΝΕ?
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ ΑΛΛΑ Η ΜΟΙΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ
ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ!!!


ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 11:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα εμπόδια όμως, τα κλαράκια, & τον βράχο τα βάζει και αυτά το Ανώτατο Όν;;; ... Δέν το νομίζω!!
Ας πούμε για διάφορα τραγικά συμβάντα τις τύχης (αρρώστιες, δυστυχήματα, θάνατοι κτλπ) φταίει & σ'αυτά το Ανώτατο Όν ή μήπως Εμείς που δέν προσέξαμε τον Εαυτό μας;;;
ή κάποιοι άλλοι που δέν μας πρόσεξαν;;;
ή κάποιοι εχθροί που ήθελαν το κακό μας;;;
Αλλά & με το να ρθούμε στην ζωή δέν είναι αποκλειστικό έργο του Ανώτατου Όντος ... κάποιοι γονείς συμβάλλουνε!!

Αγαπητέ Krisna,
την τύχη του κάθε ανθρώπου που την κατατάσεις; Την κατατάσεις σαν ενέργεια του ανθρώπινου δυναμικού ή σαν ενέργεια που από κάπου μας έρχεται;
Σίγουρα δεν είναι ανθρώπινη επιτευξη γιατί όλοι θα είχαμε πιάσει το τζόκερ, άρα από κάπου πηγάζει που εμείς δεν μπορούμε να συμβάλουμε ώστε να μας αγγίξει. Τι είναι αυτό που δεν αλλάζει; Η μοίρα μας. Άρα έρχεσαι στα λόγια μου.
Όσο για τις αρρώστιες ναι συμβάλλουμε και εμείς με κακή διατροφή, κακές συνήθειες αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν φταίμε πάντα εμείς. Υπάρχουν αρρώστιες που μαστίζουν και οδηγούν στο θάνατο παιδάκια ανυπεράσπιστα, είτε μόλις γεννηθούν είτε λίγα χρόνια μετά. Ποιος τις δίνει αυτές; Ο Θεός; Και αυτοί που δεν πιστεύουν σε αυτόν σε ποιον να τα ρίξουν. Η μοίρα είναι κάτι προδιαγεγραμένο. Άλλοι καπνίζουν σαν φουγάρα και πεθαίνουν από βαθιά γεράματα και άλλοι νέοι γεμάτοι ζωή πεθαίνουν από ανίατες ασθένεις που απλά τυχαίνει να τους χτυπήσουν την πόρτα.
Τώρα όσο για τους εχθρούς που αναφέρεις, δεν νομίζω να σοβαρολογείς.
Αν το πας στην αρνητική ενέργεια μπορείς να ξεπεράσεις τα πάντα με περίσεια θετική από το ίδιο σου τον εαυτό. Εδώ άρρωστοι γίνοται καλά έτσι και δεν θα αντιμετωπίσεις τον κακό τον γείτονα;
Το ότι συμβάλλουν κάποιοι γονείς όπως λες στο να έρθουμε στην ζωή είναι σωστό αλλά και πολύ εγωϊστικό να συμβαίνει μόνο αυτό. Είναι αναμφισβήτητο ότι υπάρχει μια ανώτερη δύναμη στην δημιουργία ενός ανθρώπου. Σε αυτό δεν χωράει καμία αμφιβολία.
Ότι εσύ έχεις γεννηθεί όμως από τους συγκεκριμένους γονείς και όχι από κάποιους άλλους είτε πλουσιότερους είτε φτωχότερους φταίει η γιαυτό μοίρα.
Αυτο που εγώ πιστεύω είναι ότι η μοίρα δρα υπόγεια μέσα στην συνείδηση του ανθρώπου. Όταν οδηγάς μέσα στον ήλιο και ξαφινκά σε τυφλώσει και τρακάρεις, δεν φταίει φυσικά ό ήλιος γιατί πάντα ήταν και θα είναι παρών εσένα όμως κάποιος θα σε παρακινήσει να οδηγήσεις την συγκεκριμένη ώρα. Και με το άγριο θηρίο το ίδιο είναι. Μπορεί κάποιος να είναι όλη μέρα μέσα στην ζούγκλα και εσύ μόλις πατήσεις το πόδι σου την συγκεκριμένη ώρα να έρχεται το άγριο ζώο και να σε κάνει μαμ.
Βλέπεις εσύ παίρνεις τις αποφάσεις αλλά κάτι σε παρακινεί να τις πάρεις χωρίς να το αντιλαμβάνεσαι. Δεν πάει να πει όμως ότι πάντα θα είναι κατά σου.


''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 12:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι δυνάμεις της μοίρας & της τύχης Mystic προέρχονται μέσα απο τον ίδιο τον Άνθρωπο!
Ασφαλώς θα έχεις ακούσει τις φράσεις "Αυτός είναι γκαντέμης ... αυτός είναι γούρικος". Εγώ τα έχω πεί άπειρες φορές
Και ο 1ος Αριθμός του ΛΟΤΤΟ ή του Κρατικού Λαχείου δέν έρχεται Ουανοκατέβατος ... συμβάλλει κάποιο χέρι σε αυτό!
Συμβάλλουν πολλές φορές στις αποφάσεις μας κάποιες Εσωτερικές Υποσυνείδητες δυνάμες που δέν μπορούμε να καταννοήσουμε!
Ίσως σε αυτές να βρίσκεται η αιτία της τύχης & της Ατυχίας μας ... άν καταφέρουμε να τις γνωρίσουμε ίσως λύσουμε πολλά δύσκολα Αινίγματα. Τότε θα μπορέσουμε να αποκτήσουμε περισσότερες θετικές Ενέργειες αποκρούοντας όλες τις κακές δράσεις των εχθρών μας!
Άν δέν καταφέρουμε να τις ανακαλύψουμε όπως συμβαίνει Σήμερα στην συντριπτική πλειοψηφία των Ανθρώπων γινόμαστε "Έρμαια της τύχης μας"!
Οι κακές Ενέργειες των εχθρών μας μας κάνουν ότι θέλουν όπως ο Άνεμος τα φύλλα!
Αλλά πάλι Κανένα Ανώτατο Όν ανεξάρτητο απο τον Άνθρωπο δέν επεμβαίνει.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 00:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!

Κι εγώ έχω αναρωτηθεί με το θέμα μοίρα κατά καιρούς πάρα πολύ. Πιστεύω ότι σαν άνθρωποι δεν έχουμε πραγματικά επιλογή και έλεγχο στη μοίρα μας, καθώς οι «επιλογές» μας καθορίζονται από εμπειρίες που είχαμε στο παρελθόν, από όνειρα που έχουμε για το μέλλον, από φόβους μου μας «δώρισαν» οι γονείς μας και από εγωισμούς που μας επιβάλλει η κοινωνία… να προσθέσω και τον παράγοντα ότι σαν άνθρωποι είμαστε εντελώς ανίκανοι να δούμε το μέλλον, άρα, ποια επιλογή και ποια πράξη μας είναι δυνατόν να μας εγγυάται συγκεκριμένα αποτελέσματα? Και κάτι ακόμα. Σε ποιο βαθμό θεωρούμε τον εαυτό μας ώριμο αρκετά ώστε να γνωρίζουμε πραγματικά ποια πράγματα θα ήταν ωφέλημα να προκύψουν στο μέλλον, τόσο για τον εαυτό μας όσο και για το σύμπαν ολόκληρο?

Δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος έχει πραγματικά επιλογή και έλεγχο πάνω στην μοίρα του. Ποιος άλλωστε επιλέγει να δει το παιδί του να πεθαίνει με μηχανάκι ή να γεννιέται ορφανός σε ίδρυμα;

Πιστεύω όμως ότι ο κάθε ένας μας έχει μία και μόνο δυνατότητα επιλογής: ή να μαθαίνει από τις εμπειρίες του και να προχωράει μπροστά προς την τέλεια γνώση και βίωση της αγάπης, ή να κλείνει τα μάτια του στα μηνύματα που του στέλνει το σύμπαν ή ο Θεός και να επαναλαμβάνει τα ίδια λάθη και στεναχώριες.

Κάθε τι που συμβαίνει και μας προκαλεί πόνο, αποκαλύπτει μία δική μας ατέλεια ή έλλειψη που πρέπει να διορθώσουμε. Κάθε τι που μας προκαλεί πόνο είναι μοναδική ευκαιρία για αυτογνωσία.

…και μόνο ένας τέλειος νους – ένα υπέρτατο ων – κατ’ εμέ ο Θεός, μπορεί να ελέγχει τη μοίρα μας με τόση σοφία και αγάπη που να μας τσιγκλάει ΠΑΝΤΑ ακριβώς εκεί που πονάμε για να μας βοηθήσει να γίνουμε αυτό το τέλειο για το οποίο ήρθαμε στη γη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 01:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να πώ και κάτι στον Krisna που έγραψε και μου τράβηξε το ενδιαφέρον.

Γράφεις
«Και ο 1ος Αριθμός του ΛΟΤΤΟ ή του Κρατικού Λαχείου δέν έρχεται Ουανοκατέβατος ... συμβάλλει κάποιο χέρι σε αυτό!»

μα άμα δεν μπορείς να ελέγξεις το χέρι του άλλου, τότε πώς μπορείς να είσαι υπεύθυνος για αυτό?


»Συμβάλλουν πολλές φορές στις αποφάσεις μας κάποιες Εσωτερικές Υποσυνείδητες δυνάμεις που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε!»

άμα δεν μπορούμε να τις συνειδητοποιήσουμε, και δεν έχουμε έλεγχο πάνω τους, πώς είναι δυνατόν να πιστεύουμε ότι καθορίζονται από εμάς?

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση η επιμονή σου στην ανθρώπινη δύναμη πάνω στη μοίρα, καθώς μιλάς για μαγικές ικανότητες που θα έχει ο άνθρωπος όταν αποκτήσει αληθινή επίγνωση. Εγώ πιστεύω ότι όταν ο άνθρωπος φτάσει τα απαραίτητα επίπεδα επίγνωσης θα καταλάβει ότι όσο ελέγχει τόσο χαλάει. Και καλά θα κάνει να αφήσει κάποια πράγματα να λειτουργήσουν μέσα από την άπειρη σοφία του σύμπαντος – που έτσι και αλλιώς έχει μία γνώση λίγα χρόνια παραπάνω από εμάς τους «σοφούς» ανθρώπους…

Αυτή την πεποίθηση, οτι εμείς έχουμε τον έλεγχο, την είχα παλιότερα, όταν διάβαζα βιβλία θετικής σκέψης και αρχές ηγεσίας. Όμως είναι τρομερά άδικο να βάζω τον εαυτό μου σε τόσο μεγάλη ευθύνη πως μπορώ ή πως θα έπρεπε να μπορώ να ελέγχω τα μυστήρια του σύμπαντος και της μοίρας. Και είδα και πως όταν τα αφήνω τα πράγματα απλά να κυλήσουν, οδηγούν πάντα ακριβώς εκεί που πρέπει – αν και συχνά, μέσα από διαφορετικές διαδρομές από αυτές που είχα οραματιστεί.

αυτα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 01:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kατα την γνώμη μου το topic ίσως θα έπρεπε να βρίσκεται στο ΨΥΧΗ
και αυτό γιατί καθενός η πορεία είναι διαφορετική, άσχετα άν αυτή
προσδιορίζεται πρίν ή μετά απο κάποια συγκεκριμένη στιγμή που νοούμε.

Παρόλαυτά η γνώμη μου είναι οτι καθένας μας είναι ένα κομμάτι πάζλ
μέσα στο σύμπαν. Τα δύο παλλικάρια με τις μηχανές ίσως να είχανε
καρμικές διαφορές σε άλλη ζωή, και όφειλαν να αλληλοσκοτωθούν.

Ο ένας ήταν η δράση ο άλλος η αντίδραση. Δύο όμοια στην αντίθετη
κατευθυνση. Ένας απο τους πολλούς νόμους του σύμπαντος σε δράση.

Ποιός προδιαγράφει την σύγκρουση; Μα φυσικά It makes two to tango.

Συν Αθηνά και χείρα κίνει...

Η ανάλυση φτάνει στις αποφάσεις που κάνουμε στην ζωή μας.
α) αυτές πρίν γεννηθούμε
β) αυτές αφού

Όπως πολύ ωραία τοποθετημένο ήταν όταν στο matrix η oracle είπε
You havent come here to make the decision. You came to understand
WHY you made the decision.

Ο λόγος που υπάρχουν παράλληλοι κόσμοι παράλληλα σύμπαντα,
πολλαπλές πραγματικότητες, και πολλαπλές γραμμές του μέλλοντος...

Μαθηματικά, Κβαντική φυσική, Διαίσθηση, Αναδρομές (παρελθοντικές
και μελλοντικές), Συμπαντικοί νόμοι, Γνώση-Πρόγνωση κάνουν τα
στοιχεία μελετών άπειρα...

Θέμα καθόλου απλό...

Αλλα η αλήθεια υπάρχει μέσα μας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy