ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τα συμβαινοντα στους κολπους της εκκλησιας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 17:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω οτι ειναι ωρα να ανοιξει ενα θεμα για τα οσα ακουγονται αυτον τον καιρο για οσα γινονται στους κολπους της εκκλησιας. Βεβαια τιποτα δεν ειναι νεο. Ολα ηταν λιγο πολυ γνωστα εδω και χρονια, δεκαετις θα ελεγα, αλλα τωρα εχουν παρει μορφη χιονοστοιβαδας και παρασυρουν πολλα. Ειναι γνωστο οτι, απο τον Ιερωνυμο και μετα αρχιεπισκοπος γινεται οποιος εχει τα περισσοτερα στοιχεια σε βαρος των αλλων. Αυτο σημαινει ενα βασικο πραγμα: Ολοι εχουν διαφορα να κρυψουν.
Αν η σηζητηση επεκταθει αρκετα, θα καταθεσω, σιγα σιγα την προσωπικη εμπειρια μου, που ειναι αρκετη.
Λεω αν, γιατι μπορει να κλειδωθει το θεμα και να μην προλαβει να γινει κουβεντα.
Για αρχη να πω οτι η εκκλησια ειναι ολιγον σαν το θεατρο: Αν δεν περασεις απο κρεβατια, δεν εξελισεσαι.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣ

momy
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 18:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους momy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TsepeNoyon,

καλά κάνεις και το ανοίγεις αυτό το θέμα.

Μου φαίνεται ότι σαν Έλληνες μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας. Θέλω να πω, ότι αν είχε χωριστεί η εκκλησία από το κράτος, προσωπικά εμένα αλλά πιστεύω και πολλούς άλλους αυτά που βλέπουμε ακούμε και διαβάζουμε καθημερινά για τους "πατέρες" θα μας άφηναν εν πολοίς αδιάφορους. Η εκκλησία θα ήταν αυτόνομη και όποιος γούσταρε θα ασχολιότανε με τα τις εκκλησίας, αλλά και η εκκλησία δεν θα έχονε την μύτη της στα κοσμικά.

Θα μου πεις όνειρα θερινής νυκτός...

Έλα όμως, που αυτοί οι ρασοφορεμένοι αλήτες καταστρέφουν τον τόπο μου τα τελευταία 1700 χρόνια με την ανοχή αλλά και υποστήριξη τις εκάστοτε κοσμικής εξουσίας.

Έλα όμως, που αυτοί οι ρασοφορεμένοι αλήτες συμπεριφέρονται με τον πιο προκλητικό τρόπο παριστάνοντας τους σωτήρες του έθνους.

Και μη μου πεί κανένας ότι αυτά είναι εξαιρέσεις, γιατί θα γελάνε και οι πέτρες.

Και όλα αυτά απολαμβάνοντας τον μισθό του δημοσίου υπαλλήλου από τον φόρο που πληρώνει ο κάθε κάτοικος αυτής της χώρας!!!

Ώς πότε αυτός ο λαός θα ανέχεται αυτούς του αλήτες?


momy - γέννους αρσενικού γιατί πολλοί μπερδεύονται τελευταία :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 18:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΘΛΙΨΗ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ Tsepe Noyon.
ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΨΗΛΑ ΑΞΙΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΣΤΟΥΣ
ΑΠΛΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΤΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΑΡΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 18:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου, Tsepe Noyon!

Απ' ότι κατάλαβα, αποφάσισες να "πρωτοτυπήσεις" και να ανοίξεις ένα θέμα ακολουθώντας την επικαιρότητα...

Από την αρχική σου τοποθέτηση όμως, δεν κατάλαβα ποιός είναι ο σκοπός της παρούσας συζητήσεως για την Αγορά του esoterica:

  • η θρησκευτική πίστη σε σχέση με την επικαιρότητα;
  • η πνευματικότητα των ιεραρχών;
  • κουτσομπολιό επιπέδου "Τατιάνας";
  • προβλέψεις για την πορεία της επίσημα αναγνωρισμένης εκκλησίας του Ελληνικού κράτους;
  • τίποτε από τα ανωτέρω;
  • όλα τα ανωτέρω;

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 19:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ανεξαρτητα απο το ποιος ειναι ο σκοπος μου, η αγορα του esoterica θα λειτουργισει αυτονομα οπως παντα.Αρα η απαντηση ειναι:
Ολα τα ανωτερω.
Ευχαριστω ομοιως


ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 20:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα...

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά είναι από επιπόλαιη έως ανεπαρκής κατά την γνώμη μου.

Τί σημαίνει "αυτόνομα" σε σχέση με το ερώτημά μου, ως προς τί και πώς προεξοφλείς εσύ κάτι τέτοιο;

"Ολα τα ανωτερω" περιλαμβάνουν και στοιχεία τα οποία είναι ασύμβατα με τον σκοπό λειτουργίας αυτού του χώρου, ο οποίος καθορίζεται στο ESOTERICA.gr .-= Μήνυμα =-. της συντακτικής ομάδας του, ως:

(...) Πύλη στον ελληνικό δικτυακό χώρο για τη Μεταφυσική έρευνα και την Εσωτερική αναζήτηση.

Είναι πλέον προφανές ότι δεν αποσκοπεί στην αναπαραγωγή του σκανδαλοθηρικού περιεχομένου του μεσημεριανού κύκλου εκπομπών της τηλεόρασης και ελπίζω να το αντιλαμβάνεσαι αυτό.

Ευελπιστώ σε μία αναθεώρηση λοιπόν (για την αποφυγή παρεκτροπών), και σε μία εποικοδομητική συζήτηση επί της ουσίας...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 07/02/2005 20:28:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 20:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εκφραση κλειδι ειναι το: "Ανεξαρτητα απο το ποιος ειναι ο σκοπος μου".
Επισης ουτε δεχομαι ουτε επιβαλω προληπτικη λογοκρισια. Δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι να αποπροσανατολισεις το θεμα. Ασε να δουμε τι θα πει η "αγορα"
Λιγη υπομονη παρακαλω.
Ξαναευχαριστω.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 20:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Momy Συμφωνουμε στον χωρισμο κρατους εκκλησιας, οπως, υποθετω και το μεγαλυτερο μερος του Ελληνικου λαου. Οσο για το αλητες, δεν θα το χρησιμοποιουσα τοσο ευκολα. Δεν ειναι παρα ανθρωποι με αδυναμιες. Το θεμα ειναι οτι ο χωρος της εκκλησιας προσελκυει ανθρωπους με πολυ συγκεκριμενες αδυναμιες. Αυτο σημαινει κατι για την δομη και τους μηχανισμους του χωρου αυτου.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 22:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπερα σε ολους.

Γεια σου φιλε tsepe Noyon.

Δεν μου φαινεται περιεργο που γινονται ολα αυτα στο χωρο της Εκκλησιας που θυμιζει εδω και πολλα χρονια εναν μηχανισμο κοσμικης εξουσιας.Και φυσικα δεν ειναι μεμονωμενα περιστατικα ολα αυτα που γινονταν στο χωρο της Εκκλησιας.Καποιοι μιλανε για 40 Μητροπολιτες που δρουσαν σαν τον Γιοσακη.Ας αφησουν λοιπον τα κυρηγματα χριστιανικης αγαπης οι εκπροσωποι του Θεου επι της Γης και ας κοιταξουν να μοιρασουν την αμυθητη εκκλησιαστικη περιουσια και επιτελους να γινει καθαρση στην Εκλησια(ειμαι βεβαιος πως αναλογες βρωμιες γινονται και στην Καθολικη Εκκλησια).Κατα τα αλλα ξερουν να κανουν κυρηγματα και να μιλανε οι εκπροσωποι του Θεου για τις ταυτοτητες και τις αιρεσεις.

Οσο για τους δημοσιογραφους,μη μας το παιζουν Αγιοι,διοτι η μεγαλυτερη βρωμια υπαρχει στον χωρο των Μ.Μ.Ε.Και ας καταλαβει ο τηλεμπατσος και Κοριος Μακης Τριανταφυλλοπουλος και ο καθε Βορινας και Καρατζαφερης οτι δεν ειναι υπερανω της δικαιοσυνης.Που ειναι το ραδιοτηλεοπτικο συμβουλιο για να παρεμβει ωστε να σταματησουν τα reality show με καλεσμενους διαφορες γλαστρες του καθε κοριου και τηλεμπατσου που ξεφτελιζουν κοσμο για μια μοναδα τηλεθεασης.

Πραγματικα εχω αηδιασει περισσοτερο με το επιπεδο της δημοσιογραφιας παρα με τα σκανδαλα που συμβαινουν χωρις να σημαινει αυτο οτι δεν με θλιβουν και αυτα αλλα εχουμε φτασει στο σημειο ο κοσμος αντι να καταγγελει κατι σε καποιο εισαγγελεα ή αστυνομικο να πηγαινει στον καθε τηλεοπτικο δικαστη.

Ο κοσμος νομιζω πρεπει να αντιδρασει απεναντι στην φασιστικη νοοτροπια μιας μεριδας δημοσιογραφων,διοτι η δημοσιογραφια εχει και τα ορια της.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 22:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν η οποιαδήποτε θρησκεία μεταβάλλεται απλώς και μόνο σε μία «κοινωνική συνήθεια» για την πλειοψηφία του Λαού , τότε τα συμπτώματα αυτά είναι λογικό να επεκτείνονται και στο εκάστοτε ιερατείο.
Ας μην ξεχνάμε όμως επίσης πως θρησκεία και πολιτική εξουσία πάνε χέρι χέρι με ή χωρίς τον Καρατζαφέρη..Η εξουσία βέβαια οδηγεί στην εξουσιαλαγνεία και στην διαφθορά… Αναρωτιέμαι όμως τι σχέση έχουν όλα αυτά τα θέματα που έχουν πλημμυρίσει τον τομέα ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ με τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ…
Για μια ακόμη φορά συμφωνώ με την αγαπητή φίλή Ζάντοκ αλλά και συμμετέχω στους προβληματισμούς του αγαπητού φίλου Αβαταρ στο σχετικό θέμα «ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΕΡΙ ΘΕΜΑΤΩΝ (TOPICS) ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ»
Πιστεύω ότι σύντομα θα πρέπει να ληφθούν μέτρα, για να μην μεταβληθεί ο χώρος σε ένα στείρο κατηγορητήριο ενός δόγματος απέναντι σε άλλο.


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 22:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Πλωτινε λαθος συναγερμος. Δεν μιλαμε εδω για κανενα δογμα, αλλα για την εκκλησια. Μην κανεις το συνηθες σφαλμα, να ταυτιζεις την θρησκεια με τους φορεις της. Επισης παρατηρω εναν προβληματισμο για διαφορα θεματα, που απτονται πνευματικων θεματων μεν, αλλα ειναι επικριτικα δε για τις καθιερομενες πιστεις, που ακολουθουνται απο το επιφωνημα: Τι σχεση εχουν με τον εσωτερισμο? Θα βρεις πολλα αμα ψαξεις, που δεν εχουν σχεση με τον εσωτερισμο, αλλα δεν ειναι "ενοχλητικα". Εκει γιατι δεν σχολιαζεις: Τι σχεση εχουν με τον εσωτερισμο? Και σε τελικη αναλυση τι θελετε? Να βγαινουμε και να λεμε, οτι ολα ειναι ωραια και καλα? ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!! Να μη το πουμε? Το ζητημα της εκκλησιας αφορα τους παντες, ειτε πιστευουν ειτε οχι. Ειναι ενας οργανισμος, που στραγγαλιζει τον τοπο πνευματικα και οικονομικα, αιωνες τωρα. Δεν ενοχλει κανεναν "εσωτεριστη" αυτο? Το μονο που ενδιαφερει ειναι να μην θιξουμε τα κακως κειμενα?
Και να ξερεις οτι η πραγματικοτητα της εκκλησιας ειναι πολυ χειροτερη απ' οτι ακουγεται. Οτι και να γινει, η αληθεια δεν θα βγει ποτε ολοκληρωμενα στο φως. Αν ποτε γινει κατι τετοιο, θα γινει επανασταση.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 00:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν μιλησουμε για εσωτερικη αναζητηση στο χωρο των μελων της ιερας συνοδου, θα επρεπε να μιλησουμε για την αναζητηση του πρωκτου απο τους μισους προς τους αλλους μισους.
Τι καθαρση να γινει οταν ο αρχιεπισκοπος πηδιοτανε απο τον Αττικης δηλ;
Τι θα πουνε; Ο καθενας εχει περασει απο το κρεβατι του αλλου εκει περα.

Το οποιον ποσως μας αφορα (εκτος εαν ανηκουμε στο ηθικολογιζουσα χριστεπωνυμη αγελη) εκτος του συμπερασματος οτι η εκκλησια χωρις εξωθεν ελεγχο δεν μπορει να δικασει ποινικα αδικηματα (αυτο μας ενδιαφερει, οχι οι ..ροζ ιστοριες)

ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 00:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παραξενο δεν ειναι οι αποκαλυψεις που βγηκαν στο φως...σε ολες της περιοδους της ιστοριας η εκκλησια εχει συμβαλλει πολλες φορες καταστροφικα για την ανθρωποτητα,και αν δουμε την ποιοτητα και το μορφωτικο επιπεδο του καθε κοινου ιερεα η κατασταση ειναι δραματικη,δεν ειναι τυχαιο το γεγονος πως το ποιμνιο απομακρυνεται ολο και πιο πολυ απο τους κολπους της εκκλησιας στρεφοντας το ενδιαφερον του,σε αλλες πιο γονιμες αναζητησεις.

Ουτε η συνηθεια ειναι αρκετη για να κρατησει τον κοσμο στην εκκλησια,αλλα ουτε και η μιση πιστη.

Οσο πιο εξελιγμενος γινεται ο ανθρωπινος νους,τοσο και πιο δυναμικη ειναι η κριση του στην κατανοηση οτι πισω απο την καλοφτιαγμενη βιτρινα το παρασκηνιο καθε αλλο παρα φωτεινο ειναι.


Τωρα μπορα ειναι και θα ξεχαστει αυτη η αυτοαποκαλυψη της μεγαλης (περσονας)το θεμα ειναι το κρατος θα τολμησει να κανει επιτελους τον πολυποθυτο,διαχωρισμο κρατους εκκλησιας;

Θα ανοιξουν οι πορτες και τα θυσαυροφυλακια;

η θα το περασουν στα ψιλα,οπως και τοσα αλλα;

Περιμενω την συνεχεια με αγωνια.


Ειμαι μια σπιθα θυσιαστηριου Πυρος,
εστιασμενου στην πυρινη
Θεληση του Θεου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 00:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΦΩΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 01:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να συμφωνήσω με τους προλαλήσανρες,Zadok και ΠΛΩΤΙΝΟΣ.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει ένα τέτοιο θέμα με εσωτερισμό.

Tsepe Noyon,δε βαρέθηκες ακόμα;
Το ότι έχεις μία κατεστραμένη ζωή και διαταραγμένο ψυχικό κόσμο,θα πρέπει να τρέχεις από τόπικ σε τόπικ και να ψάχνεις ανθρώπους να σου πουν ότι έχεις δίκιο;

Ναι όλους ενδιαφέρει αυτό το θέμα σίγουρα αλλά όχι εδώ κατά τη γνώμη μου.
Πήγαινε στο GALA στον πρωινό καφέ ή στον τρινταφυλλόπουλο αλλά εδώ.....
Αλήθεια αφού έχεις τόσα στοιχεία γιατί δεν πας στην τηλεόραση;
Ξερω...θέλει GUTS

Και είσαι και 50 χρονών όπως είπες......
Δύστυχε !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 04:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επισης παρατηρω εναν προβληματισμο για διαφορα θεματα, που απτονται πνευματικων θεματων μεν, αλλα ειναι επικριτικα δε για τις καθιερομενες πιστεις, που ακολουθουνται απο το επιφωνημα: Τι σχεση εχουν με τον εσωτερισμο?

Μιλάς εδώ μέσα για "προβληματισμό" αναφέροντας αυτά

Μήπως γράφεις σε άλλο Φόρουμ και μπερδεύτηκες;

Δηλαδή τί είναι οι καθιερωμένες πίστεις; Δεν αξίζουν το σεβασμό;

Μονόπλευρα ΠΑΛΙ διεκδικούμε την ανεξιθρησκεία;

quote:
Και σε τελικη αναλυση τι θελετε? Να βγαινουμε και να λεμε, οτι ολα ειναι ωραια και καλα? ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!! Να μη το πουμε?

Το 'παμε μία, το 'παμε δύο, το 'παμε τρεις...

Νισάφι!

Γιατί ενύχτωσε κ' οι βάρβαροι δεν ήλθαν.
Και μερικοί έφθασαν απ' τα σύνορα,
και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.

Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.

Μάλλον γι' αυτό δεν βγαίνουν όλα στη φόρα.

Μετά την επανάσταση, τί

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 04:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Gothic
Ναι όλους ενδιαφέρει αυτό το θέμα σίγουρα αλλά όχι εδώ κατά τη γνώμη μου.
Πήγαινε στο GALA στον πρωινό καφέ ή στον τρινταφυλλόπουλο αλλά εδώ.....


Κράτα την γνώμη για τον εαυτό σου καλύτερα.
Το αν έχει σχέση ή όχι το ενδιαφέρον θέμα του Tsepe Noyon με τον χώρο αυτό θα το αποφασίσουν -ή μάλλον το αποφάσισαν- οι διαχειριστές. Εσύ με ποιο δικαίωμα και εξ ονόματος ποιου ομιλείς για τέτοια ζητήματα;;;
Σε παρακαλώ, λίγη μετριοφροσύνη δεν βλάπτει.
Και δεν το καταλαβαίνω αυτό. Προσπαθείς –εσύ και κανα δυο άλλοι- να φιμώσεις να λογοκρίνεις και να καταπατήσεις κάθε δικαίωμα ελευθεροστομίας;;;
Αν είναι ποτέ δυνατόν.
Άλλη φορά πριν ανοίξουμε καινούριο θέμα μήπως να περάσουμε από διόδια Gothic;;; -και Zadok και ΠΛΩΤΙΝΟΣΥ….

Για συμμαζευτείτε μερικοί….


.
.


Συγχαρητήρια Tsepe Noyon για την πρωτοβουλία.
Αν δεν δώσουμε σημασία στα ¨τρολλς¨ και κινηθούμε στα πλαίσια της κοσμιότητας μη φοβάσαι, δεν πρόκειται να κλειδωθεί το θέμα … τουλάχιστον αυτό έχω διαπιστώσει εδώ μέσα, τόσο καιρό και νομίζω πως δεν κάνω λάθος.

Επί του θέματος τώρα…

quote:
Tsepe Noyon
Momy Συμφωνουμε στον χωρισμο κρατους εκκλησιας, οπως, υποθετω και το μεγαλυτερο μερος του Ελληνικου λαου.


Όχι το μεγαλύτερο αλλά το συντριπτικό μέρος του Ελληνικού λαού δεν μπορεί να διανοηθεί διαχωρισμό κράτους εκκλησίας. Οι Έλληνες επιθυμούν ένα χριστιανικό κράτος με μια ελληνορθόδοξη κρατική και πολιτική εξουσία.
Μια αθεϊστική εξουσία είναι πολύ μακρυά από τις πεποιθήσεις και τα πιστεύω του Έλληνα και αυτό πρέπει να το καταλάβουν μερικοί.
Αν γίνει ο διαχωρισμός -που πολλοί επιβουλεύονται- θα είναι ολέθριο για την ίδια μας την πατρίδα. Θα είναι νομίζω το τελειωτικό χτύπημα.
Και δεν θα χάσει μόνο η εκκλησία…θα χάσει ολόκληρο το Ελληνικό έθνος.
Διότι η εκκλησία θα βρει τον δρόμο της, η πολιτική – εκτελεστική εξουσία όμως;;;
Φαντάζεστε τι έχει να γίνει με τους πολιτικούς μας ταγούς;;;

Τα παραπτώματα της εκκλησίας είναι πταίσματα μπροστά στα κακουργήματα της πολιτικής. Νομίζω ότι η κάθαρση από εκεί πρέπει να ξεκινήσει και όχι να χτυπάμε με το παραμικρό την εκκλησία, παίζοντας αφελώς –και βλακωδώς επιτρέψατέ μου- τον ρόλο των σκοτεινών δυνάμεων -όπως είπε και ο Χριστόδουλος.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Έλληνας ποτέ δεν μπορεί να δει τι κρύβεται πίσω από το δάκτυλό του.
Τόσο αφέλεια;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 05:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κράτα την γνώμη για τον εαυτό σου καλύτερα.

Και εσύ.

quote:
Το αν έχει σχέση ή όχι το ενδιαφέρον θέμα του Tsepe Noyon με τον χώρο αυτό θα το αποφασίσουν -ή μάλλον το αποφάσισαν- οι διαχειριστές.


Μη βιάζεσαι να βγαλεις συμπεράσματα.
quote:
. Εσύ με ποιο δικαίωμα και εξ ονόματος ποιου ομιλείς για τέτοια ζητήματα;;;

Λέω τη γνώμη μου.Εσύ με ποιό δικαίωμα;

quote:
Σε παρακαλώ, λίγη μετριοφροσύνη δεν βλάπτει.

Δεν είμαι μετριόφρων.

quote:
Και δεν το καταλαβαίνω αυτό. Προσπαθείς –εσύ και κανα δυο άλλοι- να φιμώσεις να λογοκρίνεις και να καταπατήσεις κάθε δικαίωμα ελευθεροστομίας;;;

Είπα τη γνώμη μου στον Tsepe,εσύ τι πρόβλημα έχεις; Είσαι η μαμά του;
Μήπως κάνεις κι εσύ το ίδιο;

quote:
Άλλη φορά πριν ανοίξουμε καινούριο θέμα μήπως να περάσουμε από διόδια Gothic;;; -και Zadok και ΠΛΩΤΙΝΟΣΥ…

Από εμένα όχι,από ΠΛΩΤΙΝΟΣ σίγουρα.

quote:
Για συμμαζευτείτε μερικοί….

Και εσύ !

Edited by - Gothic on 08/02/2005 05:08:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 06:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβαίνω με τη σειρά μου, μερικοι πως σκέφτονται.

Σας ενδιαφέρει η αλήθεια, και σας πειράζει η συζήτηση για το τι συμβαίνει στην εκκλησία?

Μάλλον είστε πεπεισμένοι, πως η (αλήθεια) είναι εγκλωβισμένη σε εκκλησιαστικά τείχη…

και καλά αυτό, είναι το λιγότερο,

μα πως την μεταφέρουν διεστραμμένες συνειδήσεις, αυτό είναι ασυγχώρητο!

Θεωρείται πιο σωστό να κλείσετε τα μάτια, και να μείνει ως έχει όλη αυτή η βρωμιά?

Έχω διαχωρίσει τη θέση μου, αρκετές φορές, λέγοντας πως
άλλο είναι ο Χριστός, και άλλο ο χριστιανισμός,
μα ω εσείς ακόλουθοι ευαγγελιστών, εσείς πρέπει πρώτοι να ζητήσετε την κάθαρση!

Χτες είδα λίγο τις ειδήσεις, άκουσα τι είπανε, το χειρότερο απο ολα,

Ξένες δυνάμεις, (μοσαδ) είναι εις γνώση τέτοιων μα και άλλων (γαργαλιστικών μυστικών), που αφορούν ανώτατα εκκλησιαστικά η και πολιτικά στελέχη…

Αυτό θα πει, πως κάποιοι που γνωρίζουν αυτά τα μυστικά, αν θελησουν, σε ζητήματα εθνικού συμφέροντος, να πουν.

Κάντε αυτό, και όχι εκείνο!

Ας ελπίσουμε (για το καλό όλων μας), πως δεν θα τα κουκουλώσουν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 07:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΑΓΕ,ΞΥΠΝΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ?

ΜΠΑ ,ΘΑ ΦΑΝΕ ΚΑΝΑ 2,3 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΑΣΗΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ..

ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ ΤΟ ΜΠΛΕ ΧΑΠΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ (ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ ΜΑΤΡΙΧ,Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΛΟΦΤΙΑΓΜΕΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...)

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 08:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θα παρακαλουσα για μια ακομα φορα την ομαδα την ομαδα που εχει αναλαβει να ανατιναζει τα θεματα, να περιμενει λιγο. Να δουμε τι εχει να πει ο κοσμος. Αν το θεμα παρεκτραπει, θα ζητησω να κλειδωθει.
Επισης, για μια ακομα φορα να τονισω οτι εδω δεν σχολιαζουμε τον χριστιανισμο, αλλα εναν οργανισμο, του οποιου οι δραστηριοτητες αφορουν ολους μας, ειτε αμεσα, ειτε εμμεσα. Κι εφ' οσον ενδιαφερεστε για την "εσωτεριστικη" πλευρα του θεματος, μπορουμε να πουμε οτι οι προεκτασεις του θεματος εχουν να κανουν, με ολες τις αναλογες οργανωσεις, που ευαγγελιζονται σωτηρια, διαμεσολαβηση με το επεκεινα κλπ. Και τελικα καταληγουν να διαχειριζονται τσεπες και κορμια.
Σε οτι αφορα στην υποθεση, ειναι σιγουρο οτι θα πεσουν μερικα κεφαλια και μετα απο λιγο θα συνεχισουν σαν να μην ετρεξε τιποτα. Αν το υγειες κομματι της κοινωνιας επιμεινει λιγο, μπορει, με λιγη τυχη, να φτασουμε στον χωρισμο κρατους εκκλησιας. Σε καθε περιπτωση, παντως ειναι καλο να ξερει ο κοσμος τι γινεται. Και γινεται της τρελλης.
Η ομοφυλοφιλια ειναι το λιγοτερο. Γινονται περισσοτερα.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 08:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς την ομαδα των δυναμιτιστων:
Σας περιμενα και ειμαι αποφασισμενος να μην εμπλακω σε αντιπαραθεσεις μαζι σας. Ουτε μπορω, ουτε θελω να σας εμποδισω να γραφετε εδω, αλλωστε οι γνωμες σας με ενδιαφερουν οσο και ολων των αλλων.
Αν τυχον εχετε κανενα σχολιο επι του θεματος (που χλωμο το βλεπω) τοτε ευχαριστως τα λεμε. Σε προσωπικες επιθεσεις και ψυχολογιες Τ.Κ. δεν απαντω.
Επισης θα παρακαλουσα και τους υπολοιπους να μην εμπλακουν σε καυγαδες, η αν δεν μπορουν να συγκρατηθουν, τουλαχιστον, να μην απαντουν εξ ονοματος μου.
Ευχαριστω!

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 10:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξουσία και ηθική δεν τα πάνε και πολύ καλά μεταξύ τους.


-----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

σκορπιός
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 11:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους σκορπιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας από το μακρυνό newcastle αγγλίας.
Στην έρημη ελλάδα δυστυχώς επικρατεί Μεσαίωνας ακόμη , στην ευρώπη η θρησκεία είναι προσωπικό θέμα καθενός,δεν αποτελεί θεσμό, αποτέλεμα η αποθρησκειοποίηση , εδώ που μένω αρκετές εκκλησιές όλων των δογμάτων
έχουν μετετραπεί, σαν χώρος, σε εμπορικές επιχειρήσεις,από τους τοπικούς φορείς,γιατί δεν υπάρχει ενδιαφέρον του κόσμου γι αυτές.ΟΙ "κουτόφραγγοι χωρίσανε κράτος από παπάδες" εδώ και δυό αιώνες ακόμα και οι ισπανοί, εμείς δυστυχώς έχουμε λαό με άθλιες προκαταλήψεις όπως τον θέλουν οι ρασοφόροι ποίμνιο επί σφαγή , για να φέρνει το γάλα του [οβολό] στους "ποιμένες" τρομάρα τους.
Το δυστύχημα είναι πως όλο το σύστημα πατρονάρεται από τους πολιτικούς για ψηφοθηρία. Στο προκείμενο να ανοιχθούν όλοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί δεσποτάδων-αρχιμαντριτών-επικεφαλής μοναστηριών-και των άμεσων συγγενών τους, εκεί θα φρίξει ο κόσμος για το μέγεθος της κλεψιάς προτείνω αυτά τα προϊόντα κλοπής επειδή προέρχονται απο τον οβολό του κόσμου να δημευθούν για αποπληρωμή του υπέρογκου δημόσιου χρέους, καθώς επίσης να γίνει απογραφή της κινητής και ακίνητης περιουσίας της εκκλησίας και το προϊόν που ειναι πλουσιοπάροχο να διατεθεί για την αποπληρωμή του δημόσιου χρέους. Τέλος ας το πάρουν όλοι υπ'όψιν τους { Ρασοφόροι χωρίς χρήματα είναι ξεδοντιαμένες οχιές} εν κατακλέιδι να ασκηθεί πίεση στα κόματα για την αναθεώρηση τοθ συντάγματος για διαχωρισμό κράτους και θρησκείας το 2006 που είναι η συνταγματική προθεσμία, να ξεβρωμίσει ό τόπος. Μου άρεσε αυτό που είπε ο Πάγκαλος "βούίζε ο τόπος ότι οι δικαστικοί τα πιάνανε αλλά εμείς δεν κουνιθήκαμε" άλλο ένα θέμα για το πάνελ ευχαριστώ που με δεχτήκατε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
momy
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 11:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους momy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΑΝΤΑΣ

"Όχι το μεγαλύτερο αλλά το συντριπτικό μέρος του Ελληνικού λαού δεν μπορεί να διανοηθεί διαχωρισμό κράτους εκκλησίας. Οι Έλληνες επιθυμούν ένα χριστιανικό κράτος με μια ελληνορθόδοξη κρατική και πολιτική εξουσία."

Συμφωνώ ! Καταλαβαίνεις λοιπόν για τι είδους πλύση εγκεφάλου 1700 χρόνων μιλάμε;

Όπως λέει ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ η θρησκεία έχει γίνει μια συνήθεια και ο Έλληνας πιστεύει ότι δεν μπορεί να επιβιώσει χωρίς αυτήν. Σαν τον καπνιστή που νομίζει οτι δε θα την παλαίψει χώρις τσιγάρο. Όχι μόνο θα την παλαίψει αλλά θα γίνει και καλύτερα.

Τώρα, το να ασκείς κριτική μόνο στους ανθρώπους της εκκλησίας και να μην εξετάσεις και τον ίδιο τον θεσμό του χριστιανισμού είναι στρουθοκαμηλισμός. Οι ιερείς δεν ήταν διεφθαρμένοι πριν αναλάβουν την θέση τους στην εκκλησία, αλλά τους διέφθειρε η ίδια η εκκλησία. Δεν είναι δυνατό να διαχωρίζει κανείς την ευθύνη του ιερέα από την ευθύνη του χριστιανισμού σαν δόγμα. Ο χριστιανισμός (και κάθε άλλη οργανωμένη θρησκεία) είναι μηχανισμός διαφθοράς ανθρώπων με σκοπό την εκμετάλλευση τον υπόλοιπων κοινωνικών ομάδων.

ΑΙΑΝΤΑΣ

"Αν γίνει ο διαχωρισμός -που πολλοί επιβουλεύονται- θα είναι ολέθριο για την ίδια μας την πατρίδα. Θα είναι νομίζω το τελειωτικό χτύπημα.
Και δεν θα χάσει μόνο η εκκλησία…θα χάσει ολόκληρο το Ελληνικό έθνος."

Ο ελληνισμός δεν έχει ανάγκη από κανενός είδους προστάτες. Η ιστορία μας και η κληρονομιά μας είναι τόσο πλούσια που δεν έχει ανάγκη τις παιδαριώδεις βιβλικές ιστορίες των τσομπαναρέων της ερήμου του Σινά. Ο χριστιανισμός ποτέ δεν βοήθησε τον Ελληνισμό, κάθε άλλο. Ο χριστιανισμός είναι ναρκωτικό που πρέπει να το αποβάλλουμε... και ξέρεις τι γίνεται με τους ναρκομανείς αν δεν κόψουν την πρέζα...πεθαίνουν.

Αυτα προς το παρόν.

momy

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 12:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν νομιζω οτι δικαιουται κανενας μας να μιλαει εξ ονοματος του Ελληνικου λαου, νομιζω οτι το μεγαλυτερο μερος θα δεχοταν τον χωρισμο, απο καλα μεχρι αδιαφορα. Ειναι σιγουρο, οτι εκκλησιαστικοι και παραεκκλησιαστικοι θα κατεβαζαν τους οργανωμενους στον δρομο, να κανουν οση φασαρια μπορουν, αλλα αν το αποφασιζαν οι πολιτικοι, θα ειχαν τον κοσμο με το μερος τους. Το ζητουμενο ειναι να υπαρξει η βουληση κι εδω θα συμφωνησω με οσους μιλανε για το πλεγμα, οχι πια κρατους- εκκλησιας, αλλα πολιτικων- δεσποταδων. Ειναι δυο στυλοι εξουσιας που αλληλουποστηριζονται. (Αυτους τους δυο στυλους παντου τους βρισκουμε πια!!!!)

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 13:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΑΝΤΑΣ
quote:
"Όχι το μεγαλύτερο αλλά το συντριπτικό μέρος του Ελληνικού λαού δεν μπορεί να διανοηθεί διαχωρισμό κράτους εκκλησίας. Οι Έλληνες επιθυμούν ένα χριστιανικό κράτος με μια ελληνορθόδοξη κρατική και πολιτική εξουσία."

Κάποιο λάθος κάνεις φίλε. Μπορώ να σου πώ οτι μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων σήμερα έχει διαφορετικές θέσεις και απόψεις απο πολλά τυφλά δόγματα της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Και μπορεί να πιστεύει στον Θεό και να είναι βαθύτατα θρησκευόμενος αλλά τον εννοεί με εντελώς διαφορετικό τρόπο, και το κατεστημένο δέν του επιτρέπει να εκφράσει αυτήν την διαφορετικότητα του. Έτσι εγκλωβίζεται στους κόλπους και στις φυλακές της Ορθόδοξης Χριστιανικής Εκκλησίας και αναγκάζεται να συμβιβαστεί μαζί τους. Ο διαχωρισμός κράτους-Εκκλησίας πιστεύω οτι είναι δυνατόν να μας απελευθερώσει και να μπορούμε να εκφράσουμε ωρίς φόβο όλες τις διαφορετικότητες.
Εδώ και μεγάλοι δάσκαλοι τις Ορθόδοξης εκκλησίας ακόμα και σήμερα (π.χ. Μεταλληνός) τάσσονται υπέρ της άποψης του διαχωρισμού κράτους- Εκκλησίας, εκτός απο τις έρευνες σχετικά με τις απόψεις του κόσμου και μας λές τώρα οτι θα γίνουν όλα Γής Μαδιάμ;; Φανατικοί υπάρχουν πολλοί σίγουρα αλλά πιστεύω οτι άν λειτουργήσει ο Νόμος σωστά μπορεί να τους βάλει στην θέση τους!
Τα ίδια έκαναν και με τις ταυτότητες άλλωστε αλλά δέν τους πέρασε!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 13:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ...ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΑΥΤΟ;

quote:
Ο χριστιανισμός είναι ναρκωτικό που πρέπει να το αποβάλλουμε...
ΝΑ ΖΟΥΣΑΜΕ ΣΤΟ ΙΡΑΝ ΝΑ ΠΩ ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΜΩΣ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΠΟΥ Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΑΜΟΥ,ΒΑΠΤΙΣΗΣ.....ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ ΣΕ ΑΥΤΟ; ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΟΡΤΕΣ ΟΛΟΙ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΡΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΟΡΤΗ.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΑΠΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΧΑΜΝΑ ΤΟΥΣ.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΟΙΝΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ.

Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΙΝΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ.Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ.

Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΛΙΚΙΑ ΜΕΡΙΚΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΙΝΤΡΙΓΚΕΣ/ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ/ΙΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΟΛΠΑ ΚΑΙ ΚΙΝΟΥΝ ΤΑ ΝΗΜΑΤΑ/ΔΙΨΑ ΓΙΑ ΕΞΟΥΣΙΑ.

Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΡΩΜΑΕΙ ΟΜΩΣ ΒΡΩΜΑΓΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ "ΠΙΣΤΗ" ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΟΙ ΒΡΩΜΙΕΣ.
ΚΑΠΟΤΕ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΘΥΣΙΑΖΑΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΤΟΥΣ.

Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΚΥΝΗΓΗΘΗΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ;ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΟΜΩΣ ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΝΑ ΤΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΘΗΡΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ.......ΜΗΠΩΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ; ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΟΤΕ ΠΑΓΚΑΡΙΑ;ΜΗΠΩΣ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΑΧΡΗΣΤΗ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΙΣΧΥΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ;
ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ ΧΡΥΣΩΝ ΡΑΣΩΝ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ,ΗΡΘΑΝ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ.
Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΟΜΩΣ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΥΡΙΑΝΟΙ ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΕΣ.
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ.ΤΙ ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ; ΤΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΠΛΟΥΤΟ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΜΑΝΤΕΙΑ;

ΜΗΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.............ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΤΙΚΟ ΚΡΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΝ ΣΕ ΑΝΟΥΣΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΥΠΑΡΞΙΑΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 15:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αϊντάάά... τα πρόβατα επαναστάτησαν και ζητούν:

  • δικαίωμα στην επιλογή μαντριού
  • κατάργηση του μονοπωλίου
  • νέο ποιμένα

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 15:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σκορπιός
Στο προκείμενο να ανοιχθούν όλοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί δεσποτάδων-αρχιμαντριτών-επικεφαλής μοναστηριών-και των άμεσων συγγενών τους, εκεί θα φρίξει ο κόσμος για το μέγεθος της κλεψιάς προτείνω αυτά τα προϊόντα κλοπής επειδή προέρχονται απο τον οβολό του κόσμου να δημευθούν για αποπληρωμή του υπέρογκου δημόσιου χρέους, καθώς επίσης να γίνει απογραφή της κινητής και ακίνητης περιουσίας της εκκλησίας και το προϊόν που ειναι πλουσιοπάροχο να διατεθεί για την αποπληρωμή του δημόσιου χρέους.


Να γίνει απογραφή και της δικής σου περιουσίας και να διατεθεί προς αυτόν τον σκοπό τον οποίο αναφέρεις.
Πως σου φαίνεται;;;
quote:
momy
Ο χριστιανισμός (και κάθε άλλη οργανωμένη θρησκεία) είναι μηχανισμός διαφθοράς ανθρώπων με σκοπό την εκμετάλλευση τον υπόλοιπων κοινωνικών ομάδων.


Αυτό έκανες ώρα να το σκεφτείς;
quote:
Tsepe Noyon
Αν και δεν νομιζω οτι δικαιουται κανενας μας να μιλαει εξ ονοματος του Ελληνικου λαου, νομιζω οτι το μεγαλυτερο μερος θα δεχοταν τον χωρισμο, απο καλα μεχρι αδιαφορα.


Βέβαια…το μεγαλύτερο μέρος των μερικών εκατοντάδων γραφικών δωδεκαθειστών-ειδωλολατρών, νεοπαγανιστών και άθεων σε όλη την Ελληνική επικράτεια ίσως να το δεχόταν.
Αλλά φίλε μου δεν ομιλούμε γι’ αυτούς.
Μιλάμε για το 98% του Ελληνικού πληθυσμού. Το υπόλοιπο 2% των μουσουλμάνων δεν μας ενδιαφέρει, άλλωστε ούτε και αυτοί ενδιαφέρονται.
quote:
Krisnna
Ο διαχωρισμός κράτους-Εκκλησίας πιστεύω οτι είναι δυνατόν να μας απελευθερώσει και να μπορούμε να εκφράσουμε ωρίς φόβο όλες τις διαφορετικότητες.


Αν εσύ αισθάνεσαι εγκλωβισμένη μπορείς να φύγεις. Κανείς δεν σε κρατάει μέσα στην εκκλησία με το ζόρι.
quote:
pixeldream
ΚΑΠΟΤΕ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΘΥΣΙΑΖΑΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΤΟΥΣ.


Κοιτάχτε οι υπόλοιποι τι κόσμος τάσσεται κατά της εκκλησίας. Τι αντιλήψεις έχουν και τι σύγχυση επικρατεί μέσα τους.
Θέλετε να τους μοιάσετε;

Για να μην συνεχίσω παρακάτω

quote:
pixeldream
Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΚΥΝΗΓΗΘΗΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ;ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΟΜΩΣ ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΝΑ ΤΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΘΗΡΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ.......ΜΗΠΩΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ; ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΟΤΕ ΠΑΓΚΑΡΙΑ;ΜΗΠΩΣ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΑΧΡΗΣΤΗ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΙΣΧΥΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ;


Τι έχετε να πείτε τώρα;;;

.
.
.


Και να σας ρωτήσω και κάτι άλλο;;;

Γιατί δεν λέτε τίποτα για το κράτος;;;
Η εκκλησία δηλαδή είναι το μίασμα που πρέπει να αποκοπεί από το ¨άμεμτο¨ κράτος;;;
Τέτοιες αντιλήψεις νομίζω ότι είναι επικίνδυνες για την δημοκρατία μας.
Περιμένω απαντήσεις επ’ αυτού…
Όλα τα άλλα υποδηλώνουν ότι υποβόσκει ένας κομπλεξισμός κατά της εκκλησίας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 15:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zadok
Αϊντάάά... τα πρόβατα επαναστάτησαν και ζητούν:


Και βέβαια επαναστάτησαν και ξύπνησαν …. και έφυγαν από το μαντρί σας
Και ζητούν κάθαρση.
quote:
Zadok

• δικαίωμα στην επιλογή μαντριού
• κατάργηση του μονοπωλίου
• νέο ποιμένα



Δεν υπάρχουν πια πρόβατα

το μαντρί σας θα μείνει άδειο

το μονοπώλειό σας είναι άχρηστο πια … δεν υπάρχουν πελάτες.
ο ποιμένας σας καλύτερα να αλλάξει επάγγελμα ή να πάρει μια μυγοσκοτώστρα –θα του χρειαστεί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy