ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ......Και από Κυρ-Χάρδας...μας προέκυψε Βαγιάνη!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 23:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,


................και ω του θαύματος !!!!!!! Εκεί που είχαμε μείνει ήσυχοι ότι ο κυρ- Χάρδας
διαφέντευαι στην έρευνα του Παράξενου.......ξαφνικά μας προέκυψε και Βαγιάνη!!
(Δεν ξέρω αν γράφω σωστά το όνομα).Και γίνεται η πρώτη εκπομπή όπου θέμα της
ήταν «Η επίδραση των κεραιών» ή κάπως έτσι.Και έπεσε γέλιο !! Και εμφανίστηκε
και κάποιος άλλος «καθηγηταράς», κάποιος Τσιτομενέας (αν θυμάμαι καλά), από
τα Τ.Ε.Ι ,λέει!!!! Φαίνεται τόχουν τα Τ.Ε.Ι!! Όπου «ξέρασε» ΤΑ κουφά και κουφαθή-
καμε και γελάσαμε και αγανακτήσαμε και λυπηθήκαμε και κουνήσαμε τα κεφάλια
μας με απογοήτευση !!! Το κακό όμως δεν έμεινε εκεί !! Είχαμε και άλλη εκπομπή
με θέμα μάλλον κάτι σαν «Στοιχειωμένη Αθήνα». Και να ρε ο «φίτσουλας».Πάλι
ο «παντογνώστης-πανάσχετος» καθηγηταράς κος Παππάς με τις παπα-γιές του. Ευ-
τυχώς κάπου η κ. Βαγιάνη «έπιασε» την μπούρδα και τον «έστειλε» αδιάβαστο.Καλά υπάρχει Υπουργείο Παιδείας που πληρώνει αυτόν τον "τύπο"??????????????
Έπεσε όμως πάλι γέλιο και εκνευρισμός. Ιδιαίτερα μόλις άκουσα τους άλλους παντο-
γνώστες- συνωμοσιολόγους, των οποίων δυστυχώς τα ονόματα δεν συγκράτησα. Α,
νομίζω ο ένας λεγόταν Αντωνάκης. Αυτός λέει του βάλανε «πάγο» οι μυστικές υπη-
ρεσίες όταν πήγε στην γνωστή σπηλιά για κάτι γυρίσματα.Τέλος πάντων «παίζει»
κι αυτό. Έλα μου όμως που ο τρίτος της παρέας «έβγαλε» την Ν.Μάκρη «κοίλον
κάτοπτρον»!!!!!!!!!!!!! Ε, ρε, κούνια που σας κούναγε και ακόμα σας κουνάει.!!!!!
Κρίμα που δεν έχει εφευρεθεί ακόμα η «ηλεκτρονική σφαλιάρα-μάπα». !!!!!! Η μάλλον κρίμα που εκείνος ο φιλαράκος μου, κάποια χρόνια πίσω, που πήγε να κάνει
κάτι «μπίζνες» με πωλήσεις ραδιο-CB, δεν γνώριζε τον κ.Αντωνάκη για να του εξη-
γήσει γιατί τα CB δεν δούλευαν.(Το βρήκαμε το αίτιο της δυσλειτουργίας, αλλά αφή-
στε μη μπλέξουμε με τεχνικά θέματα, εδώ).......
........Και ένα άλλο μυστήριο!!! Αφού τα τηλέφωνα παρεμβάσεων στις εκπομπές δεν
τα «σηκώνουν» τότε τι τα θέλουν???????
.....Και ακόμα γελάμε εκνευρισμένοι, αναλογιζόμενοι «εις υγείαν της τηλεθέασης»
πόσο ακόμα θα «ξεφτιλιστεί» η έρευνα του Παράξενου???
Ήμαρτον !!!!!!!!!!!!!

Φιλικότατα
Πέτρος

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 23:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πετρος,

μήπως θα μπορούσες να μας ενημερώσεις για ποιά εκπομπή ακριβώς πρόκειται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 01:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα:)

παρακολουθησα την εκπομπη,προς το τελος της...

προχθες το μεσημερι,στην νετ,με την ρικα βαγιαννη,ητο θεμα "θρυλοι στην στοιχειωμενη αθηνα",ωρα 14:36 ...

παρευρισκοντο ο κος.αντωνακης αποστολης,κων/νος κουλουρης,παν/ης παππας...

κος.παππας....αλλαξε ορισμενα χρωματακια πανω του...την στιγμη που του ανακοινωσε η κα.βαγιαννη πως αυτο που ειπε δεν το εχει ακουσει απο κανεναν συναδελφο της δημοσιογραφο....μα και ουτε απο επιστημονες....

......χαχααααχχαααχαα

ο κος κουλουρης μιλησε για τον μαραθωνα και συγκεκριμενα για την πρωην βαση των αμερικανων,δηλωνωντας πως την επελεξαν γιατι η μορφολογια του εδαφους παρουσιαζει....."σφαιρικο κατοπτρο"......

τα υπολοιπα πανεμορφα τα διατυπωσε ο πετρος:)

για χαρη της τηλεθεασης .....θα καταντησουν φοβαμαι ολα....στο ιδιο πλυντηριο.....

κριμα......

αν και απο την μια δεν ειναι κακο,να υπαρχει ενημερωση....απο την αλλη το θεμα ειναι ποιος και ποιοι κανουν αυτην την ενημερωση.....

και το βασικοτερο....γιατι τους αφηνουν....και ποιοι....?

κριμα....στο τετραγωνο....

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 26/02/2005 01:30:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 03:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 23:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ένα άλλο μυστήριο!!! Αφού τα τηλέφωνα παρεμβάσεων στις εκπομπές δεν
τα «σηκώνουν» τότε τι τα θέλουν???????

Tα Ελληνικά κανάλια και ειδικά τα κρατικά είναι πολύ δημοκρατικά…χα χα χα !!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 23:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

Χαίρομαι ιδιαίτερα που διασκεδάσατε με το δημοσίευμα.
Αγαπητή μου Zadok,εάν θυμάμαι καλά, ο Μάνος σίγουρα θυμάται καλύτερα,
ήταν στην μεσημεριανή εκπομπή της κας Ρ.Βαγιάννη από την ΝΕΤ.Μη νομίσεις και εγώ τυχαία την είδα.Τουλάχιστον την πρώτη.Για την δεύτε-
ρη ενημερώθηκα για την εξέλιξή της τηλεφωνικά από τον φίλτατο Μάνο,
αλλά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων εκείνης της στιγμής αδυνατούσα
να την παρακολουθήσω.
Γειά σου αγαπητέ μου ΑΙΑΝΤΑ,σοβαρότατη η υπενθύμισή σου.Χεχεχε!!!!!!


Φιλικότατα
Πέτρος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2005, 23:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οk, ευχαριστώ και πάλι, αγαπητέ Πετρος!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
paragon
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 05:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πετρος.
Ποιός σου είπε ότι η Βαγιάνη είναι ο απόλυτος δημοσιογραφικός ογκόλιθος;
Ποιός σου είπε ότι η εν λόγω δημοσιογραφίσκη μπορεί να φιλοξενεί ιδέες και επιστήμονες;
Ποιός σου είπε ότι μιά φτειαχτή παρουσιάστρια με παρελθόν πλούσιο σε γυμνές φωτογραφίσεις μπορεί να δίνει βήμα σε καθηγητές;
Τι μας λές ρε Πέτρο αγορίνα μου , που όσες δεν έγιναν πορνοστάρ κάθονται και γίνονται φερέφωνα καναλιών;
Ρε Πέτρο σύνελθε.
Τη Βαγιάνη ρε;
Που είναι πρόθυμη να σου πουλήσει με γυναικεία πονηριά την Ακρόπολη;
Τη Βαγιάνη ρε Πέτρο μάνα μου, που με την ιλίθια πουλημένη της φάτσα ,και με πολλά βυζιά έξω προσπαθεί να είναι ότι το πιό "επικίνδυνο";
Και μου λές τώρα για τον Παππά;
Πάμε καλά;
Δεν πάμε καλά Πέτρο μου.....................................

Τροποποίηση μηνύματος από AdminΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paragon
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 05:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενημέρωσες κάποια κυρία Zadok τώρα , ή εκδήλωσες φιλία σε βάρος κάποιου Μάνου;
Τι σκατά μας είπες τελοσπάντων δεν κατάλαβα.
Η Προσωπική μου αντίληψη είναι " Άει και Γ#@^σου".......................

Τροποποίηση μηνύματος από AdminΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 07:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως εκ τούτων - και όχι μόνο βέβαια(υπάρχουν και άλλα "κτυπήματα" σε διάφορες Συζητήσεις καθώς: η "καλή μέρα από το πρωί φαίνεται") - ο λογαριασμός paragon έχει απενεργοποιηθεί...

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 23:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ADMIN,

Ευχαριστώ θερμότατα για τον τρόπο που με κάλυψες και συγχαρη-
τήρια για τον τρόπο αντίδρασής σου.
Τουλάχιστον ας κρατάμε όσο τον δυνατόν το esoterica σε κάποιο
επίπεδο.
Είχα παρατηρήσει και στο παρελθόν ότι το συγκεκριμένο μέλος
είχε δείξει "επιθετικές"και "ποδηγετικές κατά την ιδίαν γνώμη"
διαθέσεις, καθώς και γενική έλλειψη σεβασμού και ευγένειας προς τα άλλα μέλη.
Ευχαριστώ και πάλι θερμά.

Φιλικότατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 01:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πετρος:
"Αγαπητέ ADMIN,

Ευχαριστώ θερμότατα για τον τρόπο που με κάλυψες και συγχαρη-
τήρια για τον τρόπο αντίδρασής σου."

Ευχαριστώ κι εγώ φίλε Πέτρο! Πάνω απ'όλα για την "αγάπη" σου γι'αυτό που συντελείται εδώ.

Θα ήθελα να προσθέσω σε αυτά που είπες, ότι το ESOTERICA έχει την Ζωή που του "προσφέρουν" οι Άνθρωποι που Συμμετέχουν, Συνεργάζονται και Συμβάλουν σε αυτό. Αυτή η Ζωή/Ενέργεια δεν αθροίζεται Αλγεβρικά... πολλαπλασιάζεται με έναν... "μαγικό" Τρόπο και έτσι μόνον "ανταποδίδει" Ζωή και "προσελκύει" Ζωή.

Αυτό λοιπόν, για να καταλήξω, που πρέπει να γίνεται κατά την γνώμη μου, είναι να "κρατήσουμε" και να "αναβαθμίσουμε" το δικό μας "Επίπεδο", ατομικά αλλά και ομαδικά. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 17:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κυρία Βαγιάνη είναι δημοσιογράφος;;;
Εγώ την είχα για ηθοποιό.
Τώρα πως είναι δυνατόν να ποιεί αυτή ήθος, είναι άλλο θέμα.

Θέμα όμως είναι η ΕΡΤ διότι τρώει το ψωμί μας. Με πια κριτήρια επιλέγει άραγε αυτά τα πρόσωπα;
Αυτή που θα σχολιάζει στην Eurovision για λογαριασμό της Ελλάδος μήπως ξέρετε πόσα θα πάρει;
Ποιος την επέλεξε;
Μας ρώτησαν ποτέ;
Μας ρώτησαν για το μισθοδοτικό πρόγραμμα της ΕΡΤ;
Η ειρωνεία ξέρετε πια είναι;
Ότι τους πληρώνουμε για να μας κοροϊδεύουν, να βρίζουν την εκκλησιά μας, τον αρχιεπίσκοπο, την ιστορία κλπ.

Τι απάτη ρε παιδιά ήταν και αυτή με το Τσουνάμι;;;;
Τι θρασύτητα; Τι υποκρισία;
Κρατικός φορέας και να μην σέβεται χιλιάδες θυμάτων και να κερδοσκοπεί εις βάρος του Ελληνικού λαού;

Πόσο έχουμε αποχαυνωθεί σαν λαός;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 17:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με πια κριτήρια επιλέγει άραγε αυτά τα πρόσωπα;
μήπως ξέρετε πόσα θα πάρει;
Ποιος την επέλεξε;
Μας ρώτησαν ποτέ;

Αίαντα, στην ερώτησή σου "Με πια κριτήρια επιλέγει άραγε αυτά τα πρόσωπα;" θέλω να σου απαντήσω συμβολικά με μιά χαμογελαστή φατσούλα , αααααυτή !

Άντρας είσαι, μπορεί να σου΄χει τύχει και σένα καμιά "καλή" κάτω απ΄ το γραφείο, πιστεύω να το "πιασες" το υπονοούμενο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 20:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί δεν πάτε να διαμαρτυρηθείτε αρμοδίως και βγάζετε τ' απωθημένα σας σ' ένα ανώνυμο φόρουμ

Μήπως γιατί κάτω από το δικό σας γραφειάκι είναι μόνο το καλαθάκι των αχρήστων

Το θέμα είναι γιατί είναι παρουσιάστρια η Βαγιάνη στην τελική ή έχουμε χάσει τελείως την μπάλα εδώ μέσα

Φτιάξτε μία δική σας εκπομπή και κάντε την καλύτερη. Αυτό σίγουρα το μπορείτε, ε

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 02/03/2005 20:35:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 21:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως γιατί κάτω από το δικό σας γραφειάκι είναι μόνο το καλαθάκι των αχρήστων

όχι, δεν είναι μόνο αυτό.

Αλλά άσχετο, εγώ δεν ανέφερα πουθενά κάποιο συγκεκριμένο όνομα ή άτομο.
Απάντησα σε έναν διαδικτυακό φίλο μου και στην ερώτησή του "με ποιά κριτήρια". Ανέφερα κάποιο κριτήριο, με το οποίο κάποιες ανέρχονται σε αξιώματα, αφού πρώτα συρθούν στα τέσσερα...
Λίγο αντιφατικό, δε λέω, αλλά that is life.

Και αυτό το συναντάμε λίγο πολύ σε κάθε χώρο...

Και αυτό είναι αυτό που πρέπει να μας προβληματίζει και όχι τι έχω εγώ κάτω από το γραφείο μου (δηλ. το καλαθάκι ή καμιά να του κάνει παρέα).

Αν τυγχάνει να σας έρχεται στο μυαλό συνειρμικά κάποια συγκεκριμένη ύπαρξη, δε φταίω εγώ... Εγώ απλά το είπα... !

Ο καθένας/καθεμία με το μυαλό του/της σκέπτεται...

Και εγώ προσωπικά έχω συναντήσει πολλές που βασίζονται κυρίως σε αυτού του είδους ετυπωσιασμούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 21:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν έγραψα ότι αναφέρθηκες σε συγκεκριμένο πρόσωπο, αλλά το να μου γράφεις τώρα ότι το δικό μου μυαλό πάει κάπου είναι οξύμωρο, αφού είναι προφανές ότι και το δικό σου δεν αργεί καθόλου να "πάρει" στροφές...

Θα είχα να παρατηρήσω δύο τινά:

1. Παρ' όλο που υπάρχουν και άλλα "κριτήρια" πιθανόν εξίσου σκανδαλώδη, παραδόξως και τεχνιέντως επικεντρωθήκαμε σε ένα.

2. Οι συμβάσεις κάθε είδους είναι συνήθως τουλάχιστον διμερείς και βασίζονται στο consensus αμφοτέρων των πλευρών. Δεν κατανοώ λοιπόν, τη διαμαρτυρία.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 22:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zadok
2. Οι συμβάσεις κάθε είδους είναι συνήθως τουλάχιστον διμερείς και βασίζονται στο consensus αμφοτέρων των πλευρών. Δεν κατανοώ λοιπόν, τη διαμαρτυρία.

Ρε Zadok μήπως κάνεις παρέα σε καλαθάκια;

Πως είναι δυνατόν να λες αυτά τα πράγματα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2005, 23:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε Zadok μήπως κάνεις παρέα σε καλαθάκια;

Σε καλαθάκια Λες Κοιτάζω γύρω μου και δεν βλέπω κάτι ανάλογο...

Μπα... δε... Ιδέα σου ήταν.

quote:
Πως είναι δυνατόν να λες αυτά τα πράγματα;

Θα ήθελες να μας εξηγήσεις γιατί είναι αδύνατον κατά την άποψή σου;
Νόμιζα ότι ζούμε σε μία ελεύθερη και δημοκρατική χώρα και θα έχει ενδιαφέρον να παρακολουθήσω το συλλογισμό σου καθώς θα προσπαθείς να τεκμηριώσεις το αντίθετο.

Επ' αυτού θα ήθελα να σου θυμίσω δια μίαν ακόμη φορά, ότι η θεματολογία αυτού του χώρου δε συνηθίζει να πραγματεύεται το γιατί η κάθε Βαγιάνη άλλαξε επαγγελματικό προσανατολισμό και το αν η κρατική τηλεόραση χρυσοπληρώνει τα στελέχη της επιβαρύνοντας τον Έλληνα φορολογούμενο.
Συνεπώς, αν σε ενδιαφέρει ειλικρινά το μέλλον αυτού του τόπου (Ελλάδα), ίσως θα έπρεπε να απευθυνθείς σε κάποιο television.gr, complaint.gr, taxes.gr ή ακόμη καλύτερα σε κάποιο πολιτικό κόμμα.

Νομίζω ότι το θέμα του αγαπητού Πέτρου έχει να κάνει με την ποιότητα παρουσίασης των θεμάτων εσωτερισμού από την ελληνική τηλεόραση και καλό θα ήταν να αναπτυχθεί η συζήτηση επ' αυτού.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 01:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε Zadok μήπως κάνεις παρέα σε καλαθάκια;

Αν μη τι άλλο αυτός είναι ένας κατάπτυστος υπαινιγμός !!!!!!!

Νομίζω ότι προ πολλού έχουνε ξεπεραστεί τα όρια εδώ μέσα και ο κάθε ένας βγάζει τα απωθημένα του μέσα από παρόμοιου είδους σεξουαλικά υπονοούμενα !!!!!!!





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 01:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΕΝΙΚΩΣ?

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 18:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zadok
Νομίζω ότι το θέμα του αγαπητού Πέτρου έχει να κάνει με την ποιότητα παρουσίασης των θεμάτων εσωτερισμού από την ελληνική τηλεόραση και καλό θα ήταν να αναπτυχθεί η συζήτηση επ' αυτού.


Το δήθεν ενεργειακό πεδίο της Πεντέλης ή οποιοδήποτε άλλη επιστημονική αναζήτηση είναι θέμα εσωτερισμού; Α ρε Μανέα τι κάνεις….
Λοιπόν Zadok νομίζω ότι τα έχεις μπλέξει άσχημα.
quote:
Zadok
2. Οι συμβάσεις κάθε είδους είναι συνήθως τουλάχιστον διμερείς και βασίζονται στο consensus αμφοτέρων των πλευρών. Δεν κατανοώ λοιπόν, τη διαμαρτυρία.


Λοιπόν κοπέλα μου εξήγησέ το καλύτερα να το καταλάβουμε και εμείς.
Καταρχήν αντιλαμβάνεσαι που αναφέρεσαι ή μήπως σου ξέφυγε από άλλο τόπικ;
Μιλάμε για ΔΙΑΠΛΟΚΗ, ΑΠΑΤΗ, ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ στην επιλογή προσώπων για θέση εργασίας στους Δημόσιους Φορείς όπως είναι η ΕΡΤ, για ευνοϊκή μεταχείριση κάποιων ατόμων, για αδιαφάνεια κλπ κλπ.
quote:
Πετρος
Καλά υπάρχει Υπουργείο Παιδείας που πληρώνει αυτόν τον "τύπο" (Παπάς)??????????????


Ε αφού υπάρχει υπουργείο που να πληρώνει τις Ferarri και τα τζακούζι του κυρίου πρώην πρύτανη της Παντείου ο οποίος έδωσε εγγύηση 170 εκατ δρχ. για να αφεθεί ελεύθερος, γιατί να μην δίνει το ίδιο υπουργείο μισθό σε έναν φουκαρά κύριο Παπά;
Ramoglou οι επιλεκτικές σου διαμαρτυρίες με αφήνουν άφωνο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 19:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το δήθεν ενεργειακό πεδίο της Πεντέλης ή οποιοδήποτε άλλη επιστημονική αναζήτηση είναι θέμα εσωτερισμού; Α ρε Μανέα τι κάνεις….
Λοιπόν Zadok νομίζω ότι τα έχεις μπλέξει άσχημα.

Τα έχω "μπλέξει" με ποιόν ή/και με τί
Χαίρομαι πάντως που εδώ εμμέσως μας δηλώνεις ότι τουλάχιστον εσύ τα έχεις πολύ ξέμπλεκα όλα...
Ελπίζω ότι θα θελήσεις να μας χαρίσεις λίγες από τις πεφωτισμένες σκέψεις σου, αδελφέ.


quote:

Λοιπόν κοπέλα μου εξήγησέ το καλύτερα να το καταλάβουμε και εμείς.
Καταρχήν αντιλαμβάνεσαι που αναφέρεσαι ή μήπως σου ξέφυγε από άλλο τόπικ;
Μιλάμε για ΔΙΑΠΛΟΚΗ, ΑΠΑΤΗ, ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ στην επιλογή προσώπων για θέση εργασίας στους Δημόσιους Φορείς όπως είναι η ΕΡΤ, για ευνοϊκή μεταχείριση κάποιων ατόμων, για αδιαφάνεια κλπ κλπ.

Κοπέλι μου, δεν ξέρω μέχρι ποιά τάξη έφτασες στο σχολείο, αλλά λέγεται ότι αν έχεις στοιχεία για τέτοιες αξιόποινες πράξεις, θα πρέπει να προσφύγεις στα αρμόδια όργανα της δικαιοσύνης.
Δε φαντάζομαι να είσαι ένας κοινός συκοφάντης, έτσι
Ελπίζω τώρα να κατάλαβες.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 19:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α Ι Α Ν Τ Α Σ θεωρείς επιλεκτική τη διαμαρτυρία μου ;;;;;;;;

Σου είπε κανείς εσένα ότι είσαι κάτω από γραφείο με σαφές σεξουαλικό υπονοούμενο και δεν αντέδρασα ;

Τελευταία εδώ μέσα αντί να ασχολούμαστε με τον εσωτερισμό (έστω και σαν έννοια) ασχολούμαστε με τα σεξουαλικά απωθημένα του καθένα ή τις ταμπελίτσες.

Άντε στους Μητροπολίτες να σας εξομολογήσουν και να σας ευλογήσουν βάζοντας σας κάτω από το ράσο (σαφές σεξουαλικό υπονοούμενο είναι αυτό) πάρτε και γραμμή από τον Πλεύρη και τον Τσαρούχα και ελάτε να γράψετε τα πεφωτισμένα σας post.

Το μυαλό σας είναι μικρότερο από το μόριο σας (άλλο σαφές σεξουαλικό υπονοούμενο).

Ελπίζω τώρα να μη σε αφήνει άφωνο η τοποθέτηση μου. Εξ άλλου δεν είδα να ενοχλείται και κανείς για τα σαφή σεξουαλικά υπονοούμενα.

Υ.Γ. Φίλε Πέτρο χίλια συγνώμη για την καταστροφή του θέματος σου αλλά δεν άντεξα την αλητεία και τους γυναικουλίστικους υπαινιγμούς.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 23:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Ράμογλου,

Πρός Θεού!!!!Κανένα πρόβλημα.Ο υγιής διάλογος είναι πάντοτε επι-
κοδομητικός.
Ίσως να ήταν ένα λάθος μου ή μία στιγμιαία παρόρμηση από αυτού
του είδους "καφρολογίες-θέματα" των τηλεοπτικών καναλιών,ιδιαί-
τερα δε όταν τα θέματα αυτά τα χειρίζονται δημοσιογράφοι ή παρου-
σιαστές ΠΑΝ-ΑΣΧΕΤΟΙ με το αντικείμενο.
Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι από την επομένη της εκπομπής,στην οποία
αναφέρθηκα,έχω δεχτεί πάνω από δέκα (10) κλήσεις από πανικόβλητους
οι οποίοι μου ζήτησαν έλεγχο των περιοχών τους όπου βρίσκονται το-
ποθετημένες,γενικώς,κεραίες κινητής τηλ/νιας,ραδιόζευξης κλπ.Ας ση-
μειωθεί ότι δύο των καλεσάντων τυχαίνει να είναι γιατροί!!!
Λυπάμαι πάντως αν δημιούργησα άθελά μου κάποιο πρόβλημα στο forum.
Αλλά αντιλαμβάνεσαι αγαπητέ μου φίλε (και οι υπόλοιποι φίλοι) ότι
κάπου πρέπει να υπάρχει και κάποιο μέτρο στα θέματα εκείνα που
"ξεπετάγονται" από τις οθόνες μας,χάριν τηλεθέασης,χωρίς έλεγχο,
λογική και έλλειψη επιστημονικής ή έστω εκεκλαϊκευμένης βασικής γνώ-
σης και δεοντολογίας.

Φιλικότατα
Πέτρος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 00:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ramoglou
πάρτε και γραμμή από τον Πλεύρη και τον Τσαρούχα


Όταν λες Τσαρούχα εννοείς δημοσιόγραφο πρώην σύζυγο θεατρίνας;
Αν εννοείς αυτόν τότε πες μου, τι σχέση έχει με τον Πλεύρη;
Μήπως τα έχεις μπερδέψει και εσύ;


Zadok να απαντάς σ’ αυτό που σε ρωτάνε και να μην αποπροσανατολίζεις την συζήτηση.
Παραδέξου ότι έκανες γκάφα και μη ψάχνεις να βρεις φτηνές δικαιολογίες.
Το αν θα πάω ή όχι στην δικαιοσύνη είναι δικό μου θέμα και δε σου πέφτει λόγος. Και στο κάτω κάτω που ξέρεις εσύ αν έχω πάει;
Όταν λοιπόν δεν έχεις επιχειρήματα σταμάτα να πιπιλάς την ίδια καραμέλα, έλιωσε πια.

Άκου κοπέλα μου, το ότι δεν πάει κάποιος στην δικαιοσύνη δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει έγκλημα. Αντί λοιπόν να κάθεσαι και να ρωτάς ανώριμα τους άλλους γιατί, πως, κλπ να πας η ίδια για να δεις την γλύκα. Άντε κάνε μας την χάρη.
Α και κάτι άλλο…τον Ramoglou τον έχεις κάτι; Τι έχει πάθει ο άνθρωπος και ωρύεται;

Ελπίζω τουλάχιστον εσύ να κατάλαβες τι εννοούσα γιατί προς θεού δεν ήθελα να σε θίξω. Μπορεί να έχομε διαφωνίες σε πολλά πράγματα αλλά πάνω απ’ όλα είμαστε άνθρωποι. Λοιπόν για να στο εξηγήσω, υπάρχουν άνθρωποι όπως θα ξέρεις που ευνοούνται αθέμιτα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Άλλος χρησιμοποιεί προς αυτόν τον σκοπό την γοητεία του, άλλος το χρήμα, άλλος κάποιο συγγενικό του πρόσωπο κοκ. Γράφοντας λοιπόν αυτά που έγραψες θεώρησα ότι για να εκφράζεται κάποιος έτσι, δηλαδή να μην βλέπει τίποτα επιλήψιμο σε μια παράνομη συναλλαγή αρκεί οι συμβαλλόμενοι να συμφωνούν (αυτό έλειπε να διαφωνούν κιόλας), σημαίνει ότι έχει εκμαυλιστεί τόσο, ότι έχει εμποτιστεί στην διαφθορά τόσο πολύ, που μόνο από ανθρώπους που μετέχουν στις άνωθεν τακτικές δικαιολογείται αυτήν η πώρωση του, εκτός αν είναι αφελής και ανώριμος, πράγμα που δεν το πιστεύω για το πρόσωπο σου Zadok. Αν τώρα εσύ σαν γυναίκα κομφορμίστρια όπως φαίνεσαι, χρησιμοποίησες και χρησιμοποιείς τις γνωστές θηλυκές τακτικές για να βρεις δουλεία ή ευνοϊκή μεταχείριση είναι δικό σου θέμα και εγώ δεν υπαινίχτηκα τίποτα, απλώς ρώτησα. Αν θες μας απαντάς και τελειώνει εδώ το θέμα. Σου ζητώ συγνώμη πάντως αν σε έθιξα, αν και δεν το νομίζω. Κάποιοι άλλοι θίχτηκαν…ποιος ξέρει γιατί!

quote:
Ramoglou
Φίλε Πέτρο χίλια συγνώμη για την καταστροφή του θέματος σου αλλά δεν άντεξα την αλητεία και τους γυναικουλίστικους υπαινιγμούς.


1. Τι να την κάνουμε την συγνώμη;
2. Ποιος σου είπε ότι καταστράφηκε το θέμα;

Χαίρομαι Πέτρο που συμφωνούμε και δεν το βάζεις κάτω.
Μια ερώτηση: Δηλαδή από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα;

quote:
Πέτρος
Λυπάμαι πάντως αν δημιούργησα άθελά μου κάποιο πρόβλημα στο forum.


Τι λες τώρα, ίσα ίσα που έδωσες αφορμή για περαιτέρω συζήτηση. Αλλοίμονο αν είναι πρόβλημα ο διάλογος. Έθεσες νομίζω πολύ σωστά το ζήτημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 01:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α Ι Α Ν Τ Α Σ μάλλον θα πρέπει να γράφεις όταν είσαι σε νηφάλια κατάσταση και όχι συγχυσμένος, διότι και η ορθογραφία, αλλά και το συντακτικό, έχουν πάει περίπατο.

Για υπόλοιπα και μετά την απολογία σου προς τη Zadok δεν έχω να προσθέσω κάτι παρά μόνον την ευχαρίστηση μου για την στροφή 180ο την οποία έκανες.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 02:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα... αδερφέ Α Ι Α Ν Τ Α, τις τελευταίες μέρες προετοιμάζομαι εσωτερικά για τη Σαρακοστή και κάνω κάποιες ασκήσεις υπομονής.

Ως εκ τούτου, δεν έχω απαντήσει στο ανάλογο ύφος με το οποίο μου απευθύνεσαι και σε τούτη την τοποθέτησή σου δε θα απαντήσω καν σε εκείνα τα σημεία, τα οποία θεωρώ ατυχέστατα και προϊόν άκρατου παρορμητισμού, ως κατωτέρω:

quote:

Zadok να απαντάς σ’ αυτό που σε ρωτάνε και να μην αποπροσανατολίζεις την συζήτηση.
Παραδέξου ότι έκανες γκάφα και μη ψάχνεις να βρεις φτηνές δικαιολογίες.
Το αν θα πάω ή όχι στην δικαιοσύνη είναι δικό μου θέμα και δε σου πέφτει λόγος. Και στο κάτω κάτω που ξέρεις εσύ αν έχω πάει;
Όταν λοιπόν δεν έχεις επιχειρήματα σταμάτα να πιπιλάς την ίδια καραμέλα, έλιωσε πια.

Άκου κοπέλα μου, το ότι δεν πάει κάποιος στην δικαιοσύνη δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει έγκλημα. Αντί λοιπόν να κάθεσαι και να ρωτάς ανώριμα τους άλλους γιατί, πως, κλπ να πας η ίδια για να δεις την γλύκα. Άντε κάνε μας την χάρη.
Α και κάτι άλλο…τον Ramoglou τον έχεις κάτι; Τι έχει πάθει ο άνθρωπος και ωρύεται;


Συνεχίζω με το 2ο μέρος:

quote:

Ελπίζω τουλάχιστον εσύ να κατάλαβες τι εννοούσα γιατί προς θεού δεν ήθελα να σε θίξω. Μπορεί να έχομε διαφωνίες σε πολλά πράγματα αλλά πάνω απ’ όλα είμαστε άνθρωποι.

Δεκτόν και κατανοητόν. Να 'σαι καλά!

quote:
Λοιπόν για να στο εξηγήσω, υπάρχουν άνθρωποι όπως θα ξέρεις που ευνοούνται αθέμιτα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

Στην κοινωνία συχνά συμβαίνουν αυτά.

quote:

Άλλος χρησιμοποιεί προς αυτόν τον σκοπό την γοητεία του, άλλος το χρήμα, άλλος κάποιο συγγενικό του πρόσωπο κοκ.

Ναι

quote:

Γράφοντας λοιπόν αυτά που έγραψες θεώρησα ότι για να εκφράζεται κάποιος έτσι, δηλαδή να μην βλέπει τίποτα επιλήψιμο σε μια παράνομη συναλλαγή αρκεί οι συμβαλλόμενοι να συμφωνούν (αυτό έλειπε να διαφωνούν κιόλας), σημαίνει ότι έχει εκμαυλιστεί τόσο, ότι έχει εμποτιστεί στην διαφθορά τόσο πολύ, που μόνο από ανθρώπους που μετέχουν στις άνωθεν τακτικές δικαιολογείται αυτήν η πώρωση του, εκτός αν είναι αφελής και ανώριμος, πράγμα που δεν το πιστεύω για το πρόσωπο σου Zadok.

Έγραψα εγώ κάπου ότι δεν βλέπω τίποτε το επιλήψιμο σε κάποια αποδεδειγμένα παράνομη συναλλαγή
Μήπως δεν κατάλαβες τί έγραψα και αντί να με ρωτήσεις (ενώ δε με θεωρείς αφελή και ανώριμη), έσπευσες να εξάγεις αστήρικτα συμπεράσματα

Αυτό που έγραψα (σε πιο "λιανά") είναι ότι δεν μπορείς να αναφέρεσαι σε καταστάσεις, πρόσωπα ή γεγονότα τα οποία δεν έχουν αποδειχθεί ή τελεσιδικήσει και για τα οποία υπάρχουν τα νόμιμα εκείνα δικαιολογητικά ή συμβάσεις, τα οποία θα σε καθιστούσαν κοινό ψεύτη και συκοφάντη έστω και σε βάρος της κοινής λογικής και ενώπιον της οποιασδήποτε τακτικής έρευνας ή επίσημης διαδικασίας. Λυπάμαι, αλλά είτε θεωρείς ότι έχεις αποδείξεις, είτε όχι, είναι αξίσου αξιόποινο. Αυτά λέει ο νόμος.

Άρα, είναι περιττό να αερολογούμε σε ένα φόρουμ όπου καμμία επίσημη διαδικασία δεν λαμβάνει χώρα.

Αν εσύ θέλεις να συζητάς με βάση το τί πιστεύει η κοινή λογική, επέτρεψέ μου να σου θυμίσω ότι η κοινή λογική δεν είναι καθόλου σοβαρός κριτής σε αρκετές περιπτώσεις και για αρκετούς σοβαρούς μελετητές θεωρείται και τελείως αντιεπιστημονική.

Δυστυχώς π.χ. η μεταβατική ιδιότητα δεν ισχύει πάντα, ήτοι π.χ. ο συλλογισμός:

μπουζούκι = όργανο
αστυνόμος = όργανο
___________________
μπουζούκι = αστυνομικός

είθισται να θεωρείται λανθασμένος.
(το παράδειγμα εννοείται ότι είναι συμβολικό)


quote:

Αν τώρα εσύ σαν γυναίκα κομφορμίστρια όπως φαίνεσαι, χρησιμοποίησες και χρησιμοποιείς τις γνωστές θηλυκές τακτικές για να βρεις δουλεία ή ευνοϊκή μεταχείριση είναι δικό σου θέμα και εγώ δεν υπαινίχτηκα τίποτα, απλώς ρώτησα. Αν θες μας απαντάς και τελειώνει εδώ το θέμα. Σου ζητώ συγνώμη πάντως αν σε έθιξα, αν και δεν το νομίζω. Κάποιοι άλλοι θίχτηκαν…ποιος ξέρει γιατί!


Αν θεωρείς βασικό να σου απαντήσω, δεν έχω αντίρρηση.

Φυσικά και όχι, δεν έχω χρησιμοποιήσει καμμία ανάλογη μέθοδο.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pixxie
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 03:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixxie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην "εποχή της πληροφορίας" την οποία ζούμε, ό,τι μπορεί να ειπωθεί...ειπώνεται!

Δουλειά του κάθε από εμάς, με τη στοιχειώδη αντίληψη, είναι να ξεδιαλέξουμε τη καλή και χρήσιμη πληροφορία από τα "σκουπίδια" της πληροφορικής ρύπανσης που μας σερβίρουν.

Βέβαια, το ερώτημα πώς μπορούμε να ανεχόμαστε από έναν κρατικό φορέα όπως η ΕΡΤ και η ΝΕΤ (οι οποίοι χρηματοδοτούνται από όλους εμάς) να "πέφτει" σε καταναλωτικά ωθούμενα εγκλήματα της ενημέρωσης.... είναι ένα θέμα, μακροσκελές και με πολιτικές και άλλες προεκτάσεις (βλ. Η δημοκρατία ... σήμερα!).

Τώρα, σε ότι έχει να κάνει με κάποιους που μέσα από αυτό το "βήμα" βρίσκουν χώρο για προσωπικές και άλλες διενέξεις....Ειρήνη υμίν!

Κατά το :" Ο κάθε λαός έχει την κυβέρνηση που του αξίζει"...
θα μπορούσαμε να πούμε και....:
"Ο κάθε λαός έχει την τηλεόραση που του αξίζει!"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 03:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zadok
Έγραψα εγώ κάπου ότι δεν βλέπω τίποτε το επιλήψιμο σε κάποια αποδεδειγμένα παράνομη συναλλαγή
Μήπως δεν κατάλαβες τί έγραψα και αντί να με ρωτήσεις (ενώ δε με θεωρείς αφελή και ανώριμη), έσπευσες να εξάγεις αστήρικτα συμπεράσματα


Να τι έγραψες:

2. Οι συμβάσεις κάθε είδους είναι συνήθως τουλάχιστον διμερείς και βασίζονται στο consensus αμφοτέρων των πλευρών. Δεν κατανοώ λοιπόν, τη διαμαρτυρία.

quote:
Zadok
Αυτό που έγραψα (σε πιο "λιανά") είναι ότι δεν μπορείς να αναφέρεσαι σε καταστάσεις, πρόσωπα ή γεγονότα τα οποία δεν έχουν αποδειχθεί ή τελεσιδικήσει και για τα οποία υπάρχουν τα νόμιμα εκείνα δικαιολογητικά ή συμβάσεις, τα οποία θα σε καθιστούσαν κοινό ψεύτη και συκοφάντη έστω και σε βάρος της κοινής λογικής και ενώπιον της οποιασδήποτε τακτικής έρευνας ή επίσημης διαδικασίας. Λυπάμαι, αλλά είτε θεωρείς ότι έχεις αποδείξεις, είτε όχι, είναι αξίσου αξιόποινο. Αυτά λέει ο νόμος


Αν είναι δυνατόν. Σε τι κόσμο ζεις κοπέλα μου; Για ποιες συμβάσεις και ποια δικαιολογητικά μου λες; Έχεις δει ποτέ στο όνειρό σου την απάτη του χρηματιστηρίου; Θαρρείς πως δεν υπήρχαν δικαιολογητικά; Για τρέχα να τους πιάσεις…ανάμεσά τους βρίσκονταν υπουργοί, βουλευτές, σύμβουλοι του Σημίτη κ.α. καθόλα “νόμιμοι” .

quote:
Zadok
Αν εσύ θέλεις να συζητάς με βάση το τί πιστεύει η κοινή λογική, επέτρεψέ μου να σου θυμίσω ότι η κοινή λογική δεν είναι καθόλου σοβαρός κριτής σε αρκετές περιπτώσεις και για αρκετούς σοβαρούς μελετητές θεωρείται και τελείως αντιεπιστημονική.


Το ακούσαμε και αυτό. Μήπως λοιπόν έχεις να μας δόσεις καμιά άλλη σοβαρή μέθοδο σκέψης; Αφού την βγάλαμε άχρηστη και την λογική …………………Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 04:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν είναι δυνατόν. Σε τι κόσμο ζεις κοπέλα μου; Για ποιες συμβάσεις και ποια δικαιολογητικά μου λες; Έχεις δει ποτέ στο όνειρό σου την απάτη του χρηματιστηρίου; Θαρρείς πως δεν υπήρχαν δικαιολογητικά; Για τρέχα να τους πιάσεις…ανάμεσά τους βρίσκονταν υπουργοί, βουλευτές, σύμβουλοι του Σημίτη κ.α. καθόλα “νόμιμοι” .

Κατ' αρχήν, θα ήθελα να σου θυμίσω ότι δεν γνωρίζεις με ποιόν/ά συνομιλείς.

Άρα το να θεωρείς ότι εσύ ξέρεις πού ζεις και γω δεν ξέρω, με τέτοια σιγουριά είναι αρκετά αστείο.

Κατά δεύτερον, σου ξανα ματαθυμίζω ότι "απάτη" σύμφωνα με τον αντίστοιχο νομικό κώδικα ορίζεται συγκεκριμένη πράξη, η οποία οριοθετείται από συγκεκριμένους κανόνες και στοιχεία αποδείξεως.

Κάθε άλλη χρήση της έκφρασης σε σχέση με δεδομένα πρόσωπα και καταστάσεις θεωρείται παράνομη, συκοφαντική και αβάσιμη και επισύρει τις ανάλογες κυρώσεις.

Μάθε λοιπόν, να χρησιμοποιείς τις σωστές λέξεις, αν θέλεις να μιλάς και να γράφεις ελληνικά και προσπάθησε να συγκεντρωθείς στο θέμα. Νομίζω ότι το μπορείς.

Για να ενημερώνεσαι:
Φυσικά και δεν υπάρχουν αρκετές αποδείξεις (αν και μάλλον υπάρχουν κάποιες) για τις σκανδαλώδεις κινήσεις σχετικά με το χρηματιστήριο σε δεδομένη περίοδο. Το σημαντικό για μένα είναι ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να αναλογιστούμε την ατομική μας ευθύνη για την ανοησία μας, το πρόσκαιρο κυνήγι πλουτισμού και τις πολιτικές μας επιλογές.
Τα υπόλοιπα είναι λόγια, λόγια και λόγια...

quote:

Το ακούσαμε και αυτό. Μήπως λοιπόν έχεις να μας δόσεις καμιά άλλη σοβαρή μέθοδο σκέψης; Αφού την βγάλαμε άχρηστη και την λογική …………………

Την "κοινή" λογική βγάλαμε άχρηστη. Σε παρακαλώ, μην διαστρεβλώνεις τα λόγια μου.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy